Animal spirits a racionalita: strach z obojího

08. 03. 2010 | 01:08
Přečteno 6408 krát
To, čeho se bojíme, často prozradí o naší době nejvíc. Zdá se, že se jako lidé bytostně obáváme dvou věcí - zvířeckosti (příliš životně spontánního) a mechanického (příliš mrtvolně chladného). Hned to vysvětlím. Také se pokusím ukázat, co to má společného s ekonomií.

Bojíte se v noci v lese? Nebo myší, pavouků či hadů? Ačkoli ani jeden strach přitom není racionálně odůvodnitelný, přesto se nás občas zmocní až panická hrůza, když jsme s něčím takovým konfrontováni. Na toto téma koneckonců existuje bezpočet hororů a příběhů, např. fenomenální Ptáci Alfreda Hitchcocka.

Na druhou stranu velký počet novodobých příběhů a mýtů (zachycených dnes většinou ve filmech) poukazuje na to, že největší ohrožení lidstva představují roboti, cosi mechanického, co jsme kdysi sami stvořili. Stroje se však hrůzostrašně vymykají kontrole, jako bychom vyvolali jakéhosi mechanického démona z Aladinovo-vědecké lampy. V tomto scénáři lidskost neohrožuje zvířeckost, nýbrž naopak nelidské, jakoby oživlé mrtvé stroje (první díl Matrixu, Transformers, ale i starší klasika, např. R. U. R). Cyberpunk se odvrací od kdysi optimistického pohledu na (konzumní nebo vědecko-technický) pokrok a dělá z něj noční můru. Stroje se stávají zvířecky neovladatelné. Vždyť stroje často nabývají lidskou (roboti) či zvířecí podobu (ve filmu Matrix vypadají stroje jako chobotnice či hmyz).

Čapkovo dědictví

Máme štěstí, že máme Čapka. Jeho Válka s mloky a R. U. R. mají mnoho společného - vlastně spojují oba výše zmíněné motivy. V prvním scénáři nás ničí zvířata, ve druhém roboti, jež jsme sami vytvořili (mimochodem zvláštní, že se je snažíme vytvořit k obrazu svému, dát jim lidskou podobu, jako kdysi Bůh stvořil k obrazu svému člověka). V obou případech se však bojíme téhož: lhostejnosti, s níž nás mloci nebo jiné zvířecí bytosti trhají na kusy, taktéž se bojíme i lhostejnosti robotů. Pozdější sci-fi oba hororové elementy kombinuje a vzniká postava vetřelce, ufona, hrůzného nelidského zvířete, mnohdy technicky vybaveného, jemuž na všem lidském vůbec nezáleží, asi tak jako nám třeba na ubrousku od párku v rohlíku.

A jak to probůh souvisí s ekonomií? Zaprvé, člověk nemusí být psychologem, aby viděl, že v obou extrémech se člověk bojí svých vlastních psychických rysů. Dalo by se říci, že se pohybuje právě i mezi těmito dvěma extrémy, onou mrtvolnou racionalitou a živočišnými emocemi. Zadruhé, hororovým zvířatům i mrtvému mechanickému stroji (či mrtvému duchu) chybí to, co ekonom Adam Smith považuje za klíčovou lidskou morální vlastnost, totiž soucit. Zbavíme-li se jej, stanou se z nás buď zvířata, anebo stroje. To záleží na tom, ke kterému extrému se přikloníme, zda k zvířecímu v nás, anebo mechanicko-racionálnímu. Z obojího máme ontologický strach. Zatřetí, vědecko-technického pokroku se podvědomě obáváme. Bojíme se, zda jsme konzumním životem nevyvolali něco, co se vymklo kontrole, co spíše ovládá nás a cupuje a mění náš svět, jejž jsme znali a měli rádi.


Strach a harmonie

A konečně začtvrté, Maynard Keynes se proslavil termínem "animal spirits", tedy otrocky přeloženo zvířecí duch (lépe přeloženo duševní, cosi, co námi - dle Aristotela - hýbá, co nás animuje). Animal Spirits v nás jedná emotivně, spontánně, nedomýšlí důsledky, chová se jakoby zvířecky. Právě tímto principem Keynes ve své stěžejní knize Obecná teorie zaměstnanosti, úroku a peněz odůvodňuje mnohé v ekonomice. Něco jsme si přece jenom přinesli z lesů, z doby, kdy jsme žili přírodně. Žijeme sice civilizovaně ve městě, nosíme kravaty a čteme statistiky, ale každý v sobě nosí své animal spirits. A přítomnost tohoto nepochopitelného až mystického v nás zase nahání strach exaktní vědě, ale i selskému rozumu. Oboje nás však činí lidmi. Mír nastane, až se nám podaří s tímto žít v harmonii.

Psáno pro HN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

klarasamkova napsal(a):

Strach zabíjí myšlení... na to je třeba pamatovat. :-)
08. 03. 2010 | 04:38

Ládik napsal(a):

Noc v lese je to pravé - opět se mohu stát zvířetem. To slyším i trávu růst, jako kdysi Pithart, když mu ještě sloužil sluch.
08. 03. 2010 | 05:03

juvel napsal(a):

Pan Michl velmi často a celkem šikovně používá myšlenky z Bible. Také dnes ji použil, když nás uvádí do rozporů lidské podstaty a nabízí jakési řešení. Při tom Bible pojednává o těchto věcech daleko zasvěceněji a hlouběji a ukazuje také jediné možné řešení. Trochu mě udivuje, že p. Michl je poselstvím Bible v podstatě nedotčen.
08. 03. 2010 | 08:24

juvel napsal(a):

oprava: omylem jsem použil jméno p. Michla místo autora blogu p. Sedláčka. To je tak, když se člověk nesprávně soustředěn.
08. 03. 2010 | 08:32

Pípa napsal(a):

Autor,
máte pravdu, hezky jste to napsal. Tady u nás nám chybí hodně kulturní a lidský rozměr. A ještě dlouho nám bude chybět. Materializmus převládá. Kdybychom alespoň byli více věřící, to by nám mohlo pomoci. Jenomže při naší povaze a našich zkušenostech? Tak možná pomůžou lidé jako vy, kteří nasáli znalosti a kulturní a lidské zkušenosti na západě a mají dostatek inteligence si z toho vybrat to správné.
08. 03. 2010 | 10:32

Xman napsal(a):

Autor velmi dobre vystihol podstatu dnesnej spolocnosti, ked jej vyvoj podlieha viac iracionalnemu strachu ako racionalite. Dovod je, ze ludia su naozaj ako stado - jeden baran prenesie svoje fobie na x dalsich ovci. To funguje aj u ludi, jeden bloger moze rozsirit paniku na zaklade iracionalnych hluposti naisanych v jeho clanku.
Samozrejme existuje cesta ako sa voci tomu branit a to je cesta socialnodemokraticka. Socialny demokrati a zvlast ich predseda Jiri Paroubek sa neboja nicoho. A kto sa neboji, ten nemoze preniest na druhych ziadny strach, lebo ho jednoducho nema. Tym padom je socialnodemokraticky pristup viac racionalny ako pristup turbopravicovy, pravica zvykne ludi strasit a tazi z toho. A to nie je ani pekne ani rozumne.
08. 03. 2010 | 10:44

Elena napsal(a):

Pípo,

jedine čo sa autor naučil na zapade, plagiatorstvu=piratstvu,

ja by som ty vedela povedať , kde autor vycucal nápad na blog,
ale kašlem na to
08. 03. 2010 | 10:52

Monika napsal(a):

"Máme štěstí, že máme Čapka." Proč? To autor nevysvětluje, jen pár frází jako vystřižených z učebnice pro základní školu.

Navíc neumí ani SPRÁVNĚ napsat titul jedné z nejvýznamnějších Čapkových knih: nikoli "Válka s mloky", nýbrž "Válka s Mloky". Nešlo totiž o mloky, pane Sedláčku, ale o inteligentní zvířata trochu podobná obrovským mlokům... V autorově rukopisu poté, co se tento živočišný druh civilizuje (Kniha druhá, kapitola 1), jsou uváděny vždy s velkým M, stejně jako v titulu. Kdybyste si knihu konečně přečetl, zjistil byste, že tomu tak je - válčí se s Mloky, nikoli s mloky (Salamandra salamandra). ;)

Tahle chyba se ale objevuje i v encyklopediích a učebnicích, dokonce i na samotných přebalech knih (kde jsou pak v textu nikoli mloci, ale Mloci, což je hezká ukázka šlendriánu), dokonce i na stránkách Městské knihovny v Praze, která nabízí celé dílo Karla Čapka online, je název této knihy uveden CHYBNĚ.

No - hlavně že máme štěstí, že máme Čapka. Přitom ani nejsme s to OPSAT správně název jeho románu... :))))
08. 03. 2010 | 11:57

Olga napsal(a):

Karel Čapek: KRAKATIT
Kapitola LIII.

… „Dědečku,“ vydralo se z Prokopa, „proč se mi to vše stalo?“
„Cože?“
„Proč mne potkalo tolik věcí?“
Starý přemýšlel. „To se jen zdá,“ povídal konečně. „Co člověka potkává, vychází z něho. To se jen tak z tebe odmotává jako z klubka.“
„To není pravda,“ protestoval Prokop. „Proč jsem potkal princeznu? Dědečku, vy … vy mne možná znáte. Vždyť já jsem hledal … tu jinou, že? A přece to přišlo – proč? Tak řekněte!“
Stařík přemítal, žmoulaje měkkými rty. „To byla tvá pýcha,“ řekl pomalu. „To tak někdy na člověka přijde, ani neví jak, ale bylo to v něm. A začne kolem sebe máchat –“ Ukazoval to bičem, až se koník polekal a začal uhánět. „Prr, copak? Copak?“ zavolal tenkým hláskem na koně. „Vidíš, zrovna tak to je, když sebou mladý člověk hází; všechno se s ním splaší. A ono není potřeba dělat velké kousky. Seď a dávej pozor na cestu; taky dojedeš.“
„Dědečku,“ žaloval Prokop, mhouře bolestí oči, „jednal jsem špatně?“
„Špatně nešpatně,“ děl starý rozvážně. „Lidem jsi ublížil. S rozumem bys to nedělal, musí být rozum; a člověk musí myslet, k čemu je každá věc. Třeba … můžeš stovkou zapálit, nebo zaplatit, co jsi dlužen; když zapálíš, je to jako větší na pohled, ale … Stejně to máš se ženskými,“ dodal neočekávaně.
„Jednal jsem špatně?“
„Cože?“
„Byl jsem zlý?“
„ … Nebylo v tobě čisto. Člověk … má víc myslit nežli cítit. A ty ses hrnul do všeho jako střelený.“
„Dědečku, to dělal Krakatit.“
„Cože?“
„Já .. jsem udělal vynález – a z toho –“
„Kdyby to nebylo v tobě, nebylo by to v tvém vynálezu. Všecko dělá člověk sám ze sebe. Počkej, teď přemýšlej; teď mysli a vzpomeň si, z čeho je ten tvůj vynález a jak se dělá. Dobře si to rozvaž a pak teprve řekni, co víš. Hý, no, no, no, pšš!“
Vozík drkotal po chatrné silnici; bílý valášek horlivě pletl nohama natřásaným a starožitným klusem; světlo tančilo po zemi, po stromech, po kamení, dědeček poskakoval na kozlíku a tichounce si prozpěvoval. Prokop si tvrdě přemnul čelo.
„Dědečku,“ zašeptal.
„Nu?“
„Já už to nevím!“
„Copak?“
„Já … já už nevím … jak … se má … dělat … Krakatit!“
„Tak vidíš,“ děl starý spokojeně. „Přece jen jsi něco našel.“
08. 03. 2010 | 12:20

Tom.Atom napsal(a):

Skvělý blog, pane Sedláčku, velmi dobře jste to vystihl. Vždy, když mluvím se zástupci T-mobilu, ČEZu, bankami, mám dojem, že se z lidí oni Vámi zmňovaní roboti už stali. Jak se chcete lidsky bavit s člověkem, který má v nápni práci co nejvíce se přiblížit komunikaci umělé inteligence? Jistě už každému z vás někdo podobný zavolal domů a přestože on obtěžuje vás a něco chce, jeho projev je zcela odlidštěný, jiné slovo než robotický mě nenapadá. Hyperkorektonost, právní jazyk a nenapadnutelné floskule, důraz na absolutní racionalitu..to vše způsobuje, že je současná společnost tolik odlidštěna.
08. 03. 2010 | 14:11

Baba napsal(a):

Oba termíny souvisejí s vynucováním respektu. Jeho potřebu ovlivňují vrozené dispozice, výchova a převládající prostředí. Přitažlivější, než si respekt vynucovat, je si jej získat. Pravidla pro získání respektu používáme ať vědomě či nevědomky dnes a denně, někteří je umíme i pojmenovat.
Zajímavější je zdolat soupeře ekonomicky.
08. 03. 2010 | 14:14

Da.Rock napsal(a):

Rád vás čtu, pane Sedláčku. Ale opět jsem čekal něco víc o ekonomii, ne jen těmi oslími můstky připojené zmínky a dávných osobnostech světové ekonomie. Prostě něco současného, aktualního...
K čertu, jak to mám ještě napsat? Kdy skončí krize? A skončí vůbec? A je to skutečně krize, nebo smrtelná křeč globálního kapitalismu?
Prostě hledám odpovědi na tyhle otázky. A nikdo neodpovídá... jako naschvál...
08. 03. 2010 | 18:03

Pípa napsal(a):

Elena
Paní Eleno, je to smutné, jestli je to tak, jak naznačujete. Příště si dám větší pozor a nebudu tak nadšeně chválit. Nejen tady. Zvláště, pokud to nemám ověřené.
08. 03. 2010 | 20:44

Baba napsal(a):

Pípa:
Můžete nechválit. Ale stěží budete dělat něco jiného líp.
08. 03. 2010 | 20:55

Monika napsal(a):

Elena

I když autora výše hnidopišsky "chytám za slovo", nikdy bych neřekla, že jde o plagiát. Články pana Sedláčka jsou originální, jeho kniha "Ekonomie dobra a zla" je velmi zajímavá a navíc čtivá. Odmítám takováhle obvinění, která jsou pouze nenávistným plácnutím.
08. 03. 2010 | 21:23

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro pana autora.Píšete moc dobře.Má ekonomická "kréda" jsou velice jednoduchá a jasná."Musím makat,aby něco bylo uděláno.Zasejt,starat se ,jinak nesklidím.Jo a ty semínka zasévám do půdy i do lidí.Mé ekonomycké myšlení by mi nevydělalo ani na chleba a vodu.Tužka s úsěvem.
09. 03. 2010 | 09:47

mb napsal(a):

Olga, hezký odkaz, čapek byl dobrej no ... kde jsou dnešní čapci ... kde jsou snowdenové minulých let ....

( nicmene jak čapek dopadl, to asi zas bud naprosto signifikantní, žejo .... )
09. 03. 2010 | 10:41

JPK napsal(a):

Nebojím se v lese ani ve dne, ani v noci. Není čeho. Jediné, z čeho jde strach, jsou debilní EKONOMOVÉ a důsledky jejich "řízení ekonomiky".
09. 03. 2010 | 11:43

Baba napsal(a):

Myslím, že ekonomové používají termín prolamování ledu.
09. 03. 2010 | 13:37

my.point napsal(a):

krize neskončí,protože to je setrvalý stav který bude průběžně grafy a HDP pouze laděn do příjemných tónů.Nejsme s to jakkoliv zamezit přibrzdění vývoje společnosti.Vývoj a lidské potřeby jsou dnes v zóně absurdně nutných společenských dogmat.Není možné jakkoliv zvyšovat další neracionální požadavky " nutné pro společnost".Setrvalý stav bude ústit do mechanického impulsu který nastartuje degeneraci hodnotového žebříčku ve kterém budou vyklízet pozice nemateriální normativy.V současné době jsou tato virtuální impéria na vrcholu a dá se předpokládat ,že již mírně za zenitem.Omračující spolehlivost v dodávce životně důležitých produktů se jeví jako podružná,nepodstatná a nerespektovaná veličina a je striktně opomíjena.Tato pracná a dlouhodobě přehlížená nutnost Nás dostane.Kdy? HMMMM myslím si že brzo.Pokud reálně nastane Maudnerovo minimum tak ten hoops bude vcelku rychlý.Jen pár poznatků: Globální oteplování - zateplování. Neprotiřečí si to snad? Kámoši nahoře -Řebíček - vily na jihu.? On ví a myslí si že já nevím:-)Čína a pozemky v africe?Důvod? Afrika jako celek a její nulová konkurenceschopnost?- Umělá blokace produktů a rozvoje-jak jina lze zajistit dobré ceny nákupů pozemků v budoucnu.Jak si zajistit odbytiště.Je to stejné jako bývalé OOP v čele s Arafatem.Umělá chudoba je důležitá pro bohatství.Jen jeden díl je nedomyšlený a to ,že bohatství je taky umělé.Mno,jsem se vyprázdnil a pokud to ten pisatel asi o 4 políčka výše přečetl tak mu dojde kdy bude ještě hůře. Jo pro základní posun kamsi bude důležitý březen ,duben.Pak budu vědět mnohem,mnohem více. S pozdravem někdo
10. 03. 2010 | 13:30

KaCa napsal(a):

Přesně tak! Hýbe námi animální strach a zapomínáme na vyšší LIDSKÉ city - čest, odpovědnost, soucit, láska, souznění, inspirace, hrdost, čest...je jich spousta a omlouvám se všem, které jsem necitovala. Krize ekonomické už podle Tomáše Bati mají kořeny v naší zvířecí pudové honbě do BEZ-VĚDOMÍ... Vyšší city oslovují to Božské v nás. Dáme-li svému strachu jméno (jako ho Adam v Ráji dával zvířatům), můžeme ho ovládnout. I samuraj měl dva meče - ten dlouhý na boj s vnějšími nepřáteli Krále, ten menší - na boj se zlem v sobě samém. Meč je nástroj intelektu. A jen ozbrojeni tím mechanickým, ale vládnoucí sami materii i své biologii tím vyšším principem lidství, který oslovují filosofie východu i západu - jen máme-li OBOJÍ ve své dlani - jen tehdy jsme chráněni. Před strachem z toho, co vytváříme. Buďme vědomými tvůrci svého života a jako hrdinové procházejme lesem svých strachů - za světlem na konci tunelu. Držím palce, Tomáši! Kateřina
11. 03. 2010 | 10:33

Tomáš Sedláček napsal(a):

Vážení blogeři, tady se musím ozvat. Jak vidíte, vaše komentáře čtu - a moc rád. Často se chci ozvat (a často pochvalně!), ale udržím se. Toto je poprvé. A to na Elenu:

Prosím, nařknutí z plagiátorství považuji ve svém oboru za to nejtěžší obvinění, rovné krádeži. Ač jsem Vás, drahá Eleno, hledal na webu, abych se Vás zeptal osobně, nenašel jsem, vystupujete zcela anonymně, proto Vás žádám o uvedení toho článek tímto způsobem. Co jste udělala, se prostě nedělá...

Upřímně a zcela zodpovědně prohlašuji, že tento, stejně jako všechny mé články, jsou mým originálním výtvorem. Žádný podobný článek nebo úvahu jsem zatím nikde nečetl. Vašemu obvinění nerozumím. Pokud někde na světě existuje článek, který spojuje strach z animálního a robotického s ekonomií, Čapkem a filmovými horory (což by mne celkem překvapilo!) rád si ho přečtu, ale o žádném takovém nevím.

Zdravím Vás všechny z Chicaga!
Tomáš Sedláček
11. 03. 2010 | 15:05

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro pana Sedláčka.Něco jsem již odpozorovala a nezapřu tedy,že mám z psychologie i státnici.Ale k věci.Chápu,že Vás nařčení paní Elena poněkud rozhodilo.To by se mi stalo také.Ale paní Elena mi ve svých náladách připomína psychokyvadlo." Příjde na blog,je veselá,rozverná,hladí,..i když není důvod.A obratem změna, protipól a špatná nálada.Občas vystupuje i pod jiným heslem než Elena.Když jsem její větu o plagiátorství četla,naskočilo mi-provokace-,čeká,co Vy na to.Trochu jsem to její kyvadilko tímto postrčila,uvidíme jaká bude reakce.Já mám ráda,když se mnou autor blogu "zavede řeč",někdy se vysvětlí i střet názorů.Jsem zvědavá,zda se paní Elena na blog vrátí a odpoví Vám,prostě kyvadlo nálad.Tužka,co strčila nos do věci,do které ji nič,viďte Elén.
11. 03. 2010 | 21:44

armani classic napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
13. 03. 2010 | 04:22

tag heuer napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
13. 03. 2010 | 04:23

Milan Horký napsal(a):

Postulátem zachování života na zemi je zajištění potřeb růstu, reprodukce a sebezáchovy. Ve smyslu zabránění vzniku individuálního rizika. Tento algoritmus platí nejen pro jednotlivé buňky, ale i systémy které utváří. Jednotlivé orgány a jejich systémové celky, člověka, sociální skupiny.

To že se máme bránit před riziky, a nebo lépe řečeno, že něco pro nás představuje riziko se dozvíme díky vnitřním prožitkům, které můžeme pociťovat například jako výše popisovaný strach. Jelikož tento mechanismus existuje i na buněčné úrovni, není se co divit, že jeho působení si to svoje říká i do běžného recionálně vědomého života. Onen Animal spirit, bychom si taky mohli klidně nazvat jako "Human nature".

Díky našemu ráciu, které si formujeme sociálním učením a individuálním zkoušením až během svého pozemského života (po narození) se taky můžeme naučit pěkné blbosti, mít strach před něčím, co neexistuje, je virtuální, a od základů smyšlené. Jako čapkovo RUR. A nebo komunikačně psychologické propagace nějaké ekonomickéaaaaaaa krize.

Naproti tomu strach ovlivňovaný přes "Nature spirit", byl formovaý a laděný milióny let evoluce. Od oné samostatné buňky před dvěmi miliardami let až do současnosti. Ten nás narozdíl od rozumu chrání před reálnými přírodními riziky, s kterými se organismus dennodenně potkává. A netřeba myslet pouze na imunitní, neurohormonální systém.

Představte si kolikrát denně tento "přírodní základ" převezme nadvládu nad našimi individuálními rozhodnutími. Když nám před auto vběhne malé dítě, jedeme na kole a proti nám letí muška, zakopneme o pařez, ucítíme nepříjemný zápach hořícího živého masa. Bez čekání, až si to uvědomí naše rácio, než se zamyslíme, stimuluje ("Human spirit")v našem těle takové sebezáchovné reakce které nám pomohou tomuto riziku se vyhnout. Jaká je výhoda tohoto "Human nature" založeného strachu? Narozdíl od racionálních rizik, není virtuální, je mnohonásobně rychlejší a vyladěný do naprosté preciznosti díky evoluci.

Lidé u kterých nefunguje, či je nějak narušen, mají prostě malou šanci, že přežijí a své geny předají dalším generacím.

Jestli tedy animal spirit považujeme že je to něco zvířecího, spontánního, tak si taky uvědomme, že je to systém prověřovaný miliardami let v naši minulosti a v reálném světě. Vypiplaný do těch nejjemnějších detailů. Jen mu někdy sami nechceme uvěřit, protože se do našeho rácia projevuje jako ona mystická a rozumově nevysvělitelná "intuice".

Narozdíl od rácia, které máme mnohdy načtené pouze z knih a nebo odpozorované z televizní obrazovky. Kdy jsme ochotni bát se něčeho, co neexistuje a žádné reálné riziko pro člověka nepředstavuje. Jednoduše, se naučíme očekávat rizika, tam kde nejsou. Přesto se jich bojíme, vyhýbáme se jim jako kdyby byla reálná.

Čemu se tedy vyplatí věřit, a životně se na to spoléhat? Strachu který v nás vyvolá náš "Human spirit" - intuici a nebo nám jej někdo racionálně vysvětlí, slovy předá? Lidé bojte se protože ekonomové přicházejí s krizí, která se vyrovná té před xx léty? :-) Bojte se umělé inteligence, protože ta nás zničí? Bojte se nástupu červených k vládě? :-)
13. 03. 2010 | 08:49

Kyselinka junior napsal(a):

Strach provází člověka od samého počátku.Vždy jde o boj mezi zvřecí složkou ID a světem kolem nás. Otázkou je, kam nás ten strach vede? Já osobně si myslím, že kupředu. Chceme se zbavit strachu z našeho pudového já a to nás vede ve vývoji kupředu, ačkoli musíme čelit strachu z budoucnosti.Vždy se budeme bát toho, co bylo a toho, co bude. Vynálezy nejsou špatné, špatný je vždy člověk. Strach z toho, že roboti se jednou bezcitně vzbouří proti nám, ten strach vychází z nás, co z nás se stane.

Takže bych tu situaci spíš přirovnala k Orwelově 1984. Čím dál víc mám pocit, že VB mě pozoruje. Na jednu stranu je to vtipné a na druhou stranu jsem akorát dočetla článek, že v Tokiu už existuje nový billboard, ve kterém je ukryta kamera, která dokáže vyhodnotit věk procházejícího a na základě toho pouští reklamu, která je vhodná pro věkovou skupinu pro procházejícího. To je marketing, i to souvisí s ekonomikou.
Vůbec bych si netroufla tvrdit, že článek T. Sedláčka není o ekonomice.

Ekonomika nejsou jen spekulace o financích. Ekonomie v sobě skrývá téměř všechny moderní vědy, tudíž i psychologii a filozofii a vždy staví na morálních a sociálních potřebách lidí, takže tahle diskuze vůbec není bezpředmětná.
Ale zpět k 1984. Co Internet? Kdo dnes není součástí internetu, je odepsaný. Nemá kontakt se světem, nemá kontakt s nikým, nemůže se ani uchytit na trhu, kde se střetává D s S. A kdo se pohybuje na internetu, téměř všichni, už se potýká se zásahem do svého soukromí. Už se stává součástí systému, kde ho každý může vypátrat a kde se před nikým nedokáže skrýt.

Velký bratr tě vidí. A i Orwel, krom toho, že člověk už nemá své soukromí, rozebírá otázku lidské bezcitnosti která je jakoby v přímé návaznosti na to zvířecí v nás. Není to o tom, že nějaká technologie se proti nám vzbouří nebo o tom, že nás zabijí krvéžížnivé mršky, ale o tom, že se v nás tyto 2 strachy propojí a my sami jsme si největším nepřítelem. My sami se zničíme, pokud budeme žíznit jen po pokroku a zavrhneme ten soucit v nás.

V poslední době všichni vidíme jenom čísla- zisk vs dluh. Ale ani ekonomie není jenom o číslech. Naopak. Ekonomické výpočty a předpovědi mají vycházet z povah a potřeb národa, lidí. Ale zásadní chyba dneška je, že ekonomii bereme jen jako honbu za co největším ziskem bez ohledu na naše potřeby. Dáváme přednost jen jedné z mnoha potřeb a to je finanční zisk. Číslo bez hmotné podstaty.Ale přitom zapomínáme na potřeby ostatní. Které to jsou, to bych tento komentář ještě dlouho neukončila:-)Každopádně tato honba nám dává ty odměřené vlastnosti, kterých se bojíme nebo naopak ty zvířecí, kterých se taky bojíme:-D A ekonomická krize? Nikdo není dokonalý. I v dějinách vždy musí nastat pád, aby mohl následovat růst. To je vyváženost protikladů. Utopie je Utopie, nikoliv realita.
14. 03. 2010 | 23:23

Kyselinka junior napsal(a):

Jinak teda...psát komentář na to, jestli jsou mloci s velkým nebo malým M..."hlubší" myšlenku už jsem fakt "strášně" dloho neslyšela.To vymyslet, to muselo dát mozkovým závitům za vyučenou.
S tím bych šla na youtube, ne na seriózní blog.
14. 03. 2010 | 23:30

replica breitling napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
15. 03. 2010 | 07:56

replica a lange sohne napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into i
15. 03. 2010 | 08:00

David napsal(a):

Skvělý blog, jen tak dál!
15. 03. 2010 | 12:27

breitling colt napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
17. 03. 2010 | 07:23

breitling classic napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into i
17. 03. 2010 | 07:27

breitling cockpit napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
17. 03. 2010 | 07:31

Ondrass napsal(a):

Strach je malá smrt přinášející naprosté vyhlazení... :-)
19. 03. 2010 | 13:06

bvlgari assiomad napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
20. 03. 2010 | 06:06

ben napsal(a):

Jsou to samé kecy Sedláček,kdybys raději zvednul úroky z vkladů,ty stojej opravdu za hov.no!
20. 03. 2010 | 07:53

Mr.White napsal(a):

Velmi dobrý blok, pane Sedláčku. Líbí se mi, že uvažujete o ekonomii v takto širokých souvislostech, což je podle mého přesně to, co většině současných ekonomů, schází.

Jde o to být trochu rebelem, abychom mohli vystoupit z myšlenkových stereotypů a podívat se na svět, ve kterém žijeme, s dostatečným nadhledem a kritickým odstupem. Obojí se Vám, myslím, daří, a tak se nenechte odradit hnidopichy, kteří pro stromy nevidí les.
21. 03. 2010 | 13:26

Mr.White napsal(a):

Ještě k onomu strachu před iracionálním, který nás paradoxně přivádí k opačnému strachu z chladně racionálního. Nedávno se mi dostal do ruky zajímavý článek jednoho německého sociologa pojednávající o vývoji kapitalismu v souvislosti s rozvojem racionálního myšlení. Popisuje v něm formování homo oeconomicus jako člověka maximalizujícího zisk (užitek) a minimalizujícího riziko. Udává příklady, kdy v raném kapitalismu byl zisk dosažený bez rizika považovaný za něco nečestného. Avšak postupem času se riziko od zisku odloučilo a dnes je cílem ekonomicky racionálního subjektu dosahovat jej s minimálním rizikem (a nikomu to moc nevadí). Riziko ovšem nemizí (ačkoli je tendence jej skrývat), pouze se přesouvá z ekonomických subjektů na jinou vyšší úroveň - na úroveň společnosti, velkých bank a potažmo států. Zde se riziko koncentruje,konzervuje, a tím jaksi, pokud jde o možné důsledky, i zvětšuje. Přísná racionalita jednotlivců tak paradoxně vede k iracionálnímu jednání celku.
V souladu s právě napsaným si myslím, že současná ekonomická krize není ani tak důsledkem dravé, zvířecí a na nic se neohlížející honby za ziskem, jako spíše důsledkem zcela civilizované snahy po jistém pohodlném zisku (užitku) bez nutnosti podstoupit riziko, která prostupuje celou ekonomikou a nelze ji přičítat jen "chamtivým" bankéřům na Wall Street.
21. 03. 2010 | 15:01

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
26. 03. 2010 | 10:47

Digi napsal(a):

Pan Sedláček zase jen tak s prominutím mělce plácá. Sem tam hodí jméno nějakého filosofa, spisovatele či ekonoma - ale ano, věřím, že je možná nad dnešní poměry docela sečtělý. Jenže ty jeho výplody nemají nejen ducha, ale ani hlavu ani patu. Co je to např. za bezobsažné plácnutí? "Žijeme sice civilizovaně ve městě, nosíme kravaty a čteme statistiky, ale každý v sobě nosí své animal spirits" ? Jestli tak prožívá život on sám, dobrý - ale proč své osobní pocity a prožitky neopodstatněně zobecňuje?
01. 04. 2010 | 01:37

replica watches napsal(a):

Přinejmenším pozoruhodné jsou šachy kolem bývalé dceřiné společnosti ČEZ, firmě I&C Energo. Firmu si ČEZ vyšlechtil na hlavního dodavatele údržby a rozhodujícího partnera v rekonstrukcích na klasických a jaderných elektrárnách v ČR. I&C Energo navíc vlastní know-how k software řídícího systému na Temelíně
10. 04. 2010 | 03:04

replica watches napsal(a):

Přinejmenším pozoruhodné jsou šachy kolem bývalé dceřiné společnosti ČEZ, firmě I&C Energo. Firmu si ČEZ vyšlechtil na hlavního dodavatele údržby a rozhodujícího partnera v rekonstrukcích na klasických a jaderných elektrárnách v ČR. I&C Energo navíc vlastní know-how k software řídícího systému na Temelíně
10. 04. 2010 | 03:08

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
17. 04. 2010 | 04:39

alasiri napsal(a):

http://www.tran33m.com/vb/
http://www.tran33m.com
http://www.tran33m.com/vb/s...
http://www.tran33m.com/up
http://www.tran33m.com/dir
http://www.game.tran33m.com
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
07. 12. 2010 | 07:26

FcJiZoFKWm napsal(a):

<a href=http://buyxanaxonlinepharm.com/#buy-xanax>buy xanax bars</a> order xanax india - xanax online uk
30. 09. 2012 | 17:51

Elena napsal(a):

Dobrý deň, pán Sedláček,
čestne Vám napišem že nemám istotu, že ten sporný príspevok napisaný nickom Elena je moj, nevedla som , že tu ste napisal výzvu o vysvetlenie, upozornila ma na to nick Tužka v inej diskusie.
Ospravedlňujem sa Vám .
Ak by Vám ospravedlnenie nestačilo a chcel by ste to riešiť inou cestou, nebranim sa tomu, to len preto aby ste si neyslel, že sa vyhovaram.
14. 03. 2013 | 16:52

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy