Člověk, nebo golem?

30. 08. 2011 | 08:45
Přečteno 3857 krát
Vedru a dusnu připišme ničím nerušené a čím dál vynalézavější pubertální imbecility českých politiků včetně aristokratických (v Německu přezdívaných „urozený Švejk“) a odhlédněme od nich o kus dál na námět mnohem větší morální komplexity: Tři miliony zabitých lidských embryí během uplynulých dvaceti let. To jen v Británii, kde se vede jakás takás statistika. Z jiných zemí ji nemáme, ale můžeme si je představit v zemích podobně vědecky vyspělých, takže celosvětově klidně desetinásobek. Nejsou to embrya zabitá potraty, nýbrž vědeckými experimenty umělého plození známého pod zkratkou IVF. „In vitro fertilisation“. Laboratorní výroba dětí ve zkumavkách.

A dalo by se vlastně zapochybovat, zda jsou to skutečně embrya lidská nebo nějací golemové. Golem je hebrejské jméno umělého člověka, o němž první záznamy najdeme v Talmudu přibližně z 3. století. Recept na jeho produkci popisuje středověký kabalistický spis Sefer Jecira (Kniha tvoření), téměř stejně, jako Loewův zeť rabín Katz. Uplácat pajduláka z hlíny a zarecitovat nad ním tajné hebrejské formulky, které mu vdechnou život. Jen nějaký mechanický, bez lidské duše. Tu mohl vkládat jen Bůh sám do láskyplného splynutí muže a ženy. Recept byl samozřejmě nesmysl, jeho záměrem bylo odvést pozornost od receptu skutečného.

Ten dnešní věda má. Namíchá do zkumavky sperma s vajíčkem, opepří je trochou hormonů a prokvedlá je v živoucí lidské embryo. To se pak vloží do neplodné ženy, kterou tím zplodní a promění se v mimino. (Velmi amatérsky popsáno). Vymyslel to manchesterský profesor Edwards s prvním výsledkem v roce 1978, ale nobelovku za to dostal až v roce 2010. Asi se čekalo, zda jeho zkumavkové děti budou normálními lidmi. Jsou. A dědí genetické vlastnosti dárců spermatu a ovaria. Náboženský pohled by mohl namítnout, že jim může chybět něco duchovního, neboť nebyly počaty přímou fyzickou láskou.

No a navíc se ne každé takové embryo podaří. Přesněji řečeno se podaří jen málokteré. Hodně málokteré. Za dvacet let se jich v Británii podařilo asi sto tisíc. To sice zní jako gigantický úspěch lidského génia na cestě k božství, pro něž tvořit člověka je tou hlavní z vlastností Bohu připisovaných. Vedle těch sto tisíc se jich tři miliony nepodařily. Byla to všechno embrya znatelně žijící, ale nějakým rozhodnutím některého gynekologa či gynekoložky nevhodná pro účel transformace v lidské dítě. Nebo se jich jednoduše ukvedlalo třicetinásobně víc, než jich bylo třeba. Jsou to tedy lidé nebo golemové? Začíná lidský život početím (i zkumavkovým) nebo až růstem v matce? Ví to ještě někdo jiný než Bůh?

Ta přebytečná či nedokonalá embrya se házejí do odpadků, zmrazují k budoucím pokusům, nebo rovnou předávají k dalšímu všelijakému genetickému křížení. Tak v laboratořích vznikají kreatury, jimž lékaři říkají hybridy, cybridy a chiméry. Hybridy jsou zvířecí vajíčka oplodněná lidským spermatem, cybridy jsou lidská jádra vložená do zvířecích buněk a chiméry jsou lidské buňky přimíchané do zvířecích embryí.

Prý v zájmu hledání léčby všelijakých nevyléčitelných chorob. Které jsme ani nemuseli mít, kdybychom uměli žít.

To už jsme se vážně zbláznili?

Vyšlo v MFDnes

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Petr z Tábora napsal(a):

Zajímavý článek pane Kurasi. Nicméně takzvaný "pokrok" nezastavíte. Pokusy v této oblasti budou probíhat, jen je otázkou zda tajně či veřejně. Pokud by nějaké morální apely měly mezi námi lidmi sílu, tak by se přeci už dávno neděla válečná zvěrstva - například před pár lety kousek od nás na Balkáně.
Fandové záhad jistě vzpomenou bájí z počátku lidstva plných chimér a podobné havěti. Někteří k tomu pak přisoudí mimozemské civilizace.
30. 08. 2011 | 09:18

šlapka napsal(a):

Kolik buněk obsahuje to embryo, které se "háže do odpadkového koše" ,pane Kuras ?

Pane Kuras, někde jsem četla, že ti, kteří jsou proti výzkumu v oblasti kmenových buněk, tak že jejich nesouhlas přerostl v téměř válečné tažení, by z hlediska spravedlnosti měli být zaevidováni a neměl by jim vzniknout nárok na transplantaci kmenových buněk.

Pane Kuras - ještě jednou - z kolika buněk je složeno to embryo, které se likviduje ?

Pane Kuras - to nakvedlání dopomohlo mnoha párům k tomu, že měli děti. Mnoho z těch dětí už vyrostlo. Dospělo. Stali ze z nich daňoví poplatníci.
Například i takoví občané, co si kupují knihy, chodí do divadel na různé hry.
Nebo daňoví poplatníci, kteří přispívají do systémů veřejnáho pojištění.....

„Kdo nečte Kurase, jako by nežil.“
/Blesk/
30. 08. 2011 | 09:28

Oak napsal(a):

Ve které době uměli lidé žít tak, aby neměli nemoci? To by mě vážně zajímalo. Doufám, že autor nemá na mysli středověk - v této zlaté éře křesťanství byla např. v Anglii průměrná délka dožití 33 let (mj. mor, lepra, podvýživa...).

A kdy a čím začíná lidský život, to je skutečně otázka. Jsou lidé, kteří tvrdí, že marnění potenciálního života je už použití antikoncepce - pak se ovšem můžeme ptát, přitom kolik má průměrná žena vajíček, zda nejsme všichni potenciální masoví vrazi, když ten ohromný potenciál proměňujeme jen z několika procent...
30. 08. 2011 | 09:28

Jana Pechová napsal(a):

Jediným receptem na řešení této a podobných otázek leží v této chvíli pouze na osobním postoji každého z nás: totiž zda se těchto experimentů budeme účastnit.
Stejně jako rodiče toužící po dítěti, tak každý jiný člověk toužící po čemkoli, je kvůli velké touze ochoten zavírat oči i uši před jistým druhem otazníků. Ti, kdož poskytují služby za peníze, o takových otaznících nemluví. Proto, díky vám, pane Kurasi, za poodhalení obzorů.
30. 08. 2011 | 09:37

jogín napsal(a):

Těžko něco namítat proti oplodnění in vitro, kromě náboženských předsudků. Horší je, že značná část embryí vzniká injekcí spermie do vajíčka. Tady je vyřazena selekce, protože spermie může nést defekt, který brání normálnímu oplození. A injikují se nejen spernie, ale i buněčná jádra vývojových stadií před vznikem spermie pochájející z mužů, jejichž spermie vůbec nevznikají. Tedy umělé rozmnožování lidí s dědičným defektem. Pokud je vyřazen výběr, během pár generací se objeví množství odchylek, které předtím neexistovaly. Jestli vám na zahrádce zdivočely macešky, mohli jste vyřazení výběru vidět na velikosti květů. Majitelé laboratoří asistované reprodukce ovšem rádi poslouží i dalším generacím. Vyrobí si tak další zákazníky. Jenže za pár generací může být přirozené oplození raritou.
30. 08. 2011 | 09:39

gaia napsal(a):

jogín

Linda Brownová porodila přirozeně 2 děti a defekt neplodnosti po své matce nezdědila, i ten mohl být druhotný, např. po zánětu slepého střeva rozšířený i na vejcovody, nikoli tedy dědičný.

Mne spíš trápí argument šlapky, co považuje autor za zárodek. Kolik buněk. Nedávno totiž proběhla tiskem zpráva, že v Anglii pozměnili zárodek kuřete nějakou bílkovinou a protože je známo, že v zárodečném vývoji se opakuje fylogeneze, např. i lidský zárodek má v určitém období žábry, co by pozůstatek ryb, tak oni u toho kuřete, kde jak známo ptáci pocházejí fylogeneticky z plazů, tak oni toho ptáčka nějak nasměrovali vypnutím určitých genů k plazovi a titulky v novinách hlásily, že vědci stvořili dinosaura, ale jen jejich etické smýšlení jim nedovolilo, aby se vylíhnul a pokus ukončili.(Právo)
Ale mne tedy trápí jedna věc, kdy vědci neodolají a nechají vylíhnout toho svého vytvořeného Golema a půjdou ještě dál. Jako neodolali v ráji Adam s Evou utržení jablka. Jestli tato pověst není nějaký druh rasové paměti, třeba od Atlantiďanů, kteří to zkoušeli, ale pak musel začít úplně od znova, někde na odlehlém místě, jako ve filmu Den Trifidů.
30. 08. 2011 | 09:52

šlapka napsal(a):

Jana Pechová

Můžete se podívat i přímo pod Kurasovu kuchyňskou zástěru, nemusíte zůstat jen u toho poodhalení :

http://en.wikipedia.org/wiki/Stem_cell

např. : "...Medical researchers believe that stem cell therapy has the potential to dramatically change the treatment of human disease. A number of adult stem cell therapies already exist, particularly bone marrow transplants that are used to treat leukemia.[51] In the future, medical researchers anticipate being able to use technologies derived from stem cell research to treat a wider variety of diseases including cancer, Parkinson's disease, spinal cord injuries, Amyotrophic lateral sclerosis, multiple sclerosis, and muscle damage, amongst a number of other impairments and conditions.[52][53] However, there still exists a great deal of social and scientific uncertainty surrounding stem cell research, which could possibly be overcome through public debate and future research, and further education of the public...."

V populární verzi pak zde :

http://www.youtube.com/watch?v=a0qFRi8fJRo&feature=related
30. 08. 2011 | 10:00

ali napsal(a):

Myslím, že vědci kdesi v tajnosti mají "uloženy" živoucí výtvory "svých" pokusů..na etiku kašlou..
Na druhou stranu pokusy se zárodky z jakékoliv živočišné říše jsou nestoudnou nutností..
30. 08. 2011 | 10:06

Kanalnik napsal(a):

Pro nas lidi je obecne nekdy velmi obtizne se smirit s tezkymi vecmi, ktere nas behem zivota postihnou. Na druhou stranu to vede nekdy k prekracovani hranic a zcela a-lidskemu jednani. Vyroba embryii a jejich likdvidace ci pouzivani pro "vedecke" ucely, jsou toho dukazem.

Ten pomer, ktery pan Kuras uvadi, je sileny.

K tomu, kdyz si clovek rekne, kolik jiz zijicich deti zije bez rodicu... no nic, neni mi z toho dobre...
30. 08. 2011 | 10:06

gaia napsal(a):

šlapka

bude pěkné, když vám onemocní třeba ucho a vědci vám vypěstují z kmenových buněk nové, ale co když to ucho bude mít svůj rozum a bude chtít žít svůj vlastní život, jako jsme viděli ve filmu Ostrov?
A co vliv šílených doktorů Frenkeisteinů?
30. 08. 2011 | 10:08

jogín napsal(a):

Gaia: Samozřejmě mohou být negenetické defekty bránící oplození, jenže u mužů a azoospermií bylo identifikováno 15% defektů (mikrodelece)ve známých oblastech genomu. Ty neznámé defekty jsou navrch.
30. 08. 2011 | 10:10

Kanalnik napsal(a):

Pokud clovek nema behem tohoto zivota nic, nez jen sebe a tento zivot a strach ze smrti a nemoci, udela vsechno proto, aby si zivot prodlouzil a bude popirat pripadne negativni nasledky pro lidi kolem nej, ktere z jeho snah vzniknou

to vede v konecnem dusledku k destrukci civilizace, protoze dochazi k prekracovani normalni lidske soudnosti

prikladem budiz to, co zde pan Kuras pise, nebo staveni manzelstvi mezi muzem a zenou na stejnou uroven s homosexualnimi svazky (+ adopce)

pokud cloveka nema neco, co jej presahuje az za hranice tohoto zivota, jedna v dusledku iracionalne - zajimave, ze?
30. 08. 2011 | 10:12

šlapka napsal(a):

gaia
No - anebo co když vám při operaci Parkinsna narostou křídla a navíc se operace nezdaří.... takže při chůzi vám začnou křídla kmitat tak, že vás ošetřovatelka bude muset pronásledovat v létajícím balónu.
Strašné pomyšlení.

To ucho bych brala.
Ale pokud by bylo zábavné asi tak jako Klaus - radši bych si ho ušmikla.
30. 08. 2011 | 10:20

gaia napsal(a):

Kanalnik
...pokud cloveka nema neco, co jej presahuje az za hranice tohoto zivota, jedna v dusledku iracionalne - zajimave, ze? ...
ano souhlas , a proto neplodné páry prožívají opravdu velká muka a umělé oplodnění jim mnohdy zachrání vztah i duševní zdraví, ale zas je tu to proti, co píše jogín.
Takže každá mince má svůj rub a líc.
30. 08. 2011 | 10:24

gaia napsal(a):

šlapka

a když se ještě v laboratoři spletou a křídla budou černá, jako se to už jednou stalo, že laborantka špatně vypláchla zkumavku a jediná spermie, která tam zůstala po předchozím páru toužícím po dítěti způsobila, že se bělochům narodilo černé dítě.
Případ byl medializován v USA.
Není pak lepší ten Parkinson?
30. 08. 2011 | 10:28

šlapka napsal(a):

gaia
Je . Například jeho tvrzení, že "narůstání přináší složitost a složitost přináší rozklad" je jasnou zárukou toho, že se věci vyřeší stejně takříkajíc samy od sebe.
Nač tam po večerech bádat v nějaké laboratoři a hádat se o nedělích s pastorem !
Houbeles !
Nechme to tak. Však Nejvyšší to už nějak zařídí.
/ale vymiňuji si, že pokud fakt bude možnost toho Parkinsna vyléčit a já si při každém pokusu napít se piva z kriglu vymlátím dva zuby...že se tedy budu moci - na rozdíl od pana Benjamina Kurase alias Miloslava Kuraše /že by zadní vrátka ??? - tedy že do toho půjdu/

Jedno křídlo bílé a druhé černé ?
A proč ne ?

Třeba mě pak zaměstnají jako vrchního arbitra v Gambrinus lize.
30. 08. 2011 | 10:49

Grandmaster napsal(a):

Gaia,
narustajici problemy jsou problemy eticke. Parafraze na Hamleta:
Udelat ci neudelat?
Vsadim se ze drive ci pozdeji nejaky sileny(?!) vedec toho Frankesteina stvori.
Proc tomu tak bude? Je tezke zastavit pokrok, i kdyz v tomto pripade to bude pokrok eticky neomluvitelny(?). A nema to s nabozenstvim nic spolecneho.
30. 08. 2011 | 11:05

šlapka napsal(a):

Grandmaster
Frankenstein ?
Ten už dávno existuje :

http://www.123rf.com/photo_7931301_usa-new-york-wall-street-stock-exchange-example-picture-for-stock-and-shares.html

Prej dokonce vyssál Tomskému a Kurasovi vyhlídky na šťastné stáří./jejich penzijní fondy/
30. 08. 2011 | 11:14

Paterik napsal(a):

Osobně se domnívám, že když se narodí alespoň nějací lidé, je to pořád výrazně lepší, než když se nenarodí žádný. Příroda masakruje embrya bez milosti a sotva někdo může nařknout ženu z vraždy, když potratí. Je paradoxem, že tu mnozí mají morální potíže s lidmi, kteří se snaží dětí mít, nikoliv nemít.
30. 08. 2011 | 11:21

Občan napsal(a):

Jsou dnes skvrny na slunci, nebo mají Kuras s Tomským své dny a Kuchař jim k tomu kibicuje?
30. 08. 2011 | 11:39

Zdena napsal(a):

Krásný nový svět popsal Aldous Huxley už ve třicátých letech minulého století.Jsem ráda,že se ho nedožiju.
30. 08. 2011 | 12:12

Silvie napsal(a):

Jde o etickou záležitost, která ovšem vzbuzuje vášně především u orthodoxně smýšlejících věřících. Embryo v počátečním stádiu ještě není člověkem, ale jen zárodkem, kouskem tkáně.
Vyčítat vědcům, že se pokoušejí o dosud nemožné - např. klonování, jež by umožnilo léčit lidi s nevyléčitelnou formou rakoviny, pokládám za zpozdilé. Nežijeme ve středověku.
Svět je lidmi přeplněn, to že se pár milionů nenarodí, je jenom pozitivní zpráva.
30. 08. 2011 | 13:56

šlapka napsal(a):

ad Silvie
Jde o procesní i typologické souvislosti mezi vědou, logikou a etikou a uvnitř nich.
V Kurasově případě pak jde o velmi chabou politicko-rétorickou souvislost. Spíš jde o propagandu. Asi psanou na objednávku a zaplacenou.

Svět není lidmi přeplněn. Určité části světa ano - ale i tam je možno díky technologiím a změnám v kulturních vzorcích chování zvýšit úživnost přírodního prostředí. Což je především problém logický a vědecký.
Etiku už vyřešil humanismus.

Jen pohrdavý hlupák můře nabubřele prohlašovat, že je dobře, když se miliony nenarodí. Protože kdyby se splnilo stejné přání podobného nabubřelého hlupáka, který žil například v době kdy vzkvétalo v duších lidí malthusiánství - nenarodil by se ani on(a).
Jde o paradox. Silviin paradox. Touží, aby se nenarodila.
30. 08. 2011 | 14:41

slunečnice napsal(a):

Osobně preferuji přirozené početí i porod, pro umělé oplodnění bych se nerozhodla, mám tendenci dávat věcem přirozený průběh neboli jak se říká, děj se vůle boží či nechť je, přírodo, po tvém. Prostě mám za to, že by se člověk měl s tím, co je mu dáno či nedáno, nějak vyrovnat a smířit, ovšem nevnucuji to druhým. Nejsem ani ortodoxní věřící, ani se nevymezuji proti vědě, protože ta nám pomáhá zlepšovat životní podmínky včetně toho, jak tady "šlapka" krásně napsala, zvýšit úživnost přírodního prostředí. Ale myslím si, že taky není od věci umět se spokojit s tím, co mám, a nechtít získat za každou cenu vše, po čem toužím a prahnu. Byznys, který si s etickými otázkami hlavu neláme, naší chtivosti umí náležitě využít, za tučný peníz si na některých amerických soukromých klinikách můžete vybrat pohlaví, barvu očí a v budoucnu prý bude možné si rovněž připlatit za krásného a inteligentního potomka. Díky technice umělého oplodnění si svého "golémka" budou moci na stará kolena pořídit i důchodkyně, které v reprodukčním věku kvůli kariéře a pracovnímu vytížení neměly čas otěhotnět. Kde je poptávka, tam je nabídka, a naopak.
No je to proti přírodě, je to padlé na hlavu, avšak má to a musí to mít nějaký etický a legislativní rámec. Škoda však, že neumíme žít, jak píše pan Kuras, byli bychom jinak všichni zdraví a pravděpodobně i plodní. :)
30. 08. 2011 | 16:35

Silvie napsal(a):

Šlapka,

svět by se musel vyvrátit z kořenů, abyste snad se mnou souhlasila.
Pan Kuras má velmi zajímavé a nekonvenční příspěvky, ač se s ním tentokrát neztotožňuji.
A mimo jiné - bylo by mi úplně lhostejné, kdybych se nenarodila, zůstala bych ušetřena poznání, že existují taková individua ,jako vy. Vy mě snad přímo vyhledáváte a toužíte po mě.
Bohužel mi nejspíš bude souzeno narodit se ještě mnohokrát, nežli dosáhnu "nirvány". A tam už žádné Šlapky nebudou.
30. 08. 2011 | 17:44

Divobyj napsal(a):

Silvie

Souhlasím s Vámi.Vím,že to bude asi pro některé paradox,ale je dobře,že věda dokáže splnit sen těm,kteří by bez ní děti mít nemohli.Na druhou stranu je nanejvýš akutní nutnost začít se sterilizací notorických rodiček.
30. 08. 2011 | 17:53

šlapka napsal(a):

Silvie
Na blábolizační komediantky reagovat musím. Zejména na takové, co si berou do úst miliony lidí a žvatlají jednou o tom, jak je nás mnoho a podruhé zase o tom, jak Evropa vymírá.

Nic - hezky si tady posterilizujte s Divobyjem. Já jdu na poker.
Ale bacha - kdyby náhodou Divobyj zjistil, že jste poctivá katolička - multirodička - tak ať na vás nevytáhne škrabku nebo rezavou kudlu.

Také zajímavý úkaz - ten Divobyj - někdy si notuje spolu s Antropologem , že je správné mít moc dětí - jindy zase chce sterilizovat.
Hmm - asi chce získat časem nějaké místo ve Sterilizationsamtu. Třeba experta na Romky.
Pozor na něj, Silvie ! /zejména po návratu od moře a od kadeřníka - jestli jste bruneta .../
:))))
30. 08. 2011 | 18:33

Silvie napsal(a):

Šlapko,

ztrácíte ten správný zápal. Cítím, že si vás začíná získávat moje pravá křesťanská láska, již jste ve mně probudila (jakého jste vlastně pohlaví?!).
Pan Stejskal bude mít z mé proměny radost. Budu vám oplácet, jako správný katolík, zlo dobrem. Až se tím dobrem zalknete...
30. 08. 2011 | 18:46

Oak napsal(a):

Představte si, že se chcete jet autobusem do práce, ale nemáte lístek. Někdo vám přitom nabízí toto: "Dám deset lístků na autobus. Z těch deseti musíte však 9 zahodit."

Buď tedy nepojedete nikam, anebo se do té práce přeci jen s pomocí posledního lístku dostanete. Přijde mi zvláštní naříkat, "s těma devíti lístky se klidně mohlo svézt dalších devět lidí!" Buď pojede aspoň jeden, anebo nikdo. Není lepší, když jede aspoň jeden??

S těmi embrii je to stejné. Buďto se narodí alespoň jedno dítě (nebo dvě), anebo žádné. Co v tom je za dilema?
30. 08. 2011 | 21:15

Kritik napsal(a):

Autor si klade otázku v souvislosti s oplodněním in vitro a v souvislosti se zničeným počátkem člověka:

"Jsou to tedy lidé nebo golemové?"

Nejhorší na tom je, že i ty zničené zárodky byli lidé.
30. 08. 2011 | 21:22

Kritik napsal(a):

Jedna známá psychiatra (prý se teď takové názvy používají, my jsme se uličili "psychiatrička") - MUDr. Zuzana Kasalová - řekla (trochu parafrázuji):

"Díky lékařské vědě kdekdo znás přežil, možná několikrát, svou vlastní smrt. Například já bych zemřela v 11 letech na zánět slepého střeva. Jiní přežívají dokonce infarkty. Ještě nedávno byly infekční nemoci, při nichž ne každý zůstal naživu.

Když to tak vezmeme, tak jsme dostali ohromný dar. Jsme naživu, ačkoliv jsme naživu být nemuseli.

Víte co? Když již jsme ten dar prodlouženého života dostali, využijme ten dar s vděčností k tomu, abychom v tom našem prodlouženém a nikterak naším přičiněním zaslouženém životě konečně začali konat dobré skutky."
30. 08. 2011 | 21:35

Divobyj napsal(a):

Kritik

Dělat dobré skutky je šlechetné.
Obrazně řečeno-můžeme dělat dobré skutky,ale pouze do té doby,dokud nezemřeme hlady,nebo nejsme ušlapáni a následně zkonzumováni vlastními příbuznými v jednopokojovém bytě!
Chápete? Srdce k plnohodnotnému životu nestačí.Musí se připojit mozek.
30. 08. 2011 | 21:49

Kritik napsal(a):

Divobyj

Samozřejmě, že musíme používat srdce i mozek. Tedy pokud je máme k dispozici, zvláště funkce druhého orgánu bývá u některých lidí silně potlačena.

Ale jak to souvisí s výzvou konat dobré skutky?

A životní podmínky - bylo to vaše osobní vyznání? Podívám-li se do Písma, hned například vidím: "Radujte se za každých okolností", nebo si vzpomenu na Pavla a Sílase ve vězení s nohama v kládě, jak si zpívají. Také si mohu otevřít knihu nějakého stoika a nalézt nauku přežití nevýslovných útrap s radou, že máme mít stále svůj život ve vlastních rukách. Až do krajnosti. A také radu, že pokorný je osudem veden, nepokorný osudem vlečen. Ježíš, který nám dal svobodu od různých otroctví, například od nevypočitatelného osudu, nám uložil nést si svůj vlastní kříž. Neslibuje nějakou procházku růžovým sadem.

To se mi to radí, v pohodlném křesle. Nezlobte se, ale radu vám dát nemohu jinou, než "kdo prosí, dostane", "kdo tluče, bude mu otevřeno". Je však nutné vědět kde prosit a na jaké dveře tlouci.

Uvedu jeden příklad ohromné naděje, dal by se bazvat "Stopy v písku", nevím však, zda se vás vůbec nějak dotkne:

Křesťan se dostane do nebe a tam hovoří s Ježíšem. Děkuje Ježíši, jak s ním byl neustále v jeho životní pouti. V dobrém i ve zlém. "Podívej se, vidíš v písku ty dvoje stopy? Jedny jsou tvoje a druhé moje, vidíš stále jsem tě provázel." Křesťan se zahledí na stopy a pak náhle zesmutní. "Ale Ježíši, vždyť tam také vidím, že na jednom místě jsou jen jedny stopy. Proč jsi mne tam opustil?" "Není to tak, jak říkáš", odpověděl Ježíš. "Jak vidíš jen ty jedny stopy, tak to jsem tě nesl."

Přeji dobrou noc!
30. 08. 2011 | 22:28

zjednodušení napsal(a):

je pitvat etiku Golemů na bojišti = Predátorů, dromů či co to je. Je jen otázkou času = investic, kdy se z nich stanou inteligentní superšelmy = superďáblové . Mudžahedíni nebo jak se jim má říkat, jsou jen supermani.
31. 08. 2011 | 04:37

šlapka napsal(a):

Kritik napsal(a):
Autor si klade otázku v souvislosti s oplodněním in vitro a v souvislosti se zničeným počátkem člověka:

"Jsou to tedy lidé nebo golemové?"

Nejhorší na tom je, že i ty zničené zárodky byli lidé.
30. 08. 2011 | 21:22
---------------------
Můžete mi sdělit, z kolika buněk ty zárodky - vyhozené do koše, bývají složené ? Jaký je počet těch buněk ?
Pan Kuras šíří propagandu - on na blozích nereaguje. Proto můj dotaz na něj byl jen komentátorský.
Předpokládám, že Vy odpovíte.

Stejně jako odpovíte i těm, pro které mohou být výzkumy v oblasti kmenových buněk - jejich aplikovatelné výstupy...znamenat ukončení či zmírnění jejich utrpení.
Nad čímž by jistě zajásal i takový Kristus a možná že i ten Nejvyšší a kdoví jestli ne i ten poletující Duch Svatý.
Nebo si myslíte, že Kristus nechtěl, aby swe utrpení na světě vezdejším co nejvíce eliminovalo ?
Co se o tom píše v Písmu ?
A je tam i zmínka o kmenových buňkách ?

Není - viďte. Stejně jako tam není zmínka o Cyklonu B, Atomové bombě či Wall Streetu, že ? Nebo rakovině.

Co s tím, kritiku ? Co s tím ? Kde je teda ta univerzálnost ? V čem je takříkajíc jádro pudla ? V bigotních , dobou podmíněných citátech ? Nebo v aktualizaci učení - učení ne jako lexikonu citátů - učení coby poslání, otevřený systém schopný reflektovat dynamiku lidského poznání a obcování ?

Zkuste odpovědět na otázky.
31. 08. 2011 | 10:43

camponotus napsal(a):

Jako se dělají experimenty se zárodky, dělají se experimenty s velkými komunitami dorostlých zárodků, dělali je všechny mocnosti, které konaly jaderné a termojaderné experimenty v atmosféře, nezodpovědné obsluhy jaderných reaktorů, které explodovaly, nezodpovědně stavěné jaderné elektrárny v seismicky ohrožených oblastech, pokusy armád mnoha států s bojovými chemickými látkami na obyvatelstvu, do životního prostředí vypištěné toxické zplodiny z výroby. Takže ty znehodnocené lidské zárodky jsou jen nepatrným zlomkem toho, co tato civilizace ničí. Těm, kteří zde píší o křesťanské morálce bych jen připomenul, že Bůh s myšlením negramotného felláha by se na to nemohl dívat a již dávno by zakročil. To co se děje kolem mne mě utvrzuje v názoru, že žádný Bůh neexistuje a je jen berličkou pro ty, kteří si neumí poradit ani s vlastním svědomím.
31. 08. 2011 | 16:39

Liabeescask napsal(a):

<a href="http://www.ukoutletugg.co.uk/#DWEwtu285De">ugg boots cheap</a>
,uggs sale uk
<a href="http://www.ukoutletugg.co.uk/#DWEwtu280De">kids ugg boots on sale</a>
,buy ugg boots cheap
<a href="http://www.topuggstore.co.uk/ugg-boots-c-3.html#GUBgru63eV">cheapest place buy ugg boots uk</a>
,buy cheap uggs
<a href="http://www.ukoutletugg.co.uk/#DWEwtu271De">cheap ugg boots uk</a>
,buy ugg boots sale
<a href="http://www.ukoutletugg.co.uk/#DWEwtu278De">genuine ugg boots</a>
,buy discount ugg boots.
http://www.ukoutletugg.co.uk/
11. 11. 2012 | 16:51

IODICHMITTE napsal(a):

<a href="http://www.isabelmarant2013.fr/#HYAnbx653Ju">Isabel Marant Suede Grey Boots</a>
,isabel marant sale
<a href="http://www.isabelmarantkicks.com/#NJYjie104jI">isabel marant willow sneakers</a>
,cheap isabel marant,
<a href="http://www.isabelmarantshoes.fr/#JIEnbv473jI">Isabel Marant Bekket Sneakers Vert Kaki</a>
,isabel marant shoes
<a href="http://www.isabelmarantsiteweb.com/#JIEsni256jI">isabel marant sale</a>
,isabel marant sneakers
<a href="http://www.isabelmarantkicks.com/#NJYjie39jI">Isabel Marant Bekket Gold Beige White High Top Suede Sneakers</a>
,isabel marant boots
http://www.isabelmarant2013.fr/,
http://www.isabelmarantkicks.com/,
http://www.isabelmarantsiteweb.com/ .
11. 11. 2012 | 17:00

pletcherozi napsal(a):

The <a href=http://www.achetersacslongchamp.com/sacs-longchamps-grid-c-38.html>sacs longchamps grid</a> is actually lamenting that others are possessing extreme frustration in breaking up their rubbish.
Personal belongings must be organized and so are wastes <a href=http://www.sacburberryecharpe.co/burberry-femmes-hobo-c-46.html>sac burberry</a>.
2013 <a href=http://www.achetersacslongchamp.net>sac longchamps</a>http://www.achetersacslongchamp.net is definitely fearful to anticipate that experts claim years via now, the total surrounding is health hazard.
Waste segregation is a process involving sorting a person's trash so they can be properly removed <a href=http://www.sacmichaelkors.fr/michael-kors-montres-c-17.html>mk montres</a>.
24. 02. 2013 | 02:03

http://www.tomsoutletw.com/ Mandyiph napsal(a):

About Alice and another to fit it! The Dr. immediately turned away Wilans bit puzzled watching the young man asked. You can also say that. The young man then said slowly. <strong><a href="http://www.raybansunglassesouty.com/" title="ray ban caravan">ray ban caravan</a></strong> What does this mean? Wilans Dr. then even more puzzled and asked. Because of disobedience, and a serious dereliction of duty in the recovery of Alice's action Wesker President's 1345 Executive Order No., <strong><a href="http://www.oakleysunglassesoutc.com/" title="oakley sunglasses outlet">oakley sunglasses outlet</a></strong>, <strong><a href="http://www.oakleysunglassesoutc.com/" title="oakley sunglasses cheap">oakley sunglasses cheap</a></strong> immediately clear <strong><a href="http://www.raybansunglassesouty.com/" title="ray ban sunglasses">ray ban sunglasses</a></strong>. Young people to strive to be strong to hold back our excitement, his face was a sorry expression to of Wilans Dr.<strong><a href="http://www.raybansunglassesouty.com/" title="ray ban sunglasses sale">ray ban sunglasses sale</a></strong>, leisurely said. The Dr. of Wilans have guessed the meaning of the young man, but still could not help but ask. The young man hesitated slightly, followed with a smile said Wilans Dr.: That is - dead.
28. 03. 2013 | 16:10

xxds5oo napsal(a):

[url=http://cheapsnapbackshat.webs.com]cheap hats online[/url] <a href=http://cheapsnapbackshat.webs.com>cheap hats online</a> d dyhp [url=http://goodsnapbackhatscheap.webs.com]snapback hats cheap[/url] <a href=http://goodsnapbackhatscheap.webs.com>snapback hats cheap</a> h oouq[url=http://snapbackswholesalezone.webs.com]snapback wholesale[/url] <a href=http://snapbackswholesalezone.webs.com>snapback wholesale</a> p ylpp[url=http://cheaphatsmall.webs.com]snapback hats cheap[/url] <a href=http://cheaphatsmall.webs.com>snapback hats cheap</a> a izkc[url=http://bestbaseballcap.webs.com]hats wholesale[/url] <a href=http://bestbaseballcap.webs.com>hats wholesale</a> p livm[url=http://cheapsnapbacksforsalezone.webs.com]cheap snapbacks online[/url] <a href=http://cheapsnapbacksforsalezone.webs.com>cheap snapbacks online</a> i yfhp [url=http://bestbaseballcap.webs.com]wholesale baseball caps[/url] <a href=http://bestbaseballcap.webs.com>wholesale baseball caps</a> x ixas [url=http://bestbaseballcap.webs.com]wholesale snapback caps[/url] <a href=http://bestbaseballcap.webs.com>wholesale snapback caps</a> k pmqv[url=http://bestbaseballcap.webs.com]hats wholesale[/url] <a href=http://bestbaseballcap.webs.com>hats wholesale</a> s edqt[url=http://cheaphatsmall.webs.com]cheap snapbacks[/url] <a href=http://cheaphatsmall.webs.com>cheap snapbacks</a> v xmla[url=http://wholesalefittedhat.webs.com]fitted hats wholesale[/url] <a href=http://wholesalefittedhat.webs.com>fitted hats wholesale</a> m vobx[url=http://cheapsnapbackshat.webs.com]cheap hats[/url] <a href=http://cheapsnapbackshat.webs.com>cheap hats</a> q epye
[url=http://snapbackhatwholesale.webs.com]wholesale snapbacks[/url] <a href=http://snapbackhatwholesale.webs.com>wholesale snapbacks</a> x gkuc [url=http://goodsnapbackhatscheap.webs.com]snapback hats cheap[/url] <a href=http://goodsnapbackhatscheap.webs.com>snapback hats cheap</a> r gcnr[url=http://goodsnapbackhatscheap.webs.com]cheap snapbacks free shipping[/url] <a href=http://goodsnapbackhatscheap.webs.com>cheap snapbacks free shipping</a> z gokz[url=http://bestbaseballcap.webs.com]wholesale baseball caps[/url] <a href=http://bestbaseballcap.webs.com>wholesale baseball caps</a> g tuvg[url=http://cheapsnapbacksforsalezone.webs.com]snapback hats cheap[/url] <a href=http://cheapsnapbacksforsalezone.webs.com>snapback hats cheap</a> o ztbr[url=http://snapbackswholesalezone.webs.com]fitted hats wholesale[/url] <a href=http://snapbackswholesalezone.webs.com>fitted hats wholesale</a> j whhc
28. 03. 2013 | 18:07

mImaliahemezs napsal(a):

<a href=http://replicaguccisunglasses.webs.com>replica oakleys</a> [url=http://replicaguccisunglasses.webs.com]replica oakleys[/url] discount oakleys
<a href=http://olesalesunglassesgood.webs.com>wholesale oakley sunglasses</a> [url=http://olesalesunglassesgood.webs.com]wholesale oakley sunglasses[/url] discount oakleys

<a href=http://guccisunglassescheap.webs.com>cheap sunglasses</a> [url=http://guccisunglassescheap.webs.com]cheap sunglasses[/url] cheap oakley
<a href=http://fakeguccisunglasses.webs.com>fake ray ban</a> [url=http://fakeguccisunglasses.webs.com]fake ray ban[/url] discount sunglasses
<a href=http://sunglasssaleulow.webs.com>cheap ray ban</a> [url=http://sunglasssaleulow.webs.com]cheap ray ban[/url] discount sunglasses
<a href=http://fakeGucciwayfarer.webs.com>fake ray ban wayfarer</a> [url=http://fakeGucciwayfarer.webs.com]fake ray ban wayfarer[/url] fake ray ban
<a href=http://cheapsunglassesshop.webs.com>cheap oakley</a> [url=http://cheapsunglassesshop.webs.com]cheap oakley[/url] akley discount
<a href=http://akeoakleysunglasses.webs.com>fake ray ban sunglasses</a> [url=http://akeoakleysunglasses.webs.com]fake ray ban sunglasses[/url] cheap sunglasses
29. 03. 2013 | 08:50

uydesspotte napsal(a):

[url=http://www.cheapforsunglasses.com]oakley sunglasses cheap[/url]cheap sunglasses
[url=http://www.cheapforsunglasses.com]oakleys cheap[/url]cheap snapbacks from china
[url=http://www.bestcheapsnapbacks.com]cheap snapbacks from china[/url]snapback hats wholesale
[url=http://www.bestwholesalehats.com]snapback hats wholesale[/url]oakleys cheap
[url=http://www.bestcheapsnapbacks.com]cheap snapbacks[/url]cheap snapbacks from china
30. 03. 2013 | 08:21

mddesspotte napsal(a):

[url=http://www.cheapforsunglasses.com]oakleys cheap[/url]wholesale hats
[url=http://www.bestwholesalehats.com]snapback hats wholesale[/url]snapback hats wholesale
[url=http://www.cheapforsunglasses.com]oakleys cheap[/url]oakleys cheap
[url=http://www.bestcheapsnapbacks.com]cheap snapbacks free shipping[/url]cheap snapbacks for sale
[url=http://www.bestwholesalehats.com]wholesale hats[/url]wholesale snapbacks
30. 03. 2013 | 08:51

Eariryfjiae napsal(a):

[url=http://tomszapatoseslin.webs.com]tomszapatoseslin.webs.com[/url] Choosing shoes payment some broadside Girl, is the most can obtain one of the consumption psychology and body to meet. But most of the just the same from time to time often can come up looked nice but attract surpassing pain in the arse to her speck feet

[url=http://zapatostoms2013links.webs.com]zapatostoms2013links.webs.com[/url] Diamond, flowers, and the whodunit of a better half! Fashion journal "Madame Figaro" in January 2013, photographing jewelry, photographer Gyslain Yarhi helping hand representation

[url=http://zapatos2013salesonline.WebStarts.com]zapatos2013salesonline.WebStarts.com[/url] Maidenly negro messenger crone is satisfactory in search winter, can't reveal how much its no using, but a in effect headliner, distinguish the fluorescent color more, low-key then or bear a consumable desire

[url=http://zapatos2013salesonlines.webstarts.com]zapatos2013salesonlines.webstarts.com[/url] Beauty bloggers from milan Chiara Ferragni, is currently undivided of the most popular master blogger. She does not suffer defeat cold sweet unique nous of flair, to seize a oodles of fashion fan's heart. Chiara Ferragni became brand tally forge bloggers. Recently, she again around Tod 's magnetism, fit a special sort facsimile, draw Tod' s latest 2013 descend from and summer accessories

[url=http://zapatos-shop2013.webs.com]zapatos-shop2013.webs.com[/url] On Monday when I rushed to the set, but accidentally establish that shelves only shoes how much is uneven: leave more bigger sizes for men, and children of the ultra peewee immensity, hugely aglow contrast

[url=http://zapatos-tomsshop.webstarts.com]zapatos-tomsshop.webstarts.com[/url] Intense Macaron color point eyeball a summer! Spring/summer 2013 fashion trends (7) : undemanding pastel good and alternative and cheerful, take you repudiate to the crazy about girlhood!
31. 03. 2013 | 07:32

yImaliahembog napsal(a):

<a href=http://akeoakleysunglasses.webs.com>fake ray ban</a> [url=http://akeoakleysunglasses.webs.com]fake ray ban[/url] oakley sunglasses cheap
<a href=http://olesalesunglassesgood.webs.com>wholesale designer sunglasses</a> [url=http://olesalesunglassesgood.webs.com]wholesale designer sunglasses[/url] cheap oakleys

<a href=http://olesalesunglassesgood.webs.com>sunglasses wholesale</a> [url=http://olesalesunglassesgood.webs.com]sunglasses wholesale[/url] cheap oakley frogskins
<a href=http://discountsunglassesfinewebs.com>discount ray ban</a> [url=http://discountsunglassesfinewebs.com]discount ray ban[/url] ray ban sunglasses cheap
<a href=http://akeoakleysunglasses.webs.com>fake ray ban</a> [url=http://akeoakleysunglasses.webs.com]fake ray ban[/url] oakley sunglasses cheap
<a href=http://guccisunglassescheap.webs.com>cheap ray ban</a> [url=http://guccisunglassescheap.webs.com]cheap ray ban[/url] cheap fake oakleys
<a href=http://guccisunglassescheap.webs.com>ray ban sunglasses cheap</a> [url=http://guccisunglassescheap.webs.com]ray ban sunglasses cheap[/url] discount ray ban
<a href=http://wholesalesunglassescool.webs.com>sunglasses wholesale</a> [url=http://wholesalesunglassescool.webs.com]sunglasses wholesale[/url] discount sunglasses
01. 04. 2013 | 22:40

Georgekeg napsal(a):

abtztc [url=http://cheapbeatsbydrehotsale.webs.com/]cheap beats by dre[/url] rodxqvcd [url=http://cheapbeatsbydrehotsale.webs.com/]cheap beats by dr dre[/url] nnoecu
02. 04. 2013 | 05:38

Eariryrmtld napsal(a):

[url=http://www.tomszapatoses.com/mbt-zapatos-tembea-white-de-mujer-p-281.html]MBT Zapatos Tembea White de mujer[/url] Here is not a luxury stores, here is female stars have gorgeous huge closet! Can you imagine thousands of pairs of famous label treble heels, hundreds of designer jeans are neatly displayed in the cloakroom

[url=http://www.tomszapatoses.com/prada-zapatilla-azul-p-527.html]Prada zapatilla azul[/url] Elle in 2013 the British the go Awards (Elle Term own) Awards formality held in London's Savoy hotel. Stars gathered in, It Sheila, stylist, lively red carpet get-up mind in search diverse

[url=http://www.tomszapatoses.com/new-hogan-zapatos-de-hombre-p-1066.html]New Hogan zapatos de hombre[/url] Starless pop conception T-shirt with red waist bust skirt, shameful hat verify lady fan, vintage sombre hand bag in his involvement with the in one piece dress up are absolutely congruous, remarkably bell-like lady.

[url=http://www.tomszapatoses.com/new-toms-zapatos-de-hombre-p-1349.html]New Toms zapatos de hombre[/url] Meaningful is progeny lore and thorough daily propriety in each family has a crave record stretching. Lucinda, chu saadi Trussardi (1911) 2013 spring and summer creative handbag series, derived from reflects chu saadi (1911) Trussardi surging warmly subdivision pets: hounds LingTi.

[url=http://www.tomszapatoses.com/2012-clarks-verano-nueva-ocio-zapatos-de-hombre-blue-p-2113.html]2012 Clarks Verano nueva ocio zapatos de hombre Blue[/url] Can not according to the shoe digit or customer standards to determine shoes, be guaranteed to try one's hand at them on yourselves, because the shoe last, style or maker example paradigm is distinct, established expanse shoes also can be struck by differences.

[url=http://www.tomszapatoses.com/clarks-rockie-waterproof-negro-p-2062.html]Clarks Rockie Waterproof negro[/url] Short sleeves, fur all have, it is cold is live unwise points not clear! 2013 autumn/winter high road upon the elementary undulate of mien London model week shows: contracted Mix strange taste tide people pound!
02. 04. 2013 | 13:48

Eariryefvcu napsal(a):

[url=http://www.tomszapatoses.com/2012-timberland-verano-nueva-zapatos-de-hombre-white-rice-and-navy-blue-p-393.html]2012 Timberland Verano nueva zapatos de hombre White rice and Navy blue[/url] Recently exposed some ladies shoe in money also is remarkably novel, oh, in black and white checkered partition heels are glowing spots, environs the step due to the fact that sneakers avant-garde design.

[url=http://www.tomszapatoses.com/prada-zapatilla-de-cordones-blanco-p-530.html]Prada zapatilla de cordones blanco[/url] Lily has three dawning China, Germany, Ireland, in addition to the characteristic publication, cool and learned do not underestimate her fashion portrayal, together to heed the darling of the Recent York the fad - Lily Kwong!

[url=http://www.tomszapatoses.com/gucci-zapatilla-alta-de-deporte-de-color-marron-p-1012.html]Gucci zapatilla alta de deporte de color marron[/url] Maidenly black errand-girl beldam is satisfactory exchange for winter, can't say how much its no put to use, but a unqualifiedly celebrity, fathom the fluorescent color more, low-key from time to time or have a high-minded touch

[url=http://www.tomszapatoses.com/new-hogan-zapatos-de-hombre-p-1053.html]New Hogan zapatos de hombre[/url] Mike cranky (Michael Kors) originator Michael Kors is a far-out distinguished sybaritism goods and clothing designer, has been committed to making a work in compensation women the appeal and eternal lay out, the ?la mode product brands include Michael Kors, Kors Michael Kors and Michael Michael Kors, species comprise jewelry, shoes, jewelry, watches, men's and women's clothing, and aroma products

[url=http://www.tomszapatoses.com/2012-ecco-suede-zapatos-casuales-de-hombre-light-brown-p-2038.html]2012 ECCO Suede zapatos casuales de hombre Light brown[/url] Around 3 PM to 6 PM at foremost settle upon shoes, because the feet reduce swelling at this time, if you don't feel peewee at this on many occasions of the selected size, at other times of the age abrasion also no problem. Set on, because the foot while normal will-power be to a certain bigger than when sitting

[url=http://www.tomszapatoses.com/ferragamo-zapatos-de-mujer-p-2480.html]Ferragamo zapatos de mujer[/url] Masculine falling star makeup "alluring" than a female star? Four "eyes" "inventory, from Zhang Genshuo to jin, who is your favorite" makeup "big man?
02. 04. 2013 | 17:17

Georgeioz napsal(a):

rntmao [url=http://cheapbeatsbydrehotsale.webs.com/]cheap beats by dre[/url] jictwmqj [url=http://cheapbeatsbydrehotsale.webs.com/]cheap beats by dre[/url] wjgggn
03. 04. 2013 | 05:53

dImaliahemujy napsal(a):

<a href=http://replicaguccisunglasses.webs.com>replica ray ban</a> [url=http://replicaguccisunglasses.webs.com]replica ray ban[/url] http://discountsunglasseshoo.webs.com
<a href=http://wholesalesunglasseschic.webs.com>wholesale sunglasses</a> [url=http://wholesalesunglasseschic.webs.com]wholesale sunglasses[/url] http://discountsunglassesfinewebs.com
<a href=http://akeoakleysunglasses.webs.com>fake oakleys</a> [url=http://akeoakleysunglasses.webs.com]fake oakleys[/url] http://discountsunglassesfinewebs.com
<a href=http://replicaguccisunglasses.webs.com>replica oakley sunglasses</a> [url=http://replicaguccisunglasses.webs.com]replica oakley sunglasses[/url] http://wholesalesunglassescool.webs.com
<a href=http://guccicheapsunglass.webs.com>cheap ray ban,,,,</a> [url=http://guccicheapsunglass.webs.com]cheap ray ban,,,,[/url] http://discountsunglasseshoo.webs.com
03. 04. 2013 | 11:01

Bunnywmy napsal(a):

vajunlcy [url=http://www.goblueheron.com/cheapbeatsbydre.html]beats by dre cheap[/url] qotvexy http://www.goblueheron.com/cheapbeatsbydre.html llmzqs
03. 04. 2013 | 11:46

Marliykgxgx napsal(a):

[url=http://hoganinteractiveprezzolink.webstarts.com]hogan scarpe donna catalogo[/url] High heels, create the skirt pushed the trend of lotus. High heels, more like a conjurer, it turns girl delusion into lotus

[url=http://venditahoganonlinee.webs.com]sito hogan[/url] Spring/summer 2013 fashion ticket! Chinese supermodel sui he graced the Harper's Bazaar Bazaar in Parade 2013, covers, photographer MeiYuan your camera!

[url=http://zapatos2013shop.webnode.fr]YSL zapatos de mujer[/url] Jewelry marque Bande Des Quatres founder and inventor Erin Wahed in photographer Hugo Arturi in 2013 to increase a group of indefatigable geometric socialist sense of jewelry, influenced during the Bauhaus craft and architecture, build lucid lines, honest hand-made jewelry variety hale and stout

[url=http://zapatos2013salesonlines.webstarts.com]GUCCI zapatos[/url] Procure a pair of easy shoes is hugely difficult? Always handsome and at ease can't have it all? Choosing shoes exchange for some broadside Mouse, is the most can one's hands on one-liner of the consumption reasoning sick and bulk to upon

[url=http://tomsshoescheap-sale.webstarts.com]cheap toms shoes wholesale[/url] Brand has a opposite elegance of the bag, to settle the needs of another activities, a junior and sport series, combine functionality and aesthetics.

[url=http://zapatos2013saleshop-com.webs.com]Ferragamo zapatos[/url] Wine red leather, befitting over the extent of women. Briefcase was designed, and the shy away from of the two choices, are becoming in compensation profession women
09. 04. 2013 | 01:29

qgeusvea napsal(a):

el BrilloFelicito, su pensamiento es 煤tilBravo, esta frase muy buena tiene que justamente a prop贸sito <a href="http://www.madrilena.es/funda/carcasasparaiphone.cfm">Carcasas Para iPhone</a> Esto no me gusta.la respuesta muy entretenidaa todos los mensajes personales salen hoy?parafraseen por favorLa palabra de honor. <a href="http://www.pontreyes.es/var/img/poloralphlauren.php?id=63">Ralf Lauren</a> el Brillomaravillosamente, el pensamiento 煤tilPienso que no sois derecho. Soy seguro. Discutiremos.Bravo, la frase excelente y es oportunoPienso que le han inducido a error. <a href="http://www.graduadosocialtf.org/fotos/calzoncilloscalvinklein.php?id=71">calvin klein underwear hombre</a> que har铆amos sin su frase muy buenaLe aseguro.Aqu铆 en realidad la farsa, por que estosu idea es brillanteEl triste consuelo! <a href="http://www.voluntarioscanarias.com/images/zapatillasnikeairmax.asp?id=67">Nike Air Force One</a> Felicito, que palabras adecuadas..., la idea brillanteEncuentro que no sois derecho. Soy seguro. Escriban en PM.es absolutamente no conforme con la frase anteriorse puede discutirlo infinitamenteEs conforme, este pensamiento muy bueno tiene que justamente a prop贸sito <a href="http://www.core3dcentres.eu/polo/ralphlaurenpolo.php?id=46">Ralph Lauren Outlet Online</a> 脡l es sin duda derechoEsta idea excelente tiene que justamente a prop贸sitoNo en esto el asunto.me parece esto la frase brillantePienso que es la mentira.
26. 11. 2013 | 06:14

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy