Radikální reforma pravopisu

01. 04. 2012 | 06:00
Přečteno 8118 krát
Dnešní den přímo vybízí k hlubším zamyšlením. Autorem tohoto nejsem já, ale můj pracovitější kolega Vilém Kodýtek, který mě svojí plodností neustále zahanbuje. Slibuji, že se polepším, a opět něco vlastního v blízké budoucnosti vyplodím. VC

Po mnohaletém vyjednávání se členové pravopisné komise poslanecké sněmovny shodli na návrhu radikální reformy českého pravopisu. Projde-li návrh parlamentem i ústavním soudem, bude od začátku nového školního roku 2012/2013 užívání písmene y a velkých písmen, jakož i psaní háčků a čárek nepovinné nejen v parlamentních tiscích, ale i ve školách. Informaci jako první naznačil populárněvědecký časopis Vesmír v úvodníku č. 6/2011.

Návrh má podporu v akademické obci. Profesor úvěrového hypermarketingu Jiří H. Wagner odhaduje, že reformou se ve školách ušetří až sto žákohodin ročně, které mohou být efektivně využity k výuce finanční negramotnosti. „Vyděláme i na zeštíhlení klávesnic,“ tvrdí klávesová bioinformatička Jaromila Mulisáková. Na klávesnice bez háčků, čárek a ypsilonu se těší i Zvonimír Varnsdorf z katedry třídního boje Večerní univerzity bojových umění: „Třídní boj se dnes nerozhoduje v ulicích, nýbrž na sítích, kde platí stejná pravidla jako na finančních trzích,“ říká. „Klíčové slovo je rychlost. Kdo chvíli stál, už stojí opodál.“

Proti reformě se rozhodně staví dvanáct rozhněvaných profesorů obrozenecké češtiny z několika předních světových univerzit, kteří svůj odpor vyjádří protestní hladovkou před Strakovou akademií dnes od 16 do 17 hodin. „Reforma redukuje existenciální rovinu na samu mez udržitelnosti a v kauzálně-chronologické rovině transcenduje až za hranice metafyzičnosti,“ zlobí se Ondřej Důleček z Ústavu české literární sebekritiky.

Za nedostatečnou naopak pokládají reformu pravopisu představitelé Hnutí závislých kandidátů. „Rušení háčků a čárek je řešením zástupného problému,“ říká šéf stínového poslaneckého klubu hnutí Bronislaw Brousek „Chceme-li čelit výzvám jednadvacátého století, musíme zrušit bezplatnou povinnou školní docházku.“ Brousek se netají tím, že by na klávesnici ponechal jen mezerník: „Proč se mordovat s hledáním písmen na klávesnici, když stačí ukázat prstem na tu správnou ikonu?“

Vilém Kodýtek

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ivanka napsal(a):

Asi to má být vtip k 1.4. Ale bohužel to vystihuje děsivý stav našeho školství. Úvahy že větný rozbor je blbost a zrušíme to tu byly i mimo Apríl. A že na Plzeňských právech dostanete titul JUDr i když opravdu umíte jen klikat myší na ikonu nebo odstavec, je také děsivé.
Měli bychom se asi na apríla smát, ale nějak to nejde přes slzy a zaťaté zuby
01. 04. 2012 | 07:35

Pepan V napsal(a):

Toho Varnsdorfa s večerní university jste si mohl odpustit. Když už chcete ideologicky bojovat na apríla, co třeba článek o tom, jak byly stejně všechny písmena a klávesnice odkloněny tak není čím psát
01. 04. 2012 | 07:39

Občan napsal(a):

SUPER!!!

I když musím přiznat, že po prvním odstavci jsem se orosil a z uší se mi začalo kouřit :o)))
01. 04. 2012 | 07:47

tomeek napsal(a):

Mily pane Cvrcku --
Jsem velice, ba prevelice nerad tomu, ze jste nam vsem zamlcel tu zpravu z nejvetsich. Totiz ze cestinu coby jazyk svetu neprijemny (vsechny ty hacky, carky nad pismeny i ve vete, majici nejen i-cka, ba i y-cka) bylo uzakoneno vsem zpristupnit. Ano, a to i tem (doplnte prosim adjektivum a substantivum dle libosti)... Jako prvni krok teto VELKE reformy se povoluje uzivat pouze Hawaiiskou abecedu (http://en.wikipedia.org/wiki/Hawaiian_language pro ty, co jsou pozadu), jejiz pouze 13 znaku/hlasek nas proste bez namahy posune to sveta, kde se neco deje. Jelikoz i soucasne docasna vlada Ceske republiky ma sve priority v merku, byl pod zastitou prozatimniho prezidenta Ceske republiky Vaclava Klause - pardon Alawa Awe dle noveho awoiu - vyhlasen tendr zvici 1 mld Kcs na implementaci. Omlouvam se vsem, kdo prisli pozde, ale ja jsem tu zakazku uz vyhral!
01. 04. 2012 | 08:26

bug napsal(a):

No to ani není sranda, protože pravopis tak jak je, slouží několik zakomplexovaným lidem k obživě (nemyslím kantory). Y a I jsou pouze o míře úspěšnosti provedené drezúry bez vlivu na schopnost se domluvit s jinými souvěrci. Článek je k pláči.
01. 04. 2012 | 09:14

David napsal(a):

Čecháčkům nějak došel humor i na Apríla a to není dobré znamení.
Když se dnes pokusíte o humor, Už se to skoro blíží poučce v domě oběšence nemluv o provaze.
01. 04. 2012 | 09:53

Milouš napsal(a):

Zajímavější a pro českou kulturu zřejmě ještě důležitější je čerstvá (zatím důvěrná)informace, že Václav Cvrček má snad být ministrem školství za Věci Veřejné. Nenašli totiž nikoho stejně kompetentního ve vlastních řadách a otevírají se nestraníkům, chtějí však jen moderní češtináře, aby se hodně ušetřilo, jak pan příští ministr Cvrček v článku pana Kodýtka sám navrhuje. Po provedených změnách na ministerstvu bude možno srazit počet hodin češtiny na cca polovinu a nahradit je matematikou, jak si ostatně většina rodičů přeje.
S tím je spojena i další dlouho odkládaná změna. Konečně už bude také možné zrušit zbytnělý Ústav pro jazyk český a nahradit ho automatickou statistickou registrací toho, jak lidi rádi mluví. Pan Cvrček slíbil, že se o to postará, byť to v koaliční smlouvě není.
01. 04. 2012 | 10:18

Drzá zrzka napsal(a):

Náš ageturní spolek Jedna paní povídala, doporučuje pouze pravidlo jedno: Pyš, jak sliš. :o)
01. 04. 2012 | 10:33

mb napsal(a):

agenturní spolek dvěpaní povídaly modifikoval pravidlo pyš jak sliš na pyš jak sliž když neslyšíš liž, když nelížeš staň se myš ...
01. 04. 2012 | 10:42

assez napsal(a):

:D Hezky.
01. 04. 2012 | 11:26

ceski malomestak napsal(a):

Mislim si, ze vsecko musi mit svoji dinamiku, vse se musi vivijet - takovi je sivot, takova je priroda, takovi musi bit i jasik a pismo.
Sika se tomu strategie presiti a bes toho bichom neexistovali ani mi cesti malomestaci ani jasikospitci ci lingvisti.
Ustrnulost neni na miste, je to prirodni nonsens a kapris ultrakonservativnich akademiku, kteri si chteji pouse podrset posti a granti. Nic noveho neprinasi, jen hasi klacki pod nohi prirosenemu vivoji a inovatorum.
Pravopis bi mel bit v dnesni dobe jednoduchi - mel bi kopirovat takove ukasi jako je treba techno v hudbe, nebo jalove svastani v politice ci v novinach.

Asijska konkurence totis nespi.
Mi - cesti malomestaci verime, se postupne dojde v cesku, na morave i v slessku k takovemu sjednoduseni se se asiatum s toho ocni panenki sas vrati do normalu.

Heski sbitek vikendu.
01. 04. 2012 | 12:02

Stanislava napsal(a):

Já si také mysléím že když chceme do Evropy, nemůžeme jít svou jinou cestou a vymýšlet nějaký pravopis, zvlášť když to nazýváme čeština a přitom je to ukradené na MOravě
01. 04. 2012 | 12:07

Pája napsal(a):

Prezident Václav Klaus jmenoval Josefa Dobeše zpět do funkce. A on učinil první rozhodnutí.
01. 04. 2012 | 12:58

necinkač napsal(a):

Již od konce sedmdesátých let to vidím přicházet, jen jsem doufal, že mi Pámbu nedovolí se toho dožít.
Jelikož mne ale setrvale odmítá vzít k sobě, asi ještě uvidím i to zrušení nesmyslných tereziánských extrabuřtů pro socky.
Zase si ale vždycky musím zopakovat, že židy takhle Hospodin trápí už pět tisíc let.
01. 04. 2012 | 13:11

necinkač napsal(a):

Ale na druhou stranu, kdo z nás se ještě dnes stará o tamagočiho?
01. 04. 2012 | 13:18

miki napsal(a):

Vládnoucí panoptikum mne tak štve, že ani na Aprila nemám náladu na fóry. Mám bohužel jen hustý vztek
01. 04. 2012 | 14:13

dennis napsal(a):

Prijemne jsem se pobavil a dekuji panum Cvrckovi a Kodytkovi. I ceskemu malomestakovi dekuju. Opravdu jste me pobavil.
01. 04. 2012 | 14:30

juvel napsal(a):

Nestačilo by, aby stát měl za povinnost naučit děti pouze číst, aby byly schopné orientovat se v terénu a ve volebních plakátech? Veškerý písemný styk by probíhal formou předtištěných textů, kde by obyvatelstvo jenom kroužkovalo, zatrhávalo či křížkovalo. Tak bychom mohli ušetřit možná i dva roky školní výuky, což by blahodárně snížilo mandatorní i nemandatorní výdaje státu.
01. 04. 2012 | 14:37

dennis napsal(a):

Vzpominam, ze v dobach treskute normalizace vysel podobny navrh na zefektivneni ceske gramatiky v Mlade fronte ve forme podcarniku - fejetonu. Pamatuji si jen, ze zefektivneni spocivalo mimo jine v navrhu psat 3dniho ucitele a dalsich slov v kombinaci s cislicemi. Tenkrat ovsem nebyl April zadna sranda a urazeni funkcionari se postarali, aby hlavy padaly. Jestli se nemylim, i pres sefredaktorovy protesty nekdo byl z redakce propusten. Dnes svoboda a ochota projevu vypada jinak. A ze rigidita neni znakem rezimu, i dnes se najdou vlastenci, kteri vedi, kdy je treba hajit cest a nedotknutelnost.
01. 04. 2012 | 14:40

Frante napsal(a):

Srandičky srandičky ... Je ale fakt, že by čeština řadu zjednodušení snesla bez újmy na srozumitelnosti textu s výhodou jednoduššího učení pro děti a cizince. Asi je to kacířská myšlenka, ale myslím si že český absurdistán se projevuje i v gramatice - Češi si jí vymysleli tak složitou že se jí většina Čechů správně nenanučí
01. 04. 2012 | 14:42

scientist napsal(a):

Zásadní zjednodušení pravopisu (zejména i/y a malá/velká písmena) by nám jenom prospělo. Jestli se proti tomu argumentuje tím, že tím poklesne vzdělanost, pak tomu nerozumím. Já myslel, že pro vzdělanost je důležitější, co se píše, ne jak se to píše. Komplikovat si psané vyjadřování nabobtnalým souborem arbitrárních pravidel, je bláznivé.
Odpor, jaký podobné návrhy vzbuzují, je sám o sobě zajímavý :) Proč nás to štve?
01. 04. 2012 | 14:49

Jana napsal(a):

Vsichni cesti obrozenci by se divili, jak tu chcete cestinu prznit. Kdyz uz tedy, vyucujte ji na skolach a pak at si kazdy dela co chce. Opravdu to stoji za 100 zakohodin rocne?
V kazdem pripade by se mela zachovat pravidla ceskeho pravopisu ve vsech statnich spisech. Uz ted tam mate dost velky bord@l, byl by jeste vetsi. Pokud to je aprilovy zert, tak se povedl, nicmene se nemohu zbavit dojmu, ze to bude pravda.
01. 04. 2012 | 14:56

fler napsal(a):

Jako Apríl je to fakt moc dobré, ale dost mě hrůza jímá při pomyšlení, že ti naši ministři školství a poslanci by této zhovadilosti byli zřejmě schopni. Pravopisné chyby jistě dělá každý, ale raději tak, než si to ulehčit a z českého jazyka vyrobit paskvil.
01. 04. 2012 | 15:10

Burda napsal(a):

Scientiste- za komunistů se gramatiku každý bez problémů naučil. Jestlin jste to za 22 let rozesr--- tak, že dnešní děti nejste schopni naučit ani základy gramatiky, natož třeba větný rozbor a v tělocviku ani kotoul, zalezte někam , a stydte se
01. 04. 2012 | 15:19

Radkin Honzák napsal(a):

Ad Frante
"Češi si jí vymysleli tak složitou že se jí většina Čechů správně nenanučí..."

Možná by se ji správně NANUČILI, kdyby nebyli tak "jednodušší".
01. 04. 2012 | 15:25

Míval napsal(a):

Drzá Zrzka: k pravidlu "Pyš, jak sliš" ještě patří návodné "a neboj se, kdyš miš uvydˇyš."
No není ta čeština krásná?
01. 04. 2012 | 15:30

Frante napsal(a):

Radkin Honzák
Zdravím a omluvám se z překlep (nenanučí). Máte pravdu, kdyby lidi byli chytřejší, nedělala by jim gramatika problémy. Ale pokud budeme vycházet ze stávající reality … Takže jsem pro to zjednodušení a lidský intelekt případně rozvíjet tam kde to má praktický význam (IT technologie, cizí jazyky, přírodní vědy, nebo i ta zmíněná finanční gramotnost)
01. 04. 2012 | 16:06

Drzá zrzka napsal(a):

Čeština je krásná.

S myšmi se není čeho bát.
Medvídek mýval míval mýdlo.
Drzý jazyk brzy Ruzyně.

I když u mne zcela jasně vede, co se krásy týče, tato věta:
Udělala se mi boule na šlaše.
01. 04. 2012 | 16:16

Anatol napsal(a):

Frante když plácneěš něco blbého , nebo šlápneš do lejna, snaž se to nerozmazávat. Burda 15.19 vystihl problém, není co dodat.
P.S Captcha chce nějaký arabský nápis - už je to tady ????
01. 04. 2012 | 16:44

didusin napsal(a):

A nešlo by zjednodušit abecedu na binárním systém ? Možná by se ušetřilo nejen na klávesnicích. EU by mohla poskytnout grant na vískum.
01. 04. 2012 | 16:46

Frante napsal(a):

Anatol
Jedinou "blbost" kterou jsem napsal byl ten překlep. Ale ten napsal i Burda ("Jestlin") i ty ("plácneěš") a navíc nemá pravdu když píše že za komunistů děti gramatiku ovládaly, akorát se o tom v ruďasu nepsalo. Pokud jsi v mém příspěvku zjistil ještě jinou "blbost", řekni a zkus to zdůvodnit. Dám na argumenty, máš -li?
01. 04. 2012 | 16:59

DanaE napsal(a):

Zrzko a tuhle znáš? U té naší vily vily věnce víly a psi na ně vyli, že ty věnce vily víly :). Oblíbená věta naší češtinárky, kterou nám dávala do diktátu :).
01. 04. 2012 | 17:15

:) napsal(a):

Jakýpak češtin? Od mala se děti učí anglicky, což je nejgeniálnější jazyk v galaxii, tak proč je zatěžovat ještě tímhle? To si nechte na žvatlání nadoma, psát netřeba ..... :D :D :D
01. 04. 2012 | 17:17

Anatol napsal(a):

Frante - ono se za komančů o negativech možná nepsalo, ale lidi pracovali a udělali si svoje a nekecali - takže se naučili češtinu včetně větného rozboru , kotoul,´99 % chůlapů zvládlo vojnu, 99% lidí pracovalo atd. Dnes máme svobodu a lidská práva, takže už neumíme z jmenovaných věcí zvládnout ani to naučit se česky, počítat v malé násobilce a udělat ten kotoul. Kdyby měli jít na vojnu nebo pracovat, polovina národa se z toho duševně zhroutí.
Promiň, ale argument že když se vykašlou na gramatiku, zbyde jim větší duševní kapacita na IT je prostě tak blbý až bych brečel. A prozradím vám že když někdo duševně nemá na českou gramatiku a malou násobilku, v IT to nevytrhne
01. 04. 2012 | 17:27

Radkin Honzák napsal(a):

Nepotěšili jste mě, ale ani já vás nepotěším... Ústav pro prznění jazyka českého si poradí i bez všech rad a doporučení a příští pravidla budou nepochybně dalším obohacením mateřštiny.
01. 04. 2012 | 17:30

Radkin Honzák napsal(a):

A novináři to bezpochyby vylepší. Viz Novinky:
"lupič na ni namířil ruku, kterou měl v kapse"
01. 04. 2012 | 17:34

Frante napsal(a):

Anatol
Pokud vycházím z toho, že počet školních hodin je omezený, pak prostor, který se dá jednomu předmětu je logicky na úkor jiného - nebo ne? Píšeš: "když někdo duševně nemá na českou gramatiku, v IT to nevytrhne" S tím souhlasím, ale já jsem pro zjednodušení z jiného důvodu než že by na to lidi neměli ...
01. 04. 2012 | 17:38

Drzá zrzka napsal(a):

DanaE

Naše češtinářka měla jinou: U vily víly vily věnce, a zpoza vily na ně vlci zavile vyli.

Pak mezi její oblíbené patřil chyták:

Na potoce se ve vodě utvořil vír. Nad ním se na sosně usadil výr. Zavřel jsem oči. Na chvíli jsem vý/í/ry neviděl.
01. 04. 2012 | 17:39

Dáša Nováková napsal(a):

FRANTE- JEŠTĚ JINAK.. Protože tyto problémy znám i z výuky cizích jazyků, po 5. lekci si každý myslí že TOMU ROZUMÍ A další gramatika UŽ je je na prd. Celá tisíciletí se nějaký jazyk vyvíjel- pod šíleným tlakem, kde to jde vymyslí lidstvo zkratky , takže ležíte na áru, děláte si PR atd. I feťák který si šlehne a hodinu čumí do stropu nemá čas říci per--vi--tin a řekne jen péčko.
Resumé- kdyby to bylo jen trochu rozumné, už dávno by čeština i jiné jazyky našly zkratku. Mluvu jako v SMS nebo už popsaný typ 3da, 3ska, vě3T apod. nepovažuji za odpověď
01. 04. 2012 | 18:15

Mard napsal(a):

Sice je to apríl, ale háčky a čárky měly už několik let být na smetišti. Švabach se už také nepoužívá, tak proč trvat na nesmyslných starých pravidlech.
01. 04. 2012 | 18:38

Bazzy napsal(a):

Mard:
Naprostý souhlas, Jan Hus byl vůbec nějakej podezřelej kriminálník s divnými názory.
01. 04. 2012 | 19:20

Skogen napsal(a):

Děkuji za aprílový blog :)
01. 04. 2012 | 20:52

Frante napsal(a):

Dáša Nováková
Neměl jsem na mysli zavádění zkratek místo slov, to by mohlo rychle vést ke snížení srozumitelnosti. Měl jsem na mysli zjednodušení pravidel gramatiky. Co by se stalo, kdyby se přestalo rozlišovat mně/mě a zavedlo by se paušálně "mě"? Ve výslovnosti žádná změna. Někomu je přirozené jak to psát rovnou správně ale znám lidi co si musí neustále odpočítávat, který je to pád - proč to nezjednodušit? Nebo rozlišení y/i podle pravidla o shodě podmětu s přísudkem. Slováci píší paušálně "i" už desítky let, proč se Čech musí dívat na začátek souvětí co je podmět a psát buď "lidé ve skupinách šli" nebo "skupiny lidí šly"? Podobně s/z, š/ž, spousty výjimek z každého pravidla. Zřejmě kdyby gramatika byla moc jednoduchá, to by si kantoři a jazykovědci přestali připadat jak vědci a v tom je ten problém.
01. 04. 2012 | 21:28

Leon napsal(a):

Mne se ten navrh na zjednodusovani cestini libi, melo se to udelat uz pred lety !
Maturita znamenala vzdy zaruku ze student umel cist a psat, ale dnes uz to neni pravda.
Mladez necte, cili se poradne cesky nikdy nenauci !
Musime jit s casem - a ne tvrdohlave bazirovat na historii !
01. 04. 2012 | 21:28

ex-nemo napsal(a):

Ivanko
ale Ivanko, přece nebudete z toho smutná ! To by bylo to nejhorší. Smích nás nikdy nesmí opustit, sranda musí být.
Ostatně to panoptikum dnešních celebrit je opravdu směšné; celý ten Cvrčkův článek proti tomu hadra. Takže naopak, až se lidé tomu všemu (co se děje) začnou hromadně a upřímně smát, tak to teprv bude naděje na nějakou změnu.
01. 04. 2012 | 22:38

sax napsal(a):

Před,asi půl stoletím,bylo zavrženo BYSME a nahrazeno BYCHOM. Kdybych nesledoval internet,psal bych jako primitiv,protože bych nezaregistroval,že je opět změna. Není za těch 60 let první. Mám pocit,že Ústav pro jazyk český dělá změny z důvodu obhájení vlastní existence.
01. 04. 2012 | 22:59

Rybízek napsal(a):

Já bych uzákonil jakpo spisovnou brněnštinu, tam se s nějakým mněúmě nemusíte mořit-.
Kdo je rovinové borec, tak to góme.
02. 04. 2012 | 08:03

rejpal napsal(a):

Je třeba už konečně uzákonit jednotné psaní VÝŘIVKY. Lid si to přeje, deset z devíti psavců to tak píše a zbytečně jsou traumatizováni, když je někdo opravuje.
Někde by se naopak mohl povolit psaní obou variant. Například py(j)j psáno podle aktuálního stavu by mohl ušetřit spoustu popisů při líčení lechtivých scén v románech.
Dále je třeba zrušit ř jako překážku v procesu hlubší integrace v Evropě. Příslušná souhláska by se jednoduše vynechávala, takže bychom psali a četli například eicha.
Je tolik možností, jak úspěšně reformovat!
02. 04. 2012 | 08:09

David napsal(a):

Už jsem to psal včera ráno, dnes zopakuji. Čecháčkům došel humor a nezasmějí se ani když hodíte aprílové téma, to je zlé znamení. Ať napíšete cokoliv, zůstne hořký pocit že s vama zase někdo vyje......
.
P.S. S tou brněnštinou je to spravedlivé. Jazyk přivezli na MOravu Cyril a Metúd, a cajzli to ukradli. Tak si Brno vymyslelo nový jazyk / jediné město kde na to mají inteligenci / a ten už bude prosazen pod správným názvem hantec
02. 04. 2012 | 08:10

jirilp napsal(a):

Doporučil bych panu rádoby lingvistovi, aby si zopakoval pravidla českého pravopisu. Hned v první větě má dvě hrubé chyby (samozřejmě o nich neví).
02. 04. 2012 | 20:00

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy