Líbí se mi, že česká pravice si už našla způsob, jak omluvit svou neschopnost v čerpání evropských peněz. Připomeňme si, že jsme v šestém roku sedmileté finanční perspektivy a zbývá nám pouhých dvacet měsíců na uzavření smluv. To je doba krátká, vzhledem k tomu, že dosud jsme reálně vyčerpali kolem dvaceti procent. Navíc jsme v situaci, kdy jsme uzavřeli džentlmenskou dohodu, že o žádné peníze až do června žádat nebudeme. Kdybychom totiž požádali, Evropská komise by nám čerpání oficiálně pozastavila.
To máte tak: Jak mohu ještě někdy něco věřit policii? Když naboural kmotr Janoušek, policii nevadilo, že byl ožralý. Nevadilo jí, že utíkal z místa činu. Nevadilo jí, že odmítl komunikaci s paní, jejíž auto poškodil. Nevadilo, že odmítl krevní zkoušku. Policii nevadilo, že Janoušek na tu paní najel autem. Ani nějak moc nevadilo, že ji tím autem úmyslně přejel! Vlastně tak moc nevadilo, že té paní způsobil vážné zranění. Policii nenapadlo, že by na Janouška mohla uvalit vazbu. Že by mu mohla zakázat telefonovat.
Komisař Johannes Hahn odpověděl na mou interpelaci ohledně otázky čerpání tří operačních programů v jeho působnosti (Doprava, Životní prostředí a Regionální OP Severozápad) ze strany České republiky. Odpověď má diplomatickou podobu. Zaznívají v ní přesto skutečnosti, které mají alarmující charakter. Obsah koresponduje s tím, co komisař sdělil na své návštěvě v Praze tento týden premiéru Nečasovi.
Po parlamentních volbách v roce 2010 jsem pochopitelně nejásal. Sociální demokracie byla sice nejsilnější stranou, ale volby projela. Nemá smysl rozebírat příčiny. Nezbylo než hledat kladné prvky v nastalé situaci. Ty se zdály jasné. Poprvé po roce 1996 se konstituovala mohutná vládní většina 118 hlasů, která se zdála být zárukou stability.
Občas mám pocit, že už je dovoleno vše. Bývaly doby, kdy se odstupovalo kvůli pitominám. Kalvoda hodil flintu, že nebyl dochtorem práv, jenom magistrem, Dlouhý to vzdal, že přestal být dost populární. I já hodil kdysi ručník kvůli nějaké maličkosti, že se mi tak úplně nezdálo nějaké banální výběrové řízení...
Péče, kterou projevil pan premiér na nedávné merendě ODS o sociální demokracii, byla dojemná. Zájem těší, avšak zatím ho kazí jisté informační nesrovnalosti. Když Petr Nečas nabádal sociální demokraty, že budou muset ostřihat sociální stát, byl problém hlavně v tom, že premiér nezná běžné statistiky. „Kupodivu“ v krizi selhaly a selhávají hlavně státy s malým přerozdělováním, a tedy malým sociálním státem. Zato dlouhá řada chrámů pravice měla v krizi problém.
Prý jste jako první navrhl ve straně, aby prezidentským kandidátem byl Jiří Dienstbier. Proč preferujete právě jeho?
Stážista Jakub, posluchač práva Katolické univerzity v Lovani a Karlovy univerzity v Praze, zpracoval stručný přehled smlouvy, která u nás budí zbytečné emoce. Ta smlouva se na nás, pokud nepřimeme euro, nevztahuje. Ale euro přijmout nemůžeme, nepodepíšeme-li smlouvu. Děláme tak jádru Evropy jen hloupý naschvál. Že o nic nejde? Nejde. Nečas jen zůstane při schůzkách eurozóny za dveřmi. Ale možná jde o pár set miliard korun, které si německý poplatník v příští sedmileté perspektivě ponechá, místo aby je dál posílal českým kamarádům. Ale nebudeme se ponižovat. Budeme raději Unii platit, než abychom si nechali posílat stomiliardové miliardové jidášské groše.