Obamův tanec s Indií

09. 11. 2010 | 15:25
Přečteno 5016 krát
Minulý týden se Obama vydal na desetidenní cestu po Asii, během které již navštívil Indii a dále zamíří do Indonésie, Japonska a do Koreje na setkání G20. Co přesně znamená Obamova návštěva v Indii a co přinese pro vztahy mezi Indií a USA?

Obama několikrát definoval partnerství mezi USA a Indií jako „vztah určující 21. století“. Označil premiéra Singha za svého guru a ten naopak nazval Obamu svým osobním přítelem a charismatickým vůdcem. Osobní chemie mezi osobnostmi v indicko-amerických vztazích hraje historicky důležitou roli. Podobné přátelské souznění se mezi 27 zástupci EU a Indií hledá velmi těžko. Premiér Singh vycházel velmi dobře také s prezidentem Bushem. Bushova administrativa držela několik let vzájemnou spolupráci na vlně nadšení díky přípravě bilaterální dohody v oblasti civilní jaderné energetiky. Nyní se ale zdá, že Indii a USA chybí společná vize, ke které by se společně přibližovaly. Americká média kritizovala Obamu, že dostatečně nepracuje na posílení vzájemných vazeb. Také indická média přistupovala k hostům z USA zpočátku spíše vlažně. Postupně však převládlo nadšení z talentu Michelle Obamové pro indické tance a nových obchodních zakázek, které společně s Obamou přivezla 350 členná delegace podnikatelů, novinářů a analytiků. Obama svým tancem bohužel nezaujal.

Mnoho zahraničních periodik vedlo diskuzi o tom, zda Obama použije během své návštěvy obávané slovo Kašmír a přitvrdí ve své rétorice vůči Pákistánu. Obama nakonec pouze naznačil, že Spojené státy nemohou Indii a Pákistánu cokoliv nutit a nabídl roli prostředníka při řešení dlouhodobě citlivé situace. Postup Pákistánu vůči teroristickým uskupením na jeho území označil za pomalý a nedostačující. Ve stejný den oznámil pákistánský ministr zahraničních věcí, že jeho země je připravena spolupracovat s Indií na společném postupu vůči militantním skupinám. Opatrný postup USA vůči oběma jaderným mocnostem potvrzuje nejen diskuze v Bílém domě o samotné náplni prezidentské cesty. Původně se zvažovala i zastávka v Afghánistánu. Na druhou stranu, Obama nemůže přeletět Pákistán a navštívit pouze Indii a Afghánistán. Proto se nakonec v rámci regionu nemusela Indie o Obamovu pozornost s nikým dělit.

Mezi sporné otázky zcela jistě patří odlišné postoje obou států k Iránu, který pro Indii historicky představuje strategického partnera v regionu. Spojené státy se snaží přimět Indii k většímu tlaku na Irán v otázce jeho jaderného programu. Indie se k podobným krokům staví zdrženlivě a odmítla se i přidat k americkým sankcím na Irán.

Obama zdůraznil ekonomickou roli Indie jako protiváhy Číny, se kterou se USA nyní spíše hašteří. Ekonomické vztahy Indie s USA však nejsou bez mráčku. Americké společnosti do Indie nepřesouvají pouze levná pracovní místa v oblasti strojírenství nebo zpracovatelského průmyslu, ale i v high tech. Indové také vytváří největší skupinu imigrantů (H-1B pracovní víza), kteří v USA pracují zejména v oblasti informačních technologií. Tento trend vyvolává smíšené reakce v kontrastu s přetrvávající nezaměstnaností v USA. Ne náhodou byla právě víza H-1B zdražena a firmy, které vytvářejí pracovní místa v USA, podléhají výhodnějšímu zdanění.

Ve svém projevu v Dillí Obama podpořil Indii v kandidatuře o křeslo v Radě bezpečnosti. Samotné indické elity roli OSN zpochybňují a větší naděje vkládají do setkání G20, v rámci kterého má Indie významnější pozici. Z jejich pohledu dnes OSN nepředstavuje důležitého hráče v Iráku ani v Afghánistánu, a proto upřednostňují komunikaci s globálními lídry v rámci jiných mezinárodních uskupení.

Partnerství Indie a USA bude i v budoucnu určováno třemi hlavními faktory: Čína, Pákistán a boj proti terorismu. Indie si v mnoha otázkách prosazuje vlastní politiku, která se liší od amerických zájmů. Obě země nicméně stmelují nejen osobní vazby a taneční talent Michelle Obamové, ale i společné dlouhodobé zájmy v regionu jižní Asie, pro jejichž dosažení se oba státy potřebují.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Otázkář napsal(a):

autorka

píšete, že obě země spojují společné dlouhodobé zájmy v jižní Asii, jaké to jsou?
09. 11. 2010 | 18:12

hovorka11 napsal(a):

Alice Savovová:
Snažíte se něco objasnit, ale nelze to bez vyjasnění hlavního zájmu výletu Obamy a to je obchod. USA má velké kapacity ve výrobě zbraní. Indie je ale spíše doménou ruského vývozu a výrobní spolupráce na úrovni stíhaček 5 generace- SU50.
Proto předpokládám, že strašení Čínou bude hlavní program v zájmu vývozu zbraní v Asii. Jsem zvědav, jak se USA povede. Čína je čím dál silnější a tisknutí dolarů v USA, které oslabuje všechny státy obchodující v této měně může vést k lepší spolupráci Číny s EU a obrat k EURu. Tancování Obamové je pro děti a nic neovlivní.
Osobně jsem přesvědčen, že USA nejde o žádné uklidnění na blízkém východě, takže nejtvrdšímu islámskému režimu Saudské arábii prodá obrovské množství zbraní. Stejně tak daruje Izraeli letadla F35 a pokračuje s ním ve spoluprací na vývoji nejmodernějších zbraní. Odvolávání se na ohrožení Saudské arábie Íránem je nesmyslné a směšné. Zcela jistě má SA bližší vztah k Íránu než Izraeli i vzhledem k podpoře islámských radikálů.
Především Izrael je velmi nebezpečná jaderná mocnost, která od roku 2008 vlastní rakety, ohrožující celou Evropu.
Pro ukončení jaderného programu arabských států, tak nelze vyloučit Izrael a je nutné požadovat likvidaci jeho velkého arzenálu jaderných hlavic !!!

http://www.atmonline.cz/new...

Indie významně zbrojí:
http://www.atmonline.cz/new...

Doporučuji sledovat vývozy zbraní a pak nebudete odkázána na dogmatické úsudky. Váš závěr tak považuji spíše za nepřesný.
Politika Číny není zcela jasná a domnívám se, že spíše půjde "klidnou silou" bez válek. Tím by mohla být vnímána jako menší hrozba, než uměle vyvolané války v Íráku a Afgánistánu, přesto by mohla mít značný úspěch.
V současnosti má pouze jediná země beztrestný monopol na rozpoutání války a to je USA, případně s její podporou Izrael.
09. 11. 2010 | 19:48

hovorka11 napsal(a):

Ještě vrchol pokrytectví, které je vidět ve spojenectví jednoho z nejtvrdších islámských režimů, kde žena nemá práva a přesto USA tento režim podporuje:

http://cs.wikipedia.org/wik...

Státní ideologií je wahhábistická forma islámu a pouze muslimové mohou být státními občany Saúdské Arábie, přičemž odpadlictví od víry je v této zemi trestným činem. Trestní právo zná popravy, bičování nebo např. useknutí ruky za krádež. Saúdská Arábie nectí základní listinu práv a svobod, výše trestu i odškodnění se odvíjí od náboženského přesvědčení a pohlaví pachatele/oběti. Práva žen jsou potlačována, ženy nesmí řídit auta a musí chodit zahaleny, jak přikazuje v Korán; tradice Arabského poloostrova je nošení nikábu. Na dodržování těchto pravidel dbá Náboženská policie.
09. 11. 2010 | 19:59

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, tanečky ??
Jinak je vždy velmi pumprdentní, když lhoťáci se semotamo snaží utrousit nějaké to moudro o emerických prezidentech...
Veselékrizování....
http://ateo.cz/f/images/d/d...
09. 11. 2010 | 23:37

Arnie napsal(a):

To:Hovorka 11
"Israel ohrožuje od roku 2008 Evropu jadernými raketami...",
no to je tedy novum. To tu ještě nebylo.
10. 11. 2010 | 10:10

Colt napsal(a):

hovorka11

žvásty,
nedělej nám tady z toho Halo Noviny!!
10. 11. 2010 | 10:12

hovorka11 napsal(a):

Arnie, Colt:
Jste dost naivní, radši si přečtěte fakta-http://www.e-polis.cz/mezin...
Nárust agresivity Izraele přímo navazuje na jeho možnosti.
Proto vidíme ten nárust uměle vyvolávané nenávisti vůči islámu obecně u nás.
Prohlašovaní Izraele o našich novinářích kteří jeli do Gazy, že jsou teroristy a nucení k podpisu s tímto textem s vězněním ukazuje jak to je ve skutečnosti.
10. 11. 2010 | 12:47

xxx napsal(a):

Pres clanky ceskych novinaru z a o USA jsem
presvedcen o tom, ze Obama soucasne uklizi
svincik v rozpoctovych pruserech po rep. presidentech a je po JFK prvnim americkym presidentem s vizi, co je treba udelat. System zdravotni pece v USA je spis systemem rozvojove zeme a ne svetove supervelmoci c.1. Je doslova ostudny! Bohuzel se svou vizi
prisel v dobe, kdy Amerika "ohluchla"
a soucasne v dobe,kdy se jeji populacni slozeni silne meni. Vysledek je ve hvezdach.
11. 11. 2010 | 18:58

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy