Nesnesitelné vertigo aneb Vrať nám závrať

24. 01. 2010 | 22:03
Přečteno 8027 krát
Zpráva kapitána pro techniky, kteří spravují letadlo: neuvěřitelná úroveň hluku v kabině pilota. Odpověď technika, která se za pár dní objevila ve vypořádání vady zněla takto: hluk nastaven na mnohem uvěřitelnější úroveň. Nebo z jiného soudku: všimli jste si někdy, že na nespravedlnost nadáváme téměř výhradně v momentě, kdy nás postihuje negativně?

K tomu, jak spolu tyhle dvě věci souvisejí a proč se o nich v úvodu zmiňujeme, se ještě dostaneme, začněme ale zeširoka.

Pokud je aktuální hospodářský cyklus něčím výjimečný, je to nárůst, nikoli pád. Podíváme-li se totiž konkrétně například na index akciových trhů - a uděláme si trendovou analýzu - dostali jsme se v tomto cyklu o 163 % nad dlouhodobou úroveň. Jinými slovy: houpačka (nebo chcete-li hegelovsko-dialektické kyvadlo dějin) se rozhoupala směrem vzhůru jako nikdy předtím.

Největší dosavadní odchýlení od dlouhodobé úrovně činilo 83 %. Zajímavé na tom je, že to bylo v době před velkou hospodářskou krizí na konci dvacátých let minulého století.

Období nadprůměrného zhodnocování akciového indexu střídaly doby jeho poklesu. Po zmiňovaném prudce netrendovém (tedy vyšším, než je dlouhodobý průměr) nárůstu cen akcí nastal dějinně nejhlubší propad - a to o 66 % pod dlouhodobý průměr. Podobně, i když méně extrémně, se americký index S&P choval předtím i potom.

Úchylky a výchylky


Tentokráte jsme se od trendu odchýlili téměř třikrát víc - o oněch 163 %. Člověk by tedy čekal, že zpětné zhoupnutí extrémně vychýleného kyvadla bude následovat podobně hluboký propad. Výsledek? Nejhlubší propad amerických akciových trhů (z 9. března 2009) byl - chvilka napětí - šest procent pod trend (sic!). To je celé.

Opakuji tedy větu z úvodu s dvojím důrazem: Pokud byl aktuální hospodářský cyklus něčím historicky výjimečný, pak neuvěřitelným nárůstem, nikoli propadem. Propad se nám zdál opticky veliký, protože nám působil závrať pád z velké výšky. Ten pád ale nebyl ničím jiným, než návratem k normálu. Jinými slovy: tempo růstu bylo přivedeno na více uvěřitelnou hladinu.

Od dna, kterého dosáhl začátkem března minulého roku, index během pouhých dvou set dní posílil o 70 %! Podobnou neuvěřitelnost jsme viděli na akciovém trhu v poslední době už třikrát.

Po celou druhou polovinu devadesátých let - když se nafukovala internetová bublina - bylo zhodnocení akcií neuvěřitelně překotné. Potom "bublina praskla", ale už od roku 2002 bylo možno opět sledovat stejnou překotnost, která dokonce měla skoro shodnou strmost růstu. To trvalo do konce roku 2007 a pak přišla tahle nejnovější krize.

Její propad (věříme-li tedy tomu, že máme dno za sebou), trval jen 16 měsíců. Což je mnohem kratší doba, než po jakou jsme se museli potýkat s propadem po černém pátku (34 měsíců), internetové bublině (30 měsíců) nebo v souvislosti s ropnou krizí v 70 letech (21 měsíců). A už zase, potřetí, jsme na stejně prudké trajektorii. Ach, ta nesnesitelná lehkost neuvěřitelnosti.

Pochválen budiž cyklus


Kdysi jsem si myslel, že je to nevděk nadávat jen když se trošku, "nespravedlivě" propadáme a alespoň se nezarážet, když "nespravedlivě" rosteme. Když jsem na toto téma debatoval s filozofem Janem Sokolem, poučil mne, že to je obecná vlastnost dobra a zla.

Dobro bez zla nevidíme. Nikdy jsem nebyl tak vděčný za své bezbolestné břicho jako po několika dnech nesnesitelné bolesti z otravy jídlem. Možná to je jeden z (ontologických) důvodů, proč se ekonomika vyvíjí v cyklech.

A z tohoto pohledu bychom měli za cykly být vlastně nesnesitelně vděčni.

Psáno pro HN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

jip napsal(a):

poslední 2sloupce připomínají Harryho Pottera,... přečtete si, jip

jinak hezké počtení
24. 01. 2010 | 22:24

Pípa napsal(a):

Jó,když přijde perióda s červenou lucernou. Ale to je život.
24. 01. 2010 | 23:18

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, nespravedlnost, která nás postihuje negativně.., uf, pozitivně vzato, velmi zajímavé téma, zvláště pak když vše pak ubírá se ručičku v ručičce s dobrem i zlem.., a ešče po internetu. No, nekupte to...

ROZCLICKANEJ SVĚT

že se mi tak líbíte
tak vám kliknu
na site

budete mít bodík v ranku
a příjde centík
za reklámku

centíkem pak podělíte
ty
co moudro čerpaj
z vaší site

dáte ho ať klikají
a centíky dál
dělají..

a moudro dojde
vemte jed
možná zítra
když ne
hned...

Veselé krizování a vepřové chřipkování...
http://images.bugaga.ru/pos...
24. 01. 2010 | 23:27

Lukáš Bušina napsal(a):

Opět výborné. Dnes jsem velmi potěšen.
24. 01. 2010 | 23:32

sonic napsal(a):

prosimvás, ty vaše ontologický příčiny krize, to vaše dobro a zlo... jenom lidem blbnete hlavu! centrální banka => měnová expanze => malinvestice => bublina => inflace => měnová restrikce => nedostatek likvidity => likvidace malinvestic, krize. NIC jinýho v tom není, žádný ontologický kydy. jenom centrální banka.
25. 01. 2010 | 03:33

Gerd napsal(a):

Ale no tak, pane Sedláčku,
ten neuvěřitelný růst cen na akciovém trhu lze snadno vysvětlit stejně neuvěřitelným tiskem obdélníčků zeleného papíru nazývaným USD. A nekupujte akcie, tedy něco méně virtuálního, když brzy bezcenné papírky na nákup akcií přibývají, jak kdyby je shazovali z vrtulníku.
Co se týká příčin krize, její zárodek je již v překotném hospodářském růstu. Zejména spekulativním růstu cen cenných papírů, kdy jejich hodnota není tvořena reálnými výnosy (úrok obligací, dividenda akcií), ale spekulativním očekávání. a protože žádný strom neroste do nebe, zákonitě musí přijít pád. Tím větší, čím výše vystoupala spekulativní část cen nad reálnou hodnotu. Pak je krize očistným procesem, sražením z výšin nebetyčného optimismu. Protože ani v tomto případě se pád, očistná část krize, nekonal (byla to jen taková zastávka k nadechnutí na další růst), příští krize bude o to větší. Tohle lze předpovědět opravdu s jistotou. A kdy tomu tak bude? Asi za 3 - 5 let (tento odhad vychází z pohledu do křišťálové koule, nejúspěšnějšího ekonomického modelu předpovědí na další období).
Pokud byste hledali skvělého burzovního analytika, doporučuji šimpanze. Dlouhodobě má nejlepší model, ale moc si s ním nepokecáte. :-)
25. 01. 2010 | 09:48

Jirka H. napsal(a):

sonic:
Jste mistr zkratky... :o)
25. 01. 2010 | 10:36

Jirka H. napsal(a):

To autor:
No pane Sedláčku, existují ekonomové, kteří za hlavní neštěstí považují právě umělý růst - bublinu, která není založena na růstu úspor, a recesi naopak vítají, jako nepříjemný, ale v zásadě pozitivní jev, který tuto vlnu plýtvání na špatné investice ukončí...
25. 01. 2010 | 10:42

Béda napsal(a):

p. Sedláček,

předem bych chtěl říct, že nejsem ekonom a virtuální hry s cenami cenných papírů jsou mi cizí.

Ze své omezené perspektivy laika bych chtěl pouze podotknout, že nechápu optimismus ekonomů, kteří na základě nějakých nárůstů cen burzovních papírů spřádají růžové vize ve chvíli, kdy nezaměstnanost narůstá, stát se dluhovou pastí přibližuje k propasti a poptávka na mezinárodním trhu po nosném produktu ekonomiky - automobilech soustavně padá.

Ale třeba mi to z makroekonomického pohledu dokážete objasnit a odvést mě z cesty naivního pesimismu.
25. 01. 2010 | 10:49

Lukáš Bušina napsal(a):

sonic: Ne.

Jirka H: Jsem větší mistr zkratky? :-)
25. 01. 2010 | 10:50

Antonín Hrbek napsal(a):

Pan Sedláček úspěšně směšuje ekonomický růst a růst cen akcií. Pořád se pohybuje ve virtuální finanční ekonomice, která s tou reálnou produkční nemá mnoho společného. A ta zase má dost daleko od uspokojování skutečných potřeb.

Špatné jsou dvě zásadní věci - nadvýroba statků, které je nutno do spotřeby za každou cenu vnucovat a nadvýroba bezcenných papírků, počínaje penězi a konče nejrůznějšími "deriváty". A samozřejmě žití jednotlivců i států na dluh. Kdo bude ale mít odvahu to změnit?
25. 01. 2010 | 10:53

Jirka H. napsal(a):

Lukáš: Stručnější jste určitě... :o)
25. 01. 2010 | 10:56

jogín napsal(a):

Gerde, výtečně, jenže chyba je v tom, že se papírky z vrtulníku neshazují, to by si lidé koupili zboží a bylo by po krizi. Papírky věnuje erár bankám.
25. 01. 2010 | 11:24

Jirka H. napsal(a):

jogín:
Shazování papírků z vrtulníku by byl stejný nesmysl, jako shazování papírků nad bankami - jen by to bylo jaksi "spravedlivější" - peníze by se znehodnotily všem stejně rychle...
25. 01. 2010 | 11:39

pa napsal(a):

Pane Hrbku, nadvýrobu statků nikomu přece nevnutíte. Jedinou odvahu to změnit by neměli mít politici, ale zákazníci, jediným mechanismem je poptávka a jediným výsledkem nerovnováhy musí být bankrot. V pravěku nenastala krize ani nedostatkem kamenů ani nadbytkem pazourku.
25. 01. 2010 | 12:19

Antonín Hrbek napsal(a):

Vážený pa,

úspěšnými nástroji na prodej nadvyrobených statků jsou reklama a úvěry, které stimulují poptávku. K tomu přistupuje tendence vyrábět výrobky s životností jen o málo delší než je záruční doba.
25. 01. 2010 | 12:28

Tencokida Hnuj napsal(a):

Asi před týdnem jsem si přečetl takový malý článeček, že za krizi si můžou obyčejní lidi a to tím, že své peníze svěřují bankéřům a ekonomům. Dávají pak na jejich rady, protože jim jako profesionálům věří, že se o jejich modlu postarají tak, jak by to oni sami nikdy nedovedli. Zbožněným bankéřům, ekonomům a finančním kejklířům pak stačí vtáhnout do své hry stát (stát přece peníze potřebuje a oni je mají) a je zaděláno.
Na jedné straně důvěřiví lidé, na druhé straně ziskuchtiví lichváři. A arbitr se stále víc a okatěji přiklání k jedné straně. Uhádnete ke které ?
25. 01. 2010 | 12:31

Jirka H. napsal(a):

Antonín Hrbek:
Pokud byste měl pravdu, tak by existovaly pouze firmy, které mají nejlepší reklamu a marketing, a ty zbylé by převáděly veškeré investice do této oblasti, aby se staly rovněž nejúspěšnější...
Nic takového se neděje...
25. 01. 2010 | 12:59

patriot napsal(a):

dobrí a zlí makléři ... vážený pane Sedláčku penězmi nelze měřit rozměr bytí ...
25. 01. 2010 | 13:03

Martin Vraný napsal(a):

Po dlouhé době jsem se odvážil přečíst něco od Sedláčka a už třetí odstavec mi potvrdil, že jeho eklekticismus nabývá obludných rozměrů - dát do souvislosti "hegelevsko-dialektické kyvadlo dějin" a "houpačku" na akciových trzích si dovolí tak akorát opilý student filosofie snažící se v hospodě udělat dojem spolužačky.

Je to škoda, protože kdyby se Sedláček nesnažil za každou cenu zasadit ekonomii do celku světa pomocí exkursů do jiných disciplín (což bez dostatečné erudice působí nevyhnutelně diletantsky), bylo by to mnohem zajímavější čtení. I když méně líbivé, méně zvěstovatelské.
25. 01. 2010 | 13:41

KEMA napsal(a):

Pohybujeme se ve virtuálním finančním světě který je ale většině lidí naprosto vzdálený a lhostejný. Zajímá je jen jedno - kolik mají v ruce, co si za to koupí, prostě hmatatelná jistota. Nějaký svět financí je jim prostě ukradený. Cyklické opakování čehokoliv je tady zákonité jako den a noc.
25. 01. 2010 | 15:22

JŠ napsal(a):

Pokud bychom zjednodušeně definovali,že dobro jsou činy,které lidem zajišťují pohodu a spokojenost a zlo činy,které lidem zajišťují utrpení a trápení,tak v řetězci příčin a následků se mnohdy nedá rozlišit,jestli konkrétní čin nebokonkrétní činnost způsobila více dobra nebo zla.Jednak se to obtížně hodnotí při nedostatku informací a neznalosti všech příčin a vlivů a navíc těžko posuzovat tu intenzitu.je subjektivní posuzovat,jestli je větší utrpení umřít třeba na AIDS nebo na nedostatek jídla tedy hladem.Jako dobro můžeme hodnotit třeba zvyšování HDP,do kterého je však zahrnována i např. výroba zbraní,které někde v jiné části světa v nějakém lokálním konfliktu působí utrpení se všemi dalšími následky.Různých příkladů je mnoho,kdy nastávají protichúdné efekty.Např. konzumace čokolády.Na jedné straně má dobrou chuť,negativní na tom ale je,že způsobuje např. zubní kazy atd.Podobně automobilová doprava,na jedné straně umožňuje rychlé cestování,na straně druhé způsobuje vážná zranění. třeba o noži nejde jednoznačně říct,zda je negativní nebo pozitivní,záleží na tom,kdo ho v jaké schvíli drží v ruce. Vliv okolností vystihuje také přísloví:Oheň je dobrý sluha,ale zlý pán.
25. 01. 2010 | 18:03

Gerd napsal(a):

jogíne,
psal jsem: "jak kdyby je shazovali z vrtulníku.". Narážel jsem na jednoho konkrétního člověka.
Když se před lety Amerika bála deflace, říkal nynější šéf Fedu Ben Bernanke, že není problém ji léčit. Stát přece může vždy tisknout tolik peněz, kolik potřebuje, a shazovat je lidem z vrtulníku. Vysloužil si za to přezdívku "Helicopter Ben". Tehdy však netušil, že si to vyzkouší i ve skutečnosti. Aby zmírnil dopady krize, napumpoval Fed do bankovního systému přes bilion dolarů - což Bernankemu vyneslo na Wall Streetu značnou oblibu. A ač ho do funkce šéfa dosadil republikán George W. Bush, oblíbil si ho i Obama.
Při jeho nástupu byla diskontní úroková sazba 4,5 %. On ji stlačil a 0,25%.
http://hn.ihned.cz/c1-38147...
Hezký večer!
25. 01. 2010 | 20:41

Olga napsal(a):

Zdá se mi, že ekonomové jsou vlastně hračičkové, kteří nás obyčejné lidi houpou. Asi jsou modní adrenalinové sporty.
26. 01. 2010 | 07:35

dusandvorak napsal(a):

Zdravím Vás srdečně, pane Sedláčku
Poradil byste nám s neziskovou organizací http://www.artlanguage.org na akciových trzích?
Mohli bychom si pak při zájmu investorů štrngnout dobrého moravského vína: http://blog.aktualne.centru...
Pevné zdraví a stálou pohodu přeje
Dušan Dvořák
27. 01. 2010 | 10:17

bláznivka napsal(a):

Tomášku, napiš o Avatárkovi!
27. 01. 2010 | 16:27

YN napsal(a):

Jeden hezký citát k rozdílu mezi dobrem a zlem:
" Za dobro se musí bojovat, zatímco zlo se děje samospádem" Milan Rúfus
29. 01. 2010 | 09:24

Jolana napsal(a):

Já přidám trošku tématické hudby pro dobrou náladu : http://www.youtube.com/watc...
05. 02. 2010 | 21:58

Jana napsal(a):

Tento "ekonom", sociolog, filosof a kdo ví co ještě není nic víc než hodně špatný guláš či jak říkají slováci "pojebaná križovatka" . Ťápe dohromady hrušky s jabkama. Včera jsem ho viděla v televizi, má ústa plná slov z Bible, a za zády je vidět Korán , jede na kole "sportovec" a hned si zapálí cígo. Kašpárek , kašpárek, a připadá mi , že si dělá z lidí srandu.....prosím Vás pane Sedláček neberte slovo Boží nadarmo.....je vidět , že jste se ještě nenašel.......
Sylva
08. 02. 2010 | 11:03

Alena A. napsal(a):

Pane Sedláčku,
připustím-li vaši úvahu nynější globální krize, pak dno, které dle vašich propočtů trvalo pouhých (16měsíců), bude trvat dalších cca (32měsíců)? To znamená, že je zapotřebí delší doby na postupný nárůst hospodářského propadu? To mmůže mít svou logiku.
08. 02. 2010 | 14:12

acwestly napsal(a):

Vezmeme-li v úvahu, že k ekonomicke krizi dojde tehdy když nejsou barevné papírky ( ne proto ze dojde elktřina, ryby atd .. )
pak nás zákonite jeste neco ceka. kolik lidi tehdy v minulosti bylo zadluzeno,aby se tisklo ?? ten pocet lidi je rastrovanej pocet, ale dluh a urok ke dluhu je vektorovej.. a to se vzajemne ovlivnuje.. tehdy méne lidi mensi dluh ,,
dnes vice lidi velkej dluh a mala krize, ale vektor dluhu je stejny ovsem s vetsim poctem lidi je vetsi vektor ..
vezmete si to takto .. kopnete do míče a on se od nejake zdi odrazí.. to ze se neodrazí do stejne vzdalenosti ze ktere jste ho vykopli.. tomu rikejme urok .. je to vec ktera cast energie pohlti a definitivne znici ( v nasem pripade jde o bankovky u občanu )...
tato krize je jen vetsi balonek (vice lidi vice penez ale vice se musi vratit bankam )
a ted si to pomyslne nakreslete
ty dva obrazky dvou krizí by meli podle matematiky vypadat zhruba stejne >> zvětšíte nejake geometricke těleso ale úhel nezvětšujete ..
to proč jsme zatim v jedne etape ze 3 (mirný pruběh krize jak jej známe ted )je jen proto, že je na svete vice lidi kteří se PRŮBĚŽNĚ zadlužují a tím udržují tento systém v chodu.. nicméně obrázek se dokreslí stejný.. matematicky prostě musí..
08. 02. 2010 | 22:07

Škarohlíd napsal(a):

Pane Sedláčku,

vycházíte z mylného implicitního předpokladu, že březnový propad byl dnem. To zdaleka nemusí být pravda a brzy se o tom možná přesvědčíme. Mimochodem trh se v krizi dvacátých let choval velmi podobně - po prvním propadu přišel krátký růst následovaný ještě větším propadem. Zatím neprozkoumaným faktorem je samozřejmě tištění dolarů, to minule posledně nešlo. Ovšem s největší pravděpodobností to nebude nic platné, Japonsko je zářný příklad. Pochopitlně, abychom se bavili na úrovni, asi by bylo vhodné upřesnit trochu naprosto mlhavý pojem "dlouhodobá úroveň". To je jako z reklamy na prací prášek, který už pere o 53,7% lépe, než běžný prostředek...a ubohé polodebilní hospodyňky slintají štěstím.
09. 02. 2010 | 19:47

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
26. 03. 2010 | 10:48

Links of London sale napsal(a):

I wasn't too crazy about doing it, but I couldn't think of anything else descriptive. Besides, I sort of liked writing about it. It took me about an hour, because I had to use Stradlater's lousy typewriter, and it kept jamming on me. The reason I didn't use my own was because I'd lent it to a guy down the hall.
31. 03. 2010 | 09:41

replica watches napsal(a):

Přinejmenším pozoruhodné jsou šachy kolem bývalé dceřiné společnosti ČEZ, firmě I&C Energo. Firmu si ČEZ vyšlechtil na hlavního dodavatele údržby a rozhodujícího partnera v rekonstrukcích na klasických a jaderných elektrárnách v ČR. I&C Energo navíc vlastní know-how k software řídícího systému na Temelíně
10. 04. 2010 | 02:55

replica watches napsal(a):

Přinejmenším pozoruhodné jsou šachy kolem bývalé dceřiné společnosti ČEZ, firmě I&C Energo. Firmu si ČEZ vyšlechtil na hlavního dodavatele údržby a rozhodujícího partnera v rekonstrukcích na klasických a jaderných elektrárnách v ČR. I&C Energo navíc vlastní know-how k software řídícího systému na Temelíně
10. 04. 2010 | 03:19

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy