Kdyby eura nebylo...

09. 04. 2010 | 15:21
Přečteno 15977 krát
Euro je testováno snad tím nejhrubším možným způsobem. Pokud tedy kritici společné evropské měny toužili po jejím prubířském kameni, nemohli si přát nic lepšího.

Kritici eura uvádějí Řecko jako příklad, který může společnou evropskou měnu stáhnout ke dnu. To je ovšem podobné , jako bychom z kávových sedlin finančního skorobankrotu Kalifornie a státu Illinois věštili brzký pád amerického dolaru.

Proč se v této souvislosti hovoří o euru a ne o dolaru? Nejspíš jen proto, že euro je prostě mladou měnou.

Běh ke dnu

Musíme Řecko zachraňovat kvůli euru? Naprosto nikoli. Kdyby Řecko v eurozóně nebylo, bylo by jej třeba zachraňovat stejně. Jako například Maďarsko.

Kdyby totiž zbankrotovalo Řecko, euro neeuro, vyvolalo by to mohutný dominový efekt. Stačí si jen vzpomenout, jaké následky měly finanční trable malého ostrovního - a doslova periferního - státu, jakým je Island...

Kdyby Athény měly svou vlastní měnu, mohly by devalvovat a to by jejich ekonomice pomohlo, říkají kritici eura. Možná, ale stejně není jasné, jak by to ovlivnilo disciplínu řecké vlády a její schopnost přestat se zadlužovat.

Kdyby totiž Řecko nebylo v eurozóně, mezinárodní věřitelé by se (právem) obávali poklesu drachmy a žádali by mnohem vyšší úroky. Tím by samozřejmě situaci řeckých veřejných financí ještě více zkomplikovali. Bez eura by tedy Řecko možná pomoc potřebovalo už dávno. A dokonce masívnější.

A vůbec: kdo ví, jak by krize v Evropě vypadala, kdyby každá země měla svou vlastní měnu. Státy by se (s podobnou logikou jako Řecko) začaly předbíhat v depreciacích měn a byl by z toho zas pěkný evropský "běh ke dnu". Nakonec by naše měny byly všechny slabší, ale dlouhodobě by se žádný stát neposunul vpřed, pokud bychom neměli disciplínu držet kurzy na pevné paritě. A to bychom bez eura zcela jistě nedokázali.

Jako by padaly samé šestky

Jak víme již od Adama Smithe, specializace je klíčem k bohaté společnosti. Čím jsme specializovanější, tím jsme ovšem také propojenější a na sobě závislejší. Z globální ekonomiky se stává jeden propojený organismus a krach každé jeho - byť sebemenší - části znamená velký problém i pro všechny ostatní.

Co naplat, že například štítná žláza je pouze nepatrnou součástí našeho organismu. Bez ní tělo prostě správně nefunguje. Ano, dá se bez ní žít, ale dost obtížně a nikoli bez operace a rekonvalescence. To, že jsme si zvykli, že globalizace v průběhu posledních dvaceti let přinášela spíše nepřirozeně pozitivní efekty (jako by na kostce stále padaly šestky), je jiná věc.

Je to sice nespravedlivé: proč by německý občan měl pracovat do 70, aby si mohl dovolit pomoc i Řekům odejít na siestu o dvacet let dříve. Ale pořád to je pro německého seniora levnější než nechat Řecko zbankrotovat.

S kolegy ekonomy jsme si dělali seznam zemí, které by přežily odchod od eura. A zbylo nám jen Německo, všechny ostatní země, které by o tom byť jen začaly spekulovat, by obětovaly minimálně svůj bankovní sektor. Kdyby se začalo uvažovat, že země X chce odejít (nebo bude vyhozena) z eurozóny, všichni střadatelé by své peníze z místních bank vybrali, protože by právem čekali devalvaci nové měny. A to by v zemi X znamenalo konec bankovnictví na nějakou dobu.

Pokud budou finanční problémy přetrvávat, povede to spíše k spontánní fiskální unifikaci a semknutí než k rozpadu či rozmělnění. Společný eurobond, za který měly ručit všechny evropské státy - a o kterém hovořila kancléřka Angela Merkelová - toho byl takovou první, nenápadnou, vlaštovkou.

Psáno pro HN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Martin napsal(a):

Řecká krize je ideální příklad, který slouží odpůrcům eura k prezentaci jeho nevýhod. Skutečnost je, že pokud by nad Řeckem nevysela pomyslná ochranná ruka společné evropské měny, tak jsou ratingové agentury vůči balkánskému státu daleko radikálnější a zároveň by se i propadla ochota Řekům půjčit na cokoliv.
09. 04. 2010 | 15:30

am napsal(a):

No ona je otázka, zda veškeré dnešní řešení dluhové pasti nespočívá v tom, že potopíme spolu-plavce tím, že snížíme výdaje státu, čímž omezíme koupěschopnost obyvatelstva. Takže utažení Řeckého opasku pocítí i Němci snížením exportu (výroby). Pokud to udělají všichni, tak začnou šetřit i Němci a pro změnu oni začnou potápět všechny okolo. Pokud vím, tak francouzi už na němecou míru exportu prskali a v úvodníku dnešního http://theautomaticearth.bl... už Němce přirovnávají k Číňanům. Jak to dopadne, pane Sedláčku ?
09. 04. 2010 | 16:05

Rumcajs napsal(a):

Tohle je obehraná písnička i mezi podniky." Koukejte nám dodávat dál, nebo krachnem a vy ze svých pohledávek neuvidíte nic "

Věřte mi pane Sedláček, že je lepší to nechat padnout, než se v tom máchat dál.
09. 04. 2010 | 16:22

orinoko napsal(a):

Pane Sedláčku, tady nemám celkem co říci. Nemám v lásce kravaťáky, poznal jsem je až moc zblízka, hlavně jejich mantru - peníze se musejí točit. Jakkoli a hlavně ne jejich. Tady jste to napsal jednoduše a logicky. Řekl bych , že jste nakopl pomyslné kotníky na jedné i druhé straně.
09. 04. 2010 | 16:54

Xman napsal(a):

Bez € by Europa pocitila krizu ovela horsie. Prepad odbytu nemeckych vyrobkov by bol este vacsi, pretoze devalvacie okolitych mien by znizili aj nakupy tovarov povodom z Nemecka. Okrem Polska, su vsetky nove staty EU v podstate ekonomicke gubernie Nemecka, takze by pri oslabeni svojho ekonomickeho tutora Nemecka padli uplne na kolena. Cesko taktiez. Ved, kde by bol odbyt Skody nebyt srotovneho napriec celou eurozonou? Bol by v prd.li, priatelia. Preto je potrebna este vacsia integracia EU, a pravdepodobne spolocna ekonomicka vlada eurozony so sidlom v Nemecku. A to je cesta, ktoru v ceskych podmienkach presadzuje eurooptimisticka CSSD a jej predseda Jiri Paroubek. Myslim si, ze prave toto nam chcel autor blogu odporucit.
09. 04. 2010 | 17:32

Josef K. napsal(a):

To am. Děkuju za odkaz na dobrý text, převašující značně většinu Michlů, Burešů s jejich účetnickým viděním ekonomie... Pana Sedláčka vynechávám. Pokud jsem přelétl text, na kerý odkazjete, pozorně, pak je tam o tom, že Merkelová umně snižuje hodnotu Eura a využívá k tomu i americko čínské hrátky. Nezbývá než si přát, aby obskurní ekonom lasu i byl i vtéto zemi nahrazen vědkyní Merkel s jejím štábem. Ale to je zbožné přání. Nicméně hloupost a provinčnost českých ekonomů je na pozadí tohoto článku více než patrná.
09. 04. 2010 | 17:40

Jorg napsal(a):

Pane Sedláček, konečně odborný a logický článek o měně a euru. Konečně článek odborníka a analytika. Je škoda, že až po tak dlouhé době. Proč jste to ale neřekl Topolovi, když kydal ty své moudra o euru.
09. 04. 2010 | 19:15

Rumcajs napsal(a):

Jorq:
Až na to, že většina odborníků, např. i Švejnar potvrdili, že vlastní měna nám v krizi pomohla.

Tak tam hoď spátečku.
09. 04. 2010 | 19:45

ventos napsal(a):

Rumcajs:
ano, je to obehraná písnička mezi podniky (nebo mezi podniky a dodavateli surovin), dokonce se asi dá i souhlasit s tím, že je lepší nechat to padnout ...
ale reálně, kdo to rtak fakt udělá ?? povina ?? třetina ??
09. 04. 2010 | 21:25

Martin napsal(a):

A zase ty hloupé řeči. Už toho mám dost, jak mi nějaký expert tvrdí, že když nějaký bankéř nebo dokonce celý stát udělá chybu, takže jediné správné řešení je jeho/jejich chyby zacvakat z mých peněz jako daňového poplatníka a to formou nenávratné dotace, protože show must go on.
ČR poslala Řecku přes MMF 26 GKč a to není zrovna málo, takže chci vidět alespoň symbolické nápisy "exekučně zabaveno" na řeckém parlamentu a dalších státních budovách, to jen tak pro pořádek.
09. 04. 2010 | 21:31

dany napsal(a):

Trochu zvláštní a nemorální, takže německý občan bude pracovat do 70 let a řecký občan,
bude užívat klidu mnohem dříve.
Jsem zvědav,jak dlouho si takovou politiku nechá německý občan líbit.Taková politika může vést k posílení extremismu v Německu,to už tady jednou bylo.
09. 04. 2010 | 21:37

Jozef napsal(a):

Xman

Zdielam Vasu argumentaciu.
Zodpovedne mysliaci politici by mali cim skor vyuzit nebezpecne sa vyvijajucu situaciu, tvrdo sa postavit proti moci "panov vesmiru" a prispiet ku konstrukcii silnej celoeuropskej hospodarskej obrany.

Pravda,som presvedceny,ze na silnu celoeuropsku obranu budu reagovat ine kontinenty,ze konecnym,najmenej stratovym,vsestranne najlepsim riesenim bude celosvetova mena.
09. 04. 2010 | 22:02

Harry napsal(a):

Ad běh ke dnu:
1) státy mají jen omezenou možnot ovlivnit kurz své měny, ECB o tom ví své. Například poláci dnes poprvé intevenovali po deseti letech, v krizi skutenčně nechali svou měnu fluktuovat.
2) euro od roku 2002 posiluje oproti USD i proti mnoha emerging měnám. Například juan prostřednictvím svého fixování na US dolar vytrvale oslaboval vůči euru i přes dramatický nárůst významu Číny ve světové ekonomice během první desetiletky tohoto století.
Čili z mého pohledu takový kolektivní běh ke dnu (nebo spíše společný návrat ze strašně vysokého kopce) by určitě prospěl konkurenceschopnosti evropské ekonomiky. I díky silnému euru byl růst eurozony v celé dekádě okolo 1,5% p.a.

Tomáši, nepřesvědčil jste mě. Řecko do eurozony nepatří a nepatřilo tam nikdy. EMU je projekt pro Německo, Finsko a Benelux, zbytek klubu bude platit v následujících letech za party posledních 11 let.

Další bod kterému nerozumím - německé bankovnictví je mimořádně slabé, pokud nepočítám Deutsche Bank, na které je německé jen jméno. Naopak nejsilnější banky EMU jsou francouzské, ať už z jakýchkoliv důvodů. Proč myslíte, že by právě německý bankovní sektor rozpadem eurozony posílil?

TO je spíš dotaz, nikoliv kritika.
09. 04. 2010 | 22:07

jogín napsal(a):

Pane Sedláčku, nefungující štítná žláza se operací neléčí. A otázka zní, jesli není lepší léčba nechat Řecko padnout. A jestli konec bankovního sektoru je víc katastrofa než požehnání.
09. 04. 2010 | 22:09

JU napsal(a):

"Je to sice nespravedlivé: proč by německý občan měl pracovat do 70, aby si mohl dovolit pomoc i Řekům odejít na siestu o dvacet let dříve. Ale pořád to je pro německého seniora levnější než nechat Řecko zbankrotovat."

Toto napsat je opravdová nehoráznost, pane Sedláčku. Dávejte si pozor,není to tak dávno co čtyři němečtí senioři umučili k smrti svého finančního poradce, který je připravil o celoživotní úspory.

Je jasné že euro byl politický a tudíž ekonomicky nesmyslný projekt. Jako takový skončí, osobně bych viděl jako nejrozumnější vystoupení Německa a případně dalších menších sousedních zemí s eurozóny. Řekové, a další jihoevropané ať si euro nechají.Budeme mít brzo velmi levné dovolené u moře.
09. 04. 2010 | 22:15

am napsal(a):

Kdo nic nedělá nic nezkazí a žádný učený z nebe nespadl, řekla teta Kateřina. Finanční krizi mainstream také neočekával, stejně tak € by bez krize mohlo fungovat třeba ještě 20 let. Krize asi urychlila některé procesy a z reality udělala karikaturu s extrémně vytaženým kontrastem. Takže koncept eura nemyslím že byl špatný (jako společná měna), nicméně realizace byla vytvářena v době, kdy všichni věřili v růst do nebe, o dluhové pasti nikdo nevěděl a Čína byla daleko. € bylo přizpůsobeno spíše německu než těm nejslabším článkům. Jestli by nebylo lepší tedy očekávat spíše to nejhorší a parametry přizpůsobit nejhorším variantám. Pak by vše dopadalo lépe než jsme si plánovali :) Z druhé strany varianta - nechat teď padnout Řecko znamená, že se na něj sletí supi a možná dojde i na tu privatizaci Akropole. A že to povede k sociálním bouřím, nepokojům, historickým nacionalistickým reminiscencím je nasnadě. Takže já bych to viděl spíše na nějakou rekonfiguraci konceptu eura.
09. 04. 2010 | 22:55

am napsal(a):

pro Martina: Rád bych viděl, jak budete skákat stejným nadšením, až budete mít ceduli exekučně zabaveno na Pražském hradě, Velehradě, Karlštejně a v Kutné hoře, dole bude podpis oligarcha z východu. Na zámku v Lánech pak bude trať pro motokáry, vevnitř paintball a v oboře se bude samopaly střílet po laních. Pokud si půjdete stěžovat do Washingtonu, tak vám řeknou, že jste si měli zvolit vládu, která by se i k Vašemu majetku chovala zodpovědněji. A pokud vím, tak MMF tady zasahoval po roce 1989, taky se na nás mohli vybodnout.
09. 04. 2010 | 23:10

Martin napsal(a):

pro am: Lepší hořká pravda, než med kolem pusy a pomoc MMF pro ČR byla oproti té dnešní pro Řecko doslova miniaturní, navíc jsme byli v úplně jiné situaci, nevím co to tady zkoušíš.
09. 04. 2010 | 23:31

am napsal(a):

pro Martina: No tak tedy tykačka. MMF si samozřejmě úsporná opatření vynutí, stejně jako by si je vynutila eurozóna. To, že Řekové si opasky budou utahovat je jasný. Otázka je co bude mít méně vedlejších škod. Včerejší a dnešní nárůsty rizikových prémií myslím med kolem huby nemažou. Chci ti říci, že svět je spojen více než si myslíš a že cedule exekučně zabaveno na Řecku ti štěstí rozhodně nepřinese. Čím víc dneska ponížíš Řecko, tím větší nestabilitu sklidíš zítra.
09. 04. 2010 | 23:44

acwestly napsal(a):

Euru je nadržováno snad tím nejhrubším možným způsobem.

a neco z jineho testa :D
Krize Šmize
http://www.stream.cz/video/...
10. 04. 2010 | 00:11

1888 napsal(a):

Vyvoj poslednich let prokazal, ze nemit euro je sice nestesti, ale neni to zadna skoda. Island se podelal bez eura a Recko s eurem. Mit ci nemit je ovsem otazka polarizujici ekonomicke vzdelance.
10. 04. 2010 | 01:26

Emil napsal(a):

"Kdyby se začalo uvažovat, že země X chce odejít (nebo bude vyhozena) z eurozóny, všichni střadatelé by své peníze z místních bank vybrali, protože by právem čekali devalvaci nové měny. A to by v zemi X znamenalo konec bankovnictví na nějakou dobu."
Autor myslim nechtene, dodal silny argumet k neprijmuti eura.
10. 04. 2010 | 02:48

Hurá napsal(a):

Pane Sedláčku, ale my Euro nemáme !? Podle Vás bychom měli mít bankrot už dávno !?
10. 04. 2010 | 03:17

Smart napsal(a):

Pan Sedláčku, jste úplně mimo. Euro není potřeba, státy fungovaly dobře i před nim. Naopak, při přijetí eura došlo v mnoha státech ke zdražení. Euro je politivký projekt, jehož cílem je federaliazce VEropy a vytvoření Spojených států evropských. Že vy jste podporovatelem této myšlenky - prosím - ale neuvádějte veřejnost v omyl schováváním se za ekon. důvody, když žádné nejsou.
10. 04. 2010 | 07:50

mil napsal(a):

Je vidět, koho píseň zpíváte. Jsou to jen lži !!!!!!!
Taky si myslím, že jste mimo. Ještě že to euro nemáme a doufám mít ani nebudeme.
EU je to stejné jako socialismus, trh je regulován, lidi si budou muset za chvíli dávat pozor co mluví, nesmysly a lži budou povýšeny nad pravdu, svoboda jednotlivce je utlačovaná, bravo, to se to povedlo a jak je to pokrokové !!! Vrhli jsme se zpátky o sto let, chudák Masaryk, Štefánik a všichni, co bojovali za svobodný národ, ti se "musí v hrobě obracet". Za kus žvance vyměnili Topol a spol. svobodu. Však se jednou za to budou zodpovídat ....
10. 04. 2010 | 08:30

AC napsal(a):

Jenom si pamatujte: r.2016 jako 1994!

Eurozóna nemá potřebné zastřešení, euro je tudíž obrovským zklamáním a proto směřuje ke dnu.
Bohužel se ekonomika i politika přelije do násilností v ulicích.

Pokud si toto všechno ještě moudré panstvo neuvědomuje či dokonce uvědomovat nemíní, plete si na sebe pořádný bič!
10. 04. 2010 | 08:44

vlk napsal(a):

Perfektní blog pan a Sedláčka! Osoběn doufám, že si ho přečetl i Kohout.....
A třeba konečně upustí od svých jednoduchých agitek, které tak konvenuj Rumcajsovi.

A žasnu, kolik je tady makroekonomů a monetárních odborníků!

Nemám problém s e zjednodušeným viděním typu -a rád bych viděl cedulku exekučně zabaveno na řeckém parlamentu.. To dokži pochopit.

Ale shláškami typu .. euro je udržováno tím nejhrunším možným způsobem .. nebo. pře d eurem si národy žily docel a dobře s vlastními měnami..

nikdo s e neobtěžuje číst Sedláčka a jeh důvody.Z těch co tohle vykřikují. A nikdo se neobtěžuje přemýšlet o tom, jestli by si tytéž národy vpohodě žily se svou měnou za současné krize..
docela rád bych například viděl sazby na italské bondy , pokud by Silvio nebyl v eurooně...

Tihle experti mluví jako o s vatém grálu o tom, že jako samostaná měna y umožnila některým s tátům devalvaci! Rumcajs vykřikuje devalvaci skoro trvale! Devalvace je prostě něco, jako v e středověku bylo léčení nemocných puštěním žilou. Nic víc. Jd e o výprodej nrodních statků za dumpingové ceny. Na chvíli to v konkurenci pomůže. Jen na chvíli, tak max 3-6 měsíců. strukturální potíže to neodstraní a do revalvace, když se manevr jo povede, se nikd nehrne.
Ale ty státy , které jsou dnes v potížích, mají emitovány mraky dluhopisů! Někd y víc enež 100HDP. Pokdu by zachraňovaly ekonomiku devalvací, navíc masivní - jak asi budou reagovat investoři, kteří by masivně tratili na devalvaci státnch papírů?
Už vidím, Rumcajse a ostatní borce tohoto směru, jak kupují nové tranše, kterýmije třeba přefinancvat ty staré. A umím si představit i rizikové přirážky! Řecko dnes s drachmou a tímhle zadlužením? No tak to by mělo rizikovou přirážku - tipnu si - nějakých 800-900 bps.Možná víc...

a byoby také zajímavé vidět, u dnešních otevřených ekonomik,jak by zafungovala inflace. Třeba u nás. kd e 2/3 zboží v krámech jsou z dovozu.. No byla by to paráda. Moc velká paráda.
Ještě jednou - skvělý blog pane Sedláčku.Díky.
10. 04. 2010 | 08:49

huhu napsal(a):

pane Sedláčku, tak jste nám sdělil o čem jste přesvědčen a přidal trocha demagogie s tou Kalifornií.
To už je EU Spojenými státy Evropy či Řecko nějakou Rokytnicí v ČR nebo stále na rozdíl od USA je EU i eurozona tvořena samostatnými státy ?
Jakýkoliv odborný argument ve vašem článku chybí, jen je to apologetika eurohujerství, které tady příznivci EURa prezentují dlouhou dobu.
10. 04. 2010 | 08:56

AC napsal(a):

Vlk

Pokud není vaše první věta o perfektním blogu pana Sedláčka ironií, budete také převelice zklamán, a už brzy. Přijde mi, že nemáte ani páru co se s ekonomikami děje a proto je naprosto zbytečné vám cokoli vysvětlovat. Jste už totiž předem zaujatý.
Takže si opravdu budete muset počkat, až se situace na trzích i pro vás stane čitelnější.
10. 04. 2010 | 09:08

Petr napsal(a):

Pan Sedlacek nejak zapomina pouzivat mozek. Kdyby Recko euro nemelo, nemohlo by vydirat ostatni zeme eurozony, ktere jsou takto nuceny masivne pomahat v zajmu stability eura, zatimco Papandreu (byl to on, kdo podvodem doshal prijeti eura) si muze hujasat.
10. 04. 2010 | 09:30

schlimbach napsal(a):

Řecko má ideální šanci udělat toto: http://ekonomickareforma.cz a může se klidně smát :)
10. 04. 2010 | 09:31

Saliven napsal(a):

Smart:
Pletete se, protože důvod k Euru je minimálně jeden - a to eliminace měnových kurzů a tím větší možnost plánování ze strany podniků a také ušetření nákladů na kurzové zajištění. Někdo ty náklady před časem spočítal na 50 miliard. Pro strategická plánování podniků je přínosem, že se ví za kolik budou nakupovat a prodávat (zhruba) po celý rok. Když se za rok změní kurz měny o 25 procent, tak je to fakt problém a vydělávají jen banky. Mimochodem kurzové intervence ČNB na přelomu století nás stály skoro celé zlaté rezervy.
10. 04. 2010 | 09:33

Jemnický napsal(a):

Sedláček

Co je to pomoc Řecku? Ohromné finanční prostředky budou znovu spravovat politici, kteří je prošustrují, jako prošustrovali peníze v průběhu posledních let. Máme před volbami a budeme stát před otázkou, zda vložíme správu naší země lotrům nalevo nebo napravo. O Řecku se tvrdí, že je kolébkou evropské civilizace. Zdá se, že bude také hrobem Evropské unie, protože ukazuje na neudržitelný způsob „hospodaření“, který se rozmáhá v mnoha zemích EU.
Řecko je první jasná prasklina na bortící se stavbě EU. Těch betonových injektáží, toho eurocementu co bude třeba.
Jemnický
10. 04. 2010 | 09:37

Jedla napsal(a):

Pane autore,

zapojte se, chlapče, zapojte se, jinak to PhD nevidím abni na podzim ... ;-)

(skvělý článek)
10. 04. 2010 | 09:45

Adam napsal(a):

Velmi výstižné , zná tyto věci i Václav Klaus a jiní tzv.ekonomové trousící moudrá
zejména v ODS ??Nebo vše je na principu malý dvoreček s malým kohoutkem
10. 04. 2010 | 09:47

FFF napsal(a):

Vážený pane Sedláčku,

Vaše argumenty pomoci Řecku jsou zcestné. Copak si myslíte, že jak se Řecku pomůže, začne šetřit a již dluhy nezačne opět dělat. Tomu snad nevěříte!
Naopak. Všichni nezodpovědní začnou o to víc utrácet, protože to v případě průšvihu "někdo zaplatí". A toto pak bude znamenat opravdový konec.
10. 04. 2010 | 09:53

Saliven napsal(a):

FFF:
Tak se holt bude muset donutit Řecko šetřit. Bez pomoci ostatních, ale celá země padne na hubu a doplatí na to ostatní.
10. 04. 2010 | 10:06

AC napsal(a):

Saliven

Pokud možno tanky, ne?:-)
10. 04. 2010 | 10:16

já napsal(a):

Selský rozum a jednoduchost je nejúčinější způsob jak přežít.Umělé problémy s eurem jsou nesmysl.Mělo by se to rozpustit.Takhle nás bude kdekdo šikanovat že musíme tady tohle a tam takhle.Euro je nesmysl stejně jako letadlo.Vždyť jen dalo možnost zvyšovat dluhy do nebeských výšin.A teď selsky. Pomohlo mi euro? ne.Práce je málo.Pomohlo řecku euro? ne jsou v průseru.Pomohlo němcům euro? ne řvali že se zdražuje.Pomohlo sakra někomu euro?Jo bankovnímu klanu.Co mi je do nich.Mě to přijde jako nějaký tuning kapitalismu.Papírky jsou na nic,je potřeba zajistit dostatek surovin pro jídlo a ne nějaké ekořeči.Všichni nějak kašlou na to základní a nejnutnější.Když nebude kde pěstovat nebude se nějak ani existovat a to je základ všeho.Nějak se mi vybavuje komunismus a ve škole nás učili že základem síly a kvality je soběstačnost.A ten ekoeuro kolotoč to nějak podrejvá.Myslím si že to je jen intrik jak lichvou dostat pozemky a " vlastně státy s půdou či surovinami k těm vydřiduchům.Vlastně je to přetahovaná o majetek.Jako kdysi války.Jen se bojuje papírama.Nějak mi to nesedí.Já přece nějakýmu mmf nic nevysím a ani žádný bance,tak proč mám něco platit.Co mi je do nich.Kdysi sem slyšel že po převratu v rusku tam měli začít platit zlatem místo papírků.A pak najednou honem velká pomoc rusům.Proč.Dřív byly peníze kryté zlatem ,bylo to i napsané.Dnes? Nějak moc papírků a dluhů.Měli by to nechat vyčistit a začít odznova.Jedna husa za tři slepice a pět ovcí za krávu.Tři krávy za hektar a deset koní za statek.To by byla najednou pohoda.žádný rpsn a hdp a dph.Však k tomu stejně dojde i moje bába to říkala.I kouzelník musí žrát chleba.
10. 04. 2010 | 10:30

já napsal(a):

jo a k článku: vlastně maj pravdu všichni.Když začali vyrábět plasty tak taky nevěděli jak dlouho to vydrží.Tak nějak to příroda filtruje.A dobrý a špatný euro? Stejně budou mít poslední slovo obyčejný lidi v ulicích s palicema.Takže žádná křeč.
10. 04. 2010 | 10:45

dandy napsal(a):

Ja nevidim problem v tom nechat Recko padnout, udelat dohodu s vlastniky dluhopisu, prodlouzit splatnosti, snizit dluh na 25% nominalu, stejne jak to udelala Argentina, pomoc Recku totiz nebude jednorazova, bude se mu muset pomahat porad, ted se vyresili jejich splatky v dubnu a v kvetnu a co dal co dalsi splatky, chci videt verejnost v Nemecku jak pred kazdou Reckou splatkou se bude absolvovat tenhle teatr. Neni duvod dotovat Recku uroky, rozkradli si zemi a lhali, tak proc by jim ostatni meli pomahat? Ano spadne EURo, a komu to bude vadit, exporterum urcite ne? Nam taky nikdo nepomuze az splatky uroky z rozkradeneho Ceska vystoupnou na 200 mld/rok a vice je s nami amen a nikdo, nikdo z EUR zony nam nebude dotovat nase uroky, muzou byt 6,7,8..12% a je po legraci, default, odliv uspor, devalvace. Jen nechte Recko defaultovat a nemudrujte o stitne zlaze.
10. 04. 2010 | 10:56

michal napsal(a):

To co zde jiz nekdo napsal o Islandu a Recku, je myslim tak trosku zvlastni videni. Pro Recko bylo Euro pozehnanim, pri vykonosti ehm.nevykonosti by Recko bez Eura, kdy mnohem pracovitejsi a produktivnejsi ucastnici vyrovnavali Reckou siestu bylo jiz na pravde bozi. A v pripade Islandu je videt ze mensi lodku dokaze (skupina dravych investoru) rozhoupat mnohem snaze. Nikdo se zde nezminil o snadnosti rozkolisani meny jako se to kdysi povedlo jistemu financnikovi madarskeho puvodu v pripade Libry.
10. 04. 2010 | 10:57

vlk napsal(a):

AC

děkuji z a názor opravdového odborníka, podepřený řetězem nezpochybnitelných faktů. Takto si představuji opravdu fundovaný vstup do diskuse!
Ještě , že jste se objevil.
Předpokládm, že s e přítel Saliven k mému vřelému poděkování na vaši adresu připojí.
10. 04. 2010 | 11:05

vlk napsal(a):

no a žasnu nad dalšími "odbornickými" vstupy proti euru!

Je nesmírně kuriozní, že s e jedná o ty samé nicky, pokud je mohu identifikovat, které s e zásadně normálně vyhraňují proti sociálnímu státu, chtějí co nejmenší d aně, c o největší volnost pro firmy , jak v pracovním právu, tak co s e týče regulací na trhu - vše pod heslem , dejte firmám víc e volnosti, budeme mít ráj na zemi.
Ovšem ohledně eura to už jaksi neplatí!
tady rajtují na místní malé měně , kterou si kdykoli podá jakýkoli trošku větší a sofistikovaný spekulant.
Tady jejich - co nejvonější a lepší prostředí pro firmy abud e ráj na zemi - prostě neplatí. tad y naopak chtějí firmy , při držbě vlastní malé měny neustále zatěžovat konverními oplatky jak při vývozech, tak při dovozech, tady hodlají firmy při kontraktech , zejména u dlouhodobých dodávek, vystavovat kurzovému riziku! Které může a v řad ěpřípadů je - existenční. takoví vývozci dnes nepochybně chrochtají blahem, když kačena vypadá , že prolom 25,00...
Prostě euro v jejich hlavách není racionální disciplinou pro diskusi, euro pro ně je věcí náboženství - Klaus je proti, jsou také proti.

A bojí se - ECB a cizích, nezodpovědných politiků. A klidně za 6 týdnů ovšem půjdou volit naši domácí zkorumpovanou galerku, o které nejspíš, co se týč e měny, nemají naprosto žádnou pochybnost, že tu měnu prostě nepotopí!!!
Fakt s e takové logic e zdráhám uvěřit.
Ale budou ovšem mlít o rostoucím zadlužení a ozdravění veřejných financí.. STále dokola. Při tom je nad slunc e jasnější, že Eurozona a ECb zcel anepochybně z kouzelného řeckého dobrodružství vyvod dost razantní závěry. Přesně v tom s měru, které naše finance potřebují. A že zcel anepochybně státům naší velikosti a významu nebudou trpět žádné vyjímky..
Joa miochodem, když různí podivíni z řad ODS , kdysi před referendem o vstupu do EU navrhovali jako náhradní řešení velmi těsnou vazbu s US , něco jako Portorko, nezaznamenal jsme tehdy ždný hlas jejich fan klubu o tom, že jako dolar, no to by vám byl místo kačky ale průšvih. Dolar by tahle squadrra nejspíš vzala..

Já si vždycky myslel, že když jd e o prachy, správný pravičák odloží jakoukoli ideologii a začne myslet. Na Aktuálně , zdá se, to neplatí.
Jo , milý modří přátelé. Prachy jsou až na prvním místě. Zdá se , že Nečas už to pochopil. Proto hrdinná ODS , která je proti zadlužování, ale prohlasovala nám nesmyslný rozpočet 2009 nyní v parlamentu končí s obstrukcemi a nechá projít rozhazovačnou mateřskou. Mimochodem tu také schválila spolus rozpočtem 2009. Kalousek taky. Prostě když jd eo prachy, tak ODS začala myslet. Prachy = mandáty.
Jenom tady je to ráj bigotních.
10. 04. 2010 | 11:20

Euroskeptik napsal(a):

Pan Sedláčku,

kdosi nedávno napsal, že Řecko je kanárkem v dole Evropských veřejných financí. Rubiny řekl, že Řecko je pro Euro problém, Španělsko však katastrofou.

Tím chci říci, že pokud máte pocit, že to co se děje teď, je skutečný test Eura, tak Vás ubezpečuji, že ten test teprve přijde a to co se děje teď okolo Řecka se bude zpětně zdát jako drobná lapálie.

Jinak s Vámi souhlasím, že Euro nemůže existovat bez fiskální unifikace. Otázkaje jestli PIGS budou takové unifikace vůbec schopny. Zásadní chybou bylo je do eurospolku vzít dříve, než tuto schopnost prokázaly (byť samozřejmě každý případ je trochu jiný).

Rozdíl mezi Eurem a Dolarem není jen v tom, že Euro je mladé a dolar starý. Naprosto zásadním rozdílem je téměř absolutně propojený pracovní trh v USA a naprosto nepropojený trh práce v Evropě. Pokud v Bratislavě otevřou novou automobilku, kolik Španělů se tam přesune za prací?
10. 04. 2010 | 11:21

Saliven napsal(a):

vlk:
Já to beru jako humorný vstup. :-) Přece by nikdo nemohl myslet vážně nějaké tanky. EU není Sovětský svaz LP 1968.

já:
Mně by tedy zajímalo, jak Euro dalo možnost zvyšovat dluhy - to je snad asi nezávislé na měně ne? A dle vašeho omezeného selského rozumu nemá vliv nic na nic. Ale úspora v ekonomice 50 miliard za rok a zrovnoprávnění výrobců z různých zemí a tim větší konkurence (vždy plus pro spotřebitele) Vám zřejmě nic neříká.
10. 04. 2010 | 11:22

AC napsal(a):

Vlk

Já jsem výhled EU včetně eura popsal sice telegraficky, zato přesně-na to se můžete spolehnout. A pokud s ním vaše bláboly nekorespondují, pak nezbývá než zopakovat: počkejte si a uvidíte sám.

Předpojatý a zcela vedle jste vy. Pokud papouškujete a stále dokola omíláte "poučky" rádoby politik-ekonomů, tak se nesmíte divit, že se zesměšníte sám.
Proto jen zopakuji poněkolikáté jako pro dítě zvláštní školy: dočkejte času.

Saliven

Snažíte se v odpovědi pro vlka ( nick nomen omen) navodit dojem, že jsem ony tanky myslel vážně? Jste trapný a průhledný.
10. 04. 2010 | 12:43

FFF napsal(a):

Saliven:
Se stávající morálkou občanů, výkonností ekonomiky a nastavením výdajů sociálního systému Řekové NIKDY!!! nesplatí své dluhy. Nevím jaký tlak by na ně musel být vystaven, aby se VZDALI !!! svých výhod.
10. 04. 2010 | 13:16

jenicek napsal(a):

Salivene, ty se obejmi s vlkem.
"Mně by tedy zajímalo, jak Euro dalo možnost zvyšovat dluhy - to je snad asi nezávislé na měně ne?"
Evidentně máš znalosti a představy o fungování ekonomiky na jeho úrovni. Použij google aby jsi zjistil, kdo určuje úrokové sazby a tím výrazně ovlivňuje míru zadlužení...
10. 04. 2010 | 13:22

Saliven napsal(a):

AC:
To jste špatně pochopil, je mi jasné, že jste to nemyslel vážně. Zbytečně se čílíte. ;-)

FFF:
Vzdát se budou muset, jinak chcípnou hlady, páč donekonečna jim někdo pomáhat nebude.

jenicek:
A co takhle uvažovat o trochu přízemněji? Třeba se nezadlužovat vůbec, hm? ;-)
10. 04. 2010 | 13:30

AC napsal(a):

Saliven

Pak jsem to tedy opravdu špatně pochopil, takže se omlouvám:-)
10. 04. 2010 | 13:42

vejr napsal(a):

Myslim si pravy opak..Momentalni socialisticka a centralne rizena EU ztraci soutezivost a tim v budoucnu i konkurencischopnost vuci okolnimu svetu..Je to skutecne jako RVHP..Recko melo jednoduse padnout..
10. 04. 2010 | 13:58

AC napsal(a):

vejr

Na rozdíl od EU byla RVHP skutečně centrálně řízená. Dnes řídí kdo koho a jak? Napsal bych, že vládne b..., ale vymazali by to, takže to slovo nahradím-dokonalý zmatek!
Po ovoci poznáte je.
10. 04. 2010 | 14:07

Jozef napsal(a):

K potrebe eura,kratko.
V ociach zahranicnych investorov
najvacsou /nie priemernou,ale najvacsou!/konkurencnou vyhodou Slovenska je euro.
To je tvrdenie zahranicnych investorov,ktore bratislavski analytici nemaju sancu spochybnovat.
Nevyhodou Slovenska je fakt,ze v porovnani napriklad s Ceskom je mensie a vo svete takmer nezname/ze susedne Cesko je vo svete zname,to je nezanedbatelny prinos aj pre Slovensko/.
Slovensko je sice nezname pre malych investorov,ale pre skusenych velkych investorov je zaujimave uz na prvy pohlad.A velki investori si privazaju a nachadzaju mensich.
Preto mimoriadne exportne a na automobilovy priemysel orientovana krajina prezila kolaps zapadnych trhov len s priemernymi stratami.
Dnes mozeme smelo tvrdit,ze tohto roku dosiahne Slovensko niekolkopercentny hospodarsky rast a bude atakovat najvyssiu dosiahnutu uroven vykonu.
Kabinetni teoretici,ktori Slovensko pred rokom bezdovodne udavali ako dokaz nefunkcnosti eura,mali by zaujat stanovisko aj dnes.Na zaklade vtedajsich, svojvolne vyselektovanych ukazovatelov.
10. 04. 2010 | 14:21

FFF napsal(a):

Euro <-> drachma. To nemá téměř žádný vliv na výšku dluhu, možná když Řekové mají Euro, věřitelé jim ochotněji (a trochu levněji) půjčují.
Dluh způsobili POLITICI!!!, většina výdajů je dána politiky přijatými zákony, a dluh ZKONZUMOVALY ty sociálně slabší složky společnosti.

To jsou fakta.
10. 04. 2010 | 14:48

já napsal(a):

to sal:
omezený selský rozum mi říká: Pokud máchám v luftě stejnou vlakjkou jako král tak jsem automaticky brán váženě a honosně.Mno a pro lepčejší pochopení: Zkuste si to představit v malém.S kámošema si udělejte unii s papírkama.Co z toho bude?menší rozdíly,přestanete být sám sebou a navíc budete závislej na jejich náladě.Tak má to hlavu a patu?Babka mi vždy říkala synku,nech panské móresy pánům a čum do svýho dvora.
10. 04. 2010 | 15:07

Jozef napsal(a):

Problem Grecka - nie je primarne problem Grecka.
Je to problem megapodvodov,resp.krytia megapodvodov zodpovednymi instituciami trhov a EU.Problem zasadny,najzasadnejsi.
Pani Wall Streetu bez najmensich problemov predaju na tony dolare a eura v istote,ze kazdy bankrot zaplati plebs.Ze im,panom vesmiru, v najkrajnejsom pripade hrozia len zlate padaky.
Ze media a politici v ich sluzbach budu stale mediami a politikmi v ich pokornych sluzbach.

Grecko nedokaze splatit nezodpovedne,lepsie povedane zlocinne poskytnute pozicky.Otazka stoji len:kto ich zaplati?
Novinar,ktory nie je vojakom plutokracie mal by sa pytat napriklad,kto ako profitoval z neospravedlnitelnych poziciek a aka odmena koho caka.Kto vsetko poskytoval "kontrolne krytie" a aka odmena ho caka.A podobne.

Kto na megapodvodoch profitoval/pripadne co tym sledoval/ a kto to vsetko zaplati.

Problem eura a Europy je primarne na Wall Streete,ktory vylial toxicky obsah svojej cinnosti cielavedome najma do Europy.Niektore krajiny,napriklad Slovensko a Cesko,boli stastne uchranene,ine mali smolu.

Nase male ekonomiky v dohladnom horizonte stoja a padaju s nemeckou.Co je dobre pre nemecku ekonomiku,je dobre aj pre nas.Prazske a bratislavske media vsak posobia stale dojmom,ze su platene za postoj:co je dobre pre Wall Street,to je dobre pre cely svet.
10. 04. 2010 | 15:12

Páva napsal(a):

Řecko potřebuje v historicky krátké době srazit celkový dluh, který bude zachvíli 150 procent HDP na max polovic. Nikdy se to nikomu nepovedlo bez zapojení inflace, kdy státní dluh je umořen na úkor úspor občanů. Jak se to dá udělat s nízkoinflačním eurem netuším a nejspíše to netuší ani pan Sedláček. Tohle nemá řešení, bez opravdu velkého bolení. A nejenom řeckého bříška. A samo o sobě je to dokladem o chybném konceptu eura předpokládajícím stoprocentně odpovědné politiky ve všech zemích eurozóny. A to je něco jako suchá voda.
10. 04. 2010 | 15:13

vejr napsal(a):

Evropa - zapadni svet se dostal na spicku civilizace prave opacnym jednanim, nez vidime dnes z pozice vedeni EU a statu samotnych..Snazivy ziskaval a slabsi prohraval..Zapadni svet se predevsim branil kolonizaci islamem, ktery dnes protezuje na ukor domacich obyvatel.Tatktez nevydrzoval flakace a vse bylo podrizeno soutezi a konkurencnimu boji.Jako priklad muzu uvest treba nejvyssi uroven na svete evropskeho fotbalu..Dovedete si predstavit jeho vyvoj v pripade podobneho socialistickeho centralniho vedeni?.. A ze vseho nejvice zapadni svet utekl vsem hlavne diky svobode. A tu dneska pomalu ztracime..Z demokracie se stava fraska a z lidi jen stroje na vydelavani penez nekolika mocnych..Dnesni socialisticka EU pod vedenim multikulturnich neomarxistickych silencu podporujicich planovanou islamizaci, je cesta do pekel a nejlepe by bylo tento zdegenerovany spolek opustit, pripadne rozbit..
10. 04. 2010 | 15:17

ironik napsal(a):

Autor = mimoň na ledě,Němec pro záchranu eura bude dělat do 7O, a siesta pro řeka o 15 let dřív? tak že se předpokládá že jeden přináší oběti pro vznešenou ideu.To je přesně totéž když místní političtí kutilové žvaní o jedné lodi na které jsme všichni, oni určí směr plavby sami se usadí na první palubě u bazénu nikoho tam z podpalubí nepustí a nutí pracující přikládat pod kotel a maximálne pro ně zorganisují besedu o krásném cíli až tam doplujeme a najednou se zjistí že nikdo nenaložil uhlí. Podobnost čistě náhodná? bohužel stále se opakující ,už od dob krista.
10. 04. 2010 | 15:31

já napsal(a):

já říkám:europa je jako cirgusovej stan.Sice na tebe nechčije,ale běda jak zafouká.
10. 04. 2010 | 15:31

Jindra napsal(a):

"Kritici eura uvádějí Řecko jako příklad, který může společnou evropskou měnu stáhnout ke dnu." Nejen samo Řecko, ale i ostatní PIIGS-prasátka:Portugalsko, Itálie, Irsko, Řecko (Greece) a Španělsko.
"Proč se v této souvislosti hovoří o euru a ne o dolaru?" Jednoduché: $ vznikl násleně, po politickém sjednocení USA. Ne jako přání politiků Německa a Francie ovládnout Evropu.
"Kdyby totiž zbankrotovalo Řecko, euro neeuro, vyvolalo by to mohutný dominový efekt." Autorovi chybí zkušenost stáří. Jinak by věděl, že i USA mluvily o dominovém efeku ve Vietnamu, kdy jeden stát za druhým měl padat do chřtánu komunistům, a také se nic nestalo. Misto toho dominovým efektem padl tábor socialismu.
"Kdyby Athény měly svou vlastní měnu, mohly by devalvovat." To by zlevnilo řecký vývoz, zvýšilo zaměstnanost atd. atd. Ani se nedivím, že byl autor vyhozen od zkoušky na VŠE.
"Bez eura by tedy Řecko možná pomoc potřebovalo už dávno." Ano, mohlo zbankrotovat a bylo by tam kde Argentina. A co je nám vlastně do toho?
"A vůbec: kdo ví, jak by krize v Evropě vypadala, kdyby každá země měla svou vlastní měnu." Naposled to tu bylo koncem osmdesátých let a všichni se z toho rychle vyhrabali.
"Ale pořád to je pro německého seniora levnější než nechat Řecko zbankrotovat." Takže závěr: Pustíme Paroubka se Sobotkou k moci a důchodcům v ostatních EU státech trochu prodloužíme odchod do důchodu.
Kdybych byl takovým strojařem, jako pan Sedláček ekonomem, nejvýše bych celý život býval mazal u MHD výhybky.
Ing. strojař s celým diplomem
10. 04. 2010 | 15:37

Únia mužov - hnutie rodín napsal(a):

Německo by přežilo? Ne dlouho. Emancopované německé pseuod - ženy nemají déti. Zbabělí (zženštilí) Nemci se bojí je přinutit k rození a výchově civilizovaných individuí. V Německu vládnou představitelé degenerovaných ideológií. Se zbytky zdegenerovaných Němecu si lehce poradí Islám....
Ps: Včera nám v České republike přepadlo policejní komando opět azavřelo Ing. J. Fialu-K213, našeho čelného bolovníka proti degenerantum. Za to, že kritizuje mrzačení detí v izolaci od otce. Mrzačení dětí organizují SOUDY odnož protirodinné mafie degenerantu.
Ps: Verím, že aspoň naša českoslovenčina Vás potéší v tejto degenerovanej dobe :-)
10. 04. 2010 | 16:05

Rumcajs napsal(a):

Krize Řecka rozhodně není dána eurem.To tu asi nikdo netvrdí. Problémem je spíše to, že se tu jednou měnou provázaly státy s různou rozpočtovou kázní ,různými daňovými systémy atd...

Kdyby případně Řecko mělo vlastní měnu a zdevalvovalo, tak si ty své dluhy zaplatili jen Řekové. Takhle to zaplatí všichni. Navíc půjčka Řecku nic neřeší. Řecko je z 50% ve státních rukou a tak šance na to, že Řecko začne vyrábět ekonomicky, konkurenceschopně a že začne splácet dluhy je téměř nulová. To, že Řecku dneska ještě někdo půjčuje, to je stejný efekt či kalkul, jako bylo u nás za bankovního socialismu, či hypoteční krize v USA.

Věřitelé věří, že to v konečném důsledku Evropa zatáhne, tak, jako nezodpovědní vkladatelé pod vidinou vysokých úroků strkali peníze do pochybných kampeliček a věřili, že to když tak zatáhne stát.

Řecko je jen začátek. Další již zde jmenované státy jej budou následovat. Otázkou je, jestli na tento Titanic naskočíme taky a jestli máme jinou možnost. Západní socík ještě na chvíli zachránili hladové krky z východního socíků, ochotných dělat za pár šušní, jako je tomu třeba v Číně. Ovšem těmto vyhladovělým východńárům je odzvoněno. Stali se z nich stejně tučná , náročná a líná oranžová selátka, jako jsou západní socani.

Kdo nám zachrání nyní náš socík ? Z ČSSD mám pocit, že spoléhá na Afriku.

Tož uvidíme synci, kolik černoušků nás sem přijde vykrmit.
10. 04. 2010 | 16:08

crezpenan napsal(a):

Euro je především výtvorem Německa a Francie,tak nechť si to pěkně vyzobají.Anebo je to jejich scénář,jak vládnout v EU ?
Když se k nim přidají Eurohujeři jako je Slovensko,tak by se jim to mohlo i podařit.To připustit rozhodně nesmíme,je na čase tenhle EU socialismus rozbít a přejít do dolarové zóny.Ještě chci poukázat při řízení EU na jednu věc-já tomu říkám "kolektivní nezodpovědnost",miliardy se vrážejí od nikým nevolených ouřadů do zbytečných projektů,zemědělství a ani v dotacích nejsou si státy rovné.
Pád Eura je naše záchrana,i když i pro nás to bude těžké.
10. 04. 2010 | 16:33

AC napsal(a):

crezpenan
Máš pravdu, euro je politickým výplodem těch dvou. Bohužel se nám nic rozbít nepodaří- ona se EU roztříská sama o sebe. A naše záchrana by mohla tkvít v tom, že se pak na ulicích přece jen všichni vzájemně nepomlátíme. Protože pád takového rozsahu se bez násilností těžko obejde (pokud se toto mé tvrzení dnes někomu zdá přehnané, je příliš velký idealista).
10. 04. 2010 | 16:44

vlk napsal(a):

Ac

už jsme vám jednou poděkoval za naprosto jedinečný , věcný, faktografický vstup do diskuse, kd e jste uplatnil řetěz naprosto relevantních faktů.
A koukám, že jste to celé zopakoval.

Takové mám nejradši . takže vám děkuji podruhé.

a vaše argumentace s crezpenanem?
Tak to je skutečná lahůdka!
Je prima, jak si tihle hoši, spolu s Rumcajsem myslí, že kdyby řecko mělo drachmu, bylo by vše úplně ale úplně jinak!

Ňo a Rum je za s ve formě, tam do toho zathne, jak jinak - oranžové a dokonc e i černochy!Rume, už jí mít takhle brzo odpoledne??? Ale to není moje starost.

chápu plně že si trio AC , Rum,crezpenan ani omylem nepoloží otázku - musela by EU reagovat a případně jak, kdyby Řecko nebylo členem Eurozony ale jen EU?
Zajímalo by mne , co by s i asi tak odpěvděli. Protože Řekové by nejspíš byli přesně tam, kd e jsou dnes s eurem.

Anticipuji dpovědi a proto s e ptám hned následně - muselo by Eu reagivat na případnou řeckou finanční krizi, i kdyby řecko nebylo člnem EU?
Odpovídám za s ebe - ano. Muselo. Z důvodů, které jsou rovněž v textu pana Sedláčka.

Halvně piště o eurohujerech. To je fakt podstatné.
10. 04. 2010 | 17:17

AC napsal(a):

Vlk
Já vás o ničem nehodlám přesvědčovat, píšete sice dlouhé příspěvky, ale s pravdou se míjíte na hony. V případě EU a eura ze sebe nedělejte ekonoma, pač evidentně nevíte která bije.
Anebo chcete poradit počtvrté?:-)
Tady vám jsou analýzy k ničemu, nic nebude zachráněno, naopak, všechno se změní a vy jen budete koukat jako bulík.
10. 04. 2010 | 17:45

Rumcajs napsal(a):

Sedíš si na ocasu vlku, čímž se nedostatečně prokrvuje Tvůj ořech.

Já píšu, že Řecko by i bez eura bylo tam kde je. Jenže v případě drachny by si vklidu zdevalvovalo a zbytek Evropy by měl o starost méně.A zaplatil by to Řek jsem řek.
Takhle si to zatáhnou všichni. Beztrestnost Řeckého socíku přitáhne další Paroubky.

Čili já problém vidím v socíku, né v euru. Euro, nebo lépe řečeno hodný bruselský úředníček ale může za to, že díky přerozdělování od odpovědných k neodpovědným,se socík bude šířit dál mnohem rychleji, než by tomu bylo v případě národních měn.
10. 04. 2010 | 18:23

crezpenan napsal(a):

ale no tak Vlku,
případné problémy Řecka,pokud by měli drachmu,by už nikoho nezajímaly,tak jako byla nezajímavá Malta než vstoupila anebo třeba Moldávie. Reaguje EU na Moldávii?
Bude to velký třesk až to Euro odskáče,pane Eurohujere.
10. 04. 2010 | 20:14

Pozorovatel napsal(a):

Problém společné měny je v tom, že jejím prostřednictvím může jeden stát eurozóny tunelovat stát jiný. Inflaci drachmy by zaplatili jen Řekové, pokles Eura dopadne na všechny státy eurozóny. Brzdí to jen to, že si Řecko ta Eura nemůže samo tisknout, tak, jako tomu bylo s dinárem v Jugoslávií před jejím rozpadem.
10. 04. 2010 | 23:11

Harry napsal(a):

Vlku,
nárůst zadlužení Řecka má naopak přímou souvislost s eurem. Do konce 90. let řekové platili vysoké, dvouciferné úrokové sazby a jejich dluhopvá služba se pohybovala okolo 14% HDP.

Vstup do EMU a snížení úrokových sazeb jim umožnil navýšit zadlužení do úrovní, na kterých by jim předtím nikdo nepůjčil.

Při tom všem neměli ani tolik rozumu, aby si půjčili na dostatečně dlouhoui dobu a rolují dluhopisy s relativně krátkou splatností.

Dluhová past sklapla s nárůstem kreditního spreadu a tudíž s úrokovou sazbou stále na jednociferné úrovni (např.
http://www.investicniweb.cz...

Euro pomohlo Řecku dramaticky navýšit zadlužení díky pocit navěky nízkých úrokových sazeb. Trhy teď diferencují mezi kvalitou emitentů v EMU a Řecko je první na tapetě.

Jsem ale přesvědčený, že bez eura by zadlužení Řecka nemohlo takhle narůst a zrovnak tak si jsem jistý, že by dnes v Řecků úřadoval MMF, protože jeho přítomnost v zemi mimo eurozonu by jeho "protektorát" nebyl tak politicky výbušný.

Napadat dnes trhy, že chtějí za riziko být přiměřeně odměněni je pouze nepochopením systému. Pokud v tom nejede Goldman Sachs, trhy obvykle problémy nevyvolávají, ale pouze proti nim nemočí.
10. 04. 2010 | 23:37

DDD napsal(a):

Jak by ovlivnilo socialistickou vládu, kdyby měla vlastní měnu a musela devalvovat? No minimálně by to ovlivnilo voliče, kteří jsou na takové kroky citliví a dotyčnou vládu by buď nakopali, nebo v krajním případě i vykopali.... Není vše jen ekonomika.
11. 04. 2010 | 11:09

Skogen napsal(a):

AC, připomínáte mi kazatele. "Aj, povolí stavidla nebeská a jezdci apokalypsy zvěstují konce věků..., však počkejte, to budete čučet" :))) S takovou demagogií se seriózní diskuze vede těžko, takže se ještě chviličku, můžete tvářit nabubřele.

Pravděpodobně vlka neznáte. Upřímnou soustrast ;)
11. 04. 2010 | 13:50

Skogen napsal(a):

DDD ohohóó, jak brilantní politologická analýza :) Zajímavé, že Klause, Kalouska a jiné "odpovědné hospodáře" to v kariéře nikterak neomezilo. Patrně proto, že nejlepší volič je neinformovaný volič, který se rozhoduje pár dnů před návštěvou plenty na základě mediálních akcí.

Doporučuji článek prof. Kellera "Dva druhy pravicových voličů", který vám možná naznačí cestu z jistého bludu o odpovědnosti. Mimojiné se tam píše v reakci na hysterickou lakotu středních a vyšších vrstev, co se týče jmenovitě sociálních dávek, že pokud by se v ČR nekradlo a netunelovalo v míře, v jaké se kradlo (krade) a tunelovalo (tuneluje), mohli jsme žít na sociálních dávkách všichni (ačkoliv samozřejmě nechceme ;). Ale protože se kradlo (krade) a tunelovalo (tuneluje), jsou spíše naše platy podobné sociálním dávkám.

To nemá nic společného s politickou orientací, to je otázka charakteru, dalo by se říci i národního, má-li být vyjádřen jakousi typickou modální osobností jeho příslušníků. Dokonce i souvislost s pravicí je toliko nepřímá, protože loupeživé charaktery se okolo pravice shlukují jen proto, že nabízí podstatně více příležitostí :)
11. 04. 2010 | 14:03

Skogen napsal(a):

Mno, vlk vyzvedává tu část textu páně Sedláčka, kde se hovoří o tom, že i kdyby Euro nebylo součástí eurozóny, stejně by EU těžko mohla nechat řeckou krizi bez povšimnutí. A pozor, je to stěžejní část článku!
11. 04. 2010 | 14:13

skura napsal(a):

Rumcajs:

V letech 2004-2009 vládla v Řecku Nea Dimokratia. To je podle Vás "socík"? Když už vidíte svět černobíle, tak si zkuste neplést černou a bílou..
11. 04. 2010 | 14:20

Jirka napsal(a):

To je plácání. Ale u člověka který získal "vzdělání" v Čechách se není co dvit. To nešlo ani dočíst. Členství v Europské unii, vlastně frankfurtské, je naše největší neštěstí. Co se nepodařilo Němcům za války to se jim podařilo dnes. Každý den se přesvědčujeme o tom, jak ten hrůzostrašný slepenec "funguje". A prý dostáváme dotace z evropských fondů, ano to jsou ty dluhy....
11. 04. 2010 | 14:27

jirka napsal(a):

To je plácání. Ale u člověka který získal "vzdělání" v Čechách se není co divit. To nešlo ani dočíst. Členství v Europské unii, vlastně frankfurtské, je naše největší neštěstí. Co se nepodařilo Němcům za války to se jim podařilo dnes. Každý den se přesvědčujeme o tom, jak ten hrůzostrašný slepenec "funguje". A prý dostáváme dotace z evropských fondů, ano to jsou ty dluhy....
11. 04. 2010 | 14:28

Rumcajs napsal(a):

skura:

I kdyby tam vládl Mikuláš, tak podstatu to nezmění. Řecko je z 50% státní.
11. 04. 2010 | 14:39

Rumcajs napsal(a):

Skogen:

Stejné to být nemůže.
11. 04. 2010 | 14:40

anurok napsal(a):

To je ten pravý!!! Samý super ekonom a zemi přivedli na buben. Tak jakou váhu tohle prapodivné "vzdělání"? V americe lidé umírají na nejbanálnější nemoci jelikož nemají na lékaře, ale nositelů Nobelovy ceny za EKONOMII !!! těch mají haldy a aby nepošli hlady tak vyvraždují ty co ještě něco mají.Nedáno v TV dokonce profesorka VŠ ekonomické dumala nad tím z čeho vznikla krize. Ty n-no zeptej se posledního metaře. Z nadvýroby!!! Kdo bude ty ledničky, auta, televize, kupovat? Za co? Jaká nová místa se budou vytvářet a co budou vyrábět a pro koho? Pro nezaměstnané. Ale mám radost jak kapatilalismus je v pr-eli, a to jsem nemohl komunustům přijít na jméno.
11. 04. 2010 | 14:40

Rumcajs napsal(a):

anurok:

Nejenom kapitalismus. I ty tam jsi!
11. 04. 2010 | 16:41

skura napsal(a):

Rumcajs:

Vaše argumentace se hodí leda tak do kostela. Předem víte, kde je pravda, a není argument, který by s tím cokoliv nadělal. A každý odpůrce patří do pekla. Z vás by byl dobrý inkvizitor! Škoda, že jste se narodil až v této době. Tady vás pravděpodobně závratná kariéra mine, protože máte k umlčování jenom nepatrné prostředky.
Docela bych se vsadil, že za minulého režimu jste nebyl tak úplně mimo hru, co? Přinejmenším nějaká svazácká funkce, ne?
Přiznejte se ;-)
11. 04. 2010 | 17:47

AC napsal(a):

Skogen

"připomínáte mi kazatele. "Aj, povolí stavidla nebeská a jezdci apokalypsy zvěstují konce věků..., však počkejte, to budete čučet" :))) S takovou demagogií se seriózní diskuze vede těžko, takže se ještě chviličku, můžete tvářit nabubřele."

Takže tvrdíte, Skogene, že ta vaše demagogie je mnohem účinnější a na rozdíl od mé pravdivá? A že vy na rozdíl ode mne přesvědčujete pouze fakty? Tedy kde jsou, kde je váš alespoň krátkodobý výhled?
Neznám Vlka, jak tvrdíte, ale bohatě mi stačí nesmysly které o EU a euru napsal. Můžete si spolu podat ruce vyčkat výsledků mnou vyhodnocení situace.
Protože až budete mít-snad někdy, čemuž nevěřím- přístup k takovým informacím jako já, dobrovolně a upřímně si za svůj uvedený blábol nafackujete.
11. 04. 2010 | 18:25

skura napsal(a):

AC:
Rozkryjte tajné zdroje a prozraďte nám své tajemství. Říkat: "Já vím to, co ty ne, a kdybych ti to prozradil, tak se posadíš na zadek a nafackuješ si." může imponovat možná v mateřské školce, ale mezi dospělými je potřeba ukázat karty, jinak si ostatní začnou myslet, že vlastně nevíte zhola nic. Tak co nás má všechny odzbrojit, pane tajemný?
11. 04. 2010 | 18:34

Rumcajs napsal(a):

skura:

To je pravda. Svazák jsem byl. Ale ke komunistům mě nevzali. Podmínkou bylo uškrtit nějakého imperialistu holýma rukama a já bohužel žádnýho neznal.
11. 04. 2010 | 18:50

skura napsal(a):

Rumcajs:
A je to venku ;-)
11. 04. 2010 | 18:53

skura napsal(a):

AC

"Protože až budete mít-snad někdy, čemuž nevěřím- přístup k takovým informacím jako já, dobrovolně a upřímně si za svůj uvedený blábol nafackujete."
Myslím, že to je skutečně vážný kandidát na kvalitní instantní komentář.
http://www.misantrop.info/i...
11. 04. 2010 | 19:01

AC napsal(a):

skura
Nemám nejmenší potřebu nikoho odzbrojovat ani vás do ničeho zasvěcovat-a pokud takové naivní poznámky pokládáte, nebude až tak chytrý jak se snažíte tvářit, že ne?:-)
A to pomíjím, že byste s velkou pravděpodobností tak jako tak nepochopil podstatu věci.
Než pak dojde na má slova, můžete si na síti hrát na velkého ekonoma:-)
11. 04. 2010 | 19:09

Skogen napsal(a):

Nikoliv AC. Já se totiž nevyjadřuji stylem Sibyly delfské k tématu článku, tedy tak, jako bych pozřel Šalomounův exkrement, ale styděl se vyjevit, odkud má moudrost pramení, jako vy, kterýžto prostě jen a pouze vyjadřujete své postoje k té věci. Čím to ale je, že takový postoj máte, aby ho i jiní případně mohli převzít, s tím už se nenamáháte, v tom jste jaksi ukrutně nad věcí. Ergo takový postoj nestojí ani za zlámanou grešli. Já se naopak vyjadřuji k vám a jak je vidět, argumentovat se nezdráhám.

Nesnažte se mě rozebrat, byli jiní borci :)
11. 04. 2010 | 20:45

skura napsal(a):

AC
"A to pomíjím, že byste s velkou pravděpodobností tak jako tak nepochopil podstatu věci."
Brilantní tvůrce instantních komentářů. Myslím, že jsem narazil na zlatou žílu.
Díky
11. 04. 2010 | 20:46

skura napsal(a):

AC:

"Než pak dojde na má slova, můžete si na síti hrát na velkého ekonoma:-)"

A já se ptám: Na jaká slova?
11. 04. 2010 | 20:50

AC napsal(a):

skura
Já za tvou nechápavost nemohu.
11. 04. 2010 | 21:27

skura napsal(a):

AC:

Opakuji: Jaká slova? Postačí mi, když je vložíte pomocí Ctrl C, Ctrl V. Nemusíte nic psát ručně. Ovšem za předpokladu, že jste ta tajemná slova už někde zmínil. Nebo je to taky "top secret" a já bych tomu stejně nerozumněl? ;-))
11. 04. 2010 | 21:39

AC napsal(a):

Prosím vás skuro,
to jste skutečně tak nechápavý, nebo jen provokujete? Jste na diskusi, jak jste si už jistě ráčil povšimnout a pokud reagujete na mne způsobem jakým předvádíte výše, pak mi nezbývá než předpokládat, že jste četl i mé příspěvky. Račte si je tedy vyhledat sám, není to tak obtížné-stačí rolovat myší:-)
Myslíte, že jste vtipný a vaši kamarádi či případně i ostatní virtuálové vás náležitě ocení? Jste směšný a já s vámi zbytečně ztrácím čas.
11. 04. 2010 | 22:04

skura napsal(a):

AC:

"Jenom si pamatujte: r.2016 jako 1994!

Eurozóna nemá potřebné zastřešení, euro je tudíž obrovským zklamáním a proto směřuje ke dnu.
Bohužel se ekonomika i politika přelije do násilností v ulicích.

Pokud si toto všechno ještě moudré panstvo neuvědomuje či dokonce uvědomovat nemíní, plete si na sebe pořádný bič!"

To je jako ono? Aha. Tak to jsem četl, ale nechápu, jak jste k těmto závěrům dospěl. Stále odkazujete na nějaké tajemné zdroje, které kdybychom znali, tak si sedneme na zadek, ale já nevidím bohužel ani jeden argument, který by vysvětloval, proč se něco takového odehraje. Proto, že Euro nemá "potřebné zastřešení"? Co to má jako znamenat? Americký Dolar zase nemá potřebné sklepení a japonský Jen balkón. Takových kravin můžu naplácat deset stran a neřeknu nic. Tak už konečně něco řekněte, co nebude nesmyslná fráze.

Moc díky
11. 04. 2010 | 23:29

AC napsal(a):

skura
Právě jsem dočetl vaše příspěvky, kde hloupě neútočíte jen na jiné. Musím konstatovat, že jsme stejného názoru, nijak se vzájemně neodchylujeme.
Problém je pouze v tom, že vy ode mne žádáte zdroj, který ale já uvézt nesmím, neboť bych o něj s jistojistě přišel.
Takže jsme na jedné lodi-kupodivu kupodivu, ale vyhovět vám bohužel nemohu. Zapravdu vašim ( neosobním) příspěvkům ale dávám.
11. 04. 2010 | 23:36

AC napsal(a):

skura
Beru zpět! Spletl jsem si nick Skogen a váš! Bylo mi to hned divné, ale raději modrého nepřítele než hloupého...vlastně ani to se nedá takto vyjádřit. Jste pro mne zkrátka jedna veliká nadutá nula.
11. 04. 2010 | 23:47

skura napsal(a):

AC:

Ale já nejsem váš nepřítel. Jak jste na tohle přišel? Moji hloupost jste ovšem odhalil nečekaně rychle, to tedy smekám! Mně bylo taky divné, že bych si zasloužil nějakou pochvalu, protože jsem se ani jednou nevyjádřil k tématu (s výjimkou uvedení vládnoucí strany v Řecku), pouze jsem se pozastavoval nad argumentačním asketismem jednoho tajemného blogera.
Mám však dotaz. Píšete
: "raději modrého nepřítele než hloupého...". Myslíte si, že se tyhle dvě charakteristiky zákonitě vylučují? Já znám několik modrých hlupáků, stejně jako oranžových i jinobarevných, to dá rozum..
Všechno dobrý!
Nebrat si věci osobně. Podepřít tvrzení spíše argumrnty než emocemi a bude líp, uvidíde.
P.S.: S pozitivním hodnocením Skogena souhlasím, ale bohužel ne proto, že mezi ním a vámi panovala jakákoliv shoda (žádné jsem si nestačil všimnout), ale právě naopak.
Omlouvám se, jestli jsem vám způsobil nervové podráždění. To jsem neměl v úmyslu, pouze jsem se od vás chtěl dozvědět něco moudrého, protože jsem (asi naivně) uvěřil, že tou tajemně deklarovanou moudrostí disponujete.
Tak pardon..
12. 04. 2010 | 10:00

AC napsal(a):

skura
Kdybyste lépe četl příspěvky (ne jenom reakce na mé, ale všechny), tak byste lehce našel jaký podstatný názor mě se Skurou spojuje.
Také jsem si byl vědom, že vlastně jenom poštěkáváte a nic kloudného z vás nevypadlo, tudíž jsem vaše náhledy vyhodnotil nepřímo, oklikou podle vašeho chování k mému hodnocení situace.
Kdybyste nad více přemýšlel a druhé nezesměšňoval, třeba byste se i leccos dozvěděl. Věřte mi, po dobrém z lidí "vyždímáte" mnohem, mnohem víc.
K tomu "modrému", šlo o překlep, správně mělo být moudrý, ale nestálo zato jej opravovat.
Jaképak mám používat argumenty? Tady každý stejně jen předpokládá či subjektivně hodnotí, co se vám na tom nezdá? Vy žádáte zdroj jenom proto, že se můj příspěvek odlišoval uváděním přesných dat i událostí, byť podaných jenom telegraficky-a k tomu mám také dobrý důvod.
Omlouvat se nemusíte, nedělejte si iluze že jste mi způsobil nějaký nervový otřes:-))
Takže virtuální příteli, pamatujte, že lidé spolu vyjdou jedině v dobrém. A nezapomeňte ani tu moudrost o házení perel. Takže asi tak.
12. 04. 2010 | 15:33

Opitz napsal(a):

No a to je krásně sepsaný argument PROTI zavedení euro v ČR.
Eurobondy, potom euro ministerstvo financí, potom eurovláda, a s ní euro daně a pak už jenom povstání a krev v ulicích evropských měst...
12. 04. 2010 | 16:04

skura napsal(a):

AC:

Takže zase bez jediného argumentu ;-( Z vás, jak to vidím, nelze dostat nic po dobrém ani po zlém, že? Jsem na lopatkách..
12. 04. 2010 | 16:43

AC napsal(a):

skura
Ještě jednu důležitou věc bych vám chtěl říci a ostatním se omlouvám, že se nedržím tématu a stále tady oxiduji.

Snad pochopíte, že si kvalitní zdroj chrání kde kdo-zkuste se na ně optat např. novinářů, co vám odpoví.

Ale k věci. Z analýzy programů faktů, které jsem měl možnost studovat vyplývá, že musí dojít ke konfliktu mezi TOP9 (resp.přímo p.Kalouskem) a p. Nečasem, podpořeným v zákulisí p. Topolánkem. Pravda, místo Kalouska se do Nečase pustí zatím neidentifikovaná osoba, pravděpodobně blízká TOP9, co je však důležitější, že onu osobu Nečas, ke svému velkému překvapení, hravě zpacifikuje a Kalousek raději bojiště "statečně" opustí. Opustí! Není také bez zajímavosti, že ke konfliktu by vlastně vůbec nemuselo dojít, kdyby Kalousek udržel své ego na uzdě a neměl tak velikou potřebu se zarputile míchat do cizích záležitostí (což je mu vlastní)-zde ODS Nečas.
Znáte skuro mediální analytiky schopné podat vám takovouto informaci přímo pod nos, a vlastně na stříbrném tácu?
I tady nezbývá než chvíli počkat. Omylu se neobávám, neboť naším heslem je.....(stejně byste mu nevěřil).
13. 04. 2010 | 02:17

skura napsal(a):

AC:

A jak to celé, prosím, souvisí s článkem p. Sedláčka? Asi mi tady něco stále uniká.
13. 04. 2010 | 10:41

skura napsal(a):

AC:

"Z analýzy programů faktů". Co jsou programy faktů? Tento pojem mi nějak nedává smysl.
13. 04. 2010 | 10:44

skura napsal(a):

program

-u m (ř) 1. předem stanovený sled náplně něj. činnosti; souhrn zásad, jimiž se tento sled řídí, pořad, postup: slavnostní, hudební p.; denní p.; p. zasedání; učební p. rozvrh látky; výp. tech. úplný seznam příkazů n. instrukcí k řešení úlohy na počítači 2. tištěné oznámení zábavného pořadu se seznamem vystupujících osob: koupit si divadelní p. 3. stanovený cíl, plán: výrobní, vědecký, ediční p. 4. škol. (dř.) tištěné výroční zprávy s výkazem činnosti;

fakt

-u m, kniž. faktum, -ta s (l) (zjištěná ověřená jednotlivá) skutečnost, událost, výsledek; pravdivý poznatek, údaj: historický, jazykový f.; liter. literatura faktu liter. zpracování dokumentárních vědeckých materiálů, hist. událostí ap.; sociol. sociální událost, jev, vztah ap., kt. je výsledkem lidské činnosti, poznávání, hodnocení n. prožívání  postavit někoho před hotový f. hotovou věc; hovor. je f., že...; to je f.;

Zdroj: Akademický slovník cizích slov
13. 04. 2010 | 11:01

AC napsal(a):

skura
jistě že nesouvisí, právě proto jsem se předem všem omlouval.
Chápu, že vám "program faktů" nedává smysl, jde o pracovní výraz, ale tím se zatěžovat nemusíte, k ničemu by vám to nebylo. Důležité jsou a budou výsledky.
Ostatně doufám, že se najde vícero příležitostí přesvědčit vás o správnosti strategie, kterou jsem zde nakousl.
S úcty k p. Sedláčkovi náš spor ukončuji.
Přeji vám hezký den.
13. 04. 2010 | 13:18

skura napsal(a):

AC:

Hezký den!
13. 04. 2010 | 17:59

Nový napsal(a):

Sedláček pozapomněl na tři evidentní fakta:
1. Nebýt Eura, tak by se Řekové tolik nezdlužili, protože by jim věřitelé přestali půjčova již před několika lety
2. Pokud bude Evropa Řekům půjčovat, neskončí Řekové se zadlužováním nikdy. Odbory budou mít argument, že je stále z čeho utrácet.
3. a to hlavně, jako je ekonomicky neúnosné udržovat uměle neživatoschopnou firmu, tak i u neschopbného státu platí, že bankrot je v eudržitelné situaci nejlepší řešení. Jinak s e lobčané neproberou ze svého snu.
15. 04. 2010 | 18:34

JJ napsal(a):

Je to tak.

Kdyby z eurozony odeslo Nemecko, rozumni a disciplinovani by odesli s nim. A casem by zalozili euro 2.

Euro je pro Reky velmi mekky polstar. Kdyby ho nemeli, uz davno by dreli hubou o zem. Euro neni pricinou reckych problemu a nekomplikuje jejich napravu. Naopak ji usnadnuje, protoze recke problemy schovava a otupuje.

Rekum bude potreba pujcit v kazdem pripade. I kdyz budou, nebo nebudou v eurozone. V jejich soucasne situaci neni vyhnuti. A jako vsechno, i tohle bude kseft. Dohodnou se nelikvidacni uroky (protoze ani jedna strana nema o bankrot zajem) a vynucena opatreni napravujici skutecne problemy. Ta opatreni Rekove potrebuji jako sul - musi nutne omezit korupci a zastavit dalsi zadluzovani. Bez jejich clenstvi v eurozone by bylo prakticky nemozne je k tomu donutit a bojim se, ze jejich povaha by jim umoznila neco s tim delat driv, nez by prisel bankrot. S reckym clenstvim v eurozone nad nimi bude stat nemecky drab. Pro Reky nic hezkeho, ale porad lepsi nez pokracovat v zabehlem stylu zivota, byt se jim to par let bude hodne zajidat.

Nemce ale stejne lituju. Maji svych problemu dost a jeste k tomu neoficialne ridit dalsi stat, to nebude nic snadneho. Zvlast kdyz oficialne jim bude recka vlada neustale vzdorovat a pritom kazda jejich chyba bude stale padat na jejich bedra. Vetsi prusvih by se pak opet dotykal primo nemeckeho danoveho poplatnika. Nemcum vubec nazavidim.

Rekove svou samostatnost jiz prozrali. Nejaka forma protektoratu je nemine. Dobre jim tak.

Jednu vec Rekove (ale nejen Ti) navarili vsem clenum EU, nejen clenum eurozony. Bruselske schvalovani statnich rozpoctu cleny EU nejspis nemine.
17. 04. 2010 | 20:08

JJ napsal(a):

Pro Nového:
1. Řekové lhali a upláceli i bez eura.

2. Jen půjčovat nemá smysl. To vědí všichni a zejména Němci si to uvědomují moc dobře.

3. Stát není firma. Stát hospodaří i s penězi, jejichž krach by znamenal obrovské problémy celé společnosti. Rozhodně to není jako v případě firmy jen o obchraně před věřiteli. Koneckonců ani možnost ukončení činnosti není v případě státu dost dobře možná.
17. 04. 2010 | 20:13

Jag napsal(a):

V podstatě nejde o to,zda něco padne nebo ne.EURO pochopitelně nepadne.Proč by také mělo?Vždycky v dějinách,když se nějaká měna zaváděla,tak se museli občané,podniky a stát nové měně přizpůsobit.To je normální zákon měnové stability.Co je ale problém je kurz eura.A tady je vidět,že kurz je zřejmě jinde než by měl být.Zatím se drží bohatých,ale při sjednocení bohatého a chudého je hodnota někde půl........a držet kurz podle bohatého Německa prostě znamená,že chudý kupuje draho a nemá na to.......takže vystoupit?Zřejmě ne,ale spíš bohatý se bude muset vzdát bohatství ve prospěch celku.....už to tady někdo psal,že v Německu kvůli tomu může posílit krajní pravice-je to spíš levičácký pojem totality,takže euro jen ukázalo,že mít společnou měnu a myslet si,že si budu žít v jedné unii s chudákem,asi nepůjde.Prostě život si určuje,že se bude muset bohatý podělit.Otázka pouze je,zda se dělit nejen penězi,ale i tím pracovním návykem a obětí.A tady ty snědě etnika,kde jim v teple moc práce nevoní a nejde,tady je skutečný problém.Jen se množit a užívat si cizích peněz,to skutečně asi dlouho bohatý nevydrží a začal by volit extrémní levici a různé extrémní vůdce....schválně neříkám extrémní pravici,protože ta v podstatě neexistuje.Je to jen levičácký odvar téhož.Takže Řeci konec užívání a makat.EURO potřebuje tvůrčí lidi a tvůrčí státy,ne množící se tmavá etnika všeho druhu a potřeba je živit na dluhopisy s nízkým úrokem,který někdo stajně zacáluje.DLUHY SE TOTIŽ PLATÍ.
18. 04. 2010 | 07:10

Jag napsal(a):

Podobně by měl začít vysvětlovat i pan Kocáb u nás,že koruny se vydělávají a ne se pro ně chodí na sociální úřad a podobné je to s bydlením a jinými cikánsko-levičáckými požitky.
18. 04. 2010 | 07:13

Tomas Dvorak napsal(a):

Me se clanek velmi libi. Az na tu zlazu... tu bych neoperoval..
Zachranit Recko by bylo jiste momentalne vyhodnejsi, ale ja vidim hlavni benefit z jeho pripadneho krachu v odrazeni ostatnich zadluzencu od podobneho scenare.. treba zacnou socialiste napric Evropou konecne hospodarit..
18. 04. 2010 | 16:02

iso napsal(a):

Pane Sedláček, ptal jsem se vás poprvé před rokem, a vícekrát. Za koho "kopete mičudu"?
20. 04. 2010 | 20:48

cheap chanel napsal(a):

case creates the feminine gently beautiful makings, is worth having black and white most classical color matching, has cheap chanel bag the succinct graceful unique charm fine double C symbol decoration in left side, lets the outward appearance be richer changes cheap chanel http://www.coachofnewyork.com
30. 04. 2010 | 07:45

Yolando Enno napsal(a):

Again another http://www.jdkeda.com happy reader. Very helpful. But I do agree with http://www.huaan-med.com/wr... dude - not sure if ill spend too much time on http://www.huaan-med.com/wa... this?? Great solution ,That sounds very interesting .
http://www.hzhwknit.com
http://www.cnboostercables.... topic. http://www.cnboostercables.... Thanks for your article, http://www.phccwy.com its been very helpful. http://www.huaan-med.com/ba... Thanks for sharing your information. http://www.huaan-med.com/in...
Nice post! http://www.sunstorm86.com Although we are familiar with http://www.cnyonghao.com our culure, but we maybe don't really understand http://www.huaan-med.com/in... it. It need to study deeply.It's a very meaningful http://www.huaan-med.com/fo... activity. Looking forward to joining you.meter from http://www.huaan-med.com/di... 。Thanks a lot for http://www.racketchina.com enjoying this beauty article with http://www.lk-outdoorfurnit... me. I am apreciating http://www.eammarsolar.com very much! Looking forward to http://www.huaan-med.com/di... another great article. Good luck to the author! http://www.huaan-med.com/ea... all the best! Those http://www.jihepackage.com who want to get the scholarship must http://www.jihepackage.com/... work hard and try their best. http://www.jihepackage.com/... It's exciting to hear this good http://www.huaan-med.com/di... .Thanks for this http://www.suntasksolar.com great post. I have become a http://www.trading-mx.com huge fan of this website and http://www.shopdisplaycn.com I really cant wait to read you next posts! Your post are http://www.jihepackage.com/... inspirational.Looks like a very interesting http://www.jihepackage.com/... solution technology. Thanks for sharing .
http://www.worldmaya.cn
http://www.chinachristmasba...
http://www.xdbike.com
http://www.zjqiangsheng.com
17. 08. 2010 | 07:50

Katelynn Nieder napsal(a):

Good article, http://www.haoxinglass.com Each and every point is http://www.china-ouya.com good enough.This is a good,common sense article. http://www.china-bamboofloo... Very helpful to one who is just finding the resouces about http://www.china-bamboofloo... this part.It will certainly help educate http://www.china-bamboofloo... me.Thanks for sharing with us your wisdom.Great!This article is http://www.hc-cca.com creative,there are a lot of new idea,http://www.mingjiangnan.com it gives me inspiration. http://www.xyweavebag.com I think I will also inspired by you http://www.zh-bamboo.com and think about more new ideas。I am totally agree with http://www.china-yongding.com your oppinion.this blog post is http://www.ysteas.cn very encouraging to people who want to know these topics.Excellent article that http://www.ds-jiecheng.com will provide the incentive and http://www.huxi-cable.com/p... basis for my works. http://www.ejaisolar.com I wonder if I can mention the article as http://www.chinajmdq.com a bibliographic reference in my work. Very interesting and http://www.chinalasiji.com useful information! It's pity that such occasions are still exist in the world, but we should act all http://www.huxi-cable.com/s... together for to prevent them. Thanks.Very interesting and http://www.hzzxdq.net useful information! http://www.zjbangge.com/rec... It's pity that such occasions are http://www.zjbangge.com/lea... still exist in the world,http://www.zhuoerya.cn but we should act all together for to prevent them. Thanks.You really know http://www.hn-hardware.com what your talking about here. Thanks for the great step by http://www.zjbangge.com/sec... step how to blog. Great stuff from you, http://www.sunsurf.com.cn man. Ive read your stuff before http://www.jdxpwj.cn/booste... and youre just too awesome. http://www.zjxhdz.com I love what youve got here, http://www.tygluegun.com love what youre saying and http://www.wanjia-ylm.cn the way you say it. You make it entertaining http://www.hangxiang.cn and you still manage to keep it smart. I cant http://www.meiyuanfurniture... wait to read more from you. This is http://www.jdxpwj.cn/tow-rope really a great blog.This is one of http://www.deliver.com.cn the best posts that I’ve http://www.hzzhuoyuan.com ever seen; you may include http://www.hzhtdq.cn some more ideas in the same theme. http://www.china-chunyu.cn I’m still waiting for some interesting thoughts http://www.cnboostercable.com from your side in your next post.I like this kind of very useful http://www.huaan-med.com/fo... articles congratulations I wish you continued success, I hope http://www.huaan-med.com/me... I can do this kind of article。
17. 08. 2010 | 07:51

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy