Nastupuje patnáctka realistů - co můžeme čekat od nové vlády

07. 07. 2010 | 08:21
Přečteno 12022 krát
První bitva je vybojována. Známe už jména patnácti postav nové vlády. Fakt, že jde jen o mužské osazenstvo a výběr z řad dlouholetých praktiků byznysu a politiky na různých úrovních, a chce se i říci pověstných pragmatiků, dokazuje, že půjde o kabinet nepopulárních zpráv, omezení a viditelných škrtů.

Ostrý start

Odvozeno z personálií a jejich dosavadních kariér, jednání na půdě Strakovy akademie budou tvrdá, ale realistická. Velmi ilustrativně to vystihují finální střety o jednotlivá ministerstva a dolaďování pověstných detailů kompromisů.

V nastupujícím vrcholném týmu jsou i těžké politické váhy, které mají řadu plánů a jde jim o další politický vývoj – tvrdý vyjednávač Kalousek se utká o politický vliv a voliče s Petrem Nečasem. Právě od nich můžeme očekávat výraznou politickou dynamiku. Miroslav Kalousek bude bojovat o pověst dobrého hospodáře a odborníka, Petr Nečas o pozici šéfa silného týmu. Nečas si uvědomuje, že když se stane výrazným premiérem, vyroste jak stranicky, tak státnicky. Viditelné party odehrají i Karel Schwarzenberg a Vít Bárta, u kterých minulé týdny potvrdily taktický um. Velkou výzvou budou další měsíce pro Radka Johna, Alexandra Vondru a Pavla Drobila, kterým startuje vrcholná politická kariéra.

První rok

Koalice tedy dosáhla dílčího vítězství, avšak další bitvy se rychle blíží. O podobu státního rozpočtu, o reformní zákony či o intenzitu šetření na jednotlivých rezortech. Dosavadní zkušenost bude premiérovi a jeho „vládním mužům“ velet udělat maximum nepříjemných rozhodnutí a legislativních návrhů do prvního roku vlády. Tedy v čase, dokud bude veřejnost alespoň částečně svolná k uskromnění ve prospěch budoucnosti.

První rok je vždy spojen s atmosférou očekávání a s možností čerpat z kreditu udělené důvěry a trpělivosti. Této příležitosti navíc nahrává skutečnost, že opoziční ČSSD trpí v současnosti přinejmenším dualitou moci a vyvažováním mezi jednotlivými místopředsedy. Vládní kabinet doposud požívá i podpory prezidenta, což všechny předchozí začínající vlády také říci nemohly.

Zkoušky přesto přijdou. V podobě podzimních voleb, prvních otřesů popularity nebo zevšednění nových ministerských tváří. Skutečný étos nového vládního kabinetu se projeví až u první legislativní vlny a návrhu státního rozpočtu pro rok 2012. Podoba státního hospodaření pro příští rok je z velké části dána dosluhující vládou Jana Fischera a zejména současným stavem zákonů a mandatorních omezení.

Buďme rádi za spory

Na lámání chleba dojde především při dojednávání detailů navrhovaných zákonů, při jednání o střídmosti jednotlivých rezortů a při diskuzích o průlomových změnách u penzijního, zdravotního a sociálního systému. Svým způsobem tak buďme rádi, že v minulých týdnech došlo k řadě sporů při tvrdém vyjednávání, které dalo možnost dosáhnout základního kompromisu, jízdního řádu dalších změn a zejména pevných lhůt. Stále totiž platí, že je lepší tvrdě vybojovaná dohoda, která je závazná a později i ctěná, než věčný „klid před bouří“, zapříčiněný vágní smlouvou plnou politicky korektních, ale zcela nekonkrétních slibů.

Závdavek věcné vlády by tedy byl, teď ho ještě zhmotnit. Jasná sněmovní většina, očekávání veřejnosti a bilanční podzimní volby tomu nahrávají.


Text vyšel v deníku E15

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Sladký napsal(a):

Kalousek- POVĚST DOBRÉHO HOSPODÁŘE A ODBORNÍKA.Poprskal jsem si klávesnici,ale asi bych se měl spíše rozplakat.Kde to proboha žiju a jací lidé nám tu rozdávají rozumy,to je k nevíře.
07. 07. 2010 | 08:29

Sladký napsal(a):

Pane Kubáčku, vy nevíte nic o tom,jak si dobrý hospodář Kalousek počínal na ministerstvu obrany? Nic o padácích? Nic o výměně našich špičkových stíhaček MIG 29 kus za kus za vrtulníky polské provenience? Obchod století! A navíc následná nutnost koupit nebo pronajmout nové stíhačky.
Nevíte nic o tom,že tento "odborník" tvrdil,že se nás řádná krize nedotkne? Že s ohledem na své tvrzení sestavil absurdní rozpořet počítající s naprosto nereálným vývojem hospodářství? Děláte si z nás legraci,pane Kubáčku?
07. 07. 2010 | 08:33

rejpal napsal(a):

Sladký:
Kalousek je jistě mužem na svém místě. Tolikrát ho vyšetřovali, a ještě mu nikdo nikdy nic nedokázal. A ten nápad se složenkou, ten je hoden praktické realizace.
07. 07. 2010 | 08:43

slavwin napsal(a):

U toho Kalouska nevím ale nechme ho se předvést. Podle mého přesvědčení byl od minulých vyžírek dost neroznatelný a jestli má na svědomí nějaké mrtvé parašutisty? Za klad nepovažuji ani to že vždy měl úctu k prezidentovi.
07. 07. 2010 | 08:44

Lex napsal(a):

Ach, pane Kubáčku,
zrovna od Vás bych očekával trochu více kritického přístupu. Váš článek vyznívá způsobem "Jen se trochu otrkáme v politice, a pak už jen samá pozitiva."
Žádné pochybnosti u některých jmen? Žádný dosud projevený diletantismus? A že by ho nebylo možno očekávat i po "ostrém startu"? No, pak máte klapky na očích. A to nezmiňuju pochybnosti stylu "Koho chleba jíš, toho píseň zpívej!" U Vás jen samé čestné úmysly těch marketingových tváří.
A že by bylo možno srovnávat start vrcholné politické kariéry Radka Johna a Pavla Drobila s Alexandrem Vondrou po jeho působení jako velvyslance v USA, činovníka NATO a místopředsedy Topolánkovy vlády a ministra pro evropské záležitosti?
Nevím, nevím, článek trochu připomíná agitku. Dost hodně. Co ale vím jistě, je, na čí úkor půjdou všechna ta úsporná opatření a v čí prospěch všechny ty benefity z politiky této vlády. Protože budou i ty benefity oproti současnému stavu. A ty si budeme muset přičísst k těm "malusům", které půjdou na úkor těch druhých.
Přeji Vám váš optimismus. A aby Vám vydržel i po několika letech téhle vlády.
Já jsem spíše skeptik. Nůžky se rozevřou jaksepatří. Ale tak je to správně. Co jste si zvolili, to budete mít (samozřejmě i já, ale já je nevolil).
07. 07. 2010 | 08:48

slavwin napsal(a):

Vážení jsme součástí střední a západní evropy, členové NATO, ten svět měl v minulosti dobrá i špatná období, v euroasijském světě jsme po počáteční poválečné konjunktuře poznali jen pozvolný trvalý úpadek v předstíraných sociálních jistotách. Jestli jde celý svět do úpadku, tak nám zase toho mnoho nezbývá musíme snažit přežít i kdyby nám tu bouchaly atomovky a lítaly dávky ze samopalů.
07. 07. 2010 | 09:02

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,.. napsal jste to velice, ale velice diplomaticky, takže, ať to bude jakkoliv, bude to podle předpovědí. Jen tam chybí možnost, že vláda může taky do Vánoc padnout,..no snad ne, raději, ať to pochoduje tou správnou cestou. Tužka a Pia desideria.
07. 07. 2010 | 09:02

slavwin napsal(a):

Proti negativním tendencím se můžeme ozvat, maximálně dostaneme pendrekem nebo nás ostříkají vodou, v euroasijském jsme mohli jen tleskat, v opačném případě hrozil kriminál nebo trvalé vyloučení ze slušně placené práce.
07. 07. 2010 | 09:06

myrta napsal(a):

Pan Kubášek je viditelně spokojen.Ale s nestranností politologa to nemá co dělat.
07. 07. 2010 | 09:14

jogín napsal(a):

"Neboť světští páni předstírajíce nouzi, drou své poddané berněmi,"
07. 07. 2010 | 09:51

Suchec napsal(a):

Jogín:
Toť na Mistra Jan vypadá. Či se mýlím?
07. 07. 2010 | 10:00

stále rebel napsal(a):

Další z řady Kubáčkových hlubokomyslných analýz.

Co můžeme očekávat od Nečasovy vlády?
To, co od té Topolánkovy (Nečasovy, Kalouskovy), více korupce, zlodějin a podvodů,
prospěch pro oligarchy, bídu a dluhy pro lid. Už se těším na Kalouskovu složenku a předem děkuji Kubáčkovi a svým pravicovým spoluobčanům za Kalouska a jeho (moje) dluhy.

Co můžeme čekat od Kubáčka?
Nic, tedy nic pozitivního.
07. 07. 2010 | 10:09

Taoiseach napsal(a):

Jene Kubáčku,

Jména Klaus, Kalousek, Nečas, Vondra a další pro nás rozhodně nejsou nová a víme velmi dobře, co od nich můžeme očekávat. Žádný optimismus není namístě. Spíš uvěřím v neposkvrněné početí než tomu, že budou dělat slušnou politiku.
07. 07. 2010 | 10:23

Vico napsal(a):

Kubáčkův text je povrchní a plný notoriet už předtím stokrát jindy a jinými opakovanými /nepopulární rozhodnutí je dobré dělat na začátku a ne rok před volbami :-))/

Pokud Kubáček něčím překvapí, tak sdělením, že Alexandru Vondrovi teď startuje "vrcholná politická kariéra". Zatím se mrcasil někde dole ve funkci místopředsedy vlády :-))

Jde na autora reagovat vážně? Snad jen na nadpis.

-Nastupuje patnáctka realistů-

Autor se zřejmě inspiroval holywoodským trhákem ve kterém Lee Marvin zřizuje speciální jednotku, která ma za úkol uskutečnit sebevražednou misi v nacistickém Německu a vyčistit ten Augiášův chlév od sraček. Pro tento účel si Marvin našel vskutku tvrdé realisty.

Název filmu?

Tucet špinavců,druhá mise.

/Dirty Dozen : The next mission/.

Patnáct realistů však zní lépe, uznávám.
07. 07. 2010 | 10:24

ujo napsal(a):

autor píše dlouholetých prakticích byznysu a politiky.
Co z toho pasuje na budoucího ministra s vystudovaným AMU?
Byznys s Janečkem za 10 tis. Kč/ měs?
Nebo snad byznys s příběhy v pořadu " na vlastní bulvy"?
Proč vlastně odešel John z Novy?
07. 07. 2010 | 10:32

prirodovedec napsal(a):

Vico: :) Hezky den. :)

Podle psani autora, u Vas v CR je velke horko, ze? Kdyz i poblitologum to leze na mozek ... :)
07. 07. 2010 | 10:42

prirodovedec napsal(a):

pardon politologum. :)
07. 07. 2010 | 10:43

Camm napsal(a):

Pana Kubáčka chápu jen do té míry, pokud chce aktivně působit v politice jako součásti nějakého velkého kšeftu. Jinak ne. Soudný člověk nemůže brát tuto vládu jako vládu realistů, ale vládu diletantů. Skoro nikdo z ministrů nepůsobí v oblasti, s níž má nějaké zkušenosti, takže se dá předpokládat, jak to bude za ty 4 roky vypadat. Ekonomika bude dál vykrádána a ministři prudce zbohatnou. Možná, že to nebude na první pohled, ale jsem si jistý, že to budou řešit třeba konty ve Švýcarsku, na Bahamách nebo někde jinde. Za těchto okolností navrhuji další vládu složit systémem loterie. Každá strana dostane losy podle počtu hlasů a ty rozdělí svým příznivcům. Poté se dohodnou na počtu ministrů za jednotlivé strany a vylosují stanovený počet ministrů. Výsledek (co se týká odbornosti) jistě nebude horší než dosavadní a možná že díky štěstěně dojde i ke zlepšení.
07. 07. 2010 | 10:51

manifik napsal(a):

Ano vláda to bude mít hodně těžké. Do toho spadnou ještě další kostlivci:

a) dluhy nasekané vedením Českých drah

b) dluhy aerolinek

c) pohledávky majitelů regulovaných bytů, kterým odškodnění vůči státu přizná Evropský soud pro lidská práva

d) do toho možná nějaká prohraná arbitráž např. za zrušení velké ekologické zakázky

atd.

Navíc nelze vyloučit druhou neznámo jak dlouhou světovou recesi.

Do toho odboráři s vuvuzelami a jejich stávky, které nic nevyřeší jen nasekají další dluhy a ztráty.
07. 07. 2010 | 11:00

Hans napsal(a):

Já se vám všem divím. Pan Kubáček zavčasu chytil nový politický vítr do plachet a postavil se na stranu vládních ř...lezů. Teď už budeme číst jen oslavné ódy na vládní bandu zlodějů a podvodníků. Bohužel jsem myslel, že patří mezi několik nestranných, ale vidím, že nechce ustrnout a dere se ke kariéře.
07. 07. 2010 | 11:03

BAZA napsal(a):

Koho jídlo jíš, toho píseň zpívej. To vyznívá z komentáře pana Kubáčka. Když je bude chválit, budou ho třeba používat, dostane se do televize, bude mít víc peněz. Jinak Nečas je v politice už tak dlouho, kdyby byl skutečně dobrý, tak už to víme. Je jen snaživý. Je to takový šprt. Kalousek ten bude dělat to co vždy. Nic nového. Vondra, bude machrovat, jako vždy. Pospíšil, ten bude vypadat jako by spolkl mouchu a bude dělat to, co mu zvýší popularitu. To se mu líbí. Ostatní? Budou dělat to, co se jim bude chtít dělat. Ve chvíli, kdy začnou být nepopulární, budou vidět, jaké to je, když jim kdekdo nadává. To je tak asi vše. Myslím, že zákony, reformy a td. by neměli dělat sezónní politici, ale stálí fundovaní odborníci. Politici by měli ty jejich výtvory jen vykonávat. Zatím je to naopak. Politici vytvoří smlouvu, odborníci nic neví, ani nevidí. Až ty výsledky uvidí, začnou se ozývat a už možná bude pozdě. Je zde vše špatně. Bohužel.
07. 07. 2010 | 11:14

Levičák napsal(a):

Myslím si,že pan Kubáček to napsal hezky,zcela v duchu uklidňující a tišivé terapie.Lidi,koalice to přece s námi myslí určitě dobře.A jest-li jsou ministři odborníci na svých ministerstvech?Na tom přece vůbec nezáleží.Stejně běžnou agendu za ně musí dělat úředníci,které jistě nevyhodí,protože již jsou zaběhnutí a problematice rozumí.Výměna se provede jen na postech náměstků,protože ty jsou lukrativní a je přece řada známých,kterým mohu pomoci k dobrému místu.To nepopulární stejně vzejde z pera pana Kalouska a ostatních a úředníci to jenom uvedou do praxe.Všichni mají jen tzv."politickou odpovědnost",tedy prakticky žádnou,na to,aby se dopustili trestných činů jsou v politice dost dlouho,takže se přece nenechají nachytat na švestkách a mají k tomu i řadu dobrých právníků,kteří jim poradí jak kličkovat v mezích zákona.Když se experiment nepovede,tak to se přece stává,voliči si po 4 letech zvolí někoho jiného.Ale mít se 4 roky dobře,získat nové kontakty na vlivné osoby a podnikatele není přece k zahození i pro ty nováčky v politice.Že při tom budeme skřípat zuby nám pan Kalousek říká dopředu,protože to prý jinak nejde.Ale dělá to pro naši lepší budoucnost bez dluhů a má snahu nás trochu odnaučit rozmařilosti.Český národ má ještě stále úspory v bankách,má chaty,zahrady,jezdí na zahraniční dovolené a to je nepřípustné.Lidi těšte se - my z Vás ty peníze dostaneme,děj se co děj.A my se budeme mít lépe a lépe a lépe....
A Vy tam dole v podhradí věřte,že jednou se budete mít lépe i Vy a když ne Vy,tak Vaše děti,a když ne,tak Vaše vnoučata......
07. 07. 2010 | 11:17

Vico napsal(a):

Přírodovědec : :-)
07. 07. 2010 | 11:22

Rumcajs napsal(a):

Ach levouni, je mi vás tak líto!

Že byste se museli začít starat sami o sebe ? Nebo nedej bože dokonce začali podnikat ?

To opravdu nemůže dopadnout dobře.
07. 07. 2010 | 11:43

vlk napsal(a):

Z mého pohledu pan Kubáček tenhle blog buď pořádně odfláknul nebo jej pojal jako provládní agitku.
Je mi celkem jedno ,co z toho je pravda. Protože tenhle blog má pro mne naprosto nulovou informační hodnotu.
Vád a prý je konglomerátem dlouholetých praktiků z byznysu nebo politiky. To první beze zbytku platí pouze a jen o Bártovi. Ani s Drábkem ,jako byznysmenem , to není nijak slavné. A Drobil? O kterém s e říká, že byl advokátem jednoho z nějvětších kmotrů? Je to dlouholetá byznysová praxe. Pokdu jde o politickou část vlády, tak tam to platí beze zbytku. Nečas s e v podstatě nikdy jinak,tedy normálně, než politikou ani neživil. A Kalousek? Tak ten pro mne ztělesňuje to úplně nejhorší v české politice. Ostatně –Nečas u všech těch popřevratových podivuhodností , jako mlčící a souhlasící byl také. Vondra s e přerodil ze zastánce mravnosti v politice v tvrdého pravicového držitele klíčů bez přívlastků. Stejně jako Besser. Ten zase prodělal zásadní přerod z bolševíka na pravičáka. A John? Darmo mluvit. Ten podepisoval předražené faktury vůči s tátu, aby kázal morál do bedny a když přišel po kázání domů, tak lhal všem okolo jako o závod. Je to věru moc prima sestavička. Jediný, kdo mi do ní nezapadá je pan doktor Heger….. Toho rozhodně apriori nepodezřívám z toho, že chce cosi nesoukromničit či za provizi někomu k čemusi pomoci. Ale je jediný. Absolutně jediný.

Stejně tak se Kubáček mýlí, kdy jako bude tahle partička, co si říká vláda, dělat nepopulární opatření.. Prý v prvém roce! Ale kdepak, na podzim máme volby . takže hlavní nálož přijd nepochybně až s 1.1.2012.
Do podzimních voleb bude celkem klid. To s e budou pouštět testovací balonky. Aby se lid nepobouřil předčasně a aby si zvykl. A bude se naopak kalkulovat s jeho krátkou pamětí. Při květnových volbách to přece tak báječně vyšlo. Volič si většinově ani nepamatoval jak John lhal doma a už vůbec si nepamatoval řebíčkování, čunkiádu, open card, natož kdo a jak konstruoval šílený rozpočet 2009 . dovolím si jeden z tipů – to opravdu tvrdé pravé pelyňkové přijde na řadu až přesně za rok – tedy těsně před dovolenými 2011. To parlament dostane ten správný balík zákonů. Aby to přes dovolené nějak prohlasoval.. Takže nikoli první rok. Ale o občanovi,jako ovci bude pojednáno v době jeho dovolené a ovčák mu ostříhá vlnu k Novému roku.No ostatně – proč ne? Když si to občan odhlasoval.
07. 07. 2010 | 11:44

vlk napsal(a):

přírodovědec +Vico

skvěle s e bavím nad vašimi hláškami...
Hned je člověku lehčeji na duši...
07. 07. 2010 | 11:46

Ládik napsal(a):

"Kdo nejde s námi, jde proti nám."
07. 07. 2010 | 11:53

koumes napsal(a):

jj..modrobolševici...guru to vystihl :-DD
http://www.postimage.org/im...
07. 07. 2010 | 11:56

Levičák napsal(a):

Rumcajsi máš pravdu,ale litovat nás nemusíš,od zítřka začneme všichni podnikat.A hurá ke světlým zítřkům.Jé,zapomněl jsem na jednu věc,koho vlastně zaměstnám,když budeme všichni podnikat?Ale Ty mi můj problém,určitě pomůžeš vyřešit.Asi si najmu zahraniční dělníky.Nebo ne?
A mám nápad,budou mi platit 30,-Kč za to,že mohou přijít do práce.
07. 07. 2010 | 12:03

Ládik napsal(a):

Soudruzi, extáze pro vás:
"A my, my jsme stranou československého proletariátu a naším nejvyšším revolučním štábem je skutečně Moskva. A my se chodíme do Moskvy učit, víte co? My se od ruských bolševiků do Moskvy chodíme učit, jak vám zakroutiti krk. A vy víte, že ruští bolševici jsou v tom mistry!"
07. 07. 2010 | 12:06

Tencokida Hnuj napsal(a):

Rumcajs
Prý odíráš svoje zaměstnance už tak a teď k tomu ten Drábek, Nečas a spol.....
Nebojíš se, že ti utečou ?
/Tedy ti zaměstnanci, samozřejmě ! Nebo ty jsi myslel, že ... ? No fuj!/
07. 07. 2010 | 12:23

Binary napsal(a):

Kubáčku, jdi se učit od Peheho, jak se píšou blogy. Tvoje analýza je zcela prázdná a nicneříkající. Ale pořád je to lepší než bláboly doc. Znoje, to je skutečný blogový antitalent.
07. 07. 2010 | 12:34

jo napsal(a):

Jací realité? Prosím Vás, staří zloději.

Okrást lidi a snížit si daně a znásobit majetky. Republika po nich bude stejně v troskách.
07. 07. 2010 | 12:37

Rumcajs napsal(a):

Tenco:

Nemůžu je odírat, páč by mi utekli k Tobě případně levičákovi.
07. 07. 2010 | 12:52

Rumcajs napsal(a):

Levičák:

Skus ten svůj nápad zrealizovat. Pak napiš, kolik takových si našel.
07. 07. 2010 | 12:53

Tencokida Hnuj napsal(a):

Věci veřejné, časopis bez přetvářky : 6/2010

"Podle předsedy strany Radka Johna bude nejdůležitější konečné hlasování Véčkařů. Právě toto referendum rozhodne, zda VV do vlády půjdou a s jakým programem. " Na základě hlavního referenda budou lidé posuzovat, kolik jsme toho skutečně vyjednali a zda by stálo za to jít do koalice", říká John.
Podrobné informace o všech připravovaných anketách a jejich výsledcích naleznete na wwwveciverejne.cz."

http://www.veciverejne.cz/r...

Večkaři tedy rozhodují, zda při vstupu na zasedání vlády má John kroužit pravou rukou kolem svého trupu a zda smí na pozdrav kolegy zubaře Bessera : "Čest práci, soudruhu ministře !" odpovědět skřípěním zubů, či má raději využít plivátka v rohu.

Ach ta nesnesitelná lehkost bytí nově zvolených vyvolených !/Byť dosud večkaři nevyreferendovaných/
07. 07. 2010 | 13:07

Levičák napsal(a):

No,začal jsem se vyptávat,známá učitelka mi řekla,že bude dělat na živnosťák a každý den od žáků vybírat 100,-Kč za to,že je učí.A mimo to samozřejmě školné.Ale asi jí to nedopadne,protože řediteli školy se to nelíbí a nesouhlasí s tím,dokonce prý říkal něco o cvocích.Další známý řekl šéfovi,že si koupí na půjčku z banky supermoderní soustruh a ne ten starý krám na kterém dělá a bude podnikat,ale samozřejmě za vyšší cenu,protože soustruh bude muset splácet.Šéf mu prý dal dovolenou,ať si odpočne a pak přijde.Další známý chtěl čistit na ulici pracháčům boty,ale je mazaný,udělal si očima na ulici průzkum a zjistil,že těch pracháčů tam zase tolik nechodí,spíš lidi s keckama od vietnamců,tak to nerozjel.Tak s tím podnikáním to nebude asi tak jednoduché,Rumcajsi budeš mi muset poradit jak na to.Teď mě napadá,co kdybych si koupil bambitku a šel Ti do Řáholce dělat konkurenci,no jo,ale ty máš Manku,ale ta moje s v lese bojí.Tak pořád nějak nevím,jest-li lidi k tomu podnikání přesvědčím a pravičáky zbavím starostí co s náma levičákama.Makat se nám nechce,dávky nám zkrouhnete,asi se dám na politiku,jé hurá,to je vlastně to pravé,to se přece dá okecat.A stane se ze mě pravičák.Už vidím jak plním státní kasu a svoji kapsu.Dráha je na tom špatně,jednoduché - zdražím jízdné,důchody snížím na polovinu,daně budou platit podnikatelé malé a zaměstnanci vyšší,to mají za to,že nepodnikají,navrhnu daň z přepychu,kdo má hodinky do 1000,-Kč zaplatí daň,Ti co mají dražší nemusí platit nic,a takových nápadů mám ještě spoustu.Před operací se bude platit 30,-Kč anesteziologovi,další chirurgovi,další sálové sestře atd.To by v tom byl čert,abych to zdravotnictví nedal dohromady.Plešatí zaplatí za to,že nepodporují podnikání holičů.No a dost,přece všechny finty nebudu prozrazovat dopředu,keště by mi je pan Kalousek okoukal a použil.
07. 07. 2010 | 13:30

Levičák napsal(a):

To Ladík
Těm soudruhům zakruť krkem,souhlasím,ale začni těmi co jsou ve stranách koalice.
07. 07. 2010 | 13:36

Tencokida Hnuj napsal(a):

Je to fakt divné. Z daní financujeme stát a instituce, který (é) nám mají za to sloužit a on(y) nám za odměnu napaří další daně (poplatky) a obhajuje se tím, že moc utrácíme. Tedy zaplatíš více, ale musíš se uskrovnit ty, ne my.
Přestávám tomu celému kolotoči absurdity a zřejmě i velkých lumpáren už rozumět.

Jdu radši na ryby.
07. 07. 2010 | 13:36

jarpor napsal(a):

Dovolím si předat se k Tužce - diplomatický blog. Diplomatický a realistický v tom, že začátek, přes mnohé posměváčky stran vyjednávání, co vlastně tato koalice chce a že programové prohlášení vlády bude mít paragrafované znění o několika desitek stran..., byl dobrý...

Také jsem přítelem ujasnit si, co kdo pod tím či oním slovem "vidí"... než podepíši cosi o spolupráci...

Rebelové a jim podobní mají také jasno :

"Co můžeme očekávat od Nečasovy vlády?
To, co od té Topolánkovy (Nečasovy, Kalouskovy), více korupce, zlodějin a podvodů,
prospěch pro oligarchy, bídu a dluhy pro lid."

Soudím, že měl jasno i o vládách Zemnana, Špidly, Grosse a Paroubka... ještě před tím, než vznikly ... :-))

Taky postoj. Konstruktivní ve smyslu podle sebe soudím Tebe...

Hezký den
07. 07. 2010 | 13:48

smrti napsal(a):

to Ládik,
když jseš duševně nemocen, běž se léčit a neoxyduj tady.
07. 07. 2010 | 14:06

smrti napsal(a):

to Ládik,
když jseš duševně nemocen, běž se léčit a neoxyduj tady.
07. 07. 2010 | 14:07

prirodovedec napsal(a):

jarpor: Berte to tak, ze odborna veta politologova (snad se tim zivi, mozna by mel byt informovany a predpokladat, ze ho nectou jen sami obdivujici jarporove?):

"Velkou výzvou budou další měsíce pro Radka Johna, Alexandra Vondru a Pavla Drobila, kterým startuje vrcholná politická kariéra."

viz k Vondrovi Vico:

"Pokud Kubáček něčím překvapí, tak sdělením, že Alexandru Vondrovi teď startuje "vrcholná politická kariéra". Zatím se mrcasil někde dole ve funkci místopředsedy vlády :-)) Jde na autora reagovat vážně? Snad jen na nadpis."

Od politologa bych ocekaval alespon pokus srovnani roli Vondry za drivejsiho s=v/t premiera a dnes v kontextu jeho vety.

Slovy klasiku se pak poblitologa ctenar chce zeptat: "jak se mate Vondrovi?"

Nekterym autor pripomina svym nechtenym vtipem situaci, kdyz si jeden zdejsi konstruktivni a neprilis humoristicky ladeny diskutujici (lec humorny) spletl Cerne barony s Tankovym praporem. :)

Predstirane odbornosti podavane vazne je zabavne se smat. Smich nas tak chrani pred dilatenaty. Co kdyby se diskutujici nekdy chtel ridit nejakym nazorem Kohouta, Kubacka? Je pak dobre, kdyz si vzpomene na projevy jejich odbornosti zde.

Hezky letni den.
07. 07. 2010 | 14:23

Tencokida Hnuj napsal(a):

prirodovedec
Přesná diagnóza. Včetně rekomendace.

Mějte se.
07. 07. 2010 | 14:26

prirodovedec napsal(a):

vlk: Zdravim.

K autorovi doporucuji zdroje:

http://cs.wikipedia.org/wik...

Je tam CEVRO ... :), coz tvori zajimavy kontrast s FF UK ...

A mile je:

"Rovněž se zajímá o autoritativní režimy a fenomén politické manipulace."

Prvni mu asi jde, to druhe ... :) zatim podle mne nezvlada zde uspesne aplikovat.

Dale je videt ve spolecnosti zvysujici uroven nasi zumpalistiky:

http://cs.wikipedia.org/wik...

Zajimave je srovnat si odpovedi s realitou:

http://www.tyden.cz/chat-s-...

http://www.tyden.cz/rubriky...

Myslim, ze se jedna o tzv. formovani verejneho mineni :),
aby obycejni ctenari nebyli zmateni ...

http://www.i-polis.cz/view....

Kazdopadne ledabylost autora je potesujici - manipulace pak bud nehrozi nebo bude jen pruhledna. :)
07. 07. 2010 | 14:36

Ládik napsal(a):

Extáze zabírá....
07. 07. 2010 | 14:39

Petr Havelka napsal(a):

Pane přirodovědče,

nechci se pana Kubáčka zastávat (abych nedopadl jako Jarpor), nemyslel Vondrův "vrchol" v souvislosti s jeho současnou pozicí v ODS. Dává mi to smysl, poněvadž jistý "reformní" kurs či Kursk v ODS nastal, tedy pokud si raději nevzpomeneme na Výkonnou radu ODS kde je kmotřenců jako máku.

Jinak je blog pana Kubáčka zdařile vyčkávací :)

Vyčkávám i já, za dřívějších rytířskotunelářských dob mívala nová vláda pověstných "sto dní klidu".

Tolik času bych jim raději nedal :)

Máme měsíc po volbách, že. Teď máme plno nových poslanců, ti nám bloudí v katakombách sněmovny. Vypsal bych soutěž na sněmovní GPS.

Zanedlouho nám noví ministři začnou bloudit na ministerstvech.

Těm zkušeným na to stačí týden, žádných sto dnů hájení. Hrr na škodnou.
07. 07. 2010 | 14:41

jarpor napsal(a):

Přírodovědec

"jarpor: Berte to tak, ze odborna veta politologova (snad se tim zivi, mozna by mel byt informovany a predpokladat, ze ho nectou jen sami obdivujici jarporove?):"

Hmm... tak jsem obdivující Kubáčka... tedy podle výkladu moudrého přírodovědce...

ten na to přišel z toho, že jsem napsal "diplomatický blog"... Hmm...

O Vondrovi, jak jsem to "přečetl i já, replikoval Petr Havelka... tak ani nemuknu... co kdybych zavdal přírodovědci příčinu k dalším, vždy moudrým komentům...

Taky přeji hezký den.
Jako obvykle... i těm, co si myslí, že jen oni umí číst a psát...
07. 07. 2010 | 14:49

prirodovedec napsal(a):

TCKH: Dekuji. Mam se. A mejte se i Vy. I kdyz Vy to s ohledem na okolni podminky muzete mit horsi mit se. Nicmene Vase vzdy brilantne originalni podani rozpolozeni ducha svedci o tom, ze ve Vasem pripade nemit se by muselo prijit az pri mnoha zmenach.

Jinak zachytil jsem dva texty.
Jeden chmurny:

http://www.czechfreepress.c...

Druhy spise podany humorne a preexponovane, jak glosuje svazacky rozechvele nadseni zumpalistu:

http://www.denikreferendum....

Cituji: "Mezi příznivci blížící se pravicové vlády vládne vzrušení: Současná politická změna jim nepřipadá jako střídání garnitur běžné v politicky pluralitním systému. Možná mají pocit skoro tak slavnostní, jaký si všichni pamatujeme z konce roku 1989. Z osobních rozhovorů s některými z nich mám dojem, že teprve teď se VLSR (Velká listopadová sametová revoluce) v jejich očích dovršuje. Její první nesmělý krok je konečně vystřídán radikálním vyrovnáním s minulostí. Nastoupí konečně vláda, která zatočí s nemakačenky a příživníky. Skončí sociální inženýrství a tak, jak je to přirozené, silní a schopní budou vítězit. O poražené bude postaráno, budou koncentrováni (jak jinak, než dobrovolně!) v táborech na okrajích měst. Podařilo se překonat falešné rovnostářství, není třeba už nic předstírat, nepřizpůsobivé a nezpůsobilé vykáže sám ekonomický mechanismus na okraj společnosti, kam patří."

Ja jsem optimista, verim prave v Peroutkovo (ovsem v Haskovske modifikaci):

"V posledních měsících demokratického Československa Ferdinand Peroutka napsal, že už se spoléhá jen "na sílu neorganizovaného veřejného mínění, které souhlasně soudí o základních lidských faktech, ať v popředí scény kdokoliv si hlučně vykračuje a deklamuje, pro celek lidí nepravda zůstává nepravdou. Je-li politický život pln zmatku, stáhne se jasný názor na věci do neorganizovaného veřejného mínění"."

a tesim se na sledovani procesu:

- vyhlaseni plne jednoty zasadnim zmenam

- postupna realizace metodou kulaty ctverec

- fandovska reakce populace, ktera pomuze CR z bryndy (tentokrat reformni) typickym svejkovstvim

- a po preziti dalsi reformy bude populace v CR uzasle hledet na reformatory, kteri budou OPET hlasat "nezvratna reforma vseho uspela a je dokoncena."

Jak jsem psal po volbach, drzim vsem vitezum v CR, kteri se uz na nic nemohou vymlouvat (viz co se pise i o soucasnem uspechu Tuska v Polsku), at se jim JEJICH reformy podari.

Hezky den

P.S.: Neda se nekde vsadit na uspech reforem treba u Fortuny? :)
07. 07. 2010 | 14:51

Vlčice napsal(a):

Vlku opět to nejchytřejší z tvé strany, jinak všichni jsou myšlenkvý "póvl", tedy mimo Sladkého. Mne zase neříká nic ten tvůj dlouhý žvást, kde je to z tvé strany myšlenková onanie. Já jenom pro upřesnění a pro Sladkého (to si pamatuji velmi dobře). Kalousek s Topolánkem tvrdili, že nehrozí bankovní krize a nic netvrdili o finanční krizi. jenom otázka pro vás dva chytrolíny. Tak nepřekrucujte pravdu borci.Postihla naši republiku bankovní krize?
07. 07. 2010 | 15:10

vlk napsal(a):

Přírodovědče
u Fortuny s e na úspěch reforem vsadit nedá.
napříkald proto, že Fortuna už vyhrála.

Viz Klausovo NE zákonu o hazardu a jeho nové regulaci. A vláda realistů, sic , jak píše Kubáček s tímhle skutečněnic dělat nehodlá.
Ostatně proč?
Když to byl Kalousek, kdo podepsal rozšíření hazardu ještě jako lidovec o hazard na internetu, když je nyní i ministrem jeho první náměstek Fuksa, pod kterého patřil dohled nad hazardem na ministerstvu financí.
Jsou to přece realisté, ne? takež vědí , že hazardu nám třeba!
Chléb a hry. Ale přísně za soukromé. Obojí. římští císařové totiž byli skrytí socani, když chléb a hry organizovali nanáklady státu. To se realistovi nemůže stát!
Jo, bude to tad y velké kino. Ale radši bych s ena něj koukalodtamtud co ty. Místo abych byl soluúčinkujícím.
07. 07. 2010 | 15:13

prirodovedec napsal(a):

jarpor: V kontextu Vase slova diplomaticky a realisticky blog mi znela ZASE (nekriticky) obdivne. Pokud ne, omlouvam se :).

Chybelo mi Vase "podle mne" ve formulaci o dobrem zacatku.

K Vasi konstruktivnosti a nekonstruktivnosti druhych, kteri maji hned jasno jaksi asi nepatrim, protoze se predevsim bavim. Coz asi moc konstruktivni neni, ale humor osvobozuje a to konstruktivni je. :)

Z hlediska me budouci zabavy povazuji zacatek nejen za dobry, ale vynikajici. Nebudu rozebirat prilis detaily.

Jinak to, co uz uniklo z obsahu programoveho prohlaseni nevypada zatim az tak katastroficky tam, kde mne to zajima. Cili lobby VS a AV uspesne v zakulisi funguje. To je cenne zjisteni. Neni zatim zmineno zruseni samostatne rozpoctove kapitoly pro AV a vysledna politicka privatizace systemu VS podle BK. Skolne a podpory jsou jasne. Ale Drabek bude mit dost prace s duchody na to, aby AV primackl ke zdi a Dobes pres roztomile chybky ve stamilionu nemusi nutne podlehnout nekomu jinemu nez Soukupovi. :) Heger vypada jako praktik, ktery ne nutne musi poslouchat nezbedneho bakalare a vse okoreni hra Barty se stavebnimi lobby (bude vsechny stavby hlidat ABL nebo dokonce usetrime?). Ze by nakonec plynuly Dn penize do skolstvi?

To vse za vzneseneho drimani pri pozorovani pretahovani o realnou moc mezi premierem a Al Calousem.

Hezky den.

Univerzitni politolog by mel psat jasne bez dvojznacnosti nabizejici nejprve chybny vyklad.

Petr Havelka: VY jako jarpor NIKDY prece dopadnout nemuzete. :) Prave tim, ze pisete:

"... nemyslel Vondrův "vrchol" v souvislosti s jeho současnou pozicí v ODS. Dává mi to smysl, poněvadž jistý "reformní" kurs či Kursk v ODS nastal, ..."

Mate mozna i pravdu. Mozna to ale mohl primo napsat. Protoze to, co jmena spojuje je predevsim vlada. John je delsi dobu predseda VV (tam nezacina), Vondra a Drobil NOVE mistopredsedy, Vondra dostal neco co snad i chtel (zemedelstvi :)? mozna chtel, ale to byl vtip), zatimco Drobil na MZP je CEZky vtip. Odhadl bych spise, ze kariera POMALU zacina jihomoravskemu Blazkovi v ODS. Neni z Horni Dolni, ma na starosti stranu, nema funkci, vybizi ke komunikaci s opozici ...

K textu:

"rytířskotunelářských dob mívala"

Nemel jste chut spise napsat:

rytířskotunelářských dob Mývala ? :)

Jinak jsem prekvapen, ze v Praze byl "odhalen" dalsi tunel smerem ke kulture. A to jsou VejVary :).
07. 07. 2010 | 15:13

Tencokida Hnuj napsal(a):

prirodovedec
Vsadit se dá, ale prý se nenajde nikdo, jak už to zde při skládání účtů bývá zvykem, kdo správně vyhodnotí výsledek.
Takže buď všichni sázející vyhrajou anebo prohrajou.

Akorát transakční náklady zase někdo bude muset uhradit.

Ale prý už má John pro Kalouska tip na tiskárnu, kde by se daly složenky vytisknout efektivněji a taky mu slíbil, že je večkařky budou roznášet po domech a bytech osobně, nahoře bez. Takto lze očekávati poměrně vlídné a vstřícné přijetí a zacházení ze strany daňových rezidentů - takto příjemců těchto složenek.

Nová doba chce prostě nové přístupy a nové lidi.

P.S.Nevím co se píše o Tuskovi. Dejte odkaz.
Za sebe si myslím, že Polákům se po delší době podařilo prožvanit se k jakés takés věrohodné elitě. Kterou můžeme jen závidět.
07. 07. 2010 | 15:22

David napsal(a):

První bitva je sice vybojována, ale válka je už předem prohraná.

Koaliční smlouva, to je takový dort co upekli pejsek a kočička.

Vizitkou kvality nastávající vládní koalice je zavedení odloženého školného.

Takovou kravinu by si nevymyslel ani blbec.

Už vidím armádu úředníků, kteří po celém světě sledují průměrné platy v jednotlivých státech a hledají bývalé studenty - cizince - našich vysokých škol, aby je vyzvali ke splácení odloženého školného.
07. 07. 2010 | 15:26

prirodovedec napsal(a):

TKHC: Viz i novy Hvizdala. Zkratka Tuskova stran ted TAKE MUZE VSECHNO potrebne reformovat. :) Presneji od nastupu noveho nevetujiciho prezidenta.

Verte, ze z venku i nase elita vypada (pry) uctyhodne. :)

Lepe elita nehybna nez reformni, byt obe mohou byt medialne uctyhodne alespon jako kdysi prezident Faure :).
07. 07. 2010 | 15:27

prirodovedec napsal(a):

David: Sledovani bude outsourcovano po zjisteni pocatecni nakladnosti pro nabizejici se neco jako ISEA trust. :)

Privatni zamestnavatele budou nabizet moznosti vyssich vydelku v XXX prumyslu takze snad statni dluhy klesnou ... :)

Vymahani je jiste dulezite (pro existenci vymahace), ale placeni nepodstatne - pres statni garance zaplati jini ... :) viz GB.
07. 07. 2010 | 15:31

Petr Havelka napsal(a):

Pane přírodovědče,

k vyčkávání.

udivuje mne, že kdo sedí za pecí je ČSSD. Jako zmoklé slépky! Čekají jen na kopanec do zadnice?

Na jejich místě bych se hlasitě dožadoval "konzultací" nad penzijní reformou. Tomu by měla předcházet přípravná palba v médiích a kdenictunic. Jediné, co jsem zaznamenal je zdejší Paroubkův fernetový blog na téma Jak penzijní fondy nebohého Jirku z hrušky sundali.

Opozice se nám málo snaží! Zdravotní reforma by měla také projít jejich think-tankem.

Pokud je jejich jediná kapacita zdejší děda Potůček tak potěš koště.

Z poplatky to postupně v krajích vzdali.

A zase čučí jako ovce.

Nebo na to jdou, jak komunisti, "Čím hůře pro obyvatele, tím lépe pro nás"
07. 07. 2010 | 15:39

Sims. napsal(a):

Pane autore,
Váš blog je nečtivé a "ubohé" rektální dílko. Jak můžete s Vašimi tituly napsat - dloholetých praktiků byznysu, praktivků politiky, pragamtiky etc. Pragmatik tam jeden je - Kalousek, ten už pragmatismu převedl celý baťoh, jen chybí jeden seskok a asiby byl pro něj i poslední. Strana véčkařů tam dala jednoho byznysmena - securiťáka Bártu, ale jak mu to půjde bez magistrátních zakázekl uvidíme. Teď na něj čekají se svými půjčkami ČD, tak uvidíme, jak si chlapec s těmi hochy poradí. John to je taky politik jako stehno. A dál snad ani nemá cenu zacházet, politik typu Nečas a další, to už každý stačil poznat, dlouholetí jsou a to je tak všechno. Když si vzpomenu na slet modrých ptáků, jak se tam asi "třásli" kmotrové strachy, no a ono tak nějak nic. Tenhle blog je zbytečný, s nulovou vypovídací hodnotou. Uvedené známe dost důvěrně, ale s jinou predikcí vývoje.
07. 07. 2010 | 15:47

Skogen napsal(a):

Připomíná mi to komentování bleší revue. Spousta velkých a nadšených slov o prdu.

Milý autore, zdalipak vás též napadlo, co také může znamenat, jestiže se ve vládě (dočasně) usadí praktičtí a vrcholně pragmatičtí byznysmeni. Já bych nad tím nejásal. Co totiž seškrtají lidem, o to víc zbyde pro byznys. Že by však političtí podnikatelé měli prvořadý zájem šetřit s ohledem na prospěch státu, o tom si dovolím realisticky pochybovat...

Co se týče reformy zdravotnictví a penzí, nenechte se mýlit. ODS s TOP 09 koncepci sdílí, respektive druhá vychází z první a TOP nemá důvodu svůj elektorát podrážet, takže privatizovat se bude, i kdyby měli Johnovi zaplatit mediální peklo. Ne nadarmo má klíčová ministerstva TOP 09, která reformama o svou smetánku rozhodně nepřijde, zatímco méně elitářská ODS bude takticky schovaná za bukem.

Tato vláda je extraktem zájmových skupin, počínaje ekotendrem teflonového exčernoprdelníka, přes realizaci Šnajdrových vizí ve zdravotnictví, po přesměrování průbežného penzijního systému do soukromých kapes.
07. 07. 2010 | 16:03

prirodovedec napsal(a):

sims: Titul ma autor podle www zatim jen jeden. Obroci (i neplacenych) vice.

P.Havelka: Proto socani zrejme nevyhraji ani podzimni volby. :) Ja jsem zde "kdysi" navrhl jiste moznosti po volbach (kombinaci pockejme si na reformy suverenni pravice a navrhu podporit jednotliva temata, nejcasteji VV). Ve starostlive diskusi na tema, ze se vsichni nesjednocujeme kolem vitezu (vsak vite) a neradujeme se z perspektiv (ale ze srandy diletantu, ktera nas ceka) jsem poznamenal, ze techto postrehu zde si stejne nikdo nevsimne. Coz se deje. :)

Muj nazor je: Pro socany bude hrat cas a "zdatnost" reformatoru. Nema smysl ale jen cekat, ma smysl postupovat ve dvou smerech.

Nabizet "pomoc s realizaci temat" jako prima volba prezidenta a obecne referendum, podpora skolstvi, podpora prumyslu/aplikovaneho vyzkumu, atd ...

Vas navrh oponovat zdravotni ci penzijni reformu spise transformovat ne do prime oponentury (mnohdy neni co oponovat a tema se muze vyvijet klasicky podle oponentury) ale do SYSTEMu stalych spise odbornych a vecnych otazek (klasicky dotaz byl neprimo zminen vyse, tj. jak bude "nenakladne" spravovan system vyberu odlozeneho skolneho). Bud z nich reformatori vyjdou jako pitomci a diletanti (nebo mlcici - to cekam) nebo dobre zoponovane reformy budou fantasticky kvalitne :) fungovat.

Pokud by levice mela blogery a novinare, stacilo by jen prekladat clanky ze zemi z uspesnou transformaci (penze Chile, skolne Australie ...). Vecny pristup.

Misto toho placici reakce Sobotky, jak nebyl poveren, jak nedostali predsedu snemovny, jak je urazil pocet vyboru je podle mne chybny. Plac ublizeneho nevzbudi ani politicky soucit. :)

Otazkou je samozrejme nacasovani (mozna az po vladnim prohlaseni?) a realizace (komunikace s koalici zatim nezvladnuta) a medialni prezentace (zatim nula)obojiho.
07. 07. 2010 | 17:02

ld napsal(a):

Autor,

moc děkuju za blog! Ihned mi vytanula vzpomínka na pondělní dopoledne na vojně; okamžitě jsem se přenesl myslí na PŠM. Zde jsme listovali v brožůrkách a zocelení, dynamice, zkušenostech; dále na stránkách Obrany lidu zjišťovali, kdo je gauner a kdo pašák; jak zkvalitňovat službu a být efektivní součástí Varšavské smlouvy.

Něco dost podobného (jen v zrcadlovém efektu) jsem nalezl ve vaších řádcích. A když se na vás dívám na fotce, víte že mi připomínáte jednoho politruka?
07. 07. 2010 | 17:13

Jiří napsal(a):

Pane Kubáčku, přečtěte si prosím důkladně j u s t i c n i m a f i e.cz ať pochopíte v čem tady žijeme.
07. 07. 2010 | 18:35

argun napsal(a):

Ač mi tanečky zdejší oranžové eskadry obvykle příliš nekonvenují, tentokrát s ní musím jednoznačně souhlasit, neboť autor napsal vskutku pitomost. Tato vláda vzešlá ze sňatku z rozumu žádný optimismus, neřkuli důvěru, nevzbuzuje. Čest výjimkám (kníže, Heger, Vondra..).
07. 07. 2010 | 18:53

bape napsal(a):

Kubáček

trpí ztrátou paměti, nebo se přidal na stranu nějakého politiloga Doležala, starýho pravicovýho chachara...
07. 07. 2010 | 19:08

Antonín Hrbek napsal(a):

1. Článek názorně ukazuje, že v ČR může být "politologem" a přednášet na vysokých školách (jistě nejméně na deseti, každý. Je to trpký přežitek z dob reálného socialismu, kdy "zastávat vedoucí funkce" mohl taky skutečně každý.
2. Autor záměrně zamlčuje mnohokráte prokázanou zkušenost, že i ten nejlepší se v novém oboru orientuje po dobu nejméně dvou let a že po dobu této přeorientace dochází k obrovským ztrátám z nekvalifikovaného rozhodování.A v případě vlády je to rozhodování o biliónech korun a dokonce i o lidských životech.
3. Autor by se rozhodně nenechal operovat chirurgem, který půlku života dělal zámečnictví a pak byl "zvolen" nebo prezidentem "jmenován" za chirurga.
4. Jak ukazuje dosavadní průběh jednání, všichni opatrně ustupují od předvolební rétoriky a rozhodně neudělají nic, co by mohlo nenávratně poškodit jejich renomé.

Pozdrav vlkovi!
07. 07. 2010 | 19:35

veverka napsal(a):

Tak tahle agitka je vyloženě k pláči.Zdá se že si Bakala neplatí jen ODS a její klony TOP 09 a VV,ale i hezkou řádku "politologů".
07. 07. 2010 | 19:48

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den,
smazal jsem jeden hrubě urážlivý výkřik ("šmejdi"), který byl v rozporu se záměry těchto stránek, což je vytvářet prostor pro slušnou a věcnou debatu.
Děkuji za pochopení
Zdeněk Mihalco
správce blogů
07. 07. 2010 | 20:03

rossy napsal(a):

Kupředu pravá, nikoli levá, že? Levice sekat všem, třeba i pravičákům! No a slovo opozice by se nemělo používat už vůbec. Poučení z krizového vývoje posledních 20 let jste novodobísoudruzi zvládli na jedničku.
07. 07. 2010 | 20:15

StandaT napsal(a):

Pane Hrbku,

1./ Resort neřídí ministr. Resort řídí ministerstvo. T.j. stovky či tisíce úředníků (včetně těch ve specializovaných rozpočtovkách). Ministr řídí (tedy pokud na to má) "jen" ministerstvo.

2./ Rozsah činností ministerstev je natolik rozsáhlý, že ani po deseti letech to jeden člověk nemůže obsáhnout. Proto naprosto legálně existuje institut poradců. Každý ministr má s sebou celý tým a ten rozumější využívá i odborného zázemí partaje a nezávislých autorit např. z akademického prostředí. Nehledě na význam a úlohu vysokých úředníků.

3./ jedinné, co je zapotřebí je manažerská a zároveň politická zkušenost (a to bez ohledu na předchozí zaměření). A selský rozum.
07. 07. 2010 | 20:44

xx napsal(a):

Chtěl bych varovat před přehnaným optimismem a nekritickým nadšením. Ne snad kvůli obsazení vlády, nebo minulosti některých aktérů.

Spíše z obecných důvodů. Nečekejme vyřešení všech palčivých problémů, nečekejme vládu bez skandálů, nečekejme že všem bude po chuti učiněno za dost.

Víme dobře co přehnaná očekávání a zhrzené touhy a sny způsobí za frustraci. Přitom jde prakticky vždy o falešné naděje a přehnaná přání.

Buďme spokojeni pokud vláda udrží alespoň částečně vytyčený směr a nezatracujme je hned po prvním neúspěchu.

Na hodnocení a zúčtování je čas za 4 roky u voleb. A tam bude třeba hodnotit uvážlivě a ne skrze právě ty zhrzené sny a zklamané falešné naděje. Pokud se jim podaří udržet směr ke svým slibům, dejme jim ještě šanci. Pokud ne, nechť slibují modré z nebe, hlas nesmí dostat.

Jak by to bylo krásné, kdyby to takhle fungovalo :-)))
07. 07. 2010 | 21:00

Tencokida Hnuj napsal(a):

xx
Nejlépe se hodnotí po ovoci, to uznávám.
A možná, že je dobře, že sadař je jen jeden.
Ale jak se říká, že není člověk ten, který by se uměl zavděčit lidem všem, tak já na straně druhé vrdím, že vláda bez reálné opozice má tendenci fungovat jako uzurpátor.

Nu, uvidíme.

Komunální a senátní volby budou referendem , potvrzujícím, či korigujícím výsledek voleb do Dolní Seznamky. Bohužel. Byl bych raději, kdyby byly o konkrétních lidech a jejich kredibilitě.
Což se snad odehraje alespoň v menších obcích.
Mobilizace via kontraverzní témata jako je penzijní reforma, školné, platy úředníků ....etc. není alternativou.
Je jen gestem.

Zahradník kapitalismu ať už je levý či pravý má mantinely své působnosti vymezeny vyšší mocí, než je ta daná ústavou /Hlava 1, čl. 2/. Mocí skutečnou.

Neb peníze a sex jsou vždycky dobré na zasmání.

P.S. Ale i tak stále budu tvrdit, že do mocných se musí šít permanentně a kontinuálně.
Protože to je kořením demokracie.
07. 07. 2010 | 21:22

Milan H. napsal(a):

Pane Kubáčku,
lituji že jsem váš blog četl, neboť to byla ztráta času a čistá politická propaganda. Chápu, že jste velmi ambiciózní člověk a potřebujete si vytvořit do budoucna nějaké profesní či jiné příležitosti... nejste úplně blbý, bude vás škoda.
07. 07. 2010 | 21:35

prirodovedec napsal(a):

StandaT: Zdravim, vidim, ze bud mate zkusenosti primo z ministerstva (alespon rodinne :) ) nebo jste bedlive sledoval:

http://www.youtube.com/watc...

Od cteni papiru k rizeni je jen krucek ... :)
07. 07. 2010 | 21:37

Sladký napsal(a):

Vždyť víš,prachy jsou krásná věc...prachy jsou tak krásná a přepychová věc-ale rozum si za ně nekoupíš.
07. 07. 2010 | 22:00

xxxx napsal(a):

Takovou snusku blabolu, jakou vytvoril autor jsem jeste na blobu necetl.
07. 07. 2010 | 22:27

Olda napsal(a):

Nezlobte se, správci blogů, na Aktualne.cz, ale to co píše pan Kubaček, je prostě jen soubor povrchností...Je s podivem, že tomu děláte takovou reklamu
07. 07. 2010 | 22:45

StandaT napsal(a):

přírodovědec: taky zdravím.
07. 07. 2010 | 23:28

Antonín Hrbek napsal(a):

Vážený Stando T.

Začnu odzadu. O tom, že k řízení čehokoliv je jediné co je zapotřebí manažerská a politická zkušenost se deformovaně učilo v reálném socialismu. Například Tomáš Baťa byl jiného názoru. Takže teď máme ministry, kteří o svém rezortu nic nevědí a kteří si tam navíc přivedou své manažersky a politicky všeho schopné náměstky.
Ten kdo nakonec rozhoduje je ministr, jinak by tam vůbec nemusel být. Máte pravdu v tom, že někdy by to bylo nejlepší řešení. A spoléhat se při absolutní nevědomosti na placené poradce je absolutní hloupost.
Bývalo zvykem, že ministři byli odborníky ve svém oboru. Samozřejmě že jim to nějaký rok trvalo a že se museli osvědčit v praxi. Ale na to, aby se někdo na ministerském postu učil základní věci, jako například pan John, pan Fuksa a další naše republika tolik peněz nemá. A co s nimi až se vyučí?
V mém mládí jsem viděl zápisníky pana Kolbena,který nepotřeboval na sjednání mnohamiliónové zakázky se závaznými parametry žádné "poradce". Ani technické, ani finanční. A četl jsem si i paměti pana ministra Engliše čím vším musel projít, než měl dostatečnou kvalifikaci na to, aby dělal ministra financí. A znám i řídící struktury ministerstev za první republiky, kde byli na špičkách skuteční vysokoškolsky vzdělaní odborníci, navíc často ještě s právním vzděláním.
S pozdravem
07. 07. 2010 | 23:33

xx napsal(a):

Antonín Hrbek: Ministr je politická funkce, nikoli odborná. Ministr neřídí výrobu a obchod s botama jako Baťa nebo výrobu a prodej lokomotiv nebo co ten Kolben tenkrát dělal.

A dovedete si představit ten řev opozice, kdyby se ministrem financí stal třeba zkušený finančník Kelner nebo jak se jmenuje, ministrem zemědělství Babiš zkušený agro podnikatel, nebo ministrem průmyslu třeba Bakala nebo ministrem životního prostředí ředitel českých lesů ?

To by se křičelo že se stal kozel zahradníkem, jéje.

Mimochodem, teď si nejsem úplně jistý, připomeňte mi tyhle vaše příspěvky z doby kdy byl ministrem vnitra a posléze předsedou vlády strojvůdce Gross nebo ministrem financí čerstvý absolvent práv Sobotka či ministrem práce a sociálních věcí elektrikář Škromach. Měl jste také takováto přísná kritéria ? Myslíte, že současní ministři na tom mohou být hůř s kvalifikací ?
08. 07. 2010 | 00:07

estudiantes napsal(a):

jeden link pro toho, ktery kyda..

http://dolezite.sk/Zdivocel...
08. 07. 2010 | 00:59

nimra napsal(a):

jejda, pane Kubacku, na jakych vysokych skolach prednasite? Neni to v Plzni? Opravdu by me zajimalo, jestli byste si za ty svoje blaboly nechal platit skolne treba od svych deti?
08. 07. 2010 | 03:18

otata napsal(a):

Tak Pan Kubáček je mladý perspektivní muž za této vlády určitě to někam dotáhne.Jen tak dál pane Kubáček tak se to má dělat jedete velmi dobře.Vy jste to pochopil kdo má peníze má rozum.
08. 07. 2010 | 05:52

Petr Havelka napsal(a):

Pane přírovědče,

stran ČSSD se shodneme. Jsou v těžké defenzivě a ještě se tím svým pozdním sjezdem do ní dál tlačí.

No jestli na podzim bude koalice ještě na vlně? Nevím nevím, ČSSD neobhajuje žádný mandát a voliči jsou zvyklí "vyvažovat rovinku moci". Také se stal volebním manažerem Hamáček, což je jeden ze schopných v ČSSD. Tvrdík tím svým "charysmatem" (tvrdé y je správně) doblbl i američany :)
Hamáček jim bude prd platný, protože nemají to nejpodstatnější LEADERA!


Vidím to na velké bitvy v sociálních tématech, ale na to facebook strejda Škromach zřejmě nestačí.

Stejně se divím, že si do současného nejvyššího postu pro jejich stranu nakvedlají brebtu Zaorálka. Vsadím se, že neumí mariáš, natož šachy.

Ve sněmovně prostě někdo musí stát a hřímat, jinak to nejde.

Mám paranoiu, že s tím březnem čekají na Paroubka :)

Snese se jak Fénix a praví "Já jsem vám to říkal"
08. 07. 2010 | 07:47

StandaT napsal(a):

xx: právě příklad Grosse dává panu Hrbkovi za pravdu :)
08. 07. 2010 | 08:05

egoist napsal(a):

Pan Kubáček má jistě také hypotéku , mladou a náročnou manželku, jezdit ve Fabii je pro něj nedůstojné, jedna dovolená v roce v Chorvatsku je pro něj také nedostatečná. K tomu děti , kterým chce dopřát co nejvyšší vzdělání , protože ví , že až budou v produktivním věku bude zaměstnání v plnohodnotném pracovním vztahu jen pro privilegované. Je Čech není to žádný Catani novinářského pera. Netouží po Pulitzerově ceně. Ví , že pokud chce vydělávat, musí být v mediích. Pokud chce být v mediích musí psát alespoň v duchu , který není v rozporu s filosofií dotyčného media. Také ví , že media u nás vlastní bohaté bavorské korporace. Ptá se : „O čem by asi tahle media chtěla abych psal ? „ Je v zájmu těchto medií ,abych psal pochybovačně o vládě koalice ? Asi těžko , když jsou fanaticky proti jakémukoli zvedaní jejich daní. Náš pan Kubáček svou úvahu končí s česky pragmatickým závěrem , pokud chci svoji manželku ohromit novým SUV od Meďana a letní lyžovačkou na N. Zélandu nezbývá ne být na straně těch mocných a bohatých. Chtěl bych ,ale chci také slušně žít…bohužel sorry..
08. 07. 2010 | 08:18

jan napsal(a):

Každý režim měl své politology. Rozdíl je v tom, že ti loajální, chceme-li kolaboranti, měli články v novinách, zatímco ti nepohodlní byli na nacistů popraveni, za komunistů zavřeni a za demokratů nezměstnaní.
08. 07. 2010 | 08:23

nero napsal(a):

Pane Kubáček, oni jsou takovej malej obdivovatel korupčního židobolševizmu s pseudotržní kapitalistickou tváří.
Tady vládnou a kradou Židé, kryptobolševici a buzici a arijské ovce makaj a platěj.
Židovský ráj to napohled.
08. 07. 2010 | 08:26

neo napsal(a):

egoist:

vaše zamyšlení pokulhává s každým článkem či vystoupení Pehe
08. 07. 2010 | 08:27

jasmian napsal(a):

Tedy pane Kubáčku, to myslíte opravdu vážně nebo je to článek zase jen na objednávku? Jen mě zajímá jedno - kdepak jsou zalezlý ti všichni internetový bojovníci proti bezpráví???
08. 07. 2010 | 08:54

Kamil napsal(a):

Zde je zeď nářků českého stáda.Ještě se nezačalo a již pobuřují.
08. 07. 2010 | 09:04

prirodovedec napsal(a):

neo: V cem? :)

Kamil: Nalepky jdou, co jeste myslenky? :)

P.H.: Defenziva ano. Hamacek - snad alespon dosahne kvalit jmenovce z Cernych baronu. :)

Emericti poradci pro podminky CR :)) pri vzpomince na hrany USA film o znovuzvoleni Jelcina mi svym znemoznenim se pri durazu na jednoduchou kampan udelali radost.

Co se tyka socialnich temat, odhaduji, ze na podzim jeste nebudou nosna, nebudou tolik dopadat.

Postreh o obhajobe 0 mandatu je ovsem presny. To dava socanum nadeji. Co tak cekat 5 pro socany(SC, Morava), 5 odeska (stredni jizni Cechy), 4 topka (kolem Prahy), 3 lidovci (JM a VC), 2 VV (Praha), 2 komancove (SM), 6 ruzni nezavisli a s podporou ruznych "nestarostu" :)?

Uloha "vudce" v dejinach je dnes jiste podstatna pro priznive naladena media a dnesni klipovou dobu. Pro socany je podle mne lepe mit vice hovoricich a testovat si reakce na ne. Z toho pohledu mi brezen nevadi. Jim mozna ano, protoze budou klanove bojovat o korytko predsedy misto, abu hledali dalsiho fackovaciho panaka pro media a nalepkovace. Jako rozumne se mi jevi od nich rizene uniky, kdo ma sanci pro media (znovu Jyrka, Sobotka, Hasek, Spidla, ale i Foldyna, ...).
08. 07. 2010 | 09:57

Antonín Hrbek napsal(a):

Vážený xx,

lišíme se v zásadním pojetí. Podle mého pojetí je ministr především funkce odborná, mající za cíl prospěch celé České republiky, podle Vaše pojetí je to především funkce politická, mající za cíl prospěch strany a straníků.

Čím má být, podle Vás, ministr v úřednické vládě - odborníkem nebo politikem?

Rozhodně se domnívám, že například pan Babiš má lepší předpoklady pro to být ministrem zemědělství,než pan Fuksa.
08. 07. 2010 | 10:04

neo napsal(a):

Prirodovědec: tu otázku myslíte vážně????

Egoist napsal////Ví , že pokud chce vydělávat, musí být v mediích. Pokud chce být v mediích musí psát alespoň v duchu , který není v rozporu s filosofií dotyčného media. Také ví , že media u nás vlastní bohaté bavorské korporace. Ptá se : „O čem by asi tahle media chtěla abych psal ? „ Je v zájmu těchto medií ,abych psal pochybovačně o vládě koalice ?////

Pehe konstatně útočí den co den na koalici, takže asi tak.
08. 07. 2010 | 10:17

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den,
smazal jsem jeden hrubě urážlivý text, který byl v rozporu se záměry těchto stránek, což je vytvářet prostor pro slušnou a věcnou debatu.
Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco
správce blogů
08. 07. 2010 | 10:19

Joska napsal(a):

Je s podivem ,jak může někdo, kdo učí na několika VŠ napsat tak bezduchý a propagandistický článek ve prospěch podivné party, která nám bude vládnout. Už jen napdpis je podivný, a realističtější by byl, kdyby třeba byl nazván "Nastupuje patnáctka diletantů - co můžeme čekat od nové vlády".
08. 07. 2010 | 10:23

prirodovedec napsal(a):

neo: Egoist zrejme pise o autorovi a Vy o Pehem.

Neni poblitolog jako poblitolog. :) Pehe uz sveho dosahl - poradce prezidenta tu tisknout budou a ma sve jiste.

Mlady, talentovany devetadvacetilety musi jeste stoupat a sve sponzory pri sve specializaci a zrejme ambicich byt viden nalezt. Jinak by sedel na UK a badal za plat, ktery mu (podle Vas) zvysi vybrane skolne :). Takto je prikladem "letajiciho doktora filosofie".

Ja pri Vasi argumentaci vlkovi, ze nejsou poplatky jako poplatky (ze skolne umozni zpristupnit vzdelani skutecne uvadi Bila kniha a predtim roky autor skolneho Mateju :) staci cist, ale jste asi hoooodne mlady; zdravotnicke zase zreguluji zneuzivani to tvrdi bakalar, hrobon i Vy) se domnival, ze vnimate, ze neni politolog jako politolog.

Podle mne autor tento blog odbyl. A v ramci potirani vsude rozlezlych diletantskych absolventu spolecenskych ved (vcetne ekonomie) je nutne jim kritikou pomahat a pomahat v naprave a navratu na spravnou cestu. Nikoliv pravosti, ci levosti, ale presnosti a kvalifikovanosti ve vyjadrovani.

Jinak u Peheho Vas zpresnujici dialog se suchankem se mi velmi libi. Ze ho pozdravuji.
08. 07. 2010 | 10:27

Germanicus napsal(a):

prirodovedec:
Díky za zajímavé linky z 7.7. 14:36 a 14:51.
08. 07. 2010 | 10:27

prirodovedec napsal(a):

neo: Napr. Slerka (kolega Kubacka z FF UK - nikoliv ovsem letajici doktor filozofie) v deniku referendum by takovou popletenou povrchnost bez pointy podle mne nenapsal. S nim je radost diskutovat, cist ho a nesouhlasit s nim. :)
08. 07. 2010 | 10:30

xx napsal(a):

Antonín Hrbek: Já vycházím z toho, že ministr vzešel v podstatě z výsledků voleb, že osoba dosazená na ministerstvo je výsledek politických procesů a proto je to funkce politická. Voliči také všichni nerozumí ekonomii, financím, průmyslu, zdravotnictví, zahraničním vztahům, dokonce ani neznají většinu zákonů a přesto mají právo volit ty kteří o tom všem rozhodují v parlamentu.

Ministři nejsou vybírání výběrovým řízením podle vzdělání a praxe, ale podle politického klíče.
08. 07. 2010 | 10:32

Pavel napsal(a):

Je neskutečné, kolik lidí , píšících zde na blogu své diskuzní příspěvky ke článkům je zapšklých a netolerantních.

Většinou to jsou, a to není překvapení, pokračovatelé,kteří mají zadání buď z Lidového domu a nebo lidé, kteří nikdy nebyli v nějaké funkci s právem rozhodnout a nést za to oodpovědnost.

Já osobně této vládě fandím. Nevím jak se kdo osvědčí ve funkcích, ale budu hlídat to aby nebyla populistická ale realistická a její kroky vedly k tomu, že moje děti a vnoučata nebudou plakat nad prací svých dědů a babiček. Věřím, že se o nás tato vláda NEBUDE starat, ale dá nám šanci, aby jsme se starali SAMI o SEBE ajejí pravidla hry nebudou sněrovací, ale krátká a jasná.

Věřím tomu, že pomalu odstraní pochybnosti ( které stejně nejdou odstranit - viz výše některá příspěvky plné žluči) o svém umyslu vést tuto republiku ( a moji vlast ) k ještě větší suverenitě a sebevědomí.
08. 07. 2010 | 10:37

prirodovedec napsal(a):

Germanicus: Dekuji. Ja sbiram premyslive texty, coz ovsem znamena preskakovat medialni zumpalisty v bulvarnich kanalech. :)

Jak jsem zminil: zajimave pise Slerka u Patocky, stoji mi za to se nevyhnout blicim listum - zjistim, o cem se v CR nepise, pak si dohledam zahranicni puvodni zdroj a bavim se.

Ted jsou zajimave recenze z VejVaru (zde "oblibeny" Fila) - je mozne s nimi nesouhlasit, ale upoutaji - viz treba recenze autoru Ceskeho snu, kteri natocili Cesky mir - z recenze se to jevi, jako neco, cemu se po budoucim prevratu budou smat mladi tak, jako my kulu v plote na cervenem hradku. Culik je svym zpusobem exot, ale manazerske reformy na VS v GB legrace ani pro neho jiste nejsou, tak mu i pro to fandim. Fachidiocie vsude rozlezlych MBA predci celosvetove skodlivost vyskytu i jinych (drive to byli robber baroni, dnes polovzdelanci ve vsem). :)

K Halo novinam jsem ale od blicich listu zatim nedorazil, prece jen by mne zneklidnilo, pokud by se ukazalo, ze po strance logiky (neresim obsah) starik kojzar predci treba jarpora, neo, autora nebo dokonce hvizdalu ci komarka ... nebo snad ze pise podobne, ale v opacnem gardu ...

Bezesporu by to byla ale zajimava diplomka pro budouci absolventy novinariny (kteri v ni nechteji pracovat :) ). Neco jako srovnani manipulace ctenari ze strany novinaru v CR za poslednich cca 75 let. :)
08. 07. 2010 | 10:42

StandaT napsal(a):

Pane Hrbku,

myslím, že rozdíl mezi naším nazíráním na pozici minitra je v tom, že Vy (zřejmě) považujete ministra za "pána domu". Já, po mnoha "veselých historkách z natáčení" (zdravím přírodovědče, ano, v širším příbuzenstvu mám "dobře informovaný zdroj" :) ) to tak nevidím.

Říká, se že muž je hlavou rodiny. Moudré ženy ale té hlavě dělají krk a jsou to ony, kdo určuje, kam se bude hlava dívat. Příměr o hlavě a krku lze, dle mě, využít i pro ministry. Bezpochyby, pokud by na pozici ministra nastoupila dostatečně sociopatologická osobnost, by to tak mohlo fungovat bezkrkově. Ale u plusmínus normálních lidí tím krkem byl, je a bude ministerský byrokrat.

Někteří ministři ten krk znehybňují fixačním límcem vlastního týmu, jiní ho rovnou lámou skze noc dlouhých nožů.
08. 07. 2010 | 10:56

prirodovedec napsal(a):

Pavel: V tom je fantasticka vyhoda demokracie. Vam se mohou zdat nazory druhych zapskle, netolerantni, zlucovite a na objednavku z Lihoveho domu, jinym se zase Vase vzletna slova zdaji byt jako objednana svazacka zdravice vystrizena z nejlepsich casu pred 89, pripadne ze si z autora a diskutujich delate legraci jen jinym zpusobem - dotazenim absurdity vaznosti. Proto:

Zdravice na Jansky vrsek :).

Zasadni vyhodou proti minulosti ale je, ze to muzeme napsat a ani Vas (za zdravici ci srandu) ani ty druhe nelze mocensky umlcet (mozna jen zrusit diskuse zde :) ).

Je to podle mne v poradku. Nyni se mohou naplnit Vase :) pravicove sny a idealy tak nadherne vyjadrene slovy dvacatych let minuleho stoleti (ci padesatych ci sedmdesatych), je to Vase vlada, nikdo ji v jejim reformnim usili nemuze zabranit, pokud zklame bude to jeji vina (a jiste i Vase, ze jste ji malo branil a podporoval pred zlucovitymi). Podporte ji, potrebuje to, protoze zde samozrejme je zde mnoho tech, pro ktere to neni jejich vlada.

Ja sidlim jinde (az na kolegy spolupracovniky doma - pro mnohe to je jejich vlada) takze z ni mam spise legraci a beru to tak, ze ted se budou ctyri roky provadet zasadni nevratne reformy jednim smerem, moc se to asi nezdari (jak za poslednich mnoho desitek let), snad se to uspesne odsvejkuje, pak bude agitace proti levici, a ta jednou zase vyhraje a bude provadet zasdni nevratne reformy opacnym smerem. Dnes degresivni dane, privatizace penzi, zdravotnictvi, skolstvi, zitra majetkove dane, znarodnovani ... zkratka v CR bude jako vzdy legrace ... :) Sem tam nejaky protofasista ci psotkomunista. :)

Ponekud mne prekvapuje, ze podle Vasich slov jste zrejme dosud nemel moznost se starat SAM o SEBE. Je mile, pokud Vam to tedy okoli dovolilo a Vy to spojujete s novou vladou.
08. 07. 2010 | 11:00

Joska napsal(a):

Pavel v 10:37 je poněkud asi naivní člověk. Bude prý "hlídat, aby vláda nebyla populistická, ale realistická". Může je sice sledovat,ale bude mu to na "dvě věci" slušně řečeno. A pak chce, aby se každý staral sám o sebe. To ovšem s největší pravděpodobností skončí rozbitou společností na jednotlivá individua, která budou být snadno ovládána (viz Svatoplukovy pruty) a bude to mít i negativní ekonomický dopad (jen kooperující společnost je schopna ekonomicky prosperovat). Takže výsledkem bude naopak i ekonomický úpadek.
A podezřívat kritiky současné vlády z napojení na Lidový dům je už poněkud paranoidní.
08. 07. 2010 | 11:30

Dale Cooper napsal(a):

Realistická, dynamika, hospodář, odborník, reformy, étos, kompromis,...
O které vládě že je to řeč?
Já vidím něco jiného: Úžasně transparentní financování vládních stran ekonomickou elitou - zřejmě trend do budoucna - otevřené spojení s oligarchy. Budoucí škrty, které postihnou všechny, kromě těch nejbohatších, kteří se naopak už těší na skvělé investiční příležitosti v lukrativních oborech jako jsou penze a zdravotnictví. Mandatorní výdaje půjdou dolů, ale v případě "betonové lobby" a dalších investičních příležitostí bude jistě brzy stanoven další nový rekord.
08. 07. 2010 | 11:33

prirodovedec napsal(a):

StandaT: Zdravim. Ja si myslim, ze bude zabavne sledovat napr. na zdravotnictvi, jak Heger nasazuje limec bakalarove tymu ... a kombinuje to se stoletymi uredniky. :) Podobne na skolstvi a rade vlady to nebude mit chybu pro znale.

Stale to vnimam optikou mych odkazu na Jima Hackera a sira Humphreyho.
08. 07. 2010 | 12:19

stále rebel napsal(a):

Pro Dale Cooper.
Rovněž začalo čerpání dotací z EU a v letech 2007 – 2013 bude rozděleno někde kolem 800 miliard Kč. To již jsou prachy, které oligarchové společně s českým pravičákem nenechají jen tak bez povšimnutí.

Bohužel to dopadne jako v letech devadesátých, kdy zmizel státní majetek někde kolem 1 – 3 bilionů korun a zůstaly jen vytunelované podniky a banky před krachem. Následná konsolidace, tak zvané transformační náklady, jako důsledek vlády pravice v devadesátých letech, byly asi 600 miliard a to bez úroků a dalších nákladů správy dluhu.

Kdo je mladý a realista balí kufry.
08. 07. 2010 | 12:20

StandaT napsal(a):

Přírodovědec: ano, bakalář. Ta zábava asi nebude pro milovníky suhého anglického humoru...

Co toto? http://www.youtube.com/watc...
08. 07. 2010 | 12:36

xx napsal(a):

stále rebel: účetní majetek jste zapoměl napsat. Mnoho podniků jinou než účetní hodnotu nemělo a tak zmizely. To je naprosto logické a jinak to nemohlo dopadnout, když se zrušily záporné daně z obratu a jiné dotace od schopných k neschopným ( stále mluvím o firmách )
08. 07. 2010 | 12:40

stále rebel napsal(a):

Pro xx.
Meleme, meleme, víme hov..!

Například majetek vložený do kuponové privatizace, účetně 400 miliard, vydražen za zhruba dvojnásobek a ti, co se nenechali okrást různými „Koženými“ ty peníze taky dostali.

Plácej si dál, ale doporučoval bych změnit nick, už jsi hodně profláknutý.
08. 07. 2010 | 12:48

praotec napsal(a):

Bůh s námi, Kalousek opět ministrem financí!!!
Už jste zapomněli kam se poděly miliardové defraudace armádního majetku (výměna migů za sokoly-kus za kus, transportéry, Jasy atd. atd...)?!!!
jak to že po spolku se komunisty byl ministrem financí namísto Tlustého a prezentoval jeho okleštěné myšlenky?!!
jak to, že aféra Čunek začala po to tom co nebyl zvolen předsedou kdo je ve skutečnosti za touto aférou?!!
jak to bylo s volbou prezidenta?!!
08. 07. 2010 | 13:02

praotec napsal(a):

a co složenka na 121000,- Kč?!!! To je výsměch všem normálním lidem pracujícím od slunka do slunka a z toho mala co vydělají tak živí svoje děti. fakt 1: Od svých 18.let makám jak šroub a ze všeho co vydělám platím daně.
fakt.2 Ve všem co si koupím platím další daň.
fakt.3 S manželkou jsme koupili pozemek a postavili domek z toho taky platíme daň.
fakt.4:Manželka pracuje od 23.let taky maká jak šroub a ze všeho platí daně.
fakt.5 Na tento svět jsme přivedli dvě děti které taky budou platit daně a budou řadně vychovany atd.
Závěr: A teď mi nějaký fešák který je placený z mých daní řekne že má rodina dluží tomuto státu 484 tis.kč. Musím to brát jako srandu, protože mylset vážně tak nehoráznou sprostotu může dle mého názoru jenom bezohledný bezcharakterní darebák!!!
08. 07. 2010 | 13:11

Skogen napsal(a):

Víte Praotče, jakkoliv vás chápu (také dlužím 484.000,- :) , také musím zohlednit, že ty dlužné prostředky dílem čerpám ve veřejných službách, v sociálním smíru, v kvalitním zdravotnictví, v penzích současných důchodců, které jim bez ironie přeju (já v penzi nedoufám), zkrátka v tom, že ačkoliv se zde bezhlavě a nadšeně privatýrovalo, stále zde existuje vcelku schůdná realita.
08. 07. 2010 | 14:23

stále rebel napsal(a):

Pro Skogen.
Léta devadesátá, pod taktovkou české pravice, položila základ pro ekonomické a politické poměry v naší zemi. To je samo o sobě mnohem horší než ztráta státního majetku.

Solidarita otřesných
V bestselleru Josepha Stiglitze Globalization and its discontents (London, Penguin Books 2002) lze kupodivu nalézt i několik odstavců o České republice. Jádro tvoří sedmá kapitola věnovaná sporu "šoková versus gradualistická reforma", kde Stiglitz poukazuje na výsledky čínských ekonomických reforem a "šoková" ČR mu přitom slouží jako negativ: Klausův "velký skok vpřed" dal vzniknout skupině zločinců v bílých límečcích (white-collar criminals), kteří sice vynikají ve schopnosti obírat naivní spoluobčany, nevytvořili však žádný rozumný základ dalšího zdravého vývoje ekonomiky. Tolik Stiglitz.
http://www.blisty.cz/2009/8...
08. 07. 2010 | 14:35

xx napsal(a):

stále rebel: Ech čína, země zaslíbená. Stiglitz zřejmě hodnotí jen HDP.
08. 07. 2010 | 14:41

stále rebel napsal(a):

Pro xx.
Čína se za posledních dvacet let v ekonomické oblasti výrazně posunula vpřed, tedy jejich ekonomické reformy je možné označit za úspěšné.

České ekonomické reformy sotva. Ze země,kde se vyrábí, udělal český pravičák zemi, kde se lže, krade a podvádí. Kde se oligarchům dobře vládne, ale hůře lidem žije. Za ekonomicky a politicky úspěšné lze označit jen období, kdy tu nevládla pravice a kdy se země posunula směrem k EU a taky ekonomicky posílila.
08. 07. 2010 | 15:04

xx napsal(a):

stále rebel: aha, no jo, tak se mějte pěkně pane rebel, hodně štěstí ať to řádění pravičáků ve zdraví přežijete.
08. 07. 2010 | 15:19

stále rebel napsal(a):

HDP na obyvatele v PPS v ČR v % (EU-15 = 100 %)

1990 67,7
1991 61,0
1992 60,2
1998 60,4
1999 59,6
2001 60,2
2003 63,5

Úrovně z roku 1990 se podařilo dosáhnout až po roce 2000 za vlády ČSSD.
08. 07. 2010 | 15:23

neo napsal(a):

stále rebel:

fiha a proč tedy opět lidé zvolili pravici?
08. 07. 2010 | 15:25

xx napsal(a):

stále rebel: To jsou tvrdá data. Jaká hrůza a děs. Ještě že nás ta ČSSD zachránila před totálním kolapsem.
08. 07. 2010 | 15:32

stále rebel napsal(a):

Pro neo.
Ze stejného důvodu, proč dávali své kuponové knížky Koženému. Se stejnou znalostí věci se nyní svěřují do rukou Kalouskovi a spol.

Racionální důvod proč volit českou pravici mají jen ti, o kterých píše Stiglitz, ostatní jsou oběti propagandy.
08. 07. 2010 | 16:53

xx napsal(a):

stale rebel: já nevím co furt máte s Koženým. Taková zanedbatelná epizodka a vy z toho máte takovej mindrák.

Pokud si dobře vzpomínám, tak Kožený slíbil, že za knížku dá 10 tisíc. Neznám osobně nikoho, kdo by je nedostal. Jistě, komu bylo 10 tisíc málo, nakonec nedostal nic, když Kožený krachnul. Pokud vím tak Kožený dojel na privatizaci kdesi v Kazachstánu nebo kde se to snažil někoho uplácet. Pak začal mít problémy i tady, fondy se mu rozpadly a nakonec po něm jdou Američani i Češi. V takové situaci pak bral každej manažer co stačil.

Nechci tady Koženého velebit jako skvělého podnikatele, zkrachoval, podváděl a uplácel. Ale to jak ho lidé ikonifikují a dělají z něho symbol kupónové privatizace a podvodů při ní je myslím jen velké nepochopení a stádní efekt.

Myslím, že podvodníků a větších bylo u kupónovky víc, jenom se o nich z nějakého důvodu tolik nemluví.

Řeči o pomalém procesu versus šokový skok jsou také mlácením prázdné slámy. Kdo prokáže, že by pomalá metoda zabránila podvodům a rozkrádání ?

Srovnání s Čínou je naprosto nerealistické, navíc podmínky které vytváří Čínská transformace pro obyčejné lidi mimo hlavní ekonomická teritoria by zdejší obyvatele nepřežili ani tejden.
08. 07. 2010 | 17:11

stále rebel napsal(a):

"Akcie českých podniků končily v kyperských společnostech, kde byli nastrčeni jako figurky místní rybáři. Peníze tam přeléval různými fígli najatý kyperský právník," řekl bývalý vyšetřovatel.
Policie zjistila jen to, že část "ukradených peněz" použil Kožený na investice v Rusku. Na Koženého podávali podvedení lidé trestní oznámení v celém průběhu devadesátých let, ale kauzy byly vždy odloženy.
Z části se to připisovalo úzkému propojení Koženého na pravicové vládní politiky, ale i tomu, že policisté neuměli tak promyšlené hospodářské trestné činy vyšetřovat. Když se konečně v roce 2001 detektivové rozhoupali, bylo už pozdě. Některé činy byly již promlčeny a zbývajících bylo údajně tolik, že nebylo v lidských silách všechny dotáhnout do konce.
"Na co jsme sáhli, to by se dalo stíhat. To bychom nikdy neskončili. Ať se otevřel jakýkoli šanon účetnictví, byl to podvod," tvrdí bývalý vyšetřovatel.
Karel Staněk, který akcionáře zastupuje, potvrdil, že skutečná škoda je mnohem vyšší: "Ve skutečnosti bylo z holdingu ukradeno až čtyřicet miliard. Peníze se ztratily i při spoustě dalších obchodů, které nikoho nezajímají."
http://ekonomika.idnes.cz/p...

Kdybych napsal, že jsi blbec, lichotil bych ti.
08. 07. 2010 | 17:25

prirodovedec napsal(a):

xx: Kozeny se zkratka stal symbolem dvacetileti zactku ceskych robber baronu. Ne zadny uspesny podnikatel, ktery zacal z niceho treba s nemocnicnimi luzky ... Bohuzel. Asi tedy nebyl jen symbol, ale spise prototyp.
08. 07. 2010 | 17:32

stále rebel napsal(a):

Pro prirodovedec.
S těmi nemocničními lůžky bych byl taky opatrný. To z ničeho je tuším německý kapitál, nedávno jsem se díval na výpis vlastníků a ten dotyčný tam neměl ani 50 %, napojení na politiky a veřejnou správu pro toho, kdo podniká ve zdravotnictví není nic co bych obdivoval. Vědci jej asi taky moc nemusí. Když se dotyčný rozhodl například rozšířit výrobu, požadoval 40 % nákladů na investice od státu, dostává provozní dotace atd.
08. 07. 2010 | 17:58

stále rebel napsal(a):

Ještě Viktor.

Viktor Kožený , král českého Harvardského fondu , bytem Bahamské Ostrovy dne 23.12.1996
Viktor Kožený, nar. 28.6. 1963 v Rusku , predkové původu ruského židovského, původní jméno Lederer, v roce 1979 emigroval spolu s rodici do Mnichova a sám v roce 1982 odcházi do USA, kde chodil na Harvardskou univerzitu. V roce 1989 má Kozený v Bostonu a New Yorku problémy s policií a odchází do Anglie, kde pracuje asi rok pro fond v investicní spolecnosti Robert Fleming, odkud potom 1990 jako 27-letý putuje s 3000 dolary v kapse do tehdejsího Ceskoslovenska .
Prevzato z amerického hospodárského casopisu Fortune. 23.12.1996 :
http://nr1a.com/tunely.htm
08. 07. 2010 | 18:04

xx napsal(a):

stale rebel: máte obdivuhodnou schopnost vést seriózní debatu. Asi budete velmi klidný, vyrovnaný a moudrý člověk.
08. 07. 2010 | 18:38

xx napsal(a):

prirodovědec: nepatřím mezi ty kteří považují zisk za krádež a trh za sprosté slovo.
08. 07. 2010 | 18:47

prirodovedec napsal(a):

xx: Mozna i ery robber baronu Vas uchvacuji tou krasou sanci a ne dreiserovskymi pribehy? :)

Cili ani kradez ze strany podnikatele neni sproste slovo, kdyz probehne trzne a prinese (zejmena Vam) zisk? :)

Prece do maximalizace uzitku nebudeme zatahovat subjektivni moralni hodnoceni. Jak jsem psaval drive. Nejprve prvni zlodeji si nakradou, pak je okradou druzi zlodeji, a tak stale a stale. Je volbou kazdeho, kdy se ke kterym prida nebo jak se pokusi zit svuj zivot s predstavou, ze on druhe neokrada ...
08. 07. 2010 | 19:14

prirodovedec napsal(a):

stale rebel: Dekuji za informace, neznal jsem je, jiste potesi V.H. a AV v boji o zrno a kafemlejnek.
08. 07. 2010 | 19:15

xx napsal(a):

prirodovedec: krádež je krádež. Jenom jsem chtěl upozornit na to, že mnoho lidí nazývá krádeží i to, že je někde chleba o korunu dražší než jinde.

Proč ale nazývat krádeží privatizaci ? Jistě, pokud někdo odvede majetek z nějaké firmy, okrádá tu firmu. To je krádež i pro mne. Ale privatizace. Krádež byla znárodnění. A to tak že grandiózní nemající v dějinách konkurenci. Privatizace byla jen pokus o nápravu.

Nejvíc legrační mi připadají ti křiklouni, kteří jsou přesvědčeni, někteří skálopevně, že se dala transformace udělat bez problémů, zlodějin a krachů firem. Ono se to samozřejmě krásně blamuje, protože se to nedá dokázat ale ani vyvrátit. Stejně jako existence boha, je to jen otázka víry. A víra jak víme je mocná. Věřícího zrazovat od víry je prakticky nemožné. Zejména pokud má víra takovou smyčku, že vše je vůle boží i to, když to vypadá že žádný bůh není je vůle boží a zkouška víry.

Morální hodnocení - tak na to mám také asi jiný názor. Totiž kdo z nás má nárok cokoliv morálně hodnotit. Jsme morálně absolutně zdevastovaní životem v totalitě takovým způsobem, že moralizování z úst takových individuí zní vždycky podezřele ;) Vrchol pokrytectví a výsměchu hrdinům našeho národa je když moralizují lidé jako je komunista Dienstbier a jemu podobní.
08. 07. 2010 | 19:42

stále rebel napsal(a):

Pro prirodovedec.
Nevím kolik přesně čerpal z investičních pobídek, ale když jsem se díval na jeho poslední výroční zprávu, tak odvedené daně z příjmu firmy odpovídaly přibližně provozním dotacím.

„Agentura CzechInvest s Linetem spolupracovala už před pěti lety, kdy společnost zakládala technologické centrum. Tehdy Linet získal podporu z Rámcového programu na podporu technologických center a center strategických služeb, jehož cílem je pomáhat společnostem, které v České republice investují do výzkumu a vývoje,“ připomíná Alexandra Rudyšarová.

„Budeme investovat, vytvářet zisk a exportovat, naše výrobky mají vysokou přidanou hodnotu, proto žádáme o dotaci formou investiční pobídky. Ta by měla dosáhnout výše 40 % investované částky,“ vysvětlit Bořivoj Fix z controllingu Linetu.
http://www.czechinvest.org/...

Přínos pro ČR byl ve vyplacených mzdách, ale i ty byly nižší než dodávky pro český trh. Mne osobně hlavně vadí, když se byznys proplétá s politikou. Čerpání dotací a působení například v Radě pro výzkum je podle mne taky problematické. Navíc vlastní firmu, která nabízí služby spojené se zajišťování dotací z EU fondů.
No prostě umí.
08. 07. 2010 | 19:45

prirodovedec napsal(a):

stale rebel: Diky.

xx: Zlodejen, korupci a nepravosti s cilem vytvorit velke majetky je historie i nasi kotliny plna. Tu se znevolnili poddani, tu se prevzalo sousedovo panstvi, kdyz mel nespravne nabozenstvi ...

Z toho pohledu je znarodneni ci privatizace zcela bezna zmena vlastniku majetku od porazenych k vitezum. Takovych situaci jeste bude. :)

Samozrejme kazdy zlodej se stara o nedotknutelnost a vecnost svych prav na ukradene.

Problem obdobi kozenych a previtizaci devadesatych let je, ze to v pameti vetsiny (nikoliv prvnich zlodeju, ci jiste poctivych podnikajicich dricu, kteri uspeli) pretrvava jako obdobi zlodeju a zlodejen. Ze to slo lepe si mohu myslet ja, ze to neslo si muzete myslet Vy. Podstatne je, ze ta povest tech majetkovych zmen dava po budoucim prevratu tzv. "moralni opravneni" to nakradene ci tezce vydelane zase sebrat. Je to zkratka pribeh Lichtensteinu, kteri vykradli ceskou kotlinu kde cim a spekulacemi. Trvalo to trista let, nez na ne doslo ...

Je skoda, ze tato prosta konstatovani unikaji. Okamzite prevzeti majetku se vymenilo za celozivotni strach, ze "zase prijdou" a ty vysledky prichvatizace mi seberou ...

A staci prohrat jedny volby ... brrr ... hruza ... :)
08. 07. 2010 | 23:34

xx napsal(a):

prirodovedec: já to takhle drsně nevidím. Není na světě nic, co by se nedalo udělat lépe. O tom nepochybuji. Není ale také nic, co by se nedalo více pokazit.

Myslím že rozsahem krádeže majetku se českým komunistům nikdo nevyrovná. Historici říkají že ani v Rusku nebyl takový rozsah znárodnění. V česku komunisti ukradli i válečným veteránům trafiky. To prostě nemá v historii světa obdoby.

Nemyslím si, že většina nahlíží privatizaci jako zlodějinu. Nebo v to alespoň doufám.

Ostatně, komu ukradnete státem ukradený majetek ?

Na tomhle obecném povědomí o zlodějské privatizaci nesou hlavní díl viny média a Zeman. To si otevřeně přiznejme. Když se podíváte racionálně na privatizaci, byl to docela úspěch. Je třeba si uvědomit, že velká část podniků byla bezcenná, resp. měla hodnotu pozemků a budov. Jistě i na tom se daly nakrást miliardy, taky se to tak stalo. Ale vinit privatizaci z krachu těch firem je krátkozraké.

A zase, jistě že některé firmy byly konkurence schopné, alespoň tehdy kdy vyráběly za zlomek ceny práce proti západu a na západ vyvážely. Jeden takovej podnik krachnul u nás ve měste. Zprivatizovalo ho bývalé vedení (samozřejmě komunisti až na půdu, kdo jinej ) a několik let fungovali z toho co měli. Ale nebyli schopni rozvoje, mysleli si že to bude fungovat jako dřív až do alelujá. Náklady ale rostly a zakázky ubývaly. A najednou se probudili a byly na dně. Prostě to neuměli. Ale za ty léta kdy to fungovalo si samozřejmě vydělali i nějaké ty majetky, nakoupili pozemky a akcie. Lidi co tam pracovali taky dostávali platy a byli spokojení. Ale jakmile přišel krach, najednou všichni obviňují privatizaci a křičí na zloděje a o rozkrádání jako příčině krachu. Ale to není pravda. Pravda je že ten podnik nebyl schopen konkurovat náklady ostatním. Pak přišel konkurzní správce a postavil si na troskách firmy vilu za 10 miliónů. To už je ta špína, ovšem nestala se v devadesátých letech údajně divokého kapitalismu ale před 5 lety.

No je to téma na daleko hlubší diskusi a nestačí to šmahem odhodit dvěma větama jako zlodějinu. To podle mne může udělat jenom primitiv, neschopný pojmout souvislosti.
09. 07. 2010 | 09:08

prirodovedec napsal(a):

xx: Jiste je to na dlouhe diskuse. A jsou mezi nami jiste zbytecne.

Podstatny je podle mne prevladajici obraz a symbolika zlodejske privatizace, kvuli budoucim dusledkum. Mozna podle Vas primitivni, ale celkem pro budouci majetkove prevraty ucinny. Fraze jsou zname jen budou v jinem gardu: naprava krivd, odstraneni nespravedlnosti, potrestani sice az dalsich nevinnych generaci potomku prvnich zlodeju, ale spravedlnosti v "novem" pojeti tak jiste zase bude ucineno zadost.

Je mi proto celkem jedno, kdo za to muze. Vy si myslite, ze Zeman a media, ja se domnivam, ze i zpusob zalozeni a provedeni a hlupaci a diletantni, kteri to provadeli.

Jen dve veci. Pominul jste zcela muj odkaz na zlodejnu jako historicky princip hromadeni majetku i temi "uctyhodnymi". Manipulace s pozemky v dobe rozsirovani Prahy na prelomu 19. a 20. stoleti se prilis nelisi od soucasnych zloejen. Gatesu je malo (i ten nejprve myslenkove "vybiral" druhe a tezil z prodeje smejdu W 3.1 aj.).

Druha poznamka: Nejde o to, ze "podnik nebyl schopny". Jde o to, ze byli neschopni jeho novi majitele a jejich manazeri atd. A za svoji neschopnost byli casto odmeneni, nikoliv potrestani umerne zodpovednosti, kterou meli pocitovat nejen za to, co ziskali na ukor druhych, ale za problemy zpusobene lidem, kteri na nich zaviseli. Ani stin klasicke Batovske zodpovednosti vuci zamestnancum. Proc by ti postizeni meli pocitovat nejakou uctu ci repekt vuci takovym a jejich majetku?

Majetek je do znacne miry nepodstatny, pres hlasy o nedotknutelnosti vlastnictvi, protoze zmeny majitelu byly, jsou a budou velmi caste. Zajem druhych vzbuzuje majetek nikoliv uctu majitele. :)
09. 07. 2010 | 09:43

xx napsal(a):

prirodovedec: Media a Zeman podle mne přehnaně zveličovali ty neúspěchy ( Zeman navíc sliboval že to umí lépe ). Chyby a zlodějiny nepřevládaly ale přesto to dnes tak mnoha lidem připadá.

Nevidím nic divného na tom, že se vždycky kradlo, krade a krást se bude. A že zlodějiny jsou rozsahem malé, střední a ty velké. Rozhodně s nimi nejsem smířený tak abych je toleroval. Ale zase jsem natolik soudný, abych neoznačoval za zlodějinu například princip privatizace, jako to mnoho levicově zaměřených lidí vnímá.

nemyslím si, že by si bývalé vedení té fabriky zasloužilo úctu. Neuspěli, byli neschopní tak jakápak úcta nebo obdiv. Jestli zaslouží trest ? No nevím, trestat někoho za neúspěch ? Podle mne je ten neúspěch sám o sobě trestem. Já si myslím, že když někdo má ambice vlastnit fabriku a přijde o ni, je to pro něho trestem i když pak neskočí zrovna na ulici jako žebrák.

Změna majitele ovšem není zlodějina. Změna majitele je přece přirozený jev. Záleží ovšem na způsobu. Teprve pak můžeme posoudit jestli to je zlodějina nebo ne.

Ale tady asi bude záležet na tom, co si představujete pod tím pojmem nedotknutelnost vlastnictví. Zjevně něco jiného než já.
09. 07. 2010 | 10:39

prirodovedec napsal(a):

xx: Parafrazuji: "Ale zase jsem natolik soudný, abych neoznačoval za zlodějinu ZNARODNENI, KDYZ PRO JINE ZLODEJNOU například NENI V CR POUZITY princip privatizace, jako to mnoho PRAVICOVE zaměřených lidí vnímá."

Doplnim: "Chyby a zlodějiny PODLE VAS A DALSICH nepřevládaly"

Se zlodejnou jako principem majetkovych zmen (v duchu citatu Honore Balzaca) jsem na rozdil od Vas smiren. Vitez vzdy zduvodni vse. Vetsinou je volba mozne tim zustat cestny/altruisticky nebo vitezny/egoisticky. Pozice se ale dynamicky meni. Mnozi altruiste se stali revolucionari a druhymi zlodeji. Mnozi prvni zlodeji pak zalozili nadace a muzea. :)

Trest za neuspech je symetrii odmeny za uspech. Prevzeti bank staty s naslednou garanci a nekde s dozivotim jinde verejnymi popravami neschopnych bankeru, kteri to zkratka nezvladli a meli by asi podobne jako pedofilove byt izolovani od svych potencialnich obeti by asi byla podporou spravneho vycisteni trhu od neuspesnych a neschopnych. Podobne se da asi aplikovat na predchozi roky: zakaz zlocinnych komunistu a nasledne zakaz podnikani neschopnych ...
09. 07. 2010 | 10:55

stále rebel napsal(a):

Pro prirodovedec.
Rozhodně nejde jen o symboly, na shnilých základech není možné vybudovat zdravou ekonomiku ani společnost.

Pro xx.
Dokážeš vysvětlit pojem vlastnictví?
09. 07. 2010 | 11:16

xx napsal(a):

prirodovedec: A to je právě ten problém, že zaměňujete princip a zlodějinu. Stejným prizmatem když budeme nahlížet například na policii, nutně dojdeme k závěru že princip policie je špatný, protože se krade jako o závod, kapsáři řádí a sama policie na to ještě upozorňuje, auta se kradou o sto šest. To umožňuje policie. Nebo dokonce snad princip soukromého vlastnictví ? Když nebude vlastnictví, nebudou krádeže ?

To jsou přece pitomosti. Je třeba to oddělovat. Ke krádežím a podvodům docházelo jak v malé tak ve velké privatizaci a to jak v kupónové tak v té výběrové. S principem privatizace to nemá co dělat. Navíc k těm zlodějinám docházelo ve většině případů až následně po privatizaci, nikoli během ní. Ale to už je asi příliš podrobné.

Jinak co se týče čištění trhu od neúspěšných. To si myslím že trh zvládá dobře právě skrze krize a bankroty. Problém obřích rozměrů nastává ve chvíli, kdy se státy snaží tomuto čištění zrna od plev z jakýchkoli důvodů zabránit. Tu šrotovným, tu převzetím bank, tu zase zárukou nebo masivními investicemi do hladových zdí. Tím se z plev obvykle nestává zrno, pouze zahnívají a nakazí hnilobou a plísní i to zrno. Další očistná vlna je pak mohutnější a silnější. Regulace zakládané právě za účelem potlačení čistících mechanismů trhu jsou chybou a přinesou v budoucnu jen ještě větší potíže.

Ale to jsem asi zabrousil trochu mimo téma.

Problém je v tom, že nikdo nedokáže předem říct, zda budoucí podnikatel bude neschopný. Klidně se může stát, že zkrachovalý bankéř bude velmi úspěšným podnikatelem v oblasti ojetých aut. Když mu ale zakážete po prvním neúspěchu podnikat, už to nezjistíte a jeho poškodíte.

Ne za každým neúspěchem v podnikání je špatný úmysl. 4asto špatný úmysl někoho kdo je pak považován za schopného ;)
09. 07. 2010 | 11:27

xx napsal(a):

stale rebel: vlastnictví je jedno z práv které ve společnosti uznáváme nebo neuznáváme. V naší společnosti se snažíme toto právo uznávat a proto taky známe pojem jako zloděj a zlodějina, protože to je takové jednání, které toto právo porušuje nebo neuznává. Právo vlastnictví znamená právo držet nebo užívat předmět tohoto práva.

Ano je to věc společnosti, resp. společenské dohody, zda toto právo hájí a vynucuje jeho dodržování.

Máte nějakou jinou představu o pojmu vlastnictví ? Sem s ní.
09. 07. 2010 | 11:38

stále rebel napsal(a):

Pro xx.
Mám. Například, moje je to, na čem jsem se s ostatními dohodnul, že mi to dovolí za stanovených podmínek užívat. Mohu vlastnit tehdy, pokud společnost to moje právo uznává. Jinou možností by bylo, si toto právo vynutit, ale jelikož jsem demokrat, držím se toho prvního.
09. 07. 2010 | 12:01

xx napsal(a):

stále rebel: V čem vidíte ten rozdíl ?

Pokud společnost uznává právo vlastnit, pak se můžete dohodnout jen s vlastníky nikoli s ostatními. Můžete se dohodnout s vlastníkem, že předmět vlastnictví budete užívat nebo držet.

Vynucení vlastnictví, jak si to představujete ? Přijít s pistolí ? To je krádež. Znárodnit zákonem ? Právně to krádež není. Pak se dostáváme do roviny morální a do jaké míry jde o dohodu společenskou nebo vnucenou a tudíž o porušení i dalších práv než jen práva vlastnit.
09. 07. 2010 | 12:09

stále rebel napsal(a):

Pro xx.
Ještě něco.
Není práva bez odpovědnosti a spravedlnosti, čili vždy vztaženo k obecnému zájmu.

Wiki k vlastnictví a spravedlnosti
http://cs.wikipedia.org/wik...
http://cs.wikipedia.org/wik...
09. 07. 2010 | 12:13

prirodovedec napsal(a):

Jinak svym poslednim odkazem na genialni parafrazi Asimova, ktera pry vznikla jako zrcadlo pro zumpalisty prosazujici v mfdnes ruzne skolske reformy:

http://dmartisek.euweb.cz/B...

povazuji techto par dni intenzivniho diskutovani opet pro mne za uzavrenych. Za sve hlavni tema diskusi u Kubacka, Komarka a Sedlacka totiz povazuji duraz na prosazovani kritickeho dusledneho hloubaveho mysleni pro budoucnost. :)

Zase nekdy na shledanou, bylo mi s Vami prijemne. Jeste louceni rozkopiruji tam, kam jsem v diskusi vstoupil. :)
09. 07. 2010 | 12:13

stále rebel napsal(a):

Pro xx.
Vynutit si právo vlastnit znamená neptat se druhých, ale říci toto je prostě moje a opovažte se někdo na to sáhnout. Není to právo ve smyslu právním, ale právo silnějšího.
09. 07. 2010 | 12:17

stále rebel napsal(a):

Pro xx.
Ještě dodatek. Nemusí jít jen o sílu fyzickou, ale i ekonomickou nebo politickou, která stojí proti mínění společnosti.
09. 07. 2010 | 12:21

xx napsal(a):

stale rebel: no to je jasné. Pochopitelně silou lze prosadit vlastnictví na úkor druhého. Ale bude to alespoň morálně vždy krádež. O tom není sporu.
09. 07. 2010 | 13:35

stále rebel napsal(a):

Jako na zavolanou.

„Uprchlý Kožený odsouzen na 10 let, zaplatit má 10 miliard
Městský soud v Praze poslal v pátek Viktora Koženého a Borise Vostrého na deset let do vězení za tunelování harvardského investičního fondu v devadesátých letech. „
http://www.novinky.cz/krimi...
09. 07. 2010 | 13:57

stále rebel napsal(a):

Pro xx.
Až zvítězí zhovadilci, nebudu jmenovat, tak Kožený bude restituovat to, co mu nkdy nepatřilo a bude hrdina českých pravičáku, tak jako byl v devadesátých letech.
09. 07. 2010 | 14:03

xx napsal(a):

stale rebel: hm, to by mne zajímalo které zhovadilce máte na mysli. Sám jste zde dosti vztekle předhodil popis Koženého činnosti. Rozhodně z toho neplyne, že by od počátku bylo jasné, že hodlá fondy vytunelovat, nebo dělat další lumpárny. Takže pokřikovat teď na někoho, že se vzhlížel v lumpovi je poněkud dětinské. Harwardský privatizační fond byl poměrně úspěšný projekt. Získal si prestiž. Byl hodný obdivu. Tehdy. Pak ale nastal zlom a Kožený a spol udělali něco zavržení hodného.

Není mi známo, že by Kožený chodil a veřejně prohlašoval že Harwardský fond jakmile získá dost majetku rozkrade a uteče na Bahama nebo kde je.

Tak v tom se asi dost náš postoj odlišuje.
09. 07. 2010 | 14:10

stále rebel napsal(a):

Pro xx.
Kožený stejně jako český pravičák, podvodník od začátku až do konce.
Již desetinásobek byl podvod, protože ve skutečnosti se jednalo přibližně o 40 % podílu přiděleného majetku (1000 Kč byl správní poplatek), bohužel Kožený nedostál ani tomuto slibu. Prestiž Koženého a českého pravičáka stojí na stejných základech..
09. 07. 2010 | 14:28

xx napsal(a):

stale rebel: myslím si že už nejste schopen nahlížet věci v časovém sledu a tímpadem je jasné jak to vidíte. Nevěřím že jste v roce 1991 věděl, že Kožený je podvodník. Moji známí kteří dali kuponovou knížku Koženému dostali 10 tisíc jak slibovala reklama.

Podvod to nebyl, protože předem nebylo jasné, kolik z kuponové knížky je možné získat. Šlo získat mnohem víc, ale také méně aniž by šlo o podvod. Takže to co jste napsal je skoro jako tvrzení, že když vám někdo nabídne za los 10x pořizovací cenu, je to podvodník protože vás připravil o 100 miliónu.
09. 07. 2010 | 15:20

xx napsal(a):

p.s. jsem český pravičák, ale nikdy jsem neukradl ani žvýkačku v cukrárně, natož fabriku. Škatulkování není dobré pro seriózní debatu.
09. 07. 2010 | 15:26

Li-Chang napsal(a):

Obávám se, že po nástupu té "patnáctky" budou houfně emigrovat skoro všichni obyvatelé ČR a hrůzovláda předchozích totalit bude jen slabým odvarem věcí příštích.
Největším nebezpečím pro demokracii jsou pilní blbci a političtí amatéři. A konzumní česká společnost si zřejmě nic lepšího nezaslouží.
11. 07. 2010 | 21:54

dalimil napsal(a):

Dobrý den všem ! Takže Kalousek a Vondra ,tyhle dva největší pokrytce máme ve vládě ? Tyto lidi jsem si tam nejméně přál ! A poznáme všichni časem co s námi provedou ! Dopředu již vím že nic dobrého to nebude !!! Dal.
13. 07. 2010 | 09:27

ex-nemo napsal(a):

Pane Kubáčku, skvělé!Být Švarcemberkem, uvažuji o vašem přijetí za dvorního šaška.Snažte se ještě víc, máte šanci. Na knížecích dvorech bylo vždycky všem dobře, zvláště služebníkům co moc nemysleli a hodně poslouchali.
13. 07. 2010 | 23:19

ex-nemo napsal(a):

Vážený Li-Changu, jistěže se nejeví vláda této sešlosti jako procházka růžovou zahradou.Ale na utahování opasků jsme zvyklí, ostatně je to jakési volební heslo naší pravice, s nímž vyhrála už vícekrát.Já osobně mám příslušné dírky v opasku navrtané už v roce 97, takže mě to tak nezaskočí.
Ale také může být tohle strašení také pouhý politicko-propační trik ! Že je dobře začít každou vládu hrůzovládou, to už věděli Xenofón, Machiavelli a mnozí jiní. Vystrašit lidi hned na začátku, pak se trochu povolí, lidi si oddechnou že to přežili a řeknou si že nakonec není ten nový vladař tak špatný.Ti co padnou za oběť ti už nemluví.Vláda se může udržet dlouho.
14. 07. 2010 | 10:59

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy