Je skutečně nepřijatelné, aby vláda řešila dopady nepromyšleného experimentu se sjednocováním sazby DPH na 17,5% tím, že občanům ke zvýšení DPH ještě přidá výrazné zvyšování poplatků ve zdravotnictví či sníží úhrady ze zdravotního pojištění za nejběžnější zákroky v oblasti zubní péče.
Rád bych se s vámi podělil o odpověď na otázku, která je v tuto chvíli myslím na místě, proč kandiduji na předsedu ČSSD. Důvodem jsou dvě vize, které bych rád v politice sociální demokracie obhájil a prosadil.
Scházíme se opět po dvou letech, abychom zhodnotili výsledky naší činnosti od posledního sjezdu ČSSD. Scházíme se v mimořádné době nabyté výzvami, ale také riziky. Náš sjezd na ně musí správně zareagovat. Pokud se nám to podaří, zesílíme a budeme úspěšní. V opačném případě upadneme do stagnace a bezvýznamnosti.
Uvítal jsem včerejší rozhodnutí Ústavního soudu o zrušení zákona o úsporných opatřeních v působnosti MPSV. Ústavní soud se důrazně postavil za ochranu čistoty legislativního procesu. Rozhodnutí Ústavního soudu se také zásadním způsobem staví za ochranu práv parlamentní menšiny. Postup Nečasovy vlády byl zřejmě tou poslední kapkou pro to, aby se Ústavní soud jednoznačně vyslovil pro zpřísnění pravidel pro používání stavu legislativní nouze. Fakticky bylo potvrzeno podezření ČSSD, že Nečasova vláda zneužila stav legislativní nouze pro to, aby neústavním způsobem omezila práva opozice. Premiér Petr Nečas by se měl za více než arogantní postup koalice omluvit nejen opozičním poslancům, ale také veřejnosti.
Ano, vítejte v kasinu. Miroslav Kalousek je mimořádně upřímný pravicový politik. Když použil výraz „zahrát si poker o termín vlastního úmrtí“, vyjádřil tím koneckonců podstatu vládního pokusu o důchodovou reformu pro vyšší příjmové kategorie. Ti, kterým se to vyplatí (podle některých expertů lidé s vyšším než průměrným platem, podle jiných ti s příjmem nad 60 tisíc měsíčně) budou moci rozložit riziko svých budoucích penzí z monopolně demografického rizika na riziko demografické a riziko kapitálových trhů (opět citace ministra Kalouska).
Vládou načrtnutá podoba důchodové reformy, se kterou úzce souvisí i v současnosti tolik diskutované zvyšování DPH, respektive sjednocení dvou stávajících sazeb v jednu (tu vyšší), není jen podvodem na voličích, ale především naprosto bezprecedentním útokem na veškeré prvky sociálního státu. Představitelé Nečasovy vlády si den co den berou za rukojmí obsah peněženek valné většiny obyvatel, přičemž tak činí při vlastních, uvnitř koalice doutnajících, neshodách. Navzdory vlastní síle a nejprve avizované nové podobě „slušné“ politiky jsme tak svědky naprosto absurdního divadla a prezentace arogance moci. A to nejen vůči vlastním partnerům či politické opozici, ale především vůči všem slušným občanům této země.