Názorů na reformu veřejných financí je spousta. Stálo za to, by je srovnat. Nakonec se možná človek dostane jen k tomu, že reforma je přesně taková, jaká je politické scéna. A jaká je politická scéna?
Řada ekonomů vládu chválí za rozpočtovou reformu. Petr Zahradník z České spořitelny dokonce prohlásil, že je husarským kouskem, když spojuje ekonomický, sociální a ekologický prospěch. Hlavní výtka vůči reformě však ukazuje, že tato chvála je hodně nadsazená.
Největší český autor sedmdesátých let minulého století zemřel v pondělí ve svém bratislavském exilu. Dodnes se častěji připomíná jeho spolupráce s tajnou komunistickou policií, než jeho tehdejší spisy. Bondy si to však nezaslouží.
Způsob, jakým vláda informuje o reformách daní a rozpočtu, vzbuzuje pochybnosti, zda ministři vůbec chtějí o své činnosti informovat, anebo ji spíše skrývat.
Daňové změny, které vláda navrhuje, prakticky nikdo na své peněžence nepozná. Přesto se kolem navržených změn spustil nesmírný marketingový poprask. Vláda reformní materiál tají, novináři využívají úniky informací, nakonec se čísla zveřejní a opoziční kritika se vyostří.
V novináři přirozeně rostou pochybnosti o vlastní práci. Nestal se jen kolečkem v marketingovém soukolí, které ho využívá, aby došlo k neznámému cíli? To jde jen těžko vyloučit.