Přinejmenším lehkou formou nemocí hybris zřejmě onemocněla už jako univerzitní rektorka: stouplo jí to do hlavy a ztratila jisté zábrany. Jinak by na prezidentku nekandidovala.
Přístup k moci by měl být zakázán těm, kdo jí milují.
Platon
Praha má letiště po Havlovi, Ostrava po Janáčkovi.
„Pravoslaví je nejmýtičtější“ říká v knize o Masarykovi Josef L. Hromádka, jeden s jeho nejlepších interpretů. Mýty jsou nepravdy a být nejmýtičtější proto znamená být nejnepravdivější. Znamená to pouštět mezi věřící i ostatní lidi vedle ušlechtilých tezí - bez kterých by to nešlo - též desinformace a pravdy podle potřeby zamlčovat. Nevědomě i vědomě. I proto je Rusko dodnes takové, jaké je.
Psát v dnešní době o jakýchkoli ideálech je na první pohled naivní až absurdní. Současný svět je zaměstnán jinými, daleko přízemnějšími a naléhavějšími problémy. Naprostá většina lidí má jiné starosti a na snění o ideálech nemá pomyšlení ani čas. Přitom současné problémy světa jsou tak velké, že se nachází krizi.
Když jdete svědčit k soudu, je vaší povinností mluvit pravdu, nezkreslenou a celou. Naprostá většina politiků, a nejen našich, si myslí, že pro ně to neplatí. Slibují a slibují, často i věci, kterých předem vědí, že jsou nesplnitelné. Tedy lžou. Fialova středopravicová vláda, když slibovala, že chce být vládou všech, evidentně lhala, a stejně evidentní je, že lhala vědomě.
Přes řadu nepříznivých okolností se mi podařilo knihu vydat. Jde o výbor z díla a učebnici myšlení T. G. Masaryka, doplněnou citáty a texty Léona Bluma, Thomase Manna, Josefa L. Hromádky, Milana Machovce, Karla R. Poppera, Prokopa Drtiny, Alaina Soubigoua, Karla Čapka, Ferdinanda Peroutky, Jana Patočky, Václava Havla, Bohumíra Blížkovského, Stanislavy Kučerové, Edvarda Beneše, Emila Ludwiga, Zdeňka Mahlera, Michaela Heinische, George B. Shawa, Erazima Koháka, Pavla Rychetského, básní Jaroslava Seiferta a mým doslovem.