Limity ANO

05. 06. 2014 | 18:07
Přečteno 3914 krát
Bylo jen otázkou času, než se začnou objevovat v hnutí ANO Andreje Babiše první vážné problémy. Existují pro to dva zásadní důvody.

Už samotné označení „hnutí“ je v případě ANO zavádějící, protože tento politický experiment byl od počátku řízen a kontrolován Babišem takříkajíc shora. Babiš není jen předsedou ANO, ale také jeho faktickým vlastníkem. Ani jeho předsednický status není srovnatelný s touto pozicí v klasických politických stranách, kde si ji musí někdo vybojovat ve vnitrostranickém boji. Babiš je spíše vůdce.

Organizační struktury ANO jsou i více než půl roku po pro něj úspěšných volbách do Poslanecké sněmovny nejasné. Jen těžko bychom mohli v případě „babišovců“ mluvit o vnitrostranické demokracii a transparentních způsobech rozhodování.

Tato nejasnost vytváří postupně rostoucí pnutí. Na jedné straně je toto tzv. hnutí jen komparsem Babiše, takže když se miliardář ráno probudí s tím, že oproti liteře koaliční smlouvy chce požadovat znovuzavedení poplatků za pobyt v nemocnici nebo udržení druhého pilíře důchodové reformy, všechny ostatní osobnosti ANO bez odporu jen před veřejností hájí vůdcův nenovější rozmar.

Zároveň se ale Babiš neobklopil úplnými nickami. Svoje „hnutí“ budoval tak trochu jako hitparádu. Jenže ačkoliv skupina známých tváří okolo něj přilákala podporu veřejnosti, je těžké je kočírovat. Jejich loajalita k ANO není loajalitou k nějaké společné ideji či ideologii, je to jen loajalita k Babišovi, který je takříkajíc „vytáhl nahoru“.

Není proto divu, že se postupně objevily první spory mezi různými tvářemi ANO. Kupříkladu ministryně spravedlnosti Helena Válková se znesvářila se svojí první náměstkyní Hanou Marvanovou. Nezáleží přitom příliš na tom, kdo a proč je členem ANO, a kdo je s ním jen spojován. V politickém subjektu, v němž je členství, které známe z klasickým poltických stran, jen chimérou, na tom nezáleží.

Platí to i sporu mezi bývalým pražským primátorem za ODS Janem Kaslem a Radmilou Kleslovou o to, zda bude Kasl vést pražskou kandidátku ANO v komunálních volbách v případě, že na ní bude i Kleslová, která má dle jeho mínění problematickou politickou minulost. I když se předsednictvo ANO nakonec rozhodlo, že na kandidátce nebude ani Kasl, ani Kleslová, v podstatě celý požár hasil zase jen Babiš.

Ten pak prohlásil, že svého lídra pro pražskou kandidátku možná vybere ANO s pomocí ankety. Jinými slovy, bude jím ten, kdo se Pražanům bude nejvíc líbit. O nějakých ideových předpokladech či politické orientaci takového kandidáta jsme se nic nedozvěděli, což je pro populistické hnutí typické. Jde o to se zalíbit co největšímu počtu lidí, nikoliv o hájení srozumitelného programu.

Lze předpovědět, že způsob, jakým ANO funguje, povede k dalším problémům. Postrádá totiž potřebnou organizační a ideovou kohezi, a Babiš vše sám neuřídí. Česká veřejnost zatím ANO fandí, ale platí, co pravil jeden slavný americký politik: Můžete klamat svým počínáním některé lidi nějaký čas, některé dokonce po celý čas, ale nikdy ne všechny po celý čas.

ČRo Plus, 4.6.2014


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Petr. napsal(a):

Ať je to jak chce, tak zatím je ANO nejosvícenější politický subjekt v Česku.
Nebo se Vám snad líbí ČSSD řízené superpřáteli křišťálového Standy, Kalouskovo škrtací TOP09, KSČM s Grebeníčkovo pozadím, zpátečnické KDU ČSL opěvující Habsburské vrahy, ODS neoficiálně v čele s trojnásobným vysokoškolským studentem, absolventem té nejtěžší plzeňské a to pěkně po Leninsku, širokorozchodně, nebo snad Úsvit s nereálnými vizemi?
05. 06. 2014 | 18:26

zk napsal(a):

No a jeden slavný americký novinář a glosátor zase řekl, že "nikdo ještě nikdy nezkrachoval kvůli tomu, že by podcenil inteligenci širokých mas". Menckena zná Babiš podle všeho lépe než Lincolna.
05. 06. 2014 | 18:34

Petr Jihlava napsal(a):

Politolog Jiří Pehe má pravdu.S argumenty JP naprosto souhlasím.
Politický subjekt ANO je populistické hnutí jednoho muže.Lépe řečeno jednoho našeho oligarchy,který zbohatl v dobách pochybné privatizace.
05. 06. 2014 | 18:35

evix napsal(a):

On Babiš si to včera pěkně rozházel u jistých človíčků, když napsal, že Praha je daňový ráj....
JJ, to se nesmí poukazovat na ty, co neradi platí daně...to se může jen na na socky...Tím se asi pokladna ukradenými penězi nenaplní....žejo..

A co říkáte na pana Chomského? Není onen pán trochu drzý, když říká, že východoevropští disidenti nebyli ti nejutiskovanější? Vondovi se prý vztekem narovnala huba....
05. 06. 2014 | 18:36

Baba Jaga napsal(a):

Když holt nejsou lidi nebo pan Babiš nemá s výběrem příliš štěstí. Uvidíme, jak dopadne ANO v podzimních volbách - kolik získá primátorů a starostů ve velkých městech.
Co osvíceného asi na jejich hnutí vidí Petr? Pravda je, že je lidi volí- a to třeba u nás na lontu neutratili za PR asi nic (asi ani žádný leták jsme domů nedostali), natož aby tu někdo rozdával koblihy. Do našeh obecního zastupitelstva ale budou zřejmě kandidovat opět jen nezávislí na více seznamech.
05. 06. 2014 | 18:42

argun napsal(a):

Petr

"..zatím je ANO nejosvícenější politický subjekt v Česku.."

Gratuluju! Vyhrál jste hlavní cenu v soutěži o vtip roku. A babišáci na první prémii vyhrávají v závodě o cenu pro nejchytřejšího z pitomců. Zatím.
05. 06. 2014 | 18:42

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Babiš řídí stranu jako firmu, to snad už Babiš vysvětlil.
05. 06. 2014 | 18:54

češka napsal(a):

Vážený pane Pehe,
za cca 25 let se u moci vystřídala řada politických stran, které slovně prosazovaly různé idee, ve skutčnosti umožnily soukromým osobám obohacení ze státního majetku zaštítěním zdáním legality.
Lidská hloupost je velice pevný fundament, leč každý volič se jednou naštve.
Pan Babiš zahodil idee a slíbil selský rozum a obyčejné účetnictví. Přesvědčil své voliče a dostal na 4 roky vládu nad státními financemi.
Po 4 měsících jsou jeho voliči spokojeni.
Samozřejmě že ti potrefení se ozývají, kýhají velice hlasitě, zapomínajíce, že s hlasitostí jejich kýhání roste uspokojení daňových poplatníků.
Takže pane Pehe, pokračujte a nepřestávejte....
05. 06. 2014 | 19:05

Targus napsal(a):

To: stejskal

Co to tu zas je za bordel?
Kam zmizel článek o pláži Omaha?
05. 06. 2014 | 19:06

vico napsal(a):

Babišovo ANO v mnohém připomíná Putinovo Jednotné Rusko. ANO stejně jako Jednotné Rusko má potenciál v první fázi sehrát určitou pozitivní roli. Zlikvidovat svobodnou soutěž jednotlivých kmotrovských familií, udělat v tom korupčním bordelu nějaký pořádek a zlikvidovat zbytky zelinářsko-pinglovských kmotrů ve prospěch velkých hráčů, kteří umí cizí jazyky a mají kvalitní vzdělání.

Jenže co dál? ANO je projekt Velkého kobliháře a žádná politická strana s vnitřní demokratickou strukturou. Smůla je, že Velký koblihář nedisponuje zemním plynem, kterým by dokázal naplnit po okraj státní pokladnu a i mimo volební kampaň házet svým voličům pečené koblihy do huby.

Už to tu máme. Pučmidrát sice stále více přisypává své volební preference Koblihářovi, ale ten mezitím/a jak jinak/ kalouskovatí. Chce zavést zpět zdravotní poplatky, vrátit se k druhému důchodovému pilíři a opět se vrátit k jedné úrovni DPH...a škrtat a škrtat.

Maně si vzpomínám na jednu lidovou : Primáš, primáš, jsi náš, jsi náš, dokud hráš.

Dokud bude mít Koblihář na co fidlat, bude většinový příznivec třetích cest říkat ANO. Až struna/i ta čtvrtá/ praskne, řekne NE.
05. 06. 2014 | 19:11

Petr Jihlava napsal(a):

Češka napsala:
Pan Babiš zahodil idee a slíbil selský rozum a obyčejné účetnictví. Přesvědčil své voliče a dostal na 4 roky vládu nad státními financemi.Po 4 měsících jsou jeho voliči spokojeni.Konec citátu.
Pan Babiš před volbami i po volbách mimo jiné svým voličům a veřejnosti deklaroval,že druhý pilíř důchodové reformy schválený bývalou korupční Nečasovou vládou zruší.Jeho kritika byla také směrovaná na tzv.regulační poplatky ve zdravotnictví,které nic vlastně neregulují.
Čtyři měsíce od vzniku nové koaliční vlády,kde je pan Babiš ministrem financí svoje sliby dané voličům před volbami opouští.To ve svém textu (Limity ANO) především zmiňuje politolog Jiří Pehe:Tato nejasnost vytváří postupně rostoucí pnutí. Na jedné straně je toto tzv. hnutí jen komparsem Babiše, takže když se miliardář ráno probudí s tím, že oproti liteře koaliční smlouvy chce požadovat znovuzavedení poplatků za pobyt v nemocnici nebo udržení druhého pilíře důchodové reformy, všechny ostatní osobnosti ANO bez odporu jen před veřejností hájí vůdcův nenovější rozmar.

Jaké asi další své předvolební sliby a uzavřenou vládní koaliční dohodu během svého vládnutí Andrej Babiš zpochybní ?
05. 06. 2014 | 19:51

Joe Ratata napsal(a):

Jakou organizační stukturu má třeba taková strana bez Tradice Odpovědnosti a Prosperity?
Protičeský noblesní šlechtic a notorický lhář.
No a pak pár odsouzených, obviněných a vyšetřovaných.
05. 06. 2014 | 19:52

otazník napsal(a):

Joe Ratata,
Jakou organizační strukturu (podle vas stukturu) má třeba taková strana jako Úsvit přímé demokracie (do nedávna Úsvit přímé demokracie piTomia Okamůry}. ???
05. 06. 2014 | 20:06

Nostradamus napsal(a):

CSSD se pomalu ale ijste pod vedenim vzdy se chechtajiciho predsedy stava minulosti,

Dnes by ANO porazilo socany o 10 %. Za rok v dobe predcasnych voleb CSSD bude tapat na hranici 5%..Se Sobotkou pujde do rite.
05. 06. 2014 | 20:14

Aesop napsal(a):

Pane Pehe,

Abraham Lincoln taky napsal,...
"Je lépe mlčet a být považován za blázna, než promluvit a odstranit tak všechny pochyby" coz by jste si hlavne vy mel uvedomit..
A pak napsal,

"Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry."
05. 06. 2014 | 20:25

Jáchym napsal(a):

Evix.
A co říkáte na pana Chomského? Není onen pán trochu drzý, když říká, že východoevropští disidenti nebyli ti nejutiskovanější? Vondovi se prý vztekem narovnala huba....
05. 06. 2014 | 18:36
*************************************************************************
Jestli mohu doporučit, poslechněte si
VIDEOZÁZNAM Z BESEDY S CHOMSKYM:
https://www.youtube.com/watch?v=oGGOtkwJB3k&list=UUNJilYwx35Pt51JwMM03Efw

Někdy je dobré si udělat názor na na vlastní oči a uši.
O české disidenty v besedě ani tak moc nešlo, ale beseda stojí za poslech, ať už s ním souhlasíme nebo ne.

(On Vondra kdysi ostentativně odcházel i z disidentských bytových seminářů, když tam padla informace, kterou nechtěl slyšet.)
05. 06. 2014 | 20:35

baboka napsal(a):

Pan Babiš to má chytře vymyšlené. Jeho draze placení lidé budou neustále vyšetřovat nějakou nehospodárnost a údajnou zlodějnu, kterou budou krmit jeho noviny a média nás. Audit bude stíhat audit, jeho popularita a konto stoupat. Ale státní dluh zaplatíme my. Normální estébácké hospodaření než bude kasa prázdná. Nebo se pletu?
05. 06. 2014 | 20:37

ekonom napsal(a):

baboka,

Pletete se. Furt lepsi Banis u kormidla nez skorokomous Sobotka ci Filip.
05. 06. 2014 | 20:48

je realismus pánů a realismus kmánů napsal(a):

Hnutí - pnutí.
Dobrý rým.
Teda na Pehe.
Nebudu veršovat, napadají mě samé pro tuto diskuzi nevhodné strofy.

Některé politické strany se pět měsíců po nevídaně úspěšných volbách rozpadly na ty, co píchají s tchořem a na ty, co maj kšefty s Omnipolem.
Osiřelí Ferdové Mravenci (odposlouchávací práce všeho druhu) a ivestičativní novináři dopadli jako sedláci u Chlumce, zatímco některé dámy si aspon našly v Krakovské džob jako blonďaté bestie.

S Hankou Marvanovou každý mohl předem vědět (snad až na Slováka Babiše), že po přednesení svého štěku obvykle odejde ze scény.
Horší je, že z hesel ANO pomalu přestává většina platit.
Možná abychom z Čech udělali zemi, kde Andrejovy děti NEBUDOU chtít žít?
05. 06. 2014 | 21:52

reskátor napsal(a):

Všichni bývalí milicionáři důchodci určite máte někde na tajném místě zakonzervované kalašniky !! Tak si je připravte k použítí páč v téhle společnosti se nic po dobrém a demograticky nevyřeší ! Zlatý socialismus !
05. 06. 2014 | 22:43

jozef napsal(a):

Keby sa Babis obklopoval "nickami",
nezamestnaval by v Cesku statisice!! osob,vo velkom mnozstve podnikov.Vyrobnych!! podnikov.
Keby sa obklopoval nickami,nerozsiroval by v silnej zahranicnej konkurencii tak rychlo a tak suverenne svoje ceske hospodarske imperium.

Babisov "politicky experiment" bol akt zufalstva a dobrodruzstva zaroven.Svoje hnutie dostal do parlamentu po dvojrocnej/a stale nekonciacej/ vojne s mediami,s tou SKODNOU,ktora do riadenia statu tlacila sajrajt,na ktory sa uz nedalo pozerat.

Babis je "faktickym vlastnikem" ANO...
Ano,nadeje,ze po pouziti iste osoby budu moct Babisa odkopnut,su mizive.
Ti,ktorym on plne doveruje, pretoze su na jednej protisajrajtovej vlne,tvoria s nim uz tim.Pracovny tim.Delny tim.Tymovo budujuci struktury hnutia postupne na uzemi celeho statu.

V sucasnosti je Babis "faktickym vlastnikem"hnutia ANO asi tak,skoro tak,ako faktickym vlastnikem Babisom platenej bratislavskej medialnej eskadry HN alebo ako faktickym vlastnikom pracovnej sily p.Pehe ap., je firma Joshua GOLD a kompania - Pani Wall Streetu a prilahleho vesmiru.

Keby faktickymi vlastnikmi prazskych a bratislavskych medii boli ceski,ci slovenski patrioti,vsetko by bolo ine.
Kazdy patriot v ere kapitalizmu by aj z medii,z patriotickych medii vedel,ze co je dobre pre domacich hospodarskych GENERALOV,ze co je dobre pre novych Batovcov,pre patriotickych podnikatelskych warkoholikov,to je dobre pre statny rozpocet,pre stat,pre kazdeho jeho obcana.

Je dost obcanov zo zdravym rozumom,co to vedia,alebo citia.
05. 06. 2014 | 23:23

češka napsal(a):

Petr Jihlava
po 25 letech nastala doba akceptovat roztřídění obyvatelstva podle příjmů, předtím je ale nutné zmapovat legální příjmy obyvatelstva a zamezit nezdaněné příjmy.
Asi se shodneme, že takový Rittig bude schopen i v důchodovém věku platit poplatky v nemocnici, zatímco 80-ti letá bývalá učitelka , žijící sama v nájemním bytě , kde náklady na bydlení spolykají 80% příjmů, ne.
Zároveň předpokládám, že Rittig žádný důchodový pilíř nepotřebuje.
Normální člověk by jej možná potřeboval, kdyby
1/ spořil podle své finanční situace a v případě nemoci nebo ztráty zaměstnání mohl spoření bez ztráty přerušit
2/ věděl, jakým kursem se mu převede ČK na Euro, nebo jinou měnu za cca 30 let.
Každý, kdo má jen trochu rozumu, vycházeje ze situace např.v roce 1985 nemůže uzavírat smlouvu s plněním za 30 let, když Česká historie se v posledních 100 letech pohybuje v +- 20-ti letých cylech.
05. 06. 2014 | 23:49

dennis napsal(a):

Pani Cesko,
radu let chodim do jedne pojistovny, kde mi jednou snaziva agentka nabizela jakysi produkt, ktery mi po peti letech prinese krasne procento. Svou nabidku korunovala slovy, ze mi pojistovna ruci za to, ze ten profit po peti letech dostanu. Na to jsem ji rekl: Pojistovna mi nemuze zarucit zhola nic; nemuze mi zarucit, ze zitra tu jeste budete, ze za pet let bude jeste koruna, ze za pet let bude vase pojistovna jeste existovat...

Kolik men se vystridalo v Ceskych zemich od starickeho mocnarstvi az k 1. lednu 1993?
06. 06. 2014 | 00:30

revoluce je neodvratná napsal(a):

reskátore
Nejsem sice ani důchodce, ani milicionář, ale nějaké kalíšky skované mám.
I kořalu nějakou, ale nedám. Kamarádi, kerejm bych dal už dávno zahnuli na ztvrdnutí játra nebo odpor k ČT.

Po dobrym se nedá řešit nic, jak jsem si právě poslechl od Noama Chomskyho (dík tomu, kdo sem dal odkaz, i když breptové z Palackého univerzity byli těžko k předýchání; člověk, kterej to má v hlavě srovnaný je zřídka k vidění) a jediná naše šance je důsledný genetický výběr.

Který eliminuje těch 10% druhu, z kterých se rekrutuje 1% predátorských psychopatů. Je nutné najít genetické znaky, které těch 10% spojují a nedovolit, aby se někdy zas mohly setkat. Myslím, že věda už bude tak daleko, jenže, jak říká Noam, věda, stát a intelektuálové slouží JIM. To taky bude nutno pořešit.

Političtí ekonomové se nechali zcela svést s cesty (jako ostatně i v případě vztahu k Čechům) bláboly o třídách.
Podstata problému je biologická, což ONI dobře vědí. Eugenika je koníčkem Rockefellerů už déle než 100 let.

PS. Na řešení drobných problémů považuji pro hůře vidící občany v omezených prostorech za optimální ČZ vz. 26 a české střelivo, které vedle nižší náchylnosti k zasekávání má vyšší P a tedy i průbojnost. Spolu s délkou hlavně už je s to proděravět starší neprůstřelné vesty a karoserie aut. Kdo čeká vzácnější hosty, musí si ocelové vnitřky střel vysoustružit a přesně vsadit.
Nejužitečnějším domácím vybavením je samozřejmě minomet. Erpégéčko je dnes už zastaralé a k MANPADům s optickým naváděním je těžké se dostat.
To už je jednodušší se stát obchodníkem se zbraněmi, ale tam je to samé Game over.
06. 06. 2014 | 02:04

jarpor napsal(a):

"Můžete klamat svým počínáním některé lidi nějaký čas, některé dokonce po celý čas, ale nikdy ne všechny po celý čas."

Celkem bych s Pehe souhlasil...

Paradoxy doby : Chuďasi na Ukrajině si zvolí prezidentem o boháče... podobně u nás :
méně majetní vzhlížejí jako k bohu k miliardářovi, pominuli jeho estébáckou minulost...

Dobře to napsal i vico : " Primáš, primáš, jsi náš, jsi náš, dokud hráš."

Je jen otázkou času kdy poslanci pošlou primáše k čertu a budou tancovat podle vlastních not... na primáše nehledě... Stejně tak tomu bude i se zastupiteli, které primáš hodí na kandidátky ANO. /Vlastních lidí už moc nemá, hledá osobnosti... jak se vyjádřil...já dodám, že a někoho tam dát musí...
Konečně - proč ne. Takoví určitě nebudou tančit podle Sobotky či Filipa... takže, pane Pehe, jak se těšíte na tancovačku "do prava" ?

Hezký den
06. 06. 2014 | 07:36

Zavřete člověka,důvod se najde. napsal(a):

Drazí členové volebního stáda,chcete moji koblihu?..........ÁÁÁNÓÓÓ..............
06. 06. 2014 | 08:00

Pavel napsal(a):

Obdobně jako Rusko by neuřídil 'liberál', tak i Česko by neuřídil opravdový demokrat. Systém obou společenství spočívá na mafiánské struktuře. Ta má v Rusku odvěkou tradici, v Česku se 'vyšlechtila' po pádu pravidel a následném amnestování realizátorů Klausova pojetí 'volného trhu'. Takže zatímco Putin je nesporným "Il padrino dei padrini" - Kmotrem kmotrů - Nejvyšším "Vorem v zakoně", Andrejko má přece jen sofistikovanější pozadí, myšleno nikoliv fyzicky. Pro voliče 'v očekávání' to může být mámením majitele tiketu Sportky, že se i na něj dostane, i když pravděpodobnost výhry může být jedna ku milionu. Ale co kdyby :)...
06. 06. 2014 | 08:03

Míla napsal(a):

Zavřete člověka
Na volebním mámení vydělal chytrý volič.Gulášek si dal u TOPky,pivenko u ČSSD a pro koblihu si zaběhl do ANO.Jen ty hladovci a šetřílci od KSČM rozdávali balonky.
06. 06. 2014 | 08:51

Joe Ratata napsal(a):

Není na světě člověk ten,
která by ukrad všechno všem!

Dokonce ani Kalousek ne.
A že se i s komplici snažil!
06. 06. 2014 | 09:11

Sech napsal(a):

Pehe

Chybí komparace ANO s ostatními politickými subjekty. Jinak to pojednání nemá cenu.
Chybí i analýza dopadu Babišova vládnutí na skupiny obyvatel. Mlátíte tak slámu.
Zase jste skončil u slova "miliardář". Dosud jste mě nepřesvědčil, že třeba Kalousek není bohatší než Babiš. A krom toho všeho-jednooký bude mezi slepými vždy králem.
06. 06. 2014 | 09:41

čumil napsal(a):

Dnes jsem podprahově zahlédl bibord ANO s textem o podpoře českým zemědělcům. Proti podpoře našich zemědělců nemám vůbec nic, naopak si myslím, že je nikdo moc nepodporuje, docela by mi stačilo, kdyby se zemědělství věnovala příslušná péče jako OKD, Nošovicím, výsledkem by byla větší zaměstnanost, větší péče o krajinu (i když co by pak dělali Zelení), ale to jsem odbočil. Nejde mi na rozum proč ANO s Babišem, kteří by měli ze své podstaty předchozího a nynějšího firemního podnikání mít problematiku zemědělství v malíčku a s možnostmi, které nabízí EU plejádou dotací a tak mobilizovat zdroje a intelekt k rozvoji našeho zemědělství, nenašel a neprosadil na svoji kandidáku do čela zemědělského experta kandidujícího na komisaře pro zemědělství evropské komise. To, že si vystačí se všehoschopným postnomenklaturním Teličkou, pak to naznačuje Babišovy schopnosti a možnosti - a proto se spíše kloním, že ANO skončí v kopru, i když právě kvůli zemědělcům bych si přál opak, ono mu vlastně o zemědělce nejde.
06. 06. 2014 | 09:48

Petr Jihlava napsal(a):

to:Češka.
Zřejmě nejste dostatečně dobře informovaná o rizikách druhého důchodového pilíře.
Podle řady renomovaných odborníků na toto téma zavedením druhého důchodového pilíře mimo jiné se naruší solidární důchodový systém na kterém je první důchodový pilíř stavěn.Tím by ohrozil důchodové pojištěnce s průměrnými a podprůměrnými příjmy.Těchto pojištěnců je ve společnosti převážná většina.Viz.např.vámi uváděná bývalá učitelka.
Lidé s nadprůměrnými a vyššími příjmy,jako je např.lobista Rittig mají možnost individuálně spořit ve třetím důchodovém pilíři,který ten první solidární ničím nenarušuje.

Politický subjekt ANO bohatého mesiáše Andreje Babiše je podle mého názoru pokračování politiky Nečasovy a Kalouskovy neoliberální vlády pouze jinými prostředky.
06. 06. 2014 | 09:55

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Česká veřejnost ANO fandí zejména poté, co předchozí " politici" (nejen s Pehem kvitované TOP 09) dotáhli " politku" až k prosazování protiústavních zákonů Snemovnou válcovací technikou, při pomoci korupce, svyužitím hlasu dokonce i člověka pravomocně odsouzeného za korupci...a kdy v této politické " elitě" docházelo dokonce i k tomu, že se z úřadu vlády stala organizace podobná hanbinci.
Česká vyřejnost věří změně, možná se dořká toho, že zjistí, že vymítala čerta ďáblem...ale zatím je předčasným soudit Babiše, zatím bych spíše soudil opětovný ioportunismus KDU ČSL a její podpásovky /btw - na EU úrovni se dokonce znovuzbratřla s TOP 09, s tím dosud jimi nenáviděným ´dáblem, který nedávno celou KDU ČSL málem rozložil/.

Babiš má prostě na to Kalouska utřít kdykoliv...a to při pomoci solidní argumentace. Proto ten vztek.
A možná půjde nejen o to utření, kdoví co časem vše vyleze na povrch.Kam všade se hrnuly prachy.
06. 06. 2014 | 13:02

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Ostatně divím se, že relevantní státní organizace zatím nikde neuvěřejnily , zda uvažují o způsobech převzetí OKD :

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2653853/s-p-snizila-rating-nwr-hloubeji-do-spekulativniho-pasma.html

Kdy jde o dosti velkého regionálního zaměstnavatele. Nejde tedy jen o tu " díru v zemi".

/sranda by byla, kdyby taková varianta skončila i převzetím aktualně.cz - nejen pan Stesjkal by se rázem mohl stát opět zaměstnancem státu....:-)))) /
06. 06. 2014 | 13:10

mik napsal(a):

ANO a Babis se dostali k moci jen diky populismu na ten si zahral i Zeman kdyz vytahl davno mrtve Benesovy dekrety neco nalhal o hajnem a zabrnkal na strunu ceskeho zaprdeneho cechackovstvi a nacionalismu a bylo vymalovano ...kdyby se scitaly hlasy jen do 45 let sedel dnes na Hrade Schwarcenberg a Babis by ministrem financi nebyl Klausova by nebyla velvyslankyni v Bratislava nemyslim ze by delal ministra zahranici Zaoralek ani herec Stropnicky by neridil to co ridi a nejaka Valkova s Marvanovou ? proste jen potvrzeni ze v ceske politice jeste dlouho nebude nekdo jako Merkelova ceska mentalita neni jeste vyzrala na to aby zeny dostavaly nejake vyssi posty nakonec uz i Bradacova jde do ztracena a nemusi jit jen o politiku ,,i ve sportu se zenam nedari nejak vyznamne uspet a prosadit se na bafunarskych postech staci si pripomenout mistrovstvi v Liberci nebo treba deni kolem fotbalu ,,,Babis i ANO zatim zvladaji .,..ale uz to dostava trhliny a to je dobre nakonec 45 % volicu chtelo na Hrade Schwarzenberga i pres 10 let nalejvarny Klause ze EU za vsechno muze a ze euro ne tak porad budou lide kteri vidi ze jedina cesta je cesta plneho zacleneni do EU tedy vcetne eura a vcetne sezeni u hlavniho stolu a ne nekde na periferii ovsem to je v lidech a kdyz v Irsku prijde k volbam do europarlamentu 51 % volici a v CR 18 % tak je asi neco spatne,,,,,
06. 06. 2014 | 14:16

mik napsal(a):

Pane Stejskal muzete mi prosim vysvetlit proc musi byt vzdycky jedno s tech dvou slov nebo cislice a slovo v reCAPTCHA necitelne ? ted jsem treba opisoval 5x nez to bylo spravne ..bryle nenosim notas mi funguje a pismenka snad cist umim.,... uz jsem to kritizoval v dnesni dobe uz jsou jine prostredky na spamy nez reCapcha ale chapu diskuse neni treba rezervacni on line system kde se uz reCapcha nepouziva,,,neslo by to zkusit aspon vylepsit tak ze to bude citelne? dekuji...( opet se nepovedlo na poprve)
06. 06. 2014 | 14:26

stejskal napsal(a):

Mohu, pane miku (už jsem to tu vysvětloval mnohokrát).

Je to proto, aby je nepřečetli spamoví roboti. Kdyby bylo jednoduše čitelné, přečtou je a diskuse by byly zaneseny spamy (vypadá to pak asi takto, na konci diskuse. Bez reCAPtCHA by tak diskuse vypadla celá).

reCAPTCHA změnit či vylepšit nemůžeme, nemáme s ní nic společného (je to volně přístupný program, který jen využíváme. Vytvořil ho někdo jiný a jen on ho může modifikovat).

V dohledné době začneme i zde používat jinou aplikaci, takže již nebude třeba opisovat výrazy z reCAPTCHA (a lidé si budou stěžovat zase na něco jiného ;-)

Hezký den.

Libor Stejskal
06. 06. 2014 | 16:02

JK napsal(a):

Bureš-Babiš a jím najatý tým i voliči, kteří jeho projekt ANO vidí jako spásu, když "uznávaný ekonom", Klaus, a jeho neviditelná ruka nás na úroveň Rakouska ani v roce 1995 ani teď nedovedli, mají pravdu, když se ohánějí tím, že Bureš-Babiš "nejde do politiky, aby si nakradl nějaké milióny."

Bureš-Babiš nebyl, ani za totality ani za Klausovy divoké privatizace žádný troškař a není jím ani s projektem prosazování svých zájmů ne už cestou lobbingu, ale vstupem do politiky a ovládnutím jejích klíčových pozic.

Bureš-Babiš jde do politiky, aby zachránil a ochraňoval desítky miliard svého holdingu, Agrofertu.

Navíc "legální" cestou, kdy si vratnou půjčkou pro své ANO koupil:

- 42 křesel ve Sněmovně
- kontrolu nad 111-členou vládní většinou ve Sněmovně
- kontrolu nad MF a jím řízenými orgány
- kontrolu nad dalšími klíčovými ministerstvy včetně obrany
- přístup k důvěrným informacím z EU a z vlády ČR

to vše "jištěno" nákupy celorepublikových médií a autocenzurou šéfredaktorů a novinářů.

I když je - podle Bureše-Babiše samotného - většina firem jeho impéria ztrátových, platí, jako "uznávaný ekonom" Klaus, za toho povolaného. Navíc se masám líbí, že slibuje skončit se "žvanírnou" ve Sněmovně. Duce by měl radost.
07. 06. 2014 | 02:47

K.M. napsal(a):

LIMITY ano...

Každý subjekt je nějakým způsobem limitován..., jen někteří si to nepřipouští...

Pro subjekty v česko-moravo-slezských luzích a hájích to platí dvojnásob..., viz posledních 25 let života nedotknutelné ikony "česko-moravo-slezské pravice..." Václava Klause..., který si dnes nemůže být jistá, že nebude následovat svého žáka... Nečase..., na cestě k výslechům...,

podle něho jen proto, že se udělala chyba, že se včas "netípl... ten šťoura Ištván, dokud na to byl ještě čas...". Tak nějak se měl vyjádřit Klaus na tom slavném sjezdu oné úspěšné pravice, na kterém exceloval "don Pablo" (Blažek) svým srdcervoucím apelem, aby se všichni zamysleli nad nutností... a možnostmi..., jak "típnout" šíření informací "via Internet..."

Avšak síla majáku utajené produkce... úspěšných... ODS..., slábla a skvělé nápady mozkového trustu ODS se neuskutečnily, nějaký špión ten tajný (!) kongres natáčel a dostalo se to všechno na veřejnost..., producenti skvělých nápadů byli LIMITOVÁNI "dezinterprety... jejich chvályhodných, pravých záměrů..., všudepřítomnými žurnalisty...

Svádět vše zlé jen na pravici..., se nedá, dostačuje připomenutí světoznámého videa z Chile..., protokolární pero bylo sice čmajznuto pravicí..., ale pak pravici přišla na pomoc levice... a šoupla to do levé kapsy... Dodnes upadám..., po každém přehrání si tohoto skvostu dnes věhlasné česko-moravo-slezské odbornosti..., do bezmezného nadšení nad tou skvělou koordinací... a symbolikou..., ale především ta koordinace... pravá-levá , nikdo mi nevymluví, že to nebylo někde, možná i v cizině..., dlouho a svědomitě trénováno...

Jen s utajením této operace... to poněkud vázlo..., bylo to opět LIMITOVÁNO..., a to kamerou..., a za ní..., zase ti všudypřítomní žurnalisté...

Poté, co byl tento mistrovský kousek oceněn společností jen souhlasným mručením "UMÍ"..., cítila se hlava státu vyzvána k ještě významnějšímu ocenění činnosti..., ve které našla zalíbení... a omilostnila stovky podvodníků..., aby tím současně ožebračila tisíce...

nevím jak poškozené (?) označit, když vůbec nevyskakovali... tak, jak by vyskakovali v podobné situaci občané okolních států..., nevím čím byli LIMITOVÁNI (?), když už se dokonce i do té doby letargická společnost začala jakoby... přiklánět na jejich stranu...

To, že hnutí ANO bude taky jednou něčím LIMITOVÁNO..., je více než pravděpodobné..., zatím však působí - ve srovnání s těmi, kteří dělali politiku v ČR před nimi, ať už od nich nalevo, či napravo - nesrovnatelně svěžejším dojmem, bez větších skandálů..., a zatím se zdá, že nekradou...

Babiš a někteří z jeho manšaftu hovoří podstatně srozumitelnějším jazykem..., než reprezentanti všech vlád předchozích...

V současné koalici s ČSSD a lidovci ANO plně potvrdilo oprávněnost své existence již tím, že si politici začali dávat pozor, na to, co říkají..., což je samo o sobě neuvěřitelný pokrok... od vlád všehoschopných univezalistů... Otázkou je, jak dlouho bude Babiše, který je zvyklý řídit..., který není zvyklý na odmlouvání..., to mezipartajní handrkování... bavit?

Do té doby, než začne být hnutí ANO taky nějakým způsobem - nejpravděpodobněji v důsledku vlastního opotřebení - LIMITOVÁNO -

mělo by být na každý pád na scéně... další nové akceschopné hnutí..., neboť všechny dosud v politice ČR činné strany nejsou v jejich podstatě pravými polititickými stranami v západoevropském smyslu ..., neboť jejich členové jsou většinou - NA ROZDÍL od Babiše - dobře utajení (!) podnikatelé..., nebo spíše podnikavci..., kteří považují pos.anecký mandát za dobrý vedlejšák s možností hlasovat za vlastní podnikatelské zájmy..., o čemž svědčí neprůchodnost zákona o zveřejnění tajných akcií..., resp. neochota k přiznání majetku a příjmů..., od roku 1989...

a kteří by proto mohli i pobírat za určitá hlasování peníze..., a to i od cizího kapitálu..., aniž by se to mohlo považovat za vlastizradu...
07. 06. 2014 | 16:46

mik napsal(a):

Dobry den pane Stejskal
dekuji za vysvetleni k tom re CAPTCHA a mate pravdu lide si stezovat budou a ja to hned zacnu ) Mozna ze si vzpomenete ze jsem zatvrzely odpurce facebooku a odmital jsem se podridit a tudiz nemohl diskutovat v aktualne cz pod prispevky a jen mohl neco psat zde pod blogy ,, zavedli jsme ale system Disqus zvazil jsem to a rekl jsem si zkusim to ,, a tak nyni mohu psat i tam ale ma to zase chybu pod sprtovni zpravy a jeste tusim nejake dalsi prispevky nadale lze vkladat jen prostrednictvim facebooku ptam se tedy proc ? Neslo by to kdyz uz je cenzura porad facebook a jine podminky umoznujici diskuzi budu cenzurou nazyvat umoznit vsude ? Dekuji za odpoved
07. 06. 2014 | 18:18

T.Paine napsal(a):

Existuje vnitrostranická demokracie neboli „vláda“ lidu partaje?

1| Ve které partaji volí tajným hlasováním na základě všeobecného, rovného a přímého volebního práva všichni členové kandidáty dané partaje do voleb a určují jejich pořadí na kandidátce?

2| Ve které partaji volí tajným hlasováním na základě všeobecného, rovného a přímého volebního práva všichni členové její vedení? Stejně tak na krajské a okresní úrovni.

3| Ve které partaji platí princip platnosti a závaznosti vnitrostranického referenda pro vedení partaje?

4| Ve které partaji hlasují tajným hlasováním na základě všeobecného, rovného a přímého volebního práva všichni členové o rušení místních organizací partaje?

5| Ve které partaji hlasují tajným hlasováním na základě všeobecného, rovného a přímého volebního práva všichni členové o vyloučení členů?

Stačí si přečíst stanovy / ústavy partají.

Každá partaj funguje jako diktatura, gang, armáda nebo firma. Rozkazy shora dolů. Neuposlechnutí a vyčuhování z řady vůdcové, bossové, generálové a manažeři trestají. Perzekuce, šikana, vyhazovy bez (zlatých) padáků. V horších případech exil, vězení nebo (peněžní) smrt.
08. 06. 2014 | 18:55

T.Paine napsal(a):

Nemají si občané zvolit z kandidátů tajným hlasováním na základě všeobecného, rovného a přímého volebního práva konkrétní, jednotlivé zástupce v parlamentu, v zastupitelských orgánech, zvolit konkrétní vykonavatele zákonů v exekutivní větvi delegovaných pravomocí a zvolit konkrétní hledače práva (soudce) v soudní větvi delegovaných pravomocí? Bez zákonem podmíněného a privilegovaného posvěcení partajemi.

Hloubaví občané si kladou otázku. Proč politický systém svobodné demokratické republiky, přirozeně a logicky, nestojí na soutěži konkrétních lidí, fyzických osob?

Proč někdo specificky napsal do ústavy, že politický systém stojí na soutěži právnických „osob“ (politických stran), přesněji neošlechty?

Proč je právo člověka Článkem 5 Ústavy prakticky eliminováno „právem“ právnické „osoby“. Proč je umělé těleso stvořeno a zřizováno (a soudci rušeno) jako nutný umělý prostředník k výkonu politických práv občanů?

Je dnešní ústava a Česká republika demokratická, jestliže je „politický systém založen na svobodném a dobrovolném vzniku a volné soutěži politických stran respektujících základní demokratické principy a odmítajících násilí jako prostředek k prosazování svých zájmů“ (Článek 5 Ústavy ČR)?

Pokud by soudci respektovali lidská práva a svobody, která jsou ústavou „garantována“, a odvozeně od nich pak logicky aplikovali princip a logiku Článku 5 Ústavy ČR, už dávno museli zrušit všechny partaje.
08. 06. 2014 | 18:59

T.Paine napsal(a):

Protože v partajích dominují diktátorské principy (shora dolů), jež soudci akceptují, potom je tomu tak i v celém politické systému. Kryptodiktatura. Skutečnou moc v kryptodiktatuře (podle platné ústavy) mají soudci / polobozi. Stát ve státě.

Mohou soudci zrušit a vyloučit z politického systému člověka? Jedině vězením nebo zabitím.

Právnickou osobu (politickou stranu) však mohou soudci zrušit a tím eliminovat z politického systému. Pisatelé ústavy a poslanci PS, jež onu ústavu schválili, tím eliminovali přirozená lidská práva a svobody člověka.

Soudci to posvětili a velice ostražitě to stráží i ve svém vlastním zájmu. Soudci už jen určují, které gangy smí existovat a „soutěžit“ s ostatními gangy o mocenské posty a vládnout občanům (poddaným).
08. 06. 2014 | 19:02

Hrbatej bolševik napsal(a):

Každý komunista či exkomunista nikdy nic dobrého pro stát nepřinesl.
Ani Bábiš to nezmění .Za velkým majetkem je vždy velká špína!
Je to pořád zbohatlej exbolševik nikdy nebude rozumět řadovejm občanům.Jen jej volte a nechte se vodit jako loutky .
08. 06. 2014 | 21:37

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy