Čím víc toho máš, tím jsi...

05. 04. 2010 | 11:59
Přečteno 19395 krát
To, že člověk jen těžko dosáhne stavu spokojenosti, je známá věc. Rozdíl mezi touhou a jejím naplněním tady byl odedávna a vždy bude. Dalo by se o tom dokonce hovořit v klasických ekonomických termínech poptávky a nabídky. Budeme mít stále tendenci být nespokojeni s tím, co máme.

Hédonisté tento rozpor řeší zvyšováním nabídky: čím více toho chceš, tím více si toho dopřej. Je to právě tohle Kunderovo "zlaté jablko věčné touhy" , co nás táhne kupředu, říkají hédonisté. Existuje ale bod blaha, ve kterém jsme šťastni? I kdybychom měli ráj na zemi a v řekách místo vody teklo archivní víno, asi by nás to bavilo jen chvíli.

Konkurenční program řešení vzdálenosti mezi poptávkou a nabídkou nabízejí stoici. Jejich recept netkví ve zvyšování nabídky, ale ve snížení poptávky.

Tak pravil Aristoteles

Aby toho nebylo málo, mezi psychology, ekonomy a sociology dodnes plane debata, zda vůbec bohatství významně přispívá k našemu pocitu štěstí.

Sociolog Ronald Inglehart po mnohaletém zkoumání fenoménu štěstí v mnoha zemích došel k závěru, že pocit blahobytu sice s přibývajícím bohatstvím roste, ale přírůstek je menší a menší - funkce blahobytu je konkávní. V bohatém světě štěstí s přibývajícím bohatstvím stoupá už jen minimálně. Není totiž kam stoupat.

Podle Ingleharta je v bohatých zemích vztah mezi příjmem a pocitem štěstí "překvapivě malý (téměř zanedbatelný). Říkáme tomu Eesterlingův paradox, podle stejnojmenného ekonoma, a tento princip se stal předmětem mnoha hádek.

Například ekonomové Stevenson a Wolfers tento závěr zpochybnili. Ať tak či onak, není vůbec (samo)zřejmé, že nám více bohatství také přinese více štěstí. Často si to myslíme, ale když dorazíme do cíle, mnohdy zjišťujeme, že spotřební nirvána se nedostavila, nebo se dostavila jen na chvíli.

Aristoteles píše, že nás "něco těší, protože jest nové, později však pro stejnost již nikoli ...radost ochabuje; proto také slábne libý pocit".

Navíc už on si všiml, že se slasti navzájem vytlačují, jedna jakoby vytloukala druhou: "činnosti jednoho druhu překáží slasti, která vzniká z činnosti jiného druhu". Je tedy třeba si dobře dát pozor na to, kterou "činností slast" si vyberete, protože se z jedné dost složitě přeřazuje na druhou a cesta zpět je dost dobře nemožná.

Dost!

A co na to psychologové? David G. Myers z dat zjišťuje, že pocit štěstí je nižší mezi velice chudými lidmi. Ale jakmile mají dost na přežití (náš případ), více peněz projevuje klesající mezní užitek, tedy z každé koruny máme menší a menší pocit štěstí. "Co se týká pocitu štěstí, je skoro jedno, zda jezdíte limuzínou, autobusem, či chodíte pěšky". Průzkum mezi sto nejbohatšími lidmi ukázal, že jsou jen trošku málo šťastnější než průměr.

David G. Myers se dále zamýšlí nad dočasností radosti z bohatství. Ti kteří vyhráli velké množství peněz v loterii jsou na tom s pocitem štěstí po roce zhruba stejně jako lidé, kterým se před rokem stala vážná nehoda a zůstali třeba připoutáni na vozík. Jak ostatně praví již citovaný Aristoteles: "prudké slasti vyhledávají lidé, kteří nejsou schopni se radovat z jiných slastí".

Z tohoto úhlu pohledu se skutečně zdá být bláhově idealistický program stoiků mnohem realističtějším, než program hédonistů. Jinak řečeno: kýženého prolnutí poptávky a nabídky se skutečně asi snáze dosáhne snížením poptávky.

Pro představu neustálého pokroku by však tato ideologie byla zhoubná. Musíme si proto vybrat: chceme neustálou nespokojenost, která nás lovecky žene kupředu (a zvyšuje HDP), nebo spokojenost se současným stavem, kdy si uvědomíme, že toho máme dost? Dost.

Psáno pro HN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

Štěstí a majetek bych moc dohromady nedával. Ke štěstí patří mezilidské vztahy, zdraví a domov. Prachy leží na cestě, jen je zvednout; ale ne všechny.
05. 04. 2010 | 12:16

PHATE napsal(a):

Velice zajímavý rozhovor se sociologem Ivo Možným jsem publikoval zde: http://www.phate.honsa.eu/1013

Rád bych zde citoval poslední odtavec, odpověď na otázku kde leží klíč ke štěstí:

"Moudrý člověk hledá vlastní vzory chování. Ví, že umře, ví, že od jistého věku to jde dolů, a užívá si toho, co má. KLíč ke štěstí je v tom, abyste dokázal odolat tlaku všeobecného mluvení, který vás nutí si pořád půjčovat, protože zítra bude líp. Pokud mi teď klesne životní úroveň o třetinu, budu tam, kde jsme byl v osmapadesáti. A tak už umím žít velmi dobře."
05. 04. 2010 | 12:22

veverka napsal(a):

"chceme neustálou nespokojenost, která nás lovecky žene kupředu"

Není lovec jako lovec.Jsou lovci,kteří střílí na všechno co se hýbe,přestože to vůbec nepotřebují a je jim jedno jestli při tom vystřílí všechnu zvěř a na další generace už nezbyde.A pak jsou lovci,kteří si uloví jen tolik kolik potřebují a brát si víc považují za neúctu,plýtvání,hamižnost,opovrhování dary přírody a malost.

Bohužel dnešní kasínový kapitalismus produkuje převážně ten první druh "lovce".
05. 04. 2010 | 12:23

tomas.p napsal(a):

No, že se schyluje k PRŮSERU začínají tušit i vzdělaní ekonomové, no jde to ztuha, za podobné "socanské" řeči by pan Sedláček ještě před rokem dostal v kdejaké hospodě přes dršku, zdá se že dneska už se podobné úvahy můžou psát i do odborných médií.
No jo, co s tím. Jen mám obavy, že ten přechod od "prudkých slastí" k "jiným slastem" bude pro mnohé k nepřežití.
05. 04. 2010 | 12:34

Baba napsal(a):

Člověk mé generace by se snadno smíří s významnějším vlastnictvím hmotných výrobních prostředků, jejich zabezpečením a organizací.
05. 04. 2010 | 12:34

antiekonom napsal(a):

Sedlaček, koukaj, místo žvanění napíšou kolika lidem pomohli, kolik lidí udělali šťastnými a spokojenými. To je větší vypovídající hodnota, než pitomé kecy "ekonoma".
05. 04. 2010 | 12:36

Ládik napsal(a):

Vezměme si nějakého obyčejného člověka, třeba mladého, veřejně oblíbeného, který nikdy nepracoval. Například Bohuše Sobotku z blogu před Vámi. Takový průměrný obyčejný oblíbený člověk má měsíční spotřebu kolem 70 000 Kč, která mu pravděpodobně ke štěstí stačí. Protože je citově založený, chce podobné štěstí poskytnout i ostatním lidem. Nevadí, že jen svým voličům na úkor protivníků. Bohuš má šťastný úsměv; jeho výklad štěstí ale bude založen na rčení "z prdele klika".
05. 04. 2010 | 12:39

orinoko napsal(a):

Bez ohledu na hedonisty a stoiky má už dávno celkem jasno budhismus, který staví na čtyřech vznešených pravdách.

- Celý život obsahuje strast. Budhistické učení má lidem pomoci ji pochopit a překonat.
- Příčinou strasti je touha po životě , radostech a penězích.
- Odstranit tuto touhu znamené odstranit také strast.
- Jedinou cestou k odstranění této touhy je střední cesta mezi asketismem a rozkošnictvím .

Nirvána , "místo chladu" , je stav v němž byly uhašeny plameny vášně a chtivosti.
Je to jednoduché a
srozumitelné
05. 04. 2010 | 12:44

Béda napsal(a):

Autor,

zajímavé zamyšlení. Akorát mi do toho nesedí fakt, že jste hlavním makroekonomickým stratégem ČSOB.

Řekl bych, že vy bankéři v časech konjunktury jste na straně hedónistů a v čase stagnace, resp. krize se z vás stávají náhle stoici.

Cílem této strategie bankéřů je za každé situace dosahovat svých očekávaných zisků.

Problém je, že ti nezaměstnaní, které v tom horším případě krize nutí se u bank zadlužovat a ve finále podstupovat akt exekuce (za poslední rok cca 1 milion), nemají moc porozumění pro filosofické hloubání. Na hedónismus nemají materiálně a stoiky, kteří se spokojí s čímkoli být nechtějí.

Hedónisté se moc nezajímají o budoucnost lidstva, vždyť z makroekonomického hlediska je pro ně nejdůležitějším ukazatelem růst HDP - brutto i na hlavu a stoici vycházejí z konzervativního - podstatné je "mít klid na práci" - t.j. spokojte se s dosaženým stavem, i kdyby jste přitom měli umřít hladem pod mostem.
05. 04. 2010 | 12:44

Olga napsal(a):

Dávat štěstí a bohatství dohromady je nesmysl. Štěstí je uplně v něčem jiném. Být bohatým je v jistém slova smyslu být nešťastným. Znám pohádku o ševci, který seděl na verpánku a šil boty. Celý den si zpívál. V sousedství bydlel boháč, který veselou mysl ševci záviděl. Sám byl stále zasmušilý. Dal ševci hodně peněz, aby byl bohatý i švec. Švec si pořídil dům a přestal šít boty. Přestal si i zpívat. Byl taky bohatý ale i smutný. Švec naštěstí přišel na to, že jej takový život nebaví. Majetek rozdal a začál znovu šít boty a zpívat si.
05. 04. 2010 | 12:49

orinoko napsal(a):

Takový Tupolánek, dostane 5 platů ve výši cca 100 000,- odstupné, za to, že tuto zemi a svojí partaj přivedl na buben. Jeho původně svazácký hedonismus je i na kapitalismus docela drahá položka , o které se ovšem veřejná rozprava nepovede.
05. 04. 2010 | 12:50

Olga napsal(a):

Ještě takovou malou říkanku. "Blaze tomu kdo nic nemá, nestará se kam co schová".
05. 04. 2010 | 12:51

Béda napsal(a):

Olga,

máte na mysli bezprizorné?
05. 04. 2010 | 12:59

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,že Buddha napsal."Kdo rozmnožuje své statky,rozmnožuje i své starost."Starosti,je tam napsáno,ne slasti.Buddhovi jeho součastníci říkaly,..člověk šťastného údělu.Tužka.
05. 04. 2010 | 13:00

Béda napsal(a):

Dovětek k prvnímu příspěvku:

bankéři obvykle jsou hedónisty. Akorát v dobách krize se slovně stávají stoiky, i když v praxi zůstávají nadále hedónisty. Již si nepořizují do rodiny ročně 2 auta a neodkládají na účet 2 miliony ale pouze 1 terénní resp. sportovní vozidlo a odkládají 1,9 milionu.
05. 04. 2010 | 13:08

orinoko napsal(a):

Tužko, to mi povídejte. Jen pro ilustraci: Množím své knihy a cd a pomnožil jsem tím i své starosti. Kam to dávat, když už není místo? A to máme docela velký byt. Ale právě tady bych řekl, že přece jen ty slasti pomnožuji.

A co jsem slyšel , tak ti největší miliardáři mají velkou starost, aby je o ty jejich miliardy někdo neobral.
Není starost jako starost.
05. 04. 2010 | 13:08

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Orinoko,máte pravdu,není starost jako starost.Svěřím se Vám,jakou mám dnes starost.Kosí rodina si začala dělat hnízdo ve stromě dost nízko a málo chráněné před nepohodou.Tak jsem brzy ráno vzala žebřík a dala ho o dva metry výš a blíž ke kmenu.Celé dopoledne jsem měla starost,jestli to hnízdo neopustí.Ale už mám radost,už to po mně opravují a dodělávají.Budou kosáčata,bude radost je pozorovat.Já si život vyplňuji sanými malými radostmi a furt a imrvére si přidělávám starosti.Tužka s úsměvem.
05. 04. 2010 | 13:19

Xman napsal(a):

Autor blogu si velmi dobre vsimol na com stoji a pada turbokapitalisticka spolocnost. Je to hedonizmus, a z neho prameniaca zavist. Clovek si obycajne neuvedomi, ze ukojenie jednej hedonistickej potreby plodi hned niekolko dalsich. Je to rovnake ako u ludi posadnutych sexom - cim viac sexu maju, tym viac ho chcu mat. Toto vyuziva aj konzumny turbokapitalizmus, ktory hedonizmus dokazal vyspickovat socialnou nerovnostou plodiacou zavist sirokych mas. Vsetko ma jediny ucel - aby ludia nepremyslali nad zivotom, ale navzajom si zavideli a konzumovali podhodeny tovar ako stado len preto, ze aj sused/ia to konzumuje/u.
Samozrejme existuje cesta ako to zastavit, alebo aspon zmiernit, a to je volba tych politickych stran, ktore sa snazia zmensit socialne rozdiely medzi obyvatelstvom. V ceskom prostredi je to jednoznacne CSSD, a jej lider Jiri Paroubek. Myslim si, ze prave toto nam chcel autor blogu povedat.
05. 04. 2010 | 13:20

Tencokida Hnuj napsal(a):

Tužka
Dobré dílo. Já bych měl ale strach zasáhnout do běhu přírody. Vše má svůj význam - i hloupý kos. Možná by se kosí genofond zbavil slabého článku a nějaký další jiný tvor by se zachránil před smrtí hladem.
Ale i tak - dobré dílo.

Také mám radost , když se mi podaří zachránit nějakého tvorečka (rak zamotaný v silonu, kolouch sražený autem, štika s tlamou prošitou lankem s trojhákem..).
Ale musí jít o zásah (třeba nevědomý) lidské ruky. Do běhu přírody v přírodě (ne ve městě) se snažím nezasahovat.

Mějte se.
05. 04. 2010 | 13:31

otokar napsal(a):

Mám tady knihu: Ekonomie dobra a zla-autor Sedláček, ale po těch slátaninách, které zde čtu se ji neodvažuji otevřít.
Ani pěšky, ani na voze,ani ekonom, ani filosof. to je náš Tomáš, který věří, že se stane jogínem, když udělá stojku na hlavě.
05. 04. 2010 | 13:59

Tencokida Hnuj napsal(a):

otokar
Dobrý den. Co to znamená - "ani ekonom, ani filozof" ?
05. 04. 2010 | 14:03

Béda napsal(a):

TCKH,

neobhajoval p. Sedláček před časem nějakou svoji práci před odborným ekonomickým auditoriem?

Nevíte jak to dopadlo?
05. 04. 2010 | 14:20

Tencokida Hnuj napsal(a):

Béda
Ne.
05. 04. 2010 | 14:28

Hlava XXII napsal(a):

Kapitalismus je zlo !
05. 04. 2010 | 14:38

Béda napsal(a):

TCKH,

Já mám ten dojem, že p. Sedláček se u auditoria se zlou potázal s tím, že moc filosofuje a málo odborně argumentuje. Jednalo (mělo jednat) se prý o ekonomickou práci.
05. 04. 2010 | 14:39

Tencokida Hnuj napsal(a):

Béda
Vypovídací hodnota toho je jaká ?

1. Že pan Sedláček nerozumí ekonomii ?

2. Pan Sedláček se snaží uvažovat v širších souvislostech ?

Nevím. Ale asi před měsícem jsem poslouchal v rádiu rozhovor s jedním vysokým papalášem z VŠE v Praze a bylo mi uozko.

Mějte se.
05. 04. 2010 | 15:01

Hloupý Honza napsal(a):

Těmi bláboly o nešťastných boháčích se jen chudáci udržují na uzdě a v naději, že se taky ještě nemají tak špatně, a to proto, aby se nevzbouřili a těm bohatým ze závisti nerozbili držky.

Ale teď vážně. Definujeme-li bohatství pouze v rovině majetkové, tak rozdíl mezi bohatým a chudým je pouze v tom, že bohatý si může dopřát více impulsů štěstí než chudý. O nějakém trvalém stavu mysli, tj. že bohatý rovná se šťastnější nemůže být řeč. Chudý má z ulovené ryby na oběd stejný pocit štěstí, ne-li větší, jako bohatý, pro kterého je rybaření pouhým koníčkem. Lze mluvit pouze o větší četnosti šťastných pocitů, ale nelze mluvit o jakémsi trvalém stavu "být šťastnější". Souvisí to rovněž s citovaným Aristotelem, prostě permanentní pocit štěstí neexistuje a ty chvilky štěstí, či blaha zažívají ve stejné intenzitě jak chudí, tak bohatí (pořád se bavíme pouze v rovině majetkové). I přesto, že intenzita štěstí je vcelku stejná u obou vrstev při různých podnětech, s rostoucím bohatstvím a zvyšující se četností okamžiků štěstí roste i práh spouštěče štěstí, tj. úroveň samotných podnětů, které jsou schopny vyvolat pocit štěstí. Princip fungování je stejný jako u drogově závislých, k dalšímu vzruchu je potřeba silnějšího podnětu, a to co nás učinilo šťastným jako nové poprvé, nám napodruhé už stejnou intenzitu pocitu štěstí nedodá. S rostoucím bohatstvím roste sice i četnost impulzů štěstí ale zároveň i náročnost na jeho spouštěče. Čím chudší jedinec tím méně potřebuje k vyvolání pocitu štěstí a naopak. Proto se bohatí lidé snaží násobit svoje pocitové okamžiky štěstí fyzickým násobením jejich spouštěčů a pořizují si např. 3 a více luxusních aut, byť intenzita pocitu štěstí u 5. auta není a nebude stejná jako byla ta při koupi prvního Lamborghini. Nevýhodou hodně bohatých je to, že si mohou dovolit vše v několikanásobném množství a že již není nic co by je mohlo překvapit a učinit šťastným, již nemůžou dál a nezabírá ani násobení podnětů. Takovíto jedinci se stávají impotentními vůči všem spouštěčům štěstí a v zoufalství se uchylují k alkoholu, či jiným drogám na cestě končící někdy i sebevraždou.

.... tak se alespoň my chudí utěšujeme.

Hezký den
05. 04. 2010 | 15:21

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Tencokidá Hnůj,díky,to jsou ty endorfíny z malých,velkých radostí.Dám příklad,kdyby někdo přišel a chtěl vyměnit některého mého milovanáho zvířecího přítele za miliardu ve zlatě,nevyměním.Jsou lidí,kteří to nechápou a udiveně se ptají proč,nevysvětluji.Proto,jsou "VĚCI",které zlato a peníze nevyváží.Tužka s úsměvem.
05. 04. 2010 | 15:37

SuP napsal(a):

Hloupý Honza -
Na rozdíl od mnohých nabubřelých "nicků" evidentních nicek mívám u Vás dost často dojem, že jste Honza chytrý. Nevadí, aspoň se jednodušeji hledáte......
05. 04. 2010 | 15:44

SuP napsal(a):

Tužka -
Bodejť ne. Už jste někdy zkoušela pohladit zlato po kožíšku? :-)
05. 04. 2010 | 15:46

SuP napsal(a):

Pokud nebylo na retrívrovi....
05. 04. 2010 | 15:47

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro SuP.Víte,co je na zvířatech obdivuhodné,jak vás stále vítají a projevují náklonnost a vůbec je to neomrzí.Stačí se na ně podívat,a oni se zvednou a okamžitě navážou kontakt. To jsem vždycky obdivovala ráno ve chlévě.Všechna zvířata vstala,otočila po vás hlavu a natočila se,aby vás mohla vnímat.Když vstoupíte do metra,tak,...doplní si každý sám.Tužka s úsměvem.
05. 04. 2010 | 15:56

Jirka H napsal(a):

Béda:
Dotaz: U nás půjčují banky nezaměstnaným?
05. 04. 2010 | 16:00

juvel napsal(a):

Aby zde byla zastoupena i kniha, která má k tomu co říci, dovolím si z ní citovat čtyři citáty.

- Šťastní jsou ti, kdo hladovějí a žízní po spravedlnosti, neboť oni budou nasyceni.

- Šťastní jsou milosrdní, protože oni dojdou milosrdenství.

- Šťastní jsou lidé mírné povahy, protože oni dostanou zemi za dědictví.

- Šťastní jsou ti, kdo mají čisté srdce, neboť oni uzří Boha.

(Matoušovo evang. 5. kap.) Tady se jde k jádru věci. Šťastný je ten, kdo to poznává, ať je chudý, nebo bohatý.
05. 04. 2010 | 16:03

SuP napsal(a):

Tužka -
Mnoho pocitů máme podobných, ač na to nevypadám.
Stran toho chléva jsem se taky kdysi dozvěděl, že krávy se hrozně rády chovají v náruči.
Bohužel se spíše neustále setkáváme spíš s tím chlívem v metru.....
05. 04. 2010 | 16:11

Béda napsal(a):

JirkaH,

Bylo to míněno v tomto kontextu: Zaměstnanec si veme od laskavého, srdečného, ochotného hedonistického bankéře půjčku a pak přijde krize. On se stane nezaměstnaným, nesplatí pár splátek a laskavý, dobrosrdečný, ochotný hedonistický pan bankéř (neříkám, že to musí být nutně makroekonomický expert p. Sedláček) pošle na našeho nezaměstnaného milého exekutora...

Když ovšem udělá sekyru hedonistický pan bankéř, jeho požitky zůstanou zachovány, naopak střadatel, resp. daňový poplatník je nucen stoicky snášet náklady na sanaci ztrát srdečného pana bankéře.
05. 04. 2010 | 16:22

Tencokida Hnuj napsal(a):

Jednoho dne se ptali jistého člověka, který se zrovna dožil sta let, jak to dělá, že je stále tak šťastný.
Odpověděl :
"Každé ráno, když se probouzím, mám na vybranou - být šťastný nebo nešťastný.
A rozhoduji se - být šťastný."

Z OSHO : Cesta bílého oblaku
05. 04. 2010 | 16:25

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro SuP ještě jeden zážitek se zvířaty.V hospodářství dědečka a babičky jsme měli vola,ohromný kolos devět metráků.Jednou přivezl fůru pšenice a hned ho nevypřáhli.Slepice začaly tahat klásky a motat se mu pod nohama,on si potřeboval přešlápnout,bál se,aby je nezašlápl,a tak bučel,bučel jak zjednanej,klepal hlavou a snažil se je odehnat,ale nohou nehnul.Ten po dvoře sám nechodil i když byl odvázaný.Čím víc jsem pronikala do světa lidí,tím víc jsem měla a mám raději zvížata.Prostě proto,že vás "neprodají za pár mizerných šupů".Tužka s úsměvem.
05. 04. 2010 | 16:28

pepan napsal(a):

Taky mě to napadlo: Banky lákají své klienty na hedónismus (když nám svěříte své peníze, obrovsky je rozmnožíme). A potom když bublina splaskne a přijde krach, tak se jim snaží vnutit zase stoickou filosofii, aby se ta náhle zchudlá střední vrstva nenaštvala a neudělala nějakou revoluci. To je holt ten vztah mezi penězi a filosofií :-)
05. 04. 2010 | 16:29

vize napsal(a):

To V.Havel dosáhl obojího. Lásky i pravdy, majetku i nové ženy. Cinkačům zbyla jen bída a nešťovice. Ještě že mají dědové a báby diskuzi na Aktualne.cz Na Virtually, Neviditelnypes dali diskuzi registrací a plkačů je tam uboze málo.
05. 04. 2010 | 16:30

Béda napsal(a):

TCKH,

to byl vskutku stoik. Rozhodl se být šťastný, tak byl šťastný. Vybílili mu konto - nu což, jednou se rozhodnul, byl šťastný, shořel mu dům - byl šťastný. Zemřelo mu dítě při autonehodě - to se stává - zůstal šťastný. Onemocněl nevyléčitelnou rakovinou - stále byl šťastný. Srazilo jej auto a skončil na vozíku. Zůstal šťastný.
05. 04. 2010 | 16:39

Tencokida Hnuj napsal(a):

vize
Časem se zpoplatní a zakáže vše.
V jistých částech Švýcarska se třeba na houby
možno vypraviti pouze v sudý den a to jen v určitých měsících roku.

Ale vzhledem k tomu, co člověk věechno uvidí v našich lesích, zas tak moc bych se tomu nebránil.

Alespoň jeden adrenalinový sport bych pak mohl provozovat i já.
05. 04. 2010 | 16:42

Antonín Hrbek napsal(a):

A aj jeden přistoupiv, řekl jemu: Mistře dobrý, co dobrého budu činiti, abych měl život život věčný?
Ale on řekl jemu: Co mne nazýváš dobrým? Žádný není dobrý, než jediný, totiž Bůh. Chceš-li pak vjíti do života, ostříhej přikázání.
Dí jemu: Kterých? Ježíš pak řekl: Nezabiješ, nezcizoložíš, nepokradeš, nepromluvíš křivého svědectví, cti otce svého i matku a milovati budeš bližního svého, jako sebe samého.
Dí jemu mládenec: Všeho toho ostříhal jsem od své mladosti. Čehož mi se ještě nedostává?
Řekl mu Ježíš: Chceš li dokonalým býti, jdiž a prodej statek svůj, a rozdej peníze chudým, a budeš míti poklad v nebi, a poď a následuje mne.
Uslyšev pak mládenec tu řeč odešel, smuten jsa; nebo měl statku mnoho.
Ježíš pak řekl učedníkům svým: Amwn pravím vám, že bohatý nesnadně vejde do království nebeského.
Mat. 19

V českých pohádkách je velmi poučný příběh, jak těžce onemocněl jeden král a lékaři mu jako lék doporučili, aby si oblékl košili, kterou nosil šťastný člověk. Jezdili poslové po celé zemi a nikoho šťastného nenašli, každý potřeboval k tomu co měl, ještě něco dalšího.
Až jednou narazili na naprosto chudého uhlíře, který v lese vyráběl dřevěné uhlí v milíři.Ten prohlásil, že je šťasten a že vše má a nic dalšího nepotřebuje.
Tak plni radosti ho požádali o jeho košili. Žádnou neměl, měl jenom halenu.
Bohatství štěstí nepřináší.
05. 04. 2010 | 17:48

orinoko napsal(a):

Pro Tužku pár aforismů:

"Pravda a Láska – večerní kydání: Sametový býk navštívil optika, aby si vyzkoušel módní novinky. Ale volské oko ho vůbec nenadchlo."
" Sametový býk zatoužil po nové známosti. Říkal si: „Nějaká ta kravka by se hodila.“ Nechal si poradit, a tak navštívil Facebook. V hospodě si pak ulevoval: Telata. "
" Pravda a láska – večerní kydání: Sametový býk byl velmi zaskočen historickou informací, že kníže Přemysl Oráč preferoval při své práci voly. "
"Úroveň vzdělanosti sametově stoupá. Obecně se má za to, že manželem Libuše byl Přemysl Totáč."

"Před Chrámem konzumu vyhrával oblíbený Senil band. Jeho velký hit - Léta nám nestojí – si spolu s fanoušky s chutí zazpíval i přítomný sbor kastrátů."
05. 04. 2010 | 18:10

zdesta napsal(a):

Tenco: Já jsem spoluvlastníkem jedné společnosti-"Rodina-sro"-šlape k mé spokojenosti.Sám vlastním s doživotní zárukou třeba narozeniny.Po celoživotním úsilí jsem získal hypertenzi a pár dalších hovadin,jako je nespavost,projevující se obzvláště v noci.Nějak si s tím vystačím,pokud ovšem nepřijdou další "dary".Jsem nějak picnutej,protože netoužím mít vilu s bazénem Ferarri,nebo alespoň olítaný vrtulník. Nějak se do té dnešní společnosti nehodím.Ahoj.
05. 04. 2010 | 18:14

Duroy napsal(a):

Vzpomínám si na citát Arnolda S.: který ve své době prohlásil: "Peníze vás neučiní šťastnými. Já mám 50 milionů dolarů a jsem stejně šťastný, jako když jsem těch dolarů měl 48 miliónů.."
05. 04. 2010 | 18:21

Béda napsal(a):

Neříká se snad: Hladový sytému ztěží uvěří?

P.autor přitom očekává, aby hladový sytému věřil a stal se stoikem.
05. 04. 2010 | 18:26

mage napsal(a):

pro Antonín Hrbek

České pohádky jsou plné poučných příběhů. Třeba Hloupý Honza, válí se na peci, nic nedělá, koláče peče někdo jiný. Když ho z té pece konečně vykope, tak Honza jde a chytračením (nebo chytrostí - teď nevím) nějak přijde k majetku a žije spokojeně až do smrti. Co mi to jenom připomíná...

pro Autora

Mimochodem, jednou z implikací vztahu mezi bohatství a štěstím, který zmiňujete, je relativně větší zájem chudých na "zbohatnutí". Přes všechny ctnosti o chudobě, co jich tu ostatní diskutující naskládali, se mi zdá, že je tady je zakopaný náš problém.

Když si k tomu totiž přidám, další ekonomický objev, a to sice, že lidé porovnávají svůj užitek relativně ve vztahu k ostatním, dostaneme se až sem: http://aktualne.centrum.cz/...
Něco tak strašného, jako je diskuse pod tím článkem, jsem dloho neviděl.
05. 04. 2010 | 18:40

skeptický napsal(a):

Když se podíváme na směr,kterým mocní tohoto světa ,kteří mají skoro všechno bohatství světa a moudrost svých předků směřují,dalo by se říci,že ke štěstí jim chybí už jen doplnit to skoro.A ta absolutní moc,a možnost ji uplatňovat absolutně.

To jest ta největší slast rozhodovat o životě a smrti,a nadělat ze svých poddaných přednostně vegetariánské neúchylné alternáty,kteří budou žrát trávu,aby neubylo,a kteří si budou všichni rovni v nule,jak jim slibují.

A až bude maso a ženské jenom pro ně,snad budou šťastni.
K tomu ještě chybí odzbrojit svět,aby zbraně měli jen oni.
05. 04. 2010 | 18:51

Tencokida Hnuj napsal(a):

Zdesto, já jsem od Pánaboha kromě té hypertenze ještě návdavkem obdržel zvýšený cholesterol a cysty na ledvinách. Výsledkem takto získaných požitků je aspoň jakýs takýs nemovitý majetek, který mi dovoluje, že si na živobytí vydělávám tím, co mě baví. Rodina funguje též, v tom jsem se jaksi nepotatil (táta - 3 x rozvod) a co se týče jistých kapitalistických fetišů, jsem spíše "kladivem na konzum", neb jsem člověk skromný, v automobilu hledající pouze nezávislý prostředek dopravy z místa A do místa B, v bydlení spatřující střechu nad hlavou a v bazénu se solárním ohřevem vidící jen mrzkou náhražku za nějakou tu přehradu či štěrkáč.

Suma sumarum , nejvíc utratím za dobré pivo a cesty za přírodou. Takže mě může srazit na kolena pouze prohibice či globální oteplení.
Měj se.
05. 04. 2010 | 19:11

zdesta napsal(a):

mage.Katalyzátorem štěstí (majetek-prachy etc)je informace,že vlastníte rakovinu slinivky břišní.Zbývají vám na př.dva měsíce čumění do bílého stropu.Vše se radikálně změní, i to co nás materiálně uspokojovalo.Jak je všechno ošidné.
05. 04. 2010 | 19:22

zdesta napsal(a):

Tenco:Přírodu mám rád.Chodím na výlety a fotím.(hříbky-s kámošem na ryby.)Dobré pivo miluju.Do auta(staré clio)lezu jen v nutnosti. Ještě jsem ctitelem pořádné srandy.Humor miluju.Jsme asi stejná krevní skupina.Měj se.
05. 04. 2010 | 19:35

mage napsal(a):

pro zdesta

S tím se dá jen těžko nesouhlasit. Ale jako argument je to úplně mimo.
Je evidentní, že takhle fatalistický pohled na svět je v Čechách i na Moravě asi omezen jen právě na ty kterým se to přihodilo.

My ostatní se ženeme za zvyšováním pocitu štěstí i bohatství. Pokud možno obojího naráz, pokud možno rychle a pokud možno co nejsnadněji.

V principu na hledání štěstí a snaze zbohatnout nevidím nic špatného. Zdá se mi ale, že i "chudí" i "bohatí" na to jdou nějak úskokem.

"Bohatí" přes úplatky na zakázkách ze společené kasy a "chudí" přes nesplácení úvěrů na dovolenou u moře a novou plasmu - abych se držel zavedených schémat.
05. 04. 2010 | 19:38

SuP napsal(a):

zdesta -
Pro mě sice slabost nemáte, ale já Vám přesto sdělím taky jeden svůj zážitek na téma štěstí.
Nedávno jsem byl u nás v Globusu koupit nějakou svačinu či co. A jak tak procházím tou dlouhou chodbou kolem všech těch obchodů s nejrůznějšími lákadly, zastavil jsem se u digitálních foťáků. Ten výběr a ty ceny za ty parametry! Nedávno jsem totiž vyhazoval krabici od svého prvního digitálu z roku 1997 - kompakt 1,3Mega, karta s kapacitou celých 256 kB, na 4 tužkové, co vydržely až 3 hodiny provozu (s omezeným použitím blesku). A na té krabici byla cenovka 19.600,-Kč. Nevím, mám ze zdejšího publika pocit, že normální by bylo si pomyslet:"Zloději! Takhle mě natáhli!"
A vidíte, mě napadlo něco jiného: "Ještě že nás, blbců, co chtěli mít jeden z prvních digitálů, bylo tolik, že dneska můžou stát to, co stojí." A byl jsem ŠŤASTNEJ! Teď si představte, že by všichni jen čekali a čekali, až budou levnější.....
Nějak mě svrbí na zádech. Musím se jít podívat, jestli mi nerostou andělský křídla......
Tak si to užijte.
05. 04. 2010 | 20:08

David napsal(a):

Pro tuto civilizaci je ideologie založená na množství peněz, nekonečném růstu HDP apod. přímo zhoubná.
Několik citátů o štěstí.
„Štěstí nespočívá v bohatství“

E. Labiche
„Štěstí je mozaika složená z nepatrných malých radostí“

A. Maurois
„Lidské štěstí, to je taková šňůrka, na kterou navlékáme malé korálky, taková malá štěstí – čím jsou drobnější a čím jich je víc, tím je to štěstí větší“

J. Werich
„Radost z konání dobra je jediným opravdovým štěstím života“

L. N. Tolstoj
05. 04. 2010 | 20:52

Tencokida Hnuj napsal(a):

Chan-Šan : Slepá hrabivost

Moudrý nezná lačné hrabivosti
Hlupák tavit zlato miluje
Pole druhých zabírá a nemá dosti
Jenom jeho, tvrdí, háj bambusů je
Lokty si klestí cestu za penězi
Se zaťatými zuby svou čeleď i koně pohání
Jen pohleďte tam před městskou bránu:
Pod sosnami a cypřiši hrob vedle hrobu leží řadami
05. 04. 2010 | 20:58

technician napsal(a):

Když se mně podaří v práci vyřešit zapeklitý technický problém a vidím, že to pomohlo nasazení v praxi a slouží, jsem šťastný.
Když si domů pořídím třeba nový osciloskop a mohu se tak lépe věnovat svým koníčkům v elektronice, jsem šťastný.
Když napíšu program pro mikrokontrolér a dělá to co to má a někomu to třeba pomůže, jsem šťastný.
Když vidím, že dcera úspěšně studuje, jsem šťastný.
Když jsou v rodině alespoň relativně zdrávi, jsem šťastný.
Když vidím na starém videozáznamu třeba americké astronauty, jak se na roveru prohánějí po Měsíci, mám velmi pozitivní pocit, protože vidím, že lidé dokáží i velké věci...
...
Je mně úplně ukradené, kolik třeba ultradrahých aut si koupil bankéřský/vekslácký/kšeftařský/šmelinářský/"podnikatelský"/... filuta. Pohrdám jím - jeho prázdnou chamtivou hlavu bych mít nechtěl. Ale naplňuje mě smutkem a někdy i zlostí, když si uvědomím, jak tato individua ovlivňují svět a ženou jej k ne moc pozitivním zítřkům. Bolí mě lidská hloupost a pasivita nás ostatních, která jim to dovoluje...
Díky za Sedláčka. Ten je aspoň normální.
05. 04. 2010 | 21:12

Lukáš napsal(a):

Jelikož tento růst je ze své podstaty neudržitelný, není jiná (rozumná) možnost, než ho zastavit. Ale která politická strana tohle nabízí? Ani zelení ne. Štěstí v tomhle primitivním pojetí je především o srovnávání - se sousedy, s loňským rokem. To, že lidé chtějí nějaký růst HDP, jim politici pouze sprostě podsouvají. Ve skutečnosti chtějí zaměstnání, rodinu a nějaký ten slušný příjem.
05. 04. 2010 | 21:13

Míval napsal(a):

Závěr se skoro zdá naznačovat, že růst HDP nás přes nespokojenost vede k uspokojování potřeb, tedy zkvalitňování života.
V jednom z esejů J.Kellera (nejsem si úplně jist, zda šlo o něj či podobně smýšlejícího autora) byla zajímavá myšlenka o růstu HDP a kvality života.
Po ulici jezdil určitý počet aut. Ten se časem zdvojnásobil, čímž se zvýšil HDP. Zároveň se zvýšila hlučnost, takže v domech kolem museli lidé koupit kvalitnější okna. To opět přispělo k dalšímu zvýšení HDP. Kvalita života v těch bytech ale zůstala přinejlepším stejná, jako před oním dvojím růstem HDP.
Takže růst HDP vlastně může znamenat stagnaci kvality života.
05. 04. 2010 | 21:15

Lukáš napsal(a):

Neštěstí je, že ačkoliv ani díky růstu HDP nejsme nějak výrazně šťastnější (např. Koukolík uvádí hypotézu, že skrytá úzkost je na mnohem vyšší úrovni než na konci normalizace), tento růst musí narazit do zdi klesající surovinové základny. Otázka, co bude s hladinou štěstí potom, asi dneska nikoho nezajímá.
05. 04. 2010 | 21:22

vlk napsal(a):

Pane Sedláčku
dobrý blog.
Ale pomíjíte dva faktory:

1- budu šťatsný pouze a jedině tehdy, mám li totéž co soused
2-vůbec bnezmiňujete opačnou situaci. Totiž míru bolesti z hmotného propadu.

Vy jste blog prošpikoval citáty velkých i těch největších myslitelů tad y sloužit nemohu.
Nicméně - pocit štěstí z nabytého, je leckd y zaměňován pocitem štěstí ze statusu typu - mám tohle , atk "k nim" patříktaké. Nebo mám to co soused. Jsme šťatsný. Alternativně - mám víc e než soused. tady nejdeo to slast z vlastnění, tad y jde o slast z potvrzení statusu ve společnosti! A tenhle pocit podle mne nezeslabuje!

2- nepojednal jste opačnou situaci. tedy ztrátu hmotného zajištění či ztrátu statusu.
Kdysi byl dělán vá¨ýzkum mezi investory an burze. Jak nesou úspěch a jak neúspěch. A výsledke byl, že průměrný investor je na ztrátu mnohonásobně citlivější než na úspěch. Jen nevím teď, jestli to bylo 6x či 8x. Ale rozhodně hodně krát. A řad a lidí zažívá pocit ztráty nebi frustrace, v různých situacích a z různých příčin - denně.
Těžko se pak divit neustálému achtění za zlatým teletem.

Řečeno jednoduše. Jsme si celkem jist tím, že takový Petr Kellner v životě není víc e spokojenější než já. Byť nás dělí světelné roky co s e majetku týče.
Jenže rozdíl je v tom, že já to už vím a umím si svůj život užít. On nejspíš ještě ne.Ale je to jen velmi hrubý odhad. Nikdy jsem ho osobně neviděl.
05. 04. 2010 | 21:42

Targus napsal(a):

Někdo potřebuje k užívání mít svůj tryskáč a vrtulník, vilu v Toskánsku, dvě tři slušné adresy v některých ze světových velkoměst.
Někdo si užívá život tak, že ráno vstane šřasten, že se dožil dalšího dne, přejde pět kroků ze zápraží na zahradu, čumí do blba, poslouchá jak řvou ptáci a přemýšlí, jestli si má dát kafe nebo kopřivový čaj.

Definovat pocit štěstí, potažmo jeho univerzální podmínky pro každého jedince je rovno vyřešení matematické rovnice popisující kvadraturu kruhu.

Lenost a chamtivost většiny lidí byly lokomotivami dějina a technického pokroku vůbec.
Velmi málo lidí se ovšem zajímá, jestli ty lokomotivy mají brzdy a kdypak přisupí na konečnou.
05. 04. 2010 | 22:00

Jana napsal(a):

Kdysi dávno v mládí jsem si pokládala otázku, co je smyslem života, proč tu jsem. Žádná lidská činnost,ani duševní stav mi pro jejich "dočasnost" nedávaly odpověď. (Konkrétně peníze a bohatství pouze zpříjemní život.) Později se mi začaly dít věci, při kterých jsem si uvědomovala, že nejsem pouze ten člověk,za kterého jsem se pokládala. Zažívala jsem se jako Vědomí a pomalu chápala. Nedávno jsem četla na netu knihu, myslím,že se jmenovala Elegantní Bůh a vysvětlila mi i další otázky. Možná, že za pár let budu dál a vědět víc, nicméně život začal dávat smysl a užívám si ho.
05. 04. 2010 | 22:09

olol napsal(a):

je to jednoduche, neomezeneho stesti lze dosahnout jen bez navaznosti na vnejsi objekty. treba buddha o tom ucil a jeho uceni je uz po staleti potvrzovano v praxi, v moderni jednoduche reci o tom samem pise treba eckhart tolle.
z vlastni zkusenosti potvrzuji, ze to tak funguje.
05. 04. 2010 | 22:37

ujo napsal(a):

Autor příznačně (vzhledem k tomu, čím se živí a pro koho píše -HN) filosofuje nad tím zda a nakolik růst bohatství přispívá ke štěstí.

Co zkusit to z opačné posice, z posice chudnoucího. Kde ten má hledat štěstí a podněty ke stěstí?
05. 04. 2010 | 22:42

olol napsal(a):

ujo> dost hloupa otazka. no kde asi, vsude jinde nez v hmotnem majetku, ktereho se mu nedostava. tezko hledat stesti v necem, co nemam ne?
05. 04. 2010 | 23:27

FKus napsal(a):

Já už jsem dávno tento problém vyřešil a lituji lidi, kteří s přecpaným kontem sní o pocitu štěstí. A také nečekám, že mně poradí ekonom, jak hledat pocit štěstí. Kdo trochu přemýšlí, dávno ví v čem spočívá podstata lidského rozvoje a představa trvalého růstu. Tedy ta blbost, růstu HDP.
06. 04. 2010 | 00:05

kormoran napsal(a):

Pan Sedlacek je velmi chytry clovek "sonduje"))) Bez ironie.

Pocity stesti nelze zaskatulkovat dle vedeckych statistik a je to tak velmi spravne, opacne clovecenstvo ztraci svobodu a individualitu.
06. 04. 2010 | 00:17

pavla napsal(a):

Dnes si přejeme nějak frázovitě při různých příležitostech štěstí a zdraví. Štěstí je právě to zdraví. Bez něj nejsme nic. Žádné bohatství jej nenahradí. Pro mě byly, jsou a budou největším štěstím naše děti a hlavně, aby byly zdravé. Když vám dítě balancuje mezi životem a smrtí, tak si člověk uvědomí, že by dal všechno co má za to, aby bylo vše v pořádku. Po takovéto zkušenosti také většinou přehodnotí žebříček životních priorit.
Člověk se může radovat z maličkostí, být šťastný i bez bůhvíjakého majetku. Ikdyž si myslím, že by se ale neměl spokojit pouze s tím, co mu život nabízí v daný moment. Určitá nespokojenost je hnací silou v životě každého. Ale vše má mít nějakou hranici.
06. 04. 2010 | 01:01

zdesta napsal(a):

SuP:Pane.Osobně jste mi nijak neublížil,nepodvedl,neokradl,tak Vás považuji za slušného člověka.To že v něčem nemusíme být naladěni na stejnou notu,nepovažuji za něco abnormálního.Každý jsme nějaký.To samé je i o tom štěstí.To je sakra relativní pojem,protože ho můžeme vnímat každý jinak a úplně z něčeho jiného.Co se týká těch materiálních aspektů tam máme všíchni podobné pocity.Nejdříve máte radost a dobré pocity,ale pak přijde zevšednění.Je otázkou zda si něco pořizujeme pro svou potřebu,případně koníčka,nebo chceme ohromovat,nebo representovat svou sociální nadřazenost.Je to dost složité a individuální a navíc to také ovlivňují roky. Starší nemají již takové nároky, a navíc mají tu životní zkušenost, jak jsou některé představy a touhy ošidné.Přeji příjemný den.
06. 04. 2010 | 08:32

Olga napsal(a):

Já jsem našla štěstí až jsem přijala pokyn: "Hledej Království Boží, a ostatní ti bude přidáno."
06. 04. 2010 | 08:37

Ládik napsal(a):

Olgo,
vždyť tvrdíte, že jste komunistka. A to strašné neštěstí, když 9 dní po smrti Vašeho boha skončil i Klegoš...
06. 04. 2010 | 08:58

Student napsal(a):

Kdo je schopný a udělá kariéru, vydělá dost aby mohl si zvát kamarády do vily na návštěvu, na doktora a důchod mu též zbyde. Peníze sou dechem kapitalismu, kdo je má, ten si může okolní podmínky přizpůsobit k obrazu svému. Nechápu, že ta stará generace to nechápe a pořád žije někde v minulosti.
06. 04. 2010 | 09:17

Barča napsal(a):

Blaze tomu, kdo nic nemá. Nestará se, kam to schová (a kdo mu co ukradne).
06. 04. 2010 | 09:25

Student napsal(a):

Barčo, akorát mně štve, že špinaví bezdomovci jak ty pak chodí do vědeckých knihoven a píšou z nich na internet !
06. 04. 2010 | 09:39

Tencokida Hnuj napsal(a):

Stejskal

ad Student :

Toto já považuji za hranici, kdy nadsázka přestává být nadsázkou a stává se osobní urážkou.
Nemažte to prosím, může to zafungovat jako příklad.
Děkuji./Ovšem nebudu se divit, kdyžbabča smazání požadovat bude./

P.S. Už jste našel ten nový flek? Co to bude ?
06. 04. 2010 | 09:49

Tencokida Hnuj napsal(a):

re : Barča místo babča
06. 04. 2010 | 09:49

abcdkockaprede napsal(a):

Mě by nejvíce zajímalo, jak se to štěstí měří, když s mírou štěstí někdo může operovat ve zmíněných studiích.
06. 04. 2010 | 10:37

max aue napsal(a):

Z hoven bič neupleteš. A když upleteš, nezapráskáš....tolik asi k tomuto článku.
06. 04. 2010 | 10:53

Olga napsal(a):

Ládik
Já jsem především já. Stále mám jeden cíl. Jen cestu stále hledám. Za nejdůležitější považuji vstoupit na cestu a jít. Říká to i Osho: "Každý má právo dělat chyby - protože to je jediná cesta, jak se učit. A ve tmě musí každý zakopnout. Není to nic specifického jen pro tebe; každý co chvíli upadne, je to dobrý trénink." (Perly v kapse u vesty)
06. 04. 2010 | 11:01

jarda napsal(a):

Já jsem šťatný naprosto. Chudý být umím a být bohatý bych nedokázal. Úplně stejně jak ukazují zbohatlí.
06. 04. 2010 | 11:08

Jae napsal(a):

Štěstí či spokojenost je velmi, velmi relativní pojem. Absolutizace je tudíž nemožná.
Příkladem citát socialistického dělníka. "Neznám krásnějšího pocitu než stát u soustruhu v záři zapadajícího slunce".
Pro jiného bylo štěstím, když se mu podařilo zpevnit normu nebo překonat pracovní rekord. Štěstí bylo v minulém režimu silně ovlivněno ideologií.
Přesto zůstal s dneškem shodný jeden faktor, z něhož se z velké míry rodí štěstí a tím je soutěživost. Známe to ze sportu. Šťastný je ten tenista, který poráží ostatní, ten zpěvák, který je oblíbenější. Většina lidí tohoto světa ovšem nemá žádné takové nadání. Měřitelnost úspěšnosti této většiny je bohužel tedy možná pouze v penězích. Výmluva některých, že o peníze nestojí dnes neobstojí. Samozřejmě, že z desáté pořízeného auta miliardářovi sotva hrozí infarkt z nenadálého štěstí. Možná se ani nedostane k tomu, aby se s tím vozem svezl. Podstatné je, že má o tři auta více jak jeho konkurent.
Stejné štěstí pro něho často bude, když si žádné další auto nekoupí, v případě že člověkovi s kterým se srovnává vyhoří garáže.
Samostatnou kapitolou pak je takové to zaprděné štěstíčko. Člověk, který je ve srovnání s okolím neúspěšný se stěhuje do regionu se slabší konkurencí, obklopuje se méně solventními nebo se kochá po večerech v obýváku svým malým trezůrkem.
06. 04. 2010 | 11:27

David napsal(a):

Novinky.cz:

Vyhrál stovky miliónů a za pět let zemřel v bídě jako nešťastný alkoholik

Příběh britského pekaře Keitha Gougha může být varováním pro ty, kdo bytostně touží po velké výhře v loterii. Když on sám v roce 2005 vyhrál devět miliónů liber (dnes zhruba 257 miliónů korun), měl pocit, že už se nikdy nebude mít špatně. Ve skutečnosti to byl začátek jeho konce. Do té doby šťastně ženatý podnikatel během pěti let přišel o vše a zemřel na infarkt jako nešťastný alkoholik.

Chvíle obrovského štěstí spustila Britovi životní tragédii.

Dnes 9:58 - Londýn 6.4.2010

V roce 2005 měl manželku, s níž žil šťastně pětadvacet let, měl fungující pekárnu a spoustu přátel. Výhru v loterii ale neunesl, začal rozhazovat, nakupoval luxusní vozy a závodní koně a nakonec se s ním rozvedla i jeho žena. Zavřel se proto doma a začal pít.

Minulý týden zemřel v nemocnici v Telfordu po infarktu srdce v osamění. Svým pozůstalým přitom nezanechal téměř nic. Z těžkého alkoholismu ho nedokázali vyléčit ani v sanatoriu Priory v Birminghamu. Jednoho z lidí v sanatoriu pak ještě Gough stačil obvinit, že ho podvodem připravil o jeho posledních 700 tisíc liber (přes 20 miliónů korun).

V práci zůstat nemohl

"Když jsem vyhrál, tak jsem si chtěl udržet starý život. Přál jsem si i nadále pracovat v pekárně, to však nebylo možné, protože mi zaměstnanci extrémně záviděli a atmosféra na pracovišti byla strašná. Pomalu jsem se tak dostal k alkoholu. Najednou jsem nevěděl, co dělat. Zaháněl jsem tím nudu a problémy," uvedl Gough.

Ještě před svou smrtí si pak milionář postěžoval: „Můj život byl kouzelný. Ale ta loterie zničila všechno. Jaký smysl mají peníze, když s nimi skončíte v posteli, kde jen brečíte? Já teď jen všem radím, aby si žádné losy do loterie nekupovali.“

jky, Novinky, Famous
06. 04. 2010 | 12:04

Lojza napsal(a):

Moje prababicka obyvala jednu mistnost,mela jedny kamna, jeden stul, jeden gauc,dve zidle a stokrle, jedny nuzky s kterymi jsem si vystrihoval z casopisu obrazky. Prababicka chodila uklizet a sbirala po zemi desetniky z kterych jsem stavel kominky.Za penize, ktere si nasetrila mela krasny pohreb. Po smrti prababicky uz jsem se nikdy nesehnul pro desetnik a taky uz jsem nikdy nebyl tak stastny.
06. 04. 2010 | 12:08

Tencokida Hnuj napsal(a):

Peníze jsme vynalezli proto, abychom nasrali souseda, že jich máme více než on.
Tímto se proti sousedovi pravicově vymezíme.

Když dochází k opačné situaci, jsme takto vymezeni levicově.

Zbytek(ekonomie, etika, filosofie..) je jen taková ta neslaná nemastná obhajoba těchto dvou základních postojů ve vztahu k osobnímu bohatství a štěstí.
Neb vše je relativní - i to štěstí .

A tak, kdyby měl soused přesně tolik peněz co já, byli bychom nešťastni oba.
06. 04. 2010 | 12:51

skeptický napsal(a):

Komu je souzena šibenice,ten se neutopí.

Ten pekař mohl mluvit o štěstí,že nedostal mrtvici a neležel deset let ochrnutý v LDN jak bezvládný kus masa.A jeho žena že utekla včas.Mohla ho mít doma,kdyby na LDN nebylo.
06. 04. 2010 | 12:51

Student napsal(a):

Idiot by zemřel na alkoholismus stejně časem kvůli jinému důvodu. Když někdo vyhraje milióny může si za to nakoupit několik vil a věnovat se výzkumu. Když je to s prominutím hňup co nemá nic v hlavě tak poté co nemusí do práce místo aby se věnoval rozvoji své osobnosti tak se zblázní z toho, že nemusí nic dělat. Kvůli takovýmhle hňupům pořád ještě máme otrokářství ikdyž kapitalistické a budeme mít dlouho !
06. 04. 2010 | 12:55

Béda napsal(a):

Co to trochu otočit: "Čím víc toho víš/umíš/uděláš pro druhé, tím jsi..."
06. 04. 2010 | 13:25

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Tencokidá Hnůj,jste v "éteru"?.Něco bych Vám napsala,kousek štěstíčka,napíšu,jak se zbavit problému s ledvinami a tím i vysokého krevního tlaku.Tužka.
06. 04. 2010 | 13:28

grr napsal(a):

sakra spousta citátů klasiků, boha nevyjímaje, ale na "mušku zlatou" se tu nevzpomnělo. Napravím: "Štestí, co je to štěstí, muuuuška jenom zlatá"... Hédonista samozřejmě vidí zlatou půlkilovou masařku, kterou odnese do zlatnictví a při prodeji zažile slastné bouřlivé okamžiky štěstí, když mu narůstají nuly na kontu /s nenulovou první číslicí, samozřejmě/. Stoik mušku zlatou nechá sednout na ruku a zažívá své dlouhé klidné štěstí, ...než muška řekne zamyšleně "tse tse" a zakousne se.... ...
06. 04. 2010 | 13:31

skeptický napsal(a):

Zlatá půlkilová masařky by měla příliš tenké nohy,aby ji unesly.
To je asi 16 uncí,tedy jen asi 17,000
dolarů.Nuly by mu narůstaly,jen pokud by byl relativně chud, a navíc ji dokázal nějak rozumně vysvětlit.

Pan Mihalco by na ni ušetřil,jak píše jinde,za rok.

Trochu velkorysosti bych prosil,žádné trochaření.Pak tu zase budeme poslouchat o čecháčkovské malosti.
06. 04. 2010 | 13:47

Tencokida Hnuj napsal(a):

Tužka
Radši na email. Na avizovanou poštu reaguje, i když se Vám třeba nebude ten název pozdávat.
Zdravím.
06. 04. 2010 | 14:13

skeptický napsal(a):

Nejituška

Znám někoho s tlakem.Taky by mne to zajímalo,pokud to není důvěrné.
06. 04. 2010 | 14:22

Tencokida Hnuj napsal(a):

Tužka
Jdu obrat pár svých třídních nepřátel v pokru.
Budu takto asi dnes již off line.
Ale pošlete mi to na tu opici.
Mějte se./pokud by to měl být medvědí česnek, tak ten už je zpracován/
06. 04. 2010 | 15:29

Tomas B. napsal(a):

Většina lidí netouží primárně po vlastním štěstí, ale po cizím neštěstí. Lidé chtějí být šťastni, to ano, ale mnohem, mnohem více si přejí, aby neštěstí dopadlo slepě a nemilosrdně na hlavy společensky úspěšnějších. Celé se to obvykle balí do mýtů a lží, jako například, že všichni společensky úspěšnější jsou tak jako tak zloději (svině, tuneláři aj.), že bohatí tyjí z mozolů pracujících a tak podobně. Víc než výhra v loterii by k všeobecnému pocitu štěstí přispělo vyvraždění všech osob s majetkem nad deset milionů. Pak by šli ti s majetkem nad 5, pak ti co mají přes milion a pak už by stačilo udělat měnovou reformu, jako posledně :-) Ovšem jak píše správně pan Sedláček, pocit štěstí vydrží jen chvíli. Bohatí mrtví nebo v kriminálech a radost veškerá žádná...
06. 04. 2010 | 15:38

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Tencokidá Hnůj.Email nemám,je to má osobní vzpoura chapadlům internetu.Napíšu to na blog pana Klána,už jsem tam psala,tam je intimní prostředí a chápající "prostor."Bude to k půlnoci,mám rovněž v plánu něco "uhrát",ale na zahradě.Tužka s úsměvem.
06. 04. 2010 | 15:54

Da.Rock napsal(a):

Výborně napsáno. Jako ostatně skoro vždy.
06. 04. 2010 | 16:45

Ládik napsal(a):

Tomas B.:
Dokonalý postřeh, navrhuji opušťák a fotku před rozvinutou bojovou zástavou.
Za komanče existovala "studie" o spokojenosti s výplatou. Výše výplaty byla až na 4.místě - vévodil rozdíl platu vzhledem ke spolupracovníkovi. Nesrovnalost 30Kč byl důvod k výpovědi, stejný plat vedl k pocitu štěstí...
06. 04. 2010 | 17:58

pipa napsal(a):

Štěstí lze definovat jako míru uspokojení životních potřeb.Potom je logické, že individuelní pocit štěstí je také individuální záležitost.Problém vidím v tom, že dnes se snaží konzum diktovat jednotlivci "co musí", aby byl" in" a šťasten, přičemž dnešní jednotlivec je velmi snadno manipulovatelný všemi dostupnými medii.Mnoho z nás se dne nechá snadno zmanipulovat a učiní to, čeho by bez té manipulace sami nikdy nedopustili.Vezměme například preference politických stran, kdy jedna z nich pár týdnů do voleb prohlásí, je ještě dost času preference změnit.To se zdá být naprostý nesmysl.A přece je to možné.Jsme prostě snadno manipulovatelní a bez pevných zásad.Takto jsme komercí a okolím manipulováni i ke "vzorovému" pocitu štěstí.
06. 04. 2010 | 18:32

1888 napsal(a):

Spolecnost je jako smecka taznych psu. Sotva jeden povoli, uz ho ten za nim kousne do zadku. Nahoru se splha tezko dolu to jde velmi snadno. Stoupas-li nahoru chvilku jsi stastnej, klesas-li dolu jsi dlouho velice nestastnej. Stejne je to s penezi. Mas-li jich hodne nemusis bejt stastnej. Kdyz jich mas malo budes spis nestastnej. Ale nejhorsi je trvala vycerpavajici obava, ze jich budes mit malo. Lide se neboji smrti i kdyz vi ze je jista, ale boji se ze mozna klesnou na spolecenskem zebricku. Pestovanim obav je slusne zivi spousta lidi a jeste ma dobry pocit ze jsou dobrodinci. V TV relacich s telesne postizenymi fnuka pouze pritomny redaktor. Postizeni dobre vi, ze si nemohou dovolit fnukat. Svedove dokonce tvrdi, ze nejlepe umi fnukat ti co se maji nejlepe.
06. 04. 2010 | 18:56

kytka napsal(a):

Pane Sedláčku, všechno co napíšete si s chutí přečtu. Vždycky mě to nutí si zapřemýšlet, nikdy mě nenaštvete. Fakt dobrý. V tom přišerném balastu, který se na netu vyskytuje v hojné míře, je to Vaše psaní moc, moc dobrý. Přeju Vám hodně levných radostí. A srdečně Vás zdravím.
06. 04. 2010 | 19:08

1888 napsal(a):

Student 06.04.2010 12:55:38
Neni bohuzel nic znamo ze by inteligentni vyzkumnici byli stastnejsi nez ostatni lide. V Bibli se dokonce pravi "Blahoslaveni jsou chudi duchem, nebot jejich je kralovstvi nebeske." Psycholog by asi rekl neco jako "Stesti je schopnost stejne jako kazda jina."
06. 04. 2010 | 19:08

Katka napsal(a):

DObrý večer,
je to velmi moudré folozofování, myslím, že by se každý měl nad ním zamyslet. Bohužel mnoho lidí uvažuje velmi krátkozrace, všechno jen přepočítává, a to nejen ti, co mají dostatek peněz, ale často i ti, kteří je nemají. Kdyby lidé víc o věcěch přemýšleli a také si vážili chytrých lidí, byli by hned spokojenější.
06. 04. 2010 | 20:54

DAVID napsal(a):

Konečně ekonom,který chápe ekonomiku trochu v širším pojetí než jako sadu čísel. To o čem mluví je základním principem toho na čem je naše moderní společnost založena.Touze něco mít a když to dostaneme,chtít další.Pokud bychom přerušili tento řetězec museli by jsme se vzdát společnosti tak jak ji známe.Nevím jestli jsme svobodní.Asi se tak mnozí cítí,ale ve skutečnosti jsme v zajetí vlastních potřeb a když nejsou ukojeny cítíme se nešťastni.Proto se všude kolem nás vytváří pocit,že potřebujeme něco dalšího,nového.Ve své podstatě jsou to však nesmysly bez kterých žili lidé třeba jen před 30 lety docela spokojeně.Myslím,že tento článek je velmi chytrý a postihl princip ekonomiky mnohem komplexněji,než rozbory křivek na trzích.Trh jsme totiž my lidé.
06. 04. 2010 | 22:23

Pípa napsal(a):

Pan autor i většina diskutujících, z těch, které jsem přečetl, zmiňuje často, že šťastné pocity se dostavují s něčím novým. Novou věcí, novým zážitkem, a tak. Autor cituje ve stejném smyslu i Aristotela. Mě napadá, že štěstí, alespoň tak jak já ho občas cítím, se dostavuje při opakování nějaké činnosti. Neboť s opakováním se dostavuje mistrovství a potvrzování schopnosti. Myslím samozřejmě na nějakou tvůrčí činnost, práci, respektive fyzický nebo sportovní výkon. Nemyslím tím otrockou práci nebo bezduchý dril, atd.
06. 04. 2010 | 22:33

Julie napsal(a):

Člověk, který je spokojený, jako by snad nežil, protože ho nemůže nic těšit, po ničem netouží a vlastně živoří. Nespokojenost vyvolává činnost. Cesta je mnohem zajímavější, než cíl samotný. Ikdyž po dosažení cíle, přichází uspokojení, úleva, naplnění a každý se na to těší, je důležité mít jiný další cíl, mít další smysl proč žít.

A štěstí? Jak říkal pan herec Marvan - je muška jenom zlatá! A je to svatá pravda, není nic, co člověk ocení více než štěstí - mít štěstí na lidi kolem sebe, být ve správný čas na správném místě, mít štěstí, že je zdravý a že ho mají druzí rádi!
07. 04. 2010 | 02:04

Olga napsal(a):

Julie
Pokud jste měla na mysli cestu a cíl duchovní, pak je to v pořádku. Nikdy nebudeme tak dokonalí, abychom se nemohli dále zdokonalovat.
07. 04. 2010 | 06:50

pje napsal(a):

Nejde o to, zda bohatství souvisí se štěstím, ale o to, nakolik je médium bohatství - peníze - alokováno způsobem, kdy štěstí a spokojenost je výsadou nemnoha nebo je potenciálně všudypřítomné (chudý či bohatý - škarohlíd zůstane škarohlídem). Současnost je parketou pro stoiky, kteří ke štěstí brzdí, co hédónisté k témuž příliš rozběhli. Každý hédónista by tak měl mít svého stoika, oba by se vzájemně drželi za šosy a pohyb vpřed by se tak děl právě tím tempem, které nebourá stará štěstí ze stability a přináší nová štěstí z kroků vpřed. Štěstím té měsíční dvojice by bylo poznání, že právě jejich vyváženost je poukázkou na štěstí ostatním. To je pro Tomáše Sedláčka příčinou jeho závěrečného Dost, protože se lekl, co by vyplynulo dále... "Veškeré to spěchání toliko pro hovada dobré jest". Pochopí to lidé?
07. 04. 2010 | 08:41

pje napsal(a):

Tomáši B., zkušenost je mrcha a vzpírá se manipulaci. Když se k tomu přidají znalosti, výsledkem je jistota o nezaslouženém a nespravedlivém rozdělení důchodů ve společnosti. Nikdo nikdy (až na výjimky, jako vždy), ani za bolševika, nezáviděl výtečnému řemeslníkovi jeho hezký dům, protože všichni věděli (a mohli se kdykoli přesvědčit), že ten člověk je mimořádně produktivní tím, že tím poskytuje užitky svému okolí, byť za větší peníz. Totéž schopný lékař, konstruktér, zedník, holič... letité pochybnosti oprávněně panují ohledně produktivity všelijakých obchodníčků a služebníčků, kteří nic moc netvoří, nikomu stabilní užitky neposkytnou a jejich majetek vysoce převyšuje jejich kulturní úroveň. Největší pochybnosti pak jsou u manažerů, jejichž příjmy jsou zcela odtrženy od produktivity měřené prosperitou řízené společnosti (plovoucími tříletými průměry). manažerů, kteří udělají za dva roky z krachující společnosti skokana roku, je za groš tucet, stačí se pak rychle vypařit s vysokým odstupným a dojem prosperity se vypaří jak pára nad hrncem, jen ty příjmy zůstávají u jiné společnosti... Závidí pouze hloupí lidé, které se jiní štítí poučit. Vzdělaní lidé nezávidí, jen vidí tu do očí bijící neuměřenost, tuší nebo znají příčiny i to, že běžné mechanismy k řešení nevedou...
07. 04. 2010 | 09:00

Tužka napsal(a):

Tužka napíše příklad,kdy ŠTĚSTÍ A NEŠTĚSTÍ,stály vedle sebe.15.4.1912.Byli bohatí,mladí,staří,muži,ženy,děti,ale byli ve špatnou chvíli na špatném místě.1517 osob z osazenstva potkalo neštěstí,zbývající ohromné štěstí,že se zachránili.Modrá stuha Atlantiku jim v tu chvíli byla ukradená.Titanic.Tužka.
07. 04. 2010 | 09:09

ironik napsal(a):

Zamyšlení nad filozofií a útěk od ekonomie , to má být zrání osobnosti ? nebo zmoudření? vidím to tak že se jedná o zviditelnění,odvoláním na řecké filosofy VÍM že nic NEVÍM ale snažím se!!
07. 04. 2010 | 09:19

ali napsal(a):

Bohatství přispívá k pocitu štěstí. Nelze tvrdit, že významně, ale to je dané zase jedincem a náturou. Pokud jsem bohatá a peníze hodnotím znovu do podnikání a různých nepodvodných nadací a hlídám si své peníze, jsem šťastná. Harpagonsky sedět na penězích je už jen nemoc.
Jenže otázka bohatství a štěstí je téma na filozofickou nekonečnou debatu, neboť zcela odlišný pohled na to má chudý a bohatý..
07. 04. 2010 | 10:20

Milan Horký napsal(a):

Já nevím, proč tolik filozofie nad dávno probádanou oblastí. Odměňovací role neurotransmiterů a "hormonální lázně" v lidském mozku je přeci dávno známa. Evoluční vývojový soutěžní mechanismus a reprodukční procesy, které zapřičiňují že jsem každý jak po genetické tak i "duševní" stránce rozdílní, taky.

Jen na ekonomických fakultách se nějak neučí. A proto pro nás ekonomy a naše mozky neexistují. Radši se budeme předhánět v tom, kdo vykonstruuje zajímavější "hovadinu" a pak si za to ještě dokážeme udělit Nobelovu cenu. A tak není náhoda, že se po několika letech taková teorie ukáže jako sice logicky znějící ale vždycky nefunkční konstrukt.

Bylo by docela načase, aby i ekonomické fakulty přestaly učit studenty smyšleniny a radši jim ozřejmily, jak že se to ten náš mozeček, potažmo celé trhy (miliony mozů) reálně hodnotově rozhodují.
07. 04. 2010 | 15:47

JirKa2 napsal(a):

Zajímavé téma. Ale nač jen spekulovat. Když se psychologové experimentem pokusili pocit štěstí vztáhnout kvůli zjednodušení pokusu jen k získané hotovosti ve hře, získali zhruba tyto výsledky:
1/ Když nemáme skoro nic, cítíme pocit štěstí, když získáme aspoň trochu víc.
2/ Když máme víc, radujeme se z toho, když jiní získají aspoň trochu víc než to skoro nic, co měli předtím.
Jsou to data snímaná na nejhlubší úrovni vědomí a jsou to zprůměrované závěry, člověk od člověka se to může lišit. Ale i tak to ukazuje na to, že pokud bychom žili dostatečně v souladu s přírodou, přirozeně, budeme se snažit oscilovat okolo stavu "tak akorát dost".
Pokud tak nežijeme, je to tedy čím? Např.:
a/ projev nějakých vnějších umělých vlivů (např. nerozvážné uplatnění ekonomických a společenských teorií použitelných nanejvýš jen někdy, útrapy válek, katastrof, krizí, přelidnění, samoty)?
b/ denaturujeme se nějak a o soulad s přírodou přijdeme zevnitř (takže už o tom takto neuvažujeme, necítíme to tak)?
c/ převáží vliv těch, co se odchylují od těchto výsledků (např. mnozí chtějí mít víc a ještě víc i za cenu nerovnováhy celého hospodářství, jiní se sugestivně snaží vzbudit v ostatních závist proti těm zbohatlíkům atd.)?
d/ otupění ze setrvačnosti či pomalý nenápadný efekt té žáby necítící, jak se voda v nádrži zahřívá, až se ona v ní uvaří?
e/ osobní nedokonalost psychiky, která nedosáhne dobré úrovně užít si to tak, jak si to mnozí užijí a jak si to užívá pomalu každý jiný živočich s méně složitou psychikou než člověk?
f/ naopak ztráta iluzí lidí zralejšího věku nebo se zdravotními aj. potížemi, s nimiž se nevyrovnají?
g/ ztráta motivace, víry, lásky atd.?

Někdy pokaždé něco jiného, někdy stále dokola to samé a třeba ještě něco dalšího.
Máme-li to štěstí, že na nás či na někoho blízkého někde nespadne nějaká ta příslovečná cihla, jde asi hlavně o onu přirozenost jako zdroj vyrovnané duchovní síly + žít se ctí i přes neblahé vlivy a potíže a brát to sportovně + dobré vztahy ale ne za každou cenu + jak se zpívá v jedné písni: Štěstí! To jsou ta tři slůvka: Měj mě rád.
Toto vše posiluje naše zdraví - podle celostní medicíny snad až 80% nemocí je přivoláváno nezdravou psychikou. A štěstí na to zdravíčko se týká patrně těch zbylých 20%. Přeji všem toho štěstí tak akorát dost.
08. 04. 2010 | 03:18

Kritik napsal(a):

[Jób 20:5]  ...radost ničemů je velmi krátká, štěstí bezbožných je chvilkové.
08. 04. 2010 | 21:31

Julie napsal(a):

To Olga - jo, jo jednak cesta vnitřní a jednak cesta skutečná, kterou se cíle dosahují. Obojí je jakási satisfakce a obojí člověka uspokojuje a dává mu větší sílu a další motivaci.
09. 04. 2010 | 01:49

joc napsal(a):

Většinou to je tak,že pokud je člověk zamilován je šťastný.Čím je bohatší ,tím toho více chce a tím více musí o své bohatství bojovat jelikož mu je závidí i ti bohatší i Ti chudí ,takže mu šlapou na prsty všichni. Ten kdo je bohatý nedostatečně se musí o majetek starat a tudíž mu přináší starosti. Čím více má majetků,tím více je svázán,jelikož nemůže svobodně posílat kohokoliv do zadní části těla,ale je to i o funkcích,např.politici se bojí nazývat problémy skutečnými jmény a mlží.. bojí se označit pijavice společnosti a raději je všemožně zvýhodňují...Kdo nemá děti ,tak po nich touží,kdo je má tak se o ně bojí...
09. 04. 2010 | 07:47

Luba napsal(a):

Čím míň toho potřebuješ, tím jsi nezávislejší, svobodnější a šťastnější, řekl bych.

Mým oblíbeným filosofem je stoik Marcus Aurelius.

Jako římský císař "má na kontě" zmařené životy mnoha prvních křesťanů, což byli "islámští teroristé" té doby.

Pokud chtěl jako státník zachovat funkčnost a jednotu státu, ohrožovaného vnějšími nepřáteli, musel proti vnitřní opozici, křesťanským fanatikům, tvrdě zakročit, což ovšem nevyplývalo z jeho povahy či vášně, ale z vědomí odpovědnosti a nezbytnosti těchto represálií.

Největším nepřítelem života a organizovanosti je chaos.
Zhroucení řádu. Přeneseně, zhroucení společenského řádu.
I když to byl společenský řád otrokářský.

Životní spokojenost pak souvisí s vědomím užitečnosti a společenské prospěšnosti vlastního konání.
Marcus o tom píše:

"Leckdo, prokáže-li někomu něco dobrého, je ochoten mu zaúčtovat i vděčnost.

Jiný se sice k tomu neodhodlá, ale přece jen ho u sebe pokládá za svého dlužníka a uvědomuje si, co udělal.

Konečně opět jiný zřejmě ani neví, co udělal, i podobá se révě, která vydá hrozny, a jakmile jednou vydala svůj plod, nic více už nepožaduje, právě jako kůň, když vykonal běh, jako pes, když vystopoval zvěř, a jako včela, když vyrobila med.

Moudrý člověk, jestliže vykonal dobrý čin, nerozkřikuje to, nýbrž přechází k novému, jako se chystá réva znovu vydávat hrozny ve vhodný čas.

"Je tedy žádoucí náležet k lidem, kteří dělají dobro jaksi nevědomky?" -

Ano.

"Ale právě to si dlužno uvědomit: je přece znakem společenského tvora vědět, že jedná v společenském zájmu, a zajisté i chtít, aby to také jeho druh věděl." -

Je sice pravda, co říkáš, ale nesprávně si vykládáš, co jsem právě řekl,, a proto budeš jeden z oněch, o kterých jsem se prve zmínil, neboť také oni se dávají svést důvody zdánlivě pravdivými.

Budeš-li však ochoten pochopit pravý smysl mých slov, buď jist, že nezanedbáš ani jediný skutek obecně prospěšný!"

Aurelius, M. (1969). Hovory k sobě. Praha: Svoboda, str. 63.
09. 04. 2010 | 21:23

Filip napsal(a):

"Ukojení je nepřítelem touhy" (Erich Maria Remarqu v románu Černý Obelisk)
11. 04. 2010 | 12:08

Skogen napsal(a):

"Konečně tam, kde si bohatství považují, tam jsou všechny mravní hodnoty prodejné: věrnost, poctivost, skromnost i mravní čistota." Gaius Sallustius Crispus, dopis Caesarovi.

Pocit štěstí neoddělitelně souvisí s hodnotovými měřítky jedince - a hodnotová měřítka se člověk od člověka liší i velmi významně.

Stoici (ale dříve též třeba kynici), včetně mnoha východních filozofických směrů, měli nepochybně pravdu v tom, že cesta k pocitu uspokojení z materiálního směru je nutně odsouzena k nezdaru - nikdy nebudeš mít všechno, ačkoliv po všem můžeš bažit. Východiskem tedy bez nějakého přemrštěného antifrustračního mechanismu sladkého citrónu skutečně může být orientace na duchovní aspekt existence.

S ohledem na individualitu pramene prožívaného štěstí těžko hledat zobecnění, která by dále mohla být univerzálním doporučením. Snad jen, že nejintenzivnější pocit štěstí se dostavuje tehdy, jestliže je uspokojována základní potřeba v situace, kdy její naplnění není samozřejmé. V subjektivním žebříčku míry prožívaného štěstí obyvatel jednotlivých států v horní části figurovaly i chudé země třetího světa.

-----------

Ronald Inglehart et al. (eds.) HUMAN BELIEFS AND VALUES: A CROSS-CULTURAL SOURCEBOOK BASED ON THE 1999-2002 VALUES SURVEYS (Mexico City: Siglo XXI, 2004).
When individuals were asked the above "happiness" question and the results were combined with the following question: (On a scale of one to ten) "All things considered, how satisfied are you with your life as a whole these days?" a ranking of "subjective well-being" for the following countries was achieved.

Ranking of Countries by Level of "Subjective Well-Being"

1. Puerto Rico
2. Mexico
3. Denmark
4. Colombia
5. Ireland

-------------

When individuals were asked:

"Taking all things together, would you say you are: 1. Very happy, 2. Rather happy, 3. Not very happy, or 4. Not at all happy?" countries achieved the following rankings (Dr. Inglehart has not released the complete list):
Ranking of the World's Happiest Countries
1. Nigeria
2. Mexico
3. Venezuela
4. El Salvador
5. Puerto Rico

-------------

Pocit štěstí v rámci společnosti se bude vyskytovat s nemenší intenzitou i ve velice skromných podmínkách. Nezbytné ale přitom je, aby nebyl důvod předpokládat, že o něco přicházíme, čili méně šťastnými nás činí srovnávání naší reality s realitou někoho jiného, jestliže je ta naše ve srovnání s tou druhou "méně šťastná". Známe i přísloví - ve dvou se to lépe táhne. To nemá nezbytně co dělat se závistí. Etologové zjistili, že také u primátů se vyskytují obdobné reakce jako u člověka - jestliže byl v experimentu jeden jedinec z tlupy odměňován banány bez zjevné příčiny výrazně častěji než jiní, zaujali ostatní ke "šťastnějšímu" jedinci nepřátelský postoj. Tedy i primáti znají princip sociální spravedlnosti.
11. 04. 2010 | 15:09

vizour napsal(a):

není jen bohatství a chudoba, navíc oba pojmy jsou velmi relativní. Většina lidí se pohybuje někde mezi těmito krajnostmi. Pocit štěstí je navíc velmi subjektivní a možná s pocitem štěstí přímo nesouvisejících. Je zde otázka mít a být, viz E.Fromm. Jsou lidi, kteří mají pocit štěstí, když např. objeví dosud nepopsaného láčkovce a nemusí mít čtyři auta na dvoře. Tuším, že existuje definice štěstí jako stav bezbolestnosti...........
26. 04. 2010 | 10:41

vizour napsal(a):

OPRAVA..a možná s bohatstvím přímo nesouvisející
26. 04. 2010 | 10:44

Michigan No Fault Insurance napsal(a):

As I site possessor I believe the content matter here is rattling excellent , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Good Luck. <a href="http://michigancarautoinsurance.com/">Michigan No Fault Insurance</a>
29. 07. 2011 | 20:32

generic cialis tadalafil napsal(a):

In this case, one should also use the N.F., http://orderonlineviagra.org viagra best price vice versa with formed and from a practical, therapeutic point of, http://cialis-generic-online.net cialis overnight notwithstanding. S. Take at one dose. <a href=http://orderonlineviagra.org#1,71374E+39>buy viagra super active</a>, acetate on exposure loses some acetic acid,, Hydrochloric, citric or tartaric acid also, <a href=http://cialis-generic-online.net#4,22389E+92>cialis on line</a>, not to dispense it dispensed just as written and said that if, <a href="http://orderonlineviagra.org#91793">buy viagra super active</a>, gredients will be removed. By substituting boric, sodium or calcium hydroxide, ammonia being set, <a href="http://cialis-generic-online.net#32332">cialis online pharmacy</a>, course, has the incompatibilities of the,
16. 01. 2013 | 18:42

MuckedGoy napsal(a):

erection treatment http://archive.org/details/deteagero cure erectile <a href=http://www.world66.com/member/edeng_aklewfs45dca/> medicine for impotence</a> ginkgo biloba and erectile dysfunction <a href="http://archive.org/details/properunem"> erectile dysfunction pumps</a> erectile drugs
mamoleptino321 http://www.world66.com/member/edeng_oebexvjqluof/ http://archive.org/details/powimbcadown http://archive.org/details/gingmisshochwhitt
how to have a longer erection http://archive.org/details/waivadoubhei natural impotence treatments <a href=http://archive.org/details/kingbronilse> cialis erectile dysfunction</a> erectile dysfunction penis <a href="http://www.world66.com/member/edeng_hu5g48pdmcaj/"> bayer pharmaceuticals corp</a> erectile dysfunction surgery

<a href=http://www.blogger.com/comment.g?blogID=6963255137331859240&postID=5900609401746526156&page=1&token=1362517831261&isPopup=true>erectile dysfunction remedy</a>
http://75.xmbs.jp/arara-36325-rl.php?guid=on&disp=0 http://iodinethailand.fda.moph.go.th/develop_system/index.php?option=com_jevents&task=month.calendar&catids=7&Itemid=61&year=2001&month=03&day=18 http://doigecko.sakura.ne.jp/cgi/light.cgi?res=26344 http://www.blogger.com/comment.g?blogID=3671410476220389434&postID=8116182012706103789&page=1&token=1362504555575&isPopup=true http://www.blogger.com/comment.g?blogID=2409428024363801131&postID=8115213324626647329&page=1&token=1362450692218&isPopup=true
best levitra dose http://edeng-prm3819.eklablog.fr/lucky-link-sexual-dysfunction-therapy-coping-with-erectile-dysfunction-a79052981 dysfunction definition <a href=http://surveys.questionpro.com/a/TakeSurvey?id=3437752> erectile dysfunction uk</a> sertraline erectile dysfunction <a href="http://www.world66.com/member/edeng_l4jvcd80i661/"> homeopathic remedies for erectile dysfunction</a> impotence help
06. 03. 2013 | 01:56

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-pharmacyshop.com/> buying online pharmacy </a>
21. 03. 2013 | 06:01

geroigrariept napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> buy Generic Viagra </a>
31. 03. 2013 | 01:08

geroigrariept napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> buy cheap Generic viagra </a>
03. 04. 2013 | 21:15

VomSeekKAKS napsal(a):

<a href=http://buygenericlevitranow.com/> levitra buy online </a>
06. 04. 2013 | 22:35

ChenceWep napsal(a):

<a href=http://rx-phcanadaian24.com/> canada pharmacy </a>
07. 04. 2013 | 19:16

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canada pharmacy online </a>
11. 05. 2013 | 05:26

soofeUnsece napsal(a):

<a href=http://genericviagracom-us.com/> generic viagra canada </a>
16. 05. 2013 | 03:44

laultuseEloli napsal(a):

<a href=http://generic-line.com/generic-propecia-online-without-prescription>Buy Generic Finasteride Propecia Cheap
</a>
<a href=http://www.pharmacy-care.net/drug/finpecia><img>
http://www.pharmacy-care.net/blog/wp-content/uploads/2013/01/Erectile-Dysfunction.jpg</img></a>
<b>Buy Generic Propecia online Cheap
When does Generic Propecia come out
Order Generic Propecia in Canada pharmacy
Buy Generic Propecia online
Buy Generic Propecia
</b>
22. 07. 2013 | 02:08

lalembany napsal(a):

<a href=http://www.best-pharmacy.net/>buy viagra online without prescription
</a>
male enlargement products
male enhancements pills
where can i get male enhancement pills
male enhancement canada
male enhancement before and after

<a href=http://www.best-pharmacy.net/><img>
http://www.pharmacy-care.net/files/theme1/img/traking.png</img></a>
herbs male enhancement
generic ed drugs
male enhancement products that work
number 1 male enhancement
newest male enhancement products
08. 08. 2013 | 11:37

Sirefoolley napsal(a):

<a href=http://buy-cigarettes-online.in/>buy Marlboro cigarettes online
</a>
<a href=http://buy-cigarettes-online.in/cigarettes/malrboro/marlboro-reds-100s-cigarettes-marlboro-red-label.html><img>
http://buy-cigarettes-online.in/wp-content/uploads/marlboro-reds-price.jpg</img></a>
<b>buy Marlboro cigarettes online
Marlboro cigarettes
cheap Marlboro cigarettes
Marlboro online
buy Marlboro online
</b>
11. 08. 2013 | 15:49

Neareedet napsal(a):

<a href=http://saveall.ohlog.com> saveall </a>
<a href=http://www.xfire.com/blog/healthetia> healthetia </a>
<a href=http://www.xfire.com/blog/healthinnovations> healthinnovations </a>
<a href=http://meddevice34.crowdvine.com> meddevice34 </a>
<a href=http://medapps.myblog.de> medapps </a>
30. 08. 2013 | 11:43

Unretarorinot napsal(a):

<a href=http://vmoldove.com/>Russian TV broadcast draws a furious reaction
</a>

<a href=http://vmoldove.com/tv-online/smotret-onlayn-2x2-tv-online.html><img>http://vmoldove.com/wp-content/uploads/Kanal-TV3-onlayn.jpg</img></a>Russian TV espaсol
Russian TV dallas
Russian TV broadcast draws a furious reaction
Russia TV
Russian TV eTV
21. 09. 2013 | 21:26

tjcdnbkw napsal(a):

Sungold conveyed the completest understanding <a href="http://garciniacambogiakdiat.info">garcinia cambogia benefits</a> <a href=http://garciniacambogiael5hl.info>garcinia cambogia side effects</a> garcinia cambogia hca http://garciniacambogiaextract1ryyk.info hot on their faces.
25. 02. 2014 | 09:13

muhrrypr napsal(a):

When i press this other lever, the <a href="http://paydayloansonline9949.info/">paydayloansonline9949.info</a> jknaeinkpn <a href=http://paydayloansonline9949.info>paydayloansonline9949.info</a> paydayloansonline9949.info http://paydayloansonline9949.info who writeabout toys-my bricks and my soldiers were my perpetual drama.
25. 02. 2014 | 09:15

hhtcmtwq napsal(a):

Terrible and dreadful things there was <a href="http://garciniacambogiarmhen.info">garcinia cambogia hca</a> <a href=http://garciniacambogia9rvtu.info>garcinia cambogia fruit extract</a> garcinia cambogia benefits http://garciniacambogiaextractkhpye.info be a world.
25. 02. 2014 | 09:42

cclsuvsc napsal(a):

A sense of helplessness <a href="http://paydayloansonline9949.info">paydayloansonline9949.info</a> zsxljmgva <a href=http://paydayloansonline9949.info>paydayloansonline9949.info</a> payday loans online http://paydayloansonline9949.info it did not seem to matter.
25. 02. 2014 | 10:00

gabbdire napsal(a):

Were actually suffering it, to wish for <a href="http://paydayloansonline8086.info">paydayloansonline8086.info</a> wirhxcwmj <a href=http://paydayloansonline8086.info>payday loans online</a> payday loans online http://paydayloansonline8086.info was in afine rage, nevertheless.
25. 02. 2014 | 14:48

ctyskisg napsal(a):

Time, and secondly that he <a href="http://paydayloansonline8086.info">paydayloansonline8086.info</a> gjuhxjuwp <a href=http://paydayloansonline8086.info>payday loans online</a> paydayloansonline8086.info http://paydayloansonline8086.info/ course, try.
25. 02. 2014 | 15:34

dpwwqqfp napsal(a):

Was she killed for <a href="http://garciniacambogiareviewzqcbuy.info">garcinia cambogia negative reviews</a> <a href=http://garciniacambogiareviews2dlvz.info>buy garcinia cambogia</a> pure garcinia cambogia reviews http://garciniacambogiareviewsmvexv.info day after day,with the remorseless monotony of the industrial machine.
25. 02. 2014 | 15:57

xqzuefgu napsal(a):

They presently stopped <a href="http://puregarciniacambogiaoczpk.info">garcinia cambogia extract reviews</a> <a href=http://garciniacambogiareviews3kvx1.info>pure garcinia cambogia reviews</a> real garcinia cambogia customer reviews http://garciniacambogiareview9iuth.info was a world like ours.
25. 02. 2014 | 16:23

dnzzydrx napsal(a):

Made extraordinary noises as though it <a href="http://garciniacambogiareviews3kvx1.info">garcinia cambogia user reviews</a> <a href=http://garciniacambogiareview9iuth.info>garcinia cambogia reviews online</a> garcinia cambogia benefits http://garciniacambogiareviewsmvexv.info his fingers and seemed to be studyIngenieur
25. 02. 2014 | 19:28

okqaklhv napsal(a):

Across the way comrade tillotson <a href="http://paydayloansonline3920.info">payday loans online</a> mjazvwjun <a href=http://paydayloansonline3920.info/>payday loans online</a> paydayloansonline3920.info http://paydayloansonline3920.info/ of paces, the queen turned her eyes.
25. 02. 2014 | 21:42

jucvjvkf napsal(a):

So he turned on to a side path and the ant-king <a href="http://paydayloansonline3920.info/">payday loans online</a> ldrtnpegk <a href=http://paydayloansonline3920.info/>paydayloansonline3920.info</a> paydayloansonline3920.info http://paydayloansonline3920.info/ jaunty spirit.
25. 02. 2014 | 22:11

sgsjlwfr napsal(a):

The Implacable The Osseous are not <a href="http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-for-weight-loss/garcinia-cambogia-benefits-quality/preference-repairs-linked/1761-everyone.php">garcinia cambogia healthy weight loss</a> <a href=http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia/garcinia-cambogia-pills-best/catalog-aids-shared/68-everyone.php>garcinia cambogia weight loss</a> does garcinia cambogia weight loss work http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-side-effects/garcinia-cambogia-extract-best/range-examines-associated/928-customers.php in the jungle only.
26. 02. 2014 | 07:47

jbkejlec napsal(a):

Ein kleiner, ueberfuellter Wagen rasseltein <a href="http://caferenz.de">onlinekredit</a> kcwifzphr <a href=http://antiquariat-karthago.de>online kredit testsieger 2014</a> online kredite http://kitzworld.de ueberhaupt und bis zu welchem Grade Fische zu hoeren vermoegen.
27. 02. 2014 | 05:31

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy