Hrozící „zánik“ eura

29. 05. 2010 | 12:28
Přečteno 4288 krát
Hysterie kolem roztřeseného eura vrcholí. Výkřiky o pádu společné měny, ječení o potřebě návratu k národním měnám a šíření hospodářské paniky. Lidé, kteří nikdy za nic moc pořádně neodpovídali a produkují leda „lepší“ bulvární žurnalistiku, si dopřávají luxus titulků, zvyšujících klikatelnost jejich výtvorů. Ani já se nemohu dočkat, a tudíž bych si dovolil prezentovat několik vlastních, nepochybně zcela zavádějících úvah.

Tak tedy: žádná měna světa není ideální. Není to ani dolar, ani libra, ani peso, ani jen, ani euro. Nejsilnější měna by mohla být asi ta čínská. Ale četl jsem v českých novinách, že v Číně nedemokraticky bijí černochy a mou vírou v čínské peníze to hluboce otřáslo. Až si zpozdilci na světových finančních trzích přečtou Lidové noviny, bude jistě veta i po čínském hospodářském zázraku. Fuj.

A nyní něco málo základního měnového bontónu. K měně vlastní a měnám blízce příbuzným chováme se galantně. Urazí-li cizinec náš peníz, jest to, jako by byla uražena naše sestra. A čest sestry hájíme bez ohledu na skutečnost, že má sestřička křivé zuby nebo umazanou spodničku. Hájíme též vnadné i méně vnadné sestřenice a jejich hanebným pomlouvačům přičinlivě rozbíjíme nosy a brejle. Mohla by totiž hanba našich sestřenic ulpět i na našem ubruse. A mohla by nám pěkně zavařit kšefty.

Máme rádi českou korunu. Je malá, ale naše. Sloužila nám poctivě. Škoda, že už nevyroste. Proto českou korunu musíme dříve nebo později vyvdat do Evropy. Aby se stala součástí větší peněžní rodiny. Ta naše stávající korunová rodinka českému podnikateli nestačí a potřebuje, aby čest i kvalitu jeho mužných podvazků hájil i strýc Manfréd z Frankfurtu, teta Michelle z Lyonu i prastrýc Giuseppe z Palerma. Nejsou to příbuzní zrovna ideální, ale lepší Evropa nemá. Strejda Ivan už nefrčí a za strejcem Ťangem je to dost z ruky.

Současné potíže eura jsou i naší nadílkou. Naše ekonomika je součástí unie. Po pravdě řečeno jsme přisáti jako vši zejména k ekonomice německé a každé její zakašlání bolestně prožíváme na vlastní plíce a ledviny. Euro není cizí problém. Euro není na našem zadním dvorku. Je na dálnici, která vede do světa.

Je skutečností, že euro v něčem předběhlo dobu. Předpokládá vyšší míru integrace, než jakou Evropa skutečně má, resp. jakou dodržuje. Po pravdě řečeno, právě projekt eura měl integraci posouvat, měl být vlastní motivací a potřebou integraci prohloubit. Proto euroskeptici euro moc rádi nemají. Není z něj cesty zpět, jenom dopředu.

Ve skutečnosti je Eurozóna prodlužena o něco méně než USA a nižší hospodářské tempo je nyní způsobeno menší dluhovou injekcí. Ekonomika USA je nadále bolavá, finanční trhy nejisté a zásadní rozdíl vůči Evropě se hledá těžko. Fiskálně ohrožené Řecko je pro EU mnohem méně důležité než fiskálně trápená Kalifornie. Ve srovnání Evropy a USA jeden kulhá a druhý chodí o holi. Je to zákonité, ostatní svět dohání vyspělé země. Náskok ve výkonu a životní úrovni mizí.

Pád eura by ovšem znamenal hospodářský rozvrat Evropy. Vržení zpět o desetiletí, těžké obnovování důvěry. Tudy cesta nevede. Před dvěma lety jsme ale měli podobné starosti s dolarem. Jen jsme pozapomněli. V USA ovšem je konečnou stanicí federální vláda ve Washingtonu, která má za sebou zdánlivě bezednou pokladnu. Za světové války byla ostatně zadluženost ještě vyšší než dnes.

Evropská „vláda“ (Komise, Parlament) takhle silná není a ani rozpočet srovnatelný s USA nemá. Washingtonskou vládu musí nahrazovat rozhodnost a aktivita nejsilnějších zemí a v konečné fázi aktivita všech. Současný problém eura je prohlouben tím, že kvůli vnitropolitickým motivacím Německo reagovalo pozdě. CDU nechtěla přijmout nepopulární opatření před důležitými regionálními volbami. Po prohraných volbách byla ale situace na trzích dramatičtější. Řešení bude složitější a dražší. Kdyby Evropa byla dostatečně zadupala před čtyřmi měsíci, bylo by představení chudší.

Česká vláda nemůže stát stranou. Mechanismus rozpočtové odpovědnosti včetně účinných sankcí bychom měli podpořit. Včetně případné finanční účasti. Může nastat den, kdy o pomoc budeme žádat my. Už nyní ročně můžeme z EU čerpat až sto miliard korun pomoci ročně. Ale nelze jen natahovat ruku.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

hoven napsal(a):

soudruhu docenta,
neječíme my, ale němci, kteří nechtějí dotovat život pracovitým státním zaměstnancům na jihu evropy. takže se naučte německy a napiště německým voličům. brečíte na špatnym hrobě.
29. 05. 2010 | 12:35

Jeňýk napsal(a):

zajímavé, že řečtí úředníci jsou u vás pracovití a ti čeští jsou asi vyžírkové, kterým je třeba zatnout po kalouskovsku tipec.
29. 05. 2010 | 12:37

hoven napsal(a):

to byla ironie
29. 05. 2010 | 12:39

oc napsal(a):

Bože to jsou zase moudra: "žádná měna světa není ideální" - co je to ideální měna nevím, ale jsou měny, které operují více méně v Mundellových optimálních měnových zónách a EURO mezi ně napatří.
29. 05. 2010 | 12:47

jarpor napsal(a):

"Mechanismus rozpočtové odpovědnosti včetně účinných sankcí bychom měli podpořit."

Dobrej fórek, když si vzpomenu na ty Vaše z let, kdy jste vládli...

Hezký den
29. 05. 2010 | 12:48

jarpor napsal(a):

P.S.

..Ty Vaše rozpočty... samozřejmě...
29. 05. 2010 | 12:49

Jeňýk napsal(a):

ahá, takže vás štvou i ti řečtí úředníci. Ale free riders určitě nejsou jenom oni...a pokud nedodržování pravidel EU nebude penaluzováno tak to tak bude i nadále.
29. 05. 2010 | 13:07

Silvie napsal(a):

Pane Havle,

to si ještě povíme, jak to bude s eurem.
Renomovaní američtí i evropští ekonomové ovšem, na rozdíl od vás, kalkulují nejen s koncem eura, ale i koncem EU.
Mluvit v současné době o přijetí eura mi připadá nemístné a hloupé.
Asi jako cpát sám katovi hlavu do oprátky.
Krize v eurozóně nás i bez toho postihne dosti brutálně.
29. 05. 2010 | 13:12

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, pokud budou v evropě samí leváci, politrukové, nefachčenkové a chroničtí zadlužovači, tak se opravdu můžeme jenom těšit....
Veselé krizování...
http://s11.radikal.ru/i184/...
29. 05. 2010 | 13:18

Silvie napsal(a):

V případě "půjčky" Řecku byla popřena sama LS.
Podvodníci nebyli sankcionováni, naopak jim byly darovány miliardy z kapes nás všech, kteří podobných ekonomických a soicálních výhod neužíváme. Podíleli jsme se na tom dvaceti milardami také my, přestože naše vláda tvrdí opak. Slováci si museli na ty řecké stávkující lemply ještě půjčit.
Tím byl vytvořen precedens a není cesty zpátky.

Všichni ti "užiteční idioti", kteří se u nás i v eu parlamentu otírali o Klause, teď můžou leda tak šoupat nohama.
Celá LS je blábol, který nikdo nerespektuje a respektovat ani nebude.

A vymýšlí podobné kraviny, jako biopaliva... Teď se prostě bude pěstovat řepka olejka, i kdyby na chleba nebylo. Co na tom, že jsou splodiny s benzínu s příměsí řepky 4 x škodlivější.
Blb, který s tímto návrhem přišel, teď prostě nemůže přiznat, jak velký je blb. Tak se bude dál dělat, že je všechno OK.
O "globálním oteplování" se snad ani nemá cenu zmiňovat.
Europrdelkům to ale na budovatelském euronadšení neubírá. Svatá prostoto.
Zlatá RVHP!
29. 05. 2010 | 13:32

schlimbach napsal(a):

pane autore, absolutně s vámi nesouhlasím. Tento národ může zachránit pouze vlastní měna v rukou celé společnosti, za předpokladu, že stávajícím ekonomickým odborníkům bude nadále znemožněno aplikovat ve společnosti svá nefunkční moudra -včetně vás.
29. 05. 2010 | 13:34

Tencokida Hnuj napsal(a):

wbgarden
Milý praváku, umíš ty kromě pindů a ctrlv zplodit nějakou myšlenku k tématu toho či onoho blogu ?
Že ne ? No, to není ostuda, když si to navíc umíš přiznat. Ale pak tady nezacláněj.

Rušíš. Tedy opruzuješ.
29. 05. 2010 | 13:37

Doug Badman napsal(a):

Docente, docente,
tak už to konečně řekněte rovnou a nahlas, že chcete a vždycky jste chtěl jedno ministerstvo financí pro celou EU.
Nebo jste si vážně myslel, že bez něj bude euro fungovat?
Vzhledem k Vaší finanční erudici bych se tomu ale nedivil.
29. 05. 2010 | 14:02

Michal napsal(a):

Draha Silvie, jako narod se mame jeste hodne co ucit a z Vaseho prispevku je to hodne patrne, pisete darovany miliardy z kapes nas vsech, vite my muzeme jenom tise dekovat Nemcum za jejich evropskou solidaritu, mozna to neni na prvni pohled videt, ale pri blizsim zkoumani brzy zjistite, co vsechno v nasi republice EU podporuje, pocinaje obnovou pamatek, pres financovani rozvoje mest, rozvoj vedy a vyzkumu, skol..., ale EU je predevsim Nemecko, ja mam prime srovnani, studuji v ramci programu EU erasmu v zahranici a bavil jsem se s Nemeckou kamaradkou, kdyz jsem zjistil, ze mame 5x vyssi prispevek nez Nemci, tak jsem najednou vsechno pochopil. O solidarite se ma nas narod jeste mnoho co ucit. Pro Vas mam jediny vzkaz prestante byt zaprdenou ceskou, sednete na prvni spoj do sveta, poznavejte a ucte se jak se da taky zit. Rychle pochopite, ze Euro je projekt pro lidi, nikoliv proti lidem a za ekonomicke problemy nekterych statu Euro opravdu nemuze.
29. 05. 2010 | 19:13

Zacheus napsal(a):

"Výkřiky o pádu společné měny, ječení o třebě návratu k národním měnám...",

- já sám nevím, pane docente, kdo má pravdu, jen si dovoluji podotknout, že scénář, který tak hezky expresivně popisujete, připouštějí ekonomičtí odborníci, kteří mají možná ještě větší odbornou erudici než Vy, při vší úctě :-).
29. 05. 2010 | 21:20

Zacheus napsal(a):

...o potřebě...omlouvám se.
29. 05. 2010 | 21:22

RA napsal(a):

pane Havle, dnešního dne jsem čekal něco k volebnímu výsledku ČSSD. Problémy Eura a rozpad EU jste mohl nechat na zítra, aby se dobré zprávy příliš neakumulovaly do jednoho dne. Člověk chce mít dobrou náladu rovnoměrně rozloženou.
29. 05. 2010 | 22:53

stejskal napsal(a):

Dobrý večer,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý příspěvek, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
29. 05. 2010 | 22:57

Martin B. napsal(a):

Havle, kde je nejaky vas blabol?
29. 05. 2010 | 23:14

Qiedo napsal(a):

Stojí za přečtení:

http://neviditelnypes.lidov...
29. 05. 2010 | 23:42

*** napsal(a):

webgarden
správně, vedoucí ústavu je třeba řádně představit, jinak je nikdo nemůže znát.
30. 05. 2010 | 01:31

Kamil napsal(a):

Pane Havel
ona by ta koruna rostla, ale nesměli by do toho kecat socialisti ( socani ).
Hezký den.
30. 05. 2010 | 08:26

Reedoc napsal(a):

Máme to brát jako pokus pana Havla o satiru?
30. 05. 2010 | 10:03

xx napsal(a):

jestli je nekdo prisata ves, taj to jsou urednici a predevsim politici jako je Havel.
30. 05. 2010 | 17:35

Čochtan napsal(a):

Znám ideální měnu.
1 oz Krügerrand.
30. 05. 2010 | 19:59

Taoiseach napsal(a):

Silvie

"Renomovaní američtí i evropští ekonomové ovšem, na rozdíl od vás, kalkulují nejen s koncem eura, ale i koncem EU."

Aby bylo jasno, nemíním hájit příspěvek pana Havla, který je (ten příspěvek) povrchní a o ničem. Nicméně "renomovaní ekonomové kalkulují" s koncem eura už od Maastrichtské smlouvy a nepochybně budou takto kalkulovat ještě dvacet let, pokud jim někdo za takové slinty bude platit.

"Mluvit v současné době o přijetí eura mi připadá nemístné a hloupé."
Mně taktéž, protože o PŘIJETÍ eura jsme rozhodli v přístupové smlouvě (referendum před sedmi lety). Teď má smysl mluvit jen o provádění, resp. zavádění (prostě implementaci) příslušných ustanovení o měnové unii.
31. 05. 2010 | 10:29

čáryfuk napsal(a):

Ke komentáři pana Havla – proč nás potopení Eura vrhne o desítky let zpátky? Proč ne rovnou o stovky nebo o tisíce? Vrhlo nás snad zavedení Eura o desítky let dopředu? Zase jen fráze, argumenty nahrazujete Vírou a neustálým omílání hesel. Podle politiky schválené legislativy za dluhy země A měla odpovídat zem A, nikoliv zem B. Přímá pomoc byla vyhrazena pro případ živelné katastrofy. Už neplatí. Evropská centrální banka neměla vykupovat dluhopisy jednotlivých států, ale i toto už padlo a cesta k inflaci je otevřena. Porušují se zde pravidla, a Vy se jen rozčilujete na Německo, že pravidla neporušilo dost rychle! Dále vaše teze o tom, že jednou i my možná budem potřebovat finanční pomoc, platí jen za předpokladu, že tuto zemi budou spravovat lidé jako Vy. Vaše politika je jasná – zadlužovat se a pak se nechat sanovat. Zaplatíme za to ztrátou suverenity, ale to je pro vás přijatelná cena. Děkuji nechci!
31. 05. 2010 | 13:24

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy