Archiv článků: červen 2012

28. 06.

Další reformní plán na záchranu eura aneb Evropa bude asi dvourychlostní

Karel Hvížďala Přečteno 3041 krát

Současný stav záchranných akcí eura vypadá takto: Španělské banky se musí sanovat, nová řecká vláda požaduje víc času na zavedení důkladného spořícího programu, Itálie je nestabilní, a proto se v Bruselu tento týden má jednat opět o opatřeních, která by měla zastavit krizi. Na stole již leží nové plány, ale současně už rostou i protesty proti nim.

Více »

27. 06.

Odvolání ministra Pospíšila ohrožuje demokratické mechanismy státu

Karel Hvížďala Přečteno 5923 krát

A to dokonce bezprecedentně, mohli bychom dodat společně s ministrem Kalouskem, který to ovšem řekl v opačné souvislosti s vyšetřováním nákupu letadel Casa, jež armáda odmítala a nakonec ke koupi byla zřejmě donucena, a to asi za přemrštěnou cenu. Proč mohou novináři a občané takto spekulovat se mi zdá být jasné: obavy politiků z vyšetřování dalších podobných zakázek, z nichž byly nejspíš financovány politické strany, by mohlo pokračovat a za nákup čtyř letadel byla nakonec zodpovědná vláda, premiér i prezident, kteří paní ministryni Parkanovou do této funkce bez jakékoliv zkušenosti jmenovali. Proto jsme mohli slyšet tak nevybíravé útoky premiéra Nečase na partu plukovníků i ministra Kalouska. Paní Parkanová s největší pravděpodobností stejně jako generál Picek podlehli silnému tlaku mocných. Policie se proto mohla po právu domnívat, že by se právě výslechem paní poslankyně a dnešní místopředsedkyně Poslanecké sněmovny mohla dovědět, kdo ji k tomu donutil.

Více »

26. 06.

Čí kasu plnila letadla Casa aneb Diskuse o vydání paní Parkanové představuje pouhý dílčí problém

Karel Hvížďala Přečteno 7534 krát

I když ze všech dostupných materiálů, které se dostaly na veřejnost, zřetelně vyplývá, že s největší pravděpodobností jsou od samého počátku letadla Casa nevyhovující a ještě navíc předražena nejméně o 658 milionů korun, vláda a zejména ministr financí Kalousek, nákup obhajuje. Celková suma, za níž byla tři letadla nakoupena, činila 3,5 miliardy korun.

Více »

24. 06.

Proč byl vyzván ředitel ČT, aby odstoupil

Karel Hvížďala Přečteno 4333 krát

Dr. Radek Mezulánik z Univerzity Jana Ámose Komenského vyzval na zasedání Rady ČT ve středu 20. června 2012 ředitele Petra Dvořáka aby odstoupil slovy: "Vyzývám pana generálního ředitele, aby velmi vážně zvážil své další setrvání ve funkci, protože zatím vidím za jeho působením pouze škody jak v oblasti ekonomické, tak programové a personální." Projev, který byl velmi konkrétní, reagoval na výzvu ředitele z minulého zasedání, aby kritické hlasy byly konkrétní. Ve stejný den opustil funkci člena kolegia generálního ředitele režisér a pedagog Jiří Svoboda, protože se - dle něj - chování ředitele neslučuje s představami, které sdílí o veřejnoprávní kulturní instituci. Odkazoval na tuhý centralismus v řízení a neprůhledný systém hodnotitelů. Možná že jde ale o to, že pan Svoboda nebyl komisí vybrán jako šéf jednoho z producentských center. Rozhodně situace v České televizi je ale napjatá, protože minulý týden byli odvolání i oba šéfredaktoři regionálních studií v Ostravě a Brně, aniž byla vytvořena nějaká nová koncepce organizace, takže v těchto studiích vzniká vakuum a zbytečná nervozita, která samozřejmě se vždy odrazí na snížení kvality práce, a to v době, kdy právě sledovanost zpravodajství klesá.

Více »

22. 06.

Euro: sebepodvodná operace

Karel Hvížďala Přečteno 3214 krát

Tak nazvali novináři rozhodnutí bývalého kancléře Helmuta Kohla přijmout za každou cenu euro. Rozhodnutí o přijetí chtěl kancléř učinit ještě před volbami v roce 1998 přes odpor finančních expertů, kteří se báli hlavně ekonomické situace v Itálii. Proti byl i tehdejší protikandidát na kancléře Gerhard Schröder. Helmut Kohl naopak ve volební kampani euro tvrdě prosazoval: podlehl vášni ve váhu dějin. Chtěl ukázat, že i sjednocené Německo je zárukou evropského míru, jak prý sám říkal.

Více »

19. 06.

Vrchní státní zástupce v Praze dr. Vlastimil Rampula definitivně skončil

Karel Hvížďala Přečteno 7419 krát

To je zpráva, kterou známe od 12. června 2012 a její důležitost není jen v tom, že zřejmě bude v soustavě státních zastupitelství zacelena největší díra, kterou se propadaly závažné kauzy do ztracena jako do černé díry. Stát v souhrnu mohl přijít zřejmě díky pochybením na tomto státním zastupitelství až o sto miliard.

Více »

18. 06.

Jak zbavit poslance mandátu a zabránit ilegálnímu financování politických stran?

Karel Hvížďala Přečteno 3422 krát

Od té doby, co vazebně stíhaný exhejtman dr. David Rath měl promluvit v Poslanecké sněmovně, existuje velká pravděpodobnost, že bude po skončení vyšetřování propuštěn z vazby a bude se nadále zúčastňovat zasedání sněmovny. Tu bude využívat účelově ke své obhajobě, místo k hájení zájmů občanů, kterými byl zvolen. Proto se začíná v České republice hlasitě uvažovat o tom, že by měla i u nás být možnost poslanci odebrat mandát, jako je tomu ve civilizovaných zemích v Evropě, včetně většiny postkomunistických zemí včetně Slovenska.

Více »

14. 06.

Změní se kurz CDU?

Karel Hvížďala Přečteno 1830 krát

Po odvolání ministra Norberta Röttgena, kvůli neúspěšným volbám v Severním Porýní - Vestfálsku, se rozhořela v CDU debata o změně kurzu. Pro generálního sekretáře strany Hermanna Gröheho typický volič křesťanských demokratů je člověk, který silně dá na racionální čísla a statistiky. Říká to evidentně proto, že sám hodně věří výsledkům průzkumů veřejnosti. Podle toho se i zaměřuje na oslovení nových voličů této strany, které nyní hledá vlevo od tradiční skupiny příznivců.

Více »

12. 06.

Rath bude ve sněmovně zasedat až do konce volebního období

Karel Hvížďala Přečteno 7554 krát

To je věc, o které se doposud nehovoří, ač tato skutečnost je velmi pravděpodobná a je mnohem podstatnější než Rathovo vystoupení před poslanci před hlasováním o jeho zbavení poslanecké imunity dne 5. června 2012, o němž se popsalo spousty papíru.

Více »

10. 06.

Rath, Kohl, Craxi a legitimní ilegalita aneb Jak dlouho budou smět politické strany okrádat občany

Karel Hvížďala Přečteno 7376 krát

Musím se hned v úvodu přiznat, že mě - na rozdíl třeba od Bohuslava Sobotky a celé ČSSD - kauza exhejtmana dr. Davida Ratha nijak nepřekvapila, protože osobnostní struktura pana hejtmana signalizovala dlouhodobě značně narušenou schopnost sebereflexe, zduřelé ego a pohrdání jakýmikoliv pravidly, což dokládá i čerstvá informace z aktualne.cz, kde dr. Hubálek říká, že obviněný ještě dodnes nepochopil, že před zákonem si máme být všichni rovni. Ze všeho, co jsem si po návratu ze zahraničí dodatečně přečetl, ve mně zůstaly nejvíce pokusy různých autorů či zpovídaných osobností zveřejněných v Lidových novinách dobrat se vnitřního profilu dr. Ratha, protože posuzovat míru jeho viny musí jen a jen soud, to novinářům nepřísluší.

Více »

08. 06.

Dvojitý Schlömer

Karel Hvížďala Přečteno 2222 krát

Tak hovoří novináři o novém předsedovi pirátské strany v Německu. A poprávu, protože to je poprvé v dějinách Spolkové republiky Německa, kdy aktivní ministerský úředník se stal šéfem strany, která sedí již ve čtyřech zemských parlamentech a s velkou pravděpodobností se dostane v příštích volbách i do bundestagu, tedy spolkového parlamentu. Co je v jiných stranách zastoupených v parlamentech nemožné, u pirátů neplatí, naopak piráti to takhle chtějí. Tato strana neplatí své funkcionáře a i pan Schlömer jako předseda nepobírá žádný plat, jeho funkce je čestná. Otázka je, jestli je to možné. Mnozí se domnívají, že pan Schlömer bude muset brzy ministerstvo obrany, kde pracuje jako vládní ředitel: má na starosti vojenské univerzity, opustit.

Více »

05. 06.

Odpovědnost za vznik kauzy dr. Ratha nesou výhradně politici

Karel Hvížďala Přečteno 9821 krát

Vrátí-li se člověk po čtrnácti dnech ze zahraničí, kde čte výlučně tamní tisk, který řeší na první stranách změnu poměrů v Evropě po nástupu nového francouzského prezidenta Francoise Hollanda, zamýšlí se nad situací v Řecku a v Sýrii a zevrubně probírá snahy ruského prezidenta Putina o novou orientaci Ruska na Asii a pak se podívá do českých novin a čte na prvních stránkách z 2. června, že Čtenáři zachránili stařenku od exekuce, Nová figura v kauze Rath: zběh Pohanka či Odkloněno, připadá si, že se ze světa vrátil do indiánské rezervace, která se odmítá smířit s civilizací, ke které patří a o jejíž problémy by se měla intenzivně zajímat.

Více »

04. 06.

Gigantické dluhy jižní Evropy aneb Solidarita je kulturní výkon

Karel Hvížďala Přečteno 4823 krát

My jsme Evropa. To je název manifestu evropských intelektuálů, který vyzývá k novému založení Evropy zdola. Jde o výzvu, kterou inicioval německý profesor sociologie Ulrich Beck, autor velmi úspěšné knihy Riziková společnost a francouzský politik a sociolog Daniel Cohn-Bendit, ke kterému se brzy připojily stovky dalších intelektuálů z celé Evropy. Jde vlastně o reakci na neschopnost a zlobu občanů na politiky prakticky v celém evropském prostoru, kteří neřeší nezaměstnanost a vzdělanost mladých lidí a investují miliardové sumy do záchrany egoistických bank, které se pouštěly do rizikových operací. Vlastně jde o vzpouru duchovních a intelektuálních elit proti politickým a hospodářským elitám, které chtějí sjednotit Evropu způsobem, který jim je proti srsti. Je to výzva proti představě, že je možné vytvořit šťastné občany Evropy i proti jejich vůli. Manifest suše konstatuje, že takhle nemůže žádný demokratický systém fungovat, a proto je ho třeba změnit.

Více »

02. 06.

Problém německé sociální demokracie? Šéf poslanců Steinmeier je slabý

Karel Hvížďala Přečteno 2596 krát

Šéf frakce sociálních demokratů v bundestagu, tedy německém parlamentu, Frank Walter Steinmeier byl spolu s vládní koalicí pro účast Německa v protipirátské misi v Somálsku, ale byl svými straníky přehlasován. Analytici soudí, že tato prohra pro jednoho z kandidátů na kancléře za sociální demokraty jeho pozici oslabila. Sice hned druhý den se někteří poslanci pokusili význam takového kroku před veřejností bagatelizovat slovy, že nejde o žádné zásadní nedorozumění, ale jen o věc vkusu. Jinými slovy, že jde o velmi málo podstatnou otázku, řekl například Thomas Oppermann.

Více »

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy