Znovu a znovu se při sledování českého a západního zpravodajství a reakcí západních vlád ve vztahu k masivním arabským protestům můžeme utvrzovat v existenci neskutečného pokrytectví a dvojího metru.
Egyptský režim se dnes připravuje na pravděpodobně největší protivládní protest za posledního půl století. Páteční polední motlitba je tradiční čas muslimské (a potažmo arabské) politické mobilizace. Od komunistů přes liberály až po náboženské konzervativce, od ateistů přes muslimy až po křesťany, Egypťané se chystají do ulic. Nechtějí Mubaraka a vše co reprezentuje, ani v reformované verzi. Chtějí svobodu, spravedlnost a úctu k lidskému životu.
Události v Tunisku a Egyptě, ale také v Alžírsku, Jemenu a dalších arabských státech boří některé stereotypy západního světa ohledně Arabů a způsobují tak v euro-atlantickém prostoru značný analytický zmatek.
Příspěvek na konferenci "Security in the Middle East" organizované v rámci "21st International Youth Leadership Conference in Prague" (8.1. 2011). Překlad z anglického originálu.
Dobré odpoledne,
doufám, že se Vám pobyt v Praze líbí a že ještě nejste úplně vyčerpáni náročným programem.
Říká se, že nikdy není na škodu začít vtipem, aby se do posluchačů vlila nová energie. Tak tady jeden je. Je to židovský vtip, který v různých podobách koluje na internetu.
V Jeruzalémě se jedna novinářka doslechne o starém muži, který se prý modlí u Zdi nářků každý den dvakrát denně již po dobu mnoha a mnoha let. Novinářka se tedy vypraví na svaté místo a skutečně, starý muž se modlí u Zdi. Počká tedy, až skončí a pak k němu přistoupí.
"Pane, jak dlouho se již modlíte u Zdi nářků?"
"Tak asi 60 let," odvětí muž.
"60 let? To je neuvěřitelné! A za co se modlíte?"
"Modlím se za mír mezi Židy a Palestinci."
"A jak se cítíte po těch 60ti letech?" ptá se novinářka muže.
A stařec ji odvětí: "Jak se cítím? Připadá mi, jako bych mluvil do zdi!"