Lék na nezaměstnanost: zdravotní a sociální služby.

14. 11. 2013 | 07:52
Přečteno 5462 krát
Rostoucí nejistotu zaměstnání lze přirovnat k zatahující se šedé obloze, která hrozí každou chvíli průtrží mračen. A celou desetinu dospělé české populace, to je přes půl miliónu lidí, už český stát a česká ekonomika do deště nemilosrdně vystrčily...

Práce je zdrojem obživy. Od zaměstnání se odvozuje sociální status. Zaměstnání formuje náš životní styl a je jedním z důležitých zdrojů naší sebeúcty. Vysokou nezaměstnanost dnes proto lidé právem vnímají jako největší problém české společnosti. I když zrovna práci mají.

Většina receptů, které politické strany a hnutí předepisují na léčení tohoto, řečeno slovy lorda Beveridge, sociálního zla, nepřináší nic nového. Hlavně musíme víc investovat = lít víc a víc peněz z veřejných rozpočtů do nenasytných chřtánů stavebních firem! Dálnice. Železniční koridory. Temelín. Mnoho nových tunelů… A nesmíme ani opomenout lákat zahraniční investory. Daňovými prázdninami. Sociálním dumpingem, především uměle nízkými mzdami. A jejich kupní sílu dále snížit devalvací místní měny. Třeba to podpoří export? A vinu za to, že vysoká nezaměstnanost i tak přetrvává, tuto vinu je třeba v posledku svést na její oběti, na nezaměstnané samotné. Nedokázali se přizpůsobit nárokům trhu. Právě absolvovali školu a nemají praxi. Určitě by jim onemocněly děti. Je jim už přes padesát. Jsou opálení… Suma sumárum, ono jim stejně tak jako tak vyhovuje nepracovat a žít životem dávkových příživníků…

Originální a nosná idea, jak zkrotit nezaměstnanost ve stárnoucí Evropě, se v Česku zatím ujala jen na papíře, a to v programovém dokumentu „Politika zaměstnanosti. Bílá kniha ČSSD“, představeném veřejnosti v červenci t.r. Poprvé ji ale zformuloval už koncem 80. let minulého století známý dánsky sociolog a teoretik sociálního státu Gøsta Esping-Andersen.

Ano, populace bude stárnout. Jistě, budou se zvyšovat nároky na zdravotní a sociální zabezpečení. Nároky, které jsou v evropských zemích hrazeny z rozhodující části z veřejných rozpočtů. Sociální a zdravotní služby, kterých bude potřeba stále více, mají ale svá specifika. Jsou náročné na lidskou práci. Mnohé z nich nejsou naopak příliš náročné na kvalifikaci. Více se v nich uplatňují ženy, které bývají, jde-li o vyhazov, na řadě první. Jsou jen málo nahraditelné stroji. A poptávka po těchto službách je rozložena rovnoměrně po celém území státu. Tedy i v těch problémových regionech, kde v důsledku kolapsu mnoha podniků došlo k výraznému útlumu poptávky po práci.

Chce to jediné: zbavit se stereotypu uvažování, uvězněného v klinči maskulinního industriálního modelu růstu. Provést strategický manévr, který by ve státním rozpočtu přesunul několik málo tak jako tak plýtvavě rozhazovaných betonářských investičních miliard do rozvoje zdravotních a sociálních služeb. Včetně lázeňství, kterému minulá vláda, ne nepodobná středověkému felčarovi, naopak nedávno pustila notně žilou.

Politici ČSSD, KDU-ČSL, ANO, jste na doslech? Zařadíte ofenzivní podporu těchto služeb do programu vaší případné budoucí vlády?

Vyšlo 30. 10. 2013 v Deníku Referendum pod názvem „Jak zaměstnat nezaměstnané“ Upraveno.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

MaB napsal(a):

Ano, souhlasím, bylo by to fajn zaměstnat lidi ve zdravotních a sociálních službách, kde mohou prospívat sobě navzájem. Má to jen malý háček: kdo to zaplatí? A - měl bych dodat - kdo to zaplatí v penězích, které mají nějakou hodnotu. Natisknout si bezcenné peníze může kterýkoliv stát s vlastní měnou. Otázka je, zdali pak za ty peníze něco nakoupíte.
14. 11. 2013 | 07:59

Ládik!!! napsal(a):

Je potřeba zřizovat nové Úřady práce. Jen tak nezaměstnaní dostanou práci. Do každé obce Úřad práce. Je potřeba posílit bezpečnostní složky. Do každé obce Obecní policii. I tak budou mít lidé málo peněz. Je třeba zajistit druhé zaměstnání. Je potřeba zavést Lidové milice, aby měli zaměstnaní po práci kulturní vyžití. Je třeba rozvinout... je nutno zdůraznit, posílit, vybudovat, zajistit... je důležité čerpat, vyčerpat, využít... mohu vám nastínit...
14. 11. 2013 | 08:04

Ládik!!! napsal(a):

A nezapomenout podpořit, podpořit! Bez podpory to nepůjde!
14. 11. 2013 | 08:08

Analytik napsal(a):

MaB 07:59

Kupujte Kalouskovy dluhopisy, těch bude stále dost!
Až budou sklady prázdné, vytisknou se nové. Tiskem a prodejem dluhopisů se nejen uživí spousta občanů, ale upotřebí se i jejich přebytečné peníze.
Mohlo by tak vzniknout první fungující perpetuum mobile v historii lidstva.
14. 11. 2013 | 08:08

Ládik!!! napsal(a):

Vinu je třeba svést na oběti, důležité je se vyvinit.
Pane Potůčku, jsem rád, že nejste veletok.
14. 11. 2013 | 08:10

vrátný z liháče napsal(a):

politici ČSSD,KDU,ANO jste na doslech?bohužel ne teď se rveme o místa u koryt,to víte minulá vláda to zde rozkradla a sami máme málo.Nezoufejte,pastelkovné nebo něco jiného určitě bude.
14. 11. 2013 | 08:24

tablet napsal(a):

Dovazime 62% veproveho masa, selata dovazime az z Danska. Proc? Nehlede na neetickost takoveho prevozu, kdy jsou mali cunici namackani v kamionu nekolik desitek hodin, je to i nehospodarne. Vzdyt si muzeme prasata vychovat doma. To jsou dalsi pracovni mista na vesnicich.
Dalsi je drubez, nemusime dovazet kurata ci vejce az Brazilie, ktereho blbce tohle napadlo? Mleko se vozi na zpracovani do Polska, my si snad ten Sedlcansky hermelin uz vyrobit nedokazeme? Tohle jsou dalsi pracovni mista, uz vidim jak se francouzke speciality z mleka vyrabeji v jine zemi.
Nejdrive musime vratit ekonomiku do Ceska a prijat takove zakony, ktere nedovoli dalsi vypatlane trojkolce skodit. Zmenit pravo na uroven civilizovanych zemi.
Socialni sluzby se pak snadno zaplati.
14. 11. 2013 | 08:29

Simply napsal(a):

No hezké , ale někdo to musí zaplatit , t.j. vyrobit hmatatelnou hodnotu, zboží atd... a to prodat, odevzdat z toho daně pro stát, aby ten mohl fungovat a platit ty služby... nebo aby vůbec lidi měli ze svých platů a důchodů na ty služby peníze....na tu "nadstavbu"....
14. 11. 2013 | 08:29

Filuta napsal(a):

Ládíku,
vy jste větší ..... než jsem myslel.

Ale na každého jednou dojde.
14. 11. 2013 | 08:41

Filuta napsal(a):

O práci v sociální sféře nikdo moc nestojí, protože je tak mizerně placená, že to zaměstnance ani neuživí. Umývat někomu pr... za 8 (v lepším případě za 12) tisíc hrubého, no neberte to.
To můžou dotyční v klidu vybalovat zboží v supermarketu, kde nenesou žádnou odpovědnost a nepřijdou do styku s pokálenými důchodci nebo agresivními chovanci léčeben.
Stát si prostě těchto lidí vůbec neváží a šeredně na to dojede.
14. 11. 2013 | 08:44

Kala napsal(a):

Tak se poučme v tom kritizovaném Polsku, jak to dělají, že mají vyšší produktivitu a válcují naše zemědělství? Je to jen v těch dotacích, které jsme si my neuměli vybojovat nebo i v něčem jiném? Vždyť tam donedávna hospodařili s koněm a kravkami na tříhektarových hospodářstvích. A sledujme bedlivě konání příštího ministra zemědělství, zda se pod jeho vládou budou věci zlepšovat nebo bude sešup a devastace pokračovat.
14. 11. 2013 | 08:49

Ládik!!! napsal(a):

Filuto,
s tím myšlením jste mě překvapil.
14. 11. 2013 | 08:50

filipo napsal(a):

Furt lepší nezaměstnaný než být v podezření z průmyslové špionáže,jako autor Iljičových lampiček.Rathenau,Mach,Einstein a Modráček ví své.1899 a 1911.Prvý uzavřel mír,třetí se odstěhoval do USA poté co stejně vše schramstnul v pozici patentového úředníka v Berlíně. Druhý na vozíku byl bezbranný,čtvrtý vše předal potomkům v olověné bedně.
A což to vše vyřešit bohatou nevěstou nebo aspoň slušně situovanou slečnou.Jenže tatínkův souhlas,že ano.Mamá ta se podruhé zamiluje i do jinocha.Ten kdo peníze vydělává,si jich obyčejně i váží více.Někdy i udělá ze zeťáka fašírku.Pro groš si provrtat koleno,pokud fašírovaný chodil i do Svazarmu.Tam čas utíká střelbou na olympijské holuby nejrychleji.Dnes šipky v hospůdce.Pozor-oči chránit slunečními brýlemi,nechcete-li pak někomu připomínat Jana Žižku.Jeho aureola by se vám snad hodila ale za tu cenu -stát hodiny na voze s cepem a mlátit prázdnou slámu? Proto taťci ,pořiďte si helmu,přilbici.Se škvírou pro kukadla.Výtečníci!!! Fleš-pleš,re tuty boty kalhoty
14. 11. 2013 | 08:52

Ládik!!! napsal(a):

Já si Vás představoval, že jenom doufáte.
14. 11. 2013 | 08:57

Baba Jaga napsal(a):

To: Ládik!!!
Ještě jste zapomněl na rozšíření "poradenských" služeb pro každou rodinu - nejméně dva poradce. Na nezaměstnanost bez výroby potřebného asi není léku...
Jak jste tuhle psal o chození - asi denně ujdete více než 10 tisíc kroků, že? Napište si Ježíškovi o krokoměr a můžete se přidat:
http://www.indares.com/public/
Chůze je opravdu laciná a zdravá zábava.
14. 11. 2013 | 08:57

Ládik!!! napsal(a):

Trochu Mozarta na pana Potůčka:
Leporelo z Dona Giovanniho:

"Je to hrozné sluhou být
Ve dne v noci tak se dřít
Chleba jíst a vodu pít
Pár dukátů za to mít

Já bych taky chtěl být pánem
Býti pánem to je džob
Semhle támhle sluho hop hop hop
Já už bych do toho kop !

Pán se muchlá v domě ženskou
A já dělat mám mu garde
Řek´mi hlídej bodyguarde
Můj bodyguarde..."
14. 11. 2013 | 09:04

Ládik!!! napsal(a):

Babo Jago,
Suunto Ambit to jistí. GPS, výškopis, záznamy... 50hodin na 1 nabití.
14. 11. 2013 | 09:09

Baba Jaga napsal(a):

To: Ládik!!!
No teda jo... Až takový drobný hýřil nejsem. Údaje si ukládáte a vyhodnocujete?
14. 11. 2013 | 09:21

Ford napsal(a):

Kala : Co máte pořád se zemědělstvím? Od roku 2004 je nepřetržitě v zisku a poslední roky mají zisk +/- 15 miliard.
14. 11. 2013 | 09:29

neo napsal(a):

máme jednu z vůbec nejnižších nezamšěstnaností. To s těma sociálníma službama je sice hezké, ale přiznejte sám sobě, co byste dělal raději? Utíral zadky a nebo asfaltoval dálnici?
14. 11. 2013 | 09:31

Ládik!!! napsal(a):

Baba Jaga -
dívám se na to po výkonu, ale neštosuju a nevyhodnocuju. Jedu podle pocitu, potřebuju se dostat do běžecké kondice. Zatím sbírám objemy, intenzita je na řadě v prosinci a na jaře. Cílem jsou ultra-traily. Kdysi jsem jezdil kolmo i 200km denně, s postupujícím věkem musím blíž k zemi.
14. 11. 2013 | 09:47

smutný napsal(a):

tak neo schválně, kolik je u nás nezaměstnaných??
14. 11. 2013 | 09:47

zemedelec napsal(a):

Pane Kala.08:49
Je to o dotacích,můžeme teď poděkoval poradci Babiše panu Teličkovi.
V těch dotacích,jde hlavně o nasměrování,jestli se dotují biopaliva,bioplynové stanice,tak ZD raději pěstují kukuřici a řepku,než náročné plodiny na ruční práci.

Pro Ford.
Odkud máte ten údaj,pokud já vím,tak byl 1,5mld,pochopitelně po započtení dotací.
14. 11. 2013 | 09:54

neo napsal(a):

smutný:

http://www.finance.cz/makrodata-eu/trh-prace/statistiky/mira-nezamestnanosti/

http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/prace/clanek.phtml?id=747220

http://vdb.czso.cz/vdbvo/tabparam.jsp?voa=tabulka&cislotab=PRA1010CU&&kapitola_id=3

http://vdb.czso.cz/vdbvo/tabparam.jsp?voa=tabulka&cislotab=PRA1020CU&&kapitola_id=3
14. 11. 2013 | 09:55

Sch napsal(a):

Barterových obchod je taky řešením. Zejména nyní, kdy klesá hodnota koruny.
Až si ty barevné papírky začnou lepit školáci do albumu místo zápalkových nálepek, tak to začne fungovat spontáně.
Holič ostříhá pekaře, ten dá chleba ženě v domácnosti a ta zase podrží holiči.
14. 11. 2013 | 09:55

smutný napsal(a):

neo

a jaká je míra nezaměstnanosti včetně neregistrovaných?
14. 11. 2013 | 10:01

neo napsal(a):

Sch:

zamyslete se proč barter funguje jen ve specifických lokacích jako je třeba věznice.

Chleba, šuk a stříhání nemají stejnou hodnotu a je zcela nesmyslné je takto směnit. A co když žena nebude chtít chleba, ale maso a řezník nebude chtít ostříhat, ale bude chtít nůž a kovář nebude chtít ani maso, ani ostříhat, ani chleba, ale bude potřebovat uhlí... atd atd atd..
14. 11. 2013 | 10:03

Neudržitelný napsal(a):

smutný - neo
Podíl nezaměstnaných osob v Česku zůstal ke konci října na 7,6 procenta, oproti září se prakticky nezměnil. Úřady práce evidovaly 556 681 uchazečů o zaměstnání.
Jen Rakousko, Německo, Lucembursko a Malta mají v Evropské unii podle Eurostatu nižší míru nezaměstnanosti než Česká republika.
Ale s čím s Vámi nemohu souhlasit je Vaše věta: "co byste dělal raději? Utíral zadky a nebo asfaltoval dálnici? "
Opominu lidství, solidaritu, a jiné vznešené pohnutky, (ty Vám neo opravdu schází), které mají někteří jedinci a je tak pro ně příjemnější utírat někomu zadky, než asfaltovat. Pro Vás neo je přece správné ekonomicky, aby lidé, kteří dělají horší, ale záslužnější práci, brali více peněz. Proto by bylo dobré pro snížení nezaměstnanosti aby několik miliard určených na dálnice bylo vloženo do zdravotní péče a sociální pracovníci aby brali cca 2x větší plat než asfaltéři. pak by to ekonomicky vycházelo ne?
14. 11. 2013 | 10:04

neo napsal(a):

smutný:

tak cca 200 000, ale je to jen odhad, logicky. Přesné číslo těžko dostanete.
14. 11. 2013 | 10:09

Ládik!!! napsal(a):

neo -
200 000 je cikánů nad 18 let.
14. 11. 2013 | 10:10

rejpal napsal(a):

neo
barter funguje i v mnoha dalších lokacích. Obecně je výhodný tehdy, když do směnného obchodu vstupují dvě strany. Výhodou je, že není třeba poměřovat tržní nebo jiné ceny, ale jen a jen momentální výhodnost pro obě strany. Když někdo nabízí sexuální služby za kus chleba, ani jedna ze stran se nezabývá tím, jaká je na trhu relace mezi pečivem a některou ze služeb. Prostě jeden má hlad a druhý libido. A oba jsou spokojeni. Co na to říkají finanční úřady, je věc druhá, ale kde není žalobce, není soudce. Navíc ani nevím o tom, že by byl výměnný obchod občanským zákoníkem zapovězen.
14. 11. 2013 | 10:11

frňous napsal(a):

Serjožo,chlapíku seriosní
u Potůčků pracoval Děda.
14. 11. 2013 | 10:11

Miroslav Pivoda napsal(a):

Potůček: "Lék na nezaměstnanost: zdravotní a sociální služby."

Tento směr sice může fungovat, ale jen jedno až dvě desetiletí dopředu. Potom robot s umělou inteligencí nabídne možnost důvěrnějšího styku s uživatelem zdravotní a sociální služby.

Srovnatelně zajímavý směr pro léčení nezaměstnanosti je samostatné hospodaření na své půdě. Avantgardou jsou v tomto směru lidé Amish, kteří odešli v roce 1750 z Německa do USA a tam si udržují zvyky i technologii z roku 1750. To samozřejmě povede ke fragmentizaci společnosti a obrovským majetkovým rozdílům. Jedni členové "demokratické společnosti" se budou snažit investovat své obrovské peníze například do těžby nerostů na vzdálených asteroidech, zatímco druzí budou chovat své kozy a ostatní domácí zvířectvo k prosté obživě. Čest práci!
14. 11. 2013 | 10:14

Sch napsal(a):

Neo

Po dalších intervencích a oslabeních koruny (průběžné odčerpání drobných úspor od nižší střední a chudé vrstvy - cca 60% obyvatel) dojde k situaci, kdy peníze samozřejmě budou existovat, ale část obchodu u uvedených skupin bude probíhat směnným způsobem. Tak to bylo i za komunistické chudoby (chudoba nerozlišuje zřízení-je jen jedna). Někdo si maso koupil od pytláka a někdo mu za kus flaksy opravil vodovodní kohoutky. Téměř každý Čech byl v té době všeuměl. Osmdesát procent aut se opravovalo v řadových garážích atd. Dnes situace směřuje k podobnému stavu, lidi se budou muset znovu učit makat. Devatero řemesel - to bude něco jako nůž pro přežití. Pochopitelně mluvím jen o většině občanů. Oligarchové a drobní boháči jen upevní svá postavení.
14. 11. 2013 | 10:16

neo napsal(a):

Neudržitelný :

mýlíte se, neschází.

já nic z toho neupřednostnil, já pouze položil otázku. A to tak abych pana Potůčka upozornil, že tam, kde je poptávka, je i nabídka a naopak. Nic víc za tím ani nehledejte.
14. 11. 2013 | 10:16

neo napsal(a):

rejpal:

byl to příklad rejpale, ta věta jasně říká, ... ve specifických lokacích, například ve věznici. Tj lokací je více.
nijak nezpochybňuji ani možnost barteru jako takového. Poukazuji na důvody jeho nefunkčnosti v našem prostředí.
14. 11. 2013 | 10:21

smutný napsal(a):

neo

tak proč tady papouškujete ty zmanipulované o ničem nevypovídající čísla, když skutečnost je jiná?

http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/prace/clanek.phtml?id=724621

http://proinvestory.cz/jaka-je-skutecna-nezamestnanost-v-ceske-republice

http://www.halonoviny.cz/articles/view/7642933

http://ekonomika.idnes.cz/nezamestnanost-v-cr-za-leden-2013-dmj-/ekonomika.aspx?c=A130208_091836_ekonomika_spi
14. 11. 2013 | 10:21

neo napsal(a):

Sch:

zanedbatelné.
14. 11. 2013 | 10:22

Jáchym napsal(a):

Martin Potůček:
Naprosto souhlasím, leč s drobnými připomínkami:
Jak správně upozorňujete, slibuje se budování nových pracovních míst s tím, že náklady na ZŘÍZENÍ těchto míst překračují výši toho, co dostane případný zaměstnanec za 10 let coby mzdu.

Takže čerstvá zkušenost:
Právě jsem se vrátil po třetí hospitalizaci z velmi dobře hodnocené nemocnice.
(Kdyby nebyla dobrá, netrmácel bych se sto kiláků a ulehl do nemocnice v mém bydlišti.)
Protože jsem měl celoživotně profesně blízko ke zdravotnictví a dobří známí i příbuzní dosud ve zdravotnictví pracují,pozoroval jsem cvrkot a dával se do řeči s personálem od ukrajinských i českých uklízeček až po primáře.

Sestry a pomocný personál pracují v tempu, které se nedá dlouhodobě vydržet.
Byly totiž optimalizovány (což znamená, že značná část byla vyhozena).
Jinými slovy - byla ZRUŠENA potřebná pracovní místa.

Náklady na jejich znovuzřízení by tedy byly téměř nulové.
Nejhorší situace je při nočních službách - pokud se nic neděje, je vše v pohodě, ale nepřál bych vám vidět noční služby na chirurgickém oddělení, kde současně ječí jeden psychopat , babička trpící stařeckou demencí padá z postele, přivezou zraněného opilce a současně začne kolabovat pacient po operaci

A je jedna hodina v noci a na celém oddělení zvládá situaci jedna sestra...
Mezitím na ni zvoní pacienti na kapačkách, kteří potřebují mísu či bažanta...(No, to se dá pak uklidit, když krize pomine, akorát odbahňovat sólově pacienta se zlomenou krční páteří by bylo dost náročné, že.)

Jak jsem pravil - decimovaný personál zvládal i nezvladatelné situace několikanásobně lépe, než bych to dokázal já, navíc s asertivním slovníkem a profesionálním tetanickým úsměvem.
Úmrtnost sice i tak logicky v dlouhodobém průměru vzroste, leč kdybych na místě noční sestry byl já coby noční bratr, ušetřilo by se ještě více důchodů a třeba bych aspiroval na budoucí Kalouskovu cenu.

A na závěr:
V nedaleké nemocnici před pár týdny dostal padáka primář, který odmítl sdílení noční sestry se sousedním oddělením s tím, že by to ohrozilo bezpečnost pacientů.

Takže jsou volná místa dvě,po něm a po sestře.
Paráda !
Možná by primář mohl dělat saniťáka na Ukrajině a sestra uklízečku tamtéž, když ukrajinské uklízečky (některé se středo- či VŠ vzděláním!) musejí pracovat v našich nemocnicích...
********************************************
Než začneme vymýšlet, jak nesmírně pracně MÍRNĚ PŘIPONAPRAVIT stávající průšvihy, zauvažoval bych o tom, jestli by nešlo MÍRNĚ PŘIBRZDIT vznikání průšvihů NOVÝCH, leč mnohem větších.

Ale - jinak se článkem souhlasím.
(Už aby tu vznikla nějaká normální socdemstrana s příčetnějším vedením. Já vím, nejde to. Morituri te...)
14. 11. 2013 | 10:24

Flavius napsal(a):

Běda,běda,běda Singer vám spát nedá
číslíčka krát parametry matička n x m,kolik polí volných ..
N x M ,
tentokrát již třeba 100 krát 20 ,
což takle eliminační metoda ,podělit,vykrátit,vynásobit,sečíst
zda též v ekonomice existuje podobnost, zůstat u kokosového ořechu se slupkou Ricardo-hodnotou,mlíkem uvnitř Marx-nadhodnotou,
jenže komu dát za úkol s kokosem něco dělat
ze špice pyramidy zvenčí nelze vidět faraona uvnitř,lze vidět to hemžení dole okolo pyramidy až po meze dané zorným úhlem toho vrcholu.Jo,slejzat s vrcholu pyramidy a jít se na vlastní kůži přesvědřit,to by tak ještě chybělo-potůčky,potoky,řeky se slévají,slepá ramena i jezera a moře,oceány,hlubiny lidského vědění...
14. 11. 2013 | 10:26

Martin V napsal(a):

Nějak nechápu, co autor "vyléčil", když budu potřevat sociální služby, tak si je zaplatím.
On to chce léčit tak, že si ty služby budu muset platit, i když je nebudu chtít čerpat?
Co kdybych zašel v léčbě nezaměstnanosti ještě dál?
Každý by musel jednou týdně k holiči, nechat si vyčistit body a oblečení, nakoupit deset litrů mléka a projet na dálnici s mýtem sto kilometrů a následně si nechat umýt auto a dojít na technickou.
14. 11. 2013 | 10:35

opravdu? napsal(a):

Pan Potůček už si zase dělá z lidí legraci.

V doplatcích za léky mám už k 6000 přeplatek a pojišťovny mě upozorňují, že budou v deficitu, takže mi ho nikdo nevrátí.
Takže nevím, z čeho zaplatím povinné ručení.

Z fixního příjmu dávám polovinu za bydlení (ve vlastním) a když jím suché housky, ušetřím měsíčně 500 na trochu benzínu. Když nejsou jiné výdaje. Na tramvajenu budu muset sáhnout na kreditku.
Za otce (měl jsem jinou hladinu příjmů) jsem platil 1800 za donášku jídla a 1600 za ošetřovatelku.
Za sebe nevím z čeho bych to dal.

Můžu auto prodat, ale při 30.000, které za nejetý (80.000km) vůz dostanu je to blbost, vydrží tu dýl než já.
Taky můžu prodat chatu uvnitř satelitu, který se ale zastavil v růstu. Takže místo 1200 za metr neska v lepším případě 300. Taky nemá cenu pouštět.
Socialista si ale vždycky ví rady, že?

Zrovna včera jsem četl článek ve Wired o profesorovi z MIT, který začal na různá sociální řešení používat dvojitý slepý randomizovaný test.
Který dokonale ověří funkčnost navrhovaných řešení (která obvykle prostě dobře živí ty, kdo o nich rozhodují a kdo je administrují, pro lidi na konci řetězu mají nulový finanční i utilitární přínos), později na MIT vznikla skupina, které říkají Randomistas.

Všechny dobročinné a lidstvo oblažující organizace s nimi odmítají spolupracovat, takže si musejí najímat místní vzorky obyvatelstva. Ale spolehlivě určí co funguje a co je bullshit. Obvykle je to překvapivé.

Socialisté vždycky mají spoustu úžasných sociálně inženýrských nápadů, které nikomu vyjma jich samotných nic nepřinesou. Například tlak na "konkurenceschopnost" v co nejnižších mzdách byl jejich výmysl, který souvisel se zaváděním montoven a laciného subdodavatelského průmyslu - Indie u Rokycan.

Možná politici a finanční géniové měli randomizované testy na své nápady uplatňovat povinně, jako farmaceutické koncerny.
Také experimentují na živých lidech.

Navíc myslím, že ohrada zákonů, které tu kolem sebe nastavěla vládnoucí třída (aby jiní nezbohatli a nekonkurovali jí) je příliš vysoká a patří zbourat.
Už zase, jako za bolševika, je jakákoli činnost bez příslušných zaháčkování prakticky nezákonná.
Korupce je napevno zadrátovaná v systému.
14. 11. 2013 | 10:36

neo napsal(a):

smutný:

proto pane smutný, proto.

berete v potaz neregistrované nezaměstnané v jiných zemích a nebo považujete ČR za výjimku, tj že pouze ČR má neregistrované nezaměstnané?
14. 11. 2013 | 10:37

Martin1 napsal(a):

Nemá cenu množit lidi na Úřadech práce bez efektu - tito pracovníci - úředníci jsou pak jen sami jediní zaměstnaní a na víc ještě jen uměle bez dostatečné produktivity práce.
N A V R H U J I Z M Ě N U ! ! !

Já bych to udělal na Úřadech práce podobně, jako jsou odměňováni lidé v Pojišťovnách - tam je to u každého pracovníka - náboráře podle toho, s kolika lidmi se jim podaří uzavřít pojištění - na úřadech práce tedy - kolika lidem se jim podaří nalézt práci. Vždy přesně adresně tomu a tomu jako v pojišťovnách.
A ta odměna (dříve to tak bylo - dnes nevím) se skládala ze základní částky a pak k tomu patřila i "dvanáctinka" za každý měsíc v roce, kdy pojištění trvá - u Úřadů práce by se jednalo o trvání zaměstnání.
14. 11. 2013 | 10:40

resl napsal(a):

Jasně i nejdrobnější služby pro občany jsou lepší, než strkat prachy do podpor pro všechny nezaměstnané. Když bude starci zavazovat denně tkaničku nějaký asistent /ka/, vydělá si od státu víc, než když bude nezaměstnaná, pomůže starci a ještě vrátí do kasy daně.
14. 11. 2013 | 10:40

SuP napsal(a):

rejpal -
Sexuální služby za kus chleba?
Ale no - FUJTAJXL!!!
14. 11. 2013 | 10:58

Ford napsal(a):

zemědělec: třeba
http://www.financninoviny.cz/zpravy/zisk-ceskeho-zemedelstvi-loni-mirne-klesl-na-16-4-mld-kc/989752
http://zpravy.e15.cz/byznys/zemedelstvi/ceske-zemedelstvi-letos-zrejme-dosahne-zisku-14-miliard-1017863
14. 11. 2013 | 11:04

smutný napsal(a):

neo

a co vám brání dát sem údaje o skutečné nezaměstnanosti v jiných státech ať vidíme jak si stojíme a nesrovnávat hrušky z jabkama?
14. 11. 2013 | 11:10

neo napsal(a):

smutný:

brání mi v tom jednoduše to, že taková data nemám.
Pokud je máte vy, tak sem s nimi.
Možná je má pan Občan, on je v tomhle docela dobrej, když jde o hledání informací.
14. 11. 2013 | 11:17

Dzarda napsal(a):

Všem kritikům tohoto článku: Zkuste si připustit, že i Vy umíráte - ano, právě teď. Jednou pravděpodobně i Vy budete odkázaní na pomoc druhého. Též je dost pravděpodobné, že ani Vy nebudete chtít opustit svůj byt či dům, ve kterém jste doma a nebudete chtít být odloženi do domova důchodců.
Proto jakýkoliv impuls k vyvolání diskuse - nikoliv hýčkání si svého ega, jak to zde mnozí dělají - je velmi žádoucí.
Autore, děkuji za článek, s kterým souhlasím, peníze na důstojný lidský život by se zajisté ve vyspělé společnosti měly vždy upřednostnit před např. Vámi zmiňovanými tunely.
Hezký den.
14. 11. 2013 | 11:17

rejpal napsal(a):

neo
Já to pochopil jako příklad. Oponuji tím, že je daleko rozšířenější, i v lokacích nespecifických. A pěstuje se už dlouhá léta. Jen o tom účastníci moc často nemluví. Zkuste se například zahloubat nad obsahem velmi běžného pojmu "mediální partner". Barter jako vyšitý. Vy mi uděláte promo ve svém médiu, napíšete článek o akci. My vám dáme volné vstupenky, uděláme promo vašemu médiu, budete mít logo v materiálech akce. Málokdo u toho medituje o paritě přes ceníkové ceny. Prostě se dohodnou podmínky, které vyhovují oběma stranám a je vymalováno.
14. 11. 2013 | 11:20

neo napsal(a):

rejpal:

protože to je služba za službu stejné či velmi podobné povahy a hodnoty.

určitě ne chleba za ostříhání, sekyra za nůž, auto za boty apod..
14. 11. 2013 | 11:24

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

V sektorech zmiňovaných panem Potůčkem ale zaměstnanost naroste...aspoň Církev to slibuje.
Za slib ale nic nedáte, viďte, napadlo vás beztak taky...
-------------------------

resl napsal(a):
Jasně i nejdrobnější služby pro občany jsou lepší, než strkat prachy do podpor pro všechny nezaměstnané. Když bude starci zavazovat denně tkaničku nějaký asistent /ka/, vydělá si od státu víc, než když bude nezaměstnaná, pomůže starci a ještě vrátí do kasy daně.
14. 11. 2013 | 10:40

Resle, víte vůbec od jaké výše mzdy se odvádí v ČR daň ? Ne, že. Ale proč si taky nezaplácat, je to zde zadarmo.

Nejprve myslet a až pak psát, resle.
14. 11. 2013 | 11:26

Ládik!!! napsal(a):

Nejlepší službu stejně poskytne exekutor.
14. 11. 2013 | 11:31

konzumujte špek, pak to ani nebolí napsal(a):

Ládik
V tom se pletete.

Jedna moje nymfomanská známá chtěla odmala být řečníkem v krematoriu.
Cvičila se v řečnickém umění a intonaci hlasu. Jak byl někdy konkurz na tu pozici, vždycky se účastnila.
Vždycky byla druhá, za něčím mektavým příbuzným.
Ale byty pronajímala jedna báseň.
Lidi jí nedokázali odolat. Chlapi.

Nejlepší službu vám poskytne ten, co mačká knoflík výtahu v krematoriu.
Necháte všechny své starosti za sebou.
14. 11. 2013 | 11:49

viděno z našeho dvorkku napsal(a):

Jak je vidět, skoro nikdo z nicků zatím skutečné zdravotní a sociální služby nepotřeboval. Zejména se nám líbí názor pana Martina V: až budu potřebovat sociální služby, tak si je zaplatím:. Asi skončil s kupeckými počty v první třídě obecné školy. l hod pečovatelky na černém trhu / důchodkyně zdravější, ilegální cizinky atd./ stojí Kč 60,--, oficiální pečovatelka z firmy od Kč 120,--/hod. A většina těch potřebných / těžké cukrovky, Alzheimerova nemoc, postižení po úrazu páteře atd.potřebuje péči 24 hod denně, i když je noc a spí??...chodí třeba 5x za noc na záchod, pokud nemají plíny. To je bratru tak od 44 tis výše měsíčně minimálně. A také se těm lidem musí vyprat prádlo, uklidit byt a uvařit, zajet s nimi autem k lékaři, takže další náklady materiální cca od Kč 15 tis. Už aby jste se pane Martine V začal šetřit! Na domácí kvalitní péči.
14. 11. 2013 | 11:54

rejpal napsal(a):

neo
Vím třeba o barteru inzerce za mobilní telefony. Je to jen věc fantazie. Výměnné obchody začínají být problémem tam, kde je ve hře víc než dvě strany. Jinak to většinou funguje jako všechno, kde mají obě strany na věci zájem. Což je i v dnešním světě plném úkladů poměrně časté.
14. 11. 2013 | 11:56

hui napsal(a):

Nad vším bdí NetMonitor,úschovna nápadů VINITI a hned o nápady není nouze.Projít se po Lípastrasse a padá na vás tolik,tolik kvítků.Jak to zůročit.Aby myšlénky pracovaly na nás a ne My na ně. Čas od času třeba hodit do velkého kufru a ten odeslat na něčí adresou nebo pohodit nedbale ve vlaku.V prvém případě se dotyčný k nápadům uvnitř kufru přiznávat nebude,v druhém v dražbě ztrát a nálezů za 1Kč to někdo sebere.Singer přidá další 1 Kč,bude to tedy za dvě koruny atd.,rok za rokem cena kufru nápadů poroste .Mezní hodnoty kufr dosáhne až ty nápady budou aplikovány,protože nezávisle napadly i kupu jiných.Asi nejlepší bude proto kufr poslat do VINITI.V Moskvě si s tím poradí třídičkou papírů.Nemají asi EU-eko-kontejnery,takže tam to neskončí.Ale jezděj dost často na čundry Sibiří-rybolovka.Tam ohýnky,vaří se Ucha apod. Může se i hodit,nejblíže je to letadlem na bázi startu tak circa 2000 km,pěšky to stěží s kufrem někdo kdy prošel.Pokud to hodíte po toku Obu,Jeniseje,Divoká XY.. apod tak adresátem budou ta severní moře.Tam se to časem asi ponoří i do oceánu a hlubin lidského poznání.Co vypluje náhodou zpět na hladinu sežerou v zimě tuleni na krách.Pak ale přijedou kosatky a začnou krou hejbat nosáky a hřbety.Tuleň se nechtě svalí do vody.Kosatky ho pak sežerou s chlupama,kufrem i papírem v něm.To již papír bude ale rozmočený,inkoust nezřetelný,Přijedou ale naštěstí velrybáři a harpunami kosatky vyloví,naloží a odjedou s nimi do přístavů.V přístavu zjistí dělníci,že z toho by se dělnická třída mohla učit.I za pochodu jako rudá armáda Mao.Protože mokrý papír dobře na zádech drží ,pžilepí to na záda jako Maoisté.Pak jdou za sebou husím pochodem a čtou a čtou.Tím se to dovíte nejdříve vše od doků.
14. 11. 2013 | 12:04

resl napsal(a):

komunisto z L. B.,
není důležitá částka, je to příklad. lepší tzv. přezaměstnanost, než podpora. člověk se cítí potřebným, je spokojenější a nechodí řvát na náměstí, nebo s pistolí nečeká na vás, až půjdete od bankomatu.
14. 11. 2013 | 12:06

křemílek napsal(a):

To všechno je špatně co se zde píše ! První je třeba ve světě vše zničit,rozbít ,zdevastovat a pak znovu a v moderním stylu doby předpotopní nebo socialistické znovu budovat ! Pak si zase budou všichni stěžovat že s té práce která je všude kolem jich bolí hlava a záda ! Lidem se prostě nelze zavděčit tečka
14. 11. 2013 | 12:24

189/XI/15/2013 - nalezená noha napsal(a):

je bezva, že aspoň neo s reslem ve svém registrovaném soužití mají doma jednu z nejnižších měr nezaměstnanosti a minimálních mezd.
osm a půl eura na hodinu, za to se daj i hlídat cizí psy.
je ovšem fakt, že kadí fšude.
když si navíc resl něco přivydělá střelbou u bankomatu, maj se kluci dobře.
jak je neděle, vařej polívku z Knora.
14. 11. 2013 | 12:48

K.M. napsal(a):

Vážený pane Potůčku,

za jedinou stranu, která by mohla na Vaši výzvu slyšet... a odpovídajícím způsobem reagovat..., považuji z mého pohledu a nyní... po volbách..., k mému velkému překvapení Babišovo ANO..., kterou bych před volbami, nikomu nedoporučoval...!

Babiš coby úspěšný podnikatel totiž ví, čemu musí hned z počátku učinit přítrž, a sice:

a) možnosti uplácení svých straníků konkurencí...
b) odvedení pozornosti "svých zaměstnanců" od jejich činnosti..., jinými zájmy,

a proto jsem slyšel, něco o zavedení odpovídajícího DOTAZNÍKU v jeho straně...

KDU-ČSL se možná bude řídit svými kodexy a přikázáními..., nevím však, do jaké míry to bude ve společnosti, jakou je ta v ČR..., dlouhodobě..., odolnou hradbou..., proti, za každým rohem číhajícími... pokušeními....?

A ČSSD, překvapivě..., ač stranou tyjících z ideálů..., toto nebezpečí žádným odpovídajícím místopřísežným prohlášením o majetku, příjmech a akciích..., zatím neomezila... (?!),

což nutně vyvolává podezření, že by mohla být jen dosud dobře utajovanou stranou podnikatelů...?!

K.M.
A z tohoto důvodu si Vás proto opakovaně dovoluji vyzvat, aktivovat spíše tu složku společnosti, která by měla být ještě... co nejméně "kapitálem zaháčkovaná", a to na studenty a učitele Vysokých škol ČR..., ve smyslu snění za blogem Heřmana Chromého: Nevolnost z české demokracie, od 27.08.13-16:05
14. 11. 2013 | 12:54

křemílek napsal(a):

Českým pánům kapitalistům toužícím neustále hromadit mamon bych doporučoval přenést své aktivity do kanady která nám dala důvěru a znovu se nám dnes otevřela ! Pospěšte si ale nebo vás zase předběhnou romové ! My ostatní zbylí se zde pokusíme vytvořit novou společnost která bude mít jiné priority nežli ty vaše plné bankovní doupata ! Alou všichni kapouni za velkou louži !!
14. 11. 2013 | 13:00

resl napsal(a):

189/XI/15/2013 - nalezená noha,
zdar řepo, jsem rád že vás hlava nebolí, cítíte nohu po nalezení na smetišti stejně, jako váš bambula na Hradě ?
14. 11. 2013 | 13:04

K.M. napsal(a):

K.M.-12:54-dodatek:

...snění za blogem >>Nevolnost z české demokracie<< Jak z toho ven?, od ...27:08:13-16:05...
14. 11. 2013 | 13:06

Ládik!!! napsal(a):

konzumujte špek ....
Takovou službu už nedokážu ocenit. Zastávám názor, že nahoře ještě nikoho nenechali (vyjma Tibeťanů, kteří končetiny nakrátí pro ptáky). Ten, kdo mačká knoflík nebo točí klikou, mi službu nedělá. Kdoví, jestli dělá na IČO nebo na HPP.
14. 11. 2013 | 13:18

Neprakt napsal(a):

Pane Potůčku, říkat mladejm že jednou zemřou - hrách na stěnu házet.
Oni jsou přece nesmrtelný.
Ono je jim vše jasné, hlavně ti komunisti můžou za vše. Tak mi napadá že dvacet let po válce za vše mohl Hitler, takže do roku šedesát komunisti jsou z obliga, soráč padesátá léta to ne komunisti to Hitler.
14. 11. 2013 | 13:28

SuP napsal(a):

Ládik!!! -
Jak to vidíš s těma lékama?
Já myslim, že nejlepší lék na nezaměstnanost je dát jim peníze, aby nikde nic nezkoušeli. Tím pádem nic nezkazej a náklady budou nejnižší. Ještě nemám úplně jasno, jestli si maj pro ty prachy chodit, nebo jim je budou nosit.
Když se ouřad tváří, že někomu hledá práci, stojí to meloun na člověka za půlrok. To mi přijde jako vyhozený peníze, protože za půlrok už zase peníze nejsou a přitom by nezaměstnanej z melouna normálně vydržel 4 roky.....
Jediný, co by se muselo dát do zákona, je pojmenovat tuhle práci "Nezaměstnaný", podobně jako "Cikán", nebo "Bílý kůň". To jsou všechno povolání placená státem, ale NAČERNO! A kdoví, jestli to nedělaj ve Švarcáku.
14. 11. 2013 | 13:28

fafnir napsal(a):

měl jsem možnost z důvodu péče o příbuzného objíždět několik domovů s pečovatelskou službou,zvláštním režimem(alzheimrova choroba).Ceny od 20 do 30000.
Rozhodně to nelze pokrýt z důchodu + příspěvku na péči .Ano těchto služeb bude zapotřebí stále více,a nejvíce je budou potřebovat ti,kteří vyznávají single styl,protože nebude žádná rodina která by pečovala.Ano v této sféře bude v budoucnu zaměstnáno mnoho lidí,ovšem bude na tuto péči nutno vydělat jinde,zvýšenou produktivitou smysluplné práce a jejím prodejem.
14. 11. 2013 | 13:32

fafnir napsal(a):

SuP
souhlas.
14. 11. 2013 | 13:33

Filuta napsal(a):

Martin 1
Kdybych byl Pepou Řepou, prohlásil bych vás za mudřece století.

Je tu oficiálně 600 tisíc (neoficiálně milion) nezaměstnaných na cca 35 tisíc pracovních míst - jistá disproporce je zjevná i diskalkulikům, vyjma vás.
14. 11. 2013 | 13:34

Ládik!!! napsal(a):

Být potůčkem, tak zalezu do přehrady.
14. 11. 2013 | 13:37

Ládik!!! napsal(a):

SuPe,
myslím, že spousta lidí je nezaměstnaných z donucení státem nebo z vlastního zájmu. Těch normálně nezaměstnaných bude menšina a do 2 měsíců si zase najdou práci nebo dvě.
14. 11. 2013 | 13:39

Filuta napsal(a):

Ládíku,
to byla další perla.
Vy jste taky génius.
14. 11. 2013 | 13:50

cartman napsal(a):

holohlavý pták

Už John Maynard Keynes pro to nalezl někdy ve dvacátých letech elegantní řešení.
Abyste se na ty vyjmenované nemusel dívat, chtěl bedny s penězi zakopávat v opuštěných dolech a ty jinak nepracující vybavit krumpáči, aby si je vykopali (eventuelně se při tom trochu povraždili, odhaduji jeho záměr já), čímž by se srovnal nepoměr mezi přílišnou produktivitou zaměstnaných a nulovou produktivitou těch, co práci nemají.
V průměru.
Taky by se tím oživil domácí trh.

Jenom by se to zakopávání peněz nesmělo svěřit socialistům.
Ti mají vždycky spousty dobrých důvodů je nacpat jinam, než patří.
A haldu příbuzenstva.
14. 11. 2013 | 13:54

Ládik!!! napsal(a):

Bílého koně měl už sv. Václav. Václav byl vlastně první kmotr.
14. 11. 2013 | 13:59

Viola napsal(a):

fafnire

proč se o svého příbuzného nestaráte sám, ušetřil byste státu minimálně 20 000.
14. 11. 2013 | 14:09

mb napsal(a):

Politici ČSSD, KDU-ČSL, ANO, jste na doslech? Zařadíte ofenzivní podporu těchto služeb do programu vaší případné budoucí vlády?

Potůček jste Jan Křtitel ...

... dobrý blog ...
14. 11. 2013 | 14:25

Martin napsal(a):

Filuta
Martin1 napsal(a):
Nemá cenu množit lidi na Úřadech práce bez efektu - tito pracovníci - úředníci jsou pak jen sami jediní zaměstnaní a na víc ještě jen uměle bez dostatečné produktivity práce.
N A V R H U J I Z M Ě N U ! ! !
Já bych to udělal na Úřadech práce podobně, jako jsou odměňováni lidé v Pojišťovnách - tam je to u každého pracovníka - náboráře podle toho, s kolika lidmi se jim podaří uzavřít pojištění - na úřadech práce tedy - kolika lidem se jim podaří nalézt práci. Vždy přesně adresně tomu a tomu jako v pojišťovnách.
A ta odměna (dříve to tak bylo - dnes nevím) se skládala ze základní částky a pak k tomu patřila i "dvanáctinka" za každý měsíc v roce, kdy pojištění trvá - u Úřadů práce by se jednalo o trvání zaměstnání.
14. 11. 2013 | 10:40
------
A vy Filuto jste k tomu napsal

Filuta napsal(a):
Martin 1
Kdybych byl Pepou Řepou, prohlásil bych vás za mudřece století.

Je tu oficiálně 600 tisíc (neoficiálně milion) nezaměstnaných na cca 35 tisíc pracovních míst - jistá disproporce je zjevná i diskalkulikům, vyjma vás.
14. 11. 2013 | 13:34
---------------------------
Co je na tom blbého. Já myslím, že je v tom logika. Reagoval jste vůbec tou poznámkou vůbec mou poznámku? Nejsem "mudřenec" - jen pitomec se selským rozumem, ale myslím, že jste to tentokrát popletl vy - pokud ne, tak prosím o dovysvětlení - jsem asi nechápavý - mějte ohled a pochopení.
Jen typuji, že tu jedničku za Martin jste tam "fláknul" omylem - je to jasné - jsem už tady pojem :))) a tak to jde úplně samo. Kéž by to tak bylo vždy ve škole.
P.S. Já Martin1 jsem sociálně cítící a mým vzorem je ten nejznámější toho jména a legenda o něm.
14. 11. 2013 | 15:26

učili vás algebru, ve škole? napsal(a):

mb
Ale ony ty služby existují, třeba přeprava vozíčkářů minibusy v rámci ROPID a podobně.
Divil byste se, co protéká všude v souvislosti s různě vyloučenými a znevýhodněnými a přestárlými peněz.
Jen ty firmy, které služby jako dodávají nepatří příbuzným socanů.
To je co se musí změnit.

Samozřejmě, když máte nepohyblivého rodiče a dámy z MÚ vám to při návštěvě a pohovoru zhodnotí, že jde o čilého staříka (lékařských posudků můžete mít trakař), zaplatíte si při pojíždění sanitou (jiný než saniťák vám ho z 3. patra bez výtahu nedostane) 1200 z vlastního za 0,5km.
Takže na jedné straně teče víc a víc agresívních dotací a na druhé platíte vy jako mourovatej.
14. 11. 2013 | 15:49

fafnir napsal(a):

Viola
a kdo myslíte,že ty peníze platí?A k tomu,nemocný potřebuje odbornou péči.
14. 11. 2013 | 16:41

Martin napsal(a):

Pohled na věc selským rozumem a nově:
1) Systém zjevně nepotřebuje všechny lidi pro své existování a už nikdy nebude pořebovat
2) Systém tyto lidi dál označuje za nezaměstnané, ale nesedí to, protože pod tímto označením se nám vybaví pohublý člověk na pokraji umření, který hladově skočí i po nějakých zbytcích a nastoupí na jakékoliv pracovní místo za
"pár haléřů".
3) Systém - to co pracují udrží při životě tyto nezaměstnané, kteří různým přerozdělováním dostávají peníze, mohou z toho vyžít, ale nemohou dostat přeci úplně stejně, jako ti co chodí do práce, to by se systém zhroutil.I když by to možná do konce šlo.
4) Bylo by vhodné tyto lidi už dál neoznačovat jako nezaměstnané, ale jako disponenty s volným časem. A pro ně ten čas smysl plným způsobem organizovat - například povinné školy, něco v úrovni vzdělávání v třetím věku. V podstatě se tak již koná, ale neříká se to veřejně. Bylo by zajímavé udělat průzkumy, kolik lidí se chodí bavit na různé zábavy. Ano - normálně žijí z podpor, stejně jako pracující, jen nejsou tolik unaveni z práce, ale ze zábavy. Nejkřiklavější je to u herních automatů - kdyby ti lidé - ti nezaměstnaní na tom byli tak špatně, jak si představíme nezaměstnané v románech, tak by si nemohli hrát ani s vlastními kuličkami a stále by je pronásledovala myšlenka, z čeho si zítra koupí rohlík.Něco je nějak špatně. Nebo jsem opravdu takový truhlík jenom já?
5) Někdy mám pocit, když vidím v televizi lidi, kteří jsou nemocní, bez práce, že si myslí, že mají nějaký nárok na stejný "příjem" jako člověk, který chodí do práce. Svůj hendikep vystavují na odiv jako by to byl "diplom" s vysokou kvalifikací a vstupenka k pohodlnému života - vždyť je to stále ale nějaká vada na "kráse" a nějaký jiný zdravý to na něj musí vydělat.
6) Když sleduji ty protestující - disponenty s volným časem v EU (o nich jsem to hlavně psal), jak jdou procházkovým tempem po ulicích - všichni přepychově oblečení a když skončí demonstraci, tak zapadnou do barů, nasednou do zánovních aut,tak jsem zmaten.
7) Prosím, kde je tedy ta krize? Nemají tudíž jen krizi ti zaměstnavatelé, že nemají takový odbyt a výdělek - tolik nevydělávají a řeči o krizi jsou uměle i od nich vyvolávány, aby pracujícím přiškrcovali hlasivky, aby nechtěli přidat a za nimi hned i ti disponenti s volným časem?
8) Nejsem žádný asociál, naopak mne mrazí, když v televizi ukazují děti, pro které - na jejich léčení se tímto způsobem - různými dary musí hledat peníze. To by mělo být samozřejmostí, že by se na tom podílel stát. Ale nevydírají nás také dost ty farmaceutické firmy a všichni ti výrobci lékařských zařízení - kdo hlídá ta ceny.Jaké jsou skutečné náklady na výrobu léků a těch přístrojů - není to uměle všechno také předraženo?
9) atd.
14. 11. 2013 | 16:46

Martin napsal(a):

Oprava k předchozímu Martin
K tomu předchozímu příspěvku patří také nick Martin1. Omylem tam zůstal z vyhledavače jen Martin, kdy jsem hledal, jaké příspěvky tam měl ten bez jedničky.
14. 11. 2013 | 16:50

Martin1 napsal(a):

Ne a ne tam dostat to Martin1, že by se to spíše hodilo pro Martin?
14. 11. 2013 | 16:53

gaia napsal(a):

tak to musé někdo prosadit, jinak jak se říká , papír snese všechno. Zatím se v sociálních službách jen škrtalo.
14. 11. 2013 | 17:28

Občan napsal(a):

Pane profesore,
sice s Vámi v principu souhlasím, ale má to pár háčků (no, spíš háků).

1) Sociální status ZEJMÉNA pracovníků v sociálních službách se velmi blíží sociálnímů statusu příjemců sociálních dávek. A to jak platově (max. 14 000.- Kč/měs BRUTTO! Obvykle mezi 10-12 000.- Kč měs. BRUTTO!!!), tak vztahem ostatní společnosti k těmto pracovníkům (protože jsou chudí, jsou to opovrženíhodné socky).
Zdravotní pracovníci (NIKOLI lékaři a sestry) jsou na tom stejně.

2) KDO a JAK bude takové služby platit?
Pacoši (tzv. "klienti")? Kde by na to vzali? Pečovatelky, ošetřovatelky a sanitářky budou mít tak nízké penze, že si žádné služby nebudou moci dovolit (ačkoli by je sakra potřebovaly, protože jsou zdevastované jak fyzicky, tak psychicky). Dtto pošťáci, řidiči, prodavačky, pokladní, skladníci, část učitelstva a další nízkopříjmové profese (kterých stále přibývá).

3) Lidé v kategorii 50+ jsou už docela opotřebovaní a VŠECHNY výše zmíněné profese jsou setsakra fyzicky a leckdy i psychicky náročné.
A čím vyšší kvalifikaci mají, tím víc je psychicky sejme jak ztráta práce, tak nutnost vzít práci nekvalifikovanou nebo/a špatně placenou. Nemluvě o ztrátě dosavadních sociálních kontaktů. Takoví lidé jsou mnohem víc "sociálně vyloučení" než Cikáni ze slumu. Protože Cikáni si svůj způsob existence vybrali sami, ale drtivá většina dlouhodobě nezaměstnaných a nízkopříjmových zaměstnanců nikoli.
14. 11. 2013 | 18:29

Občan napsal(a):

Martine1,
Vaše dnešní sociopatické bláboly jsou takového charakteru, že je nelze okomentovat slušně.

Proč vlastně chcete ty "přebytečné" lidi udržovat v přežívání? Nebo se jen ostýcháte říci otevřeně, že by bylo lepší je podrobit "konečnému řešení"?
To se ale vůbec neostýchejte, protože ono to z těch Vašich pindů stejně ční jak Čomolungma.
14. 11. 2013 | 18:34

Martin1 napsal(a):

Občan
1) Já jsem jen popsal tvrdě skutečnou situaci a jen jsem promíchal schválně skutečný popis s návodem na řešení i s ironií a to tak jak vidím dnešní svět, kde některé dřívější zavedené názvy (například nezaměstnaný)ztratily význam - jsou jen parodií těch dřívějších.
2) Já přece nemohu za to, že produktivita práce stoupla natolik, že pro výrobu stačí stále méně lidí - proč stále mluví někdo, že sežene pro lidi práci, když je to blbost - lže, protože výrobků máme od každé věci desítky druhů a barev za babku. Jsem jen to malé děcko, které řeklo pravdu o nahém císaři. Jen to neumím správně literárně popsat - ale lež to není.
3) Já jsem to jen pojmenoval správně - ostatní to jen opisují, protože se to tak nesmí pojmenovat - je to neslušné, ale je to kapitalismus, k tomu směřoval - bude stále více nezaměstnaných - logika je na mé straně.
4) Buď to bude dále, tak jak popisuji - tedy tvrdě dál, anebo bude muset nastat nějaká forma návratu k umělé zaměstnanosti - například méně hodin práce. Třeba další pracovní volno v týdnu - volný pátek.
5) Pokud se budou vyčleňovat stále prostředky na zaměstnanost a ty budou mnohonásobně překračovat, to co si ti lidé pak vydělají a co z toho vznikne, tak je to jenom podvod a tunel pro ty lidi, kteří se na tom přiživují a v podstatě je to ta umělá zaměstnanost.Nebo ne?

6) Píšete:"Proč vlastně chcete ty "přebytečné" lidi udržovat v přežívání? Nebo se jen ostýcháte říci otevřeně, že by bylo lepší je podrobit "konečnému řešení"?"

Správně jste to pojmenoval a máte pravdu v tom, že to tak vypadá - ano když budu sledovat jen osnovu a mantinely tvrdě tohoto kapitalistického systému, tak z toho nemůže nic jiné vzniknout, než co jsem popsal já a vy tvrdě dokončil. Ale já ani vy nejsme srtůjci toho vývoje. Ale když někdo popisuje, že někdo něco nějak dělá, tak není sám vrah. Budu v té ironii i pokračovat: Možná by trošku pomohla nějaká ta válka - na té by šlo něco vydělat, zlikvidovaly by se staré dluhy a vytvořily třeba i nové - za zbraně a obnovu zemí? Narovnalo by to všechny významy slov - jak jsem psal, nezaměstnaní by byli skutečně na mizině, byli by hladoví. Všechno by bylo zničené a byla potřeba obnova - výroba se rozběhla. Ubyla by přelidněnost, atd.
14. 11. 2013 | 20:03

Martin1 napsal(a):

Občan 14. 11. 2013 | 18:29
Já s vaším příspěvkem naprosto souhlasím a to bez ironie!
14. 11. 2013 | 20:16

pečovatelka napsal(a):

je pravda, že pan Potůček toho těm nezaměstnaným mnoho nenabízí.
Pečovat a o staré a nemocné, to je hlavně o výkalech, moči, hnisu, krvi , vyrážce a buzeraci a to vše ve 2. platovém stupni , nějakých 800 Kč nad minimální mzdou.
Navíc to je terciální cféra, která si na sebe nevydělá a je závislá na přerozdělování, takhle se kola ekonomiky neroztočí.
To spíš ta válka a zbrojení, jak navrhuje martin.
14. 11. 2013 | 20:22

Martin1 napsal(a):

pečovatelka
Ano, je to taková forma umělé zaměstnanosti, kterou přece jen trošku skrytěji - přerozdělením zaplatí (montéři ve Škodovce), pokud se nebude ošetřovatelka v lázních starat o nějakého šejka Abu Síra ze Saúdské Arábie, který bude platit sám.
14. 11. 2013 | 20:35

pečovatelka napsal(a):

o šejky se starají Filipínky a dovážet sem staré dědky? To že by bylo ekonomické?
14. 11. 2013 | 20:36

Maximus napsal(a):

Ten článek je hezký, ale tak nějak na mě působí naivně. Každá společnost má nějaké potřeby. Ty potřeby jsou od materiálna tj. potravin, pitné vody a základních potřeb lidí atd. atd. a končí to u těch potřeb duchovních a i autorem zmíněných sociálních. Vždy jde jen o správné a efektivní paritní rozdělení občanstva do skupin, které jednotlivé funkce nutné pro řádnou činnost země představují. Něco dělá trh a poptávka po službách a zboží, něco musí zregulovat a přednastavit stát! Dnes třeba 4% lidí díky technice a pokroku uživí zbylých 96% obyvatel země! Takže někdo či něco musí do optimálna zregulovat počet lékařů, taxikářů, vojáků, policistů, bankéřů, úředníků, právníků a dalších stovek profesí, které určitě jsou potřebné, ale nikdo se nezabývá tím, zda jejich počty korelují s potřebami společnosti a zda tím, že některé profese zbytní, tak je destabilizována rovnováha ve společnosti. Proti výše jmenovaným, aniž by za tím byla vůči těmto lidem nějaká zaujatost, stojí ti, co skutečně vyrábí nějaké hodnoty, bez kterých bychom se mohli rychle vrátit do jeskyní. Problém ovšem tu je a velmi často slyšíme od politiků, že je málo policistů nebo že nejsou peníze na zdravotnictví atd.
Třeba u výše uvedených profesí je problém, že žádný trh to nemůže srovnat, lékařů přibylo od r.2000 cca o 15%, ale občanů nikoliv, zrovna tak můžeme porovnat počet našich policistů vůči Finsku, kde jich máme asi dvojnásobek a i vůči Rakousku kde je to némlich podobné.
My máme ještě městké policajty a oni venkovské žandárpolicei, takže je to srovnatelné. Kdepak, stát v této regulaci selhává a tak se snižuje žádoucí poměr či velikost výrobního segmentu Česka a pokud se dostaneme pod určitou hranici a zdá se, že je už překročena, pak stát nebude mít peníze na nic a ani na sociální služby, o kterých tady pan autor se zmínil. Zřejmě by se měl někdo hodně rychle tímto zabývat a určitý návod je podívat se do hospodářsky úspěšnějších zemí a provést paritní srovnání všech profesí, které stát má pod kuratelou. Podnikatelské sféry si nemusí všímat tedy mimo podrazů, které úřednictvo na ně dost často vymýšlí.
Mám tísnicý pocit, že to srovnání počtu jednotlivýách výše uvedených profesí vůči třeba Švédsku a pod. zemím by pro nás dopadlo nedobře....
P.S.
Myslím, že na 1.ročníku VŠ jsme v matematice řešili školní příklad, kdy na jistém ostrově žil určitý počet predátorů vlků a obětí ovcí, obě skupiny měli nějakou porodnost a také u vlků úživnost. Za úkol jsme tehdy měli stanovit, aby vyšlo řešení max. počtu vlků, kdy ještě nedošlo k poklesu oveček s fatálním výsledkem a také tam byla limita, aby se ovce nepřemnožili. Ty počty množení vlků a ovcí byly dány matematicky stanovenými funkcemi. To byl příklad ze základů diferenciálního počtu a docela to byly zajímavé výčty.

Nyní mám pocit, že je tu jistá smutná analogie, vlci se u nás přemnožili a oveček ubylo pod rozumnou hranici a vlci se nyní diví, že nemají co žrát.
14. 11. 2013 | 20:40

Martin1 napsal(a):

Pečovatelka
Tak ještě tohle, já vycházel z dob, kdy k nám ještě jezdívali.Nyní sem vlastně vozíme na léčení zraněné ze zemí, kde se válčí a to zdarma - často po zraněních od našich spojenců.
14. 11. 2013 | 20:41

Fialenka napsal(a):

Nemůžu věřit tomu, že nezaměstnanost a chudoba jsou těžko řešitelné, když člověku stačí čistá voda, jídlo, dům, oblečení, dopravní prostředky - toho všeho je díky naší technice opravdu velká dostupnost. A díky vědě a technice je produktivita práce taková, že k tomu, aby měli všichni dostatek, stačí aby pracovalo jen malé procento lidí.
14. 11. 2013 | 21:34

Občan napsal(a):

Martine1,
pokud to byla ironie, pak se omlouvám :o)

Já znám situaci v "sociálních službách" docela dobře a je děsivá.
Protože i tam se "optimalizuje" jako o závod a životy či zdraví klientů ani zaměstnanců už nikoho moc nezajímají.
Vyjímkou jsou vysoce solventní klienti, kteří si mohou dovolit zaplatit celodenní domácí péči. Té se jim ovšem dostává opět od hanebně placené vynervované pečovatelky a od uštvané terénní sestry (která není placená o moc lépe). A devíti- či vícehodinový každodenní pobyt u pacienta v terminálním stádiu rakoviny, který i přes mamutí dávky morfinu většinu dne pronaříká neztišitelnou bolestí a pro kterého už nemůžete vůbec nic udělat, je něco jako velmi vybraná forma mučení. Za desítku hrubého (tedy za cca 50.- Kč/hod. brutto)...
14. 11. 2013 | 21:42

SuP napsal(a):

Fialenka -
"....A díky vědě a technice je produktivita práce taková, že k tomu, aby měli všichni dostatek, stačí aby pracovalo jen malé procento lidí...."

To je sice pravda, ale ukázalo se, že největším problémem je určit, kdo má pracovat na ty ostatní.
Není snadné Vás nemilovat.
14. 11. 2013 | 21:42

Fialenka napsal(a):

SuP
Asi soudíte podle sebe a nevíte, že lidi práce baví a pracují rádi.
14. 11. 2013 | 21:44

SuP napsal(a):

Fialenka -
Aha.
Tak to mi asi něco uniklo.
14. 11. 2013 | 21:45

Martin1 napsal(a):

Občan
Místo dlouhého vysvětlování, tak vám řeknu, že bych byl pro změnu, aby plat v těchto pečovatelských profesích byl náležitě odměněn a když na něj nejsou prostředky, tak by měl být dotován EU. Vypadá to divně, ale proč? Že je to zatím nezvyklé? A proč se může dotovat například z dnešního dne:

Liberec - Unikátní pavilon vyrůstá v těchto dnech v liberecké botanické zahradě. Speciální skleník se stane domovem tří největších druhů leknínů, včetně vzácné viktorie královské. Do poslední chvíle přitom byla jeho výstavba ohrožená. Projekt za bezmála 12 milionů sice zaplatí z 85 procent Evropská unie, zadlužený Liberec neměl peníze na spoluúčast. Nakonec se podařilo ušetřit jinde a práce už jsou v plném proudu.
více na:http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/250527-v-liberci-se-stavi-velky-lekninovy-pavilon/

To EU nezná naše skutečné potřeby? To dává někdo prioritu leknínům před člověkem?
Není to absurdní? Vždyť každá země má jiné priority podle stupně vývoje. Co je dosaženo v NSR v oblasti péče o člověka v nemoci nebo ve stáří - i to, že má dotyčný i své prostředky, které na to sám může použít přece není zdaleka u nás. Vztáhnu tu na rodinu. Copak, když budete mít nemocného člověka v rodině, tak místo, aby jste mu zajistil pečovatelku, tak mu zajistíte výhled na zahradníka a jeho nový sad s růžemi? Tento projekt a dotaci jsem vybral zcela náhodně. Určitě bych dokázal vybrat i jiné projekty úplně na (sprosté slovo).
14. 11. 2013 | 22:35

Martin1 napsal(a):

Já jsem si idealisticky myslel, že v této době po roce 1989 už budeme na stejné úrovni jako NSR. Tak nám to ti dřívější politici slibovali. Pokud nás někdo pozval "do cukrárny na exkurzi a smíme se jen dívat na dorty za skleněným poklopem za pultem, tak nás mohl nechat jen za výlohou venku - je to stejné a alespoň by nebyly cítit ty lákavé vůně."
14. 11. 2013 | 22:55

modrý edvard napsal(a):

Martin1: 1.ale vždyť my jsme na úrovni, kde NSR bylo v r 1989. Jen ti Němci jsou mezitím dál.
2. Ti nezaměstnaní ... v zásadě se jedná o "Drábkovy nucené práce". Myslím si, že v mnoha případech by byly řešením, a i ti "nezaměstnaní", resp. majitelé volného času by dokázali zkousnout, kdyby 2x týdně šli na "nucené práce".
neo. Vaše otázka je zajímavá. Při utírání zadků na člověka obvykle neprší, tak nevím. Problém je v tom, že v asfaltérství se prosazuje mechanizace.
14. 11. 2013 | 23:23

pozorovatel napsal(a):

Prolítl jsem diskuzi a fascinuje mně, že nikdo nenarazil na jednu základní věc:
Sociální práci nemůže dělat každý!

Kromě toho, že zde nastavuje kvalifikační a provozní limity legislativa (Zákon o sociálních službách a další), která je provázena tvrdými kontrolami a inspekcemi, je zde ještě potřeba přijmout paradigma etického a odborného přístupu k předmětu sociální péče, kterým není nic jiného než člověk nejčastěji v kritické životní situaci závislosti na péči.

Kam vedla představa, že sociální péči může dělat každý se přesvědčíte, když si připomenete film Rekviem pro panenku. Měli by ji v těchto dnech dávat na TV. Koneckonců i realita leckterých ústavů sociální péče v nedávné minulosti svědčí o tom, co dokáže s lidmi udělat představa, že tuto práci může dělat každý.
14. 11. 2013 | 23:30

Martin1 napsal(a):

modrý edvard
"Drábkovy nucené práce". Myslím si, že v mnoha případech by byly řešením, a i ti "nezaměstnaní", resp. majitelé volného času by dokázali skousnout, kdyby 2x týdně šli na "nucené práce".
-------------
To jsem si myslel původně také, ale pak jsem slyšel správný argument, že tito levní pracovníci (nezaměstnaní)by zlikvidovali regulérní podnikatele i jejich zaměstnance, kteří nemohou těmto bezkonkurenčně nejlevnějším pracovníkům v oboru konkurovat. Například v úklidových pracích pro město.
15. 11. 2013 | 00:20

Martin1 napsal(a):

pozorovatel 14. 11. 2013 | 23:30
. . . . . Kam vedla představa, že sociální péči může dělat každý se přesvědčíte, když si připomenete film Rekviem pro panenku. Měli by ji v těchto dnech dávat na TV. Koneckonců i realita leckterých ústavů sociální péče v nedávné minulosti svědčí o tom, co dokáže s lidmi udělat představa, že tuto práci může dělat každý.
--------------
A ne jenom v tomto filmu, ale existují spousty reálných dokumentů, které ukazují otřesné podmínky a zacházení ošetřovatelů k chovancům dětských domovů, mentálně postiženým, starým. Jsou aktivisté, kteří se tam nechají zaměstnat a pak to zveřejní. Asi před 4 lety jsem takový dokument viděl - byl z VB.
Se zmenšováním reportážní a sledovací techniky se budou určitě i kupit další reportáže.
Ono je to velice těžké povolání - (ošetřovatel,vychovatel,atd)a nesvéprávnost - bezmocnost všeho druhu u chovanců je dobrým hromosvodem i pro lidskou zlost i vlastní nespokojenost s tímto povoláním - které nikdo (málokdo)chce dělat, je mizerně placené a stojí i na sociálním žebříčku někde dole. Navíc může dokonce přitahovat i lidi se sadistickými sklony.
A na různé testy bych při jejich výběru nevěřil. Podívejme se na to, kterým lidem jsou dávány do rukou zbrojní průkazy - po psychologických testech a kolik lidí s nimi - s testy i se zbraněmi pak spáchá zločin.
15. 11. 2013 | 00:40

Yosif K napsal(a):

tablet napsal(a):
Dovazime 62% veproveho masa, selata dovazime az z Danska. Proc? Nehlede na neetickost takoveho prevozu, kdy jsou mali cunici namackani v kamionu nekolik desitek hodin, je to i nehospodarne. Vzdyt si muzeme prasata vychovat doma. To jsou dalsi pracovni mista na vesnicich.
KONEC CITATU.

No ony jsou ty dansky selatka zdravější a ůecinější než žeský. Dáni asi víc makaj a jsou menší bordeláři než čeští kolchoznící.

Takže nemluvite pravdu.

Spousta českých výrobců NEUMÍ VyROBIT SElÁTKA TAK LACINÁ A TAK ZDRAVÁ JAKO DÁNOVÉ.
15. 11. 2013 | 01:41

za zdravím třeba jít aktivně napsal(a):

Zase, od své bývalé praktičky, která mě nechala umírat s glykémií 28 a do trojnásobné tloušťky oteklýma nohama aniž by se namáhala cokoli řešit jsem přešel k funglnovému mladému doktorovi, který je nabušený vědomostmi (paní dochtorka si dala na dvéře nápis Homeopatie, už to mě mělo varovat) a jelikož nemá moc kunčoftů, má čas líčit plasticky co a jak.
Hned si člověk ví líp rady.
Kdo jste z Břevnova a okolí, měli byste to bez čekání.
Nechci, aby mi zašel hlady, když po nikom nezdědil kartotéku.
15. 11. 2013 | 02:10

za zdravím třeba jít aktivně napsal(a):

Zase, od své bývalé praktičky, která mě nechala umírat s glykémií 28 a do trojnásobné tloušťky oteklýma nohama aniž by se namáhala cokoli řešit jsem přešel k funglnovému mladému doktorovi, který je nabušený vědomostmi (paní dochtorka si dala na dvéře nápis Homeopatie, už to mě mělo varovat) a jelikož nemá moc kunčoftů, má čas líčit plasticky co a jak.
Hned si člověk ví líp rady.
Kdo jste z Břevnova a okolí, měli byste to bez čekání.
Nechci, aby mi zašel hlady, když po nikom nezdědil kartotéku.
15. 11. 2013 | 02:10

Občan napsal(a):

Martine1,
ty žebračenky, které berou pečovatelky, ošetřovatelky a sanitářky UŽ JSOU DOTOVÁNY Z EU!!! Koštuju, že tak 90% společností (protože to většinou jsou soukromé subjekty) "sociální péče" jede na státních a eurodotacích. Jak na přímých, tak na dotacích "na zřízení pracovního místa".
15. 11. 2013 | 06:24

kormoran napsal(a):

Kristova noho!

Potucek se rozvodnil v socialistickou Svratku , plnou zvratku.
15. 11. 2013 | 06:38

Pavel13 napsal(a):

O poslední opatření v tomto směru (tedy opačném směru) se postaral pan ministr Heger, který nemocnicím umožnil výrazně snížit stavy obslužnáho personálu v poměru k počtu pacientů. Na pojištění odvádíme stále stejné procento platu, ale servis se nám zhoršil, protože více sanujeme IZIP a jiné zlodějny. Nezaměstnanost stoupla, finanční situace nemocnic se nezlepšila. V podstatě potvrzení páně autorovy teorie. Bohužel, stačí si přečíst články paní Bezděkové, abycom pochopili, že lépe nebude. Peníze z veřejného pojištění jsou příliš velkým lákadlem a snadnou kořistí na to, abychom jimi plýtvali na poskytování plnění samotným pojištěncům.
15. 11. 2013 | 07:47

Martin1 napsal(a):

Občan napsal(a):15. 11. 2013 | 06:24
Martine1,
ty žebračenky, které berou pečovatelky, ošetřovatelky a sanitářky UŽ JSOU DOTOVÁNY Z EU!!! Koštuju, že tak 90% společností (protože to většinou jsou soukromé subjekty) "sociální péče" jede na státních a eurodotacích. Jak na přímých, tak na dotacích "na zřízení pracovního místa".
--------------
Ano, je to s mnoha věcmi. Na všechny možné dotace se při žádosti o ně a jejich obhajobě a účelu vystrčí do popředí ten "reklamní panák", v tomto případě "OŠETŘOVATELKA" a když se podaří na něj - pro "něj" získat nějaké prostředky, tak systém v kterém dotyčná pracuje "sežere" vše a na "OŠETŘOVATELKU" se nic nedostane. A je jen na podrobném zkoumání, zda v tom byl už záměr "podnikavce" v úvodu projektu, nebo to padlo na předepsanou úřední a daňovou mašinérii.
----
Pozn.
Ošetřovatelku jsem uvedl jen pro příklad - jako zástupkyni všech, kteří jsou takto podvedeni.
15. 11. 2013 | 09:11

jl napsal(a):

Melo by se jiti opacnym smerem, jako jednu z prvnich veci zrusit triletou materskou.
15. 11. 2013 | 10:08

modrý edvard napsal(a):

martin1: 1. když "drábkovy nucené práce" fungovaly, viděl jsem porůznu dělat pořádek (nejenom uklízet, taky sekat trávu apod.) na místech, kde to nikdy nikdo nedělal. Konkrétně u nás ve vsi 1 (jedna) paní dokázala postupně uklidit do 1 kilometru od ní.
2. Některé úklidové firmy by zanikly. No a? /stejně, jako když baťa vyhubil ševce./ Většina by zůstala - ani vy byste si do kanceláře nepustil neznámého pobudu, i kdyby byl zadarmo.
15. 11. 2013 | 10:22

gaia napsal(a):

modrý edvard

už vidím, jak neznámý pobuda pečuje o přestárlé v rámci drábkových nucených prací
15. 11. 2013 | 10:32

Martin1 napsal(a):

Takové páteční pindání blba se selským rozumem a jen tak.
Možná, že nezaměstnanost je další výzvou pro lidstvo - pro velkou změnu a je jen otázkou, zda to bude revoluce, nebo evoluce. Třeba nastane doba, kdy práce se stane pro část lidí jen koníčkem - odměnou a tito pracující společně se stroji dokáže lidstvo uživit.
Prostředky na obživu už nebude potřeba vydělávat, protože to ani nebude potřebné ani možné. Budou prostě přidělovány. A to podle toho, zda neškodí systému - jak žije, vzdělává se, atd. Vše bude u člověka pod kontrolou od narození bude registrován a sledován od zdravotního stavu až k pohybu po celé planetě. K tomu je potřeba, aby se ti, co dnes mají ty ohromné zisky je více uvolnili ve prospěch ostatních, chtělo by se mi napsat pracujících - to už ale také nebude sedět, tedy ve prospěch i nepracujících. Pojem bohatství se stane přežitkem. Dříve byl už rozdíl mezi obutým a neobutým klukem a to tvořilo hranici mezi bohatým a chudým. Dnes nikoho nenapadne v našich končinách takto dělit lidi. Hranice je už někde jinde a později už nebude a možná se bude pohybovat například oblastech prodlužování života pro vyvolené. Některé náznaky již pozorujeme - už někteří současní bohatí by chtěli něco let a zdraví za peníze urvat pro sebe a prý by pak z těchto prostředků zbyly i na nějaké prášky proti bolení hlavy pro ostatní. Je dokonce možné, že budou přímo upravovány zdravé jídelníčky. Jídlo přestane být obřad a dostane se na stejnou úroveň a nutnost jako je vyprazdňování. Hrůza z obezity obchází již nyní vyspělý svět. Lidstvo už nebude negativně pohlížet na lidi bez práce a některé skupiny obyvatelstva, které dnes nepracují, budou označeni za průkopníky nového žití. Velký problém bude najít pro lidi jinou motivaci pro vzdělávání - pro boj proti degeneraci. Možná, že člověk bude více meditovat a nastoupí zcela novou duchovní cestu - možná úplně přejde na jiné chápání "člověčenství".
atd. . . . . .
15. 11. 2013 | 10:33

pečovatelka napsal(a):

Martin1

víte co je na práci se starými lidmi nejhroznější?

vyndávat jim před spaním umělé zuby z pusy. Slizké a plné rozkládajících se drobečků, zažloutlé ze slinících úst. Kam se hrabe plínka plná průjmu.

Myslím, že ve vámi popisovaném světě toto jako koníčka určitě nebude dělat nikdo.
15. 11. 2013 | 10:52

Martin1 napsal(a):

modrý edvard napsal(a):15. 11. 2013 | 10:22
martin1: 1. když "drábkovy nucené práce" fungovaly, viděl jsem porůznu dělat pořádek (nejenom uklízet, taky sekat trávu apod.) na místech, kde to nikdy nikdo nedělal. Konkrétně u nás ve vsi 1 (jedna) paní dokázala postupně uklidit do 1 kilometru od ní.
2. Některé úklidové firmy by zanikly. No a? /stejně, jako když baťa vyhubil ševce./ Většina by zůstala - ani vy byste si do kanceláře nepustil neznámého pobudu, i kdyby byl zadarmo.
----
To je ale trošku humorné. Pak by se ale ti, kteří v oboru podnikali a řádně odváděli daně a vydělávali si sami na sebe tím sekáním trávy nebo úklidem stali nezaměstnanými(o práci je připravili ti, co to dělali skoro zadarmo) a pak by byli bez práce a zadarmo by pak chodili dvakrát v týdnu to dělat, co dříve dělali? To je jak z Kocourkova. To už by bylo lepší, kdyby nosili ti nezaměstnaní zadarmo v pytlích sluneční světlo do sklepů, aby se tam nemuselo svítit.Byl by v tom i kus ekologie - využívání obnovitelných zdrojů.
15. 11. 2013 | 11:02

Martin1 napsal(a):

pečovatelka
Péče o staré. Já jsem se nikdy o cizí staré nemocné lidi nestaral. Jen krátkou chvíli jsem měl čest ano měl jsem tu čest vrátit něco málo z toho, co nám 4 dětem dala naše maminka. A to v závěru jejího života - škoda, že jsem to nemohl dělat pro ni déle. Když jsem byl jako 35 letý chlap v nemocnici, tak pro mne nebyl žádný problém pomoci staršímu pacientovi pomoci ho třeba vysadit na gramofon a utřít mu i zadek.
Už tehdy jsem na těch místech viděl člověka a třeba svého otce nebo svou maminku.
Tak se chovám, když jedu autem a vidím starého člověka, jak se bojí přejít ulici. Vždy dávám pozor - ukážu mu, zablikám na něj, v klidu počkám, usměji se na něj.
A vám mohu říct - napsat, že v mém žebříčku hodnot a lidí stojíte vysoko nad nějakým úředníkem v bance a že si vás vážím a pro vás bych vždy bojoval o náležité ocenění. Ale řekl bych, že pokud v těch lidech nebudete vidět třeba své rodiče, nebo i sebe, nebo Boha (já jsem nevěřící - tak jak je zatím zde definováno) - tak si najděte opravdu jiné zaměstnání. Vždyť i vám se bude také dělat na těch zubech povlak. Já jsem měl tetu - režisérku, podle které si v jejím mladém věku ostatní ženy řídily módu a skončila tak nějak podobně.
Děkuji vám za všechny, o které se staráte a třeba vám to nejsou už ani schopni sdělit.
15. 11. 2013 | 11:21

modrý edvard napsal(a):

martin. Můžou se rekvalifikovat. Jako ti ševci.
gaia. Ano, tak to myslím. Ti neznámí pobudové nemůžou jít na každou práci. Nemůžou každou práci vytlačit. Jen něco.
A vedle "neznámého pobudy" tu mám "souseda, co nemá práci", a tomu bych klidně půjčil klíče od bytu.
15. 11. 2013 | 12:08

gaia napsal(a):

modrý edvard

takže některé firmy mohou díky konkurenci bezplatných otroků zkrachovat a jiné ne?

Kdo to bude určovat? Že úklidové služby mohou a jiné ne?
15. 11. 2013 | 12:24

Martin1 napsal(a):

modrý edvard
To s Baťou, který zlikvidoval ševce není správný příklad pro srovnání, kdy současní nezaměstnaní, kteří "Drábkovou otrockou" prací zadarmo - například úklidem vytlačí Úklidovou firmu, která se pro to vybavila stroji, lidmi a odvádí všechny daně.
Je to totiž zcela obráceně. Je to jako kdyby ti ševci dělali zadarmo boty. To by byla velká konkurence i Baťu - pro každého.
15. 11. 2013 | 12:45

Pavel13 napsal(a):

:modrý edvard
Proč jednoduše stát nebo vy těm nezaměstnaným za tu práci nezaplatíte?
15. 11. 2013 | 13:28

modrý edvard napsal(a):

gaia a martin: když půjdete ve svém volnu odklízet sníh - sázet stromky - rozdávat úsměvy dětem, taky konkurujete firmám, které se tím živí.
martin: k těm strojům .. přece si nemyslíme, že by to byl okamžitý proces.
gaia: reálně to bude určovat poptávka a kvalifikace. V řízení letového provozu se neznámí pobudové nejspíš neprosadí.
15. 11. 2013 | 13:28

gaia napsal(a):

edvarde

myslíte, že nemůže na pracáku skončit ani někdo z řízení leteckého provozu s praxí?

proč by pak firma zaměstnávala někoho za plat, když to samé ji může udělat ten nezaměstnaný inženýr letového provozu tč. dočasně na pracáku a vyhnán na drábkovy otrocké práce( které byly zrušeny z pádných důvodů)
15. 11. 2013 | 13:58

Martin1 napsal(a):

modrý edvard
Práce ve svém volnu na svém. Ano. Nebo dělat legraci pár dětem ze sousedství při místním Dětském dnu - ano - to je ale něco jiného. Ale je to také malá konkurence, kdyby to někdo dělal za peníze a úroveň služeb by rozhodla. Sníh - odklízení. Někde to dělají firmy. Někde na to nemají - lidé si to dělají dál sice neochotně pro obec sami. Někde se na to vykašlou a když se tam někdo natáhne, tak jsou pojištěni a škoda za zlomeninu je stojí méně, než odklízení sněhu. Zvláště, když mají pojišťovny dobré právníky, kteří dokáží soud přesvědčit, že dotyčný mohl tušit, že sníh je kluzký, že dotyčný je starý, nemotorný, špatně pohyblivý a že měl ten den sedět jen doma a čumět na Ladovskou zimu jen z okna. A že nic tudíž nedostane a že musí ještě zaplatit soudní výlohy - tučné. Když na to budu mít, tak si to nechám doma za peníze uklidit - ale to mluvíme o soukromých věcech, ale že by někdo chodil ve svém volnu uklízet obec jen tak - tak to jsem nezažil od doby těch "nepovinných" brigád v Akci "Z".
A pozor - vy stále mluvíte o nezaměstnaných - jako o pobudech. Já už začínám používat občas výstižnější neurážlivý termín "disponenti s volným časem". Ale budiž, také mezi nimi jsou, ale co s těmi, kterým je 50 a nikde je už nechtějí a mají třeba i VŠ? A co ti 25letí s VŠ, kteří nemají práci? Na co by se měli tito lidé rekvalifikovat? Už vím - na ty pobudy bez vzdělání - ti to snášejí s flaškou v ruce lépe. Ale jak jsem již dříve psal, zatím systém má dost peněz - při nedostatku stačí dotisknout a tak je dost peněz pro všechny - nikdo zatím hlady neumírá.
Ale už nám začínají žvanit v TV ještě větší bludy, než za socialismu, kdy nám tvrdili, že za obzorem se na nás už směje komunismus.
Poslední hit: Prý provedli zdražení, abychom více nakupovali a utráceli. Tak to skoro věřím víc na ten rozesmátý komunismus.
15. 11. 2013 | 14:01

modrý edvard napsal(a):

gaia. Myslel jsem, že řešíme typické případy.
martin1: no, zvonku to opravdu vyzerá, že lidi opravdu víc nakupují. Nevím.
Ale k podstatě věci: Stát chce dvě věci: 1. provést nějaké práce, dejme tomu úklidové. 2. Zaměstnat nezaměstnané (slovo pobuda používám proto, že odmítám bezdomovce, coby nežádoucího anglosaského imigranta, českému jazyku cizího. Klidně ho budu nazývat disponentem. Podstata je stejná.) Za to je stát ochoten zaplatit jakési prachy za to, že a) ušetří na příspěvcích v nezaměstnanosti, b) zbaví se disponentů, kteří obtěžují okolojdoucí pachem a hlukem, c) další, třeba zachování pracovních návyků. Pokud se někomu povede propojit akce 1 a 2, aby se na tom dalo ušetřit, logicky se o zisk může šábnout se státem. Pokud provádí jen akci 1, nemá se o co šábnout.
16. 11. 2013 | 13:41

Gustav Andel napsal(a):

Tem nekolika blbcum, co koukaj na televizi, kde chodej nezamestnany prepychove obleceni a jezdi v autech za pul mega musim rict: neverte vsemu co vidite v televizi, vy trubky:-) Televize je hyperrealita
19. 05. 2014 | 10:37

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy