O zneužívání důvěry

27. 04. 2014 | 18:35
Přečteno 2911 krát
Nedávno se objevila v tisku následující pozoruhodná zpráva: „Bývalý šéf vatikánského státního sekretariátu Tarcisio Bertone pobouřil papeže Františka svým nabubřelým luxusem. Zřizuje si totiž ze dvou menších bytů apartmá o rozloze bezmála 700 metrů čtverečních.“

Kardinál Bertone byl státním sekretářem Vatikánu v době pontifikátu Benedikta XVI. Kardinál zřejmě vůbec nechápe pobouření nového papeže, naopak sám sebe označuje za oběť spiknutí „krtků a hadů“ ve Vatikánu. Rozhořčení papeže je zcela pochopitelné. Přeje si, aby církev byla vnímána jako nositelka odkazu Ježíše Krista, který učil své následovníky chudobě. A kladl jim na srdce: „Rozdej svůj majetek chudým a následuj mne.“ Lidé obeznámení s vatikánskou problematikou tvrdí, že nad rozměry rezidence kardinála Bertoneho by tak patrně zbledl závistí i někdejší německý „biskup luxusu“ Tebartz-van Elst. Tuto problematickou osobnost nechal papež František nedávno sesadit za stavbu vily za nejméně 31 miliónů eur z církevních peněz.

Nově vznikající rezidence kardinála Bertoneho se nachází nedaleko penzionu svaté Marty, kde papež František bydlí v jednoduchém dvoupokojovém bytě o velikosti 70 metrů čtverečních. František prý se dokonce na staveniště nového rezidenčního bytu vypravil a prosil kardinála, aby se tohoto záměru vzdal. O Velikonocích dokonce kázal proti „vypaseným, nádherymilovným a pyšným“ duchovním. Jenže, jaký to asi mělo úspěch si každý může domyslet sám.

Tato příhoda mi připomíná jinou, tentokrát domácí událost. Významná česká politická strana, která po celou dobu své existence propaguje sociální spravedlnost, sociální práva, rovnost všeho druhu, před volbami slíbila, že její přední politici nebudou kumulovat dvě významné funkce, ale zvolí si jen jednu z nich. Voliči to přijali s vděčností a všichni kandidáti s tímto předpokladem vstupovali na kandidátní listiny strany. Většina z těch, kteří již nějakou významnou funkci měli a byli zvoleni do druhé významné funkce přijala slib strany, za kterou kandidovali za svůj a dodržela slovo dané voličům.

Dva poslanci zvolení za ČSSD ale odmítli: hejtman Josef Novotný a hejtman Jiří Běhounek. A najdou se i další. Mnozí další sice nesedí na tak vysokých funkcích, ale přece jenom je jim zatěžko ponechat si jen jednu významnou funkci. Nejdříve ze všeho se od těchto požíračů funkcí dozvíme, že o peníze prý jim skutečně nejde. Hned na to, že přece voliči dobře věděli, koho volí (ani slovo ale o tom, že voliči zřejmě předpokládali, že i oni dodrží předvolební slib strany).

Dále se dozvídáme, že požadavek vedení ČSSD, aby si její úspěšní politici ponechali jen jednu významnou funkci, je protiústavní. Jak by řekl kardinál Bertone, je to zřejmě spiknutí „krtků a hadů“, tentokrát ale nikoli ve Vatikánu, nýbrž ve vedení ČSSD. A hned na to jsme bohatší o moudrost, že kdyby na nich někdo v soukromé firmě chtěl, aby si za výkon dvou funkcí ponechali jen jeden plat, bylo by to skutečně skandální. Nicméně, oni ve své nekonečné dobrotě, užijí onen druhý plat (samozřejmě po zdanění) také na charitu. A je to.

Je zcela jasné, že si tito pánové a jim podobní vůbec neuvědomují, jak těžce diskreditují ČSSD před jejím příznivci a voliči. Tím spíše, že kandidovali ve službách strany, která od počátku své existence stavěla proti jakýmkoliv privilegiím. Nejhorší na tom je, že vedení ČSSD není schopno žádným způsobem tyto své poslance donutit, aby svůj nepsaný slib splnili. Asi tak, jako není schopen papež František donutit kardinála Bertoneho, aby se k odkazu svého Mistra přihlásil i skutky svého života, kterého vyznává jen slovy, ostatně jako řada jiných prelátů, o kterých se o Velikonocích zmínil i papež František.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

2 menší byty po 350m2 byly v pořádku.
27. 04. 2014 | 18:51

Ládik!!! napsal(a):

I Hašek je v pořádku, místo 37 funkcí už má jen 36.
27. 04. 2014 | 18:53

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, asi má vkus synek ...
http://www.meh.ro/wp-content/uploads/2010/06/meh.ro4587.jpg
Veselé krizování.
27. 04. 2014 | 19:07

Joe Ratata napsal(a):

Restitucemi z ČR to v pohodě zatáhnou a stříhané ovečky ještě budou békat blahem.
27. 04. 2014 | 19:10

resl napsal(a):

Nesmí se Sobotka bát a měl by veřejně prohlásit, aby voliči tyto lidi nevolili, uvést jména a dobře a jasně zdůvodnit proč. Lidi jsou za pravdu v politice vděční a Sobotka zabije dvě mouchy jednou ranou. Zbaví se zrádců, vyžírků v příštích volbách a posílí svou osobnost před voliči, nevoliči, národem. Nesmí se ovšem bát riskovat svou funkci předsedy, ale než k tomu dojde, bude už slavný a bude mít před svými protikandidáty náskok, díky svému charakteru. Hezká pohádka, ale ta odvaha, pitomost, naivita, nebo jak se to jmenuje, takové řešení v české politice nikdy nedovolí.
27. 04. 2014 | 19:15

Targus napsal(a):

To: resl

Tentokrát naprosto výjimečně souhlasím. Do posledního písmene.

Btw. ostatní členové oranžistů by rovněž zabodovali, kdyby tyto dva nenažrance jednoduše odvolali z postů krajských hejtmanů. Jenže nezabodují, jsou stejně vychcaní jak díra do sněhu, jako ti dva.
27. 04. 2014 | 19:46

šašek z Jihlavy napsal(a):

Když si socani vybrali za kandidáta a posléze za hejtmana nestraníka MUDr.Běhounka, ať se nediví, je už v letech a po skončení mandátu bude mít politiku na háku. Něco naspoří, pokud bude mít chuť a sílu, může na částečný úvazek ordinovat a zbytek volna si bude užívat a bavit se přetlačováním socanů o koryta.
Ale je tu jeden zajímavý aspekt, pokud by se vzdal poslaneckého mandátu, nastoupí místo něj Zgarba. Musel by složit post hejtmana a jen on sám ví, proč to neudělá.
Ač Jihlavák, s krajským úřadem nepřicházím do styku a tak netuším, jak si pan Běhounek vede a zda vše stíhá. Pro mne je důležitý magistrát, a tam se zdá býti vše v normě. Asi tam též nebude vše ideální, ale to nikde. Příští volby ale s obsazením mandátů v krajích pořádně zamíchají a socani půjdou asi od válu. Kyvadlo se zase zhoupne na druhou stranu.
27. 04. 2014 | 20:24

Jícha napsal(a):

Chybou ČSSD podobně jako komunistů je, že nedokázali do svých funkcí získat více mladých lidí. Předdůchodci jako jsou Běhounek, Novotný a další jen využívají svou možná poslední šanci - "urvi co ještě můžeš". Je to zcela přirozené a v tržním systému dvojnásob.

Jo abych nezapoměl. Taky toho chtějí z posledních sil udělat co nejvíc pro lidi.
27. 04. 2014 | 21:28

Al Jouda napsal(a):

ČSSD by měla zorgaqnizovat demonstraci za odvolání těch povedených hejtmanů.
27. 04. 2014 | 22:29

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Od kázání papeže Františka rovnou...ops...do tábora ČSSD.
Co to tak vzít přes fotbalové primadony či čímany z Wall Street ?
Eh, ale za to by nikdo nezaplatil, viďte.
Kohopak asi z fotbalistů či bankéřů zajímá názor čtenářů Bakalbabisch Ente Heute..Odpověď není těžká - nikoho.

Kam tam byt, tudle má černej arcibiskup v USA málem potíže s bezdomovectvím, chudák, starou rezidenci mu prodali, z nové pastoušky bratru tak asi za 45 mega CZK ho vyhánějí, Žáku, nechcete si ho adoptovat , prej moc nesní - šak je to na něm vidět, hubený jak ten tulák a bezďák Kristus - jeho pastýř.
.
https://www.catholic.org/news/national/story.php?id=54836
28. 04. 2014 | 00:10

Bodrý den! napsal(a):

Bodrý den!
Zrovna v sobotu měl Ludwig Wittgenstein jubileum 125. výročí narození, které by mělo být i poněkud okázaleji připomenuto zdejším domorodcům.
.
Prasečí gramatiky, podle Wittgensteina, neznamenají nežli prasečí způsoby životů.
.
Bodrý den!
28. 04. 2014 | 05:05

mroži v listí napsal(a):

Výročí narození pana Wittgensteina jsme oslavili a v jeho rámci sepsali prosbu papeži Františkovi, aby vážně uvážil, jestli mu k životu nestačí 1 + kk.
28. 04. 2014 | 09:30

Inciudande 291 napsal(a):

Majetkové potřeby katolického preláta jsou přímo úměrné jeho sexuálním potřebám . Ve společnosti ovládané " celibátem"se ,prostě pod sukni služtičky , hospodyni , nebo ministranta už jen tak nedostanete ... bez dostatečného krytí ... a love ... samej úchyl hrající si na pánbíčka ... nebo spíš na Pánbýčka ...

Už se Duka , nebo Gross omluvil svým čtřyřicetitisícům spoluobčanů bez domova ... :-(((

Jen Grossovejch osmdesát melounů by stačilo ....

Okrádanej lid věřil v Grosse , zblblej lid věří sboru úchylnejch kněží nenávidějících ženu a diskriminuje ji ve všech sférách života . Katolická církrv prokazatelně diskriminuje i heterosexuální kněze a dle Základních lidských práv by měla být z normální lidské společnosti vyloučena jako nepřijatelný , proti vší lidskosti exces ....
28. 04. 2014 | 10:08

Kelt napsal(a):

Miroslav Žák předvedl klasický oslí můstek.
Jsem téhož názoru,že dobře vykonávat funkci poslance a hejtmana není reálné.
Ale kumulace ministrů a s posl.mandátem,poslanců s funkcí starostů,či senátorů s funkcí primátorů také není přijatelná.
Jako plus těch dvou jmenovaných lze konstatovat,že budou pobírat jenom jeden plat-bylo by dobré se zeptat senátora Kubery,zda pobírá,či nepobírá dva platy,i když jeden možná prokouří a tím značně posílí SR.
Apelovat na morálku politiků v tomto státě,po zkušenostech například s Nečasem a Nagyovou je nepatřičné,i když na politiky by mělo být uplatňováno přísnější měřítko.
28. 04. 2014 | 11:00

Vandal napsal(a):

koho zajímá jeden z celé řady šmejdů, Gross?
28. 04. 2014 | 16:47

petrph napsal(a):

je v tom takový drobný rozdíl-tu politickou stranu (ani její zástupce) lidé příště volit nemusí a tím jí odstřihnou od jejích penězovodů. Ale Vatikán zůstává navždy křesťanské církvi, kardinál kardinaĺem, biskup biskupem i farář farářem (i kdyby třeba prznil malé děti)-do toho ani voliči ani věřící "své církvi" mluvit nemůžou.
30. 04. 2014 | 14:13

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy