Svéráz národního fňuku

09. 09. 2011 | 12:45
Přečteno 66075 krát
Veřejná verze výroční zprávy Bezpečnostní informační služby vykresluje obraz rozvalujícího se českého státu se zkorumpovanou mocenskou elitou, a justicí i policií s kontakty na organizované podsvětí. Nikdo neuroní slzu. Nikdo nezapálí svíčku, novináři nešílí a „národ“ se neshromažďuje na náměstích.

Kvalita veřejného a politického prostoru demokratického státu v českých občanech emoce sounáležitosti prostě nevzbuzuje. Proč taky. V absolutním kontrastu k této prokázané nepřítomnosti pocitu občanské spoluzodpovědnosti za národní demokratický stát ale stojí bizarnost a morbidnost reakce, zdá se, že většinové části české veřejnosti na smrt tří českých hokejistů v leteckém neštěstí u ruské Jaroslavli. Zoufalá neprofesionalita a neuměřenost umělého a cynicky kalkulovaného bičování emocí novináři a editory českých médií je pak už jenom otevřeně trapná. Česká televize věnovala osmého září ždímání jediného tématu třináct z třiceti minut hlavní zpravodajské relace. TV Prima patnáct a Nova dokonce dvacet. Deníky se předháněly v počtu stránek i v patosu titulků, kde asi určitě vyhrály Lidové noviny se zjištěním „Slzy za oběti ronilo i nebe“. Frekventována jsou hesla jako„Národ truchlí“, na náměstích se skanduje „Hoši, děkujem“, či „Kdo neskáče není Čech“, zpívá se národní hymna, zapalují svíčky... Podivné divadlo.

Neschopnost identifikovat se se státem a národním společenstvím natolik, aby občan aktivně vyžadoval bezpečné ulice, fungující justici, slušnou vládu, nebo prezidenta, který nechrání extrémisty, je nahrazována umělou a kdykoliv vypínatelnou pseudoidentitou „národa“ fanoušků profesionálních sportovních hvězd. Sám nemusím dělat nic. Abych byl, stačí svojí spoluzodpovědnost občana vyměnit v daný čas utkání za křeslo nebo hospodskou židli před televizní obrazovkou. K tomu, abych byl Čechem, stačí si pro takovou chvíli navléknout předraženou kopii dresu „národního“ dresu, mávat stejně předraženou šálou a čepicí v „národních“ barvách, a zcela podřídit svoje emoce symbolice porážky či vítězství „našich“. Jak ukazuje už příklad antického Říma, je asi nevyhnutelné, že odstranění osobní až tělesné povinnosti občana být spoluzodpovědným za stát a jeho obranu, skončí u ovládání tupé masy chlebem a hrami. Nakonec na to ovšem nevyhnutelně doplatí občanství a stát sám.

Ve vyspělých kulturách, neměřených spotřebou statků a nahraditelných prožitků jediného okamžiku, je smrt součástí života, a je vítána pokorným tichem, nebo rituálem veselí. Předstíraná dnešní česká „národní“ identita vybuchuje jenom stejně vypínatelným krátkodobým žalem nad ztrátou momentálního symbolu vlastní představy o úspěchu a tragédii. Nemusím nic dělat, jenom se nechat dojímat. České vojáky, kteří zahynou v konfliktech daleko od domova, kde reprezentují zájem vlasti a státu na udržení spojeneckých dohod a tím i zatraceně levné bezpečnosti země, oplakává jen pár desítek nejbližších. Policisty a hasiče, kteří zahynou ve službě, stejně tak... Společnost, jejímž národním symbolem se stává popová ikona profesionálního, byť jakkoliv skvělého sportovce, je nenormální už tím, že předstírá sama sobě, že někdo takový nemůže zestárnout,a natož zemřít.

Ve smrti je rovnost. Není důležitějších mrtvých. Jsou jenom důležitější rituály, a to, co si z nich ti ještě živí odnesou pro život. Tři rodiny přišly o své nejbližší, manželky o muže, děti o otce, rodiče o syny. Zaslouží si úctu a soucit. Ne ufňukané orgie sebelítosti. Byli to tři skuteční profesionálové a chlapi. Takovému svérázu národního fňuku by se mohli jenom smát.Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

neo napsal(a):

Dita:

ne nejsme v rukách božích. V boha nevěřim a tak nejsem v jeho rukách. Ty desetileté tam nikdo nemusel nahánět, ti kluci pro ně byli větší vzor než třeba ten tatík co se dovalí z hospody, profackuje mámu a uvelebí se v křesle
09. 09. 2011 | 21:38

Jan Formánek napsal(a):

Já osobně s tímto nemůžu soulasit už jen z toho důvodu, že se považuji za člověka, který se s národem a státem identifikuje obojím popsaným způsobem. Věnuji se veřejnému (ba dokonce neziskovému) prostoru, spoluvytvářím občanskou společnost prostřednictví studentských spolků, ale zároveň i chodím fandit a ano, byl jsem na Staromáku postavit svíčku.

Já se ale ptám: Není to kurva moje věc, pro koho trůchlím a pro koho ne? Trůchlení je osobní prožitek, který každý má sám od sebe a ne kvuli jiným!! A to by si měl pak autor uvědomit!! Svůj vztah k lidem, ač je neznám, si vytvářím sám bez ohledu na to, co si zde pak Urban myslí, pro mě to byli lidé, kteří mi dali mnoho radosti a proto mě mrzí, že už odešli.

Takže laskavě: Držte tlamu.
09. 09. 2011 | 21:40

Maximus napsal(a):

Tak až se s těmi našimi zlatými hochy rozloučíme, měli bychom se my Češi a to celý národ sejít znovu na náměstích a rozloučit se s těmi hochy co už nás 20 let systematicky okrádají! Co Vy na to lidi? Chtělo by to ovšem nějak zorganizovat!
09. 09. 2011 | 21:41

mort orecchio napsal(a):

Nevím, co je autor tohoto článku zač a snad to ani nechci vědět. Připadá mi poněkud slabomyslný. Stejně jako reakce některých "nesportovců". Pro ty mám jeden vzkaz: pokud vás sport nebaví a máte na srdci blaho této země a tohoto národa, jděte na Malou Stranu, proveďte nevímužkolikátou defenestraci a zbavte nás té senátní a poslanecké přítěže, která tento stát vede do pekel.
A nás, která mají sport rádi, nechte ať si truchlíme, kolik chceme, protože truchlíme za ty, které jsme měli opravdu rádi, kteří byli ve svém oboru špičky a kteří nám dali víc radosti než kterýkoliv politický darmožrout.
A vy, nebohý blogere, můžete svérazně fňukat na hrobech své oblíbené spoluzovdpovědnosti.
09. 09. 2011 | 21:44

Al Jouda napsal(a):

Pročetl jsem poctivě celou diskuzi k článku pana Jana Urbana a mohu konstatovat, že tak 85% diskutujících včetně mě s ním souhlasí. Už ta kampaň medií a zejména TV Prima a Nova kolem vraždy 4 dětí šílenou matkou byla dost nechutná a plynule přešla do ještě horší masáže v souvislkosti s leteckým neštěstím v ruské Jaroslavi.Vůbec se nemůžeme divit, že tyto mediální podněty mocně působí na lidi mdlého rozumu, kteří jsou schopni na stadionech kvůli vítězství svého sportovního teamu rozbíjet zařízení, házet dělbuchy nebo i lahve od piva a napadat fanoušky protivníka a prát se s policisty. Tito lidé nejsou schopni normální slušné piety ! Ovšem článek pana Urbana pro ně napsán není, protože by ho stejně nepochopili.
To vidlák :
Těch 100 000 lidí mělo demonstrovat před parlamentem už v okamžiku, když ta hlasovací sebranka schválila 30 korunové tzv. regulační poplatky za zdravotní péči !
09. 09. 2011 | 21:46

Marek S napsal(a):

Pro NIKA : Ano hluboko klesl český národ, ale je to jen díky českým lidem a vy jste jedna z nich... Nebo jste dokazala neco proč by klesnout neměl, že ted tady nad tím tak brečíte??? Řelněte mi, proč by měl v paměti zůstat jen sportovec, který překoná nějaký světový rekord, tak jak zde píšete.... Když se o sport nezajímate, piště sem až umře nějaký románovy hrdina z vaší oblíbené knihy!!!
09. 09. 2011 | 21:47

Helena Nováková napsal(a):

Mluvíte mi s duše, díky za váš názor!!!!Proč lidi netruchlili třeba za smrt polského prezidenta a celé vlády a dlaších příbuzných obětí Katyně?To se nás netýká, ba je nám to úplně lhostejné a přitom život jako život..sorry, ale mě je stejně líto mrtvých z včerejší nehody jako hokejistů..tzn. zasmutním, že škoda života, ale tyhle nekrology, mrtvoprocesy a orgie jsou mi odporný!!do p..s hoekem, co to je hokej????Jen jeden ze sportů...
09. 09. 2011 | 21:48

Marek S napsal(a):

Pro NIKA : Ano hluboko klesl český národ, ale je to jen díky českým lidem a vy jste jedna z nich... Nebo jste dokazala neco proč by klesnout neměl, že ted tady nad tím tak brečíte??? Řelněte mi, proč by měl v paměti zůstat jen sportovec, který překoná nějaký světový rekord, tak jak zde píšete.... Když se o sport nezajímate, piště sem až umře nějaký románovy hrdina z vaší oblíbené knihy!!!
09. 09. 2011 | 21:49

aw napsal(a):

100% souhlas
09. 09. 2011 | 21:50

neo napsal(a):

paní Heleno Nováková,

když naši hrají na olympiádě či MS ten hokej, tak přináší radost těm, kteří s nimi ty chvíle na ledě prožívají. Přináší jim víc, než jste schopná či ochotná si připustit.

Polský prezident ani jiný politik zatím nedokázal to, co pár kluků na bruslích. Možná proto ho tolik lidí neoplakávalo.

Ale kdo ví, třeba se jednou politici proberou a probudí v národu hrdost takovou, že půjdou davy skákat s vlajkami na náměstí a pak když tragicky zahynou, budou je tisíce lidí oplakávat. Zatím to ale vypadá, že by se spíše radovali.
09. 09. 2011 | 21:53

Nika napsal(a):

Pro Antonína Suka: Netušila jsem, že je projevem nevlastenectví nezájem o kolektivní sporty. A ti vojáci nebojují jen pro cizí mocnosti, ale také bojují proti terorismu. Prý dokonce čeští vojáci přispěli k dopadení Usámy bin Ládina. Mimochodem ti hokejisti se neprohánějí na ledě kvůli lásce k vlasti, ale mají za to zaplaceno (úplně stejně jako ten voják, jen mají nižší riziko úmrtí). I ti hokejisti nejsou všem známí, stejně jako vojáci. Pan Urban kritizuje přístup společnosti k úmrtí těchto hokejistů, na jejich smrti se jen přiživují média a různí podnikavci=hyeny (za chvíli určitě budou prodávat kde co s podobiznami zemřelých hokejistů). Jejich smrt je tragická stejně jako smrt ruských hokejistů, stejně jako smrt kohokoliv. Uctění památky má být důstojné, toto divadlo je však pravým opakem - je to jen odporné divadlo pro část veřejnosti. Já uctím památku těchto lidí bez podobného divadla třeba minuou ticha. To bychom ale měli dělat vždy, když se dozvíme o smrti nějakého Čecha (kolik bylo různých tragédií, kdy zemřelo mnoho obyčejných Čechů a kdo projevil soustrast?). Na smrti obyčejných lidí se nevydělá, takže je jejich smrt přehlížena. To je hyenismus.
09. 09. 2011 | 21:55

Al Pepino napsal(a):

Jo, každá sranda něco stojí a za všechno se v životě platí. Dříve nebo později. Divím se, že vláda nevyhlásila státní smutek a 3 dny placeného volna.
Nic bych za to nedal, že se v těch motorech hrabal Ičko, k odvedení pozornosti od domácího sajrajtu, reforem proti občanům a zlodějinám ODS.
Nebožtíci ještě nevychladnou a lůza na stadionech bude zase řvát: Zvedněte to hovno, Bij a bij Sparťana do hlavy...
Je to lidská tragédie, ale změnili jste to zase v čecháčkovský cirkus. Ubohé a trapné.
09. 09. 2011 | 21:58

Luděk Zika napsal(a):

Na dnešní diskusi je něco velmi zajímavého........pročtěte si ji celou !!!! Jednoznačně truchlící,zdrcení,zhoroucení fanoušci hokeje nejvíce uráží i vulgárně nejen blogaře, ale i lidi, kteří píší, že je to strašná věc - soucítí, ale šaškárnu, která kolem této tragedie je odsuzují - nelíbí se jim .........to také něco vypovídá o tomto národě, zejména toleranci asvobodě názoru............pěkný večer všem
09. 09. 2011 | 21:59

tunel plné krve napsal(a):

Antonín Suk. Pane Suku,děkuji!!!
09. 09. 2011 | 21:59

Job napsal(a):

Recenzente!Jakej je rozdil mezi tebou a mediama?Chces zaujmout stejne jako oni pritom to nikoho nezajima.Proc si to nenechas pro sebe proc vnucujes svuj vlastni nazor lidem jako media???Zivis se jenom na pocitech a reakcich vlastnich vnucovacich slov a vet .Nechtel sem tady neco psat abych se vam hyenam nepriblizil,nepisu to lidem abych mel stejne uchylnej pocit jako vy!Pisu to jen a jen tobe!Uz se neprizivujte na tragedii lidi kterym nesahate ani po paty!Doufam ze uz psat nebudete!
09. 09. 2011 | 22:02

dědek mirda napsal(a):

tentokrát jste pane Urban uhodil hřebík na hlavičku a mluvíte mě z duše !
je smutné,zemřeli 3 mladí kluci,ale to co z toho udělala česká mediokracie je hnusné!
z čt se stal bulvár nevětšího hnusu,nevkusu.Denně na silnici umírají lidi a nikdo z toho nedělá národní tragedii ona ta smrt je tragedie sama o sobě.Myslím,že mediokracii to přišlo vhod,Báthora už nikoho nezajímá a přece nebudou točit že v Plzni v Kollárově ulici jsou mimo university jen herna bar zastavárna a vevnitř vesměs "černo".Přeci by museli říci kdo ty domy vlastní,kdo provozuje duo herna-zastavárna.Ono by vyšlo najevo,že je vlastní politici či ctihodní občané.
09. 09. 2011 | 22:06

Nika napsal(a):

Marek S.: Na rozdíl od Vás mě sport nezajímá, to je fakt. Ale sportovce si opravdu nikdo nepamatuje, pokud nedokáže něco výjimečného. Zátopka si pamatují všichni, ale ty ostatní sportovce? Ty zná jen pár pamětníků, ostatní na ně brzo zapomenou. Já se oproti Vám zajímám o politickou a ekonomickou situaci tohoto státu. To mě trápí víc než smrt tří možná nadějných hokejistů, které si za chvíli nikdo ani nebude pamatovat. Vás zajímají jen nějací sportovci, ale patrně nevíte, že daleko větší význam mají úplně jináí Češi, kteří proslavili český národ. Říkají Vám něco jména jako: Jan Jánský, Tomáš Garyque Masaryk, Karel Čapek nebo třeba Vlasta Kálalová? Pravděpodobně ne, ovšem právě tito lidé dokázali něco mnohem důležitějšího než ti Vaši sportovci. V těchto dnech došlo v ČR k tragédii hodné pozornosti, ovšem to Vás nezajímá, Vy máte své sportovce. To, že vláda přijala antisociální zákony Vás nezajímá, i když se Vás to příští rok dotkne stejně jako všech ostatních občanů ČR. Já místo opíjení se v hospodě u sledování hokeje se raději snažím být aktivním občanem a alespoň podepisuji petice proti krokům této vlády. Vy si zatím oplakáváte hokejisty a pak jen nadáváte u piva na politiku, inu vlastenec jak má být. K volbám asi taky nechodíte co? To raději jdete na hokej, ten je přece důležitější projev vlastenectví, že?
09. 09. 2011 | 22:09

avhavran@seznam.cz napsal(a):

Dobrý den pane Urban.Konečně po dlouhé době někdo napsal pravdu,asi bez cenzury.No nicméně národ je Položen, pod tíhou...a proto jásá když se vítězí,anebo brečí když příjde o své syny sportu.Národní hrdost v nás už dávno vymizela!A tak si říkám dá to někdo někdy tady dohromady?Soudržnost a srdcařství pro všechny normální lidi u nás DOMA V NAŠÍ REPUBLICE vymizely.To nevadí.Věřme jen sobě,své práci a píli.Věřme jen svatému nadšení v nás!SVATOPLUK ČECH.Děkuji pane Urban.
09. 09. 2011 | 22:14

vend napsal(a):

Souhlasím s autorem - všichni pláčí na Staromáku, spíš by měli plakat nad svojí důchodovou reformou !
09. 09. 2011 | 22:16

Neznámý napsal(a):

Pokud někdo nerozumí psanému textu, tak je mi líto.
Dobrý blog,.... "Čest jejich památce"
09. 09. 2011 | 22:18

rs napsal(a):

pane Urbane, před Vámi smekám!! Máte pravdu, že takovou frašku, kterou z této tragédie udělali média je skutečně absurdní. Jestli něktěří mí předřečníci Vás kritizovali za za cynismus, neobjektivitu atd. všechny články jsen nečetl neboť, by to byla ztráta času, proto neumím všechno co Vám vyčítali. Podle mně, ale Váš článek posle mého názoru byl skutečně objektivní a zcela vystihující pravdu!! Nechci zde popisovat ty trapné scény kdy média v čele s ČT komentovali davy truchlících a přitom na záběrech kamer bylo pár mladých lidí nechci přímo říct pubescentů a několik občanů, kteří svůji životní náplň uskutečňují na stadionech a hospodách. Omlovám se těm pár slušným lidem, kteří tam šli skutečně s upřímným smutkem. Myslím si, že to co bych htěl dál napsat, napsali někteří pisatelé přede mnou. Ještě jednou smekám!! Psát tak všichni novináři, tak, by v naší republice nebyl takový, promiňte, takový všeobecný bordel. Děkuji VÁM.
09. 09. 2011 | 22:18

tunel plné krve napsal(a):

Nika a další. A víte,že p.Urban patří mezi ty čtyři procenta,která podporují asociální reformy,obdivuje bratry Mašíny,pomáhá proti státu v kauze Diag Human,patří mezi humanitární bombardéry,v pražských kavárnách ho nazývají kolegové Hloupý Honza,atd..
09. 09. 2011 | 22:20

ex-nemo napsal(a):

Něco se děje, Urban výjimečně začal říkat skoro pravdu.Žeby další statečný novinář, který odvážně bojuje proti hydře korupce a mafií ? Už jsme jednoho takového měli, a jeden známý zdejší diskutér se mohl přetrhnout v obdivu a propagaci té jeho strany.

Volby se blíží, snad ještě jedny budou kde budeme volit i my socky, než nám to pan Stanislav Komárek zatrhne.Takže bude opět nutno založit nějakou stranu ryzích poctivců, ovšemže pravicovou, která v tom konečně udělá pořádek. Nebo to aspoň voličům slíbí.(a když ti něco desetkrát slíbím, říkával u nás jeden směmnistr, to máš jako kdybych ti to dal)
A takový statečný novinářský bojovník za pravdu, jako je pan Urban v jejím čele, jak ho tu známe, to už je poloviční úspěch.
09. 09. 2011 | 22:21

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a nadávku obsahující příspěvek, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
09. 09. 2011 | 22:27

Jarda napsal(a):

Pane Urbane, moc děkuji za ten článek!

Novinářů, kteří se nepodbízí, mají na věc názor a nebojí se ho říci nahlas, je potřeba.
09. 09. 2011 | 22:28

Petr Jedzok napsal(a):

Do dnes jsem pana Urbana neznal. Možná jsem od něj něco četl, ale autorsky jsem si to nespojoval. Po přečtení tohoto článku jej možná i začnu vyhledávat. Velice dobře napsané, pane Urbane. Máte můj obdiv, protože mám rád pravdu.
09. 09. 2011 | 22:31

Full napsal(a):

Jsem Čech, ale kvůli tomu nemusím skákat ani plakat.
09. 09. 2011 | 22:33

jin napsal(a):

Hokej a fotbal už dávno nejsou sporty pro radost ze zdravého pohybu na čerstvém vzduchu
,ale jen tvrdý byznys!Už ve starém Římě věděli jak zaujmout plebejce ,aby mohli v klidu "vládnout".Tohle čumění na to jak se druzí mlátí, máme asi v genech a bafuňáři se z toho mají dobře, včetně těch vládnoucích.Je to jen laciný zdroj adrenalinu a chvilkový útěk před realitou všedních dnů.Mnozí se se svými polobohy tak ztotožňují,že by za ně dýchali, což vede až k fanatismu.Jenže si to ani neuvědomují a nebo si to nechtějí přiznat !!! Média jsou zaneřáděna šuplíkovými sportovními informacemi ,které většině nic neříkají a nebo je dokonce otravují ! Jako lidí je mi jich líto .
09. 09. 2011 | 22:34

Hanka napsal(a):

Naprosto s vámi souhlasím pane Urbane.Mluvíte mi z duše.
09. 09. 2011 | 22:36

Miloš napsal(a):

Dobrý večer pane Urbane. Přečetl jsem si váš článek,děkuji za něj a souhlasím s uvedenými názory. Humbuk, jaký dělají media kolem nepochybně tragické události je něco hrozného.
09. 09. 2011 | 22:44

Novák napsal(a):

Debatovali jsme doma na to samé téma jako pan Urban. A bez toho abychom četli tento článek jsme dospěli k podobnému názoru jako pan Urban. Nechme v poklidu truchlit rodiny a blízké a nedělejme pozůstalým smutek s větší příchutí trpkosti. To co předvedli sdělovací prostředky a vlastně novináři ( bez nich nám sdělovací prostředky nic neřeknou) je ukázkou čím tento národ trpí , nedostatkem opravdových hrdinů , kteří by měl vyvést český národ z krize. Nějak ale novináři spletli postavy a obsazení jejich glorifikace. Každý den se na světě potýká s osudem miliardy lidí , každý den se lidé rodí a umírají. Pane Urban , kolik lidí si vzpomnělo že by mnělo něco udělat pro lidi , kteří trpěli válkou v Jugoslávii v roce 1991? Vzpomínáte si na jednoho unaveného nevyspaného člověka, který přijel na špalíček podepsat petici o ukončení války v Jugoslávii? Kolik lidí tenkrát plakalo a pokládalo svíčky? Kdo určuje kdy bude národ plakat a kdy se bude smát? Je smutné když přestane národ fungovat jako společenství svéprávných jedinců a stává se z něj manipulovatelná masa lidí. V tom je pane Urban jádro problému , lidé jsou masa, která neumí přemýšlet sama za sebe. Takových lidí co umí být samy sebou je velice málo. Jsem rád pane Urban že jste zůstal sám sebou, a jsem rád když čtu příspěvky že lidé kteří přemýšlí přece jen jsou. Zdraví vás Novák
09. 09. 2011 | 22:52

Martin napsal(a):

Souhlas pane Urban.
09. 09. 2011 | 22:52

tunel plné krve napsal(a):

Novák. To jsou paradoxy.Jugoslávie a Urban. Pane Nováku,Vy jste součást tupé masy,aniž byste to věděl. Dobrou noc.
09. 09. 2011 | 22:56

Benešova napsal(a):

Čtu, jen samé souhlas pane urban ale s čím?
Že to tady stojí za prd?
Tak to snad krom vrchních pánu vědí všichni.
Že brečej lidi pro 3 kluky? co je na tom špatnyho?
Že to media přehaněj ale to dělaj u všeho co se jim hodí do kramu.
Takhle to tady funguje už hodně let a Vás to překvapuje?
Asi Jste z jiné planety.
09. 09. 2011 | 23:06

Jan napsal(a):

Skvělý článek! Kdo by to do pana Urbana řekl? Jindy píše hovadiny. Nesouhlas jedině s jeho obdivem k padlým žoldákům, co šli někam válčit pro prachy.
09. 09. 2011 | 23:06

Mašín Junior napsal(a):

Největší hrdinové Českého národa jsme my, Mašínové. Bacha na nás, ptáčkové! My bysme si poradili v cestě jak s pokladníkem, tak s hokejkou. A ještě nám ti vaši "Češi" budou oficiálně brečet na pohřbu. A ne že ne!!!
09. 09. 2011 | 23:06

Novák napsal(a):

tunel plné krve napsal(a):
Novák. To jsou paradoxy.Jugoslávie a Urban. Pane Nováku,Vy jste součást tupé masy,aniž byste to věděl. Dobrou noc.
09. 09. 2011 | 22:56

Odpověď : , pane nevím o čem mluvíte , a v tom je problém že lidé neví o čem to je, ale chtějí do toho kafrat .
09. 09. 2011 | 23:13

Antonín Suk napsal(a):

Milá Niko a Heleno ! Jsme určitě diametrálně zaměření lidé,máme zcela jiné žebříčky hodnot a jiné vidění světa.Můžete mi ale vysvětlit,jak bojuje náš voják v : Kosovu,Iráku,Afghanistánu a kdovíkde příště PROTI TERORISMU ?! To by musel nastoupit úplně opačným směrem,tzn.přes Atlantik.Tam žijí nejhorší teroristé současnosti! Voják jde do těchto zmíněných zemí především bojovat za zájmy Velkého Bratra,který se tentokrát nenachází v Kremlu(m.j. všimněte si,že český voják nikdy nebojoval v cizině za zájmy pánů z Kremlu !) ,ale ve White House.Helenko ! Co krásného a prospěšného vykonal polský prezident ,tedy Kaczynski ??? Snad jedině to,že pomáhal rozprodat Polsko a při letu do Katyně (a nejen tam) vyhrožoval pilotům-odborníkům,co mají a co nemají udělat.Kaczynski je svým způsobem politickým sebevrahem,tak proč ho litovat ?! V tom letadle bylo určitě mnoho desítek nevinných,které tento namyšlený magor vpodstatě sprovodil ze světa svou arogancí.Prostě-moje generace si vždycky víc vážila těch,co lidstvu dělali radost(umělci,sportovci,učitelé atd) než těch,co lidi zabíjeli,nebo k tomu druhé lidi nutili.Mně těžko vysvětlíte,že kdyby třeba v Afghanistánu nebyli naši vojáci,že by PRÁVĚ NÁS nějaký Afghánec terorizoval.Naopak ! Čím víc se budeme podílet na agresích a okupacích jiných zemí,tím spíše nás stihne odplata teroristů z těchto zemí.Svět je opravdu naruby ! Tedy,doufám,že jen dočasně naruby.Pořád jsem nevyléčitelným optimistou,že se lidstvo konečně probere a začne přemýšlet SVOU HLAVOU a ne podle toho,jak s ním cvičí zločinná média.Dobrou noc Vám všem. :-))
09. 09. 2011 | 23:13

uno napsal(a):

Neschopnost identifikovat se se státem?
Autore, nejde o neschopnost.
Jde o neztotožnění se s tím Augiášovým chlévem, který panuje v české kotlině.
Mohu se ztotožnit s těmi, co rozkradli to, co zbylo po minulém režimu, zadlužili nás rozhazovačnou politikou, dělají si co chtějí, soudí jak chtějí?
Mohu se ztotožnit jen s těmi, kteří z mimořádné události, která se dotýká všech, nedělají Bleskovinu a cítí upřímnou soustrast a lítost nad tím, co se stalo.
09. 09. 2011 | 23:16

Babička napsal(a):

Je v módě kritizovat vlastní národ,jak kdybyste k němu nepatřili. Já také neslduji hokej, al e byli to reprezentanti, aby dokázali tak dobře hrát, museli mít cílevědomost, odvahu a vytrvalost. To je dost dobrých vlastností, abych cítila, že je jich škoda. Samozřejmě, že při tom vzpomínání se pamatuje i na jejich spoluhráče. Protože byli naši reprezentanti, jsou jakoby naši a je zde důvod projevovat smutek. Proč vždy v diskuzích je taková míra zloby, neomalenosti. Opět v nás někdo chce vzbouzet jen špatné city, aby nás posléze mohl kritizovat.
09. 09. 2011 | 23:18

Gren napsal(a):

To jsem zvědav co bude Urban psát až zhebne nějaký pravdoláskař.To mladé lidi asi z židlí moc nezvedne.
09. 09. 2011 | 23:23

Antonín Suk napsal(a):

Pane "tunel plné krve" - děkuju za pochopení mých názorů.Není Vám těžko a smutno z toho,jak je velká většina diskutérů zmanipulovaná(nechci říci - zpitomělá)do morku kosti "nezávislými médii" ? Urbana přece zná každý trochu sečtělý člověk.Víme dobře,jaké zrůdné postoje celoživotně(nebo alespoň po r.1989) zastává,jaký je to ultra-kariérista,který tuhle českou žumpu vehementně pomáhal budovat a dodnes se mediálně podílí na akcích typu "humanitární bombardování SFRJ". Je mi dnes hodně špatně z toho,jak jsou lidé slepí.Zaplaťpánbu za Vás a pár dalších,kteří mají ještě zdravý rozum a umí rozpoznávat "Who is who".Po dnešní diskuzi se už nedivím tomu,jak dopadají v poslední době volby.Tenhle národ si asi lepší politiky příliš nezasluhuje. :-((
09. 09. 2011 | 23:24

Jika napsal(a):

Jsem pro, aby klukům vzdal hold každý kdo ocenil, pro co žili, jak žili. Byli to velcí sportovci, zapálení pro svou zemi a zemřeli příliš mladí.
Média to ale přehánějí, fotky z místa nehody, kdy nesou na nosítkách zemřelého, kde je úcta k pozůstalým.
Váš článek jako takový se mi nelíbí. Zedník staví, pekař peče, hokejista hraje hokej. Sport sdružuje a je to tak od starověku. Sportovec byl a je brán jako někdo kdo reprezentuje svou zemi, dnes je to povolání. Nevím proč pane Urbane haníte jejich profese a životy. Nicméně souhlasím s tím, že noviny se v té tryzně vyžívají a přehánějí a to mi přijde nechutné. Upřímnou soustrast rodinám a také jim přeji, aby tahle mela brzo ustala.
09. 09. 2011 | 23:28

Lucík napsal(a):

Pavel napsal(a):
Když lidem umře někdo,kdo jim přinesl takové silné emoce,tak to samozřejmě vzbudí též silné emoce ... Nedivme se ,že tak reaguje národ,který v současnosti nemá jiné velké pozitivní vzory
.... s těmito slovy souhlasím.

Je zřejmé,že média situace využívají,můžeme zde diskutovat o míře vkusu či nevkusu zdělovacích prostředků,jistě by mohli trochu ubrat z mediální masáže a nedělat ze svých příspěvků
"hyena tv ",ale na straně druhé,to co se organizuje v ulicích jsou akce,které lidé činí,jelikož to tak cítí.To jim nikdo nenařídil,nepřikázal,jsou to jejich dobrovolné aktivity,stejně tak jako např. přivítání mistrů světa -ti lidé tam jsou proto,že tam chtějí být.
Proč to musí autor článku zesměšnovat a dělat z lidí"fnukny" ?
Nebo snad po dvaceti letech nastává opět doba,že nám někdo musí říct,co si máme myslet,dělat a cítit?

Pokud jsme podle autora článku národem "fnuken",at se podívá do Ameriky,jak je tam "uctívaný" Super Bowl-prožívají ho pomale jako neoficiální americký svátek.Když je Super Bowl,jde všechno stranou,včetně projevu prezidenta :)
A tak si zkuste představit,co by se asi v USA dělo,pokud by
hráči Super Bowl spadli s letadlem a tragicky zahynuli....
Jak tu někteří psali,že by bylo lepší se raději zabývat důchodovou reformou apod.
Ano,ta by nás také měla zajímat.Jen si nemyslím,že tím že se o ní budeme neustále bavit něco změníme-arogantní,všehoschopní politici nás stejně poslouchat nebudou a udělají si vše tak,jak sami uznají za vhodné.

Maximus napsal(a):
Tak až se s těmi našimi zlatými hochy rozloučíme, měli bychom se my Češi a to celý národ sejít znovu na náměstích a rozloučit se s těmi hochy co už nás 20 let systematicky okrádají! Co Vy na to lidi? Chtělo by to ovšem nějak zorganizovat!
...velmi zajímavý nápad! Ale jak říkáte,musela by to být dobře zorganizovaná akce,né spontánní jako v případě těch kluků,
protože jinak by to asi nemělo cenu!
09. 09. 2011 | 23:30

Ivana P. napsal(a):

Raspekt, pane Urbane. Vyjádřil jste pregnantně mé pocity z posledních tří dnů, které lze shrnout do jediného výrazu: znechucení. Kýč, z kterého by jeden zvracel, schovávající se (Bože, už zas!) za pojem "národ"... Tohle sprosté, hnusné zneužití si ti skvělí chlapi opravdu nezasloužili.
09. 09. 2011 | 23:37

Jan napsal(a):

Článek je bez ohledu na téma zajímavý, i když nesouhlasím se vším, ce je v něm psáno. Ve středu spadlo letadlo s hokejisty. V ten samý den u Hradce Králové zahynuli čtyři mladí lidé ve strší škodovce při srážce auta s kamionem. Bez svíček, bez palcových titulků, bez zájmu médií. Smutné, ale stalo se. Proč svůj příspěvěk píšu - žasnu nad příspěvky čtenářů pod článkem. Kde jsou ty hnusné vulgární výlevy, kde jsou ty smutné výkaly nešťastných jedinců, co se snaží reagovat na vše - ale hlavně negativně? Lidé zde souhlasí, nesouhlasí, ale argumentují věcně a docela slušně. Už toto je pro pana Urbana zadostiučinění - že jeho články čtou lidé s IQ vyšším, než dnešní datum.
09. 09. 2011 | 23:43

jirka napsal(a):

s člankem zcela souhlasim. z falesne solidarity ceskeho naroda a vytvareni medialnich bublin mam stejne spatny pocit jako autor. smrt patri k zivotu a organizovat jakesi akce na staromaku, radoby oslavujici zesnule "hrdiny", mi prijde docela trapne..
09. 09. 2011 | 23:45

Milena napsal(a):

Mám dojem, že by stačilo, aby hoši párkrát prohráli, a ani pes by po nich neštěkl. Především je to tragédie pro jejich rodiny, škoda všech životů, co ten den vyhasly, ale to, co se předvádí denně v televizi, v tisku je už hnus. Nemám nic proti lidem, co uctí jejich památku zapálením svíčky, je to každého věc, ale média by se už mohla krotit. Hezký večer všem
09. 09. 2011 | 23:45

Pantagruel napsal(a):

Kdyby biska, přímá dědička stb vyfutrovaná kádrovými rezervami ssm, dětičkami vnitráckých bonzů a notorickými fízly (plus nějakými nevyrovnanými dobrodruhy, kteří odpadli) byla někdy měla jiný úkol, než hlídat privatizačním kouzelníkům jejich kořist, stálo by se zamyslet nad tím, co asi její sdělení má znamenat.

Národ ale se ale správně nedává svést k odvrácení očí od skutečného dramatu k desítky let nekončícím bitvám v exkrementech, jejichž je pan Urban spolupořadatelem. Pořád je totiž s to rozeznat hovna od povidel.

Má-li tento národ muže vážné a zodpovědné, marně se po nich ohlížíme. Všude jen defraudanti a celebrity na 5 minut.
Pokud zbytečně umřou tři poctiví dříči, je to v našem morálním vesmíru tragédie prvního řádu. Lepší lidi nemáme.
09. 09. 2011 | 23:45

tunel plné krve napsal(a):

Pan Suk. Vzal jste mi vše z pusy i srdce. Je mi smutno a myslím často na J.Palacha a přál bych si,aby si přečetl blog českýho Nováka Urbana a jeho obdivovatelů pod blogem a myslím,že by si vše rozmyslel...Věřil jsem,že po Topolánkovi jsme na dně a čeká zákonitě cesta vzhůru,ale hluboce jsem se zmýlil a smiřuji se,že dožiji v tuhé resp. tupé normalizaci,a tak jediný záblesk naděje byl rok 1968 a půl roku po 1989. Ale jsem vděčný i za těch pár měsíců naivní naděje. Dobrou noc a těším se na Vaše příspěvky.
09. 09. 2011 | 23:48

Viki Louda napsal(a):

Pane Urbane, výstižněji se to snad ani napsat endalo... :-(((
Vzpomínám na mrtvé a stydím se za český národ...
09. 09. 2011 | 23:48

mort orecchio napsal(a):

Palec nahoru pro: babičku, Jiku a Lucika. Konečně rozumné, lidské, nekrajně radikální názory. Jak pravili naši předkové: všeho s mírou neboli zlatá střední cesta. Díky.
09. 09. 2011 | 23:52

tunel plné krve napsal(a):

Mr.Novák. Doplňte si znalosti,a pak diskutujte a nebo se zapojte do tupé nemyslící masy a křičte-Kdo neskáče není Novák!!!!
09. 09. 2011 | 23:53

J.K. napsal(a):

Mě na tom, jak lidi baští tu mediální žumpu, děsí ta stádnost. Přece pokud někoho budu mít tak ráda, že pro něj v případě jeho úmrtí zapláču, půjdu se mu poklonit ke hrobu (a dám si tu práci ho najít) nebo projevím soustrast rodině, ale nebudu se houfovat po náměstích. Smutek se nosí jinde než na Staromáku nebo oblečením si hokejového dresu. Ano, zemřeli mladí chlapi, kteří měli rodiny, je to nepochybně tragédie, ale především pro jejich pozůstalé. To, co se děje kolem této události, je opravdu především ukázka toho, jak funguje davová psychóza. (Davová psychóza je stav změny mysli vyvolaný záměrně nebo bezděčně v určité skupině lidí, která se v určitý okamžik vyskytuje na vymezeném prostoru. A vše funguje o to lépe, oč má manipulátor davu lepší divadelní a dramatické schopnosti, charisma a přesvědčivost osobního projevu.)
09. 09. 2011 | 23:57

tunel plné krve napsal(a):

J.K. Koho máte na mysli tím manipulátorem? Děkuji.
10. 09. 2011 | 00:01

Marek Novak, Ostrava napsal(a):

Synku, ty si fakt cyp, original, ti kluci meli rodiny a hrali dobry hokej, za "cesko" , ze to media rozmazavaji, je jedno, jasne, komerce, ale pro hokej nestesti, pro rodiny je to tragedie, tak to nejak prosim, Te cti. Honis si tu triko na uvahach, ktere maji spasit svet? Na co? Mi to prijde, ze mas problem s identitou.
Jsme mali a jsme "svejci", ale jak uz s nama neco pohne, je to treba respektovat. stejnou uctu jako tem, co umi "uronit slzu" nad hokejistama, venujem i tem co bojujou s "neprizpusobivymi spluobcany", a to uctu ciganum, co robi, bo aj take znam.
10. 09. 2011 | 00:14

Buvol napsal(a):

Pane urbane, přeju vám, až půjdete k čertu, aby za vás fňukala aspoň vaše stará ..
10. 09. 2011 | 00:18

Buvol napsal(a):

Pane urbane, přeju vám, až půjdete k čertu, aby za vás fňukala aspoň vaše stará .. nebo pan šťáva ..
10. 09. 2011 | 00:24

Miroslav Vondráček napsal(a):

Napsat v blogu jak média využívají smrt sportovců a zárověň do toho míchat politiku, to nechápu. To jako když se nebudu politicky angažovat, nemám nárok pro někoho smutnit? A pokud chci smutnit, nebudu čekat až mě ovlivní média. Je moje věc, pro koho budu smutnit a je moje věc, jestli se politicky angažuju. Ale viděl bych obě témata na dva různé blogy. Pan Urban si tu taky dobře ohřál svoji polívčičku a ostatní za to kritizuje.
10. 09. 2011 | 00:26

maaaaa napsal(a):

Sport nesleduji,hodne ctu,ale pro mrtve... at uz na silnici nebo v letadle,nebo zabite (bohuzel...nema cenu plakat)tim nemyslim umrti v pribuzenstvu.Jak uz nekdo psal ..kdyz vyhraje Sablikova...supr,..ale zna nekdo toho chlapa co vyhral...?? A co takhle pan Holy....ma dostat nobelovku...a zna ho nekdo..??A pozor neni to ten herec.... :)) A kdyz uz ho zna...tak by me zajimalo jestli zna i jeho nazory....ty by se mu asi nelibili....(hodne kontroverzni)...ale bohuzel takovych novinaru moc neni,co s nim pujdou do rozhovoru...:)))Ale takovych lidi ma republika taky desitky...mozna vic...
10. 09. 2011 | 00:27

JOnas napsal(a):

Dobry, lepe bych to snad nenapsal...Oslavovat tri hokejisty, jako bohy, je hloupost.Sportovcu, kteri byli nekde prvni nebo uplne nejlepsi, je malo. Hilary, Messner...Tem poklona.Ti ostatni jsou bud dobri a nebo jeste lepsi klauni/gladiatori. Chleb a hry.

Jsme manipulovani . Vzpominam si na okamzik, kdy tady v A vysla zprava, ze v JAR zemrel doctor(ted si nevzpomenu na jeho jmeno),ktery "udelal" prvni trans of heart.Byl to frayer, ktery to risknul a jeho pacient zil dal dalsich trinast roku.Jak Americani tak Rusaci k tomu vykladali,ze oni uz byli take jen krucek...jo zlaty voci...Maly clanek in the SundayTimes in the formate A5.Prominte, pisu to half/half.

No a kdyz umrel leky nafetovanej M.J., tak v novinach nebo v news mesic nebylo nic jineho.

Na Vasem prispevku mne zaujalo, ze mate podobny pohled, jako ja...Thanks JO
10. 09. 2011 | 00:28

Truchlící Ovce napsal(a):

Tak na úvod:
pane Urban a všichni ostatní co se Vám něco nezdá na zkorumpovanosti a prohnilosti Českého státu, když je Vás tu pod článkem tolik, seberte se s panem Urbanem v čele a jděte s klacky a bůh ví čím dalším protestovat, ukažte že vy nejste ty ovce které se nechají "zmanipulovat" médii.

Většina lidí co sem píše souhlasné nazory vživotě neprostála deštivý den jen aby mohla ty naše kluky podpořit na stadiónu, neprožívali ani špatné a dobré chvíle s našimi sportovci (teď v mém případě myslím hokej a fotbal), a jen se rádi utápějí v debatách a konspiračních teoriích jak je náš stát prohnilý, politici nic nedělají a jak je tu všechno špatně. A přitom o tom pořád jen mluví a nemají koule na to aby něco sami začli dělat....

ad2)

Další věc je, že hodně lidí tu vzpomíná kolik lidí denně umře v jiných zemích a nikdo je neuctívá a nepláče pro ně... Ehm proč by je měl někdo oplakávat/uctívat když nemají z Českým národem prach nic společného? Vím zní to dost drsně a hodně lidí co tu píše o mediálním humbuku při tomto úmrtí (ten já osobně také neschvaluji) asi nechápou nebo jak jsem psal výše nezažili ten pocit sounáležitosti s národním týmem, když stojíte na stadiónu a jste jako jeden celek, vy dodáváte sílu hráčům a oni Vás za to odmění nezapomentelnými chvilkami na které pak můžete vzpomínat.
Tak neházejte hned špínu na ty co dokážou veřejně projevit kousek úcty někomu kdo jim dělal radost a mohli na něj být hrdí. Vy si zalezte se svým kroužkem věčných nespokojenců někam zpět pod balvan a dál remcejte jak je vše špatně a vymýšlejte další nevhodné a nevkusné blogy....

Hawk

P.S.: všem jazykozpytcům se předem omlouvám, psal jsem to dosti pozdě a dosti v náladě tak prosím trochu slitování :)
10. 09. 2011 | 00:28

Pípa napsal(a):

Pane autore opět s vámi plně souhlasím. Čecháčkové se chovají stejně jako Orwelovy proles v 1984.
10. 09. 2011 | 00:34

Dráp napsal(a):

Pro Bunny,Nika a jim podobné. Je mě z vás na zvracení. A ty Bunny co sem pleteš lybijské šmejdy a jejich revoluci.Zřejmě ani nevíš o čem mluvíš.Nebo jsi jeden z nich? Asi ano ,neboť podle muslimů je zde vše špatně,ale stále sem polezou!!! Hlavy si můžou ukroutit po české holce. Neboť ti zmetci obcují z ovcema!!!!!
10. 09. 2011 | 00:39

Lucík napsal(a):

J.K. napsal(a):
Mě na tom... děsí ta stádnost. ..Smutek se nosí jinde než na Staromáku.. Ano, zemřeli mladí chlapi.. je to nepochybně tragédie, ale především pro jejich pozůstalé... To, co se děje kolem .. je opravdu především ukázka toho, jak funguje davová psychóza...

...no,tak já jsem jedna z obětí vaší "davové psychozy".
To co nazýváte psychozou bych já osobně popsala takto :kluci nám dělali radost,jako málokdo v tomto státě,byly to silné emoce.pokud jsme společně prožívali radost z toho,co kluci dokázali,tak co je divné na tom,že chceme společně sdílet smutek nad jejich ztrátou ? Co je na tom tak nepochopitelné ?
Na náměstí sice nepoběžím,ale i přesto mě jejich smrt zasáhla,protože mi kluci byli blízcí,jako zřejmě velkému počtu lidí v tomto státě.
Vzhledem k tomu,že je to jen pár měsíců,co vybojovali bronzové medaile,nemohu uvěřit tomu,že už nikdy nenaskočí na led,
že už nikdy s nimi nebudeme sdílet jejich vítězství i prohry.

A zpět k autorovi článku:Ve smrti je rovnost. Není důležitějších mrtvých... Zaslouží si úctu a soucit. Ne ufňukané orgie sebelítosti. Takovému svérázu národního fňuku by se mohli jenom smát....

zajímalo by mě,zda autor tohoto článku psal podobná prohlášení i v případě pádu letadla poláků-oni mohli a mohou davově truchlit,nad ztrátou své "elity" ? to je o.k? proč je neoznačil za "fnukny" ? vždyt přece dle jeho slov není důležitějších mrtvých,tak proč to poláci tak prožívali? oni mohli ?
nebo je povoleno truchlit jen nad ztrátou politiků?
To tu již také kdysi dávno bylo-přenosy z pohřbů politiků-
nic jiného nebylo důležité.Doufám,že televize touto cestou nepůjde a bude dávat pro většinu lidí zájímavější program.

V říjnu 1972 se kvůli nepříznivému počasí v Andách zřítilo letadlo mířící do Chile-12 lidí zahynulo,ze zbytku se stali kanibalové.....
proč se o těchto a podobných "ufnukaných" záležitostech točí filmy,když je to tak nedůležité a skoro se dá říci jen pouhou
statistikou mrtvých?

Mimochodem,pokud autor článku píše o tom,že si zaslouží úctu-
ano a lidé ji jim projevují.Pokud někoho uráží zapálení svíčky,zápis do knihy ...tak je to jen jeho problém.

A na tom vašem náměstí,kde se projevila "stádnost" národa se přišel podívat Eliáš i Hašek ! :)
10. 09. 2011 | 00:40

Marone napsal(a):

Skvělý článek, nevěřil jsem, že se zde může podobný objevit - díky, pane Urbane.
Určitě to vyžadovalo kus odvahy.
A jste velice slušný člověk-myslím si , že to co se kolem letecké havarie děje ve mně zbuzuje takové zhnusení, že daleko silnější výrazy by byly určitě na místě.
10. 09. 2011 | 00:44

tunel plné krve napsal(a):

Marone. Podivná představa o odvaze. Jak víte,že je p. Urban slušný člověk? Napište mi co slušného a vlasteneckého udělal? Díky.
10. 09. 2011 | 00:51

zekinth napsal(a):

Ti lidi zahynuli protože jiní lidi dopustili aby byl někde a v něčem bordel. Bordel který dnes mimochodem vládne skoro všude. Tato tragedie je ale pouze špičkou ledovce a místo pompézního fňukání by nás měla upozornit, že je se světem něco v nepořádku a že to něco se v posledních letech rozlézá světem jako rakovina. Tím něčím je nepořádek a chaos se kterým se ovšem třeba my češi smiřujeme každý den. Každý den mu ustupujeme a dáváme mu tak příležitost aby páchal zlo a uvědomíme si to jen tehdy když dojde k nějaké tragedii. A to ještě pouze ti kteří jsou ochotní nad takovými věcmi přemýšlet, protože valná většina z nás se spokojí s jednodušším vysvětlením, popřípadě obětním beránkem.
10. 09. 2011 | 00:51

Ondřej Effenberger napsal(a):

Chybí mi tu Facebookové "like it"... rád bych vyjádřil článku sympatie.
10. 09. 2011 | 00:54

tunel plné krve napsal(a):

zekinth. Výstižné a smutné!! Dobrou noc!
10. 09. 2011 | 00:54

Dráp napsal(a):

v Libyi odhadují 50 000 obětí "osvobozování", naše zelená chamraď hledá kanonefuter mezi civilisty ... jen plebs roní krokodýlí slzy. /VÝŇATEK Z PŘíSPĚVKU BUNNYHO/
10. 09. 2011 | 00:55

Michal Kováčik napsal(a):

Děkuji Vám za článek, plně s ním souhlasím. Z osobní tragédie několika rodin naše média vytvořila zcela nechutnou vatu. Že za každý víkend zahyne na silnicích víc než 3 lidé, to se odbyde kratinkou reportáží. Tak proč najednou ten humbuk. Že to byli hokejisti. NO A? Hokejisti jsou jen dobře placení herci v šou, známé od starého Říma: blbým dejte chléb a hry a stát si bude ovládat bez pozornosti veřejnosti malá skupinka mocných. Zatímco se televizní moderátoři rozplývali nad "národní tragédií", tak potichu proběhla parlamentem zásadní rozhodnutí, která ovlivní životy nás všech. A ve světě se událo mnohem víc a důležitějších věcí, než že v Rusku spadlo zase nějaké rezavé letadlo, jak se tam děje pořád.
Já byl těmi melodramatickými TV novinami (ČT i Nova) tak znechucen, že jsem vypínal zvuk a čekal, jestli snad dojde i na něco skutečně důležitého.
10. 09. 2011 | 00:58

petr s napsal(a):

stydim se ze jsem cech
10. 09. 2011 | 00:59

katka napsal(a):

Vážený pane Urbane,

pokud Vám sladké tajemství o prorůstání korupce do naší justice a policie ohalila až nyní BIS, potom Vás hluboce lituji. -) Pro běžného občana to totiž není žáné tajemství už několik let. Nepochybujte o tom, že lidem to vadí. Pokusili se to zvrátit při posledních volbách a doufali, že pokud zvolí nové strany, situace se zlepší. Opět jsou zklamáni.

Ke státnímu fňuku za hokejisty. : Snad každý člověk je živ nejen prací, ale i zábavou, odreagováním, čož hokej českým občanům nabízí. Nepovažuji za hloupé, pokud lidé truchlí pro mladé kluky, kteří jim přinášeli zábavu a radost. Navíc se nejedná o nějaké feťáky, ale o sportovce. Pro mladou generaci jistě vhodnější vzory.

I pro mne je pieta na náměstí příliš, myslím, že smutek patří do soukromí a ne k vystavování na veřejnosti, takže se takových akcí neúčastním, jen doma tiše lituji ztráty mladých životů. Na druhou stranu mi však pieta na náměstí nevadí tak strašně jako vám, protože na náměstích jejich úspěchy oslavovalo mnoho lidí, proč by se s nimi tedy nemohli stejným způsobem rozloučit?

Naši hokejisté naši zemi reprezentovali v zahraničí a ostudu neudělali. Naopak Což se o našich politicích rozhodně říci nedá.
Pane Urbane, nejen politikou a ekonomikou je člověk živ a porč by se nemohl odreagovat třeba u hokeje? A tím pádem samozřejmě litovat smrti těch, kteří mu svým vystoupením způsobili mnoho radosti? Pořád lepší dívat se na hokej a nemuset se stydětt, než koukat na hlavu státu, která v zahraničí krade psací potřeby v přímém přenosu.

p.S.: pokud vás překvapila zpráva BIS, potom asi žijete v zahranicí, nečtete zprávy a nechodíte mezi lidi v ČR.
10. 09. 2011 | 00:59

Oxana napsal(a):

Dobrý den, velmi, velmi mi mluvíte z duše, už 3 dny se divím neskutečné medializaci. Vůbec nerozumím tomu proč právě tito 3 tragicky zemřelí budí tuto zádušní hysterii a jiní také významní čeští mrtví nikoli. Připadá mi to zcela absurdní a nepřiměřené a neuctivé k jiným tragicky zemřelým Čechům. A to se na hokej také občas podívám a zaraduji se při vítězství ČR. Prohry mne ovšem zcela nechávají v klidu, možná proto ani nerozumím onomu okázalému, patetickému a falešnému truchlení.
10. 09. 2011 | 01:09

JenTak napsal(a):

Máte recht, pane Urbane. Organizovaný smutek působí odpudlivě. Zvláště pokud je smutek přiživován médii.
Umřeli 3 naši hokejisté, no a? Vždyť ten den zemřelo tolik lidí po kterých smutní jen ti nejbližší. Nebrečím za ně zrovna tak jako za hokejisty.
Je to nepřístojné divadlo s mrtvými.
10. 09. 2011 | 01:11

Tomas Busek z Velhartic napsal(a):

Bizarni clanek, s kterym naprosto nesouhlasim... Myslim si, ze normalni a zdrave uvazujici clovek je smiren s tim ,co nasi politici vytvareji a co je jiz na kazdodennim poradku, proto jsme radi, my normalni lide za to, ze muzeme ve chvilich, kdy narodu opravu o neco jde, ci v teto chvili, jakou je nedavne nestesti tich, kteri neco v tomto svete dokazali pro nasi republiku vybojovat, ze muzeme utect z reality justicnich mafii alespon na chvilku do reality sportovni, ktera je jen soucasti nasich zivotu... Vasim clankem jste u me dost klesl a to jsem si Vas dosti povazoval.
10. 09. 2011 | 01:23

Michal K. napsal(a):

Velmi výstižný článek . Děkuji za něj . Přesný popis českého národa .
Zase jsem si jednou při čtení naprosto přeně vybavil obrázek současného národa .
V žádném případě nechci vyvolat neúctu ke sportovcům , díky kterým o Česku zase jednou slyšel celý svět ( myslím jejich sportovní ůspěchy.
Ale ...
Letecké nehody se stávají . obzvláště v rusku . A když si uvědomým , že je spousta jiných lidí , kteří také zemřely díky takovéto události , tak to považuji za normální koloběh života .
Češi prostě nemají sílu se důrazně postavit politikům , kteří prohospodařují naše společné majetky i peníze . Raději budeme platit vyšší daně , a to jenom proto , že je stát špatný hospodář . A politici ??? .. Ti jsou tam přece stále ti stejní ...
Vůbec nejde o to jestli si to ti kluci zaslouží nebo ne . O tom nikdo asi nepochybuje .
Jde o to , že ten članek , přesně vystihuje český národ . Důležitých a těžkých věcí se bojíme . A o to jde .
Často se v komentářích zmiňuje semknutí národa .. ano je to tak .. Ale semknutí národa při takovýchto příležitostech , je sice velmi pěkné , ale jaksi nic moc platné , když se neumíme semknout ve věcech týkajících se nás všech , tedy státu jako celku , a necháme pár jedinců , aby nám tu všechno co naši předkové vybudovaly , zničily a rozkradly . V komentářích se děje přesně to o čem píše nahoře pan novinář . Semkáváme se při této trgické události , ale podle mě je to opravdu trochu i úsměvné . Ono je to totiž pro nás velmi snadné . V tomto přípqdě se totiž nenajde téměř nikdo , kdo by měl opačný názor . Semkávat bysme se měli proti něčemu nebo někomu , a nebo za neco či někoho . .... že ???
Nežli mi tu napíšete jak jsem hloupej , hulvát , nebo že nemám uctu .... tak se prosím zkuste alespoň zamyslet nad tím vším ...
Je to v podstatě celonárodní truchlení .... což je pozitivní vlastnost lidí .

Děkuji za pozornost a omlouvám se za případné hrubky .
Jsem rád , že jsem mohl sdělit svůj názor .
10. 09. 2011 | 01:25

Katka napsal(a):

Dodatek:

pletete dohromady jablka a hrušky. Politiku a hokej. Hokej je sport, za který se stydět nemusíme, politika a naše politická reprezentace je věc, za kterou se stydět musíme. Hokej je hra, politka ne. Jak spolu tyto dvě věci souvisí, Nijak. tak proč to autor montuje dohromady? Nevím.

Pane Urbane, mám dotaz. když souložíte, také myslíte na naše politiky, státní dluh, korupci atd? Ne? Tak proč byste na to měl myslet u hokeje? Ten vás má bavit a s politikou nesouvisí. (až na pár hokejistů, kteří dělají reklamu v předvolebním období, což je jejich věc ). Nemontujte hrušky a jablka a nechte lidi, ať se baví u hokeje a nadávají u politiky, což dělají už řadu let i bez vašich blogů.

O českém voliči jsem si udělala obrázek při minulých volbách. Kauza Plzeň-práva byla čtenáři aktuálně.cz vyhlášena nejnechutnější kauzou roku, ankety se účastnila většina čtenářů aktuálně.cz. Krátce poté byla aktérka této kauzy zvolena do parlamentu ČR. Těmi samými lidmi. Řápkovou vykroužkovali až do parlamentu, krátce poté, co byli znuseni touto aférou -). Tak co čekáte? Národ má takové představitele, jaké si zvolí. Takže ono to není jen o soudcích a policii, ale i o českém voliči.

Katka
10. 09. 2011 | 01:25

katka napsal(a):

Dodatek II.

ještě bych chtěla podotknout, že po teroristickém útoku na WTC byl byl v ČR držen státní smutek za oběti, jejich smrt byla uctěna houkáním sirén a minutou ticha. To vám nevadí? Co má ČR společného s obětmi? Nic. S těmi našimi hokejisty jistě víc.

Po teroristickém útoku na školu v Beslanu si lidé v \ĆR posílali textové zprávy, aby zapálili za okny svíčky za zabité. (tehdy ještě nebyl facebook a internet také neměl doma každý) Vadilo to někomu? Ne. A co máme společného s Beslanem? Nic. A přesto hořela za okny řada svící a lidé jako vy se nad tím nepohoršovali. Opět musím podotknout, že s těmi hokejisty má řada lidí v ČR společného mnohem víc. Tak proč vám vadí pieta za mladé kluky s hokejkou, kteří reprezentovali naši zemi?
10. 09. 2011 | 01:39

Lucík napsal(a):

katka napsal(a):
Ke státnímu fňuku za hokejisty. : Snad každý člověk je živ nejen prací, ale i zábavou...což hokej českým občanům nabízí. Nepovažuji za hloupé, pokud lidé truchlí pro mladé kluky, kteří jim přinášeli zábavu a radost....

....moc pěkný příspěvek,naprosto s vámi souhlasím !

JenTak napsal(a):
Máte recht, pane Urbane. Organizovaný smutek působí odpudlivě. Umřeli 3 naši hokejisté, no a?... Nebrečím za ně...

...pro mě je zase odpudivé vaše vyjádření:umřeli 3 naši hokejisté,no a ?Na rozdíl od Vás je většina lidí měla ráda,tak že to zřejmě vidí jinak než vy.
Pokud si totiž odmyslíme hyenictické masáže tv a dalších zdělovacích prostředků,tak nevidím vůbec nic špatného na tom,že lidé vyjadřují smutek na těmi,které měli rádi!

A že je to davová záležitost-ano,jelikož ty kluky znalo 10 milionů občanů ČR a spousta lidí ve světě,
z toho logicky vyplývá,že nad nimi bude truchlit kromě jejich rodinných příslušníků i velké množství dalších lidí.

Někteří zde zminovali zemřelé na silnicích-ano,i těch mi je líto,zbytečná ztráta každého života je tragédií,ale nelituji dárce orgánů-pokud někdo jede jako "prase" a narazí pak v plné rychlosti do stromu,nechtějte po mně,abych ho oplakávala za jeho hloupost na místo kluků,kteří nám všem přinášeli radost a tragicky zahynuli.

Jak jsem již uvedla,zajímalo by mě,zda autor tohoto článku psal podobná prohlášení i v případě pádu letadla poláků-oni mohli a mohou davově truchlit,nad ztrátou své "elity" ? to je o.k? proč je neoznačil za "fnukny" ? vždyt přece dle jeho slov není důležitějších mrtvých,tak proč to poláci tak prožívali? oni mohli ?
nebo je povoleno truchlit jen nad ztrátou politiků?

V říjnu 1972 se kvůli nepříznivému počasí v Andách zřítilo letadlo mířící do Chile-12 lidí zahynulo,ze zbytku se stali kanibalové.....
proč se o těchto a podobných "ufnukaných" záležitostech točí filmy,když je to tak nedůležité a skoro se dá říci jen pouhou
statistikou mrtvých?

Mimochodem,pokud autor článku píše o tom,že si zaslouží úctu-
ano a lidé ji jim projevují.Pokud někoho uráží zapálení svíčky,zápis do knihy ...tak je to jen jeho problém.

A na tom vašem náměstí,kde se projevila "stádnost" národa se přišel podívat Eliáš i Hašek ! :)
10. 09. 2011 | 01:42

Michal K. napsal(a):

No ale on podle mě ten článek není jen o hokeji a politice . Je podstatě chování lidí v čechách . Když otevřu noviny , a v nich je jen jedno téma , tak mě to nepotěší . Byť se jedná o smutnou událost .
A například naši vědci dělají také česku dobré jméno ... a není o nich ani zmíňka .
Nehledě k tomu , že v podstatě s politikou svým způsobem souvisí dneska už všechno .
10. 09. 2011 | 01:43

Džony napsal(a):

Ňákej Urban mě je ukradenej,zrovna tak jako ty blbci co skáčou na Václaváku,páč voni sou ty pravý Češi,né?Hokejkám se vystrojí vládní funus a zavražděnejm parchantům,kerý maj smůlu,že kůli ním nikdo neskáče se věnuje pár zastrčenejch řádků v novinách.Jo,to je ňáká ta rovnoprávnost nebo co.Děte se vysrat.
10. 09. 2011 | 01:43

stratos napsal(a):

Výborná analýza. Je v tom kus pravdy. Hodně diskutujících tento článek vůbec nepochopilo. Bohužel.
10. 09. 2011 | 01:44

Danko napsal(a):

Vážený pane Urbane,
se zájmem jsem si přečetl Váš blog..s některýma Vašema úvahama se ztotožňuji, s jinými už ani náhodou.
Když vynechám "skvělé" načasování .....kdy se někteří teprve probírají z šoku (mluvím za sebe - K.Rachůnka jsem osobně znal jako perfektního chlapa..a musím neustále myslet na jeho rodinu), tak se zeptám na jednu věc - jak můžete diametrálně odlišně chápat smrt českého vojáka v cizí zemi (kterou de facto okupuje, placeného z našich daní, který už x let nehájí zájmy obyvatelstva, ale především soukromé zájmy vládnoucí entity, jehož PR s ohledem na prestiž ČR je sporná -o tom, nakolik vojáci v zahraničí zajišťují bezpečí ČR by se dalo také hodně polemizovat - osobně to vidím přesně naopak)a českého sportovce (placeného svým zaměstnavatelem - klubem, který se poměrně dost zasadil o to, aby ČR měla renomé alespoň v tom sportovním světě, který nikoho v Afgánistánu "nezachraňuje" ale ani nevytváří žádné politické dusno)? Pro mne je to přinejmenším naprosto stejné.....Další věc: Není vinou hokejistů, že Češi (jak koneckonců sám píšete) kromě nich nemají nikoho, koho by mohli jinak glorifikovat (samozřejmě po "hrdinech" Mašínech - už to dokazuje současnou tragikomedii českého vnímání světa). Souhlasím s tím, že být v tom letadle někdo jiný - "obyčejný člověk", tak "neštěkne ani pes"...Na druhou stranu bych řekl, že ten Váš cynismus si ti chlapi nezaslouží....Že jsou Češi národ blbů, kteří dokážou ukázat pozoruhodnou jednotu, když umřou sportovci, ale už není schopen jednotně ukázat politické garnituře, že už je načase odejít (asi proto, že se sám v těch sviních nahoře shlíží)....to je fakt. Tak ať tak....svíčku jsem za ně na svém domácím oltáři zapálil (není to ani poprvé, ani naposledy) a vůbec se trapně necítím. Nevidím ani nic trapného na tom, že se klub a fanoušci, pro které někdo x sezon hrál a vyrostl mezi nim, prostě cítí vnitřní potřebu vzdát hold "svému" hráči zapálením svíček. Vy na hřbitov nechodíte?
10. 09. 2011 | 01:45

JenTak napsal(a):

Lucík.
...pro mě je zase odpudivé vaše vyjádření:umřeli 3 naši hokejisté,no a ?

Tak vám nezbývá než plakat na staromáku. Nenuťte ale plakat ostatní. Nevím proč bych měl být smutnější ze smrti hokejistů víc, než ze smrti jiných lidí? Pro mě je docela odpudivý kolektivní smutek vyvolaný kolektivní hysterií.

Mě do něj netahejte.
10. 09. 2011 | 02:25

ostudanaroda napsal(a):

Re:PTP napsal(a):
Bohuzel zatim je nas malo a vetsina naroda jeste stale veri v soudruha Santa Klaus a jeho partu.
10. 09. 2011 | 02:36

Davids napsal(a):

Profil popsaný autorem článku není nepravdivý, ale někdy méně je více. Slušela značná stručnost by mu víc pokory a piety.
Teď a tady je to obrovská žumpa.
Autor sám se tím přidává davu těch kteří se přiživují na tom co sám kritizuje.
Ovšem ty komentáře?
Co čech, to nejméně poradce NERVu nebo ředitel zeměkoule křížený s Šalamounem a broukem Pytlíkem.
To už je něco.
10. 09. 2011 | 02:52

Mirek napsal(a):

Media by si mela uvedomit, ze neustalem propirani teto udalosti, pouze a jen ublizuji pozustalym a tim mam namysli pouze rodiny zesnulych hokejistu. Bohuzel senzacechtivost naroda skloubena s honenim nejvyssich ratingu sledovanosti techto televiznich spolecnosti teto skutecnosti pouze nahravaji. Vyjadrit smutek ze ztraty vyjmecnych hracu, je samozrejme namiste, bohuzel zivoty jim to nevrati, ac bychom si to prali sebevice. Co vsak muzeme, je soucitit s rodinami a uz se v tom vice nebabrat a neztezovat jim tyto, jiz tak tezke chvile, a nepripominat jim to na kazdem kroku. Lid za chvili zapomene co se stalo, kdezto rodiny techto hokejistu tato ztrata bude bolet navzdy.
10. 09. 2011 | 03:05

Platan napsal(a):

Lucík napsal(a):
Jak jsem již uvedla,zajímalo by mě,zda autor tohoto článku psal podobná prohlášení i v případě pádu letadla poláků-oni mohli a mohou davově truchlit,nad ztrátou své "elity"

Nezlobte se, ale tohle je dost přiblé srovnávání. A vůbec bych řekl, že už jste toho na toto téma napsala dost. Ale tím vás nechci nijak omezovat. Samozřejmě si pište dál, jak vám libo. Já jsem jen vyjádřil svůj názor.
10. 09. 2011 | 03:21

Platan napsal(a):

...přiblblé...
10. 09. 2011 | 03:23

Pája Nešpor napsal(a):

Nejtrapnější fraškou je tahle diskuze internetových hrdinů, který tady fňukaj nad tím, kolik dnes stojí chleba, stejně jako podle článku fňuká národ.. jo a pokud jste si nevšimli, vždycky jsou to muzikanti, sportovci, apod., kterým se dostává větší úcty, než obyčejným lidem, kteří třeba někoho zachránili. tak to ale vždycky bylo a asi bude :)
10. 09. 2011 | 03:26

Platan napsal(a):

Ano, je jistá hranice, za níž se z trizny stává tyátr...

http://isport.blesk.cz/galerie/hokej-katastrofa/94444/?foto=1
10. 09. 2011 | 04:02

Platan napsal(a):

tunel plné krve napsal(a):
Nika a další. A víte,že p.Urban patří mezi ty čtyři procenta,která podporují asociální reformy,obdivuje bratry Mašíny,pomáhá proti státu v kauze Diag Human,patří mezi humanitární bombardéry,v pražských kavárnách ho nazývají kolegové Hloupý Honza,atd..

No jo, ale co se dá dělat. V tomhle blogu má prostě z velké části pravdu...
10. 09. 2011 | 04:15

rony napsal(a):

2 Lucík :

Pokud jsme podle autora článku národem "fnuken",at se podívá do Ameriky,jak je tam "uctívaný" Super Bowl-prožívají ho pomale jako neoficiální americký svátek.Když je Super Bowl,jde všechno stranou,včetně projevu prezidenta :)
A tak si zkuste představit,co by se asi v USA dělo,pokud by
hráči Super Bowl spadli s letadlem a tragicky zahynuli....

To je nejaka agitka abysme se podivali na ten 50-ti hvezdickovej bordej a vzali si z neho zas priklad? Uz by to chtelo trochu setrit slovama, pisete prilis a pripada mi to jako mleti z posledniho. Dejte si pohov at vas neklepne, a pak az zas budete psat ty svoje moudra nam napiste, jak by vypadala pieta v nekterych rasistickych, nacionalistickych, ale hlavne inteligentnich narodech jako je Korea a Japonsko, a pak to sem napiste. Muzete to napsat treba s "opovrzenim"...
10. 09. 2011 | 06:26

Zacheus napsal(a):

Zbyněk Matyáš. Naprostý souhlas. Také proto předpokládám, že i plánované rozloučení bude i přes předpokládané množství lidi a jeho publicitu stále svým způsobem niternou záležitostí a může pomoci jeho účastníkům na Staroměstském náměstí nejenom k důstojnému rozloučení s tragicky zemřelými mladými muži, ale též k zamyšlení nad pomíjivostí života a tím i k hledání stálých životních hodnot.
10. 09. 2011 | 06:37

Kost napsal(a):

S obsahem i formou tohoto clanku nemohu jinak nez souhlasit. A tech nekolik vulgarnich jedincu, co nejen vyjadrilo svuj nazor, ale jeste Vas kvuli vasemu nazoru urazi, je mi uprime lito.
10. 09. 2011 | 07:10

Ratatata napsal(a):

Davová fascinace smrtí slavných lidí je známý jev, tady jde jenom o zneužití tohoto jevu médii. S Čechy to nemá co dělat. Pana Urbana ale často vyprovokuje k napsání blogu to, co považuje za profilaci českého národa. To jako Žid bytostně nesnáší.
10. 09. 2011 | 07:21

tuhej-bej napsal(a):

Premyslivi lide na blozich tezi hokejisty pro svoje nepochybne hluboke uvahy podobne jako media pro svuj business. Sam bych videl pietu jako neco tissiho, ale takove veci se stavaji. Sport se pohybuje nekde blizko vseobecne spolecenske pozornosti a fanousci jsou uz takovi. Sport je uci jasat i truchlit. Vse to jiste rychle utichne ale vzpominky blizkych a fanousku zustanou.
10. 09. 2011 | 07:41

Paprika napsal(a):

Ta ubohost čecháčků je v tom, že už nemáme nic jiného na co by jsme byli hrdi. Zatímco Švýcaři, Němci, Skandinávci, Holanďané mohou být hrdi na své země jako na mocnosti v konkrétních průmyslových oborech a jako na nejbohatší země světa, my si vše nechali rozkrást.
Současný stav: Nebudu mít důchod a až přijdou nemoci, nechají mne chcípnout. Jsme země známá jenom štětkami na E55 a kradoucími taxikáři, Tak si alespoň popláčem v liché naději, že celý svět zná Jágra a Sáblíkovou. Bohužel celý svět nám na ně kašle.
Tak alespoň ti 3 mrtví hokejisti
10. 09. 2011 | 07:51

Dalibor Štys napsal(a):

Jestli je něco tragické, tak to, jak málo lidé u nás vědí o vnějším světě. Prosím, najděte si na internetu nějaký zahraniční tisk a zjistíte, že lidé našeho klimatického pásma a kulturní oblasti mají ty samé problémy.

Např. korupce (= příliš velké a nepříliš se zákony konformní provize) z obchodů, různé výhody ze spřátelených vazeb v extreém ním případě různé přikrádačky stylu taxikáři. V určité míře jistě existuje, jenže v mnoha zemích našeho blízkého okolí se o ni běžný občan příliš nezajímá, protože má sám dost a i třeba morálně by ho to poněkud zatěžovalo. Když v Rakousku zatkli za podvody Karla Meinla a někdo za něj složil kauci milion eur, v rádiu FM4 to přešli povzdechem že oni by asi kamaráda, který by za ně vypláznul miliónek, těžko hledali.

Proč to tak je? No, neměli 50 let různých pozoruhodných režimů, po nichž je teď třeba napravovat nejen materiální základnu (občasný pateriální nedoistatek zvyšuje apetit k obohacování), ale i představu, že svět už by se sakra měl zlepšit k dokonalosti. Ale on se nezlepší, zejména proto, že odvrácený důsledkem o to "opravdové a konečné zlepšení" bývá účast v těch spřátelených vazbách a i (výjimečně) korupci. Protože teorie je šedá a zelený je strom života a tudíž sebelepší zákony, vyhlášky a pravidla nepostihnou všechny životní situace. Spíše tedy naopak, nepostihnou žádnou skutečnou situaci, v lepším případě jim dají určitý rámec. Takže tam kde je vyhlášek více než nezbytne nutné, se každý dříve nebo později dostane do situace kdy musí jednat v duchu hlášky "Mami, když se nebudeš ptát, nebudu ti muset lhát". Což je ale celkově morálně devastující, protože pak hranice co je správné a co ne není definovaná.

Pokud jde o nemístnou popularitu sportovců, doporučuji článek Alice Bell a Adama Corner Specsaviours, z Times Higher Education Supplement z 25. Srpna. V něm se upozorňuje na zvyšující se popularitu různých "nerds" a "geeks" (vzor Marc Zuckerberg, tvůrce Facebooku), kteří přinášejí světu nové supertechnologie, které jsou hlavní náplní života současné mládeže (až po 30+). Je dobře možné, že vidění světa se zas posunuje do roviny 60. let, ale místo umělců a drog ho potáhnou uživatelsky přístupné počítače a hvězdní "nerds". Což může být i nechtěný důsledek banalizace vzdělávání, nad níž tu mnozí kolem dokola pláčou na blozích pana Šteffla. Je to dobré nebo špatné? Historie rozhodne. Každopádně rozvrat vysokých škol, který způsobila květinová generace, měl také mnohé nejednoznačné důsledky.

PS: pro Občana - kontrola projektu EU na našem ústavu proběhla tento týden bez závad, takže až Vás zas napadne, že my jsme v přední linii nesprávného nakládání s veřejnými prostředky, uvědomte si, že ten nápad je není založen na reálných předpokladech. Krome toho jsme z těchto peněz mnohé udělali pro 68 "nerds" a "geeks" , kteří se na naš pracoviště sjeli.
10. 09. 2011 | 07:51

Martin P napsal(a):

Musím souhlasit s autorem článku. Smrt těchto hokejistů je zcela jistě tragédie nicméně byla by jí i kdyby byli to byli jen obyčejní lidé. To jakou z toho ale udělala média masáž a to jak lehce tomu davy lidí podléhají je smutné. Ukazuje to na povrchnost a zmanipulovatelnost naší společnosti. To jak málo lidí si uvědomuje rozdí mezi smrtí těchto hokejistů a naproti tomu smrtí našich vojáků např. v Iráku je zarážející. Ti bojovali ve válce za větší bezpečnost všech těch pateticky truchlících lidí na náměstích a přesto po nich nikdo ani neštěkl. Děkuji pane Urbane za váš pravdivý pohled a jen se hrozím toho, kam tento národ spěje.
10. 09. 2011 | 08:01

Saltzman napsal(a):

Tragickou shodou okolností se ve stejnou dobu zabil mé dávné spolužačce syn. Vraceli se z nějakého koncertu a seděl na zadním sedadle. Byl dobrý řidič a projel světa kraj. Tehdy ale svěřil svůj život kamarádovi a ten zklamal.

Bylo mi upřímně líto mé dřívější spolužačky. Má lítost nebyla hraná, hysterická, demonstrativní. Vžil jsem se do její situace a bolelo to u srdce. Ani zástupy soustrastných té matce nepomohou v jejím zoufalství nad ztrátou syna. Pro slzy nikoho nevidí, srdce ji chce puknout.

Kolik takových tragedií se odehrává dnes a denně. Na silnicích synové a dcery ztrácejí život, matky a otcové jsou drceni bolestí ze ztráty. Není soustrastných zástupů, není pomoci v bolesti.

Rodičům a blízkým mrtvých hokejistů v jejich bolesti nepomůže žádná demonstrace fanoušků. Neumenší jim to tragedii. Určitě by rádi měli namísto syna, táty, bratra v takové chvíli spíše cokoliv jiného, než slavného hokejistu, jen probůh živého.

Rodiče, sourozenci, děti a partnerky hokejistů určitě nejsou v zástupech truchlících fanoušků. Snad je to později potěší, že zemřelí hokejisté měli neobvyklý funus oproti jiným tragicky zemřelým lidem. Dnes jim to ale určitě je jedno, kolik lidí demonstruje svou lítost. Oni příbuzní ji totiž nehrají naprosto. Jsou drceni nesmírným žalem, jaký si ani nepřát prožít.

Nenávidím pohřby! Nemám sílu na tu soustrast s pozůstalými. Jsem při nich zoufalý, že nemohu pomoci. Nešel bych proto ani do demonstrace za zahynulými hokejisty, kde se prezentuje vlastní lítost nad ztrátou idolu a ne soustrast pozůstalým. Osobně nechápu, ale brát jim to nehodlám. Mám úplně jiné priority, než sportovní idoly.

Článek autora je sice dobrý, ale patrně nevhodný pro fanoušky zemřelých hokejistů. Ti by jej neměli číst.
10. 09. 2011 | 08:07

Jan napsal(a):

Byli to dobre placeni sportovci.
Hrali pro kazdeho kdo je dostatecne zaplatil.
Vydelali mnoho milionu.
O tom se v minulosti nasim hokejistum ani nesnilo.
Situace v bezpecnosti ruskeho letectvi jim musela byt dobre znama. Bohuzel jednou to pro ne nevyslo.
O jejich rodiny je ted fantasticky dobre financne postarano, to museli dobre vedet.
Proto to delali.
Uprimnou soustrast rodinam.
10. 09. 2011 | 08:16

Petr napsal(a):

Pane Urbane, naprostý souhlas. To, co předvedla média, bylo zcela nedůstojné a být v příbuzenstvu oněch tagicky zesnulých, rozhodně by mi to nebylo příjemné. Fraška.
10. 09. 2011 | 08:28

Norika napsal(a):

O co vám jde? Nechte lidem jejich pláč i jejich smích. Co se týče článku pana Urbana-ubohé tlachání člověka s jasným citovým problémem a srdcem z kamene!!!!
10. 09. 2011 | 08:50

tunel plné krve napsal(a):

Platan. Každý má někdy pravdu,ale píši-li o nevhodné medializaci,apod. a napíši blog v době,kdy nejsou těla ani uložena do hrobů,tak se jen připojuje k těm,které kritizuje.Platane,slušný člověk by s tímto blogem počkal na vhodnější dobu,ale jak někdo psal je to člověk bez empatie,citu a zřejmě i bez identity.
10. 09. 2011 | 09:00

argun napsal(a):

Stejskal
"Jakobychom stále hledali nějakou kotvu a nemohli ji najít." Svatá pravda. A že Vás to dřív nenapadlo?
A protože jsme tu kotvu někdy kolem roku 1948 definitivně a z vlastní vůle zlikvidovali, hledáme zástupné symboly a rituály. Třeba hokej. Nemyslím, že by třeba Vaše oblíbené umělé konstrukty uvědomělého občanství, muilti - kulti či "evropského lidu" mohly hokeji jakkoliv konkurovat. A nebo pánubohu a národní hrdosti.

Jan Urban
"Ve vyspělých kulturách, neměřených spotřebou statků a nahraditelných prožitků jediného okamžiku, je smrt součástí života.."
Skvělá myšlénečka. Máte na mysli staré Sumery, indiány Hopi vyvražděné před 200 lety a nebo Pygmeje u řeky Limpopo žijící v korunách stromů?
10. 09. 2011 | 09:07

Desiderius napsal(a):

Souhlasím s textem článku. To samé si myslím po celou dobu,kdy se to vše děje.
10. 09. 2011 | 09:42

skákající čech napsal(a):

článek je přesný a popisující situaci.Stádovitost lidu a mediální masáž je víc než patrná a graduje za hranice vkusu a soudnosti.Negativní reakce na článek-viz přísloví o potrefené huse-autoři se v článku poznali- o nich totiž převážně článek i pojednával.Jsem hokejový fanoušek,raduji se z golů,fandím.Co se stalo je smutná tragedie pro ty kluky a jejich rodiny.Repre přišla o vynikající hráče ale život jde dál.Nebrečim ,neskuhrám,celonárodních žalů a smutečních orgií na povel se neúčastním-přemýšlím co se dělá pro to aby vyrostli další skvělí sportovci,jak se celá společnost zajímá a stará o vyplnění volného času mládeže-která si chce jentak zasportovat.Jestli je potřeba dětem v TV pouštět od rána do večera vraždění a násilí kvůli sledovanosti a pak je posílat někam zapalovat svíčky.
Konzumní kult se už dostal i do roviny emocí.Jeden den se na povel médií společně truchlí či slaví a zpívají hymny-aby se následně ovčané nejraději na silnicích pozabíjeli a poprali či svolávali cikány do plynu.
Trvalá úcta k žijícím spoluobčanům chybí neb je vnímána jako slabost jedince,kterého by mohla smečka roztrhat.
Lidé si neváží sami sebe-náhražkou jsou modly,VIP,sportovci atd.-národ má pošramocené sebevědomí a čeká na každý impuls aby se davově vybrečel.Média tu poptávku cítí a využívají-nic víc nic méně.
No a tedka do mě vlastenci-nebo občané-a kdo vlastně jste?
10. 09. 2011 | 09:49

Cyrda napsal(a):

Díky za zajímavý názor, v mnohém se s ním ztotožňuji. Ale jsem optimistou: děti našich dětí už snad budou moci být opět hrdi na to, že jsme Češi.
10. 09. 2011 | 10:08

minatomirai napsal(a):

Pan Urban předvedl dobrou analýzu společnosti. Uvádí, že lid ventiluje emoce nesprávně. S tím nesouhlasím, i když ono mediální vybičování do téměř hysterie v případě smrti hokojeisté je nepochybné.

Média ovlivňují anaše jednání a emoce, stačí si vzpomenout na smrt princezny Diany a co se stalo s anglickou, do té doby stiff upper lip, společností. Padla na kolena a doslova se utápěla v žalu. Psychologové potom řešili, k čemu vlastně došlo a samotní Angličané se na toto období dívají s úžasem a s odstupem času by se rádi distancovali. Nicméně viděl to celý svět.
Totéž platí pro 11. září 2001. To byly čisté emoce, které ovládly Ameriku.

Identifikování se s někým je poměrně jednoduchá psychologická záležitost, to vysvětluje anglický žal na smrtí své princezny. Tady to jsou hokejisté, se kterými je lehké se identifikovat, nikdo asi nereprezentuje tuto zemi lépe než tento její vždy velice úspěšný sport.

Proč to odsuzovat, lidé se loučí s těmi, kteří jim přinesli radost a jistou hrdost. To není vůbec špatný lidský projev, naopak, je pochopitelný.
10. 09. 2011 | 10:12

Ondřej napsal(a):

Nadpis článku mě nadzvedl ze židle, ale když jsem si článek přečetl, musím mu dát plně za pravdu. Co jsme to za národ? Pravicoví jestřábi ukradli levici volební vítězství a jak o závod decimují to, oč bojovali naši otci a dědové. Odbory vyhlásí stávku a hromadné sdělovací prostředky se jí smějí jako marginálii. Policie bije bílé, kteří se jen brání, když je bijí ti druzí. A "my" nic.
Leč má cenu pokračovat? Stejně můj příspěvek přijde smazat...
10. 09. 2011 | 10:14

Jokles napsal(a):

Musím, ač nerad pane Urbane, plně s váma souhlasit. Pokoušel jsem se na to upozorňovat na WEBu a reakce byly velmi podobné. Stačí si přečíst některé reakce zde a hned je vidět do očí bijící a živoucí důkaz právě tohoto stavu, co ve svém článku kritizujete. Prostě čistý důsledek dlouhodobé mediální válcovací taktiky. A takto zpracovaní lidé již představují opravdu jen tupou nemyslící masu, kterou je možné nasměřovat kam mocní chtějí. Zvlášť mě to připoměl jakýsi diskutující se značkou "JC"..., který vzbuzuje dojem, že si na Vás "někde počká" ! Neboť zřejmě dle něj je organizování pietného pochodu nanejvýš humanitní jev, který nám jistě bude "svět závidět"...! A vy jste mu šlápl do bábovčiček ! Nepochopil vůbec, že kritizujete jev a míru manipulovatelnosti českých občanů, nikoliv ty občany samotné. Prostě už i já mám dost neustálého "aktuálního žvanění" o Ivetě Bartošové, či mrtvých hokejistech ! Mnozí z nás se za svou minulost dnes různě omlouvají (nevím komu a nevím za co) s odvoláním na to, že "měli rodinu, děti a museli...". Ale jak se budou omlouvat ti novináři, kteří dnes vědomě dělají tu svou hnusnou prací na deformaci tohoto zbytku národa ? Stejně ? Nepochybně ano. Ale ruku na srdce, pane Urbane. Osobně jsem přesvědčen, že i Vy máte nemalý podíl na tomto dnešním stavu společnosti. Dokonce si myslím, že vy sám si dnes již jasně uvědomujete, že se vám tenkrát něco vymklo z ruky. A rozhodně to nebyl jenom militantní antikomunismus...
10. 09. 2011 | 10:14

Grandmaster napsal(a):

Jeste dodatek k tomu, co jsem napsal 15.55
Ceska spolecnost nema mnoho prilezitosti slavit/uctivat vyznamne osobnosti republiky, ktere se vyznamne pricinili politicky, ekonomicky a i kulturne ke 'slave' CR.
Zesnule hokejisty dav znal z televize a radoval se z jejich uspechu. Prehnane projevy uctivani jsou mozna projevem desperace z nedostatku osobnosti, ke kterym by obycejny clovek mohl upinat svou pozornost a mohl je mit za sve 'idoly'.
Snad jen jediny, ktery proslavil Ceskou republiku jinak nez sportovnimi vykony je prezident Vaclav Klaus. Jestli prezident Klaus proslavil republiku pozitivne nebo negativne ponecham nevysloveno.
10. 09. 2011 | 10:16

minatomirai napsal(a):

kde se prezentuje vlastní lítost nad ztrátou idolu a ne soustrast pozůstalým. Osobně nechápu, ale brát jim to nehodlám.
-----------------------------------------------------------------------

Saltzman, smrt hokejistů prezentuje pro účastníky veřejných tryzen ztrátu něčeho dobrého, inspirujícího. Rodiny pozůstalých jsou skutečně druhotné v takových případech, hokejisté totiž patřili všem.
10. 09. 2011 | 10:19

JK napsal(a):

Stále neroste generace, která by měla ve vínku dar mediální gramotnosti i chuť říci ne, když je s lidmi prostřednictvím médií manipulováno – dojemné zpomalené záběry na plačící pozůstalé, malé děti s pejskem v náručí, vše podbarveno ironickým komentářem redaktora a dojemnou hudbou. Reklamní firmy vědí, že právě dítě a pes v jedné reklamě je téměř jistý úspěch, proč vůbec probíhají výzkumy které hledají způsoby jak v reklamě a v médiích obecně působit na podvědomí respondenta. Který hokejista, zpěvák, herec by byl slavný či zatracovaný nebýt médií? Měli bychom před očima jiný obraz světa než zkorumpovaného, plného násilí, neštěstí a přírodních katastrof? Je zřejmé koho oslavovat.. redaktory, reportéry, novináře.. ne ty, kteří píší seriózní blogy, články, ale ty, kteří se v redakcích střídají po týdnech, ty kteří nemají ani adekvátní vzdělání, ani nutnost používat český jazyk seriózně, ty, kteří pochopili, že dobře vypadat na obrazovce a upoutat pozornost znamená další lukrativnější kšefty a... tolik touženou popularitu. Nejsou takoví všichni, ale kdo to dnes pozná? Je mi smutno, že tento národ nemá svůj vlastní názor.
10. 09. 2011 | 10:23

minatomirai napsal(a):

Myslím, že si lidé dávají zbytečné dotazy ohledně národa a jaký vlastně tedy národ jsme. Zřejmě mizerný, pokud si volíme takové politiky, ale to je naše věc a nikoho jiného.
Smrt hokejistů a reakce většiny národa (nebo to je jenom v Praze, jsem z Brna, nevím, jak reaguje Brno, nic jsem neviděl)s národní otázkou opravdu nesouvisí.
10. 09. 2011 | 10:24

minatomirai napsal(a):

JK, nebuďte takový rozhořčený spravedlivý.

Lid chtěl odjakživa svoje hry, bulvár, tragédie. Dříve to bylo divadlo a popravy, dnes je to TV, filmy, zkrátka všechna komunikační média. A i přes to vše se rodí a vyrůstají poměrně normální a úspěšní lidé všude na světě.
10. 09. 2011 | 10:33

Dean napsal(a):

Jan Urban má naprostou pravdu!!!Pro "neo"-o co by byl čecháček horší,kdyby neměl Jágra a spol.?Je mi našich hokejistů upřímně líto,ale tyto věci jsou součástí běhu života a kdo z toho dělá národní tragédii,je ubožák.Proto se také-ikdyž jsem fanouškem hokeje-odmítám účastnit akcí,které jsou ponižující i pro zesnulé a jejich rodiny.
10. 09. 2011 | 10:35

noe napsal(a):

Jana Urbana nemám rád. Jako naivní pravičák patří k lidem, kteří nesou skutečnou vinu za současný stav naší země.
Ale tenhle blog napsal dobře a včas - národ, který tak slizce a teatrálně truchlí za hokejisty, si skutečně zaslouží jenom bídu.
10. 09. 2011 | 10:40

Nika napsal(a):

Pro Lucíka: Ohledně těch Poláků. Oni oproti Čechům cítí národní hrdost častěji než při sportu nebo při pádu letadla se svou elitou. Mimochodem Polákům v tom letadle zemřelo mnohem více lidí, navíc vedoucích vládních činitelů. Mělo to tedy značný vliv na celé Polsko. Poláci jsou velmi hrdí na svůj národ, mnoho jich znám a opravdu se nechovají tak hloupě jako Češi. Poláci vyvěšují vlajky ve státní svátky, Češi vyvěšují vlajky jen při úspěchu českých sportovců (a to téměř výhradně jen při fotbalových nebo hokejových úspěších). Proto nelze polský národní smutek označit za fňukání. Češi si na rádoby národní hrdost vzpomenou jen při sportu (a jen když ČR vítězí). Poláci i za komunistů byli hrdým národem, vybojovali si soukromé zemědělství (zatímco v Československu bylo samé JZD), v Polsku vyhráli koministi volby podvodem (v Československu byli ale skutečně zvoleni),... Podobných příkladů by se našlo mnoho. Jistě že i mezi Poláky byli zrádci a kolaboranti, ale obávám se, že mezi Čechy je takových lidí mnohem více.
10. 09. 2011 | 10:57

minatomirai napsal(a):

Prosím vás, vy jste tady všichni zbytečně dramatičtí. Jak něco takového může ponížit rodinu těch zesnulých nebo definovat celý národ? Co blázníte? Co je na tom hrozného, pokud každý malý kluk chce být Jágrem? Rozhodně mnohem inspirativnější než být Klausem. O tom všem to v zásadě je, odešli tři lidé, kteří byli schopni motivovat. V tom leží celý americký basketbal, motivace. Tady to byl a je hokej a fotbal.
To sebemerskačství je zbytečné a nemá se smrtí těchto hochů nic společného.
10. 09. 2011 | 10:58

tomas napsal(a):

takze cesi jsou zase cechacky, kteri dokazou primitivne slavit vitezstvi ve fotbale nebo hokeji a truchlit za tragicke zahynul ehokejisty? jakoby francouzi neslavili pote, co vyhrali sampionat ve fotbale, jakoby neslavili nemci, jakoby anglicani netruchlili za princeznu dianu nebo za mancheste united. kde se to cechackovstvi vzalo u nich?
a k blogu jana urbana, vse ma sve misto a svuj cas, opravdu je nutne vybehnout s takovymto postrhem jeste predtim nez ti kluci byli vubec pohrbeni? neni prave tady nejaky civilizacni defekt - u autora?
10. 09. 2011 | 10:59

Kala napsal(a):

Opravdu si, pane Marku S., myslíte, že stačí na chvíli juchat a hopsat, obalený červenomodrobílým práporem, po vítězném gólu na náměstí a cítit se Národem? Jak dlouhá je ta chvíle? Tři hodiny, tři dny, týden. To je opravdu málo. Ostatně, až přijde tento hopsající dav přivítat hokejisty na letiště, aniž přivezli medaili, tak mu uvěřím. Jestli ti hokejisti bojovali jako lvi, ale zkrátka jaksi neměli štěstí, tak by tam měl být stejný dav, nebo alespoň většina z něj. Ale to nebude, budou tam hrstky nejvěrnějších. Takže je někde chyba.

Ostatně, kde jsou schované všechny ty prapory 8. května, 5. a 6. července, 28. září, 28. října???
10. 09. 2011 | 11:05

jája napsal(a):

Pane Urbane díky za článek. Truchlím, ale smrt oatří k životu. Tyhle orgie se mi hnusí. Jen na okraj pro ty, kteří tady žvaní o celosvětovém významu hokeje. Novináři byli v Naganu, v místním muzeu a ptali se průvodkyně kdo vyhrál turnaj v hokeji, nevěděla, neznala Haška a spol., v ulicích města stejné. Hokej na úrovni MS sleduje skutečně několik pomatenců, kteří potom poskakují na náměstí s pokřikem kdo neskáče.... Zátopka, Čáslavskou, ty znal svět, po úmrtí Zátopka se nekonaly orgie organizované masmédii k odvrácení hlupců od problémů současnosti.
10. 09. 2011 | 11:06

minatomirai napsal(a):

Hokejisti asi nebyli známi mezinárodně, jájo. To však platí i pro Zátopka a Čáslavskou, pouze ti, kteří sledují sport, o nich budou vědět, možná o Zátopkovi, o Čáslavké ani ti, kteří sport sledují.

Japonsko není hokejová země, takže pokud novináři nenavštívili hokejové muzeum, nemohli očekávat odpověď na svůj dotaz.
10. 09. 2011 | 11:16

Jakub napsal(a):

Je mi smutno.A to kvůli celé naší "civilizaci".Tady někdo moralizuje a zítra bude špačkovat třeba u oběda,jak že maminka vaří lepší svíčkovou,než tady v tom pajzlu.Ale jde do něj už poněkalikáté.Zrovna tak je to s tou televizí.Víme,že to není ono,ale pořád se na ní budeme dívat.Řada lidí a to i s VŠ vzděláním,si z práce nosí toaletní papír a večer na webu vyjádří své zaručeně správné názory v těchto diskuzích a nebo napíše nějaký,jistě potřebný článek.Kdyby měl jít,mýt nádobí,zdráhal by se,protože to neodpovídá jeho postavení.Dokud tady budou vládnout peníze a lidé se budou přehlížet a stavět mezi sebou zbytečné hranice,nic se nezlepší.Kdyby se rozdávaly zbraně,zajímalo by mě kdo by tady po kom začal střílet.Nechte lidi truchlit a vy chytřejší se je snažte zachránit,ale dělejte to s pokorou.Mám už dost toho pseudointelektuálství!Ať je pánům hokejistům tam nahoře lépe,než nám tady!
10. 09. 2011 | 11:19

PetrV napsal(a):

Pane Urbane, máte můj respekt. Vyjádřil jste přesně to, co cítí většina lidí okolo mě.
10. 09. 2011 | 11:22

stehno napsal(a):

Pane Urban, ač se to asi někomu nelíbí, uhodil jste hřebíček na hlavičku. Problémy v naší společnosti a vlastně v globalizovaném světeě jsou jinde a jsou cíleně - i sdělovacími proaředky ( autocenzůra, korupce) zastírány.
Děkuji, snad se nad tím někdo zamyslí a konečně otevře oči.
10. 09. 2011 | 11:23

jája napsal(a):

Minatomirai - jsou Kanada a USA hokejové země? Asi ne, protože o MS v hokeji tam neinformují a lidé neznají "české hvězdy" mistry galaxie. Něco jiného je fotbal, celosvětově populární, ale hokej, to je hra pro několik málo zemí, asi jako kolová, nohejbal apod.
10. 09. 2011 | 11:49

Francois napsal(a):

argun
Tu kotvu ukradl Kalousek spolu s tačenkou, když Klaus na pět minut zhasnul a zapomněl rozsvítit.
10. 09. 2011 | 11:57

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX napsal(a):

Až zdechneš ty, Urbane, tak nikdo fňukat nebude! A to tě se_re, co?! A víš proč? Protože si jen No-name sr_áč!
10. 09. 2011 | 11:59

Carla napsal(a):

Úplne zbytočný a nevhodný blog.

Človek prirodzene trúchli nad blízkymi (rodina, priatelia, známi). No za blízkych môžeme považovať aj verejne známe osobnosti , ktoré si vážime. To, že si niekto váži športovcov je len a len jeho vec.
Ľudia - hlavne mládež, potrebujú svoje "hviezdy"- to vám potvrdí každý psychológ.Či už to bola princezná Diana, pápež Ján Pavol II.,T. G. Masaryk či slávni umelci. Pamätáte si film Obecná škola? Učiteľ Igor Hnízdo v jednej scéne hovorí: "Děti potřebují příklad." Myslím, že športovci, ktorí s hrdosťou reprezentovali svoju vlasť, môžu tým správnym vzorom.

Na záver rada pre autora blogu a tých, čo s ním súhlasia: Nikto vás nenúti trúchliť, ani zapaľovať sviečku, ani ísť na pietnu spomienku. Tak láskavo doprajte ostatným SLOBODNE sa rozhodnúť, kedy a komu verejne vyjadria sústrasť.

Povedané inými slovami: mne nebude NIKTO ROZKAZOVAŤ, či sa zúčastním pietnej spomienky alebo nie. (Raz som to už zažila- ako malá prváčka na ZŠ, keď sme "smútili" za súdruhom Brežnevom).
A vyprosím si, aby ma potom niekto označil za zmanipulovanú médiami.
10. 09. 2011 | 12:11

bjelka napsal(a):

To Carla: Nedá mi to, musím zareagovat... Chápu blog jinak než vy. Velmi soucítím s rodinami oněch tří hokejistů, zpráva o katastrofě se mě lidsky také hodně dotkla. Ale použiji-li Vaše slova, vyprošuji si, aby můj tichý soucit s pozůstalými někdo shazoval tvrzením, že "kdo neskáče (či nepláče před kamerou na náměstí), není Čech...
10. 09. 2011 | 12:28

Pavel napsal(a):

Poprosil bych ty níže diskutující aby mě upřesnili koho vlastně ti
polobozi tak obdivuhodné vlastenecky reprezentují ? V Tom .letadle bylo mnoho narodnosti. Predpokladam jestli se nepletu, tak momentálně toho kdo dá nejvíc. Nebo je to jinak? Děkuji
10. 09. 2011 | 12:32

muromec napsal(a):

Nekonečně hloupý blog. Blábol nad blábol. Smrt hokejistů mě samozřejmě velice zarmoutila, ale napravit se to nedá, a tak už několik dní pouštím zprávy až asi po pěti až deseti minutách, když je všechen ten humbug kolem tragedie odkomentován. Pan Urban zapoměl na jednu věc: Kdo ve skutečnosti rozdmýchává takovéhle věci stále znova a znova, a na pořád nové vlně, a kdo z veřejnosti doluje stále nové projevy truchlení a zoufalství - novináři, žurnalisté. Vždyť je to pro ně prvotřídní žrádlo, uživí se tím celé dny až týdny, nemusejí hledat žádná jiná temata, stačí dokonale vykuchat co se jim řízením nebes dostalo na talíř.
Ale i kdyby tomu tak nebylo, co je koho do toho, za kým chce národ truchlit a za kým nechce. Nikdo mu nemá co vyčítat. Všichni lidé jsou takoví. Američani se dovedou taky rozcítit nad reportáží o záchraně kotěte uvízlého v rouře, ale tisícky ubitých Vietnamců nebo Iráčanů jsou jim s prominutím u něčeho.
10. 09. 2011 | 12:34

AlenkazRiseHrachu napsal(a):

Suhlasim!
10. 09. 2011 | 12:46

Jan Reznicek napsal(a):

Jsem smutny z toho co se deje po smrti tech tri ceskych hokejistu. Lide se upinaji k malichernym vecem, protoze ty mnohem podstatnejsi uz vzdali. Pripada mi, ze se "cesky narod" objevi jen ve chvilich podobnym teto. Jinak mlci a vytvari prilezitosti pro neschopne vyniknout.
Nezajem o deni kolem nas je nas nejvetsi neduh. Obcanska spolecnost tu stale chybi a vytvari se jen velmi pomalu. Muzeme to brat jako pozustatek komunismu, ale na ten se nemuzeme vymlouvat donekonecna. Skoda, ze mnoho lidi (vcetne naseho prezidenta) klade prekazky vytvareni aktivnejsi spolecenskeho prostredi.
Jednim z dusledku neaktivni spolecnosti je prave neodpovidajici reakce na smrt ceskych hokejistu. Je to smutne i trapne.
10. 09. 2011 | 12:58

swat napsal(a):

Pane Urbane, vystihl jste to NAPROSTO PŘESNĚ!!! Češi jsou profesionální plačky.
10. 09. 2011 | 12:58

Helča napsal(a):

Můj názor je takový, že skoro všichni se tu chováte jak malý jardové na hřišti. Každý si tu stojí na své straně a uráží tu druhou. Ale proč si stojíte každý zarputile jen a jen té své straně? Jako kdyby ta druhá byla póvl, a vy v žádném případně nevkročíte na jejich území. To je přece směšné. Ano smrt tří českých skvělých hokejistů je tragédie, ale má to své meze. Jsme svobodný stát a každý může přijít a zapálit svíčku a truchlit, ale nepřijde vám divné a trochu trapné, že truchlíte víc než lidi, kteří je doopravdy znali?? Kdybyste se aspoň trochu vžili do role známých a příbuzných co je znali (a to skoro většina nedokáže) tak byste se na tuhle věc dívali trochu jinak. Když si vzpomenu na pohřeb mého dědečka, bylo tam mnoho neznámých lidí, jelikož to byl skvělí a velice známi člověk pro naše okolí. Moc mne to těšilo, že všichni, kteří ho znali přímo či nepřímo přišli mu vyjádřit poctu bylo to moc pěkně, ale kdybych si pustila večer televizi a na každém kanále bych viděla davy nepřiměřeně truchlících lidí zvedal by se mi žaludek. Neznali ho natolik dobře, aby takhle nepřiměřeně trapně truchlili. To pro mého dědečka by nebyla žádná pocta, byla by to hanba. A abyste si neřekli, že tu hanobím jen jednu stranu, tak kdybych byla v Praze, tak bych tu svíčku taky zapálila, ale to je vše. Neshromažďovala bych se na místech pro truchlení, nedělala bych tam žádné cavyky a neschopnost mluvit či podobné neadekvátní projevy, co jsem viděla letem světem na internetu. Svíčku bych dala, jelikož reprezentovali náš národ, ale dala bych i svíčku, kdyby se to dělalo, i lidem, kteří nasazují každý den život, aby mi jsme o něho nepřišli. A ne jenom těm i těm, kteří se každý den snaží, aby vymysleli lepší způsob kvality života, lepší léky, lepší vzdělání. Jenomže, pro ty to nikdo neudělá….. A to mi přijde na nejvýš špatné…
10. 09. 2011 | 13:09

hutor napsal(a):

Hokej nesleduju, takze to jde mimo me.
Jasne je v poradku, ze jsou treba hokejisti idolem lidi hlavne malych kluku. Ale to nema nic spolecneho s narodem a vlastenectvim.
Pokud jsem fanda hokeje, poklonim se tem trem, protoze jim dekuji za pekne chvilky.
Ale s narodem tam zadnou souvislost nevidim. Ani se statem. Tihle fanousci typu "kdo neskace, neni cech" jsou ubozaci a demonstruji to pokazde pri podobnych prilezitostech. Akorat ted je to ponekud nechutne.
10. 09. 2011 | 13:13

Truchlící Ovce napsal(a):

2Pavel : jak jsi napsal "reprezentují" toho kdo dá nejvíc??? Prosil bych o vysvětlení, oni hrají za klub který jim dá nejlukrativnější smlouvu nebo který jim nejvíc vyhovuje... Ale odjaktěživa reprezentují jen ČR a troufám si říct že i na úkor toho, že kdyby se na český národ vybodnuli tak by si vydělali víc peněz...

Ohledně mediálního humbuku s kterým také nesouhlasím, díky němu se na pietních místech najde i pár "ovcí" které se nechali zmanipulovat médii, ale většina lidí co tam je tyto hochy považovala za něco na co můžou býti hrdí, i když kupříkladu jak tu mnoho z Vás uvádí není hokej celosvětovně populární... No a? Je to náš dalo by se říci národní sport a lidé mají hokej rádi...

Myslíte, že kdyby se televize jen zmínila o tragédii, že by se na Staroměstském náměstí nesešli lidé kteří tyto hokejisty opravdu uznávali? Ale ano sešli sice třeba né tak organizovaně jako nyní, ale dělo by se to samé jako teď, jen s tím rozdílem, že vy kteří hokej evidentně nemáte v lásce byste o této tragédii nemuseli poslouchat zprávy každý den v médiích.

Pokud Vás to tak irituje co se děje v ČR tak s tím začněte něco dělat a třeba se Vám také podaří něco změnit, ale na to je většina z Vás remcalů moc pohodlná a tak radši sedí u svého PC a plivají kolem sebe jen jedovaté příspěvky do všech blogů a diskusí které najdou o tom jak se čecháčci dokážou semknout jen při sportovních utkáních/akcích...

Narozdíl od Vás se tito lidé dokáží semknout alespoň někdy, a ty vaše bláboly, že to zahanbuje rodiny pozůstalých? Prosím? To jste se dozvěděli kde, mluvili jste s nimy?

Hawk...
10. 09. 2011 | 13:17

Jan Reznicek napsal(a):

Myslim, ze lide by v diskuzi meli vyjadrovat sve nazory a zdrzet se napadani ostanich diskutujicich. To je projev nevyspelosti.
10. 09. 2011 | 13:25

carla napsal(a):

Mám jednu radu pre tých, ktorých irituje mediálny humbuk a neustále informovanie o smrti hokejistov Jaroslavľa: vypnite televízor, nekupujte bulvárne noviny a radšej robte niečo užitočného alebo choďte do prírody.

Doprajte fanúšikom tú chvíľu na trúchlenie a neposmievajte sa ich emóciám. Takých pseudohumanistov, čo sa povyšujú nad bežný ľud, tých "mám najradšej."
10. 09. 2011 | 13:34

Truchlící Ovce napsal(a):

2carla: naprostý souhlas, pěkně napsané :)
10. 09. 2011 | 13:35

Stanley napsal(a):

Urbane Urbane..... Považovat zprávy na Nově , Primě a ČT1 za novinářskou práci může jen jim rovný ze stejné branže. Kdyby zrušili policejní tiskové mluvčí a mluvčí záchranek popřípadě hasičů tak se rádo by zprávy smrsknou na 5 minut.

Politiku smíchat s hokejem .... Na to musí být už jeden hodně mimo. To se stávalo místnímu feťákovi po páté faji.

Výhoda ,,svobody" dnešní doby je mimo jiné také v tom že nemusím podepisovat gondolenční listiny, nemusím poslouchat na schůzi jak dobří to byli soudruzi. Nemusím podávat referáty ve skole co bylo v televizních novinách. Můžu však vyjádřit svůj zármutek, můžu zapálit svíčku a můžu se zajímat.... a to do té míry kolik uznám za vhodné.

Po Vás pane Urban zůstane jen pár přemazatelných blábolů na hardisku. Po těchhle chlapcích zůstane nesmazatelná vzpomínka hrdost a pýcha nad jejich tvrdou a dobře odvedenou prací.

Hlavně že se vaše práce dala udělat u telky a pivka. Potom dobře speněžit v blogu. Vy si z Bleskem skutečně nezadáte.
10. 09. 2011 | 13:57

Reo napsal(a):

Otevřu noviny - Rachůnek, Vašíček, Marek. Pustím televizi - Rachůnek, Vašíček, Marek. Koupím si masovou konzervu - bojím se ji otevřít.
10. 09. 2011 | 14:05

Lucík napsal(a):

Všem,kteří tu kritizují čecháčkovství,plačtivost a fnukny
bych ráda řekla,že je velmi zajímavé jak přiznávají autorovi článku právo na svobodu projevu-může si psát co chce a jak chce,zastávat svůj postoj,ale na straně druhé nejsou ochotni tolerovat právo druhých vyjádřit smutek !
Pokud se Vás tragedie kluků nedotkla,tak netruchlete,nikdo Vás nenutí!Já také nejsem pro masové akce a do "průvodu"
nepoběžím,ale neupírám to druhýh a nebudu se jim za to vysmívat.
Je to jejich legitimní právo,at se Vám to líbí nebo nelíbí.

Stejný zármutek přece cítí i Slováci,Rusové.....a píše o
nich někdo zesměšnující články,že je to
pseudoidentita,pokrytectví apod. ? Zkuste zajít za hráči Lokomotiv a toto jim říct do očí-schválně,co by Vám asi řekli?

A pokud kritizujete,že hokej je jedinná akce,kdy národ drží při sobě,kdy se lidé identifikují s tímto státem -no,ono se není asi čemu divit,pokud se kolem sebe pořádně podíváte.
Mimochodem,očekávám,že po tak plamených projevech odsuzujících projevy "čecháčkovství" budou při každém státním svátku ulice plné "nečecháčky" a pravými patrioty,v čele s autorem tohoto článku,aby tak pozvedli morální úpadek této země a ukázali nám,jak se to má dělat.

Kluků moc lituji,byl to šok a jejich blízkých je mi moc líto!
10. 09. 2011 | 14:06

Agent W4C napsal(a):

Tomu říkáte vyjádření smutku ??? Tomu se říká davové šílenství.
10. 09. 2011 | 14:13

Platan napsal(a):

Jak "podojit" tragédii.

Tady to máme v "didaktické" podobě:

http://isport.blesk.cz/clanek/hokej-katastrofa/109917/zlati-chlapci-doleteli-domu-naposledy-vladni-special-privezl-tela-hokejistu.html
10. 09. 2011 | 14:22

Trubka napsal(a):

Rachna kachna, to to letělo a potom to spadlo...
10. 09. 2011 | 14:24

Platan napsal(a):

Lucík napsal(a):
Všem,kteří tu kritizují čecháčkovství,plačtivost a fnukny
bych ráda řekla,že je velmi zajímavé jak přiznávají autorovi článku právo na svobodu projevu-může si psát co chce a jak chce,zastávat svůj postoj,ale na straně druhé nejsou ochotni tolerovat právo druhých vyjádřit smutek !

Vám prostě asi není dáno pochopit, že tady vůbec nejde o "právo na vyjádření smutku". Tak už se tím netrapte.
(Už je to trochu jako flašinet)
10. 09. 2011 | 14:28

Lucík napsal(a):

Platan napsal(a):
Lucík napsal(a):
Vám prostě asi není dáno pochopit, že tady vůbec nejde o "právo na vyjádření smutku"......
...co chápu a nebo nechápu je čistě moje věc.respektujte prosím to,že někdo má jiný názor než vy!
p.s.tato slova se týkají také Vás:
Mimochodem,očekávám,že po tak plamených projevech odsuzujících projevy "čecháčkovství" budou při každém státním svátku ulice plné "nečecháčky" a pravými patrioty,v čele s autorem tohoto článku,aby tak pozvedli morální úpadek této země a ukázali nám,jak se to má dělat.
Prosím,můžete se předvést!
10. 09. 2011 | 15:11

Platan napsal(a):

Lucík napsal(a):
...co chápu a nebo nechápu je čistě moje věc...

No, to ale platí jenom do té doby, než s tím vyrazíte do veřejného prostoru. Tam se k tomu budou lidé vyjadřovat, neboť nejen vy, ale i oni mají právo na svobodné vyjádření svého názoru. Pokud vám to vadí, tak si povídejte doma s papouškem... :-)
10. 09. 2011 | 15:23

Truchlící Ovce napsal(a):

2Platan: takovéto hrdiny co všechno rozebírají a za PC s klavesnicí před sebou jsou nedotknutelní naprosto zbožňuji a na druhou stranu mne uklidňuje fakt že se nemusím bát že bych vás někdy v nějakém průvodu potkal :)
10. 09. 2011 | 15:31

Platan napsal(a):

Truchlící Ovce

Tak to byste se divil... :-)
10. 09. 2011 | 15:36

svědomí napsal(a):

Kdosi zde napsal:
"Není to jen směšné, je to volání po regresi, je to nedospělý svět, který se občas ozývá v každém z nás."

A mělo to vztah k hodnotám lidství, jimiž ten Stvůrce ve slovech "milujte se a naplňte zemi" - s malým "z" - obdařil první z lidí. Ano, byl to ten ještě nedospělý svět - Ráj - po němž se nám občas stýská. Takový svět a ještě před tím, než MU lidé vyjevili jak trapně se utnul s tou aplikací svobodné vůle do dosud ze složitosti světa vyjevené oživené hmoty a musel jim dát za vyučenou jejich vyhnanstvím do gulagu s názvem Země - s velkým "Z", aby zde "v potu svých tváří...".

Ta občasná touha proto sotva může být směšná, když je vůlí samotného Stvůrce. Spíše by měla být pokládána za zločinnou její absence.

Nu a k tématu článku? Jen odráží obraz reality. Nu a k těm, kteří kritikou nešetří?

Musíme tam všichni. Ten dříve, onen později, tu někdo sám a v zapomnění, tu jiní v houfech a za jasu reflektorů. A děje se tak neustále každou vteřinou. Dělat proto z této pouhopouhé jedné z nešťastných událostí, jakých jsou jen na silnicích denně celé přehršle a za pomoci mediální bubliny okurkové sezóny pak dokonce národní tragédii a tyátr i s vojenskými(!!!) poctami, tak to můžou jen naprosto vymaštěný paka. Nebo političtí gauneři, kterým to přišlo jako z udělání vhod, aby odpoutali pozornost od daleko závažnějších hrozeb - občanských nepokojů, počínaje odmítáním "deforem" a konče hromadami mrtvol z rasových střetů. To vás nechává chladnými?!

Uvědomujete si všichni kteří tu skučíte, že není profíka nedělajícího to jen a jen pro mamon?! Za miliony! A čím jsou vám tím užiteční? No? ... Ničím! Svět se bez nich zcela bez povšimnutí obejde a tak na vás všech z vaši vlastní blbosti a lhostejnosti, jen parazitují. Nebýt jejich nezaslouženého bohatství, mohli byste se stát bohatšími všichni, kdo jste svým přičiněním skutečným přínosem k tomu "v potu své tváře..."... Je tak na vás tristní pohled a jste hodni větší lítosti, než ti, kterých tak úpěnlivě litujete. Bylo předvídáno, že živí budou závidět mrtvým. Těch tří oplakávaných se to již netýká. Zato vás truchlících se to může týkat zatraceně osobně, pokud se ve shodě s těmi netruchlícími nepokusíte tu předzvěst změnit. Moc času na to nemáte.
10. 09. 2011 | 15:43

Kanalnik napsal(a):

Tomas Busek z Velhartic napsal(a):
... Myslim si, ze normalni a zdrave uvazujici clovek je smiren s tim ,co nasi politici vytvareji a co je jiz na kazdodennim poradku...

no neni to spis naopak? ze kazdy ne-zdrave uvazujici clovek je s tim smiren? pokud se smirim s tim, ze mne nekdo okrada a se.e mi na hlavu, a nic proti tomu neudelam a jen doma sedim rezignovane na gauci, tak je asi neco spatne...
10. 09. 2011 | 16:16

xyzy napsal(a):

Souhlasím, pane Urbane, příliš okázalé truchlení, příliš nabubřelá slova. Není zemřelých důležitějších a méně důležitých. Není projevem většího žalu svíčkami pokrytý Staromák...
10. 09. 2011 | 16:58

jíra napsal(a):

Autore,
máme to chápat jako váš svérázný nekrologový fňuk? Byla by škoda se takhle novinářsky utnout, zvlášť když vám jde o dobrou věc.

Mně třeba píchlo u srdce, když jsem se o té tragédii dozvěděl. Jak vás? Nenapsal jste o tom v tomto článku ani čárku. U jiných tragédií taky pociťuji lítost. Tady ale jsme navíc těm klukům fandili, bojovali srdcem za sebe i za naše barvy, dokázali obstát a šířili tak dobré jméno naší země. Zaslouží si účast poněkud víc.

Tak trochu vlastně chápu váš postoj, něčím jste v životě prošel a stále to ovlivňuje vaše vnímání. Nechápu však, proč tyhle tragické události spojujete s nějakými byť velkými nešvary z výroční zprávy BIS. Mohl jste se snad vedle soucitu s hokejisty pozastavit nad sdělovacími prostředky, když vám to vadí, ale těžko je tím změníte.

Vidím to tak, že prostoru je dost na obojí, že nás může silně zajímat to i to. Momentálně je to tahle aktuální tragédie, ta opravdu nepočká.

Ale určitě nás taky dost zajímá i dlouhodobě tragický stav naší politiky a justice jako celek, zkorumpovanost mnohých politiků a úředníků, neblahý vliv mnohých podnikavců vůči státním, veřejným i občanským financím skrze různé nelegální sofistikované penězovody. Zklamali naši důvěru, takže je potřeba to rázněji prověřit, když se nesnažili sami to prověřovat spolu s jimi hlásanou důvěrou v to, že láska a pravda zvítězí. A nic proti tomu politici neudělali, naopak to stále bagatelizují. Mohl nás asi trknout už nesmysl, že u nás v Česku jaksi nelze ani odlišit špinavé peníze od čistých - že to v různých případech jde, když se chce, ukazoval například už i letitý seriál Chobotnice o italských mafiánech. Různí mocipáni různými cestičkami vyšetřování spíš potlačují.

Jestli chceme u nás zvýšit produktivitu hospodářských aktivit obyvatel, ať v pracovním poměru či jako poctivou podnikavost, jako hlavní zdroj, jak pozvednout naši ekonomiku a životní úroveň i pro širší vrstvy obyvatel, je třeba se zbavit permanentní blbé nálady.

Ta už je tak hluboce v podvědomí, že je ventilovaná spíš pogromy než tlakem na řešení toho podstatného, vůči čemuž lidé naopak cítí jakousi bezradnost a bezbrannost. Je přece zvláštní, že na jedné straně má prezident takovou podporu veřejnosti a na straně druhé se lidé dlouhodobě pozastavují nad jeho někdy opravdu velmi podivnými výroky. Od převratu stál v čelních pozicích, ale skrze tyto výroky také v čele mnohých přehlížených nepravostí a ty nám přerostly přes hlavu. Když si uvědomím, že naše svoboda v listopadu 1989 byla mladá a slabá, podobně jako kdysi v Rusku před říjnem 1917, skoro mi to připadá, že u nás do značné míry pole ovládla jakási zvláštní kleptokratické cesta leninského typu, kdy vítěz bere všechno a před ním aby každý jen hačačal. Takže nový moloch, sami se častují pojmy dinosauři, krakeni, buldozeři.

Pokud se však najdou odvážní průkopníci, možná vlastně jako nějací novodobí téměř disidenti, když ti původní se spokojili jen se odstavením molochu bývalého, aniž by bránili vzniku molochu nového, budou se o tohle lidé dost silně zajímat.

Hezký den všem.
10. 09. 2011 | 17:09

xyzy napsal(a):

to Helča:

V mnohém máte pravdu. Ale: pokud budu cítit potřebu zapálit svíčku a pietně tak vzdát hold památce zemřelých, udělám to v klidu doma, nebo někde na tichém osamělém místě.
PROČ u mnoh alidí potřeba takové okázalosti, zapalovat ji někde na veřejném prostoru? Nedivme se proto, že vnímavější lidé v tom vidí hodný kus nepatřičné okázalosti a necitelnosti k pozůstalým. Navíc i jakýsi projev zcela zbytečné stádovosti.

Nikdo nemá právo upírat druhému nárok na osobní projev smutku. Jde jen o to, aby to byl projev citlivý a adekvátní.
10. 09. 2011 | 17:11

Jean Paul napsal(a):

Souhlas, ovšem "vyspělou kulturou" bych moc neoperovat - stačí, aby při autonehodě zahynula "princezna lidských srdí" a celá kolébka vyspělé kultury (UK) se promění v kýč daleko obludnějších rozměrů.
10. 09. 2011 | 18:14

JCN napsal(a):

Dobrý den, pane Urbane,
musím upřímně přiznat, že ačkoli ne vždy s Vámi souhlasím (přesněji - většinou spíše ne), tentokrát bych na Vašem textu nepozměnil ani slovo! Stoprocentní pravda, bohužel, zejména argument o našich vojácích v misích je přesný, jakož i odkaz na to, že praví chlapi (a vsadím se, že ti 3 k takovým patřili) by se té nacionalistické šaškárně museli vysmát... škoda jen, že alespoň jeden z nich nebyl alespoň trošku cikán - chtěl bych pak ty naše "skákající Čechy" slyšet!
10. 09. 2011 | 18:30

Petr Slouf napsal(a):

Pane Urbane, vy jste možná na tomto případě postihl chování určité časti našeho národa, určitý vzorec chování. Včetně mediální podpory, která vedla k vyhrocení smutku nad odchodem národních hrdinů za hranice vkusu a důstojnosti.
Ale zrovna u Vás bych očekával, že se více než jednoduchou a poměrně primitivní dehonestací vlastního národa, jehož jste příslušníkem, budete zabývat příčinami, proč tomu tak je a hlavně, že nabídnete řešení a cestu ke zlepšení Vámi kritizovaného stavu. Vás snad překvapilo, že po tom, co tento národ ztratil až na pár vyjímek, defacto veškerou mravní a kulturní elitu, samozřejmě i svou vlastní vinou, hledá své hrdiny ve sportu? A zejména v hokeji, kde dosáhl největších úspěchů? Ve sportu, který sehrál významnou roli v historii tohoto národa s přesahem i do roviny politické? Připomenu jen události před MS v Londýně a v r. 1969.
Místo snadné bezuzdné kritiky s rysy demagogie raději nabídněte konstruktivní nápravu a sdělte nám, co Vy osobně jste pro ni udělal.
10. 09. 2011 | 18:37

jíra napsal(a):

Jean Paul

Možná, že to s tím truchlením tehdy v UK přeháněli ještě víc. Ale ono to vlastně lze docela chápat.

Sdělovací prostředky vedle zvýšení čtenosti upozadily zármutkem i svoji spoluvinu na její smrti. Vzdyť platily horentní sumy za pikantní snímky celebrit, princeznu nevyjímajíce, různým papparazziům a ti krajně osobně nepříjemnou honbou za nimi nehodu vyvolali.

Její dobře se rozvíjející osobní vztah s bohatým muslimem byl jakýsi příslib toho, že aspoň v těch nejvyšších kruzích společné soužití různých kultur je možné, což může symbolicky podpořit mír ve světě, jenže to naráz padlo. Jako by tím končila celá jedna naděje pro budoucnost. Proto i tolik spikleneckých teorií kolem toho.

A Diana byla především jejich Princezna. Spoluúčast byla jaksi samozřejmá. Její svatbu, trápení a rozvod sledovali také dost silně.

V tom posledním vidím tak trochu podobnost s možná přehnaným emotivním vnímáním hokejistů našimi fanoušky jako novodobých rytířů, vždyť ty osobní bitky v zápase jsou dost tělo na tělo. I když zde hraje zase velkou roli faktor typu "chléb a hry".

Ale jestli zde autor blogu chtěl narážet na nebezpečí postupné chmurné přeměny společnosti v cosi odevzdaně už jen stádovitě sázejícího na smrt jako ve filmu Running Man (Běžící muž), mohl to asi udělat poněkud šikovněji, taktičtěji (a takové sázky ve světě už déle existují). Já několik let TV nemám, svíčky na náměstí také nedávám, to asi již poněkud přehnané pozdvižení nesleduji, ale asi ten ventil mnozí lidé potřebují. Lepších příležitostí, jak projevit veřejně silné kladně spoluúčastenské emoce, tu moc není. Vlastně to vnímám spíš pozitivně: Lidé takových kladných emocí hromadně ještě pořád schopni jsou. Teď je ještě moci smysluplně uplatnit i v tom, co by nás už skutečně mělo dost emotivně zajímat.
10. 09. 2011 | 19:04

Kverulant napsal(a):

Naprosto souhlasím s článkem, díky, pane Urban. Upřímnou soustrast, že musíte číst řadu pitomých komentářů lidí, kteří si buď nepřečetli celý komentář nebo nechtějí rozumět, o čem píšete. Jen houšť.
10. 09. 2011 | 19:17

Karel D. napsal(a):

Pane Urbane, dekuji za verejne vyjadreni nazoru, kterym si v dnesni ceske spolecnosti asi nadelate mnohem vic nepratel, nez pratel.
Jen bych mel velkou vyhradu k tomu, ze ten postoj "kdo neplace, neni Cech", coz jsem nekde letmo zahledl, stavite do kontrastu k lhostejnosti a cynicnosti mnoha nasich spoluobcanu k verejnym zalezitotem. Mne spis prijde sokujici, ze mnoho lidi povazuje za nutne nebo spravne truchlit za lidi, ktere osobne neznali, a to v dobe, kdy cim dal tim vice nasich bliznich odchazi z tohoto sveta, aniz by se jejich pozustali obtezovali se s nimi dustojne rozloucit ...
10. 09. 2011 | 19:36

Štěpán napsal(a):

Už jsem četl a slyšel leccos, co se snažilo vyjádřit plytkost dnešního "češství-občanství", ale Vy jste to vystihl zcela přesně bez obav i bez příkras. Zkrátka konečně zaznělo mezi tím fňukáním něco s koulemi. Smekám.
10. 09. 2011 | 22:16

brust napsal(a):

Jak je zkorumpované vedení státu, takovou hydru máme i médiích. S článkem pana Urbana lze jenom souhlasit. Pane Nika nesdílím s Vámi, že za tuto komedii nese odpovědnost celý český národ. NE ! NENESE ! Plnou odpovědnost nesou vlády pod vedením ODS a ČSSD . Tyto dvě strany kontrolují média, určují vedení, které je extrémně finančně nadhodnoceno, bohužel ale za peníze daňových poplatníků.Druhou hydrou je katolická církev, která v tichosti čeká na tučné odpustky, ač 70% občanů je ateistů a nesouhlasí s nějakým vyrovnáním. Protože katolická církev veškerý majetek nakradla, samá se podílela na zločinech proti lidstvu.
Neslyšel jsem, aby média, vedení státu a katolická církev nějakým způsobem truchlila za miliony povražděných občanů vojsky USA a NATO. A každý občan je před bohem a zákonem rovný.Neslyšel jsem, aby alespoň Vlk, Duka a katolické duchovenstvo ctilo desatero přikázání.
10. 09. 2011 | 22:26

tunel plné krve napsal(a):

Jsem přesvědčen,že ty souhlasné příspěvky píší stroje,nikoliv lidé se zdravým srdcem!!! Vzpoura robotů!!!
10. 09. 2011 | 22:56

Targus napsal(a):

To Jan Urban:

Urban, vás jednoduše se.., že to s hokejkou neumíte tak dobře, jak ti tři, pročež musíte sepisovat své myšlenkové výpotky, abyste nezdechnul hladem.
To je celá pravda o vašem blogu.
10. 09. 2011 | 23:27

Al Jouda napsal(a):

To tunel krve :
To se opravdu, ale opravdu mýlíte, protože Captcha pana Stejskala sem žádné stroje nepustí !!:))))
10. 09. 2011 | 23:36

Navvy napsal(a):

Tak jsem se dočetl, že český národ je primitivní. No, říká se: "Podle sebe soudím Tebe."
10. 09. 2011 | 23:37

zivocich napsal(a):

kriste pane co to tady všichni melete? Pan Urban popsal svůj názor a postoj. Zřejmě není sportovní fanoušek, ale odsuzovat truchlení fanoušků nad svými hrdiny mi příjde poněkud drzé. Každý má svůj rozum a své zájmy. Je to tu jako když pejsek s kočičkou vařili dort. Co má společného smutek sportovního fanouška s médiální masáží??? Co má společného hasič či policista se sportovci??? Viděl snad někdo z vás mistrovství světa v chytání padouchů či v hašení požáru??? Prostě je to tak. Nejde tu o mediální hvězdy nýbrž o hvězdy světového sportu a hlavně čechy, kteří více než důstojně reprezentovali republiku. Nebo snad někdo z vás může říct, že články o nich plnily obden stránky novin nebo bulvárů??? Takže pokud nikoho z vás hokej nezajímá, netruchlete, ale nekritizujte druhé. Pokud si stěžujete na mediální masáž, politiku... říkám ANO, ale nemotejte tyto rozdílné věci dohromady a nedělejte z lidí pitomce. S některými názory souhlasím, ale je až nestoudné hanit člověka, který před rokem slavil na Staroměstském náměstí titul MS a dnes smutní nad svými hrdiny.
10. 09. 2011 | 23:48

Ladislav Szabó napsal(a):

Normálně žádné komentáře nikam nepíšu, ale tenhle článek mě silně hnul žlučí. Souhlasím s vámi, pane Urbane pouze v jediné věci, přílišná medializace podobných událostí není zrovna to pravé ořechové. Ale to ostatní co píšete... nikoho nechci soudit za svoje osobní názory, každý má na ně právo, ale vám chybí trošku respektu k názorům a pocitům jiných lidí. Odsuzovat někoho, kdo truchlí pro člověka, kterého sice osobně neznal, ale přinesl mu aspoň trochu radosti v tomhle bídném světě, ve kterém pravda nevychází najevo, slabší nikdo nechrání a spravedlnost nevítězí, je hodně ubohé. Mírně zkrotit svoje ego by vám neškodilo, protože až přijde řada na vás, je možné, že po vás neštěkne ani pes.
10. 09. 2011 | 23:49

tunel plné krve napsal(a):

Ladislav Szabo. Pište!!! Máte srdce a zdravý selský rozum,čehož je v tomto státě pomálu. Ale kavárenských pseudointelektuálů a humanitárních bombarďáků je zase,aspoň tady, mnoho. Dobrou noc!
11. 09. 2011 | 00:18

tunel plné krve napsal(a):

Al Jouda. A ten mr. Stejskal je člověk? Jste si jistý?
11. 09. 2011 | 00:22

Jan Vlček napsal(a):

Mluvíte mi z duše, pane Urbane.
11. 09. 2011 | 02:18

Denis napsal(a):

I ja souhlasim s panem Urbanem kompletne.
Citim s rodinami ktere ztratily sve syny v tomto leteckem nestesti.
Ale vydelavat na tom v televizi takovym zpusobem a delat z toho narodni katastrofu s fanfarami - je neprimerene, az nedustojne.
Mne zajima jakto ze bohaty klub cestoval v takovem spatne udrzovanem srotu - ktery nemohl ani vzletnout.
To je k vzteku !
11. 09. 2011 | 07:59

sano napsal(a):

Autor má jednoznančně pravdu: asi už se hranice nevkusu, kýče a normality promíchaly tak, že to většině lidí přijde normální, ale je to ve skutečnposti odporný mediální humbuk. Postupně přistupujeme na to, že nám média zprostředkovávají umělé emoce, které nahrazujískutečný život. Zprávy jsou dneska o tom, že "narodilo se žirafátko" - JÉÉÉ, "spadlo letadlo s hokejistama" - BÚÚÚ,...
11. 09. 2011 | 08:55

Martin Mrkvička napsal(a):

článek je pravda, už ve starém Římě byly hry pro chátru aby se bavila a nebouřila se. Teď je to samé.
11. 09. 2011 | 10:13

Birkoff napsal(a):

Všem přeju hezký den.Sám za sebe můžu říct,že o politiku se zajímám minimálně,ale lhostejná mi taky není.Za třicet let mi neudělala ani jednou radost,nebaví mě sledovat trapné tlachání pánů poslanců v přenosech ze sněmovny a navíc se nemůžu zbavit pocitu že si tram každej hraje tak nějak na vlastním písečku a český národ je jim ukradený.Reprezentace nulová....O hokej se zajmamám podstatně víc.Na repre urovni mi přináši radost i smutek,baví mě sledovat jak ti kluci chtěj být nejlepší na světě a vychutnávájí si tu radost i s fanoušky kteří,tu radost i smutek prožívají s nimi.Pane Urban to,že vás sport nezajmá a nepochopil ste ho je vaše věc.Noviny číst nemusíte a na zprávy nekoukejte když vás to nebaví číst nebo sledovat...Já taky politické rubriky přeskakuji a přenosy z poslanecké sněmovny vypínám...
11. 09. 2011 | 10:31

tunel plné krve napsal(a):

Mrkvička. Co Vy jako elitář děláte proti bordelu a mafii,která tu vládne? Děkuji!
11. 09. 2011 | 11:34

tunel plné krve napsal(a):

Sano. Ty máš divný vkus,když sleduješ a čteš česká média,která s námi manipulují zcela ve všem!!! Proč nepíší média o ISLANDSK0 REVOLUCI???
11. 09. 2011 | 11:37

Agent W4C napsal(a):

Už ve starověkém Římě měli více rozumu...tam se dával obyčejným lidem chléb a hry...Ti naši (potentovaní potentáti) si myslí,že stačí jen ty hry...
11. 09. 2011 | 11:45

Martin Uher napsal(a):

Je to smutné, ale je to tak. Máte pravdu, pane Urbane.
Jen ta absolutizace není na místě. Jedná se velmi viditelné, převažující, možná i v některých skupinách dominující postoje, nikoliv však o jakéhosi všeobjímajícího národního ducha.
To je přílišné zjednodušení.....
11. 09. 2011 | 12:05

tunel plné krve napsal(a):

Mrkvička,Sano. Kde jste?
11. 09. 2011 | 13:13

Grandgousier napsal(a):

Pro nesouhlasné typu Marek S atp., po přejmenování země na Česko by bylo dobré nahradit státního lva hokejkou, oštěpem a znakem home credit.
11. 09. 2011 | 17:35

Alenka napsal(a):

Pane Urbane,máte pravdu.Výstižný článek o naší české povaze :-).
11. 09. 2011 | 17:36

tunel plné krve napsal(a):

Alenka. A jakou máme my Češi povahu? Děkuji!
11. 09. 2011 | 18:07

tunel plné krve napsal(a):

Byl jsem dnes na Staromáku a přál bych to všem včetně p.Urbana,protože by pak nepsali takové prvoplánové odsudky-tichá důstojná pieta bez patosu a zbytečných slov. A velmi pozitivní energie,které je všude v Čechách jako šafránu...
11. 09. 2011 | 19:31

ajeto napsal(a):

Souhlas s článkem p. Urbana, ač ho jinak jako novináře nemusím.
11. 09. 2011 | 19:38

L. D. Verner napsal(a):

Reakce na článek Jana Urbana, za který mu moc děkuji, dokladuje skutečnost, o které se mluví málo, ne-li vůbec. Kdo v naší zemi okupuje veřejný prostor? Nemorální politici, průměrní umělci, draze placení sportovci a skandální média. V naší zemi jsou skvělí filosofové, vědci a lékaři světové úrovně, výtvarní umělci, kteří jsou více známi ve světě než u nás, lidé, kteří každodenní prací pozitivně posouvají naší společnost a nikdo je nezná. Opravdu se tolik bojíme, že většina dobrých zpráv a příběhy chytrých a šikovných by odradily lidi od jejich čtení či sledování? Opravdu potřebujeme kupčit s lidskou tragédií, abychom se uměli sejít na náměstích? Kdy nastane ono vytoužené období duchovního růstu a naděje na obnovení morálních hodnot? Pokud to nebude brzy, začněme plakat sami nad sebou.
11. 09. 2011 | 19:41

tunel plné krve napsal(a):

L.D.Verner. Mohu Vás požádat o jména našich světových filosofů? Děkuji.
11. 09. 2011 | 20:02

tunel plné krve napsal(a):

Verner,Mrkvička,Sano a další.Žvanilů a českých pokrytců máme opravdu dost a dost,jak říkal jeden bodrý vesničan-Takových n....u za hodinu kýbl!
11. 09. 2011 | 20:19

Petr napsal(a):

Pod tenhle článek bych se mohl podepsat. Díky bohu, už jsem si myslel, že jsem jediný na světě, kdo se na to dívá takhle. Národnímu fňuku zdar!
11. 09. 2011 | 20:21

Novák napsal(a):

PRO Tunel plné krve : pane jste jeden z těch , co nedají ani v klidu usnout , vaše duše vyzařuje něco zvláštního - pozor nenadechujte se , není to vůbec nic tak hrozného jak si myslíte , dokonce to není skoro vůbec nic a řekl bych že to není ani poznat. Vaše ego je tak krásně čistě vyprázdněné a vaše duše je tak čistá bez nenávisti jen proto že jste vše co bylo ve vás špatného nakydal tady na blogu.
11. 09. 2011 | 20:40

tunel plné krve napsal(a):

Novák.Klidnou dobrou noc,pane Nováku a mír v duši Vám ze srdce přeji!
11. 09. 2011 | 20:45

Kamila napsal(a):

Znám jednoho takového jako je Tunel plné krve , jinde si nechá říkat hlava plná sra..k , a jinde se jmenuje ZUTRO a dává si k nicku obrázek Tómy Hluchoněmce.
Ale všude je v něčem stejný, všechny otravuje svou jedovatou slinou a z hodně blogů a for jej už vyhodili. Pane tunele plné krve, vraťte se do ústavu a dejte pokoj nechte lidi říct svůj názor bez vašich jedovatých slin.
11. 09. 2011 | 20:48

tunel plné krve napsal(a):

Kamila. Neupírám Vám žádné právo ani Vás neposílám do léčebny...A mně to dopřejte.protože zítra už mě k tomu zřízenci nepustí. Díky. A nemusíte mé příspěvky či Blesk číst.
11. 09. 2011 | 20:58

Navvy napsal(a):

Celý ten článek je hloupý a nevkusný. Je zbytečné ztrácet čas delšími komentáři k takovému blábolu.
11. 09. 2011 | 22:56

beďar napsal(a):

Navvy. Díky.Konečně vyčerpávající a mé mysli lahodící komentář,a tak mohu jít spát.Dobrou noc!
11. 09. 2011 | 23:01

hlava plná sajrajtu napsal(a):

To Kamila. Ségro,ozvi se? Díky. Rád bych pokecal....
11. 09. 2011 | 23:11

Ladislav Szabó napsal(a):

To: Tunel plné krve a všem ostatním

Nemohl jsem být na staromáku, protože jsem byl v práci. Byli tam ale moji známí a jednoznačně mi potvrdili to co říkáte. Atmosféra smutná ale protkaná neskutečně pozitivní energií. A co to dokládá? Že i když se takhle dokážeme semknout jen výjimečně (při vítězstvích nároďáku nebo při podobných tragédiích) tak pořád to dokážeme. Zas tak ztracení ještě nejsme! Ti, co tady kydají hnůj na všechny strany, ničeho podobného očividně schopní nejsou. Ale to je jejich problém. Egoismus ještě nevymřel. A to, že na ten staromák nikdo z nich nešel vysvětlit všem truchlícím, že jsou vlastně hlupáci, včetně pana Urbana, to je zase důkaz zbabělosti.
12. 09. 2011 | 00:02

kočka šklíba napsal(a):

Ladislav Szabó, nějak jsem nepochopila jak Vaše vzletné tvrzení " Egoismus ještě nevymřel." souvisí s akcí na Staromáku. A také mně není jasné jak se "dokážeme semknout", když náš nároďák vyhraje. Já chápu výraz "semknout se" jako za něco nebo proti něčemu, ale nechápu jak se můžeme semknout, když hokejisti získají třeba titul MS. Něco ve stylu "kdo neskáče není Čech" ?. Ale to přece není žádné semknutí, to je davové oslavování úspěchu.
Truchlící na Staromáku nebyli hlupáci a Urban, ani většina zde diskutujících to netvrdí, kde to vidíte? Tvrdí poněkud něco jiného, a to, že lidé podléhají mediální masáži, hysterii, a že by bylo potřeba, aby se opravdu semkli v oblastech, kde je to velmi důležité, tedy především jako občané státu, kde je v rozvalu téměř všechna správa a kde mafiáni společně s politiky rozkrádají i ty poslední zbytky veřejných služeb. A to se opravdu bezprostředně týká a bude týkat všech z nás, kromě maximálně takových 10% "těch nahoře".
Pro nechápavé, svoji účast s tragédií jsem vyjádřila pod paní Appletovou a nijak tento můj názor pod zdejším blogem nesouvisí s tím, že jejich smrt je samozřejmě nenahraditelnou ztrátou pro jejich blízké.
12. 09. 2011 | 01:37

Miky napsal(a):

Omlouvám se,smrt ČZ hokejistů mne nebere.(..asi proto,že..Nenysu czech-sorry!).
12. 09. 2011 | 08:44

Jenda napsal(a):

Myslím, že lidé, nebo chcete-li "národ", se upíná k hokejistům nikoliv z preference, ale z nouze. Přestože z větší části souhlasím s komentářem pana Urbana, je mi jasné, že i částečně těží z klasické novinářské úchylky a tou je potřeba se lišit a nevézt se na momentální módní vlně. Nebylo by totiž o čem psát. Tryzna za hokejisty je přehnaná, to je jasné. Stejně jasná je i podpásovka pana Urbana, kdy své názory vkládá do hlav mrtvých hokejistů. To se nedělá, protože to nelze vyvrátit. Navíc je to nevkusné. Zhruba stejně jako vzlykající hvězdy KHL na náměstích. Byli to dobří hokejisté, dobře reprezentovali Českou republiku. A je škoda, že zemřeli tak mladí. Tečka. Dojit emoce z fanoušků je však něco naprosto neomluvitelného....
12. 09. 2011 | 09:20

qwe napsal(a):

Nesouhlasím, že se ČT jako veřejnoprávní televize podlehla masovému vkusu a zapojila se do té nechutné a nevkusné hry okolo smrti tří hokejistů. Není to poprvé. Velmi se úrovni přibližují komerčním televizím. Pokud jde o účast arcibiskupa Duky na té "pouťové" podívané, věřím, že se k ní vyjádří věřící. To, že se pan arcibiskup rád vystavuje záři mediálních "sluncí", to si všímám už nějakou dobu.
Pokud jde o "zásluhy" hokejových gladiátorů, myslím, že strýček Jedlička pobavil za svůj život mnohem víc českých dětí a když zesnul masové panychidy veškeré žádné. Myslím, že špičkový vědec přináší naší zemi mnohem víc prestiže, to ovšem běžný konzument neregistruje, jeho obzor zcela vyplňují výkony pohádkově placených gladiátorů, kteří vystupují v arénách tu na západě, tu na východě, málokdy doma, většinou tehdy, až cizina ztratí zájem.
A pokud jde o tolik kritizovanou vládu - máme ji takovou, jakou si zasloužíme. Myslíte, že my - "lid"- jsme lepší?
12. 09. 2011 | 09:39

Džony napsal(a):

Tak se na Václaváku doskákalo,takovej parádní fůnus neměl snad ani Gottwald a život de dál.Že ty pozůstalý taky nezapálili svíčku za toho mladýho lampasáka,kerej se zastal před pár léty ve vlaku ňáký ženský a kerýho pak ty jejich nalitý soukmenovci vyhodili za jízdy pod protijedoucí vlak?Jo,máme krásnou mládež,jak řekla kdysi na jedný slezině Gusta Fučíková.
12. 09. 2011 | 11:43

skeptický napsal(a):

Je dobré,že tu ještě zůstali novináři vlastenci,kteří to vidí,a nebojí se říci,jak to je.

Dokud jsem zvědavý,žiji.
V américe mají rčení : Curiosity killed the cat.
12. 09. 2011 | 11:55

Helimadoe9 napsal(a):

Milý pane Urbane, na rozdíl od většiny přispěvatelů se na Vaše blogy těším a a většinou s nimi i souhlasím. Jsme stejně staří, stejně jako Vy mám vysokoškolské vzdělání,považuji se za inteligentního příslušníka střední třídy a občana tohoto státu, který se o politiku stará a zúčastní snad všech veřejných projevů občanské nespokojenosti a neposlušnosti, na které jsme se zmohli. Tentokrát s Vámi nesouhlasím. Víme oba a naše generace s námi, že vztah Čechů k hokeji byl vždycky trochu širší a lidi, kteří se bez moderních sociálních sítí sešli spontánně na Václaváku, aby oslavili slavné vítězství našich nad sbornou 2:0 a 4:3,nebyli tupým stádem... A dávat vinu hokejovým fanouškům za to, že jsme tam, kde jsme a nic proti tomu neděláme je alibistické!!! a laciné!!! I s tou smrtí je to složitější. V téhle zemi probíhá 65% pohřbů bez obřadu a zeptejte se na počet uren, které si nikdo nevyzvedl... Nechte ty lidi, ať dostojí těm málo novým rituálům, které si tahle společnost vytvořila a nekárejte je, neponižujte a nezesměšňujte. Děsila jsem se, aby se ten spontánní Staromák nezvrhl, rakve na náměstí mě vyděsily - přesto jsem položila růži, zapálila svíčku a zapsala se i za rodinu do kondolenční knihy...
Buďte zdráv a na Váš další blog se těším jako vždy.
12. 09. 2011 | 12:20

hlava plná sajrajtu napsal(a):

gwe,Džony,skeptický. To jsou média a vláda pro Vás a i vlastenec Urban je Váš. Ale věřím,že už brzy budete patřit mezi devianty...Honzo vlastně Džony,Ty lžeš víc,než Rytmus života-nikdo neskákal,mládež od 1-8o let,a další rádoby nadřazané postřehy českého maloměšťáka hloupého,jak Honza z reality nikoliv z pohádky...
12. 09. 2011 | 12:22

Kamila napsal(a):

Pane Urbane,
skvělý článek, naprostý souhlas!! A všichni, kdo tu tvrdí opak a snaží se tento článek zesměšňovat jenom dokazují pravdivost Vašich slov.
12. 09. 2011 | 12:31

hlava plná sajrajtu napsal(a):

Kamčo,to už si psala včera. Přijď na kafe a poklábosíme o ničem jako vždycky.
12. 09. 2011 | 12:36

Ladislav Szabó napsal(a):

To: kočka šklíba
Jestli se v tom chcete dál pitvat, prosím....

Ono vzletné tvrzení o egoismu se vztahuje na ty, kteří opovrhují pocity a emocemi jiných lidí a přitom si myslí, že sami jsou lepší. Neochota vnímat zkušenosti a názory z pohledu toho druhého, případně se mu za to vysmívat je bohužel důsledek stavu celé společnosti. Tak to vidím já a tak mě to učil můj vlastní děda.

Co se týče slova "semknout se", nejsem lingvista. Významově se sem asi úplně přesně nehodí a "kdo neskáče není čech" žádné semknutí není, co si budeme povídat. Ale! Vy v tom třeba vidíte davové oslavování úspěchu, ale to je podle mě trochu nepřesné. Kdyby byl hokej méně populární, tak ty úspěchy bude oslavovat méně lidí a nebylo by kolem toho tolik humbuku. Copak je nějaký rozdíl mezi oslavením úspěchu v komorní atmosféře a v davu lidí? Chodíte na koncerty nebo do divadla? Když diváci zatleskají, protože se představení povedlo je to něco jiného? Dobře, se sportem se to nedá příliš srovnávat, protože při sportovních kláních obvykle jedno družstvo musí překonat schopnosti druhého, aby zvítězilo, kdežto při koncertním výstupu hudebníci mohou maximálně překonat sami sebe. Ale sport není jenom o vítězství za každou cenu, ale i o schopnosti přijmout porážku, což vede k pokoře. Když se něco dělá davově, už to hned plno lidí vidí špatně a staví se na odpor. Ale copak v jádru niko z nás není rád, když udělá radost co největšímu počtu lidí? Jsme tvorové společenští a potřeba sdružovat se a sdílet je nám vrozená. A protože díkybohu nejsme stejní, je tohle sdružování a sdílení tak rozmanité. Někdo rád vdolky, jiný holky. Sdružování se do většího počtu má hodně blízko k davové hysterii, o tom není pochyb, ale má úplně stejně daleko i k semknutí.

Kde vidím, že pan Urban a jemu podobní si myslí o lidech na staromáku, že jsou hlupáci? Stačí si číst mezi řádky a vnímat pohrdající tón jejich příspěvků.

A co se týče semknutí se v důležitějších oblastech? To nikde pro změnu nezpochybňuju já. Ale zeptám se vás na jednu věc - chodíte volit? Jestli ano, pak jste podlehla davové hysterii, kdy vás oblbnou sliby, že tím něco můžete změnit. Chodíte totiž volit pořád ty samé gaunery. A i když zvolíte někoho nového a myslíte si, že tam zavede pořádek a gaunery umravní, tak podléháte zase davové iluzi, kterou vám ti gauneři naočkovali.

A ještě něco bych chtěl dodat: méně se ušklíbat, kočko šklíbo, a více se usmívat, je prospěšné. To mi věřte ;)
12. 09. 2011 | 12:48

hlava plná sajrajtu napsal(a):

Ladislav Szabo. Skvělý příspěvek,bez urážek a přitom zdravě kritický a navíc nadějný.Měl jste zřejmě skvělého dědu. Čest jeho památce !!!
12. 09. 2011 | 13:00

Pavel napsal(a):

vyborne napsany, na 100% se ztotoznuji
12. 09. 2011 | 13:15

intouš napsal(a):

Šel jsem se včera projít, s úmyslem skončit na Střeleckém ostrově na Xindlu X se skupinou tvořenou klienty Jedličkova ústavu,ale zasekl jsem se u sv.Václava,kde byla zajímavá akce k 11.září a najednou jsem zjistil,že ten koncert nestíhám,tak jsem se šel podívat,ač jen televizní fanda na Staromák a byl to pro mě povznášející zážitek,který řadím mezi Palachův týden a pár akcí po 17.listopadu. Na Letnou jsem již tenkrát nešel-fobie z davu,atd..Ten pocit už mi nikdo nevezme a Ti,kteří zde píší souhlasné příspěvky s negativním Urbanem se hluboce mýjí s realitou...Vše je a bylo včera úplně jinak a já bez vlastní zásluhy byl obohacen o pocit,že by se dalo i zde žít slušně a srdečně. Díky všem,kteří mi včera tu naději dali-hokejisté,fanoušci,záchranáři,policajti,choreografie pietního aktu,světlo z oblohy svíček....
12. 09. 2011 | 13:17

Helimadoe9 napsal(a):

intouš
Díky za Váš příspěvek. Dlouho jsem hledala správný výraz pro pocit, který jsem z článku pana Urbana měla chemical, sidentsi- intelektuální snobismus, to je správné slovo.
12. 09. 2011 | 14:30

qwe napsal(a):

doporučuji: http://skarka.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=209364&bk=33951
velmi výstižné
12. 09. 2011 | 14:42

Rafjef napsal(a):

Výborně napsáno, doporučuju jako povinnou četbu pro gymnazisty...
12. 09. 2011 | 16:10

zčech napsal(a):

‎" Dyť von ten hokej je to jediný co tenhle národ proboha drží tak nějak pohromadě! Na druhou stranu co má jako ten normální občan s tou svodkou BIS jako dělat? Rozčilovat se a nadávat, svhrnout dočista holejma rukama tenhleten režim jako či dokonce nedej Bůh emigrovat? Ba ne, dokud máme na pivko a v telce dávaj Gambrinus ligu a šéf tak nějak neprudíl tak bychom byly blbý né, se jako nějak doprovolně angažovat. Copak jsme jako nějaký chartisti či co, kdepak na nás s nějakými tydlety ideáály". ) ....: ))) No asi tak pane Urbane.
12. 09. 2011 | 19:02

ali napsal(a):

Ladislav Szabo
Vystihl jste to zcela přesně, díky..
13. 09. 2011 | 08:49

Lála napsal(a):

Pane Urbane,
mluvíte mi z duše, nešlo to napsat lépe.
Dva ze tří zesnulých hokejistů jsem znal osobně a to co se kolem této tragédie strhlo, je trapné divadlo..
Přesně, uctění památky je spíše o tichém smutku..
Tři rodiny přišly o své nejbližší, manželky o muže, děti o otce, rodiče o syny. Zaslouží si úctu a soucit. Ne ufňukané orgie sebelítosti. Byli to tři skuteční profesionálové a chlapi. Takovému svérázu národního fňuku by se mohli jenom smát.
13. 09. 2011 | 11:14

Zuzik napsal(a):

to co se stalo v Jaroslavli je opravdu smutné, kdo chce truchlit, ať truchlí a spojovat to s politikou či stavem českého národa mi přijde otřesnější, než to co předvádí média
13. 09. 2011 | 12:13

Zuzana napsal(a):

je smutné, že lidé (včetně 3 našich hokejistů) museli zemřít, ale kdo si chce truchlit, ať si truchlí a srovnávat to nějak s tím, v jakém stavu se nachází náš národ včetně politického mi přijde ještě horší, než to co předvádí média kvůli pádu letadla v Jaroslavli
13. 09. 2011 | 12:18

beďar napsal(a):

Lála. Jak můžete vědět,že by se tomu smáli? Ale jsem přesvědčen,že byste o jejich známost přišel!! Vy za svou nabubřelost a pýchu si zasloužíte pouze soucit...
13. 09. 2011 | 16:08

etan napsal(a):

citace: NEO - Tohle je jeden z nejhnusnějších článků .... nechal ostatní, ať se sami rozhodnou, zda budou či nebudou plakat nad hokejisty a číst či sledovat zprávy k této tragédii.

Co kdyby jste se držel vlastního návodu a respektoval totéž u druhých ? Neděláte nic jiného než oni - máte svůj názor. Tak respektujte i cizí
13. 09. 2011 | 16:42

Džony napsal(a):

Nojo,tak Václavák je po tom skákání vomytej slzama a co dál?Že by se ešte ze soklu sundal Svatej Véna,patron země Česko a místo toho že by se tam dala ňáká vzácná skulptůra vod Knížáka se skříženejma hokejkama.
14. 09. 2011 | 20:30

kočka šklíba napsal(a):

Ladislave Szabó, tak to bude chtít přírodovědcovu metodu (na něj nemám, ale pokusím se :D).

Takže:
„Jestli se v tom chcete dál pitvat, prosím....“

Pitvat, proč, normálně odpovídám na diskusní příspěvek jak je zde zvykem.

„Ono vzletné tvrzení o egoismu se vztahuje na ty, kteří opovrhují pocity a emocemi jiných lidí a přitom si myslí, že sami jsou lepší. Neochota vnímat zkušenosti a názory z pohledu toho druhého, případně se mu za to vysmívat je bohužel důsledek stavu celé společnosti. Tak to vidím já a tak mě to učil můj vlastní děda.“

Vaše další vzletné a emociální tvrzení nic neříká o egoismu, maximálně tak o aroganci a nadřazenosti. Ale i když možná zde mohou někteří takhle na Vás působit, spíše většina souhlasících s blogem upozorňuje na to, že média přehnaně vybičovávají emoce, že lidé jim podléhají a že pieta se vyjadřuje jinak. A že by bylo žádoucí, aby se lidé opravdu semkli tehdy, když jde o žití v tomhle státě, žití nás všech (také trochu vzletné ;)). Pokud Vy tvrdíte to co tvrdíte, tedy vysmívání, neochotu, a podobně, prosím dokažte to, nenajdete tady moc takových příspěvků. Pokud vůbec.

Váš text začínající „Co se týče……..semknutí“ nebudu komentovat, není co ;).

„Kde vidím, že pan Urban a jemu podobní si myslí o lidech na staromáku, že jsou hlupáci? Stačí si číst mezi řádky a vnímat pohrdající tón jejich příspěvků.“

Solidní diskutér svá slova doloží, Vaše čtení mezi řádky je čistě subjektivní a vnímání rovněž, takže nedoložíte, že?

Na odstavec začínající „A co se týče semknutí….. naočkovali.“, Vám nenaletím, to je totiž tzv. „červený slaneček“ odvádějící debatu jinam, pokud nevíte o čem píši, najděte si logické klamy a pochopíte ;).

„A ještě něco bych chtěl dodat: méně se ušklíbat, kočko šklíbo, a více se usmívat, je prospěšné. To mi věřte ;)“

Ano, mnoho diskutérů již tuto neoriginální větu použilo, takže první nejste, ani poslední, ale spíše to svědčí o Vás jako o člověku ;). V podsttatě je to útočení ad hominem, to diskutér , který chce diskutovat, nepoužije, milý Ladislave Szabó ;). Rovněž logické klamy ;).
15. 09. 2011 | 01:03

xyzy napsal(a):

Mrtví už jsou pochovaní, nechme je odpočívat v klidu...
15. 09. 2011 | 12:36

Marcela napsal(a):

Díky za výstižný článek, pane Urbane.
15. 09. 2011 | 13:03

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Nakonec drobná poznámka: Zaznamenal jsem u určitých dvou blogerů, že téměř na konci diskuze se často objeví věta nekomentující nic, ale oslavující autora. Vůbec bych se nedivil, kdyby IP adresy těchto členů klaky byly totožné (možná i s autorovou ☺).
15. 09. 2011 | 23:18

JARLE HALSNES napsal(a):

Ad Neo (třetí příspěvek od začátku).
Sportovec by měl sportovat, nikoli vypouštět duši a už vůbec ne "za národ". Známost státu skrze sport je také nanic, když nefungují ostatní, důležitější věci, v čele s průmyslem, schopným být ve světovém měřítku obchodně úspěšným. Hokejisti a sportovci obecně stojí spoustu, minimálně z části státních, peněz mnohem dříve, než je někdo začne znát byť i jen v blízkém okolí jejich vsi, to je ta potíž.
16. 09. 2011 | 13:08

Takahashi napsal(a):

Jak říkal Hérakleitos - vše se nakonec obrátí ve svůj opak. I tohle národní fňukání už začíná být rozbrušováno černým humorem. Lid český a moravský (smějící se bestie)není na patos stavěný. Včera jsem slyšel (namátkou)
"7.9., Sport: Právě jsme dostali čerstvou zprávu, že celý tým ruské KHL ligy Lokomotiv Jaroslavl mění trenéra. Team s okamžitou platností přebírá Ivan Hlinka".
17. 09. 2011 | 16:23

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Takahashi:
☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺
17. 09. 2011 | 20:47

PEACE napsal(a):

A hlava plná sajrajtu konečně zmlkla , to je klídek :-) , ti co si zalslouží klid už jej mají, a ti co zde prudili už prudí jinde na jiných webech. Živote, máš to s lidmi štrapáci .
21. 09. 2011 | 16:29

Džony napsal(a):

No srovnávat Zátopka s Jágrem,to se dotyčnej vo trochu vejš asi trochu posral,né?I když Zátopek byl možná nasměrovanej trochu doleva,tak na těch volympiádách mu šlo i vo něco jinýho,než vo lówe a aby pro něj skákal Václavák.A voni ty doktoři,policajti a hasiči nejsou všechno Cvachové a Bartákové,to ať si uvědoměj ty,co jim poteče někdy voda do prdele, když je klepne pepka,nebo když jim chytne barák.
23. 09. 2011 | 13:49

Džony napsal(a):

Jo eště, kdyby ty hokejáci pobírali za utkání ňákejch 5 stováků,tak by asi ta hokejácká sláva byla polní tráva a Václavák by neskákal.
24. 09. 2011 | 12:29

Pavla Aubrechtová napsal(a):

Plně souhlasím s Janem Urbanem - to, co předvedla naše média, byl snad vrchol nechutnosti a cyničnosti. Přitom jak jsem slyšela od člověka, který zná osobně příbuzného jednoho zemřelého hokejisty, byl tento tyátr nepříjemný zejména rodinám těchto hokejistů. Na Staroměstském nám. jsem samozřejmě nebyla ani jsem se nedívala na televizi (neměla jsem na to žaludek), takže jen doufám, že se tam přitom nepředváděl např. p. Hulínský - nadit v reprezentačním triku (pokud ano, nepřekvapilo by mě to). Takto se přeci projevují čeští "vlastenci". Připomnělo mi to ještě jednu událost: v r. 1997 jsem jela přes Srbsko do Černé hory (krátce poté, co se opět začala zbytková Jugoslávie otvírat cizinců po válce) a zažila podobné třeštění v tomto případě s vítězným reprezentačním družstvem basketbalistů. Tehdy jsem si říkala, v jaké zoufalé situaci jsou obyvatelé tohoto státu, když se takto upínají na své "celebrity".
14. 10. 2011 | 16:17

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy