Heydrichiáda a boj se zlem

26. 05. 2012 | 23:42
Přečteno 7668 krát
27. května 1942 provedli čs. parašutisté vyslaní londýnskou emigrantskou vládou atentát na zastupujícího říšského protektora Heydricha. O hrdinství členů odboje, kteří za svobodu své země v boji proti nacismu neváhali položit život není pochyb. Debaty se však vedou o smyslu a důsledcích této akce.

null
null

Reinhard Heydrich (7.3.1904 - 4.6.1942)

Na otázku, zda šlo o akcí dobře uváženou a v dané situaci nutnou, neexistuje jednoznačná odpověď. Ideologicky nezatížená historiografie musí uznat jak klady, tak zápory této akce. A zdaleka nejde jen o vztahy mezi zahraničím exilem a domácím odbojem či spory mezi Londýnem (Beneš) a Moskvou (Gottwald).
Bezprostředně po atentát na Reinharda Heydricha rozhlas okamžitě začíná vysílat, znovu a znovu: „V důsledku atentátu se s okamžitou účinností vyhlašuje civilní stav výjimečný nad celým protektorátem Čechy a Morava. Kdo, osoby které měli účast na spáchání atentátu, přechovává anebo jim poskytuje pomoc, anebo maje vědomost o jejich pobytu anebo osobě, neučiní žádné oznámení, bude zastřelen se svou rodinou.“ Ze sdělovadel se v sledujících dnech valí jména všech popravených.
K historii toho co souvisí s atentátem na zastupujícího říšského protektora, nepatří jen heroické okamžiky. Večer 2. 6. 1942 svolala protektorátní vláda na Staroměstské náměstí první z řady veřejných shromáždění, aby podle pokynů nacistické propagandy odsoudila atentát na RH a proklamovala věrnost českého národa Hitlerově říši. Manifestace se zúčastnilo na 60 000 Pražanů, smutné dobové filmové záběry z těchto pokořujících okamžiků asi známe všichni.

null
null

Manifestace věrnosti Říši na Staroměstském náměstí

Smrt tohoto muže, přezdívaného plavá bestie, spustil vlnu nacistického teroru a represí, ve který bylo popraveno na tisíce nevinných osob. Cenou za smrt tohoto muže bylo také vyhlazení obcí Lidice na kladensku (10.6. 1942), a Ležáky (24.6.1942) na pardubicku. Poměrně málo je známa historie obce Bernartice, ve které bylo zatčeno 86 osob, z toho bylo 29 zastřeleno. Je pravdou, že za heydrichiády se prakticky rozbila do té doby budovaná síť domácího odboje a zásadně tím utlumil odpor na území protektorátu. Smrt Heydricha určitě nacisty nezastavila a naopak významně přitvrdila podmínky života u nás.
Někteří poukazují na to, že teprve po heydrichiádě uznala britská vláda a také de Gaullovi Svobodní Francouzi exilovou vládu Edvarda Beneše za představitele československého národa a stvrdila nás jako součást protihitlerovské koalice. Kdyby ale mělo jít v operaci Antropoid jen o politické gesto, které mělo zvýšit prestiž londýnského exilu, který na recepcích nebrali moc vážně, byla by to cena nepřiměřená.
Diplomatické argumenty pro atentát zřejmě nejsou ty rozhodující. Velká Británie 5.8.1942 a Francie 29.9.1942 sice oficielně odvolaly podpis pod mnichovskou dohodou, což znamenalo souhlas s tím, že po válce by mělo mít Československo stejné hranice, jako do r. 1938. Realitou ale je, že prakticky Anglie a Francie přestaly Mnichov uznávat už po 15.březnu 1939. A klíčový podíl na porážce Říše a také na poválečném uspořádání Evropy měl pak už samozřejmě Sovětský svaz.
Co je daleko důležitější, že lidé pochopili atentát jako signál odporu a zranitelnosti nacistů. Atentát přesáhl rozměr protektorátu – obdivovaný Heydrich byl vlastně třetí muž v nacistické hierarchii (po vůdci Adolfu Hitlerovi a říšském veliteli SS Heinrichu Himmlerovi). Hitler mu už v roce 1933 nabídl vybudovat bezpečnostní službu (Sicherheitdienst), špionážní organizaci uvnitř nacistické strany, což Heydrich ochotně a s nadšením přijal. Heydrich byl také pověřen Göringem, aby na konferenci ve Wannsee 20.1.1942 vyřešil s konečnou platností židovskou otázku. Mezi esesmany se říkalo HHhH, tedy „Himmlers Hirn heisst Heydrich“. A smrt vzorového árijce a elitního nacisty je opravdu zasáhla.

null
null

Protektorátní známka s posmrtnou maskou Heydricha

Tak mocný muž měl samozřejmě své odpůrce i mezi nacisty. Hned po atentátu na Heydricha vysílal britský rozhlas krátkou a neopakovanou informaci, že na atentátu na Heydricha měli zájem i nacističtí mocipáni. Byla vlastně určena pro německou rozvědku, aby mohl být Hitler do určité míry ovlivněn. Naznačila, že někteří významní nacisté neměli zájem na Heydrichově přítomnosti v samotném Berlínu, kde by měl volnější přístup do Hitlerova kancelářství a mohl tedy osnovat jemu vyhovující intriky a informace. Proto spekulace, že jeho smrti 4. 6. 1942 v pražské nemocnici Na Bulovce bylo pomoženo některým německým lékařem (u raněného byli německý ředitele nemocnice dr. Dick a osobní lékař SS-brigadeführer dr. Gebhardt a další) není zcela beze smyslu.
Součástí příběhu atentátu na Hendricha je nejen hrdinský skon parašutistů v kryptě kostela v Resslově ulici v Praze, ale také parašutista Karel Čurda, který se dobrovolně přihlásil gestapu v Pečkově paláci a poskytl Němcům informace o úkrytu dalších členů skupiny. Dožil se pak bez úhony konce války a 17. května 1945 byl zatčen, odsouzen k trestu smrti a popraven za zradu. V jeho rodné obci Nová Hlína, kde se ukrýval, si ale asi právem myslí, že kdyby ho rozzuření nacisté v úkryt našli, dopadla by Nová Hlína jako Lidice. I to byla válka, i to provázelo boj se zlem nacismu.
To co přišlo po smrti tyrana bylo v každém případě těžké. Boj se zlem tak vyvolal jiné zlo. Atentát vyvolával spory už předem, odbojáři doma tušili, že přijde krutá odpověď. Říci, že nevinné oběti represí jsou druhotné ve srovnání s probuzeným zájmem o odpor Čechoslováků opravdu nelze. Potomci nevinných popravených to vnímají zvláště citlivě. Ovšem neprotivit se zlu by mu jen přenechávalo prostor k tomu, aby rostlo. Rozhodně však platí, že obětem heydrichiády patří úcta a samotným atentátníkům přiznání odvahy.

null
null

Pamětní deska v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici

Vyšlo na www.vasevec.cz

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

mb napsal(a):

V jeho rodné obci Nová Hlína, kde se ukrýval si ale asi právem myslí, že kdyby ho rozzuření nacisté v úkryt našli, dopadla by Nová Hlína jako Lidice.

to má jako umenšit nebo relativizovat zradu Čurdy ?

Jak jste to myslel, pane Dolejši ... ?
26. 05. 2012 | 23:54

Občan napsal(a):

Pan Dolejš pouze reprodukoval názor VĚTŠINY obyvatel Nové Hlíny, v níž, mimochodem, žije i synovec Karla Čurdy. Viz. rozhovor s obyvateli v, tuším, pátečním Právu.
--------------------------------------

Pane Dolejši, s tím Mnichovem s Vámi nemohu souhlasit. Pamatuji si totiž dobře jednání 4+2 z počátku 90. let a JEŠTĚ TEHDY Británie VELICE lavírovala (či spíše nás OPĚT vydírala) v otázce platnosti Mnichova.
Dokonce mám takový pocit, že přišly na přestřes NEVYPLACENÉ válečné reparace (na něž má ČR a SR STÁLE nárok), Dienstbier zkusil je uplatnit a Británie pohrozila, že v tom případě zpochybní uznání neplatnosti Mnichova OD SAMÉHO POČÁTKU.
Británie a Francie totiž po celé poválečné období tvrdily, že Mnichov PLATIL do 15. 3. 1939 a teprve po okupaci zbytku republiky pozbyl platnosti. A obávám se, že by se stále ještě našlo na západě dost právníků a politologů, kteří tento názor zastávají dodnes.
27. 05. 2012 | 00:07

ghándí napsal(a):

dle mého nazoru si musíme dát atentát na kata českého národa dohromady především s naší kapitulací v roce 38. jakoby se beneš pokoušel o nějaký reparát za to potupné vyklizení pozic. takže ten zásadní spor není o atentát, ale o přistoupení na mnichovskou zradu. národ byl připravený a ochotný přinést oběti a bránit se. beneš svuj národ zradil. v roce 38 i v roce 48. atentát na heidricha už nemohl nic změnit.
27. 05. 2012 | 01:05

Levičák napsal(a):

Pane Dolejši,s Vašim blogem souhlasím,pouze mě to stále vrací myšlenky na počátek,kdy nás naši západní spojenci zradili - Francie i Anglie,tedy Ti o které se president Beneš nejvíce opíral.Jak podivnpu válku potom vedla Francie a proto byla tak rychle poražena víme všichni.Dnes si z toho dělají legraci ve filmech jako "Kam se poděla sedmá rota?",ale pravda je jedna,že se Francie ve své válce proti Hitlerovi nemá čím chlubit.
A Anglie,kterou dnes oslavujeme jak známo si nechala od Československého státu zaplatit za výcvik i výstroj a výzbroj našich vojáků,dokonce i těch,kteří za její osvobození padli.
Takže pro mě je téma II.světové války stále velmi kontraverzní a dnešní přepracovávání dějin z rohu do rohu bez zlaté střední cesty podivné.
27. 05. 2012 | 01:25

Maximus napsal(a):

Je to moc príma když komunista píše o zvěrstvech Němců. Ano stalo se to, Hitler, Mnichov, obsazení republiky, Heydrichiáda, ale nechtěl byste pane autore třeba napsat o vraždách Českých lidí komunisty v po roce 1948?
To by bylo přece dost podobné počteníčko, že? A co komunistické lágry a Jáchymov apod. svinstva? A že nás pomohl osvobodit Stalin? Tak díky tomuto "osvobození" jsme tady měli Rusáky a komunisty téměř 50 let. Kam se dostalo za 50 let v životní úrovni a demokracii srovnatelné Rakousko vůči socialistickému Československu? Vy komunisti můžete akorát držet klapačky Vy demokrati! Maul halten.....genossen! Fakt, to jsou paradoxy, díky tomu, že se v první dekádě po r.1990 dostali k moci a také ohromnému majetku bývalí aparátčíci KSČ, StBáci, veksláci, pinglové, lidé z KGB apod. hochštapleři. Díky mizernému hospodaření výše uvedených zlodějů, jsme se životní úrovní na huntě, státní majetek rozkradený nebo rozprodaný cizákům a komunisti nyní vylézají z děr! Nešťastní a zoufalí lidé jim znovu dávají hlasy.... Pseudo pravičáci, ale i část levicových politiků tady rozkrádá státní erár jak jen mohou. Už po dvacet let, pseudo hospodáři od Klause po Kalouska či Nečase tady dělají záseky a ještě chtějí okrást občany církevními restitucemi apod. lumpárnami! Tak tohle jsme tady chtěli v roce 1989 vážení? Tohle tady chtěl Václav Havel a spol.?
Ještě někdo mě řekněte, že nemám pravdu, že si vymýšlím!
27. 05. 2012 | 01:39

mikael k. napsal(a):

maximus:
neblbněte,půl na půl.
jinak souhlas.
27. 05. 2012 | 01:57

mikael k. napsal(a):

a smutno....
27. 05. 2012 | 01:57

survey napsal(a):

Na Hitlera bylo spácháno prý 36 neúspěšných atentátů,atentátníci vždy popraveni.Znám je ten poslední-toku 1944 a vlna jeho německých obětí,decimace německé šlechty a generality.
Gabčík s Kubišem ukázali nevídané a nezapomenutelné umění atentátu,jaké se v historii ukazuje málokdy.I s ohledem na nepříznivou momentální situaci místa atentátu -lidi ze tří tramvají v okolí a pomoc českých lidí pro Heydricha- během necelé půlhodiny dopravit na Bulovku a atentátníky pomoci chytit.Chladnokrevnost,provedení s nejvyšší mmistrovstvím.Asi díky výcviku v Británii.I výsadek britského letadla v Nehvizdech je unikum včetně jeho nesestřelení,nezpozorování a návratu přes moře zpět,přes okupovanou Evropu.Heydrichova odvaha jezdit autem bez kapoty metr od chodníku se asi opírala o účast v profašistických demonstracích Čechů a fakta z českého udavačství:mohl se domnívat,že ho zde berou pozitivně,potřeboval ukazovat,že hraje otevřenou hru s lidmi.Říše ho vyměnila za Neuratha,který byl méně krutý.Ušetřen nezůstal třeba ani předseda protektorátní vlády gen.Eliáš nebo zástupce sudeťáckého primátora Prahy Pfinstera-O.Klapka,vedoucí s ním akademické spory o estetiku urbanistických změn Prahy,písničkář Hašler,přítelkyně spisovatele Franze Kafky-Milena Jesenská,Jozef Čapek,spisovateléEduard Bass a KarelPoláček,gen.Mašín,literární kritici Fučík,Urx a Václavek,fyzik-profesor Dolejšek po návratu ze Švédska,prof.Záviška-fyzik,.. a v Heydrichiádě též spisovatel Vl.Vančura a rukojmí-čeští legionáři.
Benešova exilová akce byla jednoznačně pozitivní mezinárodně-zvýšila odboj v celé Evropě,přispěla asi i k obratu Rumunska ve válce,k povstání v Polsku,vstupu USA do války.Ulehčila vstup Rudé armádě do ČR.Z hlediska domácí situace-opravdu přinesla více než dost obětí Heydrichiády,které by jinak nebyly.Ale přece jen ve srovnání s SSSR,kde poměr mrtvých vojáků a civilistů je téměř 1:1-to nebylo zde tak značné jako tam.Pravdou je,že to byl "implantát" do bolestivé protektorátní situace,kde odvaha k takovým činům byla brzděna buď strachem z následků nebo opatrností kvůli okolí a vlastním rodinám.Leták strčený ze zlomyslnosti jiným ve fabrice do kapsy oděvu,nalezený pak u vrátnice,stačil většinou k trestu smrti-a dělo se to zde často.Později by však přišlo i vyhlazení celého národu podle "plánu Zeleného".Oběti posloužily k odvrácení větší katastrofy a upevnily poválečné postavení ČSR,které jinak měřeno počtem obětí odporu proti Hitlerismu zůstává po Maďarsku a Slovensku asi na zhruba třetím místě zezadu,zatímco všechny národy Evropy přinesly na oltář osvobození bojem mnohem větší oběti počtem.Rumunsko po roce 1943,Řecko,Jugoslavie,Itálie,Anglie,Francie,Belgie...
27. 05. 2012 | 05:21

Medikolog napsal(a):

Maxime,

kdyby nás Němci neobsadili, nezahájili svůj slavný drang nach osten a pak nám "v patách" toho Stalina s jeho komisaři neslavně nepřitáhli, tak bychom na východní hranici (nebo Slováci - kdyby nás stejně jako teď 2x za sebou zradili) sousedili naší (nebo Slovenskou) Zakarpatskou Ukrajinou S RUMUNSKEM...
27. 05. 2012 | 05:26

Roy napsal(a):

Tihle Gabčík, Opkálka, Kubiš a spol jsou dnes vlastenecky oceňováni, že dali signál konce "árijské" nadřazenosti v Čechách, ale ta hajlující náměstí českých a moravských měst při aktu věrnosti českého a tedy v duchu představ Heydricha arizovatelného národa jsou trpkou upomínkou toho, že to tak černobílé zase nebylo.
27. 05. 2012 | 05:45

Ládik!!! napsal(a):

Příznačné je, že právě komunista píše o odboji - aby podporoval domněnku (vydatně živenou učebnicemi dějepisu po 2 generace), že odboj proti fašismu = dílo komunistů. Není to pravda. Nekomunistický odboj (komunisty zlehčovaný) byl podstatný, však také jeho účastníky komunisti po válce popravovali a zavírali do lágrů.
Nekomunistický odbojář zde blog nemá, zato kdejaký komunista ano.
27. 05. 2012 | 06:50

Ládik!!! napsal(a):

Jinak nadpis Vašeho článku (Heydricháda a boj se zlem) by šel vyložit i takto: heydrichiáda a boj s komunismem. Proto jsem to vlastně i četl, ale bylo to o něčem jiném.
27. 05. 2012 | 07:05

Roy napsal(a):

abyste ale ládiku nespadl ve své nelásce ke komunistům do extrému jako by tady komunistický odboj neexistoval nebo nebyl dost silný. Krev komunistů padlých v boji s nácky (a nebylo jich málo na počet straníků) je stejně červená jako těch druhých. Jejich odboj se formuje už za druhé republiky, kdy byla komunistická strana zakázána.
Lidi jako bratři Synkové, Eduard Urx, Jan Zika a další jsou známá a po komunustech gestapo šlo tvrdě. Zatracovat je dnes a tvrdit, že bojovali za špatné myšlenky, a předhazovat to lidem, kteří padli za války, je ideologická zoufalost.
Ona existovala i spolupráce východního a západního odboje. Do ilegální práce s komunisty vstupují i lidé, kteří ani nebyli předválečnými členy komunistické strany. Čest patří všem, kteří proti nacismu bojovali. Tento národ nemá zas tolik hrdinů, aby mohl na kteréhokoli zapomínat, pokud jím opravdu byl.
27. 05. 2012 | 07:13

olga napsal(a):

Myslím že moc pěkně napsáno. Nutí k přemýšlení. Co bych udělala já? Co tenkrát, to nevím. Dnes bych se modlila za nepřítele. To mi přikazuje víra. To mi přikazuje Ježíš! Mým přáním je jít cestou, kterou je Ježíš!
27. 05. 2012 | 07:16

Ládik!!! napsal(a):

Roy -
ano, souhlas. Ale 40 let se vědělo jen o komunistickém odboji, to mi vadí. I dnes mám ze soudruha Dolejše pocit, jakoby měl v úmyslu význam atentátu zlehčit.
27. 05. 2012 | 07:22

Ládik!!! napsal(a):

olgo,
na to, že jste byla v KSČ, jste nějak rychle přesedlala na Ježíše.
27. 05. 2012 | 07:23

Honza napsal(a):

to Ládík !!!,
to Ghándí !!!

... lidé Vašeho tipu patřilo mezi těch cca 30 % , kteří byli k německému nacismu servilní, ...., hezky se jim to nyní pindá na téma Beneš zradil, ... nacismus = komunismus, ...

Vás oba si dokáži představit , kdyby Vás někdo z těch parašutistů požádal o pomoc, .... jak by jste konali být na místě Beneše, ....

To Ghándí: v nikovy Ládík !!! Vám roste kandidát na presidenta republiky - oba jste na tom morálně i odborně stejně jako ten stávající
27. 05. 2012 | 07:37

Občan napsal(a):

Ládiku,

nekomunistický odboj prakticky přestal existovat již v r. 1942. Bylo to proto, že se jednalo o malé a nespolupracující skupinky, které sice zastřešoval ÚVOD (Ústřední výbor odboje domácího), ale ani tak se nepodařilo vybudovat silnou ilegální strukturu. Jestli se totiž nacistům něco skutečně povedlo, tak to bylo rozbití národa, poštvání sociálních skupin proti sobě v rámci přípravy "konečného řešení".
Na rozdíl od nekomunistického odboje pracovali komunisté na vytvoření ilegální odbojové struktury od r. 1939 a byli v tom podstatně úspěšnější. Proto po r. 1941 převzali iniciativu oni. S tím prostě nic nenaděláte.
27. 05. 2012 | 07:40

Bunny napsal(a):

to Ládik!!!
Žvaníte, ostatně jako pravidelně zde na fóru. O západním odboji se vědělo vždy, i když se ideologové stejného ražení jako ovykřičníkovaný Ládik snažili mlžit a relativizovat (lhostejno na které straně). Pokud potřebujete k povědomí o něčem pokyn shora, tak k čertu s vámi. Jinak pro ignoranta - např. Fajtlova kniha Vzpomínky na padlé kamarády vyšla v roce 1980. O atentátu na Heydricha jako o činnosti západního odboje a o hrdinství výsadkářů jsem se učil v dějepise na ZŠ ještě hluboce v socialismu. Dokud budou otravovat vzduch lidé jako vy, tento národ nebude nikdy svorně vystupovat ani v těch nejdůležitějších okamžicích.
27. 05. 2012 | 07:53

Ládik!!! napsal(a):

Bunny,
lidem jako já je nejlépe zakroutit krkem, nemám pravdu?
27. 05. 2012 | 07:56

Ládik!!! napsal(a):

Soudruzi,
hlavně, že jste jednotní. I na vojně to tak bylo (veleli je soudruzi): blbě, ale jednotně.
27. 05. 2012 | 08:00

Jú a Hele napsal(a):

Ládik zase řádí. Hned po ránu.
27. 05. 2012 | 08:34

Míval napsal(a):

Ládík!!!: proč kroutit krkem? Lidi s takhle pomotanou hodnotovou soustavou je třeba brát s úsměvným nadhledem.
27. 05. 2012 | 08:53

Scarabeus napsal(a):

Jiří Dolejš:

Zlo nezmizelo, jen se přesunulo a proměnilo, v současnosti jsou jeho vykonavatelé, mimo jiné, poslanci, kteří jsou ochotni za úplatek, např. za milión Kč, "posunout" znění zákona, např. znění zákona o hazardu.
27. 05. 2012 | 09:00

Analytik napsal(a):

Navrhuji k výročí heydrichiády uspořádat slavnostní trojkoaliciádu.
Byl by to takový hezký konec té naší sametové revoluce.
27. 05. 2012 | 09:12

maskovaní ďáblové rytmu napsal(a):

Roy
Je hezké, že v podvlékačkách (doufejme) u svého compu jste dneska takový hrdina. Ti lidé měli před očima velice živou možnost být zastřeleni i se svou rodinou, když se na někoho křivě podívají, nebo, byvši vyzváni, na to shromáždění nepříjdou.
Jde o typický pokus přenést vinu za německý teror na jeho oběti.

Co se pana Dolejše týče, opakuje klasickou stalinskou interpretaci atentátu. Ta tvrdila, že měl především způsobit likvidaci komunistického odboje.
Ve skutečnosti atentát a Lidice umístily Československo na mapu válčících stran a zařadily jej mezi vítěze té války.

V Británii (na rozdíl od Ameriky) nebyla mezi vládnoucími kruhy žádná chuť Mnichov odvolat. Za prvé by museli sníst vlastní klobouk a za druhé jejich politika byla, až na výjimky, v zásadě vždycky proti Versailles.
Právě Churchillova neochota oduznat Mnichov ex tunc (která měla a má své právní důsledky) hnala Beneše do náruče Stalinovi.
27. 05. 2012 | 09:18

kelt napsal(a):

Ládíkové byli onoho 2.června 42 na Staromáku,25.února 48 na Václaváku a v listopadu 89 zalezlí a čekali,jak to dopadne.

Tady a teď píší,co píší a fanaticky podporují současnou zlodějskou kliku,neb nic nehrozí-zatím.
Je to odpad tohoto národa,ale tací se najdou v každé zemi.
27. 05. 2012 | 09:23

Olga napsal(a):

Ládik
To není přesedlání. To je pouze uvědomění si mé maličkosti. Nebe na zemi jsem chtěla budovat bez Boha. Byla jsem příliš sebevědomá. Musela jsem dostat ponaučení. Já jsem si ho vzala. Mám stejný cíl. Pouze nespoléhám jen na sebe, ale respektuji Boha.
27. 05. 2012 | 09:38

chance gardener napsal(a):

Olga
A On vám říká, co teda vlastně máte dělat?
Nebo jste si přečetla nějaký instantní návod "Jak každého okouzlím a dosáhnu bohatství", jako je Bible svatá, např.?
Myslím, že kdyby řídící princip Všehomíra měl schopnost sebereflexe (jinou než v nás), musel by být hodně na rozpacích z toho, co vyvádí.
27. 05. 2012 | 09:54

jiridolejs napsal(a):

Hezkou neděli,
1) MB - šlo jen a jen o názor, že Nová Hlína mohla dopadnout jak Lidice, zrada zůstává zradou a hrdinství hrdinstvím.
2) občan - nulita Mnichova byla problém i po válce, tad šlo spíše o to, že mnichovský argument pro atentát nemusí mít tu váhu, která se mu běžně přisuzuje
3) ládik - souvislost heydrichiády s bojem proti komunismu asi vidíte jen vy - bez ohledu na to co pak přišlo, komunisté byli na straně protifašistické koalice - nechci ani vést spor, který z odbojů byl úspěšnější a o kterém se více psalo, to ponechám historikům, ale stačí si uvědomit že ten komunistický existoval a přinášel nemalé oběti. I to bylo v základech poválečné autority komunistů (nejen vojska Rudé armády).

Celkově : Umírali tehdy jak ti co chtěli bránit masarykovu republiku, tak ti co snili o socialismu nebo ti co věřili v lásku boží. Ty ideologické rozmíšky nad jejich hroby jsou jaksi nepatřičné.
27. 05. 2012 | 09:55

jiridolejs napsal(a):

jště glosa pro "maskované ďábly rytmu" - možná jste ten blog nestačil přečíst. Ale zkuste to a najděte místo kde bych tvrdil, že akce Antropoid měla účel rozbít promoskevský odboj.
Persekuce vedly k rozbití sítě odboje, ano - ale každého, jak prozápadního, tak komunistického. To jsou fakta - tu ideologickou interpretaci jste sem vnesl až vy.

Pokud jde o zatajování role zápaďáků - znáte film Jiřího Sequense ? Kromě toho že je dobrý (možná na tohle téma nejlepší), byl natočen hluboce v minulém režimu. takže tajnosti to opravdu nebyly. Podobně film Nebeští jezdci o českých pilotech v Britanii atp. Ano, téma to bylo účelově redukované, ale bylo...
27. 05. 2012 | 10:06

český maloměšťák napsal(a):

Část německé generality - ale i podnikatelských kruhů v Německu, věděla, že Hitlerův útok na SSSR bude bez separátního míru se Západem znamenat pro Německo katastrofu.
Heydrich jim rozhodně vadil.
Vadil ale i těm kruhům na Západě, pro které mohl takový separátní mír znamenat docela zajímavou sázku na porážku SSSR a vyčerpání Německa.

Ostatně nebylo by to poprvé - kdy by Západ spekuloval na rusko-německý konflikt.

P.S. My nemáme přesné informace ani o tom, zda jsou dnes ve vedení našeho státu lidé spřaženi s KGB...či zda Oswald byl zneužit CIA...natož abychom něco věděli o tom, jaké motivace ten který subjekt vedly k vydání rozkazu k atentátu na Heydricha.
My můžeme pouze zvažovat bilanci. A to je dost těžké - Lidice, teror....

A tak nezbývá než zamýšlet se nad tím, co, kdy, kdo a jak měl udělat, aby se Hitler nedostal k moci.
I s přihlédnutím k tomu, co se dnes děje v Kozloistánu Zelném. Ale i jinde.

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2079545/vzestup-financne-politickeho-komplexu-predznamenava-eru-znarodnenych-trhu.html

Jinak u Lehmanů prý všecko dobrý. No - ono se to zkrátka občas stává...jednou vynde, podruhé nevynde...a peníze a sex jsou vždycky dobré na zasmání, že....

Hezký den.
27. 05. 2012 | 10:14

D. napsal(a):

Komunista Dolejš na důkaz nezatajování role "zápaďáků" (sic!) ve válce/odboji argumentuje natočením dvou (sic!) filmů: Atentát (1964), a Nebeští jezdci (1968)!!! Toto budete volit?!
:(((
27. 05. 2012 | 10:31

Belgičan napsal(a):

Medikolog,
Když už jsme u těch kdyby,
kdyby nebyl Stalin podporoval fašistické Německo v jeho rozvoji, nedošlo by to tak daleko, možná by ani ta válka nebyla. Kdyby...
Ona snaha komunistů strhnout tíhu opdboje na sebe a zpochybnit jakýkoliv nekomunistický odboj pramení m.j. z jejich špatného svědomí. Není vůbec náhoda, a už vůbec ne neznalost působení Fučíka, že byl právě Fučík zvolen za příkladného soudruha odbojáře. To byl políček všem těm poctivým, kteří proti fašistům bojovali a přinášeli nezávisle na stranické příslušnosti oběti.

Tento blog považuji za propagandisticky zkreslený.
27. 05. 2012 | 10:43

Scarabeus napsal(a):

jiridolejs:

doplnění příspěvku nicku "D."

V roce 1964 se už částečně začaly lámat (komunistické) ledy, rok 1968 je úplně jasný.
27. 05. 2012 | 10:45

Čochtan napsal(a):

Atentát odstranil nejschopnějšího muže Třetí Říše. Ten postavil do latě české dělníky, kteří za zvýšené dávky potravin (a rumu), sice bez nadšení ale pilně, makali v českých zbrojovkách. Od firmy Aero po Zbrojovku přes celou abecedu.

Heydrich měl na podzim podobně postavit do latě Francii. Už to nestihl. Mohli se Francouzi pyšnit vícero divizemi než jen 33. SS-Division „Charlemagne“, která bojovala ještě 2.května 1945 u Reichskanzlei v Berlině.
27. 05. 2012 | 10:46

Občan napsal(a):

Pane Dolejši,
Británie si atentát na Heydricha vynutila sprostým vydíráním exilové vlády. Myslím, že to byl JUDr. Král, kdo na toto téma v pol. 90. let publikoval několik závažných článků, v nichž citoval i různé diplomatické materiály. Šlo tehdy o nemálo - o československý zlatý poklad, uznání právní kontinuity existence Československa a pochopitelně o Mnichov.
Británie si ostatně nechala od ČSR zaplatit do poslední tkaničky naprosto všechno - vč. padlých vojáků, bojujících V JEJÍ armádě a PRO její armádu, vč. pronájmů prostor pro exilovou vládu, vč. popsaného papíru.

Co se samotného atentátu týče - čeští parašutisté prostě udělali za Británii špinavou práci, do níž se Britům nechtělo. Protože, jak zde již někdo poznamenal, po celou válku usilovali o dohodu s nacisty a společný útok na SSSR; Británie totiž tehdy byla doslova posedlá bojem proti bolševismu.
PROTO si Británie vynutila tuto akci. Britové moc dobře věděli, že pro ni seženou dost lidí z řad československých vojáků, kteří jsou v rámci boje proti nacismu ochotni položit životy. A také dobře věděli, že čs. vojáci jsou stateční, disciplinovaní a mimořádně motivovaní. Tak je použili. Přesto, že proti této akci opakovaně prostestovaly VŠECHNY odbojové složky v Protektorátu; marně.
27. 05. 2012 | 10:46

Scarabeus napsal(a):

Scarabeus:

Čochtan má výjimečně pravdu. Pokud by Heydrich v důsledku atentátu nezemřel, nacistická diktatura by byla (mnohem) schopnější, v konečném důsledku by, skrze schopnosti Heydricha, pravděpodobně zemřelo více lidí než kolik jich zemřelo v důsledku atentátu. I z čistě vojenského hlediska byl atentát pravděpodobně(těžko s jistotou říci co by bylo kdyby bylo) výhodnou(na počet obětí) akcí.
27. 05. 2012 | 10:57

Scarabeus napsal(a):

Hloupá chyba - adresuji příspěvek sám sobě. :-)
27. 05. 2012 | 10:59

Čochtan napsal(a):

Hovnivále,
Děkuji za ocenění. Jen bych vyměnil "vyjímečně" za "vždycky". Jsem ochoten akceptovat ještě "skoro vždycky".
:-)))
27. 05. 2012 | 11:02

Občan napsal(a):

Belgičane,
KDYBY nepodepsal Pilsudski v r. 1934 pakt s Hitlerem, nebyl by Stalin NUCEN učinit něco podobného v r. 1939.
NAVÍC - pakt Pilsudski-Hitler byl paktem všestranně obchodním a politickým, zatímco pakt Ribbentrop-Molotov byl PŘEDEVŠÍM paktem o neútočení; a pro SSSR DOST nevýhodným (dodávky obrovského množstív PHM např.). Což je dost podstatný rozdíl.
27. 05. 2012 | 11:03

Zacheus napsal(a):

Podle mého názoru napsal pan Dolejš výborný a objektivní příspěvek. Nejzajímavější je podle mne úvaha o možné spoluúčasti samotných nacistů na likvidaci Heydricha. Autor blogu zde připomenul dostupná fakta, já bych si snad jen dovolil připomenout,že právě vysláním Heydricha do Protektorátu se tento muž stal zranitelným. Nezapomínejme,že byl šéfem veškeré německé nacistické policie (RSHA), dvojnásobným generálem ( policie a SS) a jeho přeložení do protektorátu by se dalo (modelově) přirovnat k tomu, jako kdyby náš dnešní ministr vnitra byl pověřen zastupováním hejtmana ve Zlíně.
27. 05. 2012 | 11:04

Belgičan napsal(a):

Ubohý nevědomý (nebo prolhaný?) Občane!
Můj děd s mým tátou a partou jak Čechů, tak Němců, vše zarputilí antikomunisti a antifašisti, bojovali na Olomoucku proti fašistům po celou válku. A to jak sabotážemi, tak se zbraní v ruce. Strejcovi Rajmundovi vytrhali gestapáci nehty, vypichali oči a umučeného dovezli 22.01.1945 tetce Gertrudě nahého na vozíku domů - pro výstrahu celé dědině.
Příště si Občane rozšiřte obzory, než začnete něco psát!
27. 05. 2012 | 11:05

Belgičan napsal(a):

Občane,
1934 již dávno pořádali Němci manévry spolu s Rusy v Rusku...
Hitler to měl rozjeté na obě strany. Stalin ho považoval za šiřitele komunismu v západní Evropě a západní Evropa ho považovala za komunistobijce.
27. 05. 2012 | 11:11

zlíňák napsal(a):

zacheus
Pošlete ho sem. A uvidíme.
27. 05. 2012 | 11:11

mb napsal(a):

... děkuju za odpověď ...
27. 05. 2012 | 11:12

Gerd napsal(a):

Poprava Heydricha byla legitimním a nutným činem, ať už nám o něm KSČM věrna dobám minulým hlásá cokoliv. Protože jaký osud Heydrich chystal Čechům? Z jeho projevu dne 2. 10.1941 v Praze vyjímám pár úryvků:

1. K tomu patří i to, že se přirozeně musí dát českým dělníkům tolik žrádla, mám-li to tak zřetelně říci, aby mohli splnit svou práci.

2. Když všichni nebudeme zjevně držet pospolu a navenek nevtvoříme vůči češství jedinou frontu, bude Čech hledat stále zadní vrátka, jimiž vyklouzne chytrácky ven.

3. Dej pozor, jsou to ale Češi! Rozumíte? Stýkáme-li se z taktické nutnosti s Čechy, kteří nám slouží, i pak je nutno se vždy vracet k myšlence: Jsou to ale Češi.

4. Abych to šikovně využil k propagačním účelům, spojím to s myšlenkou: vy, čeští dělníci venku, buďte raději zticha, jinak by se mohla také stát, že bude příděl tuku opět menší.

5. Tento prostor musí být jednou definitivně osídlen Němci. Tento prostor je srdcem říše a nemůže trpět, to ukazuje německý vývoj v historii, aby z tohoto prostoru přicházely znovu a znovu rány dýkou proti říši.

Plné znění zde: http://klempera.tripod.com/heydrich.htm

Dodávám, že opravdu nás Němci chtěli vyhubit a R. Heydrich byl schopen tohoto cíle dosáhnout. Jeho odstranění se tak stalo nutností pro přežití celého českého národa. Oběti z Lidic, Ležáků a dalších míst padají na hlavy nacistů, atentát na Heydricha byl však správnou věcí a díky vlastnecům, kteří atentát provedli, dnes Jiří Dolejš může teoretizovat, zda byl čin správný nebo nebyl. Byl správný, jinak by zde ani Jiří Dolejš na světě nebyl.
27. 05. 2012 | 11:14

Alarien napsal(a):

Pane Dolejši,
domnívám se, že Vaše relativizace významu odvolání podpisu u Mnichovské dohody ze strany Velké Británie (5. srpna 1942), prohlášení dohody za neplatnou ze strany de Gaullovy exilové vlády Francie (29. září 1942) a definitivní uznání Benešovy exilové vlády v Londýně ze strany Spojených států (26. října 1942) není na místě. A následující větu ("Kdyby ale mělo jít v operaci Antropoid jen o politické gesto, které mělo zvýšit prestiž londýnského exilu, kterou na recepcích nebrali moc vážně, byla by to cena nepřiměřená.") jste si měl raději odpustit. Beneš se po celou dobu od své abdikace snažil vyrovnat s traumatem Mnichova. Válka, která začala a kterou předvídal, měla být a také byla prostředkem k obnovení republiky. Šlo však o to, zda v původních hranicích. Mluvíte-li o ceně, v podtextu je vina. Oběti heydrichiády nejsou oběťmi politického kalkulu, alespoň ne primárně. Je zapotřebí připomínat skutečné katy?
27. 05. 2012 | 11:18

Čochtan napsal(a):

Občane,
těžko mohli britští parašutisti, kteří neuměli slovo česky v Praze zastřelit Heydricha. Likvidace nejschopnějšího nácka bych nepovažoval za "špinavou práci", ale za jeden z největších příspěvků ze všech okupovaných národů k vítězství nad německým socialismem.
27. 05. 2012 | 11:19

mb napsal(a):

nejdůležitější je, že heydrich po svém nástupu do čr ( protektorátu) povraždil českou vojenskou elitu ... no a minimálně (přinejmenším) za to, si zasloužil ( oprávněně ) smrt, myslím, že není vůbec o čem diskutovat ...
27. 05. 2012 | 11:26

mb napsal(a):

měl jsem spíše napsat československou ...
27. 05. 2012 | 11:27

Zacheus napsal(a):

To Občan. Není nejmenších pochyb, že to byla Británie, resp. její tajné služby,které z důvodů, jež nejsou dosud zcela rozkryty, prosazovaly provedení atentátu. Vysvětlovat atentát jen jakousi pomstou za popravu generála Bílého a dalších je podle mne povrchní úvaha, i když jistě i tato okolnost mohla svoji (marginální) roli také hrát. Není také bez zajímavosti,že k provedení atentátu byl na naše území vyslán z Moskvy sovětský agent Vasiljev.O jeho dalších osudech je známo jen to,že byl zatčen gestapem.

Je pravda, že atentát byl proveden proti vůli domácího odboje, což osobně považuji za morální svinstvo. Není divu, že s ohledem na zmasakrování odboje - a to včetně komunistického , připomeňme oběť Jana Ziky - se k němu nikdo po válce nehlásil. Celé rodiny ( Fafkova, Novákova, Moravcova a další) zaplatily za tuto akci životem.

Nikdo nechtěl po válce za uskutečnění tohoto odbojového činu vzít odpovědnost... což také o něčem svědčí. Podle mne je zcela vyloučeno, že by o něm nevěděl ( a neschválil jej) prezident Beneš, který měl v té době primární politickou odpovědnost za činy exilu.

Četl jsem před časem rozhovor s bývalým letcem RAF, s nadpisem " Rozkaz k atentátu bych nedal". Přiznávám se,že jaké také ne.
27. 05. 2012 | 11:31

Čochtan napsal(a):

mb,
slovenská elita (až na pár vyjímek) už statečně bojovala na východní frontě. Takže, napsal´s to správně.
27. 05. 2012 | 11:32

Josef K. napsal(a):

Opět se tu zaměňuje hrdinství malé části příslušníků národa s celonárodním. Opět se tu pletou věci: například fakt, že první republika nebyla schopna vyřešit vztah s Němci a že exitoval ještě jiný proud myšlení, představovaný Emanuelem Rádlem. Opět se tu plete mýtus s realitou.
Plurál "Češi", byl ještě počátkem 20. století považován za vulgární formu plurálu "Čechové", z jazykového hlediska to s námi jde z kopce. Forma "Češi" (viz. Naše řeč.cz) vzniklo z podvodu Hankova, a sice z jeho neumětelství, kdy staročeskou formu slova "časy" vyložil jako Češi. Gebauer mu to vysvětlil, ale Hanka, a snad lze přimpomenout současnost, se prosadil.
Velmi významná část československých vojáků byla židovského původu, jiná původu bohemanského, tedy emigrace z dob, kdy ono "Češi" nebylo plně rozpoznáváno.
Vždy si vzpomenu na povídky Leopolda Laholy, který vztah veřejnosti k těmto hrdinům popsal přesně, tuším v povídce "Kapitán a pes" (za název neručím, nepamatuji se.
Jistě, hrdinství těch, kdo byli připraveni obětovat své žvoty, si zaslouží nejyvššího uznání a cti. Jiná věc je, že větší část společnosti, si z tohoto hrdinství udělala svou maskovací plachtu, ostatně jako z celé české historie.
Velká lež o zradě českých Němců, založená na neschopnosti českého nacionalismu urovnat vztahy občanským principem (jak ostatně sliboval Beneš) zatěžuje tuto zemi a pochopení vlastních slabostí i předností.
Nedivme se, že žijeme v tom, v čem žijeme.
27. 05. 2012 | 11:39

Zacheus napsal(a):

Snad jenom pro upřesnění opravím formulaci... je pravda,že atentát byl nařízen proti vůli domácího odboje...

Samotné provedení atentátu, kdy Jan Kubiš a Jozef Gabčík plnili rozkazy,které jim byly dány, pak pochopitelně nelze z tohoto pohledu odsuzovat.
27. 05. 2012 | 11:40

český maloměšťák napsal(a):

Zacheus
Vidím to obdobně. Ale motivací mohlo být více - z více stran . /je samozřejmě relevantní i ta, že Heydrich měl udělat pořádek v průmyslovém Československu/
Já bych pouze na zvýraznění mé myšlenky podotkl, že po atentátu následovala /naštěstí nevydařená/ ofenzíva na Kavkaze (stěžejní událost WWII - Hitler zoufale potřeboval kaspickou ropu).

http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1908

My se stále díváme na WWII jako na boj idejí, armád, generálních štábů, politických elit...
Ale rozhodují investice - investoři. Tedy jak a kam a kdy umístit kapitál tak, aby přinesl co největší a dlouhodobé zhodnocení.
Přičemž se samozřejmě spekuluje i na pokles.
Přičemž mrtví jsou čísly v bilancích, které investory až tak moc nezajímají.

Ostatně mohlo to být i tak, že už bylo na spadnutí ověření prognozovaných ložisek ropy v Ghawaru - a tak byl Hitlerův úspěch a jeho expanze do Asie nežádoucí. Znamenalo by to velký problém.

Víme celkem prd. A obávám se, že budeme vědět prd do té doby, než se dějiny odideologizují. Ale i tak se do hlavy někomu nedostanete - kor když už je několik desetiletí po smrti, že...

http://www.geohelp.net/world.html

Všimněte si - Aramco/bývalý Casoc - California Arabian Standard Oil Company/ je založeno r. 1944.

"....1939-1945 - World War II - control of oil supply from Baku and Middle East played a huge role in the events of the war and the ultimate victory of the allies. Cutting off the oil supply considerably weakened Japan in the latter part of the war...."

Politika financování založená na expanzivních teritoriálních záborech má své limity. V případě Římské říše to byly mj. dopravní náklady.
Ve věku spalovacích motorů je to přístup k ropě.

Hitler byl blázen a zřejmě i narkoman /Heydrich ne/....takže se věci nakonec udály tak, jak se udály - vhodně načasované otevření druhé fronty /Normandie / pak bylo nutné z hlediska další teritoriální expanze - nyní však již díky americkým investicím a americko-. arabské ropě dlouhodobě udržitelným.

I na výsledek války je nutno spekulovat - a volit prostředky tak, aby vždy byla reflektovaná realita - nikolivěk nějaké vágní pojmy z oblasti afektů , i kdyby ty reflektovaly fyzické strádání a utrpení.
Jinak totiž jdou investice a prognozy do hajzlu.
----------------
Takže stěžejním zůstává hledat odpovědi na otázky co, kdy, jak a kdo měl udělat tak a tak, aby se Hitler nedostal k moci. Potažmo jemu podobní.
To by pak mělo posunout afekt k rozumu - který by pak měl dokázat zabránit nástupu nových Hitlerů.
27. 05. 2012 | 11:52

ghándí napsal(a):

honza,
přijde babička po roce 1948 na národní výbor, vejde do kanceláře soudruha tajemíka , upaží a pozdraví "heil hitler".
soudruh tajemník vstane říká, "ale babičko, to jste si spletla dobu".
"dobu možná, ale vás ne".
pokud je nějaká země napadená, tak se má bránit ze všech sil. at to bylo v roce 38 nebo 68. my do tedka jenom fnukáme, jak nás anglie a francie zradily. . pak taky s oblibou fnukáme, jak nás zradili ameračani a předhodili nás stalinovi. to je taková česká nátura hledat viníky vlastních chyb. v roce 38 byla československá armáda připravená bránit svrchovanost československa. beneš selhal. stejně jako v roce 48, kdy komunisti provedli puč. beneš se sklonil před hitlerem i stalinem. nevím, jestli to byl agent NKVD, ale byl to slaboch, který se nikdy neměl stát presidentem. poškodil český národ.
27. 05. 2012 | 11:53

resl napsal(a):

Jako komunista musíte lavírovat, zda byl atentát přínos pro republiku, nebo ne. Je známa vaše ideologie. Kde nestál v čele komouš, to bylo pro veřejnost tabu. Většinou stál v čele zrádců a kolaborantů, jak to u "zapálených" straníků bývá. Viz láska k SSSR, než k vlastnímu státu. Viz "bratrská pomoc", než okupace. Dodnes to slovo z bolševika nevydolujete. Jinak Čurda sice zradil /s Gerykem/, ale nevěděl o kostelu. To myslím vyzradil až ml. Moravec /16 let/ ze Žižkova po zatčení, což mu nikdo nevyčítá.
27. 05. 2012 | 11:54

Maximus napsal(a):

Prvotní příčinou 2.WW bylo to, že na základě bídy do které byla tehdejší německá společnost uvržena, nastaly podmínky pro vznik silného podhoubí nacismu a fašismu. Hitler zbrojením aj. opatřeními dal lidem práci, i když se to moc neví, tak to spolufinancovaly bohaté židovské rodiny v Německu i ta parta kolem Reckefellera a Rotschilda aj. Takže zase se to rozjelo na dluh.... Ta bída byla zaviněna naprosto nepřiměřenými válečnými reparacemi, které muselo neustále každý rok Německo platit za 1.WW, navíc celé to bylo umocněné velkou světovou ekonomickou krizí! Takové je schéma kauzality, kontext celé této hnusné a špatné doby. Ale to se stejně táhne dějinami lidstva jako červená niť, ovšem poprvé tady měly válčící strany k dispozici moderní vojenskou techniku vyvinutou na základě obrovského technického a vědeckého rozvoje v tak ničivé síle. A skončilo to "naštěstí" zatím jen u těch dvou atomovek v Japonsku! Výsledky 2.WW nadlouho odzbrojily Německo a udělali z něj jednu z nejméně militantních zemí na světě, ostatně stačí se podívat do nedávna, jak chtě nechtěla být SRN účasna Afghánské hry, ale byla tam od USA přímo vtažena nebo dokonce jak SRN odmítlo účast v Libyjské tragikomedii. Však také to neválčení jim jde k duhu a jsou dnes ekonomickým hegemonem Evropy a i ve světovém měřítku mají velkou sílu.
Byl jsem tady jedním pánem osočen z přílišné německé náklonosti, ale ono je to trochu jinak. Jen respektuji a uznávám některé schopnosti a fakta. Ty schopnosti jsou známé a není je třeba tady znovu vyjmenovávat. Když si chci třeba koupit kvalitní auto, tak určitě to bude na jedním z prvních míst německý výrobek, nakonec i Škodovka má německé zázemí, když jsem dříve jednal s německými partnery, tak jsem věděl, že ctí dohody i když mají raději to své německé, když dělám dnes pro německou firmu zde v čechách, tak vím, že je tam pořádek a nastavená seriózní pravidla hry, občas tam sice nějaký český človíček ve vyšší funkci trochu začně přikrádat a pak musí odejít, ale vždy se ví v těchto firmách do čeho jdete! Máme s Němci společného mnohem více než si myslíme, za ta všechna staletí už od doby Karla IV. kdy sem byli pozváni pro rozkvět a rozvoj severních oblastí státu. Nakonec Češi jak ukazují letité výsledky práce firem, které se zabývají genetikou jako např. genomac aj., tak přináší zjištění, že toho slovanství je v nás opravdu mnohem méně, než se myslelo. Zkuste se o tom poinformovat a budete velmi překvapeni. Jen ta slovanská čeština nám tu zůstala a ta z nás dělá Slovany.
Pěkný den všem!
27. 05. 2012 | 11:56

Roy napsal(a):

náhodou já si ten film z osmašedesátého roku pamatuji (Nebeští jezdci) a to i proto že byl občas reprízovaný, dokonce vyšla původní literární předloha jako knížka. A ten Sequens byl dávaný ještě častěji (vzpománám že jsme na něm byli se školou).
Tak nedělejte ze starých časů dobu úplného temna. Spousta blbů mluvila do kdečeho, ale také různé knížky byly k sehnání - a to nemluvím o Slovensku, slovenská nakladatelství byla v tohle liberálnější.
Svoboda slova byla samozřejmě omezená, ale úplný temno, to ne. takyse to měnilo - byli přílivy a odlivy cenzury - jinak byl v roce 75, jiak v roce 85. Tohle vám každý pamětník potvrdí.
27. 05. 2012 | 11:58

Občan napsal(a):

Kdepak, Čochtane,
v Británii žilo dost Čechů s britským občanstvím a působili i v britské armádě - ty mohli Britové použít. Už jen proto, že JEJICH rodiny byly v bezpečí v Británii.
Jenže Británie s atentátem nechtěla navenek mít nic společnéhom, protože potřebovala mít volné ruce pro vyjednávání s nacisty. PROTO byto potřeba navodit dojem ČESKÉ odbojové akce - a PROTO byl proti němu v CELÉM českém odboji takový odpor.

Je navíc dost dobře možné, že o připravované "české" akci zpravila Británie Canarise a ten zajistil přípravu podmínek pro to, aby v den "D" byl Heydrich zaručeně bez jakékoli ochrany. Důvodů pro to, aby se jej chtěli zbavit jak "spojenci", tak sami nacisté, bylo víc než dost - a jaké důsledky to bude mít pro lidi v Protektorátu, bylo VŠEM takto zúčastněným naprosto jedno. Naopak - čím větší teror, tím menší pravděpodobnost, že by někdo mohl klást znepokojivé otázky; a to vč. ze strany členů exilové vlády v Londýně.

Atentát na nesmírně ambiciózního vysokého důstojníka zcela oddaného myšlenkám nacismu a odmítajícího v tomto ohledu jakýkoli kompromis, spojil příjemné s užitečným - zbavil Himmlera a další konkurenta a šikovně odvedl pozornost od jednání Britů s nacisty.

Jeho vedlejším produktem byla ještě větší vydíratelnost londýnské exilové vlády. Protože kdyby někdo jen cekl proti podmínkám, které si Britové vůči ní kladli, ti by informovali o tom, kdo z exilu vydal formální svolení k provedení atentátu.
Dodnes je ostatně pečlivě tajeno, kdo to byl.
27. 05. 2012 | 12:02

český maloměšťák napsal(a):

V jisté fázi války pak bylo výhodné uzavřít se Stalinem dohodu o novém teritoriálním rozdělení zájmů - jak v Evropě...tak také v arabských zemích /respektive zemí s ložisky ropy, kde se ropa těží s miniaturními náklady/.

Spekulace - pokud mají spekulující mocenský vliv...taková spekulace vyjde téměř vždy. Je ale nutno měnit plány - podle toho, jak se vyvíjí realita. Je pak jedno, kdo je zdánlivý vítěz - vítězem musí být vždy co nejtrvalejší a nejvyšší zhodnocení kapitálu investorů.
---------------------
Ovšem v kategorii logických pojmů, ve které vedou diskuzi média...samozřejmě platí "vyšší princip".
Otázkou je, jak se na to díval chlápek, co ho zastřelili v Lidicích, ženská z Lidic, co ji umučili v koncentráku či děcko z Lidic, které odvlekli od rodičů pryč.
Možná že i oni mají jistou vinu - ale je těžké odsuzovat nevzdělanost an bloc a to ještě s implikací ve vztahu k těmto obětem zvrhlé pomsty. To není s ohledem na úctu k těmto obětem na místě.
Píšu tak ty poslední věty jen jako varování - aby nebylo zase jednou pozdě...až popravčí četa namíří a nějaký subordinant vydá povel " Pal !"
27. 05. 2012 | 12:10

resl napsal(a):

Ještě je třeba zbořit bystu Beneše na Pohořelci. Tento slaboch a zbabělec by neměl být oslavován, nýbrž pranýřován. Nejdřív než utekl, ustanovil Háchu prezidentem. Po válce ho nechal umřít ve vězení a jako samozvanec usedl na Hrad bez voleb. Hrůza co mu Češi s holubičí povahou prominuli. Před tím stačil podepsat v 43 r. smlouvu s vlakovým lupičem Stalinem, pak přišly bolševické dekrety a zničení 3 generací komunismem. Tak doufám, že časem ta bysta zmizí, mají na ní zájem socani, někteří primitivové z ODS a hlavně komouši, pro které ten zbabělý alibista pracoval.
27. 05. 2012 | 12:10

Medikolog napsal(a):

Belgičane,

asi máte problém pochopit jednoduchý text (doporučuji proto přečíst opakovaně..) Napsal jsem, že před Německým napadením SSSR východní hranice předmnichovské ČSR sousedila s Rumunskem.. a až někde za Rumuny byl SSSR. Není to snad pravda? Nevstoupila snad Rudá armáda za východní hranici SSSR z doby PŘED 2. sv. válkou až v důsledku německých válečných operací? Nevtrhla k nám v patách hrdině prchající dobíjené německé branné moci? To je podle vás coby kdyby?

Asi vás v Belgii učí dějepis moc rámcově. O tom, že vítězné mocnosti (Belgie včetně) dotlačily Rusy a Němce do mezinárodní isolace, kterou po krachu Janovské konference musely řešit a také vyřešily Rappalskou smlouvou ze 16. 4. 1922 - kdy Sov. Rusko Německu odpustilo válečné reparace, Německu odpustilo SSSR dluhy carského Ruska a dohodly se na vzájemně výhodné spolupráci. Pro Němce to byla první rovnoprávná poválečná smlouva, pro Rusy prolomení blokády. Tato německo-sovětská spolupráce by VYNUCENA isolacionistickým postojem mocností k Německu a k Sov. Rusku... A pro vaši informaci, Stalin ani Hitler ještě politiku svých říší neurčovali;-).
27. 05. 2012 | 12:11

resl napsal(a):

Roy,
můžu jen potvrdit, že doba bolševického temna byla horší, než si myslíte a píšete. Vynahradit by mi to mohlo pověšení všech komunistů od okresního tajemníka k prezidentovi po r. 89.
27. 05. 2012 | 12:14

český maloměšťák napsal(a):

gagahandí napsal :
"...pokud je nějaká země napadená, tak se má bránit ze všech sil. at to bylo v roce 38 nebo 68. my do tedka jenom fnukáme, jak nás anglie a francie zradily. . pak taky s oblibou fnukáme, jak nás..."

Je omylem se domnívat, že např. Japonsko po svržení bomb na Nagasaki a Hiroshimu...že se mělo stále bránit ze všech sil. /ponechme nyní morální soudy stranou - ve válce totiž vždy rozhoduje síla obou protivníků...ideály hrají sice také roli...ale v dobách mechanizovaných válek až tak ne.../
Nebo Německo - i když tam se zfanatizovaná masa skutečně chtěla bránit až do Endloesung.....

Doporučil bych místnímu bojovníkovi s bolševismem, nacismem, levičáctvím...a zejména Don Quijotovi boje s vlastní hloupostí - mistru břitkých analýz ghándímu ...autora Sun Tzu - je to autor sice poměerně staršího data...ale je nepoměrně moudžejší než aktivističtí zbabělci a hýkalové...co nejraději zdrhnou nebo když tak srdnatě bojují - ze svého sofa.
27. 05. 2012 | 12:18

D. napsal(a):

Občan:
"Jenže Británie s atentátem nechtěla navenek mít nic společného,..."
proto parašutisté měli samopaly Sten.
27. 05. 2012 | 12:22

ghándí napsal(a):

resl,
nemužeme uplně srovnávat protektorát a dobu po roce 48. stalin uznal právo českeho národa na existenci narozdíl od němců. i když samozřejmě i stalin proslul přesidlováním národů na sibiř. nicméně asi rozhodla geografická poloha československa. od moskvy jsme přeci jenom dál než od berlína.
27. 05. 2012 | 12:26

ghándí napsal(a):

český maloměšták,
možná jste ještě nikdy neotevřel žadnou učebnici dějepisu, ale mam pro vás překvapivou informaci. japonsko nebylo napadeno, ale japonsko napadlo USA. já jsem o psal o zemi, která je napadena. taková se musí bránit ze všech sil. historie mi dala za pravdu. neska už víme, že pokud by hitler vyhrál válku, čechy by uplně vyhladil.
27. 05. 2012 | 12:30

cinick napsal(a):

Maximus
"Je to moc príma když komunista píše o zvěrstvech Němců. Ano stalo se to, Hitler, Mnichov, obsazení republiky, Heydrichiáda, ale nechtěl byste pane autore třeba napsat o vraždách Českých lidí komunisty v po roce 1948?"
U vchodu do plzeňské Škody visela cedule s obětmi z řad zaměstnanců Skoda z období protektorátu. Bylo na ní odhadem asi 500 jmen. Po sametu ji urvali a nevím, kde teď je.Žádná nová tam není. A víte proč ji urvali? Protože ji nechal umístit OV KSČ. (napsáno dole malým písmem). Ti popravení ze všech profesí a názorů jsou teda pacholci, nechali se zvěčnit komunistama na desku.
(Ps-Když dědu lákali komunisti po válce za odboj do partaje, tak je vyrazil)
27. 05. 2012 | 12:43

Vitold napsal(a):

D:
Samopaly Sten používaly pro jejich kvality i německá komanda, např. Skorzeny je vychvaloval do nebes.
27. 05. 2012 | 12:50

resl napsal(a):

ghándí
promiňte, ale nic jsem nesrovnával, protože v každém období se zachoval Beneš zbaběle. Vzhledemke ke všem prebendám a věrnostního slibu ČSR, se mohl nechat po okupaci, zatknout, případně oběsit. Jiní žádné prezidentské výhody nikdy nepoznali a přesto se postavili na odpor. Je jednoduché vládnout, když nic nehrozí, zneužívání funkce pro sebe a své blízské je tak fajn. Jen se nesmí něco zvrtnout, pak sbalí manželku a zmizí do klidného exilu. Kdyby hrozilo obsazení Anglie, zmizel by do Ameriky. Je příznačné, že ho "obdivuje" Klaus, stejný alibista a zbabělec v době okupace bolševikem. Nerad by o svého beneše přišel, ví co má rád český knedlík a svou popularitu tomu umí přizpůsobit.
27. 05. 2012 | 12:53

český maloměšťák napsal(a):

gagahandí
Vojenský konflikt se nevyhrává tím, že něco chcete, ale tím, že jste sto porazit protivníka.
Jistěže svržení bomb na teritorrium dané země není napadením - ale v kontextu toho, za jakých okolností má cenu se bránit a kdy ne...je to vedlejší. Není to důležité.

Příklad /analogie z občanského života/
Jdete po ulici. Na protější straně ulici je hloušek nácků vyzbrojených boxery. Náhle jeden z nich ukáže na vás a zařve " To je on ! Na něj ! "
Ohlédnete se vlevo - všichni sklopí zrak - tak se ohlédnete vpravo - opět všichni skloúpí zrak. Podíváte se na sebe - stojíte tam v kraťasech a tričku...jedinou vaší zbraní je odhodlání za každé situace se bránit.

Otázka tedy zní :

Skončíte v márnici nebo na chirurgii ?

P.S. Po již proběhlém boji, po takovém boji, kterého jste nebyl účastníkem...po takovém boji se vždy vyrojí nejvíce hrdinů.
27. 05. 2012 | 12:53

Maximus napsal(a):

ghándí

Vy jste pane hlava. Pokud se podíváte na tehdejší mapu, tak Německo obklopovalo České území od Ostravy až k Vídni, Slovenská hranice byla sice volná, ale nijak zvlášť vojensky zabezpečená. A Slováci už koukali jak spolupracovat s Hitlrrem, navíc tam nebyl tehdy žádný průmysl! Obranná hráz tak trochu po vzoru Francouzské ML, byla nedodělaná. Navíc na českém území bylo 2,5 mil. sudětských nepřátelsky orientovaných Němců..... A vy byste chtěl s Hitlerem válčit, tak to by šlo jen, kdyby naši armádu vedl maršál ghándí nebo Voroshilov!

Ve válkách v případě vojenské rovnováhy (což tady nebylo ani náhodou) poté rozhoduje hospodářský potenciál každé z válčících stran resp. i ten lidský. To nakonec rozhodlo i o výsledku války Sovětský svaz versus Německo. Stalin to jasně a otevřeně přiznal před celou svou generalitou na oslavách vítěství 2.WW, těsně po válce v Moskvě v r.1945!

Tyhle řeči, že se Česko mohlo ubránit Wehrmachtu jsou primitivní a usvědčují každého kdo něco takového tvrdí, že o válčení a vedení válek nic, naprosto neví či netuší.
Jen by zařvala spousta lidí a došlo by k zničení třeba krásných pražských památek......
27. 05. 2012 | 12:56

skeptický napsal(a):

Náš ministr války se vyjádřil,že naše armáda by to zvládla i dnes.

Myslím ale,že to by se to :

a)Nedalo utajit.
Dvaceti tisíc mužů by si někdo musel všimnout.

b)Kdo je Řišský místodržící se tají.
Atentátit kolaboranty nemá smysl,je jich jak psů.

Rovněž není jasné,která říše nás považuje za vlastní.Zájemců o kolonizaci tohoto území je víc. Strany,které jsou pro nezávislost jsou málem mimo zákon.

c)Každopádně by nás humanitárně bombardovali.Lidice byly čajíček.
27. 05. 2012 | 12:56

olga napsal(a):

chance gardener
Asi vám moc dobře nerozumím. Bůh ví co chce. O výsledku nepochybuje. Zmatek v myšlení i konání máme my lidé. My jenom tušíme. Bible se nám pokouší otevřít oči. Ježíš nám vše řekl zcela jasně. My se musíme změnit, abychom viděli a slyšeli. Je to jednoduché, ale zároveň velmi nesnadné. Milovat všechny. Kdo to dokáže?
27. 05. 2012 | 13:01

český maloměšťák napsal(a):

"...já jsem o psal o zemi, která je napadena. taková se musí bránit ze všech sil. historie mi dala za pravdu. neska už víme, že pokud by hitler vyhrál válku, čechy by uplně vyhladil. ..."

Předpokládám, že nepíšete ani o Československu, ani o Francii...ale o SSSR. Ano - jistě...SSSR se bránil. Ale srovnávat jeho potenciál s rozpadajícím se Československem., navíc mezinárodně vnímaným coby případným viníkem konfliktu...s pátou kolonou v týlu...

Vy skutečně věříte, že se " Stalingrad" mohl odehrát už v roce 1938 v Chebu ?

Vy jste blázen, ghándí. Vy si realitu a dějiny nahrazujete sněním.
27. 05. 2012 | 13:02

Maximus napsal(a):

skeptický napsal(a):
Náš ministr války se vyjádřil,že naše armáda by to zvládla i dnes.
Náš ministr války od firmy ProMoPro je obyčejný platfusák, který má modrou knížku a je na funci ministra obrany vhodný asi jako ta Parkanovic pěnice ze Štýrska ..... Někdy, ale skoro pořád člověk musí žasnout, jak jsou vybíráni do nejvyšších funkcí lidé, kteří o tom příslušném oboru nic neví a nemají k tomu žádnou kvalifikaci a ani tu lidskou.
Hrdina Vondra je sice orientován proamericky, vždyť jeho tatík se zubařem u kterého v Ústí n/L bydleli, nenáviděli komunisty, tak to by bylo v pořádku, ale jeho všechna kvalifikace pro vedení armády spočívá zřejmě v tom, že si jako malý chlapec hrál s cínovými vojáčky, kdyby si hrál v uhláku na uhlí, byl by dneska ministrem dolů a nahoru!
Ten chlap je neskutečná lidská karikatura, a kdyby alespoň tolik nežral, kdo se má na něj koukat! Je vyžranej jako zub!
27. 05. 2012 | 13:07

skeptický napsal(a):

Olga
Milovat bližního svého znamenalo souvěrce.
Tím se to zjednodušuje.
Nějaké kydy o xenofobiii tu šíří antkristi.
Nezoufejte holky ,každého nemusíte.
A zadara už vůbec.Bible praví : Dej,a bude ti dáno.
27. 05. 2012 | 13:08

ghándí napsal(a):

maximus,
já netrvdím, že jsme se mohli ubránit. já tvrdím, že jsme se měli bránit, protože jsme tak jako tak byli určeni na porážku. při zkušenostech českých legionářů a kvalitě českého opěvnění, bysme určitě zbusobili hitlerovi citelné ztráty. a kdo ví, válka se mohla vyvýjet jinak. srbsko a rumunsko nám bylo ochotný pomoct. určitě by se změnila politická situace uvnitř francie i anglie a ochota tamních obyvatel pomoct bránícímu se československu. to samozřejmě nemůžeme vědět. já akorát tvrdím, že národ, který je napadený má povinnost se bránit. beneš zdradil český národ a morálně ho zničil na deset generací dopředu. protektorát i dlouhé vazalství kremlu bylo především důsledkem lidského a morálního selhání presidenta. češi zbabělí nebyli.
27. 05. 2012 | 13:13

Maximus napsal(a):

skeptický
Omlouvám se, že se účastním Vaší debaty s Olgou. Dnes jsem chvilku ráno poslouchal krásné plky kardinála Vlka,
užívá si důchod. Mimo jiné všem odpouštěl a i komunistům a na nikoho se nezlobí...... jen ten církevní majetek nám dejte! To, že to nikdo pořádně nespočítal a nebylo to podrobeno řádnému společenskému auditu a odborné oponentuře jim tak nějak nevadí!
27. 05. 2012 | 13:15

Milan napsal(a):

Je smutné,že po sedmdesáti letech není znám velitel,který dal rozkaz št.rtm.Kubišovi k útoku na R.Heydricha.Londýn odtajní některé informace až v r.2032.Teror ,který nastal v Protektorátě po atentátu byl úděsný o jeho zmírnění intervenoval K.H Frank u Hitlera.To že národ přežil nesli největší tíhu dne bývalí voj.c.a k.,kteří věděli,že jedině semknutost vede k přežítí,tuto situaci poznali v zákopech.I legionáři prošli revoluční Rusko díky semknutosti,ztráty jsou vždy děsivé.Odboj byl respektovánnešlo jinak,než přečkat ažbestiální režim skončí porážkou.
27. 05. 2012 | 13:17

Medikolog napsal(a):

Pane Skepticky,

hlavně žádná z říší nemá tu superbombu, kterou bychom mohli ukořistit jak Fenwičtí lučištníci v MYŠ KTERÁ ŘVALA:-) a použít ji k vydírání celého Světa. Takže by si s námi vytřeli (_!_) tak či onak. Po vítězném boji, nebo po vstupu vojsk.
27. 05. 2012 | 13:17

ghándí napsal(a):

maximus,
dovětek.
je paradoxem, že národem odsouzený byl hácha, nikoliv beneš. beneš háchovi namočil obličej do h...v a utekl do anglie. hácha byl postaven před status quo. bránil český národ v prohrané situaci. jeho manevrovací schopnosti byly nulové. přesto se dnes staví sochy zrádci benešovi a hácha má psí hlavu.
27. 05. 2012 | 13:18

český maloměšťák napsal(a):

"srbsko a rumunsko nám bylo ochotný pomoct"

Jak ?
To by přišli přes Maďarsko - nebo Rakousko ?

"určitě by se změnila politická situace uvnitř francie i anglie a ochota tamních obyvatel pomoct bránícímu se československu"

Takže potvrzení mé diagnozy - vy si nahrazujete dějiny sněním - Díky - lepšího důkazu pro potvrzení mé dosud pouhé hypotézy se mi nemohlo dostat.

P.S. Vy si Beneše do své nevymáchané huby neberte. Tragédií národa jsou především takoví hlupci a opoždění hrdinové jako vy.

-----------------
hoven napsal(a):
kež by se u nás objevil nějaký augusto pinochet. nic jineho nas před bolševickou svoločí už nezachrání.
10. 06. 2011 | 12:33
27. 05. 2012 | 13:20

Maximus napsal(a):

ghándí napsal(a):
já netrvdím, že jsme se mohli ubránit. já tvrdím, že jsme se měli bránit...

To stačí k tomu, abych pochopil, že Vaše duše je zmatená,
jak pes Goro před Tokyem.
Připomínáte mi jednoho hrdinu z jednoho městečka na severu Čech, který před mnoha léty stál u zdi před tehdejší cukrárnou. Na silnici se tehdy uvolnilo Tatře 111
kolo a řítilo se na toho pána. On se chtěl předvést a chtěl svými rukami a tělem kolo zastavit. Jenže neodhadl situaci. to kolo mělo v sobě dvě energie,tu pobybovou a tu točivou a milého pána doslova připláclo ke zdi a on byl na místě mrtev. Ale byl na chvíli hrdina!
Kontrolní otázka:
Kdyby jste byl v situaci, že byste musel boxovat proti některému z ukrajinských boxerů Kličkových nebo byste do toho nemusel jít a jen byste musel jaksi uhnout, šel byste do toho boxu?
27. 05. 2012 | 13:23

ghándí napsal(a):

český maloměšták, maximus,
chápu, že když vám někdo rozbijí vaší naučenou pravdu, kterou jste byli krmeni celý život, že vám to zpusobuje duševní bolest a reagujete agresivně. nakonec za to ani nemůžete. hitler nás chtěl vyhladit. to už neska víme. nejde o to, jestli bysme byli schopní se ubránit nebo ne. jde o to, jestli bysme mu dali naší kuží zadarmo nebo ne. beneš zradil český národ a rozhodl se darovat hitlerovi naší kůži zadarmo. zamyslete se nad tím. to, že hitler nakonec válku prohrál, nikdo v roce 38 nemohl vědět.
27. 05. 2012 | 13:31

Agent W4C napsal(a):

Maximus...
To s tím genefondem bych nebyl tak hrr...Všichni víme,kde a jak končila selekce lidí,zda jsou Germánští více či méně či vůbec ne.Podle toho,jak se zde k sobě chováme,bych nás spíše viděl někde ve středoamerické či jihoamerické či korupcí prožrané Africe...Nevím,zda Němec obecně je schopen dělat pod sebou a kolem sebe takový bordel,či krást v takové míře,jako se krade tady...tím nemyslím jen ty miliardové gaunery tam nahoře...
27. 05. 2012 | 13:31

Scarabeus napsal(a):

český maloměšťák:

Máte v příspěvku chybičku, v roce 1938/1939 Československo, přes Podkarpatskou Rus, sousedilo s Rumunskem.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Czechoslovakia_location_map.svg
http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Druh%C3%A1_%C4%8Ceskoslovensk%C3%A1_republika_1938_podkarp._rus.png
27. 05. 2012 | 13:41

Maximus napsal(a):

Agent W4C
Nějak jsem nepochopil co chtěl tím básník říci ...
27. 05. 2012 | 13:43

Scarabeus napsal(a):

Druhý odkaz je moc dlouhý, chybně se zapisuje, z tohoto důvodu znovu po dílech:

1. díl:
http://cs.wikipedia.org/

2. díl:
wiki/Soubor:Druh%C3%A1_%C4%8Ceskoslovensk%C3%A1_republika_1938_podkarp._rus.png
27. 05. 2012 | 13:45

český maloměšťák napsal(a):

gagandí /hoven/
Proč vy vlastně nejste českým Pinochetem ?
Chcete bránit zem před bolševismem za každou cenu - a současně vidíte jedinou šanci v Pinochetovi...
Proč do toho teda nejdete - TEĎ ?

Že až vaši vnuci ? Že až ti budou psát na blozích, že děda se měl tenkrát levici a opozici bránit účinněji než jen pomocí plků na internetu?

Hmm - no v genech by to měli, že....

Zamyslete se nad tím vaším " kdyby"...pokud tedy umíte myslet. A brát ohled na čas - že to je fenomen, který neubává...ale přibývá. A že tedy dějiny vykládané pomocí " kdyby, kdyby, kdyby" - nejsou dějinami. Jsou jen idealistickým sněním.
Prostě i SSSR měl velké potíže - jak zastavit Hitlera.
A Československo / v podstatě se již rozpdající/ - bylo navíc vnímáno mnichovskými signatáři coby příčina možné války. Tedy žádná podpora z Anglie a Francie - nic. NIC. Naopak - možná že by dokonce podpořili Hitlera. Ale to by bylo o tom vašem " kdyby, kdyby".

Howgh. Zbytečné - vést s někým jeho monolog.
------------------------------------------------------------------------------
Snad jen maličkost - co husiti - bylo správné, že bránili zem před kruciátami a jinak organizovanými vpády zahraničních vojsk ?
27. 05. 2012 | 13:47

Maximus napsal(a):

ghándí napsal(a):
český maloměšták, maximus,
chápu, že když vám někdo rozbijí vaší naučenou pravdu

Vždy jsem se, tedy většinou, měl snahu řídit se fakty. Na jedna paní povídala moc nedám. Nakonec jako člověk vzdělaný v technice k tomu zákonitě inklinuji. Takže takové řeči a pocity ve stylu, natankujeme si nádrž auta a možná dojedeme do Španělska prostě neberu. Ano, s Německem se dala vyhrát možná lokální bitva, třeba u Chebu, u Ostravy, u Č.Budějovic či u Vídně, či je na chvilku na čas odrazit nebo spíše zpomalit, ale porazit Německo tehdejší ČSR nemohlo a ani to technicky a vojensky nebylo proveditelné. Nemělo na to potenciál hospodářský, vojenský, lidský a ani spojence, ti se na nás vykvajzli! A od Stalina to byla jen politická hra, to jak na tom byl vojensky, se ukázalo v červnu 1941!
27. 05. 2012 | 13:51

resl napsal(a):

Maximus,
vy mi zase připomínáte Švejka s jeho příklady a hodnocením situace, které se nestaly. Víte dnes najisto, jak by se v případě ozbrojeného konfliktu s Německem, zachovala Francie, Anglie, Amerika ? Nevíme to nikdo, ale můžeme si myslet, že by to dopadlo pro Evropu lépe. Jak to tenkrát dopadlo s milióny mrtvých už víme. Tu druhou variantu neznáme, ale byli jsme o ní "řádně poučeni" naším školstvím, později českou propagandou. Chápu, že se jistý druh zbabělosti špatně přiznává. Jak jedinci, tak státu.
27. 05. 2012 | 13:54

ghándí napsal(a):

český maloměsták,
vest dialog s kusem dřeva je sice vysilující, ale jsem na to zvyklý. znova opakuju. hitler nás chtěl stejně vyhladit. nebráněním se jsme si vubec nepomohli. naš osud byl spečetěn tak jako tak. a pokud by ostatní národy na hitlera reagovali tak, jako beneš, už bychom tu určitě nebyli.
27. 05. 2012 | 13:54

ghándí napsal(a):

maximus,
ja se s váma nepřu o to, jestli bysme byli schopní hitlera porazit. nebyli. ale jelikož nas chtěl stejně vyhladit, tak bysme mu alespon nedali svou kůži zadarmo. už nevím jak vám to mám napsat. je to ještě větší marnost než vysvětlit levičákum, že pokud stát má větší výdaje než příjmy, tak vznikají dluhy. je to teměř nemožné. já si myslím, že levičákum chybí kus mozku, která je zodpovědná ja sčítání.
27. 05. 2012 | 13:58

rapp napsal(a):

to Ghándí:
Dodnes přesně nevíme,zda ty "pomoci" pro rok 1938 jsou dodatečnou fikcí nebo ne.Určitě L.Svoboda nelhal,že výzbrojí jsme Němce převyšovali a opevnění byla skvělá a velmi početná u hranic,on se chtěl bránit.Navíc jsme byli zbrojovkou všech,výzbroj by nechyběla do konce války.Ale co ostatní:L.Svoboda byl pouhý pluko,zbrojnicí Evropy tradičně.vník z Kroměříže.Roku 1936 byl náčelníkem genštábu Radola Gajda,který 1933 provedl neúspěšný fašpřevrat,roku 1939 nabízel marně Němcům spolupráci a válku prožil s vysokým důchodem od Háchy.Myslíte,že bývalý legionář gen.Syrový byl po válce odsouzen do amnestie 1960 jen za stažení mobilizace 1938 a vůbec ne za něco z protektorátu? Že by antibolševický legionář-významný už 1918-1923 se kdy spojil se Stalinem?
Gen.V.Luža padl v boji s protektorátem tady doma.Gen.Mašín též Němci popraven.Plukovník Moravec-člen genštábu-roku 1936 hovoří o nutnosti obrany,za protektorátu otočil a stal se ideovým obhájcem nacismu v pozici ministra školství.Pravdou je též,že Beneš zanechal Háchu v beznadějné pozici-ze které by živý nevyšel žádný president,leda,který by porazil Hitlera.A Hácha to národu ulehčil jen ve vybraných protekcí případech.Hácha-milovník odjakživa římského práva,-vzoru Mussoliniho.Daroval Hitlerovi obrněný pancéřový vůz 1942-náš Hácha.K Hitlerovým narozeninám.
27. 05. 2012 | 13:59

český maloměšťák napsal(a):

Scarabeus
Stále je to o tom " kdyby". Co Ma´darsko ? Kdyby Rumunsko ?
Rumunsko odmítalo tranzit jednotek Rudé Armády - přes své území. I z tohoto důvodu je značně nepravděpodobné, že šlo o nabídku skutečné pomoci.
Mimochodem - další vývoj v Rumunsku staví tuto naídku do ještě obskurnější roviny.

http://armada.vojenstvi.cz/predvalecna/mobilizace/4.htm

Blog je o atentátu na Heydricha. Pokud nejsou známa všechna fakta k tomuto a věcem souvisejícím - je nesmyslné spřádat spekulace o tom, zda " jsme se měli bránit".
Já to ostatně považuji za dost nechutné - ty přesuny divizí na papíře a posílání na smrt - naše otce a dědy. Respektive ne nechutné..ale takové jaksi podivné - snažit se vyrobit hrdiny pomocí halucinací.

Systém obrany strategické i operativní se zradou Francie zhroutil. Tečka.
27. 05. 2012 | 14:03

rapp napsal(a):

Oprava na:
to Ghándí:
Dodnes přesně nevíme,zda ty "pomoci" pro rok 1938 jsou dodatečnou fikcí nebo ne.Určitě L.Svoboda nelhal,že výzbrojí jsme Němce převyšovali a opevnění byla skvělá a velmi početná u hranic,on se chtěl bránit.Navíc jsme byli zbrojovkou všech,výzbroj by nechyběla do konce války,zbrojnicí Evropy tradičně.Ale co ostatní:L.Svoboda byl pouhý plukovník z Kroměříže.Roku 1936 byl náčelníkem genštábu Radola Gajda,který 1933 provedl neúspěšný fašpřevrat,roku 1939 nabízel marně Němcům spolupráci a válku prožil s vysokým důchodem od Háchy.Myslíte,že bývalý legionář gen.Syrový byl po válce odsouzen do amnestie 1960 jen za stažení mobilizace 1938 a vůbec ne za něco z protektorátu? Že by antibolševický legionář-významný už 1918-1923 se kdy spojil se Stalinem?
Gen.V.Luža padl v boji s protektorátem tady doma.Gen.Mašín též Němci popraven.Plukovník Moravec-člen genštábu-roku 1936 hovoří o nutnosti obrany,za protektorátu otočil a stal se ideovým obhájcem nacismu v pozici ministra školství.Pravdou je též,že Beneš zanechal Háchu v beznadějné pozici-ze které by živý nevyšel žádný president,leda,který by porazil Hitlera.A Hácha to národu ulehčil jen ve vybraných protekcí případech.Hácha-milovník odjakživa římského práva,-vzoru Mussoliniho.Daroval Hitlerovi obrněný pancéřový vůz 1942-náš Hácha.K Hitlerovým narozeninám.
27. 05. 2012 | 14:05

český maloměšťák napsal(a):

ghándí
Měl byste se léčit.

Definitivně howgh. /ztráta času/
27. 05. 2012 | 14:05

Scarabeus napsal(a):

ghándí:

Musíte vzít také v potaz reálnou vojenskou sílu, zda existuje, alespoň minimální, šance vyhrát.

Např. Poláci si mohli myslet, že mají šanci vyhrát, nevěděli o tajné smlouvě Hitlera se Stalinem o rozdělení Polska.

Pokud by státníci Francie a VB, představitelé francouzského a anglického+skotského+welšského(Wales)... národa, reagovali v roce 1938 jinak, tak by Beneš reagoval také jinak.
27. 05. 2012 | 14:05

ghándí napsal(a):

rapp,
to už jsou dnes všechno jenom dohady. já tvrdím, že když vás někdo posílá na smrt, tak byste se měl pokusit mu alespon ještě vypíchnout oko. plány nacistů s českým národem jsou dnes dostatečně známé. beneš udělal tragickou chybu, ze které bychom si měli vzít ponaučení. svoji zemi bysme si měli bránit proti jakemukoliv nepříteli. at už sou to němci, rusáci nebo kdokoliv jiný.
27. 05. 2012 | 14:09

Scarabeus napsal(a):

český maloměšťák:

ad 27.05.2012 14:03

Jasně, šlo jen o to, že Rumunsko sousedilo s ČSR, takže by rumunská armáda, pokud by čistě teoreticky přišla na pomoc, nemusela přecházet přes území 3. státu.
27. 05. 2012 | 14:11

ghándí napsal(a):

scarabeus,
. prosím, nepřesvěčujte mě stejně jako český maloměštáík a maximus už po sté, že bychom se hitlerovi nebyli schopní ubránit, to ja moc dobře vím. děkuji.
27. 05. 2012 | 14:12

Frante napsal(a):

Pro komunistický režim bylo příznačné jak dokázal cynicky zneužít protifašistický odboj ve prospěch komunistické propagandy. Svaz protifašistických bojovníků byla organizace sdružující československé bojovníky proti nacismu, vznikl v roce 1951. Preferoval východní odboj. Organizace v průběhu svého trvání na jedné straně vyloučila ze svých řad nejen z ideologických důvodů řadu významných osobností nekomunistického protinacistického odboje, jako byli například arcibiskup Josef Beran, na straně druhé byla zcela nekritická ke svým členům spjatým s komunistickým odbojem a věrným režimu a v tomto ohledu nekriticky vyzdvihovala i ty, jejichž zásluhy byly dost pochybné. Patrně nejznámějším a dodnes propíraným personálním skandálem této organizace zůstává fakt, že v ní v 60. a 70. letech působil na významných činovnických postech Karol Pazúr - viz:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Karol_Paz%C3%BAr
Nevolte komunisty!
27. 05. 2012 | 14:14

Scarabeus napsal(a):

ghándí:

Na co obrana, bez minimální šance na vítězství, ve které by padli vojáci, kteří byli velmi užiteční a potřební v pozdějších fázích války, kdy už šance na vítězství byla?

Nechat se zbytečně, bez užitku, zabít ve válce umí každý blbec.
27. 05. 2012 | 14:19

český maloměšťák napsal(a):

Scarabeus
Ano - Poláci se bránili.
Až do kapitulace.
Tuším že to bylo za necelé dva měsíce po tom, co se začli bránit. Polsko ale bylo mezinárodně uznáno jako napadený stát a Hitler jako agresor. Což se o Československu zdaleka nedá tvrdit..kdyby došlo k tomu ghándího " kdyby". :))
27. 05. 2012 | 14:20

ghándí napsal(a):

scarabeus,
v roce 38 nikdo o žádných pozdějších fází války neměl ani potuchy. mohlo se to vyvýjet uplně jinak.
27. 05. 2012 | 14:21

ghándí napsal(a):

scarabeus,
uplně stačilo, aby hitler nebyl uplný blbec a poslouchal sve generáli. zřejmě by němci v rusku vyhráli. a nas by nehal hitler splynovat. na co by nám potom byli ti vojáci, kteří se nebránili v roce 38? ano, bylo to marné. ale bránit se je povinnost. vždycky.
27. 05. 2012 | 14:24

Scarabeus napsal(a):

český maloměšťák:

ještě jedno "kdyby"

Hitler si na Polsko troufnul až když se Stalinem dohodl na tajném rozdělení Polska, asi ani Hitler si nebyl jistý zda německá armáda, sama o sobě, je schopna porazit polskou armádu.
27. 05. 2012 | 14:25

český maloměšťák napsal(a):

Scarabeus
Ano - šlo o mou nepřesnost. Ovšem cílem bylo ukázat, že jsme PŘÍMO sousedili vesměs se státy k nám nepřátelskými a hlavně to, že rumusnká vojenská síly /otázkou je kolik tedy divizí či letadel by vyslali.../ působí v kontextu jakéhosi smysluplného odporu dost iluzorně a nevýznamně.
A nezapomeňte na to, že Zakarpatská Ukrajina byla součástí Československa - ovšem mezi ní a Čechy leželo Slovensko.
Kdy tedy další vývoj událostí ukázal, že Slovensko jaksi moc loajální k Československu nebylo, že...asi se podle ghándího ale i Slováci měli bránit...

http://www.druhasvetovavalka.nazory.cz/slovensko.htm

Předělávat dějiny je nesmysl. Už tak je dost nejasností v tom, co skutečně BYLO - natož se hádat nad tím, CO jednoznačně NEBYLO.
27. 05. 2012 | 14:32

presidentova podržtaška napsal(a):

To resl 12:53
Pokud je obecně známo, tak president Klaus zákon č. 292/2004 Sb. NEPODEPSAL [ale ani nevetoval]. Viz např. zde:
http://www.r1genus.cz/clanky/mladoboleslavsko-1/tridenni-smutek-a-specialni-zakon-tak-cr-ucti-exprezidenta-havla-11295/
27. 05. 2012 | 14:35

Maximus napsal(a):

Jo ghándí se chtěl postavit!

Jenže dnes se postaví mě a zítra třeba soudruhovi majorovi!
27. 05. 2012 | 14:41

Kanalnik napsal(a):

Nebyl Benes charakterove, povahove a politicky (mezinarodne i doma) neco jako Necas?
27. 05. 2012 | 14:42

ghándí napsal(a):

maximus,
vy byste v roce 38 nechtěl bojovat? většina národa chtěla. řekněte lidickým dětem , že to "nemělo cenu".
27. 05. 2012 | 14:45

Scarabeus napsal(a):

český maloměšťák:

Jasně, šlo jen o teoretickou možnost přímého příchodu rumunské armády, však jsem také v příspěvku 27.05.2012 13:41 použil slovo "chybičku".
27. 05. 2012 | 14:47

Scarabeus napsal(a):

ghándí:

Už v roce 1938 vzdělanější lidé věděli, případně tušili, že diktatury, zvláště diktatura nacistická(její vnitřní charakter bylo možné sledovat už od roku 1933),
jsou výbojné, pokud diktatura není zastavena, případně je diktatura úspěchem posílena, tak v relativně krátké době dostane "chuť" na další výboj(s jídlem roste chuť). Výboj proti Československu nebyl navíc prvním výbojem.

"úplně stačilo, aby hitler nebyl uplný blbec a poslouchal své generály"

Diktatury dostávají k moci jen pitomce, to je jedna z příčin proč dříve, či později zkrachují. Kdokoli kdo se touží dostat k moci násilím a podvody je pitomec.

Máte v příspěvku pravopisnou chybu, má být "poslouchal své generály", tzn. generál-generála-generály-pán-pána-pány
27. 05. 2012 | 14:49

ghándí napsal(a):

scarabeus,
to už jsou hodně chabé argumenty. nikdo nedokáže předpovídat budoucnost. nikdo nedokázal v roce 38 předvídat, že se československý vojáci budou možná ještě někdy hodit.
27. 05. 2012 | 14:53

Maximus napsal(a):

resl ve 13:52
Tak to jste mi to nandal. Zase další prozíravý a chytrý jak delfín.
Ale přeji Vám přesto pěkný den, Vy hrdino!
27. 05. 2012 | 14:57

Maximus napsal(a):

ghándí
už fakt lehni kolovrátku....
27. 05. 2012 | 14:58

resl napsal(a):

prezidentova podržtaška
Pokud nepodepsal, potvrdil by se jeho vychytralý alibismus, neboť při jeho vzdělání, ví velmi dobře, jak to s Benešem bylo. Důležité je, jak hezky o něm mluví. Připojit ovšem podpis pro kontroverzní osobu, to se našemu hradnímu zbabělci nechce. Takže máte pravdu, ať udělá Klaus co udělá, je to pro mě zákeřný lump.
27. 05. 2012 | 15:00

Scarabeus napsal(a):

ghándí:

"nikdo nedokáže předpovídat budoucnost"

Jak kterou budoucnost, nikdo nedokáže předpovídat jaká čísla "padnou" v loterii.

Lze předpovídat, alespoň zhruba.

1. Diktatura, dříve či později, padne, záleží na šikovnosti a chytrosti protivníků diktatury(jak vnitřních, tak vnějších). Pokud by se vnitřním protivníkům kolem Stauffenberga povedl atentát na Hitlera, válka by byla pravděpodobně kratší.

2. To, že Hitlerův výboj proti Československu nebyl poslední, bylo možné také předvídat, nebyl ani první.
27. 05. 2012 | 15:04

ghándí napsal(a):

maximum,
to je normální, hlupák reaguje na pravdu podrážděně. já se na vás nezlobím. potřebujete trochu více času o tom přemýšlet.
27. 05. 2012 | 15:04

ghándí napsal(a):

scarabeus,
jenže hitlerova diktatura mohla padnou až dávno po tom, co by uskutečnil plánované vyhlazení českého národa. to vás nikdy nenapadlo?
27. 05. 2012 | 15:05

Scarabeus napsal(a):

ghándí:

Čím Vaše "kdyby" máte podložené? Který profesionální historik a jak Vaše "kdyby" podporuje?
27. 05. 2012 | 15:09

Jana Pechová napsal(a):

Debatovat o smyslu boje proti zlu poukazováním na důsledky odpovídá u nás tak oblíbenému 'generálství po bitvě'.
Situace, která v inkriminované době panovala, byla ne nepodobná živelní katastrofě. Komukoli. kdo si dokázal vzít na zodpovědnost učinit rozhodnutí, jak tomu živlu aspoň ubrat síly, patří pocta stejně jako těm, kteří to rozhodnutí osobně provedli. Jakýkoli 'kdybysmus' je podlý, je plivancem do tváří hrdinů.
Přiznám, že mi dost vadí, že téma rozebírá zrovna komunista. Nemohu tak nechat bez připomínky, že Heydrich měl podobný přístup k Čechům jako KSČ po únoru: dělníkům podkuřoval, inteligenci likvidoval.
27. 05. 2012 | 15:09

resl napsal(a):

Maximus,
nemusíte se urážet a přirovnávat mě k delfínovi a neohroženému hrdinovi. Jen si uvědomte, že když s vámi bude každý souhlasit, nebude to žádná debata. Co se stalo po r.38 víme z faktů. Nad tím co by se mohlo stát se můžeme pořád zamýšlet. Že to byla zbabělá potupa pro národ, musíte cítit i vy. Jako spojenec Německa jsme mohli dopadnout hůř. Nebuďte v zajetí jedné, správné myšlenky. I historici motají historii.
Jinak nic proti vám.
27. 05. 2012 | 15:10

olga napsal(a):

skeptický
Slovíčko bližní nemá nic společného se souvěrcem. U Boha žádné dělení podle sounáležitosti neexistuje. Bližní je každý, kdo žije se mnou na této zemi.
Slovíčko milovat neznamená jen jeden akt. Matka nebo otec milují své dítě. Ovšem myšlenka, kterou v náznaku uvádíte, zde nějak neplatí.
Já jsem proti válkám. Všeobecně. Nevadí mi ani cizí vláda. Hlavně bych si přála, aby byla moudrá.
27. 05. 2012 | 15:10

ghándí napsal(a):

scarabeus,
mam to podložené fakty. to je přece známá věc, že němci chtěli český národ vyhladit. to, že se k tomu nedojde, nikdo nemohl v roce 38 vědět.
27. 05. 2012 | 15:12

Scarabeus napsal(a):

Jana Pechová:

Ten kdo za své rady, navíc 67 let po válce, nemá žádnou odpovědnost, ví jak měl postupovat prezident Beneš v roce 1938. :-(
27. 05. 2012 | 15:13

ghándí napsal(a):

scarabeus,
vy tvrdíte, ó jak byl beneš prozíravý, že se vzdal, nakonec to za nás vybojovali jíní. vždycky to ale takhle vyjít nemusí.
27. 05. 2012 | 15:15

Roy napsal(a):

Heydrich kdysi říkal„tento prostor se musí stát německým a Čech tady nemá už koneckonců co pohledávat. Tento prostor je srdcem Říše. Ti, kteří nejsou způsobilí poněmčení se odešlou do prostoru kolem Ledového moře.„
A zdá se že někteří dnešní demokraté Jochovsky Bátoryovského střihu by hnali do moře vše co zavání jen trochu socialismem a ohrožením výsad majetných elit. Netušil jsem že i k tomu lze použít 70. výročí smrti Heydricha.
27. 05. 2012 | 15:15

Scarabeus napsal(a):

ghándí:

Obecně bylo možné odhadnout, že alespoň v počátcích války bude Hitler Čechy, samozřejmě vyrábějící a nerebelující, potřebovat, jen u Židů bylo části společnosti jasné, že je nepotřebuje na nic.
27. 05. 2012 | 15:21

František Adamec napsal(a):

Heydrichiáda a bratrovražebný komunistický boj
-
Aby sme súrozenci pochopili súdní procesy a Boží spravedlňost, náš otec, traktorista v JZD (Jede zloděj Dědinú), nám čítávál v zimě před spaním z knížek Slovácko sa súdí a Slovácko sa nesúdí, v manželskéj posteli, dyž naša mamka mosela dójit aj naše krávy, brzo ráno, v poledňa, a pozdě večer v JZD ve Strážnici. Tu tradíciju dodržuju letos také v Brně,vnúčatom čítám před spaním také SLOVÁCKO SA SÚDÍ. Bratrovi a mně sa nejvíc líbila súdní kauza MARTINE, ŽE NEZÍŠ SKOKANA? Doporučil bych číst SLOVÁCKO SA SÚDÍ před spaním také študentom práv, Nejvyššímu státnímu zástupcovi, Ochráncovi lidských práv, imunitním poslancom a europoslancom, súčasné súdní mafii aj tem súdcom a advokátom co vystudovali Plzeňské práva, pajdák na UJEP na Masarykovéj univerzitě v Brně a na Karlovej univerzitě v Praze. Je to lepší a kratší než Zákon č. 140/1961 Sb., komunistický trestní zákon který pozbývá účinnosti 1. ledna 2010, nahrazuje ho nový Klausův imunitní trestní zákoník. Sbírám kauzy ze súdoch z Hodonína aj z Brna, píšu Slovácko sa fackuje, z vlastní aj ze zkušenosti lidí které jsem v životě potkal.
-
Pane súdce nechajte si udělat rozbory DNA, na Slovensku je to levnější, nemosíte platit alimenty. Řekl Karel Bzenecký z Radějova, s maturitou vinařství a ovocnášství ve Bzenci, u Okresního súdu v Hodoníně byl osúděn za neplacení alimentů. Komunistom vyhořel monokulturní les u Bzence, Karel Bzenecký komunistovi Mašínovi ze Strážnice a Mrkvovi z Radijova sbíral kamení v CHKO Bílé Karpaty na jejich hájenky, penziony a ubytovny. Proto mu komunisti zapalili jeho domek, vedle penzionu Mašína, když byl Karel Bzenecký v hospodě v Radijově, jako obvykle. Pán búh ho má rád, jináč by ho komunisti upálili v opilosti v jeho domku. Karel také pomáhal rozvedeným bábám z Hodonína, obdělávat jejich zahrádky a stříhat stromky, v CHKO Bílé Karpaty. Karel Bzenecký sbíral kamení, budoval komunistovi Ing. Františku Mrkvovi pro pension ROSETA v Radějově, byl otevřen v roce 1994 jako rodinný podnik se zaměřením na agroturistiku – pěstování růží.
-
Grebeníček dal Karlovi nové oblečení a slíbil amnestii 9.5.2012, za 9000 CZK a účast v demostracích Dělnické strany na naměstí Svobody v Brně, před jeho 7. Nástupem do komunistického kriminálu v Brně - Bohunicích.
-
Roku 1989 Mašín, náčelnik Lidovych milici, Jiskry Straznice a řiditel lesního závodu Strážnice s.p., a jeho mafiáni komunisti nezákoně založili pro estébáky komunistickou oboru Radějov, v CHKO Bílé Karpaty. Kterů ziskali do vlastníctví estebáci a myslivci z Fruty Staré Město - řiditel Hame a.s., Novotný, komunisti, estebáci a vrazi, myslivci, pytláci, policejní a súdní mafie potomků komunistů Valtra Komárka a Andreja Babiša ze Slovenska, španěláka a estébáka okresního tajemníka KSČ Vláčiila, jeho zeťa estébáka Kura, Fencla z Hodonína, Palase, Zgarby a Sachera - G4S. Kur jako vyšetrovatel VB znásilnil při výslechu 16-ti letou dívku a znasilněnou polonahou 16-ti letou dívku z Srí Lanky nechal zmrznout u jeho osady Mlýnky.
-
Klause přivedl k Havlovi do Občanského fóra Prof. Ing. Valtr Komárek, DrSc. narozen 10. srpna 1930 v Hodoníně, prognostik a politik židovského původu, příslušník vyvoleného rodu a národu.. Vystudoval Ekonomický institut v Moskvě, v 60. letech 20. století působil ve Státní plánovací komisi politbyra ÚV KSČ. Tuneláři Klausova komunistického režimu se vrací financovat komunistickou volební propagandu ze svých komunistických kont z daňových rájů.
-
Dokument, Miloše Zabranského z roku 1999, o Karlu Krylovi z cyklu Nevyjasněná úmrtí:
Havel měl mezi poradci 200 agentů StB (jak mohl s takovýma lidma pracovat a nepoblít se), když za ním přišel Karel Kryl s touhou budovat novou lepší společnost, Havel mu řekl: “Karle běž a zpívej”
-
Klaus vidí na vyrovnání s církvemi řadu otazníků, zřejmě podle svého statistického úřadu. Král Herodes, Stalin, Hitler, Klaus, Fischer a Nečas, měli své statistické úřady. Militantní husiti a komunisti, Petr Pithart, Petr Nečas a Klausovci se budou muset vyrovnat s komunistickou minulostí svých rodin a vyrovnat se zejména s katolíky, kterým jejich totalitní režim s doživotní imunitou zcizil pozemky a uštval k smrti rodiné příslušníky.
-
Zdraví Vás Franta Adamec ze zrmzlého vinohradu.
27. 05. 2012 | 15:22

Petr Havelka napsal(a):

Během měsíce co do Protektorátu nastoupil Heydrich nechal popravit přes 400 lidí pozatýkat skoro 5 000.
27. 05. 2012 | 15:23

Scarabeus napsal(a):

ghándí:

Netvrdil jsem, že Beneš byl prozíravý, měl na výběr jen dvě velmi špatné alternativy, obě velmi špatné, teď takových let od roku 1938 si těžko může být někdo jistý zda ta druhá by byla horší nebo jen o trochu méně špatná.

"nakonec to za nás vybojovali jíní"

Beneš byl prezidentem čs. exilové vlády, vlády s armádou, která bojovala také.

"vždycky to ale takhle vyjít nemusí"

Válka je vždy velmi riskantní "podnik".
27. 05. 2012 | 15:28

Petr Havelka napsal(a):

Pane Adamec,

to je mi líto, že Vám pomrzl vinohrad, nejste v tom sám, mě pomrzly kadlátky.
27. 05. 2012 | 15:29

Maximus napsal(a):

resl
Já se neurážím ani náhodou, spíš z toho mám srandu resp. se divím tomu, že se tady tím tak zaobíráme. Řešíme tady něco, co se stalo před 70 lety, místo abysme řešili daleko závažnější problémy, které dnes pálí naši zem a ty jsou daleko větší než je tady od vládnoucí partičky presentováno. Vývoj hospodářství je, když to řeknu hodně jemně, velmi nedobrý, neuspokojivá je i nálada obyvatelstva země, to co je dále na ně připravuje ani netuší. A my tady řešíme jestli se s flintičkami a pár tanky a letadly měla naše armáda postavit Wehrmachtu, který sice byl na začátku velkého rozvoje, ale už měl skvělé velitele a generály a slušnou sílu. A kolem ČR byla hranice od Ostravy, Chebu až k Vídni obsazená Němci. Tak do tohoto konfliktu by mohl jít jen blázen či fanatik. Na straně Němců byl i mohutný průmysl a asi tak 8-9x větší lidské zdroje a hlavně zázemí, to ČR nemělo, Slovensko bylo tehdy bez průmyslu. A ještě doma skoro 3 mil. sudetských Němců? Tak sakra o čem tady chcete pořád vy dutohlaví makotřasové diskutovat? Asi jste viděli moc filmů se Stallonem, Rambem, Van Dammem, že?
Dejte si mokrý hadr na hlavu a jestli Vám to není málo, tak jděte sami vypráskat večer hospodu, budete na tom asi jako ČSR v r.1938! Mám kamaráda, který se jednou ožral jako carský důstojník ve slávistické hospodě ve Vršovicích
a ještě s jedním borcem u zrovna probíhajícího přenosu naschvál zafandili a nahlas Spartě! Ač jsou oba mamuti se 120 kily, tak dostali nakládačku a ještě druhý den mně ukazoval otisknutou židli na zádech! Jo, on byl také chvilku hrdina! Když válčit, tak vždy kdy to má smysl, naši legionáři v 1.WW byli hrdinové, naši letci v Anglii za 2.WW byli frajeři a nakonec i naši lidé válčili i pod Stalinem. Tam to mělo smysl a účel! Češi nejsou zbabělci, jen byli tehdy v pěkné pasti.
27. 05. 2012 | 15:31

trou napsal(a):

Z toho co čtu z internetu i mimo aktualně.cz v posledních letech,mám dojem,že Anglie a Francie nebyly ochotny ani předejít útoku na ČSR ani Polsko1938-39 ,ani nikoho z nich bránit pomocí.Protože jejich komise se dovídaly-v případě ČR nesprávně a v případě Poláků správně-že lidská práva páté kolony jsou tam narušena.Navíc levicovost Francie vs. pravicovost ČR a pravicovost-polofašimus Polska.Přesto v roce 1939 už aspoň Anglie a Francie nepřijaly Hitlerovu nabídku na společný mír krátce před napadením Francie.Protože jejich strategie byla navíc krom bojovat za sebe hlavně i to,že až "velké sousto" hraje už roli.A tím byl SSSR vojensky.Proto do napadení SSSR žádná smlouva Anglie a Francie s SSSR,ale v době paktu Ribentrop-Molotov přispěli na pomoc Britové rychle ve Finsku SSSR proti Finům.Zde díky sněhu,lesu,běžkám, 150 000 Finů zabilo 800 000 Rusů.Roku 1939 byl v Rumunsku svržen a zabit Benešův největší evropský spojenec-od roku asi 1920-známý rumunský ministr zahraničí a zavládla do roku 1943 včetně fašistická diktatura Antonesca.1938-odtržení Slovenska Tisom.Profašistický Horthyho maďarský režim.Anšlusované Rakousko-kruťáci-dozorci koncentráků non plus ultra.Polsko-ukrajinská Halič-plynové koncentráky pro miliony lidí.
Vše co svědčí proti smyslu české mobilizace.
Naopak lze vidět,že Němci s delším časovým průběhem války (Blitz-Krieg nevyšel,ač byl na dosah ruky) stále více viděli nutnost chápat obsazená území-Čechy,Poláky atd. jako pracovní týl.Protože limit nafty např.určil nutnost dopravovat potravu milionům Němců na východní frontě rychleji-z bližší vzdálenosti.I topivo.I naftu.Tedy "týlový " pohled dokud válka neskončí zabránil genocidě bojujících Poláků a bránil by i genocidě Čechů,kdyby bývali bojovali-protože zjevně Němci chtěli hlavně porazit Rusy,které považovali za zlo a nebezpečí vždy.Poláci a Češi přispívající nepřímo k možné porážce Rusů-přibližovali vlastní genocidu.Proto Ghándí může mít i pravdu s L.Svobodou,že se bojovat nejen mohlo,ale i mělo.Tehdy.Dokud nebyla atomová zbraň a Němci ji dokonce války 1945 nevyvinuli.
I jejich rakety,dopadlé na Londýn byly víceméně slabota-Rusové byli v obojím mnohem dále stejně jako USA.Vsadit na Němce-špatná karta,z hlediska celé války,ne jenom z počátku války,kdyse to jevilo zraku naopak tovedoucí jedině k vlastnímu přežití.Počet popravených lidovými soudy v ČR po válce byl nízký (méně než 1000) pro nedostatek přesných důkazů,které gestapo ztopilo .Na 360 000 obětí hodně málo.To poukazuje na nesmyslnou krutost padesátých let v ČR se 1/3 počtu popravených lidovými soudy za daleko slabší přečiny.
27. 05. 2012 | 15:43

Josef K. napsal(a):

K problému a příčínám, ať to nesvádíme na jiné:
" 2. západní Jiné { a podle Rádla lepší { chápání tohoto pojmu je lid, který se sjednotí pod jedinou ústavou. Tedy národ ve smyslu čistě politickém, organizovaném, rozumovém.
"To je něco vyššího než pouhý cit příbuzenství, a má to blíž i k Rádlovým ideálùm
zákonnosti, zbožnosti a mravnosti.Podle druhého pojetí národa by Češi i Němci na českém území byli jeden národ. Rádl ovšem musí konstatovat, že v dùsledku neschopnosti vlády tomu tak není { zákonnost zatím nepřekonává kmenové antipatie. K tomu pak dodává: Je naším úkolem pro budoucnost, překonat kmenové cítění ideou politického národa,jehož členy budou Češi jako Němci a jako Slováci i Madaři. Tu tedy národ je ideálem,úkolem, programem; národ není, ale má být, a k nìmu je třeba materiál tohoto světa povznést.[1, s. 169n]....Jž¾ v sekci o národu Rádl kritizuje stav společnosti dvacátých let. Poukazuje na pojem autonomie
{ Čechy na rakouských panovnících dlouhá léta žádaný cíl, nyní opuštěný ve prospěch
centralismu, kdy se podobné tužby Nìmcù ignorují. Chtěl by uplatnění této zásady:
þ. . . dávejte národnostem, co je jejich, a státu, co patří státu.[1, s. 160]
Za práva národností, nejen Němcù, ale i Madarù, se zasazuje v celém závěru práce. Poukazuje na nesmyslnost doktríny o národu československém jako sjednocení Čechù a Slovákù (a jejich označení jako jediných státotvorný element), když fakticky jde o dvě úplně rùzná etnika; není proto logické, aby dva národy měly jeden národní stát. Byl-li by stát mnohonárodnostní, je nutné abstrahovat slovo Čechoslovácký o stupeň výše a vztáhnout ho (spolu se všemi právy) i na Němce a Maďary.
Dále Rádl ukazuje mnoho dosti pochybných praktik, kterými byla práva národnostních
menšin v ČSR utiskována. Šlo např. o práce tzv. obranných jednot, které rùznými machinacemi dosahovaly např. zavírání německých škol a otevírání českých na jejich místě;nebo pozemkovou reformu, kdy pùda byla rozdělována jednoznačnì ve prospěch českého etnika, a to mnohdy na základě protekce. Podobně se děje při kouzleních se statistikami menšin, případnì při potlačování německých názvù mìst (z dnešního pohledu je zajímavá předpovï, která nepředpokládá, že èeské názvy mìst jako Dèčín nebo České Budějovice se ujmou).
Vyslovuje se i proti praktikám tehdejšího školství, které doslova degraduje člověka na občanaský, když vychovává dìti čistě ve službách potřeb státu, na kterém by zatím mělo být naprosto nezávislé. Vlastenectví zužuje světový rozhled { je třeba lidskosti, mravnosti a pravdy, ne vlastenectví. To ovšem je (bohužel) obecnì přijímané, kdežto internacionalismus nMasarykùv vìtšina nechápe. Kvùli národnostem nespolupracují ani politické strany, které mají ve skutečnosti podobný program.
Poukazuje i na jednotu Nìěmcù v Československu s Němci v Německu (za předpokladu,
že se nemohou loajálnì spojit s ostatními èeskoslovenskými etniky do státního národa), a svým zpùsobem předznamenává druhou svìtovou válku (viz [1, s. 217], už v roce 1928!,tedy tato, a mnohem závažnìjší, předpovědi se ukázaly jako velmi jasnozřivá). Dále dodává,žezhoubný německý vlivÿ na Čechy vždy přicházel přímo z Nìmecka a čeští Němci v tomto nemají žádnou negativní roli. Národní rovnoprávnost hájí i argumentem, který se vztahuje k historii { na konci 19. století totiž byla právě rovnoprávnost hlavním heslem českých politických stran. Nyní ji požadují Němci a Češi je ignorují, případnì svou rétorikou spíše zastrašují a vyhrazují se proti nim. Vyjadřuje se i k problému jazyka { a brání němčinu). Němčina je v Evropě na rozdíl od češtiny jazyk internacionální a na rozdíl od angličtiny a francouzštiny se jím lze běžnì v ČSR domluvit. Naprosto absurdnì potom vypadá fakt, že o ciálnì je ignorovaná, německé nápisy zakázané a mezinárodní popisy v angličtinì a francouzštinì. Na úřadech je spíše trpěna a ve státních podnicích (pošty apod.) zakázaná { jazykový zákon je nacionalistický a je třeba ho
zmìrnit. Absurditou je i jazyk československý, který ve skutečnosti neexistuje, ale přesto je zakotven v ústavì.
27. 05. 2012 | 16:16

Josef K. napsal(a):

Je všeobecně málo známo, že tématiky vyhánění českého obyvatelstva ze Záolží se chopil i Adolf Hitler ve svém významném projevu z 6. října 1939, který byl přednesen v berlínské Krollově opeře, když utrpení německé menšiny v Polsku přirovnával k utrpení Čechů v polském záboru Těšínska. V době tohoto projevu plynulo právě 5 týdnů od doby, kdy německý říšský sněm vyslechl Vůdcovo sdělení, že německá branná moc začala „odstraňovat poměry na východních hranicích Říše“. Hitler v Krollově opeře bilancoval události posledního měsíce a ze svého pohledu analyzoval příčiny polsko-německého konfliktu a mj. také líčil neutěšené a nespravedlivé národnostní poměry v zemi, jež se po Versailleském diktátu stala jedním z největších ohnisek mezinárodních svárů v meziválečné Evropě.
27. 05. 2012 | 16:19

češka napsal(a):

Pro všechny diskutující,
Beneš byl v Londýně soukromou osobou, a tou měl také zůstat.
Docela by mne potěšil právní rozbor pana Rychetského na téma ústavnosti a osoby pana JuDra Háchy, kdo byl vlastně presidentem?
Co konkrétně mohl Beneš udělat jinak a lépe než Hácha, kdyby byl býval neutekl?
A co by ovlivnila v daném případě imunita ústavních činitelů?
Po atentátu na Heydricha byly v Praze velice důkladné domovní prohlídky, při kterých bylo nalezeno mnoho skrývajících se osob. Například mnoho manželek skrývalo své židovské chotě, a to jak češek tak i němek. Ti všichni se potom také stali oběŤmi Heydrichiády.
27. 05. 2012 | 16:19

Josef K. napsal(a):

Národ Hankův či ....?
Před třemi roky vyšla publikace Nacistická perzekuce obyvatel českých zemí (Martin Hořák, Tomáš Jelínek, v nakl. Galén, Praha 2006), která má sloužit jako studijní materiál pro učitele dějepisu. Autorům se konečně podařilo poodkrýt některá zajímavá fakta. Ještě bych rád upozornil, že nejde o materiál sestavený „sudeťáckými“ nebo „nacistickými“ historiky či revizionisty. Podnět k vydání publikace dalo společné prohlášení Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Svazu nuceně nasazených. (Tato publikace dokonce musela korigovat čísla posledně jmenovaného svazu o počtech nuceně nasazených českých obyvatel za války zhruba o jednu třetinu původně uváděného počtu směrem dolů, viz dále).
„Publikace Nacistická perzekuce obyvatel českých zemí uvádí, že celkový počet přímých obětí se v českých zemích pohybuje kolem 73.000. Nejméně 6.000 náleželo k romskému etniku. Minimálně 8.237 osob bylo popraveno na území protektorátu. Přibližně 20.000 obětí představují zemřelí v koncentračních táborech, na 8.000 obětí padlo v průběhu národního povstání v květnu 1945. Zaznamenáno bylo rovněž 3.461 obětí nuceného totálního pracovního nasazení. Minimálně 1.000 obětí je z řad antifašistů v pohraničí … a konečně přibližně 2.000 obětí přineslo obyvatelstvo polské a české národnosti na Těšínsku. Zatím nejsou spolehlivě vyčísleny ztráty obyvatelstva způsobené spojeneckým bombardováním v závěru války. Uvádí se, že zahynulo až 12.000 českých i německých obyvatel. S kritickou výhradou k možným duplicitám a pravděpodobnosti vyšších údajů u některých kategorií docházejí autoři publikace k závěru, že nacistická perzekuce v českých zemích si vyžádala minimálně 122.000 lidských životů. Tento údaj je třeba vztáhnout k celkovému počtu československých obětí nacismu. Dlouhá léta je odhadován na 360.000 osob.“
27. 05. 2012 | 16:29

Josef K. napsal(a):

Historie protižidovských zákonných opatření na území Čech a Moravy se ovšem začala psát ještě daleko dříve před zřízením Protektorátu. Jak výstižně píše český historik Jan B. Uhlíř: „Co nestihla druhá republika, bylo dokončeno za protektorátu.“ Antisemitismus se s nebývalou intenzitou přihlásil o slovo totiž téměř ihned po Mnichovu. Ideologové Strany národní jednoty (SNJ) dbali na to, jak píše Uhlíř, aby národní kulturu neohrožoval „falešný liberalismus, humanitářství a demokracie“, ale především „rozkladný židovský vliv, jenž by mohl připravit národ o jeho duši“. SNJ vznikla v listopadu 1938 v rámci tzv. „zjednodušení politického systému“ spojením agrární strany, ostatních menších pravicových subjektů (Československá strana lidová, Národní sjednocení, Národní liga, Československá živnostensko-obchodnická strana středostavovská, Křesťansko-sociální strana, Národní obec fašistická, Národní strana lidová) a větší části národních socialistů. V zásadách kulturní politiky SNJ byl jasně vyjádřen vrcholně antisemitský postoj, jehož chladná jednoznačnost hovoří sama za sebe: „Židé jako duchovní tvůrcové sociální demokracie a komunismu a jako horliví stoupenci materialistické filosofie, pansexuální psychoanalýzy a relativismu fyzikálního i mravního, jsou kvasem rozkladu naší kultury.“ Dne 27. ledna 1939 rozhodla česko-slovenská vláda o propuštění Židů ze státní služby.
27. 05. 2012 | 16:32

ghándí napsal(a):

scarabeus,
český národ byl připraven bojovat a nedat náckovi ani centimetr čverečních českolovenska zadarmo -fakt. beneš dal rozkaz armádě se stáhnout-fakt. můžeme na to neska nahlížet z různeho pohledu. benešova prozíravost nebo zrada zababělost. ? nakonec to všechno pro český národ "dobře dopadlo". zbavili jsme se německé menšiny, která nam byla trnem v oku už od vzniku samostatného československa. ja se snažím pokládat logické argumenty o tom, že beneš nemohl v roce 38 tušit, jak to celé dopadne. podle mě se zachoval jako zrádce a zbabělec. což potvrdil v roce 48. moje osobní přesvědčení a je to jenom spekulace, kterou se nikdy nedozvíme, je ta, že masaryk by NIKDY rozkaz ke ztažení armády nevydal.
27. 05. 2012 | 16:35

Josef K. napsal(a):

Jediný, na první pohled vágní dokument, který se zdá potvrzovat přípravu SdP k odtržení Sudet, je tzv. Grundplanung O. A. Co znamená ona zkratka O. A. se dodnes neví. Nedatované a nepodepsané strojopisné memorandum bylo po válce podle Gebela nalezeno v Aši v Henleinově kanceláři, podle jiných zdrojů koncem května 1945 v zámku v Sukoradech mezi dokumenty Henleinova župního místodržitelství v Liberci, které sem byly uloženy, aby byly uchráněny před leteckými útoky. Vznik memoranda datují čeští historici do období mezi květnem a srpnem 1938 a jeho text je pro ně důkazem o úmyslu sudetských Němců získat nadvládu v českých zemí a zlikvidovat český národ. Velmi pozoruhodné je, že nikde neexistují zmínky o něm, odkazy k němu v dalších dokumentech. V německém spolkovém ministerstvu zahraničí, které archivuje podle zákona všechny dokumenty sudetoněmecké provenience, toto memorandum není.

Po válce bylo předloženo obžalobou a použito jako důkazní materiál v procesech s H. Krebsem a K. H. Frankem (základní shrnutí obsahu memoranda bylo otištěno v roce 1947 v knize Český národ soudí K. H. Franka) a poprvé bylo, téměř celé, publikováno komunistickým historikem Václavem Králem až na začátku 60. let. V internetu lze nalézt faksimile údajného německého originálu i jeho český překlad. Podrobíme-li text a okolnosti jej doprovázející analýze, začnou se vynořovat nesrovnalosti zásadního rázu.
Dokument byl nalezen v době, kdy se vše psané německy vyhazovalo vidlemi z oken a pálilo. Proč zrovna tento text zcela výjimečně nedošel úhony? Proč byl nalezen v období, kdy československý stát měl plné ruce s vyháněním Němců? Podezřelá je také okolnost, že memoranda nebylo využito k protiněmeckému poválečnému štvaní a že ani začátkem 60. let 20. století nebyl zveřejněn celý.

Při bližším prozkoumání faksimilí údajného německého originálu jsou nápadné i další věci. Na první pohled je jasné, že dokument byl buď napsán na českém psacím stroji, ß psáno zásadně jako ss, protože se na klávesnici českého stroje nedostalo pro nedostatek klapek, nebo na německém psacím stroji, který měl i ß, aby německá písařka zcela nepochopitelně zásadně zaměňovala ß za ss. Nedovedu si představit Němce, který by ß nahrazoval ss, když tento znak má ve výbavě psacího stroje! A proč by měl být napsán na českém stroji? Na druhou stranu Čechu taková záměna problém nečiní, neb byl zvyklý po celou dobu 1. republiky nahrazovat v německých textech a adresách automaticky ß za ss.
Národ Hankův či Dobrovského?
27. 05. 2012 | 16:36

Josef K. napsal(a):

V měsíčním hlášení Sicherheitsdienstu pro červenec 1941 ovšem nalezneme i jiná zajímavá sdělení: “Stále silněji se projevuje zvýhodňování Židů při rozdělování životně důležitého zboží maloobchodníky, obzvláště při přidělování potravin. Toto Židům přátelské chování obchodníků vyvolalo velké rozhořčení nejen mezi Němci, nýbrž také mezi Čechy, kteří jsou nakloněni Němcům. Ve všech oblastech Protektorátu se stále hlasitěji a jednoznačněji ozývá požadavek, aby se Židé úředně označili např. páskem na rukávu. Pouze tak by se dalo účinně zamezit znevýhdňování árijského obyvatelstva. “ Na jiném místě tohoto tajného hlášení se dozvídáme: “Jak z Prahy, tak i ze všech ostatních větších měst Protektorátu je hlášeno, že árijským zákazníkům, obzvláště těm německým, jsou dopoledne upírány potraviny, především ovoce a zelenina, aby toto zboží mohlo být až odpoledne během nákupní doby pro Židy prodáváno za zvýšené ceny. Tak např. Plzeň hlásí, že ačkoliv třešně jsou na trhu velmi nedostatkovým zbožím, jsou tyto pro Židy k dostátní v jakémkoliv množství. Aby se obešla kontrola, dodává se zboží židovským zákazníkům často přímo do domu. Moravská Ostrava hlásí, že obchodníci s ovocem, kteří své zboží sice dostávají dodáváno brzy ráno, odkazují německé hospodyně na příští dopoledne. Příští dopoledne však prý sotva něco zbyde pro německé nebo árijské zákazníky, protože ovoce bylo už předtím odpoledne prodáno za zvýšené ceny Židům. Ve Zlíně skoupili Židé veškerý sýr a rozesílali jej příbuzným a známým, árijské obyvatelstvo však nemohlo obdržet žádný sýr. Z Klatov je podávána zpráva o drzém a vyzývavém chování Židů také mimo jejich nákupní dobu. Na různých místech, mezi jinými také v Poděbradech, byly z výloh odstraněny plakáty o nákupní době pro Židy. Ostatně v poslední době lze stále častěji učinit pozorování, že Židé nedodržují svou nákupní dobu. Např. v Poděbradech se Židé objevují už mezi 7 a 8 hodinou na týdenním trhu a skupují tam třešně, jahody a čerstvou zeleninu.”
Hankův národ???
27. 05. 2012 | 16:40

honolulu napsal(a):

Na tomto bloqu se to hemzi hluboce informovanymi experty na moderni dejiny s impresivnimi znalostmi.
Na tomto bloqu se demonstuje dulezitost zachovani existence naseho naroda a jeho suverenity.
To je dulezita a DOBRA VEC s kterou plne souhlasim i bez znalosti modernich dejin.

Ale pisi to casto ti stejni lide, kteri podlezaji Bruselu. Chteji integraci a ignoruji populacni explozi minority, ktera ohrozuje existenci naroda a prosazuji multi-kulti, rozpusteni naroda.

V tom se nejde vyznat. Komous Dolejs nema rad Nacisty, ale je Komousem a ja nevim kdo byl horsi jestli Komousi ci Naciste. Zase ten dvoji metr i na mereni hodnoty lidskeho zivota. S vami je proste sranda Cesi. Dekuji andelum, ze me prenesli pres hranice.
27. 05. 2012 | 16:42

Josefecogsbi The K. napsal(a):

Boj proti černému trhu se tedy nemohl vyhnout ani Protektorátu. Dne 2. října 1941 nařídil Reinhard Heydrich nové sčítání dobytka a inventarizaci zásob obilí. Všem, kdo při minulém sčítání hovězího dobytka v červnu a inventarizaci prasat v září 1941 udali chybná čísla a nyní chybějící kusy nahlásili dodatečně, byla zaručena beztrestnost. Potraviny, jež byly zajištěny u keťasů a podloudníků, dal Heydrich demonstrativně rozdělit do kantýn velkých závodů a v nich začal zavádět dosud neznámý systém závodních jídelen, kde se dostávalo jídlo bez lístků. Koncem října 1941 bylo v Protektorátu možno vyrovnat příděly tuku pro těžce a velmi těžce pracující s příděly v Říši. Měsíční příděl na zvláštní potravinové lístky činil 1040 gramů.
Reinhard Heydrich proto připravit nařízení, které vstoupilo v platnost 1. dubna 1942. Invalidní, starobní a vdovské důchody se zvýšily o 75 procent. Poprvé bylo zavedeno povinné pojištění pro případ nezaměstnanosti. Tato opatření však nelze jednoduše považovat za součást Heydrichova „strategického programu“ uplatňovaného na území Protektorátu, ale mají mnohem širší pozadí.

V Čechách a na Moravě existovala v době zřízení Protektorátu tato odvětví sociálního pojištění: 1. Nemocenské pojištění (nemocenské pojištění dělníků, horníků, soukromých zaměstnanců a veřejných zaměstnanců), 2. úrazové pojištění, 3. důchodové pojištění, jež se dělilo na a) invalidní, starobní a pozůstalostní pojištění dělníků, b) invalidní, starobní a pozůstalostní pojištění horníků a c) invalidní, starobní a pozůstalostní pojištění soukromých zaměstnanců. S výjimkou pojištění proti nezaměstnanosti (místo něhož byly poskytovány podpory v nezaměstnanosti podle gentského systému se státním příspěvkem) vykazovalo tudíž sociální pojištění u nás všechny druhy sociálního pojištění obvyklé ve střední Evropě a zavedené také na ostatním území Říše. Zákonná úprava sociálního pojištění v Protektorátu, jakož i organizační vybudování jeho jednotlivých odvětví nebyly proto nikterak pozadu za obdobnými zařízeními v ostatní Říši. Totéž platilo o jednotlivých druzích dávek, které byly v různých odvětvích sociálního pojištění poskytovány. Jinak tomu však bylo, pokud šlo o výši pojistných dávek a jejich krytí, zejména v důchodovém pojištění. Téměř všechna odvětví sociálního pojištění v Protektorátu roku 1939, zděděná z československé republiky, vykazovala dávky, které svou výší naprosto neodpovídaly ani nižším mzdám a platům. Přitom byla většina odvětví sociálního pojištění, především důchodové pojištění dělníků, horníků a soukromých zaměstnanců zčásti ve velmi nepříznivé finanční situaci, která nebyla způsobena pouze předchozí hospodářskou krizí, nýbrž hlavně nesprávným poměrem mezi dávkami a pojistným, a která do budoucna vážně ohrožovala další trvání dávek a zejména jejich dosavadní výměru.
Konkrétně vydala vláda Protektorátu na návrh ministra hospodářství a práce Waltera Bertsche tři vládní nařízení, jimiž byly velkoryse zlepšeny dávky sociálního pojištění pro dělníky a horníky. Úhrada těchto zlepšení se zaopatřila z obecných prostředků Protektorátu a nikoliv zvýšením příspěvků. Novou úpravou se přizpůsobovalo důchodové pojištění dělníků invalidnímu pojištění na ostatním říšském území. V praxi to znamenalo zvýšení invalidních důchodů o 28%, starobních důchodů přibližně o 30%, vdovských důchodů o 38% a sirotčích důchodů průměrně o 75%. Totéž zvýšení nastalo i v důchodovém pojištění horníků, ačkoliv zde se konečné přizpůsobení říšskému právu přenechalo na pozdější úpravu.
Vládním nařízením č. 98/1942 bylo od 1. dubna 1942 zavedeno tedy nemocenské pojištění důchodců invalidního a starobního pojištění, které poskytovalo důchodcům v případě nemoci nárok na bezplatnou lékařskou pomoc i s lékařskou pomocí při porodu, na pomoc porodní asistentky, jakož i na nutné léky a jiné terapeutické pomůcky a dále na pohřebné.
Pan Kalousek a Drábek vlastně provádějí národní politiku? Jak obstojí s toz hrůzně protektorátní?
27. 05. 2012 | 16:51

skeptický napsal(a):

Josef K.

Na lhaní byli bolševici odjakživa mistři. To se ví.Dodnes je to tak.Proč nepřijít s něčím novým?

SS tady bolševici v rámci srdnatého boje proti nacismu po válce vyňali ze slov jako vyssavač a ssavec;dodnes mne to bolí.Vy to sharf es máte ve fontu.Podezřelé.

Porovnal jste písmena z toho textu s vaším strojem po dědečkovi?
Propagandistické nadání se dědí.

Víte,ono budovat stát,kde je každý pes jiná ves ,vesměs aušus jak nám píšete,a čekat že výsledek bude skvost,(jak doufal ten strýček od tety Kateřiny s mejdlem),je snění.

Myslíte,že to tu měl Ada vyčistit pořádně,a měl byste od Čechů pokoj?
27. 05. 2012 | 17:08

Josef K. napsal(a):

Hrdinové a pokrytectví! Podívejme se na stav většiny památníků padlým za tuto zemi, nejen z poslední války. Podívejme se na stav památníků české státnosti: Budeč, Levý Hradec atp.
Jak lehce lze neustále psát o hrdinech a jak těžce je projevit k nim opravdovou´úctu.
A jak je to s hrdinstvím, pokud i česká historie je postavena na mýtech a lžích? Jak málo stačí, aby hrdinové byli opět mukly.
Uráží mne, když o hrdinech píší dědicové normalizačního i stalinistického režimu, stejně jako ti, kdo jsou těmi otřesnými buržoazními nárovolci, dedici nejhrubšího českého šovinismu. Ty mezi hrdiny většinou nenajdeme. Mají však doma mnoho památek z bytů a domů hrdinů.
Jak jednoduché je hospodsky tlachat o mobilizaci a možnosti obrany a nemluvit o lžích první republiky, které byly, spolu s formou převažujícího nacionalismu, reálnou příčinou proher po další desetiletí.
Jistě, během příštích sta let český jazyk zmizí, bude neužitečnou folklorní raritou
Nikdo se o něj totiž nestará. Opět je to práce a poctivost. Opět tedy neco neskonale pracnějšího než pár velmi pochybných oslavných statí o hrdinech.
Zatím jsme svědky, jak ti,kdo velebí hrdiny, zároveň vyštvávají intelekt z této země a likvidují vše, co je jim nesourodé.
Výše jsem uvedl sociální systém: jak lehce si s ním poradí současní národovolci v zájmu státu a národa! Jak se ale smířit s tím, že onen zlý okupant zde zaváděl něco tak pokrokového a prospěšného? Ne jinak, než toodmítnout čistě z národního hlediska.
Tak jo, jdu číst Markýze de Sade, je méně obskurní než postnormalizační české prostředí, které má spíše sklony Dostojevského (viz. spor o vztahu obou k násilí)....
27. 05. 2012 | 17:09

Josef K. napsal(a):

Skeptický, nechtěl bych mít Vaši představivost, ale asi Vám nic jiného nezbyde. Píšete nesmysly a jste na to hrdý? Raději porovnávejte technické parametry sovětských a amerických raket. A propos, víte, kdy se slovo "parametr" stalo součástí českého jazyka? Tak pátrejte, šuhaji, pátrejte.
27. 05. 2012 | 17:12

skeptický napsal(a):

Za prase načerno(to byl asi obříznutý recept z kapra)se posílalo do Haltmaulsenu.
27. 05. 2012 | 17:12

Scarabeus napsal(a):

ghándí:

V demokracii nerozhoduje jen jeden člověk, takže neházejte vše na Beneše, chtěl bych Vás vidět na jeho místě v roce 1938, když byste měl na výběr dvě hodně špatné možnosti, z nich jedna byla vést válku bez šance vyhrát.

Polsko nějakou šanci mělo, alespoň si to polští političtí představitelé mohli myslet, polští představitelé před/na začátkem/začátku napadení Hitlerem nevěděli, že došlo k dohodě Hitlera se Stalinem. V okamžiku napadení Polska Francie a VB vyhlásily válku Německu, následně se v pomoci Polsku jejich armády moc nepřetrhly. V případě ČR už předem Francie a VB daly najevo, že ČR nehodlají pomoci.
27. 05. 2012 | 17:14

ludo napsal(a):

poniektory to lespi od delta force ci alfa commando team.nikto z nas som si isty drotarskym vnimanim.pisanie dnes,ze bolo vela obeti,ci mal zmysel atentant?kolko z vas by strelilo,ci ukrylo niekoho,za co je ista gulka do praveho oka,cez lave ucho von?ta zasrana vojna nebola nejaky fotbalovy zapas,ale boj o honor a zodpovednost k svojim.podochlo najviac obycajnej holoty,lebo benes by netrafil ani stodolu v stodulkach.
kto pri ukrutnom muceni by nezaspieval?taky fafka,ani ne[ipol,lebo vedel,ze ratuje svojich.jeho zenu a dcery pre nim ponizili docista a aj tak neprehovoril,boha ,co to musel byt za clovek?
nech tu nikto radsej nic nepise,lebo by sme sa posrali od strachu,vcetne mna a mnoho by zradilo za rohlik.
tym dobrym cechom malokto siaha po hovno na bote,dajte radsej hlavy dole a budte presvinsky hrdy na svojich,dajte opravit dom kubisa a chodte pozriet do krypty,kde opalka v poslednom liste napisal polozte mne medzi sve kdyz zahynu,neprevracajte a nedristjte tu bludy,lebo kopa vasich dala pre vas vsetko.zapalte sviecku,ako ja v tej riti pre tych ludi,ucte doma svojich hovniarov,ukazte im miesta ich cinov a poslednych ich ciest,aby sa na tych dobrych cechov nikdy nezabudlo a nedristajte tu,ako nejaky pepik,co si 20 rocny nevie botu zaviazat nazdar.
27. 05. 2012 | 17:14

Josef K. napsal(a):

Politici Milada Horáková, Ludmila Jankovcová a Vladimír Krajina vypracovali v letech 1939-1941 program Za svobodu. Podle něj měl být kapitalismus nahrazen řádem „sociálně spravedlivějším a hospodářsky účelnějším“, společnost by měla být uspořádána na „základě netřídním“, neboť „teprve demokracie hospodářská a sociální trvale upevní demokracii politickou a umožní státům vnitřní rovnováhu a vnější bezpečnost“. Potíž spočívala v tom, že k „demokratickému názoru“ podle nich patřil nejen socialismus, nýbrž - „svým ideovým cílem“ - i komunismus.
Toto pojetí vycházelo z negativní reflexe politiky první republiky. Edvard Beneš s těmito tezemi v podstatě souhlasil a druhou světovou válku měl za „boj o nový sociální a hospodářský řád“ na evropském kontinentě. Věřil v syntézu „liberální demokracie“, která by měla sebrat „odvahu k reformám ve smyslu omezení práv na soukromé vlastnictví a ve smyslu socializačním“, a sovětského socialismu, jenž překoná diktaturu proletariátu a vyvine se k „postupné svobodě politické, náboženské a duchovní vůbec“. Ostatně již během mnichovské krize v roce 1938 vyslanec ČSR v Moskvě Zdeněk Fierlinger ujišťoval sovětské ministerstvo zahraničí, alespoň podle renomovaného historika Zbyňka Zemana, že Československo chce mít po válce společnou hranici se SSSR. V prosinci 1943 Beneš přijel do Moskvy podepsat spojeneckou smlouvu se SSSR. Od sovětských státníků dosáhl souhlasu mimo jiné v otázce poválečného odsunu německého a maďarského obyvatelstva - zejména když slíbil, že jejich zabavený majetek bude znárodněn. Ve verbální přizpůsobivosti zašel tak daleko, že vyhnání menšin na území Československa vylíčil jako „součást poválečné politické, hospodářské a sociální pětiletky“. U Stalina neuspěl pouze v potrestání Slováků jako občanů státu válčícího na straně protivníka. Stalin trval na tom, že žádný slovanský národ nesmí být potrestán. Beneš zůstával hluchý k hlasům západních i některých československých exilových politiků, kteří jej varovali před příklonem k Moskvě. Podle Benešových slov se SSSR od doby jeho první návštěvy v roce 1935 velmi změnil. Pokládat rozpuštění Kominterny, nový postoj k náboženství (tolerantnost vůči němu vlivem válečných potřeb), spolupráci se Západem a proslovanskou politiku za pouhou taktiku, by bylo, tvrdil prezident, chybné. Namítal, že sovětský režim se demokratizuje. Představoval si, že sovětský zájem v poválečné Evropě se omezí na vytvoření pásu sousedních států, které by měly vlády nakloněné SSSR. Z Moskvy Beneš 21. prosince 1943 v rozhlasovém vysílání do protektorátu a na Slovensko oznámil: v poválečné republice se počet politických stran omezí, zavede se lidová demokracie, nastoupí těsná hospodářská spolupráce se SSSR, která bude vyžadovat přestavbu průmyslu a dopravy, vědecky se připraví „první pětiletka“.
Tedy tolik ke géniovi Beneše...
27. 05. 2012 | 17:17

Občan napsal(a):

To Josef K.:

To jako myslíte, že měli ti trhovci, obchodníci a hokynáři, co prodávali židům v rozporu s říšskými nařízeními a vystavovali se tudíž nebezpečí přísných trestů vč. trestu smrti, zavolat nebo nechat zavolat gestapo a ty Vaše soukmenovce udat?

Měli ti, co pašovali ZAKÁZANÉ potraviny židům až do domu a nasazovali při tom krk svůj i celých svých rodin, běžet na gestapo a Vaše masa, másla a vajec chtivé soukmenovce napráskat?

Pokud čtou dnes jejich potomci Vaše nenávistné výrony, nejspíš je napadne, že ano.
Vaše komunita se totiž vyznačuje velmi prapodivnými morálními měřítky. Pomoc či snahu pomoci považujete za projev slabosti a na ty, co vám kdy pomohli (a často za to zaplatili životem i s celou svou rodinou), kydáte jen špínu a nenávist. Zato nacistům, jako byl Schindler, stavíte pomníky.
27. 05. 2012 | 17:17

Abe Normalni napsal(a):

Roy Za neucast na tech demonstracich vernosti hrozily tresty. Jen naznak schvalovani atentu se mohl rovnat smrti. Nekde v jiznich Cechach sel na popravu reditel Gymnazia za to, ze se mu jeden zak nedostavil. Vynucena demonstrace nedokazuje vubec nic.
27. 05. 2012 | 17:21

Josef K. napsal(a):

Občan, neumíte číst: trhovci byli české národnosti. Ale jo, slepota je dobrá věc, jen vede ke špatným koncům. Především ta intelektu.
27. 05. 2012 | 17:22

Josef K. napsal(a):

Občan a skeptický astp. Pokud uvádění archivních faktů, ověřených křížem s německými a čsl. archívy považujete za nenávist, pak to svědčí o něčem, co je škoda nazvat jakýmkoliv jménem....Narozdíl od Vašich dohadování, uvádím jen ověřitelná fakta´a navíc bez mravního soudu. Pokládám jen otázky, jen otázky, soudruzi.
27. 05. 2012 | 17:26

skeptický napsal(a):

J.K.
Vaší představivosti nedosahuji,s tím jsem se smířil.A za nesmysly se do pekla nedostanu.

Parametr mne ani tak nezajímá,studnicí zbytečných polopravd jsou tu jiní.Spíš ten propos.To je nějaký Řek?

Na to,co napíši jsem hrdý,a přečtu si to po sobě alespon pětkrát poté,co to vyjde.

Jste hodně jako já.Všude vás jistě rádi vidí.
Odcházet.

Porovnejte si dvě věty:

He was a great man in his own time.
He was a great man in his own mind.
27. 05. 2012 | 17:32

Josef K. napsal(a):

Oceňuji, že pan Dolejš, nepíše o Němcích nýbrž o nacismu. To je nevídané, v českýém prostředí.
27. 05. 2012 | 17:33

Občan napsal(a):

Ad Polsko:

Poláky ta "sebeobrana", kterou jim nacisté rozebrali na prvočinitele za necelý měsíc, stála:
- čtvrtinu tehdejší populace povražděné přímo (cca 6 000 000 lidí - polovina křesťané, polovina židé; v koncentrácích z toho zahynulo cca 1,4 mio židů a 1,6 mio dalších vyznání a bez vyznání)
- více než 800 obcí srovnaných se zemí
- více než 2 500 000 lidí vysídlených z oblastí určených k poněmčení
- cca 2 500 000 lidí odvlečených do Nemecka na otrocké práce
- cca 200 000 dětí odvlečených do lágrů a do Německa k poněmčení

a další oběti v důsledku smrti hladem, zimou, nedostatku zdravotní péče a nucených interrupcí.
27. 05. 2012 | 17:44

Josef K. napsal(a):

Občan by to mohlmít jednoduché:
3. armáda Běloruského frontu pak měla za úkol postupovat směrem na Brest nad Bugem zatímco 11. armáda má obsadit území ležící u litevské a východopruské hranice. Útoky Ukrajinského frontu byly zaměřeny na Lvov (6. armáda) a na Ljublansko, kam měla udeřit 12. armáda. Podle odhadů polské strany se útoku mělo účastnit 20 až 24 střeleckých divizí, 15 jezdeckých divizí a devět tankových brigád. Celkový počet nasazených mužů Rudé armády pak činil bezmála půl milionu mužů.

Po skončení osmnáctidenního tažení Rudé armády v Polsku se posunuly hranice Sovětského svazu o 250 až 300 kilometrů na západ a SSSR tímto anektoval na 190 000 km2 území na kterém se nacházelo 12 milionů obyvatel (6 milionů Ukrajinců, 3 miliony Bělorusů a 3 miliony Poláků a Židů). Přímo v bojích bylo více než čtvrt milionu polských vojáků zabito, zraněno, nebo vzato do zajetí. Toto ovšem ještě nebylo zdaleka vše, neboť další statisíce občanů Polska byly deportovány na Sibiř. Podle polských údajů bylo takto postiženo 1 646 000 občanů dřívější Polské republiky. Z tohoto počtu přišlo v SSSR o život 850 až 900 tisíc polských občanů.
27. 05. 2012 | 18:22

Josef K. napsal(a):

Skeptický. Je zajímavé, jak je nutné sáhnout po anglickém jazyce, aby bylo zdůrazněno to, co chcete říci. Tak jo, hochu... Svahilština by byla lepší..Údernější.
27. 05. 2012 | 18:25

Al Jouda napsal(a):

To se to našemu ministrovi Vondrovi žvatlá, že by naše dnešní armáda svedla takový atentát také. Dnes by stačilo vyslat jednoho ostřelovače s kvalitní puškou, který by zalehl v zahradě nad zatáčkou u Bulovky a Heydrich by neměl žádnou šanci přežít na místě !
27. 05. 2012 | 18:25

honolulu napsal(a):

Pane Josefecogsbi the K. (16:51)
To co jste napsal, o tom jsem vubec nevedel. Dekuji Vam !
Vsimnete si vsichni toho prispevku, o tom z nas narozenych pozdej nevedel vlastne nikdo.
Pokud nejsou udalosti starsi nez 100 let, tak se v nich nejde vyznat. Dejiny Antiky jsou daleko jednoduzsi.
27. 05. 2012 | 18:45

skeptický napsal(a):

J.K.
V překladu se to nerýmuje,a vzdělanec pochopí.Jak je to svahilsky?
Máte recht.Proti blbosti se dá bojovat jedině stejným.
27. 05. 2012 | 18:56

skeptický napsal(a):

Al Jouda

Tak chytrý tu byli komoušové taky.Tu zatáčku přestavěli.Co kdyby.
27. 05. 2012 | 18:58

mb napsal(a):

resl asi dobře ... ( nečtu tu diskuzi poctivě) ...
27. 05. 2012 | 18:59

Medikolog napsal(a):

Josef K

Ti bolševici svým postupem na západ zhruba obnovili v roce 1939 ruské hranice z roku 1914... Co následovalo bylo důsledkem otevřených účtů z bojů s Pilsudskim a zacházení s ruskými zajatci z polské strany...

Mimochodem, Rusové a Poláci se střídavým štěstím a s asijskou krutostí válčili od středověku. Mimo jiné o panování nad Červenou Rusí (=Ukrajinou)..
27. 05. 2012 | 19:29

Josef K. napsal(a):

Medikolog. Jistě, hranice z trojího dělení Polska. Jak jednoduché. Stačí mrknout na Bělorusko z nebe, aby bylo jasné, kdo kdy tam měl kulturní vliv. Rusko tedy ne. Při této argumentaci si Prusko taky vzalo jen to své.
27. 05. 2012 | 20:13

Josef K. napsal(a):

A pokud jde o Němce? Němcožroutům:
Se svědectvím přichází i Hubert Ripka , který již v r. 1939 vydal knihu Munich: Before and After. Victor Gollanz, Left Book Club, London. Not for sale to the public (Mnichov: Před a potom. Victor Gollanz, Levicový knižní klub, Londýn. Neprodejné veřejnosti), v níž popisuje situaci a názory mezi sudetskými Němci v souvislosti s předmnichovskými událostmi. K sudetoněmeckému povstání, které mělo vypuknout po Hitlerově řeči v Norimberku, 12. 9. 1938 napsal: „Rád bych zdůraznil skutečnost, že ačkoliv povstání mělo být podle štváčů všeobecné, nerozšířilo se na všechny sudetoněmecké kraje. Velká část území zůstala naprosto nečinná a v několika místech byli Henleinovi terorističtí agitátoři odehnáni samotnými členy Sudetoněmecké, Henleinovy strany... Většina sudetských Němců nesympatizovala s národním revolučním socialismem... Protinacistické živly vždy tvořili nejméně jednu třetinu sudetských Němců... Kdyby bylo pravdou, že většina sudetských Němců skutečně považovala Hitlera zastoupeného mezi nimi osobou Henleina za svého vůdce, každý by mohl očekávat, že by se dychtivě chopili příležitosti, povstali by a osvobodili se od českého jha. Ve skutečnosti však to byla pouze menšina, složená ponejvíce z nezkušené mládeže, která projevila nadšení pro pangermánské heslo o sjednocení všech Němců: Ein Volk, ein Reich, ein Führer... Nemohu ani dostatečně zdůraznit fakt, že požadavek spojení s Říší nebyl spontánním vyjádřením vůle většiny sudetských Němců. Tento požadavek byl mezi ně vznesen menšinou pangermánských extrémistů, kteří úzce spolupracovali s Hitlerovým politickým štábem a sledovali jeho instrukce... Jakmile bylo vzbouření potlačeno (pokus o nepokoje proběhl 13. a 14. 9. 1938), stalo se předmětem kritiky významných členů Sudetoněmecké strany. Ti se zřekli radikálních vůdců, kteří mezitím uprchli do Německa, a prohlásili věrnost Československu... Ačkoliv Henlein vyhlásil v říšském rozhlase, že každý sudetský Němec, který uposlechne čs. mobilizační vyhlášku, se dopouští velezrady na německém národě, jeho vyhrožování příliš nezapůsobilo na sudetoněmecké obyvatelstvo. Až na několik výjimek sudetští Němci uposlechli mobilizační rozkaz bez váhání.“
27. 05. 2012 | 20:37

Josef K. napsal(a):

Ještě Občanům a podobným:
Procento židovských vojáků v prvním československém praporu v SSSR bylo neuvěřitelné. K 1. květnu 1942 bylo v Buzuluku 683 registrovaných vojáků. Jejich národnostní složení bylo o 606 z nich zaznamenáno takto:
- 110 Čechů
- 124 sovětských Čechů
- 43 polských Čechů
- 21 Slováků
- 19 zakarpatských Ukrajinců
- 3 Maďaři
- 286 Židů

Počet vojáků židovského původu tak bylo oficiálně 47, 25 %. Stejného původu bylo 9 důstojníků ze 40, a co se týká 24 žen, tak jen 6 z nich bylo jiného než tohoto původu.

Ale to není vše. Když vojenský ešelon číslo 22 904 vyrazil na svoje první bojové nasazení bylo ve vagonech umístěno 974 vojáků. Bylo to u mužů:
26 důstojníků
10 rotmistrů
237 poddůstojníků
663 vojínů. V jejich řadách bylo neuvěřitelných 417 vojáků židovského původu, dobrovolníků.
Dále zde bylo 34 že:
7 poddůstojnic
31 vojínek. Z tohoto počtu zde bylo 28 židovských dobrovolnic.
Je tedy neoddiskutovatelnou pravdou, léta zamlčovanou, že v době kdy na západě a na Středním východě bojovali naši vojáci v letadlech a u pozemních jednotek a počet Židů byl minimální – což bylo dáno záměrným odmítáním tyto lidi přijímat do československých jednotek, na východní frontě Židé tvořili v této době nosnou část bojujících vojáků a byli to převážně oni, kdo vybojovali první boje proti německým protivníkům. Jejich riziko bylo extrémní – pro ně zajetí neexistovalo, jen smrt. O to více vyniká jejich vlastenectví, statečnost a morální síla. Pokud by kdokoliv pochyboval o tom, co je zde napsáno, nechť se podívá sem:
http://forum.valka.cz/index.php/f/504143Většinu trvalých ztrát tedy padlých vojáků tvořili vojáci židovského původu. V té době už věděli, že zajetí pro ně není možné a pokud bylo možné, nevzdávali se. Podle všech sesouladěných seznamů v bitvě o Sokolovo, při následném ústupu a při povraždění našich raněných vojáků v Charkově zahynulo 106 příslušníků naší jednotky.
27. 05. 2012 | 21:01

Josef K. napsal(a):

Není nutno se zabývat tím, proč tomu tak bylo. Naše armáda byla antisemitská a koneckonců i Ludvík Svoboda měl s převahou židovských vojáků ve svém praporu osobní problém. V knize z Buzuluku do Prahy kde květnatě a pečlivě popisuje svůj pohled na tuto bitvu se v textu objevují jen dvě jména židovských vojáků: kulometčíka svobodníka Ignáce Spiegela a četaře Kurta Wolfa. Posuďte tento Svobodův výrok:

„Bojovali jste dobře, Češi, bojovali jste dobře. Slováci i Rusíni, a dokonce i Židé dobře bojovali“

Jeho židovští vojáci nemohli pochopit, že v boji kterého tíhu nesli v převážné míře oni, podle názoru jejich velitele „dokonce“ dobře bojovali. Hluboce se jich to dotklo a Svoboda musel čelit protestům. Později se podobných výroků vyvaroval. Tuto záležitost si v mysli zachoval a zdokumentoval jeden z tehdy přítomných vojáků Vojtěch Glaz, desátník, příslušník kulometné roty, od roku 1949 občan státu Izrael.

Tento antisemitismus byl pro naši armádu v období války příznačný a táhl se od nejvyšších míst. Je to doloženo naprosto jednoznačně. Jako příklad může sloužit skutečnost, že když se začal koncipovat zámysl vybudovat zahraniční armádu k budoucímu boji proti Německu ve Francii, bylo rozhodnuto provést nábor mezi československými občany, kteří zde uvízli a těmi kteří sem emigrovali před a po okupaci a rozbití naší země, v Palestině. V září 1939 se přihlásilo asi 1200 židovských dobrovolníků a asi 115 příslušníků ostatních národností z naší země. Příjezd první skupiny těchto dobrovolníků do Francie vyvolal bouři nevole mezi československými důstojníky, kteří jim měli velet a cvičit je. Na tomto základě vydal generál Ingr generálnímu konzulovi v Jeruzalémě Kadlecovi další odesílání židovských dobrovolníků zastavit. Bylo rozhodnuto a to i pod vlivem spojenců - Britů a Francouzů. Ti požadovali, aby počet Židů v československých jednotkách na jejich území nepřesáhl určité procento.

Konzulovi, který si těchto lidí velmi vážil tyto pokyny byli silně proti srsti a osobně napsal Benešovi, cituji:
„jde výhradně o židovské dobrovolníky ochotné obětovat svoji krev a životy v boji proti Hitlerovi“. Leč Beneš sE rozhodl akceptovat Ingrův názor, že Židé jako vojáci nejsou příliš bojeschopní. Benešovi nalhal, že jeho osobní zkušenosti se židovskými dobrovolníky v táboře v Agde nejsou dobré a trval na tom, cituji: „že není na místě projevovat o takové další nežádoucí živly zájem“.

Nakonec se dalo skutečně odvést jen 592 dobrovolníků. To je tristní při zjištění, že dobrovolníků bylo více než 8000 a k odvodu se jich dostavilo 1200. Asi 1800 dalších ale nakonec nastoupilo službu v židovské brigádní skupině (Jewish Brigade Group). Jakmile bylo od roku 1940 palestinským Židům dovoleno vstoupit do britské armády, bylo to poprvé, kdy výlučně židovská vojenská jednotka sloužila ve válce pod židovskou vlajkou. Židovská brigádní skupina se sestávala z 5 000 vojáků a byla rozmístěna v září 1944 v Itálii. Velká část těchto vojáků byla československé státní příslušnosti.
27. 05. 2012 | 21:01

Josef K. napsal(a):

Situaci lze dokumentovat na příkladu obnovené premiéry Prodané nevěsty v Národním divadle. Představení režíroval Hanuš Thein.5 Část orchestru se obrátila na vedení Národního divadla s požadavkem, aby jméno režiséra židovského původu nebylo uvedeno na plakátech a v programu. Vedení divadla na tento požadavek přistoupilo. Všechny deníky uveřejnily recenze tohoto představení. Agrární deníky odstranění Theinova jména přivítaly.6 Večer již v den představení 13. října uveřejnil článek s titulkem: „Jubilejní provedení Prodané nevěsty nemůže a nesmí režírovat muž cizí krve.“ Večer zde podporoval akci části orchestru.7 Mezi reakcemi ostatních novin lze nalézt značné rozdíly. Lidové noviny uveřejnily recenzi představení, hodnotily výpravu Vincence Beneše a Talichovo hudební nastudování, ale o režisérovi nenapsaly ani slovo.8 Ani Národní politika o režisérovi nic nevěděla: „Také režijně je dílo v mnoha směrech zlepšeno. Třeba nevíme, komu děkovat za korigující změny, neboť režisér tentokrát nebyl uveden na programu.“9 Kubásek pak doplnil: „Musíme jasně a nekompromisně říci, že náš film, má-li splnit své poslání, musí býti tvořen jen a jen opravdovými Čechy a Slováky.“21 Za toho již nebyl Hugo Haas pokládán. Antisemitismus a útoky proti Karlu Čapkovi se propojily dne 16. listopadu v článku Večera s titulkem „Úspěch Karla Čapka mezi Židy“. List komentoval zprávu časopisu Čin o uvedení hry Bílá nemoc v divadle Habima v Tel Avivu. „Konstatujeme, že neprotestujeme a že Karlu Čapkovi blahopřejeme. Konečně se dostala Bílá nemoc kam patří! Bílá nemoc řádí mezi Židy!“
„Pod pláštíkem demokracie a svobody okupovali Židé většinu míst v rozhodujících nejvýnosnějších posicích hospodářských. Nepoměrné procento jich je ve volných povoláních (lékaři a advokáti). Mezi malými sedláky a dělníky není však žádného. Nechceme útisk, ale musíme hájit práva českých lidí.“25 K požadavku zavést numerus clausus podle Venkova vedl republiku jen pud sebezáchovy a snaha zajistit obživu pro Čechy a Slováky. O tři dny později se k tomuto názoru přidala i Národní politika. „Není vůbec snesitelné aby např. v hlavním městě Československa měli židé dvě třetiny advokátních kanceláří, spoustu lékařských ordinací a komerčních míst a aby na stavbách, kanalisacích, na polích a v dolech pracovali jenom Čechoslováci.“26
A co tenkrát doma? Občane
27. 05. 2012 | 21:16

Občan napsal(a):

Já jsem si to myslel :o)))

Hezky to zkoušej, Pépi, moc pěkně. Jenže jsou průhlednej jak sklo a těžko někoho vyhecujou, Pépi...
27. 05. 2012 | 21:23

Josef K. napsal(a):

Občane loučím se, nebot an Vás jasně padne toto, fotografe.
Kromě vnějších tlaků byla vystavena Beranova vláda i tlakům radikální části SNJ. Nejvíce prostoru dostalo toto křídlo v Mladé národní jednotě (MNJ). Ta svůj program uveřejnila v deníku Večer 24. prosince 1938. V něm se o židech píše: “...Proto Židé, kteří jsou národem zvláštním, i když mluví některým slovanským jazykem, nejsou našimi národními příslušníky... budou vyloučeni ze státní služby a z vlivu na výchovu národa... přistěhovalectví jinonárodních živlů bude zakázáno. Bude provedeno přezkoumání všech státních občanství nabytých po 26. červenci 1914 a všichni Židé, kteří se po tomto dni usídlili na území našeho státu, budou vystěhováni... Všeobecná branná povinnost bude u Židů a Cikánů nahrazena zvláštní povinností pracovní...”[18] MNJ v čele s Dr. Lukavským se mimo jiné pokoušela o vytvoření ozbrojených oddílů, které měly dohlížet na emigranty a příslušníky neárijského původu, jichž se chce národ zbavit a starat se o jejich vyhoštění za hranice.[19] MNJ také uspořádala v lednu dva mítinky (v Lucerně a na Střeleckém ostrově), kde získaly velký potlesk právě protižidovské útoky.[20] Aktivitou MNJ například v Hradci Králové bylo veřejné fotografování každého árijce, který vstoupí do židovského obchodu.[21] V samotné SNJ vznikla kulturní komise, pověřená vypracováním kulturní politiky nového státu. Ta požadovala vyloučení židů ze všech kulturních oborů, což vysvětlovala povinnou láskou k vlastnímu národu, protože rozkladný židovský vliv by mohl připravit národ o jeho duši. Židé se totiž nemohou kulturně asimilovat s českým národem, židé jsou kvasem rozkladu vší kultury.[22]
Ja jen, až zase buidetet hrdinou od sporáku.
27. 05. 2012 | 21:36

Občan napsal(a):

Prodanou nevěstu v r. 1945 nemohl Thein dost dobře režírovat, protože od ledna do konce dubna 1945 byl v Terezíně.
Koncem května 1945 pak zpíval v "Prodance" v Rakovníku svou oblíbenou roli Kecala.
V roce 1945 režíroval v ND obnovenou premiéru Lazebníka sevillského.

Prodanou nevěstu režíroval v ND POUZE v sezóně 1938/1939.
V sezóně 1945/1946 režíroval v ND:
Lazebník sevillský
Lucerna
Psohlavci
Rusalka

Krom toho, Pépi, voni neříkaj pravdu.
Protože vono se to stalo v r. 1938 a bylo to nikoli kvůli náboženskému vyznání Theinovu, ale kvůli jeho NĚMECKÉ NÁRODNOSTI. Ráčej nastudovat Talichovy paměti, Pépi:
http://rodon.cz/admin/files/ModuleKniha/435-sd_1_2009.pdf
27. 05. 2012 | 22:05

Josef K. napsal(a):

Občan. Kde jsem psal 45, píšu 38. Jen se namáhejte, ale snadje lépe pozorněji číst...
27. 05. 2012 | 22:21

Josef K. napsal(a):

Občan, cituji tehdejší tisk z archivů, nikoliv Talichovy paměti. Rozdíl, ne! Já nevím, co si T.pamatuje, ale vím,co vyšlo a co bojovný lid četl.
27. 05. 2012 | 22:28

Občan napsal(a):

Kecaj, Pépi, děsně kecaj.
Sosaj to z Bednaříka; zrovna ho mám votevřenýho :o)))
27. 05. 2012 | 22:35

Josef K. napsal(a):

Občan a ještě číst i odkazy pozorněji.
"Při projevu Moravcově doznívaly v sále dojmy z proslovů předřečníků: předsedy
Kulturní rady při Národním souručenství, profesora Univerzity Karlovy v Praze
Miloslava Hýska, představitele stavovské organizace českých spisovatelů Františka
Sekaniny a šéfa opery Národního divadla Václava Talicha. Tedy: Václav Talich. Protože
on je tím, kdo nás z aktérů této události nejvíce zajímá, povšimněme si řeči,
již předčítal z listů strojopisu.3 Zazněla slova o „oplozujícím vlivu“ německé hudby
na hudbu českou. Zájem nacistického Německa o českou hudbu postavil Talich do
kontrastu s údajnou lhostejností dříve „spřátelených“ Francouzů. Nadále měla podle
něho česká hudba jít „v těsném sledu oněch tendencí, jimiž kráčí kupředu hudba
německá“, vzdálena bude naopak provždy hudbě francouzské a ruské. V závěru
projevu čteme: „Státnický čin našeho moudrého pana státního prezidenta dr. Emila
Háchy nám umožnil, že v době, kdy na válečném poli hřmí děla, my, čeští hudební
umělci, máme plnou možnost pracovati na vlastním zdokonalení a tak se připraviti
vhodně na to, co od nás Říše očekává. (…) Buďme dětmi hodnými veliké doby
a využijme ku prospěchu Říše i vlastního kmene oněch výhod, které nám dopřává
geniální Vůdce Adolf Hitler!“ Šéf opery Národního divadla vyzval, aby se Češi postavilido jedné řady s těmi, kdo tvoří „nový ráj“ a novou Evropu.
27. 05. 2012 | 22:38

Občan napsal(a):

Pépi, maj to marný. Můžou to zkoušet jak chtěj; vodkopávaj ale jen sám sebe...
27. 05. 2012 | 22:44

Josef K. napsal(a):

Dvanáctého října 1938 odmítl orchestr při generální zkoušce
Prodané nevěsty Talichovi spolupráci, protože režii vedl „muž cizí krve“ Hanuš
Thein.64 Talich se jej před členy orchestru zastal, poukázal na jeho dosavadní práci,
vzpomněl i skvělé pověsti Theinova otce, lékaře v Pardubicích. Orchestr se nechal
přesvědčit a ke generálce nastoupil. Pěvec Jan Konstantin, jehož Thein vinil ze
zosnování intriky, inspiroval útok proti Theinovi v agrárním Večeru (svého známého
redaktora přivedl na generální zkoušku) a ředitel Národního divadla Stanislav
Mojžíš-Lom na jeho popud zakázal Theinovi děkovat se před oponou a uvádět Theinovo
jméno na plakátech a programech.
To se to vytrhává Občane z kontextů---
27. 05. 2012 | 22:48

Občan napsal(a):

Tak proč to dělaj, Pépi? :o)))
27. 05. 2012 | 23:28

Josef K. napsal(a):

Občan. Neměl byte si přidat přídomek "Normalizační..."?
27. 05. 2012 | 23:56

Buhehe napsal(a):

Podle nejnovějších politických rozború KSČM, byl největším nepřítelem českého národa jistý agent Moskvy -jakýsi JUDr Gustáv Husák.
Jinak slovenský buržoazní nacionalista, vtělený do kůže bolševika-Stalinysty.
Je to pravda soudruhu Dolejší ?
28. 05. 2012 | 07:06

Morgana napsal(a):

lidi v protektorátu atentát sice schvalovali a současně mnozí demonstriovali věrnost říši - - takžeta otázka po smylsu je asi na místě. Však i plk. Moravec varoval Beneše před následky...
28. 05. 2012 | 08:38

Jan Čermák napsal(a):

Diskuse je tak dlouhá , že jsem ji nedočtl.
Chtěl bych ale napsat: vždy ,když se dívám na TV zpravodajství, nyní už zřídka, chce se mi zvracet a myslím na všechny statečné, co položili život "za lepší budoucnost našich dětí". To jsme my ty děti, a pro tohle umírali?
A stydím se.
28. 05. 2012 | 10:21

Vysedlina napsal(a):

Jinak, bylo to také třeba o chamtivých udavačích při honu na čarodějnice, o českých práskačích za heydrichiády a nedávné dodnes možná ne zcela rozpadlé STB.
Je fajn rozhlédnout se také po světě a po historii a skončit nakonec sám u sebe.
Jsme si jisti sami sebou?
28. 05. 2012 | 11:34

skeptický napsal(a):

Každý národ má takovou reputaci,jakou si udělal.Propaganda,selektivní zákazy ani hádky to nespraví.
29. 05. 2012 | 12:55

skeptický napsal(a):

K tomu atentátu nemuselo vůbec dojít,pokud by bylo tenkrát zataženo.Signalizace prasátkem by nebyla možná.

Na Středním Východě jsou sice podmínky pro atentát lepší,slunce tam v květnu jistě mají víc,ale zase mají náboženské kulinární limitace a prasátka jsou tam zakázána.
My jich tu taky máme čím dál míň.

To by se možná dalo vyřešit vzýváním bohyně Kyrké,která kdysi změnila Odysseovi mančaft ve svině.Dnes to bohužel dělá jen selektivně.
29. 05. 2012 | 14:16

skeptický napsal(a):

P.S.
Kirké píšu česky,aby mi tu rozumjeli.Kdyby se tu našel nějaký šťoura.
29. 05. 2012 | 15:08

optimista napsal(a):

sluneční zajíček (v čechách prasátko) je takové milé imaginární stvoření...
29. 05. 2012 | 18:58

stejskal napsal(a):

Ono tehdy podle dobových meteorologických zpráv zataženo bylo. Verze o signalizaci zrcátkem byla historiky zpochybněna. Dodnes není úplně jisté, jestli na místě atentátu byli kromě Kubiše s Gabčíkem i Valčík s Opálkou (druhý jmenovaný měl dávat ten signál pomocí zrcátka).

Mimochodem existuje hypotéza, že atentát natáčel z křovin na vyvýšenině u dodnes stojící transformátorové stanice na "osmičkovou" kamerou člen domácího odboje plk. Plass. V některých pramenech jsou zachycena svědectví lidí, kteří ten film údajně viděli.

Hezký den.

Libor Stejskal
30. 05. 2012 | 10:57

skeptický napsal(a):

To čumim,nadkolego.Kam se hrabe v informovanosti místní přeborník.Ten tu jen tapetuje nějakou protistátní literaturou po dědečkovi.

Nejsou ty údajné prameny z análů gestapa? Tam by se snad ještě dnes dalo dohledat,kdo je udal.V majoru Zemanovi jsem se dozvěděl,že jméno údajce bylo na spisu vždycky zezadu pod přeloženým růžkem.Holt německý ordnung,ne ten český čurbes.

Trochu mi to připomíná ten starý aninevtip:

Na jednom sjezdu toho nejvyššího ústředního výboru jeden povídá : my tu soudruzi pořád mluvíme o Julkovi,ale potkal ho vůbec někdo z nás?

Jeden v koutě na to : Jo,to bylo takhle jednou v zimě,někdo nám ťuká na okno.Koukáme se ženou : je to Fučík,není to Fučík? Tak jsme zavolali gestapo,a byl to Fučík.
30. 05. 2012 | 11:58

stejskal napsal(a):

Na to nemusíte do análů gestapa. Kdo je udal, se ví vcelku prokazatelně.

Jinak počasí se v Klementinu zaznamenává každodenně už od roku 1775.

Libor Stejskal
30. 05. 2012 | 14:58

skeptický napsal(a):

Mluvím o těch údajných svědcích,co viděli film.
V Klementinu ve sklepě bývala kuřárna,dnes jsou tam záchodky.
Kdysi jsem si odtamtud odvedl nějakou študentku kuřačku rovnou domů.Ta už je asi dávno v penzi.
30. 05. 2012 | 18:22

skeptický napsal(a):

Svědkové bývají jednak očití,jednak ušití.Očití jsou lepší.To nepočítám podplacené a Jehovovy.
30. 05. 2012 | 21:06

Čochtan napsal(a):

Jak by asi dopadli parašutisti, kdyby přežili válku ? Přežili by hradčanský "domeček" ? Přežili by Jáchymov ?
Co na to odpovíš, komouši Dolejši ?
30. 05. 2012 | 21:51

Mudra napsal(a):

Jestli to byla akce britů nanucená čechům a vstřícná canarisovi (Heydrich měl prý plný trezor komrpomateriálů na své ancistické kiolegy) by jen dokreslilo to že hry jsou hry a panstvo po našich zádech skáče dodnes. Ale o tomhle asi věděli prd i ti kluci parašutistický...
31. 05. 2012 | 09:48

methan napsal(a):

ovšem tohle už je opravdu síla :

http://www.svobodnyodpor.info/2012/06/slib-vernosti-risi.html
08. 06. 2012 | 09:41

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

[url=http://somepaydaylounz.com]mr fitz[/url]
26. 02. 2014 | 16:14

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy