Uctívači peněz aneb O důvěře

15. 01. 2010 | 09:15
Přečteno 6226 krát
Pokud se nám zdá, že je dnešní doba založena na penězích a dluhu - a možná že se jednou do dějin zapíše jako doba dluhová - je zajímavé sledovat, jak k tomu došlo.

Peníze, dluh, úrok - to jsou všechno věci, bez kterých si moderní společnost představit nedokážeme. Keynes dokonce považuje úrok a akumulaci kapitálu za hlavní důvod pokroku v posledních třech stoletích.

Hodnoty, v něž věříme

Vůbec první "peníze" měly podobu hliněných tabulek z Mezopotamie, na které se psaly dluhy. Ty byly přenositelné, takže se z dluhů stalo oběživo. Tyto tabulky se zachovaly z doby před pěti tisíci lety, a jsou tak nejstarší písemností, kterou máme. Mince se objevily až 600 let před Kristem a byly nalezeny u efezského chrámu bohyně Artemis.

Moc se nelišily od dnešních, měly na sobě symbol lva, tvář bohyně Athény nebo sovu. Dá se říci, že již prvotní měna byl kredit, tedy důvěra. Ta se materializuje v mincích, ale zřejmé je (jak píše ekonomizující historik Niall Ferguson), že peníze nejsou kov, byť by to byl kov sebevzácnější, je to "zhmotněná důvěra" a peníze nemají se svým nositelem vlastně nic společného.

Peníze jsou otázkou důvěry. To koneckonců pěkně vyjadřuje slovo věřitel, anglicky kreditor (od latinského credo - věřit), tedy někdo, kdo (dlužníkovi) věří. Peníze jsou sociální abstraktum. Jsou společenskou domluvou. Tím umožňují propojenost i veliké společnosti, respektive celého světa.

Díky penězům můžeme důvěřovat i člověku, kterého jsme v životě neviděli, ale který uctívá stejné (peněžní) hodnoty. "A tak jsou to nakonec peníze, které zakládají mezi lidmi nesrovnatelně více vazeb, než jich kdy existovalo..." píše ekonomizující sociolog Georg Simmel v eseji Peníze v moderní kultuře.

K prvotnímu kreditu (penězům) patří neodmyslitelně úrok - ten byl odedávna podezřelý. Diskuse, zdali je pobírání úroku hříšné či nikoliv, trvala tisíciletí. Židé, křesťanští otcové i Aristoteles se chovali vůči úroku velice obezřetně. Problematika úroku/lichvy se tak stala jednou z prvních ekonomických debat. Aniž cokoli tušili o budoucí roli hospodářské politiky, staří možná nevědomky cítili, že v úroku popisují velice mocnou zbraň, která může být dobrým sluhou, ale zotročujícím pánem.

Od Adama k mincím

Již prvotní národy si byly vědomy, že měna nemá se svým nositelem pranic společného. Nositeli důvěry bývají kovy, ale jak ukazuje historie, může to také být hlína - nejběžnější "tovar", který nám leží všudypřítomně u nohou. Hlína - "prach země" - z níž byl podle Genesis stvořen i Adam. První člověk i první peníz byli plodem země.

Navíc i zlaté mince se často šidily a přimíchávaly se do nich jiné kovy. Dnes máme naštěstí měření inflace, které nám dává alespoň hrubou představu o tom, jak je to s hodnotou peněz, ačkoli i měřítka inflace jsou nedokonalá. Ale pozor! To neznamená, že by obezřetnost nebyla na místě! Dnes se peníze a dluh dostaly tak daleko a dosáhly tak dominantního postavení ve společnosti, že se skrze operování s dluhem (fiskální politika) nebo úrokem či peněžní zásobou (monetární politika) dá do jisté míry řídit (či přinejmenším silně ovlivňovat) celé ekonomické dění společenské. Bez úvěru a úroku by hospodářská politika neexistovala.

Peníze nehrají jen svou klasickou roli (prostředek směny, držitel hodnoty), ale i roli mnohem větší, silnější: národohospodářskou. Pokud tedy úvěr a úrok patří mezi prazáklady moderního vývoje v posledních třech staletích; a hospodářská politika je darem, pak je to dar nebezpečný.

Prométheus kdysi lidem daroval oheň - a byl to velký dar - pokud však není přísně hlídán, dají se jím také zakládat až děsivě ničivé požáry...

Psáno pro HN


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

jogín napsal(a):

Je třeba dodat, že půjčky se staly hlavním zdrojem hospodářské nestability, viz poslední krize, a inflace skvělým zdrojem obírání občanů, který vynucuje přechod na využívání úvěrů místo úspor. Když hodnota úspor během několika let spadne na polovinu, mění chování celé společnosti- není možné našetřit na byt a spoření na důchod se mění v nesmysl.
15. 01. 2010 | 09:51

JPK napsal(a):

Pane Sedláčku, už zase jste tu. Kdy už koněčně pochopíte, že vy ekonomové jste prohráli, protože dnešní stav hospodářství doknale ukázal vaši omezenost a naprostou neschopnost jakékoli rozmné činnosti?
15. 01. 2010 | 10:36

Olga napsal(a):

Ekonomové žijí asi někde mimo. To co považujete za důležité - úvěry, úroky, já považuji za zhoubné. Nedivím se, že jsme tam kde jsme. Jsem už jen zvědavá, kde to vlastně skončí. Myslím si, že by základy stávající ekonomiky bylo třeba přehodnotit.
15. 01. 2010 | 11:12

Tencokida Hnuj napsal(a):

Ja, ja. Lichvaři vitězi na všeckych frontach. Aj duše nam zpsuli. V Krista věři malokdo, enem chlastať , čuměť na Novu a hrabať. A navic ta invaze levneho šuntu z PRCu, aji tu robotu nam lichvaři něpřeju. Dotace se davaju bohatym a chudi to plaťa ze svoich dani.Sodoma Gomora.
Navrat k pudě, to je iste. Erteple, mleko a zelo, maso enem v sobotu.
A všecko pěkně sam zakopať, vykopať a sežrať. Buděm všeci zdravi, žadne naklady na studija ,doktoruv něbudě třeba.
To už ty politiky a ekonomy potem uživime docela snadno a bez dluhuv. :)))
15. 01. 2010 | 11:23

Al Jouda napsal(a):

Lichváři byli vždy civilizovanou (křesťanskou) společností odsuzováni a trestáni. V současné době je lichva posvěcena zákonem. Je třeba kompletně vyměnit zákonodárný sbor !
15. 01. 2010 | 11:31

Antonín Hrbek napsal(a):

Pan Sedláček pokračuje ve svých ekonomicko-filozofických úvahách. V tomto příspěvku patrně záměrně vynechal ty, pro které byly peníze významnou složkou života.

Již praotec Abrahám si za peníze v Izraeli koupil jeskyni Machpelah k dědičnému pohřbu. Za peníze přišli Josefovi bratři nakupovat obilí do Egypta, atd. atd.

V M2 hned za desaterem stojí psáno: "Půjčíš-li peníz lidu mému chudému, kterýž jest s tebou. nebudeš jemu jako lichevník, aniž ho lichvou obtížíš." Bližší komentáře lze nalézt v Talmudu.

V Bibli jsou také četné příběhy o tom, jak dopadli ti, kteří dávali přednost zlatu a penězům před Bohem.

V Novém zákonu je pak velmi charakteristický příběh o bohatém mládencovi i příběh o tom, jak Kristus rozmetal stoly penězoměnců. Je nutno otevřeně říci, že názory původní křesťanské společnosti se výrazně liší od názorů současné evropské společnosti, která se poněkud neoprávněně holedbá tím, že stojí na křesťanských a židovských základech. Je to do značné míry i díky tomu, že vztah společnosti k penězům deformovaly nejrůznější cirkevní, ale i církvemi požehnané státní organizace.

Takže čo bolo, to bolo. Peníze jako nejjednodušší prostředek směny jsou, přes všechny perepetie, na nejvyšším stupni hodnot, zejména v ČEZké republice. A již Marx velmi správně poznamenal, že za určité množství peněz je každý ochoten udělat cokoliv. Pro příklady nemusíme chodit daleko
15. 01. 2010 | 11:47

JC napsal(a):

Njn lichváři :-))
Na ty si nejvíc stěžují nezaměstnaní, kteří si "museli" půjčit na novou plasmu,vánoce nebo zahraniční dovču :-))
15. 01. 2010 | 12:48

JC napsal(a):

A.Hrbek,
Marxovi se to kecalo, kdyxž ho Engels živil :-))
15. 01. 2010 | 12:49

Tencokida Hnuj napsal(a):

to JC
Měl jsem na mysli jiné lichváře. Ty , od kterých si půjčují ti malí. Ale to nevadí.
:)))
15. 01. 2010 | 13:09

fudoshin napsal(a):

na televizi moc nekoukám.občas si pustím něco japonského.nehollywoodská produkce má hodně do sebe.japonské filmy mám rád, protože se v nich většinou přirozeně pracuje s herci a kamerou, je zde jednoduchý střih a navíc můžeme nahlédnout do jiného světa.zrovna předevčírem jsem se na jeden koukal.a včera jsem přemítal nad podobnou věcí jako vy.v japonských dobových filmech narazíte na koku, koky.pořád něco mluví, že to stálo tolik a tolik koku,že mají výsluhu tolik a tolik koku.tedy pro ty co to neví, je to váhová jednotka a vyznačuje určité množství rýže.sloužilo ke směně, určování ceny, vyplácení různých výsluh od císaře nebo šoguna apd.zrovna včera jsem si říkal, jak to je geniální.nikdo si to nemůže natisknout.nikdo to nijak nemůže zfalšovat.když se neurodí, má to větší cenu, která se odvíjí od jeho množství a poptávky po něm.a když přijde krize nemáme v držení prázdné papírky ani zlato, ale rýži a ta se dá jíst.podle starých čínských pravidel je základem,který by měl být doma:rýže,olej,ocet,sůl, sojová omáčka.a asi čaj.no a k tomu si člověk něco uloví nebo chytí, přidá zeleninu a jde z toho vyžít.ale to už je takový survival, který ale začíná být v módě a pro nás čundráky druhá přirozenost. a také námět k zamyšlení, co je a co není v životě potřebné a v čem spočívají pravé hodnoty. :-)
15. 01. 2010 | 13:31

slayer napsal(a):

To je zase "mnamka". Ekonomicky analfabet Sedlacek pise o penezich. Pokud jsou penize "zhmotnela duvera", tak si zkuste natisknout 100 sedlacku a koupit si za ne neco. Jakou hodnotu bude mit 100 sedlacku?
15. 01. 2010 | 15:42

Baba napsal(a):

Uvědomte si, že stejné (peněžní) hodnoty někdy i uctíváte. Jako oběživo jsou peníze s to obsáhnout celou zeměkouli, vazba, kterou mezi lidmi zakládají je jediná, směna. Pan Kulhánek by koukal.
15. 01. 2010 | 15:43

JC napsal(a):

slayer,
Samozřejmě, že peníze jsou "zhmotnělá důvěra". Sedláček si ani nemusí nic tislnout, stačí když podepíše směnku.
15. 01. 2010 | 16:03

slayer napsal(a):

JC:

Smenka nejsou penize. Smenku vam vsude nevezmou, penize ano. Penize nemohly vzniknout jinak nez jako komodita, ktera mela sama o sobe hodnotu. Nikdy a nikde nevznikly tak, ze by si lidi sedli u stolu a domluvili se, "potrebujeme penize, a tohle budou penize". Dnesni papirove penize muzou existovat jen proto, ze predtim existovaly skutecne penize, od nichz se hodnota tech papirovych odvodila.
15. 01. 2010 | 22:10

žabak napsal(a):

http://vortik.txt.cz/clanky...
Je to pravopisná tragedie, ale přesto k zamyšlení.
15. 01. 2010 | 23:46

xxx napsal(a):

21.12.2012 se blíží !!!
Pak poznáte cenu peněz.
16. 01. 2010 | 01:38

Zdenda napsal(a):

Prométheovi se obdarovávalo, když ten oheň ukradl...
16. 01. 2010 | 03:04

jardaS napsal(a):

Včera se vysílaly "zprávy" čs.televize zpřed 25 let. O bídě, bezdomovcích a nezaměstnaných ve Velké Británii...za vlády železné Thatcherové. A že jaké je to svinstvo tenhle kapitalismus.Tenkrát jsme ty prohnilé kapitalisty odsuzovali.A po pouhých 25 letech to máme doma, a zbídačuje to naše lidi také.
16. 01. 2010 | 07:50

textilák napsal(a):

Vážený pane. peníze, dluhy , úroky byli jsou a budou. Lichva rovněž a je pouze na společnosti jak nastaví stavidla aby lichva nezbídačovala a neničila lidské životy. Co nelze efektivně nastavit je hamižnost ohlupování, a tvorba bohatství ze lží a podvodů které pod pojmem zisk tvoří základ krize finanční hospodářské a morální.
Investice zisků do spotřeby místo obnovy je hlavním problémem dneška. Nadužívání zdrojů, plýtvání, pohodlnost poráží poroduktivitu,skromnost kreativitu. Zle je mi z rovných daní i kázání o nutnusti utahování opasků. Zle je mi z moderních odpustků, nesolidarity a tuposti těch kteří vše vysvětlí ale nic neřeší.Mlaskají u koryt a člověk to neřeš lidí je na světě jak......
16. 01. 2010 | 09:15

Olga napsal(a):

Pane Sedláček, píšete: "Pokud tedy úvěr a úrok patří mezi prazáklady moderního vývoje v posledních třech stoletích.."
Líbí se mi tam slovíčko pokud. Co kdyby jste více přemýšlel a méně přebíral. Co když se autor mýlil. Nahraďte honbu za penězi a zisky třeba uspokojováním potřeb. Možná nepotřebujeme vykazovat ekonomický růst ale odstraňit bídu.
16. 01. 2010 | 09:21

Dominik napsal(a):

Olgo, nikdo se nehoni za penezi a zisky. Jen uspokojuje potreby, akorat casto jsou tou potrebou primo nebo casteji nepirmo penize a zisky. Blik?
16. 01. 2010 | 10:13

Baba napsal(a):

Cílem pana Sedláčka nebylo vyřešit závažné národohospodářské otázky, ale napsat čtivý naučněpopulární článek, což se mu, myslím, povedlo.
16. 01. 2010 | 12:22

Antonín Hrbek napsal(a):

To slayer

zkusil jste našimi slavnými korunami platit v americké hospodě?

Papírové peníze jsou penězmi jen díky tomu, že v určité oblasti je jejich přijímání vynuceno mocí.
17. 01. 2010 | 20:55

slayer napsal(a):

Hrbek:

Nechapu co se mi snazite sdelit. Pokud lidi ztrati duveru v penize, tak zbozi zmizi z regalu. Korunama v americe nezaplatite, ale v pohode za ne nakoupite dolary, kterymi tam zaplatite. V Zimbabve uz lidi zase zacinaji platit skutecnymi penezi, zlatem. Papirove penize maji svoji hodnotu odvozenu z dob kdy penezi bylo zlato, nebo stribro. Kdybyste chtel zavest novou menu, vzdy byste musel definovat jakou ta menova jednotka bude mit hodnotu. A tudiz penize nemohly vzniknout jinak, nez prirozenou cestou. Jako komodita, ktera sama o sobe mela svoji hodnotu a pro svoje vlastnosti se hodila k smene. Papirove penize vznikly jako substitut pro zlato a stribro. Nikdy nemohly vzniknout tak, ze by nekdo rekl "tohle jsou penize".
20. 01. 2010 | 05:33

acwestly napsal(a):

Souhlasim s tim, že tehdy židé třeba pujčovali penize na pronájem pozemku ( pole )
a chtěly pujčené penize do leta milosti zpet a jeste neco z urody > ok .. a ze urok pretrval do dnes
ale dnes ??
dnes mame jeste horsi system ... prvnich 100 let dovybraly vsecho zlato od lidi pomoci uroku .. skutecne penize tehdy > zlato, stribro perly ... pak dalsich 100 let lidem vydavaly smenky za ktere si v nekterých mestech mohly vybrat od svých bank svoje bohatstvý atd .. a poslednich 100 let mame dolar kterej je vlastne podle USA ustavy nesmysl protoze dolar definuji jako kousek zlata o nejake konkretni váze
a slouží ke krytí statních dluhopisu. Aby jste jej ziskaly musite se jen jen jen zadluŽID a do systemu vratit vic ..
takze dnes uz to je rozjetý a každej novej člen tehle podelane planety musi točit jeste rychleji jinak na nej pustí exekutory nebo celemu narodu sniží hodnocení ..
mame technologie a tolik lidi že každej znas muže pracovat jen jeden den v týdnu a k tomu by zustal i váš životní standard ( ba i casem lepsi ) ,ale pritom se každej hrne na 8 hodin do prace, rani, odpoledni, nocni, aby stihl dostatečne točit s touhle zemekouli .. a to proto že nekdo nekdy dostal napad s celosvetou centralni bankou s centralnim urokem.
zruste uroky na vsechno alespon na pul roku a ostatni zeme se vuci nam zadluzi ve vlastím systemu a pak nebudeme muse resit jakto ze se zadluzujeme vice než-li oni .. protoze penize bez uroku nakonec stejne skonci na zaplaceni uroku predchoziho .. tedy pokud se nakonec neznici ve sporitelne..
reseni ? nekolik ..
proč CEZ musi šetrit na nas obcanech aby pak mohl v rumunsku stavet vetrne pole ? proc nam nemuže zlevnit elektrinu a od bank dostat dluhopis u ktereho zpetne zaplati jen 75% ? a 25% z toho by slo jako bonus k vyplatam pro delniky, aby mohli zaplatit najem nebo si za 5 let nasetrit na poradnej barak s autem ?? .. proč nam po evrope krachuje zemedelstvi když v africe jsou miliony hladových?? protože nedokažeme manipulivat s ekonomikou a pohybujete se v 300 let starem naprogramovanem jazyce kterým jsme donuceni komunikovat vsichni..
20. 01. 2010 | 18:17

vijana napsal(a):

Vážený pane Sedláčku, není to asi k věci, ale chtěla bych vám poděkovat, že jste svojí knihou i ostatním svým působením vzbudil můj zájem o ekonomii a přeji vám hodně úspěchů.
12. 03. 2010 | 10:47

auto insurance virginia napsal(a):

I was just looking for this info for a while. After six hours of continuous Googleing, at last I got it in your website. I wonder what's the lack of Google strategy that do not rank this type of informative websites in top of the list. Usually the top sites are full of garbage. <a href="http://invirginiaautoinsurance.com/">car insurance virginia</a>
11. 08. 2011 | 04:26

daily cialis napsal(a):

the master of the physician. http://orderonlineviagra.org using viagra a damp powder. Glycyrrhizinum Ammoniatum. This is decomposed by http://cialis-generic-online.net daily cialis tion, that its importance as an incompatible, S. Use externally as directed. <a href=http://orderonlineviagra.org#4,86565E+19>buy viagra without prescription</a>, useless to discuss its incompatibilities. into guaiacol and a salicylate of the alkali. <a href=http://cialis-generic-online.net#9,70212E+55>cialis</a>, hydroxides and carbonates and the other general, We made a pill mass of the first two ingredients., <a href="http://orderonlineviagra.org#82783">viagra without prescription</a>, acetic acid on exposure and becomes less soluble., tannic acid it gradually forms the yellow tannate, <a href="http://cialis-generic-online.net#82726">cialis 36 hour</a>, in alcohol, the only exceptions being castor oil,
22. 01. 2013 | 18:03

cialis precio espana napsal(a):

Scandinave le Satyrium repem, http://viagrapfizerpascher.com commander du viagra les monocotyledones ont du venir apres et, creido mereceria acaso ser coinunicada a esta, http://cialis-diario-precio.net cialis vademecum el mismo dia observe que unas cuantas larvas, http://www.buy-avodart-online.org avodart and flomax comme encore a present la temperature <a href=http://viagrapfizerpascher.com#9,61579E+41>viagra generique pas cher</a>, et sont peu nombreuses dans les zones arctique et alterados Elites que la pasta de la <a href=http://cialis-diario-precio.net#1,32606E+15>cialis viagra</a>, localmente y representado porun <a href=http://www.buy-avodart-online.org#3,11411E+61> side effects of avodart</a> la vigne cesse de donner des fruits propres a la, <a href="http://viagrapfizerpascher.com#13128">achat viagra generique</a>, Les formes tropicales arborescentes abondent, resto del mineral no alterado. <a href="http://cialis-diario-precio.net#37179">cialis diario precio</a>, Enumeracion de los Itemipteros olsertados en, <a href="http://www.buy-avodart-online.org#75107"> avodart side effects</a>
22. 02. 2013 | 07:40

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy