23. 11.

Iracionální jsou vždy ti druzí

Miluš Kotišová Přečteno 2186 krát Přidat komentář

V mém posledním příspěvku bylo málo „psychologie“, soudil jeden čtenář. A doporučil mi nějaké čtení. Taková pošetilost, „myslet si“, že lidé jednají spíš racionálně.

Více »

10. 11.

Vystřízlivění: Třináct klíčů od Bílého domu

Miluš Kotišová Přečteno 3206 krát Přidat komentář

Výsledky amerických voleb obloukem obkročím a zaměřím se na něco jasně pozitivního a nadějného. Historik Allan J. Lichtman, věřte nevěřte, předpovídá se svou vědeckou metodologií výsledky prezidentských voleb správně už od roku 1984! Ano, představte si, existovala přinejmenším jedna předpověď, zveřejněná dokonce v The Washington Post, pane Tomáši Sedláčku, která ohlašovala vítězství D. Trumpa! Že mu nikdo nemohl a nechtěl uvěřit, je jiná věc.

Více »

10. 05.

O ne-mincích a ne-bankovkách, české koruně a euru

Miluš Kotišová Přečteno 2285 krát Přidat komentář

Babiš a spol. věnovali takové úsilí prosazení zákona o elektronické evidenci tržeb, jako by se ani neschylovalo k zániku hotovosti, a to během pár let. Tedy Evropská komise už takové plány má. Že by to byla známka, určitý příslib, že česká politická reprezentace zánik hotovosti nikdy, či alespoň hodně hodně dlouho, nepřipustí?

Více »

09. 05.

Americký kapitán: Mám povinnost neuposlechnout nezákonného rozkazu

Miluš Kotišová Přečteno 3076 krát Přidat komentář

Kapitán Nathan Smithe, nasazený v současnosti v Kuvajtu, podal žalobu na Bílý dům pro vedení nezákonné války v Sýrii, Iráku a Jemenu. Přítomnost americké armády bez souhlasu amerického Kongresu je podle něj v příkrém rozporu s Ústavou Spojených států, podle níž má pravomoc vyhlásit válku pouze Kongres. V roce 1973 tuto pravomoc potvrdila a posílila ještě Rezoluce o válečných pravomocech (War Powers Resolution), která stanoví, že do 48 hodin po vyslání vojenských sil do válečné operace musí prezident své rozhodnutí nechat posvětit (nebo zamítnout) Kongresem. Rozhodně takováto neschválená operace nesmí trvat déle než 60 dní, s případným prodloužením o 30 dní.

Více »

20. 04.

Moc mocných: Zabíjíme, protože můžeme

Miluš Kotišová Přečteno 2535 krát Přidat komentář

22 amerických veteránů si denně vezme život. Tak tíživé jsou hrůzy války, které vede Západ pod taktovkou Spojených států ve světě. Svědomí je velmi křehké zrcadlo lidské duše.

Více »

03. 12.

Kostarika světlem oděná – pocta „trpaslíkovi“ na Eiffelovce

Miluš Kotišová Přečteno 1904 krát Přidat komentář

Jsou země, které poutají pozornost a imaginaci člověka už celá staletí, buďto pro svůj hospodářský význam a velikost nebo významné události, které svého času trhly oponou. Dále jsou země, u nichž oceňujeme především kulturní dědictví v podobě úžasně zachovalých a impozantních památek lidské evoluce. Jsou však také země, které zdánlivě nemají ani jedno, nebo přinejmenším ne ve srovnatelné míře, zato oplývají jiným druhem neviditelného bohatství - šťastnými okolnostmi, které vytvořily ojedinělé prostředí a podmínky k sociálnímu rozvoji. Takovou zemí je Kostarika. Oněmi okolnostmi mám na mysli neopakovatelnou souhru a prolínání následujících faktorů, a to v rozmezí pouhých 100-150 let poté, co země získala nezávislost na španělské kolonii (1821-1971):

Více »

08. 12.

Rozhovor s etnografkou Janou Horváthovou

Miluš Kotišová Přečteno 2825 krát Přidat komentář

"Až 80% Romů žije v sociálně vyloučených lokalitách. Pokud by si uměli poradit sami, už by to dávno udělali a netrčeli v ghettech."

Z cyklu rozhovorů s českými ženami nejen v politice pro uskupení Česká prezidentka... (14/50, 2014-15).

Medailonek PhDr. Jany Horváthové
Od r. 2003 je ředitelkou Muzea romské kultury, které v roce 1991 spolu s ing. Holomkem, historikem Bartolomějem Danielem a etnografkou Dr. Evou Davidovou spoluzakládala v Brně. V Muzeu dříve působila ve funkci vedoucí odborných pracovníků a zástupkyně ředitelky. V letech 1992–1994 byla externí spoluautorkou scénářů a moderátorkou magazínu Romale v České televizi. Od prosince 1989 byla krátce zaměstnána v Muzeu města Brna jako lektorka. Po listopadu 1989 se angažovala v Romské občanské iniciativě. Vystudovala obor historie na Filozofické fakultě Univerzity J. E. Purkyně (1990) a později ještě muzeologii na filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně (1997). V roce 2002 byla publikována její kniha Kapitoly z dějin Romů, která slouží i jako středoškolská učebnice. V roce 2006 vyšla reprezentativní publikace Devleskere čhave. Svedectvom historických pohľadníc, jejíž je autorkou.

Více »

17. 11.

Národ sobě 17. listopad po dvacáté páté - jinak?

Miluš Kotišová Přečteno 2114 krát Přidat komentář

„...i totalitní systémy jsou něčím daleko varovnějším, než si je ochoten přiznat západní racionalismus. Jsou skutečně především vypouklým zrcadlem jeho zákonitých důsledků. Groteskně zveličeným obrazem jeho vlastního hlubinného směřování. Extrémním výhonkem jeho vlastního vývoje a varovným produktem jeho expanze; hluboce poučnou informací o jeho vlastní krizi. Nejsou to tedy pouzí nebezpeční sousedé a tím méně nějaký předvoj světového pokroku. Bohužel právě naopak: jsou předvojem globální krize této civilizace (původně evropské, pak euroamerické a posléze planetární). Jsou jednou z možných futurologických studií západního světa. Nikoli v tom smyslu, že ho jednou přepadnou a že si ho podmaní, ale ve smyslu hlubším: že názorně předvádějí, kam až může vyústit to, co Bělohradský nazývá „eschatologií neosobnosti“.

Více »

26. 10.

Peníze nesmějí růst na stromě! Monetární debaty v zahraničí

Miluš Kotišová Přečteno 2572 krát Přidat komentář

V České republice vymýšlíme (ne)placení třicetikorunového příspěvku u lékaře, hledáme možné statisícové úspory na ministerstvech, máme symbolický prezidentský fond na splácení státního dluhu, resp. jistin dluhopisů. Hnutí peněz jednoho muže, ANO, si zase založilo svůj think-tank, v jehož správní radě zasedne mimo jiné egyptolog M. Bárta, který léta studoval kolapsy velkých říší a vyvozuje z nich závěr o České republice, že náš stát skomírá především díky mandatorním výdajům (jak to ladí krásně pravicově).
Na západ od nás se vedou debaty hlubší povahy. Kterak inovovat monetární systém, resp. sociální vynález peněz – a tím vyřešit vícero současných civilizačních problémů?

Více »

24. 10.

Co zmůže chytrá žena, když nemůže být v plurálu...

Miluš Kotišová Přečteno 2708 krát Přidat komentář

První epocha velkých objevů a nových poznatků z pobřeží jiných světů přišla s Kolumbem a de Gamou. Následná epocha objevů podnikala výzkumné expedice hlouběji do vnitrozemí těchto nových kontinentů. Postupně odhalovaly své tajemství i drsné kouty Země, Arktida a Antarktida. Po dobytí Jižního a Severního pólu britský geograf Halford Mackinder s lítostí vyhlásil „konec kolumbovské éry a počátek uzavřeného světa“. Otevřela se však nová hranice. Pod mořskou hladinou. Výprava britské lodi Challenger (1872-1876) pořídila mapu mořského dna a odhalila na 4500 dosud neznámých forem života. Ani pomyšlení na nějaký uzavřený svět. Třetí velká epocha objevitelských cest se zrodila ve chvíli, kdy první lidé vycestovali do vesmíru...

Více »

Blogeři abecedně

A Alvarová Alexandra · Arnoštová Lenka Teska B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bednář Miloslav · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bezděk Vladimír · Bezděková Iva · Bielinová Petra · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Boudal Jiří · Brom Zdeněk · Burian Jan · Bursík Martin C Candole James de · Cimburek Ludvík · Cvrček Václav · Cyrani Pavel Č Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra E Ehl Martin F Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gattermayer Josef · Gazdík Petr · Gregor Kamil H Haas Tomáš · Hamáček Jan · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Havlík Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hesová Zora · Hlaváček Petr · Hnízdil Jan · Hokeš Tomáš · Hokovský Radko · Hollan Matěj · Holmerová Iva · Holomek Karel · Honsová Dagmar · Honzák Radkin · Horký Petr · Horváth Drahomír Radek · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hovorka Jiří · Hradilková Jana · Hubatka Miloslav · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hudema Marek · Hůle Daniel · Hvížďala Karel CH Chromý Heřman J Janeček Karel · Janouch František · Jarolímek Martin · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kalhousová Irena · Kalousek Miroslav · Kania Ondřej · Karfík Filip · Kasl Jan · Keményová Zuzana · Klan Petr · Klepal Jakub · Klíma Vít · Kněžourková Tereza · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Košák Pavel · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Krnáčová Adriana · Křeček Stanislav · Kubita Jan · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Lešenarová Hana · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipold Jan · Liška Ondřej · Lomová Olga · Ludvík Miloslav M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Matoušek Karel · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Mihulka Stanislav · Michalčák Ján · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mládek Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel · Musil Aleš N Navrátil Vojtěch · Němec Václav · Novák Martin O Opatrný Martin P Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Payne Jan · Pecák Radek · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Peychl Ivan · Pikora Vladimír · Pírko Štěpán · Pixová Michaela · Poc Pavel · Pohled zblízka · Pokorný Zdeněk · Polák Milan · Potměšilová Hana · Potůček Martin · Pražskej blog · Procházka Adam · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Rezková Alice · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Shanaáh Šádí · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sokačová Linda · Sokol Tomáš · Soukenka Petr · Sportbar · Spurný Matěj · Staněk Pavel · Stanoev Martin · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Suchardová Michaela · Sůva Lubomír · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syková Eva Š Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Špidla Vladimír · Špinková Martina · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Šumbera Filip T Tejc Jeroným · Tolasz Radim · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tošovský Michal · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tutter Jiří U Uhl Petr · Urban Jan · Urban Václav V Vácha Marek · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vlk Miloslav · Vodrážka Mirek · Vondráček Ondřej W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahradil Jan · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zděnek Michal · Zelený Milan · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy