Obamův tanec s Indií

09. 11. 2010 | 15:25
Přečteno 3630 krát
Minulý týden se Obama vydal na desetidenní cestu po Asii, během které již navštívil Indii a dále zamíří do Indonésie, Japonska a do Koreje na setkání G20. Co přesně znamená Obamova návštěva v Indii a co přinese pro vztahy mezi Indií a USA?

Obama několikrát definoval partnerství mezi USA a Indií jako „vztah určující 21. století“. Označil premiéra Singha za svého guru a ten naopak nazval Obamu svým osobním přítelem a charismatickým vůdcem. Osobní chemie mezi osobnostmi v indicko-amerických vztazích hraje historicky důležitou roli. Podobné přátelské souznění se mezi 27 zástupci EU a Indií hledá velmi těžko. Premiér Singh vycházel velmi dobře také s prezidentem Bushem. Bushova administrativa držela několik let vzájemnou spolupráci na vlně nadšení díky přípravě bilaterální dohody v oblasti civilní jaderné energetiky. Nyní se ale zdá, že Indii a USA chybí společná vize, ke které by se společně přibližovaly. Americká média kritizovala Obamu, že dostatečně nepracuje na posílení vzájemných vazeb. Také indická média přistupovala k hostům z USA zpočátku spíše vlažně. Postupně však převládlo nadšení z talentu Michelle Obamové pro indické tance a nových obchodních zakázek, které společně s Obamou přivezla 350 členná delegace podnikatelů, novinářů a analytiků. Obama svým tancem bohužel nezaujal.

Mnoho zahraničních periodik vedlo diskuzi o tom, zda Obama použije během své návštěvy obávané slovo Kašmír a přitvrdí ve své rétorice vůči Pákistánu. Obama nakonec pouze naznačil, že Spojené státy nemohou Indii a Pákistánu cokoliv nutit a nabídl roli prostředníka při řešení dlouhodobě citlivé situace. Postup Pákistánu vůči teroristickým uskupením na jeho území označil za pomalý a nedostačující. Ve stejný den oznámil pákistánský ministr zahraničních věcí, že jeho země je připravena spolupracovat s Indií na společném postupu vůči militantním skupinám. Opatrný postup USA vůči oběma jaderným mocnostem potvrzuje nejen diskuze v Bílém domě o samotné náplni prezidentské cesty. Původně se zvažovala i zastávka v Afghánistánu. Na druhou stranu, Obama nemůže přeletět Pákistán a navštívit pouze Indii a Afghánistán. Proto se nakonec v rámci regionu nemusela Indie o Obamovu pozornost s nikým dělit.

Mezi sporné otázky zcela jistě patří odlišné postoje obou států k Iránu, který pro Indii historicky představuje strategického partnera v regionu. Spojené státy se snaží přimět Indii k většímu tlaku na Irán v otázce jeho jaderného programu. Indie se k podobným krokům staví zdrženlivě a odmítla se i přidat k americkým sankcím na Irán.

Obama zdůraznil ekonomickou roli Indie jako protiváhy Číny, se kterou se USA nyní spíše hašteří. Ekonomické vztahy Indie s USA však nejsou bez mráčku. Americké společnosti do Indie nepřesouvají pouze levná pracovní místa v oblasti strojírenství nebo zpracovatelského průmyslu, ale i v high tech. Indové také vytváří největší skupinu imigrantů (H-1B pracovní víza), kteří v USA pracují zejména v oblasti informačních technologií. Tento trend vyvolává smíšené reakce v kontrastu s přetrvávající nezaměstnaností v USA. Ne náhodou byla právě víza H-1B zdražena a firmy, které vytvářejí pracovní místa v USA, podléhají výhodnějšímu zdanění.

Ve svém projevu v Dillí Obama podpořil Indii v kandidatuře o křeslo v Radě bezpečnosti. Samotné indické elity roli OSN zpochybňují a větší naděje vkládají do setkání G20, v rámci kterého má Indie významnější pozici. Z jejich pohledu dnes OSN nepředstavuje důležitého hráče v Iráku ani v Afghánistánu, a proto upřednostňují komunikaci s globálními lídry v rámci jiných mezinárodních uskupení.

Partnerství Indie a USA bude i v budoucnu určováno třemi hlavními faktory: Čína, Pákistán a boj proti terorismu. Indie si v mnoha otázkách prosazuje vlastní politiku, která se liší od amerických zájmů. Obě země nicméně stmelují nejen osobní vazby a taneční talent Michelle Obamové, ale i společné dlouhodobé zájmy v regionu jižní Asie, pro jejichž dosažení se oba státy potřebují.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Otázkář napsal(a):

autorka

píšete, že obě země spojují společné dlouhodobé zájmy v jižní Asii, jaké to jsou?
09. 11. 2010 | 18:12

hovorka11 napsal(a):

Alice Savovová:
Snažíte se něco objasnit, ale nelze to bez vyjasnění hlavního zájmu výletu Obamy a to je obchod. USA má velké kapacity ve výrobě zbraní. Indie je ale spíše doménou ruského vývozu a výrobní spolupráce na úrovni stíhaček 5 generace- SU50.
Proto předpokládám, že strašení Čínou bude hlavní program v zájmu vývozu zbraní v Asii. Jsem zvědav, jak se USA povede. Čína je čím dál silnější a tisknutí dolarů v USA, které oslabuje všechny státy obchodující v této měně může vést k lepší spolupráci Číny s EU a obrat k EURu. Tancování Obamové je pro děti a nic neovlivní.
Osobně jsem přesvědčen, že USA nejde o žádné uklidnění na blízkém východě, takže nejtvrdšímu islámskému režimu Saudské arábii prodá obrovské množství zbraní. Stejně tak daruje Izraeli letadla F35 a pokračuje s ním ve spoluprací na vývoji nejmodernějších zbraní. Odvolávání se na ohrožení Saudské arábie Íránem je nesmyslné a směšné. Zcela jistě má SA bližší vztah k Íránu než Izraeli i vzhledem k podpoře islámských radikálů.
Především Izrael je velmi nebezpečná jaderná mocnost, která od roku 2008 vlastní rakety, ohrožující celou Evropu.
Pro ukončení jaderného programu arabských států, tak nelze vyloučit Izrael a je nutné požadovat likvidaci jeho velkého arzenálu jaderných hlavic !!!

http://www.atmonline.cz/new...

Indie významně zbrojí:
http://www.atmonline.cz/new...

Doporučuji sledovat vývozy zbraní a pak nebudete odkázána na dogmatické úsudky. Váš závěr tak považuji spíše za nepřesný.
Politika Číny není zcela jasná a domnívám se, že spíše půjde "klidnou silou" bez válek. Tím by mohla být vnímána jako menší hrozba, než uměle vyvolané války v Íráku a Afgánistánu, přesto by mohla mít značný úspěch.
V současnosti má pouze jediná země beztrestný monopol na rozpoutání války a to je USA, případně s její podporou Izrael.
09. 11. 2010 | 19:48

hovorka11 napsal(a):

Ještě vrchol pokrytectví, které je vidět ve spojenectví jednoho z nejtvrdších islámských režimů, kde žena nemá práva a přesto USA tento režim podporuje:

http://cs.wikipedia.org/wik...

Státní ideologií je wahhábistická forma islámu a pouze muslimové mohou být státními občany Saúdské Arábie, přičemž odpadlictví od víry je v této zemi trestným činem. Trestní právo zná popravy, bičování nebo např. useknutí ruky za krádež. Saúdská Arábie nectí základní listinu práv a svobod, výše trestu i odškodnění se odvíjí od náboženského přesvědčení a pohlaví pachatele/oběti. Práva žen jsou potlačována, ženy nesmí řídit auta a musí chodit zahaleny, jak přikazuje v Korán; tradice Arabského poloostrova je nošení nikábu. Na dodržování těchto pravidel dbá Náboženská policie.
09. 11. 2010 | 19:59

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, tanečky ??
Jinak je vždy velmi pumprdentní, když lhoťáci se semotamo snaží utrousit nějaké to moudro o emerických prezidentech...
Veselékrizování....
http://ateo.cz/f/images/d/d...
09. 11. 2010 | 23:37

Arnie napsal(a):

To:Hovorka 11
"Israel ohrožuje od roku 2008 Evropu jadernými raketami...",
no to je tedy novum. To tu ještě nebylo.
10. 11. 2010 | 10:10

Colt napsal(a):

hovorka11

žvásty,
nedělej nám tady z toho Halo Noviny!!
10. 11. 2010 | 10:12

hovorka11 napsal(a):

Arnie, Colt:
Jste dost naivní, radši si přečtěte fakta-http://www.e-polis.cz/mezin...
Nárust agresivity Izraele přímo navazuje na jeho možnosti.
Proto vidíme ten nárust uměle vyvolávané nenávisti vůči islámu obecně u nás.
Prohlašovaní Izraele o našich novinářích kteří jeli do Gazy, že jsou teroristy a nucení k podpisu s tímto textem s vězněním ukazuje jak to je ve skutečnosti.
10. 11. 2010 | 12:47

xxx napsal(a):

Pres clanky ceskych novinaru z a o USA jsem
presvedcen o tom, ze Obama soucasne uklizi
svincik v rozpoctovych pruserech po rep. presidentech a je po JFK prvnim americkym presidentem s vizi, co je treba udelat. System zdravotni pece v USA je spis systemem rozvojove zeme a ne svetove supervelmoci c.1. Je doslova ostudny! Bohuzel se svou vizi
prisel v dobe, kdy Amerika "ohluchla"
a soucasne v dobe,kdy se jeji populacni slozeni silne meni. Vysledek je ve hvezdach.
11. 11. 2010 | 18:58

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Alvarová Alexandra · Arnoštová Lenka Teska B Balabán Miloš · Bečková Kateřina · Bednář Miloslav · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bezděk Vladimír · Bezděková Iva · Bielinová Petra · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Boudal Jiří · Brom Zdeněk · Burian Jan · Bursík Martin C Candole James de · Cvrček Václav · Cyrani Pavel Č Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra E Ehl Martin F Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gattermayer Josef · Gazdík Petr · Gregor Kamil H Haas Tomáš · Hamáček Jan · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Havlík Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hesová Zora · Hlaváček Petr · Hnízdil Jan · Hokeš Tomáš · Hollan Matěj · Holmerová Iva · Holomek Karel · Honsová Dagmar · Honzák Radkin · Horký Petr · Horváth Drahomír Radek · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hovorka Jiří · Hradilková Jana · Hubatka Miloslav · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hudema Marek · Hvížďala Karel CH Chromý Heřman J Janeček Karel · Janouch František · Jarolímek Martin · Just Jiří · Just Vladimír K Kalhousová Irena · Kalousek Miroslav · Kania Ondřej · Karfík Filip · Kasl Jan · Klan Petr · Klepal Jakub · Klíma Vít · Kněžourková Tereza · Komárek Michal · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Košák Pavel · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Krnáčová Adriana · Křeček Stanislav · Kubita Jan · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Lešenarová Hana · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipold Jan · Liška Ondřej · Lomová Olga · Ludvík Miloslav M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Matoušek Karel · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Mihulka Stanislav · Michalčák Ján · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mládek Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel · Musil Aleš N Navrátil Vojtěch · Němec Václav · Novák Martin O Opatrný Martin P Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Payne Jan · Pecák Radek · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Peychl Ivan · Pikora Vladimír · Pírko Štěpán · Pixová Michaela · Poc Pavel · Pohled zblízka · Pokorný Zdeněk · Polák Milan · Potměšilová Hana · Potůček Martin · Pražskej blog · Procházka Adam · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Rezková Alice · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Shanaáh Šádí · Schwarzenberg Karel · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sokačová Linda · Sokol Tomáš · Soukenka Petr · Sportbar · Spurný Matěj · Staněk Pavel · Stanoev Martin · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Suchardová Michaela · Sůva Lubomír · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syková Eva Š Šilerová Jana · Šimáček Martin · Škop Michal · Šmíd Milan · Špidla Vladimír · Špinková Martina · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Jan · Šumbera Filip T Tejc Jeroným · Tolasz Radim · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tošovský Michal · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tutter Jiří U Uhl Petr · Urban Jan · Urban Václav V Vácha Marek · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vondráček Ondřej W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahradil Jan · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zděnek Michal · Zelený Milan · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy