Soukromé vs. nesoukromé

08. 09. 2019 | 06:22
Přečteno 1292 krát
Nezasvěceným a patrně zejména některým z těch, jež zažili komunistickou totalitu to může připadat jako vystřižené z minulosti a jako kdyby Norskem obcházelo strašidlo komunismu, kdy si stát nárokoval monopol na vše.

Zostřila se rétorika levice proti soukromým prvkům nesoukromé péče o děti, seniory, či nemocné. O ziscích se přes masmédia hovoří opovržlivě, a firmy, jež odvádějí práci jménem státu či okresu, jsou označovány za „vysávače sociálního státu“ s brčkem hluboko do státní pokladny.

Přitom stát a okresy mají zákonnou povinnost poskytovat obyvatelům služby, jež mohou buď poskytovat sami či kupovat je od soukromého činitele. Povinnost starat se o to, že občanovi se služba dostává je rozhodnuto politicky a není možné se jí vyhýbat. V podstatě jde jen o organizování oněch služeb.

Morálně jsou firmy dodávající služby jim pověřené státem či okresem odsuzováni jako ti, jež ze sociálního státu rýžují. Jelikož ale pouze pobírají to, na co mají nárok po dohodě se státem a okresy je podivné, že se jim podsouvá černý Petr, zatímco kritika míjí ty, jež vytvářejí dohody, jež připravují půdu v některých případech obřím ziskům.

Lidé pracující pro soukromníky nyní žádají, aby se přestalo na ně slovně útočit jen proto, že nepracují pro nesoukromého zaměstnavatele. Mají pocit, že jde o štvavou kampaně hraničící se šikanou. Mají dost toho, že se musí hájit a pomalu stydět za to, že pracují pro soukromníky. Pro mnoho z nich není rozdíl mezi neziskovými a okresními pečovatelskými zařízeními, či třeba mateřskými školami vlastněnými rodiči.

Zaměstnanci soukromníků jsou podezíráni a obviňováni ze „sypání“ peněz daňových poplatníků do kapes vlastníků. Svého času celý norský parlament, včetně těch, jež se nyní z ideologických důvodů obouvá do soukromníků, je vyzval, aby přispívali k tomu, aby vzniklo dost míst pro všechny děti v mateřských školách (v r. 2009 bylo rozhodnuto, že každé dítě má mít nárok na místo). Ty veřejné soukromé byly tehdy chváleny a děkovány. Nyní je jim jednostranně předhazováno, že profitují, a přitom se používají výrazy označující ty, jež využívali druhé světové války, aby se obohatili na úkor ostatních, či další kriminálníky.

Ovšem jen odpověděli na výzvu parlamentu. Přitom 96,7 % všech zaměstnanců ve veřejnými orgány schválených soukromých mateřských školách uzavřelo se svými zaměstnavateli tarifní dohody se štědrými důchodovými podmínkami, proto připadá bezdůvodné očerňování soukromníků politiky, jež se dušují, že ošizují zaměstnance, aby odváděli tučné zisky.

Není to tak jednoduché být bohatý, jak si mnozí myslí, alespoň ne v Norsku a již vůbec ne pro předsedu Dělnické strany. Skrze fondy Jonas Gahr Støre investoval do společnosti Stendi, jež provozuje péči o seniory, tedy do činností, jakou Støre a další osoby jeho strany a jí podobných využívají volebního zápasu, aby odsuzovali.

Dělnické straně je vyčítáno, že jí jde více o to, že hrozí, že někdo si bude vydělávat peníze než o to, jaké úkoly mohou oné firmy provádět a jejich kvalita. Straně je prý naopak jedno, jaká péče se potřebným nabízí v pečovatelském domově, v mateřské škole či v zdravotnickém zařízení. Není důležité, zda je spokojen uživatel opatrovníka, osoba blízká či rodič. Nehraje žádnou roli, zda je mateřská škola provozována dobře a bezpečně, že je zařízení vyhovující a že se tam kvalitně stravuje. Není podstatné, zda to může být pro stát či okres rozumné řešení. Hlavně, aby žádní soukromí činitelé nenabízeli takové služby státu, či okresům.

Ta nejlepší péče seniorům je podle průzkumů poskytována v okresech, jež spolupracují se soukromníky a kde si mohou uživatelé sami vybírat koho se má o ně starat. Několik uživatelů služeb pečovatelského domova či opatrovníka míní, že je strašné, že ideologie má přednost poté, co navázali k personálu vztahy. Dosud se právě potýkali s tím, že se personál neustále střídal a naprosto scházela kontinuita, že se pořád muselo komunikovat s někým novým a často s lidmi mluvícími špatně norsky.

Politika, která dělá i z devadesátiletých spoluobčanů aktivisty bezesporu nemá uživatele za středobod svého snažení. Několik okresů se nyní snaží poskytovatele soukromých pečovatelských služeb vystrnadit, řada jich přišla o práci bez náhrady a okresy musí pak sehnat zcela nové zaměstnance, aby prováděli úplně ty samé úkoly. Ideologie trumfne řádové občany. Z okresů nikdo nedošel k uživatelům domů a ptal se jich co si to myslí.

Aniž by se ptali zaměstnanců začali používat platů a pracovních podmínek jako argumenty na to, aby se zbavili soukromých poskytovatelů péče. Někteří pečovatelé si polepšili poté, co přešli do řad okresních zaměstnanců, zatímco jiní začali pobírat méně. Avšak počítá se také pracovní prostředí, podíl zaměstnanců v pracovní neschopnosti a práva zaměstnanců, kde je podle jich samotných stav v soukromých zařízeních mnohdy lepší, a to i přesto, že mívají nižší provozní náklady než nesoukromá zařízení.

Levice vytváří dojem úniků obřích prostředků od daní a plateb rodičů, jež si nalézají cestu k soukromým kapsám místo toho, aby měli děti co nejlepší nabídku. Místo toho vesměs zodpovědní vlastníci usilují o kladný hospodářský výsledek, aby byl zajištěn vlastní kapitál pro případ nenadálých událostí a náklady na údržbu, onemocnění personálu a nákupy.

Navzdory tomu, že většina dotázaných rodičů je se soukromými mateřskými školami spokojenější, než s těmi nesoukromými je 61 % dotázaných osob toho názoru, že soukromé společnosti by neměli odebírat zisky z provozu veřejných sociálních služeb jako z pečovatelských domovů, mateřských, základních a středních škol. Mínění národa proti soukromému obohacování se ze „společného blahobytu a dobra“ a sociálního státu sahá hluboko do středy politického spektra a také zčásti do pravice.

Jak se možné, aby si podle levice několik málo chamtivých lidí vybudovali velká jmění provozováním sociálních služeb financovaných z peněz daňových poplatníků? Je to umožňováno neobyčejně velkými zisky, v průběhu posledních deset let údajně třikrát vyšší než průměrný zisk na burze v Oslu.

I soukromníci mají přístup k zvýhodněným úvěrům státní banky na pořizování si či stavbu nemovitostí a pozemky od okresů za výhodnější ceny. Podle levice mají nižší stavy personálu než nesoukromé mateřské školy a pobírali dotace na důchody daleko překračující skutečné náklady. Dále mohou řetěze skupováním menších mateřských škol zúročit velkoprovozních výhod. Tvrdí to levice opírající se o závěry zprávy auditní společnosti BDO pověřením norské vlády.

Než aby se za vynakládané peníze získávala co nejvyšší kvalita, bude lepší provozování soukromých zařízení a k tomu zisky z něj někomu trnem v oku. Nyní se staví nové mateřské školy, v nichž se nezahájí provoz proto, že se staly figurkami v ideologické hře, kde je důležitější, aby byla zařízení nesoukromá, než aby plnila potřeby.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy