Komu vadí politická korektnost?

03. 08. 2011 | 08:08
Přečteno 11713 krát
Masakr spáchaný v Norsku Andersem Breivikem uvolnil stavidla vášním, které vyvolává v částech západních společností multikulturalismus. Kritici argumentují, že tato „agresivní ideologie“ by nebyla možná bez politické korektnosti, která se prý už také stala ideologií svého druhu.

Politická korektnost je nejčastěji popisována jako ideologie, jež vnímá určité skupiny lidí jako oběti, které je třeba chránit s pomocí záměrného ovlivňování jazyka. Jejím cílem je především odstraňování některých tradičních označení nebo pojmů, které jsou svázány se stereotypy, jež mohou být určitými lidmi vnímány jako urážlivé a mohou posilovat utlačovatele.

Podle kritiků sice politická korektnost vznikala jako možná pochopitelná reakce na některé formy diskriminace, ale v současných liberálních demokraciích prý omezuje jak otevřenou diskusi o závažných problémech, tak svobodu lidí. Stala se kontraproduktivní, což prý ukazuje i debata o multikulturalismu, kterou údajně uměle svazuje politická korektnost.

Co ale nám, kdo s politickou korektností nemají problém, vlastně tolik touží politici a komentátoři, kteří se proti politické korektnosti tak vášnivě bouří, s pomocí jazyka zbaveného „okovů“ politické korektnosti sdělit? V čem spočívá ono údajné omezování svobody či zadušování otevřené diskuse?

Proč kritikům korektnosti tolik vadí, že se ve veřejném prostoru dnes „nenosí“ zjednodušující stereotypy, odsudky, urážky, apod.? Bylo by jim „demokratičtěji“, kdyby i v oficiální veřejné debatě, třeba v televizi, denících nebo parlamentu, zaznívaly rasistické invektivy či trapné etnické i náboženské zkratky, kterými přetékají některé internetové diskuse?

Je reálné, že by se z temné sedliny „politické nekorektnosti“, agresivity a předsudků, kterých jsme dnes svědky právě v internetových diskuzích, nakonec vynořilo nějaké smysluplné řešení obohacující demokracii?

Dozvěděli bychom se například o problémech romské komunity u nás více, a byla by debata o této komunitě „svobodnější“ a konstruktivnější, kdyby se místo o Romech mluvilo o cikánech?
Byla by dnes Amerika dál, kdyby se o afrických Američanech důsledně mluvilo nadále jako o „barevných“ nebo o negrech? Bylo by lepší, kdyby kvůli historii neexistovala jistá tabu v diskusi o Židech a holocaustu? Bylo by nám „svobodněji“, kdybychom si nemuseli brát žádné servítky, když mluvíme třeba o národech, s nimiž sousedíme, o menšinách, o islámu?

Zajímavé například je, když si na politickou korektnost ztěžuje prezident Václav Klaus? Co tak politicky nekorektního by nám řekl, co nám tak jako tak mezi řádky už neřekl, nebo co bychom si jako produkt této dogmatické a demagogické mysli nedokázali představit?

A co nám kvůli politické korektnosti nemohou sdělit například někteří „konzervativní komentátoři“, kteří, jak by se dalo soudit z jejich stížností na politickou korektnost, jsou „jak lvové v kleci jatí“. Chtěli by vzhůru k myšlenkám, jež se dají zřejmě vyjádřit jen politicky nekorektně, ale jsou chudáci diktátem politické korektnosti „se zemí (s námi ostatními) spjatí“.

Můžeme je uklidnit. Všechno, co by nám chtěli politicky nekorektně říct, si umíme představit. Už to, že politickou korektnost považují za jakousi cenzuru, která je omezuje, o nich vypovídá víc, než si myslí.
Existují samozřejmě i lidé, kteří proti politické korektnosti neprotestují proto, že mají neodolatelné puzení mluvit politicky nekorektně, ale protestují z pozic jakéhosi údajného, dosti abstraktního omezení svobody, které se do západních demokracií prý vplížilo nepozorovaně pod nátlakem různých „nikým nevolených elit“, NGOistů a humanrightistů, jak by pěkně od plic řekl náš pan prezident.

Jenže co toto omezení svobody přesně je? Omezení někým nařízené, nebo je to spíše sebeomezení? Může někdo někoho donutit, aby se sebeomezoval, pokud mu nevadí, že si o něm ti „politicky korektní“ mohou myslet, že je buran či pitomec? Lidé schovávající se za různé „nicky“ to na internetu ostatně běžně dělají.

Pojetí svobody, tak jak ho chápou advokáti politické nekorektnosti, je velmi podobné argumentaci ve prospěch kuřáků.

Různé zákazy kouření prý omezují svobodu kuřáků a tím i svobodu obecně. Jenže co si pak počít se svobodou nekuřáků nebýt vystavován smradu a škodlivým látkám působícím rakovinu? Nebo takovou svobodu nemají, protože důležitější je svoboda kuřáků k něčemu než svoboda nekuřáků od něčeho, jakkoliv nekuřáků je většina?

Zastánci politické nekorektnosti jsou na tom přitom ještě stále mnohem lépe než kuřáci, protože je vesměs nikdo neomezuje zákony, omezení přicházejí jen z jakéhosi sdíleného konsensu, v podobě nepsaných konvencí. Je sice možné kritizovat, jak takový konsensus vzniká, a zda vždy reflektuje názory většiny, ale opravdu „politický korektní konvence“ nějak výrazně limitují svobodu kohokoliv, včetně politicky nekorektního rádoby rebela?

Liberální demokracie jsou komplikované organismy, a to jak o věcech mluvíme ve veřejném prostoru, je důležité. Uložit si určitá sebeomezení není nic proti svobodě. Naopak: odpovědnost, která se dost často odvíjí od sebeomezování, a svoboda spolu úzce souvisí. To ovšem předpokládá dosti sofistikovaný přístup k demokracii a ke svobodě.

Docela jistě není náhodou, že tak hlasitě se proti politické korektnosti bouří především někteří politici a komentátoři ze zemí, kde mají s demokracií malé zkušenosti, a že mezi nimi jsou nejhlasitější v tomto svatém tažení proti „okovům korektnosti“ často především ti, kdo se během předešlého režimu, kdy vzpoura proti „politické korektnosti“, vnucené totalitní mašinérií, dávala smysl, neodvážili být veřejně politicky nekorektní ani na vteřinu.

Deník Referendum, 2.8.2011

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Proč politickou korektnost? Stačí říkat pravdu.
03. 08. 2011 | 08:17

Ládik!!! napsal(a):

Nic než pravdu.
03. 08. 2011 | 08:18

neo napsal(a):

Pane Pehe, co se to s vámi děje??? Opět mohu jen souhlasit
03. 08. 2011 | 08:19

Paterik napsal(a):

Já bych to definoval trochu jinak. Politická korektnost je přesvědčení, že samotná slovní záměna "cikánů" za "romy" řeší problémy, které mohou při soužití nastat. Bohužel nám ten multikulturalismus příliš nefunguje. To nemůžete zamaskovat žádnými pohádkami o zlých rasistech, kteří si troufnou sáhnout na naši milovanou "korektnost". Pak se ovšem můžete jen divit, odkud se berou lidé jako Wilders, LePen...
03. 08. 2011 | 08:19

Martin napsal(a):

Politická korektnost vadí všem a pořád. Obvykle se jedná o formu pozitivní diskriminace a tato je špatná od základu a dříve nebo později se vymstí a vrátí se jako bumerang.
Klasický příklad politické korektnosti je nemožnost označit etnikum ti-jejichž-jméno-se-nesmí-vyslovit jejich pravým jménem a pravdivě popsat jejich činy a skutky, bez toho aby řečník byl vystaven obvinění z diskriminace.
Nejlepší je za všech okolností mluvit pravdu, pravda nemůže uškodit.
03. 08. 2011 | 08:23

Rumcajs napsal(a):

Souhlas s Ládíkem. Vy jste to zase pojal silně demagogicky, pane Pehe. Stačí říkat pravdu a nezamlčovat problémy spjaté s tímto.

Málokde se dočtete, co to je za problém, bydlet vedle černé komunity.Lidé vystaveni cikánské šikaně se cítí sami a zrazeni touto korektnosí.

Bývalý obyvatel Janova.
03. 08. 2011 | 08:28

vasja napsal(a):

No vidite, pane Nový. Kdyby tady byla Sorošova "univerzita", bylo by tu bylo každej rok o tucty Pehů víc a to by už i osla umořilo.
A budu drzej. Černoch je člověk, kterej je černej. Socany volej většinou lemplové a kráva je kráva a vůl bude navždy volem i kdyby si řikal třeba intelektual.
03. 08. 2011 | 08:30

petr napsal(a):

do politické nekoreknosti patří i to, že budu například stranit pravdoláskám a ostatní odsuzovat
03. 08. 2011 | 08:30

Buvol napsal(a):

Tahleta "politická koreknost" je spíš absurdnost až hloupost ..
03. 08. 2011 | 08:31

Buvol napsal(a):

Ještě bych dodal, že si často zadáva s vyslovenou lží !!
03. 08. 2011 | 08:36

modrý edvard napsal(a):

"Byla by dnes Amerika dál, kdyby se o afrických Američanech důsledně mluvilo nadále jako o „barevných“ nebo o negrech? "
Nevím, kde by byla Amerika, kdyby černocha nazývala černochem (dle mého názoru tam, kde je), ale tohle je hezký příklad,jak PC dělá zmatky ve vyjadřování: Je podle téhle definice americký Alžířan nebo Búr Afroameričan?
Pokud politická korektnost brání jasnému vyjadřování (dle mého názoru často), jsem proti.
03. 08. 2011 | 08:37

Marten napsal(a):

Tak mame afroamericany, euroamericany, asioamericany. Pak mame afroevropany, asioevropany, mozna i ameroevropany. Dale mame euroafricany, asioafricany, afroameroafricany v Liberii. Euroasiaty, afroasiaty, atd atd. To je blbinec :)
03. 08. 2011 | 08:50

Marcus Agrippa napsal(a):

V.Klaus je člověk, který má potřebu být téměř vůči všemu v opozici ( a s postupujícím věkem se to rapidně zhoršuje ). Politická korektnost - říkejme spíš společenská korektnost / ohleduplnost. Takový Der Stürmer byl velice nekorektní a jak změnil celé Německo víme. Amerika má dostatečnou zkušenost s rasismem a intolerancí, proto se není co divit, že výraz"negr"na veřejnosti je už něco nemyslitelného. Je to dáno i dlouhým bojem afroameričanů za právo vzdělávání a celospolečenského přijetí. Je only black / only white společensky přijatelné - není. Kdo nechápe rozdíl mezi společenskou korektností a"právem"urážet a vyvolávat společenské napětí by měl snad raději mlčet.
03. 08. 2011 | 08:52

zk napsal(a):

Boj proti politické korektnosti je obvykle motivován potřebou vymínit si právo symbolicky lynčovat nejrůznější stigmatizované skupiny. Je pravda, že na Západě dotáhla kulturní levice politickou korektnost do občas bizarních podob, to ale určitě není problém současné ČR.

Podle mého názoru velice zdařilý článek Ondřeje Slačálka na podobné téma:

http://www.denikreferendum.cz/clanek/11033-svobodo-slysis-na-jmeno-sprostota

"Užití vulgarismu či agresivní útoky na symboly dominantní kultury (např. jejich přestříkání barvou) může být funkčně sebeobrannou či emancipační praktikou menšiny. Začne-li ale podobných praktik užívat většina, získá si vulgarita spíše roli rozšiřování pole možného pro moc a otevření prostoru pro ještě neomalenější přístup k menšinám či opozici. To, co bylo legitimní sebeobranou potlačovaných, se stává útočnou zbraní agrese středního proudu – a zároveň příspěvkem k jeho proměně směrem k větší netoleranci, agresivitě, vylučování menšin."
03. 08. 2011 | 09:05

žena napsal(a):

Nevadí mi politická korektnost, ale to, že na teoretizování a její zavádění do praxe dostávají granty a jsou státem podporovány různé společnosti např. Gender Studies...
Máme přece Ústav pro jazyk český, takže jeho pracovníci nechť se tím zabývají.

Vadí mi, že ruku v ruce s politickou korektností jde pozitivní diskriminace. Za totáče nebyly s Cikány (tenkrát to ještě nebyli Romové) téměř žádné problémy. Měli své zvyky, ale i pracovali. Dnes jsou různé agentury pro začleňování Romů - etnobyznysmeni, jak je ve svém blogu označil i pan Horváth.

Štve mě boj dnešních feministek za politickou korektnost a jásot stínové ministryně pro lidská práva nad feminizací rakouské hymny.
03. 08. 2011 | 09:11

resl napsal(a):

"...kdyby netahaly evropské vlády do země cizince, nikdy by se takové teroristické činy nestaly."
Takto zaobalené názory vyjádřili : Klaus, Hájek, Jakl, Tomský, Kaiser /LN/ a pár komunistů v /Rudém/ Právu pod vedením s.Kojzara.
03. 08. 2011 | 09:15

Marcus Agrippa napsal(a):

zk:
když české děcka psaly po chodnících - déčka do plynu ( důchodci - oblíbené je také - duchny ), tak to bylo právě krásnou ukázkou tolerance"taky"názoru. Nakonec to došlo tak daleko, že mladí umělci museli rozjet kampaň - Mluvme o stáří ( nech mou babičku na pokoji ). Společenská nenávist je jako rakovinný nádor a dokáže se rozrůst do obludných rozměrů - důchodci, socky, romové, imigranti - chce to jen důvod.
03. 08. 2011 | 09:18

Frank napsal(a):

PC je cesta do pekel, ale občas s ní je legrace. Viz. Cyril Hoschl:

"...Například v Americe už se neříká vyhazov, nýbrž „nedobrovolná událost v kariéře“ (unvoluntary career event). Nuzák u cesty už není žebrák, ale „držitel misky na mince“ (panhandler). Opilec už není ožrala, ale „chemicky znevýhodněný“ spoluobčan (chemically inconvenienced citizen). Když někdo krade v samoobsluze, nedopouští se rabování, nýbrž „netradičního nakupování“ (non-traditional shopping)."

No není to skvostné? :-D

PS. taky jsem ale kdesi četl, že Britové v rámci PC přemalovali svatojiřské kříže na svých voj. letadlech? :-(
03. 08. 2011 | 09:18

Carlos V. napsal(a):

Pan Pehe vědomě uvádí zcela krajní příklady kritiky PC, aby se pak s nimi mohl vypořádat.

Nejde přece o svobodu urážet a nadávat. Jde o to, že PC nedovoluje velmi čato vyslovit pravdu.

Takže souhlas s Ládikem. Nic než pravdu.
03. 08. 2011 | 09:20

Frank napsal(a):

resl:

Ale tak to prostě je. Pravdu politickou korektností a eufemismy nezakryjete.
03. 08. 2011 | 09:20

kelt napsal(a):

Krystalickou podobu politické"korektnosti"předvedl bývalý zmocněnec vlády pro lidská práva,když demonstroval svůj postoj plozením potomka s nebílou občankou.
Nedokáži posoudit,kam se tím posunulo řešení soužití "bílých" s majoritní částí romské populace.
V každém případě by bylo nanejvýš politicky korektní nazývat věci pravými jmény a z toho vycházet při hledání pozitivních řešení.
Pozitivní diskriminace je nejhorším řešením daného problému.
03. 08. 2011 | 09:24

stále rebel napsal(a):

Souhlas, jen „si ztěžuje“ opravit na si stěžuje, ale Klaus to i ztěžuje.
03. 08. 2011 | 09:27

stále rebel napsal(a):

Tak vypadá ta jejich korektnost

Poučení z amerického vývoje
http://respekt.ihned.cz/audit-jana-machacka/c1-52461190-pouceni-z-americkeho-vyvoje
03. 08. 2011 | 09:29

buldatra napsal(a):

Takže, korektně viděno, myslitel Pehe dí, že je nevhodné a nežádoucí, nekorektní nazývat věci a jevy jmény a výrazy, které zbytečně navozují nevhodné, nevhodně zažité pocity a mobilizují nežádoucí, až ochranné reakce, ba co hůře, nedůvěru a ostražitost, jak je zavrženíhodným nekorektním zvykem.

Ostré je tedy ostré nekorektně.
Člověk má z toho blbý pocit, pocit nebezpečí, nemá k tomu důvěru, páč ho to může ohrozit, tudíž dává si bacha, aby se o to nepořezal. Nevhodné.
Navíc, ono by se to mohlo urazit, mohlo by to podat žalobu, cítilo by se to diskriminovaně.

Korektně je to netupé, oblé, když se o to pořežete, je to jen vaše vina, o to větší, jste-li příslušníkem nějaké majority, v nejhorším případě bílé. Tak je to korektní, tak je to v pořádku.

Vysvětlete jen korektně dětem, že břitva není ostrá, páč je oblá, netupá, rozdíl mezi míčem a břitvou spočívá v tom, že o míč se dítě nepořeže a s břitvou se blbě dribluje.
Korektnost je smysluplná, žádoucí, je nutno ji šířit. Odstraňuje bariéry a napomáhá vzájemnému obohacování, což prospívá demokracii.
Politická obzvlášť
03. 08. 2011 | 09:30

žena napsal(a):

zk
Díky za bohužel pravdivý odkaz.
----------------
Marcus Agrippa
"Společenská nenávist je jako rakovinný nádor a dokáže se rozrůst do obludných rozměrů - důchodci, socky, romové, imigranti - chce to jen důvod."

Důvod se vždycky najde. Politická korektnost tomu vůbec nijak nezabrání. Mám pocit, že snahy o politickou korektnost někdy jen přilévají olej do ohně.
03. 08. 2011 | 09:31

Marcus Agrippa napsal(a):

kelt:
opravdu myslíte, že Kocáb chtěl předvést pozitivní diskriminaci?! Já myslím, že se hlavně úplně"zvencnul"z mladé sexy holky. Co ale viděla ona na něm je otázka.
03. 08. 2011 | 09:31

Fučida napsal(a):

Frank: Taky si živě pamatuju, jak před pár lety několik mladých cikánů ukradlo v Ostravě na stavbě nějaké trubky a když zdrhali před policií, tak se při pokusu přeplavat Ostravici jeden utopil. Tenkrát ale spousta internetových serverů musela napsat, že "trubky odnášeli bez souhlasu majitele", protože napsat natvrdo, že je ukradli, si nemohli dovolit.
To je další příklad naprosto nesmyslné politické korektnosti z našich končin.
03. 08. 2011 | 09:32

Paterik napsal(a):

Marcus Agrippa:

Vaše argumentace nacismem je velmi podpásová. Myšlenkové stereotypy nemizí přejmenováním nebo zakrýváním problému. I když zakážete používat slovo "cikán", z myšlení lidí ho stejně nevypudíte. PC léčí následky, ale ne příčiny.
03. 08. 2011 | 09:33

zdenekb napsal(a):

Carlos, Ládik, Rumcajs:

Problém bude asi v tom, že každý tu svou Pravdu vidí jinde a jinak... a je schopen ji obhajovat s různou mírou slušnosti.

Ale jsem rád, že p.Pehe na toto téma píše. Co hrozí všem těm údajným odvážným disidentům za jejich názory v "diktatuře korektnosti" mi vrtá hlavou už dlouho ...

"Přestože je přízrak Korektnosti vykreslován jako všudypřítomný a všemocný, ve skutečnosti zřejmě půjde o nepříliš výkonné strašidýlko druhé kategorie. Své totalitářské rejdy totiž očividně nestíhá...

Kolik jen politických vystoupení, novinových komentářů a blogů začíná hrdým oznámením: „Teď budu velmi nekorektní!“. Autor tím hned na úvod spiklenecky zamrká do publika – chystá se statečný čin! Pak dá průchod obvykle nudnému toku slov, který ovšem okoření špetkou hanlivých výrazů, nebo zlidovělých předsudků – dle tepaného tématu.
A pokud to dobře zaonačí, nic svým projevem neriskuje… Přinejhorším si vyslouží formální veřejné pokárání, protože „jsou věci, co se neříkají“. (Čímž se mu nabídne námět pro nový text, tentokrát tepající nadvládu pokrytectví…). Velmi pravděpodobně si však odnese i skrytou masovou oblibu, protože „TO konečně někdo řekl naplno“. Infantilní, výchovou a společenskými zvyklostmi krocená touha po nepatřičnosti byla právě ukojena… Nekorektnost, ač se vydává za osamělé disidentství, ráda se pohupuje na líných vlnách hlavního proudu!"

http://zdenekb.blogspot.com/2011/06/nekorektne.html
03. 08. 2011 | 09:33

čáryfuk napsal(a):

Dozvěděli jsme se o problémech romské komunity u nás více, když se namísto o cikánech mluvilo o Romech? Je dnes Amerika dál, když se o namísto o černoších mluvilo o "afroameričanech"? Ne, naopak. Jako každý pokus o omezení svody, i tento vyvolává v lidech jen frustraci.
Navíc politickou korektnost karikujete na pouhé odstranění nadávek, a odpůrce politické korektnosti za bojovníky práva používat slovo negr. Problém je ovšem v tom, že ideologie, kterou tu hájíte, zapovídá o některých problémech vůbec mluvit, aby nebyly uraženy city těch, kteří problémy způsobují. Problémy se tím samozřejmě neřeší, jen eskalují.
03. 08. 2011 | 09:36

Občan napsal(a):

No, třeba mně vadí, pane Pehe.
Ve skutečné demokracii by totiž neměla existovat žádná tabu a pokud by například někdo psal o černoších jako o (zakázané "nekorektní" slovo), je to JEHO vizitka a ti slušní by mu to jistě dali patřičně najevo.
"Korektnost" - tedy pokrytectví, je navíc strašně nebezpečná, protože kvůli ní se neodkopou skuteční rasisté, naonacisté a jiní fujtajblové. Kdyby mohli psát otevřeně, byli by i snáze odhalitelní a kontrolovatelní. Takhle jsou pěkně schovaní a pak udeří tam, kde to společnost nejméně čeká.
03. 08. 2011 | 09:37

Vlkodav napsal(a):

PC vyšela z logických základů a byla dokumentována p. pehem na tradičních příkladech. Dnes je ale zneužívána a pod nálepkou PC jsou lidé nuceni ke zkreslenému a tudíž ne 100 procentně pravdivému vyjadřování.

Pokud se PC bude dále přehánět pak přinese omezení svobody projevu a tudíž omezení demokracie.
03. 08. 2011 | 09:39

zdenekb napsal(a):

čáryfuk:
O čem například je "zakázáno mluvit"?!?
Alespoň špitněte.
Třeba to p.Stejskal přehlédne... :o)
03. 08. 2011 | 09:39

Frank napsal(a):

Jen jedna otázka pro stoupence pol. korektnosti: pokud je nevhodné používat výraz "černoch", souhlasíte s tím, že je tedy též nevhodné používat výraz "běloch"? Díky za odpověď.
03. 08. 2011 | 09:40

Ládik!!! napsal(a):

Frank,
ač nejsem stoupencem PK, pokusím se odpovědět: černoch a běloch jsou hanlivé výrazy, i rudoch (indián) není slušný výraz. Správně je říkat: černý, bílý, rudý, hnědý, žlutý.
03. 08. 2011 | 09:43

Marcus Agrippa napsal(a):

Občan:
tak v tomhle asi máte pravdu - je lepší, když se některé individua veřejně"projevují"a je možné je identifikovat, než aby byli skrytí za pokoutní spolky. Jenže pokud se podobným způsobem vyjadřuje nejbližší okolí hlavy státu, tak máte velký problém. Může se stát, že společnost to pak přijme, jako obecně platnou normu.
03. 08. 2011 | 09:45

zdenekb napsal(a):

Frank:

Myslím, že slovo černoch v českých končinách nemá vůbec takové
"zabarvení":o) a souvislosti jako "negr" v Americe. Proto našincům připadá neškodné. Ostatně nevím o tom, že by jeho používání bylo kýmkoliv zakazováno.
03. 08. 2011 | 09:45

vico napsal(a):

Carlos : Nic než pravdu může vyslovit jen Bůh, ale těžko Ládík/byť s třemi vykřičníky na konci/.

Třeba Vasja vyslovil svou "nic než pravdu", která zní "Socany volej většinou lemplové".

Stačí se brouzdat zdejší diskuzí na nejméně neslušném serveru v ČEZku a číst nemyté a nečesané nicnežpravdy, které z jiného úhlu pohledu by bylo možno nazvat prasárnami.

Extrémní political correctness je samozřejmě snadným terčem - většinou se rodí v hlavách lehkoživků, kteří si dobře uvědomují svou zbytečnost různých gender studies apod. Jenže co dělat, když nám namnožené vysoké školy generují další zástupy politologů, teatrologů, papírových manažerů volného času, sociálních psychologů a psychologických sociologů.

Až bude zle, stejně se zase všichni naučí pěstovat fazole. Až nebude doopravdy dobře, vy nemytí zvítězíte - nebojte, ale nedivte se, že vám může náčiňová hadra přistát i na vaší ctěné hubě. Nekorektně.
03. 08. 2011 | 09:46

kelt napsal(a):

Marcus Agrippa-měl to být"fór"-zřejmě se nepovedl.V každém případě musím souhlasit s tím"co na něm ta holka viděla"?
Je ovšem dost častým jevem,že ženy vyrůstající bez otce si vybírají mnohem starší muže./v případě Kocába se mohlo též jednat o prachy-těch případů bulvár uvádí nepočítaně./
Co se týče Abásové,nenechal bych se prosit.
03. 08. 2011 | 09:47

žena napsal(a):

zk
"..korektnost do občas bizarních podob, to ale určitě není problém současné ČR."

Ale my české ženy se snažíme, politická korektnost je hlavně naše parketa.

http://www.ceskaskola.cz/2010/01/msmt-kultura-genderove-vyvazeneho.html
03. 08. 2011 | 09:47

Občan napsal(a):

Marcus Agrippa napsal(a):
"zk: když české děcka psaly po chodnících - déčka do plynu ( důchodci - oblíbené je také - duchny ), tak to bylo právě krásnou ukázkou tolerance"taky"názoru. Nakonec to došlo tak daleko, že mladí umělci museli rozjet kampaň - Mluvme o stáří ( nech mou babičku na pokoji ). Společenská nenávist je jako rakovinný nádor a dokáže se rozrůst do obludných rozměrů - důchodci, socky, romové, imigranti - chce to jen důvod. 03. 08. 2011 | 09:18"

Použiji trošku ironie, tak to prosím neberte osobně. Vašich názorů si vážím a většinou s Vámi i souhlasím, byť někdy polemizuji.
Ale...
Bude snad méně nenávistné, když někdo napíše na chodník:
"Zásadní, trvalé a levné řešení problémů se sociálně a věkově znevýhodněnými!"?

O tom, kdo napíše "Důchodci (nezaměstnaní) do plynu!" mám jasno hned - pro mne je to (zakázané nePC slovo) a ani kolo bych si o něho neopřel. Ale řekl to jasně, srozumitelně a je zařaditelný.
Když však napíše "Zásadní, trvalé a levné řešení problémů se sociálně a věkově znevýhodněnými!", nevím, co si o tom myslet. Je to mnohoznačné a obsahuje to SKRYTOU hrozbu.

PC žádnou společenskou nenávist neodstraňuje, jen ji schovává a činí daleko nebezpečnější.
I rekapča to říká: "retard SOCIETY"!!!
03. 08. 2011 | 09:51

Carlos V. napsal(a):

vico, zdenekb: příkladem politické korektnosti je například úmyslné neuvádění národnosti či příslušnosti k etniku při páchání zločinnosti.

Stejně tak jsou politicky nekorektní výsledky jiných statisik, jejichž výsledky lze
interpretovat jakožto nepříznivé pro nějakou skupinu.

A tak se dozvíme, že zločin spáchal "podnikatel", ale nikoliv Rom.
03. 08. 2011 | 09:54

Vlkodav napsal(a):

Občan:

Víte že s vámi moc často nesouhlasím, ale ohledně PC mi píšete z duše. Dík
03. 08. 2011 | 09:54

Občan napsal(a):

To Vico:

No, proč ne? Když někoho urazím, pak si plně zasloužím plácanec mokrým hadrem po čuni.
Inteligentní člověk naproti tomu si dá trošku práce a smrtelně urazí i hyperPC formou.
Ale třeba arogantního hlupáka urazíte/zesměšníte použitím zcela věcných argumentů; proti takovému "kopnutí do koulí" navíc nic nezmůže :o)
03. 08. 2011 | 09:58

Yosif K napsal(a):

Samozrejme ze vrazdeni psychopata (nebo extremisty) Breivika VSICHNI odsuzuji.
Kde je vsak FALESNA - bohuzel TOTALNE FALESNA politicka korektnost - jew pohled na narody tretiho sveta.

O tom ze vetsina muslimskych narodu inklinuje k islamofasitickym rezimum se zacalo mluvit az pote, co sami Arabove se zacali bourit i proti tzv POKROKOVYM (= protizpadnim) islamofasistickym despociim.

Terorismus narodu tretiho sveta je popisovan jako zcela jiny terorismus nez hruzny cin Breivika. I v krute postizene norske labor poarty se vyskytuji cinitele - hlavne byvali komuniste a predstavitele ultralevicoveho kridla - kteri VEREJNE HLASAJI ze zatimco Breivikuv terorismus je terorismus, palestinsky terolrismus je "SPRAVEDLIVY BOJ PROTI ZIONISTICKE OKUPACI".
Az si sednou nekde do autobusu v Oslo a vyhodi je do povetri nejaky palestinsky magor, mozna si pak uvedomi, ze Palestinsti teroriste a Breivik jsou uplne to same - prosazuji sve myslenky - a to velmi uspesne - vrazdami nevinnych lidi.

Norskemu ministerskemu predsedovi - jiste velmistrovi politicke korektnosti k mensinam - prosla pres usta velmi hnusna lez - aniz by na to kdokoliv z dalsich velmistru politicke korektnosti zareagoval. Norsky ministersky predseda REKL ZE POPRVE V DEJINACH SE STALY PLANOVANYMI OBETMI DETI. tOTO NENI PRAVDA - deti se stali planovanymi obetmi vrazednych teroristickych utoku jiz nekolikrate v Israeli. Viz Coastal Road Massacre, Mercaz Harav Massacre, Avivim schoolbus massacre, Maalot massacre atd atd atd atd.

Na falesne politicke korketnosti mi silne vadi DVOJI METR. Je spravne podivat se na zoubek podporovatelum Breivika v Evrope - ale je jich tak malo, ze je temer nelze najit. Podporovatelu zvireckych zlocinu palestinskych teroristu je v palestinske populaci konstantne neco nad 50%....... o tom nepise VUBEC NIKDO.......
.....a kdypak se proti palestinskemu terorismu ozvala norska labor party - nikdy - vicemene jej oficelne schvaluje.
03. 08. 2011 | 09:59

Ládik!!! napsal(a):

Carlos V -
hospodářskou kriminalitu vždy páchá podnikatel. Jeho titul MUDr. se neuvede.
03. 08. 2011 | 10:01

zdenekb napsal(a):

Carlos:

Osobně bych s tím problém neměl. I když nevím, jakou novou kvalitu by to té informaci dodalo. A jestli by se pak muselo zdůrazňovat naopak i to, že "pachatel je světlé uhrovaté pleti a má roztomilé ďolíčky". Navíc... myslíte, že to nějaký tajemný diktátor policii a novinářům zakazuje?

Zároveň pochybuju, že statistiky dle národnosti či původu pachatele existují. Ale jistě to nevím.
03. 08. 2011 | 10:01

žena napsal(a):

Na téma politická korektnost tu už měl blog Zdeněk Brom. Je zajímavé tyto dva blogy srovnat. U mě vyhrál pan Brom
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/zdenek-brom.php?itemid=8640
03. 08. 2011 | 10:02

Roman napsal(a):

Dobrý článek. A je škoda, že v naší zemi ti korektní nediskutují s těmi nekorektními víc, třeba donekonečna. Nestojí jim to za to, většinou ustupují, přirozeně. No a i když ke korektnosti patří odvaha a smysl pro spravedlnost, chybí mnohdy ta až zvířecí houževnatost vydržet. A co hlavně, prosazovat korektně názory pěstí prostě nelze. Myslím, že nekorektní člověk je prostě člověk tzv. všehoschopný. Například korektní Švejnar, nebo kdysi Špidla naprosto porážel v diskusích před veřejností Václava Klause. Ovšem nevydrželi. A co hlavně, neměli pomocníky. Korektní média. A korektní mecenáše. A korektní diskutéry pod blogama. A tak dále. Prostě veřejné mínění je u nás pořád nakloněno k nekorektnosti.
03. 08. 2011 | 10:04

Papouch napsal(a):

jak to s neomarxistickou rakovinou PC zaslo daleko popisuje esej prof. Oty Ulče "Politicky korektni interpretace svobody slova":

http://otaulc.com/text/1707.htm
http://otaulc.com/text/1708.htm
http://otaulc.com/text/1709.htm
03. 08. 2011 | 10:08

jogín napsal(a):

Doporučil bych přejmenovat ministerstvo vnitra na ministerstvo lásky a ministerstvo obrany na ministerstvo míru. Nebo jsem to, sakra, někde četl?
03. 08. 2011 | 10:08

Občan napsal(a):

To Yosif K.:

Takže když Mossad zavraždil švédského premiéra Olofa Palmeho, tak to bylo co?
Terorismus, nebo "oprávněná obrana proti jeho ""nebezpečnému multikulturalismu""?
Nebo když sionisté vraždí po celém světě potiky, obchodníky a jiné lidi (často s celými jejich rodinami) jen proto, že mají POCIT, že by pro ně mohli být "problémem", je to co?
Sionisté tvrdí, že "oprávněná sebeobrana".
Pro mne a řadu dalších lidí to je STÁTNÍ TERORISMUS. Daleko nebezpečnější a zhoubnější než terorismus ze zoufalství.

Mimochodem - některé ješivy jsou stejná rakovina jako některé madrásy. Cíleně vychovávají nenávistná monstra, pro která je vraždění jinověrců POVINNOSTÍ. S tím rozdílem, že ty ješivy izraelský STÁT plně PODPORUJE.
03. 08. 2011 | 10:09

žena napsal(a):

Roman

Ono by bylo něco jiného, kdyby politicky korektní šli a pomáhali těm "napadaným politickou nekorektností" přímo na místech, kde tito žijí v podstatně horších podmínkách - např. Somálsko...

Podle mě je téměř trestuhodné, když stínová ministryně pro lidská práva a rovné příležitosti jásá nad feminizací rakouské hymny.
03. 08. 2011 | 10:13

Grandmaster napsal(a):

Ladik, Carlos V,
rikat pravdu? Jak a kdy. Reknete cloveku s rakovinou - jezis, ty spatne vypadas, ses na umriti, ze?
Bolelo by vas rici misto 'cernoch' 'afroamerican'? Atd.
Zda se mi, ze vy bijci za pravdu mate potize potlacovat sve prirozene pudy k diskriminaci. Trochu spolecenske korektnosti by neuskodilo!
03. 08. 2011 | 10:15

Dash napsal(a):

Nazývat věci pravými jmény je jedna věc a říkat to ohleduplně je věc druhá. A pravda je relativní a často má každý kousek té své: je třeba rozlišovat mezi pravdou, tedy faktem, a názorem. A názor by měl vždy být politicky korektní.
03. 08. 2011 | 10:17

Ládik!!! napsal(a):

GM -
politická a společenská korektnost jsou 2 různé věci.
03. 08. 2011 | 10:18

Faust napsal(a):

zdenkub:
"...statistiky dle národnosti či původu pachatele existují."
No, opravdu neexistují... a je to IMHO veliká škoda. Jak jinak se dobrat obrazu společnosti? Velmi by mě zajímalo, jak třeba ÚP vykazují nezaměstnanost jistého etnika (bacha: PC), když je nesmí podle etnicity vůbec vést?
Pokud se zde vyskytuje někdo z ÚP, velmi bych toužil po vysvětlení... a na rozdíl od Grosse to myslím upřímně.
03. 08. 2011 | 10:20

Ládik!!! napsal(a):

GM -
pravdu bych uvítal i od lékaře, např. o rakovině. Zařídil bych před smrtí převody majetku podle své vůle.
03. 08. 2011 | 10:20

mb napsal(a):

chtel jsem vam napsat neco pol. nekorektniho ale pak jsem si to rozmyslel ...

jinak ten poslední odstavec je dobrý -... klaus z něj vylézá jako pozdní bojovník ...

indiánským jménem ... ten, který držel hubu a krok ... a bojovat začíná, až když je dobojováno ...

ach jo, njn, stane se ...
03. 08. 2011 | 10:22

zdenekb napsal(a):

Faust:

V podstatě bych taky nebyl proti. Alespoň by přestala kolovat ty dnešní "zaručeně zaručená" čísla, účelově cucaná z prstů...
Přesto si myslím, že uvádět původ/národnost/etnicitu pachatele trestných činů do novin nic dobrého nepřinese... Pokud uvádět, tak vždy a u všech!
Chladná statistika a útok na emoce jsou dvě různé věci... ;o).
03. 08. 2011 | 10:27

Vandal napsal(a):

pane Pehe, to je prachsprostá demagogie, prosazování zvráceností, zvrhlostí, snažíte se rozvrátit společnost, když ze slušných a normálních lidí děláte lumpy a z darebáků a zločinců, lidského odpadu se snažíte udělat ty správné, následováníhodné příklady. Jste zamindrákovaný tupec, pouze někdo takový je schopen rozvracet společnost. Lidé měli odpradávna rozlišené to správné, žádoucí od špatného a nežádoucího, a měli to výstižně pojmenované, lump byl lump, bez ohledu na barvu kůže, pohlaví, náboženství atd. Vy, avantgardisti, rudý předvoj, vy na to jdete od lesa, už to podle vás bude jinak. Ne že by se měl stydět zloděj a parazit, ne že by zloděj a parazit měl uvažovat o změně chování, když se mu nelíbí, že ho nazývají zlodějem a parazitem, ale budeme tlačit na ty, kteří nazývají zlodějem a parazitem, musíme je odnaučit tradičním stereotypům, aby se chovali vstřícně a mile vůči zlodějům a parazitům, aby se náhodou necítili špatně, chudinky. Ale nějak si neuvědomujete, že tento přístup totálně devastuje společnost, těchto zlodějů a parazitů neustále přibývá a společnost trvale upadá, ztrací schopnost tu situaci zvládnout. Ale to je podle vás to správné, klidně zničíme vše, hlavně abychom se nedej bože nějak nedotkli lumpa, zloděje a parazita, neboť na nich přece spočívá naše budoucnost.
03. 08. 2011 | 10:29

vico napsal(a):

Carlos V.: Ale jo, celkem váš názor chápu. Někoho jiného zase může rozčilovat, že bestiální mladiství vrazi jsou chráněni tím, že veřejnost se nesmí dozvědět jejich totožnost, aby mladý sadista neutrpěl nějakou psychickou újmu.

Já jen bouřlivě nesouhlasím s tím, že jde o stěžejní politický problém, proti kterému je potřeba bojovat a že by mělo jít o téma, které bude rozhodovat příští parlamentní volby. Ne,ne,ne!:-)

Je dobré si všímat, kdo na boji proti p.c. nejvíce staví, kdo z tohoto boje si udělal hlavní téma. Carlosi, tak o většinu z nich bych si ani kolo neopřel. Hovno sice lze vytvarovat do jakoby lákavého zákusku z belgické čokolády, ale stejně kolem něho budou poletovat masařky.

Občan : tentokrát s vámi nesouhlasím. Jinak souhlasím s tím, že v určitých situacích připadá v úvahu i kop do kulí /ale něco předtím bylo špatně/.
03. 08. 2011 | 10:31

Jan2 napsal(a):

Jde o to co si počít se svobodou normálních lidí nebýt vystavován obtěžování, hluku, vandalismu, kriminalitě všeho druhu a okrádání skrze antizásluhový sociální systém, což působí ... to raději ani nebudu rozvádět, nedejbože používat Peheho slova "rakovina" či "smrad" v této jiné a přece podobné souvislosti.
Politická korektnost jako taková je vedlejší, protože je jen průvodním jevem absurdní podoby humanismu, který přestal blaho člověka obhajovat ale začal fakticky diktovat sebeobětování prospěch cizinců, kteří za to při nejlepší vůli nestojí.
03. 08. 2011 | 10:33

Majka napsal(a):

"Nazývat věci pravými jmény": předpokládá se, že něco jaké pravé jméno existuje.
Pokud ano, které je to pravé jméno?To, kterým se ti lidé nazývají sami (Inuité, Kungové, Romové) nebo to, které jim dávají ostatní (Eskymáci, Křováci, Cikáni)? Jaké je "pravé" jméno mužů s jistou sexuální orientací? Gayové, homosexuálové, teplouši, buzny?
Já nemám žádný problém nazývat někoho tak, jak si on sám přeje být nazýván, snad kromě malého nepohodlí z nezvyku.
Mimochodem, slovo "černoch" nebo "cikán" zakázané není. To druhé se vyskytuje i v názvech knih. A to první patrně není zakázané ani v USA, aspoň podle přeložených knih soudím.
03. 08. 2011 | 10:36

žena napsal(a):

zdenekb

Jsem pro. Ale zatím se ve zprávách objevují stále zprávy o islámských teroristech, ale ani jednou jsem nikde nečetla křesťanký terorista zabíjel v Norsku. Kde je politická korektnost (ať to vezmeme doslovně nebo ve významu, o kterém se tu diskutuje), když Bush označil Osu zla.

Na mě to dělá dojem, že politickou korektností se odvádí pozornost od zásadních problémů.
03. 08. 2011 | 10:37

Cech napsal(a):

Prostě ne a ne mluvit pravdu, že ano pane Pehe.
Prostě proč zde nerozebírat něco co s tou střelbou nemá nic společného.
Jak zde již bylo řečeno stačí pravdivě informovat národ a nedělat si z něho šprťouchlata.
Proč?
Protože masakr spáchaný v Norsku Andersem Breivikem je hodnocený Norskými vyšetřovateli následovně:
Norská policie tvrdí ,že se Anders Breivik opíral o ideové zázemí evropské ultrakonzervativní pravice, sám pracoval pro politickou stranu FrP a vedl jejich mládežnickou organizaci Oslu.
Viz:
http://www.antikapitalista.cz/Rozhovor_se_socialistou_zijicim_v_Norsku_o_masakru_na_ostrove_Utoya
No a potom,že pan Pehe je ochoten přiznat skutečnost ve své podstatě děje, ne prostě i pan Pehe chodí kolem horké kaše.
03. 08. 2011 | 10:37

Občan napsal(a):

To Žena:

Jako vždy - krátká a jasná trefa do černého :o)
03. 08. 2011 | 10:40

šlapka napsal(a):

Miláčkové, nevím jak vy, ale já mám zkušenosti takové, že když ke mně přijde chlápek, z kterého je cítit rum a pivo... a týdenní nečistota a bůhvícoještě..a který na úvod zařve " tak, kurvo, jdem na to ! "....jemnostpánové a jemnostdámy, ono se většinou ukáže, že takový chlápek není nic jiného než přihlouplý buran.
I kdyby to pak okecával sebevíc - prostě to z něj /nejen ten rum/táhne jak z měsíc zdechlého capa smrad.
A aby toho nebylo málo - tak takový se vyznačuje většinou i tím, že nemá peníze a tak jen slibuje a loudí - když už je po všem.

Miláčkové - já mám ale na ně recept. Ukážu mu fotky dvou goril z naší ochranky a chci platbu předem.
Jak takový hned po tomdle vyměkne...no přála bych vám ten pohled....

Miláčkové - ale nejsou všichni tací.
Někteří jsou jen obyčejnými nešťastníky - kdy si s nimi osud pohrál takříkajíc jak Kalousek s ČEZkem, Moravou a Slezskem...tu měl krušné dětství, tu mu mámu přejel vlak, tu ho žena vykopla z domu, tu mu v jeho náckovském oddíle vynadali, že není řádně ostříhán...
Takoví se - po určité kúře , kterou mu poskytnu /detaily někdy příště/ ...světe div se - rozpláče a chce, abych ho litovala a do ucha mu šeptala jen samá politicky korektní slovíčka...

Bohužel mu to vydrží pouze tak dvacet minut. :(
Pak si uvědomí, že je po něm žádáno, aby hrál opět svou roli.:(

Nashle, hovada nekulturní. /to bylo pro ty politicka nekorektní - pro ty korektní mám jiný pozdrav : "Mějte se, cukroušci"./

P.S. Pane zdenkub, hezky jste to napsal.03. 08. 2011 | 09:33 :))
To se hned pozná...kdo je kdo a tak...a klidně mu může chutnat i ten rum...:)
03. 08. 2011 | 10:45

Johanna napsal(a):

No, u nás, pane Pehe, něco jako politickou korektnost nehledejte!!
Na prvním místě jsou u politiků prachy, potom prachy a jako třetí (překvapivě) prachy.
Argumenty, že se takto "politicky" krade i v zemích, jako je Švýcarsko, neobstojí.
Jednak to není pravda, ale i kdyby ano-
- ať si za svoje dotažená politická rozhodnutí, fungující zákony a zlepšení životní úrovně politici vezmou nějaký ten frank navíc.
U nás však politik vyplňuje svoji pracovní dobu jen souběhem "zaměstnání", kšeftů a kšeftíků, takže v podstatě pořádně nedělá nic. Pak má být něco dotaženo a něco fungovat!

"Politická korektnost" se v heslech politiků objevuje jednou za čtyři roky. Pak mizí a mění se v politickou prolhanost.
A my všichni mlčky, v tichosti - abychom snad "vyvolené" (kteří toho umějí stejně jako my, potí se a vyměšují rovněž normálně) neobtěžovali - stále "souhlasíme", namísto abychom ty neschopné politiky oddělili od příjmů, které ty Kaloskem citované dluhy vytvářejí.
Pak už by odešli politicky nekorektní politici sami.
03. 08. 2011 | 10:53

Monty napsal(a):

Tohle je tak siroke a komplikovane tema, ze opravdu nevim kde zacit. Protoze bych uz taky nemusel skoncit. :) Ale mam alespon jednu malou otazku pro vsechny, kdo se tak radi oznacuji za odvazne, nekorektni, uvedomele a "pravdive." Pro vsechny, kdo pozaduji "prestat zamlcovat statistiky," "rikat pravdu o nekterych skupinach," "merit vsem stejnym metrem" (moje oblibene :) ) a nebo treba "uvadet etnikum pachatele." Ta otazka zni zdanlive banalne - Kdo je Rom? Jak ho poznate? Chapu, ze ted mozna vyprsknete neco o tom, jak je to jednoduche a jasne. Jenze ono neni. A v tom je prave jeden z mnoha hacku, ktere nechcete videt a kvuli kterym veci jako PK a vsechno, co pod ni pravem ci nepravem pocitate existuji. Zkuste se opravdu vazne a uprimne nad tou otazkou zamyslet a mozna uvidite, ze realita opravdu neni tak krasne cernobila a jednoducha jak ji vidite.
03. 08. 2011 | 10:58

Marcus Agrippa napsal(a):

žena:
tak asi máte pravdu v tom, že by bylo lepší trochu té nekorektnosti třeba v případě českých politiků. Žádná korupce - prostě kradou. V případě Breivika máte nejspíš taky pravdu - proč neříkat - jde o křesťanského teroristu. Je potřeba ale rozlišovat, co ANO a co NE. Když budete v Harlemu vykřikovat - nenávidím negry a židáky tak brzo pochopíte, že zrovna tohle je lepší nechat tak maximálně na čajové dýchánky KKK a na mítinky přátel A.Hitlera.
03. 08. 2011 | 11:00

Grandmaster napsal(a):

Ladik,
nejak se mi ty dva pojmy (policka a spolecenska korektnost) spletaji dohromady.
U doktora se muzete dozadovat pravdy a myslim za lekari musi nazyvat stav veci korektne. V te spolecenske korektnosti je rozdil.
03. 08. 2011 | 11:02

zdenekb napsal(a):

Majka:

Co se týče těch překladů knih, myslím, že chtěl někdo nedávno očistit právě od "negrů" Toma Sawyera. A u nás zas dovysvětlit kocoura Mikeše, kterého "Cikáni hodili do pytle". Ale spíš bych v tom viděl horlivost praštěnějších jednotlivců než nástup nové totality...

Díky za uznání, vážená šlapko! (Zvláštní spojení...:o).
03. 08. 2011 | 11:05

D.Vrabel napsal(a):

Proc si vlastne Eva Braunova hrala na Germanku kdyz Nemka nebyla?
03. 08. 2011 | 11:05

Mud.. napsal(a):

Pehe
To je najednou žvástů o korektnosti! Breivik přišel s něčím z před 1000 roky. Tenkrát se také muselo z důvodů přežití chladnokrevně nepřítele vyplenit. Desítku let se v Evropě bojuje proti sjednocování, multikulti, sociálnímu vyžerství apod. Klaus vždy všechno předpovídal. A ve všem má pravdu. A vy si Pehe myslíte, že neponesete odpovědnost? Žádné řešení jako s komunisty udělali disidenti. Kryl by řekl Pehe, rypákem rýte v zemi!
03. 08. 2011 | 11:06

Majka napsal(a):

Uvádění národnosti:
v tom je jeden problém.
Když něco udělá příslušník menšiny, padá v očích většiny odpovědnost na celou menšinu ("cikáni ukradli/zabili/znásilnili", kdežto příslušník většiny jaksi zodpovídá sám za sebe ("X.Y. ukradl/zabil/znásilnil").
Aspoň jsem se doposud nesetkala s názorem, že Aničku J. "zabili Češi".
Prohřešky příslušníků menšiny vedou i k požadavkům, aby si ta menšina "udělala mezi sebou pořádek". Pokud jde o prohřešek většiny, nežádá nikdo, aby si pořádek udělali "Češi", ale žádá se to po příslušných institucích.
Navíc mám dojem, jakoby se skutek, který provede příslušník menšiny, stával právě proto jaksi horším a budil větší pobouření.
(Desítky znásilnění minou bez povšimnutí, pobouření vzbudí to, které provedli "cikáni".)

Když už uvádět národnost, pak tedy každou. I českou.

A když uvádět povolání, pak také každé. Protože jak k tomu podnikatelé přijdou.
03. 08. 2011 | 11:09

Majka napsal(a):

žena napsal(a):
Roman

Ono by bylo něco jiného, kdyby politicky korektní šli a pomáhali těm "napadaným politickou nekorektností" přímo na místech, kde tito žijí v podstatně horších podmínkách - např. Somálsko...

Podle mě je téměř trestuhodné, když stínová ministryně pro lidská práva a rovné příležitosti jásá nad feminizací rakouské hymny.
Myslím, že největším problémem Somálska není politická nekorektnost, ale nepřítomnost jakékoliv funkční vlády. Jediná účinná pomoc Somálsku by bylo udělat nad ním protektorát. Netuším ovšem, jak by to mohla jakákoliv zařídit ministryně, ať stínová nebo nestínová.
03. 08. 2011 | 11:14

TomášL napsal(a):

A není náhodou korektnost problém gerontologický?
03. 08. 2011 | 11:18

Otázkář napsal(a):

Politická korektnost je umělý problém, spíše bychom se měli zabývat politickou ODPOVĚDNOSTÍ.

http://okamura.blog.idnes.cz/c/202489/Odpovednost.html
03. 08. 2011 | 11:20

aleš007 napsal(a):

a co opačný pohled:
jetliže se řešení romského problému nikjak neposune, když ho budeme nazývat cikánským, proč tedy používat ty EUfemismy?
03. 08. 2011 | 11:24

Otázkář napsal(a):

ps: pane Stejskale neuvažoval jste, že by jste panu Okamurovi zřidil blog i zde na aktuálně? Myslím, že by to byl pro tyto stránky velký přínos.
03. 08. 2011 | 11:24

Dojička Marie napsal(a):

Když korektnost tak taky k ženám. V Rakousku a Slovensku se ozvaly protesty proti textu národních hymen a mužskému šovinismu. Co u nás?? V hymně se praví, že Boriš umí po skalinách. My chodíme s kamarádkama na horské tůry a musím říci, že dnes už hodně žen umí po skalinách lépe než nějaký Boriš. Co dělá paní Engels-Tomin za naše peníz ŽÁDÁME VÁS O POMOC
03. 08. 2011 | 11:28

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Otázkáři,

panu Okamurovi jsem blog nabízel (tuším, že to budou tak dva roky). S díky tehdy odmítl, řka, že je velmi vytížen. idnes je jeho volba, pokud, by jej chtěl mít i zde, byl bych pro.

Hezký den i Vám, paní Majko,

ano, myslím, že je to tak, jak píšete.

Libor Stejskal
03. 08. 2011 | 11:30

voroshilov napsal(a):

Otazkar:
Okamura ma svuj blog na Idnes.
03. 08. 2011 | 11:30

Majka napsal(a):

ZdeněkB:
S tím Kocourek Mikešem to byl úlet jakési skupinky nebo možná jednoho člověka, od čehož se jiné romské skupiny distancovaly.
No a českých překladech Toma Sawyera se nepoužívá slovo "negr", ale "černoch". Odjakživa, pokud vím.
U těch starších knížek je problém v tom, že co bylo v době napsání knížky neutrální a normální, dnes už neutrální není. V 19.století byl naprosto přijatelný antisemitismus, národnostní spory mezi Čechy a Němci také nabývaly forem, které jsou z dnešního hlediska poněkud zarážející. (Měl Karel Havlíček Borovský opravdu zapotřebí napsat, že němčina připomíná štěkání?)
No, takže pokud se význam slov nebo veřejné mínění posune tak, že se některé pasáže dětských (zdůrazňuji: dětských) knih začnou jevit nějak podivně, jsou tři možnosti:
1.knihu nevydávat
2.knihu upravit a vydat
3.knihu neupravit, ale vydat s komentářem.
Já bych se přikláněla k té třetí možnosti, ale myslím, že anti_PC by to tak jako tak nevyhovovalo a spustli by povyk, že jim někdo předepisuje, co si mají myslet.
03. 08. 2011 | 11:33

radek bojar napsal(a):

Vše kdo o tomto problemu chtěji vedet vice odkazuji na white-media.info urcite ne na marxistu P...
03. 08. 2011 | 11:35

kelt napsal(a):

Občan-mohl byste předložit nějaký relevantní důkaz účasti Mossadu na vraždě Palmeho?
Pokud je mi známo,tak Mossad likvidoval v zahraničí islamské teroristy-viz mnichovská olympiáda./veřejná média/.
Jaké jiné/likvidace rodin/konkrétní akce jste měl na mysli?
Děkuji.
03. 08. 2011 | 11:40

anti politik napsal(a):

Milé Pehe, už bilble píše o zmatení jazyků a o následcích tohoto zmatení. Tedy rozvrat, války a nenávist! Politická korektnost je budování novodobého Babylónu (kdy si lidé přestanou rozumět úplně) a následný zánik. Slovní korektnost vymysleli-omluvám se-vyložení idioti s pitomoučkou snahou za ní schovat pravdu tak, aby nebyla tolik vidět! Koukám, že z politologa se nám nakonec vyprofiloval ideolog! Politolog který není ve svých komentářích nezávislý a lobuje za zájmy nějaké strany (jedno jaké) není politologem, ale politickým poskokem těch svých! Tudíž neobjektivní-tedy pro tvoření objektivních názorů čtenářů nezabarvených různými ideemi má jakékoliv jeho slovo nulovou hodnotu!
03. 08. 2011 | 11:41

zdenekb napsal(a):

radek bojar:

White-media, to je určitě studnice vyvážených, nepředpojatých a podložených informací. Lahůdka pro přemýšlivé... :o).

Majka:

U toho Twaina se to netýkalo překladu, ale zkorektnělé úpravy originálu... omlouvám se, má nepřesnost. Se vším ostatním naprostý souhlas.
03. 08. 2011 | 11:44

Majka napsal(a):

aleš007 napsal(a):
a co opačný pohled:
jestliže se řešení romského problému nikjak neposune, když ho budeme nazývat cikánským, proč tedy používat ty EUfemismy?
A proč je nepoužívat? Navíc slovo Rom není eufemismus ke slovu cikán. Pořád vycházíte z toho, že "cikán" je to "správné" slovo, které "pojmenovává skutečnost", ale tak to není. Slovo "cikán" není o nic skutečnější než slovo "Rom". Je to oboje domluvené označení.
(Je "pravé jméno" té věci, kterou v tuto chvíli používám, "computer" nebo "počítač"?

Ale když budeme hodnotit jména podle toho, jestli jsou "správná", pak je jistě "správnější" slovo "Afroameričan"(=Američan, jehož předkové pocházejí z Afriky), než "černoch" (osoba s černou pletí). Pokud se někdo směje tomu, že má Afroameričanem nazývat třeba Somálce, který v životě v Americe nebyl, pak je to nepochopení. Somálec není Afroameričan, ale Somálec, a pokud chceme širší označení, pak tedy Afričan.
03. 08. 2011 | 11:46

žena napsal(a):

Majka

Somálsko jsem uvedla jako příklad (myslím, že jeho největším problémem je hladomor, nikoliv vláda). Měla jsem na mysli pomoc ženám a dětem přímo v rozvojových zemích. Tam nejsou lidská práva a rovné příležitosti na úrovni jako u nás. Štve mě, že z kapes daňových poplatníků je podporována obecně prospěšná společnost Gender Studies, která teoretizuje, politická korektnost je její parketa, ale prakticky tam, kde je to nejvíc třeba nepomáhá.

V některých afrických je nakládáno s ženami hrozně. Nemám výhrady, aby různé granty a finanční podpory šly na PRAKTICKOU pomoc, nikoliv na teoretizování a politickou korektnost. Proto mě naštvalo, že stínová ministryně pro lidská práva a rovné příležitosti jásala nad feminizací rakouské hymny (pro dokreslení toho, o čem mluvím navrhuju přečíst si blogy paní Sokačové a Marksové-Tominové).
03. 08. 2011 | 11:48

Čochtan napsal(a):

Komu vadí politická korektnost ?
Každému, kdo myslí vlastní hlavou a nenechává myslet v socialistickém Bruselu.
Každému, kdo vidí fakta očima a ne růžovýma brýlema zrůdné rovnostářské ideologie.
Každému, kdo není zdegenerovaný levičák.
03. 08. 2011 | 11:54

Majka napsal(a):

ZdeněkB:
No právě, my jsme u toho Twaina vnesli politickou korektnost už do překladu, a to dříve, než byla vymyšlena.
Tak mě napadá, co kdyby existovala nějaká oblíbená a kvalitní dětská kniha z 19.století, kde by v duchu tehdejšího vyjadřování byla jedna z postav důsledně nazývána "mrzákem"., přičemž by toto slovo bylo autorem evidentně pokládáno za neutrální a bezpříznakové. pokud bychom tu knihu vydali v původní podobě, buď by dětští čtenáři usoudili, že slovo "mrzák" je "správné" označení tělesně postižených, nebo by jim připadalo, že se v té knize někomu nadává.
03. 08. 2011 | 11:58

jk-jiny napsal(a):

Veškeré korektnosti, ochrany menšin, žen, afroameričanů a afroafričanů, Romů i Cikánů... to vše má zastřít tu základní nerovnost a to nerovnost majetkovou a sociální. Bojujte za kůrovce a hlavně ať je dost chudých nezaměstnaných...
03. 08. 2011 | 12:02

Majka napsal(a):

Ženo, před několika lety jsem se setkala s názorem, proč že "feministky" bojují proti ženské obřízce, neměly by to dělat nějaké organizace bojující za lidská práva?
U tak rozvrácené země, jako je Somálsko, je asi hlavní problém v tom, aby ta vynaložená pomoc nepřišla nazmar.
Prostě, vždycky se najde něco, co by se mělo dělat místo něčeho jiného.
03. 08. 2011 | 12:06

Skogen napsal(a):

O korektnost usiluje i odborná terminologie, především tehdy, zmocní-li se označení laická většina a ve zkratce a zjednodušení pojem zdiskredituje a stereotypizuje, takže se objektivní význam stane povětšinou subjektivním. Což je kupříkladu případ mongoloismu, kreténů a "blbů na češtinu", kdy se vychází z toho, že blb je zkrátka a jednoduše blb a nikoliv dyslektik. Takže ano, forma má sílu ovlivnit obsah a už vhodnou formou, když ne vyřešit, lze lecos alespoň nezhoršit.
03. 08. 2011 | 12:07

žena napsal(a):

Majka
Ale když budeme hodnotit jména podle toho, jestli jsou "správná", pak je jistě "správnější" slovo "Afroameričan"(=Američan, jehož předkové pocházejí z Afriky), než "černoch" (osoba s černou pletí).

Kdo bude posuzovat nebo v současné době posuzuje, co je "správné" a "správnější"?
03. 08. 2011 | 12:08

Servít napsal(a):

Nezaměňovat politickou (či jinou) korektnost za pokrytectví, jehož zářným příkladem je sám autor článku, tyjící bezostyšně ze současného stavu. Ve skutečnosti si žádnou změnu nepřeje. Viz též "Právní stát":

http://www.seaplanet.eu/index.php/souvislosti/organizace-spolenosti/324-pravni-stat-je-spoluvlastnictvi-oban-nikoliv-koist-politik
03. 08. 2011 | 12:11

Vadim napsal(a):

Uvadet narodnost pri odhalovani kriminalne trestnych cinu by bylo pro spolecnost neprijatelne protoze by se ukazalo ze v radach Policie a Armady CR. je kriminalita na dosti velkem stupni a o kriminalite v politickych hernach, klubech, kasinech a stranach o tom bude asi nejlepsi mlcet. Napriklad vydirani je zavazne trestnym cinem a prvnim krokem k tomu jak se dopustit pozdeji k unosum,vrazdam-Orlicka Prehrada a mrtva tela v sudech. A nebo zajimava kriminalita Kuponove Privatizace-Kozeny a pratele, Cadek a pratele a dalsi nasi Vsichni Dobri Rodaci a hvezdy kriminalniku. Korektnost? To je asi neco o smyslu pro spravedlnost ktera nefunguje nikde protoze lzeme jako male deti a lzi rostou dal az do smrti. Zitra budeme zase lhat a pozitri take ale jinak nez vcera. Staci se podivat jak lze Murdoch pri vysetrovani odposlechu a podplaceni, ale on ma prachy a lide jeho prachy potrebuji. Policajti take potrebuji prachy a tak ve svem volnu pracuji pro fimovy prumysl a po skonceni nataceni jdou normalne do sluzby, jako by se nechumelilo. Jenze se na to prislo a policajt zatykal policajta za to ze si privedelaval na cerno. Jo, jo za prachy se da delat vsechno a hlavne tam kde je bordel a prachy tecou ze vsech stran, ale pouze pro nekoho. Kdo umi, ten umi a kdo neumi ten jenom cumi, to je staro Ceske pravidlo a plati dodnes a vsude kam se podivame. Co budeme delat? Vubec nic, jenom cumet a poslouchat a cist dalsi drby no a obcas pujdeme do ulic aby se nereklo ze jenom cumime a nic neumime.
03. 08. 2011 | 12:13

vasja napsal(a):

Carlos V. napsal(a):
vico, zdenekb: příkladem politické korektnosti je například úmyslné neuvádění národnosti či příslušnosti k etniku při páchání zločinnosti.
---------------
Máte pravdu.
Ale málokdy zapomenou říct "podnikatel" :))
03. 08. 2011 | 12:13

Paterik napsal(a):

žena:

Hlavní problém není terminologie, ale to, že termíny jsou z hlediska PC důležitější než obsah.
03. 08. 2011 | 12:13

Lojza napsal(a):

Už tu bylo napsáno hodně o jinobarevných. Nemám ale jasno, jestli se už mohou u nás v demokracii kritizovat Ži-, pardon sionisté. Máte někdo zkušenosti, poraďte Opravdu nevím a nechápu
03. 08. 2011 | 12:14

Vandal napsal(a):

soudružko majko
pan Stejskal tě sice pochválil, ale ...

takové jaloviny, co tady plácáš, to snad ani není možné

možná, že ti unikl fakt, že cigánská kriminalita, a že jí je, je namířena takřka výhradně proti bílé majoritě, a tudíž je naprosto legitimní žádat oficiální státní instituce o nápravu tohoto rakovinového nádoru. Státní instituce problém ignorují, a místo toho nám servírují politickou korektnost! Znovu opakuji, pokud někdo chce být vážen v očích druhých lidí, musí se o to snažit sám, nelze to těm druhým nařizovat. A kriminalita mojaritní společnosti je také takřka výhradně zaměřena vůči majoritě. A myslím, že každému je šumafuk, jak si menšina říká, důležité je, jak se chová. Problém nepřestane existovat, pokud mu dám jiné jméno. Ale majko, nedej se přesvědčit, ty máš přece za á vždycky pravdu, a za bé, když náhodou nemáš, platí bod á.
03. 08. 2011 | 12:16

vasja napsal(a):

Pardon.
Nevěděl jsem, že to pan Ladik!!! už napsal.
03. 08. 2011 | 12:17

Marcus Agrippa napsal(a):

Vandal:
tak si říkám - jestli podobně neuvažují prémioví voliči ODS a TOP09 - začínají se postupně uzavírat do opevněných obytných center, kde velmi neradi vidí někoho jiného než své soukmenovce. Myslíte, že oni taky považují za nebezpečný živel socky z majoritní společnosti?! Vždyť jezdí MHD a nemají ani na blbé BMW. Co to musí být za lidi viďte?! V pražských aqauparcích už to řeší tak, že dávají astronomické vstupné, aby jim tam náhodou nezasmrádli nějaký důchodci - nebo nedej bože socky.
03. 08. 2011 | 12:25

Jindra napsal(a):

Byl zde jmenován Le Pen, Wilders a já přidávám Haidera. To všechno jsou, nebo byli, politici, řekněme s velkou pusou. Ale ani jeden z nich nikoho neohrožoval jinak než verbálně. Své hlasy nedostali tito lidé proto, že by někoho ohrožovali pistolí. Jejich politická nekorektnost se zřejmě širokým vrstvám lidí líbí. Chci i nadále smět říkat cikán, černoch, atd. atd. Kde bere tenhle Pehe tu drzost někomu předepisovat co smí a co nesmí. Toho už bylo za vlády komunistů - socanů dost. Svoboda buď je a nebo není. Nic napůl neexistuje. Já chci pro sebe i svobodu projevu.
03. 08. 2011 | 12:25

žena napsal(a):

Paterik

Souhlas. Podle mě byl nastolen "problém", který začali někteří jedinci "řešit". A mají z toho celkem slušné bydlo, kterého se samozřejmě nechtějí zbavit. A protože jsou to "teplá místečka", jsou obsazena zprava, středu i zleva politického spektra. Ministerstvo pro lidská práva.. vzniklo za Topolánka, teď sice není, ale ČSSD má jeho stínovou ministryni, která dřív dělala na Gender Studies...
A výsledek - termíny jsou důležitější než lidi.
03. 08. 2011 | 12:30

majka napsal(a):

Ženo, kdo bude posuzovat...
osobně pokládám slovo afroameričan za výstižnější než slovo černoch, pokud se jedná o obyvatele USA s africkými předky.
"Kdo posoudí, co je správnější". Zdá se, že to "posuzuje" každý. Například hodně diskutujících pokládá slovo "černoch" za správnější, ale nedovedou uvést žádný jiný argument, než že je to "pravé" slovo. Žádné slovo není "pravé". Ve sporu mezi nominalisty a realisty http://cs.wikipedia.org/wiki/Realismus_a_nominalismus se přikládám na stanu nominalistů.
03. 08. 2011 | 12:31

Vandal napsal(a):

Marcus Agrippa
první, co mě napadlo při čtení tvého příspěvku, bylo jméno Primitivo, možná jsi četl Komu zvoní hrana. Chudák, který si zvolí jméno římského vojevůdce, tu opruzuje jalovinami. Jsi vůl, synku, Stejskal snad promine, anebo je na straně blbosti proti zdravému rozumu?
03. 08. 2011 | 12:34

Carlos V. napsal(a):

majka :

jak se správně řekne třeba Búrovi , jejichž předci žili po několik pokolení v JAR - nebo Egypťanovi - a přestěhovali se do Ameriky ? Afroameričan ?

a jak se řekne černochovi, žijícímu ve Francii, Česku ? Afroameričan ?

Slova mají svoji náplň - anebo se najdou jiná slova. Pakliže chci popsat člověva tmavé pleti, afroameričan je prostě blbost.
03. 08. 2011 | 12:36

Majka napsal(a):

Majka:
oslovení soudružka mi nepřísluší, neboť nejsem členkou komunistické strany.
Ať státní orgány řeší kriminalitu, menšinovou i většinovou, za to je platíme.
Moje námitka je proti často předkládanému tvrzení, že "menšina si má udělat pořádek sama mezi sebou". Ne. Pořádek mají dělat státní instituce. Není posláním Horvátha, aby umravňoval Demétra, stejně jako není posláním Dvořáka, aby umravňoval Novotného. Akorát že Dvořákovi nikdo nehází odpovědnost za Novotného na krk.

Ovšem od někoho, kdo naprosto cizí lidi oslovuje "soudružko" stejně neočekávám, že by to pochopil.
03. 08. 2011 | 12:39

stejskal napsal(a):

A on Vám, pane Jindřichu, někdo brání, abyste požíval výrazy jako cikán nebo černoch? Řekl bych že ne, že je to jen Vaše poněkud obsesívní představa.

A čistě teoreticky (opakuji teoreticky): co když Vaše právo zasahuje do práva jiných (u nás třeba těch, co nechtějí být nazýváni hanlivým "negrem" nebo "cigošem", protože černoch a Cikán se v češtině stále běžně používají, i když někdo dává přednost třeba výrazu Rom a v případě amerických černochů Afroameričan)? Jestli ono to nebude o něco složitější.

Hezký den.

Libor Stejskal
03. 08. 2011 | 12:40

TomášL napsal(a):

Tak když už nemám být politický korektní ke politikům, dovolím jsi dát odkaz:

http://kutilova.blog.respekt.ihned.cz/c1-45969690-kdo-rozerval-malou-naomi
03. 08. 2011 | 12:40

žena napsal(a):

Majka
"Ve sporu mezi nominalisty a realisty http://cs.wikipedia.org/wiki/Realismus_a_nominalismus se přikládám na stanu nominalistů."

V tom je mezi námi rozdíl - ve sporu mezi nominalisty a realisty se já přikládám na stranu humanisty.
03. 08. 2011 | 12:51

šlapka napsal(a):

Marcus Agrippa
Pane Marcusi, ponechte jim ty jejich jednoduché obrázky - vždyť takoví jako vandal nic jiného nemají...buďte k nim shovívavý...i oni potřebují nějakou tu útěchu.../když už teda nemají ani na ten aquapark..../

Majka plácá jaloviny, Marcus Agrippa plácá jaloviny...všichni plácají jaloviny. jen vandal je jediný moudrý mezi svými osly. A s maximálním duchovním vypětím zde produkuje samé originální a závažné myšlenky typu " Znovu opakuji, pokud někdo chce být vážen v očích druhých lidí, musí se o to snažit sám, nelze to těm druhým nařizovat."
Skutečně geniální a objevné !! /zejména přihlédneme-li k tomu, jak pan vandal shazuje vážnost jiných lidí - zcela mu neznámých.....hmm - že by se ten zákaz nařizování neměl týkat jeho ???/

Pane Marcusi - neberte dětem jejich hračky. Líhnou a vyvíjejí se pak z nich sadisti a další různí uchýláci.

Pamatujte si, pane, že jen ten kdo si hraje, tak nezlobí :

http://www.youtube.com/watch?v=gSedE5sU3uc

:))
03. 08. 2011 | 12:53

Praktik napsal(a):

Pane Stejskale, teoreticky hezky, ale Praxe? Co myslíte, že by se stalo bílému, pokud by spálil parkety, elektrické vedení vyrval ze zdi a dal do sběru, odpadky házel z okna a potom by bědoval: Pozritě pánko v akom bord-eli tu žijem. Dostal by nový byt a k tomu sociální dávky? Řekl bych že humanita takových myslitelů jako vy roste se čtvercem vzdálenosti Vašeho bydlení/ a tím myslím i Kocába, Havla a jiné humanisty/ od nejbližšího Cigána. Ještě žádný takový myslitel tam nešel bydlet a nevytvořil s nimi fungující komunitu, ačkoliv třeba pan Kocáb dostával klíče veřejně na mítingu. Tak to je a přejmenováním nic nezměníme
03. 08. 2011 | 12:54

šlapka napsal(a):

Z diskuze pod tím odkazem :/pro vandala - například...k zamyšlení../

"All of you just jealous seeing those tremendous kid, you fucking ass..
It takes talent and strong will and good teaching as well for them to play like that..
Stop watching porn and do something with you life."

Nashle, někdo zase klepe na dveře....
03. 08. 2011 | 12:57

stejskal napsal(a):

Když myslíte, pane Praktiku...

Mimochodem jeden Rom bydlel u nás v domě v přízemí (několik let, odstěhoval se před měsícem). Kromě lehce nahnědlé barvy pleti se vůbec ničím nelišil od ostatních obyvatel domu. Tedy vlastně ano, od souseda v sedmém patře, ten hodně pije a navíc bije svou ženu. A pak ještě jednoho ze třetího, toho zavřeli pro jakousi defraudaci v úřadě.

A tak pořád dokola. Jak píše paní Majka. Když jde o nás, tak nikdo nemáme s Krejčířem či třeba bezdomovci z nádraží (to samozřejmě není to samé, jen nechceme být házeni do stejného pytle) nic společného. Když se jedná o Romy, jsou všichni stejní (mimochodem sociální dávky v této zemi dostávají lidé bez ohledu na barvu pleti).

Spíš to vypadá, že jste si vytvořil jakýsi "romský" stereotyp. Cikán v něm zásadně pálí parkety, elektrické vedení rve ze zdi a dává do sběru, odpadky hází z okna a potom běduje: Pozritě pánko v akom bordeli tu žijem. No, a za to všechno mu Kocáb, Havel popř. já dáváme nové byty a k tomu sociální dávky?

A ono to zase bude o něco složitější, počítám

Hezký den.

Libor Stejskal
03. 08. 2011 | 13:04

stejskal napsal(a):

P.S. Tato debata je od věci jen zdánlivě. Velmi úzce dle mého souvisí s posledními dvěma odstavcci textu, který napsal pan Pehe. l.s.
03. 08. 2011 | 13:07

žena napsal(a):

Marcus Agrippa
"Je potřeba ale rozlišovat, co ANO a co NE. Když budete v Harlemu vykřikovat - nenávidím negry a židáky tak brzo pochopíte, že zrovna tohle je lepší nechat tak maximálně na čajové dýchánky KKK a na mítinky přátel A.Hitlera."

Odsuzuju pokřiky tohoto druhu kdekoliv. Podle mě je nesmírně důležitá tolerance, nadhled, stejná práva a povinnosti pro všechny, nebazírovat na maličkostech...

Skvěle to vystihl to Paterik: "Hlavní problém není terminologie, ale to, že termíny jsou z hlediska PC důležitější než obsah."
03. 08. 2011 | 13:07

Ares napsal(a):

Pane Stejskale,

„co když Vaše právo zasahuje do práva jiných (u nás třeba těch, co nechtějí být nazýváni hanlivým "negrem" nebo "cigošem", protože černoch a Cikán se v češtině stále běžně používají, i když někdo dává přednost třeba výrazu Rom a v případě amerických černochů Afroameričan)?“

Nedávno jsem četl názor jedné Romky, že by se mělo používat označení Rom a ne cikán. Sama o těch druhých ale mluvila jako o gádžích. V diskuzi pod článkem se objevilo pár souhlasných názorů od jiných Romů a asi nepřekvapí, že až na jednoho i oni používali označení gadžo. Ten jeden použil Češi, ale tvrdil tam, že jsme ze 40 % Němci, takže je nám ten rasismus dán biologicky. A to na stránkách, kde se dřív v diskuzích mazalo s odůvodněním „naučte se používat slovo Rom.“

Četl jsem pár debat na toto téma. A ačkoliv to zkoušela řada lidí, vysvětlit většině Romů, že když nechtějí, aby jim ostatní říkali cikáni, tak by neměli ani oni používat to gádžové je nadlidský úkol. Kupodivu na svou obhajobu používají obdobné argumenty jako Češi u slova cikán.

Ono je to vážně složitější.
03. 08. 2011 | 13:08

Paterik napsal(a):

Majka:

Na slovech nezáleží. Klíčový je obsah. A problém PC je, že obsah zamlžuje různými frázemi a slovní mlhou.
03. 08. 2011 | 13:10

stejskal napsal(a):

Přesně tak, pane Aresi,

i mezi Romy je spoustu těch, kteří jsou v zajetí podobných stereotypů. O rasistech ani nemluvě. V tomto si celá řada Romů s mnoha etnickými Čechy (Rusy, Američany, Němci, dosaďte jakoukoliv národnost, která Vás napadne) vůbec v ničem nezadá.

Takže počkáme, jestli nezačne ten druhý. A když ne, budeme se též chovat tak, jak se nám u druhých nelíbí ;-) Třeba se nám bude žít lépe, když se tak navzájem budeme štvát...

Hezký den.

Libor Stejskal
03. 08. 2011 | 13:13

žena napsal(a):

Pane Stejskale,

podle Vás dobrému soužití s Romy napomůže politická korektnost a pozitivní diskriminace?

Před rokem 1989 podle mě nebyly takové problémy s Cikány a nebyla taková nevole vůči nim. Udržovali si svoje zvyky a chodili do práce. Platily pro ně stejné zákony, měli stejná práva a povinnosti jako ostatní obyvatelé.
Teď tu s námi žijí Romové a jsou pozitivně diskriminováni. A nevole vůči nim je značná.
Kde udělali soudruzi z NDR chybu?
03. 08. 2011 | 13:25

Petr Hloch napsal(a):

Vážený pane Pehe,

tajně doufám, že si mou reakci přečtete. Po mém soudu se totiž zásadně mýlíte ve dvou věcech:

1)V západní Evropě je politická korektnost pouze prázdná schránka. Stačí sejít mezi obyčejné lidi - Anglie, Holandsko i Německo. Navenek jsou všichni neskutečně tolerantní a usmívají se na Vás jako na cizince téměř "americkým" úsměvem. Jenže jejich opravdový názor, který se mnozí bojí nahlas vyslovit (a to právě z důvodu paušálního odsouzení ze strany politické korektnosti) je přesně opačný:
"eastern european scum is taking our jobs..." "die verfluchten Auslaender, die in Bayern nichts zu tun haben..."
Zajeďte se někdy podívat mezi "obyčejné" lidi, žijte s nimi jejich život, uvidíte, že nesnášenlivost a xenofobie opravdu doutná pod povrchem politické korektnosti.

2)Vaše přirovnání ke kuřákům taktéž pokulhává, neboť svoboda nekuřáka je všudypřítomným kouřením ovlivňována bezprostředně a nebranitelně a co je ještě důležitější, je ovlivňováno zásadním způsobem jeho zdraví. Zatímco nekorektní vyjadřování se skupiny politicky korektních nemusí nijak dotýkat, co je Vám osobně do toho, že ve Vsetíně mají nepřizpůsobivou komunitu a jak z Prahy můžete posoudit, "zda cikáni jen chlastají a kradou" nebo zda jsou ve své přičinlivosti neoprávněně diskriminováni? Nehledě na to, že politická korektnost u nás existuje v opravdu zvláštně počeštěné formě, kdy se nesmí nahlas říkat především to, co je problematické a z čeho kouká problém, zatímco na to, kde se dá nahnat popularita nebo body se politická korektnost nezvtahuje. Když se vrátím znovu v příměřu k Anglii, kolébce politické korektnosti, tak tam do důsledku aplikovaný společenský filtr vede k potlačování svobodné společenské a politické diskuze, což je jednoznačně nejjednodušší cesta, jak si zadělat na hluboké rozdělení společnosti.
03. 08. 2011 | 13:25

Majka napsal(a):

Carlos V.: Ať se tomu Búrovi nebo Egypťanovi říká tak, jak on si přeje nebo jak si říká on sám.
V divadelní hře Tramvaj do stanice touha řekl hrdina, který byl nazván Polačiskem, asi toto: "Jsem Američan, a v Polsku nežijí Polačiska, ale Poláci." Myslím, že ač chtěl být Američan, že by akceptoval i Poláka, ale nechtěl akceptovat Polačisko.

"a jak se řekne černochovi, žijícímu ve Francii, Česku ? Afroameričan ?" Proboha, proč by se černochovi žijícímu ve Francii mělo říkat afroameričan? Děláte tu často rozšířenou chybu, že pokládáte slovo afroameričan za synonymum pro černocha a právem posmíváte se tomu, že by se tak mělo říkat Afričanovi nebo evropskému černochovi.

Nevím, jak si černoši žijící v Evropě přejí být nazývání, možná byste se mohl některého z nich zeptat, vcelku si myslím, že by akceptovali i slovo černoch,ale neakceptovali slovo negr.
03. 08. 2011 | 13:30

Vandal napsal(a):

šlapko šlapko
já jsem nenapsal, že všichni tu plácají jaloviny, já jsem napsal konkrétně a jmenovitě, kdo tu podle mého mínění plácá jaloviny, takže nelži. No a k tomu, co jsi s minimálním duchovním vypětím vyplodila ty, pouhé nic na druhou, k tomu se ani nemá cenu vyjadřovat. Blbec nikdy nepochopí, že je blbec, právě proto, že je blbec, ale nevztahuj si to na sebe, ty jsi génius, ale tu nehledej uznání.
03. 08. 2011 | 13:32

šlapka napsal(a):

Paterik napsal(a):
Majka:

Na slovech nezáleží. Klíčový je obsah. A problém PC je, že obsah zamlžuje různými frázemi a slovní mlhou.
03. 08. 2011 | 13:10
--------------
Gadžo Paterik, máš v kebuli mozkovnu, nebo jen luft ?
Odlifrujeme teda multikáry na jejich hnojiště - mezi "levofašistickou lůzu" ? /Čochtanův to - tedy pána ryze politicky nekorektního - výrok...pouze reprodukuji/
A necháme cigoše a důchodce vychcípat ? Etc etc...

Když teda na těch slovech nezáleží a obsah "se" /kdo, kdy, proč, jak.../ zamlžuje různými frázemi a slovní mlhou - líbí/nelíbí?

Hodně záleží na slovech...moc záleží na slovech. Slovo se má vážit...
Ale to je najinou debatu.
A pouze s takovými, u nichž nebyla zanedbána předškolní a následná výchova, jemnostpane.

Já například již při použití pouhé intuice zjistím, co je zač člověk, který mně osloví " kurvo, dělej" .
OPakem takového "trefného " oslovení jsou tedy různé fráze a mlžení, jemnostpane ?

Jemnostpane - já tedy dám ale přednost těm "různým frázím a mlžením", když dovolej.
Naštěstí oni - jemnostpane, zatím MUSEJ dovolit.
Zatím se ještě nesmí věci nazývat "pravými jmény" - jako například " židovská svině", " zkurvený bolševik" nebo " levičácká lůza".
Zatím to není košer, ani to není křesťanské...a já si dokonce dovolím tvrdit, že to odporuje i té šáriji.

Tě péro, gadžo Paterik !
03. 08. 2011 | 13:36

Vandal napsal(a):

pan Petr Hloch
díky za příspěvek, máte můj kompliment.
Obávám se však, že je tu spousta jednoduše uvažujících, kteří vás ukamenují, poněvadž pouze oni mají prozřetelností daný patent na rozum.
03. 08. 2011 | 13:36

šlapka napsal(a):

Vandal
Já, jemnostpane, jsem jen pouhá šlapka.
Ale posedlost tím, urážet lidi kolem sebe a hodnotit je tak, že jejich názory nazýváte "jalovými tlachyy...tu vám, jemnostpane, nezávidím...

Dejte si pozor, jemnostpane, ať se z toho časem nevyvine nějaká váýnější duševní choroba.
Až přijdete o své iluze...kdo může za vaše neúspěchy a životní selhání.
Že to nejsou ti, na která vám váš skupinový vedoucí ikázal prstem.

No nic - hezky si tady duševně zadovádějte s podobnými vám, jemnostpane.
/již výše jsem uvedla - že " jen ten, kdo si hraje, tak nezlobí" - včetně odkazu a malého dodatečného poučení z něj vyplývajícího ...z diskuze pod odkazem.../

Svandasem, jemnostpane Vandal.
:(
/vy si v kroužku "vybraných " asi tykáte, že jemnostpane...no já na to hned přišla.../
03. 08. 2011 | 13:42

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní ženo,

nikoliv, mému soužití (nevím jak Vašemu ;-) s kýmkoliv pomůže jen to, když budu o těch druhých přemýšlet. S některými Romy (sou)žiji bez problémů desítky let, (jsou mezi nimi i přátelé a dobří známí), s jinými bych žít nechtěl (mimochodem je to úplně stejné jako s etnickámi Čechy, Němci, Američany, Rusy a kýmkoliv, s některými nemám problém, s jinými dost často ano).

Mým zájmem je, aby lidí, se kterými mám problém, bylo co nejméně. Vraždit, zavírat do lágrů ani vystěhovávat nikoho nemíním, tak přemýšlím, co pro to dělat (něco jiného můžu sám, třeba se chovat tak, jak bych ctěl, aby se ostatní chovali ke mně, jiného pak lidé v úřadech či zákonodárných sborech, jiného zase třeba v různých neziskovkách).

Z mého pohledu je to, co píšete o situaci před rokem 1989, čistá iluze. Rasismus i deklasoné živly zde byly v úplně stejné míře jako dnes (a to jak mezi Romy, tak mezi bílými), akorát se o tom nesmělo psát a veřejně hovořit. Podle bolševika zde bylo všechno naprosto v pořádku.

A samozřejmě to nic nemění na skutečnosti, že třeba koncentrace deklasovaných lidí jedné národnosti či etnicity na jednom místě (tedy ghetto) přináší vždy problémy. Ani na tom, že řada Romů se chová z mého pohledu asociálně. Etnických Čechů ostatně též.

Libor Stejskal
03. 08. 2011 | 13:45

Majka napsal(a):

Romové mluví o nás jako o gádžech...
Slovo gádžo prý v romštině znamená sedlák.

Slovo gádžo používá i Pavel Říčan, protože mu připadá vhodnější než Neromové (záporné vymezení) nebo "bílí Češi". Zdá se mi to rozumné, nemám problém říkat "my gádžové" nebo "my gójové".
03. 08. 2011 | 13:45

Praktik napsal(a):

Pane Stejskale, reaguji ještě jednou Máte pravdu, že někteří Cigáni žijí slušně a pracují, ale je jich žalostně málo. Souhlasím, že kvůli předsudkům to má Cigán, snažící se žít slušně neskonale těžší. ALE!!
-Pokud v této zemi budou platit zákony a pravidla i pro cigány a oni budou slušně žít, jako každý jiný, potom budou normálními občany a potom bude oslovení Cigán asi tak relevantní, jako že někdo je Slovák, Moravan, tlustý zrzavý či plešatý. Prostě každý jsme nějak jiný. A problém vyšumí
Nějak jste pozapomněl, že před 20 lety cigáni pracovali, bordel v bydlišti jim tehdejší policie netrpěla a problém byl NESROVNATELNĚ menší. Jde o to, že zákony a pravidla musí platit pro každého stejně. Jakákoliv diskriminace je škodlivá, a platí to také pro pozitivní diskriminaci. Z toho mají pouze živnost bafuňáři typu Kocáb, ale menšiny to jen odnaučí dosahovat úspěchu prací a spořádaným životem. Před zákonem jsme si všichni rovni, nebo už zase ne???
03. 08. 2011 | 13:46

Carlos V. napsal(a):

majka :

o černoších a o tom, jak mají být nazýváni - vtip je v tom, že moji známí černoši - podotýkám že přímo z Afriky - jsou hrdi na svoji barvu kůže a vůbec jim nevadí býti nazývání černochy.

Ba přímo naopak - jasně toto označení preferují, zejména před slovem Afričan, protože jsou hrdí - a nemají rádi název zahrnující i Araby žijícími na severu Afriky.
03. 08. 2011 | 13:49

Yosif K napsal(a):

Vyborne - pan multikulturni a politicky korektni obcan se chytil. Terorismus ze zoufalstvi (palestinskeho, samozrejme...) neni odsouzenihodny.

Zajimave je, ze jak terorista Breivik, tak palestinsti teroriste a pogromiste chteji uplne to same - maji uplne stejny xenofobni a rasisticky cil - odchod tzv "cizaku a privandrovalcu" ze zeme.

Zajimave ze muslimove jsou v tomto snazeni za poslednich 50 let mnohem uspesnejsi nez za celych predchozich 1400 let. V arabskych zemich zbyla z cca 1 milionu zidu nekopoik tisic na ostrve Djerba v Tunisu a v Maroku. Zbytek byl vyhnan, byly jim zabaveny majetky v cene dnesnich US$ 300 miliard. Nyni jsou na rade krestane.......

Breivik a palestinsti teroriste maji tez stejnou a velmi uspesnou taktiku - ziskat si pozornost a vseobecne uznani pomoci vrazd nevinnych lidi, casto dokonce deti.
03. 08. 2011 | 13:52

stejskal napsal(a):

Pane Kritiku,

viz má odpověď paní ženě. V této zemi by vůbec zákony měly platit o něco lépe než platí ;-) S Romy to ovšem nemá pranic společného.

Libor Stejskal
03. 08. 2011 | 13:53

Majka napsal(a):

Patriku, před rokem 1989 všichni pracovali. Romové i Češi. Dnes nejméně půl miliónu lidí nepracuje. Romů i Čechů.
03. 08. 2011 | 13:54

hanah napsal(a):

Vy jste , Pehe, tak povrchní člověk, až je to k pláči. Co jen proboha vyučujete na té Univerzitě ?
03. 08. 2011 | 13:55

Vandal napsal(a):

šlapko
jen si piš své jaloviny, snad se ti uleví, a o moje "neúspěchy a životní selhání" si nedělej žádnou starost, jak tak pozoruju, tak budeš mít svých problémů nad hlavu, není liž pravda? Je zajímavé, že ti, co si neví rady se svým životem, mají potřebu se vyjadřovat především k životům těch druhých. Pochopil jsem, že s hlasately nových zítřků nelze diskutovat, trpí stejným postižením jako kdysi bolševici, jen oni mají patent na rozum, nikdo jiný, s nimi není žádná diskuze možná. Takovýto "druh" popletených jedinců zřejmě asi nikdy nevyhyne, vždycky vstanou noví bojovníci. Šlapko ušlápnutá, končím, je to beznadějná diagnoza. Jen dotaz nakonec, kdy už konečně bude uskutečněn ten krásný nový život, kdy si budou všichni rovni, kdy už na světě nebude hladu, bídy, kdy budou všichni šťastní a spokojení, kdy to bude?
03. 08. 2011 | 13:58

Vanguard napsal(a):

Frank:
Svatojiřské kříže na britských letadlech nidky nebyly a nemohly být tudíž ani přemalovány. Svatojiřský kříž je jednak na Union Jacku a jednak (mnohem výrazněji) na vlajce Královského námořnictva; ta ovšem změněna nebyla (červený svatojiřský kříž na bílém poli s britskou vlajkou v kantonu.
03. 08. 2011 | 13:59

Občan napsal(a):

To Majka:

Ne, slovo "gadžo" znamená "sedlák" pouze v tom smyslu, že je to omezený člověk, jehož lze snadno obelstít a je žádoucí tak učinit. Nikoli ve smyslu "půdu obhospodařující osoba".
Tedy něco jako "hejl", "trdlo", "ňouma" - abych zůstal "politicky korektní". Skutečný význam je totiž MNOHEM vulgárnější.

Stejně urážlivý až vulgární význam má v jiddiš "goj", v hebrejštině "goi/y". Sice to původně možná znamenalo "příslušník jiného národa", ale dnes toto slovo znamená "podčlověk", "pohan", "dobytek" a ještě mnohem nekorektnější významy.
03. 08. 2011 | 14:00

t... napsal(a):

šlapka:

V pavilónu opic jsou čerstvé banány.
03. 08. 2011 | 14:00

Majka napsal(a):

Carlosi V., docela věřím, že černoši z Afriky k tomu mají jiný postoj, než černoši z Ameriky, vzhledem k odlišné historii. Tak jim říkejte, jak oni chtějí, a těm z Ameriky zase jak oni chtějí, a není problém.
03. 08. 2011 | 14:02

ivan tomek napsal(a):

Plne souhlasim s autorem.

Politicka korektnost = Respekt k ostatnim

Ladik na zacatku napsal - pravdu a nic nez pravdu. V poradku, ale jak v podstate rika autor, vse je mozno rici ruznymi zpusoby tak proc nevybrat ten ohleduplnejsi misto toho buranskeho a urazliveho.

Ocenuji, ze se autor do tohoto tematu pustil.
03. 08. 2011 | 14:03

šlapka napsal(a):

t...
Musím letět do vesmíru, pane t.../ty 2 lípy a tak.../
Později. :)
03. 08. 2011 | 14:07

Majka napsal(a):

Občan:
Nicméně mě od Pavla Říčana připadá dost chytré si to slovo přivlastnit.
Mimochodem,pokud budu chtít vyjádřit, že mluvím za osoby nežidovského původu, "my gójové" mi připadá vhodnější než "my árijci". "My árijci" odmítám pustit z huby.
03. 08. 2011 | 14:08

Václav Havel napsal(a):

Pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí.
03. 08. 2011 | 14:10

žena napsal(a):

Pane Stejskale,
píšete:
"Z mého pohledu je to, co píšete o situaci před rokem 1989, čistá iluze. Rasismus i deklasoné živly zde byly v úplně stejné míře jako dnes (a to jak mezi Romy, tak mezi bílými), akorát se o tom nesmělo psát a veřejně hovořit. Podle bolševika zde bylo všechno naprosto v pořádku."

Bydlela jsem 18 let v blízkosti dvou domů plných Cikánů. Všichni chodili do práce a jejich děti chodily pravidelně do školy. Zcela jistě i tenkrát byli Cikáni, kteří páchali trestnou činnost. Já vidím zásadní rozdíl v tom, že tenkrát byla pracovní povinnost. Takže kdo nedělal, šel do lochu.

V dnešní době je poměrně dost velká nezaměstnanost a asi opravdu velká nezaměstnanost Romů. Podle mě by finance, které dostávají různé agentury pro začleňování Romů, Gender Studies... a jdoucí na pozitivní diskriminaci, měly dostat obce (ve městech obvody), kde Romové bydlí, na platy Romů, které by zaměstnaly třeba na úklid obce a jiné práce pro obec.

Nouze z lidí lotry činí. A současná pozitivní diskriminace je podle mě kontraproduktivní, výsledky letité práce různých vládních poradců pro romskou problematiku a agentur pro začleňování Romů jsou žalostné. Stejně tak pojetí inkluzivního školství u nás (na toto téma měla přece zajímavý blog paní Brixi). Podle mě odpor proti Romům sílí i přes politickou korektnost a pozitivní diskriminaci.
Takže je něco shnilého v státě...
03. 08. 2011 | 14:19

Občan napsal(a):

Pane Pehe,
jestlipak už jste četl poslední blogerské nadělení od pana Kurase?
Jakpak je jeho dílko v souladu s obsahen Vašeho textu?

A zatímco přispěvatelé reagující na jeho vyplod jsou mazáni, protože autor blogu se na stará kolena stal příslušníkem jistého tabuizovaného náboženského vyznání a není PC o tom hovořit, on smí zcela nePC urážet muslimy.
Jakpak se tohle má k Vámi obhajované politické korektnosti?
03. 08. 2011 | 14:22

Vlkodav napsal(a):

žena:

Za socialismu jsem žip na Žižkově. Rómové tem žili stejně jako teď. Až na to, že tenkrát na ně každej kašlal, byly to otřesné podmínky, hladověli a museli krást jídlo aby se uživili. Žádné sociíální dávky a pod. jako teď. Měl jsem jednoho ve třídš na základce tak vím o čem hovořím.
03. 08. 2011 | 14:25

Občan napsal(a):

To Majka:

No, já jsem Čech a bezvěrec. Nejsem ani "árijec", ani "goj", a to ani ve vztahu k židům, ani ve vztahu k čemukoli jinému.
Čeština užívá směrem k lidem všelikých vyznání zcela neutrální výraz "jinověrci".
03. 08. 2011 | 14:25

TomášL napsal(a):

Politická korektnost je dílem pravdoláskařského establishmentu. Tak jak čas běží a pravdoláskařů ubývá, dochází ke uvolnění jimi nastoleného společenského konsensu. Bude zajímavé sledovat, po smrtí Havla, uvolnění stavitel a postoje zbylých přeživších následovníků...
03. 08. 2011 | 14:31

Čvančara napsal(a):

Politicky korektní je sdělit Romům, že si alespoň část svého sociálního příspěvku musí odpracovat na veřejných pracích, dejme tomu 20 hodin za týden.
03. 08. 2011 | 14:33

žena napsal(a):

Čvančara

Ne, politicky korektní je sdělit všem, že si alespoň část svého sociálního příspěvku musí odpracovat...
Politicky korektní je sdělit všem, že pro všechny platí stejné zákony, práva a povinnosti.

Jak může být politicky korektní pozitivní diskriminace?
03. 08. 2011 | 14:42

Zdena napsal(a):

Pane Pehe,

já s vaším názorem nesouhlasím Pokud nějaké označení dostalo pejorativní nádech, pak to není tím označením, ale chováním, které charkterizuje určitou skupinu. Většinou se korektnost vztahuje na označování menšin. Černoška je kakaová či čokoládová, ale běloška je pouze běloška. Cikán není cikán, ale Rom. Zloděj kovu není zloděj, ale sběrač. Co se tím mění? Skutková podstata zůstala stejná, pouze nové označení postupně dostane původní pejorativní nádech. Takže vy politicky korektní osoby máte možnost nekonečného nahrazování slov, které mezitím dostali vinou, chování vámi ochraňovaných menšin, hanlivý nádech. Používejte raději zdravý selský rozum a nevymýšlejte blbosti
03. 08. 2011 | 14:42

Majka napsal(a):

Čvančara: Politicky korektní je, aby si své sociální dávky buď odpracoval každý, nebo nikdo.
03. 08. 2011 | 14:43

Ares napsal(a):

Pane Stejskale,

„Takže počkáme, jestli nezačne ten druhý. A když ne, budeme se též chovat tak, jak se nám u druhých nelíbí ;-) Třeba se nám bude žít lépe, když se tak navzájem budeme štvát...“

To jistě ne, ale občas mám z té PC divný pocit.

Rom: Nazdar gadžo.
Čech: Nazdar cikáne.
Rom: Co mi nadáváš.
PC: Nerome, cikán se neříká.
Čech: Tak jak mu mám říkat.
Rom: No přeci Rom.
Čech: Nazdar Rome.
Rom: Nazdar gadžo.
PC: No vidíš, jak ti to jde.
Čech: Tak na to vám teda kašlu.
Rom a PC: Rasisto.
03. 08. 2011 | 14:44

stejskal napsal(a):

Paní ženo,

mé zkušenosti se shodují s těmi, co jsem popsal výše a co napsal i pan vlkodav. Totalitní režim situaci Romů nevyřešil (ani soužití mezi bílými a hnědými, dokonce bych řekl, že přispěl k jeho zhoršení).

Žádná pozitivní diskriminace vůči Romům zde neexistuje (to je jeden z těch mýtů, o nichž píšu, i když samozřejmě nelze vyloučit nějaké jednotlivé případy, kdy někdo byl jako Rom zvýhodněn. Těch diskriminací je ale v tomto případě daleko daleko více, i když též nejsou institucionalizované).

V tomto státě je toho shnilého strašně moc (ostatně jako ve všech státech). Snažme se k té hnilobě přispívat co nejméně (to je spíš výzva do vlastní řady ;-)

Libor Stejskal
03. 08. 2011 | 14:45

Majka napsal(a):

Zdeno, pokud se vám nelíbí, když vám někdo říká běloška, protestujte proti tomu.
Být Rom nebo Cikán není "skutková podstata".
A mám takový dojem, že noviny nemohou nikoho označit za zloděje nebo vraha, pokud není pravomocně odsouzen.
Proto asi noviny raději píší o "sbírání kovů". Jde-li o krádež musí rozhodnou soud, ne novinář.
03. 08. 2011 | 14:47

Starý napsal(a):

Politická koektnost brání svobodné diskusi.
To by každému demokratovi mělo vadit.
Kromě toho je tu problém určit, kdo je ten "sravedlivý", kdo má právo rozhodnout co je a co není politicky korektní !
03. 08. 2011 | 14:49

stejskal napsal(a):

To já mám z PC též občas divný pocit, pane Aresi.

Zejména, když se jí chytnou fanatici (stejně jako ostatně čehokoliv). Např. v USA je takových celá řada (jak fanatiků PC, tak třeba za bilou rasu). Prostě mi přijde jako nejlepší hledat přijatelné polohy mezi extrémy a především přemýšlet nejen o sobě, ale i o druhých (lidech, méně pak o národech, rasách, etnicích apod.). A to se týká i korektnosti. A zase především ve vztahu k těm druhým (někdo vždycky musí začít ;-)

Libor Stejskal
03. 08. 2011 | 14:51

Paterik napsal(a):

Zdá se, že šlapka skutečně věří tomu, že když se změní slova, změní se i skutečnost. Takové víře se my prázdné mozkovny smějeme. Opravdu se chechtám při představě, že když cikánům začneme říkat romové, tak se všichni začneme mít rádi.

Pokud někdo věří, že politické korektnost je totožná s obyčejnou lidskou slušností, tak není divu, že s takovouto duševní výbavou musí používat takovou přezdívku. Slušnost totiž znamená, že mluvím tak, abych ostatním neubližovat. Politická korektnost na druhou stranu znamená, že o určitých problémech se nesmí hovořit. Takže celá předchozí argumentace je úplně mimo. Ale to už by chtělo zapojit ten luft v hlavě.
03. 08. 2011 | 14:52

záklaďák napsal(a):

pane Stejskale,
vy jste pověstný svým vytříbeným jazykovým citem, který je navíc podpořen nepřehlédnutelným jazykovým vzděláním. Můžu používat na těchto stránkách výraz "židouš" podle vzoru "komouš"?
03. 08. 2011 | 14:59

žena napsal(a):

Pane Stejskale,

píšete "Totalitní režim situaci Romů nevyřešil (ani soužití mezi bílými a hnědými, dokonce bych řekl, že přispěl k jeho zhoršení). "

Já jsem nikde nepsala ani si nemyslím, že totalitní režim situaci Romů vyřešil. Snažila jsem se jen poukázat na to, že mají-li Romové práci, je méně problémů a že existovali i slušní Cikáni, stejně jako existují slušní Romové.

O pozitivní diskriminaci Romů jsem četla v
http://sec.bigbloger.lidovky.cz/c/122100/Stat-se-Romem.html

Stejně jako Zdena si myslím, že nic neřeší ani nevyřešila politická korektnost (např. nazývat Cikány Romy). Ale nemám s tím vůbec žádný problém. A souhlasím s tím, co napsal Paterik
"Na slovech nezáleží. Klíčový je obsah. A problém PC je, že obsah zamlžuje různými frázemi a slovní mlhou."
03. 08. 2011 | 15:03

Majka napsal(a):

V dětství jsem četla knížku Mary Jane, o tom, jak černá holčička začala chodit do bělošské školy. Tam ti, kteří chtěli být vstřícní, říkali "vaši lidé".
03. 08. 2011 | 15:09

Mirek napsal(a):

Co je špatného na politické korektnosti? Že je vynucená a že je tu skupina (Pravdaláskaři), která určuje co politicky korektní je a není. Pak už nikdo neuvěří, že je to v zájmu nějakého obecného dobra, nýbrž každý ví,že je to v zájmu této skupiny a její nekritizovatelnosti. Dále každý ví, že tahle skupina má na svou korektnost dvojí metr a ani se tím netají (viz ono tabu na kritizování Židů).
03. 08. 2011 | 15:12

pH 77 napsal(a):

Politická korektnost není ani odnoží pozitivní diskriminace, ani není lhaním nebo nasazováním růžových brýlí. Politická korektnost je, řekněme, taktní, neurážlivé a ohleduplné vyjadřování. Nikoho z vás nenapadne svou ošklivou sousedku oslovovat "ty šeredná, smradlavá bábo", přestože to třeba smradlavá šereda je. Současně je to ale také klidná a spolehlivá sousedka a podobné oslovování, jakkoliv pravdivé, by ničemu nepomáhalo. Naopak. Přesto, že tedy takto nejednáte, nemáte pocit, že by vás někdo omezoval ve vyjadřování. Nepovažujete to dokonce ani za autocenzuru. Jde o přirozený takt a potřebu s ostatními vycházet, ať už jsou jací jsou. Multikulti tuto vnitřní potřebu rozšiřuje i na jiné kultury. Typicky to vadí nacionalistům, neotesancům a lidem se svatým přesvědčením, že pravda je jen jedna, ta jejich.
03. 08. 2011 | 15:13

Změna napsal(a):

Ale Majko, upřímně, nejsem zakomplexovaná a tak je mi šumák, zda mi někdo řekne běloško, navíc se dobře opaluji, tak jsem dost snědý typ. Chtěla jsem jen poukazat na to, že když černou slovně namalujete na růžovo, tak stejně zůstane černou. A s tím zlodějem nesouhlasím Dle vás tedy destičky v Terezíně nebyly ukradeny, pouze změnily majitele nebo byly přemístěny.
03. 08. 2011 | 15:14

žena napsal(a):

Majka

Vstřícní? Nejsme všichni lidi bez ohledu na barvu kůže? Chápala bych "tvoji rodiče", "tvoji známí", "tvoji přátelé"...

"vaši lidé" - je-li toto Vaše ukázka politické korektnosti, pak poněkud zavání rasismem.
03. 08. 2011 | 15:17

zdenekb napsal(a):

Zdena:

"Černoška je kakaová či čokoládová, ale běloška je pouze běloška." Pokud vám to opravdu udělá radost, můžeme vám říkat třeba mléčná nebo tvarohová... :o).

Paterik:

"Slušnost totiž znamená, že mluvím tak, abych ostatním neubližovat." (Bravo, podepisuji.)
"Politická korektnost na druhou stranu znamená, že o určitých problémech se nesmí hovořit." (Zírám, a dál žadoním: naznačte alespoň, když už se "to" nesmí říkat, čeho se "to" vlastně týká... A upřesněte také, co ukrutného by se vám stalo, kdybyste "to" náhodou neobezřetně řekl... ale může třeba i hanah, až se vypláče nad povrchností autora. Nebo kdokoliv jiný. Děkuji...)
03. 08. 2011 | 15:18

stejskal napsal(a):

K tomu není moc co dodat, paní ženo.

Snad jen: má-li kdokoliv práci, je to lepší, než když ji nemá (nezaměstnanost způsobuje frustraci a ta plodí problémy. Jenže zaměstnanost, tedy to, co bylo za totality, ještě není práce. Frustrace zase pramenila z toho, že jste musela být zaměstnaná a často přitom nemusela/nemohla moc dělat).

Z jednoho blogu na LN je myslím dost ošidné usuzovat na to, že je v této zemi uplatňována pozitivní diskiminace.

Souhlasím, že politická korektnost sama nic neřeší. Zato nekorektnost dokáže hodně zkazit (a s tím se též dívám na korektnost jakéhokoliv druhu).

Ale myslím, že se nakonec zase tak dramaticky v názoru na to, o čem píše pan Pehe, nerozcházíme.

Libor Stejskal
03. 08. 2011 | 15:18

žena napsal(a):

pH77
"Jde o přirozený takt a potřebu s ostatními vycházet, ať už jsou jací jsou. Multikulti tuto vnitřní potřebu rozšiřuje i na jiné kultury."

Už jsem se tu jednou ptala - kdo rozhoduje a bude rozhodovat, co je a co není politicky korektní?
03. 08. 2011 | 15:23

Zdena napsal(a):

Majko, klidně mi tak říkejte, když vám to udělá radost. Jak jsem avízovala před tím, na takových blbostech nebazíruji.
03. 08. 2011 | 15:26

Majka napsal(a):

Ženo, jaká "moje ukázka politické korektnosti"? JÁ to přece neříkám. To říkali bílí učitelé a spolužáci Mary Jane. Ale jí se to nelíbilo, protože vycítila, že ji tím zařazují do nějaké skupiny, ale ona chtěla, aby ji brali jako jednotlivci. Např. učitelka zpěvu ji zvala do školního pěveckého sboru,protože "vaši lidé" všichni pěkně zpívají. Jenže Mary Jane vůbec neměla hlas ani sluch.
Nicméně, ti, co to říkali, byli ti slušní a mysleli to dobře.
Ti neslušní mluvili o špinavých negrech.
03. 08. 2011 | 15:29

Paterik napsal(a):

zdenekb:

Stačí se nelichotivě vyjádřit o romech, feministkách a islámu, a hned vás ochránci politické koretnosti nařknou, že jste rasista, šovinista a nábožensky nesnášenlivý. Zavřít vás nemůžou, ale budou se do vás pěkně navážet. A ještě si zkuste kritizovat Izrael. To už je skoro totéž, jako chválit plynové komory.

pH77:

Trošku tam hapruje to slovo "politická". Respekt k jiným kulturám je bezva, ale nesmí to být jednostranné. Byl byste pro zákaz publikování těch proslulých karikatur Mohameda? Hodně muslimů to mohlo urazit.
03. 08. 2011 | 15:32

Majka napsal(a):

žena napsal(a):
pH77
"Jde o přirozený takt a potřebu s ostatními vycházet, ať už jsou jací jsou. Multikulti tuto vnitřní potřebu rozšiřuje i na jiné kultury."

Už jsem se tu jednou ptala - kdo rozhoduje a bude rozhodovat, co je a co není politicky korektní?

Kdo by rozhodoval? Já myslím, že to je otázka dohody.

Asi takto:
Menšina: "Hele, mně se nelíbí, když se mi říká negr/cigoš/mrzák/teplouš."
Většina: "Opravdu? Tak já ti tak říkat nebudu. A jak ti mám říkat?"
Menšina: "Nejradši mám, když se říká Afroameričan/Rom/handicapovaný/gay. Snesu i černoch/cikán/invalida/homosexuál."
Většina: "Tak jo."
Menšina: "A můžeš to říct taky kamarádům?"
Většina: "Tak jo, já jim to řeknu."
Menšina: "Díky."
03. 08. 2011 | 15:35

pH 77 napsal(a):

ženo, proč by měl o všem někdo rozhodovat? Politická korektnost přece není norma ani nějaká konvence. Jde o individuální způsob jakým hovořit s lidmi a o lidech, jejichž kulturní zázemí je jiné.
03. 08. 2011 | 15:40

Praktik napsal(a):

Pane Stejskale - jestli nevidíte pozitivní diskriminaci v tomto státě,a její zhoubné následky tak jste slepý a hluchý. Také jste mne oslovil/napadl že trpím předsudky (viz vybydlené byty. Takže:
K těm stereotypům. Jsem na světě pěkných pár let a živé poctivé cigány jsem osobně (i když jen povrchně) poznal cca 2-3, když započítám Ivu Bittovou, kterou znám jen jako fanoušek ( ale Věru Bílou či onoho bývalého hlasatele české televize už do toho jaksi započítat nemohu ze známých důvodů. Zaveďte mne ale do libovolného města a do půl hodiny Vám ukážu desítky a stovky takových, které údajně přehlížím s předsudky ( Začneme od Chánova, Matiční ulici v Ǔstí, a můžem pokračovat přes Beroun, Prahu až po Košice. Ony to totiž nejsou předsudky ale zkušenosti, a přiznávám že se přeměnily až v můj podmíněný reflex. Pokud nevidíte pozitivní diskriminaci, seznamem bytů které byly jimi vybydleny a stát či města jim dala nové, bych Vám kdykoliv zahltil mailovou schránku / a pokud nestačím, zažádejte si v blogu i oatatní a uvidíte něco. Kdybych vyhazoval odpadky z okna já, policie by se mnou rychle zatočila, protože jsem bílý a můžu tudíž platit pokuty!! To cítím jako konkrétní diskriminaci v praxi!!
- Měli jsme kocábovo ministerstvo a před tím i potom nejrůznější úřady pro začleňování menšin. Zjistěte si a ZVEŘEJNĚTE / když takové věci tvrdíte/ prosím jejich rozpočty a dále kolik z toho jde na Slováky,Vietnamce, Ukrajince, Rusy / ti také nejsou moc populární a měli by tedy teoreticky nárok na pomoc/ a na Cigány a dejte si to do tabulky vedle počtů příslušníků těchto menšin. Jestli opravdu ještě neuvidíte pozitivní diskriminaci, tak už nevím. A když jsme u tématu - co tedy to ministerstvo a všechny ty úřady prakticky dosáhly. Přehled toho bych také rád viděl.
Jinak musím opakovat co už výše bylo napsáno. Zapletli jme se do pravdoláskových ale chybně pojatých představ o lidských právech a teď už je takový zmatek, že nikdo neví jak z toho ven. A opakuji: Jakákoliv diskriminace je škodlivá, i ta pozitivní, která znamená dobré koryto pro různé darmožrouity typu Kocába, ale v Praxi jen odnaučí etnikum poctivě pracovat a žít

Jinak mne mrzí, že se uajímavý článek p.Pehe zvrhl převážně v diskusi o snědých, ono je těch tabu u nás mnohem více, ale např co se smí říct o sionismu si netroufnou bavit ani blogeři
03. 08. 2011 | 15:40

zdenekb napsal(a):

Paterik:

Myslím, že dost záleží na té formě "nelichotivého vyjádření". Co se týče "navážení se", je oboustranné. Když se o Romech, feministkách a islámu mluvíte neutrálně nebo dokonce lichotivě, jste zase cejchován jako pokrytecký "pravdoláskař" (jak vidno i zde) multikultifanatik, eurohujer a ničitel naší civilizace...

Mimochodem, pokud je největší hrozbou to, že se do vás někdo naváží, nechápu kecy o TOTALITĚ, DIKTATUŘE na straně jedné a statečném DISIDENTSTVÍ na straně druhé. Diktaturu čehokoliv si představuju opravdu jinak.

Zdena:

Nejsem Majka, ale pokud ten tvaroh vyloženě nevyžadujete, zůstanu u oslovení Zdena. Hezké jméno...:o).
03. 08. 2011 | 15:41

pH 77 napsal(a):

Paterik: Zákaz karikatur Mohameda mi vadil a nerozumím mu dodnes.
03. 08. 2011 | 15:42

Karel napsal(a):

Já nevím čím to je, ale cikáni jsou mi neskonale sympatičtější, než romové.
03. 08. 2011 | 15:50

žena napsal(a):

Majka

Já jsem se jen podivila Vašemu příspěvku.

Mj. jste tu napsala:
"Ženo, kdo bude posuzovat...
osobně pokládám slovo afroameričan za výstižnější než slovo černoch, pokud se jedná o obyvatele USA s africkými předky.
"Kdo posoudí, co je správnější". Zdá se, že to "posuzuje" každý. Například hodně diskutujících pokládá slovo "černoch" za správnější, ale nedovedou uvést žádný jiný argument, než že je to "pravé" slovo. Žádné slovo není "pravé". Ve sporu mezi nominalisty a realisty http://cs.wikipedia.org/wiki/Realismus_a_nominalismus se přikládám na stanu nominalistů."

Nepoužívám slovo afroameričan, nýbrž černoch. Nevidím na tom nic dehonestujícího. Vypovídací hodnota slova černoch je, že se jedná o člověka tmavé pleti a je jedno, žije-li v Evropě, Asii nebo Americe.

Pokud žádné slovo není pravé, nač je politická korektnost? A kdo tedy nastavuje pravidla, co je a není politicky korektní? Kdo vybral lidi, kteří určují politickou korektnost?
03. 08. 2011 | 15:53

Terry napsal(a):

Martin napsal(a)_03. 08. 2011 | 08:23:
Klasický příklad politické korektnosti je nemožnost označit etnikum ti-jejichž-jméno-se-nesmí-vyslovit jejich pravým jménem a pravdivě popsat jejich činy a skutky, bez toho aby řečník byl vystaven obvinění z diskriminace.

To není "politická korektnost", to je PROJEV PSEUDOHUMANIZMU.

700 let celá Evropa označovala jisté (700 let nepřizpůsobivé!!) etnikum jako "Cikáni" - viz Wikipedie (http://cs.wikipedia.org/wiki/Cik%C3%A1ni):
(citace):
Nejstarší dochovaný český záznam tohoto slova pochází z roku 1416, ačkoliv nelze vyloučit (a fakt, že soudobý kronikář necítil potřebu význam slova vysvětlit, to potvrzuje), že se používalo dlouho předtím:
„ Toho roku se po české zemi toulali cikáni a okrádali lidi."

Pojem cikán je velice podobný ve všech evropských jazycích:

cigán slovensky
Zigeuner německy,
zingaro italsky
cigano portugalsky
tsigane nebo také gitane francouzsky
Циганин / ciganin bulharsky
τσιγγάνος řecky
cygan polsky
ţigan rumunsky
Цыган / cygan rusky
циган / cyhan ukrajinsky
циган / cigan srbsky
zigenare švédsky
sigøyner norsky
cigány maďarsky
çingene turecky
čigāns lotyšsky
čigonas litevsky
(konec citace)

Heslo "Romové" (opět Wikipedie - http://cs.wikipedia.org/wiki/Romov%C3%A9) k tomu uvádí:
(citace):
Na svém světovém sjezdu v Londýně v roce 1971 se Romové usnesli, že označením příslušníků romského národa je etnonymum Rom(ové) (rom = muž, manžel; romňi = žena, manželka; roma = lidé) a od té doby se datuje romský požadavek, aby tento fakt byl majoritou respektován.
Problémem je také skutečnost, že národ Romů má mnoho větví a označení Romové se v češtině může vztahovat jak jeho východoevropské větvi (v angličtině se pro ni užívá termín Roma people), tak jako souhrnné označení všech skupin (anglicky Romani people). V češtině se někdy užívá pro všechny skupiny dohromady označení Cikáni (které má ale dle některých názorů hanlivý nádech) a pro východoevropskou skupinu označení Romové, jindy se oba významy pokrývají slovem Romové, což v některých kontextech může být matoucí.
V Česku běžné, do začátku 90. let výhradně používané označení Cikáni je dnes ale velkou částí Romů vnímáno jako hanlivé – a to i když je používáno ve zcela neutrálním či dokonce lichotivém duchu.[6] V roce 1990 v Československé televizi tehdejší předseda Romské občanské iniciativy (ROI) JUDr. Emil Ščuka prohlásil: „Cikáni je označení deklasované sociální skupiny, Romové je označení národa.“ (Jméno cikán (s malým „c“) totiž také znamená „tulák, vagabund, zloděj“ a mohl tak být nazýván i někdo neromského původu.) Někteří Romové však sami preferují používání výrazu Cikáni.[7] Zejména v německy mluvících zemích, ve Francii a v Belgii se pro Romy vžil termín Sinti (Sintové - to je ovšem opět označení jedné z romských větví) nebo Roma und Sinti (Romové a Sintové).
(konec citace)
03. 08. 2011 | 15:56

Majka napsal(a):

pH 77 napsal(a):
ženo, proč by měl o všem někdo rozhodovat? Politická korektnost přece není norma ani nějaká konvence. Jde o individuální způsob jakým hovořit s lidmi a o lidech, jejichž kulturní zázemí je jiné.

Přesně tak. Kdo "rozhoduje" o tom, že sousedce neříkáme do očí "ty stará šeredná babo" ? Nakonec, kdo chce, ten jí tak říkat může.
03. 08. 2011 | 15:57

Terry napsal(a):

to Martin napsal(a)_03. 08. 2011 | 08:23 - pokračování:

Pro vysvětlení uvedeného pojmu "etnonymum" lze použít článek
Původ názvů Rom – Cikán (INFORMACE PRO UČITELE - http://www.varianty.cz/cdrom/podkapitoly/b02romove/17.pdf):
(citace):
Mezi označením Cikán a Rom je podobný významový rozdíl jako mezi názvem Němec a Deutsche. Výrazem Němec (člověk jakoby němý, neboť jeho řeči není rozumět) označili Slované lid, který sám sebe nazývá der Deutscher.
Deutscher je endo-etnonymum, kterým se příslušníci etnika nazývají sami.
Němec je exo-etnonymum, název, kterým je označují jiní.
Autonymum – název, kterým příslušníci jakékoli skupiny nazývají sami sebe, nemusí se jednat o etnickou skupinu.
Exonymum – název, kterým příslušníky skupiny nazvali nebo nazývají ostatní.
Málokterý Čech si dnes uvědomuje původ slova Němec a Němců se původní nelichotivý význam nedotýká vůbec.
(konec citace)

Stal-li se výraz "cikán" staletími potvrzeným nelichotivým a pejorativním, mělo to asi své staletími ověřené opodstatnění.

U nás se více než dvacet let "povinně" používá vyžadované (až státem vynucované!)označení "Rom", aniž by se na podstatě problému cokoliv jiného změnilo; naopak: za "hnusné koministické totality" se tehdejším Cikánům nepromíjelo zdaleka to, co se jim promíjí (toleruje) za dnešní pseudodemokracie.

Dvacet let "demokratického" přístupu k Cikánům se nijak (zásadně) neprojevila, a to se na "přizpůsobování nepřizpůsobivých" již vydaly stamilióny korun.

Naopak - vyrostly generace mladých nepřizpůsobivých, které stávající stav sociálních dávek a podpor berou jako normální, "standard", na kterém lze dále stavět; nároky se zvyšují.

I přes zvyšující se zadluženost a rozpočtovou krizi se u nás nenašel (a zřejmě nenajde!) český Dzurinda.

A nezbývá než zvolat:

CHCÍPNI, KDYŽ NECHCEŠ NIC DĚLAT!!!

To není zvolání žádného rasisty!

To adresoval svým soukmenovcům Radoslav "Gipsy" Banga, frontman kapely Gipsy.cz (Chcípni, když nechceš nic dělat, vzkázal Romům Gipsy - http://zpravy.idnes.cz/domaci.asp?r=domaci&c=A070802_140125_domaci_anv)

Ale pssst!!! Abychom nepopudili...
03. 08. 2011 | 15:57

Zdena napsal(a):

Zdenek kb

Smím-li poprosit, tak oříšková, neboť jsem dost tmavý typ. Krásku nevyžaduji, pel mládí je bohužel nenávratně pryč.
03. 08. 2011 | 15:58

jepice napsal(a):

Majko, vedete tu debatu i za mne, díky.

Ženo, PC opravdu nic neřeší a ani myslím nechce řešit, je to tak jak psala Majka - podstata je v tom, že se snažíme lidi, kteří si národ, barvu kůže anebo sexuální orientaci nevybrali, označovat názvy, které jim nepřipadají urážlivé.

To nikomu nebrání nazvat nějaké individuum zlodějem, pokud krade, anebo pitomcem, když nechápe, co jiným nedělá problém.
03. 08. 2011 | 15:59

stejskal napsal(a):

Dobře, pane kritiku,

je patrné, že na to máte velmi silný a vyhraněný názor (výraz podmíněný reflex jste použil Vy).

Hezký den.

Libor Stejskal

P.S. Mimochodem jsem proti jakýmkoliv tabu ohledně témat k debatě. Tabu není téma, ale mohou/mají jím být některé způsoby, kterým je vedena.
03. 08. 2011 | 16:01

Majka napsal(a):

Ženo, pořád do kola. "Kdo určuje". Neurčuje nikdo. ale vhodné by bylo přihlédnout k přání té skupiny, které se to týká.
slovo Afroameričan je pro amerického černocha VĚCNĚ správnější.
Ale pokud vám to slovo nějak vadí, nikdo se nebude zlobit, když budete říkat černoch.
03. 08. 2011 | 16:04

stále rebel napsal(a):

Na politickou korektnost se nejčastěji vymlouvají ti, kteří stejně nemají co říci, přesněji nejsou schopni nabídnout něco obecně přijatelného a prospěšného.

Kouknul jsem na pár příspěvků a napadlo mne, jestli by nebylo možné využít islámské komunity v Evropě na resocializaci některých našich jedinců. Možná, že by z těch našich bílých zvířat, Muslimové dokázali udělat sympatické lidi.
03. 08. 2011 | 16:04

žena napsal(a):

pH77
Politická korektnost
http://cs.wikipedia.org/wiki/Politick%C3%A1_korektnost

Někde jsem četla, že naši ministři obdrželi "manuál" jak psát politicky korektní dopisy. Nejčastěji se s politickou korektností dostávají do styku novináři. Kdo tedy určuje, co je a co už není politicky korektní? Je to Ústav pro jazyk český?
03. 08. 2011 | 16:06

Paterik napsal(a):

zdenekb:

Já nepodporuju ani jeden z uvedených extrémů. Netvrdil bych, že PC je diktatura, ale nepochybně se institucionalizuje. Rom je prostě dnes oficiální označení. Stejně tak bych se mohl ptát, nač máme Ministerstvo pro menšiny, či zmocněnce, nebo kterého čerta... Máme to prostě proto, že pokud bychom to neměli, tak před světem vypadáme jako barbaři. Bez ohledu na to, že tato instituce má zcela marginální vliv a ještě nikoho nikam neintegrovala.

pH77:

A jsme tak trochu u jádra problému. Pokud vedle seme má žít evropská a islámská kultura, kteréžto se dosti liší v pohledu na řadu otázek, jak si s tím multikulturně poradit?
03. 08. 2011 | 16:07

pH 77 napsal(a):

Majčin ukázkový dialog mi přijde ... ukázkový. Konsensus, společenská dohoda.
03. 08. 2011 | 16:07

žena napsal(a):

jepice
"podstata je v tom, že se snažíme lidi, kteří si národ, barvu kůže anebo sexuální orientaci nevybrali, označovat názvy, které jim nepřipadají urážlivé."

To vypadá, že se snad od Vás dozvím odpovědi na otázky, které jsem napsala pH77.
03. 08. 2011 | 16:11

zdenekb napsal(a):

Oříšková:

Nic si z toho nedělejte... ;o).
Majka:

Moc hezké... ten dialog o domluvě.
03. 08. 2011 | 16:13

pH 77 napsal(a):

Paterik: "Pokud vedle sebe má žít evropská a islámská kultura, kteréžto se dosti liší v pohledu na řadu otázek," pak JEDNÍM z (mnoha) prostředků, jak si s tím poradit může být i to citlivé vyjadřování. To ale za předpokladu, že mají všichni, nebo alespoň drtivá většina zúčastněných, potřebu žít vedle sebe v míru. Pakliže má někdo potřebu "ty druhé" zničit, od základu předělat, vyhnat, vybíjet si na nich vztek nebo je alespoň pokořit, pak navrhuji mluvu konfrontační.
03. 08. 2011 | 16:18

Majka napsal(a):

Ženo, a víte, že zdravotní sestry a pečovatelky mají přísně zakázáno oslovovat pacienty "dědo" a "babi"? Před dvaceti lety se takové oslovení pokládalo za normální.
I to je politická korektnost. Kdo o tom "rozhodl"?
Asi ti pacienti, kteří dali najevo, že se jim takové oslovení nelíbí.
03. 08. 2011 | 16:19

Majka napsal(a):

žena napsal(a):
jepice
"podstata je v tom, že se snažíme lidi, kteří si národ, barvu kůže anebo sexuální orientaci nevybrali, označovat názvy, které jim nepřipadají urážlivé."

To vypadá, že se snad od Vás dozvím odpovědi na otázky, které jsem napsala pH77.

Ženo, ale to se vám myslím, snaží vysvětlit více lidí,i já, i pan Stejskal.
03. 08. 2011 | 16:22

zdenekb napsal(a):

ph77:

Obávám se, že programově nekorektní většina by jej viděla spíš takto:

Menšina: "Hele, mně se nelíbí, když se mi říká negr/cigoš/mrzák/teplouš."
Většina: "Opravdu? To je mi celkem fuk. Mám své tradiční hodnoty a řeč se všemi zažitými výrazy k nim patří."
Menšina: "Nejradši mám, když se říká Afroameričan/Rom/handicapovaný/gay.
Většina: "Na to zapomeň, nenechám si nic diktovat."
Menšina: "Snesu ale i černoch/cikán/invalida/homosexuál."
Většina: "Hm, to by šlo. Když budu mít dobrou náladu."
Menšina: "A můžeš to říct taky kamarádům?"
Většina: "Žádná propaganda nebude. Buď ráda, že tě tolerujeme."
Menšina: "Díky."
03. 08. 2011 | 16:22

žena napsal(a):

zdenekb

A kdo a jak zjišťuje u menšin, jak se jim má říkat? Kdo to pak naordinuje většině?
Díky.
03. 08. 2011 | 16:26

Paterik napsal(a):

pH77:

A otázka následuje - kterou z těchto mluv použít třeba ve vztahu k naší romské menšině? Máme být přísní nebo benevolentní? Chtějí se integrovat, nebo naším životním stylem pohrdají?

Mám právě tu obavu, že PC nás jednoznačně tlačí do pozice, abychom byli na všechny za všech okolností hezcí - i když nám to druhá strana neoplácí. Problém je, že vlídná rétorika může být vnímána také jako slabost.
03. 08. 2011 | 16:27

pH 77 napsal(a):

ženo, odpověděl jsem vám otázkou "proč by někdo měl určovat, co politická korektnost je?" Nemám pocit, že by to někdo určoval. Domnívám se, že jde prostě o spontánní jev, součást ducha doby. Politická korektnost, chození do fitka, neuklízení po psech, lyžování v Alpách, strašení návratem komunismu, kohoutková voda v restauracích, farmářské trhy, názory na globálné oteplování, ... Nepředpokládám, že chcete ode mě slyšet jména.
03. 08. 2011 | 16:29

Občan napsal(a):

To Jepice a Majka:

Namáte pocit, že se v tom tak trochu plácáte samy?
Na rozlišování lidí podle barvy pleti není nic špatného, protože to je prostě konstatování faktu.

Černoch je velmi tmavý až černý a má placatý nos.
Běloch je lehce nažloutlý, narůžovělý nebo nahnědlý až úplně bledý a má obvykle rovný a výraznější nos
"Arab" je olivově nažloutlý, okrový až hnědý a mívá dost výrazný nos
"Asiat" je žlutý až hnědý, má šikmé oči a malý nos

Samozřejmě je mezi tím ranec modifikací a tato základní označení nevystihují plně všechny fyziognomické rozdíly.
Takhle se ale rozeznáváme po staletí a nikdy to nikomu nevadilo. Až teď...

No, a kam byste třeba zařadily Paštuny a další obyvatele Hindúkuše? Geograficky to jsou Asiaté, ale mnoho tamních obyvatel má modré oči, světlé vlasy a rovné nosy. Prý pozůstatek návštěvy Alexandra Velikého. Jenže stejných lidí potkáte spoustu i mezi Indy. Budeme jim snad říkat "euroasiaté"? Pro mne jsou to běloši.
Černochům z Afriky snad budeme říkat "afroafričané"? Proč, když vidím černocha?

Mně ta křečovitá snaha o "korektnost" připadá daleko nekorektnější, než když někdo užije hanlivé označení "negr". Protože to je snaha za každou cenu všechny nějak zaškatulkovat, a to bez ohledu na to, jak se zařazují sami.
03. 08. 2011 | 16:32

žena napsal(a):

Majka
"Ženo, ale to se vám myslím, snaží vysvětlit více lidí,i já, i pan Stejskal."

Ale co se mi snažíte vysvětlit? Jestli se má říkat místo černoch afroameričan? Místo Cikán Rom? Ale s tím já problém vůbec nemám.
Celou dobu se jen snažím dozvědět kdo a jak zjišťuje u menšin, jak se jim má říkat a kdo to pak naordinuje většině?

Otázky jsem kladla Vám, pH77, jepici a zdenkovib. Snad se od někoho z Vás dočkám odpovědí.
03. 08. 2011 | 16:35

goz napsal(a):

Liberálním demokratem je ten kdo je vždy v úsudku mimo podstatu věci,chce stát věčně na startovní čáře,odevšud se vrátit tam odkud vyšel.Politická korektnost je podle toho co tím kdo míní,hlavně invalidita toho,kdo nepřijal něčí premisy.
03. 08. 2011 | 16:37

Bárta napsal(a):

K tomu co napsal Ares, lze ještě dodat:

Nazdar cikáne,
nazdar gádžo,
nazdar etnický Čechu,
Etnický Čechu, no to je ještě horší než gádžo.
Aby cikáni mohli být romové, tak my musíme být etničtí, pane Stejskale?
A co, když přívlastek etničtí Čechům vadí? Je politicky korektní takovýto přívlastek používat?

Nehledě k tomu, že cikáni byli cikány vždycky v historii, kdežto pojem etničtí vymýšlí korektníci typu pana Stejskala.
03. 08. 2011 | 16:37

Vandal napsal(a):

Paterik napsal(a):

zdenekb:

Stačí se nelichotivě vyjádřit o romech, feministkách a islámu, a hned vás ochránci politické koretnosti nařknou, že jste rasista, šovinista a nábožensky nesnášenlivý. Zavřít vás nemůžou, ale budou se do vás pěkně navážet. A ještě si zkuste kritizovat Izrael. To už je skoro totéž, jako chválit plynové komory.

já bych to trochu opravil, ne nelichotivě, stačí se vyjádřit P R A V D I V Ě! - pravda vadí, pravda se nesmí říkat, pravda se zatlouká do země, a to je svinstvo, to mě vadí. Místo pravdy lhát, to je politicky korektní. Je to jako když se člověk 10 let nemyje, a pak aby nesmrděl, tak se nastříká voňavkou, pak politicky korektní lidé říkají, že ten člověk voní.
03. 08. 2011 | 16:39

Občan napsal(a):

To Majka:

Moje babička zemřela před osmi lety v LDN. Bylo jí 93 let. A nasmírně laskavé, ale přísné sestřičky ji zcela nepokrytě oslovovaly babi nebo babičko. Vůbec jí to nevadilo, smála se s nimi, někdy odmlouvala, ale byla tam spokojená, protože o ně ty sestřičky doopravdy pečovaly. Věnovaly se jim, česaly je, upravovaly je, honily je s chodítky na alespoň krátké vycházky, povídaly si s nimi. Uměly je přimět k účasti na životě.

V jejím věku bylo takové oslovení zcela namístě a navíc si prostě nešlo pamatovat jména všech staroušků. Navíc je to oslovení velmi lidské; v košili či pyžamu, ať je jakkoli luxusní, je člověk takový bezbranný a zranitelný a cokoli lidského je mu většinou příjemné.
Problém nastává u těch, co se nedokáží smířit s tím, že stárnou; u těch, kteří propadli kultu věčného mládí a odmítají přijmout, že je jim 65+. Jenže... Proč by kvůli nim měli trpět ti, kteří své stáří přijali jako přirozenou věc?
03. 08. 2011 | 16:43

žena napsal(a):

Majka
"Ženo, a víte, že zdravotní sestry a pečovatelky mají přísně zakázáno oslovovat pacienty "dědo" a "babi"? Před dvaceti lety se takové oslovení pokládalo za normální.
I to je politická korektnost. Kdo o tom "rozhodl"?
Asi ti pacienti, kteří dali najevo, že se jim takové oslovení nelíbí."

Nevím o takovém zákazu. Ale zákaz, aby tak sestry neoslovovaly pacienty vydalo vedení nemocnice, nikoliv pacienti. Ti vyjádřili jen svůj nesouhlas. Myslím, že když některý z pacientů řekl sestřičce, že mu to oslovení vadí, že mu tak pak neříkala i bez zákazu od vedení.
03. 08. 2011 | 16:47

Vandal napsal(a):

zdenekb napsal(a):

ph77:

Obávám se, že programově nekorektní většina by jej viděla spíš takto:

Menšina: "Hele, mně se nelíbí, když se mi říká negr/cigoš/mrzák/teplouš."
Většina: "Opravdu? To je mi celkem fuk. Mám své tradiční hodnoty a řeč se všemi zažitými výrazy k nim patří."
Menšina: "Nejradši mám, když se říká Afroameričan/Rom/handicapovaný/gay.
Většina: "Na to zapomeň, nenechám si nic diktovat."
Menšina: "Snesu ale i černoch/cikán/invalida/homosexuál."
Většina: "Hm, to by šlo. Když budu mít dobrou náladu."
Menšina: "A můžeš to říct taky kamarádům?"
Většina: "Žádná propaganda nebude. Buď ráda, že tě tolerujeme."
Menšina: "Díky."

oprava : žádná propaganda nebude. Buď ráda, že tě živíme!
03. 08. 2011 | 16:50

stejskal napsal(a):

Pane Bárto,

nepříliš hezký výraz etnický Čech používm toliko v debatách, kde je třeba odlišit etnicitu/národnost od státní příslušnosti (jinak samozřejmě ne). V češtině to bohužel nejde jinak, protože pro českou národnost i označení obyvatel tohoto státu se používá stejný výraz (třeba v Británii to mají tradičně "ošetřeno" i jazykově - žijí tam Angličané, Skoti, Walesané, Pákistánci, Indové a řada dalšícj národností, a pokud mají občanství, tak to jsou Britové; mimochodem podobně pracuje angličtina i s výrazy Roma a Romani, zatímco v češtině působí trochu zmatky jen jedno slovo pro obojí).

Čili "Nazdar, etnický Čechu" se pravděpodobně nevžije, zato řada obyvatel České republiky (zkráceně Češi) jsou romské národnosti (ale nejen).

Paní ženo,

nikdo to instiucionálně ceosvětově nezjišťuje, ani by to neměl plošně ustanovovat. Je to především věcí každého z nás. Dá se poměrně lehce vysledovat (asi záleží na míře sociální inteligence), co druhému vadí a zda mu mohu vyjít vstříc. Samozřejmě v ad hoc případech někdo rozhodnout musí, co se bude tam či onde používat. Čili např. vedení toho kterého média rozhodne, zda o Cikánech budou psát jako Romech či naopak o Romech jako o Cikánech.

Je to prostě na Vás, nikdo Vám třeba zde nenařizuje, co si vyberete (ale samozřejmě někteří budou i to brát v úvahu, když budou posuzovat Vás. Člověk bere v potaz leccos, jde spíš o to, jakou čemu přiřazuje důležitost).

Libor Stejskal
03. 08. 2011 | 16:53

Majka napsal(a):

Žena:
Celou dobu se jen snažím dozvědět kdo a jak zjišťuje u menšin, jak se jim má říkat a kdo to pak naordinuje většině?

Jo jako vy myslíte, že jsou nějací komisaři, kteří chodí mezi menšinami a zjišťují to?
To asi není zapotřebí. Oni totiž lidi patřící k menšinám většinou dovedou mluvit a psát. Mají svoje spolky a svoje aktivisty. Píší články a publikují je.
Z toho většina zjistí, co si menšina přeje. Ti příslušníci většiny, kteří přání menšiny akceptují, o tom píší články a publikují je.
Další příslušníci většiny ty články čtou a řeknou si: "Tak hele, oni ti negři/cigoši/mrzáci/teplouši vlastně nechtějí, aby se jim říkalo negři/cigoši/mrzáci/teplouši."
Někteří z těch příslušníků většiny si řekne: "To jsem nevěděl. Dobře, tak já jim tak říkat nebudu."
A jiní si řeknou:"A to bych se na to podíval. Jsou to negři/cigoši/mrzáci/teplouši, tak jim tak budu říkat, a hotovo."
No, a pokud je víc těch prvních, stane se, že se prostě slovo "negr" ve slušné společnosti a ve slušných novinách přestane používat.
A je-li víc těch druhých, řekne si menšina: "Nevzali naše přání na vědomí. Nepokládají nás za lidi. Nemá smysl se s nimi zkoušet domluvit. Jsou to naši nepřátelé."
03. 08. 2011 | 16:58

Majka napsal(a):

Pacienti v nemocnici si stěžovali, že se jim říká babi/dědo, pokud bylo takových stížností víc, vedení to zakázalo. Myslím, že dnes se už žákyním říká, že tak oslovovat pacienty není přípustně, takže toho zákazu časem ani nebude zapotřebí.
Jistě, když pacient řekl, že si takové oslovení nepřeje, oslovován tak nebyl. Ale ne všichni staří nemocní lidé jsou asertivní, a proč by si měl každý z nich sám vybojovat svou bitvu?
Ty sestry tím oslovením nemyslely nic zlého. Možná dokonce chtěly být srdečné. Vůbec je nenapadlo, že někdo, kdo byl čtyřicet let oslovován "pane inženýre" nebude chtít slyšet na oslovení "dědo". Těm sestrám musel někdo říct, že to nemají dělat - samy od sebe by na to asi nepřišly.
03. 08. 2011 | 17:06

Vandal napsal(a):

Majka
politicky korektní je dvacet let lhát, jak jsou cigáni v ČR diskriminovaní v přístupu ke vzdělání, bydlení a práci. Po dvaceti letech jede ministr školství se svou suitou do cigánského tábora přesvědčovat cigány, že musí svá děcka posílat do školy, jinak přijdou o dáfky. Politicky korektní je neříkat pravdu, že ti, kteří neposílají svá děcka do školy, porušují zákony ČR, politicky korektní je lhát o diskriminaci těchto děcek ve školství, ačkoliv do školy vůbec nechodí. Vyprávěj nám ještě nějakou jinou pohádku o menšinách
03. 08. 2011 | 17:08

Bárta napsal(a):

Pane Stejskal
a co takhle vzít to z druhé strany a používat např. romský Čech,vietnamský Čech a pod. A Ćechům nechat to jejich Čech bez přívlastků. To by nebylo korektní? Vy se tou snahou být korektní k menšinám stáváte nekorektní k většině - nezdá se Vám to?
03. 08. 2011 | 17:09

žena napsal(a):

Majko, pane Stejskale,

děkuju za odpověď. S politickou korektností nemám problém, to jsem uvedla na samém počátku.
Jsou však i různé zvláštnosti - z blogu pana Horvátha vím, že si mezi sebou říkají Cigán. Takže ono to s tím vadí a nevadí je kolikrát zvláštní.

Mám obdobnou zkušenost z nemocnice se svým tátou, jako napsal Občan. Tátovi tam říkali dědo a vůbec mu to nevadilo.

Myslím, že většině žen nevadí, když není něco genderově správně. Přesto tu jsou tlaky na genderovou správnost. Taky menšina promlouvá.
03. 08. 2011 | 17:14

Majka napsal(a):

Vandale, někdo popírá, že kdo neposílá děti do školy porušuje zákony?
Můžete posloužit nějakou citací?
03. 08. 2011 | 17:14

E. TOCHÁČEK napsal(a):

Pane Pehe, to že někomu vadí "politická korektnost" z něj nedělá automaticky rasistu a extrémistu. Lidé kteří upřímě hledají řešení problému chápou nutnost pojmenovat problém jeho skutečným jménem, protože pak je větší šance nalézt adekvátní řešení. Lidé co si s problémem neví rady, nebo se jim nechce jej řešit používají opisy, eufemizmy a politicky korektní formulace.
03. 08. 2011 | 17:18

R.Hyka napsal(a):

Nemate nahodou Norskou zloutenku Vy Narodni Buditele a nebo nemate na pivo? Proc nejdete rvat do Parlamentu a nebo na Narodni? Kriste smiluj se nad temi Svejky.
03. 08. 2011 | 17:18

stejskal napsal(a):

Nezdá, pane Bárto.

A také Vám nic neberu. Klidně si říkejte "romský Čech" či "vietnamský Čech". Pokud Vám to přijde výstižnější. A Čechy pak můžeme nechat Čechům... (akorát se tu Češi jiných národností asi nebudou cítit moc dobře, což je myslím vždycky zdroj zbytečného napětí).

Jak jsem napsal, výraz etnický Čech používám jen velmi výjimečně, když vidím opodstatnění, tedy vlastně jen v takovéto debatě. Jinak si s Čechem též běžně vystačím.

Libor Stejskal
03. 08. 2011 | 17:23

Otázkář napsal(a):

Pane Stejskale to je ovšem škoda, ale možná by stačilo kdyby své články zkopíroval i zde. Mám rád vše na jednom místě :)

voroshilov

To vím, že má blog na idnesu však jsem zde také dával odkaz. Jen se mi nechce kvůli jednomu autorovi chodit na takový pochybný server. Úroveň ostatních blogerů (až na výjimky) je tam dost mizerná.
03. 08. 2011 | 17:23

stejskal napsal(a):

Určitě bych mu v tom nebránil, pane Otázkáři. Dělá to ostatně celá řada zdejších autorů. Ale jak se říká: "míček už není na mé straně" ;-)

Libor Stejskal
03. 08. 2011 | 17:26

Bárta napsal(a):

Pane Stejskale a proč by se neměli cítit dobře?
Pokud se nechtějí odlišovat, pokud nemají nějaké větší menšinové nároky,ať jsou tedy rovněž čechy bez přívlastů.
Myslíte si, že například v Německu, aby mohli být Němci např. příslušníci turecké menšiny si "původní" Němci říkají etničtí?
Dost bych se divil, pane Stejskale.
To jenom my si zde zavádíme podobné zvyky a netýká se to jenom názvosloví.
03. 08. 2011 | 17:32

Majka napsal(a):

Cikáni si mezi sebou říkají cigáni, černoši nigga a taky jsem četla rozhovor s jedním pánem na vozíku, který o sobě důsledně mluvil jako o mrzákovi a o svém vozíku jako o kriplkáře. Ale nevím, jak by to dopadlo, kdyby mu tak říkal někdo jiný.
Taky jsem slyšela, že homosexuálové, když jsou sami mezi sebou, tak o sobě mluví jako o buznách nebo teplajznících.
Ono je něco jiného říkat si tak sám v rámci své skupiny a něco jiného, když o říká někdo, kdo do té skupiny nepatří.
Já bych vydejchala, aby mě oslovovali "babi", nicméně myslí, že na oslovení pane nebo paní má dospělý člověk nárok i v nemocnici. Ale nesnáším, aby mě někdo oslovoval "holčičko" nebo "děvenko".
03. 08. 2011 | 17:35

Sutech napsal(a):

Ovšem politická korektnost není jen o tom, že se některé skupině lidí neříká tak jako po staletí ale i to tom, že se zatajují i jejich činy. V tom je jeden z problémů, kdy dochází k tomu, že kdo zveřejní přečiny některé menšinové skupiny proti právu, které má být pro naprosto všechny stejné, neboť lidi jsou si rovni před zákonem, je automaticky označen za rasistu, xenofoba etc.
Tan kdo by zatajil roztavení jádra rteaktoru v Dukovanech by byl za to pranýřován.
Ten kdo zatají to že skupina cnů někoho málem zabije jen pro zábavu, je málem stavěn na piedestál.
Jaký je v tom rozdíl?

To: Jiří Pehe
Ano, adresuji to přímo vám pane autore.
Společnost se dá představit i jako obrovský sud, ve kterém probíhají chemické procesy, které uvolňují obrovské množství tepla a na tom sudu je pojistný ventil (nevím jestli jste někdy byl v technickém muzeu, nebo viděl zblízka třeba parní lokomotivu, ale toto zařízení umí udržet tlak v patřičných mezích a mělo by zabránit zničení kotle). Jednou za čas prostě dojde k tomu, že tlak vzroste moc a přebytek odejde pojistným ventilem. Tuto funkci plní u společnosti právě "politická nekorektnost." Zároveň by tady tato činost ventilu měla probrat toho, kdo ten stroj obsluhuje, u společnosti volené zástupce, k tomu, aby podnikl takové kroky aby se ten sud nepřehříval. To u společnosti znamená příjmout taková zákoná opatření která zmenší, nebo eliminují příčiny.
Co ovšem udělá "politicky korektní" technik? Jen přitáhne pár šroubů, aby ventil udržel vyšší tlak, jenže tak to nejde do nekonečna, plášť toho sudu ať už je nýtovaný, či svařovaný má nějaké slabé místo a při určitém tlaku nevydrží a praskne, následky bývají katastrofální. A to samé se stane i se společností, pokud politicky korektní lidi budou dál zavírat oči před problémem a odkládat jeho řešení, přitahují pomyslný pojistný ventil a ignorují veškerá červená světýlka na kontrolním panelu. Pak to dopadá tak jako v Norsku, bilanci nemusím připomínat. A to jen pro přílišnou korektnost. Pokud by nebyly tak přitaženy otěže a lidi se nemuseli bát, že je někdo označí za rasistu xenofoba etc., možná k tomu nemuselo dojít.
03. 08. 2011 | 17:38

stejskal napsal(a):

Zjevně si moc nerozumíme, pane Bárto,

já si též neříkám etnický Čech (ostatně jsem to zde už napsal). Pokud ovšem budete hovořit třeba v Německu o Turcích (o tom, jak žijí, přemýšlejí, jestli se dají vysledovat nějaké rozdílné tendence od většinové populace apod.), kteří se tam již narodili (v první či druhé generaci), též budete asi muset použít nějaký podobný výraz jako etnický Němec a Němec s tureckými kořeny. Protože jinak v tom budet mít zmatek.

Když naopak budete hovořit o Německu en bloc, pravděpodobně též použijete jen výraz Němci (i když budete hovořit i o Polácích, Turcích a řadě dalších menšin, které tam po generace žijí). A to nemluvím o tom, že ještě můžete hovořit zvlášť o Bavorech, Brniborech, Sasech, Prusech atd.

Někdy si prostě v terminologii musíte vypomoci.

Ale jestli Vás to nějak uráží, zavazuji se, že v debatě s Vámi už vícekrát výraz etnický Čech nepoužiji.

Libor Stejskal

P.S. Ale jinak je to velmi zajímavá debata, taková důležitá a k podstatě problémů směřující ;-)
03. 08. 2011 | 17:43

ivan tomek napsal(a):

Sutech:
"Ovšem politická korektnost není jen o tom, že se některé skupině lidí neříká tak jako po staletí ale i to tom, že se zatajují i jejich činy."
jestli si to tak nekdo vysvetluje pak ten pojem nechape (toho, ze si lide vysvetluji pojem spatne je milion prikladu, ale neznamena to, ze ten pojem automaticky nabyva chybneho vyznamu). Jak jsem psal, "PC = respekt pro ostatni lid" a dodal bych, zejmena ve vyjadrovani.
Uvadite take analogii spolecnosti a kotle a pisete
"Jednou za čas prostě dojde k tomu, že tlak vzroste moc a přebytek odejde pojistným ventilem. Tuto funkci plní u společnosti právě "politická nekorektnost." "
Podle mne vase analogie pokulhava - politicka nekorektnost je priznakem problemu (ze totiz lide nerespektuji jeden druheho) a tlak naopak zvysuje.

Jinak ale musim poznamenat, ze mne tesi a mirne prekvapuje, ze se tato diskuse i pres neshody vede ve velke vetsine slusne.
03. 08. 2011 | 17:47

Lojza napsal(a):

Chybi vam akceptance pojmu sosobni odpovednost. Ano, omezme uplne vsechno tak, aby to bylo jakoby v zajmu vetsiny a budeme zit v raji. Sice to nebude nikomu vyhovovat a jaoo dycinky bude mala skupinka stvat zbytek naroda do rozmysek na nihz vydela.
Nevim jak pomaha debate povinnost omezit se na vyraz Rom, kterym se ohaneji vesmes ti opravdu malo snesitelni. V USA byl termin negr zakazan presne v okamziku, kdy jej zacala pouzivat cerna komunita - jedna se tedy o vysmech, o zakaz urazliveho slovo z duvodu vymizeni jeho urazlivosti. Takze timto prikladem rikate o sve politicke koktnosti vic, nez zbytkem clanku.
03. 08. 2011 | 17:54

Majka napsal(a):

"Ten kdo zatají to že skupina cnů někoho málem zabije jen pro zábavu, je málem stavěn na piedestál."
O jaké události je řeč?
03. 08. 2011 | 17:56

stejskal napsal(a):

A ještě by se dalo dodat, pane Tomku (a myslím, že je to důležité):

korektnost též znamená, že se snažíme rozlišit (přemýšoet o tom), kdy je informace o národnosti důležitá a kdy ne (jen podporuje hloupé stereotypy, ostatní příslušníky stejného etnika či národnosti může jen naštvat).

Čili je-li důvodem čehokoliv např. rasová či etnická nenávist (Romové zbijí Čechy a řvou na ně "vy české svině" či Češi vypálí dům, jen proto, že tam žijí Romové), pak je informace o etnicitě či národnosti na místě.

Když ale někdo vytuneluje banku či něco ukradne, též nepíšem "Čech Jan Vopička vytuneloval banku". Ze stejného důvodu je tedy nekorektní uvádět národnost jiného občana této země (jde-li o cizince, je to trochu složitější).

Ad debata: Též mne to těší. Snad je to tím, že se vzájemně snažíme respektovat a přemýšlet o tom, co druhý píše.

Libor Stejskal
03. 08. 2011 | 17:56

Bárta napsal(a):

Pane Stejskale, asi si opravdu nerozumíme.
Mě výraz etnický Čech nijak zvlášť nepohoršuje. Mě spíše zaráží, jak si někteří lidé určují, která slova jsou korektní a která korektní nejsou.
Cikán-nekorektní.
Gádžo-korektní.
Nerom-korektní
Etnický Čech korektní.
Romský (cikánský) Čech nekorektní.
A tak by se dalo pokračovat asi dost dlouho.
Dokonce jsem četl názor jistého Roma, ve kterém se vyjádřil, že dobudoucna bude použití slova cikán trestné.
A já tomu věřím, že to tak možná i bude.
V rámci korektnosti není vhodné psát o romské (cikánské) kriminalitě spáchané na majoritě.
O kriminalitě spáchané na Romovi se píše celé roky. Nepřijde Vám to divné?

A z toho že píšete, cituji: "P.S. Ale jinak je to velmi zajímavá debata, taková důležitá a k podstatě problémů směřující ;-) "vyplývá, že patrně účelově bagatelizujete tyto problémy.
Většinou velké problémy vznikají z malých, naopak to nebývá.
A tady je možná na budoucí velký problém záděláno a zadělává se čím dál tím více. A pozitivní diskriminace i v malých věcích (např. v umělém názvosloví v rámci politické korektnosti) k navyšování problémů přispívá. A já jakousi pozitivní diskriminaci cítím i ve Vašich příspěvcích, pane Stejskale.
03. 08. 2011 | 18:01

žena napsal(a):

Majka
"Ale nesnáším, aby mě někdo oslovoval "holčičko" nebo "děvenko". "

Mně nevadí žádné oslovení. Pro mě je důležité, jaký vztah ke mě druhý má. Zato mi vadí, že i z našich daní jsou podporovány Gender Studies. A vadí mi, když je feminizována hymna.

Mimochodem, jak mluvíte o černochovi, který žije v Evropě?
03. 08. 2011 | 18:02

zdenekb napsal(a):

Vandal:

"Pravda vadí, pravda se nesmí říkat, pravda se zatlouká do země, a to je svinstvo, to mě vadí. Místo pravdy lhát, to je politicky korektní."

Mám dost blbý pocit z lidí, kteří své dojmy a názory vydávají za Pravdu. Ale dovedu pochopit, že oni si při tom připadají dobře. Tak nějak rytířsky.
03. 08. 2011 | 18:08

Radek napsal(a):

Slovo Cikán bylo spojeno se skupinou občanů, s níž byla spojována vysoká kriminalita. Proto bylo nahrazeno slovem Rom. To ovšem kriminalitu Cikánů nesnížilo! Pořád zůstala vysoká. Proto si lidé začali vysokou kriminalitu spojovat i se slovem Rom. Ve sdělovacích prostředcích se proto v souvislosti s kriminalitou začalo hovořit raději o občanech tmavší pleti, což ovšem rovněž neodbouralo kriminalitu Romů, bývalých Cikánů. Proto se v médiích o národnosti v souvislosti s kriminalitou raději vůbec nehovoří a označují se jako "mladíci" Kriminalita občanů tmavší pleti, dříve Romů, ještě dříve Cikánů a dnes mladíků, zůstala i přesto vysoká. To proto, že různá slova označují stále tutéž skupinu občanů. Dokud se v této skupině občanů podíl na kriminalitě nesníží, bude stále s kriminalitou spojována, i přes všechna jména, která jí jazyk politické korektnosti přidělí.
03. 08. 2011 | 18:12

JaS napsal(a):

Politická korektnost je novodobý nábožensky (křesťansky) pokrytecký termín pro náboženské (křesťanské) pokrytectví, které nedovoluje, aby se věci nazývaly pravými jmény. Proto se nesmí říkat černoch (afroameričan - jak se pak řekne černochům v Africe?), cikán (Rom znamená "člověk" - to znamená, že my ostatní nejsme "člověci"), tlustá ženská (plnoštíhlá). To je to samé, jako když se nesmí "vzývat boží jméno" nebo když se božská bytost nesmí zobrazovat. Když se někdo po*ere, tak se defekoval, když leží h*vno na chodníku, tak je to fekálie - jen proto, aby tomu prostý člověk nerozuměl. V Americe se nesmí říct, že se jdu vyčůrat, ale že si jdu umýt ruce (jako Honza Masaryk - támhle za stromem...). Jak to asi řeknu, když si opravdu potřebuju umýt ruce?
03. 08. 2011 | 18:12

zdenekb napsal(a):

žena:

Nebyl jsem sice tázán, ale pokud se tu narodil, tak je pro mě Evropan. (Případně Francouz, Čech, Dán... dle místa narození).
Pokud se přistěhoval, pak asi černoch. Muž tmavé pleti. Afričan. Nebo bych použil konkrétní národnost dle státu, odkud se přistěhoval.

Pro čochtaní typy negr, který tady není doma.
03. 08. 2011 | 18:13

Sutech napsal(a):

to: Majka

Ovšem i ta menšina, kerá píše články, pokud většina nepříjme, neboť na to ještě třeba kvůli sociologickému složení není připravena, musí to taktéž menšina akceptovat, on totiž svět nemůže fungovat tak, že když si menšina něco vymyslí, stane se tak automaticky. Pochybuji, že kdyby si Moraváci vymysleli, že se má na dalnicích označit místo přechodu někdejší zemské hranice 5m vysokou nastříkanou moravskou zemskou vlajkou a umístit značky "MORAVA", nebo "Země Moravská", že by jim bylo vyhověno, spíš naopak z Ministerstva by je hnali svinským krokem. Přitom je Moraváků podle dat z 2001 přes 380 000, z letoška zatím nemám data, ale možná to bude stejně.
Ještě jedna poznámka, doufám, že jste se se slovem gádžo nespletla, jako soutěžící v jedné nejmenované televizní soutěži, kde si celou dobu nevědomky říkali, pro cenzora to hezky opíšeme: "mužský úd"

to: všem
Označení Čech, Němec, Moravák etc. lze chápat dvěmi způsoby.
1. který, jestli se nepletu používal snad celá staletí, je označení člověka, který na daném území žije, nebo z něho pochází, tedy Moraváků jsou cca 4 miliony podle země. Čechů je zhruba 6 milionů podle země.
2. nacionalistický způsob, nepletu-li se se vyvynul v 19. století, kde se slovem Čech označují příslušníci národa. Právě tento přístup bych viděl jako jeden z kořenů problémů, které nás pronásledují už někdy od 30. let.
03. 08. 2011 | 18:15

JaS napsal(a):

Je zásadní rozdíl mezi korektností a politickou korektností. Korektnost znamená solidnost, slušnost. Politická korektnost (v tom smyslu, v jakém se používá a vnucuje) znamená pokrytectví, lež, podvod.
03. 08. 2011 | 18:16

stejskal napsal(a):

Omlouvám se z další debaty, pane Bárto.

Už svůj názor lépe vysvětlit nesvedu (a na Vaší poslední repliku bych mohl napsat jen to samé, co jsem psal dosud).

Hezký večer všem.

Libor Stejskal
03. 08. 2011 | 18:24

Bárta napsal(a):

Pane Stejskale,
i Vám hezký večer.
Ano, některé věci se nedají vysvětlit, to je zřejmé.
03. 08. 2011 | 18:29

žena napsal(a):

zdenekb

Souhlasím. Jen si teď představuju, jak by se řeklo jihoafrickému bělochovi, aby to bylo politicky korektní. Evropojihoafričan? A co když měl prapředky ze Sibiře?
03. 08. 2011 | 18:32

Sutech napsal(a):

to: ivan tomek
S mojí analogií ventilu se to má takto, je lepší, když si člověk jednou začas ponadává, samozřejmě že dost politicky nekorektně, když se stále zvyšuje tlak na to co je v současnosti politicky korektní, tím že se přidává tabuizovaných témat a slov, už, zejména je-li v nějaké významné funkci, veřejně postěžovat, nebo to i nějak řešit, protože by to mohlo být použito proti němu, tedy nic neřekne drží to v sobě a tím ovlivňuje, neptejte se mne přesně jak své okolí a tím v nich taktéž roste tlak a oni taktéž si nemůžou pořádně postěžovat, prtože ta témata jsou tabu. A tím tlak roste a nikdo s tím nic neděláprotože navenek nejsou viditelné žádné projevy, ovšem potom máme, jak se říká oheň na střeše, protože se všechno uvolní naráz, stejně jako při explozi kotle.

Ovšem on se i výraz politická korektnost mění, má jiný obsah, který záleží na aktuální systému a tom, která část společnosti je u moci.
03. 08. 2011 | 18:33

dymak napsal(a):

pane pehe k politicke korektnosti - nejde o to aby se verejne pouzivali urazky, ale aby se verejne rekla pravda, tzn. ze existuji kultury jejichz clenove se nechteji zaclenovat a ridit kulturou zeme do ktere se dobrovolne nastehovali. Presto ze to leta nefunguje nikde na svete, politici dale umoznuji imigracni politikou temto lidem nicit kulturu a hodnoty "hostitelske zeme" a navic tvrdi ze to obohacuje. Je to pokrytectvi a pitomost.
03. 08. 2011 | 18:34

Mracus Agrippa napsal(a):

JaS:
ale taky taktiku a spojenectví. Především blízký východ je velice nevyzpytatelný a nemůžete říct o jordánském nebo saudsko arabském králi, že jsou to špinaví chovatelé koz a velbloudů. Osobně si ze stejných důvodů myslím, že je velká chyba nepřijetí Turecka do EU.
03. 08. 2011 | 18:34

zdenekb napsal(a):

žena:

Co takhle "jihoafrický běloch"?!? :o) Nebo Jihoafričan bílé pleti. Nebo jen bílý Jihoafričan... S těmi sibiřskými předky to trochu komplikujete. Ale pak je to Jihopraprasibifričan.
03. 08. 2011 | 19:19

Petr Havelka napsal(a):

Věnujte prosím pozornost tomuto videu od mého oblíbeného autaora.

http://www.youtube.com/user/8080256256

Podle mého JE politicky korektní. Především je věcný. Před mnohými zdejšími korektníky by neobstál.
03. 08. 2011 | 19:25

GLUM-II napsal(a):

To jste nám to tedy natřel pane Pehe. Vy a vám podobní možná nemáte problém s politickou korektností ale obávám se, že hodně lidí po celé Evropě má problémy kvůli vám a vám podobným. Být vámi, tak bych se jim jednoho dne nechtěl dostat do rukou.
03. 08. 2011 | 19:31

Rumcajs napsal(a):

Glume II, viděl jsem v kině tvého příbuzného Gluma I a musím říci, že jste si úžasně podobní po stránce intelektuální a fyzické. ODS takové Glumy upřímně, ale opravdu upřímně přeji.
03. 08. 2011 | 19:47

jepice napsal(a):

Vaše starosti na mou hlavu, ženo.
Já žádného bílého Afričana pocházejícího ze Sibiře neznám, ale i kdybych znala, pochybuju, že bych si lámala hlavu, jak ho nazvat. Nejspíš bych se řídila jeho občanstvím. A kdybych zjistila, že mu to označení z nějakého důvodu vadí, asi bych se zeptala, co by mu vyhovovalo víc.
Zeptat se - to je nejlepší recept na to, jak být korektní. Což mimochodem není neznámé slovo. Vždycky to znamenalo být slušný.
Slušnost se nedá nařídit. Ale jinak není k zahození. Pomáhá nám třídit lidi. Třeba když si vybíráme přátele.
03. 08. 2011 | 19:51

GLUM-II napsal(a):

Proboha Rumcajs, co to mělo být? Já ODS upřímně nesnáším, stejně tak nesnáším ČSSD, TOP 09, KDU-ČSL, Zelené a KSČM které ovšem asi při první příležitosti budu volit protože jsou to nepřátelé mých nepřátel a tak mi můžou prokázat laskavost a v případě lepšího volebního úspěchu ponížit ODS která to potřebuje jak koza drbání. VV jsou mi zatím nečitelní tak je neřeším. Já jsem tak trochu pro sebe víš Rumcajs a nesnáším si koho chci a je mi úplně jedno co si o tom Rumcajsové myslí.A nejvíc nesnáším politické korekčníky a multikulturalisty.
03. 08. 2011 | 20:22

stále rebel napsal(a):

Pro GLUM-II.
Cituji tě:
„ Vy a vám podobní možná nemáte problém s politickou korektností ale obávám se, že hodně lidí po celé Evropě má problémy kvůli vám a vám podobným. Být vámi, tak bych se jim jednoho dne nechtěl dostat do rukou.“

Můžeš být trochu konkrétnější?
Jde mi především o ty lidi, kteří mají problémy, kvůli panu Pehemu, to by mohlo být zajímavé, hlavně, jak jsi na to přišel, tvé myšlenkové pochody.
03. 08. 2011 | 20:37

GLUM-II napsal(a):

Pro stále rebel: Nemusím vám vysvětlovat nic.Divím se ale že vás to nenapadne samotného. V kostce.Politická korektnost způsobuje zejména omezování svobody slova (nic na tom nezmění lhaní pana Pehe že tomu tak není)a rozumí si velice dobře s prosazovateli multikulturalismu respektive tyto dvě věci jsou spolu přímo svázané.Prosazování multikulturalismu přináší obrovskému množství Evropanů dnes už přímo fatální následky.Do budoucna: pokud nebudou zpacifikováni nositelé politické korektnosti a mulikulturalismu, Evropa nepřežije. Myslím že dost pádný důvod, aby mi politická korektnost a multikulturalismus vadily.Jestli to někomu nevadí- jeho věc ale nebude mi poroučet že mi to nesmí vadit. A přesně toto se v dnešním světě děje.Šiřitelé politické korektnosti a multikulturalismu se snaží umlčet každého kdo s nimi nesouhlasí.
03. 08. 2011 | 20:58

GLUM-II napsal(a):

Pro jepice: Co píšete by bylo O.K. Ovšem zásadní rozdíl je, že korektnost (v běžném životě) není totéž co politická korektnost.To první je žádoucí to druhé je naprosto nežádoucí a škodlivé jako vše o co se otře politika.
03. 08. 2011 | 21:16

stále rebel napsal(a):

Pro GLUM-II.
Multi-kulti je na vině?
Kdo importoval do Evropy milióny imigrantů, otrokářství, koloniální politika a kapitalismus nebo Pehe? Pochybuji, že Pehe podporuje otrokářství, kolonialismus nebo kapitalismus, který stěhuje otroka tam, kde jej potřebuje.
03. 08. 2011 | 21:21

GLUM-II napsal(a):

stále rebel: Pana Pehe do toho nepleťte o toho nejde, já neříkám že on osobně tahá imigranty do Evropy na to není zas až tolik vlivná osoba - on je jen stoupenec politické korektnosti.Dnešní zaplavování Evropy, zejména muslimy nemá nic společného s tím o čem píšete (doba otrokářské společnosti).Imigranti z těch dob (jejich potomci) mi v Evropě nevadí, mě vadí zaplavování Evropy příslušníky nepřátelské kultury a náboženství v naší současnosti.
03. 08. 2011 | 21:31

vasja napsal(a):

Kdopak si to hraje na Rumcajse?
Levoun.
03. 08. 2011 | 21:50

stále rebel napsal(a):

Pro GLUM-II.
Pan Pehe nechce nic více než to, abychom se nechovali jako primitivové.
Chápu, že to může některým vadit.
03. 08. 2011 | 21:52

Žaden amok , ale Pravicový zmetek napsal(a):

http://www.antikapitalista.cz/Rozhovor_se_socialistou_zijicim_v_Norsku_o_masakru_na_ostrove_Utoya
03. 08. 2011 | 21:52

GLUM-II napsal(a):

Pro stále rebel. V tom případě udělal pan Pehe chybu v nadpisu a pak i v obsahu. Pokud mu jde jen o slušnost, měl článek nazvat Korektnost a v článku též mluvit jen o korektnosti. Nikoliv však o politické korektnosti. Jak už jsem napsal, výraz politická korektnost nemá se slušností nic společného.Naopak v těch dvou slovech je koncentrováno vše negativní. Já nemůžu zato, že mocní se rozhodli zprofanovat toto slovní spojení.
03. 08. 2011 | 22:02

mulťáci patří do regálu a ne do politiky napsal(a):

Pehe opět ve skvělé formě politicky korektního zakrývače skutečnosti.

Kolik pak peněz už stálo to politicky korektní běsnění státního poplatníka?

A jaký je výsledek za vynaložené peníze? Žádný. Vyletěly oknem na různé pochybné "politicky korektní" projekty. S výjimkou jednoho a to vzniku FTYDEPE. Speciálního jazyka na oblbnutí nebo aspoň zmatení většinové populace.

Klasická levárna. Tak co přijde od politických koreťáků dalšího?

Třeba si političtí korekťáci řeknou, že je nutné odstranit diskriminaci všech "testosteronovými" muži a tak "agresivní" muže přejmenují na ženatky.

Nebo slabé "děti" ochrání novým pojmem "předlidi".

Jak pomoci člověku, aby se zbavil strachu ze smrti? Politický korektní filuta určitě ví jak na to - nehezké slovo "smrt" se nahradí "druhým důchodem".

A na to vše se roztočí zase tolik peněz. Už, aby Vám to posvícení skončilo.

Přesto musím přiznat, že obhajobu politické korektnosti Pehe vůbec nedomyslel. Ještě lépe by se totiž mohl tetelit blahem, když by takový Romák na česky politickou otázku (z řady otázek o české národní identitě) Kdo je nyní prezidentem České republiky - položenou z úst úředníka na udržení českého povědomí u nečeského obyvatelstva - odpověděl se silným přízvukem : "Dežo?"
03. 08. 2011 | 22:04

Petr Havelka napsal(a):

Je pro mne smutné, že jsem se za dvě hodiny nedočkal reakce na video, které "vkpstceů zhodnotilo současný multikulturarismus.

Skutečně nevím co více mohu pro tuto diskuzi udělat.

Podle mého se současný MK zvrhl ve směs společenského nalhávání, pokrytectví a také v "příživu" různých přisátých organizací, které si ze současného stavu udělaly svůj rybníček.

Pan Stejskal má pravdu v tom, že v běžném společenském "provozu" by se nemělo řešit pohlaví, "rasa", sexuální orientace, vyznání ...

To ovšem neznamená, že do toho "pytlíku" naházím problémy, které současný islám představuje pro onoho pověstného "běžného" obyvatele Evropy. Evropa (tedy především západní) se drží tolerance, kterou tu máme po 2.SVv, byla draze vykoupena právě tou válkou. Tolerance je postavena na tom vykoupení stálo miliony lidských životů, tolerance jsou také pravidla a hodnoty které se až úzkostlivě ctí a dodržují. TZN že, žádné náboženství si "neukrajuje" z demokratických svobod, že žádné náboženství není nad státem.
03. 08. 2011 | 22:05

Sutech napsal(a):

to: GLUM-II souhlasím s vámi. Nevadilo by mi, kdby se sem sem tam dostal nějaký ten odborník za lepší prací, ale příliv nevzdělaných mas je pro nás velmi nebezpečný, měl by být vyhlášen stop stav, stejně tak i dalšímu rozšiřování EU, možná ještě část balkánu, ale pro toto století konec, mělo by následovat zvedání úrvně jednotlivých zemí uvnitř unie.
03. 08. 2011 | 22:05

Petr Havelka napsal(a):

Oprava první věty v kostce
03. 08. 2011 | 22:06

MH napsal(a):

P. Pehe nám jen vnucuje názor, že doplňkem politické korektnosti je politická nekorektnost.
03. 08. 2011 | 23:14

Ivoš napsal(a):

Dobrý den,
celý vesmír je řízen pravděpodobností. Dáte li určitý úkol bílému, žlutému, černému a Romovi, každý jej splní jinak a v jiném čase. Provedete-li statistické vyhodnocení z většího počtu vzorků, vyjde Vám, že máte-li například firmu a hledáte zaměstnance, má smysl zaměstnávat převážně bílé a žluté, jinak zkrachujete. To je prostě matematický fakt, který je překrýván fásádou politické korektnosti.
03. 08. 2011 | 23:18

dildo napsal(a):

ad Pehe
Temná sedlina (příště napište ssedlina, je to podle Magdaleny Dobromily Rettigové a dělá to větší efekt), Václav Klaus, negři, cikáni a holocaust. Autora to tak vytočilo,že píše ztěžuje, kde má být stěžuje. Politicky korektní Ústav pro jazyk český to ale brzo napraví k plné spokojenosti pánů Pehe.

Všechny floskule a čarodějnická abrakadabra na které je si pan Pehe schopen vzpomenout nic nemění na faktu, že PC deformuje a v mnoha oblastech prostě likviduje sebereflexi společnosti.
Bez sebereflexe nemá společnost šanci na adaptaci a tedy na přežití.

BTW, ty NGO's a spojená sběř jsou opravdu, ale opravdu "nikým nevolené". Howgh.
03. 08. 2011 | 23:27

Karel napsal(a):

Sovy prostě nejsou tím, čím se zdají být.
Jestliže se Cikáni v roce 1971 na nějakém sjezdu rozhodli, že jsou vlastně Romové, pak je možné, že nastoupený trend se zalíbí třeba Mongolům, kteří dojdou k závěru, že jsou vlastně také něco jiného.
Je tedy politická korektnost v mnoha případech jen zamlčování skutečného stavu jenom proto, že se to zkrátka z nějakého důvodu někomu nelíbí? Dojdou věci tak daleko, že Máchovu prózu Cikáni budou nakladatelé vydávat s nově odhlasovaným názvem Romové?
03. 08. 2011 | 23:38

pepa napsal(a):

politická korektnost je vlastně to samý jako zakázaný témata za katolíků atd. jen prostě další forma propagandistickýho karabáče v něčích rukách. a to je dost nechutný.
normálně slušnej člověk ví, kde mez (úcta) jaksi přirozeně. nepotřebuje karabáč, kterej mu bude vnucovat co je správný kde říkat.
navíc úcta, respekt "korektnost" se zasluhuje, ne vyžaduje
nazdar
03. 08. 2011 | 23:55

Iktus napsal(a):

Karel

Je zvláštní, že na změnách jmen trvají zejména ti, kteří své původní jméno nějak prošustrovali. Třeba Barma, která se chce za každou cenu jmenovat Myanmar. S Kambodžou jsme také zažili různé komické obraty. Po dvou milionech lidí umlácených motykami.

Jistě je každého věc, jak SI chce říkat. Pokud si zapomenutý zpěvák Prince chtěl nejdříve říkat Idol a pak slevil na Umělce dříve známého jako Prince, byl to jen hloupý marketingový tah, který ho pomohl pohřbít. Žádná škoda.
Pokud si Cat Stevens z ideologických důvodů začal říkat Yusuf Islam, také to nikoho nebolí, neboť jeho zoufale nudnou a stereotypní hudbu stejně nikdo nevydrží poslouchat.

A i když zastánci PC budou s pokyvováním hlavou opakovat Mumbáí, Mumbáí, stejně budeme koukat na filmy z Bollywoodu a pít Bombay Sapphire.
Tak tomu říkáme MY, naším jazykem, do kterého ať nám laskavě nikdo nekecá. Koneckonců pořád ještě říkáme Kobenhavnu Kodaň, aniž by to vyvolávalo v EU třenice.

Pokud někdo byl pět století pro zdejší domorodce cikánem, může si začít říkat Poupátko růžové a svolat mezinárodní konferenci sobě rovných, kteří to odhlasují. Čeština ale zůstane dál nehoblovaná a upřímná.
04. 08. 2011 | 00:01

ivan tomek napsal(a):

Sutech:

Pisete, ze si clovek nemuze zanadavat protoze nektera temata jsou tabu. Ja to tak nevidim a kdyby to ode mne nekdo chtel, neprijal bych to. Naopak - jestli mate neco duleziteho co byste nekomu chtel sdelit, udelejte to, stoji-li to za to. Souhlasim tedy s vami do te miry, ze svobodu omezenou formami slusneho vzajemneho chovani si musime nejen chranit, ale i kultivovat.

Jinak vidim PC proste jako ohled na ostatni a tak treba nerikam nekomu treba 'teplous' (jak tu nekdo poznamenal). Ja bych nebyl rad, kdyby mi nekdo rikal 'Cechoun' nebo co a protoze vim, ze jsou mozna nejake veci ktere bych nerad slysel od jinych, snazim se nerikat lidem veci kteri oni asi neradi slysi sami a to co jim rikam se snazim podle toho formulovat.

Mimochodem, nemyslim, ze PC je nejaky objev nove zvrhle doby - slusni lide se chovali PC od nepameti. Jen to ted dostalo jmeno a nekdo si to mylne vyklada jako omezovani osobni svobody.
04. 08. 2011 | 00:03

honolulu napsal(a):

Pane Vandal,
jste cestny clovek. Mate srdce lva a bystry pohled eagla. Vy by jste si zaslouzil nosit nick Marcus (Vispanius) Agrippa daleko vice nez ten, kdo ho nosi omylem. Jeho zpusob mysleni je neslucitelny s jeho nickem.
To je velka psychologicka zahada, ktera je nerozresitelna.
Taha to oci.

POZOR ! Nick "slapka" je Tencokyda Hnuj - archivar - (klobaska)co reknete je registrovano a je to udavac. Posledni dobou je mentalni mrtvola. Karel Kubert ho znicil. Nevim, kde jsou Strakonice, ale dostanu-li se tam nekdy, tak ma ode me flasku Burgundy.

Politicka korektnost je odporna vec, stejne jako netaktnost.
Obhajci politicke korektnosti to zamenuji, aby dominovali co se smi a co ne.
Stujte pri svobode slova, myslenek a demokracie.
04. 08. 2011 | 00:05

Sutech napsal(a):

to: ivan tomek
Problém není v tom to někomu říct, problém je v tom, že to co řeknete se může donést, třeba i zdeformované, k uším někoho, komu to nebylo určeno a ten to může právě pod zášťitou politické korektnosti použít proti vám, což vás může ve finále zničit.
A známe naše média, schopná z feny dostat koťata, jestli byste to řekl v živém přenosu a myslel si, že takto nemůže to důležité poselství být zdeformováno, je to možné, následnými komentáři ve studiu.
Další kapitolou samou pro sebe je že když chcete po nějaké menšinové skupině obyvatel a je jedno jakou má barvu, nebo odkud je, aby se chovala tak aby většinu neomezovala, mnoho z lidí vás právě pod záštitou politické korektnosti nazve rasistou a bude na vás ukazovat pomalu jako na antikrista.
Tolerance? Ano, ale jen v patřičných mezích a nelze kohokoliv stále omlouvat.
Jinak, jestli vy za PC považujete to, že berete ohled na druhé lidi, já tomu říkám prostě slušné chování.
04. 08. 2011 | 00:28

resl napsal(a):

Protože jsme méně kulturně vyspělý národ, kde léta vládli primitivové, nevíme co to korektnost je, nerozumíme tomu, tak řevem o pravdě se chceme předvést,jako ti "co na srdci, to na jazyku." Až bude většina z nás korektní, přestane nám vypadávat sláma z bot a nebudeme se takovou samozřejmostí zabývat.
04. 08. 2011 | 04:17

jepice napsal(a):

Petře Havelko, souhlasím s vámi, že tolerance k jinakosti se stává sebevražednou, jakmile jde o jinakost, která programově útočí na základní hodnoty, na kterých je postavena evropská společnost, například právě na toleranci.
Ale to je námět na jiný hovor. S politickou korektností to souvisí jen volně, a to tím, že si ji mnozí pletou s multikulturalismem.
Multikulturalismus je pěkná idea, která ovšem jako každý idealismus naráží na realitu. Konkrétně na to, že ne každá kultura, která infiltruje do Evropy, má na takto koncipovaném soužití zájem.
04. 08. 2011 | 07:16

Terry napsal(a):

to zdenekb (03. 08. 2011 | 16:22):

Obávám se, že programově korektní "většina" to "vidí" spíš takto (skutečná událost z roku 1994, kdy byl ministrem vnitra mladý Ruml a prezidentem "humanista" Havel a kdy se uplatňoval státní "nový přístup" k "Romům"):

Známý vypovídal na policii v případu, kdy ho skupina Cikánů okradla (mj. v té době městský rozhlas vysílal varovná hlášení, aby si občané dávali pozor na své osobní věci, že se v určitých místech města pohybují skupinky "snědých spoluobčanů").

Když si známý před podpisem četl policistou zapsanou výpověď, zjistil, že policista svévolně (!!) změnil všechny výrazy "Cikán" a "Cikáni" na "Rom" a Romové".

Když tyto svévolné (protiprávní!!) změny výpovědi známý napadl, policista ho prosil, aby to tak mohl nechat, protože kdyby zapsal "Cikán", hrozil by mu vyhazov od policie.

Známý s tím ale nesouhlasil, a tak policista přepsal celou několikastránkovou výpověď (tehdy ještě na psacím stroji!) a za každý (!!) výraz "Cikán" zapsal do závorky formulaci "na výslovnou žádost vypovídajícího".

Komické?

NE! NORMÁLNÍ!!!

"Máme přece demokracii, ne, vole?!"

Nebo pseudodemokracii?
04. 08. 2011 | 07:28

jepice napsal(a):

Pro ty, co mají dojem, že je politická korektnost omezuje ve vyslovování pravdy:
Máte pocit, že když o někom oprávněně napíšete, že je zloděj, budete mít víc pravdu, když ho nazvete negrem, než když o něm napíšete, že je černý Američan, Senegalec, Maor?
Jde o to, že tím hanlivým označením urážíte všechny černé, a hlavně ty, co žádní zloději nejsou.
04. 08. 2011 | 07:33

žena napsal(a):

Dobrý den, pane Stejskale,

jen ještě k té pozitivní diskriminaci. Soudím tak především na základě existence Agentury pro začleňování Romů.

http://romove.radio.cz/cz/clanek/22968
--------------------------------------
jepice
"Vaše starosti na mou hlavu, ženo."

Za tuhle větu Vám srdečně děkuju. Jsem moc ráda, že jste to napsala. Jsem žena a přesně tohle si říkám, když je feminizovaná hymna...

Snažím se vždy mluvit a jednat slušně. A sdělí-li mi někdo, že mu mám říkat nějak jinak, pak mu tak říkám. Politickou korektnost považuju za zástupný "problém". A jak už jsem uvedla ve svém prvním vstupu, politická korektnost mi nevadí.
04. 08. 2011 | 07:36

jepice napsal(a):

No vida: mezitím to Terry krásně potvrdil svým příkladem: na míře pravdivosti výpovědi na policii a jejím účinku se nic nezměnilo ani potom, co vypovídající trval na označení "cikán" a donutil policistu k přepsání protokolu.
04. 08. 2011 | 07:42

Rejpal napsal(a):

Autor blogu se ptá, komu vadí politická korektnost a uvádí i některé definice politické korektnosti.

Mně určitě takto definovaná politická korektnost nevadí. Považuji ji za významný faktor pro skutečné osvobození člověka z "kolektivní závislosti" (příkladně na vůdci smečky, otrokáři, kastě).

Každý svobodný člověk se sám za sebe rozhoduje kde, proč a jak žít, komu věřit, jakou budoucnost připravit svým potomkům atd.

Proto považuji politickou korektnost i za osvobození člověka z "národoveckých temnot". Žádný "národ" ani "rasa" nebo "kasta" není homogenní a nelze jí jako celku přisuzovat jakékoliv dobré či špatné vlastnosti.

Pochopitelně, že i přes uznání "politické korektnosti" nemám zájem na přihlouplém "politickém korigování" obecně používaných pojmů, třeba v české lidové písni o cikánce.
04. 08. 2011 | 07:44

žena napsal(a):

zdenekb

Díky. :-) Uvedla jsem to tu kvůli tomu, jak Majka psala o používání Afroameričan místo černoch.
-----------------------
jepice
"Máte pocit, že když o někom oprávněně napíšete, že je zloděj, budete mít víc pravdu, když ho nazvete negrem, než když o něm napíšete, že je černý Američan, Senegalec, Maor?
Jde o to, že tím hanlivým označením urážíte všechny černé, a hlavně ty, co žádní zloději nejsou."

Podle mě by se mělo uvést zlodějovo jméno, nikoliv že je černý Američan - ani to není politicky korektní. Souhlasím s tím, co k tomuto napsal pan Stejskal 03. 08. 2011 | 17:56
04. 08. 2011 | 07:59

šlapka napsal(a):

Romka
Stíny biotopu iracionální nad územím, v katatrální mapě vyznačeném jako "jiné" sní,
ve vzdálenosi cca4 kilometry na západ Slunce zachází za obzor.
Marně hledám touto částí zemského otáčení kolem své osy Romku nevěrnou,
zdá se mi, že nebude již nikdy mou.

Ref.:
Romko ty krásná, Romko poněkud menšího vzrůstu,
srdíčko ti má vysoce difefencovaná emoce nespoutala.
Jiného ted´ mámí poněkud tmavší oči tvé,
které se mi zdály být tak upřímné.
Až v ohni tábora se barva tvého vlasu posune směrem k ultrafialové části spektra
a houslí tesklivý ozve se hlas.
Vzpomen´si, Romko,že mé emoce byly vysoce diferencované - a to ve vnímání tebe,
takové emoce už nikdo směrem k tobě nevyjádří.

Zmámila jsi můj komplexní systém, který je podle Junga složen z percepce, racia, afektů a intuice, klid mu vrátit nemůžeš,
vše, co řekla ústa tvá změnilo se v chybný hodnotící soud.
Dříve,než se Země opět pootočí kolem své osy, tvůj tábor zmizí v dál,
proč´s neřekla bych se bál tvých vysoce diferencovaných pozitivních emocí.
(Ref.)

Pane rejpal, to je náhodou tuze pěkná písnička.
Ale přiznám se - a to bez mučení, že se s děvčaty občas netrefíme do taktu.

Spánemb´hy, pane rejpal.
04. 08. 2011 | 08:06

Nemo33 napsal(a):

Pane Pehe proč vyznaváte fašismus ?????
Pozitivní diskriminace=jiný název pro rasismus.Proč mě okradáte,proč mě diskriminujete ?????
Vy ubožáku neznáte ani ústavu ???Nikdo nesmí být diskriminovaný !!!
Proč mám financovat neviditelné, když nemám právo vědět kolik jich je.
A jaké jsou vysledky miliard vyhozených do vzduchu.
Bezdomovci vám nevadí ale budete bojovat za práva cizinců, co jich tu bylo v roce 1945 600 lidí.Teď 300 000 - 90% nezaměstnaných.Prosím živte si je sám a neotravujte slušné lidi.Vy byste měl být tak nanejvýš v taboře nucených prací.Tam patříte se svými nebezpečnýma myšlenkami !!
04. 08. 2011 | 08:14

Majka napsal(a):

Žena. "uvést zlodějovo jméno": pokud vím, v reportážích ze soudního řízení se jména uvádí.
rejpal: Pochopitelně, že i přes uznání "politické korektnosti" nemám zájem na přihlouplém "politickém korigování" obecně používaných pojmů, třeba v české lidové písni o cikánce. - Nikdo to nedělá a pokud vím, nikdo o tom neuvažuje.
Byla tady zmínka o karikaturách Mohameda. No a co třeba nějaké zlovolné karikatury Ježíše? V našem městě se stalo, že jeden člověk na své zahradě umístil záchodovou mísu a do ní dal kříž, na kterém byl ukřižovaný kostlivec. Na svůj dům pak dal nápis "Nezapomeňte,že Husa upálili katolíci." A to tak, že nápis i ty artefakty bylo vidět z ulice. No a protože se to věřícím nelíbilo, byl donucen ten kříž odstranit. Obránci svobody slova se neozvali.
04. 08. 2011 | 08:33

t... napsal(a):

šlapka:

:-)

?
04. 08. 2011 | 08:44

žena napsal(a):

Majka

Reagovala jsem na to, co napsala jepice:
"Máte pocit, že když o někom oprávněně napíšete, že je zloděj, budete mít víc pravdu, když ho nazvete negrem, než když o něm napíšete, že je černý Američan, Senegalec, Maor?"
Jak vidíte, jepice nepíše, že by se mělo uvést jen zlodějovo jméno.

Píšete:
"..nemám zájem na přihlouplém "politickém korigování" obecně používaných pojmů, třeba v české lidové písni o cikánce. - Nikdo to nedělá a pokud vím, nikdo o tom neuvažuje."
Ale uvažoval - úpravu Kocoura Mikeše požadovalo Romské sdružení Roma Realia.

A jak se stavíte k feminizaci rakouské hymny?
http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/rasismus-v-cesku/casti-romu-se-nelibi-kocour-mikes-lada-pry-byl-rasista_165465.html
04. 08. 2011 | 08:49

stále rebel napsal(a):

Pro GLUM-II.
Na mou otázku jsi mi neodpověděl, nicméně jsi mi dost prozradil o sobě. Nemohu konkretizovat, cenzor nemá rád, korektní by to bylo, ale ta cenzúúra.

Ještě jedna otázka pro pravé „intelektuály“ a anti-muslimy.

Víš, která naše strana prosazuje začlenění Turecka do EU?
Nebude tě napínat, je to ODS a možná právě proto, aby až se desítky milionů muslimů budou pohybovat volně po EU a budou problémy, tak mohla hrát na strunu rasismu a ovládat jedince, jako jsi ty.

Tady to máš přímo od odesáků

„Premiér Mirek Topolánek se dnes v rámci prvního dne oficiální návštěvy Turecka setkal s předsedou vlády Turecké republiky Recepem Tayyipem Erdoganem a také s ministrem zahraničních věcí A. Babacanem, který je hlavním vyjednavačem pro vstup
Turecka do Unie. Český předseda vlády vyjádřil vstupu Turecké republiky do EU jednoznačnou podporu.“

http://ods-brandys.net/index.php/archiv-clanku/41-rijen-2008/72-premier-v-ankae-podpoil-vstup-turecka-do-evropske-unie

Němci mají doma asi 3,5 milionů Turků a nadšeni moc nejsou
04. 08. 2011 | 09:11

Majka napsal(a):

Žena:

"zlodějovo jméno" - já jsem to pochopila tak, že máte za to, že uvádění zlodějova jména je politicky nekorektní.

Mikeš: nějaké JEDNO bezvýznamné sdružení o tom uvažovalo, ale ne kvůli slovu cikán, ale kvůli celému kontextu, ve kterém je "cikánství" uváděno jakožto synonymum ke zlodějství. Jiná romská sdružení se ale k názoru toho prvního vyjádřila negativně, čímž by celá věc mohla zhasnout, kdyby se toho nechytili novináři a nespustili povyk , že "nám chtějí zakázat Mikeše".

Jinak nabízím k úvaze toto: Dejme tomu, že by se v rakouských a německých školách četla knížka, ve které by byla tato pasáž: "Do obchodního domu přišla skupina turistů. Když odešli, zjistili prodavači, že se ztratilo hodně parfémů, triček, dámských kalhotek a jiného zboží. Milé děti, ti lidé byli Češi." A hotovo, žádné další vysvětlení, český původ těch turistů by dostatečně vysvětloval, proč se to zboží ztratilo.
Navrhuji k úvaze, jak bychom se dívali na to, že rakouské a německé děti tohle čtou.

Ale já jsem měla na mysli písničku Cikánko ty krásná, kterou, pokud vím, opravdu nikdo korigovat nechtěl.

Co se týká feminisace rakouské hymny, je mi to úplně, ale úplně a naprosto jedno. Maximálně si řeknu - Vždyť je to vlastně pravda. Vlast má syny a dcery, proč by se mělo v hymně mluvit jenom o synech? Divím se, že někomu vadí, že tam ty dcery daly.
04. 08. 2011 | 09:13

šlapka napsal(a):

t...
Na papírek pohozený v pavilonu opic zareaguji kvečeru, pane t...
Mějte se.
04. 08. 2011 | 09:18

žena napsal(a):

Majka
Toto je uvedeno v odkazu, který jsem dala:
"Romské sdružení Roma Realia dnes poslalo protestní dopis na ministerstvo školství. Romové žádají, aby se nesměla jako učební pomůcka používat kniha Josefa Lady Mikeš, protože v ní kocourkovi ublížili "cikáni". Jiná romská sdružení považují návrh za "úsměvný.""

Takže o tom nejen uvažovali, i jednali. A podle Vás o tom neměli novináři psát?
Romské sdružení Roma Realia označit jako "JEDNO bezvýznamné sdružení" asi není příliš politicky korektní. Možná, že je v tom sdružení více lidí, než bylo těch, kteří si v nemocnici stěžovali na oslovení babi nebo dědo, které vedlo k zákazu, aby sestry staré pacienty takto oslovovaly.

O tom, že Češi v Rakousku kradou, se už několikrát mluvilo ve TV zprávách. A bylo mi stydno. Jenže je-li to pravda, pak proč by se o tom nemělo psát?

A k rakouské hymně píšete "Divím se, že někomu vadí, že tam ty dcery daly."
Já se zase divím, že taková změna byla provedena.
04. 08. 2011 | 09:37

Majka napsal(a):

Mikeš: Skupina Romů napsala dopis, jiné skupiny Romů to pokládaly za úsměvné. To-je-všechno. Novináři o tom sice psát mohli, ale nemuseli z toho udělat nafouknutou aféru. A vy tomu také přikládáte zbytečně velký význam. Nic se nestalo a nic nehrozilo. Všelijakých dopisů s různými návrhy jistě chodí na ministerstva stovky a nikdo o tom ani neví. Mně by víc vadilo, kdyby se dopisy s návrhy na ministerstva nesměly posílat, než to, že tam někdo pošle nějaký praštěný.

O tom, že "Češi" kradou se sice psát může, nicméně kdyby se o tom učily rakouské děti ve škole, bude mi to vadit. Vám ne?

Co vám tedy vadí na té rakouské hymně? (Kromě toho že by rakouské feministky měly pomáhat dětem v Somálsku.)
04. 08. 2011 | 10:30

žena napsal(a):

Majka
"Všelijakých dopisů s různými návrhy jistě chodí na ministerstva stovky a nikdo o tom ani neví. Mně by víc vadilo, kdyby se dopisy s návrhy na ministerstva nesměly posílat, než to, že tam někdo pošle nějaký praštěný."

Nevím, jaké a kolik dopisů chodí na ministerstvo. Takže ministerští pracovníci rozhodují o tom, co je a co není politicky korektní. A co už je praštěné? Dopis skupiny Romů s výhradami ke Koucouru Mikešovi? Vždyť je to obdobné jako když by se o tom, že Češi kradou, učily děti v rakouské škole.

Co se týká feminizace hymny v Rakousku mi vadí nastavení priorit. Jsem-li feministka, budu se snažit opravdu hájit lidská práva a pomáhat ženám. A to prakticky, nejen pouze teoretizováním. Štve mě, že naše stínová ministryně "jásala" nad feminizací rakouské hymny a že Gender Studies jsou finančně podporovány i z peněz daňových poplatníků. Podle mě by tyto finance měl dostávat Člověk v tísni (a vůbec mi nevadí, že nemá v názvu Člověk a člověkyně a člověčátko v tísni).
04. 08. 2011 | 10:51

Majka napsal(a):

Ženo, není mi jasné, jak jste na základě předchozího došla k názoru, že "ministerští pracovníci rozhodují o tom, co je a co není politicky korektní."
Já jsem se vám snažila sdělit, že dopis s nějakým námětem může na ministerstvo poslat každý. Novináři se o některém z těch dopisů mohou dovědět a udělat z něj mediální aféru. A na základě té mediální aféry pak vznikne panika a la "Romové nám chtějí zakázat kocourka Mikeše", tedy vznikne nějaký závěr, který neodpovídá významu původního podnětu.
Zkusím to přiblížit na jiném příkladu. Dejme tomu, že by někoho napadlo vytvořit občanské sdružení Na obranu Kocoura Mikeše. Toto sdružení by poslalo na ministerstvo dopis, kde by žádalo, aby kniha o kocouru Mikešovi byla vyhlášena za posvátnou a její posvátnost aby byla zakotvena v ústavě.
Tento dopis by skončil patrně na stole nějakého tajemníka, který by odpověděl v tom smyslu, že ministerstvo děkuje za podnět, ale podobná záležitost není na pořadu dne. Čímž by mohlo skončit, pokud by se o tom nedověděl nějaký novinář, který právě nemá o čem psát. Takže by o tom napsal článek s titulkem Skupina občanů žádá prohlášení knihy o kocouru Mikešovi za posvátnou.
Článek by pak převzaly zahraniční noviny, ale opatřili by ji titulkem Češi žádají prohlášení knihy o kocouru Mikešovi za posvátnou.
Načež by se o tom rozběhla veliká diskuse, kdekdo by se k tomu chtěl vyjádřit a stránky novin by pak plnila událost, která je ve skutečnosti bezvýznamná.
Tím chci říct, že události "Jedno občanské sdružení mělo námitky proti jisté pasáži v knize" není totéž, jako událost "Oni nám chtěli to knihu zakázat".

"Vždyť je to obdobné jako když by se o tom, že Češi kradou, učily děti v rakouské škole." - tak to jsem se snažila říct.

Vám vadí, že všechny peníze nedostane Člověk v tísni, jiným lidem zase vadí, že Člověk v tísni vůbec nějaké peníze dostává, protože myslí, že by se měly dát našim bezdomovcům.

Nevím, jaké informace máte o činnosti rakouských feministek a o jejich prioritách. Já tedy žádné. Možná, že té hymně věnovali zlomek svého času, možná, že daleko více času věnují jiným záležitostem, jenže my o tom nevíme. Ale myslím, že feministky se antifeministům nezalíbí, ať už dělají cokoliv.
04. 08. 2011 | 11:53

žena napsal(a):

Majka
"..Tento dopis by skončil patrně na stole nějakého tajemníka, který by odpověděl v tom smyslu, že ministerstvo děkuje za podnět, ale podobná záležitost není na pořadu dne."
Takže ministerský pracovník rozhodl.

Novináři o kauze Kocour Mikeš psali různě, diskutovalo se o tom, i zde byly blogy na toto téma. To mi připadá naprosto v pořádku.

"Člověk v tísni" lidem prakticky pomáhá, zatímco Gender Studies teoretizují. O tom, kolik kdo dostane ze státní kasy zase nějaký ministerský pracovník rozhodl.

O rakouských feministkách vím jen díky zfeminizované hymně. Výsledkem jejich snah je, že všude bude muset být nahrazen původní text hymny za nový. A to jistě bude stát nějaký peníz, který by se mohl smysluplněji vynaložit. O jejich prioritách svědčí právě ona hymna.

Píšete: "Ale myslím, že feministky se antifeministům nezalíbí, ať už dělají cokoliv."
S tím nesouhlasím. Jistě se nenajde nikdo, kdo by odsoudil feministku, která pomáhá ženám v Somálsku, Afganistánu...
04. 08. 2011 | 12:25

Majka napsal(a):

Ženo, o tom Mikešovi v podstatě tvrdíte to, co já. Kdekdo, kdo má ...ehm, přístup k počítači, cítil potřebu se k tomu vyjádřit. Nafouknutá bublina.
Záležitost s hymnou je nejspíš prioritou médií. Co to říká o prioritách feministek si pro nedostatek informací netroufám říct.

pokud se budou všechny feministky zabývat Afghanistánem nebo Somálskem, určitě jim někdo vyčte, že se nestarají o problémy doma.

U nás se státní symboly od roku 1918 změnily několikrát, proč by si Rakušani nemohli změnit slovo v hymně. Je to jejich věc a nám po tom nic není.
04. 08. 2011 | 13:16

žena napsal(a):

Majka

Máme svobodu slova, takže si může každý diskutovat s kým chce, kdy chce a o čem chce. Je to jeho svobodná volba.

Změna rakouské hymny byla provedena na základě požadavku rakouských feministek nikoliv médií. I o tom, co Rakušani dělají si můžeme povídat...

Píšete: "pokud se budou všechny feministky zabývat Afghanistánem nebo Somálskem, určitě jim někdo vyčte, že se nestarají o problémy doma."

Silně pochybuju, že by někdo z Česka vyčetl feministkám, že pomáhají v Afganistánu nebo Somálsku a nestarají se o problémy doma.
Žijeme v demokratické zemi, lidská práva máme zaručena ústavou, máme nezávislé soudy, ombudsmana, ženy jsou v Parlamentu, Senátu, máme europoslankyně, soudkyně, doktorky, vědkyně, programátorky, velvyslankyně...Máme rovné příležitosti, rovná práva a povinnosti.
Takže jaké máme u nás problémy?
04. 08. 2011 | 13:35

honolulu napsal(a):

Pane Pehe,
pan Nemo 33 (08:14) Vam dal poradne na zadek. Ted budete plakat nad Vasi vsemi uznanavanou nedokonalsti. On ma pravdu a Vy ne !

MYLITE se vsichni, kdyz si myslite, ze se rozdilne rasy castuji nadavkami. To by bylo nudne a primitivni. My si "pohlavkujeme" sebevedomovi. T.j. daleko zajimavejsi.

NA ZASMANI, pouceni a pobaveni :
Kdyz jsem pracoval v Africe, tak me jednou muj sef zavolal k mape a rekl : "Zde je zdroj vody a zde je pratelska (cerna) vesnice. Jed tam ! Projdi teren a vrat se s napadam, jak vodu dostat do vesnice. Oblast je bezpecna, do vesnice vsak NESMIS vztoupit. Zakazal to jejich Chief.

Po prijezdu na misto jsem odstavil terenni auto mezi vodou a vesnici a zacal hodnotit krajinu. Bylo tam mirove a krasne. Vsude byly policka na kterych pracovalo velke mnozstvi cernosek. Udivene me sledovaly.
Moje prace me zaujala a nepostrehl jsem, ze jsem na pokraji zakazane vesnice.

Leknuti, prekvapeni a sok tam na me cekal.
Dvou metrovy cerny bojovnik na me vybehl za velkeho jekotu, hulakani a rvani. Maval jeho zbranemi a dupal nohama. Naznacoval, ze mi urizne hlavu.
Pod vlivem paniky jsem se dal na utek k autu (i kdyz jsem byl take ozbrojen) ale zastavilo me dalsi prekvapeni.
Cernoch me nepronasledoval, ale odhodil zbrane, nahrbil se a zacal predvadet SLEPICI ci kure. Misto rvani a bojovnosti zacal kdakat jako slepice: "kokoko dak, kokoko dak" a ukazovat na me.

Na tuto scenu se divaly vsechny cernosky a jecely smichem. Teprve az cernoch ukazal sexualni vyhruzky, ze me znasilni jako SLEPICI tak, jsem pochopil o co jde.

MILUJI BLAZNOVINY ! Povolil jsem opasek od kalhot predklonil se a ukazal mu pred celou Afrikou muj nahy bily zadek.
Cernosky zacaly jecet, pistet a poskakovat. Jejich rev byl hrozny. Nikdy totiz nevideli bily zadek. Ve vesnici byl poplach. Tim jsem z bojovnika udelal verejne, homosexuala.

Aby zachranil svoji prestiz, tak zvedl odhozenou zbran (ostep) a hodil ho po me. Neucine na tu dalku. Zapnul jsem si uniformu, zlomil jsem ten jeho klacek (ostep) nasadil cast klacku k poklopci (naznacujic jeho "okrasu") a zacal jsem kokrhat jako kohout : "Kykyrykyky " A ukazoval jsem druhou rukou na cernocha. Jeceni cernosek bylo slyset urcite az do nebe. Musel jsem vsak ukoncit tuto blaznovinu. Popadl zbytek ostepu s kovovou nasadou a utikal tryskem k autu.
Rozbehl se na me totiz dav cernochu za obrovskeho jeceni.
(Potrebuji kafe pokracovani za chvili.)
04. 08. 2011 | 14:54

honolulu napsal(a):

Pokracovani 14:54.
Kdyz jsem se vratil z "pratelske kraje" a stanul jsem pred prisnym zrakem sveho sefa, tak aniz bych promluvil - ukazal na me prstem a zakricel : "Mlc, nerikej nic ! Chceme vsak vedet kam jsi schoval ty nakradene klacky". Takoveho jako jsi ty, jsme zde jeste nemeli".
Byl jsem obzalovan, ze jsem ukradl deset ostepu a jako nahradu moje firma musela zakoupit za moje necivilizovane, necitlive chovani polni naradi pro 1/2 vesnice. Muj nejvyssi sef (kamarad B.J. Vorstra) slzel smichem. Byl jsem vsak nepouzitelny pro praci na pripravovanem projektu a bylo rozhodnuto, ze bych mel pracovat v krajinach pro me bezpecnesich. Byl jsem proto odvelen do severni Botswany, mezi zouzel. (Lvi, tze-tze fly, hadi, sloni, atd. atd.) Oh, ta uleva !
Den pred odletem do Botswany jsem pridal k polnimu naradi urcenemu pro "pratelskou" vesnici balik ubrousku, toaletniho papiru, papirovych rucniku vsechno nalozeneho v Chilipeper.
Je mi utechou, ze jim dodnes svedi zadky.

Panove na mojich zivotnich zkusenosti jasne vidite, ze ruzne rasy mohou spolu snadno zit, ale jen kdyz ta nase umi dobre utikat. Omlouvam se za vsechny hrubky a musim koncit pro dnesek.
04. 08. 2011 | 15:45

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a nadávku obsahující příspěvek ("blbec"), neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
04. 08. 2011 | 15:55

Sutech napsal(a):

to: honolulu
Váše příhoda by byla dobrá do nějaké komedie.
04. 08. 2011 | 21:06

Mirka napsal(a):

Honolulu

podle toho, jak tu příhodu podáváte, tak bylo vaše chování naprosto nevhodné, hloupé a arogantní. No tak nějak k vám ale sedí. Jste typ člověka, který žije v zajetí bludu, totiž domnívá se, že pouze tak jak smýšlí a koná on, tak je to správné. A nehodlá respektovat, že někdo má názory a zvyky zcela jiné. Dokážete tak akorát vystrkovat na ostatní, kteří s vámi nesouhlasí, holý zadek. To fakt sedí. Líp jste se ani vykreslit nemohl. Vystihl jste svoji podstatu. Člověk bez schopnosti chápat. A jelikož nechápe, tak vystrkuje holý zadek. A potom se diví, že mu tam čas od času skončí něčí špičatá bota.
05. 08. 2011 | 13:14

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy