Pravda k popukání

19. 11. 2010 | 13:31
Přečteno 4015 krát
„Pravda je ten nejsrandovnější vtip na světě“, napsal G. B. Shaw v jedné ze svých her. Ale „pravdomluvnost není slučitelná s obranou státu“, napsal v jiné. Takže si můžeme jen představovat, v jakém kontextu by vlastně pravda mohla být srandovní. Není jich mnoho. Vlastně jen jediný, zato ale hojný a oblíbený námět komedií. Opravdická pravda (skutečný fakt) může vytvořit komedii jen v kontrastu s výmyslem nebo polopravdou, která předstírá celou pravdu a pokládá se za tak důležitou, že se chová pompézně nebo chvástavě.

Král je nahý. Král Lávra má oslí uši. Potěmkinova vesnice nemá za namalovanými fasádami domy. Nabubřelému novozbohatlíkovi čouhá sláma z bot. Viceprezident Dan Quayle se před školáky ztrapňuje tím, že jim opravuje správné „potato“na chybné „potatoe“. Prezident Regan si při cestě po Jižní Americe plete Bolivii s Brazílií. Prezident Carter je za návštěvy Jeruzaléma šokovaný, když se dovídá, že staré město bylo až do roku 1973 pod okupací jordánskou, ne izraelskou. Popletovství obou prezidentů jim vysloužilo od newyorského komika Jackie Masona tento gag:

„Reagan vyhrál volby jen díky tomu, že kandidoval proti Carterovi. Kdyby kandidoval sám, byl by prohrál.“

Pravda je taky něco, co máme nejraději my sami. Proto pro nás „pravda ztrácí něco ze své přitažlivosti, když na ni přijde někdo jiný,“ napsal Solženicyn.

Mark Twain by byl všeobecně pokládán za autora citátu „pravda je to nejhodnotnější, co máme, proto s ní musíme zacházet střídmě“, kdyby o sto let před ním neřekl anglo-irský politik a filozof Edmund Burke, že v politice „faleš a klam jsou nepřípustné, ale s pravdou se sluší být střídmý, jako s každým projevem veškerých ctností“. Ještě dalších sto let před ním anglický politik a esejista Samuel Pepys obvinil ze „střídmého zacházení s pravdou“ při jednom státním šetření úředníky námořní správy. Starší citát o střídmosti pravdy jsem zatím nenašel, takže Pepys budiž prozatím jeho průkopníkem.

Střídmé zacházení s pravdou se od té doby stalo v politice samozřejmostí a součástí politikovy profesionální výzbroje. V anglické politické mluvě je taky vhodným synonymem pro lež, proti němuž není možné se bránit žalobou za nactiutrhání, pouze rozšířením nabídky faktů a upřesněním nepřesností. Nás jako Čechy bude zajímat, co za druhé světové války vrchní úředník britského Ministerstva zahraničí Sir William Strang zapsal do úředních záznamů o exilovém československém prezidentovi: „Dr Beneš je mistr předstírání a má sklony zacházet střídmě s pravdou.“

Podobně jako politika zachází s pravdou střídmě i humor. Pomáhá mu k tomu několikatísíciletá moudrost, kterou před sto lety shrnul anglický filozof A. N. Whitehead do dvou vět:

„Neexistují žádné celé pravdy, jen samé polopravdy. Zacházet s nimi, jako by to byly celé pravdy, je hra ďáblova“.

Jedním z úkolů humoru je odhalovat polopravdu všude, kde se předstírá pravda celá. Cílem je vytvořit demontáží „absolutní“ pravdy na několik „relativních“ pravd situaci, v níž nikomu nebude stát za to za svou pravdu bojovat. Klasický kousek komedie s relativní pravdou je dialog ze Šumaře na střeše, kde mlíkař Tevya řeší hádku:

„Ty máš pravdu.“
„Takže on lže?“
„On má taky pravdu.“
„Oba přece nemůžou mít pravdu?“
„Ty máš taky pravdu.“

Věřit v jednu celou a jedinou pravdu a jí měřit a vnímat svět je další příčinou ztráty humoru. Celá, jediná a totální pravda nás vždycky vede k totalitě a totalita vždycky postrádá humor. Totální pravda nás vězní do „tunelové vize“ nabízející jedinou možnou cestu, jediné možné řešení, jediný možný postup, jemuž se všechno ostatní musí podřídit. V tunelové vizi je jedinou možností cesta vpřed čili pokrok, jediná možná alternativa je cesta zpět, čili zpátečnictví. Kdo nejde s námi, jde proti nám. Jedno řešení je vítězné, druhé poraženecké. Tak vznikají nepřátelé a potřeba se proti nim bránit a ničit je. Umění pohotové vtipnosti je nenechat se vtáhnout do tunelu, dokud máme venku na vybranou vize jiné. Jakmile jsme se už v tunelu ocitli, nezbývá nám, než ho vyhodit do povětří nějakým gagem. A to může být hodně velká dřina.

Když americký komik Groucho Marx v jednom interview vyprávěl, jak se mu v jeho pětasedmdesáti překvapivě vrátil herecký úspěch a z otázek vycítil, že novinářova „tunelová vize“ stárnoucího komika byla, že v tomto věku by už měl být vděčný za každou roličku, kterou mu ještě někdo nabídne, nebo dobelhávat důchodcovský život na golfovém hřišti, dal se do vyprávění:

„Teď jedu do Iowy převzít nějakou cenu. Pak vystupuju v Carnegie Hall a už je vyprodáno. Pak sednu na loď a jedu do Francie, kde mně vláda dává jakési vyznamenání.“

Pak se na chvilku odmlčel a přišel s touto explozí:

„Ale hned bych to všecko vyměnil za jednu erekci“.

Vyšlo v měsíčníku Xantypa

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

LEVAK napsal(a):

G.B. Shaw :
„Diskutoval jsem s idiotem. Mám dojem,že jsem zblbnul“
„…už jsem dosáhl věku o kterém je vhodnější diskrétně pomlčet a teď se angažuji ve směru fyzických projevů citu jen když na tom ženy výslovně trvají,což díky osudu není častěji než o víkendech a podobně.“
19. 11. 2010 | 13:41

yara ze země krys napsal(a):

Dva hezké citáty:

Pravda lež nikdy nedohoní.

Americké přísloví, které si oblíbila v české kotlině většina českých politiků.

Když Pythagoras objevil svou poučku, obětoval sto volů. Od těch dob se všichni volové chvějí, když se objeví nová pravda.

Ludwig Börne
19. 11. 2010 | 14:18

Ládik!!! napsal(a):

Na hradní vlajce máme taky lež.
19. 11. 2010 | 14:56

Alena Vrbová napsal(a):

Pravda je to, co nelze zapomenout.

Dobrý den, pane Kurasi,

úžásný článek na konci pracovní směny do začínajícího volna.Díky.
Alena Vrbová
19. 11. 2010 | 15:04

Borek napsal(a):

Velká škoda, že se tím nenažerou bezdomovci a cikáni. Kdyby šlo slova zhmotnitRázem by bylo po bídě.
19. 11. 2010 | 15:14

Al Jouda napsal(a):

Miluj pravdu, řekl náš Mistr Jan Hus a mimo to bránil pravdu až do smrti. Je pro všechny Čechy velkým vzorem a kecy o střídmosti v hlásání pravdy by určitě ostře odsoudil !
19. 11. 2010 | 16:07

SuP napsal(a):

Ládik!!! -
Já myslim, že to není lež. Ale není to tam celý .....
19. 11. 2010 | 16:21

fudoshin napsal(a):

tak konečně jste nám na konci vyjevil, proč tolik píšete. doporučuji střídmou stravu, procházky a pohyb na čerstvém vzduchu, otužování, móxu apd. :) pravda může mít hodně podob.může to být pravda absolutní - nesdělitelná.pravda subjektivní - nesdělitelná. a pak to může být něco s čím někdo souhlasí a tak to prohlásíte za pravdu, ale s pravdou to nemá nic společného, jenom s tím, že někdo chce mít za každou cenu pravdu...ale některým lidem se občas něco povede krásně vystihnout.tedy dávám do placu toto rčení jednoho jogína: "lidem jsou proti mysli nejvíce dvě věci: méně jíst a více odpouštět". hezký den
19. 11. 2010 | 16:40

iga napsal(a):

Pro pravdu si nechat pálit kosti?
Nebyl ten chlap jiné národnost?
19. 11. 2010 | 16:59

Drzá zrzka napsal(a):

Je zvláštní, že i když jeden s druhým nesouhlasíme, máme všichni pravdu.
19. 11. 2010 | 17:11

Medikolog napsal(a):

Dva rabíni, tři názory....

Pravda je pojem velmi relativní. Ekumenismus v pravdě není možný. Kolik vojáků se na obou válčících stranách obětovalo (jako Hus) za 1. i za 2. sv. války (nejenom) za pravdy svých mocných. Přesto se nestaly pravdivějšími. Pravda stává za silnějšími bataliony vítězů, aby přeběhla v případě porážky - na stranu vítěze nejposlednějšího.
19. 11. 2010 | 17:54

Krupa Vaclav napsal(a):

Pane Kuras, jestli jsem dobře porozuměl textu, potom nesouhlasím s polopravdou. Pravda by měla být vždy pravdou celou. Obzvlášť v politice. Polopravda by byla jen o padesát procent menší, ale druhých padesát už by mělo patřit druhé polopravdě, která je samozřejmě také celá a o půlku menší. Těch sto ztracených procent falešné pravdy je odpad, který de fakto nechává prostor pro všechny negativa, která provázejí lidstvo od nepaměti, proto nikdo nikomu nevěří, proto se porušují smlouvy, proto neplatí zákony, proto se vraždí a omlouvají se války.
19. 11. 2010 | 18:13

ZAM napsal(a):

„Ale hned bych to všecko vyměnil za jednu erekci“.
Proč?
19. 11. 2010 | 18:19

Jonáš napsal(a):

Protože byl chytrej.
19. 11. 2010 | 18:25

Otázkář napsal(a):

ZAM

to jsi vážně tak natvrdlý? :)
19. 11. 2010 | 20:29

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, hleďme, hleďme Adamec Franta...
Šmeral v Brně včíl patří vám, či Adamcům od Husáka. Nebo jste všichni jedna velká tu rodina, jak už to vůkol chodí...
Veselé krizování...
19. 11. 2010 | 20:37

ZAM napsal(a):

Otázkář:
Jak kde. ☺
19. 11. 2010 | 20:53

Baba napsal(a):

Uvědomte si, že co je pravda a co dělá nebo nedělá, s tím čemu věříme a komu dáme zapravdu, souvisí.
19. 11. 2010 | 21:45

Eva Dupalová, Jílové napsal(a):

Já mám takovou nemoc, musím pořád někoho pomlouvat a napadat. Jmenuji se Eva Dupalová, papírnice z Jílového
19. 11. 2010 | 23:33

zákazníci napsal(a):

Doporučujeme předešlé mokrý hadr na hlavu.
19. 11. 2010 | 23:34

za krasotů...! napsal(a):

"Pravda je taky něco, co máme nejraději my sami. Proto pro nás „pravda ztrácí něco ze své přitažlivosti, když na ni přijde někdo jiný,“ napsal Solženicyn."

A neměl pravdu Saška. Je jedna pravda, kterou pokud už jednou opravdu máte rádi sami, tak neztratí nic na své přitažlivosti, i když na ni přijde současně i někdo jiný:
http://WWW.PRAVDA.RU.

:-)
20. 11. 2010 | 04:47

Fialenka napsal(a):

Jonáš má pravdu
20. 11. 2010 | 10:24

LEVAK napsal(a):

Ad Ládik:němečtí fašisti měli nad koncentrákama heslo "Arbeit macht frei!" My by jsme si měli dát na prezidentskou vlajku nápis "Geld macht frei!"(Peníze osvobozují!)
20. 11. 2010 | 11:04

Baba napsal(a):

Ad zákazníci: nějakej hadříček by bodnul. Suchej nebo mokrej, na tom už tak nesejde.
20. 11. 2010 | 11:12

Kanalnik napsal(a):

Poznamka na okraj - to, co se tvari jako pravda a vede k totalite, neni pravda, ale opet polopravda. Nejak se v tom pojmoslovi ztracite, pane autore.

Pravda, ve smyslu "skutecna realita", nezotrocuje nybrz osvobozuje, i kdyz nekdy hodne boli.
20. 11. 2010 | 13:44

ZAM napsal(a):

LEVAK:
Jak kde, nad bránou koncentráku v Buchenwaldu byl nápis ´Jedem das seine´.
20. 11. 2010 | 18:19

Hurá napsal(a):

Rád Vás čtu, jste nad věcí, jen tak dál a díky.
20. 11. 2010 | 21:43

Al Jouda napsal(a):

To ZAM : No jo, ale tam byl Tonda Zápotocký !
20. 11. 2010 | 22:15

ZAM napsal(a):

Al Jouda:
Ne, ten byl v Sachsenhausen-Oranienburgu.
http://ireferaty.lidovky.cz...
21. 11. 2010 | 00:09

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy