Libye a kmenové nebezpečí

26. 08. 2011 | 11:56
Přečteno 5243 krát
Od začátku libyjské revoluce, kterou odstartovaly zprvu nenásilné malé demonstrace v polovině února, se západní svět intenzivně zabývá hádankou jménem Libye. Tato obrovská země s nízkým počtem obyvatel byla dlouhá desetiletí objevována převážně jen formou obchodních kontraktů, spíše než sociologických výzkumů. Možná to, a genetická slabost „bílého muže“ pro civilizační mise podmíněné negativním úsudkem o „těch druhých“, zapříčinilo nekritické kopírování Kaddáfího propagandy o nebezpečí kmenové války a rozpadu Libye. Paradoxně, všechna ostatní tvrzení Kaddafího ohledně civilních obětí náletů NATO, charakteru opozice nebo původu její motivace byla považována za nedůvěryhodná.

Od začátku libyjské revoluce se tedy střídavě od plukovníka Kaddáfího a jeho syna Saifa dozvídáme, že opozice vůči jejich absolutistickému panování je kmenová, že hrozí občanská válka nebo že se Libye rozpadne do několika států. Slovo „kmen“ pro západního posluchače představuje cosi anachronistického, divokého, brutálního a primitivního – antitezi toho, co je základním stavebním kamenem moderní západní společnosti. Je to uvěřitelná představa i v konfrontaci s obrázky tmavých mužů se zbraní na rameni, jejichž popojíždění sem a tam v pick-upech je přerušováno jen bojem a modlitbami v poušti. A tak jsme se o bezprostředně hrozící občanské válce a nebezpečí kmenového složení Libye dozvídali opakovaně od 17. února až do dnes, i přesto, že rychlý kolaps libyjského režimu v posledních dnech ukazuje, že pokud se Kaddáfí o něco opíral, tak to byla spíše hrubá síla, teror a peníze než kmenová nebo jakákoli jiná loajalita.

Jistě, téměř každý Libyjec má svůj historický původ v jednom z libyjských kmenů a téměř každý Libyjec by svůj kmen dokázal identifikovat. Jenomže politická autorita, natož teritoriální autonomie, libyjských kmenů je fikce. Jako v každé společnosti, identita Libyjců je pluralistická a kmenová identita je jen jednou z mnoha vzájemně se překrývajících identit. Úloha kmene nebo klanu tkví hlavně v sociální a morální podpoře. Urbanizace, moderní vzdělání a volně utvářené manželské svazky napříč libyjskou společností transformovaly tradiční roli většiny kmenů. Kdybychom nahradili slovo kmen typem školy (ivy league v USA nebo Oxbridge ve Velké Británii) nebo rodinným klanem (Kennedyovi, Bushovi atd.) a bavili se o některé ze zemí Západu, nebyli bychom až tak vedle co se týče chápání jeho role v současnosti.

Za vše mluví dubnová společná deklarace představitelů 61 nejdůležitějších kmenů Libye, v níž se říká, že navzdory propagandě diktátora stojí kmeny společně za cílem vytvořit jednotnou, svobodnou a demokratickou Libyi. Že se jedná pouze o morální doporučení, a že jednotlivý stařešinové nemluví za každého příslušníka kmene a jeho vlastní politické preference, vyplývalo i ze samotného textu, který končil těmito slovy: „My, Libyjci, tvoříme jeden jediný kmen, kmen svobodných Libyjců bojujících proti útlaku, propagandě a rozdělování.“ Jedním ze signatářů byl i představitel Kaddáfího vlastního kmene.

Komentář vyšel 25.8. 2011 v Hospodářských novinách

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Artur Klement napsal(a):

Jasně,Libyjci jsou typicky arabsky jednotná společnost,Stejně jako Palestinci,viz PLO,NPLO,Fatáh,Hammas atd....Už to člověče ani nehulte ani nepijte.
26. 08. 2011 | 12:08

Občan Josef K. napsal(a):

Potřebný text a je skvělé, že byl publikován.
26. 08. 2011 | 12:17

ijn napsal(a):

NWO A HLUPÁCTVÍ HRUBÉ SÍLY dokáže destabilizovat sever Afriky, ohrozí utečenci celou Evropu a NWO se pokusí rozložit tiše EU v důsledku nezvladatelné migrace!!!
26. 08. 2011 | 12:21

Zora Hesova napsal(a):

Souhlasím. Dobrá reakce, jako vždy :)
Z.
26. 08. 2011 | 12:27

prorok napsal(a):

Zda se, ze si vas ti neokolonialiste dobre zaskolili, jen co je pravda.
26. 08. 2011 | 12:28

voroshilov napsal(a):

Sadi stejne jako Zora jsou ruporem americke a zidovske propagandy,neustale lzou a prehazuji horky brambor uz od egyptske"revoluce" ktera se zvrtla do anarchii a nove diktatury vojenske junty(ale to oni skromne zamlcuji),ted predvidaji pro Libyji(ktera je bezostysne bombardovana NATO a misto povstalcu bojuji britske,francouzske a americke specialni jednotky)svobodu a demokracii-vazne,nevim pro koho jsou ty idiotske zvasty,i kdyz obyvatel masirovany propagandou z prozapadnich medii a Al Jaziry tomu musi uverit.
26. 08. 2011 | 12:38

buldatra napsal(a):

No, zatím má vesničan dojem, že se ti kmenové libyjští dostali z deště pod okap.
Jejich jedinou nadějí je, že se Bonacapart neunaví a akci dotáhne do nějakého alespoň trochu uspokojivého konce, když už s tím začal.
Jinak se ti kmenové přesunou z pod okapu do louže.
Anebo sem k nám, do štědré Evropy.
26. 08. 2011 | 12:47

Pepa Řepa napsal(a):

Hmmm, po serii rozjásaných svazáckých článečkú o událostech v Egyptě přešla místní trouba ujařmeného palestinského lidu na moudra o Libyi.
Stejně optimistická jako v reportážích o Egyptě, kde se zatím bratříci za zvuků výkřiků "!Alláhu akbar" obsadili Sinaj a jsou na cestě k budování demokracie evropského střihu.Začali za Eilatem. Vystříleli civilní autobus.
Hurá na Žida.

Co vlastně trouba sděluje o Libyi?
Je těžké to rozklíčovat obsah to nemá žádný.Rozhodující je přece optimismus, ten je klíčový, ne obsah: koukejte občané Okcidentu, jdeme za stejným cílem.Stejná revoluce jako u Vás.Ještě měl Libyjec zvonit klíči. Od BMW.

Kmen je přece v Mahghrebu to, co je pro Vás nacionalismus. Překonaný relikt 19.století. kde jsou Vítkovci či Slavníkovci?Jsou i jiné identity.
Hmmm. Jaké, že jsem tak smělý?
Fezzánská, Tripolská? Severoafrická? Že by libyjská v duchu lidové džamahírie?

Proč se tedy bojuje? Za to, aby konečně mohl rozený Libyjec do fachy, točit kličkou u soustruhu, tedy činnost po které prahne a která je mu po desetiletí zlovolně odpírána diktátorem a místo toho chodí měsíční apanáž za to, že je Libyjec.
Teď jmi bude vyplácet apanáž kdo?

Že by se bojovalo za další identity? Jaké?
Že by za panarabskou? Nikdy v praxi nefungovala ani u baasistů, natož v Libyi.

Nebo že by to byl boj za identitu náboženskou, muslimskou v duchu ummy?
O tom nebudeme mluvit. Ne,ne,ne!
To je přece to jediné, co spojuje Libyjce s Trábulusi, Egypťana z Masru a Ahmeda ze Žižkova.
Nic jiného, co by spojovalo tak rozdílné typy mě nenapadá.

Autor jde za jasným cílem. Přetírá zelený arabský svět narůžovo, vymývá mozky svazáckým nadšením v naději, že čím dříve se to na BV semele tím lépe.
Otázkou je pro koho.
Syndrom hledání identity druhé, či třetí generace v přímém přenosu.
26. 08. 2011 | 12:55

Pepa Řepa napsal(a):

Za vše mluví dubnová společná deklarace představitelů 61 nejdůležitějších kmenů Libye, v níž se říká, že navzdory propagandě diktátora stojí kmeny společně za cílem vytvořit jednotnou, svobodnou a demokratickou Libyi.
-------
Hmm. Jako Národní fronta!
Podpora a odmítání Muammara Qaddháfího mezi místní populací jsou v podstatě vyrovnané. Byl jedněmi milován a obdivován a druhými nenáviděn a proklínán.
Je pozoruhodné, že se za této situacu sešly nejdůležitější kmeny a vyjádřily podporu nesourodé povstalecké radě o které nikdo pořádně neví, kdo ji tvoří.

Stejná prázdná a ve své podstatě kontraproduktivní nalejvárna jako za bolševika. S objektivním popisem situace to nemá nic společného.
26. 08. 2011 | 13:09

Občan Josef K. napsal(a):

Milý "voroshilove", nedivím se Vám. Kadáfího režim a podobné režimy v arabských zemích byly nastoleny s výraznou pomocí Sovětského svazu, jak kupodivu přiznává i ruský tisk. Současná ruská diplomacie se od sovětské zase tak moc neliší. Pouze bych rád upozornil, že ten prokletý Západ vlastně stojí za vlivem a velikostí Ruska, nebo mi chcete říci, že Petr První se inspiroval u Mongolů a Kateřina byla Čukča, generál Richelieu byl Velkorus, Fabergé byl asi ze Pskova? Co se však podařilo brežněvoskému režimu, jehož jste zjevně milovníkem, vyzbrojit všechny diktátory světa. Ostatně na nedávné demonstraci v jistém ruském městě chodili Vám podobní s transparenty: Západ chce zničit Rusko. Dost pokleslé, počátkem 21. století.
Tento článek je zcela vb protikladu s tvrzeními oficiálních ruských ideologů, kteří doufají, že se Lybie rozpadne v kmenové válce. Ale, soudě podle jiných komentářů zde, žijete v dobré zemi, kterou se sovětskému režimu podařilo změnit k obrazu svému.
26. 08. 2011 | 13:19

Béda napsal(a):

"Rychlost běhu událostí je téměř neuvěřitelná a asi každého zaskočila. Jenže ono to vlastně ani jinak nešlo. Honem, honem, než skončí ramadán a mandát OSN, nebo než se lidé ve Francii a Británii vrátí z dovolených a začnou se ptát, co se tam vlastně děje, kolik to stojí a k čemu je to dobré. Události prostě běží, během několika dnů je možné totálně zničit zemi, ustavit tam nové vhodné zřízení, zadlužit ji do budoucna a naporcovat medvěda mezi patřičné korporace, které budou obnovovat a „pomáhat“ s těžbou ropy. To vše za apokalyptického zahlcování světové veřejnosti nepřetržitým tokem mediálního průjmu.

Je nám opět „prodávána válka“. A to válka čistá a fajnová, plná rozmesmátých dětí s vlaječkami a pohledných, mladých, nadějných a radujících se „rebelů“. Válka za svobodu, demokracii a světlé zítřky doposud utlačovaných lidí. Válka mediálně personalizovaná do jednoho všemocného zlořáda galaktického významu, kterého je nutné za každou cenu zabít, i kdyby se v Libyi mělo vše srovnat se zemí. Válka, postavená na jakési „ochraně civilistů“. Válka, kde má právo na svobodné vyjádření demonstrující civilista, ale jeho spolužák, toho času voják základní služby v Libyjské armádě pozbyl práva na život a stal se „stoupencem zlořáda“, určeným k likvidaci. Válka, kde občas spadne bomba do školy, nebo nemocnice, ale to vše za svobodu prostě stojí. Válka, kde v médiích opět nevidíme mrtvoly, bídu, hlad a utrpení.

Nikdy jsem nebyl v Libyi, nerad bych se pouštěl do diskusí, jak se tam „žilo“ a jak byl běžný obyvatel utiskován a v jaké hmotné a morální bídě musel existovat. Pouze ten by nám na podobné otázky uměl odpovědět. Umím hodnotit pouze to, co vidím. Viděl jsem Zelenou knihu, viděl jsem ještě nedávno plukovníka v objetí politiků, kteří ho teď likvidují, viděl jsem zprávu OSN o dodržování lidských práv v Libyi z loňského listopadu. Nevím, čím a jak se provinil plukovník na svých lidech a zemi. Zda lidi mučil hůř, než to provádějí američané na Guantanámu, chtěl jim sebrat důchody a naložit vysokou DPH, všem šmíroval maily a telefony, nebo vydával nějaké libyjské „Patriot acts“.

Co vím o plukovníkovi, je pouze to, že chodil ve veselém oblečení, vytáhl Libyi z feudalismu a negramotnosti, dokázal ji 40 let neprodat žádné ideologii, či korporaci a udržel ji i v dnešní době bez nějakého státního dluhu, či jiné formy závislosti na ostatních. Tak nějak nám prostě vybočoval z řady a na začátku roku už nejspíš zlobil hodně. Přestal se mu líbit dolar, nákupy francouzských stíhaček, obnovení nových smluv se západními těžaři plánovné na letošek a také se začal podezřele paktovat s Čínou. K tomu měl drze nainvestováno cca 150 mld. USD různě po světě, „drobné pohledávky“ u nynějších ochránců civilistů, jakousi problematickou záležitost zmizelých libyjských peněz v Goldman Sachs a také 150 tun zlata ve sklepě. Je zbytečné hodnotit jednotlivosti, zabývat se třeba tím, že na fotografiích z Libye bývala vidět udržovaná města, dobře oblečení lidé a nová auta. Nebo na televizních záběrech raněných zkoumat kvalitní vybavení jejich nemocnic. Nicméně jako „témata k řešení demokracie a ochraně civilistů“ bychom asi našli akutnější případy o něco jižněji v Africe...
26. 08. 2011 | 13:32

Béda napsal(a):

Náš Ahmed má tedy svobodu a demokracii. Zatím to není nic moc. Přišel o dvě děti, užil si s domovní prohlídkou, má spálené auto, ztratil práci, ve městě je všechno roztřílené, nic nefunguje, není co jíst, peníze, co měl v bance už těžko uvidí, policie už neexistuje a po ulici stále běhají lidé se samopaly. Snad se to za půl roku zlepší, až dorazí humanitární ochranitelé, pořádkové jednotky, vojenští poradci, vezmou to tu do rukou a udělají si základny. A také, až Francouzi zbudují banku, kde mu půjčí do začátku a nějakou montovnu, kde bude moci skládat lampičky za 5 EUR na den. Navíc, v obchodě bude už i Guinness, uvidí prvně McDonald a bude moci jet na dovolenou do Itálie, kdyby na to tedy náhodou měl. Ovšem, pokud to dobře dopadne. Ti lidé se samopaly tu mohou běhat a působit ještě hodně dlouho. No, za pár let se za Ahmedem podíváme a zeptáme se, jak se má. Třeba bude zrovna rozesílat do světa děkovné dopisy za pomoc na cestě k demokracii.

Co nám to všechno vlastně ukázalo? Především byla nastavena nová hranice, co si aktuálně mohou politici, korporace, média dovolit a projde jim to. A ta hranice je už hodně, hodně daleko. Už víme, k čemu slouží OSN a jeho legislativa, že NATO už není obranný pakt, co to znamená bezletová zóna, že válka už se nejmenuje válka, a že pod hlavičkou ochrany práv civilistů je možné přivést dotyčné civilisty do chaosu, bídy a utrpení. Další je vnímání a morálka lidí. Pokud se v médiích podívám na diskuse pod články, jímá mne hrůza. Navíc jsme v zemi, kde máme s problematikou různých okupací, „vstupů spřátelených vojsk“ a exportování státního majetku letité zkušenosti. Děsivý je také počet lidí, kteří se na této věci podílí, počínaje piloty bombardérů, přes voliče ve Francii a Británii, kteří akceptují kolonizační projekty korporací za jejich daně, až po nedospělé a nevzdělané rádoby novináře, kteří za mrzký peníz v českých médiích tupě překládají články z Reuters a CNN, doplňují do nich působivá adjektiva, sní svoje sny o tom, že jsou novináři a je jim úplně fuk, že se jde o snůšky blábolů válečné propagandy a jedna zpráva popírá druhou, nebo nedává smysl pro selský rozum."

Snažil jsem si vybavit, kdy v historii z podobné revoluce nevzešel ještě větší průšvih a nic mne nenapadlo. Třeba ta libyjská bude první, kdo ví. Prozatím si musíme jen připomenout oblíbenou poučku – aby mohl přijít nový řád, musí nejdříve nastat chaos. A je vidět, že chaos už umíme levně, rychle, spolehlivě a se souhlasem veřejnosti.
převzato z OM
26. 08. 2011 | 13:33

Targus napsal(a):

Chtěl jsem tady napsat cosi o cintání si po košili, prášení od huby, atp.
Pepa Řepa mne předběhl a shrnnul vše.
Amen.

Snad jen dodatek pro nenapravitelné snílky:
Na to, aby se v Libyi budovala opravdová demokracie, je v této zemi příliš mnoho ropy a příliš mnoho finančních aktiv.
26. 08. 2011 | 13:34

hovorka11 napsal(a):

Šádí Shanaáh:
Myslím, že jste trefil vedle, ale proč ?
Všechno co vím ukazuje na to, že diktátor Kaddáfí nemá díky francouzským, britským a katarským žoldákům šanci.
Podle obrázků je vidět, že NATO povolilo dělat čistky, drancovat a popravot přívržence Kaddáfího, nebo někoho "podezřelého", ač byl nebo nebyl mezi vojáky Kaddáfího a vraždil nebo nevraždil.
Víte co to znamená ?
Že NATO vědomě povoluje vyhlazování a vyhánění obyvatel přesně opačně, než se prohlašuje o ochraně obyvatel dle rezoluce OSN, tisku a televizi.
Podobný stav nastal po humanitárním rozbombardování Srbska, po kterém přišlo vyhnání i s řadami vražd cca 300 tis. srbů z jejich kosovské! domoviny, kde žili po staletí - samozřejmě díky neaktivitě NATO, která pouze přihlížela. Dnes je to tvrdě islámská tranzitní oblast drog a politicky korektní soud v Hagu odsuzuje pouze politicky vybrané zločince ze Srbska.
Obdobně to evidentně dopadne i v Líbyi.
Ti kteří "pouze" neměli rádi Kaddáfího a chtěli jeho svržení po bombardování civilních objektů NATO definitivně vystřízlivěli a těch bude většina. Důsledkem bude, že západ tam nepovolí demokratické volby, protože vláda rebelů plenící celé město a zabíjející na udání nebude nikdy svobodně zvolena.
Nastane tam osvědčený "demokratický" scénář zfalšovaných voleb jak známe z Afgánistánu a Íráku.
Stav s terorismem mířený proti demokracii terorismu vynese opět na povrch radikály, kteří budou bojovat proti okupaci a islamistům z Benghází. "Křesťanské hodnoty" tak dostanou na zadek islámským radikalismem a naši politici tam budou moci poslat rekonstrukční tým vojáků a kaplanů, kteří jim jak v Afgánistánu dají rozhřešení za každého zabitého a v přípdě jeho úmrtí mu pro cestu do nebe pokropí svěcenou vodou.
Radikalismus jak v drtivé většině dostal prostor humanitárním pokrytectvím...
26. 08. 2011 | 13:40

Cestovatel napsal(a):

Zvláští že někteří co tady vytahují nebezbečí rozpadu Libye na kmeni vlastně jen opakují Kaddáfího lži aniž by to měli podložené nějakými důkazy. Souhlasím s autorem že Libyi po Kaddáfiově svržení nehrozí rozpad, protože to že se dokázali sjednotit a svrhnout Kaddáfího je důkazem pospolitosti.

Mnozí také lživě tvrdí že povstání vychází jen z oblasti Kyrenaice, což ale nedopovídá skutečnosti, protže povstání na začátku vypuklo i v Misurátě a v oblastech kolem Tripolisu, které nejsou v oblasti Kyrenaika.
26. 08. 2011 | 13:45

voroshilov napsal(a):

Smesny stary hlupak K. ktery dosud zije v dobe studene valky(jak typicke).
USA nikoho nevyzbrojovala,nemela loutkove spojence,diktatory v Jizni Americe,Asii,Africe?CIA to je neco jako Armada spasy?
Za vlivem a velikosti Ruska v kazde dobe stoji rusky gosudar(od I.Hrozneho do Putina),nezlomna sila vsech"ruskych"narodu,vira v boha a vitezstvi,houzevnatost a prispusobivost i tem nejhorsim podminkam.
Vklad cizincu do historii,kultury a politiky Ruska nikdo nepopira(nezijeme na jine planete)ale mnohem vice bylo a je umelcu,vedcu,sportovcu,valecniku...ktere se v Rusku narodili,zili v nem a proslavili svoji vlast bez povinnosti byt prvnim na zapade.
Tak zapad nechce znicit Rusko?O lala!
Tak proc od usvitu dejin k nam lezou Normany,Teutony,Polaci,Svedy,Francouzi,Nemci,Britove(Krymska valka)...-rozdavat kvetiny?Proc USA obklicuje Rusko"sanitarnim kordonem" z vojenskych zakladen a nepratelskych statu?Co Brzezinsky s jeho"velkou sachovnici" a podpora cecenskych separatistu?A"raketovy destnik"Obamy s radarama v Cesku a raketami v Polsku?
Jozefe,vase agitka je urcena pro slaboduce jedince,ale my za 20 let"demokracii" uz neco videli...
26. 08. 2011 | 13:50

Pepa Řepa napsal(a):

Targus
ještě bych dodal příliš mnoho tradic odlišných od tradic západního světa. To nemyslím vůbec pejorativně.Má to i své klady.

O ropu a Wheelus (Ogbu, Maitigu) jde především.O co jiného?
Konečně ji-Ogbu- komentátoři objevili.

V Tunisu či Syrii ropa není, přesto tam dolní a horní sněmovnu od Temže nepřenesete.
Včera přišel Čuřík se zvláštní teorii. Tvrdí, že by bylo vhodné zachovat lidovou džamahírii jako systém, ale bez Qaddháfího.
Zelená kniha je děsná pitoreskní slátanina. Samozřejmě. Viděno evropskýma očima.
Ale musím uznat, že část místní populace oslovovaly ty permanentní lidové churaly, dávalo jim to pocit, že se na vládě účastní.Něco na tom je. Rozbijete akvarium jako v Iráku a co dál?

Ta zem se dnes topí v krvi, brutálně podřezávají jedni druhé-jak je v kraji od nepaměti zvykem- a tady je optimistický článeček o kmenech. Nevím zda má někdo představu, že kmen v Maghrebu chodí ve stejné čelence jako Sitting Bull. Takového blba jsem ještě nepotkal. Je to článek pro blby.
Kvalita jde tady dolu, kdyby tady nebylo pár lidí jako Robejšek a můj oblíbenec V.H. už sem nechodím.
Co sestra, píšete si?
26. 08. 2011 | 14:00

TomášL napsal(a):

Děkuji za článek!

Nu, nyní čas ukáže, zda-li máte -autore- pravdu nebo ne.
26. 08. 2011 | 14:04

Na_rat napsal(a):

Je mi blujno z odůvodňování likvidace režimu diktátora Kaddáfího. Intervence RA v roce 1968 hadr. Známé zneuctění OSN (Korea, Srebrenice, Libye..)

Navrhuji přjmenování Evropské unie NATO na Evropskou mašínovskou unii.

Hrdinové Evropy a Světa, humanisté a demokraté (bez uvozovek), Ctirad a Josef Mašínové, (žádní vrazi, lumpové) ocenění samým hvězdným maršálem Alexandrissimem Vondrou, určitě schvalují humanistické manévry v Libyii. ANI BĚŽENEC Z AFRIKY z Lampedusy!!
Teď je v Libyii ráj na zemi - všichní budou repatriováni do ráje svobody! (Mj.) i z Norska! Masový sicevrah šmejd A.B. to tak také cítil!
26. 08. 2011 | 14:18

Misantrop napsal(a):

Dopadne to jako vždy: Nadnárodní koncerny se dostanou k levné ropě a daňoví poplatníci z bohatých zemí budou mít na krku hordy arabských chudáků.
26. 08. 2011 | 14:31

Yan ne rooda napsal(a):

To, co zde autor napsal, je velmi poetické ale příliš dlouhé. Možná stačilo napsat:

Vzhůru již hlavu, národe,
k Mekce své zdvihni oči!
Bude-li každý z nás z kmene,
je celý národ ze dřeva.

Troufám, že při té myšlénce
srdce ti povyskočí -
Bude-li každý z nás z kmene, bude-li,
je celý národ v pr..li.
26. 08. 2011 | 14:35

kristusek napsal(a):

Béda

děkuji, k tomu není co dodat. Ale u vašich příspěvvků už jsem si na to vcelku zvykl:-)
26. 08. 2011 | 14:50

voroshilov napsal(a):

Muammar,Muammar,ty nevzdavej se,floutek
Neprojde fasistska junta
Zatahni na siji svuj satek
A bij entropske "la puta".
Muammar,Muammar-ver,my s tebou take
Budeme bit a zahryzat do krku
Ty jsi nas hero,pro nekoho jen pes...
Nasrat ze mas hnusnou drzku.
Muamare,povstan,svuj narod ochranuj
Rozbijej do krve ciferniky
Tvoje blizke v poradku,banditum jen-chuj
Nenajdou je kurvy v sadech Kyreniky.
Muammar,Muammar-zpet ani krok
Stojis proti nejhorsi mafii
Promin,ja jsem tady jenom na skok
Bud zdrav,Muchomurka Kaddafi.
26. 08. 2011 | 15:09

arnazach napsal(a):

Je to dobré (a potřebné) vysvětlení pro pana Karla Hvížďalu. Tedy doufám.
26. 08. 2011 | 15:17

hovorka11 napsal(a):

Myslím, že Kaddáfí je pro západ morálně tak nebezpečný, že ho pomůžou rebelům chytit a zabít, aby nemuseli dělat trapný soud s diktátorem, který by jim při obvinění za vraždy předkládal vraždy a pokrytectví jejich.
Mimochodem v Británii dokonce nově vyráběli 500kg pumy na proražení Kaddáfího bunkrů- údaje z vojenského časopisu ATOM).
26. 08. 2011 | 15:18

Radkin Honzák napsal(a):

Ohlédnutí do historie: u Little Big Horn byli také všichni Indiáni jednotní a pak se zase rozkmotřili.
26. 08. 2011 | 15:23

arnazach napsal(a):

To se, pane doktore Honzáku, nemusíte ohlížet tak daleko. Stačí si vzpomenout na jednotu u nás v roce 1989 a přečíst si naříkání přispěvatelů (s různými skupinovými identitami) na těchto blozích dnes. :-) Přeju Vám hezký víkend.
26. 08. 2011 | 15:38

arnazach napsal(a):

Libor Stejskal:
Nemůžu se nějak zbavit dojmu, že poezie toho byzantského exota je v rozporu s cílem těchto stránek.
26. 08. 2011 | 15:41

voroshilov napsal(a):

arzanach:
Napis lepsi!
26. 08. 2011 | 15:44

Vysedlina napsal(a):

Autor
Podle Kaddáfího je opozice kmenová? Nemluví spíše o Francii a třeba západních "křižácích"? Nebo tak něco? Nebo kmeny si chtějí přijít na miliardy? To vás nenapadlo?
My že netušíme, co jsou kmeny? Vy netušíte, že my tušíme!
Opravdu neudržíte linii pravdy nebo schopnost zopakování vysloveného?
Máte zvláštní schopnost vystřikovat pod řádky jedy na vše nearabské.
A trpíte nedostatkem jasného pohledu. V odpovědích ve zprávách TV se to schová, ale ve vašem vlastním dílku je to do očí bijící.
26. 08. 2011 | 15:52

Cestpvatel napsal(a):

voroshilov:

To mi připadá jak oslavné písně na Stalina na začátku 50. let. Jak je vidět jak místní komouši jsou pořád takový vlezdoprdelkové jako dřív
26. 08. 2011 | 16:07

Admirál napsal(a):

Po Libyi už i těm nezabedněnějším musí být jasné, jak to s tím šířením svobody a demokracie doopravdy je.

Pan Shanaáh je z Ministerstva pravdy, tak šíří Pravdu.

Ti z Ministerstva lásky zase cvičí pokojne demonstranty zacházet ze samopalem.

Když se ruka k ruce vine, tak se dílo podaří.
26. 08. 2011 | 16:11

arnazach napsal(a):

voroshilov:

Bez domu Ivane
Ceka te Natasa
Bez domu Ivane
A uz se nevracej
26. 08. 2011 | 16:12

voroshilov napsal(a):

Cestvatel:
Lepsi oslavne pisne na Stalina,nez ubohy plagiat od Vlasticky:Dobry den,prapore z hvezd a pruhu...tfuj,pokazit tak skvelou pisen!
26. 08. 2011 | 16:20

Cestovatel napsal(a):

voroshilov:

Chudáku voroshilove oni ti przní tvojí komunistickou propagandistickou písničku o soudruhoví Gagarinovi, který byl stejně jen bezvýznamným pěšákem Kremlu , který jediný co uměl je papouškovat jejich rozkazy:)
26. 08. 2011 | 16:53

voroshilov napsal(a):

Aha,jenom Armstrong nemusel blabolit podle scenare:Velky krok pro lidstvo...a poslouchat rozkazy,vzdyt jedine co mu hrozilo ze ve studiu spadnou mesicne kulisy.
26. 08. 2011 | 16:59

Thuan napsal(a):

Kde najdte v Arabskem svete takovou "demokratickou "zemi ala Zapadni?Nejlepsim pritelem Zapadu byl hnusny diktator Mubarak!To,co Zapad ma zajem,je nafta.Nic vic.
26. 08. 2011 | 17:13

dalimír napsal(a):

Bylo by dobré kdyby velmoci jako je rusko a čína atd. se dohodli a konečně postavili hráz americkému a západnímu nenasytnému imperialismu který nejraději zhazuje svévolně bomby na pokojné a bezbranné obyvatele zemí které se nemohou dostatečně bránit,třeba srbsko ! Proč si třeba netroufnou na sev.koreu ,irán čínu ! Západ NATO a OSN jsou v podstatě instituce zbabělců ,nic jiného ! Umí jen rozbíjet bombami to co druhé kultury postaletí pracně budovali ! Ti blbečci co v Libyi běhají s kalašníky po ulicích až sami poznají na vlastní kůži co obnáší tahle západní farizejská demogracie tak svého konání budou trpce litovat ! Ale bude již pozdě protože druhého takového vůdce jako byl Kadáfi těžko najdou! On to se svým národem myslel vždy dobře ! Má ovšem smůlu že jeho země oplývá tím bez čehož se západ nemůže obejít ,tekuté zlato ! To hlavně potřebují amíci, frantíci,angláni atd aby si i nadále mohli vozit své prdele v těch svých plechových křápech ! To je ten důvod ,pohodlí ! Ps: Pepík Řepa a Béda super příspěvky ! Díky pánové ! Dl.
26. 08. 2011 | 17:24

Viola napsal(a):

Já bych si chtěla všimnout jiné věci a to:

že pan autor má zajímavé oči, je takový milý, je už zadaný? Má už děti? Měl by se začít také starat, ať ví jak to chodí. :-)

Taková Zorka by se k němu i hodila, už se umí i usmívat.
26. 08. 2011 | 18:06

Dan napsal(a):

To jsem rád, že teď pokvete v Lybii láska a demokracie.
26. 08. 2011 | 18:07

Viola napsal(a):

dalimire,

proboha, jen ať si raději netroufá nikdo na nikoho, ať je klid.
26. 08. 2011 | 18:08

Elena napsal(a):

nu nazdar,
tento krat nezobrala ani Richmond American International University v Londýně, na State University of New York, Empire State College (pražská pobočka) a University of Cambridge.

Repa uznava jedine Plzen
26. 08. 2011 | 18:25

Yosif K napsal(a):

Pane Bedo - jste trumbera vsech trumberu, pokud si myslite ze HDP 7000 US$ na hlavu a rok je nejaka zavratna PROSPERITA. Je to proste lepsoi nez hladomor - podobne HDP ma vsak i Egypt a to bez exportu ropy - vicemene z turismu a prodeje plynu do Israele.

1) Na to ze Lybie je ropna velmoc, neni 7000 US$ na hlavu nic moc - je to cvrtina HDP na hlavu v CR. Cca zivotni uroven chudsich casti Rumunska ci Ukrajiny. I tam vsak "skoncil feudalismus" i tam vidite "pekna auta".
2) Z tech 7000 US$ cast plyne do zahranici - vetsinu prace v zemi vykonavali cizinci se hnani od Norska pres CR, Rakousko, Italii az po Cad a Niger. Ti vsichni se vykazuji jako HDP Lybie, ale penize setri a posilaji domu.
3) Mylite se pokud si myslite, ze Gadaffi byl nejak zvlast popularni - krome sveho kmene, ktery mel samozrejme preferenci pro rozdelovani KORYT. Jeho kmen jej z toho duvodu miluje a stale za nej bojuje. Ostatni byli vrcholne nas....ni z povinne ucasti na nekonecnych schuzich jamahiryie, kde se podobne jako na schuzich NF nerersilo nic, jen se prudili lide.
Do HDP se jiste pocitala i vystavba a provozovani podzemni reky, nejdrazsiho vodovodu na svete produkujicich nejdrazsi obili na svete.
Tezxko rict jak se novy rezim vyuklube a jak se mezi sebopu kmenovi soudruzi jeste pohadaji. Daji se vsak cekat nejmene 3 jakz takz kladne faktory:
1)Novy rezim snad nebude vyhazovat do vzduch zapadni letadla - vypada to, ze novy rezim povedou lide, kteri si pamatuji, ze se to nevyplaci.
2)Novy rezim snbads nebude podporovat palestinske, irske, filipinske, jemenske atd atd teroristy a podobnou teroristickou spodinu - viz bod 1.
3)Novy rezim snad nebude prudit normalni lidi ucasti na NIC neresicich povinnych schuzich - to by mohli ocenit ti, kteri na vlastni kuzi zazili alespon jednu povinnou schuzi za CSSR.....

Jinak zapadni tisk dosti potlacoval barvite snimky jak rebelove dokreslovali plakaty s Gadaffim davidovou hvezdou - novinari nechteli - pod0bne jako v Egypte - aby rebelove vypadali jako nesvepravni zidozrouti. Toto jest vsak neodmyslitelny folklor vsech arabskych jar a vseho arabskeho politickeho zivota. Jedinym tmelem Arabu jest nepricetne nadavani na Zidy, pripadne na "krizaky" .........
26. 08. 2011 | 18:31

voroshilov napsal(a):

Viola:
Co Šadi,ten jako spravny muslim muze mit 4 manzelky.
Ovsem Zora je zidovka,to by mezi nimi neklapalo,v jake vire potom vychovat deti?
26. 08. 2011 | 18:37

Yosif K napsal(a):

Psn Voroishilov - pokud jest jeho basen holdem Gadaffimu - se trapne myli.

Vzajemne sovetsko-arabske vztahy lze definovat takto:
1)Soveti po osobnich zkusenostech z arabskych zemi vzdy povazovali araby za technicke lemply, neschopne cokoliv udelat bez cizich poradcu (mimochodem podobny nazor sdilel i arabofil plukovnik Lawrence neblahe pameti......)
2)Arabove po prvni navsteve SSSR vzdy povazovaly Rusy za ekonomicke lemply, neschopne zajistity dostatek toaletniho papiru a "modrych kalhot" pro sve vlastni obyvbatelstvo.....

Uprimne receno, na pobou nazorech neco je, soudruhu Voiroshilove, arabsko-sovetske bratrsvi nikdy neexistovalo, existovaly jen podobne zajmy......
26. 08. 2011 | 18:38

Yosif K napsal(a):

Spolecne prohlaseni lybijskych kmenu je svym zpuysobem politicky uspoech. Problem politickych prohlaseni byva v tom, jak se budopu realizovat. To jest problem i na Zapade.

Mezi lidmi, jejichz Kniha propaguje "lhani nepratelum pro dobrou vec" (= taqiya) je nadeje na dodrzovani jakychkoliv politickych prohlaseni, smluv atd atd jeste mnohem MNOHEM MNOHEM slabsi, nez treba ve state ktery ma na vlajce VERITAS VINCIT. A ne vzdy se tim lide ridi......
Nutno vyckat jaka bude prax....... jevi se ze novy rezim by mohli byt pragmatictejsi lide nez klaun Gadaffi - i to by bygl svym zpusobem pokrok......
26. 08. 2011 | 18:47

Jozef napsal(a):

Ta identita
je zaiste viacrozmerna.Ale zapadna propaganda je ina a jednoduchsia,ako Kaddafiho.
To je prva vyhrada k clanku.
Druha vyhrada:Kaddafi sa neopieral len o "hrubu silu,teror a penize".Opieral sa predovsetkym o nejake "revolucne"idey a rel. uspesne dlhodobe saturovanie zakladnych potrieb obyvatelstva.

Vyrok o "genetickej slabosti bileho muze pro civilizacni mise" by bolo treba /suhlasne/upresnit.
Ako sme, europania ,s misiami /do Noveho sveta/ zacinali,tak aj koncime.
Ako sme cinili v honbe za zltym zlatom "cervenokozcov",tak cinime v honbe za ciernym zlatom muslimov:divide et impera! Za skalpy trucujucich susedov vam puskami i par nabojmi zaplatime!
Dnes opat mame elitnu zapadnu politiku v priamom televiznom prenose.Krvavu obciansku vojnu,aj s nasadenim spickovej severoatlantickej logistiky.A banditskej propagandy.

Aj iracka identita bola viacrozmerna,viacrozmernejsia,nez je dnes,po misii "trvala sloboda".Po pekle obcianskej vojny s milionom mrtvych a s milionmi postihnutych,po vybudovani irackych murov konfesionalnej a narodnostnej nenavisti,murov vystavanych aj v mnohych manzelstvach.
Misia za ciernym zlatom v Libii je podobne diabolska ako v Iraku,v Juhoslavii a inde,sprevadzana podobne stupidnou propagandou.K tej propagande patri aj /proti/banditska retorika v hone na toho isteho nacelnika,s ktorym bieli muzi este vcera dokonali vela obchodov a s ktorym este vcera vyfajcili fajky mieru.

"My Libyjci,tvorime jeden kmen svobodnych Libyjcu,bojujicich proti utlaku,propagande a rozdelovani".
My,misionari severoatlantickej politickej aliancie tiez bojujeme.Za svoju nadvladu, propagandou a rozdelovanim...
Niektori bojujeme,niektorym je z nas na zvracanie.
26. 08. 2011 | 19:05

Jozef napsal(a):

voroshilov,
ukludnite sa ,prosim,situacia je vazna.
Zapad samozrejme nevzdava rozlozenie a dobytie Ruska,utlmil len niektore aktivity,ale ako bol Zapad z Moskvy po Jelcynovi vyhnany,tak je uz dnes v Rusku bezmocny.Ani jeho moc na ruskych hraniciach uz nerastie.
Dobyl Rusko,na chvilku,ale bol vykopnuty,celkom ho neznicil.Avsak oslabil.A velmi.

A sam medzitym zbankrotoval.

Zda sa,ze je uz ruka v rukave,ze Mose Goldovia robia obchod zo Saudmi a s Risou stredu.Libya-nelybia,Staty, dobyte na cervenokozcoch,aj s Wall Streetom,aj so CIA,aj s Mossadom,evidentne uz dnes smeruju do ochrannych ruk spriatelenych a bohatych Cinanov a Saudov.V zaujme ochrany severoatlantickej elity pred rebelmi zo spauperizovanej strednej triedy a z plebsu.
A to je nova situacia,pan Voroshilov.
Narocna.
26. 08. 2011 | 19:35

Bunny napsal(a):

Yosif K:

"Mezi lidmi, jejichz Kniha propaguje "lhani nepratelum pro dobrou vec"

Až takovou kritiku vašich soukmenovců jsem nečekal. Nebojíte se, že vás dají na index?
26. 08. 2011 | 19:51

Pepa Řepa napsal(a):

Vorošo má to jednu vadu na kráse.
I v dobách spolupráce, v dobách kdy Libyjci přejmenovali Wheelus na Ogbu bin Nafi, tedy v dobách, kdy nakoupili Migy 25, byla komunistická strana v zemi mimo zákon, členství trestáno na hrdle a i politruk z Voroshilovgradu-možná váš otec- musel napsat do papírů, že není komunista a bezvěrec. To bylo najednou katolíků a pravoslavných.
:-))

Představa, že se Muammar orientoval pouze na východní blok je pro duševní naháče, ve stejné době tam totiž byli žabožrouti na Mirage F1 a dokonce pár Amíků, kteří vzali kanadské občanství, aby létali na Herkulesech, Němci budovali silnice a infrastrukturu...etc. etc.
Tak zajímavé to byly kontrakty.
Dnes jsou éra staré, špatně servisované železo.

Tak to prostě chodí ve všech arabských státech, kde teče z písku olej. Qaddháfí stejně jako další orientální diktátoři v oblasti nerozlišovali -i při tehdejším bipolárním světě- západní a východní blok!!!!
Račte si to uvědomit.

Pragmaticky se přikláněli na tu, či onu stranu, což bylo-z jejich hlediska-legitimní. Na mapách by Dar al-Islam podložen zeleně a ostatní "ti druzí" podloženy stejnou barvou, východ či západ, vsjo rovno.

Představa o krásném světě komunizmu vzala za své, když libyjští důstojníci museli strávit půl roku kdesi na Urale v rámci výcviku. Od té doby jezdili na dovolenou pouze do Italie či Francie.Zavládlo zděšení.

Já vím, že to Vaše byzantské ouško nerado slyší, ale to jsou prostě fakta, Muammar Qaddháfí by nikdy nedopustil, aby zem ovládnul bolševismus ruského střihu.
Vytvořil si raději svůj vlastní konstrukt lidové džamahírie, který má s evropským pojetím socialismu tolik společného, jako má tučńák s ledním medvědem.

Ale báseň je to pěkná, o tom žádná Machomůrka (:-))) je líčena jako Čurila Plenkovič.
26. 08. 2011 | 20:24

gaia napsal(a):

v TV šotech vidím, jak opálení muži v barevných tričkách a šusťákových trenýrkách v žabkách, jakoby šli z plovárny, ale na rameni mají samopal nebo pancéřovou pěst. Kde to koupili a kdo jim to zaplatil?
26. 08. 2011 | 20:52

kormoran napsal(a):

Radkin Honzak))))) Presne !!!!!!

Je to jako z dravou selmou v kleci . Hodit kus masa a rychle zavrit.

V pripade rucnikaru vysypat nekolik vagonu M-16, Kalasnikovu a rychle zavrit klec!

Nekdo zrejme zapomnel 'klec' zamknout , protoze 'bojuvky' se rozsiruji i po Evrope.

Od Arabu radeji dale.
26. 08. 2011 | 20:55

Občan Josef K. napsal(a):

Jedním z rysů postsovětské kultury je, že všichni vědí všechno lépe než ti, kterých se to týká. Blog popisuje situaci, jak jí vnímají Lybijci, resp. nějaká část Lybijců. Je to text plný naděje... Postnormalizační komentátoři však všechno vědí lépe, jsou schopni definovat situaci v jiné kultuře se zavřenýma očinma i vypnutým mozkem. Jejich kultura je pupkem světa a svět se točí kolem. Kupodivu tomu tak není.
Vorošilov patří k zemi, která vždy poněkud nechápala jiné kultury a sama si upletla tu past sebestřednosti. Pouze elitní intelektuální skupiny měly zkušenost jinou a byly kosmopolitnější.
Psychologové znají základní vazby mezi vícekulturní zkušeností, vč. znalosti jazyků, a kreativitou. Stejné vazby platí pro vysokou senzitivitu, v Sovětských a satelitních zemích šlo o lidi zavírané jako duševně nemocné do ústavů.
Odmítání rozmanitosti, odmítání faktu, že svět je různorodý vede většinou kie spikleneckým teoriím. V čeksých médiích je na to expertem jistý Bartoš (oblíbený grafoman V.Klause) a dále jistý Hájek, odchovaný cenzroem brežněvovského systému...a další.
V komentářích máme plno zastánců spiknutí Západu proti Rusku. Pokud pomineme evropskou historii, pak jistě nepomineme to, že Rusko podniklo více výpadů vůči svým sousedům než oni proti němu a že značná část půsovdního území Ruska byla získána agresí a historicky Rusku nepatřila.
Je to zvláštní mentální rys, takové to skučení agresora, že je obětí. Nemoc.
Sovětskému režimu se jí do Česko podařilo přenést nebývalou měrou, soudě podle komentářů.
Ruské komentáře lybijských událostí jsou komentáře zklamaného ruského imperialismu, zklamaných lokajů, kteří si za diktatury Kádáfího dobře žili v pohodlí zelené totality. To se týká i mnoha tuzemců, vzpomínajících na zlaté časy jejich expertního působení na lybijských plážích.
Obávám se, že jejich postoje nemají větší hodnotu něž šrotu nejyvspělejší sovětskosvětové techniky, který tuto zemi po občanské válce na nějaký čas zamoří.
26. 08. 2011 | 20:56

voroshilov napsal(a):

Tak znovu,ja nechapu proc mne tady uz druhy nebo treti podezira z lasky k plukovniku nebo jeho Dzamaherii,ja nedelam iluze ze Kaddafi je hodny kluk,ostatne Libyje nikdy nebyla primo v hledacku sovetskych zajmu jako Sirie,Kuba nebo Severni Korea.
Vime,take plukovnik nekolikrat proste nezaplatil za dodavky zbrani,byl to opravdu vyjebany lisak,tusim ze jeste nam visi peknych par miliard dolaru ktere uz asi neuvidime.
Tady jde o neco jineho-prostitutskou OSN,poruseni Zapadem vsech mezinarodnich konvenci a rezoluci te e tamte,vyzbrojeni, podporu a vojenske akce bez vyhlaseni valky proti suverennimu statu,absolutni lzi zapadnich medii od zacatku o tisich mrtvych do dneska kdy toci filmy o vitezstvi povstalcu v nejake Katarske kulisarne,a to ze kdyz OSN nedavala povoleni na pozemni operaci(o bezletove zone uz mlcim)tam operuji stovky vojaku NATO...Je toho mnohem vice,Vam Pepo opravdu se libi videt druhy Irak?
26. 08. 2011 | 21:05

kormoran napsal(a):

Nedivim se , ze Nemecko rusi JE , proc by obohacovali uran , kdyz kazda pata domacnost topi velbloudim hovnem . Opet Makrela predbehla Sankozyho))
26. 08. 2011 | 21:26

Občan Josef K. napsal(a):

Milý "voroshi", právě doufám, že to druhý Irák nebude a sleduji, že NATO je angažováno způsobem, který je jistě chytřejší než předchozí bushovy kovbojky. To, že pomáhají druhé straně považuji za pozitivní, jinak by tam byla druhá Sýrie. Ovšem ani ruští ani američtí kovbojové /konzervativci/ k tomu nemají jiný přístup než k Iráku a Afganistánu. Jinak náboženské i civilizační okolnosti jsou v Lybii od Iráku značně odlišné.
26. 08. 2011 | 21:34

Béda napsal(a):

Občan Josef K.,

kdyby NATO "nebránilo civilisty" (rozuměj nevedlo leteckou válku s Kaddáfího režimem) Kaddáfího režim by již dávno pacifikoval (na rozdíl třeba od Bahrajnské diktatury, která to dělala proti neozbrojeným civilistům s pomocí "demokratické" islámské Saudské Arábie) ozbrojené rebely a po konfliktu by nebylo ani památky. A možná by to stálo mnohem méně obětí a obecně by se libyjské obyvatelstvo v průměru mělo lépe než se bude mít po "osvobození", kdy bude muset splácet "pomoc" a rekonstrukci. Kdoví co za režim bude nyní v Libyi a jestli se tento stát nerozpadne a mezi bohatou a chudou částí nevzniknou nekonečné půtky podobně, jak je to zvykem na africkém kontinentu. Jediná jistota je v tom, že "nezištní" šiřitelé svobody dosáhnou svého - ropa je pro ně zachráněna, kontrakty budou, i kdyby v ropné části byl zřízen islámský kalifát s vládou šaríi.
26. 08. 2011 | 22:14

Občan Josef K. napsal(a):

To Béďa. Tak jo, tohle si mohli říci i Američané a tisíce českých Židů, kteří tvořili páteře čs. jednotek v zahraničí v roce 39,40,41... a kde byste dnes byl, že? Možná jste blonďatý hoch? Nebo lidé, kteří v sedmdesátých letech byli vyhozeni z práce...kvůli nesouhlasu s okupací. Patrně jste milovník svobody a požadujete pro sebe důstojnost, ale nějak si nejste jistý, co to v obou případech je. Ano někteří lidé mají za svobodu i cely pro protivníky a vraždy svých odpůrců. Patrně patříte k takovým, nic proti gustu, moje je jiné...Napsal jste takový minimanifest českého měšťáctví, milý Béďo, Méďu si po Vašim nickem težko představit.
27. 08. 2011 | 00:47

Yosif K napsal(a):

Na TV 24 zrovna probehla velmi vtipna besidka o Masinech a zacali zpravy o Lybii.

SUCHA FAKTA NA ROZDIL OD OFICIOZNIHO PANARABSKEHO OPTIMISMU PANA SADI SHANAAH:
Rebelove ovladli 90% Lybie - krome te casti kterou ovlada kmen Gadaffa. Ti se nechtehji vzdat asi vedi ze by byli vybiti. Takze se da cekat vyvoj typicky pro muslimy, hlavne vsak pro Araby:
1)Never nepratelum ze te nevyvrazdi.
2)Ergo kladivko - vyvrazdi sve nepratele
3)Lide mimo tvuj kmen jsou nepratele, neprokaze li se opak.
4)Prokaze li se opak, jsou lide mimo kmen SKRYTI nepratele a i tak je zapotrebi je ve vhodnou chvili vyvrazdit.
Takto fungovavaval a bude fiungovat Irak, Syrie, Jemen, atd atd......

Vzkaz vtipalku panu Bunnymu - zkuste iudelat obchod s zidem a zkuste udelat obchod s Arabem a pak delejte vtipky....
BTW Tagiya jest islamksy princip. Jina nabozentsvi nabadani ku lhani v knihach pokud vim nemaji.......

Re Masini: tito lezi levicakum v krku - zrovna jsem vyslechl, ze masini nemeeli vrazdit ucetniho, nemeli vrazdit radoveho policistu atd atd atd. Jasne - pokud jiz chteli zabijet, meli zabit nejakeho STB nebo nebo vojaka v bojove akci.... zajimave je, ze staralove do diskutabilnich pocinu bratru Masinu se rekrutuji hlavne z leveho spektra (profesor Horejsi atd atd) - jde vesmes o lidi, kteri nadsene fandi fanatickym palestinskym vrahum zidovskych civilistu, studentu i malych deti.....

O Masinech se da rict leccos spatneho - na rozdil od popularnich a "vseobecne milovanych" panarabskych ikon typu Dalal Moghrabi, Samir Kuntar... ( a na rozdil od Breivika samozrejme) vsak alespon nevrazdili studenty a deti.......

Na rozdil od Palestiny, kde jsopu po Dalal Mughrabi pojmenovany vsechny mozne i nemozne rohy, nikdo zatim po Masinech vc Cechach nepojmenoval skolu, detsky tabor nebo namesti......
Ha - taky jeden rozdil.....
27. 08. 2011 | 01:31

Yosif K napsal(a):

Citat z "aktualne" ponekud popirajici oficiozni panarabsky optimismus ze vse bude OK:

Například delegace mezinárodní lidsko-právní organizace Amnesty International získala důkazy o znásilňování vězňů v neblaze proslulé tripoliské věznici Abú Salím v době, kdy ji ovládaly Kaddáfího síly.

Dva chlapci tam prý spoluvězňům sdělili, že tamní strážce je několikrát znásilnil. Jiní zadržovaní uvedli, že byli ve vazbě biti kovovými strunami a dostávali elektrické šoky.

Dobre si pmatuji, co vykladali o pusobeni v ruznych zemich pribuzni i rodinni pratele:
1)Ztratili veskere iluze ze by nekomu v ropzvojovych zemich slo o budovani socialismu....
2)Videli na vlastni oci o co vladcum v rozvojovych zemich jde - a) nakrast co nejvice pro vlastni kmen
b) zdecimovat co nejvice elity ostatnich kmenu

Vestby a zbozna prani pana S S o panarabske solidarite lybijskych kmenu se bohuzel asi nenaplni - Kmen G vyvrazdoval elity jinych kmenu, nyni nastane opacny proces.... tak jako vsude u Arabu......

Jak prompovana islamofilka pi Hesova podotkla k Syrii - rebelove by meli dat zaruky ze se nebudou mstit. Problem je v tom, ze Arabove sami dobre vedi, ze veskere ZARUKY jsou TAQUIYA
= lhani kodifikovane koranem. Z tohoto duvodu se zatim nikdo nevzdava - bude se bojovat do horkeho konce. Rebelove asi kresilko senatora za Syrtu pro Gadaffiho veru nechystaji....

......jako komanci maji v CR senatora za Opavu nebo Znojmo, kdepak rebelove v Lybii.... hahaha......
27. 08. 2011 | 01:56

Yosif K napsal(a):

Pane Hovorta - jako salonnimu bolsevikovi se vam ponekud rozmlzil obraz o volbach v Iraku i Afganistanu.
Ani jedny voilby nedopadly dle americkych prani.
1)USA si rozhodne nepraly znovuzvoleni Karzaie v Afganistanu - moc krade. Jeho protikandidat ovsem nemel v kmenove a narodnostne roztristenem Afganistanu sanci - je to Tadzik - Pastyuni samozrejme radeji voili pastuna zlodeje nez poctivejsiho tadzika - kmenove pomery jako vysite - asi jako v Cechahc pred vyvrazdenim Slavnikovcu.... bojovnici za socik nikde - pokud tedy neracite omylem sympatizovat s talibanem....
2) USA si rozhodne nepraly znovuzvoleni Malikiho - je to siitsky fanatik, libajici se s Ahmadinejadem a mulahy z Teheranu. Jeho protikandidat Alawi ovsem nemel sanci - je to ponekud sekularni sunnita - nikdo takovy nemuze demokraticke volby v iraky vyhrat, pokud siite budou siity - loutkami poslusnymi cernych turbanu z Teheranu.....
Jste - jako obvykle - vedle jak ta jedle. Nasetrte si z penze a jedte se nekam mezi Araby kouknout - vy budietie strashneee diviiiit..... hahaha.....

Mozna vam pak praskne ten protiamericky zavit, co mate omotan okolo cele hlavy.......
27. 08. 2011 | 02:12

Yosif K napsal(a):

Jo pane Voroshilove - p[roc vas zli lide podeziraji ze sympatii ku Gadaffimu?
1)jste typicky postsovetsky nostalgik a SSSR se v Gadaffim vzhlizel..
2)Porad frflate ze rebelove a NATO tro ci ono... ve skutecnosti rebelove i Gadaffi jsou z jednoho arabskeho Kadlubu, nechapu vase ocekavani ze rebelove budou mit chovani Lva Nikolajevice Tolsteho nebo co si predstavujete....

MNE chovani rebelu nijak neprekvapuje - kmen Gadaffa utlacoval ostatni kmeny - ted tomu bude naopak. PATRNE I S CHLUPAMA..... Podivejte se na Syrii, Irak, nebo Jemen - s jejich krvavymi vojenskymi prevraty a obcanskymi valkami.... cekate snad ze se lide v techto statech budou chovat s rozvahou dnesnich dedicu Vilema Tella???

Uprimne receno - ja jsem to az tak moc necekal....... a na rzdil od pana SS a dalsich islamofilu to ani moc necekam - podivejte se jak to dopada v Jemenu, Syrii atd atd....
27. 08. 2011 | 02:22

Yosif K napsal(a):

A ted z reakcniho soudku, primo od Lisky:

Qaddafi denied his people basic rights, cracked down harshly on any hint of dissent and squandered the country's vast oil and gas wealth on nations and tribes across sub-Saharan Africa.

But tribal loyalties are strong in the desert nation of 6 million people. Qaddafi also seeded supporters in key posts and built up militias and armed "revolutionary committees" to be the final line of support for him and his powerful sons if the regular military forces defected.

Qaddafi has tried to rally his followers from hiding, calling on them in an audio appeal as recently as Thursday to fight and kill the rebels.

The two main tribes in Sirte, the Gadhadhfa and the Urfali, remain loyal to the Libyan leader.

Bohuzel - zadna demoska panarabskeho bratrtsvi se mezi lybijskymi kmeny nekona. Kmenova valka ocividne pokracuje - do trpkeho konce......

Videli jste ze by se mezi sebou takhle rvali zidi? No, takhle tedy ne.... i zaryti arabsti islamofasiste se mohou klidne vypovidat v Knessetu.... v Lybii se mohli islamiste vykecat leda tak na mucidlech.....
27. 08. 2011 | 02:56

Béda napsal(a):

Občan Josef K.,

Z vašeho příslěvku ve 00:47, který pokládám za široký úkrok resp. odskok stranou od tématu jaksi zcela vypadla Libye a věcná stránka této (podle mezinárodního statutu) "ochranářské" mise.
27. 08. 2011 | 05:45

Muamar napsal(a):

Jaká revoluce?
Válka NATO proti suverénnímu státu za pomoci žoldáků z řad obyvatelstva Lýbie, ale i Egypta a pod.
Asi mnohým uniklo, že "revolucionáři" už nedostali 3 měsíce plat. Tak se vyjádřil ten pitomec, cob se tváří jako hlava povstalců, když apeloval na "západ" za uvolnění peněz.
27. 08. 2011 | 06:36

Pepa Řepa napsal(a):

Je toho mnohem vice,Vam Pepo opravdu se libi videt druhy Irak?
--------------
Nelíbí, i když Libye mně nepřirostla k srdci tak, jako Morocco.Kolega tady píše o různých podmínkách. Cosi je společného, cosi rozdílné.
Blog je o indentitě. Muslimská identita - v blogu zamlčená- stavěná na ummě je v Iráqu i v Syrii nejednotná (šíité, alawité, zbytky všude decimovaných křesťanů), to samo zakládá na další vnitřní konflikt.Kdo jednou zažil aššurá pochopí sebetrýznivou mentalitu šíitů.
Je jiná vzdělanost, Libyjci-při vší úctě-patří k těm nejméně čilým. Na partyzánskou válku bych si to netipnul, ale mohu se mýlit. Jednak jsou zhýčkaní, už druhá generace dostává od státu apanáž, nikdy nepracovala, hrála si na askari. Pokud se mluví o civilech je to úsměvné, vojákem je každý kdo má mužské pohlaví,jakéhokoliv věku, kdykoliv mohl být povolán na neomezenou dobu do armády, což byla oblíbená finta plukovníka, povolal všechny syny místního maloburžousta a kavárna šla na buben, Ti ho-pochopitelně-nenávidí.
Pak je okolo zálivu placka, nemáte se kam schovat a na jihu je Tibesti, kde nepřežijete (kromě Sebhy). Libyjec není odolný mudžaheddín z Afghpaku, ketému stačí trocha rýže. Je zvyklý na své BMW, pokud možno s džamalem na přívěsu i revoluci dělá z pick upu. Má rád uniformu, čím víc zlata, tím víc adidas.

Takže museli být najmuti profíci na revoluci. To se to válčí z cockpitu. Má to další vadu na kráse. Pokud nepošlete vojáky a nebudete riskovat jejich životy, neomezíte podřezávání jedněch místních těmi druhými.To se teď vesele děje.
Na druhou stranu nejste tak za okupanta.Po stránce vojenské šli na to chytře. Odřízli ho od terminálů na východě i od posledního u Sabrathy. Pokud uteče do Sebhá mají ho v pasti, předhodí "revolucionářům" a ti se vyřádí.

Všechno a ve všech arabských zemích jde přes armádu. Je -nejen tady-spousta desinformací na kterých se místní autor vydatně podílí.Júnise zařízli ismamisté, hodilo se to na Mojmíra, fáma o tom, že je židovsjý nalezenec....etc...etc.
Co bude dál, je jiná otázka. Kromě synovce krále Idrise a Džallúda (potěšilo mě, že žije) neexistují místní oposiční elity. Na kom tedy stavět?
Kam půjdou žoldáci? I na Balkáně část wahhábistů zůstala dodnes.Kdo bude vyplácet rentu za to, že jste Libyjec? Kdo bude platit otroky na práci?
K Iráku nebo Syrii se moc nevyjadřuji, jen když vidím zase nějakou přiblblou masáž. Měl jsem tam jen roční kontrakty a to je málo na to, abyste pochopil, jak to funguje nebo se dostal do rodin.

Americké administrativy všeho druhu dělají jednu naivní chybu. Jakmile se někde v arabském světě něco šustne, hned v tom vidí boj za demokracii západního střihu, předpokládají, že demokratické principy sekulárního státu jsou tak neodolatelné, že machometán odhodí jeden a půl tisíce let starou tradici, zřekne se vých kořenů a vybuduje sekulární stát a po skončení volebního období půjde od válu.

Tak to nefungovalo, nefunguje a fungovat v islámském světě nikdy nebude!!

Nejsou-ve většině-ochotni vzdát se toho svěho ani v Evropě.Požadují dvojí jurisdikci.
Ale to je jiná kapitola.
27. 08. 2011 | 07:19

Pepa Řepa napsal(a):

Asi mnohým uniklo, že "revolucionáři" už nedostali 3 měsíce plat. Tak se vyjádřil ten pitomec, cob se tváří jako hlava povstalců, když apeloval na "západ" za uvolnění peněz.
--------------
Neuniklo, duchu velkého plukovníka.
Ale uniklo to informačnímu sítu.
:-)))
27. 08. 2011 | 07:21

Občan napsal(a):

Nejdůležitějším poznatkem z libyjské "revoluce" je to, že ti zatracení komunisti měli pravdu i v otázce neokolonialismu. Protože celá "operace na ochranu civilistů" není od začátku ničím jiným než prachsprostou koloniální válkou. EU válčí (zprostředkovaně) s Čínou o zdroje na severu Afriky.
A vede tu válku vysloveně středověkým způsobem:
- najala žoldnéře (o nichž prakticky nic neví)
- pro jejich financování použila válečnou kořist (peníze ukradené z libyjských kont)
- nabídla jim část válečné kořisti
27. 08. 2011 | 07:52

Thuan napsal(a):

Obcan: Jenze ti hlupaci ze Zapadu nevedi,ze co maji z loupezi ,Cinane mohou mit svym prachami
27. 08. 2011 | 11:34

Béda napsal(a):

Thuan,

domnívám se, že se mýlíte. Číňané se právě o toto za pomoci ryze ekonomických prostředků pokusili. Jejich konkurenti zmítající se v ekonomické krizi naopak museli užít násilných prostředků, aby jim v tom zabránili.
27. 08. 2011 | 11:47

Jemnický napsal(a):

Pepa Řepa

Zdravím, bratře Josefe. Jako laik v záležitostech arabských si kladu otázku: Čím tak ten Muammar nazlobil své přátele, že se do něj pustili hlava nehlava?
Nedávno jsem byl v Novosibirsku, tam byla demonstrace na podporu plukovníkovu. Obrazy plukovníka a Che, miláček svého lidu a velký revolucionář. Nikoho to nezajímalo.
Že by nechtěl prodávat petrolej pod cenou?

S pozdravem,

Jemnický
27. 08. 2011 | 14:16

Yosif K napsal(a):

Vsemt milym levicovym blouznilum - tristni suituaci v Libyi skvele popsal Pepa Repa - ktery ocividne zna BV od Maroka az po Syrii jako sve boty. Arabove se vyvrazduji jako vztekli psi - kdyby TOHLE nekdo chtel v tomto meritku vyvolat ze zapadu, v zivote se mu to nepodari. Tezko co dodat, jen mohu dale zvyraznit nekolik nejhrubsich omylu levicovych a ruskych blouznilu:
1) Vetsina Arabu - ne vsichni - ale velka vetsina - uprimne pohrdaji Rusy, SSSR, komunismem atd. KOMANCI JSOU VE VSECH ZEMICH bv (krome Syrie a Israele) SKODNA ZVER, MASOVE STRILeNA. I v Syrii je clenem tamni NF jen jakasi komunisticka pastrana rizena Assadovskou tajnou sluzbou. Jak mi rekl jeden Syrsky manazer: "staci se projet ve Volze a pak v Mercedesu a pochopite, kde jsou technicky dal. Kdyz slysim o socialismu, oteviram kudlu." V Lybii to neni jine..... pan Voroshilov by se mezi Araby "strashneeee diviiiil....."
2) Vetsina Rusu ktera byla na BV vidi v Arabech technicke lemply a neumetely neschopne cokoliv technickeho samostatne ridit. To ostatne vysvetluje rozpad lybijskeho letetctva atp - utekli jim rusti a jugoslavsti mechanici a technici - a nic neletalo.....
3) propagace zdejsich absolventu Bir-Zeitu na Hudsonu (p SS a pi Hesova) o panarabske solidarite mezi arabskymi soudruhy je bohuzel JEN prazdny tlach a ZBOZNE PRANI. Pan SS rozumne cekal s komentari o panarabske solidarite mezi lybijskymi kmeny az na den, kdy se ZDALO, ze vzajemne vyvrazdovani konecne skoncilo a kdy se zdalo, ze nova lybijska chaska budou jeste propalestinsteji fanatici nez starej Gadaffi. Napsal pak ze Lybijci vsech kmenu jsou bratri a EJHLE - vzajemna kmenova genocida vcetne vzajemneho vraZdeni zajatcu POKRACUJE......
Tak je to mezi Araby skoro vsude, snad krome Maroka a Tunisu, kde je stale jakas takas disciplina zavedena prozapadnimi diktatory. Arabska ODS a arabska socdem - kdyby neco takoveho bylo - se vzajemne vyvrazdsuji az do urovne predsedu ulicnich bunek.......
4) Skuhrot p SS a pi Hesove o tom, ze za bidu Arabu mohou kolonialiste jest zcela mimo misu. Za bidu Arabu mohou pouze a vyhradne sami Arabove. Solidarita mazi Araby je NULA CELA NULA. Jedni hovadsky bohatnou z hovadsky drahe ropy, jini hovadsky chudnou protoze ropu nemaji nebo nemaji ji tolik, aby pohodlne vyzili z jejiho vyvozu. Arabske chudaky zivi zapad. USA posila arabum rocne sedemkrat vetrsi podporu nez Israeli. SECHNO ZRUSIT a Israel na tom bude sedmkrat lepe.... Israewl nevidi z US pomoci aniu halir - 100% americke pomoci jsou US zbranove systemy posilane do Israele na otestovani "na zivo" - lze zkouset i jinde..... I palestinske teroristy zivi nikoliv Arabove ale hlavne zbankrotovany Iran a zapad, PA je financovana EU a USA, Palosi se ani nenamahaji vybirat dane, ostatni Arabove na ne kaslou - samozrejme kromne obcasnych zasilek RPG a knizecich rad, ze nesmeji ustupovat Israeli...... troubove palestinci si to neumi srovnat v hlavach - trpi jako fackovaci panaci v zajmu pomatenych arabskych despotu.....
5) Prubeh arabskeho jara nad slunce jasneji prokazujue, ze nejlepe se maji arabopvbe tam, kde si nevladnou - v Israeli. Pak na WestBanku, kde si vladnou omezene, a pak v Gaze, kde je prokrmuje UNRWA. V opravdovych arabskych statech se pri sebemensim uvolneni discipliny (vyvolane sikovne Al Jazeerou a IT geeky) se okamzite zanou Arabove vyvrazdovat jako psi postrizeni vzteklinou.
Politicky kompromis neexistuje, kdo prohrava je zabit beze zbrane (Lybie, Syrie, Jemen....), nebo v lepsim pripade skonci v KLECI a bude obesen za radostneho hykani lumpenproletariatu(Mubarak).
Politicke dohody neexistuji - Arabove samozrejme neveri ani sami sobe a to opravnene - vedi ze sami lzou, ergo kladivko jini arabove jim take lzou - politicke dohody jsou jenom TAQIYA - puste ucelove lzi, mir trva jen do dalsi valky.....

Clanky pana SS a pi Hesove jsou dokladem, jak tezka je pro Araby cesta dopredu - nejsou schopni sami si uvedomit vl;astni ubohost a zaostalost........ a evropsky svaz islamofilu je v iluzich a lzich o sobe jeste podporuje......
27. 08. 2011 | 14:18

Yosif K napsal(a):

No jeste by mohli faqlesni proroci panarabske solidarity neco pekneho napsat o situaci PALESTINCU V SYRII.....

po Assadem zo0rganizovanem poikusu o najezd na Golany se mezi syrskymi plewstinci zacali vzaejmne vyvrazdovat pro-Assadovske a protiAssadovske frakce. Desitky mrtvych..... Dejte jim vlastni stat - to prece nemuze spatne dopadnout - pravdepodobne se vzajemne vyvraZdi.......
27. 08. 2011 | 14:24

Béda napsal(a):

Yosif K,

díky za osvětu. Žeby útok na Libyi byl zahájen misionáři "trvalé svobody a demokracie" proto, že se tamní obyvatelé mají tak špatně? Co v Libyi pohledávali specielní jednotky VB v civilu ještě před vypuknutím "spontánní" revoluce? (jak do toho zapadají plány velkého západního přítele Kaddáfího přeorientovat vývoz ropy do Číny, přejít od plateb v dolarech na jinou měnu, odstoupit od předběžných smluv na kontrakty - dovozy vojenské výzbroje a techniky, budování infrastruktury... se západníma firmama?)

Ď. za odpovědi.
27. 08. 2011 | 14:30

Pepa Řepa napsal(a):

Jemnický
příčin bude víc. Poslední kapkou-podle mne- bylo vyhrožování a koketování s přehozením platných kontkraktů (EMI, TOTAL, BP) na čínské firmy. Totéž pokud jde o pronájem Air Base Ogba-Maitiga. Číňan je v Africe velkým nebezpečím, rád by se v oblasti uchytil nejen stavebně (dává dlouhodobé úvěry), může si to dovolit. Co by dnes dělal s dolary, kterými se olej platí, že?
V okamžiku váhání a následného zákulisního jednání se z Mojmíra stal mrtvý muž. Pohár přetekl.
Neřekl bych, že jde o cenu ropy. Ta se stanovuje jinde, levnější cena není možná. Těžba může jít až na 3 miliony balerů denně. Ropa se nedrancuje, ropa se platí podle toho, jak OPEC píská.

Povšimněte, že se při schvalování rezoluce v RB Rusko zdrželo, tím Qaddháfího fakticky hodilo přes palubu a umožnilo tak vágní rezoluci, že ji můžete natahovat jako Ivan garmošku.
Rusko nemá na to, aby v oblasti dělalo velmocenskou politiku, ta doba je nenávratně pryč,ropu má vlastní, Čína by ráda, jenže na to-zatím-vojensky nemá. Je pragmatická, nakonec se zdržela také.

Pak jsou tady regionální zájmy. Hlavně Turecka, Egypta a -v Syrii-i Iránu.Proto se tam nebombarduje, Peršan to jistí.
Sarkozy má dlouhodobý plán na vytvoření Středomořské unie, jakéhosi přívěšku EU, Britové mají zase nevyřízené účty za Lockerbie, pustili údajně rakovinou prolezlého atentátníka, který vesele poskakoval po Zeleném náměstí, zřejmě mělo dojít k zotavení BP po maléru v Mexickém zálivu. V BP mají investice britské penzijmí fondy a krach by otřásl voličskou základnou v GB.
A Mojmír najednou poruší dohodu. To přepísknul.
Dál si všimněte, že do toho nešli Němci mají v zemi jiné obchodní zájmy a pohledávky z minulé doby.

Libye je zemí budoucnosti ale nekryje jí záda Paršan jako v Syrii. Mezi Trábulusem a Benghází je cca 1500 km pannenských pláží, když se otevře bude turistický boom, což je pro milovníky divočiny -ke kterým patřím-děsivá představa.Pomalu to mizí, všude bude Mekáč nebo KFC.

Všechen ten mediální humbuk je pro blby je to o pragmatické politice o obraně vlastních-rúznorodých- zájmů. Pokud jde o mne, tak přes to všechno je mně milejší, když tankery poplují do Evropy než do Asie a na Ogbě nebudou šikmoocí piloti.
Bližší košile než kabát.
Jde o to, aby to zase nezvorali.

Co se týče autora, je motivace-podle mne- jasná.
Coby poloviční Palestinec doufá, že když bude ve varu celý BV dojde co nejdříve ke konfliktu, půjde se na Žida a palestinci z toho budou profitovat.
Otázkou je, zda je to zájem ČR či EU. Řekl bych, že ne.
Je tragedii, že lidé tohoto typu mají možnost-v případě vstupu zelených do vlády-ovlivńovat zahraniční politiku. Proto ta úporná snaha lakovat arabský svět narůžovo a líčit žízeň po západní demokracii.

Pak se může vše vymknout kontrole a bude malér pro všechny. Na tom nemá zájem ani Rus v Novosibirsku, má svých starostí jak, s Číňany, tak muslimy na jihu dost. U nás je situace jiná.
Úíček máme, že bychom je mohli vyvážet.
Nemusím jmenovat, že ne?

Ale na mě nedejte. Jsem jen řepa, což mně umožňuje nedržet klapačku a kazit duu Shanáah - Hesová svazáckou nalejvárnu.
:-)))
Méjte se.
27. 08. 2011 | 15:25

scallop napsal(a):

Me prijde priznacne, jak malo blogu se tady o Libyi nebo Syrii objevilo - ve srovnani s Egyptem nebo Tuniskem. (Uz vubec se nepise o Maroku, tam se nedeje nic zajimavho ?) Tento blog to moc nevytrhnul - zadna snaha treba o historicke zduvodneni proc kmenove rozdily nepovedou k valce. (Jak se treba tyto rozdily projevily, kdyz Muammar ziskal moc ?) A kdyz uz se nejak zoerganizuji svobodne volby, budou Libyjci volit jinak nez stranu sveho kmene ?

Ale dovolim si laicky optimismus nebot rozdily proti Iraku jsou zjevne: obnova tezby ropy je jednodussi a rychlejsi, je mensi hustota zalidneni a kmenove rozdily nejsou panarabske (jako siite v. sunite). Takze muj (laicky) dojem je, ze to dlasi Irak nebude. Vznikne asi svobodnejsi (ale nikoliv demokratictejsi) Libye, se kterou bude moci Evropa beze studu (na rozdil on Muammarovyh casu) obchodovat.

Pepa Repa
Vy evropsky zasah vysvetlujete vicemene jenom "cinskou hrozbou", coz jsem ale v jinych komentarich nezachytil. Me to prijde trosku malo. Nezkousel Muammar s Cinany obchodovat uz driv, tj. neni toto jen jeden z mnoha pokusu o cinske kontrakty ? Jak jsem napsal, pro me je hlavni motivaci Francie a Anglie mit v Libyi normalni (v arabskem kontexu) vladu. S takovou oni umi obchodovat a obe strany na tom vydelaji.
27. 08. 2011 | 16:03

Občan Josef K. napsal(a):

Z komentářů vyplývá, že občané země, která nemá prakticky žádnou diplomacii a vliv na světové dění, jsou fantastickými znalci mezinárodní politky, jejího zákulisí, stejně jako při obecné neznalosti cizích jazyků a kultur, omezené sice nejvýše na turistický zážitek pronikají do všech detailů jiných zemí a kultur. Nedávno jsem se potkal s vysokým manažerem jedné evropské naftařské společnosti, ve které praucje dvacet let, mimo arabštiny, čínštiny a dalších pěti jazyků vystudoval kulturní antropologii, politologii, sociologii a nebyl si ve svých úsudcích nehledě na onu dvacetiletou praxi ve všech těchto zemích jistý svým úsudkem. Spatřil jsem v tom ten úpadek Západu, to mrhání prostředků na studium a pobyty v zahraničí, seznámení se s jinými kulturami. Pokud by si společnost najala Pepu Řepu, Béďu a stovky dalších českých občanů, byla by patrně výrazně efektivnější a činila by správná rozhodnutí z minuty na minutu, patrně by dnes těžila i v místech, kde se nenachází, podle tuzemců jen zdánlivě. NTC mezitím oznámilo, že požádá arabské země o dočasné a limitované policejní sbory k zajištění bezpečnosti civilistů a dělá vše pro to, aby zajistila důstojnou existenci, jak o tom píše tento blog, něco, o čem se tuzemcům nezdá už čtyřicet let. Předpokldádám, že mají další pole pro své zázračně znalé úvahy. Pouze mne napadá, zda bychom Německu, Francii a Itálii neměli vrátit všechy ty Karlovy mosty, Karlštějny, barokní paláce a něco z té zbylé renesance, pár funkcionalistických vil. Je to šmejd a do české krajiny se to nehodí. Umíme to přece lepe než oni, bratři a sestry. Národ a pěst.
27. 08. 2011 | 16:07

Pepa Řepa napsal(a):

Občan Josef K.
pokud mne zmiňujete, tek je to klasické o voze a o koze.
Skutečně fundovaný a věcná poznámka. Btw. v Libyi individuákní turistika neexistuje, takže z turistiky moc nepochytíte, tady Vás zklamu.

Nedávno jsem potkal jednoho, který ovládá dvacet pygmejských nářečí a ten mně pošeptal do ouška, že NTC nikoho nepodřezává, že o žádnou ropu ani o základnu nejde, že pouze všichni místní mávají mírovými ratolestmi a vyslancem osvěty pro Střední Evropu se stane jistý Josef K, který kafkovsky vysvětlí, jak se věci mají.

Jak bude v Maghrebu zajištěna
"...důstojná existence, jak o tom píše tento blog, něco, o čem se tuzemcům nezdá už čtyřicet let".

Hezká věta.
:-))))
27. 08. 2011 | 17:06

Béda napsal(a):

Občan Josef K,

kritizujete PŘ a Bédu, kteří se pokusili vnést do diskuse K TÉMATU určitý názor, fakta, potažmo zkušenost vlastní anebo zprostředkovanou. Sám ovšem o téma, resp. nějaká fakta a názor k němu téměř nezakopnete. Naopak opakovaně odbíháte od tématu a snažíte se diskusi polarizovat. Anebo se mi to jenom zdá?
27. 08. 2011 | 17:07

Pepa Řepa napsal(a):

scallop
nejen čínskou hrozbou, ti tam podnikají řadu let. Nikdy ale nebyli připuštěni k těžbě nebo k letišti. Přirozeně, že každá vláda, která bude čitelnější a důvěryhodnější než systém moci Muammara bude přínosem a požehnáním pro Evropu.
Otázkou je, jak toho dosáhnout. Zatím to jde ve všech arabských zemích, kde to údajně směřuje ke světlým demokratickým zítřkům šupem dolu převládá nálada:hurá na Žida..
To je ale můj osobní názor,nikomu jej nevnucuji, přesvědčte se sám.
27. 08. 2011 | 17:19

Občan Josef K. napsal(a):

Milí pánové, Béďo a Pepo Řepo, nevím zda se to vše tady dá nazvat diskusí, protože od přání, aby Kádáfí všechny povraždil (Béďa!!!) a byl by klid (analogie podle něho nejsou k tématu), přes tvrzení o prohnilosti Západu, poměrně absurdních tvrzeních o fatálním souboji Čína Evropa atp. zde zaznělo jen málo komentářů k diskusi (viz. např. scallop). Vyzýváte k arguimentaci, tak argumentujte tak, aby se toi dalo brát vážně...Vaše příspěvky se hemží nikoliv náměty k diskuzi, ale hotovými názory a nezpochybnitelnými tvrzeními, které se opírají o klišé, a to v onom postsovětském duchu naprosté nesmiřitelnosti a konspiračních teorií, podobné postřehy zaznívají z ruských médií a diplomatických kruhů. Všichni vědí, že jde i o ropu, o geopolitické zájmy, jde o vliv, o to by šlo vždy za jakéhokoliv režimu (ostatně to lze sledovat na všech západních médiích vč. AlJazeery). Ale primárně jde o to, že značná část obyvatelstva chce žít důstojně, což - jak vyplývá z vaší "diskuse" vlastně hodnotou není. Takže úchylnost vašich postojů spočívá v té zaplynatělé maloměstské nevíře, která je blízko fatalismu. Ten blog je plný naděje, kterou nesdílíte. Nu, prosím. Ale vysvětlovat vaši českoskepsi a šeskovšeznalost nemusíte, tu tady většina lidí asi dobře zná. Vzhledem k vaší nedůvěře k Západu by fakt bylo dobré přejmenovat Via Carolina na Husovu cestu a vrátit prakticky všechny tuzemské památky do země původu, ostatně - pomohlo by to i českému rozpočtu.
27. 08. 2011 | 17:52

Béda napsal(a):

Občan Josef K,
Mohu se zeptat, na základě čeho jste dospěl k tvrzení "přání, aby Kádáfí všechny povraždil (Béďa!!!) a byl by klid (analogie dle něho nejsou k tématu)"? Odvodil jste to snad z mého příspěvku kde jsem tvrdil, že bez pomoci Západu by Kaddáfího režim zpacifikoval (bez cizí pomoci) "spontánní" (viz předrevoluční "pomoc" civilních složek zvláštních služeb VB)
vzpouru rebelů (navíc jsem předložil BAHRAJNSKOU ANALOGII, kde byly víceméně bez zájmu světové veřejnosti a "ochrany" vojensky zpacifikováni NEOZBROJENÍ civilisté za pomoci "demokratické" islámské saúdské armády?)

Co je a není absurdní tvrzení stran tohoto problému bych raději nechal bokem. Nechci zabíhat k vašim tvrzením o Husovi, Karlově mostu, renesanci a pod.
27. 08. 2011 | 18:09

Pepa Řepa napsal(a):

Vzhledem k vaší nedůvěře k Západu.....
.....tou poslední větou jste mne rozesmál.
:-))))
Kdyby tady byli mí mravenci nebo aspoń pan Václav Hořejší-Dolejší či přírodovědec.

Nejsem xenofob, nejsem skrytý protofašista, nejsem pravičák, nejsem ani zakuklený sionista či pathologická sedlina, jsem příznivec starých východních pořádků a je ve mně skryt odpor k Západu.Ach ta zaplynatělá nevíra.
:-)))

Dobrý Občane...a jinak zdraví slouží a zvláště hlava je v pořádku?
27. 08. 2011 | 18:09

Pepa Řepa napsal(a):

Občanu Josefe K.
Kdybyste, prosím, dejte vědět kdybyste za pár týdnů udělal zájezd do Libye, abych se i já zaplynatělý českoskeptik, žijící čtyřicet let v totalitním bludu mohl podívat, jak vypadá důstojný život ve skutečné arabské demokracii.
Rád bych se na ta místa ještě podíval. Budou k nepoznání.
:-))))
27. 08. 2011 | 18:25

Pepa Řepa napsal(a):

Pardon za překlepy.
Blbě se píše a směje zároveň.
27. 08. 2011 | 18:27

Béda napsal(a):

"Vzbouřenci vraždí v libyjském hlavním městě
Zabíjení bylo nelítostné, píše sobotní britský deník Independent.

Docházelo k němu v provizorní nemocnici, ve stanu jasně označeném symboly islámského půlměsíce. Někteří mrtví byli na nosítkách, připojeni na kapačky. Jiní byli v zadní části sanitky, která se stala terčem střelby. Pár jich bylo na zemi, zjevně se snažili odplížit se do bezpečí, když se začalo střílet.

V horku se rozkládaly mrtvoly asi třiceti mužů. Mnoho z nich mělo ruce svázané za zády, buď pouty z umělé hmoty anebo provazem. Jedna měla do úst nacpaný šátek. Téměř všechny oběti byli černoši...Je pravda, že Kaddáfího režim opakovaně páchal děsivé násilí na vlastním obyvatelstvu. Avšak rostoucí počtu mrtvých mužů ze subsaharské Afriky - které vraždí vzbouřenci - v mnoha případech jde o lynčování - vyvolává znepokojující otázky o vzbouřenecké státní správě - Národní prozatímní radě - i o tom, proč ji Západ podporuje.

Zvěrstvy nebyl postižen pouze Tripolis: Amnesty International informuje o podobných zvěrstvech z pobřežního města Zawiyah. Většinou obětí jsou muži ze subsaharské Afriky, gastarbeitři.

List Independent zjistil, že o údajných zvěrstvech páchaných vzbouřenci hovořili britští činitelé s členy Národní prozatímní rady. Britové zdůraznili, že jsou zprávami přicházejícími z Tripolisu "znepokojeni" a že Londýn očekává, že kdokoliv páchal válečné zločiny, bude postaven před soud.

Vzbouřenci se hájí, že Afričané byli usmrceni, protože na ně stříleli. Jenže pokud byli usmrceni v bojích, jak je možné, že mají ruce svázány za zády?

Amnesty International informovala, že má důkazy, že Kaddáfího režim zavraždil zajatce ve dvou zajateckých táborech v Tripolisu." Převzato z BL

Zdá se, že není ochrana jako "ochrana".
27. 08. 2011 | 18:33

scallop napsal(a):

Pepa Repa
Mate samozrejme pravdu v tom, ze jak povoli arabske diktatury, tak vzoste anisemitismus. Ale vnimat zapad jako hlavniho vinika je nesmysl. Vzdyt Mubarak dostaval od spojenych statu dost penez. A na Kaddafiho si take zvykli. Jenze kdyz meli arabove vlony pristup k internetu, tak neslo zakryt, ze jinde se zije svobodneji. Vzdyt v Tunisku to zacalo zpravami z Wikileakes a zapad pak uz jen hledal, na kterou stranu se pripojit (tj. ktera strana bude ta vitezna).

Mimochodem, po Wikileaks se nejak slehla zem. Nakonec po nich zbyde jen ta rabska revoluce.
27. 08. 2011 | 19:12

Občan Josef K. napsal(a):

To Beda, citace: "kdyby NATO "nebránilo civilisty" (rozuměj nevedlo leteckou válku s Kaddáfího režimem) Kaddáfího režim by již dávno pacifikoval (na rozdíl třeba od Bahrajnské diktatury, která to dělala proti neozbrojeným civilistům s pomocí "demokratické" islámské Saudské Arábie) ozbrojené rebely a po konfliktu by nebylo ani památky. A možná by to stálo mnohem méně obětí a obecně by se libyjské obyvatelstvo v průměru mělo lépe než se bude mít po "osvobození", kdy bude muset splácet "pomoc" a rekonstrukci. Kdoví co za režim bude nyní v Libyi a jestli se tento stát nerozpadne ...! Občas skrze smích /Řepy/ je dobré vědět, co jsem napsal...
Pokud jde o vraždění. Je tam občanská válka...Už jen to fyzické a psychické vypětí na obou stranách vede k zvěrstvům..Když se můj syn kdysi ptal mého otce (prošel jako čs. občan gulagem a celou 2.sv. válkou/, zda zabíjel, můj otec řekl, to nemůžeš tak brát, to byla válka, každý se bojí každého na druhé straně...snad mi Bůh odpustí. To je asi pocit všech na všech stranách války.
Gastarbaiteři to mají všude hodně zlé (porovnejte s těmi zde, a válka tady není), navíc když značná část Kádáfího vojáků jsou žoldnéři naverbovaní z afrických zemí stávájí se součástí té obecné nenávisti... Nemocnice v Abu Salim, tam utekl personál a umírali všichni, podle reportáže AlJazeera tam vládní ostřelovači odstřelovali pacienty skrze okna.
Možná jste neviděl návrat politických vězňů po šesti letech v kobkách tajné policie?
Tak jo....
27. 08. 2011 | 19:26

Béda napsal(a):

Občan Josef K,

opět se táži na základě čeho z toho citátu jste dospěl, "k přání Bédy aby Kaddáfí všechny povraždil"? (v té "spontánní" zvenčí napomožené, financované a vojensky podporované válce?)

Pokud se nepletu šlo o zamyšlení nad tím, jestli by Kaddáfího "řešení" nemělo méně obětí a nebylo pro libyjské obyvatele lepší perspektivou, než co tam bude nyní. Vy víte co tam bude?

Taky jsem zmiňoval Bahrajnskou analogii, kde zcela bez povšimnutí probíhá obdoba Libye s tím rozdílem, že "svobodu nese" při potlačování neozbrojených demonstrantů mise saudské "demokratické" islámské armády. Zajímavé, není liž pravda? Jak to, že západní armády nebombardují bahrajnský potažmo saudský režim, který násilně potlačuje a vraždí politické demonstranty (nikoliv ozbrojence)? Je to o to překvapivější že v obou islámských diktaturách mají západné armády své vojenské základny. Co vy na to?
27. 08. 2011 | 19:45

Občan napsal(a):

Zatím v Libyi prokazatelně vraždí a kradou NATO a "povstalci". Dokonce i naše "svobodná a demokratická" média už tuto skutečnost velice opatrně připustila.
27. 08. 2011 | 22:14

šlapka napsal(a):

Šádí Shanaáh
Já se Vám divím.
Že si děláte hlavu se sháněním nějakých faktů, dat, zdrojů informací, ježděním do terénu...a jejich interpretací.

Proč prostě nepožádáte Yosifa K či Pepu Řepu o jejich oficiální stanovisko - oni přeci stoprocentně ví, jak vše dopadne. A to prosím nepotřebují ani vystrčit hnátu ze svého sofa.

Víte kolik byste si ušetřil času ? Nervů ? Neuronů ? Peněz ? Benzínu ? Otlučených prstů o klávesy ?
28. 08. 2011 | 10:55

Občan Josef K. napsal(a):

Milý Bédo, naučte se používat vlastní řeč, abyste psal to, co pak složitě vysvětlujete. Napsal jste to,co jste napsal.
Vy prostě "pořádek" upřednostňujete před lidskou důstojností, odpovědností a právem hledat konsensuální podobu společnosti. Nejste sám, množí se to tady jako husákovští milci normálu a hajlující davy v ND či na Václaváku, korzující po Olomouci...Vždy si vzpomenu na jednu povídku Leopolda Laholy, jak se čs. důstojník po válce vrací do svého rodného městyse, aby zjistil, že mu ti, za koho bojoval, spořádaní občané, rozkradli vše, zůstal mu jen pes a pistole a právo vzít si život...Těm druhým zůstal život a nakradené.
28. 08. 2011 | 14:24

Občan Josef K. napsal(a):

To Občan. Předpokládám, že neumíte žádný jazyk, ani ten svůj, a nejste schopen obstarat si jiné informace, které mluví o opaku. Navíc netušíte, že za plukovníka zjevně bojují žoldnéři. NATO je zjevný nepřítel konzervativních slovjanofilksých kruhů, ale jak jsem napsal mnohokrát, je to jako s tvrzením o tisícerých útocích Němců na české území, které jen histricky nelze dohledat...či milionech útocích Západu na Ruské Slovanstvo (Poláci do nej kupodivu zahrnuti nebyli), které také nelze fakticky potvrdit s výjímkou toho, že Rusko se dnes rozléhá na historicky neruských teritoriích...
28. 08. 2011 | 14:31

Pepa Řepa napsal(a):

Občan Josef K
už se nechci zaplétat do debaty o voze a o koze, mám-téměř ve všem-opačné politické názory než Občan nebo Béda a není mým problémem, že jste to nepostřehl.

Vaším dalším problémem je jedna věc. Nedokážete si připustit, že žoldáky používají obě strany a v podstatě máte v takovém konfliktu jen dvě možnosti. Buď tam poslat své vojáky nebo -zcela pragmaticky- využít najaté chlapíky a pak ovšem nedokážete ošetřit, zda se mezi ně nevloudí ti, kterým jde o to, aby zakroutili krkem i Vám.

V podstatě se nelišíme v tom o co jde, ale ve Vašem slepém a naivním přístupu, kdy si Vy nedokážete připustit, že paralelně běží mediální masáž,jejíž součástí je i autor blogu, svazácky líčící budování rozvinuté demokracie v arabskén světě. Ta masáž je ve svých důsledcích kontraproduktivní.
Neutajíte některé skutečnosti, totální informační embargo už není v dnešní době možné.

Zřejmě jste se nikdy v těch oblastech nevyskytoval. I Britové se netajili tím, že najímali Gurkhy v Asii. I Syřani jsou zděšeni z toho, co to tam najednou bojuje za chlapíky.
28. 08. 2011 | 19:33

Občan Josef K. napsal(a):

To Pepa Řepa. Nic svazáckého na blogu neshledávám, naopak zde shledávám mnoho nesvazáckého. Svazácké jsou spíše ty pochybnosti a jejich argumentace. Měl byste si promyslet k jaké kultuře vlastně patříte. Pokud jste rozčarován z českých médií, máte jistě díky internetu k dispozici mnoho dalších, více i méně oficiálních i zcela neoficiálních, abyste tolik nestrádal ze lží konformistických novinářů a udělal si svůj názor. Ovšem udělat si názor asi znamená studovat, alespoň několik stěžejních sociologických prací (min. Weber a Bourdieu, Luhmann, Habermas, Dahrendorf,Giddens etc. ), aby si člověk začal uvědomovat společnost jinak než prostřednictvím novinářů, kteří samozřejmě tyto pány nikdy nečetli, a pokud ano, pak ne více, než pro složení testu ze základů tohoto oboru...
28. 08. 2011 | 19:47

Yosif K napsal(a):

Pane Slapka, jste povedeny sprymar, dekuji za uznani......
Nemam nijakou radostr, ze me pesimisticke predpovedi naplnuji a ze panabsko-optimisticke bl;afy pana Shadi Shanaah jsou ZASE totalne mimo misu.

Racte si vsimnout nasledujicich faktu:
1)nezivim se psanim islamofilnich clanku, mohu psat co si opravdu myslim, pokud se spletu, je mi to suma fuk, byl bych dokonce rad kdybych se spletl...
2)Pan Shadi Shanaah se ZIVI psanim islamofilnich clanku, dtto jako pi Hessova, pokud se spletou, pletyou se ve sve profesi. To je nuti k velke obezretnosti. Na rozdil od zdejsich primitivnejsich amaterskych islamofilu si zacinaji uvedomovat ze protiamericky a protizidovsky "patos" ruznych arabskych despotu (Gadaffi, Assad) je muze a nemusi udrzet u koryt. Behem konfliktu tedy radeji sedi na plote, jsou zticha a cekaji, jak se veci vyvrbi, aby pak mohliskocit na spravnou stranu plotu.
3) Panu SS se nyni stalo, ze skocil sice na spravnou stranu plotu (Gaddaffi je asi definitivne v odpadkovem kosi dejin) ale ponekud nestastne......
MOZNA sam veri bludu ze za bidu Arabu mohou koloniAlni mocnosti, mozna jen z urazene narodni hrdosti tuto tezi propaguje aby nemusel verejne priznat ze muslimska obec je beznadejne zaostale spolecenstvi neschopne spolecenske progrese. Nicmene MYLNE zavetril ze Lybijci by mohli po 6 mesicich zuri9ved obcanske valky prokazat, ze NEJSOU beznadejne zaostala kmenova spolecnost na urovni 9 stoleti ve stredni Evrope.
oprtimisticky tedy roztroubil tezi, ze Lybijci - po svrzeni tyrana - jsou schopni si sami racionelne vladnout, ze to NEJSOU nasilnicke a zdivocele kmenove bandy.

OUVEJ - zase omyl. Nemam z toho VUBEC zadnou radost, ale vse nasvedcuje tomu, ze dalsi vyvoj v Lybii bude obvykla ZASE arabsko-africka tragedie. Brutalni doktaturu jednoho kmenoveho svazu vystrida brutalni diktatura jineho kmenoveho svazu. Gadaffisti i rebelove si navzajem popravuji bezbranne zajatce, za Gadaffiho bojuje jeho rodne mesto "do uplneho konce" atd atd.

Pan SS nam pritom tvrdi, ze Arabove jsou "lide kteri chteji to co Cesi v roce 1989", ze "islam je nabozenstvi jako krestanstvi" atd atd. HAHAHA.... nepamatuji si, ze by na Vaclavaku lide volali po likvidaci zidu, ze by se za odpadlictvi od krestanstvi ci judaismu ci budhisku urezavaly hlavy atd atd.

Jestli je v Lybii nejaka paralela s Evropou, pak Arabove jsou spise nez jako Cesi nebo Nemci (kde nedoslo k jedinemu pripadu lyncovani, v Praze ani k podpuanoi travniku pro demosce) spise jako mstivi Balkanci - kteri rozpad jugoslavie "resili" hromadnym vyvrazdovanim, znasilnovanim atd atd.

Presne toto ny ni v Lybii probiha. Gadaffiho kmen chce v Syrte bojovaqt do posledniho dechu - maji strach ze poo0kud se vzdaji, budou podrezani. A skutecne - ozbrojenci z jedne i druhe strany, kterri se vzdavaji jsou skutecne v mnoha pripadech zastreleny ci podrezani.

Evidetne obe strany se dopousteji masovych valecnych zlocinu - a pan SS pisde clanky o tom, jak se v arabskych zemich uspesne rozviji demokracie. Tak jak tomu bylo v arabskem svete vzdycky - a mimochodem tak jak tomu bylo pred 20 lety i na Balkaned..... Jezkovy oci.........

Pane Slapka - v tomto jest lesk a bida vysokoskolsky certifikovanych profesionalnich islamofilu:
1)NA ZAKLADE "politologickeho vzdelani" z Bir Zeitu na Hudsonu se domnivaji ze "vsechny kultury jsou si rovny" respektive dokonce ze protikapitalisticke kultury jsou lepsi. Hmm.... jak v cem..... rozhodne ne v potirani lidske bidy ci rozvoji lidske svobody....
2)Vlivem protikapitalisticke inklinace povazuji islamisty ze jakesi prirozene spojence socialistu - to sice jsou ohledne populistickych slibu proletariatu a lumpenproletariatu, ale islamofilove ZCELA prehlizeji (ci alespon zamlcuji) fasisticke rysy islamistickych rezimu......
3) Zbozne prani (ze Arabove nebo muslimove vubec jsou schopni sami sobe DEMOKRATICKY vladnout) vydavaji za skutecnost. V tomto pripade zase ponekud predcasne......
Pritom to aby si Arabove sami sobe demokraticky vladli je velmi zadouci. PROC? Je to videt napriklad na srovnani Indie a Pakistanu.
a)V Indii jakas takas demokracie je - po desitkach let stagnace se Indie rozhoupala a jaksi jde kupredu "kapitalistickou cestou".
b)Pakistan (ZEME CISTYCH) se statnim totalitarskym nabozenstvim
se zmita v hospodraskych zmatcich, terosismu, vojenskych prevratech, neposlusnosti armady a tajnych sluzeb a HDP na hlavu je na polovicni urovni Indie.......
Pokrok se neda stavet na lzich, pokrok lze stavet jenom na pravdivem pojmenovani PROBLEMU....
Profesionalni islamofilove - rozsirovanim iluzi a lzi - proces zadouciho pokroku v muslimskych zemich ZBYTECNE BRZDI!!!!!!
28. 08. 2011 | 20:45

Yosif K napsal(a):

PAne BEDO, pokud si delate starosti o blahobyt obcanu v Bahrainu, delate si zcela zbytecne starosti. HDP na hlavu je 41 tisic US$ - vice nez v Holandsku ci Rakousku.
I kdyz sampozrejme velkou cast z tohoto urve vladnouci rodinka (toto jest zcela normalni v arabskem svete - Gadaffiovci se v tpomto punktu nechovali lepe....) stale zbyva dost i na ostatni.
Socialne neprizpusobivi obcane Bahrainu maji podpory v nezamestnanosti v rozmezi 450-1200 US$ mesicne. V zemi pritom pracuje vice cizincu nez domacich. prtace je tedy dost. Pricinou vydoke nezamestnanosti domacich jsou tedy mozna jen prilis vysoke podpory v nezamestnanosti vyplacene proletariatu a lumpenproletariatu.
O socialnich problemech bahrainskych demonstrantu (horce oplakavanych i mistnimi islamofily vcetne pana SS) dobre svedci
interview jednoho z nich na Liska-News: "Je mi 25 let, mam universitu, chci poradny job ve vlade, abych si mohl koupit barak, auto, ozenit se a mit velkou rodinu."
Jo socialni problemy Bahrainu - ctete o nich a placte nebo se rovnou i smejte........
Prace je v Bahrainu dost, ale ocividne nektere joby jsou hure placene nez celkem solidni podpory v nezamestnanosti.....
28. 08. 2011 | 21:00

Yosif K napsal(a):

K PrICINAM NEZAMESTNANOSTI pisi zajimavy cloanek v LN. Jisty Anthony Daniels pise:
Madeleine Buntingtonova z Guardianu vysvetluje, proc si mlade zeny "porizuji dite" (a tim i vyssi socialni davky). Alternativou pro ne je "ponizujici prace doplnovat regaly v supermarketu".
Toto jest take jedna z pricin nezamestnanosti - jak v Britanii, tak vwe Francii, tak v Bahrainu i v Cesku. Levicovymi tlachaly je JISTA PRACE POVAZOVANA ZA NEDUSTOJNOU. Vysledkem v kombinaci se socialnim bydlenim a socialnimi podporami je, ze jiste "nedustojne" prace vykonavaji prevazne cizinci, kdezto "majitele pasu" (ve Francii, Holandsku, Bahrainu apod tez arabskeho puvodu) "na protest proti sve nezamestnanosti" zapaluji auta, autobusy, skolky, policejni stanice, rabuji obchody atd atd. A levicovi troubove v tom vidi "pokracovani arabskeho jara". Ha......

Toto jest videt i v Jordansku - na BBC byl manik z jordanske obchodni komory - otevrene rekl, ze pracovnich mist je dost, ale Jordansky obcan budto dostane sefovske misto, nebo rADEJI KOMBINUJE POdPORY S TAXIKARENIM APOD. Ve fabrikach pak pracuji Filipinci a Egyptane a Jordanci pod vedenim islamistickych agitatoru "demonstruji proti utlaku a nezamestnanosti". Ha.... kdepak makat ve fabrice.......
28. 08. 2011 | 21:16

Občan napsal(a):

Hele, Yosif,
a co ta kvanta Číňanů, Filipinců, Indonésanů a -ek, kteří pracují v Izraeli a v osadách, přičemž židovští, muslimští a křesťanští Izraelci nemají práci, resp. když mají, tak špatně placenou a docela slušně se proti tomu stavu bouří?

Co kdybyste nadzvedl svou sionistickou rohožku a nejdřív vymetl ten humus zpod ní, než se začnete zajímat o rohožky sousedů?
28. 08. 2011 | 21:30

Čochtan napsal(a):

Tak nevím, zda v Libyi došlo k vyhnání čerta ďáblem nebo naopak.
To ukáže jen čas.
28. 08. 2011 | 21:33

Yosif K napsal(a):

Ha... pane Obcane - zbytecne velke a spatne strukturovane podpory proletariatu nejsou zionosticky vymysl....... je to obecny problem zapadni civilizace....... chudaci arabi v Israeli odchazeji do pense v prumeru ve veku 42 jar - cloveku se obcas na mysl plizi mirne podezreni o naznacich zneuzivani socialniho systemu........
Kdyby nebylo intifady, mohli by Arabove z Westbanku praocvat jako drive po celem Israeli.
Intifada je lose-lose game pro obe strany - arabove mohli pred ni volne mohli pracovat v Israeli, ted to maji tezsi. V Israeli pak nema kdo trhat rajcata.......
Arabove jsou jako deti, rozskrabou co mohou a pak bedakaji ze je to horsi......
28. 08. 2011 | 23:53

hovorka11 napsal(a):

Pan Yosif K se nějak přehřívá.
Největší bozi jsou dle něho izraelci a nejhorší všichni okolo Izrale, které je nutno z humanitárních důvodů bombardovat a zabírat jim území a majetky, protože jsou líní a kupodivu nemají rádi Izrael.
Není divu, že ČR bude dělát ostudu, když se jako jedna z asi pěti nejvíce prorasistických zemí (u nás se používá ke kamuflování "pozitivního rasismu" pro vyvolené občany dle barvy pleti bez rovného přístupu ke všem), bude hlasovat proti cca 200 státům, které vznik palestinského státu podporují. Každý člověk, by měl mít právo žít ve státním celku, pouze palestinci to mají zakázáno od celosvětového manipulátora Izraele.
Je vůbec možné takový rasismus aplikovat v 21. Století? Je a může být hůře, nejen pro palestince.
29. 08. 2011 | 09:25

Admirál napsal(a):

Čochtan - "Tak nevím, zda v Libyi došlo k vyhnání čerta ďáblem nebo naopak.
To ukáže jen čas."

My máme zatím tu výhodu, že můžeme z povzdálí sledovat a hodnotit. Lybijci, ti na tom budou o poznání hůř. Ti jsou ale každému lhostejní.
29. 08. 2011 | 15:57

camponotus napsal(a):

Po Kaddáfím nastoupí další Ífíddak v režiji naftařských kartelů EU a USA. Co Kaddáfí pro Libyjce vytvořil pozitivního, je rozstříleno, vypáleno a zpustošeno bandami negramotných felláhů, poháněných Al Kaidou a náboženskými fanatiky s puncem džihádu. Libyjci se nebudou stačit divit, jak se jejich životní úroveň sníží a žádný Alláhův žebřík nedosáhne na dřívější životní úroveň. Budou mít pěkně vysoko do žlabu, což vyvolá občanskou válku a exodus do Francie, což tamním obyvatelům ze srdce přeji, ať poznají, kam to jejich Sarkozy dotáhnul.
29. 08. 2011 | 18:32

hovorka11 napsal(a):

Vidím budoucnost Líbye tak, jak ji popisuje camponotus.
Západ neustále vědomě a cíleně rozšiřuje působnost totality a islamismu- je to velmi zpeněžitelné a dá se tím vyburcovat svět "islamistickou hrozbou" a tím nenásilně přinutit lidi držet pusu a krok v zájmu boje proti nepříteli ohrožujícího "základy křesťanství a demokracie".
30. 08. 2011 | 09:32

Karel napsal(a):

Lybijci již brzy zjistí, zač je té srandy s honem na Kaddáfího loket. Dnes si už i v Lybiji mohou říkat, že dobře již bylo. Pár kmenových vůdců se napakuje, ale naprostá většina lidí bude muset začít pracovat nebo upadne do bídy. O nějaké demokracii se jim nebude ani snít. Vždyž i pro nás evropany jsou demokratické praktiky lidové džamahírie jen vzdáleným neuskutečnitelným snem.
31. 08. 2011 | 00:41

Mojmír. napsal(a):

Šádí Shanaáh je židovský agent ,používá pojmy jako "náš scénář" a podobně

http://media.rozhlas.cz/_audio/2427559.mp3
08. 09. 2011 | 11:10

credit loans napsal(a):

Some time before, I did need to buy a car for my firm but I did not have enough money and couldn't purchase anything. Thank heaven my mate adviced to get the home loans from reliable creditors. Thus, I did so and was happy with my collateral loan.
15. 10. 2011 | 06:36

mortgage loans napsal(a):

Houses are expensive and not everybody is able to buy it. But, mortgage loans was invented to support people in such kind of cases.
17. 10. 2011 | 02:20

Pinacle napsal(a):

Docela bych uvítal komentář toho, co si ti lybijci vlastně, potažmo celé arabké jaro, vybojovali. Mě se to jeví dost černě, šarijnatě.
13. 12. 2011 | 19:43

aogefgng napsal(a):

Moncler Outlet a large number of The Su Hongye in Chongqing something, can not come back in,<a href=http://www.giubbotti-moncleroutlet.com/>moncler outlet</a> wrote that all the daughter decide, as long as she said <a href=http://www.giubbotti-moncleroutlet.com/>moncler outlet</a> the study. the foreign flavor of the new people are very against <a href=http://www.giubbotti-moncleroutlet.com/>moncler coats</a> that old pick auspicious day for marriage, advocates pick ocean life. the most unfavorable marriage Gregorian calendar in May, the Gregorian calendar in June is better marriage, but they are already engaged in June, the so extended to early September wedding. It is stated an excessive amount of attention to date,Monday 23 is a great day for marriage, especially on Wednesday; 4,561 days just like a bad day, the result is that they pick on Wednesday smiles: should have been that guy to leave Yuen Long Cao tricks. Mei smiles: short, you hate the European students, pattern names up. Chosen to obtain married that Moncler Outlet Wednesday, the elements is like summer, hot interest. The way I wanted, Jiao days Fortunately, today I didn't do groom. The church was air-conditioned, Ts wearing a black wool dress, too busy sweating, I believe he white collar with a ring, to obtain another yellow sweat soaked and soft. I afraid the entire of his plump body In Khan, the way the candle right into a pool of oil. Miss Su can also be tight ugly. fall into line at the wedding, bride and groom smiling face, no expression of Ku Buchu, all unlike the dry wedding, but rather no, this is not on the scaffold, is a, is, like Moncler Boots a public place of pickpockets signs with punishing those hardened criminals in the face. I happen to think that I own wedding ceremony, under those thousands of Kui Kui like to become inevitable cracked pickpockets. That helped me realize the kind of joyful, smiling faces of happy wedding pictures were never come to. find! Great find! I am thinking about is to observe how you prefer her the same day. avoided her to not see, just say a few words with Miss Tang - chien hop heavy heart that, like truck unloading the parcel the following smash gravitropic only strange Xinmei will not hear - was a bridesmaid the day, saw me and Moncler Scarf asked me not to fight, said the ceremony complete line, we sprinkle colored paper Fou new body, when, in support of I won't have hands, afraid that I take the opportunity to throw hand grenades, nitrate sulfuric acid spill. She inquired about later on plans, I informed her to visit Sanlv University. I think she may not wish to hear your name, so I did not mention a thing you.

more information you can go to http://www.giubbotti-moncleroutlet.com

<a href=http://www.giubbotti-moncleroutlet.com/>moncler shop</a>
<a href=http://www.giubbotti-moncleroutlet.com/>moncler lans</a>
<a href=http://www.giubbotti-moncleroutlet.com/>moncler jacken</a>
<a href=http://www.giubbotti-moncleroutlet.com/>monclear</a>
<a href=http://www.giubbotti-moncleroutlet.com/>moncler jacken outlet</a>
<a href=http://www.giubbotti-moncleroutlet.com/>moncler online shop</a>
<a href=http://www.giubbotti-moncleroutlet.com/>moncler baby</a>
<a href=http://www.giubbotti-moncleroutlet.com/>moncler jacke</a>
<a href=http://www.giubbotti-moncleroutlet.com/>monclere</a>
<a href=http://www.giubbotti-moncleroutlet.com/>moncler boots</a>
<a href=http://www.giubbotti-moncleroutlet.com/>moncler jacket</a>
<a href=http://www.giubbotti-moncleroutlet.com/>montcler</a>
30. 12. 2012 | 02:24

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy