V českém porodnictví straší

29. 09. 2008 | 23:33
Přečteno 25544 krát
Porodní asistentky a ženy ze spřízněných organizací zorganizovaly petici za zlepšení stavu českého porodnictví a dokonce pořádají demonstraci. To si ovšem dovolily příliš. Vždyť v českém porodnictví je vše v naprostém pořádku. Ostatně jako v celém českém zdravotnictví.Strašíme, strašíme, strašíme
Je to jako vždycky. Jakmile někdo začne kritizovat systém českého porodnictví, vytáhnou lékaři ten nejsilnější kalibr. Manipuluje se fakty a straší se smrtí matek, novorozenců i zničeným zdravím. Jen na ukázku uvedu malý příklad. Pan doktor Bohuslav Svoboda pro idnes: "Nikdo z propagátorů domácích porodů ženám neřekne, že když žena rodila bez pomoci na poli, měla rozsáhlá poranění pochvy a jako žena přestala fungovat. V mnoha případech trpěla úniky moči, neudržela stolici. Manžel se o ni přestal zajímat.“ Krásný příklad zastrašování.

Přitom naprostá většina žen, které rodí přirozeně, porodí bez větších poranění. Pan doktor nám ovšem nějak zapomněl říct, že pokud ženy rodí u nich na Vinohradech, polovinu z nich čeká nastřižení hráze. Jenže v doporučení Světové zdravotnické organizace stojí přesně toto: „Závěrem lze říci, že neexistují žádné spolehlivé důkazy o tom, že liberální nebo rutinní provádění nástřihu hráze (episiotomie) má příznivé účinky, existují však jasné důkazy o tom, že může způsobit škodu. Při porodu, který do této fáze probíhal normálně, může být pro episiotomii opodstatněná indikace, ale doporučuje se omezené provádění tohoto zásahu. Procento episiotomií, kterého bylo dosaženo v anglickém pokusu (10 %) bez poškození matky nebo dítěte, by mělo být cílem.“

Nástřih hráze jako rutinní zákrok kritizuje také americká nezisková organizace Lamaze International propagující přirozený porod. V jejich doporučeních, která vycházejí z aktuálních lékařských výzkumů (najdete na www.aperio.cz) se uvádí: „Neexistují důkazy o tom, že episiotomie může snížit riziko poranění hráze, usnadnit hojení hráze, zabránit porodním poranění dětí nebo snížit riziko inkontinence v budoucnosti. Zato se však episiotomie dává do spojení s častějším výskytem bolesti, problémů v sexuální sféře a inkontinence po porodu. Kromě toho provedení episiotomie pro „prevenci“ natržení, které podle zdravotníka hrozí, způsobí ve skutečnosti natržení větší. Procento episiotomií lze bezpečně snížit na 10 % či ještě méně.“ Vše samozřejmě doloženo odkazy na lékařské studie.

Takže řečeno stylem pana doktora Bohuslava Svobody: Nikdo z propagátorů lékařsky vedených porodů ženám neřekne, že když žena rodí v české porodnici, bude mít po nastřižení rozsáhlé poranění pochvy a jako žena možná přestane fungovat. V mnoha případech bude trpět bolestí při sexu a neudrží stolici. Manžel se o ni přestane zajímat.

Podobné je to s domácím porodem. Zkuste zadat do vyhledávače British Medical Journal heslo bezpečnost domácích porodů a hned na prvním místě vám vyjede výzkum, v jehož závěrech je uvedeno toto: „Plánované domácí porody u nízkorizikových žen v USA, při kterých asistují certifikované porodní asistentky, jsou spojeny s nižší úrovní medicínských zásahů a se stejnou kojeneckou úmrtností jako porody nízkorizikových žen v porodnici.“ Takových výzkumů, které hodnotí domácí porod jako bezpečnou nebo dokonce bezpečnější alternativu, je mnoho a jsou v příkrém rozporu s tím, co tvrdí česká porodnická veřejnost. Více v mém blogu zde. Nikdy jsem neslyšela žádného porodníka byť se jen zmínit o těchto výzkumech a třeba je i rozporovat. Jede se pořád to samé. Riziko je prý neúnosné, ale fakta se neuvádějí žádná, jen strašení, překrucování, zatajování a nepodložené informace jak na běžícím páse. Cíl to má jediný. Rodit se bude jen v porodnicích, a to tak, jak my lékaři řekneme. Je to nefér komunikace, která nevychází z respektu k pacientům, ale z pocitu převahy nad NEmocným.


Volbu nemáme, zato máme nízkou kojeneckou úmrtnost
Mezi emotivními výroky o udušených kojencích a krvácejících matkách zapadne oprávněná kritika českého porodnictví velmi snadno. Přitom je opravdu mnoho co zlepšovat. Dlouhý seznam najdete zde nebo na mém blogu zde, ale pokusím se celou věc shrnout.

Česká žena nemá možnost volby. Může rodit doma s porodní asistentkou, ale péči si musí zaplatit. Úřady se porodním asistentkám, které chodí k porodům doma, snaží komplikovat život, jak můžou a lékaři nemohou těmto ženám, které jinde ve světe fungují zcela bez problémů, přijít na jméno. Porodní dům, tedy zdravotnické zařízení orientované na přirozený porod, kde se rodí s porodními asistentkami, neexistuje. Úřady jeho vznik blokují. Můžete rodit v porodnici. Ale už se nedá říct, že můžete rodit v porodnici tak, jak chcete.

Poslala jsem do několika pražských porodnic mail s dotazem, zda u nich mohu rodit v tichu, šeru, soukromí, ve zcela svobodné poloze bez toho, aby byla pupeční šňůra miminku přestřižena před tím, než dotepe a bez toho, aby bylo dítě odneseno pryč kvůli pediatrickému vyšetření. Většinou se nemocnice neozvaly, ale jedna hlavní sestra mi napsala hezký mail s jasným doporučením, ať si rovnou hledám jinou porodnici a že bych mohla pochodit SNAD v nějaké menší lokální nemocnici v okolí Prahy. V České republice se prostě přirozený porod příliš nenosí. Zbytečnně vysoké procento vyvolaných porodů, císařských řezů, nástřihů hráze, nebo zcela neopodstatněné oddělování dětí od matek, to jsou věci, které se dějí v českých porodnicích běžně. Začnete-li se o věc zajímat více, třeba si přečtete doporučení Světové zdravotnické organizace, zjistíte, že tyto zákroky mají velmi významná rizika, která jsou často lékaři podceňována.

Bohužel, pravděpodobnost, že v české porodnici zažijete zbytečné intervence, je dost významná. Přitom způsob porodu a co se děje kolem něj má dalekosáhlé důsledky na psychické i fyzické zdraví matky a dítěte a narušování přirozeného porodního procesu je větším rizikem, než si připouštíme. Vzpomínám na vyprávění svého známého psychologa, který měl v péči mladého muže s těžkou sociální fobií. Když pátral po jeho minulosti, vyprávěla mu matka hocha, co se stalo v porodnici. Matka nechtěla po porodu dítě odevzdat personálu. Chtěla ho mít u sebe. Sestra se jí ovšem na nic neptala a dítě matce prostě vytrhla, načež následovala velmi emotivní reakce matky. Ptala jsem se psychologa, zda si myslí, že chlapcovy psychické problémy souvisí s tím, co se stalo v porodnici. Řekl, že to s velkou pravděpodobností souvislost má. Jenže moderní medicína je posedlá tělem. Dítě se tedy po porodu třeba MUSÍ zvážit. Jak se u toho novorozenec oddělený od mámy cítí, to už nikoho nezajímá a matka, která se nechce podřídit diktátu této nemocniční rutiny, to nemá jednoduché. Škodlivým zásahům se nemusíte ubránit, ani když máte porodní plán. Od doby, co píšu o porodech, se mi ženy občas svěřují, jak rodily. Velmi často si stěžují na to, že během porodu něco nechtěly, ale prostě to udělaly, protože na ně porodník tlačil. Bohužel, lékař je stále vnímán jako autorita, se kterou se nediskutuje, a mnoho lékařů se podle toho i chová. Jedná se ovšem o jednoznačné porušování lidských práv a je opravdu neuvěřitelné, že si to mnoho lékařů ani ministerských úředníků zatím není ochotno ani přiznat.

Pořád se jen dokola omílá otřepaná fráze o nízké kojenecké úmrtnosti, což je jen takové statistické čáry máry fuk, které o stavu porodnické péče v Čechách neříká zhola nic. Jen taková malá otázečka. Jak by se změnila naše kojenecká úmrtnost, kdybychom měli v Čechách mnohem větší podíl etnických menšin, které mají jiné kulturní zvyky a horší dostupnost lékařské péče? Nebo jak by se ta naše úžasná statistika změnila, kdyby byly postižené děti porozeny, nikoli ze zdravotních důvodů potraceny? To, že máme nízkou kojeneckou úmrtnost, je fajn, ale je úplně nesmyslné díky tomuto číslu, na které má vliv mnoho faktorů, rezignovat na zlepšování kvality péče a svobodnou volbu.

Nezávislá porodní asistentka je hrozba
A je tu jedna podstatná věc. Porodníkům jde o hodně. Porodní asistentky žádají větší kompetence, které jsou jinde ve světě běžné. Třeba na Novém Zélandu si žena sice může vybrat, zda o ni během těhotenství bude pečovat lékař či porodní asistentka. Naprostá většina zdravých žen ale volí porodní asistentku, se kterou pak v porodnici nakonec i porodí. Je to levnější, péče má kontinuitu a není potřeba tolika lékařských intervencí. Jenže jak by to vypadalo, kdyby tohle někdo zavedl u nás? Někteří lékaři by si asi museli hledat nové uplatnění a taky oxytocinu by se spotřebovalo méně. Tady jde o hodně. O moc a o peníze. Směrem k pacientkám tedy použijeme manipulaci strachem ze smrti. A směrem k porodním asistentkám hodíme trošku špíny. Jsou agresivní a nesoudné. Tak, a je to. Máme to z krku a jedeme dál. Oxytocin, císař, nástřih hráze, a těsně po porodu ještě miminko oddělíme aspoň na pár hodin od mámy.


Internetem k partnerství
Jsem naštěstí optimista a pevně doufám, že situace se dříve či později změní. A že k tomu velkou měrou přispěje i internet. Na internetu se za pár minut dostanete k lékařským studiím, navíc se můžete aktivně vyjadřovat, potkávat se velmi snadno s lidmi podobných názorů a sdílet informace. A mohou to dělat dokonce i lidé, za nimiž nestojí žádný farmaceutický koncern či profesní nebo ekonomický zájem. Třeba zastánci přirozeného porodu. Vznikají také stránky, kde lze porodnice i lékaře veřejně hodnotit. Zkuste se třeba podívat zde, jak pacientky vidí mediální vystoupení pana doktora Bohumila Svobody.

Žijeme prostě ve věku, kdy mají rodičky v ruce mnohem více nezávislých informací a nelze jim už nakukat kdeco. Český porodník si toho zatím nevšiml a říká do médií věci, které jsou opravdu zarážející. Manipuluje, straší, zatajuje nepohodlná fakta a nezastaví se ani před úplnými výmysly. Být porodníkem, začnu si už v televizi dávat pořádně pozor na pusu. Každopádně se dá předpokládat, že proud svobodných informací bude do porodnic přivádět stále více žen, které budou mít velmi konkrétní představu o kvalitě porodnické péče, a že tento tlak dříve nebo později vyústí v to, že se kultura našeho autoritativního porodnictví posune západním směrem k partnerství.


Pokud máte pocit taky, že v českém porodnictví není něco v pořádku, podepište Petici za zlepšení služeb v českém porodnictví a za péči přátelskou a bezpečnou pro matku a dítě nebo 8. 10 ve 14.00 zajděte na demonstraci před budovu Ministerstva zdravotnictví, Palackého náměstí, Praha 2.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

fiona napsal(a):

Pro Irenu:
možná by se spíš dalo říct, že i v naší zemi si lidé pomalu zvykají, že je v pořádku, když si zaplatí za služby, které jim někdo druhý poskytuje. Práce duly je druh služby a je v pořádku, když si za ni maminka zaplatí.
02. 11. 2008 | 11:28

Irena napsal(a):

Ne, ne, takhle jsem to nemyslela. Já sama patřím mezi ty rozmazlenější, kteří rádi využívají placených služeb, jak to jen jde. Ale neumím si představit, že bych platila za emoční podporu, vzájemný emoční vztah, a to přeci jde, pokud si najmu dulu.
03. 11. 2008 | 08:14

fiona napsal(a):

Práce duly je jako každá jiná - je to práce (je potřeba se vzdělávat a mít praxi), proč by neměla být placená?
Ano, jde o podporu, ale o podporu profesionálně provedenou.
Zdráhala bych se napsat o "emoční podporu", mnohem víc to vidím v oblasti celkové psychiky (což je podle mě značný rozdíl), a ještě víc bych se zdráhala napsat, že jde o vzájemné emoce - dula, která je emočně zatažena do vztahu s klientkou bude ztrácet potřebný nadhled a tím i možnost svou klientku podpořit v jejích rozhodnutích a dovést ji ke spokojenému vnímání porodu, který se třeba nemusí vyvíjet v souladu s klientčiným původním přáním. Jestli budete někdy uvažovat o podpoře v období kolem porodu, můžete si vybrat - zaplatíte vyškolenou dulu s certifikátem ČAD a budete mít garanci, že platíte za profesně dobře zvládnutou službu. Nebo se můžete domluvit s kamarádkou, maminkou, tchyní a pod. - těm platit asi nebudete. A taky nebudete mít jistotu profesionála.
Přirovnala bych to k péči třeba o nechty - taky můžete jít do nechtového studia, kde najdete vyškolené odbornice na danou práci a zaplatíte je, nebo si můžete udělat manikůru doma nebo s kamarádkou - podle toho pak asi taky budete spokojená.
03. 11. 2008 | 09:59

Irena napsal(a):

Vím, že to myslíte dobře, ale s péčí o nehty bych to rozhodně nesrovnávala. Duševní pohoda je něco jiného, než krásné nové nehty. Za ty si ráda zaplatím, je to zboží. Ale pocit, že se mi někdo v těhotenství věnuje, že mě podporuje a pomáhá mi, potřebuji načerpat od někoho jiného, než od člověka, který to dělá proto, že je za to placený. Ale to je opravdu jenom můj subjektivní názor.
04. 11. 2008 | 08:59

fiona napsal(a):

Dula si říká o peníze, protože tráví se svými klientkami svůj čas (a vězte, že "dulení" samo o sobě nestačí na uživení, snad jen kdyby člověk žil opravdu velmi skromě a neměl žádné děti, nebo měl bohatého muže - tzn. dula nepracuje s těhotnými jen kvůli penězům). Je to stále to nejjednodušší platidlo, které zatím lidstvo vymyslelo. Možná, že se najdou i ženy, které si říkají duly a doprovází jiné ženy k porodu zadarmo, pravděpodobně nebudou mít certifikát ČAD a nejspíš nebudou mít ani odpovídající vzdělání (které v Čechách zajišťuje pouze ČAD). Pak bych trochu váhala nad tím, jakým způsobem si říkají o energii, kterou do nastávajících maminek investují. Možná si o ni neříkají otevřeně, možná se jen nemohou odloučit od svých klientek a mají tendenci k nim stále chodit post aktum na kávu a nosit jim zákusky a chovat si "své" miminko, kterému tak krásně pomohly na svět... Představte si, že před porodem a během porodu vám někdo pomůže, podpoří vás, nebude chtít žídné peníze, ale pak najednou zjistíte, že vám váš pomocník pomalu, nenápadným způsobem nabourává vaše soukromí... Co pak s tím?
Představte si to sama, přeci když do vás někdo investuje svoji energii, tak pak logicky následuje její vyrovnání (tzn. nějákou formou je pak řada na vás a vaší energii zpět). Není snad jednodušší někomu zaplatit penězi za jeho péči, než čekat, kde si to vybere sám?
Pana doktora v ordinaci, který také těhotné ženy svým způsobem podporuje, si také platíme, i když ne přímo. A ten velmi často opravdu jinou práci nemá, takže jeho motivace je hlavně kvůli penězům.
Samozřejmě je to na vás, jestli a jakou formou si řeknete o podporu ve svém těhotenství, pokud nějaké plánujete. Jen mi přijde fér upozornit kam to může dojít, když budete hledat podporu "zadarmo". Nic není zadarmo, ani když nezaplatíte penězi, vždycky nějak zaplatíte.
04. 11. 2008 | 18:50

Irena napsal(a):

Nepochopila jste mě. Tuhle "podporu" by žena měla dostat z rodinného kruhu, od nejbližšího člověka, nejbližších lidí. Ale chápu, že každý takové štěstí nemá. Pak si tu službu musí koupit.
05. 11. 2008 | 09:04

fiona napsal(a):

O podpoře z rodiny jste dosud nepsala. Teď už vám rozumím. každá žena opravdu adekvátní podporu od svého nejbližšího okolí nedostává. Pak je určitě dobře, když ji i případně novopečeného taťku může někdo podpořit, byť to stojí nějakou tu korunu - pořád lepší než poporodní deprese a jiné ošklivé stavy.
05. 11. 2008 | 17:02

Iva2 napsal(a):

fiona

Práce duly je jako každá jiná? Vy naivko, kolik znáte žen s příjmem 300Kč na hodinu????

Zach

Klídek Zachu, pravda někdy bolí, na to si laskavě zvykněte, jinak budete skučet pod blogama často....z čeho to máte těžké trávení? Z údivu kolik si za své "podržení" duly berou? Nuže, máte mít proč.....
Já nemám špatné zkušenosti, alespon ne takové, aby vám to bralo klidné spaní....jen mám čistou hlavu a nabulíkovat mi do ní hovadiny jen tak někdo nedokáže...
06. 11. 2008 | 13:38

fiona napsal(a):

Iva2:
znám jich docela hodně, vlastně většina mých kamarádek, co nejsou na "mateřské dovolené", berou 300 na hodinu nebo i více.
06. 11. 2008 | 17:33

Luciana napsal(a):

Vážně? To na mateřské šlapou nebo co? Už ty vaše kecy opravdu nemůžu poslouchat. Matete lidem hlavy blbostma!
07. 11. 2008 | 15:53

Porodni_asistentka napsal(a):

Zdravím vás po delší době.
Co se týče dul - je to určitý druh nadstandardní služby a pokud na ni člověk má peníze, proč ne. Rozhodně bych to nenazývala "blbostí", Luciano. Duly u porodu, pokud mám zkušenost, dělají svoji práci dobře, poskytují ženám skutečně náležitou podporu - samozřejmě, jelikož jsou za placené (dle mého soudu víc než dobře), ale je to opravdu služba jako každá jiná. Já si například nechávám mýt okna. Proč ne? Tak to chodí všude. Ideálně by "práci" duly měla zastat porodní asistentka, ne vždy tomu ale tak je, zejména z časových důvodů. Tedy - dělá-li dula výhradně svoji práci a dělá-li ji dobře, jsem za ni na porodním sále ráda. Najdou se však, bohužel, i vyjímky, resp. některé duly rády "mluví do práce" zdravotníkům, ač nemají vzdělání v oboru. Naštěstí jsem jich nepotkala mnoho. Duly a zdravotníci by měli spolupracovat, ne si jaksi "konkurovat"...a obvykle to tak funguje.
Ad výdělky žen na mateřské dovolené - samotnou by mě, Fiono, zajímalo, co tedy vaše známé dělají. "Standard", o kterém píšete, mi připadá astronomický :)
07. 11. 2008 | 17:17

fiona napsal(a):

Luciana a Porodní asistentka:
Přečtěte si pozorně co jsem o příjmech mých kamarádek napsala. psala jsem o těch, co NEJSOU na mateřské dovolené. nemám kamarádky jenom na mateřské a ty, které pracují mají z velké části větší příjem než 300 na hodinu. A co dělají? Různou práci, ekonomky, manažerky, umělkyně (tam je to sporné - zéleží na nich, jak si umějí vydupat honorář), kosmetičky, apod.
Asi tak. Jinak ty, co jsou na mateřské, tak mají většinou standardní podporu v mateřství od státu. Tam samozřejmě příjem na hodinu je výrazně menší než 300 na hodinu.
08. 11. 2008 | 13:20

Zach napsal(a):

Ivo dvojko:
já su uplně klidný,žaludek je dávno v pořádku,kolik kdo bere na hodinu mě nezajímá,to je o šikovnosti toho co bere,nebo o hlouposti toho co platí.
12. 11. 2008 | 19:01

Linda napsal(a):

Ach jo, Jano, holt mate tu smulu, ze zijete v zemi, kde se informovany pacient, natoz rodicka, proste "nenosi", zajimat se o sve zdravi a prichazet do nemocnice s predstavou o nejakem postupu se neodpousti a jit proti "odbornikum", kteri se zasekli se svymi nazory (bohuzel nazory, ne obecne platnymi postupy) pred 15 a vice lety je trestuhodne. Jsem rada, ze toto jiz resit nemusim:-).

Jinak jsem nejak nepochopila, proc se neustale omyla zodpovednost por. asistentek u domacich porodu. Co pak v nemocnici tu odpovednost za porod do urcite miry nemaji? Nemely by ji u domacich porodu ve stejne mire? Pokud by byla jasne stanovena pravidla pro domaci porod, tak preci neni co resit. Pokud by se situace pri domacim porodu komplikovala, tak PA zaveli odjezd do nemocnice a od tohoto okamziku jeji odpovednost konci. Stejne tak, jako by koncila v pripade komplikaci v nemocnici. Tam take zavola lekare a ten prebira odpovednost. Pokud by rodicka transport do nemocnice odmitla, tak preci nikdo nemuze hnat PA k odpovednosti, stejne tak jako kdyz rodicka odmitne akutni cisarsky rez primo v nemocnici. To preci take "neodnese" PA. A konec koncu, i kdyby domaci porody za dodrzeni podminek uvedenych organizaci WHO byly nebezpecnejsi nez ty nemocnicni (coz jak vime, tak nejsou), tak tady jde v prvni rade o svobodnou volbu rodicky.
19. 11. 2008 | 21:04

Porodni_asistentka napsal(a):

http://www.reflex.cz/Clanek...

Velmi pěkný článek, doporučuji. Zejména Vám, Lindo.
20. 11. 2008 | 15:51

fiona napsal(a):

článek zmiňovaný porodní asistentkou je pro ni velmi pěkný. jsou ale lidé, kterým bude víc sedět tento:

http://www.reflex.cz/Clanek...

kéž by v našem státě mohly být menšinové názory memším problémem pro většinu....
21. 11. 2008 | 15:14

Porodni_asistentka napsal(a):

Už vám nic vymlouvat nebudu, je to jako mluvit do dubu. Nicméně by mne skutečně zajímalo, jestli Königsmarková a ty ostatní fanatičky konečně přijdoü s nějakým pádným argumentem, nebo ještě lépe s alespoň jedinou přesnou odpovědí na otázky ze strany zdravotnických profesionálů, místo aby se stále jen vykrucovaly a mluvily v abstraktech. Například: Jak je možné, že má UNIPA jen mizerných 50 členek oproti několikastovkové ČKPA, když je to boj za TAK SPRÁVNOU věc (mimochodem, nejen odborníci, ale zejména laici se ve valné většině k těmto postojům staví odmítavě). Že by ta zodpovědnost byla příliš, že by těch pár tisíc navíc za ni opravdu nestálo? :) Dále, přijde mi směšné ohánět se zkušenostmi, jež jsou údajně větší, než u PA pracujících v nemocnicích. Tam totiž přijde PA do styku zhruba se 3 - 8 rodičkami denně. Kolik porodů denně asi odvede Königsmarková? Nebo proč tyhle dámy rvou lidem do hlav nesmysly typu: dítě narozené císařským řezem bude celý život psychicky strádat??? Nakonec, abych si o těch dámách udělala obraz, mi stačila hláška aktivistky Sovové: Já přece nemusím mít vlastní názor! Mám tadyhle příručku!
:-)))
21. 11. 2008 | 17:00

Linda napsal(a):

Vazena pani porodni asistentko, ten clanek neni pekny vubec, ani po slohove strance, ani po obsahove:-). Je plny zloby, arogance a nepresnych udaju. Takze misto :-) ve me spis vyvolava :-(.

Fiono, ten "Vas" je mnohem milejsi:-). Doma jsem sice nerodila, ale mam za sebou dva porody. Jeden byl bohuzel vyvolavany za pouziti pytocinu, takze doslo i na epidural (rozhodne vsak nelituji), ale kazdemu bych prala mit kolem sebe tak prijemny a lidsky tym, jaky jsem mela ja. O prostredi ani nemluvim:-). A to se jednalo o vojenskou nemocnici. Druhy porod byl v civilni, byl 100 % bez jakehokoliv lekarskeho zasahu, byl plny respektu, intimity a vlidnosti, prostredi pripominalo spise koupelnu spickoveho hotelu (rodila jsem do vody). Oba porody jsou pro me nezapomenutelnym momentem v tom nejlepsim slova smyslu a je mi lito, ze hodnoceni porodu mych ceskych kamaradek se ani zdaleka nepriblizuje tem mym:-(((.

Je mi lito, ze vetsina "porodnich" debat konci odsouzenim domacich porodu, ale nikdy nekonci navrhem na zlepseni situace tech nemocnicnich a uz vubec ne uznanim naroku na vyber, naroku na projev svobodne vule. A pritom by stacilo tak malo!!! Linda
21. 11. 2008 | 20:53

Porodni_asistentka napsal(a):

Lindo, tak si tu diskusi pročtěte celou!!! Naopak, tímto závěrem končí z naší strany prakticky KAŽDÁ debata na toto téma, a v tom vám nelze odporovat. V péči o rodičky je stále co zlepšovat. Ale přesouvání porodů domů není řešením!
22. 11. 2008 | 10:49

Linda napsal(a):

Porodni asistentko, diskuzi jsem cetla celou jiz pred odeslanim meho prvniho prispevku;-). Opravdu nechapu, jak profesional jako Vy muze prehlizet doporuceni a statistiky WHO. To se pak z mista opravdu asi nehneme... Linda
22. 11. 2008 | 12:18

Porodni_asistentka napsal(a):

Myslíte ty o perinatální úmrtnosti? :)))
22. 11. 2008 | 14:12

Linda napsal(a):

Ne, mam na mysli ty o bezpecnosti domacich porodu a doporucene postupy pro porody obecne. Nizka mira umrtnosti je super, to zase abyste me nechapala spatne, ale zpristupneni domacich porodu za dodrzeni jistych pravidel (opet uvadena WHO) a neprovadeni zbytecnych zasahu pri nemocnicnich porodech nam tato cisla jiste nezkazi:-). Linda
22. 11. 2008 | 14:18

fiona napsal(a):

bylo by príma podotknout, že nízká perinatální úmrtnost v ČR je ovlivněna častými lékaři doporučovanými potraty po zjištění předpokládaného poškození plodu. Tak nevím, jestli je to adekvátní argument...
Taky by bylo príma říct, že "aktivistky" matce přátelského porodu se především opírají o doporučení WHO - z hlediska lékařské hierarchie je to organizace nadřazená všem doktorům v Čechách (i když po nikom z nich nedupe jako pan primář zvyklý na zajeté komunistické metody).
A taky by bylo príma, kdyby tu opět zaznělo, že "aktivistky" matce přátelského porodu nechtějí nic jiného, než jistotu respektu, při jednom z nejdůležitějším a nejintimnějším okamžiku jejich života. Bohužel žádná česká porodnice toto není schopna zajistit. Ony nikoho nikam netlačí a do ničeho nenutí, tak chtějí to samé od lékařů, kteří jim mají sloužit, podporovat je a chránit a ne kazit jejich intimní chvíli. Lékaři by správně měli pouze v tichosti přihlížet a zasahovat jen, když je něco v nepořádku. A to je právě to ono - jak může někdo, kdo vidí za den porodit 8 žen říct, že pochopil intimitu a křechkost tohoto procesu? Vždyť to není možné!!!! Kdybyste sledovali 8 filmů najednou, nebude chápat ani jeden z nich.
Nebudu psát nic dalšího, kdo chce chápe, kdo nechce, tak stejně nikdy nebude schopný pochopit.
22. 11. 2008 | 19:35

Porodni_asistentka napsal(a):

Respekt a jistotu nenajde žena v žádné z našich porodnic? Rodila jste ve všech? Ne? Tak hloupě nemluvte. Pokud vím, zrovna o pár příspěvků výše paní Linda jednu z porodnic chválila. Podle vás lhala? Jistě, podle aktivistek lžeme všichni, lékaři především! Porodnice jsou takové malé mučírny, že. Že vás ústa nebolí! Viděla jste jednu, nanejvýš dvě, strávila jste tam pár hodin a prezentujete své dojmy jako svaté pravdy! A dál, aktivistky nikomu nic nenutí?? Podsouvají laické veřejnosti mylné a lživé informace!!!
Nemáte ponětí o práci porodní asistentky, o tom jak a čím se učíme rozumět ženám, jste naprostý laik a teoretik, a jako takové pro mě tyto vaše "pravdy" naprosto nejsou validní.
22. 11. 2008 | 20:02

Linda napsal(a):

Pani Porodni asistentko, ja jsem porodnici sice chvalila, ale ne ceskou:-))). Oba me porody se odehraly v zahranici. Jeden v americke vojenske nemocnici a druhy v civilni nemecke nemocnici. Proto jsem take psala Jane Mihovicove, ze jiz nemusim resit ceske zdravotnictvi (aspon teda ne na vlastni kuzi, ale jinak mi lezi v zaludku stale, protoze se do CR planuji jednoho dne vratit). Linda
22. 11. 2008 | 20:23

Sokrates napsal(a):

Porodní asistentka "Nemáte ponětí o práci porodní asistentky, o tom jak a čím se učíme rozumět ženám, jste naprostý laik a teoretik, a jako takové pro mě tyto vaše "pravdy" naprosto nejsou validní. "

Ja sa rád nechám poučiť. A mnoho ďalších určite tiež. Napíšte kde a ako sa učíte porozumieť ženám. Prosím konkrétne.
23. 11. 2008 | 09:26

Porodni_asistentka napsal(a):

V porodnici především, a dále v rámci předporodní péče, tedy obvykle v jejich domácím prostředí. A čím? Zejména nasloucháním, řekla bych. Samotný odborný teoretický základ by měl jít ruku v ruce s vytvářením důvěrného vztahu s rodičkou, je třeba respektovat její potřeby a dodat jí pocit jistoty a bezpečí. Zásadně nesouhlasím s tvrzením, že toto na porodním sále, při více porodech za den, nelze dodržet.
Tedy, bez ohledu na to, že konkrétně Linda rodila v zahraničí, tvrzení "v žádné české porodnici nenajdete respekt a jistotu" je zavádějící, matoucí a především LŽIVÉ.
23. 11. 2008 | 10:45

Sokrates napsal(a):

Na základe modelu "pokus -omyl" sa učiť lze, ale čakal by som, ako sa tu "bijete do pŕs" trochu viac.

K vašej poslednej vete - tiež nemám rád zovšeobecňovania. Odpovedať na "ne" ďalším nič nehovoriacim zovšeobecnením nikde neposúva diskusiu.
Porodná asistentka, dajte jednu pôrodnicu v Čechádch, kde je možné nájsť sytematicky tvorený rešpekt a istotu a kde je podchytený - text, vyhláška, pravidlo, prehlásenie a podobne, ktoré by malo svoju relevanciu. Inak budeme len v subjektívnej rovine a bude to tvrdenie proti tvrdenie, s ktorým nič neurobíte.
23. 11. 2008 | 15:36

Porodní_asistentka napsal(a):

Řada porodnic pod záštitou Baby-friendly hospital: např. Fakultní nemocnice s poliklinikou Ostrava, Vítkovická nemocnice a.s., dále porodnice v Krnově - všechno dle mého soudu pracoviště s vynikajícím nejen materiálním, ale i personálním vybavením. Posun v diskusi zde ovšem očekávám pouze za předpokladu osobní zkušenosti, kterou vy jako muž můžete mít jedině z pohledu otce. Já bych ovšem chtěla slyšet od žen-aktivistek, čím konkrétně, kde a kým byla "utlačována jejich ženská síla a energie", na které staví.
23. 11. 2008 | 18:05

fiona napsal(a):

porodní asistentka:
prosím vás opravdu čtěte pozorně co kdo píše. psala jsem o JISTOTĚ respektu - tzn. abychom věděli, že přístup založený na respektu není jen v jedné nebo několika málo nemocnicích-porodnicích, kde ještě záleží jakou zrovna chytneme směnu.
Opravdu nechápu jak se někdo může ohánět respektem k rodičkám při statistikách, které uvádějí samy o sobě české nemocnice-porodnice. podívejte se na stránky aperia jak časté jsou v českých nemocnicích-porodnicích epiziotomie, nebo polohy na "porodním lůžku". Jenom tyto dvě záležitosti opravdu hraničí s mučením. To, že vy sama to vidíte 8x denně ještě neznamená, že je to normální. O respektu se mluvit nedá vůbec....
Ale pokud máte takové maminky, které to chtějí, klidně jim to tak dělejte. Ale PROBOHA, jestli existují nějaké, které to tak nechtějí, tak jim to vážení porodníci a doktorům poslušné PA přestaňte dělat!!!!!!!!! Vůbec je na ty mučící křesla (ať už se dají jakoliv vypolohovat) nenechte při porodu lozit!!!! vaginálně vyšetřit lze i v jiných polohách!!!!!!!!
23. 11. 2008 | 18:24

Sokrates napsal(a):

Porodní asistentka - myslel som si, že stále hovoríme o iniciatívach woman-friendly.
24. 11. 2008 | 07:36

Porodní_asistentka napsal(a):

Sokrates: mluvte k věci.
Fiona: MUČÍCÍ KŘESLA?? Jestli takhle nazýváte porodní lůžka, cesta autobusem pro vás musí být prakticky smrtící :) Dále mi, vy odbornice, LASKAVĚ popiště polohy, ve kterých lze vyšetřovat vaginálně s očekávaným efektem...ráda se nechám poučit, poněvadž mé dosavadní vzdělání se vedle vašich "rozumů" zjevně může jít zahrabat :)
24. 11. 2008 | 16:38

Sokrates napsal(a):

No pravdupovediac, pôrodná asistentka, mne tých pár výmen stačilo. Pre mňa tu v diskusii ukazujete presne odraz pôrodníctva, takže si viem urobiť celkom dobrý obraz.

Len taká malá poznámka: ak použijete v internetovej diskusii veľké písmená, tak to je ako krik vo verbálnej komunikácii.
24. 11. 2008 | 18:35

Luciana napsal(a):

To porodni asistentka:
Že s nimi vůbec zrácíte čas! Prostě se na to vykašlete a nechte je rodit doma - čím míň se tohle bude množit, tím líp!!!
24. 11. 2008 | 20:48

alsoPA napsal(a):

Zdravím.
Po téměř hodině jsem dočetla až sem a rozhodla jsem se připojit svůj názor, i když se možná s někým dostanu do křížku...ono to nebude poprvé :)
Jsem taky porodní asistentka a taky v nemocnici. K porodu doma bych asi nešla. Ale nevidím jediný důvod, proč by si ženy nemohly svobodně vybrat, kde chtějí rodit. Je to čistě jejich věc. A PA má především respektovat přání rodičky. Že je nemocniční péče zaměřená hlavně na biologické problémy a péče o psychiku pacientů celkově bývá opomíjená a zanedbávaná, o tom není sporu. A i když se najdou snaživé světlé vyjímky, nějaký výrazný posun k lepšímu tedy osobně nepozoruju. Většina "nadšenců" se stejně časem nechá strhnout okolím a práce se pro ně po čase stává rutinou, tak to bohužel prostě chodí.
Porodni_asistentka zřejmě nikdy neuzná chyby zdravotníků, hlavně ne lékařů, jako je neuznávala už na škole, protože, (a omlouvám se, že zabíhám do soukromých detailů), je pro ni medicína, kterou kvůli nemoci nemohla studovat, i když si to moc přála, skoro posvátná záležitost. Jenže všichni prostě nejsou takoví, to je holt každodenní realita!!! A je to nefér, vystartovat hned po každém, kdo "si dovolí" se ozvat. Až budou všichni v nemocnicích dělat svoji práci pořádně a s absolutním respektem k pacientům, prosím. Ale zatím to tak není...a nejsou to jenom rodičky, kdo zažívá v nemocnicích desiluzi.
25. 11. 2008 | 16:28

fiona napsal(a):

Porodní asistentka:
jiné polohy než na "porodním lůžku":
na posteli, na zemi, na židli, v klelu s nadzvednutým pozadím, ve dřepu se široce rozevřenýma nohama... mám pokračovat? chce to jen trochu fantazie a citlivosti k rodící ženě
A mučící křesla:
kolik znáte těhotných v termínu porodu, které si rády lehnou na záda a nohy si položí vysoko nad hlavu? nebo si jen polosednou a nohy vyzvednou vysoko nad pánev? Já žádnou. Pro mě samotnou od poloviny druhého trimestru bylo jako mučení sedět opřená o záda nebo ležet na zádech.... no ale tam u vás jsou třeba těhotné jiné, možná mají dokonce i ten velký buben jinde na těle, než jsem ho měla já, když mají to "porodní lůžko" tak rády ;-)
25. 11. 2008 | 17:08

fiona napsal(a):

also PA:
to je paráda, že se zde zapojil zdravotník - nefanatik :-)
ještě pro porodní asistentku:
vaše poznámka na sokrata aby mluvil k věci je trochu mimo - celý článek nahoře je o možnosti mít mother - friendly (=woman - friendly) porodnice i v Čechách.
když se podívám na statistiky (http://www.aperio.cz), které o sobě porodnice samy uvádějí, ani jedna z těch dvou, které jste výše uváděla nejsou mother friendly. můžeme začít třeba s epiziotomii - pokud WHO uvádí jako ideál 10% a méně - tak ta mírnější z nich uvádí třikrát tolik těchto zákroků... to asi moc friendly není.
A pokud třeba nevíte, co to znamená mother friendly, tak vám gratuluju alespoň k tomu posunu, že víte co je baby friendly :-) I to je v českém zdravotnictví obrovský úspěch...
25. 11. 2008 | 20:07

Linda napsal(a):

Ja osobne byla vysetrovana (na vlastni zadost, nikoli ze by se PA domahala) ve stoje a na boku. Proste to jde! Linda
26. 11. 2008 | 08:51

Porodni_asistentka napsal(a):

To alsoPA:
Tak to nebylo zrovna moc fér...zvláště ne od někoho, kdo by v případě, že by za něho talentovanější spolužáci nedělali písemné zkoušky, možná ani nedokončil školu...

To Fiona:
Pokud vím, odborníci se stále ještě stoprocentně nedohodli, zda v případě, že je pochva příliš úzká, je lépe provádět epiziotomie, nebo nechat vzniknout rupturu. Názory na to se liší, záleží na porodnické škole. Znám porodníky, kteří nůžky nechtějí vidět, a jiné, kteří než by riskovali rupturu s protržením konečníku a následnou inkontinenci, raději nástřih provedou. Jak už jsem psala, žádá si to dobrý odhad získaný na základě letité praxe.
Výraz mother-friendly si dokážu přeložit, jelikož jsem žila v Británii půl roku a vedle plynulé angličtiny mi to dalo i možnost srovnat např. tamní zdravotnictví s naším, a tím tuplem nechápu vaše neustálé stížnosti.

To Linda:
Já to tedy zkusím, budu-li o to požádána :)
27. 11. 2008 | 14:47

fiona napsal(a):

pro porodní asistentku:
co upřednostnit před zkoumáním šířky pochvy jinou polohu než na zádech nebo v sedě - kdy se hlavička opírá o hráz a tím ji nadměrně zatěžuje + třeba nechat rodící ženu tlačit tehdy, když ona cítí, že je potřeba tlačit? Myslíte, že by to mohlo pomoci?
co říkáte názorům, že po nástřihu se tkáně ještě více roztrhnou? podobně jako když nastřihnete plátno?
a co si myslíte o názorech, že přirozené poranění se odehraje v místech, kde není svalovina (nervová zakončení a pod.), ale pojivová tkáň, což se následně mnohem lépe hojí?
Jak je to s hojením tržných ran versus řezné - ty řezné se také hojí hůř, jestli se nepletu?
Co říkáte na to, že WHO doporučuje 10% epi a méně versus lékaři, kteří nůžky nedají z ruky?
Víte, že ve Vrchlabí mají menší počet nástřihů než 5%? Jak je to možné?
Mother friendly je to tam, kde se respektuje co říká k porodům WHO, je to podobné jako s baby friendly - tam jsou taky "podmínky" pro získání "titulu".

Jinak k té výměně výše, odborník jste tu samozřejmě vy, máte příslušnou školu a živíte se tím. Já jsem laik, kterého se váš obor dotýká a proto se velmi o něj zajímá. Určitě nikdy nedosáhnu vaší odbornosti ani já ani mnoho stejně smýšlejících žen či mužů, ale možná bychom pro vás - odborníky - mohli být spíše inspirací než trnem v oku...
Pokud jsem se vás dotkla některým svým názorem či prohlášením, neberte to, prosím osobně, rozhodně to nebylo napsané se zlým úmyslem.
27. 11. 2008 | 17:50

Porodni_asistentka napsal(a):

Že se ruptura trhá mezi cévami, to je pravda, proto obvykle i méně krvácí a většinou se i lépe hojí, neplatí ale bezvýhradně, že nemůže zasáhnout sval. Naopak, a když se tak stane, mohou být následky velice nepříjemné. Kloním se samozřejmě k názoru neprovádět epiziotomie rutinně, ale nechat hlavičku sestoupit co nejníže, podívat se, jak to vypadá při tlačení a teprve potom se rozhodnout. Bohužel, primárně úzkou a tzv. suchou pochvu "nespravíte" pouhou změnou polohy, ta je spíše otázkou komfortu rodičky. Nechcete snad říct, že při domácích porodech k výraznějším poraněním nikdy nedochází? Každá tkáň má prostě primárně nějakou strukturu, a u někoho je prostě křehčí - je to stejné jako např. se striemi v těhotenství. Můžete mazat břicho, jak chcete - pokud máte sklony ke striím, vytvoří se vám, zatímco jiná těhulka nevezme tělové mléko za celou dobu do ruky a bříško bude mít úplně hladké.
Sečteno a podtrženo z mého pohledu - epiziotomie ne, pokud to není nutné, ale JSOU případy, kdy to nutné je.
28. 11. 2008 | 11:44

Linda napsal(a):

No, u nas se epiziotomie aplikuje pouze v urcenych pripadech a to: porod KP, porod s rucickou napred, klestovy porod ci za pouziti vakuextraktoru a nadmerne velky plod (cca 4.5 kg a vice)- coz nevim, jak lze dost dobre odhadnout, kdyz vidim jen kus hlavicky:-). Nicmene ani u jednoho porodu jsem nastrih nemela, mela jsem prirozene natrhnuti na par stehu, dnes o nicem nevim, nemohu ani najit jizvicky a u druheho porodu jsem hned mohla sedet. Prvni nemocnice uvadela cca 2 % epiziotomii, u druhe nevim, ale jelikoz fyziologicky porod vedou PA a nevsimla jsem si, ze by mely pripraveny jakekoliv nastroje, tak % bude take zanedbatelne. Linda
29. 11. 2008 | 14:38

fiona napsal(a):

Porodní asistentka:
Děkuju za odpověď, co znám ženy, které rodily doma, včetně mne, žádná nebyla natržená tak, aby se muselo šít (znám osobně 4). Přičemž žádná z nich také nerodila na zádech nebo v polosedě. Co znám ženy, které rodily v jiné poloze než na zádech, také neměly výraznější poranění - třeba jeden nebo dva stehy. Zároveň nevím o žádné ženě, která by rodila na zádech nebo polosedě (na porodním lůžku) a poraněná nebyla. U těch, kde vím, že byly nastřiženy, mám zprávy o zdlouhavém šití na desítky stehů a dlouhodobém hojení (celé šestinedělí i déle) a leckde i následné bolesti jizvy. Tak to na mě dělá dojem, že v poloze na porodním lůžku + epi se žena natrhne spíše a mnohem více než v jiné poloze.
Vím, že někdy může být epiziotomie dobrá, stejně jako vím, že ne všechny porody mohou být přirozené a vím, že někdy je i císařský řez zkrátka a dobře jediným řešením. Asi se budu opakovat - prostě si myslím, že velice často jsou lékařské zákroky u porodu opravdu zbytečné - viz to nastřihávání. Velmi mne zaráží, že česká lékařsko-porodnická veřejnost naprosto přehlíží doporučení tak renomované organizace jako je WHO. Pokud je doporučeno 10% a méně epi, proč je ve většině porodnic 50% a více nástřihů? A jak je možné, že Vrchlabí, kde nechávají ženy rodit přirozeně, má menší než deseti procentní četnost nástřihů? Možná že to taky souvisí s tou polohou? Nebo všude jinde v ČR má víc než 50% žen úzkou a suchou pochvu? jenom do Vrchlabí jezdí rodit ženy se širokou a vlhkou pochvou?
29. 11. 2008 | 14:40

fiona napsal(a):

pro Lindu:
syn měl porodní váhu 4,61 kg a nebyla jsem ani natržená, dcera měla 4,48 první den po porodu - neměli jsme doma váhu, takže přesnou porodní váhu neznáme :-) a taky bez natržení... tak možná i předpoklad velkého dítěte nemusí nutně znamenat nástřih. Porodníci to odhadují podle ultrazvuku jak bude dítě velké (a podle toho je to většinou i přesné...o naší malé slečně předpokládali max 3,2 kg porodní váhu). Ostatní důvody mi přijdou docela rozumné.
29. 11. 2008 | 14:49

Linda napsal(a):

Fiono, ja prave tu velikost plodu take nechapu. U 1. porodu jsem mela posledni UTZ ve 22. tydnu, u 2. sice v porodnici, ale je to jen pristroj, ktery ma sve limity a pripoctu-li omylny lidsky faktor (chyba pri mereni), tak pro me "veliky" plod take neni pro provedeni epiziotomie argument. Napriklad muj ob/gyn lekar ani neuznava uzkou panev na indikaci cs. Vzdy preferuje vaginalni porod, tedy aspon pokus o nej, protoze chape tu omylnost odhadu pri UTZ. Ale zde v Nemecku je moznost cs na prani, takze kdo se obava, tak muze mit cs i bez duvodu. Linda
30. 11. 2008 | 15:57

fiona napsal(a):

Linda:
Kéž by bylo více takových gyn. jako je ten váš i u nás. Moje gyn. je taky skvělá - preferuje přirozené porody a pokud maminka chce rodit doma, na rovinu jí řekne, jestli z hlediska lékařského je nebo není ok. Kéž by takových bylo co nejvíc. Myslím tím těch, co podpoří volbu matky (když to je možné, někdy se můžou stát důvody, že něco nejde, že ano, jenže když ty důvody neexistují, nebo jsou jen v hlavách a představách odborníků vyškolených na problémy, no pak babo raď a laiku vyznej se v tom...). Jinak k tomu co píšete jak to je v Německu - tu svobody volby můžeme zatím jen tiše závidět. Snad se k tomu někdy tady "za kopečky" taky dohrabeme :-)
01. 12. 2008 | 12:47

triceratops napsal(a):

Musím říct, že především způsob, jakým zde diskutoval pan Burian, je pro mě hrubým zklamáním. Když si člověk přečte článek o alternativách porodu, ať už jej psala kreativní ředitelka čehokoliv, ještě to neznamená, že se podle něj bude řídit. Nakonec si zjistí informace ještě z jiných zdrojů a nechá si poradit z obou/a více stran. A troufám si tvrdit, že o alternativních porodech uvažují především vzdělanější matky/rodiče. Pokud si myslíte, pane Buriane, že musíte "ženy" před takovýmito lidmi (paní Mihovičová) "chránit", jste úplně stejný jako ti na nadřazenosti závislí z porodníků a pokud jste TEN Jan Burian, je to pro mě opravdu zklamání. Paní Mihovičové jste nebyl schopen pro svoje agresivní reakce nabídnout téměř žádné jiné vysvětlení, než že "dělá v reklamě". Nezlobte se, ale neuznávám lidi, kteří se druhým podívají na boty a už vědí, "jací jsou" a o NÁZORECH už proto dikutovat nemusejí, ať už jsou to personalisti, kreativní ředitelé/ky nebo písničkář. Stejně jako lidi, kteří druhé "chrání" i před nimi samotnými. V českém zdravotnictví, nejen v porodnictví, JE co napravovat, zvláště pokud jde o respekt k člověku, zcela zde souhlasím s Tygřicí a jsem pro nějaké kompromisní řešení bezpečnost/klid a možnost volby, které někde už hledají, ale jinde se k němu ani nedostávají, jak slyším, nebo znám z mnoha stran, nejen z porodnictví. BEZ DISKUSE to nepůjde. A dvě věci jsou na tomto sporu opravdu zvláštní - vztek, který vyvolává (a to především na etablované straně) a to ostré dělení kombatantů na lékaŘE (a v menšině lékařky) a asistentKY, jak podle pohlaví, tak podle vzdělání a výsledných informačních možností. Bohužel.
05. 01. 2009 | 02:14

Tereza napsal(a):

Chtěla bych reagovat na autorku článku. Pracuji v porodnici a Váš článek mě uráží. Mám z něj pocit, že vůbec nevíte, o čem je řeč.Myslím, že ve většině porodnic je již v dnešní době možné podělit se s personálem o svá přání a požadavky s tím, pokud by nastaly nějaké komplikace, bude žena o dalších možnostech informována a může si sama říct, zda s tím souhlasí nebo ne.Přitom se vše děje pod odborným dohledem. Nechci nikoho urazit, ale ani nechápu Vaše nadšení pro Vrchlabskou porodnici. Asi jste si pouze zjišťovala spokojenost žen, teré tam rodily bez komplikací, ael měla byste si taky zjistit, o kolik komplikací tam bylo víc než třeba někde jinde.U porodu může nastat spousta problémů i například kvůli tomu, že maminy pojídají vitamíny po hrstech, protože si myslí, jak to dítěti prospívá, a pak se jim rodí pětikilové děti.Zkrátka je potřeba o tom taky trochu přemýšlet. Pokud se něco semele a vy jste doma, tak už bývá kolikrát na změnu názoru pozdě. Nějaký nástřih nebo provedený císařský řez snad neni taková cena za život dítěte. Je pravda, že komplikace nejsou u každého porodu, ale když už se vyskytnou, tak to neohrožuje jen Vás.
06. 01. 2009 | 13:10

Sokrates napsal(a):

Tereza, premýšľala ste niekedy nad tým, prečo Vás uráža niekto, kto nevie vôbec o čom je reč? Takýto človek by sa Vás vôbec nemal dotknúť, nie?

Dávam Vám niekoľko otázok, ak dovolíte?

Koľkokrát ste vy osobne informovala rodičku, že jej idete podať oxytocín a ako ste ju o tom infomovala? Ak sa tak aspoň raz stalo, tak v koľkých prípadoch to rodička odmietla - vyjadrila nesúhlas a vy ste oxytocín nepodala?

Koľkokrát ste videla vy osobne, že by lekár predtým ako urobí nástrih, o tom rodičku v plnom rozsahu informoval a dal jej možnosť s tým nesúhlasiť?

Viete ono za vetu "Nějaký nástřih nebo provedený císařský řez snad neni taková cena za život dítěte." môžete skryť všetko a tým diskusia a nejaká zmena končí. Ja za tou vetou cítim veľmi silný Orwellovský nádych. Chcem Vám pripomenúť, že podobné vety stály pri zrode fašizmu.
06. 01. 2009 | 21:44

fiona napsal(a):

Pro Terezu:
Ano, je potřeba o věcech přemýšlet, tak proč vám vadí, když o tom paní Mihovičová přemýšlí? Proč vás uráží, že přemýšlí jinačím způsobem, než jak jste se naučila vy přemýšlet ve škole a pak v práci? Proč je vám trnem v oku Vrchlabská porodnice - vždyť se podívejte třeba zrovna na ty epiziotomie, jak je možné, že ve Vrchlabí mají míň než deset procent (jak doporučuje i WHO) a všude jinde v ČR mají porodnice 70% a víc, některé vyjímečné kolem 30%...? jak to v tom Vrchlabí dokážou? možná to souvisí s respektem k rodičce, který tam je DOOPRAVDY na prvním místě. A co se týká komplikací ve Vrchlabí - komplikace se přece dějou všude, ne? Kolik maminek co porodí u vás v poloze na zádech s nástřihem a s oxitocinovýma infuzema se po porodu těší na ten další porod?

Ach jo, kdy se konečně zdravotníci naučí lidem naslouchat srdcem a ne mozkem... to bych asi chtěla příliš, za to jste vlastně hrozně málo placený... Ach jo, raděj by všichni co nejsou spokojený se svou prací a vadí jim jinej pohled, než ten jejich měli jít prodávat rajčata... no nic
13. 01. 2009 | 14:55

Míša napsal(a):

Spousta lidí nechápe, že přirozený porod není totéž co porod doma.
Chci přirozený porod, ale pod dohledem.
Pokud to nepůjde, chci, aby mi vysvětlili, co je za zádrhel, ajk jsou alternativy řešení, jakoé jsou jejich výhody a nevýhody.
Totéž požaduji od mého automnechanika, když mi sparvuje auto. Nerozumím tomu, ale jde o mé auto a pneíze a on to respektuje, že se chci na rozhodnutí odílet.
U porodu jde o mě a mé dítě a pro lékiaře je často problém respektovst mé právo na informace, nedejbože na spolurozhodování.
Jistě to tak není všude - skutečně ve zde již zmiňované porodnici v Krnově všechny mé požadavky vzali na vědomí a spíše se podivovali, proč se ptám, že to je přeci normální. Není - bohužel není. Všude jinde se na mě dívali s mými dotazy jako na prudičku a potenciální problém.
Je to o lidech. Ale pokud to je praxe v několika nemocnicích, je zřejmé, že se nejedná o bůhvíjakou alternativu, ale o pouhoulidskost, která vevelké většině nemocnic bohužel chybí.
14. 01. 2009 | 19:28

fiona napsal(a):

Pro Míšu:
problém vězí v tom, že ve většině porodnic v Čechách přirozeně neporodíte. Přirozeně ve smyslu bez lékařských zásahů, protože pro některé lidi přirozeně = vaginálně. Takže pak už se volba zužuje na: v porodnici s medicínskými intervencemi nebo doma s PA, která doprovází k porodům doma s rizikem, že budu muset do nemocnice dojet, když se porod nebude vyvíjet přirozeně.
16. 01. 2009 | 14:56

Porodni_asistentka napsal(a):

Souhlasím s Míšou, bylo, je a bude to vždy o lidech, o komunikaci a naslouchání. Jsem ráda za každý názor, který jsem zde vyslechla, byť se ne s každým ztotožním, ale aspoň mám o čem přemýšlet. Jinak než od sebe nelze začít, systém se nezmění ze dnes na den mávnutím kouzelného proutku.
Stále ale nemohu přenést přes srdce to vaše zobecňování typu "všude, snyd vyjma Vrchlabí, jsou VŠICHNI zdravotníci špatní". Dokážete pochopit, že jsou mezi námi takoví, kteří tu práci dělají RÁDI?
23. 01. 2009 | 14:59

fiona napsal(a):

porodní asistentko, máte pravdu, jen mi pořád nejde do hlavy, že ve Vrchlabí nezáleží na směně, kdo zrovna slouží... Jenže v tom zdravotnictví a u porodnictví zvláště by nidky nikdo neměl být takový, co to nedělá rád nebo co si léčí jakékoliv svoje bolesti prostřednictvím svých klientů (jak vy říkáte pacientů), které má ve své moci. Lékař by měl být spíše sluhou a rádcem než pánem a vládcem. Studoval za státní, placen je z poviného zdravotního pojištění a ještě diktuje a poroučí... kam se poděla doktorská skromnost? komunista odnaučil...
V té porodnici to ční úplně nejvíc, protože v naprosté většině jde o naprosto zdravé ženy, které rodí v naprosté většině zdravé děti, tak proč je zdravotníci nerespektují jako zdravé a svéprávné osoby? copak někomu zdravému budete řezat do těla? a ještě ke všemu ve jménu jeho dobra? aniž mu to řeknete...? mohla bych pokračovat stále dál a dál, ale přesně jak píšete - věci nejdou ze dne na den... to ovšem neznamená, že lidi budou spokojený. Ono kdyby měly ženy nějakou reálnou většinově přijatelnou možnost jak rodit jinde než v porodnici pod tvrdým diktátem doktorů, tak by bylo v porodnicích hodně brzo hodně prázdno, z čeho by pak zaměstnanci porodnic platili ty hypotéky, že ano... proto je potřeba se pořádně bránit a ony nevzdělané čarodějnice, které se bouří, veřejně urážet, potírat a stavět do patřičného světla.
Ach jo, kéž moje dcera by toto už řešit nemusela... Třeba se zamiluje někde v zahraničí, kde jsou VŠICHNI doktoři SLUŠNÍ, protože kdyby nebyli, měli by na minutu padáka (nebo by pozbyli klientelu).
25. 01. 2009 | 22:58

Amos napsal(a):

Ve zdravotnictví je jistě co zlepšovat, s tím tedy já souhlasím na sto procent. Není ale dobré zevšeobecňovat v případě porodů, není dobrý tlak ani z jedné strany. Rodička se má rozhodnout na základě faktů sama,a ne pod tlakem módnosti rodit "přirozeně" a nejlépe doma. ( http://rakuten.manyuu.net/s... ) Moje známá má problémy, které uvádíte jako ty po nástřihu hráze, možná právě proto, že nástřih proveden nebyl, mně proveden byl a žádné problémy z toho nemám. Ještě taková "drobnost": kdybych rodila doma, tak jsem mrtvá já i dítě, ačkoli žádné problémy indikovány dopředu nebyly....a šlo by to velmi rychle.
A k tomu rození ve světě za asistence porodních asistentek místo lékařů, často je to opravdu o penězích - jak jste napsala, je to levnější.
18. 02. 2009 | 20:09

fiona napsal(a):

to Amos:
kdyby doktoři v českých porodnicích netlačili rodící ženu tam, kde jí chtějí oni mít, nikdy by nevznikl ani výše uvedený článek paní Mihovičové, ani "módní vlna", ani jakákoli jiná aktivita ze strany matek - rodicích žen, které nejsou spokojeny s přístupem většiny českých porodnic...
Jinak odkaz na stránku psanou "rozsypaným čajem" je trochu mimo vzhledm k naší české kultuře, nemyslíte?
20. 02. 2009 | 12:08

fiona napsal(a):

A k těm poraněním - vaše známá, která odmítla nástřih, v jaképak poloze dítě rodila?
A k tomu že byste umřela vy i vaše rodící se dítě - kolik léků a vyšetření vám v porodnici provedli, než začalo být zle?
když rodíte doma, nikdo do vás nesolí ani léky ani vás nenutí dělat věci, který cítíte, že nejsou dobré pro vaše tělo, které rodí. proto komplikace, přijdou-li, ohlásí se dlouho dopředu.... proto je to bezpečné a v některých případech to může být bezpečnější než být v porodnici. protože stejně jako v celém těhotenství, nejdůležitější je, jak se cítí matka. když jí nedělá dobře monitor, proč ho točit, když ozvy miminka se můžou kontrolovat i jinak? když je matka vystrašená a není jí dobře po převozu, proč hned dávat infuze, místo, abychom jí dali čas se vzpamatovat?
všechny tyhle hnutí a tlaky rodící veřejnosti jsou jen odpovědí na nesmyslné zacházení ze strany doktorů. kdyby bylo všechno v pořádku, nikdo nebude chtít nic měnit. jenže věci v pořádku nejsou, proto se ženy snaží věci měnit.
20. 02. 2009 | 12:17

Benetta napsal(a):

S malým dodatkem, že cca 95% žen věci vyhovují tak, jak jsou...
26. 02. 2009 | 15:03

LEVAK napsal(a):

Zpráva z tisku:
"Dítěti,které přišlo na svět v pátek ráno při plánovaném domácím porodu v pražských Kobylisích se krátce po narození zastavilo srdce.Ačkoliv bylo okamžitě oživováno porodní asistentkou,zemřelo!" ..."Často čteme jak to chodí v zahraničí:v Nizozemsku prý běžně rodí doma.Málokdo se však zmíní,že tam sanitka čeká prakticky za rohem.Rodičku dopraví během několika desítek minut na operační stůl."dodal MUDr. Uzel.
Vážená paní filosofko doporučuji Vám jít napřed porodit a potom můžete ohlupovat některé naivní české Nanynky!
28. 02. 2009 | 23:40

Sokrates napsal(a):

Levak a čítate celé správy alebo len to čo vyhovuje?!?... "Mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová řekla, že nemá přesné informace, zda dítě zemřelo cestou do nemocnice, nebo až v nemocnici.

Uvedla rovněž, že lékaři zjistili u dítěte vrozenou vadu, takže by pravděpodobně nepřežilo, ani kdyby žena rodila v nemocnici."
02. 03. 2009 | 11:16

Porodni_asistentka napsal(a):

NICMÉNĚ, bez ohledu na to - co bude s tou porodní asistentkou? To by mne skutečně zajímalo. Dejte určitě vědět, až bude zahájeno trestní stíhání :)
02. 03. 2009 | 12:05

Monta napsal(a):

Pracuji také jako porodní asistentka. U mnoha přízpěvků mi přijde, že budoucí maminky se až fanaticky ženou za tím čemu se říká přirozený porod. Ve většině porodnic je to však pouze o dohodě mezi personálem a maminkou. Co je špatného na nástřihu (pokud je zapotřebí) a klystýru? Osobně si ho u porodu také nechám dát. Pokud se na miminko žena těší a je ochotna pro spolupráci s personálem porodnice, potom může být porod krásný a nezapomenutelný zážitek i v porodnici. Ale žena nesmí mít negativní postoj k porodům v porodnici již od začátku a slepě odsuzovat vše, co jí nepřijde jako součást přirozeného porodu. Byť poracuji jako porodní asistentka a někoho to může překvapit, také bych chtěla rodit, co nejpřirozenější cestou, ale samozřejmě v porodnici, protože někdy i 5 minut je u porodu dlouhá doba. Bohužel jsem viděla řadu porodů, které se zdáli být naprosto fyziologické, ale v určité fázi se zkomplikovali tak, že bez lékařské pomoci by nepřežila buď maminka nebo dítě, případně i oba. A přitom ženy byly naprosto klidné a do té doby vše probíhalo přirozeně. Asi už předem čekám odsuzující komentáře, ale za svým názorem si stojím. Přeji všem krásný den a všem, co ještě budou rodit, nádherný a rychlý porod.
03. 03. 2009 | 14:17

fiona napsal(a):

Monta:
už vám někdy někdo udělal nástřih? A už jste někdy měla klystýr? A rodila jste už? Víte, že je možné, že až porodíte, tak přestanete tyto věci propagovat?
Proč je podle scénáře z porodnice důležité podstupovat klystýr, když do porodního kanálu už se nic jiného než hlavička dítěte nevejde - jak jistě víte ze školy - tedy ani žádná stolice (ani ta "přirozená" ani ta naředěná klystýrem)?
Proč je důležité nechat si rozstříhnout vaginální vchod, když je lékařskými sledováními dokázané (viz doporučení WHO), že to ničemu neprospěje? Kolik žen jste ve vaší porodnici viděla rodit přirozeně - to jest bez jakýchkoli zákroků lékařů (včetně nucení podstupovat v průběhu porodu sledování mimi monitorem)?
05. 03. 2009 | 15:33

fiona napsal(a):

Monta:
A ještě otázka: proč si myslíte, že je dobré, aby žena porodila rychle? A jak rychle to vaše vyjádření - jako, že když to trvá déle než 8 hodin, že to je blbý? Umíte si představit, že někdy to může být úplně v pořádku a může to mít vážný důvod, když porod trvá déle....?
05. 03. 2009 | 15:37

Porodni_asistentka napsal(a):

S dovolením bych na to odpověděla. Klystýr jsem sama absolvovala nesčetněkrát, a naprosto nic hrozného na tom není. Pokud je ovšem rodičce příjemnější, že se jí dítě narodí do výkalů, zdravotníci jí bránit nebudou, má právo klystýr odmítnout.
Ad epiziotomie - k tomu jsem se tu vyjadřovala nesčetněkrát, vyrolujte si stránku.
Ad délka porodu - a umíte si VY představit, jak úplně v nepořádku to může být, když to trvá příliš dlouho? Monta chtěla být jen přátelská, a Vy už zas kopete kolem sebe. Začínáte s tím být trapná...
05. 03. 2009 | 17:05

fiona napsal(a):

porodní asistentko:
Co je přátelského na tomto:
....budoucí maminky se až fanaticky ženou za tím čemu se říká přirozený porod....?
ne ty maminky, které se podle Monty fanaticky ženou za přirozeným porodem, jen zcela správně cítí, že to, co se s nima v porodnici bude při porodu odehrávat není úplně ok.
Klystýr při porodu není ok, stejně jako epiziotomie a stejně jako snaha urychlovat porod medikamentama - to vše jen zvyšuje stres, který rodičky při vstupu do porodnice podstupují. Možná už jste to někde slyšela, že nejhorším nepřítelem porodu je právě stres...
Většina rodících žen se přirozeně vyčistí dávno před tím, než je hlavička v porodních cestách. A pokud při tlačení nějáké zbytky stolice vychází - tak to je právě práce porodníků - pohlídat, aby tyto exkrementy byly odstraněny zavčasu tak, aby s nimi mimi nepřišlo do styku. Klystýrem si jen vy - porodní personál zjednodušujete práci. Rozhodně tím nepomáháte rodící ženě. Naopak jí tím stěžujete situaci, která je i tak pro ni dost náročná. Přečtěte si co o klystýru při porodu říká WHO - je to mnohem větší tým porodníků než ve vaší porodnici, tak mají dohromady víc zkušeností...
Kdybych se vás zeptala, jaké to tedy je - dát si klystýr - buďte upřímná, to sezení na záchodě a nekonečné vyměšování tekutých věcí s příměsí pevných a naředěných není nic příjemného. a když k tomu máte ještě rodit - to prostě není příjemné. Nehledě na to, co v žádné porodnici neřeknou - co se děje, když konečník ještě není vyprázdněn a už se rodí... to je teprve asi mazec, snažit se, aby mimi nebylo od výměšků.... A nesnažte se mi tady předstírat, že se to nikdy nestane.
epiziotomie škodí matkám - a provádí se hlavně proto, že porodníci nutí matky rodit v poloze na zádech - opět proto,že je pro ně - porodníky - pohodlná, nikoliv pro rodící ženu (víte, že porodní báby ve staré Indii říkaly - lehni si na záda a neporodíš nikdy), když byste je nechali rodit v jiné poloze, drobné ranky by se objevovaly na zcela opačném místě vaginálního vchodu. taky je tam mnohem víc místa - kosti jsou mnohem dál, takže je to tam mnohem pružnější - to znamená mnohem menší případné poranění. Taky si přečtěte co na to tým porodníků pod hlavičkou WHO.
délka porodu se dá úplně krásně ovlivnit nemedikálně - třeba zrovna těma polohama a taky psychickou podporou matky - nemám na mysli oblíbené pokřikování "když to šlo dovnitř, půjde to i ven, maminko"... stejně se většina rodiček po příjezdu do porodnice - na vaše pracoviště - zdánlivě přestane otvírat nebo jí přejdou kontrakce s největší pravděpodobností kvůli stresu z cesty a z příjmu (a nemyslím tím nic špatnýho, prostě pro většinu lidí je nemocnice stresové prostředí). Takže ve většině případů by bylo účinější dát ženě čas na uklidnění než jí rovnou cpát lékama, který pak vyvolají potřebu dalších léků a taky lékařských zásahů...
trapní jsou čeští porodníci s jejich typickou ignorancí a trapným dodržováním komunistických zásad, které se kdysi naučili ve škole...
07. 03. 2009 | 14:59

fiona napsal(a):

víte normální člověk, když se dozví (a je jedno z jakého zdroje), že něco z jeho odbornosti by třeba šlo jinak, tak zkoumá co na tom je pravdy a pak vyhodnocuje co je lepší - jestli jeho naučená zvyklost, nebo novinka, kterou se dověděl.
čeští porodníci se vyznačují tím, že nové názory označí za bláboly a nesmylné požadavky zfanatizovaných žen....
kdyby šlo o housky a pomeranče..., jenže tady jde o nejintimější chvíle všech lidí - každý se narodí - a mnohé ženy pak rodí - a dnes jsou u porodů znovu i tatínci... takže opravdu je velká škoda a ostuda vaší profese, že se k novým myšlenkám a nápadům stavíte právě takto.
07. 03. 2009 | 15:23

fiona napsal(a):

pro Montu a porodní asistentku:
znova jsem si několikrát přečetla, co napsala Monta. Ano, ten příspěvek je velmi milý a přátelský. Jako do bavlnky tam jsou zabaleny přesně ty postoje, které mě osobně vadí na porodnici. Výše jsem už rozebrala problematiku "zfanatizovaných" žen. Mimo to tam jsou další manipulace a překroucenosti, které se pak projevují v přístupu k rodícím ženám:
"Pokud se na miminko žena těší a je ochotna pro spolupráci s personálem porodnice..." tato věta znamená, že předpokládáte, že některé ženy se na své miminko netěší - to je omyl, i kdyby se některé ženy na své mimi netěšily (a jistě takové být mohou), tak součástí vaší práce není toto posuzovat a k těm, které vám přijdou, že se na mimi netěší přistupovat s tímto předsudkem. Další omyl je, že ten, kdo by měl být ochoten spolupracovat s tím druhým jste vy - porodníci, vy jste tam od toho, abyste pomohli = byli ochotny a ochotní spolupracovat s rodící ženou. Ne naopak - aby rodící žena byla ochotna pomáhat vám/spolupracovat s vámi/přispůsobovat se vašim představám a zvyklostem...
"Ale žena nesmí mít negativní postoj k porodům v porodnici již od začátku a slepě odsuzovat vše, co jí nepřijde jako součást přirozeného porodu." A tohle je úplně fatální omyl - vy byste měli umět podpořit i ženu, která nenávidí nemocnici a všechny doktory a všechno, co tou nemocnicí je cítit. Nikdy nevíte s čím k vám rodící žena přichází, co je nebo bylo v jejím životě za okamžiky, jaká traumata s sebou nese. A proto by na vašem štítě mělo být jako nejhlavnější heslo pokora (ne odbornost, kterou se tak oháníte) - ne že jste milí a měkcí ale se skrytou odmítavostí ke každému, kdo vidí věci jinak, jak je nádherně vidět v komentáři monty.
Vím, že je to těžké, taky velmi obtížně překračuju svůj vlastní stín. Můžu jen doufat, že jestli budu ještě někdy těhu, tak zase bude vše natolik ok, abych mohla zůstat doma. A pokud nebudu, tak můžu doufat, že se někde pohnou ledy a objeví se porodní pracoviště, kde budou porodníci k ruce rodícím ženám a ne rodící ženy k ruce porodníkům.... A v to samé doufat pro svou dceru i snachu...
Další věcí je fakt, že monta teprve - jak naznačila - očekává někdy v budoucnu své vlastní porodní prožitky - 90% porodníků nikdy osobní zkušenost s rozením nikdy nebude mít, protože to jsou muži. I kdyby měli sebe lépe nastudovanou teorii, nikdy nebudou mít vhled dovnitř porodního procesu - ano, můžou být skvělí na řešení komplikací, ale opravdu přirozený porod bez intervencí pro ně vždy zůstane záhadnou, nepravděpodobnou možností. Podobně jsou na tom ženy, které ještě nerodily. I když ty mají výhodu v tom, že jsou ženy, takže mohou rodící ženu pochopit i jinak než na základě osobní zkušenosti s porodem.
"Bohužel jsem viděla řadu porodů, které se zdáli být naprosto fyziologické, ale v určité fázi se zkomplikovali tak, že bez lékařské pomoci by nepřežila buď maminka nebo dítě, případně i oba. A přitom ženy byly naprosto klidné a do té doby vše probíhalo přirozeně." K tomuto mohu jen dodat - nakolik byly takové porody opravdu fyziologické? A snažil se někdo z personálu nejprve podpořit rodící ženu psychicky? Případně posléze hovořit s čerstvou maminkou tak, aby se dobral příčiny komplikací?
"Byť poracuji jako porodní asistentka a někoho to může překvapit, také bych chtěla rodit, co nejpřirozenější cestou"
co je na tomto překvapivé? Většina zdravých žen takto chce porodit, některé si za tím i jdou...
Ani nečekám, že byste mi odpověděly, ale prosím vás, snažte se neodsuzovat ženy, které během porodu odmítají vaše naučené zaběhnuté praktiky....
09. 03. 2009 | 11:44

Porodni_asistentka napsal(a):

Tedy...s tím musím souhlasit, a neříkám, že nerada. Nikdy jsem netvrdila, že jsem proti přirozeným porodům, ne tak bože pro potlačování osobnosti kohokoli, tím tuplem ne rodící ženy. Mi na Vašich komentářích vadí jediná věc - že máte stejné předsudky vůči zdravotníkům, jaké podle Vás mají oni k "alternativistkám".
09. 03. 2009 | 17:47

Sokrates napsal(a):

Porodní asistentka - rozdiel je ale v tom, že zdravotník by mal byť profesionál a tým by mal byť v nadhľade nad akýmikoľvek predsudkami voči nemu.
Možno to znie tvrdo, ale každá mamina by si mala môcť predsudky dovoliť, ale zdravotník by si ich dovoliť nemal.
Škoda, že ste si neodpustila poslednú vetu. Presne tak to vyzerá aj v našich pôrodniciach. "s tím musím souhlasit" - ALE(realizovat to nejde)...
09. 03. 2009 | 23:49

Monta napsal(a):

Nikoho jsem se svým komentářem nechtěla dotknout. Fiono, bohužel v každé napsané větě hledáte něco, co můžete použít proti zdravotníkům. Tím rychlým porodem jsem jen chtěla popřát to, abyste na sále v bolestech neležely celý den. Byl to jen zdvořilý závěr a není potřeba v tom hledat cokoliv medicínského, psala jsem to jako žena, která by si sama přála rychle porodit.
Vaše názory Vám vymlouvat nechci, jen nevím jestli Vás dobře chápu: zdravotník = nelidský tvor, který chce všem automaticky a záměrně ubližovat?
Klystýr jsem podstoupila několikrát (mimochodem jogíni ho vřele doporučují), nástřih ne (jelikož jsem nerodila). Musím řící, že kdybych si přečetla jen Vaše komentáře, byla bych opravdu psychicky odrovnaná. Ovšem to, co mi pomáhá v práci porodní asistentky je, když mi maminka poděkuje a je vděčná za moji pomoc. Snažím se ženám pomáhat tak,aby se cítily příjemně a měly z porodu krásný zážitek. Sama medikamentózní vedení porodu nepropaguji i soukromém životě se snažím pomáhat si alternativními způsoby (homeopatie, akupresura, aromaterapie...). A nakonec: zdravotník není sluha, který plní všechna přání bez přemýšlení (a vůbec není práce porodníka odstraňovat exkrementy). S porodní asistentkou tady zastáváme, pro nás, rozumné názory na porod. Není třeba být agresivní a odsuzovat je.
11. 03. 2009 | 07:46

MS napsal(a):

Sokrates

Kdo má nebo nemá právo na předsudky?
Základ demokracie je, že právo je rovné tzn. všichni máme stejná práva!

Měl jste napsat, že u maminek jsou předsudky častější, protože jsou v průměru méně vzdělané v dané oblasti a lékař by měl jako profesionál s tím počítat, ale matka má právo a lékař ne? To určitě ne!
Nezapomínejte, že neznalost neomlouvá!
:-)
11. 03. 2009 | 18:52

Sokrates napsal(a):

Uff, ja som si dovolil zobrať lekárom nejaké právo? :-)
Takže lekár má právo na predsudky a hocijaký pacient má právo lekára operovať. Tú demokraciu si asi každý vykladá po svojom.

MS, ak by sa lekári učili na škole o prenose a protiprenose v profesionálnom kontakte s ľuďmi, asi by právo predsudkov nechali na klientov. ;-)

Predsudky nepatria do profesionálnej oblasti. 40 rokov socialistickej masáže urobili s lakárskym stavom svoje. ;-)
11. 03. 2009 | 21:11

Monta napsal(a):

Lékař je člověk jako každý jiný a bohužel se nemůže odprostit od předsudků, i když by to bylo pěkné.Stejně tak jako mamince nemusí "sednout" lékař, tak lékaři nemusí sednout maminka.
12. 03. 2009 | 15:27

Porodni_asistentka napsal(a):

Přesně tak. Vy se, Sokrate, tváříte, jako by před totalitou byli lékaři rovni Bohu - to nebude nikdo a nikdy, vážený. A dále mi přijde na Vás poměrně ubohé srovnávat operování jakožto odbornou činnost, s předsudky, k nimž máme přístup všichni. Zkuste lepší argumenty ;)
12. 03. 2009 | 16:32

Sokrates napsal(a):

Vážená porodní asistentka, napriek tomu, že sme sa v spoločnosti dohodli, že kradnutie nechceme, stále sa nájdu takí, ktorí kradnú. Ja som hovoril o takejto dohode, nie o nejakej utópii. Chápem aj nechápem Vašu obhajobu. Nehnevajte sa, ale mne to pripadá ako by ste obhajovala kradnutie(možnosť predsudkov).

Nejde o to, či boli predtým lekári rovní Bohu, ale či si dokázali vo svojich radoch poradiť s tými, čo používali napríklad predsudky ako pracovný nástroj.
12. 03. 2009 | 18:21

Porodni_asistentka napsal(a):

Bezvýhradně to tak fungovalo, 60 let zpátky? Nechtějte mne rozesmát. Máte snad pro to důkaz? Mimochodem, jsem zvědavá, jaké by bylo Vaše nadšení, kdybyste se mohl octnout v péči tehdejších špitálů a srovnat to s péčí dnešní. S vysokou pravděpodobností byste změnil názor.
12. 03. 2009 | 19:18

fiona napsal(a):

K předsudkům - lékař je profesionál - dostává za služby, které koná, zaplaceno a já jsem ten, kdo ho platí (prostřednictvím povinného zdravotního pojištění)... Takže podle hesla můj zákazník můj pán by se měl i chovat. tzn. nemá v práci nárok na předsudky.

pro Montu o bolestech: porodní bolesti je jen nešťastné pojmenování, kontrakce vůbec nemusí bolet. Celé je to v hlavě, pokud byste někdy chtěla porodit v souladu se svým životním stylem - pokud možno bez chemických preparátů, jestli si mohu ze své pozice matky, která dvakrát rodila přirozeně, vám něco doporučit, přestaňte se na porodní kontrakce dívat jako na bolestivé utrpení. Ano může to bolet, ale pokud se vydáte každé kontrakci vstříc jako vlně ženské síly, která umožňuje vám pustit vaše dítě do tohoto světa, pak je porod radost a ne utrpení - a pak je taky jedno, že to podle tabulek trvá dlouho. první dítě jsem rodila 14 hodin, druhé víc než 24 (počítáno od prvních pravidelných kontrakcí)a ujišťuju vás, že to poslední, co bych o tom řekla, by bylo že jsem trpěla... zkuste maminkám na sále dovolit volný pohyb. Zkuste se na ně přestat dívat jako na trpící bytosti. není rovnítko mezi rodící žena a trpící žena.

vím, že jste se nechtěla nikoho dotknout. proto jsem váš příspěvek četla znova a znova, abych i sama pro sebe rozkódovala proč mě to tak nastartovalo. jsem na tento přístup v první reakci velmi citlivá - když někdo chce někoho ukonejšit, jako kobra zajíčka. zdravotníci se nikdy nechtějí nikoho dotknout, jenže taky nikdy nechtějí dát člověku prostor pro jeho cítění. Vnímám zdravotníky (zvlášť doktory, sestřičky jsou na tom mnohem líp. a samozřejmě, že i já znám doktory, se kterými jsem v tomto za jedno a kteří se snaží sami za sebe s tím něco udělat) jako vyškolené stroje, které se brání všemu lidskému, hlavně emocím. co se třeba děje u vás v porodnici, když mimi bohužel zemře, nebo se narodí mrtvé...? stará se někdo o takovou maminku? dovolíte jí se s jejím zemřelým dítětem rozloučit - podle jejích představ? ona je ten, kdo s ním byl a teď má a celý život bude mít prázdnou náruč... nebo jen honem honem uklidíte, utrousíte něco na uklidnění a honem pryč, protože ani vám z toho není dobře. to není moc profi ani lidské... a při tom je to součást porodnické profese. ještě tu nemáme nulovou úmrtnost...

zdravotníci nás "umlátí" tím, že jsou milí a mají v ruce argumenty. nedají šanci se srovnat se situací v emoční rovině a kolikrát ani nemají rádi, když se člověk ptá, co se s ním bude dít, takže pak mají v lepším případě o kšeft postaráno psychologové a různí terapeuti, v horším případě si člověk nese trauma životem. a často stačí dobře míněná věta z úst pečujícího personálu, která se zabodne do paměti. možná by doktoři - obzvlášť v některých oborech, jako třeba zrovna porodnictví - měli nejprve studovat psychologii, nebo aspoň podstoupit přednášky na téma jednání s klientem...ne pacientem - klientem.

klystýr - ano v určitou chvíli to může být i příjemné, z těchto chvil ovšem s jistotou lze vyloučit první dobu porodní směřující ke svému závěru. a určitě je lepší si to udělat sama doma, než v nemocnici, kde je zároveň se mnou v tomto procesu několik dalších žen.
kdyby nebyli agresivní zdravotníci - a třeba jen velmi skrytě, nebylo by agresivních reakcí na ně (snad jen s výjimkou psychiatrů, což nezahrnuje porodníky)...
13. 03. 2009 | 22:31

Porodni_asistentka napsal(a):

S tím souhlasím bez výhrad. A snažím se podle toho jednat. Mimochodem, včera jsme rodili v dřepu. Mimo porodní stůl. A bez oxytocinu. Takže možné to JE.
14. 03. 2009 | 11:52

Porodni_asistentka napsal(a):

K těm mrtvým dětem - existují na to dokonce standardy, matce má být umožněno rozloučit se s dítětem, pokud si to přeje. Výborně ošetřeno je to např. na Slovensku, kde matka dostává upomínkový balíček a má možnost dítě pochovat. Pro to bych se také stavěla.
14. 03. 2009 | 11:55

fiona napsal(a):

Paráda, porodní asistentko, to je skvělá zpráva - myslím ten porod v dřepu. to mě těší, že vidíte, že to jde! Super!! Kéž takových porodů může být víc - v souladu s přáním rodící veřejnosti. Osobně se domnívám, že až dospěje "polistopadová" generace do rodícího věku, bude takových případů víc, protože tyto ženy už jsou ve velké míře vychovávány k tomu, aby se rozhodovaly o sobě samy.
I k těm nešťastným mrtvě narozeným dětem jsem ráda, že od vás čtu, že je to nějak ošetřeno... Protože stát se to může a opravdu je to citlivé a určitě nepříjemné pro všechny zúčastněné... mě kdyby se to stalo, určitě bych chtěla své miminko držet dokud sama nedospěju k tomu, že ho můžu dát pryč...
14. 03. 2009 | 15:06

Porodni_asistentka napsal(a):

Ta poloha problém není, to myslím uzná většina porodních asistentek. Kam se dají roušky je nám vcelku jedno a na těch pár minut si přidřepnout není problém. Tady konkrétně to chtělo ještě jednu osobu - tatínka, který mamku držel zezadu pod pažemi, takže spíš pro něho to bylo náročné, pro nás to vyšlo nastejno jako na porodním stole a mamka rodila poprvé, ale byla spokojená. S "psí polohou" nebo jakoukoli jinou by to bylo myslím nemlich totéž, takže nevidím důvod, proč v tom mamkám bránit :)
14. 03. 2009 | 15:57

Monta napsal(a):

Ale já si nemyslím si, že porodní bolest musí být utrpení. Opravdu je to v hlavě. Když maminka pochopí, že je to součást porodu, nestaví se k tomu negativně (ale bohužel jsou i takové, které to nechápou).
U nás se opravdu snažíme mamince umožnit, co možná nejvolnější režim a to i v případech, že jsou na oxytocinu (sprcha, vana atd. je samozřejmostí). Co se týká klystýru, tak u nás probíhá naprosto v soukromí vše, co s ženou děláme od jejího příjmu. Možná je to asi dáno i tím, že nejsme jedna z velkých porodnic. (teda, musím řící, že teď tu naši porodnici vychvaluji do nebe, ale když se zkusím podívat cizíma očima, tak se u nás opravdu všechny porodní asistentky snaží o maximální pohodu maminek).
Musím ještě podotknout, znovu jsem četla úvodní článek a hned na záčátku je o tom, jak ženy dříve rodily na poli a byly naprosto v pohodě. Myslím si, že je to i dáno naprosto jiným životním stylem. Dnes je naprosto přemodernizovaný svět a dnešní ženy, nevím jak to přesně vyjádřit, tak se nezlobte, když to bude znít zvláštně:-), jsou mnohem více "zhýčkané". Myslím to teď celkově a asi to není ten správný výraz..., samozřejmě jako všude se najdou rozdíly. K tomu jsem se musela vyjádřit.
14. 03. 2009 | 20:57

Sokrates napsal(a):

Monta, viem čo vadí Fione vo Vašich príspevkoch. Sú to niektoré vety, ktoré naznačujú, že sa tak môžete správať aj pri pôrodoch. Napríklad v poslednom príspevku ste zovšeobecnila všetky ženy. Tento prístup je priam nepriateľom procesu pôrodu. Je to tak nitěrně individuálna záležitosť, že akékoľvek aj vnútorné zovšeobecnenie profesionála vedie k jeho neprirodzenému priebehu.

Na druhej strane Vám aj rozumiem. Videl som rodičku, ktorá asi 4 hodiny pred pôrodom fajčila. :-(
16. 03. 2009 | 09:16

MS napsal(a):

Sokrates
UF
To, že něco neznám, nevím, nechci si uvědomit, nelíbí se mi apod., neznamená, že to neexistuje nebo, že se tak lidé nechovají!
Musím pracovat s tím, co je kolem mne. Předpokládat, že jen proto, že je to lékař, dělník, nastávající maminka, Róm, černoch, Číňan, apod., tak se bude chovat jinak než já? Co je to za pošetilé názory?
Žijeme ve společnosti, kde lidé mají předsudky a jen proto, že já nechci, aby je měly, tak je mít nebudou a ještě přitom všem já ty předsudky mám!? (A Vy i já je máme
:-), ne že ne :-).

Fiona
Tím, že je někdo lékař profesionál, tak není člověkem? Na které planetě žijete? Určitě na jiné než já.
To že jste se rozhodla být matkou, tak předsudky mít můžete? Vždyť chcete být (nebo už jste) matkou profesionálkou, nebo kdo jste, když máte dítě a máte za něj odpovědnost na plný úvazek?
Nechci vám ale všem kazit náladu, tudíž pěkné dny bez předsudků a začněme každý u sebe.
:-)
16. 03. 2009 | 12:42

fiona napsal(a):

MS:
Taky bych si přála, aby se lékaři chovali jako opravdoví lidé, včetně toho, že lidskému chování je vlastní zacházení s emocemi, normální člověk má emoce, dává je najevo. Lékaři, pokud dávají najevo emoce, tak naprosto neprofesionálním způsobem, který by si neměli dovolit - ano, je to profese náročná, proto každý lékař by sám pro sebe měl mít ve svém životě ošetřeno jakým způsobem uvolňovat přetlaky nahromaděné v průběhu jeho pracovního procesu. A měli by umět zacházet s tím, že v rámci jejich oboru se jejich klientům (pacientům, chcete-li) odehrávájí často hraniční a pro klienty náročné emoční situace. S tím naprostá většina doktorů zacházet neumí. Jsou výjimky, samozřejmě, většina však je na tom dost bídně. A co se týká probíraných porodů, tak opravdu zde je pro mnoho lidí z řad rodící veřejnosti tento doktorský postoj nepřijatelný.
A předsudky - jasně že je máme všichni, ale jsem-li v práci, tak je odkládám v převlékací skříňce spolu s civilním oblečením. Pokud ne, nejsem profesionál a moji klienti se nebudou cítit dobře. Taky asi nebudete chodit do krámu pro housky, kde na vás divně koukají a dávají na jevo, že jste divný/á. Bohužel, když chcete rodit přirozeně, tak většina porodníků na vás přesně takto hledí a je docela problém v naší zemi najít ty bez předsudků. Ze strany porodníků-doktorů to rozhodně není ok. I kdyby přišla na jejich pracoviště rodit žena s požadavkem, že chce rodit ve stoji na hlavě, protože četla v nějaké knížce, že to je dobrý, tak by měli být schopni jí bez jakýchkoli předsudků a předpojatostí - a dávání na jevo, že je mimo - pomoci tak nejlíp jak vzhledem k jejímu přání jsou schopni.
16. 03. 2009 | 14:51

fiona napsal(a):

Pro Montu:
k "porodním bolestem": pokud to tak opravdu vnímáte, tak je zvláštní, že je z vašeho pohledu tak důležité, aby žena (včetně někdy v budoucnu vás) porodila rychle. Já když jsem rodila, tak jsem si vychutnala každou kontrakci, pravda, při prvním porodu jsem ze začátku byla zaskočená, ale díky mojí dule jsem se v průběhu první doby vnořila do porodního procesu natolik, že když to skončilo, tak moje první hodnocení čím jsem prošla bylo - já bych chtěla ještě. Škoda, že jsme na tom s financema tak, že už asi další mimi mít nebudem - protože já bych rodila, až by se hory zelenaly - pro mě je to definitivně lepší než milování. žádná bolest nebo utrpení.
Je skvělé, že pracujete na pracovišti, které není úplná medicínská klasika. Kéž by takových bylo u nás víc. Myslím, že i z venku u vás ty porody vypadají mnohem lépe, než když je klasika - epidurál, infuze, nástřih, případně kleště, "koza" (alias porodní lůžko - promiňte všechny PA, které jste mi výše vysvětlovaly, jak je to vlastně pohodlné, jasně, kdyby něco takového bylo v autobuse tak určitě, ale k porodu - pro mě - cokoliv co ženu převaluje na záda jako brouka chrobáka s nožičkama nahoře je fuj) nebo co já vím jaké všechny ještě "ňamky". Jasně, někdy to jinak nejde, ale pokud si mohu dovolit: myslím, že většina žen může porodit hezky přirozeně - když chce - a v tom máte pravdu, dnes je jich spoustu, které ani nechtějí, nechtějí přemýšlet, vezou se s většinou a zajetým systémem "on to pan doktor něják ze mě vyndá".... je mi za ně smutno, ale když to tak chtějí... Taky se hodně žen dnes bojí přijmout svou ženskost - přijmout ten fakt, že jsou ženami a ne muži je pro hodně emancipovaných žen velkým problémem. Mám jednu takovou kamarádku - emancipovaná až na půdu, všechno přečtený do poslední drtě, samozřejmě, že chtěla porodit přirozeně, ale nedostala se přes to, aby se vevnitř smířila s tím, že je žena - a ještě že rodila v porodnici, protože komplikace přišly a bylo potřeba doktorů. Jinak dřív jak to bylo - teď o tom vyšla docela hezká knížka - Narození a smrt v české lidové kultuře - na poli se taky moc nerodilo a režim pro těhotné a rodící a šestinedělky byl velmi specifický a moc jim nedovoloval běhat s břichem po poli a už vůbec ne při porodu. To jen pan doktor Svoboda právě strašil ženy, které chtějí rodit přirozeně... A ani nepátral jak to dřív bylo. Jasně, mnohem víc umíralo žen i novorozenců a taky se mnohem víc rodily mrtvé děti, jenže mnohem víc než s vedením samotného porodu to souviselo s chudobou z toho vyplývající špatnou výživou, těžkostí života a hodně špatnou hygienou.
16. 03. 2009 | 15:26

Monta napsal(a):

Sokrates, můžete mi, prosím váš příspěvěk vystvětlit, trochu nechápu :-) Někdy mi to dýl trvá:-)
16. 03. 2009 | 16:43

Monta napsal(a):

Fiona: tu dobu beru podle toho, co říkají maminky, chtějí to mít rychle za sebou, buď některé prožívají bolesti velmi intenzivně nebo už chtějí mít miminko, co nejdříve v náručí.
16. 03. 2009 | 16:46

fiona napsal(a):

Monta:
jo, ted tomu rozumím. díky
sama za sebe můžu ještě dodat, že kolikrát je mnohem horší co se děje v šestinedělí. S ženou, s mimi, s rodinou. No tím bychom se samozřejmě dostávali mimo rámec diskuze, ale na to je doopravdy připravený asi málokdo... i těžký porod proti tomu může být vlastně brnkačka...
Jinak vám do života přeju krásný porod, podle vašich přání a přání vašeho mimi. A na pracovišti co nejvíce žen, které vědí co chtějí, zároveň jsou rozumné a připravené na porod. (jsem idealista, každýmu to nejlepší)
16. 03. 2009 | 17:40

Sokrates napsal(a):

Monta, neviem čo by som k tomu viac povedal. Niekedy to chce na porozumenie čas.
16. 03. 2009 | 23:55

Sokrates napsal(a):

Porodní asistentka "Bezvýhradně to tak fungovalo, 60 let zpátky? Nechtějte mne rozesmát. Máte snad pro to důkaz?"

Viete čo dokáže urobiť so starostlivosťou pojem domáci lekár miesto obvodný? Viete čo dokáže urobiť so starostlivosťou pôrodná asistentka, ktorá pozná mamu skôr ako tesne pred pôrodom?
Obidva prístupy riešia predsudky systémovo.

V diskusiách o pôrodoch sa dosť často objavujú dva pojmy - dôkaz a novorodenecká úmrtnosť. Prečo asi? :-)
17. 03. 2009 | 08:20

Sokrates napsal(a):

Porodná asistentka, rozosmiať Vás nechcem. Možno trochu Sokratovho - poznaj sám seba.
17. 03. 2009 | 08:24

Porodni_asistentka napsal(a):

A jak vy můžete tvrdit, že své klientky neznáme, např. z předporodních kurzů, prenatálních poraden? Evidentně spíše vy žijete ještě v socialismu, milý Sokrate :)
17. 03. 2009 | 11:56

Sokrates napsal(a):

To budem rád, keď mi napíšete, kde pôrodná asistentka je v predpôrodnej príprave so svojou klientkou a potom aj pri pôrode - tá istá pôrodná asistentka. V ktorej pôrodnici to je takto systémovo tvorené? Alebo ak klientky pripravuje kolegyňa ako si informácie o individualite rodičky podávajú? Napíšte presne ako? Napíšte mi, kde sa to takto deje, Pôrodná asistentko.
17. 03. 2009 | 16:51

MS napsal(a):

fiona

nezlobte se, ale pomalu z každého Vašeho příspěvku (a že jich tu je hodně) na mne dýchá Váš předsudek - nejčastěji k lékařskému personálu.

Jak mám věřit, že v práci umíte předsudek nechat v převlékací skříňce, když v této diskuzi to nedokážete?

Není to náhodou pouze Vaše přání?

Podle Vašich příspěvků, se dle mne, nedostatečně díváte na věc očima druhé strany a moc se Vám nechce hledat kompromis. A život není o ničem jiném než o kompromisech!

Možná by Vás z Vašich předsudků vyléčilo pár porodů strávených na sále s porodní asistentkou a lékařem.

Předsudkem ani náhodou nemyslím vyléčení z jiného názoru, i když to z mého zkratkovitého vyjadřování, může mylně vyznívat.

Vážně začněte s předsudky u sebe, ne proto abyste neprosazovala Váš pohled na porody, ale proto abyste byla v životě šťastnější.
Krátký negativní střet v porodnici s neochotným, nechápavým, zaostalým a já nevím ještě jakým personálem Váš psychický stav a stav Vašeho dítěte ovlivní minimálně. Důležitá je Vaše radost ze zdravého dítěte a Vaše štěstí, důležité je to především pro Vaše dítě.

Stav štěstí si každý vytváří sám v sobě a okolí tento pocit buď podpoří nebo zhorší, ale nevytvoří! Věřte tomu, že je možné být šťastná i za příšerných podmínek, za kterých jiní páchají sebevraždy. Štěstí je naše schopnost umět se radovat a ne schopnost okolí vytvářet radost druhým. Svým milým příjemným vystupováním jste schopna podpořit lepší přístup druhých vůči Vám, ale jedině když i ten druhý to chce. Proto Vy můžete kladně ovlivnit chování lékaře a lékař ovlivnit Vás, ale musíte chtít oba.

Omlouvám se za přednášku, za kterou jistě můj příspěvek považujete a kterou jsem si neodpustila, přestože vím, že k tomu musí dojít každý sám, svoji životní zkušeností.

Hezký den
18. 03. 2009 | 16:06

Sokrates napsal(a):

MS "Stav štěstí si každý vytváří sám v sobě a okolí tento pocit buď podpoří nebo zhorší, ale nevytvoří!"

S druhou časťou Vášho príspevku sa nedá nič len súhlasiť. Takže tu máme dve veci - profesionalita a ako ju rozvíjať a zlepšovať a vnútro ženy ako ho rozvíjať a zlepšovať.
Ak začneme hovoriť o profesionalite a diskusiu niekto preklopí smerom na ženu a ak začneme o žene a diskusiu niekto preklopí na profesionalitu, ďaleko sa nedostaneme.
Klasická zákopová vojna, kde si každý riešiť svoje boliestky.

K prvej časti sa asi vyjadrí Fiona. ;-)
19. 03. 2009 | 12:25

fiona napsal(a):

MS:
Ano, mám opravdu velmi špatnou osobní zkušenost s lékaři - gynekology. A mám jí špatnou od doby, kdy jsem byla ještě malá holka čerstvě se "rodící" do ženy. Nebudu zde popisovat detaily, bylo by to nechutné... V té době jsem každého dospělého vnímala jako dítě - otevřenost, podřízenost, poslušnost, určitá úcta, pozitivní očekávání...
Žádný gynekolog se ke mě nikdy nechoval tak, abych alespoň v jeho přítomnosti byla klidná po zkušenosti, kterou mám... Takže ano, vnímáte to správně.
Jenže vám uniká ta souvislost. To, že lékaři a obecně veškerý zdravotnický personál je ve službě lidem - pro lidi. To znamená, i kdybych nikdy já sama za sebe s tímto svým tématem nic neudělala, žádný ze zdravotníků nemá právo mi jakkoliv dávat najevo, že má vůči mě předsudky. Protože to, co se mi stalo jsem já sama osobně nijak nezapříčinila, ale bohužel to způsobilo averzi, přes kterou se mi dodnes nepodařilo se plně přenést.
No a teď "babo raď" ať dělám, co dělám, mám kvůli jednomu panu doktorovi trauma, ať řeším jak řeším, ještě jsem ho nezvládla, takže vlezu-li na gynekologii, je mi z toho zle. Takže určitě spustím řadu předsudků z řad sloužícího personálu. A teď jsme u toho - i když ty předsudky spustím (a já vím že je spustím) tak službu konající personál by jim neměl nikdy dát volný průběh... Proč? protože jsou ve službě a jsou tam pro mě. měli by vzbudit důvěru a vytvořit atmosféru, ve které se i takový případ jako já může uvolnit.
A nebudu hrát na to, že jsem extrémní případ - běhá nás po světě takových víc...
Na zbytek trefně reagoval Sokrates - taky je na to pořekadlo - potrefená husa se vždycky ozve...
Ale díky za podněty, máte pravdu ve své "přednášce". jen jsem vám chtěla nastínit, kde je kořen - pro některé ženy to opravdu není lehké přijít rodit do porodnice a může to být právě kvůli doktorům... Já jsem šťastná, že jsem mohla rodit uvolněně a podle sebe. Pod dohledem muže-porodníka bych to nikdy nemohla zvládnout. Leda až se mi podaří rozlousknout mojí blbou zkušenost. Howgh
20. 03. 2009 | 00:43

fiona napsal(a):

A k předsudkům v rámci mojí profese - profesně jsem muzikant, mojí úlohou je dobře vše zahrát a pak se hezky klanět a usmívat. No a to mi jde celkem dobře i když třeba hraní na rautu, kde mě stejně nikdo neposlouchá ve mě probouzí silnou vlnu - proč ty píp si jen cpou břicha a neposlouchají co hraju... úsměv na tváři pro tu chvíli vyloudí vědomí, že většinou je za to víc peněz. A kdyby nebylo, nešla bych hrát, nebo bych si sehnala lepší "kšeft"... tolik k předsudkům v rámci mé profese :-)
20. 03. 2009 | 01:11

MS napsal(a):

fiona
Vaše trauma je zřejmě velice silné a pravděpodobně Vám od něj může pomoci jedině profesionál a ne neosobní, zkratkovitá a často až hrubá debata na internetu. Ta Vám mnohdy trauma může jedině posílit.

Jediné co k tomu mohu říci je, že Vám přeji “bezbolestné a rychlé“ zbavení se traumatu a nám všem život v radosti bez stresových a traumatizujících zážitků.
:-)))
20. 03. 2009 | 08:46

fiona napsal(a):

Díky za reakci, svoje trauma rozhodně po internetu neřeším. Samozřejmě, že ho řeším s odborníky, ale věci nejsou tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Člověk když začne řešit jeden problém, tak za ním vidí celou řadu dalších problémů, které je taky potřeba ošetřit. To zná každý, kdo prošel nějakou terapií. Někdy to může trvat roky, než se člověk doopravdy zbaví nějakého problému. Pro mě je pro fázi, ve které se nacházím, dobrý, můžu o tom mluvit - dát vám nějaké vysvětlení proč konkrétně já mám předsudky, o kterých jsme tu psali...
A možná vám to zase naopak může pochopit, proč by profesionál předsudky mít neměl - nebo je pro tu chvíli jednání s klientem spolknout a řešit to někde jinde s někým jiným. Nikdy nevíte s čím kdo k vám přichází. A protože můj předsudek vždycky ukazuje na nějaký můj problém, ne na problém toho člověka, který ho vyvolal. Dávání najevo předsudků se vždy ve finále obrátí proti mě. Co myslíte, když byste šla na koncert a muzikanti by se tam nechovali podle vašeho očekávání, půjdete příště znova? Jenže když se doktor nechová korektně v rámci své profese, tak mě nic jiného nezbývá, než zase jít za ním, když mám problém... A to není fér. Proto by obzvláště doktoři měli být na prvním místě profesionálové - po práci ať si dělají co chtějí, ale když jsou ve službě, tak jsou meze, které překročit nemají.
20. 03. 2009 | 09:39

MS napsal(a):

Traumata řešit neumím, nejsem odborník.

Musím se přiznat, na koncertě neumím rozpoznat předsudky jednotlivých aktérů, maximálně z textu písně, ale upřímně – text písně buď už znám nebo to při atmosféře koncertu na poprvé nezaregistruji.
Vzhledem k svému věku, práci a rodině chodím především na Vámi dříve zmiňované akce – a jsem ta píp :-)) - tam se většinou bavím s přítomnými lidmi a muzika můj příjemný dojem pouze umocňuje, ale není hlavním motorem - jsem prostě ta, co se cpe, hlučně směje a neposlouchá :-).
Hlavně kvůli času pak už chodím jen na koncerty svých přátel a u nich s očekáváním mám už jasno :-).

Souhlasím, že jsou meze, které se nemají překračovat, ale to platí pro všechny.
Do této diskuze se zapojuji jen a jen proto, že mám úplně jiné osobní zkušenosti a přístup Váš a dalších mi připadá nefér.
Ano v mých dvou letech doktor nepoznal, že mám tetanus a jen díky následné péči v plzeňské nemocnici, mému očkování a jinak perfektnímu zdravotnímu stavu jsem přežila, nebo možná díky tomu nahoře, který mi dal další šanci, nevím :-)???, ano před nedávnem doktor na pohotovosti nepoznal, že mám zápal plic a bez antibiotik mne vyhodil jako simulanta - bylo mi hodně ouvej než jsem se dostala do ruky někoho povolanějšího, ano málem mi sestřičky v nemocnici zabily tchána, protože mu daly jiný lék, přestože je na to upozorňoval, že to tak nemá být, ano kdysi v porodnici na mne sestra vyjela, že musím odstříkat mléko pořádně, zmáčkla mi prso, že jsem vyletěla až ke stropu (nenáviděla jsem ji za to, ale asi jen půl dne, protože mi došlo, že je to rychlý způsob, jak zvítězit nad zánětem), ano mám plno negativních zkušeností se zdravotníky, ale ani náhodou nemohu říci to, co říkáte Vy.
Nevím proč, ale nemohu.
20. 03. 2009 | 14:15

Porodni_asistentka napsal(a):

Sokrate, pokud je mi známo, taková praxe je celkem běžná. Předporodní kursy vede 5 - 6 porodních porodních asistentek, takže nastávající maminky mají možnost zvolit si, ke komu budou chodit, a tuto PA pak vídají každý týden. Na jejich přání většina PA ráda přijde k jejich porodu, pokud si ji vyžádají. Samozřejmě často za poplatek, rozhodně ale nižší, než si účtují PA u domácích porodů. Totéž se týká, a do budoucna by mohlo i "oficiálně", poporodní péče.
Pokud jde o předávání informací o rodičkách mezi PA, buďte si jist, že ty o porodních plánech (tedy ženině představě porodu) a povaze k nim patří, ba dokonce jsou to nezřídky ty prvně sdělované.
20. 03. 2009 | 15:13

fiona napsal(a):

MS:
Každý jsme úplně jiným člověkem, každý vycházíme z jiných zkušeností a docházíme k jiným závěrům. Každému připadá nefér něco jiného.
Vy sama píšete o osobních špatných zkušenostech se zdravotníky. Přesto je vnímáte jako lidi se specifickou prací a specifickými privilegii. Hudebníci na rautu jsou tu od toho aby dotvořili atmosféru - proč tedy doktoři u porodu také jen nepřihlížejí a nezakročí jen když je doopravdy potřeba - proč musí pořád něco dělat? Vždyť porod je přirozená věc. Všichni naši předkové až do cca 2. sv.války přicházeli na svět doma a pod dohledem porodní báby či zkušenější ženy. A máte snad pocit, že bychom v té době vymírali? Proč teď, když k této práci máme v rukou super moderní způsoby jak dopředu rozpoznat nízkorizikovou rodičku je problém, když ona chce porodit přirozeně - bez zásahů - tak jako dlouhé generace žen v jejím rodě před ní? pod dohledem pouze přihlížejících lékařů? proč je to pro lékaře problém? to mi přijde, jako kdyby pro mě na tom rautu byl problém, že vy jako konzument mé služby, mě na tom rautu vnímáte jen podprahově. jako kdybych neustále vstávala od pultu a dovolávala se ticha a pozornosti... Absurdní, že? asi byste se přesunula někam dál - někam kde ta hysterka nekomanduje druhé lidi co mají a nemají dělat. Proč to samé nejde udělat v porodnici? ono když je žena přikurtovaná k superpohodlnému porodnímu lůžku, tak se jí těžko někam odchází...
21. 03. 2009 | 16:23

Sokrates napsal(a):

Porodní asistenstka : "Sokrate, pokud je mi známo, taková praxe je celkem běžná."

Kde???

Čo znamená celkem běžná? Že sa to takto odohráva v 70 percentách pôrodnic, napríklad? Alebo čo si pod týmto pojmom predstavujete.
22. 03. 2009 | 14:36

MS napsal(a):

fiona

s Vaším postojem - nikdy s ničím nebudete spokojená a nikdy v životě nebudete šťastná. Chyby hledáte pouze v druhým, sama svoje nevidíte a ani vidět nechcete. Diskuze s Vámi je neplodná a zbytečná. Jste střed světa, kolem kterého se má vše točit, Vy máte vždy pravdu.

Buďte taková, je mi to jedno, ale šťastná nebudete nikdy - pokud nezměníte svůj přístup k životu. :-(

Vůbec jste nepochopila, co jsem posledním příspěvkem napsala. Chyba může být ve mne, ale i ve Vaší sebetřednosti. Nikdo Vám nebere Vaše rození doma, ale to je nad Vaše chápání.
Jo a asi vůbec nechápete smysl rautů - nebo zase problém s Vaší sebestředností?! Je vidět, že nejenom v rození jste nepochopila situaci.

Sbohem.
23. 03. 2009 | 08:10

fiona napsal(a):

MS:
Vůbec nevíte jaký život žiju, takže ani nevíte jestli jsem nebo nejsem šťastná. Polde mých měřítek jsem šťastná. Umím své problémy řešit ke své spokojenosti a umím se s druhými lidmi srovnat k vzájemné spokojenosti.
Nejsem zastánce domácích porodů, ale přirozených porodů. Doma jsem porodila proto, že jsem věděla, že v porodnici by mne zdravotnický personál nenechal porodit přirozeně. Rodit doma mne napadlo, až když jsem viděla, že opravdu v našem dojezdovém okolí v žádné porodnici přirozeně neporodím. Byla to pro mne ta poslední možnost. Rozhodně jsem se nechtěla dostat do situace, že v průběhu porodu budu někomu neustále muset znovu a znovu opakovat, že nechci další vaginální vyšetření ani oxy ani nástřih ani oholit ani vyčistit střeva ani žádné jiné vymoženosti, s PA doma jsme si vystačili s jedním vyšetřením a s několika poslechy mimi ke konci první doby porodní... Proč to v porodnici nejde taky tak?
Z vaší reakce se domnívám, že jste prostě nebyla schopná přijmout mé srovnání profese lékaře a hudebníka. Oba dělají práci, která je důležitá pro druhé lidi. Oba velmi dlouho studují, aby tu práci mohli dělat a oba se celoživotně musí ve svém oboru vzdělávat a udržovat svou profesní úroveň. K tomu všemu platí, že muzikant, který by se ke klientům/posluchačům choval jako "hovado" si nikde ani neštkrtne. Naproti tomu lékař, který se chová ke svým klientům/pacientům jako "hovado" je v pořádku. Mě osobně to přijde nefér.
Jinak vaše výpady proti mě nebudu komentovat, napadat druhé lidi totiž opravdu nikam nevede a reagovat na to je cesta do pekel.
23. 03. 2009 | 09:59

fiona napsal(a):

ještě pro MS:
Přemýšlím, co se vás tak dotklo, že jste reagovala jak jste reagovala, a říkám si - jasně, pro lidi, kteří vnímají pana doktora jako poloboha, který zachraňuje životy, jsou moje názory irelevantní. Myslím si, že pokud někdo může "zachránit" něčí život tady na zemi, tak je to jen konkrétní člověk, jehož život "má být zachráněn". To co dělá, jak žije, jak myslí, do jaké rodiny se narodil - to vše ovlivňuje zdraví/potažmo schopnost zůstat zdravým. Myslím si, že každý člověk zodpovídá za svůj život sám. Žádný doktor neovlivní jestli někdo má odejít z tohodle světa nebo ne. A hlavně ve finále - ještě nikdo ten život tady nepřežil, všem nakonec život skončí...
No a samozřejmě je tu ve hře ještě velká neznámá, o který se lidi můžou domnívat každý sám za sebe, která do hry s největší pravděpodobností vstupuje...
Takže tak, nevnímám doktory jako spasitele světa, proto si myslím, že jejich profese není ničím výjimečná, že nemají na co být nafoukaní a ti, kteří nafoukaní jsou mi vadí - hrajou si na něco, co nejsou. Protože doktor nemá v rukou žádný jiný život než ten svůj vlastní osobní. To je z čeho vycházím při hodnocení lékařského stavu. A když narazím na "spasitele světa" tak si akorát pomyslím, že komunikace bude náročná, pokusím se dostat informace, které potřebuju pro danou chvíli a příště vyhledat někoho jiného. Plus je nutno podotknout, že lékaře potřebuju jen k preventivním účelům a neočekávaným nehodám (prstíky dětí ve dveřích apod.)
23. 03. 2009 | 10:45

MS napsal(a):

Proč reaguji, tak jak reaguji, protože jsem se špatně vyspala, omlouvám se, a protože neumím s Vámi diskutovat tak, abyste mne chápala.

Je to pravděpodobně dáno naším naprosto odlišným pohledem na svět.

Každý člověk je “boží stvoření“ tzn. ke každému člověku přistupuji jako k “polobohu“.
Něčí práce s sebou nese větší jiná menší zodpovědnost, ale to neznamená, že něčí práce není potřeba.
Pokud jste chtěla říci svým “polobohem“ toto. Pak ano, dle mého, lékař má daleko větší zodpovědnost, při své práci, než hudebník a i daleko větší zodpovědnost než např. já. Já svou chybou způsobím pouze finanční ztráty nikoliv ztráty na životech. Proto souhlasím a i vyžaduji, u lékaře, jeho rozhodnutí, pokud je na straně mé bezpečnosti, i když to není nevyhnutelně nutný zákrok, a nemíním chodit na koncert hudebníka, který není příjemně naladěn, protože za hudebníkem jdu, aby mne pobavil, k doktorovi jdu, aby mne vyléčil, pokud mne u toho lékař ještě pobaví – je to pouze plus k jeho profesi, ale ani náhodou to není moje prvotní očekávání.

Proto přenechávám pole k diskuzi jiným. Já s Vámi diskutovat neumím, promiňte, neumím. Máme každá jinou představu pod stejnými slovíčky nebo prostě jsme každá z jiného těsta :-).

Nashledanou příště pod jiným blogem či článkem.
23. 03. 2009 | 13:33

Porodni asistentka napsal(a):

Fiono, Vy nemáte nejmenší ponětí o zodpovědnosti, která se za povoláním zdravotníka skrývá!!! Srovnávat lékařství s uměním je trochu mimo realitu.
Sokrate, opravdu mne nedonutíte, abych řekla kdo a odkud jsem. Udělala jsem to jednou a zlostné reakce a obtěžování lidí vašeho typu rozhodně víckrát podstoupit nehodlám. Zaručuji se vám ale, že taková řada porodnic JE.
23. 03. 2009 | 20:55

fiona napsal(a):

MS:
Nemyslím, že bychom se vzájemně nechápali, spíš bych řekla, že naše rozdílné pohledy v nás vzbuzují emoce, které nemusí být úplně libé.
"polobohem" myslím lidi, kteří sami sebe vnímají jako nadřazené nad druhé, případně jsou tak vnímáni druhými lidmi, i když tak sami o sobě nesmýšlejí.
Kvůli financím se lidi zabíjejí - sami sebe, druhé, takže finanční ztráta pak může způsobit i ztrátu na životě...

pro MS a porodní asistentku:
Každá práce sebou nese míru zodpovědnosti. Především za to, aby člověk věděl, že opravdu udělal to nejlepší, co udělat mohl. Pokud se nějaká profese týká druhých lidí, tak ten, kdo ji provádí, by neustále měl zjišťovat, že to, co dělá je také žádané od toho komu/pro koho to dělá.
Ano, v tomto to hudebníci (umělci) mají jednodušší - když někdo nechce to, co dělají, tak to poznají velmi rychle (shnilé rajče na nástroji, případně prázdný účet v bance a podobně). Zdravotníci musí být buď velmi empatičtí (v míře, která už by asi nebyla v lidských možnostech), nebo musí neustále se svými klienty komunikovat - vysvětlovat, ptát se, informovat, nebo tuto stránku profese prostě zanedbají... Zdravotníci přece nenesou odpovědnost za moje zdraví (natož život) - za ničí zdraví nenesou odpovědnost, tu má každý jen a jen sám za sebe (případně za své děti, než jim je 18). Je chyba nemocných lidí, že si myslí, že lékaři mají za ně odpovědnost - lékaři se jim pouze mohou snažit pomoci, aby se vyléčili (oni sami - jak už samotná rodná řeč napovídá). A je mi líto lékařů, kteří tu odpovědnost na svá bedra berou, to musí být tíha strašlivá.

Jinak chyby přece dělá každý, i lékaři - popravdě řečeno, mě osobně přijde, že když si někdo stěžuje, že se "doktorům nepodařilo někoho zachránit", že je mimo mísu - doktoři prostě nemůžou za to, že to někdo při operaci nebo po úraze vzdá. Vlastně kdyby doktoři nevěděli, jak vyoperovat slepý střevo(například), tak by ten člověk stejně asi nepřežil, ne? Takže stejně je to na tom daném člověku - měl by žít tak, aby zánět slepáku (například) neměl... Blbý je, když lékaři začnou zasahovat tam, kde by bylo možná lepší nic neřešit... No a jsme zpátky u porodů - protože tenhle proces je přirozený. Sto procent našich předků až někde do půlky minulého století se narodilo přirozeně - jinak to dřív ani nešlo - a protože tu teď jsme, tak to znamená, že naši předci se narodili, vyrostli a úspěšně zplodili a porodili další a další generace - až k Adamovi a Evě nebo ke zvířátkům, která kladou vejce - jak kdo chce. Vím, že tohle téma je těžký, jen bych byla ráda, kdyby ve všech českých porodnicích bylo možné porodit i přirozeně - v kleče, ve dřepu, bez léků. Ne aby tak rodily všechny ženy, ale ty, které to tak chtějí, aby OPRAVDU mohly. Protože jestli vy, porodní asistentko, máte to štěstí, že pracujete na osvíceném pracovišti, vězte, že jich je v naší zemi málo.
23. 03. 2009 | 22:51

Sokrates napsal(a):

Porodní asistentka "Sokrate, opravdu mne nedonutíte, abych řekla kdo a odkud jsem. Udělala jsem to jednou a zlostné reakce a obtěžování lidí vašeho typu rozhodně víckrát podstoupit nehodlám. Zaručuji se vám ale, že taková řada porodnic JE. "

V žiadnom prípade Vás nechcem do ničoho nútiť. Ak hovoríte o rade pôrodnic, tak ich tu napíšte a bude to. Ak ich bude rada, tak nikto nebude vedieť, odkiaľ ste Vy. To je jednoduché, nie? Stačí napísať zoznam pôrodníc kde podľa Vašich slov:

1. Předporodní kursy vede 5 - 6 porodních porodních asistentek,

2. takže nastávající maminky mají možnost zvolit si, ke komu budou chodit,

3. a tuto PA pak vídají každý týden.

4. Samozřejmě často za poplatek, rozhodně ale nižší, než si účtují PA u domácích porodů. Totéž se týká, a do budoucna by mohlo i "oficiálně", poporodní péče.

5. Pokud jde o předávání informací o rodičkách mezi PA, buďte si jist, že ty o porodních plánech (tedy ženině představě porodu) a povaze k nim patří, ba dokonce jsou to nezřídky ty prvně sdělované.
24. 03. 2009 | 21:54

MS napsal(a):

fiona

Pořád nechápu Vašeho poloboha. Jak definujete slovní spojení "lidi, kteří sami sebe vnímají jako nadřazené nad druhé,"? Neumím si pod tím nic konkrétního představit. Neznám žádného lékaře, o kterém bych, ve svém vnímání nadřazenosti, mohla říci, že se chová nadřazeně.

Dle Vámi zavrhovaných odborníků - výživa je u zánětu slepého střeva důležitá - jako je důležitá u většiny nemocí, ale budete-li se snažit sebevíc, žádná dieta Vás před zánětem slepého střeva spolehlivě neuchrání, protože ve většině případů je příčina zánětu neznámá a nepředvídatelná. Do dnešní doby se vlastně neví, na co máme slepé střevo, jen víme, že pokud se odstraní dětem do dvou let věku, tyto děti zemřou.

Je pravdou, že do velké míry jsem za svůj zdravotní stav odpovědná já, ale jsem zvědavá, jakou odpovědnost budete cítit za svůj zdravotní stav Vy, až Vám v nemocnici odoperují levou ledvinu místo pravé, podají či v ordinaci předepíší léky pro Vás zdravotně nepřijatelné (třeba až smrtelné) …., mohla bych pokračovat, ale proč?

Jako se rodili generace přirozeně, tak už se rodí další a další generace , dle Vás, “nepřirozeně“. – Moje matka, já a mé děti jsme toho důkazem. Musím říci, že kdybych se konkrétně já nenarodila ve standardním zdravotnictví roku 68, zemřela bych a žádnou další generaci bych nezplodila. Pokud mi chcete tvrdit, že je to proto, že mne moje matka nerodila v porodnici přirozeně, tak to vážně tím nebylo :-).
25. 03. 2009 | 21:00

fiona napsal(a):

MS:
nevím jak víc přiblížit "doktora poloboha", pokud to nechápete, možná proto, že sama žijete v této představě.

Neodsuzuju odborníky, naopak, tvrdím, že by si každý odborník měl umět držet hranici své profese, dělat svou práci a nepřekračovat předem jasně vymezenou oblast, kterou ta která profese má.

Jsem zodpovědná za svůj zdravotní stav - a pokud své tělo svěřím do rukou doktorům, kteří něco zvrtají - jak píšete, je to opět moje odpovědnost, že jsem to dopustila. Výměna nesprávné ledviny je samozřejmě extrém, ale popravdě řečeno, kdyby nebylo doktorů, nebylo by v tu chvíli ani mne. Jaká stížnost? na co? na to že se snažili a zvorali to? možná jsem měla šanci dopředu s nimi komunikovat a zjišťovat co jsou zač a včas zjistit, že to jsou nepořádníci, kteří nemají správný profesní přístup a mohla jsem se obrátit se svým problémem na jiné doktory, ale neudělala jsem to - můžu to stejně dobře vyčítat sama sobě.

Ano, jsou generace, které přichází na svět "nepřirozeně" co to udělá s genotypem příštích pokolení nikdo netuší. Ale jak jsem psala - není v pořádku, že jsou matky, které chtějí rodit přirozeně a v porodnici jim to personál neumožní. Ať si ostatní rodí třeba jenom císařem, ale kdyby v tomto státě existovala jedna jediná těhotná, která by chtěla porodit bez léků a podle pocitů svého rodícího těla, pak lékaři porodníci mají povinnost jí to takto umožnit. pokud jí to tak neumožní (budou jí nutit na lůžko, za účelem vyšetření, udělají nástřih, atd. atd.), tak je to neklamná známka toho, že principy v našem státě nejsou demokratické, ale totalitní....
26. 03. 2009 | 10:09

MS napsal(a):

fiono

vážně už nevím, co říci.

Možná já nechápu Vašeho poloboha proto, že se jako polobůh ani náhodou necítím a protože se snažím ke každému člověku přistupovat s úctou.

Možná, že Vy vidíte u lékařů nadřazené chování, protože v danou chvíli Vás právě oni vrací do reality, tzn. naznačují Vám, že Vy tím polobohem také nejste.
A proč to dělají, ne protože jsou namyšlení, ale protože Vás léčí, mají za Vás odpovědnost, protože složili přísahu a snaží se ji i ve Vašem případě dodržet.

Možná, že odpovědnost za lékařský zákrok nesete Vy sama, ale věřte, že právní předpisy ČR (a nejen ty, ale i celého vyspělého světa) říkají něco úplně, ale úplně jiného než VY :-).
26. 03. 2009 | 10:38

fiona napsal(a):

MS:
ano, předpisy říkají mnohé věci...
také třeba to, že je nebezpečné, aby novorozeně opustilo porodnici dříve než po 72 hodinách - a světe div se, v tu chvíli jsou v rozporu s realitou:-)

Pro mne je to tak, že za svoje zdraví si odpovídám vždy sama. A až mi v nemocnici vymění blbou ledvinu, určitě zase začnu sama u sebe - co jsem ve svém životě mohla udělat líp, abych nedopadla jak jsem dopadla. třeba začnu přemýšlet, proč jsem začala mít ledvinu nemocnou a proč jsem to nechala dojít až k operaci a "výměně" ledviny... A rozhodně nebudu obviňovat doktory. Vždyť oni přeci dělají to nejlepší, co můžou, ne? Přeci si vážím jejich vzdělání. Svěřit se jim dobrovolně do péče a pak si ně stěžovat - to bych jim moc úcty a respektu neprojevovala... Aspoň podle toho, jak to vnímám za sebe...

Ani si nemyslím, že by mě lékaři léčili. Léčím já sama sebe na základě jejich doporučení, která mohu a nemusím přijmout a poslechnout.

Samozřejmě, že se jako polobůh necítíte a já se tak taky necítím (ač to naznačujete), ale z toho co tu píšete mám pocit, že tak vnímáte doktory... Možná by se to dalo přirovnat k tomu, že "polobůh" je někdo, komu projevujete takovou úctu a respekt, že v jeho přítomnosti zapomínáte, že jste na tomto světě sama za sebe a bezvýhradně se oddáváte jeho péči ať je jakákoliv.
26. 03. 2009 | 22:11

MS napsal(a):

fiona

Víte, co se skrývá pod pojmem právní předpis? Z Vaší odpovědi je nad slunce jasné, že nevíte.

To o čem hovoříte Vy – o 72 hodinách – to není právně závazný předpis! Je to pouze doporučení MZ.

Určitě byste si měla přečíst odpovědi na otázky - viz. můj odkaz. Otázky zodpovídají lidé z ligy lidských práv, tak si to nezaujatě prostudujete a pochopte, co, proč a hlavně jak!
Pak snad už nebudete vypouštět do éteru takové nesmysly, jaké zatím vypouštíte.

http://www.ferovanemocnice....
26. 03. 2009 | 22:49

fiona napsal(a):

Víte paní MS, prostě si myslím, že směrnice (předpis a i právní předpis) se může mýlit. Stejně jako pan doktor se může mýlit. Protože je člověk a protože všechny možné směrnice a předpisy také vytvořil člověk. Do éteru pouštím své názory, doufám, že na to člověk má v demokratickém státě nárok. Nepřemlouvám vás, abyste si myslela to samé co já, neurážím vás, pouze jsem se snažila vám přiblížit co si myslím a proč si to myslím. Protože jsem viděla, že vás mé názory zaráží. Takže opravdu nechápu proč se snažíte ze mě dělat hlupáka...?
Protože se vám nelíbí co si myslím? Nebylo by férovější to napsat na rovinu? Nebo podle vás si musíme být všichni v názorech rovni...? Myslela jsem, že tato doba už v Čechách skončila...
27. 03. 2009 | 15:35

MS napsal(a):

fiona

doopravdy se z Vás nesnažím udělat hlupáka, toho hlupáka si ze sebe děláte maximálně Vy sama.

Všichni se mýlíme, já i Vy, a nejenom v této diskuzi.

Právní předpisy jsou nedokonalé, protože jsou produktem omylných lidí, ale musí se dodržovat.

Protože žijeme v demokracii, máme možnost nedokonalé předpisy změnit (volby, návrhy poslancům,….).

Ale demokracie je vláda “většiny“ a moje práva končí tam, kde začínají práva toho druhého.
Takže se navzájem silně omezujeme a málokdy protlačíme právě ten svůj pohled na svět. Musíme hledat kompromisy, tak aby zůstala “svoboda“ každému – tzn. nikdy si nemůžeme myslet, že bude vše podle našeho, protože pak jsme neustále nespokojení, mrzutí - prostě hnusní. A ani sluníčko nám náladu nezvedne :-).

Do éteru můžete šířit, co chcete, nikdo Vám to zakázat nemůže a ani nechce, ale zároveň Vám každý může říci, že Váš názor je špatný, hloupý, prostě s Vámi nesouhlasit a hlavně v internetových diskuzích je na Vás i hnusný, vůbec Vás nešetří. Nezná Vás a taky není zrovna dobře naladěn, když zjistí, že někdo je – dle jeho soukromého názoru, ověřeného jeho praxí - úplně vedle.

Diskutuji s Vámi, protože mám jiný názor a nejsem přesvědčena, zda je či není správný.
Ale diskuze, kterou se mnou vedete, kdy mluvíte o namyšlenosti lékařů, o jejich neschopnosti, neochotě mě připadá scestná a namyšlená.

Dle mého snažila jsem se Vám několikrát naznačit, že to nemusí být vždy tak jednoznačné, jak tvrdíte, že nikdy není nic jen bílé nebo černé.
Ale Vy ne, tvrdila jste neustále nepravdy, tak jsem Vám ty Vaše nepravdy naservírovala na podnose, aby Vám to došlo.
Vy pokud chcete můžete udělat to samé a samozřejmě, že jste to udělala – a ne jednou.

Zda moje chování je nebo není korektní jednání, to posuzujete hlavně Vy. Vám se zdá nekorektní.
Dobře souhlasím s Vámi, ale je Vaše chování korektní? (Teď nemyslím vůči mne, já mám z práce, kdy musím jednat s různými lidmi, kteří hlavně až na výjimky jsou vždy proti mně, protože je nutím dělat věci, které jim přináší min. víc práce – kachní žaludek, jak mi již několikrát různí diskutéři pod jinými blogy vyčítali.)
29. 03. 2009 | 16:39

fiona napsal(a):

MS:
Děkuji vám za tento váš komentář. Ten je super a v pohodě. Poučný, logický a pravdivý.
Nejspíš tuto diskuzi beru moc vážně. Porody jsou pro mě v hloubi duše velmi silným tématem. Nesedí mi aktivní role doktorů u porodu a protože doktory vlastně mimo preventivní prohlídky a očkování ve svém životě nepotřebuju a nevyužívám jejich služeb, tak je to pro mě obrovským kontrastem - proč bych je měla potřebovat u porodu, který je přirozenou fyziologickou součástí života zdravé dospělé ženy? Zaráží mě, že většina lidí ke svému životu doktory potřebuje a porod bez vnímají jako velmi ohrožující.
Spíše než nespokojená jsem divící se, jak velmi odlišně tuto sféru života vidím. Tím, že jsem porodila své druhé dítě doma, se ten kontrast mezi mnou a většinou tak prohloubil a zviditelnil, že zkrátka pátrám proč jsem tak daleko. A jen se divím a divím na co přicházím... Jako kdybych si uvědomila,že kolem mě je spoustu marťanů, o jejichž životě a životních postojích nic nevím. Někdy se toho lekám, zároveň je to obohacující, protože ledacos dělají ty marťani velmi prakticky, ovšem mnohé taky dělají ke své škodě. Ale vypadá to, že chci-li marťanům říct, že jim jejich zvyky škodí, je lepší počkat, až se sami zeptají a nic jim nenutit. V čemž v této diskuzi jsem někdy korektní nebyla. Taky jsem k tomu došla až teď... Díky vám :-)
30. 03. 2009 | 00:41

MS napsal(a):

Díky mne určitě ne. :-)

Přeji Vám, abyste pořád k životu doktory nepotřebovala. :-)
30. 03. 2009 | 17:21

Iva2 napsal(a):

Počítám měsíce....poslední blog v září ??? Že ona je těhotná ! :)))
12. 04. 2009 | 20:10

Rostislava napsal(a):

Rozhodně jsem se taktéž zamýšlela, co se stalo, že nebyl napsán novější článek autorky blogu. Přemýšlela jsem, že buĎ 1) totálně jí diskuse znechutila- což je méně pravděpodobnější varianta 2) že by někam jela - ale to vždycky předem oznámila 3) nemá na články čas- buď nový přítel nebo těhotenství.... Kdo ví...
13. 04. 2009 | 14:43

Šmoulinka napsal(a):

Jen ať porodí. Doma, samozřejmě! Za ty blafy, co píše, by ji do špitálu ani neměli pustit!
17. 04. 2009 | 18:19

Poledra napsal(a):

mám tip na super soutěž – Hamánek TV (http://www.hamanektv.cz). Vítěz si zahraje v TV spotu, navíc je tam spousta cen
05. 05. 2009 | 19:37

Studentka napsal(a):

Dobrý den,
jsem sice ještě studentka porodní asistence, ale za měsíc státnicuji, takže nějaké zkušenosti z praxe už mám. Nemůžu je zřejmě srovnávat s výše uvedenými, ráda bych ale řekla svůj názor.
Jsem všema deseti pro přirozený porod! Nikoli ale v domácnosti - to nemocniční podmínky by se měly zlepšit. Pro mne osobně byly nejednou velkou desiluzí, bohužel.
Tak například: viděla jsem mnohokrát, že se ženám podává Oxytocin, jen proto, že uváděly, že mají mírné či snesitelné bolesti, případně že bolesti nemají. Netvrdím, že porod je bezbolestný, samozřejmě, ale proč proboha, když ho žena snáší lépe, než je zvykem, se na to pohlíží automaticky jako na něco patologického (Není bolest = to je špatně, píchneme Oxytocin). Psychika sehrává obrovskou roli ve snášení bolesti, to zdravotníci vesměs ignorují.
Chování zdravotníků k nastávajícím maminkám vesměs hodnotím jako milé, ale bohužel je pravdou, že je milé v rámci zaběhnutého stereotypu a rutiny. Na psychiku, autosugesci, vegetariánství, životní principy označované jako "alternativní" a podobně je nahlíženo jako na "ptákoviny", a to se mi nelíbí! Medicína by s nimi měla jít ruku v ruce, ne se jim snažit konkurovat. Jelikož dokud toto ve své aroganci její představitelé nepochopí, ženy si BUDOU přát rodit nebezpečně, rodit doma...a já je naprosto chápu!
08. 05. 2009 | 11:30

Bisnis Online napsal(a):

Sir Zach, glad to see you here again and thank you for the compliment. Turn this is not always pleasant discussion in an Internet dating is really great idea!
04. 06. 2009 | 01:22

omega watches napsal(a):

my good friend is birthday!what present is my give? i worryied!omega watches is good choice by the salespeople introduced.when my friend to see i give her omega watches,her shouting and saying that is the best gift to today.she is very like this watches.http://www.omegawatchessale...
29. 06. 2009 | 09:45

replica watches napsal(a):

Come here to see ,do not miss .there have replica watches ,rolex watches and so on .replica watches .rolex watches available Now. come on ! quickly!
http://www.omegawatchessale...
02. 07. 2009 | 06:44

Louis Vuitton napsal(a):

Dle mého snažila jsem se Vám několikrát naznačit, že to nemusí být vždy tak jednoznačné, jak tvrdíte, že nikdy není nic jen bílé nebo černé.
Ale Vy ne, tvrdila jste neustále nepravdy, tak jsem Vám ty Vaše nepravdy naservírovala na podnose, aby Vám to došlo.
Vy pokud chcete můžete udělat to samé a samozřejmě, že jste to udělala – a ne jednou.

Zda moje chování je nebo není korektní jednání, to posuzujete hlavně Vy. Vám se zdá nekorektní.
Dobře souhlasím s Vámi, ale je Vaše chování korektní? (Teď nemyslím vůči mne, já mám z práce, kdy musím jednat s různými lidmi, kteří hlavně až na výjimky jsou vždy proti mně, protože je nutím dělat věci, které jim přináší min. víc práce – kachní žaludek, jak mi již několikrát různí diskutéři pod jinými blogy vyčítali.)
03. 07. 2009 | 11:30

replica bags napsal(a):

A pair of Jimmy Choo philosophy is to build practical and luxury accessories, a complete underestimation of the quality and look forward to. Pay great care and detail, whether shoes or handbags. Elegant movie stars and celebrities have found wearing a pair of Jimmy Choo bag, gorgeous in many occasions.These materials are carefully selected from the best in the world. http://dailyreplica.com
04. 07. 2009 | 04:49

tiffany jewelry napsal(a):

že to byl hazard. Straší mě tedy takhle zpětně ten systémem podporovaný a jediný uznaný způsob porodu v "bezpečí" kachlíků a převážně mužských autorit, které vás odrodí, i kdyby vaše tělo nechtělo.
22. 07. 2009 | 15:42

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
06. 08. 2009 | 08:19

oiouy napsal(a):

<em>
<p><b><font size="3" color="#c0c0c0">
<a target="_blank" href="http://www.htoof.com/vb">منتديات</a>
<a target="_blank" href="http://www.htoof.com/vb/f46/">توبيكات</a> جديدة وحصريه
ومريت على قسم كول فيه <a target="_blank" href="http://www.htoof.com/vb/f67/">صور
ماسنجر </a>و <a target="_blank" href="http://www.htoof.com/vb/f71/">رموز ماسنجر
</a>وحتى <a target="_blank" href="http://www.htoof.com/vb/f68/">خلفيات ماسنجر
</a>و <a target="_blank" href="http://www.htoof.com/vb/f68/">ثيمات ماسنجر </a>
موجوده وللي يحبون الكوره فيه
<a target="_blank" href="http://www.htoof.com/vb/f52/">تغطيات رياضية </a>وفيه
<a target="_blank" href="http://www.htoof.com/vb/f49/">اخبار رياضية </a>وعجبني
بعد قسم الرسائل فيه <a target="_blank" href="http://www.htoof.com/vb/f65/">رسائل</a>
كول و <a target="_blank" href="http://www.htoof.com/vb/f22/">برامج للجوال </a>و
<a target="_blank" href="http://www.htoof.com/vb/f22/">ثيمات للجوال </a>و
<a target="_blank" href="http://www.htoof.com/vb/f22/">العاب للجوال </a>كلها
حصلتها واممممم بالنسبة للبنات حدث ولاحرج فيه
<a target="_blank" href="http://www.htoof.com/vb/f27/">فساتين</a> خفق و
<a target="_blank" href="http://www.htoof.com/vb/f27/">ازياء</a> جديدة لافضل
المصممين و <a target="_blank" href="http://www.htoof.com/vb/f58/">ديكور</a>
للمنزل و <a target="_blank" href="http://www.htoof.com/vb/f40/">اطباق</a> و
حلويات وقسم عن <a target="_blank" href="http://www.htoof.com/vb/f41/">صحة
الانسان</a> وجمال الجسم و <a target="_blank" href="http://www.htoof.com/vb/f70/">
العناية بالبشره</a> وللي يحبون الخواطر والشعر فيه
<a target="_blank" href="http://www.htoof.com/vb/f57/">خواطر</a> حزينه وخواطر
شوق تعبجكم و <a target="_blank" href="http://www.htoof.com/vb/f13/">قصص</a> للي
يحبون القصص والاقسام الترفيهه قسم الصور مميز
<a target="_blank" href="http://www.htoof.com/vb/f16/">صور</a> روعه واغلبها صور
جديدة وغريبة ومضحكة وللبنوتات الصغار فيه
<a target="_blank" href="http://www.htoof.com/vb/f76/">العاب </a>طبعا
<a target="_blank" href="http://www.htoof.com/vb/f76/">العاب بنات</a> يحبها
قلبكم نجي للتصميم وعشاق الفوتوشوب فيه
<a target="_blank" href="http://www.htoof.com/vb/f59/">صور للتصميم </a>و
<a target="_blank" href="http://www.htoof.com/vb/f59/">فلاتر</a> و
<a target="_blank" href="http://www.htoof.com/vb/f59/">فرش</a> تحبها قلوبكم و
<a target="_blank" href="http://www.htoof.com/vb/f21/">برامج</a> حماية و
<a target="_blank" href="http://www.htoof.com/vb/f45/">بلوتوث</a> جديد واللي
يحبون الاناشيد فيه <a target="_blank" href="http://www.htoof.com/vb/f75/">اناشيد</a>
اطفال واسلامية جديدة نجي لأهم شي
<a target="_blank" href="http://www.htoof.com/vb/f18/">سيرة الرسول </a>صلى الله
عليه وسلم <a target="_blank" href="http://www.htoof.com/vb/f44/">وسيرة الصحابة
</a>و <a target="_blank" href="http://www.htoof.com/vb/f2/">اذكار</a> وادية
موجوده الله ينفعنا بها وبس</font></b></p>
</em>
21. 08. 2009 | 05:33

omar7 napsal(a):

[url=http://vb.5b5b.com/f113/][b]ثيمات[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/f18/][b]نغمات[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/f192/][b]رسائل[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/][b]جوال[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/f12/][b]برامج[/b][/url]
[url=http://www.arab-photos.net/][b]صور[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/f17/][b]مقاطع بلوتوث[/b][/url]
[url=http://www.arab-movies.net][b]افلام[/b][/url]
[url=http://www.arab-games.com][b]العاب[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/f43/][b]كورة[/b][/url]
[url=http://www.sh8d.com/][b]دردشة[/b][/url]
[url=http://www.newn2r.com/][b]نيونار[/b][/url]
[url=http://www.trgmh.com/][b]ترجمة[/b][/url]
[url=http://vb.sh8d.com/][b]منتدى[/b][/url]
[url=http://www.galiti.com/][b]شات[/b][/url]
[url=http://www.3atboha.com/][b]شات[/b][/url]
[url=http://www.re44re.com/][b]دردشة كتابية[/b][/url]
[url=http://www.skkkr.com/][b] شات سكر[/b][/url]
31. 08. 2009 | 18:41

replica watches napsal(a):

Moc má vždycky tendenci si svou nadřazenost uchovat i ve změněných podmínkách a také tvářit se jako jiný typ vztahu.Edukace představuje značnou část náplně naší práce (resp. by alespoň měla). Samozřejmě nikomu nic nevnucuji...
07. 09. 2009 | 05:43

Printer Service Manual napsal(a):

Mezi emotivními výroky o udušených kojencích a krvácejících matkách zapadne oprávněná kritika českého porodnictví velmi snadno.
10. 09. 2009 | 00:31

aion cd key napsal(a):

Tons of cheapest aion cd key with fast delivery is ready at gamevive for you now. Meanwhile, we are also offering professional and safe aion time card here. Place an order and go to have a fun in the game soon.
16. 09. 2009 | 08:57

ugg boots napsal(a):

Ugg classic cardy imagination is more important than ugg boots knowledge .ugg lo pro button ? knowledge is power .The empty vessels make the greatest ugg bailey button sound . and gladly would learn , and gladly teach . Better be unborn than untaught,for ignorance is the root of misfortune.Genius17 without ugg knightsbridge education is like silver in the mine. http://www.love-ugg.com/
13. 10. 2009 | 17:26

ugg australia napsal(a):

Genius only means hard-working all one"s ugg bailey button life . I have nothing to offer but blood , toil tears and sweat .ugg australia man errs so long as he strives. ugg classic cardy life is the ugg boots art of ugg knightsbridge drawing sufficient conclusions from insufficient premises.
http://www.bayuggs.com/
13. 10. 2009 | 19:06

Iva2 napsal(a):

Zachu, tohle co předvádíte je pouhá demagogie. Stačí vnést trochu logiky do placení a neplacení a do důvodů proč vlastně je tak modní si platit jakési duly a Zach hned vydírá.....Ne, mám hezký život a jsem vděčná, že mi nebyl amputován pud sebezáchovy :) Jakápak žluč.....tomu co tak nenávidíte se říká zdravý rozum....žlučovitej Zachu :)
15. 10. 2009 | 15:42

manikůra a modeláž nehtů napsal(a):

Je to jako vždycky. Jakmile někdo začne kritizovat systém českého porodnictví, vytáhnou lékaři ten nejsilnější kalibr.
15. 10. 2009 | 20:27

timberland uk napsal(a):

Buy cheap timberland boots expericence is not what happens to a timberland roll top man; it is what a timberland 6 boots man does with what happens to him. timberland boots sale online experience is the child of thought , and thought is the child of action. We cannot learn men from mens timberland chukka books. http://www.timberlandsou.com/
17. 10. 2009 | 05:59

ajuan napsal(a):

here i want recommend you a good site with a lot of beautiful handbags there [url= http://www.replicahandbagso...] replica handbags [/url] such as Gucci Louis Vuitton handbags.<a href="http://www.replicahandbagso...">replica handbags</a> every women's dream .
22. 10. 2009 | 10:23

Nokia 8800 napsal(a):

Mistakes are an essential part of buy cheap nokia n95 education. Neither beliver nor reject anything, because any other nokia 6300 person has rejected of believed it . Bose in-ear headphones heaven has given you an apple touch mind for judging truth and error, Use it nokia 8800 arte. http://www.leadsoftstore.com/
23. 10. 2009 | 09:01

replica rolex napsal(a):

<a href="http://www.topewatch.com"><strong>Replcia Watches</strong></a>
<a href="http://www.topewatch.com/da..." ><strong>Rolex DateJust </strong></a>
<a href="http://www.topewatch.com/da..." ><strong>Rolex Day-Date</strong> </a>

<a href="http://www.topewatch.com/gm..." ><strong>Rolex GMT</strong></a>
<a href="http://www.topewatch.com/su..." ><strong>Rolex Submariner</strong></a>
<a href="http://www.topewatch.com/ya..." ><strong>Rolex Yacht Master </strong></a>

<a href="http://www.topewatch.com/da..." ><strong>Rolex Daytona</strong></a>
<a href="http://www.topewatch.com/ex..."><strong>Rolex Explorer</strong></a>
<a href="http://www.topewatch.com/ex..."><strong>Rolex Milgauss</strong></a>
<strong><a href="http://www.topewatch.com/be..." >Breitling Bentley</a></strong>
<strong><a href="http://www.topewatch.com/co..." >Breitling Colt</a></strong>
<strong><a href="http://www.topewatch.com/na..." >Breitling Navitimer</a></strong>
<strong><a href="http://www.topewatch.com/av..." >Breitling Avenger</a></strong>
11. 11. 2009 | 14:05

uggclassic napsal(a):

<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Bailey Button</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ch...">UGG Christmas Special Offer</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Classic Crochet</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Ugg Lo Pro Button</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/bl...">UGG Locarno</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Mayfaire Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG New Style</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Tall Stripe Cable Knit</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Women's Classic Argyle Knit</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Women's Coquette</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Mini Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Ugg Women's Rainier</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Tall Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Sundance</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Cardy boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Nightfall</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Ultra Short</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Ultra Tall</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Short Boots</A><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots sale</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">classic ugg boots</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">classic tall ugg</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">ugg short</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg sale</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots uk</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg uk</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots</a><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Tall Ugg Boots</A><BR>
28. 11. 2009 | 11:15

wowbootsuggs napsal(a):

<a href="http://www.wowboots.com/ugg..."><strong> Mayfaire Ugg boots</strong></a>,<a href="http://www.wowboots.com/"><strong>Ugg sale</strong></a>,<a href="http://www.wowboots.com/"><strong>Ugg Boots sale</strong></a>, <a href="http://www.wowboots.com/ugg..."><strong>UGG Knightsbridge</strong></a>,<a href="http://www.wowboots.com/ugg..."><strong>UGG Button Boots </strong></a>,<a href="http://www.wowboots.com/ugg..."><strong>UGG Knit Boots</strong></a>,<a href="http://www.wowboots.com/ugg..."><strong>Ugg Cable Knit Boots</strong></a>,<a href="http://www.wowboots.com/ugg..."><strong>UGG Classic Cardy</strong></a>,<a href="http://www.wowboots.com/ugg..."><strong>UGG Classic Crochet</strong></a>,<a href="http://www.wowboots.com/ugg..."><strong>UGG Classic Mini</strong></a>,<a href="http://www.wowboots.com/ugg..."><strong>UGG Classic Short</strong></a>,<a href="http://www.wowboots.com/ugg..."><strong>UGG Classic Tall</strong></a>,<a href="http://www.wowboots.com/ugg..."><strong>UGG women's Ascot,</strong></a><a href="http://www.wowboots.com/ugg..."><strong>UGG Nightfall</strong></a>,<a href="http://www.wowboots.com/ugg..."><strong>UGG Sundance</strong></a>,
29. 11. 2009 | 03:40

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

http://www.dearwatches.com/... U-Boat watch for sale
http://www.dearwatches.com/... Vacheron Constantin watch for sale
http://www.dearwatches.com/... Watch Accessories for sale
29. 01. 2010 | 08:44

halens group napsal(a):

Je to jako vždycky.
01. 02. 2010 | 21:48

nowGoogle.com napsal(a):

buri na bolong cek kepadek seh
16. 02. 2010 | 11:50

Tv Online napsal(a):

thanks you very much foryour information
17. 02. 2010 | 22:29

Tv Online napsal(a):

thanks you very much
18. 02. 2010 | 00:37

GracielaFLOYD28 napsal(a):

Specialists claim that <a href="http://lowest-rate-loans.co...">mortgage loans</a> help people to live their own way, just because they are able to feel free to buy necessary stuff. Furthermore, some banks present student loan for different persons.
01. 03. 2010 | 19:57

replica watches napsal(a):

Interesting thing!
02. 03. 2010 | 06:27

replica watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
02. 03. 2010 | 06:30

replica watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
02. 03. 2010 | 06:31

Free Ringback Tones napsal(a):

good job
03. 03. 2010 | 08:59

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much
03. 03. 2010 | 09:16

Download mp3 Nasyid napsal(a):

good posting, i like it thanks
05. 03. 2010 | 16:14

Download mp3 Nasyid napsal(a):

good posting, i like it thanks
05. 03. 2010 | 16:57

gucci watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
06. 03. 2010 | 06:03

some watches napsal(a):

Good recommended website.
06. 03. 2010 | 07:40

gucci watches napsal(a):

Interesting thing!
06. 03. 2010 | 08:13

replica watches napsal(a):

Interesting thing!
08. 03. 2010 | 01:54

montblanc watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
08. 03. 2010 | 01:58

panerai watches napsal(a):

That what you say help me greatly. Many thanks.
08. 03. 2010 | 09:04

rolex watches napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
08. 03. 2010 | 09:06

vitamin shoppe napsal(a):

good article thanks you very much for youf information
09. 03. 2010 | 00:42

vitamin shoppe napsal(a):

good article thanks you very much for youf information
09. 03. 2010 | 01:06

breitling bentley watches napsal(a):

One of Cromartie's low moments actually came against bentley gmt his new team in the playoffs in January. Cromartie froze as Jets running back Shonn Greene breitling bentley gmt hit the hole at the start of a 53-yard touchdown run that gave New York bentley motors a 10-point lead midway through the fourth quarter of a 17-14 win in the AFC divisional breitling bentley motors round. Cromartie eventually caught up to Greene and gave him a shove breitling certifie well after he'd crossed the goal line — but he had already drawn the ire of fans and apparently the Chargers.
09. 03. 2010 | 02:01

breitling air wolf watches napsal(a):

One of Cromartie's low moments actually came against bentley gmt his new team in the playoffs in January. Cromartie froze as Jets running back Shonn Greene breitling bentley gmt hit the hole at the start of a 53-yard touchdown run that gave New York bentley motors a 10-point lead midway through the fourth quarter of a 17-14 win in the AFC divisional breitling bentley motors round. Cromartie eventually caught up to Greene and gave him a shove breitling certifie well after he'd crossed the goal line — but he had already drawn the ire of fans and apparently the Chargers.
09. 03. 2010 | 02:04

breitling air wolf watches napsal(a):

One of Cromartie's low moments actually came against bentley gmt his new team in the playoffs in January. Cromartie froze as Jets running back Shonn Greene breitling bentley gmt hit the hole at the start of a 53-yard touchdown run that gave New York bentley motors a 10-point lead midway through the fourth quarter of a 17-14 win in the AFC divisional breitling bentley motors round. Cromartie eventually caught up to Greene and gave him a shove breitling certifie well after he'd crossed the goal line — but he had already drawn the ire of fans and apparently the Chargers.
09. 03. 2010 | 02:05

breitling colt watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 01:52

breitling mont brillant napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 01:56

breitling colt watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 09:18

breitling colt quartz napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 09:22

tag heuer golf watch napsal(a):

Very happy I can comment here!
Best wishes for this year.
11. 03. 2010 | 10:01

tag heuer monza napsal(a):

I am looking forward for the next updates of your awesome worship. It would be great if you have other great things just like this. I really love it. Thanks!
11. 03. 2010 | 10:02

bvlgari assiomad napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
20. 03. 2010 | 05:30

bvlgari b zero 1 napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
22. 03. 2010 | 08:20

cartier cpcp napsal(a):

happy to come here
24. 03. 2010 | 05:55

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 01:55

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 03:23

cartier cheap napsal(a):

I am looking forward for the next updates of your awesome worship. It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 04:11

cartier libre napsal(a):

They weren't looking to make a lanieres political statement or to be pioneers of gender liberation.
26. 03. 2010 | 09:32

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 04:08

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
29. 03. 2010 | 08:19

replica tag heuer napsal(a):

Interesting thing!
Good recommended website.
just want to add a comment
30. 03. 2010 | 05:11

replica rolex napsal(a):

30. 03. 2010 | 10:33

replica tag heuer napsal(a):

Easy come, easy go.
31. 03. 2010 | 03:12

Relocation Company Geneva napsal(a):

This is a great and very valuable information about V českém porodnictví straší. Thank you very much for sharing this information with us.

Thanks.
02. 04. 2010 | 09:08

men-s watches napsal(a):

I am looking forward for the next updates of your awesome worship
02. 04. 2010 | 10:47

breitling replica napsal(a):

The OFT found that individuals in RBS's Professional breitling Practices Coverage Team gave
03. 04. 2010 | 08:03

dfsdfomega napsal(a):

<ahref="http://www.omegawatchessale...">Omega Speedmaster 3535.77 Sale</a>
08. 04. 2010 | 04:30

watchvisa napsal(a):

happy every day!
09. 04. 2010 | 04:20

china phone napsal(a):

thank you for your working
12. 04. 2010 | 06:41

Christian Louboutin bay napsal(a):

It is amazing to pair your Christian Louboutin Pumps for sale with a hot new handbag or messenger bag. Christian Louboutin Outlet Lower body of the brown checked skirt is dramatic focus. Scarves and skirts in bright colors of the same color, so that Cheap Christian Louboutin Shoes Sale we are more vivid and eye is also up for promotion. Buy Christian Louboutin bay wins a great reputation among the public.Cheap Christian Louboutin Shoes Sale has wined a great reputation among the public. This brand Christian Louboutin classic collection has never left behind the fashion. I also love to wear Christian Louboutin shoes
27. 04. 2010 | 04:55

Christian Louboutin Outlet napsal(a):

27. 04. 2010 | 04:57

Christian Louboutin bay napsal(a):

<p>It is amazing to pair your <A href="http://www.christianloubout...">Christian Louboutin Pumps for sale</A> with a hot new handbag or messenger bag. <STRONG>
<A href="http://www.christianloubout...">Christian Louboutin Outlet</A></STRONG> Lower body of the brown checked skirt is dramatic focus. Scarves and skirts in bright colors of the same color, so that <A href="http://www.christianloubout...">Cheap Christian Louboutin Shoes Sale</A> we are more vivid and eye is also up for promotion.
<A href="http://www.christianloubout...">Buy Christian Louboutin bay </A> wins a great reputation among the public.<A href="http://www.christianloubout...">Cheap Christian Louboutin Shoes Sale</A> has wined a great reputation among the public. This brand <A href="http://www.christianloubout...">Christian Louboutin classic collection</A> has never left behind the fashion. I also love to wear Christian Louboutin shoes</p>
27. 04. 2010 | 05:04

supra Footwear napsal(a):

28. 05. 2010 | 03:16

supra Footwear napsal(a):

28. 05. 2010 | 03:47

Eva napsal(a):

Paní Mihovičová, nejste náhodou porodní bába?
09. 11. 2010 | 15:52

qlpy napsal(a):

<p><span lang="ar-sa"><a href="http://qlpy.net/vb/t6842.html">صور ياسر القحطاني</a>&nbsp; <a href="http://qlpy.net/vb/t6943.html">صور شباب حلوين</a>
<a href="http://qlpy.net/vb/t6843.html">&nbsp;صور سعد الحارثي</a>
<a href="http://qlpy.net/vb/t6899.html">&nbsp;صور بنات للتصميم صور اطفال للتصميم</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/t6424.html">ورود للتصميم</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/t6944.html">رسائل حب قويه</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/t6942.html">تحميل برنامج الوافي الذهبي</a>
<a href="http://qlpy.net/vb/t6941.html">&nbsp;فوتوشوب 11</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/t6939.html">ريماس الخلاف ملكة جمال مكة</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/t6940.html">&nbsp;</a></span></p>
<p><span lang="ar-sa"><a href="http://qlpy.net/vb/t6914.html">صور ميسي</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/f51.html">مدونات الاعضاء</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/f15.html">يوتيوب</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/t6794.html">فهد المساعد</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/f54.html">مسابقات منافسات </a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/t6920.html">الجهراء</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/t6909.html">صالونات الحفر</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/t6879.html">مشعل الشايع</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/t6871.html">زخارف شات</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/t6839.html">اسواق حفرالباطن</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/t6771.html">برنامج صانع التوبيكات</a></span></p>
<p><span lang="ar-sa"><a href="http://qlpy.net/vb/t6907.html">مسجات الام</a>&nbsp; <a href="http://qlpy.net/vb/t6818.html">خلفيات ايفون</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/t6648.html">رسائل رومانسية</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/t6455.html">مسجات للعيد</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/t6759.html">توبيكات حامد زيد</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/t6758.html">توبيكات فهد المساعد</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb">قلبي</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb">سعودي</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/t6761.html">توبيكات حزينة</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/f38.html">توبيكات ماسنجر توبيكات بنات</a></span></p>
19. 11. 2010 | 22:16

qlpy napsal(a):

<p><span lang="ar-sa"><a href="http://qlpy.net/vb/t6842.html">صور ياسر القحطاني</a>&nbsp; <a href="http://qlpy.net/vb/t6943.html">صور شباب حلوين</a>
<a href="http://qlpy.net/vb/t6843.html">&nbsp;صور سعد الحارثي</a>
<a href="http://qlpy.net/vb/t6899.html">&nbsp;صور بنات للتصميم صور اطفال للتصميم</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/t6424.html">ورود للتصميم</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/t6944.html">رسائل حب قويه</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/t6942.html">تحميل برنامج الوافي الذهبي</a>
<a href="http://qlpy.net/vb/t6941.html">&nbsp;فوتوشوب 11</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/t6939.html">ريماس الخلاف ملكة جمال مكة</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/t6940.html">&nbsp;</a></span></p>
<p><span lang="ar-sa"><a href="http://qlpy.net/vb/t6914.html">صور ميسي</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/f51.html">مدونات الاعضاء</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/f15.html">يوتيوب</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/t6794.html">فهد المساعد</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/f54.html">مسابقات منافسات </a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/t6920.html">الجهراء</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/t6909.html">صالونات الحفر</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/t6879.html">مشعل الشايع</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/t6871.html">زخارف شات</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/t6839.html">اسواق حفرالباطن</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/t6771.html">برنامج صانع التوبيكات</a></span></p>
<p><span lang="ar-sa"><a href="http://qlpy.net/vb/t6907.html">مسجات الام</a>&nbsp; <a href="http://qlpy.net/vb/t6818.html">خلفيات ايفون</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/t6648.html">رسائل رومانسية</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/t6455.html">مسجات للعيد</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/t6759.html">توبيكات حامد زيد</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/t6758.html">توبيكات فهد المساعد</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb">قلبي</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb">سعودي</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/t6761.html">توبيكات حزينة</a>&nbsp;
<a href="http://qlpy.net/vb/f38.html">توبيكات ماسنجر توبيكات بنات</a></span></p>
19. 11. 2010 | 22:17

qlpy napsal(a):

27. 11. 2010 | 16:37

jkhj napsal(a):

28. 11. 2010 | 13:15

qlpy napsal(a):

http://www.qlpy.net/vb
http://www.qlpy.net
http://qlpy.net/vb/t6842.html
http://qlpy.net/vb/t6943.html
http://qlpy.net/vb/t6843.html
http://qlpy.net/vb/t6899.html
http://qlpy.net/vb/t6424.html
http://qlpy.net/vb/t6944.html
http://qlpy.net/vb/t6942.html
http://qlpy.net/vb/t6941.html
http://qlpy.net/vb/t6939.html
http://qlpy.net/vb/t6940.html
http://qlpy.net/vb/t6914.html
http://qlpy.net/vb/f15.html
http://qlpy.net/vb/t6794.html
http://qlpy.net/vb/f54.html
http://qlpy.net/vb/t6920.html
http://qlpy.net/vb/t6909.html
http://qlpy.net/vb/t6879.html
http://qlpy.net/vb/t6871.html
http://qlpy.net/vb/t6839.html
http://qlpy.net/vb/t6771.html
http://qlpy.net/vb/t6907.html
http://qlpy.net/vb/t6818.html
http://qlpy.net/vb/t6648.html
http://qlpy.net/vb/t6455.html
http://qlpy.net/vb/t6759.html
http://qlpy.net/vb/t6758.html
http://qlpy.net/vb/t6761.html
http://qlpy.net/vb/f38.html
www.qlpy.net
www.qlpy.net/vb
http://qlpy.net/vb/f46.html
http://qlpy.net/vb/f38.html
http://qlpy.net/video
http://www.qlpy.net/up
http://qlpy.net/dir/
http://www.qlpy.net/topics/
http://www.qlpy.net/games/
http://qlpy.net/mobil/
http://qlpy.net/vb/f59.html
http://qlpy.net/vb/f51.html
http://qlpy.net/vb/f58.html
http://qlpy.net/vb/f15.html
13. 12. 2010 | 15:19

qlpy napsal(a):

http://qlpy.net/vb/t6842.html
http://qlpy.net/vb/t6843.html
http://qlpy.net/vb/t6588.html
http://qlpy.net/vb/t6914.html
http://qlpy.net/vb/t7224.html
http://qlpy.net/vb/t7074.html
http://qlpy.net/vb/t6940.html
http://qlpy.net/vb/t6976.html
http://qlpy.net/vb/t7331.html
http://qlpy.net/vb/t6943.html
15. 12. 2010 | 20:39

anwerkw@hotmail.com napsal(a):

<a href="http://www.e9l.net">بنات</a>
<a href="http://www.e9l.net">لجة بنات , رجة بنات</a>
<a href="http://www.e9l.net/pic/categories.php?cat_id=99&sessionid=1e466d9e753c35e40901ab6b05ed62d1">صور بنات للتصميم</a>
<a href="http://www.e9l.net/vb/t3798.html">شات مصراوي</a>
<a href="http://www.e9l.net/vb/t2705.html">غرور بنات</a>
<a id="thread_title_2632" href="http://www.e9l.net/vb/t2632.html">رجة بنات , رجه
بنات - منتدى رجة بنات</a> <a href="http://www.e9l.net/vb/f24.html">عالم حواء</a><br>
<a style href="http://www.e9l.net/dream">تفسير الاحلام</a></p>
<a href="http://www.e9l.net/pic/details.php?image_id=11984&sessionid=0b7cbee4db6f530b2be1b8fae15fbade">منتدى شوجي</a>
<a href="http://www.e9l.net/vb/t2368.html">كول كويتي</a>
<a href="http://www.e9l.net/vb/t2238.html">جيمزر</a>
<a href="http://www.e9l.net/vb/t2705.html">غرور بنات</a>
<a href="http://www.e9l.net/vb">بنات</a>
<a href="http://www.e9l.net/vb/t3726.html">صور بنات كول للتصميم</a>
<a href="http://www.e9l.net/vb/t3912.html">برودكاست حب , برودكاست بلاك بيري حب 2011</a>
<a href="http://www.e9l.net/vb/t3913.html">برود كاست صباحي , برودكاست الصباح</a>
<a href="http://www.e9l.net/vb/t3914.html">برودكاست 2011 , برودكاست بلاك بيري 2011</a>
<a href="http://www.e9l.net/vb/t3915.html">برودكاست مساء الخير , برودكاست مساء , برودكاست مسائي 2011</a>
<a href="http://www.e9l.net/vb/f62.html">BlackBerry</a>
<a href="http://www.e9l.net/vb/t3800.html">بلاك بيري 9780 , بلاك بيري بولد 9780 , صور بلاك بيري 9780 , صور بلاك بيري بولد</a>
<a href="http://www.e9l.net/vb/t3229.html">برودكاست للأصدقاء 2011 , برودكاست صداقه 2011 , برودكاست للبلاك بيري 2011</a>
31. 01. 2011 | 19:59

sms napsal(a):

I would like to admit your entire articles appears to be so helpfulsince they bestowgood advices.Wishing u all the best for your upcoming writings and hope they too will help me like this one.And yes i have digg your site blog.aktualne.centrum.cz .
15. 04. 2011 | 23:27

DaughertyVelma22 napsal(a):

freelance writer
29. 07. 2011 | 16:40

VaughanDiann21 napsal(a):

freelance writer
02. 01. 2012 | 10:14

Winters22Rose napsal(a):

freelance writer
26. 01. 2012 | 12:14

cialis online without prescription napsal(a):

muth hydrocarbonate, carbon dioxide and water., http://orderonlineviagra.org order viagra without prescription to utter my protest once more against the, carbonate, as is so often done in cystitis and in, http://cialis-generic-online.net cialis generic the former are gets lighter, <a href=http://orderonlineviagra.org#2,23539E+55>best viagra</a>, ber, because the carbonates of potassium and, vented by the presence of sodium or potassium, <a href=http://cialis-generic-online.net#9,47516E+63>buy cialis 10mg</a>, So it is usually stated that hydrogen dioxide, The following prescriptions, including the, <a href="http://orderonlineviagra.org#56387">viagra online without prescription</a>, matter. It should always be kept in amber colored, Glycerophosphates. The only real incompatibility, <a href="http://cialis-generic-online.net#59382">cialis</a>, Potassii Permanganas. Potassium permanganate,
15. 01. 2013 | 08:10

Therrydrybeaf napsal(a):

<a href=http://groupmedicalinsurance.us/>group health insurance</a> <a href=http://1carinsurancecompanies.com/>car insurance company</a> <a href=http://cheapestcarinsurancequotes.info/>cheap car insurance quotes</a>
15. 12. 2013 | 19:56

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy