Vyjádření Martina Šimáčka, bývalého ředitele Agentury pro sociální začleňování, k aktuální situaci v Agentuře

21. 04. 2015 | 15:11
Přečteno 6387 krát
Agenturu pro sociální začleňování jsem přebíral v kritickém stavu v březnu 2009. Po roce činnosti, od začátku roku 2008, ztratila důvěru 12 spolupracujících měst a většina schopných pracovníků ji opustila. Převzal jsem 12 členný tým, který jsem musel výrazně obměnit, zahájit jednání k obnovení důvěry ve městech, na krajích i ministerstvech. Agentura se utápěla v obviněních za porušování rozpočtové kázně a zkrachoval její projekt, který ji měl financovat do roku 2010 z prostředků evropských fondů.

Šestiletým úsilím se podařilo vybudovat silný 70 členný tým a několikanásobně rozšířit činnost Agentury. Místo 12 tzv. pilotních měst nyní pracuje v 36 městech, stala se nejvýznamnějším systémovým partnerem měst a obcí k řešení sociálního vyloučení a sociálního napětí. Agentura získala důvěru u velkých měst, která jsou problémem sociálního vyloučení nejvíce zasažena. Aktuálně spolupracuje např. s Ostravou, Brnem či Litvínovem. Zájem o spolupráci projednala vedení měst jako je Most, Chomutov či Ústí nad Labem.

V místní spolupráci Agentury a starostek a starostů se zapojením městských úřadů, neziskových organizací, škol a dalších se rodí moderní sociální politiky, které na lokální úrovni otáčí kormidlo přístupu k chudým, sociálně vyloučeným lidem a lidem bez domova, nebo specificky k Romům. Místo vytlačování lidí na okraj měst či mimo ně se organizují komplexní programy, postavené na provázané podpoře v bydlení, zaměstnanosti, vzdělávání či oddlužení. Důležitým efektem je nárůst soudržnosti a otupování populistické nesnášenlivosti. To je mimořádně důležité v době nárůstu anticiganismu a mainstreamingu nesnášenlivosti i ve velkých politických stranách.

Agentura také přináší „z terénu“ kompetentní zpětnou vazbu resortům a zapojuje se do přípravy a vyjednávání legislativy a systémových opatření.

Po několika letech Agentura začala vykazovat konkrétní výsledky práce a i díky tomu si vypracovala značné renomé zejména u poučené veřejnosti, zapojených starostů, neziskových organizací, ale i v rámci státní správy a určité části romských elit. Dobrému jménu se Agentura těší také v zahraničí.

Agentura se také stala pro své partnery vítaným pomocníkem při zpracovávání projektů ze strukturálních fondů EU, které se staly hlavním zdrojem financování integračních opatření.

Výsledky práce umožnily Agentuře úspěšné vyjednávání při přípravě nového programového období strukturálních fondů do roku 2020. Tři roky jsme intenzivně připravovali tzv. Koordinovaný přístup k sociálně vyloučeným lokalitám, který spočívá ve společném postupu ministerstev práce a sociálních věcí, školství a místního rozvoje s Agenturou. Ministerstva se postupně zavázala poskytnout v tzv. koordinovaném přístupu více než 10 miliard korun z prostředků evropských fondů pro obce, které s Agenturou spolupracují, a to na základě strategických plánů, které Agentura s partnery v obcích připraví. Jedná se o bezprecedentní příležitost k řešení problémů, na které se ve státním rozpočtu Česka zpravidla nedostává peněz.

Kombinací prověřeného know-how z práce ve více než 50 městech, sdílením nejlepších praxí mezi městy i ze zahraničí, systematickým propojováním veřejné správy a neziskového sektoru, využíváním prostředků EU a zejména unikátním týmem odborníků představuje činnost Agentury obrovský potenciál k řešení problému sociálního vyloučení a rozpadu sociální soudržnosti. Do roku 2019 má Agentura nabídnout podporu v rámci Koordinovaného přístupu více než 70 městům či regionům a zasáhnout více než polovinu území Česka. Od ledna příštího roku má ve všech městech, kde působí, rozvinout speciální program zaměřený na podporu vzdělávání dětí ze sociálně vyloučených lokalit v hlavním vzdělávacím proudu. Ve spolupráci s Generálním ředitelstvím Úřadu práce připravuje systémové zavedení nástrojů podpory zaměstnanosti dlouhodobě nezaměstnaných a zadlužených lidí v modelu tzv. prostupného zaměstnávání, který pilotuje od r. 2011 ve čtyřech krajích s více než 40% úspěšností zapojených osob.

Vedle toho Agentura odstartovala rozsáhlou víceletou informační kampaň proti násilí z nenávisti s názvem HATEFREE. Kampaň má doposud na Facebooku, který je hlavním komunikačním kanálem, bezmála 14 tisíc fanoušků s průměrným denním zásahem 30 tisíc uživatelů této sociální sítě. Na webu www.hatefree.cz, který od listopadu 2014 do dubna 2015 navštívilo téměř 130 tisíc lidí, se registrovalo přes tisíc uživatelů.

Agentura se nyní nachází ve velice náročné situaci, a to jak z hlediska zabezpečení vlastní činnosti, tak rozjezdu nových programů a aktivit, včetně samotného Koordinovaného přístupu k sociálně vyloučeným lokalitám.

Před měsícem Agentura přijala ke spolupráci 10 nových měst. Zároveň v 11 městech dokončuje první projektové záměry, které budou předlohou pro rezervaci finančních prostředků v jednotlivých operačních programech na konci léta tohoto roku. Mj. je mezi nimi také Ostrava s projektovými záměry přesahujícími 0,5 miliardy korun k řešení oblastí bydlení, zaměstnanosti, sociálního podnikání, vzdělávání i sociálních služeb. Během třech příštích měsíců musí být proto ve všech těchto městech dokončeny a schváleny strategické plány.

Souběžně s tím se projednávají projektové záměry v dalších 15 městech, které přijdou na řadu v druhé vlně o čtyři měsíce později. Mezi nimi je také například Litvínov, který je aktuálně středem pozornosti kvůli současným peticím na sídlišti Janov, které zažilo před sedmi lety protiromské nepokoje, a i díky účelovému rozhodnutí bytového družstva Krušnohor, které plánuje opustit správu pěti panelových domů a vystavit tak riziku ztráty bydlení přes 1500 lidí.

Souběžně s tím je připravováno výběrové řízení, které nabídne spolupráci dalším 17 městům a obcím v Česku od ledna příštího roku.

Pozastavení všech těchto činností byť jen na několik týdnů by mělo na připravované programy ve městech katastrofální dopady.

Vedle toho Agentura rozeběhla práce na přípravě celostátní Strategie boje proti sociálnímu vyloučení, která má být vládě předložena ke schválení do konce roku.
Ještě letos se mají rozeběhnout masivní vzdělávací aktivity pro policii, školy a samosprávy v Ústeckém a Moravskoslezském kraji v rámci kampaně proti násilí z nenávisti. Běží nebo se rozeběhne pět velkých výzkumů v migraci, lichvě či k dopadům praktik tzv. nulové tolerance v českých městech.

Agentura však musí zabezpečit také vlastní činnost.

Aktuálně řeší administrativně náročné prodloužení stávajícího projektu do konce roku 2015, aby zabezpečila mzdové a ostatní výdaje. Vedle toho zpracovává dva mimořádně rozsáhlé sedmileté projekty, které mají z prostředků strukturálních fondů zajistit její fungování až do roku 2022. Jde o projekty v souhrnné výši přesahující 0,5 miliardy korun. V té souvislosti zpracovává metodiky, které budou nutné pro bezproblémový start projektů a především činností v lokalitách. Souběžně s tím připravuje postupný nábor více než 40 nových zaměstnanců, neboť nárůst počtu spolupracujících měst a zvětšení rozsahu činností v lokalitách od roku 2016 to budou vyžadovat.

Vedle toho připravuje rozsáhlé vyhodnocení vlastní činnosti, které musí vládě předložit do června tohoto roku společně s návrhem usnesení vlády k prodloužení činnosti Agentury do roku 2023, neboť stávající usnesení vlády k činnosti Agentury vyprší s koncem letošního roku.

Agentura také dokončuje podle plánu legislativních prací vlády návrh věcného záměru zákona o sociálním podnikání a rozpracován je i návrh záměru zákona o sociálním začleňování.

A přirozeně běží desítky dalších rutinních úkolů, které musí Agentura řešit.

Odvolat za této situace ředitele Agentury považuji za mimořádný hazard. Kapacitně poddimenzované vedení Agentury (způsobené redukcí pracovních míst ve státní správě za Nečasovy vlády a neochotou stávající vlády tento neblahý stav napravit) tvoří trojice pracovníků – ředitel a dva vedoucí oddělení. Odebrat z vedoucí trojice bez kompetentní náhrady jednoho pracovníka, a nadto ředitele, představuje pro oba ostatní vedoucí pracovníky v podstatě neřešitelný výpadek kapacit.

Přestože Agentura přirozeně nestojí a nepadá s jediným pracovníkem, obecně lze říci, že v důsledku nedostatečného zájmu vlád ČR o její činnost (Agentura v minulosti dokonce několikrát čelila přímým hrozbám zrušení, a to zejména za Nečasovy vlády) i nezájmu současného ministra Dienstbiera, je vzhledem k počtu měst, kde pracuje, a k rozsahu úkolů, které plní, kapacitami pracovníků poddimenzována. Výpadek i relativně malého množství klíčových zaměstnanců může způsobit její kolaps, což neprospívá její stabilitě. O to důležitější je udržet tým v soudržné a motivované atmosféře k práci, a ne jej bez upozornění uvrhat v nejistotu.

Stabilní Agenturu potřebují také samotní lidé ve vyloučených lokalitách a starostové zapojených obcí. Od mého odvolání jsem v kontaktu s desítkami z nich – volají mi a chtějí vědět, zda bude mít mé odvolání dopady na činnost Agentury a jaké.

Poučení odborníci přitom přiznávají, že kondice a úspěšnost Agentury spolurozhodne o sociálních politikách Česka, výrazně ovlivní politiky samospráv ve vztahu k chudým lidem, sociálně vyloučeným lokalitám i specificky k Romům.

O to větší očekávání u mě i mých kolegů budil nástup ministra pro lidská práva jako instituce, která bude problematiku sociálního začleňování a rovnosti příležitostí vč. samotné Agentury reprezentovat na vládní úrovni. Ministr Dienstbier však prohospodařil možnost z Agentury konečně udělat samostatnou a kapacitně adekvátně dimenzovanou instituci.

V době, kdy nastupoval do funkce, jsem mu předložil strukturovaný plán rozvoje činnosti Agentury, který jsem s ním však nikdy nedostal příležitost projednat. Ministr se nikdy ani náznakem osobně o Agenturu nezajímal, nedostal jsem příležitost jej zasvětit do její činnosti a vysvětlit základní principy práce.
Ministr nejevil zájem o můj doprovod při svých cestách do měst, ve kterých Agentura působí, a po návratu z těchto pracovních cest mně ani kolegům pracujícím v místě neposkytoval žádnou zpětnou vazbu na naši práci, a to v podstatě ani zprostředkovaně.

Téměř důsledně se vyhýbal užívání názvu „Agentura“ a zásadně ji pojmenovával formálním označením „odbor“, přestože je název Agentura nejen vžitý a respektovaný, ale také zapsaný do základního vládního materiálu a usnesení o jejím vzniku.

Namísto deklarovaného posilování Agentury její vliv veřejně neposiloval, dokonce spíše svým přístupem oslaboval.

Posledním krokem bylo navržení reorganizace Sekce pro lidská práva Úřadu vlády ČR, jejíž částí je i Agentura jako odbor. Tato reorganizace je připravována v souvislosti s nástupem platnosti služebního zákona od 1.7.2015 a bude znamenat zánik Agentury v její dnešní podobě.

Agentura se podle návrhu rozdělí do dvou samostatných odborů v rámci sekce, čímž dojde k oddělení organicky spolupracujících oddělení, a to oddělení zajišťujícího přímou práci v lokalitách a oddělení analytiků a odborníků na jednotlivé oblasti podporujících jak činnost v lokalitách, tak v kontaktu se státní správou. Agentura ve stávající podobě de facto zanikne a bude reprezentována pouze svou komunální složkou (činnost ve městech).

Na úrovni sekce budou nově pracovat tři samostatné odbory: odbor lokálních koncepcí (relikt Agentury), odbor odborných agend (stávají analytické a expertní zázemí Agentury, tzv. oddělení řízení a koordinace, které má nyní mj. na starosti např. finanční a administrativní chod Agentury) a třetí v podobě stávajícího odboru lidských práv, který v sobě soustředí obecně lidskoprávní agendy, agendy národnostních menšin a zvlášť romské menšiny, agendy rovných příležitostí žen a mužů, agendy zdravotně postižených a agendy nestátních neziskových organizací.

Tuto změnu se mnou ministr nikdy neprojednal a náměstkyně Štěpánková mi ji prostě oznámila bez možnosti korekcí v úterý minulý týden, dva dny před mým odvoláním.

Tuto změnu ministr neprojednal ani s Monitorovacím výborem Agentury, který dohlíží podle usnesení vlády na její činnost a je tak postaven do pasivní role. Oficiálně tuto změnu ministr neprojednal ani s členy Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.

Změnu ministr neprodiskutoval ani na veřejných odborných fórech, např. uspořádáním semináře k vyhodnocení dosavadní činnosti a účinnosti Agentury a návrhům na její úpravy.

Po mém odvolání se proti tomuto rozhodnutí ministra postavili v podstatě všichni zaměstnanci Agentury. Požadují nejen můj návrat, ale zejména zrušení záměru reorganizace Agentury a její rozdělení na dva odbory. K otevřenému dopisu ministrovi se připojilo více než 400 lidí, ředitelů významných neziskových organizací, starostek a starostů obcí, akademiků a dalších odborníků, kteří patří mezi nejrespektovanější autority v této oblasti v Česku. Cítím se touto podporou zavázán.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy