Jsou jedni z těch, které Norsko potřebuje nejvíce. Končí.

27. 12. 2021 | 22:11
Přečteno 2393 krát
Fluktuace zaměstnanců stoupá a nedaří se jí předcházet. Sedmdesát dva procent komunálních a kolem poloviny státních zdravotníků váhá, zda neskončí. Zato počet administrativních pracovníků ve zdravotnictví nikdy nebyl vyšší a správa kompetencí podle organizace zdravotníků nikdy nebyla méně kompetentní.

Už nemůžou. A myšlenka na změnu zaměstnání je nenapadla včera. Naopak, celá věc je předmětem dlouhodobých úvah. Dospěli k závěru, že jejich práce není tím, za co tak tvrdě bojovali: vzdělávali se na zdravotníky, aby poskytovali péči plnou náležité starostlivosti a profesionality vysoké kvality. Není pro ně přijatelné vykonávat svou práci se standardem co nejnižší možné úrovně. Neakceptují, že se musí ve zdravotnictví zabývat „hašením požárů“. Nechtějí být součástí komunální zdravotní služby, která se rok co rok stává předmětem rozpočtu.

Třeba Albánec Kastriot Prenga, pověřenec zaměstnanců svého pracoviště a delegát na sjezdech norského svazu zdravotníků, na svém blogu píše, že si nikdy ani ve svých nejdivočejších představách nemyslel, že přijede do Norska za prací a bude bojovat za práva zdravotníků, vyšší platy a lepší pracovní podmínky, za směny podporující a ne odbourávající zdraví atd. Stejně jako jeho kolegové byl dávno přesvědčen o tom, že tyto výzvy patří v jedné z nejbohatších a nejpokročilejších zemí světa dávné minulosti.

Říká-li tato slova někdo, kdo tu ani nevyrůstal a nemá s touto zemí příliš společného, tak na tom nejspíš něco bude. A není jediný: v témž duchu se vyjadřuje spousta dalších zdravotníků. Děje se to desítky let: rok se s rokem setká, aniž by se něco zlepšilo. Den co den proto končí nejen zdravotníci, nýbrž i učitelé a lidé dalších povolání. Fluktuace zaměstnanců se dá znázornit příkladem z deníku Gudbrandsdølen Dagningen, jenž pojednával o 96leté paní, za níž se uprostřed pandemie s velkým rizikem nákazy v průběhu jednoho týdne dostavilo ne méně než 35 zdravotníků za účelem jí poskytovat pomocnou službu v domácnosti a dohlížet nad jejím zdravím a úkony k jeho udržování. Podle deníku Fredrikstad Blad bylo v průběhu jednoho roku jen v jedné nemocnici (sykehuset Østfold) odpracováno milion hodin přesčasu a došlo k 26 000 porušením předpisů o bezpečnosti práce. Na některých jednotkách JIPu bývá až 20 % zaměstnanců v neschopnosti.

Připouštějí-li dokonce i studenti zaučující se v oboru, že nejde o profesi, kde by se dalo vydržet až do důchodu, tak zvyšování počtu studijních míst v oboru ošetřovatelství ke zlepšení situace stačit nebude. Již dlouho v masmédiích vystupují zdravotníci s osobními svědectvími vypovídajícími o tom, proč končí. Navzdory tomu, že práce je zajímavá a profesně lákavá, je systém směn příliš náročný a tlak na výkon při podstavech zaměstnanců, psychické zátěži a nevyhovující odměně nepřiměřený.

Za běžných okolností by zvýšená poptávka v jakémkoliv oboru způsobila zvýšení platů. Méně vyčerpaní nebudete ani se zvýšeným platem, lepší ohodnocení ovšem může vést k tomu, že se někteří z těch, kteří odešli, vrátí. Tak se zátěž lépe rozdělí na více osob. Stát „sžírá“ lidi, na nichž je zcela závisný: nejčastějším problémem je, že je mnohým zdravotníků přikazováno pracovat i přesto, že mají mít volno. Volno jim zruší a navíc přidají i 16hodinové směny. Pokud vám přijde esemeska s naléhavou žádostí dostavit se ke směně navíc, či vzít dvojí směnu, „protože nejsou lidé“, těžko se odmítá. I v případě, že to nabourá váš zamýšlený rozvrh dne či víkendu, že máte malé děti, s nimiž kvůli směnám nemůžete být po dobu kdy jsou vzhůru, anebo i tehdy, je-li vám zle.

Organizace zdravotníků usiluje o to, aby byly mezi hlavními směnami jedenáctihodinové přestávky. Dále se snaží zabránit užívání zkrácených úvazků tak, aby mohli zdravotníci pracovat na plný úvazek s až pětidenním pracovním týdnem. Běžný pracovní den by pro pracovníky pracující na směny neměl být kratší než 7,5 hodin. Nikdo by neměl o volných dnech pracovat častěji než každý třetí víkend. Část odcházejících zdravotníků začne pracovat pro soukromé personální agentury, přes něž mají vlastní pracovní dobu více pod kontrolou než ve veřejném zdravotnictví. Norské nemocnice utrácejí ročně přes pět set milionů norských korun na pronájmy personálu ze soukromých agentur, současně ovšem země využije jen každého druhého zdravotníka, který obor vystuduje. To znamená, že Norsko utrácí osm set milionů norských korun ročně na to, aby si obstarávalo kompetence, jichž zdravotnictví nevyužije.

Právo na odškodnění za pracovní úraz dnes nemají zdravotníci, kteří po, dejme tomu, dvaceti letech těžké práce onemocní kvůli náročné fyzické zátěži. Totéž platí u stavů, které vznikly v důsledku psychické zátěže. Existuje totiž výjimka z předpisů, kdy jsou vylučovány úrazy a újmy typické pro všechna povolání, kde jsou nadměrně zastoupené ženy. Podle organizace zdravotníků je dnes velkým problémem pro zrovnoprávnění to, že jsou to dnes v podstatě jen muži, u nichž je reálná možnost, aby jim byl schválen úraz z výkonu zaměstnání.

Veřejné zdravotnictví je financováno částečně základními/rámcovými příspěvky, částečně peněžními prostředky, jež jsou vázány na konkrétního pacienta. To nutí zdravotnická zařízení k tomu, aby uvažovala tržně a zaměřovala se více na „rentabilní“ pacienty, což mívá negativní dopady u pacientů, kteří se léčí složitě a dlouhodobě. Pacienti proto bývají vráceni do domovských okresů předčasně, přičemž bývají ještě dlouho ve špatném stavu. Ne všechny okresy ale mají zdroje a uspokojivé kompetence na to, aby poskytovaly péči na kýžené a očekávané úrovni.

Prognózy norského statistického úřadu předvídají, že za předpokladu, že se bude i nadále pracovat stejným způsobem, jako se pracuje dnes, bude do r. 2060 zapotřebí jednou tolik zdravotníků, kolik je jich dnes. Podíl zdravotnictví na zaměstnanosti by se tak měl zvýšit z dnešních 13 % na 20 %. Takový vývoj ovšem není udržitelný, jelikož zdravotníci budou jednou ze skupin zaměstnanců, kterých bude největší nedostatek.

Demografické změny a nedostatky investic mohou podle zprávy vypracované firmou Menon Economics pro norskou organizaci zdravotníků v horším případě přijít norskou společnost na 11 000 miliard a vést k tomu, že ve zdravotnictví bude scházet přibližně 560 000 člověkoroků.

Rozdělení úkolů a zužitkování nových technologií bude muset vice než dosud směřovat k lepšímu využívání a neustálému rozvoji kompetencí zdravotníků pro zajišťování co nejlepšího využití zdrojů společnosti a zdravotnictví. Jde o přístup ke správným kompetencím ve správný čas pro jednotlivého pacienta a lepší interakci a celistvost úkonů péče o pacienta.

Zatím se tedy bude obrazně řečeno nabírat voda sítem a vytloukat klín klínem. Norské nemocnice byly svými “chodbovými pacienty” přeplněny i desítky let před pandemií. Země má méně lůžek na obyvatele, než je v zemích OBSE zvykem, a v běžný den je oproti skoro celé Evropě (až na dvě země) v průměru využíváno přes devět z deseti lůžek.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy