Pohodlí

23. 06. 2019 | 16:23
Přečteno 1300 krát
V čem spočívá snad nejen norské dilema pohodlí? Hlavně u té části společnosti, pro niž je to téměř nesnesitelné a vyvolává to u ní špatné svědomí, o které se musí dělit v prohlášeních a nejlépe s vynucováním své vůle od ostatních?

Nabízí se možnost srovnání. Představte si, že sedíte s přáteli před krbem se šálkem kakaa, užíváte si pozorování oněch plamenů a jisker a posloucháte praskot dřeva a zničehonic někdo prohlásí „větší pohodlí si nedovedu představit“ a další mu na to odvětí, že řekne, že přece ano, kdyby se venku strhla bouře. Ten zakopaný pes je totiž údajně právě v schopnosti „vypínat si“ ten vnější svět a užívání si svého niterního pohodlí. Venku lidé trpí, zatímco vy si užíváte. Fůj!

Styďte se, ano, styďte se za vše co je dobré, slouží společnosti, vytváří hodnoty, vyzdvihuje svobody a není nebezpečné. Jenže Bůh s vámi, pokud se stydíte za vše, co je zhoubné, nemorální - nebo třeba za násilná a hrubá vystupování, za průvody homosexuálů, výkřiky feministek, za právo utrácet vlastní potomstvo, zatímco si hýčkají násilnou islámskou ideologii. V Norsku je nutno pochodovat v průvodech, abyste dávali najevo, že tyto lidi nenávidíte, ovšem zejména za útlak, křivdy a šramot kdesi v exotických zemích, zato za vše co ve vlastní není v pohodě, to byste si spíše měli hodit za hlavu.

Styďte se létat, ano, již se do politického slovníku vžilo nové slovo. Na pietistickém severu nikdy nebude dost studu, jelikož jde o velmi žádané zboží politiků, elit a dalších moralistů. V nejlepší zemi na světě pro život se většina již přestala starat o cokoliv jiného, než to, aby to měla doma pohodlné, zatímco parlament řádí jako divý s penězi daňových poplatníků. Živí příživníky, klientelisty, a národ je nechává žrát ze svých životů a svého štěstí... Vše za zisk, dokud je Norsko ještě na prodej.

Leccos tomu nasvědčuje, že Norsko přichází o svou panenskost. Dějí se divné věci. Norsko podle oficiálních médií půjčuje 300 miliard Německu, 600 miliard USA a Japonsku – a to bezúrokově. Tyto bohaté země utrácejí velkou část těchto půjček zadarmo od Norska (ropného fondu) na to, aby stavěly silnice o mnoho levněji, než to sami zvládáme v samotném Norsku, kde Nye veier operuje s cca. čtyřprocentním úrokem. Proč má Norsko financovat silnice nebo cokoliv dalšího zadarmo, ale ne doma? Ropný fond má mandát financovat silnice v těchto bohatých zemích, ovšem nemá mandát financovat vlastní silnice v Norsku... Chápe to někdo?

Jenže proč by ubírali, dokud sami sedí v radách společností vybírajících mýtné a jsou z nich královsky placeni? Účetnictví těchto společností podle veřejnoprávní televize NRK dokládají, že peníze od motoristů místo asfaltu na nové mosty a tunely, či hromadnou dopravu, jdou na milionové platy ředitelů, cesty do Austrálie v business třídě, baviče a alkohol.

Postupně Norové onemocňují z kontaminované pitné vody proto, že se nekontroluje její nezávadnost, jinde musí v dlouhých časových intervalech vařit vodu, aby se dala pít, zatímco předsedkyně vlády tvrdí, že budou muset za vodu v budoucnu platit více (aby napravovali nechuť politiků jako je ona sama utrácet za obnovu sítě). Norové pijí vodu z vodovodů, které ještě pamatují doby, kdy bylo Norsko součástí Švédska. Napravování zaostalých nedostatků a obnova sítě by mohly stát 390 miliard norských korun a trvat 150 let, uvádí deník Aftenposten. Ten skluz se asi opravdu dohnat nedá a stejně se nikdo nepoučí, jelikož se již desítky let nemyslí dopředu a na to, že i když bylo něco již postaveno, tak to nevydrží na věky, nýbrž vyžaduje si to průběžnou a nestálou modernizaci.

Přitom se věnuje deset miliard norských korun světu neuznávaným syrským samosprávám, miliarda palestinským teroristům, přitom neumí najít peníze na financování zabezpečování bezpečné pitné vody ve vlastní zemi ani na další norskou infrastrukturu, aniž je kvůli tomu třeba odírat norské motoristy z kůže stále vyššími sazbami za mýtné, daně za palivo atd. Nestává se prostředků ani na nutné léky, či na zabránění tomu, aby museli nemocní rakovinou měsíce čekat na rentgen. Slýcháváme, že jednoduchá řešení neexistují, přitom na veškeré možné účely mimo Norsko se peníze najdou vždy.

Dosud šlo přes 640 milionů norských korun na úplatky, také nazývané dary, Clintonovým, Sorosovi a dalším, vyplácené norskými politiky jménem svým či norských daňových poplatníků, byly podle amerického auditu Nadace Clintonových jen ze 7 % vynaloženy na ty charitativní účely, na něž měly putovat. Místo toho byly peníze utráceny na zaměstnance, cesty a dokonce na svatbu dcery Clintonových. Urážka a provokace Norů, míní kritici. Jistěže se Clintonovi smějí, jak opět a zas získali miliony od důvěřivých a laciných Norů. Ze strany oficiálních médií se o této kauze, stejně jako o dalších, pochopitelně nelze nic dozvědět, takže je opět nutné se kvůli pravdě obracet na tzv. alternativní média.

Co vlastně chce Norsko s deštnými pralesy dělat a proč zrovna s nimi? Neuvědomují si snad, že zastavení kácení někde znamená zvýšené kácení jinde? Norsko sypalo nad „plícemi světa“ /amazonským pralesem/ podle ověřených zdrojů dosud nejméně 23,5 miliard norských korun, ovšem rezignovalo na údržbu norských veřejných budov a památek či zachování místních nemocnic, škol, policejních stanic atd. - ani vlastní okresy a kraje. Jistě by zbylo i na v Norsku léta tolik skloňované školní obědy pro děti základních škol. Kolik z uvedené částky připadlo organizacím dobrovolníků a kolik padlo do cizích rukou? Kleptokracie se rozrůstá.

Norsko bude dávat další miliardy na očkování po světě. A dále bude jako jednoho z největších příjemců norské pomoci rozvojovým zemím podporovat Zambii, jejíž prezident, podobně jako o něco dříve mosambický prezident, si pořídil luxusní letoun. A tak by se dalo pokračovat ve sčítání všeho, na co norští politici utrácejí až nestoudné částky mimo hranice země. Přitom se baví o syndromu přesycenosti... přičemž žádají ty, jež poukazují na neplechy a nešvary, paradoxy a podivinství Norska, aby jim tito lidé sdělili v jaké zemi by raději žili.

Vše pro dosažení výhod plátců. Je hanbou, že norský Nejvyšší kontrolní úřad obratem nežádá přezkum a potrestání viníků. Politici se o skluzech a zaostalosti a potřebné náklady na jejich nápravu taktně před volbami raději nezmiňují, jako kdyby věřili, že se vše nějak vyřeší samo od sebe.

V září budou v Norsku parlamentní volby. Volit stávající politiky je velmi škodlivé jak vaší svobodě, tak svobodě dalších. I proto nové strany, jež vznikly jako lidová hnutí proti mýtnému, nejspíše vyženou staré z piedestalu a od koryt. Na druhou stranou posilují podle průzkumů komunisté, ale také Zelení.

Spisovatel Jo Nesbø řekl deníku Aftenposten, že si nikdo nemůže být jist tím, zda velké mocenské boje nemohou svrhnout společnost, a to ani v Norsku. Norové, a zejména ti, jež vyrůstali v 60. a 70. letech 20. stol. a nezažili válku, žijí v představě, že žijí v zemi, jež je stabilní a skýtá společenskou jistotu. I taková Jugoslávie byla politicky stabilní zemí, a přesto bylo během několika měsíců vše obráceno vzhůru nohama.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy