Archiv článků: listopad 2009

19. 11.

O Alžbětě Durynské

Klára Samková Přečteno 8000 krát Přidat komentář

Ty ženy byly tři. Klára, Alžběta a Anežka. Se dvěma z nich jsem se už potkala. Na tu třetí, poslední, netrpělivě čekám. Jsou to moje přítelkyně a rádkyně. Dvě z těch tří mne provází už dlouho. Dovolte mi, abych je vám představila.
Nejdřív pár dat:
Sv. Klára: 16. 7. 1194 – 11. 8. 1253 (zemřela v 59ti letech)
Sv. Alžběta: 7. 7. 1207 – 17. 11. 1231 (zemřela ve 24 letech)
Sv. Anežka 1211 – 2. 3. 1282 (zemřela v 71 letech)

Na Starém Brně u břehu řeky stojí klášter řádu Alžbětinek. Špitál, eldéenka, hospic, dříve taky odkladiště starých jeptišek, přečkávajících padesátá léta jak to jen šlo. Na konci těch bezútěšných padesátých let se k nim dostavila mladá žena, která měla pro státní památkovou péči sepsat veškerý klášterní majetek. Co takový akt znamenal, bylo zřejmé. Šlo v podstatě o znárodnění klášterního movitého majetku, který, jsa jednou zaevidován státem, přestal být v disposiční moci svých právoplatných majitelů. Ta mladá historička umění provedla svou práci dobře. Prošla celý klášter od kaple až po půdu, shromáždila nejlepší výtvarné kusy – a s příslušným poučením je nastrkala sestrám do klauzur, které jsou přece uzavřené, nikdo tam nesmí a jen Bůh ví, co v nich vlastně je. S pečlivostí sobě vlastní pak sepsala všechny ty devatenáctistoleťové barvotisky a hrdě odkráčela na svůj ouřad převzít pochvalu, jak zdatně si vedla.

Tak začalo přátelství mojí mámy s Alžbětinkami, přátelství, které prozařovalo i moje rané dětství.

Vzpomínám si na sluncem zalitou klášterní zahradu, vzpomínám si na fortnu, u které jsme se hlásily, když jsme šly na návštěvu, snad bych ze zasuté paměti vydobyla i několik jmen těch laskavých starých žen v hábitech, které mne vždy vítaly s něžným úsměvem, hladily mne po tváři hebkýma rukama a darovaly mi tu jedinou panenku, se kterou jsem si kdy skutečně hrála.

Pochopitelně jsem ji pojmenovala Alžběta a milovala jsem ji vzdor tomu, že jsem se k ní zachovala hanebně. Ale řekněte sami: kdo má ve čtyřech letech vědět, že panenkám po ostříhání vlasy nedorůstají? Plešatý problém vyřešila dokonalá maminka, která sehnala paruku a nechala ji na hlavičku nalepit. Protože blonďatých paruk byl ale nedostatek, vyfasovala Alžbětka dlouhé černé kudrnaté vlásky, které má ostatně doposud.

Ten porod fakt nebyl nic moc a když mi poprvé přinesli ukázat moje dítě, v polovědomí jsem se divila, proč mi strkají pod nos panenku Alžbětku. Že to je moje dcera, která vypadá úplně, ale naprosto úplně stejně jako moje dětská hračka, mi došlo až po chvíli, kdy panenka zavrněla. V tu chvíli mi došlo, že mi nepodávají kus plastu, ale že to je kus mého těla, který se právě ode mne oddělil, aby byl se mnou.

Nu – a tím by mohlo moje setkání s Alžbětou skončit, ne?? Inu, skončilo by, kdyby… nu… kdyby se moje jediné dítě nenarodilo 19. listopadu, na den svaté Alžběty. Přišlo mi proto logické a jedině možné, že při svém křtu jsem ke svému původnímu jménu Klára přidala jméno Alžběta a že jsem se na počest své dcery i naší společné patronky Alžběty nechala pokřtít v den, kdy jedna slaví své narozeniny a svátek, a té druhé je ten den zasvěcený.
Až následně jsem si uvědomila, že teď už mám ve svém jméně dvě ze tří, jak říkám, „Františkových ženských“.

Svatá Klára byla souputnice sv. Františka z Assisi a po vzoru řehole tzv. Menších bratří sv. Františka založila ženskou řeholi Klarisek. Je to řád nadaný naprostou osobní (apoštolskou) chudobou. Podle původních instrukcí Klarisky chodily bosy, nejedí maso a patří k řádům, které jsou nejblíže mystické křesťanské kontemplaci. (V té je později předčily snad jen bosé karmelitánky sv. Terezie od Srdce Ježíšova). Svatá Klára prý měla schopnost povznést se nad čas a prostor tak, že ze svého lůžka nemocné byla schopna se účastnit mše, sloužené sv. Františkem někde úplně jinde. S duchovní brutalitou vlastní dvacátému století pak byla na základě této své schopnosti prohlášena moderní patronkou televize.

Svatá Alžběta, Klářina o třináct let mladší vrstevnice a obdivovatelka, byla ovšem v začátku svého života velmi nesvatá. Byla to prý divoká dívka známá svou vášní pro rychlé koně a vášnivou lásku ke svému manželovi, durynskému landkraběti Ludvíkovi.

Alžběta sama byla dcerou uherského krále Ondřeje II, ale od dětských let vyrůstala na dvoře svého budoucího chotě na Wartburgu. Asi si byla vědoma své vášnivé, možná unáhlené povahy a aby ji potlačila, zavedla sama sobě „malé sliby Bohu“. Kvůli Němu se zastavila uprostřed hry a zábavy, kvůli Němu se ukáznila a odepřela si ta tak zvaně malá potěšení, která jí jako princezně náležela. Od mládí proslula také svou laskavostí k chudým a nemocným, svou dobročinností, která však nebyla provázena povýšeností. Na rozdíl od jiných světic byla vzornou matkou, milující manželkou a rozvážnou panovnicí, která v době nepřítomnosti svého manžela spravovala zemi. Když zemřel její manžel, řekla: „Je mrtev. Jako kdyby pro mě dnes zemřel celý svět“. Sama ovšem zemřela jsem několik málo let po něm. Jako řeholnice Třetího řádu sv. Františka zemřela při péči o chudé a nemocné, když jí samotné bylo pouhých 24 let.

Třetí z těch světlých žen temného středověku byla Anežka, mimochodem Alžbětina sestřenice. Dcera Přemysla Otakara I. a sestra Václava I. Princezna, která se však odmítla stát královnou. Její péče o království jejího otce a bratra, byla příkladná. Nevybudovala království moci, založila však svými špitály soustavu sociální péče, která přetrvala až do husitských válek. O svaté Alžbětě věděla, se svatou Klárou si dopisovala. Po jejím vzoru založila na Františku klášter a uvedla do něj zbrusu nový řád: chudé a chudým sloužící Klarisky.

Nad hrobem svaté Alžběty v Marburgu vyrostla obrovská gotická katedrála, jedno z nejvýznamnějších poutních míst v Německu.
Svatá Klára našla svůj poslední pozemský příbytek v bazilice v Assisi, která jí je zasvěcená. Při prozkoumávání jejích ostatků roku 1849 bylo zjištěno, že její tělo je neporušeno. To je vždy v římskokatolické církvi považováno za důkaz mimořádné svatosti.

Poslední z trojice svatých žen, ta, která je našim srdcím nejbližší, nemá dosud svůj hrob. Ve Španělsku se prý našla její čelist. Nepodařilo se mi zatím dohledat, kde je a zda bylo genetickou analýzou (vždyť ostatků Přemyslovců máme spoustu a velká část z nich je geneticky zpracována) prokázáno, že to je skutečně část těla, které nese s Přemyslovci shodné genetické znaky.

Nyní máme naději, že se Anežčiny ostatky po mnoha staletích skutečně najdou. Kéž by tomu tak bylo. Došlo by totiž v českých dějinách k ojedinělé situaci: našel by se důvod, proč v Praze, na nejvýznačnějším místě, které by bylo možno v našem hlavním městě ještě najít nezastavěné, vystavět chrám. Chrám, kterému by se ctí mohla ustoupit i Kaplického knihovna. Chrám, do kterého by mohli přicházet s prosbou o útěchu a s vírou i ti, kteří už ztratili nejen víru v Boha, ale i v to, že poměry v této zemi by se mohly začít ubírat směrem, které jsou obvykle označovány jako „normální“.


P.S. Darinko, dceruško, Alžbětko moje, všechno nejlepší k tvým jedenáctým narozeninám, miláčku…

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy