Jak je možné, že digitální platformy a COVID-19 mají tak silný vliv?
Technologický pokrok přinesl prosperitu, ale také války, zásahy do přírody, civilizační choroby a snadnější šíření epidemií. Často se řešení hledala postupně. Pak ale přišly zpočátku nevinně vypadající internet a COVID-19. Aplikace v mobilu se nezdá tak mocná jako jaderná elektrárna, tryskáč nebo světové banky. COVID-19 dětem téměř neublíží, zdravé lidi zabíjí spíš výjimečně a lidský imunitní systém z něj většinou panikaří méně než politici. Jak je tedy možné, že digitální technologie daly vzniknout největším světovým korporacím a COVID-19 teď drtí globální ekonomiku?
Dosavadní průběh pandemie v České republice (i jinde ve světě) ukázal důležitý aspekt současné politiky. Populisté a populistická hnutí selhávají při vedení státu v krizi. Současná situace obnažuje jejich způsob „dělání“ politiky a vládnutí, který se soustředí na propracované PR a osobní prospěch. Politika je samozřejmě bojem o moc, tj. v demokracii o hlasy voličů, je však také vedením země. Tyto dva aspekty mohou jít proti sobě a podstatným rysem dobrého politika je schopnost tyto aspekty skloubit a poznat, kdy je potřeba upřednostnit vedení státu před PR a osobním prospěchem.
Nejde o nákup roušek v Číně, ale o nadbíhání čínské propagandě
Stará historie - politická instrumentalizace
Zkušenost s pandemií přinese dalekosáhlé společenské změny v Česku i ve světě, jejich směr je však stále otevřený. Měli bychom být připraveni je pozitivně a demokraticky spoluutvářet.
Letošní rok by měl být z hlediska financování zdravotnictví mimořádný. Inflace je ještě nízká (kolem 3 %), zato celkové finance na veřejné zdravotní pojištění půjdou nahoru o skoro 11 %.
Zainteresovanou veřejnost v minulých dnech a týdnech zaujala poněkud neobvyklá (i když v českém katolickém prostředí vlastně již obvyklá) a poměrně ostrá polemika nad esejí kněze, teologa a historika prof. Tomáše Petráčka Vábení politických Sirén v katolické církvi: Pokušení navázat se na aktuální režimy může být příliš lákavé (Hospodářské noviny, 7.2.2020)(1).
Zkratka HDP znamená „hrubý domácí produkt“ (anglicky: GDP = Gross Domestic Product). O tomto ekonomickém ukazateli diskutovali ekonomové na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu v únoru 2020. Hlavním aktérem diskuze o HDP byla londýnská ekonomka Mariana Mazzucato. Gratuluji jí (upřímně a zcela bez sarkasmu). Působila tam svou argumentací velmi přesvědčivě.