Lidí, kteří nebudou soběstační, přibude.

06. 02. 2014 | 08:15
Přečteno 6154 krát
V Česku by měla vzniknout nová páteřní síť zařízení, která by seniorům nabízela nejen zdravotní, ale také sociální služby. A to přímo v pohodlí jejich domovů. Povídal jsem si o tom s redaktorkou Lidových novin Veronikou Rodriguez.

Čeští lékaři stále častěji předepisují svým nemocným pacientům takzvanou domácí zdravotní péči. Proč?

Je to obecný trend všude - nejenom u nás, ale také v zahraničí. Prvním důvodem je to, že nám rychle stárne populace a stále více starých lidí potřebuje domácí ošetřování. Druhým důvodem je rozvoj moderní medicíny. Využíváme toho, jak se zkracuje doba pobytu v nemocnici. To samozřejmě přispívá k úsporám nákladů - lidé jsou propuštěni do domácího léčení, kde si sami platí za vodu, za energie, za stravu i za nájem. Všechny propracované zdravotnické systémy se proto pochopitelně snaží držet pacienta v nemocnici co nejkratší dobu a vystrkovat tykadla terénní péče do jeho příbytku. Podobným směrem bychom se samozřejmě měli ubírat také u nás.

Jak by to mělo podle vás vypadat?

Těch možností je samozřejmě celá řada. Třeba v minulosti jsme to měli vyřešeno tak, že terénní péči o pacienty měli na starosti tehdejší obvodní lékaři. Bylo naprosto běžné, že dojížděli za pacienty přímo do jejich domovů. Fungovalo to tak zejména na vesnici, ale dělo se to i ve městech. Později se to ale nějak vytratilo a na pacienty v domácím léčení se úplně zapomnělo, což je škoda. Měla by se vytvořit zbrusu nová strategie. V ideálním případě by měla vzniknout nová páteřní síť takových zařízení.

Když říkáte nová páteřní síť zařízení, měl by ji garantovat stát, případně ji vytvořit jednotlivé kraje?

To je jedna z možností. Ke všem nemocnicím, které tvoří takzvanou páteřní síť, by se mohla například přilepit specializovaná sekce, která by se starala o pacienty ležící doma. Nemocnice by k nim vysílala vyškolené ošetřovatele. Další možností je ale nechat tady vzniknout úplně novou síť zdravotnických zařízení, která se by se zaměřila jenom na domácí zdravotnickou péči. Tato síť by pak samozřejmě mohla být jak veřejná, tak tady vidím velký rozvojový potenciál pro neziskový, ale i komerční sektor. Tím by se ostatně zabily dvě mouchy jednou ranou - nejenom že by se pomohlo nemocným, zvlášť seniorům, současně by se vytvořila nová pracovní místa rovnoměrně rozmístěná po celé republice.

Zmínil jste seniory. Měla by zařízení zařazená do páteřní sítě poskytovat opravdu jen zdravotní péči, nebo by mohla nabízet také sociální služby nemohoucím seniorům?

To je další věc ke zvážení. Hranice mezi oběma oblastmi, tedy zdravotní a sociální péčí, je v tomto případě velice prostupná. Takže je možné uvažovat o systému, kde by na sebe jednotlivé oblasti navazovaly. V uplynulých letech tady bylo zformulováno dokonce několik nápadů, mnohdy i docela dobrých, ale nikdy to bohužel nebylo dotaženo do nějaké konečné podoby. Potřeba bude samozřejmě obou služeb. S tím, jak populace stárne, přibývá jednočlenných seniorských domácností, Jde většinou o ženy, které se obecně dožívají vyššího věku než muži, a i když se mnohdy umějí lépe o sebe postarat, tak i ony přestávají být po překročení určitého věku soběstačné. Muselo by se jen vyřešit, jak bude každá z těchto dvou služeb financovaná. Jednu by hradily zdravotní pojišťovny, na tu druhou by si lidé připláceli ze svých příspěvků na péči, které dostávají už dnes.

Kolika lidí se vůbec bude tento problém týkat? Jaké jsou demografické prognózy, pokud jde o stárnutí populace?

Podle posledních studií Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy tady bude v roce 2050 až třetina populace seniorská, tedy ve věku nad pětašedesát let. Kolem půl milionu lidí bude navíc starších pětaosmdesáti let. Otázkou ovšem je, kolik z nich bude mít také zdravotní problémy a bude tedy zdravotní domácí péči potřebovat. Ve Skandinávii se totiž daří dosáhnout toho, že se lidé sice dožívají vyššího věku, ale v relativním zdraví. U nás to sice zatím neplatí, my začínáme být poměrně brzy nemocní, ale to se může postupem času změnit. Bude záležet na tom, jak upravíme svůj životní styl - nakolik se budeme pohybovat, zdravě stravovat zda a kolik si dokážeme odpustit cigaret, drog, alkoholu, zda se budeme umět vystříhat i jiných forem zdraví ohrožujícího chování. Průzkumy prozrazují, že pro zdravotní stav populace jsou ale důležité také psychické a kulturní faktory.

Vyšlo v Lidových novinách dne 5. 2. 2014 na str. 2. Upraveno.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

a je to napsal(a):

Myšlenka je to krásná,ale kde na to vzít peníze ?v kapsách těch co mají ještě zbytek vůle něco dělat? s touto vládou a EU přejde chuť na všechno a nebude to dlouho trvat!
06. 02. 2014 | 08:36

Xaver napsal(a):

Autor napsal: "Podle posledních studií Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy tady bude v roce 2050 až třetina populace seniorská, tedy ve věku nad pětašedesát let. Kolem půl milionu lidí bude navíc starších pětaosmdesáti let."

A udělal už někdo studii kolik tady bude blbých ?
06. 02. 2014 | 08:45

Baba Jaga napsal(a):

Docela ráda bych viděla ten zdravý životní styl v severských zemích. Nebo třeba autora blogu, také asi již důchodce.
O co vlastně jde fakultě, na které působí, si prohlédnu příležitostně. Možná by se absolventi mohli při péči o staré občany uplatnit. Ale je lepší domácí péče, kdy za nemohoucím přijde denně pečovatel na krátký čas nebo domovy pro seniory s péčí celodenní?
Budu-li cynická, tak nejlepší možností je asi včas zemřít. Ještě, že nevíme, co nás čeká.
06. 02. 2014 | 09:02

Občan napsal(a):

Pane profesore,

kdybyste si raději popovídal s pracovníky socslužeb v PŘÍMÉ PÉČI, velmi rychle byste zjistil, že to je jen další z jalových formalistických počinů.

Kecy, teze, formuláře a huráaktivismus lidem potřebujícím socpéči nijak nepomohou.
BEZ PENĚZ ji totiž nebude mít kdo zajišťovat a jak zajišťovat. Takže buď si stát zajistí dostatek SOLVENTNÍCH příjemců péče, nebo ji konečně začne provozovat sám z veřejných rozpočtů BEZ zvyšování úhrad od "klientů".

Privatizace socpéče se neosvědčila. Organizace socpéče zřizované státem a územní samosprávou mají lepší výsledky, lépe platí své zaměstnance, mají lepší organizaci práce a poskytují zaměstnancům lepší pracovní podmínky. Což má nezanedbatelný vliv na kvalitu a rozsah poskytované péče.

Osobní asistenci - což je ona "péče v pohodlí domova" - musíte FINANČNĚ a PERSONÁLNĚ zajistit. Na to opravdu nestačí "posluhovačky" s "platem" ukrajinské uklizečky, jež ze zoufalství absolvovaly pětinedělní "kurs" a lítají jak hadr na holi, aby "klienty" alespoň nakrmily, umyly a trošku jim poklidily, přičemž na nějaké popovídání, rehabilitaci, aktivizaci, socializaci nebo alespoň procházku musejí obě strany fofrem zapomenout.
Na "osobní asistenci" potřebujete minimálně SŠ vzdělané, řádně proškolené a slušně zaplacené asistenty, ochotné a schopné celodenně PRACOVAT s příjemci péče.

Pokud vidíte, pane profesore, potenciál v "neziskové" a komerční sféře, pak se budete muset postarat o to, aby "klienti" byli dostatečně solventní. Protože ona ta "domácí péče" koštuje od 1000.- Kč/den při POUHÉ přítomnosti asistenta 9 hod./den v domácnosti "klienta".
Průměrná penze je cca 10 000.- Kč/měs. Kolik péče by si asi tak mohl zaplatit PRŮMĚRNÝ senior?
Nejvyšší "příspěvek na péči" je 12 000.- Kč/měs., jenže na ten dosáhne jen zlomek nejhůř postižených "klientů" - tedy zcela nepohybliví a na přístrojovou podporu odkázaní.

A na závěr - hlavně senioři, ale i zdravotně a mentálně postižení zhusta nepotřebují ani tak zdravotnickou péči či výraznou pomoc se sebeobslužností, ale pozornost, komunikaci, vyvedení či vyvezení na procházku, lehkou rehabilitaci a řekněme "ergoterapii" nejlépe někde, kde je jich víc pohromadě, empatii, pohlazení. Jsou strašně osamělí, izolovaní a PROTO chátrají.
06. 02. 2014 | 09:07

Občan napsal(a):

Tohle mě zaujalo:
"...až třetina populace seniorská, tedy ve věku nad pětašedesát let..."

Jak může být seniorem někdo, kdo dle sociálních inženýrů je v plné síle, MUSÍ chodit do práce (bez ohledu na to, zda pro něho vůbec nějaká práce je) a NEMÁ nárok na starobní důchod?
06. 02. 2014 | 09:10

Občan napsal(a):

Jo, a ještě jedna "drobnost", pane profesore.

V populaci přibývá lidí vykonávajících fyzicky a psychicky devastující práce za zcela nepatrnou "mzdu". Často jde o lidi kvalifikované a dokonce vysoce kvalifikované, kteří přišli o práci, jsou "staří" (je jim více než 45 let) a z nouze takovou práci přijali, aby přežili. Ti jsou trvale traumatizováni již tím, jak se "společnost" hbitě odepsala.
No, a tahle stále se zvětšující skupina nebude mít, pokud se vůbec dožije nějaké penze, na nákup služeb ani omylem. Ani s příspěvkem na péči, který se bude časem snižovat, protože na něj nejsou a nebudou v rozpočtech peníze.
06. 02. 2014 | 09:17

.K.V napsal(a):

Zase jeden článek v duchu: mělo by se.... bude potřeba...., musí se....
Jste si jist že domácí péče je levnější?? Jistě, platí si sami vodu, teplo, WC papír, mají svoje prostěradlo.
Jenže v nemocnici, domově pro seniory zvládne lékař za 3 hodiny vizitu i stovky pacientů, a hned přijme opatření které během další hodiny personál splní.
Při domácí péči: Někdo jede 20 km, tam zjistí že je třeba i něčeho na co on nemá prostředky a možnosti, nějak to možná během další hodiny vytelefonuje a zařídí,vypje si zdvořilostní kávu a popovídá si, potom dalších 20 km, další pacient, zvonění než někdo otevře, kontrola stavu a opět zjistí co je třeba ale on sám to na místě nevyřeší, ........, dalších 20 km, ale tam se pacient raději dočasně odstěhoval k dětem, dalších 20 km, a tam ............., no a to už by měl přesčas který mu legislativa nedovolí a nikdo neproplatí.
Výhodu domácího prostředí pro pacienty samozřejmně také chápu
06. 02. 2014 | 09:26

Lila napsal(a):

Baba Jaga

Například Švédové rozhodně žijí zdravěji, než my, Češi. Mají jinou skladbu jídelníčku, v němž preferují ryby, zeleninu, ovoce, kvalitní maso, minimálně konzumují výrobky z mouky a jsou posedlí zdravým životním stylem.

Hýbou se - po městě jezdí na kole (i v zimě), lyžují, hodně plavou; obézní tam nejsou téměř vidět. I hodně staří lidé (devadesátníci) si v zimě dopřávají několik týdnů v teplých krajích, momentálně jsou u nich v kurzu Kanáry a Thajsko. A to si mohou dovolit díky tomu, že jinak žijí velmi skromně.
Do důchodu odcházejí v 65 letech, muži i ženy.
06. 02. 2014 | 09:31

Sech. napsal(a):

Autor

Český obvodní lékař má už tak průměrnou hodinovou mzdu cca 600 Kč.
Při vámi navrhovaném dojíždění za pacienty by se stal nejdražším šoférem na světě. A to si tato ekonomika nemůže dovolit.
06. 02. 2014 | 09:34

Mira napsal(a):

Pane Potůčku, mně se zase líbila myšlenka pana Petra Krčála, který se z osobních důvodů nestal ministrem práce a sociálních věcí a sice v tom smyslu, že by postupně v každé obci vzniklo nějaké centrum, stacionář pro staré lidi, kde by mohli pobývat buď během dne, kdy jsou jejich rodinní příslušníci v zaměstnání a nemohou se jim věnovat nebo třeba i týdenní pobyty. Byla by to mnohem lidštější náhrada tzv. domovů důchodců, kdy jsou toto staří lidé vytrženi z prostředí, kde žili mnohdy celý život. Už takový domov pro seniory vznikl v nedaleké obci a mohl by i u nás, máme tady zcela opuštěnou budovu bývalé fary, která by mohla k tomuto účelu po nějaké rekonstrukci dobře sloužit. Všude jsou staří lidé, kteří už na některé věci přestávají stačit a jistě by takové řešení uvítali.
Souhlasím i s názorem občana, že mnohdy je největším problémem stárnoucích lidí právě jejich osamělost. Ta by se touto formou mohla odstranit. Mohl by to být nový projekt sociálních služeb, na který by možná šlo využít i prostředky z EU. A dokonce i z těch církevních restitucí, kdyby tedy církev souhlasila s tím, že budou použity na péči o slabé a nemocné.
06. 02. 2014 | 09:38

Baba Jaga napsal(a):

To: Lila 9:31
Opravdu všichni Švédi? Já tedy znám lidičky podobně žijící i u nás (jen bez Kanárů a Thajska. A zase mnoho jiných, co zdravý životní styl nevyznávali a dožili se relativně zdraví vysokého věku. Např. mé rodiče - nemám své poznatky jen zprostředkované. Posedlost čímkoliv může být často škodlivá.
Jakého průměrného věku se asi Seveřané dožívají?
06. 02. 2014 | 09:46

Lila napsal(a):

Občan, 9:07

Je vidět, že je to Vaše parketa, že víte, o čem píšete.

Dost mě mrzí, že se ministryní práce a sociálních věcí nestala Jihočeška Ivana Stráská, která má velké zkušenosti se sociální prací v terénu. Ty získala jednak jako starostka Milevska a posléze jako zástupkyně jihočeského hejtmana, kde má v gesci právě sociální oblast.
06. 02. 2014 | 09:48

Lila napsal(a):

Babo Jago,

jste už velká holka proto předpokládám, že pochopíte, že těžko mohu postihnout životní styl VŠECH Švédů, a že se tudíž zmiňuji pouze o trendech, které v určité společnosti převažují. :-)
06. 02. 2014 | 09:54

Občan napsal(a):

.K.V,
Vaše představa o "socpéči" je hodně divoká :o)))
To by se ti senioři nedoplatili, kdyby k nim jezdily "soclužby" 20 km. Rádius jednotlivých "socslužeb" je do 15 km od střediska; na víc nejsou peníze.

Na "zdvořilostní kávu" nesmí senioři a pečovatelky ani pomyslet.
Pečovatelka vlítne do bytu/domu, bleskově poklidí, ohřeje jídlo, umyje, převlékne, vyloží nákup, zkontroluje stav seniora, zapíše "úkon/y" do hory výkazů a pádí dál. V autě totiž mají GPSku a "manager" celodenně pečlivě kontroluje, zda nikde nestrávily ani vteřinu navíc. Pokud je někde zastaví např. závory nebo nehoda, nejpozději do pěti minut následuje telefonát s dotazem, proč tak dlouho stojí na jednom místě.
Totéž platí, pokud se u seniora zdrží třeba kvůli jeho nevolnosti nebo např. musejí-li stěhovat na lůžko 80tikilovou skoro bezvládnou osobu s "neklidem" (to znamená osobu s "nehospitalizovatelným" stupněm demence, jež doma prchá z lůžka a padá, nebo se "jen" mele na posteli tak, že z ní spadne). Na každý úkon je přesně vymezený počet minut a běda pečovatelce, která přešvihne limit.
06. 02. 2014 | 09:55

SuP napsal(a):

Občan, K.V. -
Pánové, připusťte, že při "přerušované péči" je větší pravděpodobnost, že pacient zemře relativně "včas". Myslíte snad, že vám tohle někdo oficiálně přizná?
Občan - je to přece obdoba odchodu do důchodu v plánovaných 72 letech. Ne, že byste nemohl jít mnohem dřív. Jen vám to do 72 let nikdo nebude platit, protože se právě musí vyplácet ti, kdo jsou v důchodu a je jim 73+ a na vstupu budou slabé ročníky vzdělaných bezdětných flákačů.
Jaký si to uděláš, takový to máš! Pohoda klídek, tabáček ....
06. 02. 2014 | 09:56

fikus napsal(a):

Jo to je prima.
Pouze jak rozlisit ty, co se cely zivot snazili a makali od tech, co se cely zivot valeli a parazitovali Zacina ten system dobihat a stat jenz vcas nevytvoril system a rezervy, vlastne tyto okradl a soustavne jim komplikuje zivot. Takovy Bilak si duchodu uzil dosyta, pri planovanych odchodech do duchodu, kdy bude jedinec odvadet socialni a pak prumerne (paklize se dozije u stroje) 2-5 let bude uzivat a bojovat se zdravotnimi problemy je uzasna vize. Pokud mohu porovnat narocnost prace v nasi a nemecke tovarne, tak mi to hlava nebere. O tom co blabolili roky zpetne mocni tohoto statu ze mame nizkou produktivitu prace lze uz par let uspesne pochybovat (vim o cem pisi) Takze bud je to rizena a pripravena zlodejna, nebo neumeni ridit a hospodarit. Priklanim se k te prvni verzi spis. Nadeniky jsou dnes i nizsi a stredni management a tohle z dlouhodobeho hlediska dobre nedopadne. A nizkou pracovitosti tohoto naroda to nebude - nekde se stala chyba na zacatku. Hezky den vsem
06. 02. 2014 | 10:00

Lila napsal(a):

Míra

Denní stacionáře už léta existují a také tzv. odlehčovací služby, tedy zařízení, kam na kratší dobu přijmou klienta, aby si jeho blízcí, kteří o něj pečují, odpočinuli. Jenže, jak píše Občan, všechno to stojí peníze... a ne každá rodina si to může dovolit.
06. 02. 2014 | 10:04

Saltzman napsal(a):

Celý článek je blábol!
Předně není co řešit tam, kde je státem uznaná pracovní schopnost starých lidí. Do starobního důchodu(pokud stát vůbec na důchody vyčlení peníze) se odejde ve věku, kdy tělo už fyzicky nevládne a tudíž už jen dožívá a mnohdy skončí život dříve pro opotřebení.
Dále vystrkování "tykadel" bude stát peníze, které musí někdo svou přidávající hodnotou vytvořit. Tu určitě nevytvoří neziskovky, ani jiná příživa. Nemocenské i zdravotní kolabuje už dnes a prachy se v miliardách roztáčí do černých děr korupce. Korupčníci určitě nebudou mít snahu omezit svou zlodějnu a po starých je jim houno, což dávají nepokrytě najevo svou arogancí.
Z dříve nakradených peněz se vůbec nic nevrátí. Zmizely nenávratně a ani majetky z nich vzniklé u nás nejsou postižitelné zabavením státem. Tak jakápak starost o seniory může v budoucnu existovat?!

Vidím ovšem jistou myšlenku v onom článku. Je to myšlenka o zřízení nových pramínku zlodějny na starých a nemohoucích lidech. Mládí bujaré si zřídí službu stařečkům a stařenkám a pořádně je natáhne bez milosti. Stát tomu bude asistovat a možná se přiživí i zlodějská galerka soukromopodnikatelská exekutorská, protože za služby se musí zaplatit přece a senior by mohl dlužit. Vytvořený dluh z "tykadel" pak stvoří šolich pro exekutora. Stařeček, stařenka skončí na ulici, protože se jich budou bát i příbuzní, aby k nim nepřišla kvůli stařečkům exekuce. Zdechnout v křoví odejdou starci! Jako za Starého Říma, kdy se slepí, nemohoucí staří odvedli za hradby, aby tam dožili a nezatěžovali rodinu.

MLÁDÍ VPŘED!! (jednou zestárnou i ti mladí ;-)
06. 02. 2014 | 10:07

Občan napsal(a):

Lílo,
je mi líto, ale podle CV nemá Ivana Stráská ŽÁDNOU zkušenost s "prací v terénu".
Bývalá učitelka (aprobace ČJ-dějepis), která od r. 1994 podniká v nějakých obchodních činnostech a od r. 1998 je profesionální političkou.
Nenacházím u ní ani náznak jakékoli kvalifikace pro oblast sociálních věcí.

Ad Švédsko - "zapomněla" jste na sakra progresivní a vysoké daně, z nichž stát a samosprávy Švédům financují skutečně velkorysé NEJEN zdravotní a sociální zabezpečení :o)
06. 02. 2014 | 10:08

Lila napsal(a):

Občan

Z CV nevyčtete, jak se ten nebo onen člověk vyrovnal s politickou funkcí, jak si v ní vedl, jaké byly jeho priority a co v reálu skutečně dokázal. Paní Stráská si dokázala vydobýt slušný kredit, i proto ji lidé volili. Domnívám se, že jako starostka městečka v chudém regionu byla dnes a denně konfrontována s tvrdou realitou a co vím, tak sociální oblast řídila dobře. I na kraji si vysloužila pověst pracovitého a kompetentního člověka. (Na rozdíl od mnohých jiných!)

O švédském zdravotnictví toho vím poměrně dost a domnívám se, že naše není o nic horší a v některém směru dokonce lepší. Např. u nás jsou stále ještě preventivní prohlídky včetně vyšetření na mamografu bezplatné, Švédové platí za všechno jako mourovatí. Návštěvy u lékaře i léky si platí ze svého tak dlouho, dokud nedosáhnou na stanovený roční limit, teprve pak jim to hradí pojišťovna.
06. 02. 2014 | 10:30

e.m. napsal(a):

*Nemocnice by k nim vysílala vyškolené ošetřovatele* --- víte, ono to celé závisí na délce přežití ve vysoce závislém stavu. Jakmile se v něm dlouho nalézá vysoký podíl populace, zvládnout se to dlouhodobě moc nedá..víte, jak náročná je např. prevence proleženin, dlouhodobé noční neklidy.. Takže si myslím, že JEDINOU CESTOU JE ZAMĚŘIT SE NA TO, ABY STÁŘÍ BYLO CO NEJLÉPE ZDRAVÉ A SOBĚSTAČNÉ. Jde to. Spousta dlouhověkých si základní soběstačnost udržuje.
Jen se tomu věnuje málo pozornosti...
06. 02. 2014 | 10:51

modrý edvard napsal(a):

Článek míchá dohromady (nejméně) tři různé skupiny lidí, kteří se o sebe nedokážou postarat:
1. pacienty po operaci v domácí péči - tady je nesmysl, aby je doktor objížděl. Levnější je přivézt je sanitkou do nemocnice, takhle to už funguje. (znám z vlastní zkušenosti). Mimochodem, primární zdroj šetření samozřejmě není za ušetřenou vodu, otop atd. ale za celkové náklady na lůžko.
2. lidi, kteří se z nějakých důvodů už nedokážou o sebe postarat, a nemají rodinu - řešením jsou v zásadě "charitativní" návštěvy. Podle mě by je v zásadě mohli (a měli) za drobnou odměnu konat mladší důchodci, stále ještě čilí, avšak již nezaměstnaní (a nezaměstnatelní).
3. lidi, kteří nemají rodinu, dokážou o sebe postarat, a v podstatě potřebují jen společnost - to je skutečný problém. Není důvod si myslet, že lidi v kategorii 65+ mají víc vzájemně společného, než lidi v kategorii dejme tomu 15+, po nichž taky nikdo nechce, aby všichni společně chodili na diskotéku.
Poznámka: jsem příznivcem "klouzavého" přechodu do důchodu. Naproti současnému systému, kde člověk maká, dokud to vydrží, potom padne, odejde do důchodu a nedělá vůbec nic.
06. 02. 2014 | 10:55

SuP napsal(a):

e.m. -
"....JEDINOU CESTOU JE ZAMĚŘIT SE NA TO, ABY STÁŘÍ BYLO CO NEJLÉPE ZDRAVÉ A SOBĚSTAČNÉ. Jde to. Spousta dlouhověkých si základní soběstačnost udržuje...."

Takové ale nikdy nikde nikdo "neřeší". Jsou nezajímaví, nic nepotřebují a nedá se na nich vydělat. Přestože je jich naprostá většina v každé věkové skupině.
06. 02. 2014 | 11:01

e.m. napsal(a):

P.S.: *Průzkumy prozrazují, že pro zdravotní stav populace jsou ale důležité také psychické a kulturní faktory.* -- no, víte, na to já moc nevěřím. Ony jsou většinou promítnuty přes nějaké hrubé materiální. Např. alkohol, infekce, strava, pohyb, stres...............např. cca před 3 lety vyšla již nevím ve kterých novinách příloha na podobné téma; ukázalo se, že v ČR se vysokoškoláci dožívají v průměru takřka o 20 let více než osoby se základním vzděláním. Ve Vámi zmiňované Skandinávii mezi nimi byl rozdíl mnohem menší. :o) uhmm pochybuji, že by komunistické/socialistické VŠ vzdělání dávalo svým absolventům tak úžasné vybavení pro dlouhověkost /vzhledem k délce věku se skutečně jednalo o VŠ z této doby/ - myslím, že se do oné statistiky promítly spíše pracovní podmínky a možná i jiné životní podmínky a pod. Možná, že po vyřešení *hrubých fyzikálních* okolností /např. jak by se promítlo do délky života ruských mužů, kdyby zanechali svého oblíbeného koníčka - alkoholismu? jak do délky života v některých subsaharských zemí, kdyby tam neměli tolika AIDS? etc./ - by nastoupily ony jemnostě...ale suplovat je podle mne nemohou.

Jaká je vlastně aktuální situace např. s výskytem/nástupem oné nešťastné demence /plus i dalších chorob/ ve vztahu k různým okolnostem - mno, zdá se, že se tím (raději?) nikdo moc nezabývá...
06. 02. 2014 | 11:05

e.m. napsal(a):

SuP: nojo, ono se to řešit musí/bude muset, ale autor článku myslím podlehl iluzi, že stačí *dobrá vůle a hodní lidé*; tož to je samozřejmě pěkná věc, ale pokud se Vám *složí* všichni lidé nad 65 let, už to jaksi.................;-) a stačí málo - např. šoupnout nějakou obdobu masokostní moučky do párků...(nebo něco jiného. teď jsem si přečetla jinde, že vitaminové preparáty jsou podezřelé z podpory vývoje nádorů! ...)
06. 02. 2014 | 11:11

Občan napsal(a):

Modrý Edvarde,
článek nemíchá dohromady vůbec nic.

Převoz sanitkou hradí pojišťovna pouze u zcela nepohyblivých pacientů a u akutních případů. Vše ostatní hradí pacient/"klient".

Opravdu se domníváte, že "mladší" důchodci (tedy v ČR SENIOŘI 65+) by fyzicky a psychicky zvládli "charitativní návštěvy" obnášející NAPŘÍKLAD manipulaci a polohování s ležícími pacienty, hygienu na lůžku, hygienu bércáků a proleženin, výměnu plenek a plenkových kalhotek u dospělých a další "lahůdky"?

Pokud vůbec netušíte, k čemu se vlastně vyjadřujete, raději mlčte.
06. 02. 2014 | 11:17

Občan napsal(a):

e.m.,
"...Takže si myslím, že JEDINOU CESTOU JE ZAMĚŘIT SE NA TO, ABY STÁŘÍ BYLO CO NEJLÉPE ZDRAVÉ A SOBĚSTAČNÉ. Jde to. Spousta dlouhověkých si základní soběstačnost udržuje...."

To nepůjde.
1) To byste musel/a lidem umožnit, aby ve stáří (60+) MOHLI, ale NEmuseli pracovat. Současný trend jde zcela opačným směrem, kdy společnost hodlá lidi POVINNĚ upracovat k smrti.
2) Musel/a byste nějak zajistit, aby se lidé PRACÍ uživili a ještě si vytvořili nějakou rezervu na stáří. Současný trend je opačný a vyřazuje z možnosti UŽIVIT SE PRACÍ stále víc lidí.
3) CO to je "základní soběstačnost"? Schopnost došourat se s chodítkem na záchod a ke sporáku a napít se pomocí pítka, protože se Vám klepou ruce tak, že neudržíte polévku na lžíci?

Abyste měl/a "stáří co nejdéle zdravé a soběstačné", musel/a byste vyřešit pár faktorů, které to zásadně ovlivňují.
Moderní medicína totiž sice uměle prodlužuje čas PŘEŽÍVÁNÍ, ale neřeší KVALITU takového vegetování. A tak nám přibývá "klientů", kteří sní o "uspávací injekci", protože už mají toho nedůstojného přežívání plné kecky.

Ptal/a jste se na demenci. No, ve stacionářích se nám nepěkně množí alzheimrici, jimž je méně než 50 let :-(
06. 02. 2014 | 11:32

dennis napsal(a):

Rostouci sebevrazednost v Cechach pomaha resit problem s rustem poctu nesobestacnych.

Vlady, ktere se doposud staraly napr. o ministerstvo prace a socialnich veci, udelaly na tomto poli obrovsky kus prace. Na ministra Drabka a jeho namestka, ale nejenom na ne, bude Cesky statisticky urad dlouho vzpominat. Jiste bych krivdil vsem, kteri budovali systematicky nas socialne kapitalisticky system pece o obcany poslednich dvacet let, kdybych tvrdil, ze nejvetsi zasluhy ma na soucasne situaci Necasova vlada.
06. 02. 2014 | 11:54

modrý edvard napsal(a):

občan. Ne, to se nedomnívám. Ale oběd by jim přinést mohli. O tom píšu. Úprava převozu sanitkou mi přijde rozumná.
Nebuďte zbytečně hádavej, taky do Vás nereju, že člověk 65+ nemusí chodit do práce, ale může odejít do důchodu.
06. 02. 2014 | 12:10

e.m. napsal(a):

*Abyste měl/a "stáří co nejdéle zdravé a soběstačné", musel/a byste vyřešit pár faktorů, které to zásadně ovlivňují* --------- :) no právě, to by se mělo... protože alzheimer pod 50 let --to je HODNĚ divné, ne?
06. 02. 2014 | 12:15

pozorovatel napsal(a):

To Občan:
Bravo, naprostý souhlas!

Je zločin, že tento režim místo špatných životních podmínek seniorů a postižených řeší životní blaho naducaných církevníků!
06. 02. 2014 | 12:28

SuP napsal(a):

Občan -
Začíná mi Vás být docela líto. Tak konkrétní představy o tom, jak by cokoliv mělo ideálně fungovat tady má málokdo. A ty každodenní srážky s realitou, to musí být nepřetržitý šok. Co kdybyste tedy začal přemýšlet o tom, jak ty vaše představy zafinancovat? Zabavil byste se a třeba na něco kloudného přišel.
06. 02. 2014 | 12:29

e.m. napsal(a):

pánové nehádejte se hloupě o politiku. technické věci napřed.
pane Občane - nedělám si legraci a nemyslím to útočně.
na aids se také přišlo tak, že někomu začalo být divné, kolik gayů má najednou kaposiho sarkom.
takže - zkuste se nějak pánové z těch stacionářů spojit, nebo s nějakou centrální evidencí, plus pak s někým od vědců a statistiků /prof. Hořejší je sice imunolog, ale pámbu ví, co to způsobuje.../ -- alzheimer pod 50 množící se NENÍ NORMÁLNÍ ÚKAZ.

tím netvrdím,že je to virová záležitost, ALE.
;-) vzhledem k tomu, že demence se vyskytuje i jinde v EU, klidně na to vydyndáte i nějaké fondy.
nedělám si legraci, fakt ne.
06. 02. 2014 | 12:38

.K.V napsal(a):

Vždyť to drábek s kalouskem už vyřešili, stačí změnit předpisy, z invalidů udělat nařízením zdravé kteří mohou pracovat až do 75 let. A je po ptákách
06. 02. 2014 | 12:39

Občan napsal(a):

e.m.,
to není vůbec divné. Současnost přináší tolik stresů a v podstatě neřešitelných situací, že chemie mozku prostě odejde mnohem dřív než před třeba 30ti lety.
No, a čím vzdělanější člověk, tím hůř některá traumata a stresy snáší a tím rychleji mu odejde mozek. Nehledejte v tom nic složitého.

Modrý Edvarde,
pár takových dobrovolníků se najde, ale PLOŠNĚ taková svépomoc nic neřeší, protože je nahodilá, nepravidelná a v konečném důsledku kontraproduktivní. Kupříkladu by asi školní jídelna moc nejásala, kdyby se tam v jedenáct či půl dvanácté objevilo hejno důchodců s jídlovkami a jali se stát frontu na obědy pro nemohoucí spoludůchodce.
A jak byste chtěl zařídit, aby ti pikslonoši pracovali každý den? Protože ti nemohoucí potřebují jíst každý den a ne jen tehdy, když se sousedce zrovna chce.

Jakákoli neystémová řešení jsou jen drobný doplněk a nikdy nemohou nahradit systém.

Úprava převozu sanitkou je vůči hůř pohyblivým seniorům prasárna non plus ultra, protože jsou nuceni jezdit "sockou", taxíkem nebo si platit převozy socslužbami. S vozejkem nebo chodítkem fakt pocuc...
06. 02. 2014 | 12:41

Občan napsal(a):

SUPe,
já v tom oboru pracuji a vím, jaké jsou proklamace a jaká je realita. Raději bych to nevěděl a měl klidné spaní.
06. 02. 2014 | 12:45

ironik napsal(a):

Autor je buď srandista a mariánka pracuje fest nebo prodělal lobotomii mozku,protože něco tak odtrženého od reality , a vůbec škoda slov ! !
06. 02. 2014 | 12:55

Ládik!!! napsal(a):

Seniorský věk je potřeba posunout na 75+ - a je po problému. Stejnou metodou, jakou se z rychlostních silnic stanou dálnice.
06. 02. 2014 | 13:17

šašek z Jihlavy napsal(a):

Občan napsal(a):

Osobní asistenci - což je ona "péče v pohodlí domova" - musíte FINANČNĚ a PERSONÁLNĚ zajistit. Na to opravdu nestačí "posluhovačky" s "platem" ukrajinské uklizečky, jež ze zoufalství absolvovaly pětinedělní "kurs" a lítají jak hadr na holi, aby "klienty" alespoň nakrmily, umyly a trošku jim poklidily, přičemž na nějaké popovídání, rehabilitaci, aktivizaci, socializaci nebo alespoň procházku musejí obě strany fofrem zapomenout.
Na "osobní asistenci" potřebujete minimálně SŠ vzdělané, řádně proškolené a slušně zaplacené asistenty, ochotné a schopné celodenně PRACOVAT s příjemci péče.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Podle vašich příspěvků (i dřívějších) jsem vyrozuměl, že v této branži působíte.
Celkem s vámi souhlasím, nevím, kdy budu sám potřebovat podobnou péči, spoléhám se na své úspory a možnost zaplatit si s manželkou ubytování s pečovatelskou službou. Dokud budeme obe živi a relativně zdrávi, zatím to nehrozí, ale pochybuji, že jednou umřeme společně (mám na mysli přirozenou smrt). Pak začne být řešení situace aktuální. Na děti bych se nespoléhal, mají co dělat, aby se v současném světě neztratili a dobře vychovali ty své děti (ani bychom to se ženou nechtěli).
Pokud si někdo během života ať už z jakýchkoli důvodů nezajistil na stáří rezervu, je to vážná věc, ale jak rozlišit ty, kteří na zadní kolečka mysleli a shodou nešťastných okolností o vše přišli, od těch, kteří žili ze dne na den, nerespektovali ani zásady zdravého životního stylu, vše projedli nebo prohýřili v hospodách, užívali si všech lákadel moderní společnosti a pak s podlomeným zdravím žádají od státu, aby se postaral.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Mnozí budou rádi, když jim někdo poskytne alespoň to minimum (aby "klienty" alespoň nakrmily, umyly a trošku jim poklidily,), to ostatní už je spíš přepych. Pokud si člověk uchová jasnou mysl, dokáže si (i díky internetu) pomoci sám, horší je to u té stařecké demence nebo psyvhického onemocnění, kdy je vydán okolí na milost a nemilost.
Protože sem chodí převážně lidé zralého a seniorského věku, měla by se tato diskuse patřičně rozvinout, my už víme, jak čas letí a co nevidět se nás toto téma bude týkat. Tam vidím prostor pro vpravdě občanské strany, možná pod tlakem společnosti vzniknou, ale ne na principech ODS, ODA nebo TOP.
06. 02. 2014 | 13:25

yes napsal(a):

Re Xaver napsal(a):
"...A udělal už někdo studii kolik tady bude blbých ?"

Raději ani snad ne, už teď jich je tu víc než je únosné.
06. 02. 2014 | 13:27

xerox napsal(a):

řešení je celá řada ... není potřeba něco vymejšlet ...
rozhodující jsou jako vždy prachy , ale co čekat od polistopadové svoloče , která zavedla legrační podpory v nezaměstnanosti , při onemocnění pracujícího člověka vás vodrbe zaměstnavatel , zadlužené lidi popraví exekutoři , o chcípajících bezdomovcích kdesi v chroští ani nemluvě ...
okamžité řešení pro seniory , když už je o nich řeč je samozřejmě stanovit skutečné životní minimum , kdy jeden člověk dokáže platit byt , opravy , jídlo , hadry , služby atd. z jednoho příjmu - důchodu a ještě mu samozřejmě zbyde ...
tak jak to sleduju měl by být důchod u nás minimálně 15 tisíc kč ... a to sem ještě při zdi , jenže to je samozřejmě z říše fantazie ...

Občan

jako vždy co se týká sociálních věcí píše zasvěceně a správně ...
06. 02. 2014 | 13:28

yes napsal(a):

Re fikus napsal(a):
"...Pokud mohu porovnat narocnost prace v nasi a nemecke tovarne, tak mi to hlava nebere. Pokud mohu porovnat narocnost prace v nasi a nemecke tovarne, tak mi to hlava nebere. O tom co blabolili roky zpetne mocni tohoto statu ze mame nizkou produktivitu prace lze uz par let uspesne pochybovat (vim o cem pisi)..."

To je právě ten rozdíl mezi dojmy a pojmy. To že v práci padáte na hubu ještě neznamená že máte vysokou produktivitu práce a naopak. Stačí porovnat dosaženou životní úroveň Němců a Čechů. Dalších statistik pro hrubé pochopení rozdílu snad netřeba.
Rozdíl je třeba hledat i v poválečné historii jak řekla jedna mladá ekonomka v televizi. Prostě 40let komunismu z myslí lidí nevymažete. Já si například v práci připadám jak zpátky v padesátých letech, kdy se blbej komunista učil od ještě blbějšího soudruha z Ruska jak dohnat a předehnat vyspělé kapitalistické země. A aby to nebylo málo, dneska máme ve vedení lidi typu padesátá léta. A kdy si myslíte jako že se vyrovnáme životní úrovní západu? Pokud tu budeme trpět jako doposud trapný řeči o tunelářích, zlodějích, budeme volit komunisty, a sociální demokraty typu Paroubek, Zeman, Špidla, Sobotka, Babiš. A dokud si tu lidi budou libovat a chvlálit je jak to myslí dobře pro lidi. Tak ten stav nenastane vůbec nikdy. A nebo možná až v příliš vzdálený době. Která nás už tak nějak ani trápit nemusí.
06. 02. 2014 | 13:29

SuP napsal(a):

Občan -
Sorry, blbá srandička z mé strany.
06. 02. 2014 | 13:43

yes napsal(a):

Re xerox napsal(a):
"řešení je celá řada ... není potřeba něco vymejšlet ....."

Pokusím se v krátkosti vysvětlit: Na všechno je třeba si vydělat. I na tu podporu v nezaměstnanosti, dluhy je třeba zásadně nedělat a pak vás nevodrbe exekutor. A když už tak je dluh třeba řádně uhradit. A ne jak tvrdí soc.dem. že nemusíte. To je nejen hrubá matematická chyba. Ale v tomto případě i ekonomický podvod a návod jak rozkrást stát voliči soc. dem. Já se divím že to ještě nikdo nedal k soudu. To by bylo zavřenejch tunelářů, snad půlka republiky.
Důchod 15tisíc kč? Pane vy jste spad z Marsu, copak nevíte že důchod nemůže být vyšší než plat? Víte vy kolik byste musel vydělávat abyste měl důchod 15tisíc kč? Děláte něco proto? Kolik vyděláváte nyní, a kolik máte dětí? Například.
06. 02. 2014 | 13:43

Ládik!!! napsal(a):

šašku,
dobře píšeš. Já se například přihlásil na horský maraton, třeba mě klepne a mám po problému. Jsem desátý nejstarší, odzadu to vede ročník 41. Více takových maratonů a více starších závodníků. Nikdy není pozdě začít. Doba je moc změkčilá, chybí spartánská výchova a třeba i politická nekorektnost.
06. 02. 2014 | 13:43

Yosif K napsal(a):

a je to napsal(a):
Myšlenka je to krásná,ale kde na to vzít peníze ?v kapsách těch co mají ještě zbytek vůle něco dělat? s touto vládou a EU přejde chuť na všechno a nebude to dlouho trvat!
06. 02. 2014 | 08:36
KONEC CITATU.

Dle socalistů ZDROJE TU JSOU. aspon to říkali kdzž byli v opozici - dle nového šéfa NKU a socálisty Miloslava Kaly se za Kaouska ROČNĚ rozkrádávalo 150-200 miliard Kč.
CSSD slibovala absolutně funkční vládu. Tudíž se snad nebude rozkrádat a těch 150-200 miliartd ROČNĚ pak překvapená Sobotka a možná s překvapeným Potůčkem najdou někde doslova ležet na chodníku.

LEDAŽE BY OVŠEM CSSD PŘED VOLBAMI LHALA -
a) v tom že se za Kaoluska rozkrádávalo 150-200 miliard Kč ročně
b) v tom že se nyní vbůbec nic nerozkrádá, něco se asi rozkrádá i nyní..... ale Sobotka se k tomu nejak nezná.....
06. 02. 2014 | 13:58

neveřejná a antisociální politika napsal(a):

Potůček zas šíří mlhu o tom co bude v roce 2050.
O čemž lze říci jen jednu zcela nepochybnou (ale zato pozitivní) věc: Potůček tady nebude.

Jako tisíc sluncí z jeho textu září jedno (pečlivě zakamuflované) zjištění: žádná indexace důchodů ani v polovině roku (Rusnok to považoval za možné) ani v roce příštím (eště dědci vrátíte těch třicet korun, co ste dostali), Sláveček vám prostě řekne, že by musel bejt blbej kdyby plnil nějaký sliby.
Psal jsem vám to už před dvěma roky.
06. 02. 2014 | 14:04

fikus napsal(a):

yes napsal(a):
Re fikus napsal(a):
"...Pokud mohu porovnat narocnost prace v nasi a nemecke tovarne,
___________________
koukám že nechápete, mě zajímají fakta a reálie. Takže příklad: český elektrikář namontuje 48 zářivek a dá si šláftruňk, německý 35 a nestíhá. Kvalita stejná podotýkám. To jen příklad. Z toho vyplývá přidaná hodnota, že mmj. pokud nebude šláftruňk, je za stejné kvality jasný výdělek pro firmu s tím rozdílem, že z toho nemá nic stát, vaše obec, domov důchodců za městem aj. V tom tkví meritum. O 50tých letech to není, neboť tenkrát se v práci chlastalo jako teď v Parlamentu a výkon byl tak třetinový a práce se často předstírala soudzi. Dalším věc je, za jakých podmínek se tvoří, ZP nevyjímaje. Ti přece nastavovali hrdinové a odborníci polistopadové doby. Budíček! Jaksi zapoměli podporovat ty, kteří je živí.
To že zde firma licituje a vydírá astupitelstva a stát že montovnu přestěhuje, požaduje stálé úlevy už to je dozvuk a účet postoje a systému.
Jistě, mít ekonomiku postavenou na zahraničních montovnách v prostředí zručných chytrých lidí je daní za špatná rozhodnutí, špatně nastavené podmínky a lumpárny. Na druhé straně co může konkurovat po 40ti letech komárismu, ale už není kde brát vše je rozebráno a bude horko.
06. 02. 2014 | 14:08

Ládik!!! napsal(a):

Lidí, kteří nebudou soběstační, nebude přibývat věčně. Příroda to určitě nedovolí.
Nejvíce nesoběstačných lidí je zaměstnáno ve státní správě. Hodně se jich shromažďuje po náměstích (počty se liší podle sčítacího subjektu), hodně nesoběstačných lidí hlasitě křičí. Normálně nesoběstačný je potichu.
06. 02. 2014 | 14:11

šašek z Jihlavy napsal(a):

především omluva - děti neztratily, vychovaly - měl jsem na mysli mladí nezutratili, vychovali.

Ládiku,
ač vášnivý turista, na horský marathon bych si netroufl, začínám cítit každý rok, při sestupech z hor mě bolí kolena, to nevěstí nic dobrého. Nahoru to kupodivu jde.
Kde jsou ty časy, kdy jsem měl koníky, ale je to drahý špás, zvl. pro penzistu. Pro Bendla nebo Vydru ne, dotace to jistí, bez nich by se pěkně prohnuli. Našinci by koníci spotřebovali celou penzi a ještě by chybělo.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
yes napsal:
Důchod 15tisíc kč? Pane vy jste spad z Marsu, copak nevíte že důchod nemůže být vyšší než plat? Víte vy kolik byste musel vydělávat abyste měl důchod 15tisíc kč? Děláte něco proto? Kolik vyděláváte nyní, a kolik máte dětí? Například."
06. 02. 2014 | 13:43
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Kdyby měli v Řecku, Francii, Itálii, Španělsku a kldekoliv ve vyspělé Evropě penzisté naše důchody, už by byli v ulicích i se svými rodinami. Kdyby mi někdo po převratu řekl, že za čtvrt století na tom budou penzisté mnohdy hůř než jejich rodiče, nazval bych ho bolševickým provokatérem. Nikdo mi nevymluví, že současná bída není jen daň za transformaci. Já to považuji za naprosté selhání polistopadových garnitur, které se místo orientace na občanskou společnost rozhodly pro dřevní a mafiánský kapitalismus. Samozřejmě, že na tom máme všíchni svůj podíl, takže už je na čase nepouštět k lizu Nečase a podobné nešťastníky, kteří neměli ani kuráž ani sílu přiznat vlastní neschopnost a zmizet z očí veřejnosti.
Dnes si poslechnu ve 21 hod. na ČT24 tuneldědka, bude mě to sice stát velké sebezapření, ale zvědavost mi nedá. Pak to tady proberem.
06. 02. 2014 | 14:16

xerox napsal(a):

yes

necintejte kraviny ... děte si koupit placku s kulisákem nebo starým vopěnkou a připevněte si ji na makovici ...
06. 02. 2014 | 14:17

Myšelín napsal(a):

Musíme se modlit, aby se v této věci angažovala církev.
06. 02. 2014 | 14:42

Baba Jaga napsal(a):

To: Lila 9:54
Hezky jste mě odbyla, paní Lilo. Nejsem velká holka, má výška je asi spíše podprůměrná. Váš odkaz na "určitou společnost" je velmi mlhavý - snad to není těch několik tisíc Čechů, co ve Švédsku žijí. Nu, pohledám si sama a Vy zase cvičně objevujte zdravé občany vysokého věku ve svém okolí.
06. 02. 2014 | 15:10

modrý edvard napsal(a):

občan. Chápu, že asi děláte v oboru a vidíte do toho líp. Ale stejně. Vrátím se ke "klouzavému důchodu". Moje tvrzení je, že člověk v kategorii 60+ by (obecně) neměl řídit letadlo, ale že může nosit polévku sousedovi a být za to skromně odměňován. Tím bych to vyřešil systémově. V době internetu se dá poměrně snadno zajistit zálohování. Proto si myslím, že to, co uvádíte, je v zásadě nejhorší možný příklad.
Úpravu převozu sanitkou jsem absolvoval. Ne že bych po dopravě v MHD s berlema extra toužil, ale jde to. Dokonce mě lidi pouštěli sednout. Samozřejmě se to dá zařídit dejme tomu skrzevá zdravotní pojištění, ale "zdroje nejsou", ať už si Sobotka myslí cokoliv.
šašek. Pokládám rozkradení národního majetku za víceméně historickou nutnost. Takhle to po revoluci bylo vždy a všude (výjimkou je případ, kdy národní majetek neexistoval). Tuneldědek byl v TV už včera, můžete si ho pustit z internetu. Já jsem neměl dost dobré vůle na něj koukat.
06. 02. 2014 | 15:11

sasa napsal(a):

autor: vzpomente si jak dopadly Necasovy priplatky na peci, ktere mely humanizovat domaci peci o postizene, aby nemuseli do ustavu. Z 2000 je dnes 800Kc. A LDNky praskaji ve svech.
06. 02. 2014 | 15:23

Občan napsal(a):

Šašku z Jihlavy,

já tu demagogii, že ti, co jsou chudí a nemají rezervu, protože všechno projedli, prochlastali atd., hodně nemám rád. Protože je to lež a obezlička pro ty, co nechtějí vidět realitu.

Když jsem byl bez práce a docházel se hlásit na ÚP, byl jsem v hromádce, kterou měla "naše" úřednice ten den v agendě, druhý nejmladší (jsem ročník 1960); vzděláním jsme tam byli Mgr., Ing., jeden JUDr., jeden MUDr. a pár Bc. Úřednice si nás asi sortovala podle vzdělání; alespoň doufám. Protože pokud ne, pak by to znamenalo, že situace je MNOHEM horší než říkají statistiky a že nezaměstnaných lidí s nejvyšší kvalifikací je mnohem víc než přiznává MPSV. Ale ono i tak je dle statistiky bez práce cca 40 000 lidí s plným VŠ vzděláním; což je průser.

A protože jsem nemohl najít ani práci v oboru, ani žádnou jinou, šel jsem dělat do socslužeb. Dnes jsem si už jistý, že to byla správná volba, protože jsem silně sociálně zaměřený a ta práce má smysl.
Problém je v tom, že ta práce je skoro neplacená. Ať máte ZŠ nebo tři VŠ, dostanete 9000 - 16000 brutál (podle regionu a zřizovatele) a je vymalováno. Z takového platu sotva přežijete a čistého máte i mnohem méně než senioři, o něž se staráte, důchod.
Stejná situace je v logistice, obchodě a jiných službách, i v montovnictví. A tyhle skoro neplacené práce dělá stále víc lidí, protože jiná práce prostěě a jednoduše není (a nejspíš už nikdy nebude). Ergo kladívko - stále víc lidí nemá nejmenší šanci jakoukoli rezervu tvořit.

Proto jsem VELMI háklivý na demagogie o prožrání platu. Nízkopříjmoví zaměstnanci ho skutečně prožerou, protože je tak nízký, že na zaplacení bydlení, dopravy do práce a trochy jídla praskne celý.

Tož tak...
06. 02. 2014 | 15:32

Občan napsal(a):

Modrý Edvarde,
a z čeho by takový 60+ žil? A jak?
Nárok na penzi ještě nemá, podporu nedostává.
"Platy" v socslužbách již tou "skromnou odměnou" JSOU. A tu práci dělají převážně ženy ve středním a vyšším středním věku, protože mladí by z něčeho takového museli jednou provždy zapomenout na založení rodiny.
06. 02. 2014 | 15:37

Občan napsal(a):

A pár špatných zpráv na konec:

Náměstkyní MPSV "pro informační technologie" bude ředitelka Městské polikliniky Praha (bývalá studentská poliklinika ve Spálené). O informatice i sociálnu sice ví kulový, ale je z KDU-ČSL.

Ta horší ze špatných je informace, že správní radu VZP doplní Roithová s Hegerem, v DR zasedne Bendl. Slušňák Hovorka to asi nevytrhne.
http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=801029
Takže trafikantství pokračuje a kam to nasměruje zdravotnictví a socslužby je asi jasné...
06. 02. 2014 | 15:55

K.V napsal(a):

fikusi 14,08, ano, náž elektrikář, šofér, lékař, musí makat možná víc než v tom Německu, a má čtvrtinový plat.
Jenže jste zapomněl dodat kolik má na počet Německo a my byrokracie, politiků, politologů, sociologů, humanistů, také herců a dabérů, jiných "umělců", analytiků a kontrolorů, neziskovek, humanrightistů a gendertetek, parazitů na sociálních dávkách.
To všechno někdo musí zaplatit. No a potom jsou ty platy jaké jsou
06. 02. 2014 | 15:56

fikus napsal(a):

K.V.
jsem rád že jste si všiml, a když pominu počet, hlavně jsou samostatní a výkonní tito pracovníci..
06. 02. 2014 | 16:04

modrý edvard napsal(a):

občan: z mixu klouzavého důchodu a odměny za sociální práci. Myslím strategicky, jako Potůček.
K platům: samozřejmě, že můžeme všem přidat. Zkrátka připíšeme k platu nulu. Ale smysl má bavit se jen o tom, které povolání je relativně pod- a nad-hodnocené. Nějak neznám nikoho, kdo by říkal, že jeho plat je nadhodnocený a on si ho nezaslouží.
Nezaměstnaní VŠ - dneska prochází VŠ polovina populace, tudíž není divu, že jsou nezaměstnaní.
06. 02. 2014 | 16:22

šašek z Jihlavy napsal(a):

Občan
Pozorněji mě čtěte, o lidech z vašich příkladů jsem nepsal, tam je situace opravdu alarmující. Z tohoto pohledu chápu i vaši naštvanost. Musím upřímně říct, že za tu almužnu bych vaši současnou práci nevzal, už bych byl někde ve světě, kde tutéž práci lépe honorují (ale spíš bych dělal něco úplně jiného).
Z odstupem času zjišťuji, že se vyplácí v mládí získat co nejvíce vědomostí a znalostí z různých oborů lidské činnosti, aby člověk neskončil jako námezdní síla. Ve vyspělých zemích se spíš než o tituly budou asi zajímat o reální schopnosti každého jednotlivce. Samozřejmě to souvisí i s celkovou osobnostní výbavou, zdravím atd. Pokud máte pocit, že zde vám pšenka nepokvete, zkuste se uplatnit jinde ve světě. Jste ještě poměrně mlád, co bych já za to dal, kdyby v dobách mé aktivní činnosti byly dnešní možnosti (otevřené hranice, členství v EU a tudíž možnost uplatnit se na prac. trhu kdekoliv v EU).
Výhodou je slušná jazyková výbava, aby člověk nebyl v situaci nějakého Hordubala, který není schopen absolvovat přijímací pohovor a podle toho s ním zacházejí. A to je často kámen úrazu u většiny našich spoluobčanů středního věku, ačkoliv to neradi přiznávají. Všichni jsme povinně absolvovali výuku ruštiny, jazyka pro nás příbuzného a relativně snadného. A rád bych věděl, jestli jsme v něm většinově schopni slušně komunikovat a psát azbukou. O západních jazycích ani nemluvím, tam se to teprve ukáže, jak je na tom naše nejmladší generace.
Za největší překážku v uplatnění se na pracovním trhu považuji pohodlnost, neprůbojnost, u mnoha lidí i mizernou vzdělanostní úroveň, tam ať si každý sáhne poctivě do svědomí. Pokud ale někoho zachvátí lenost, je bez šancí a čeká ho živoření, i za minulého režimu platilo, že bez práce nejsou koláče.
Všude slyším, jak chybí řemeslníci, kovoobráběči počínaje a řezníky či čalouníky konče. To je takový problém se rekvalifikovat? Vzpomínám na své mládí ve fabrice, kdy k nám do nástrojovny přišli vyhození úředníci tzv. do výroby a jak se poměrně brzy zapracovali na brusce na plocho, na fréze či na soustruhu. A to byli lidé ve zralém věku. Za tři roky se člověk vyučí jakémukoliv řemeslu, pak už je jen na něm, jak se uplatní. Hlavně se nebát a nekrást!
06. 02. 2014 | 16:48

Občan napsal(a):

Ano, JE problém se REkvalifikovat.
ÚP nic takového neplatí a nezaměstnaní, zejména ti BEZ podpory, nemají 10-30 000 Kč na zaplacení školy.
Ty tři roky bude toho rekvalifikanta živit KDO? Praxi, automaticky požadovanou zaměstnavateli, získá KDE?

Si děláte p.del, ne? Jakože ve čtyřiapadesáti prodám barák, sbalím pingl a odjedu stát se nezaměstnaným do Německa, Ruska nebo GB?
Takových tam mají svých víc než dost a nevědí, co s nimi.

Milý pane Šašku, k tomu pohovoru se musíte nějak propracovat. JAK, to se mi dodnes nepodařilo zjistit. Tak dobré známé, kteří by mě někam propasírovali, nemám. Sám jsem vyzkoušel kdeco vč. psaní "motivačních" canců v cizích jazycích. Bohužel, ročník narození je patrně něco jako červená stopka a tak mé nečetné pokusy vždy skončily buď zcela bez odpovědi, nebo lakonickým "vybrali jsme jiného uhazeče". Jednou jsem dostal takovou odpověď do mailu 10 minut poté, co jsem opustil kancl; 100% vím, že tam NIKDO DALŠÍ nebyl a že jsem byl jediným uchazečem. :o)))

Fakt miluju tyhle paušalizátory a rozdávače knížecích rad...
06. 02. 2014 | 17:21

evix napsal(a):

Lila napsal(a):
Babo Jago,

jste už velká holka proto předpokládám, že pochopíte, že těžko mohu postihnout životní styl VŠECH Švédů, a že se tudíž zmiňuji pouze o trendech, které v určité společnosti převažují. :-)
------------------------------
Lilo kdyby jste láskavě nekecala, na některé diskuse chodí i Češi žijící ve Švédsku, nedělají nijakou extra kvalifikovanou práci a přesto nejsou tak zničení z montoven, jako my Češi!
A z těmi prevencemi...raději si zaplatím prevenci, než pak platit drahou léčbu! Proč se má chodit každý rok na ozařování prsů, když se ví, že vaši nejbližší příbuzní takovou nemoc neměli po generace? Rodinná anamnéza se to zove a pokud se v rodinné anamnéze objevuje cukrovka, vysoký tlak, onemocnění srdce, tak je kravina běhat na mamograf!

Moje sestra žije v Kanadě, energie má levnější, potraviny levnější, pracuje 7 měsíců, zbytek je na podpoře...A DANĚ MÁ NIŽŠÍ...Zkuste to tady!!! Já dělám na plný pracovní úvazek už 22 let po mateřské a mám vůči mé sestře kulové s přehazovačkou! ČÍM DÁL VĚTŠÍ! A to jsem nikdy neměla minimální plat....
Na své hobby mám daleko méně času a už mě nebaví na fcb vysvětlovat Kanaďanům proč se neživím tím a tím, protože tam v Kanadě to jde!

Autor by měl vylézt z Prahy a měl by se už konečně podívat jak se v Česku opravdu žije! Vyrazit někoho po padesátce z práce a pak ho nechat protloukat do důchodu v šedesátijedna letech po brigádách, tak jak je to tady v Česku celkem běžné a pak z toho proplácet mizerný důchod, to je úmyslné snižování budoucích důchodů a výroba žebráků ve stáří!
Aby zůstalo na pár vyvolených, kteří jen kradou a kradou už 25 let...Přitom je tady vysoká sociální daň...
06. 02. 2014 | 17:26

Saltzman napsal(a):

"Je lépe být mladý, bohatý a zdravý, než starý, chudý a nemocný!"

Tuto užitečnou pravdu by si měli děti uvědomit, aby na stará kolena nedošli. Náš děd, za dávného socíku říkával - staří lidi by se měli už za mlada střílet. Tata, ten měl taky smysl pro humor, protože říkával, že sranda musí být, ikdyby tatu věšali. Málem jsme se museli chechtat, protože ho komunisti uštvali, ovšem nepověsili. Takže jsem řádně psychicky vybaven do dnešních časů.

Ve svých 60+ pracuji ve fyzicky náročném provozu, kde třicátníci kolabují. Jsou prostě zhnilí makat. To takhle po pouhých osmi hodinách se tváří na omdlení a že nemají čas se ani nažrat. Říkám jim dobrácky - čas není, ten se musí udělat! Nechápou a prý se nedá nic stihnout. Po deseti hodinách soustavné práce, naprosto proti Zákoníku práce, si už nestěžují, jen jsou zelení a mnozí i padnou na zem občas. Po zvednutí ze země jim se smíchem tvrdím to, co nám říká majitel oné malé firmy rodinné - To je jenom psychické! I když nemůžeš, dvakrát tolik ještě zmůžeš. O polovinu mladší a nemá ani sílu mi dát přes hubu za tu provokaci. Po dvanáctce, až šestnáctce, se s nimi loučím s tím, že do práce se přichází s radostným výkřikem Hurá! a z práce se odchází s pláčem.
"Buďte rádi, že máte práci!" - to mi řekne šéf, když po deseti letech žádám o zvýšení platu aspoň na polovinu průměrně republikového. No a já jsem rád, protože bez práce už bych byl zdravotně hotový. Zatím mi omezili namísto invalidního jen pracovní schopnost. Napsali mi snížení pracovní schopnosti o dvacet procent, no a starobní důchod mám posunutý o tři roky. Kdyby mi dali invalidní, proboha z čeho bych žil?! A tak jsem tak motivovaný, že až naprosto nezávidím dnešním mladým. Oni totiž teprve musí poznat co je to dřít až na smrt!

Ále nezáviďme si! Vždyť zkapat musí všici. I ti, co zprivatizovali a následně vytunelovali a o práci jiné připravili, stejně jako ti co o práci a domovy přišli, na smetištích skončili. "Je to jenom o psychice" - jak říká můj zaměstnavatel.
;-))
06. 02. 2014 | 18:01

strýc virus HxNx napsal(a):

občan

Vaše příspěvky pod tímto blogem svědčí o tom, že máte dobrý vhled, v sociál problematice se orientujete. upřesnit Vaši profesi se Vám asi nechce...? neříkám, že se tomu divím...
06. 02. 2014 | 18:07

gaia napsal(a):

V roce 2050 se bude odcházet do důchodu v 74 letech, tak jakýpak senior v 65. Ten bude muset ještě 9 let být v produktivním věku, jinak chcípne hlady a žádným seniorem se nestane. Chtělo by to ty pojmy nějak aktualizovat.
06. 02. 2014 | 18:48

petrof napsal(a):

máme nejhustší zdravotní a sociální síť v celé Evropě....!!! Ale aby to bylo hezky po lidově-demokraticku, tak se socani rozhodnou....že chtějí asistentku do každé rodiny...!!! A feministka Marksová už na to zřejmě maká???
Ale pozor, někteří dědouškové jsou ještě pěkní kanci, aby nám nehonili naší asistentku, se spuštěnými kalhotami, po dvorku.....n-tsss, n-tsss
06. 02. 2014 | 18:56

gaia napsal(a):

petrof

třetina lidí bude slabá na těle nebo na duchu, druhá třetina jim bude sloužit a poslední třetina radši někam zdrhne.
06. 02. 2014 | 19:17

minatomirai napsal(a):

Si děláte p.del, ne? Jakože ve čtyřiapadesáti prodám barák, sbalím pingl a odjedu stát se nezaměstnaným do Německa, Ruska nebo GB?
-------------------------------------------------------------------------
Proč prodávat barák? Naopak, upravit ho tak, aby se v něm dalo pečovat o postižné ze zmíněných zemí. Chce to jenom trochu přemýšlení a malých investic, nic více. Jste překvalifikovaný na pečovatele, tak z toho vytřískejte peníze za slušnou, byť namáhavou práci.
06. 02. 2014 | 19:29

Saltzman napsal(a):

Minatomirai:

Pokud máte barák bez hypotéky a žádný dluh jste nezpůsobil dosud, tak jistě vaše naděje na ziskovost ze seniorů mají jistou šanci. Musíte ale tvrdě postupovat bez lítosti ke svým klientům. Kdo neplatí, na ulici s ním okamžitě! Jinak se dostanete do problémů na stará kolena a skončíte stejně, jako ti, co celý život makali a prodělali na tom i barák. On stačí jeden exekutor, který se na vás zaměří a jakej ste byl, že. Nemusí být po právu ta exekuce a exekutora to netankuje. Nemusí u nás respektovat naprosto nic.
Fajnovostí života je povícero. Mládí, to se nebojí! protože mu chybí zkušenosti, takže neví co může přijít všechno. Proto mladí i jezdí jako prasata mnohdy, protože mají zato, že havárky se dějí jaksi jinde a jim není proč se bát. Pak stačí třeba zlámaná hnáta a splátky hypotéky se zdrží, zaměstnavatel nezaměstná a peníze nedá, odstupné už Zákoník práce u nemocných neporoučí, no a exekutor s radostí obhlídne ten váš barák. Čím výstavnější, tím lépe. Rozhodně byste nebyl první a nebudete ani poslední.
;-))
06. 02. 2014 | 19:59

SuP napsal(a):

gaia -
Proč tady všichni řešíte odchod do důchodu v 74 letech, když se to nikoho z vás netýká?
06. 02. 2014 | 20:00

gaia napsal(a):

SuP

protože mi v tom článek o roce 2050 a senioři z dnešního pohledu připadá nějak nelogicky.
06. 02. 2014 | 20:08

minatomirai napsal(a):

Saltzman,

moje poznámka se týkala občana, kterého nemám nijak rád. Zdá se však, že ho pozdní životní zkušenosti nasměrovaly správně. Pokud jste někdy měl v rodině někoho s demencí, možná byste pochopil. Občan s nimi údajně pracuje. Demence jsou civilizačními chorobami a postihnou značnou část vaší i mé generace. Zaměřit se na pečovatelství je podle mne perspektivní budoucnost.

O svůj dům v rukou českého exekutora se opravdu neobávám. Mnete si ruce tedy zbytečně, to je jedna věc, a dvacet mi už také není, věc druhá. Vaše mladé nezatracujte, zdají se mi podstatně lepší a rozumnější než jejich rodiče či prarodiče.
:)
06. 02. 2014 | 20:41

šašek z Jihlavy napsal(a):

Občan napsal(a):
Ano, JE problém se REkvalifikovat.
ÚP nic takového neplatí a nezaměstnaní, zejména ti BEZ podpory, nemají 10-30 000 Kč na zaplacení školy.
Ty tři roky bude toho rekvalifikanta živit KDO? Praxi, automaticky požadovanou zaměstnavateli, získá KDE?
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Po pravdě nevím, nikdy jsem se nepotřeboval rekvalifikovat, moje profese mě uživila až do penze. Jen jsem vyrozuměl z médií, že kdo má zájem o rekvalifikaci, tak mu OP vyjde vstříc. Je pravda, že pokud má člověk spoustu známých nebo pár dobrých přátel, je to při shánění práce výhoda.
Vzpomínám si na CV jednoho autora jazykových příruček, který přijel z USA do GB a než získal potřebné kontakty a uplatnil se v oboru, umýval v jakémsi hotelu nádobí, i když byl absolvent university.
Moje neteř s manželem se v době, když jsme nebyli v EU, protloukali kdesi v jižní Anglii v kempech, kde čistili toalety. Po čase jim majitel nabídl práci v recepci¨, kde si časem vydělali na cestování po státech.Je třeba dodat, že oba byli absolventi VŠ. Během té doby se natolik zdokonalili v angličtině, že po návratu domů se oba uplatnili v prestižní západní firmě, dnes si žijí jako lordi.
Další synovec, který s bídou odmaturoval, začal jako skladník v jedné velké pražské potravinářské firmě a postupně se vypracoval do top managementu. A to byl na jazyky lempl. Je to asi o štěstí a schopnosti se prosadit. Na různých sešlostech abiturientů se člověk dozví všelijaké příběhy, mnozí premianti v životě ztroskotali a jiní, kteří patřili k těm outsiderům, uspěli.
Z některých třídních hvězd se staly otylé matrony a z jiných, nenápadných šedých myšek se staly zajímavé a atraktivní ženy.
Není rovnosti mezi lidmi a není světské spravedlnosti, snad až na pravdě boží.
06. 02. 2014 | 20:53

šašek z Jihlavy napsal(a):

samozřejmě ÚP, sorry
06. 02. 2014 | 20:55

Yosif K napsal(a):

Lila napsal(a):
O švédském zdravotnictví toho vím poměrně dost a domnívám se, že naše není o nic horší a v některém směru dokonce lepší. Např. u nás jsou stále ještě preventivní prohlídky včetně vyšetření na mamografu bezplatné, Švédové platí za všechno jako mourovatí. Návštěvy u lékaře i léky si platí ze svého tak dlouho, dokud nedosáhnou na stanovený roční limit, teprve pak jim to hradí pojišťovna.
06. 02. 2014 | 10:30
Paní Lila, to jste zasadila škaredou ránou socalitsickým skuhrálkům a vřískálkům kteří si stěžovali na 30 Kč u doktora jako na feudální útlak. Znám poplatky ve španělsku a portugalsku - vlzete kamkoliv k státžnímu doktorovi - 10EUR. U soukromých doktorů mnohem více.....

Když španělé a portugalci slyší že v česku socalisti vřískali kvůli poplatku u doktora 1 EUR tak si klepou na hlavu.

Ted jsem si to našel - návšteva u doktora 100-150 SKR..... mají nižší roční limit ale jednotlivá návštěva je dražší - pročpak to socani nezavedli také tak v česku jako ve švédsku?

Slíbili proletářům že vše bude zadara v nejlepší kvalitě, ted předstírají že to tak bude.....
06. 02. 2014 | 21:33

Yosif K napsal(a):

Pane "šašek z Jihlavy" - osudy vašich příbuzných nějak narušují plány socalistických "občanů" o naprosté nezbytnosti budování rovnostářské socalistické společnosti.

Vaši příbuzní se slušně uživili a přitom to nejsou socalističtí ministři nebo hejtmané jako Ratžh - ergo kladívko to tedy musí být pěkní lotři - dle Karl Marxe lumpenproletáři - jelikož si užívají a nezapojují se do revolučního boje zbídačelého hladovějícího dělnictva.
06. 02. 2014 | 21:39

Yosif K napsal(a):

Socalisti mohou začít budovat skandinávský socalismus - budto na dluh anebo za cash.

Pokud za cash tak by nebylo od věci aby napálili proletářům dánské DPH na potraviny 25% a švédské poplatky za návštěvu doktora - 100 SKR = 250 Kč.......

Každou srandu musí někdo platit.........

Jo a nekde by mohli vhrabat těch 200 miliard Kč ročně co se prý rozkrádavali za Kalouska. Kdepa těch 150-200 miliard Kč ROČNĚ je když už ted Kalousek nemůže krást??????????? Že by je rozkrádali pro zmenu socální demokraté?????
06. 02. 2014 | 21:44

šašek z Jihlavy napsal(a):

Yosif K
Abych pravdu řekl, moji příbuzní vyrůstali v typických normalizačních rodinách, se kterými jsem za totáče udržoval minimální styky, a to jen z ohledu k rodičům. Pokud by nenastal převrat, bezpochyby by se zapolili do budování socíku. Pro jejich rodiče jsem byl nespokojený podivín a špatný příklad pro potomstvo. Přesto s nadšením využili svobodu pohybu a dnes o minulosti nechtějí nic vědět. Takže já je nijak neadoruji, tak to holt na světě chodí.
Cesty Páně jsou nevyzpytatelné, taky by se mi líbilo, kdyby zvítězila pravda a láska, ale to asi je možné jen na věčnosti, počítám, že to nebude až tak dlouho trvat, abych v tom měl jasno.
06. 02. 2014 | 21:51

Yosif K napsal(a):

Já jsem optiomista nebot byli odstaveni protivní škrtišči jako Kalousek a u moci jsou štadří sosalistzé a ti přece říkají že ZDROJE TU JSOU. I na třinácté až šestnáctzé důchody. A státní dluhy se splácet nemusí.

a) SDobotka nečekaně najde těch 150-200 miliartd riočně co údajně rozrádavali Kalouskovci.
b) Sobotka zavede majetková přiznání - nevysvětlený majetek budce zabaven bez náhrady (možná dokonce i vzorným sosálistům jako KOTT PANCOVA RATH, možná se budou i znárobnovat sosálistické mrakodrapy v holomocu.....)
c) Sobotka zavede registrační pokladny s fiskální pamětí - to musí hodit dalších 50-60 miliRD ROČNĚ NAVRCH DO sr, ŘÍKALI TO SOSÁLISTI, ALESPON TEDY PŘED VOLBAMI.
Jsem optimista - v česku vyhráli volby sosálisti a tím právě začíná ráj proletářů na zemi......
06. 02. 2014 | 21:56

Yosif K napsal(a):

Je pravbda že šlověk nad 45 let už přes inzeráty a UP práci nesežene.

V době kdy se na každoý job hlásí 100 lidí je nejjednodušší metoda shortlistingu napřed vyhodit ty nad 45 let (někde už nad 40 let).

Přesto spousta lidí i nad 50 let práci nachází? Jak to dělají?
----Budto makají jako OSVC - chtě nechtě, pak záleží na jejich výkonech....
----nebo je vezme někdo kdo je osobně zná z minulé práce a ví že ten "starý" je zkušenější a flexibilnější než mladý ale nezkušený....

Bophužel je to smutné ale je to tak - je to tak. So it goes..... Zákonnou povinnost zaměstnávat "starochy" nad 50 let už nezavedou ani komuníístííí......
06. 02. 2014 | 22:04

strýc virus HxNx napsal(a):

Yosif K

vy jste pozoruhodný preparát.
06. 02. 2014 | 22:06

yes napsal(a):

Re fikus napsal(a):
"koukám že nechápete, mě zajímají fakta a reálie...."
Jenže to není o tom kolik kdo namontuje zářivek, ale za kolik. Kolik si vydělá německý elektrikář za 35zářivek. A kolik český za 48zářivek? Kolik odvede na daních německý elektrikář a kolik český? Kolik vydělá německá firma, a kolik česká firma? Kolik odvede na daních německá firma, a kolik česká? O tom je ta produktivita práce, ne o zářivkách.

Co se týče 50tých let, tak mám na mysli tu ideologickou masáž komunistické strany. Že když tady přestaneme pěstovat kytičky a začneme stavět těžký průmysl a budeme soustružit součástky v rámci plánovitého hospodářství a budeme se učit od úderníků v Rusku tak se budeme mít líp a doženeme a předeženem kapitalistický svět. To jsem měl na mysli to jak se chlastalo či nechlastalo nemohu posoudit. Ale měl jsem na mysli to že díky učení se od soudruhů z Ruska jsme odborně a technologicky zaostali. A produktivitu se pokoušeli dohnat zvýšeným pracovním úsilím. Ala hnutí Stachanovců.
To že si v současnosti připadám jak zpátky v 50tých letech, je o tom, že bohužel ty lidi kteří řídili fabriky v 50tých letech tak jejich prověřený kádrový rezervy jsou tam furt. A bohužel poslední modernizace proběhla tak v 70tých letech a od té doby se technologicky a v myšlení vedení fabrik změnilo pramálo. Stále vidíte že se vyrábí na zastaralých manuálních soustruzích a frézkách. A mnozí mladí tvrdí či jsou z hlouby duše přesvědčeni, že tomu je tak proto že jsou produktivnější a šikovnější než NCstroj. A bohužel přístup v používání moderních technologií vedením podniků se opět nezměnil. Opět pěkně po staru se spoléháme na zvýšené pracovní úsilí.
Já osobně si na zákoník práce nestěžuju. Já si myslím že je nastaven dobře. Aspoň já osobně jsem neměl problém a ve své praxi jsem neslyšel že by měl někdo problém, pochopitelně určitě budou lidi kteří mohou mít opačnou skušenost.
Ano ekonomiku máme postavenu na montovnách a je třeba po pravdě říci za kterých vlád ty montovny byli prosazeny a postaveny a byli jim přislíbeny úlevy.
Nebyli to náhodou vlády Soc. Dem? Kteří prosadili pro lidi údajně to dobré a díky těmto slibům nakonec vyhráli volby? Já se tomu taky divím, ale je třeba dodat že hlasitý bojový pokřik páně Zemana o tunelářích a podvodnících byl jako vždy hlasitější než zdravý selský rozum. Ale vysvětlit levicovému voliči, že tohle je levicová politika a předvolební taktika která se od roku 1948 nemění je asi marná snaha. V podstatě jde o to, že se voličům napřed vysvětlí jak moc je pro dělníka špatná pravicová politika. Po tom velmi hlasitými výroky a burácejícími výzvami - to proto aby levicový volič nejen viděl ale i slyšel dost na hlas jak se bere levice o práva dělníků. A pak se levicový volič probere v 50tých letech sedřený tu u soustruhu, tu u traktoru a ještě ožebračený po měně. V roce 1989 se opět probudil, když zjistil že socialistický zázrak se nekoná. A furt reje jak debil za stravu a oblečení. A konečně v roce 2014 sedřený u pasu v montovně s nepřetržitém provozu.
A myslíte si že se levicový volič poučí, a místo mozku levicového genialistického vůdce začne používat svůj vlastní?
Já si myslím že toho levicový volič ani není schopen.
06. 02. 2014 | 22:10

yes napsal(a):

Re šašek z Jihlavy napsal(a):
"Kdyby měli v Řecku, Francii, Itálii, Španělsku a kldekoliv ve vyspělé Evropě..."

Já si nemyslím že by současná bída byla dána: "...naprosté selhání polistopadových garnitur, které se místo orientace na občanskou společnost rozhodly pro dřevní a mafiánský kapitalismus...." Ale naprosto spravedlivý proces, kdy sme si po listopadu tady o sobě mysleli kdovíco, a kdoví jak nejsme vzdělaní a jak schopní. A jak skvělý školy jsme za komunistů vystudovali, a ejhle po konfrontaci se světem jsme se ocitly tam kde jsme a místo abychom si tady plivli do dlaní a pustili se do díla. Tak plivem všade okolo a volíme ty největší šlendriány. Prý je republika rozkradena a rozšmelena. S nějakými takovými předvolebními výrazy vyrazit mezi voliče na západě tak Vás občani pošlou do zadele, protože ví o co go a nenechaj si nachcat na nohy. Ale tady... a po 40ti letech komunismu... Škoda mluvit.
06. 02. 2014 | 22:13

yes napsal(a):

Re xerox napsal(a):
"necintejte kraviny ... děte si koupit placku s kulisákem nebo starým vopěnkou a připevněte si ji na makovici ... "

Hned se pozná odborný a fundovaný příspěvek, plný moudrých odkazů. Takže pokud nemáte co k tématu, raději si kupte rudé mávátko a šupy do průvodu za lepší zítřky.
06. 02. 2014 | 22:15

Yosif K napsal(a):

šašek z Jihlavy napsal(a):
Cesty Páně jsou nevyzpytatelné, taky by se mi líbilo, kdyby zvítězila pravda a láska, ale to asi je možné jen na věčnosti, počítám, že to nebude až tak dlouho trvat, abych v tom měl jasno.
06. 02. 2014 | 21:51
To máte pravdu - že v zavádění tržního hospodářství vynikne spousta členů KSC a STB bylo dopředu naprogramováno často dokonce připraveno.

V roce 1993 jsem byl na pohovoru u veliké firmy v Bruselu která hledala šéfa pro cementárnu v čechách. Jejich HR ředitel řekl - no vzdělání máte technickou praxi také - ale koukám že jste nevedl kolektiv s 100-200 lidmi?
Na to jsem mu řekl že jsem vedl kolektiv s 20 lidmi jelikož jsem nebyl členem KSC tak jsem více lidí ani vést nemohl. Navíc jsem měl v rodině chartistku tak by mne asi těžko do KSC lákali.
Na to mi on řekl že mne mohou zaměstnat na podřízeném místě ale že i to že jsem NEMĚL AMBICE VÉST KOLEKTIV 100-200 lidí a nezkusil jsem do strany vlézt je pro ně znamení že o ředitelování jsem nestál tehdy a nestojím o to asi ani nyní.

A v tom měl asi pravdu - opravdu jsem až tak moc nestál o to dělat náměstka v cementárně a řídit kolektiv 100-200 lidí. Nedivím se že tam nakonec vzali bývalého komunistu který tu zkušenost měl. Přej a bude ti přáno.....

Dokonce i američani tehdy zaměstnali jako ředitele GM pro střední evropu mladého Barčáka - bývalého komunistu -potřebovali jeho konexe. Mého bývalého šéfa najali amíci proto že měl v "25 letech zkušenost s řízením krajské pobočky" - no to je přece úžasné - to místo mu zajistili rodiče obr-komunisti kteří pracovali na vysokých místech v socalistickém PZO. Přej a bude ti přáno......

So it goes.

Bratranec - IT - měl vloni také potíže se sháněním práce v oboru - bylo mu padesát, všem připadal moc starej. Ach jo.... Nakonec něco sehnal, ale musel se dost snažit......
06. 02. 2014 | 22:31

yes napsal(a):

Re Yosif K napsal(a):
"Je pravbda že šlověk nad 45 let už přes inzeráty a UP práci nesežene...."

No vidíte, a já s věkem problém nemám. Nemakám jako OSVČ. A ani nemá známé, jak to dělám? Dělám odbornou práci, jen jedinej problém mám jako všichni,... Nejsou zakázky. A to jenom díky tomu, že jsme stádo tupců a řežeme si větev na který sedíme. Žijeme si vesele nad poměry, respektive na dluh. Ochotně posloucháme lži o tom že žít na dluh se dá, že se to nikde neprojeví. Že se dluhy platit nemusí, a pak čumíme že peníze v ekonomice nejsou když je každej dluží každýmu. A každej šetří a škrtá jak může, a prostě se neobjednáváááá... Celej socialistickej zázrak. A lidi se nepoučí a nepoučí. Chce to spátky seriózní pravicovou vládu a ne prolhaný a ukecaný levičáky. Ale neptejte se mně na to kterou, spléhejte se na vlastní nejlepší úsudek.
06. 02. 2014 | 22:32

Yosif K napsal(a):

Pane YES - váš příspěvek by měli povinně číwst všichni socalističtí skuhrálkové co tu neustále skučí:

"já jsem dělník a chodím do práce na 8 hodin jako v SRN a proč nemám plat jako v Kuka Robots?"

Samozřejmě - rozdíl je v tom zda dělají takové věci jako v SRN, zda dělají s takovou produktivitou a i kdyby obojí bylo stejné - proč platit více kdzž v česku dělníci dělají za to co dělají kvůlivá fabrikám který mají do německých fabrik opravdu svinsky daleko?
06. 02. 2014 | 22:37

K.M. napsal(a):

Obsah rozhovoru opakovaně upozorňuje, že >>Centrum pro sociální a ekonomické strategie<< na >>Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy<< má - na rozdíl od mnoha jiných institucí ČR - v čele skutečnou hlavu...,

jehož představu o vzniku nové páteřní síti zařízení, která by seniorům nabízela nejen zdravotní, ale taky sociální služby..., se dá co do funkcionality..., jen stěží překonat, stěžejní otázkou však bude, zda ČR bude moci takovou síť taky profinancovat...(?),

neboť zatížení státu především ve zdravotní oblasti... tohoto záměru..., se dá jen stěží odhadnout..., neboť počet lidí ve stavu vyžadujícím specializovanou péči ve zdravotní oblasti..., se bude dramaticky zvyšovat, čímž bude společnost EKONOMICKY - v dnes ještě stěží představitelné míře - zatěžována tak...,

že problém může lehce přerůst společnosti přes hlavu tak, že se může stát problémem nezvládnutelným..., neboť stát odkazovaný 24 let k řešení všech svých problémů skrz "neviditelnou ruku trhu, která vše vyřeší", toho schopen nebude...,

pro podchycení všech rizik při takovém záměru je nutno korigovat orientaci státu... a začít se musí se změnou myšlení ve školním věku...,

ale kde s tím začít v ČR..., kde je slovo morálka již 2 desetiletí vyháněno ze všech učebnic..., než na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy...,

Tento účel ale nesplní jen jedna přednáška..., která zase upadne v zapomnění..., těch problémů v tomto směru je víc, jejichž řešení by mělo jednoznačně přejít zpátky na stát (kupř. bláznivé (!) exekuce, které kvůli korunovým dluhům zničily již spoustu lidských existencí...).

CELÁ TVORBA ZÁKONŮ BY MĚLA BÝT PO DOSAVADNÍCH ZKUŠENOSTECH ZCELA VYŇATA Z PRAVOMOCÍ PARLAMENTU,

ve kterém si každý pos.anec/podnikatel snaží - někdy i potají - zabudovat do zákonů výhody v jeho vlastním podnikání, a kde se zákony, které byly v ČR již 24 let semeništěm korupce..., doslova a do písmene kupují...,

...A MĚLA BY BÝT NEPRODLENĚ PŘEVEDENA NA VYBRANÉ PRÁVNICKÉ FAKULTY VYSOKÝCH ŠKOL, kde by se mohla i nejlépe kontinuálně sledovat taky jejich účinnost... a případně provádět odpovídající korektury...

Jest-li chce společnost megaproblém s péčí o seniory ustát, musí začít s totálním přeorientováním své dosavadní orientace z dosavadní prolhanosti...na pravdomluvnost..., což je velký kámen úrazu...

Pro upomínání na neprodlené řešení problémů, které zde již byly uvedeny, ale i akutních problémů dalších..., je nutný kontinuální tlak nejen na vládu, ale i na veřejnost..., a v této souvislosti si dovoluji, upozornit opakovaně na myšlenku politického hnutí kapitálem ještě NEzaháčkovaných studentů a učitelů vysokých škol, o které by se mohli opřít všichni kapitálem NEzaháčkovaní..., a tudíž skutečně svobodní občané této země...,

neboť bez... kontinuálního tlaku a potřebného množství hlasů v parlamentu, se žádných změn v zákonech nedocílí... a svými pseudoelitami okradení občané ČR..., si nutnou péči nebudou moci zaplatit...

To že "vše vyřeší neviditelná ruka trhu", mohou tvrdit jen osoby, pro které jsem u Ústavního soudu požadoval jejich vyšetření na příčetnost za jejich amnestii zmetků jejich výroby "úspěšných".

Stálo by za to, obrátit s tím problémem na Babiše, nemá rád mnoho slov, což je ve funkci politika ČR pozitivní a je to ekonomie, což by ho mohlo nyní obzvláště zajímat, třeba se vymyslí takový systém, že zde za pečováním ve stáří budou lidi z celého světa jezdit...

Ale jak již uvedeno, účinnější než upozornění by byl onen stálý tlak na něho a na vládu formou politického hnutí studentů a učitelů vysokých škol..., které by si mělo dát na vlajku ROČNÍ FUNKČNÍ OBDOBÍ ZASTUPITELŮ NA VŠECH MOŽNÝCH ÚROVNÍCH STÁTNÍ SPRÁVY (před koncem každého roku by se v tajných volbách potvrzovali, nebo odvolávali z funkcí),

aby se co nejdříve vyloučili z pozic zástupců lidu, lidi neschopní, koruptní a všudepřítomní prospěcháři..., myslím, že by to přivítala drtivá většina společnosti...
06. 02. 2014 | 22:44

Yosif K napsal(a):

Pane KM nepropadejte panice -

a) českou republiku již 9 let řídili socalisté, přátelé přítele Potůčka - ti stojí na superpevných morálních pozicích - podívejte se na torijci KOTT PANCOVÁ RATH nebo na dvojici Vanhová Houska nebo na bratry Tesaříky, socalisty a majitele olomouckých mrakodrapů...
b) a nyní jsou socálsité vedoucí silou vládní koalice, CSSD má několik právních geniů - Siobotka, Koudelka - Hašek má dokonce doktorát ze Sládkovičova na popis družstevnictví v ČR - vše bude v nejlepším pořádku....

Legislativní proces bude dokonalý a v česku propukne ráj proletářů na zemi....
06. 02. 2014 | 23:22

Yosif K napsal(a):

V TV byl tragikomický pohled na nového ministra. Ptali se jej proč se odbourává poplatek za pobyt v nemocbnici kdYž jej NĚMEČEK DŘÍVE HÁJIL.

Něměček odpověděl - koalice politicky rohodla že všechno bude v nejvyšší kvalitě uplně bez poplatků.... OK - poplatky se mohly snížit - třeba na relativní uroven jako ve švédsku. Proč se musí poplatky ÚPLNĚ zrušit, když všechno stojí nejaké peníze? HA. Před volbami se to slíbilo proletářům.... všechno bude ne jako ve švédsku za poplatky ale jako ve švédsku v nejvyšší kvalitě ale uplně zadarmo.......

ČR Průměrná mzda za měsíc 24000 Kč

1 den v nemocnici 60 Kč
tj. z průměrné mzdy 0,25%

Návštěva praktického lékaře 30 Kč
tj. z průměrné mzdy 0,125%

Návštěva specialisty 30 Kč
tj. z průměrné mzdy 0,125%

Roční maximum 5000 Kč
tj. z průměrné roční mzdy 1,75 %

Švédsko Průměrná mzda za měsíc asi 65000Kč
(Po několika dnech na upozornění jednoho z diskutujících tímto s omluvou upravuji původní nadsazený údaj o průměrné švédské mzdě)

1 den v nemocnici 192 Kč
tj. z průměrné mzdy 0,3%

Návštěva praktického lékaře 240 - 360 Kč
tj. z průměrné mzdy 0,36-0,55%

Návštěva specialisty více než 360 Kč
tj. z průměrné mzdy více než 0,55%

Roční maximum 2160 Kč
tj. z průměrné roční mzdy 0,28%
06. 02. 2014 | 23:27

lidi už ztrácej soudnost napsal(a):

KM
Ach bóže.
Jako by za těmi nejstrašnějšími zákony netrčela právě ta právnická lobby.
06. 02. 2014 | 23:31

Ládik!!! napsal(a):

Jak pejsek s kočičkou pekli dort,
jak pejsek s kočičkou myli podlahu,
jak pejsek s kočičkou slavili vánoce,
......
.....
....
...
..
tak komunisti budovali kapitalismus.
07. 02. 2014 | 06:32

šašek z Jihlavy napsal(a):

Ládiku,
esisisišim dole tý upoutávky na článek "Možná vyhyneme"? Co říkáš na to jablíčko, jen se zakousnout. Jsou příjemnější věci na světě než se hádat o nesmrtelnosti chrousta. Tímto zdravím i SuPa.
07. 02. 2014 | 10:12

K.V napsal(a):

Ládíku, zrovna jsem byl na blisty.cz, a tam jsou zajímavé postřehy o hurá antikomunismu.
Už se to tu táhne více než 24 let.
Předestavte si že by v roce 1943 naši předkové neřešili aktuální situaci, dokonce se z ní radovali, ale nejvíc by se diskutovalo o tom co řekl před 1. světovou válkou hospodský Palivec a jestli to Brettschneider zapsal a nahlásil C.K Polizei.
.
Je to opravdu čím dál ubožejší
07. 02. 2014 | 10:23

strýc virus HxNx napsal(a):

preparát, do něhož pouštěj elektřinu, a on zdánlivě myslí a tak nějak klape čelistma
07. 02. 2014 | 10:39

modrý edvard napsal(a):

yosif K "Na to mi on řekl že mne mohou zaměstnat na podřízeném místě ale že i to že jsem NEMĚL AMBICE VÉST KOLEKTIV 100-200 lidí a nezkusil jsem do strany vlézt je pro ně znamení že o ředitelování jsem nestál tehdy a nestojím o to asi ani nyní. "
... Ano. Měl pravdu. Protože jak bolševik, tak majitel cementárny hledají člověka, který je pro kariéru ochotný udělat VŠECHNO.
07. 02. 2014 | 10:52

SuP napsal(a):

Šašek z Jihlavy -
Nevím, zda si pan Potůček svou snahou o nalézání "senzačních" témat udvědomuje, jak moc přispívá podprahovému štvaní mladých, akčních proti důchodcům. Jako by nestačila ta ignorance a sobectví, které pochytili za socialismu.
Ono totiž jde myslím i o to, že staří, kteří budou nesoběstační a BUDOU O TOM VĚDĚT, budou nešťastní a nespokojení sami se sebou a budou sami hledat (a nalézat) řešení. A těm ostatním, kteří asi přibývat budou, to bude jedno. A zbytečným zdůrazňováním tohoto trendu, z kterého jasně vyplývá, "kdo je dostane na starost (komu se to hodí na krk)", se problému nepomůže.

Uklidňuje mě jen to, že pana Potůčka to případně semele taky.
07. 02. 2014 | 10:55

gaia napsal(a):

tuhle tu nějaký pan Kabelka přiznal, že udržování jednoho seniora při životě v jejich soukromém ústavu, stojí 60 tisíc měsíčně.
Dnes polovina rodin vychovává děti za částku třeba poloviční.
Nevím, jestli se těm mladým bude taková disproporce líbit,

Souhlasím se SuPem
07. 02. 2014 | 11:31

Vysedlina napsal(a):

Zdánlivě mimo mísu: obdivuji pana Babiše.
Je to první politik, který se zajímá, jak se to, co má být dobře, dělá v zahraničí, a mluví o tom.

Kromě zažité pýchy - vynalézat vynalezené, jsem nepotkala doktora, který by bral vážně prevenci. A něco mi včas prozradil, aniž bych se ptala.
Dokud se nebudeme opravdu starat o své zdraví, bude se většina seniorů trápit, a ne žít...
Dokud nebudeme mít peníze na správnou stravu, budeme nemocní. Dokud o správné stravě nebudeme nic vědět, jedeme šupem do problémů.
07. 02. 2014 | 12:31

yes napsal(a):

Re K.V napsal(a):
"Ládíku, zrovna jsem byl na blisty.cz,..."

Jenže chlapče, ono přirovnání trochu kulhá. Pravdou je, že v roce 1945 naši předkové skutečně řešili aktuální situaci, a opravdu neřešili to co se událo před první světovou - to řešili za první republiky. Ale v roce 1945 a nikoliv v roce 1943 (V roce 1943 řešili Rusáci němce u Stalingradu) řešili splolupráci s jinou totalitní vládou a to spolupráci s fašistickým německem. A jako si nikdo dodnes nedokáže představit koketerii s fašistickou ideologií tak zrovna tak je špatný si zahrávat s komunistickou ideologií. A to že tu je spousta lidí kteří mají morálku totálně převrácenou ještě neznamená že je koketerie s komunisty kdovíjak záslužná věc. Opravdu nechápu lidi jak můžou tvrdit že bylo za komunistů kdovíjak dobře. Když za to aby bylo líp neváhali cinkat klíčema. A kdybych se měl vrátit spátky tak cinkat budu zas. Jiná věc je jak bych z dnešního pohledu byl nadšenej sametovým řešením... To už bych znova asi absolvovat nechtěl.
07. 02. 2014 | 17:53

K.V napsal(a):

Dotaz. Pročpak asi nebyly dosud zveřejněny údaje o nezaměstnanosti za leden??
08. 02. 2014 | 08:46

Návštěvník napsal(a):

šašek z Jihlavy

To máte těžké. Občan mezi lety 1991 a 2011 dělal úředníka veřejné správy, a byl věčně navezenej na internetovejch diskusích, a pokud ne, tak hrál hry. No, a protože ve svý úřednický aroganci jezdil autem jako prase, tak se jednoho krásného dne vymlátil, a byl cca půl roku na nemocenské, a na úřadě zjistili, že jeje vlastně vůbec nepotřebují.

Občan sice má hromadu papírů, ale reálnou kvalifikaci vůbec žádnou, a donedávna neměl ani základní pracovní návyky - a co je perlička, svádí to na věk. Z podobné líhně jsou zřejmě také ti vysokoškoláci, kteří s ním byli na pracáku.
08. 02. 2014 | 12:05

yes napsal(a):

Re K.V napsal(a):
"Dotaz. Pročpak asi nebyly dosud zveřejněny údaje o nezaměstnanosti za leden??"

Proč, je to životně důležité?
08. 02. 2014 | 14:22

SuP napsal(a):

K.V. -
Asi se s nimi ČSSD nechlubí.
08. 02. 2014 | 16:44

K.M. napsal(a):

lidi už ztrácejí soudnost - 06.02.14-23:31

"KM
Ach bóže.
Jako by za těmi nejstrašnějšími zákony netrčela právě ta právnická lobby"
xxxxxxxxxxx
Nevím co tím chtěl básník říci? Nejspíše si nedal práci seznámit se s celým návrhem, ve kterém se úzkostlivě hledá cesta jak vyzrát na všudepřítomný >>JÁNABRÁCHISMUS<< ve společnosti Čecho-Moravo-Slezanů, ať již přichází odkudkoliv...,

a že by se i kvůli tomuto problému..., kupř. navrhovaná roční rotace studentských zákonodárců točila kolem 4. ročníku vysokých škol tak, že by neměl být problém vychytat všechny mouchy v tomto směru...

Studenti by byli pod dozorem jejich učitelů jistě navedeni na tu správnou cestu... i ve vztahu k ochranným prvkům vznikajících zákonů, aby do toho nemohl jako dosud někdo fušovat, u této činnosti se ještě neberou honoráře za právní pomoc...

Roční potvrzování schopných... nebo nahrazování... neschopných, koruptních zástupců lidu na všech úrovních státní správy v tajné volbě..., by mělo být dostatečnou zárukou pro to, aby se pro tyto orgány vybraly v co nejkratší době ty nejvhodnější osoby...

Základem pro nové zákony by měly být zákony těch států EU, se kterými se nejvíce obchoduje, a ne zákony,které sloužily peročmajzům k výrobě jejich "úmělých úspěšných"

Tyto návrhy jsou návrhy laika v oblasti práva, které vznikly jen na základě pozorování života jedné nad jiné úspěšné osady v Izraeli roku 1974..., každá kritika je vítána, výše uvedené však nerozumím...
08. 02. 2014 | 22:13

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy