Řekněme si to natvrdo: Pokud se nesmíříme s nižší životní úrovní a vyššími náklady na obranu, budeme se mít ještě hůř.
Otázky typu: Proč píšete? Kde berete nápady? Baví vás to ještě, když je vám tolik let?
Kvůli dvěma probíhajícím válkám a bestiálním krutostem páchaných na obyvatelích Ukrajiny, Izraele a Gazy, jsem si vzpomněl na více než padesát let starý tzv. vězeňský experiment. Vymyslel ho americký profesor psychologie z prestižní Stanfordovy univerzity Philip Zimbardo. Tohoto kontraverzního experimentu se zúčastnilo devět vězňů a devět dozorců vybraných ze studentů. Pokus měl ověřit problematiku výběru při volbě povolání dozorce a zjistit, zda agresivita a brutalita závisí na psychických dispozicích nebo je způsobena okolnostmi.
Heslo ANO je tu pro všechny opakuje toto hnutí na všech svých spanilých jízdách. Jenže, jak známo, každá sázka na všeobjímající slova je nezávazná a nicneříkající. Proto v angličtině catch all party je původně pojmenování pro univerzální party, velký mejdan, který se konává většinou pod stanem. Jinými slovy se jedná o jednorázovou zábavu.
Grušova hlídka na Rýnu. Tak jsem nazval knihu našich rozhovorů, které jsme spolu vedli v Bonnu, v Praze a ve Vídni od počátku jeho exilu až do jeho smrti v roce 2011, tedy víc než třicet let. 10. listopadu by se tento spisovatel a diplomat dožil 85 let.
Výjimečnost Karla Schwarzenberga na české politické krajině byla v tom, že nemusel sobě ani ostatním nic dokazovat.
Ruská agrese proti Ukrajině zaskočila nejen občany v Evropě, ale i samotný systém, tedy Evropskou unii. Přesně to vysvětlil Jacques Rupnik, který mi řekl: „Evropská unie vznikla po druhé světové válce z potřeby negace války. Jde tedy od samého počátku o mírový projekt, který chtěl zamezit existenci válek na území Evropy. Tím v důsledku negoval geopolitiku.“