Proč Obama. A kde mu hrozí pád

20. 02. 2008 | 12:46
Přečteno 17257 krát
Jsou různé cesty, jak se politik může v určitý okamžik dostat na politický vrchol. Může na něj „přijít řada“ (věci, kterou dlouhodobě hájí a reprezentuje, dá aktuální vývoj za pravdu), může se historicky znemožnit jeho přímý politický oponent, může dlouhodobým přesvědčováním a vytvářením tábora spojenců a sympatizantů dosáhnout většinové podpory pro svou vizi.

Současný demokratický favorit v souboji o Bílý dům Barack Obama šel na věc jinou cestou. Podařilo se mu bezchybně vystihnout ducha doby ve Spojených státech. Šikovným způsobem využil svého životního příběhu a osobnostních kvalit a nabízí Američanům to, po čem nyní otevřeně i podvědomě touží.

Amerika žádá změnu, jak už dlouho ne. Je unavena, a to zdaleka nejen z osmi let Bushovy vlády, ale z o mnoho delšího období urputného, nesmiřitelného a nepřátelského souboje demokratů a republikánů.

Obama je kandidát pro tuto dobu. Ve vrcholné washingtonské politice se pohybuje tak krátce, že v těchto zápasech nestihl utrpět jakékoli šrámy. Nabízí C.V., které se ve srovnání s životopisy jeho hlavních oponentů čte jako Karel Čapek vedle Marie Majerové.

Působivý životní příběh podkresluje vznešenou rétorikou, slibující konec stranické přetahované a začátek nové éry, která se nad ni povznese a místo kopání do holení soupeře nabídne ideologicky a partajně nepředpojatou spolupráci nad řešením hlavních problémů země.

Toto přičinlivé Obamovo přiložení prstu na tep americké společnosti si nezaslouží automatický či apriorní odsudek, není méně či více legitimní cestou k politickému štěstí než ty další vyjmenované v úvodu.

Co se během několika měsíců podařilo illinoiskému senátorovi vytvořit, je fenomén přesahující úzké hranice politiky a jedné předvolební kampaně. Upomíná na podobně úspěšné pokusy z minulých dob, jako byl třeba ten Kennedyho před téměř půlstoletím.

Problém, který se může stát pro Obamu osudným, podaří-li se ho republikánům v průběhu předvolební kampaně dostatečně nasvítit, je někde jinde.

Způsob, jakým si Obama během předchozích dvou let počínal při svém působení v Senátu, je v příkrém rozporu s tím, jak v kampani hovoří a co slibuje.

Statistika jeho hlasování odhaluje, že je nejliberálněji (čti v americkém kontextu nejlevicověji) se chovajícím demokratem v horní komoře Kongresu. Kdykoli se během posledních dvou let dala u klíčového problému dohromady koalice republikánů a demokratů (ať už šlo i reformu imigrační politiky či nominace federálních soudců), Obama v ní chyběl.

Jak to jde dohromady s jeho předvolební rétorikou?

Obama, porazí-li v demokratickém souboji Hillary Clintonovou a stane se kandidátem strany pro listopadové prezidentské volby, může mít problém na tuto otázku odpovědět.

Osobní charisma a vznešená rétorika mu až dosud skýtá spolehlivé krytí. Američané sní minimálně tak rádi jako lidé v jiných zemích světa.

Den, kdy se mění ve voliče a hlasují o tom, kdo by měl další čtyři roky vést jejich zemi, však bývá dobou, kdy si právě takovou otázku kladou a neuspokojivá odpověď na ni může být tím, co je ze sna probudí.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Vilém napsal(a):

Nepřítomnost v koalicích demokratů a republikánů nemusí být problémem pro lidi, kteří chtějí změnu. Zhruba od 90. let se totiž demokraté stali v podstatě stejně pravicovými jako republikáni, a proto se jejich spory omezovaly na verbální tahanice nebo souboje o funkce provázené ovšem "nadstranickou" pravicovou shodou. Podobně v ČR máme nadstranickou pravicovost, která vznikla myšlenkovou kapitulací ČSSD a která vůbec nevylučuje skutečně brutální souboje o funkce, jejichž výsledek je však pro občany irelevantní.
V tomto smyslu změna vůbec nevylučuje změnu politiky ze stranických půtek na mimostranická témata, která jsou však společensky důležitá, naopak skutečná politické změna je dokonce podmíněna generálním ukončením pravicového konsenzu v politice.
I ČR naléhavě potřebuje změnu podobného druhu, aby se politika týkala relevantních otázek a ne sporu o rychlost snižování daní mezinárodním firmám, metody rozdání veřejného majetku úzké skupině osob nebo personálního obsazení Hradu tím nebo oním neoliberálem. Rovněž u nás by musel změnu provést někdo, kdo u kompromisů nedávné minulosti chyběl.
20. 02. 2008 | 13:13

David napsal(a):

Konečně tu někdo příjemně otočil bloggerským kolem a obrátil pozornost na jinou prezidentskou volbu. Z té naší už jsem docela unaven. Že mám pravdu?

Stejně mi ale řekněte, pane Tomášek, proč v USA může mít úspěch nějaký málo známý demokrat Afroameričan a proti tomu v Česku, když kandiduje relativně málo známý liberál Čechoameričan, tak je tady pro určitou skupinu politiků naprosto nepřijatelný?

Po volbách jsem zvažoval, že si nad náš dům vyvěsím prapor podobný prezidentské standartě, jenom ten nápis na něm bude trochu jiný - ZRADA VÍTĚZÍ - aby občané a sousedé věděli, kdy jsem doma a kdy ne. David
20. 02. 2008 | 13:17

IvanT napsal(a):

Proc v USA vyhrava ten kdo vypada jako nejpravdepodobnejsi predstavitel zmeny zatimco v Cechach vyhrava ten kdo je nejpravdepodobnejsi nositel zachovani soucasneho stavu mi take neni jasne. Hlavne proto, ze zakladni rys situace v obou zemich se mi zda podobny: Obcane jsou nespokojeni dlouhodobym vyvojem a soucasnou politickou garniturou.

Proc tedy 50% Cechu podporuje Klause (i kdyz ho nemohou volit)? At je dobry nebo spatny, predstavuje dlouhodobe pokracovani soucasneho stavu.
20. 02. 2008 | 13:54

Alna napsal(a):

To IvanT:

To, že Klaus představuje dlouhodobé pokračování současného stavu je dobré nebo špatné?
20. 02. 2008 | 14:56

VK-Can. napsal(a):

Vazeny pane Tomasek.
Dal jste si velmi obtizne tema - volby v USA. Proc se mne zda obtizne ? Protoze American mysli jinak nez Evropan potazmo Cech. Ne hůře a ne lépe. Proste jinak. A to je velmi dulezity faktor v takove zalezitosti jako jsou volby!

V Evrope se dostat na nejakou vyšši posici musite projit urcitym poctem "škatulek", ktere Vam daji urcitou průpravu na dalsi stupen, jinak Vam nikdo nevěři, ze muzete mit potenci zvladnout situaci, ve ktere jste nikdy nebyl. Zkratka se musite prokazat urcitou pripravou.
V USA a hodne i zde v Kanade dostane mnoho lidi šanci o ktere by se jim v Evrope ani nezdalo. Nebudu rozebirat co je lepsi. Proste to je fakt, ktery je nutné brat v uvahu.

Co "cítí" Americane u Obamy vyjma charismaticke osobnosti ? Schopnost růst! Potenci uspesneho zvladnuti obtiznych problemu. Potenci uklizece, ktery v soukromem sektoru je schopen se vypracovat a zvladnout chod kolosu s mnohasetmilionovym obratem (znam osobne takovy pripad). To je, aspon podle meho, za fenomenem Obamy!
Vim, ze fandite sen. McCainovy. V roce 2000 byl jeste platnym kandidatem, ktery mel zdrave principy. To bylo pred osmi lety!
8 let v duchodovem veku je dlouha doba. BYL to clovek poctivy a neprodejny, ale jeho touha se stat presidentem je prilis silna a toto je jeho posledni sance.
Mnoho z jeho drivejsich principu vzalo za sve v zajmu ziskat podporu konservativcu! Je to take uz tvrdohlavy, naladovy a vrtosivy stařík!!
Pokud bude Obama nominovan, tak to budou zajimave debaty mezi nim a McCainem.
Ten souboj mimo debaty uz mozna tak zajimavy nebude. Tam bude Obama čelit lavině reklam a nejšpinavějšich triků, ktere lze za penize koupit.
A Republikanští konservativci maji hory penez !!

Dobre vystihujete Obamovu silnou inklinaci do leva. Ta mu skutecne muze byt přítěží.
Stale je to ovsem jen pripravne stadium! Svet je ve varu a jedna udalost muze obratit volebni situaci v USA na hlavu!
20. 02. 2008 | 15:08

klarasamkova napsal(a):

I v tomto blogu se probral český president, respektive jeho dva kandidáti a Jan Švejnar byl označen jako šance na změnu. Samozřejmě jsem sledovala souboj o prezidentský úřad, ale hlavně jsem si dala tu práci apokusila jsem se vydobýt z dostupných médií vše o Janu Švejnarovi se všemi jeho názory, články etc... Jako právníka mne zajímaly jeho otázky na právo, spravdlnost, justici etc.... Je mi líto, ale praktický ŽÁDNÉ názory na tato témata jsem u pana Švejnara nenašla. Ne že bych našla názory, se kterými bych nesouhlasila, ale prostě nebyly!! Takže když vezmu tu "změnu" z mého úhlu pohledu: při volbě těchto kandidátů k žádné xojít nemohlo. V.K. zůstane vždy V.K. a názory J.Š. alespoň v jednom podstatném okruhu problémů evaporovaly - změnu nebylo možno vůbec ani očekávat ani neočekávat, nebylo možno nic.... tomu říkám kandidát, kterému nelze odolat... KVS
20. 02. 2008 | 15:45

verbum napsal(a):

Jak už tady někdo napsal - konzervativci mají hodně peněz - a současně mají hroší kůži, jež jim dovoluje dělat věci které by u jiných byly označeny za zločiny - takže ještě nemá pan Obama vyhráno ... čekají ho horké a perné chvíle a možná i kulka - nakonec John Kennedy taky byl vynesen americkým snem až do Dallasu ... USA je zemí nekonečných možností
20. 02. 2008 | 16:36

MK napsal(a):

to klaravesela
proč jste si nenašla ani jeden z jeho odborných článků?
20. 02. 2008 | 17:36

fudoshin napsal(a):

k blogu krátce toto.to,že není jeho kampaň v souladu s činy je podstatné.ještě jsem to nenapsal,ale na mě působí obama opravdu jako jasná kukačka.pro všechny případy.když nevyhraje republikán,vyhraje obama.a cestičky k němu jsou.myslím si,možná se mýlím,ale nemohu se zbavit dojmu,že lidé v zákulisí,kteří tahají za nitky,mají obamu podchyceného.takže přestože vidím spoustu nevýhod hillary,i to,že prakticky jenom zabetonuje status quo,až na to válečnické vyšilování, pro mě by byla rozhodně důvěryhodnější.opravdu bych se rád mýlil,ale mám více důvodů,proč obamovi nevěřím...
20. 02. 2008 | 17:49

ZR napsal(a):

Pan Tomášek pokračuje, zjevně s požehnáním Aktuálně.cz, v rádoby expertýze o amerických prezidentských volbách, stále ale odvar a nic zajímavého nebo jakkoliv objevného. Tedy dost slabota a to standard není moc vysoko.

Fenomén podpory Obamy není primárně nikde tam, kde ho Tolášek hledá nebo kde ho vidí. Jen přežvykuje převzatá klišé.

Podstatné je to, že si rostoucí počty Ameriřanů, zejména v případě primárek na straně voličů Demokratické strany když ne poprvé v historii země, tak po mnoha desetiletích, zaříná uvědomovat, že se děje něco zásadního, tektonická změna v tom, že se americký sen skutečně posouvá do kategorie pouhého sne. Tedy pro většinu stčedních tříd. Makroekonomický vývoj posledních let, stále větší stresy v zaměstnání, kdy firmy hrozí už skoro všem "outsourcingem" do Indie, ČLR, Mexika, uměle a vědomě Fed vyvolaná inflace cen nemovitostí následovaná fiaskem, pád dolaru, to vše konečně prolomilo permanentní, kulturou naočkovaný optimismus Američanů, že pokud je nějaký pokles, jde jen o cyklickou povahu kapitalismu, že nejde o dlouhodobý trend.

A právě ti, kteří k překvapení establišměntu Obamu především podporují, hlasy, dbrovolnou prací na kampani, ale také penězi, jsou obecně vzdělanější vrstvy.

A tak se, díky pdcenění toho, jaké obavy z dlouhodobých trendů ekonomiky a zahraniční politiky mají vzdělanější střední třídy, stojí standardní politické struktury nemálo. Najednou se jim Clintonová, do loňského roku viděná jako extrémní levice, zdá být tak středová, "rozumná".

Pozice "nového demokrata", kterou Bill záskal a držel Bílý dům, Hillary pak v přípravě na její nevyhnutelnou, ikdyž jí a Billem do poslední chvíle zapíranou kandidaturou na prezidenta, navíc dále posunuta ke středu "podáváním ruky" rozumnějším republikánům vystrašeným středním třídám nestačí. Strach, že jim vlak ujíždí dlouhodobě poznamenává Hillary a Billa, zejména když po desetiletí se dvořili černoškým zájmům a vůdcům, aby měli garantovanou jejich podporu.

Otázkou volby, hlavně všeobecné, je zda se jako Clintonům v Karolíně, nepodaří sublimálně, ale efektivně hrát rasovou kartu, nahnat dostečný počet bílých voličů k urnám aby volili neObamu.

Zdá se, že ani Ohio a Texas Hillary potřebnou míru zvratu, bude-li nějaký, nepřinese, kdy zase nepsané naděje jsou, že by, blue collars (dělníci) v Ohiu a rednecks (doslova červěnokršníci, tedy něco jako burani) v Texasu díky rase vyšli do ulic, k urnám a Hillary zahchránili.

Když bude Obama proti McCainovi, bude mít nejen výhodu o generaci mladšího, rétoricky oproti McCainovi neporovnatělně lepšího, ale i toho, že ne moc vzdělaný, ikdyž obětavý vlastenecMcCain pod stresem debat ztrácí nervy.

Takže nejbohatší Američané, kde horní 1% Američanů vlastní již 42% národního bohatství a v roce 2005 horních 330 tisíc mělo stejný příjem jako spodních 137 miliónů, dnes pilně přemýšlejí, co nečekaný projev zoufalosti nemalé části stredních tříd formou podpory Obamy znamená, jak to ošetřit, pacifikovat, znormalizovat.

Bohužel se nedá zcela vyloučit možnost, že nějaký, zase údajně izolovaný, individuální šílenec jakoby náhodou užije příliš tradičního americké způsobu řešení nepohodlné osoby a politika násilnou cestou.

Je jasné, ikdyž Obama se tomu donedávna vědomě vyhýbal, že hlavně černoší volí podle barvy pleti. Zvítězí-li, tlaky na něj budou, polořerného, tedy pro ně černého "bratra", obrovské, budou mu připomínat, že ho z 90% volili. Takže odměna expansí programů pro černochy bude nevyhnutelná.

A Clinonovi a establishment budou, v primárkách i všeobecné volbě, přes svá desetiletí podbízení se černochům, doufat, jako tradiční Jižané, že se většinová populace vystraší a půjde ve velkých počtech k volbám.

Osobně mě oříšek, který nejbohatší, establišměnt na straně Republikánů a Demokratů podporou Obamy má, připadá dost zapeklitý. Pro Obamu nepracují hloupí lidé, většinou bílí profíci, kteří doposud neudělali žádnou podstatnější chybu a opakovaně vykolejili údajně bezkonkurenční rychlík Clintonů, podporovaný špičkami Demokratů.

Americké střední třídy, které nejsou stále úspěšně ohlupované tradiční propagandou, mají opravdu obavy a nevěří tradičním cestám, že by přivedly potřebnou nápravu. Hlavně o tom je nečekaný úspěch Obamovi kampaně.
20. 02. 2008 | 18:13

ZR napsal(a):

omlouvám se za překlepy, není čas ...
20. 02. 2008 | 18:18

sumec napsal(a):

Proč? Protože každá změna je k horšímu.
20. 02. 2008 | 18:18

ZR napsal(a):

JUDr. Kláře Samkové-Veselé (?): Ze své profese, cest a návštěv v USA, nejen lobbování v Rómské agendě víte, že USA jsou - řekněme spolu s Británií - nejlepšími příklady kladení důrazu na tu, nejen u nás, v ČR, ale i jiných části kontinentální Evropy, nejednou ne plně doceněné třetí, justiční státní moci.

Švejnarova léta dospělosti, profesní fungování a život jsou charakterzována tímto prostředím. Oproti tomu Klaus, nejen se svým současným, nejen směšným, ale - protože je hlava státu, nemálo občany i politiky stále iracionálně a nepodloženě považovaný za vzdělaného i liberálního - velice škodlivým útokem na "soudcokracii", jakož i léty veřejného zpochybňování precedentních nálezů a rozhodnutí ÚS atd. je opak uvědomování si zásadního významu právního prostředí a soudní moci na fungující demokratickou a tržně-ekonomickou společnost.

Občané, právní subjekty by měli žádat a politické strany mít v programu co nejrychlejší obměnu soudcovského stavu. Představme si, že - natožpak tolik let po revoluci - by exekutiva (vláda) nebo legislativ (parlament) byly stále ze 70% obsazeny lidmi, kteří tam sděli a rozhodovali již za komunismu. Bylo by to netolerovatelné, byla by znovu revoluce, minimálně nové volby, které by řady "vyčistily".

Přitom v demokracii je justice pro občany i právnické osoby nejednou tou státní mocí, která je poznamená nejvíce.

Když si uvědomíme, že také coby další smutné a škodlivé dědictví komunismu, je exkomunistická justice oproti Západu 3 nebo 4-krát více feminizována, kdy kvalifikace byla spolehlivost, legitimace KSČ a samostatné, logické, nezávislé uvyžování s výkonem úřadu soudce demokratické společnosti se nevyžadovalo, problémy, které naše spolčnost, díky nefunkční justici má, volají po zásadnějším řešení a elektronizace věc nezachrání.

Soudkyně komunismu (tedy 72% všech soudců) byly jen lepšími úřednicemi. Role justice byla formální, socialistické podniky se nesoudily, rozdíly mezi lidmi obecně malé, agenda jednoduchá, mezinárodní aspekt minimální. Pohodová kariéra, snadné vybárání nemocenské na sebe, děti, babičku, atd. Kauza se odloží.

Kdo by dnes toleroval ze 70% z bývalých poslanců FS ČSSR složený Parlament ČR? Justici to ale z nějakého důvodu prochází. A Klaus jedná tak, jakoby 30-letý, komunismem nezatížený soudní čekatel Pavel Langer byl méně žádoucí, než typická "zkušená" 55-letá exsoudružka soudkyně. To není moc !liberální" chápání role justice.
20. 02. 2008 | 18:44

VK-Can. napsal(a):

Vazeny pane ZR.
Zajimavy rozbor. Dovolim si k nemu dodat, ze problem je daleko vaznejsi, nez se zda.
Obama je clovek, kteremu na ramenou sedi dobre myslici hlava a ktery ma uprimne umysly a umi je říci!
Clintonova ma stejne dobre myslici hlavu sedici na jejich ramenou, ovsem na rozdil od Obamy vi, ze je rozdil mezi umyslem a tim, co je mozne realne dokazat.
Je velmi tezke urcit kdo z nich bude mit vetsi pravdu!
Nikdo to nevi! A tak Americane sazi!! Nebezpecna sazka, ale jak se zda v soucasne situaci jine reseni neni!
McClain ? Ted pred chvilkou jsem poslouchal jeho proslov. Uz se take chytil slova "change"!! Mam obavy, ze mu konservativci za vydatne asistence neokonu daji mozkovo-finacni masaz a stařík bude kdákat co mu napíší. Jako Bush! Po pravde receno, se v posledni dobe ve svych proslovech od pres. Bushe moc nelisi!
20. 02. 2008 | 18:57

ZR napsal(a):

(Nejen) Davidovi, který píše: "Konečně tu někdo příjemně otočil bloggerským kolem a obrátil pozornost na jinou prezidentskou volbu. Z té naší už jsem docela unaven. Že mám pravdu? Stejně mi ale řekněte, pane Tomášek, proč v USA může mít úspěch nějaký málo známý demokrat Afroameričan a proti tomu v Česku, když kandiduje relativně málo známý liberál Čechoameričan, tak je tady pro určitou skupinu politiků naprosto nepřijatelný?

Po volbách jsem zvažoval, že si nad náš dům vyvěsím prapor podobný prezidentské standartě, jenom ten nápis na něm bude trochu jiný - ZRADA VÍTĚZÍ - aby občané a sousedé věděli, kdy jsem doma a kdy ne."

1) Není dobré být "docela unaven" z naší prezidentské volby nebo kampaně. Už jen proto, že byla - ikdyž Švejnarem kreativně prodloužená, což bude precedentem, mnohem kratší než americká (jakkoliv nesrovnáváme srovnatelné, už jen s ohledem na růzmý systém). Ta naše se týkala nás a myslím si, že byla - až na sprosťárny do živých mikrofónů, nadměrné kolapsy zdraví, skutečné nebo údajné nezákonnosti - užitečným, mnohá témata do veřejné a politické debaty nově nebo znovu přínášejícím cvičením demokracie. Tedy pocit znechucení atd. nezdá se být namístě. A pokud ano: jenom jako výzva k nějaké formě angažovanosti.

2) Proč Obama vítán, Švejnar některými nevítán (naopak pěkně, komunisticky, z Hradu i ODS - s brnkáním na jnejnižší pudy, zńevažován)? Asi ta naše koncepce "vlastenectví", liberalismu, ochrany "národních zájmů" od KSČ, KSČM, protektorátní vlády nebo Klause a jeho křídla v ODS nejsou vtájemně zas tak rozdílné.

3) ZRADA ZVTĚZÍ: Nedělejme si iluze, že demokracie, tedy lidovláda někde doopravdy funguje. Spíše jde zase o to, že každý národ má vládu, kterou je ochoten tolerovat, tedy kterou si zaslouží. Proč údajně "vyspělejší než Slováci" Češi po 60 let, 1946 až 2006, komuniusty volí víc než Slováci, proč ČSSR, hlavně zase Čechy, měli oproti SSSR, baště světového komunismu na hlavu 8-krát více členů komunistické strany? Proč si "liberál" Klaus a KSČM po léta, v zásadních věcech tak rozumí? Příklady: a) odpor proti všem restitucím, ikdyž by je naopak "thatcherita" Klaus měl prosazovat b) česká cesta privatizace a zaopatření rodin nomenklatury na generace dobředu c) vedeni Klausem, ODS a KSČM, bok po boku, posíleni imunizovaným Železným a Bobošíkovou sabotují integraci EU, zavádění právního prostředí u nás d) jako v 2003, teď zase KSČM Klause "podržela", ikdyž se obě strany snažily, aby to bylo s méně "otisků prstů" e) Klausova ODS a KSČM, osamocené, poražené proti zák 193 1999 Sb o vracení občanství i proti volbám v zahraničí atd. atd.
20. 02. 2008 | 19:04

ivanT napsal(a):

To Alna:

'To IvanT:

To, že Klaus představuje dlouhodobé pokračování současného stavu je dobré nebo špatné?'

Jestli se vetsine obcanu soucasny stav ceske politicke sceny nelibi, je pokračování současného stavu spatne.
20. 02. 2008 | 19:09

ZR napsal(a):

VK-Can.:

Pokusy neoconů a funadmentalistů masírovat McCaina jsou nejen patetické, ale také neefektivní, neb ikdyž se (zbytečně) McCain snaží jim vyhovět, "sjednotit stranu", začíná jehoch matru opakovat, nění to McCain. Republikánům se volby vymknuly z rukou, jakkoliv defakto žádný z kandidátů (snad kromě Bloomberga, kdyby chtěl formálně partaj zachránit) stejně šanci proti demokratickému oponentovi letos prostě něměl.

Jak neoconi, tak fundamentalisté by si měli uvědomit, že pokud nepodpoří (penězmi, jinak) a nepůjdou hlasovat pro McCaina, již tak chabé šance na to mít republikána v Casa Blance jsou garantovaně neprůchodné. McCain by to měl časem pochopit, republikáni jinou volbu (kromě Bloomberga, vsoupící do boje minutu před dvanácttou, navíc s vlastní tlustou peněženkou) nemají. Možná, že to nakonec, vyhraje-li za demokraty Obama, "v zájmu GOP a zěmě" Bloomberg udělá.

Jinak "prázdná rétorika" Obamy, nejn od Clintonů, mistrů politické taktiky, zaznívá falečně nebo naivně. Zejména v primárkách jde o to dostat nominaci, zejména je-li proti vám superváha jako Billary a establišměnt demokratů.

O to, že by eventuelně vítězný Obamův tým něměl (lidi) na to, aby prezentovali konkrétní programy (jak se jimi ohání Hillary, kdy republikáni, díky slabotě svého pole kandidátů a kolapsům předních z nich, nemají defakto nic) bych se neobával.

Spíše se obávám toho, zda (skutečné) vládnoucí kruhy nebudou Obamou tak vystrašené (a Obama, pokud nominaci získá se bude pohabovat ke středu, ikdyž to jeho současné fandy zklame), že tak či onak nepomohou nebo nezabrání nějakému individuálnímu projevu násilí vůči němu. Ikdyž se 60. léta opakovat nemohou, reakce černochů by byla 60. létům podobná (viz nejen Rodney King a plundrování Los Angeles).

Mám dojem, že pro Clintony, demokraty i republikány nebude lehké (sublimálně nebo jinak přijatelně) rozehrát rasovou kartu tak, aby v listopadu přišlo dostatek takto záskaný voličů k urnám. Ale je to - zdá se - jediná cesta jak předejít tomu, co je pro (většinu?) Ameriřanů defakto šok, nevítané a nepřijatelné: Mít (polo)čenocha v Bílém domě. Ikdyž poločernoši, takticky republikány vybraní (Powell, Riceová, nějaký ten kongresman) potřebě vyhovovali.

Problém nedostatku konkrétnosti v programu Obamy není v této fázi to, čeho bych se obával.

Z hlediska zahraniční politiky, apelu na 3. svět, včetně Muslimů, by možná nebyl prezident Obama tak špatný tah.
20. 02. 2008 | 19:25

VK-Can. napsal(a):

ZR.
Bohuzel musim se vzdalit a budu zpet az pozde vecer, tak jen strucne.
S Vasim rozborem situace bych se v mnohem ztotoznil.
Bloomberg nemuze a nebude kandidovat za Republikany ! Pracuje pro neho velmi aktivne Lou Dobbs na CNN, ktery pripravuje pudu pro "Nezavisleho".
Bloomberg totiz neni zvykly poslouchat, aby mu nekdo rikal, co ma delat, coz by neokoni definitivne delali.
Bude kandidovat jedine pokud bude skutecne vyhodna situace. Osobne bych ho velmi rad videl kandidovat, ale mam obavy, ze se tak nestane.
Soudim, ze sledujete vyvoj z Ceska a tak ten obraz nemate tak uplny.
Obama ziskal na svoji stranu dost zvucnych jmen ve vsech kategoriich, ovsem stale zustava velkym otaznikem zda by byl schopen je "ukočírovat". Sam totiz neni silny ani v jednom oboru, at uz se jedna o ekonomiku, zahr. politiku ci vojenskou taktiku! Podle meho, to je jeho nejvetsi slabina.
Zde ma absolutni prevahu Clintonova, bohuzel to pochopit vyzaduje trochu hlubsi zamysleni a na to vetsina Americanu nema cas!
Lze doufat v americky patriotismus, tedy na to, ze se kolem Obamy, pokud by byl zvolen soustredi team schopnych, kteří vytahnou USA ze soucasneho propadliste! Obama je vynikajici recnik, ktery je schopen aktivisovat lidi. Tato schopnost ve spojeni s dobrym teamem odborniku, kterymi by se obklopil, by mohla vytahnout USA ze soucasne krize.
Mozna to je jen muj "wishful thinking", ale moc jineho nam nezbyva. A to plati i pro Evropu!
20. 02. 2008 | 20:10

Marcel Derian napsal(a):

David: nelze srovnávat Obamu a Švejnara. Obama je politik, který je dlouhodobě činný, hlasuje, jsou známy jeho názory. Na rozdíl od pana Švejnara, který se pokoušel naskočit do rozjetého vlaku.
KláraVeselá: Souhlas. Pan Švejnar se vyjadřuje nadobyčej populisticky, chce jen dobro, přátelství, úctu, stavět na tradici, povzbudit ekonomiku, podporovat školství. Kdo by to nechtěl?!? Jsou to bezobsažné fráze, bohužel lidem se to líbí a zabírají na to stejně jako na reklamu na Ariel.
20. 02. 2008 | 21:28

patriot napsal(a):

alias Schweinar .... jeho popularita se jmenuje jeho známý oponent .... jeho jméno není ObaMa ale AntiBush ...
21. 02. 2008 | 12:26

Františeka napsal(a):

Kdybysme všichni, co tady (i jinde) tak pěkně "Víme, jak to udělat, kdybychom to uměli", dělali pořádně to co by prospělo všem v našem regionu, to by byla paráda. Dolar i euro by prorazili dno proti koruně, a všichni by chtěli zjistit, jak to děláme. My však bychom ani neuměli vyjádřit, jak.
Bohužel, zatím všechny doby, revoluce i prezidenty překonaly dvě pravidla.
"Až se dostaneme k moci, budeme se mít dobře." (vysvětlení: my jsme mysleli všichni, ale oni mysleli jen sebe.)
A za druhé:
"Aktivní bl... je horší než třídní nepřítel."
(to platí i v beztřídní společnosti)
Aktivních lidí je plno (bez přívlastku), ale nezviditelňují se sami, a jejich práci většinou druzí ani neumějí řádně ohodnotit.
Mám návrh : Začměme od začátku a nevracejme se k tomu co se nám hodí (tím nemyslím zapomenout). Není to jednoduché, ale jinak budeme stále tam, kde jsme.
21. 02. 2008 | 12:42

hulan napsal(a):

Měl bych poznámku k neustále omílanému tématu u každých voleb, a to - požadavek změny. Domnívám se že se jedná o určitý nátlak za účelem prosazení některého segmentu volebního spektra. Např. u nás došlo k velké mediální masáži na podporu Strany zelených a to kupř. hesly, kdo nechce volit velké a známé strany, má tuto možnost. Výsledek musí být každému soudnému člověku zřejmý, že se totiž podařilo do parlamentu prosadit ještě horší společnost a lobisty, než byli ti z ostatních stran.
21. 02. 2008 | 15:30

Martin Zahálka napsal(a):

Některé body jsou dost přitažené za vlasy. Obama nejliberálnější senátor? Chcete snad tvrdit, že Obama je nalevo od Dennise Kuchnicka a dalších příslušníků levého křídla Demokratické strany? Samozřejmě, že jsou lidé, kteří najednou začali Obamu vykreslovat jako superliberála. Jsou to republikáni, kteří potřebují očekávaného protikandidáta v prezidentském klání vykreslit jako extremistu. Titíž dělají superliberála také z Hillary Clintonové, která přitom spolu se svým manželem pochází z centristického křídla demokratů (Clinton na začátku 90. let posunul Demokratickou stranu silně do politického středu) a některými postoji (vůči válce v Iráku, v některých morálních otázkách, k liberalizaci obchodu) je hodně napravo. Kdokoli seriózně a nezaujatě sledující rozhodování v Kongresu nemůže vyhodnotit Obamu jako nejliberálnějšího senátora.

Obama neříká, že bude napravo. Říká, že se nechce zapojit do nenávistné války mezi levicí a pravicí. Není to totéž. Můžete mít názor, třeba liberální, ale nebýt zakopaný ve stranickém zákopu své strany.
21. 02. 2008 | 16:56

Jan napsal(a):

Děkuji autorovi i blogerům. Po dlouhé době jsem se na blogu něco zajímavého dozvěděl.
21. 02. 2008 | 18:46

milan napsal(a):

Ta ochrama proti spamu je hrozná, napsal jsem ji správné až na po páte .
A to jsem jenom chtěl napsat, jak může Hilary vyhrát primárky, když tam kde se pry oběví, tak tam nechybí taky paní Olbrajtová .
22. 02. 2008 | 09:43

Clair napsal(a):

Zdravim Vas pane V.K. a take pana Zdenka Rosenbluma,

jsem rada, ze Vas tady opet potkavam. Davam Vam za pravdu pane V.K.., ze Bloomberg za republikany kandidovat nemuze, protoze tam uz byl a s republikany se rozesel. Delal jakysi pruzkum kdyby dostal 40%, ze by do toho sel za nezavisle, je videt, ze se to nepovedlo.

Pisete, ze Obama neni silny ani v jednom oboru. Prosim Vas a v jakem oboru je soucasny pres. Bush expert? Kdyz se tedy ohledneme za tech poslednich 8 let jeho vedeni soucasne administrativy a kolosalnich chyb a prusvihu, kde byla Amerika pred jeho nastupem a kde je ted?
Dale, jakou ma Hillary Clintonova vojenskou expertizu by me nesmirne zajimalo. Sice se ohani s jeji 35 letou praxi kde? Nic z toho co delala je relevantni, ani kdyz jako prvni dama, doprovazela sveho muze na zahranicnich cestach. Sen. McCain uz dneska priznava, ze o ekonomice nevi vubec nic. Uz se skutecne tesim na debaty McCain vs Obama, jak budou media ukazovat McCaina jak se plazi po brise kolem pres. Bushe, aby zduvodnil nasi valku v Iraku, kde meli byt prece teroriste, i kdyz tam zadni nebyli, porad jeste dalsi 3 roky delal poskoka, aby lhal, lhal, lhal. Vzdyt schvaloval veske presidentovo akce do pismene. Je to pateticky pripad, ktery na me jako hrdina naprosto nepusobi. Je naprosto mimo. Americane jsou momentalne valek nasyceni, navic to musi jeste vsechno financovat sami na dluh.

Jestli jste nahodou nevideli vcerejsi debatu Obama vs Clinton, tak zrovna tam vyslo jasne najevo, ze Hillary by rada navazovala na model politiky sveho muze z 90. let, jenomze Amerika se mezitim posunula uplne nekam jinam a tento model nemuze dnesni Americe vyhovovat. Cela NAFTA, kterou prave prosadil jeji muz se ukazal jako obrovsky kostlivec, ktery je jednim z hlavnich pricin proc americky prumysl byl presunut do Ciny, Indie, Mexika, toto je uz nenavratne pryc. Obama na druhe strane nabizi nove pobidky pro nove se zakladajici firmy, ktere budou chtit zacit budovat a zamestnavat predevsim lidi v Americe. Bavi se budovani infrastruktury - silnice, mosty, skoly, dalnice, oprava starych a stavba novych, vyclenil 210 milionu na infrastrukturu. Proto jste si musel vsimnout, ze za Obamu se postavily vsechny nejvetsi unie v zemi, Hillary nedostava zadou podporu, i kdyz jeji muz, kdyz kandidoval, podporu dostal.

Zahranicni politika pokory a sily - v Obamovo poneti, pripousti jednat s kazdym na svete bez predem stanovenych podminek, tedy z pozice sily, nikoliv arogance, nasili a preventivnich valek. Zatim co Hillary pristup - neustale a upenlive trvani na tom samem, ze nejdrive musi byt splneny podminky napr. v pripade Kuby, jak vcera v jeji debate uvedla - musi byt propusteni politicti vezni, musi byt z 90% jasne, ze se tam bude v nejblizsi dobe instalovat demokracie, nebo velke naznaky tomu nasvedcujici. To same v jednani se Sev. Korejou, Iranem a dalsimi. Je to jenom pokracovani stejne dementni ideologie soucasnych jestrabu. Co nam mezitim ovsem uniklo touto spatnou strategii, ze nejen ze Iran posilil, ale take nasi sousedi rovnou za humny ve Venezuele se dostavaji na vyslunni. President Bush i Clinton, oba dva doslova promarnili historickou prilezitost otevrit novou kapitolu s Iranem, kdyz k tomu byla prilezitost, a to prave jenom diky tomuto deficitu. Co se ale rysuje na obzoru z Obamovo kampu, ze zastavi a zasadne prekopa pravidla pro lobby's a propojeni s kandidaty v kongresu. Ten samy osud ceka ovsem "special interest group" privilegovanych a zatim nedotknutelnych. My, i kdyz vsichni vime, ze to nebude lehke, muzeme si jenom prat, aby se mu to povedlo, pokud bude zvolen.

Nakonec at je to ten ci onen kandidat, dulezite bude jakymi lidmi se obklopi, koho si zvoli za sveho VP a dalsi poradce, aby Amerika mohla jit smerem dopredu, nikoliv dozadu. Po tak dlouhem propadu moralnich hodnot, to vezme velkou namahu presvedcit svet opet, ze Amerika je verohodny partner, opira se o zakladni principy humanity a jde celemu svetu prikladem.
22. 02. 2008 | 19:17

Clair napsal(a):

Zdravim Vas pane Tomasek,

celkem se da chapat Vase tajne prani, aby Obama spadl na usta, alespon z Vaseho pojeti. Abyste se jeste neprekvapil, uz ted se musim smat jak malo znate Americany. Mel byste uz ted zacit trit tu "Aladdinovu lampu" a pritom jeste rikat zaklinadla, presto to nebude nic platne. Muzete si o tom pouze snit, McCain nema sanci.
Preji Vam krasny den.
22. 02. 2008 | 19:36

Clair napsal(a):

Pane Roseblum,

nemohu s Vami souhlasit, ze mulat Obama je pro Bily dum pro vetsinu Americanu neprijatelny a sok. Je to defacto prvni takovy test v mlade historii Ameriky jak se vyporadava s diskriminaci a xenofobii. Jestlize se podivate na vysledky primarek v jednotlivych statech, musi Vam byt nadmiru jasne, ze to nejsou pouze cernosi, kteri Obamu dnes silne podporuji 91%, ale predevsim bili muzi 56%, bile zeny 48%, z toho nejvice prave nejlepe vzdelani, kteri presahuji hranici $50,000 a vyssi platy. Nevypada to podle statistiky, ze jsou to pouze hlupacci, kteri prisli mavat a davat svoje hlasy. Znamena to, ze Amerika se pres tuto xenofobii prenasi na vybornou. God Bless America!
22. 02. 2008 | 19:47

VK-Can. napsal(a):

Zdravim pani Clair.
Vcerejsi debatu jsem samozrejme sledoval a myslim, ze Obama uz je k nezastaveni.
Ted jen kratce par poznamek.
Pres. Bush je vyrizena zalezitost a celkem nad nim uz ani nijak neuvazuji. Ovsem reknu Vam mozne scenario, ktere jsem mel na mysli.

N. Pelosi je totalni zklamani! Demokraticky kongres ma v soucasne dobe podporu verejnosti ve sklepe!
Jak vite, tak casto Americane radi drzi balanc tim, ze kdyz je v BD Demokrat, tak daji kontrolu kongresu Republikanum a opacne. U pres. Bushe to neudelali a ted se jim z toho protáči očni panenky!

Cili je velka moznost, ze kdyz bude zvolen Obama, tak kongres prijde do Republikanskych rukou. Uz se Vam jevi obrazek?
V tom pripade by vetsina predsevzeti Obamy asi vyletely kominem kongresoveho handrkovani a debatovani. Zkratka by s chuti oškubali Obamu pírko po pírku, nehet po nehýtku.

Zde prichazi do obrazu politicka masinerije Clintonovych. Nezapomente, ze pres. Clinton mel Republikansky kongres a nez to zvoral s Monikou, tak mu kongres temer papal z ruky! Proc ? On dal Gingrichovi kredit za sve napady ! Vlk se nazral a koza zustala cela!
Pani Clair, Clintonovi jsou nejen par velice inteligetnich lidi, ale take velice zkusenych politiku. Oni totiz vedi, ze ve Washingtonu je jedna vec mit velka predsevzeti a naprosto rozdilna vec je byt schopen je uskutecnit.
Myslim, ze byt guvernerem a 8 let uspesneho presidentovani nejake ty zkusenosti cloveku da.

Obama bude ze zacatku hodne zaviset na poradcich, ktere bude muset hledat. Proto jsem byl rad, kdyz jsem videl stareho lišáka Kennedyho na podiu za jeho zady! To je, co jsem mel na mysli, ze bych spolehal na patriotismus v tom, ze by se kolem neho semknula dobra skupina.

Ovsem co ma Obama je neco zvlastniho v jeho osobe. Nejen, ze to je take chytra hlava, ale vyzaruje uprimnost a rozvaznost. Myslim, ze to je tajemstvi jeho uspechu. Domnivam se, ze je na ceste do BD. Pokud to tak bude, tak nam bud zacne byt lepe a nebo zacneme menit dolary za rupie nebo juany.

Jo NAFTA byla domluvena a podepsana pres. Bushem st. v roce 1992! Pres. Clinton ji v nezmenene podobe (presne jak ji Bush vyjednal) tlacil skrz kongres a vesla v platnost myslim v lednu 1994.
Pres. Clinton NAFTA schvalil, ale nevyjednal. Tu dostal do ruky hotovou!
22. 02. 2008 | 21:47

Clair napsal(a):

Pane V.K.,

ja jsem tak nesmirne zklamana a take cela Amerika s tim, ze se slibovanym kongresem demokratickeho puvodu se uskutecni plno veci, jenomze problem je v tom, ze demokrate nemaji dost hlasu, aby cokoliv uskutecnili, cili o tom to je. Nancy Pelosi na jejich 67 let vypada uzasne, bohuzel nejen ona, ale vetsina je jich naprosto nefunkcni. Tak Nancy P. konci jeji mandat ted v listopadu a uz ji vyhrozuje Cindy Sheehan, jestli to nevite, protoze ji zemrel syn v Iraku a ona prosila kongres to impeach Bush. Nic se nestalo a tak ona prohlasila, ze se stehuje do Californie a bue kandidovat na jeji misto do kongresu. Ja vim, ze ted Lou Dobbs snazi kongres obnazit, ale maji ruce svazany, vsechny ty umysly jak budou delat to ci ono je k nicemu. Je to dano tim, ze kongresmeni jsou voleni kazdy 6 rok, a ted prave kdyz budou volby na presidenta, mnozi z nich budou muset byt take zvoleni, je treba cely kongres prekopat, vyhazet ty stare dedky, co jsou tam uz 50 let a nic nedelaji. Vite o tom, ze kongresmeni jsou placeni $175,000 a schazeji se pravidelne pouze jednou tydne? Tedy jeste do nedavna tomu tak bylo, ve stredu uz pry letali zpatky do Californie za rodinami. Zatim je to vsechno jenom kosmeticke divadelko o nicem. O tom se take Obama bavi, ze mnoho veci je treba prekopat.

Jiste, ze je mozne, ze kongres by prisel zpatky republikanum, jestli ovsem vyhraje Obama, nemyslim, ze to bude mozne, protoze republikani brzdili vsechno demokratum , a to si t ake lidi musi pamatovat az se tam republikani budou zase cpat do kongresu na novych 6 let, Obama potrebuje nesmirnou vetsinu, aby neco prosadil. Tak se ted podivejte v jakem poctu probihaji primarky pro republikany. Napr. posledni Wisconsin, pro Obamu volilo kolem 600,000 lidi, pro Hillary kolem 420,000 a ted je tady McCain, ten vyhral pouze se 140,000 a Huckabee mel myslim jenom 110,000. Co tim chci rici, ze republikani nemaji zadnou poradnou podporu dnes nikde, musime pouze doufat, ze kongresmeni co maji jit do duchodu vcas odejdou a budou za ne dosazeni novi schopni demokrate a demokrate ziskaji prevahu v kongresu, aby se nemuseli skemrat a byli schopni fungovat a vubec neco uskutecnit. Ty jejich posledni volby jim skutecne nepomohly, to Vam dam skutecne za pravdu.

Za Billa Clintona v druhem obdobi byla republikanska prevaha v kongresu, to je fakt, proto take mohli zacit divadelko s impeachement kvuli Monice, kdezto ted, kdyz by to bylo nejen nutne, ale dokonce odpodstatnele, nejsou schopni dat dohromady dost hlasu.

Pane V.K., at uz se tam dostane kdokoliv, jenom ne McCain, to by se musel stat skutecny zazrak, republikansti neokoni ho nesnesou, to uz jsem Vam kdesi psala a poslala video, a zbytek Ameriky krome nekolika republikanu pro nej nema slov. Blyska se na velmi spatne casy, protoze novy president neni zadny kouzelnik, je treba udelat tolik veci, vzdyt tato administrativa nic 8 let nedela, nepodporili spolecnymi silami zadny kvalitni zakon, ja se fakt divim, ze davno s tim uz lide neco nedelali. Na co se podivate je treba resit a k tomu bude treba skutecne schopne lidi, kteri tomu nejen rozumi, ale maji srdce na strane Ameriky na prvnim miste a nikoliv jinych statu a narodu.
23. 02. 2008 | 00:19

kryštof napsal(a):

Díky za předchozí cennou diskusi, já situaci blíže nesleduji, ale McCaina bych tak kategoricky nezatracoval, může Obamu (i případně Clintonovou) porazit. Ale strašně si přeju, aby tomu tak nebylo.
A ke kdesi výše uvedený, kdyby: kdyby nebylo Moniky, nebylo by Iráku, to je přece klír...
Peace
23. 02. 2008 | 01:31

VK-Can. napsal(a):

Pani Clair,
mame stejne prani.
Dobre pisete o tom poctu hlasu ted v primarkach. Toho jsem si vsiml hned pri tech prvnich. Demokrate meli dvojnasobek toho, co Republikani!
Stejne tak s temi procenty v kongresu mate pravdu, ovsem v ocich americke verejnosti Demokrate hodne promarnili! A to je "No-No"!
Cindy Sheehan se stava loutkou v necich rukou, kdo se dobre schovava, protoze zatim neni uplne jasne, odkud SKUTECNE vitr fouka! Zatim je to jen vitr od vetraku. Az uvidime, kdo ten vetrak spousti, budeme vedet i kam by mohl foukat.
Zatim zdravim.
23. 02. 2008 | 11:51

VK-Can. napsal(a):

Pane Krystof.
Jsem rad, ze je Vam nase debata zajimava.
Tim, ze jsme s pani Clair velmi kriticti k McCainovi jeste neznamena, ze by nemohl byt zvolen. Oba s pani Clair vime vemi dobre, co neokonske kridlo Republikanu dokaze!
Jinak si dovolim poznamku k tomu, co pisete o souvislosti Moniky a Iraku.
Bohuzel Vas musim zklamat, ale souvislost Moniky a Iraku je nulova! Sadam Husain mel rakety Scud, ktere mohly zasahnout Israel. Navic byla vazna obava, ze ma bakteriologicke hlavice pro tyto rakety. 3 tyto Scud rakety s bakteriologickymi hlavicemi mohly zpusobit tragicke nasledky v Israeli, proto bylo nutne zlikvidovat Sadama a tim i nebezpeci pro Israel. Jinymi slovy invase do Iraku byla rozhodnuta vec, jen se hledal nejaky duvod!
Monika ? Monika byla pomsta israelskych a republikanskych neokonu Clintonovi za to, ze odmitl napadnout Sadama! Israel mel skutecne strach z necekaneho utoku ze strany Sadama a odmitnuti Clintona tezce nesli.
Co ovsem netusili v Israeli, ze likvidaci Sadama daji moznost Iranu a maji ted horsiho nepritele, nez byl Sadam !
To je uz ovsem jina debata.
23. 02. 2008 | 12:14

Milan napsal(a):

S tím Irákem to je popletené , nebyt Moniky L. nebylo by zřejmě bombardování jugoslávie
23. 02. 2008 | 14:54

VK-Can. napsal(a):

Pro Milana.
Monika ma s bombardovanim Jugoslavie asi tolik spolecneho, jako s tou invasi do Iraku - zadnou.
Jugoslavie byla "humanitarne bombardovana", protoze Milosevic byl velmi dobre vojensky pripraven na vtrhnuti jednotek NATO, ktere mely zastavit vzajemne masakrovani mezi byvalymi staty Jugoslavie o coz Milosevic nemel zajem! Byla velka pravdepodobnost, ze by tam zahynulo mnoho vojaku NATO, cili Evropa pozadala USA o pomoc.
Byl to evropsky problem a USA s tim nechtely mit nic spolecneho, ale jako clen NATO musely pomoci. Clinton nechtel ztracet americke vojaky take zbytecne, tak to zacaly letecky. Bylo to krute pro Srby, ale bezpecnejsi a hlavne mensi ztraty pro NATO a USA. A o to tehda slo.
23. 02. 2008 | 15:52

Milan napsal(a):

Bombardováni nebylo zapotřebí ,oni by si udělali pořádek sami a při slově humanitární bombardování mi nějak jezdí mráz po hřbetě .
Pro Cl. bylo lepší ,když ze ve světě zaplnilo spravodajství o jugoslavii , než o tom co našli na Mon. šatech
23. 02. 2008 | 16:38

jirka napsal(a):

to klaravesela

evaporovala jste se již někdy?
23. 02. 2008 | 17:07

car komančov OO8 napsal(a):

Pořad se nějak zapomina...To jsou plenarky jěště nevolí prezidenta....Prozatím se tady jen chytračí.Vysledky voleb skutečnych ještě nikdo nezná,,,a pořad stéjní chytráci....vysledek voleb o prezidenta myslim že každe demokraticke země je dan aš sečtením hlasu po volbě prezidenta.Ja nevím ale u nas zase tak čista volba nebyla jestliže se použilo natlakove pravo to snad jen vyjimečně odpovída zakladní listině prav a svobot takhle mit na vyběr mi to něco připomína .kdy a kde se to vždy a stalo je to nějaka divná demokracie a stale tady někdo operuje pruzkumem,voliči si přejí volit prezidenta přímo.Tomu zase tak nevěřim pokud se jich nikdo nezepta v referendu co si vlastně přejí a jaky volební sistemy se tady nabízy poskušenostech s menčinovym,to ja fakt nevím a obdivuji ty ktěří to chtějí určit po pruzkumu ,nepopirají zase to zakladní a to je dokazat to že si to fakt opčane přejí,to jde jedině referndem.Ja myslím to jsou hola fakta. Naš preziden byl zvolen rozdílem 30 hlasu. Ten zbytek jsou jen keci o ničem,takovy byl vysledek voleb.
23. 02. 2008 | 17:40

VK-Can. napsal(a):

Pro Milana
"Oni" si delali poradek vzajemnym vrazdenim a EU k tomu nemohla jen prihlizet.
To, ze pres. Clinton chtel odvest pozornost od problemu s Monikou, tak zacal bombardovat Jugoslavii byl docela laciny trik neokonskych Republikanu znemoznit Clintona, kteremu nemohli prijit na jmeno. Bylo pozdeji dokazano nade vsi pochybnost , ze Evropa SKUTECNE ZADALA o pomoc!!
Mozna by Vam sel mraz po zadech kdyby jste videl, kdyz jednotky OSN obsadily casti byvale Jugoslavie, co mel Milosevic "nachystano" pro NATO!
23. 02. 2008 | 17:43

Milan napsal(a):

Když chtěli pomoct,mohli přijít uklidnit rozdělit vyjednat a ne humanitárně bombardovat automobilky elektrárny mosty a rodinné domky a tím podporovat Kosovsko Albanskou drogovou mafii
23. 02. 2008 | 18:05

VK-Can. napsal(a):

Pro Milana.
pro lepsi prehlednost je vzdy dobre uvest komu je Vase reakce adresovana, ci zda je to jen vysloveni nazoru.
Ja na to reaguji v domneni, ze to je urceno mne. Pokud ne, tak se omlouvam.
K tomu co pisete : "Vy o voze a ja koze !"
NATO nechtelo pomoci, NATO prijelo zastavit hromadne vzajemne vrazdeni !
Kdo zacal ? Na to najdete odpoved na otazku: Co bylo driv ? Vejce nebo slepice?
Nikdo to urcite nevi, ale vrazdilo se - na obou stranach a bylo uz jedno kdo zacal! Bylo treba to zastavit a to byl ukol NATO.
To, aby NATO zabranilo vrazdeni nebylo v planu Milosevice a proto se chystal vojensky napadnout jednotky NATO, pokud vstoupi na uzemi jim kontrolovane. Byla jen dve reseni. Bud zastavit vrazdeni a k tomu bylo nutne bombardovat Milosovicovy jednotky, pokud NATO nechtelo ztratit hromadu vojaku a nebo si toho nevsimat a nechat to "dohořet" s tim, ze ubyde par tisic lidi z Balkanu .
23. 02. 2008 | 19:10

Milan napsal(a):

Pro: VK Can
Děkuji za odpovědi , ale mám tomu rozumět tak , že kdybychom při našém rozchodu se Slovákáma si věli trochu do vlasu , tak by bylo správné kdyby nám NATO vybombardovalo elektrárný ,automobilky, města atd ?
23. 02. 2008 | 20:21

Clair napsal(a):

Pane V.K.,

kdybyste jenom vedeli co si lide od demokratickeho kongresu slibovali, ted se ovsem neuskutecnila jedna kvalitni vec. Nancy Pelosi tam lita jako splasena slepice a vsichni kolem ni jsou doslova dysfunkcionalni. Vite ani ted, kdyz uz je nadmiru jasne, kam by se mela pridat s jeji super-delegacni kartou, vyckava, to same ovsem dela John Edwards, byv. pres. kandidat, ktery by mohl velmi pomoci, prave za dane situace dokoncit celou epizodu, to same ovsem dela Joe Biden, take byv. pres. kandidat a super-delegat. Jsou to vsechno vypocitave bestie, kteri cekaji na zaverecnou fazi, aby se mohli k nekomu prilepit a tak si zase zajistit tepla kresilka. Co je ovsem dulezite, ze tento kongres nebyl schopen udelat jednu jedinou vec tykajici se prolhane valky v Iraku, korupcnich podvodu, impeachement a dalsich, je toho tolik, ze to ani nelze vycislit. Nic neudelali, ani to, co bylo dosazitelne. Chce to vsechno vykopnout. Kdyz uz rodili Americani se bavi o tom, ze je tady treba revoluce, tak to uz neco opravdu znamena, nikdy jsem je jeste tak pred dvema roky mluvit takto neslysela. Ted kdyz ztraceji masove joby, jejich domy jdou zpatky bankam, a jako posledni dokonce jim ted vyvlastnuji zpatky jejich prodluzena auta, tak to je teda vec. Jste to mozna vcera videl na CNN na Lou Dobbs. A navic, zacinaji se hroutit komercni realie, to bude krasna lavina. Zajimave, ze tady i kdyz kazdy tyden snizuje Fed urokovou miru, nic to neni platne. Myslela jsem, ze to nejak ovlivni urokovou miru v Canade, vzdycky tomu tak bylo, ale toto je zmena, urokova mira v Canade nesmirne vysoka na hypoteky, napr. kolem 7%, zustava stejna a vubec se neridi co se deje ve Washingtonu. Uz zrejme vsichni vi kolik uhodilo.
23. 02. 2008 | 22:33

VK-Can. napsal(a):

Pro Milana.
Pokud by k tomu doslo a toho zasahu bylo treba, tak by postup byl asi stejny.
Totiz, aby se zamezilo co nejvice ztratam na zivotech vojaku, kteri prisli udelat poradek, kdyz selze veskere vyjednavani, tak se musi rozbit vse, co podporuje bojujici slozky, ktere se musi uklidnit. To zn. komunikacni cesty jako silnice, zeleznice a mosty, potom vse, co dodava energii armade a vyrobe pro armadu a to jsou elektrarny a tovarny a potom dalsi vojenske objekty. Je to normalni strategie v kazde valce at velke nebo male.
Valka je niciva zalezitost! Vitezstvi ziska ten, kdo vice znici protivnika. Je to tvrde, ale tak to proste je. Je to take silne varovani pro vsechny, kteri by chteli zacit valcit. Bohuzel ne vzdycky to varovani pracuje a potom uz se musi jen tvrdě!
Nemecko se muselo ve 2s.v. totalne znicit, aby se porazilo! Totez Japonsko.
23. 02. 2008 | 22:54

Milan napsal(a):

Pro VK Can :Přirovnávát bombardování jugoslavie k válce a třeba druhé světové , to snad ani nejde a zdá se mi to cinické ,bylo to něco jako boj slona s mravencem.
23. 02. 2008 | 23:23

VK-Can. napsal(a):

Pani Clair,
za normalnich okolnosti bych rekl, ze Obama nema sanci.
Protoze to normalni situace neni, tak Obama ma velkou sanci!
USA je vazne v poradnem madlajzu a i obycejnym lidem to zacina dochazet!
Jsem take dost prekvapen, ze vsichni byvaly kandidati stoji za bukem a cekaji.
Kdysi jsme takovym lidem rikali "Vychcankove", ktere si clovek nikdy nepustil k telu!
23. 02. 2008 | 23:31

Milan napsal(a):

A teď k původnímu tématu , Ron Paul ůdajně půjde do voleb o prezidenta USA soukromé ,zajímaly by mě názory tady lidi znalých věcí ,komu ve volbě ubere hlasu , jestli demokratum ,nebo Meckejnovi , ten už je jako kandidát zřejmě jistý
23. 02. 2008 | 23:37

VK-Can. napsal(a):

Pro Milana
Vase otazka o vjeti do vlasu ze Slovenskem byla pro mne dost prekvapiva. Protoze jste nebyl schopen pochopit o cem pisi z predchoziho, uz jsem nevedel jak to jinak prirovnat, aby jste to pochopil.
Jen pro uplnost - rasove řáděni, ktere se obcas ve svete deje a coz byl pripad v rozpadle Jugoslavii, jsou valky nejhorsiho druhu!
Normalni valka ma aspon nejaka pravidla.
V jatkach zvanych bud obcanska valka, nebo etnicke cisteni zadna pravidla neexistuji!
To se zase zda mne cynicke.
Preji hezky weekend.
24. 02. 2008 | 00:02

Milan napsal(a):

To slovensko to byl jenom příklad . U nás ani na Slovesku žádná drogová mafie která by toto rozpoutala naštěstí není ,ale kdyby se něco přihodilo tak humanitární bombardování (vystřílení staré munice aby zbrojní firmy měly co vyrábět )by nám určitě nepomohlo . A taky pěkný víkend z Ostravy
24. 02. 2008 | 00:23

Clair napsal(a):

Pane V.K.,

ano super-kandidati cekaji za bukem, ale nejnovejsi hit: Ralph Nader oznamil svoji kandidaturu za nezavisle, tak to mi opravdu neni jasne kdo to bude financovat. Pocitalo se, ze do toho vlitne Bloomberg a ted toto, zajimave, vsechno za pet minut dvanact.
Hillary C. se v jeji zoufale snaze udrzet zacina velmi neprofesionalne napadat Obamu,posledni zachranna vetev, ktera pro ni sice nefungovala v South Carolina ani ve Wisconsin. Ja myslela, ze kdyz uz spadne na usta, tak alespon "stylishly and with class". Co se nam timto tady ovsem rysuje, ze to muze mit nesmirny dopad na demokraty a celou jejich stranu, ktera prave ted postrada jednotu, tento druh spinave politiky pod stolem muze znechutit volice uplne. Je jasne, ze Hillary to vsadila na jeji uplne posledni kartu.
24. 02. 2008 | 15:43

jilm napsal(a):

Tento graf onu levicovost Obamy staví do trošku jiného světla: http://politicalcompass.org... Schválně si ten test udělejte a jsem opravdu zvědav, jestli vyjdete jako větší konzervativec. Je to pochopitelně jen jeden pokus o jeho charakteristiku, ale jelikož otázky, na kterých je test postaven, jsou poměrně jasné, nebylo jistě tak těžké Obamu vyprofilovat dost věrně.

Mimochodem věta: "Statistika jeho hlasování odhaluje, že je nejliberálněji (čti v americkém kontextu nejlevicověji) se chovajícím demokratem v horní komoře Kongresu" není pravdivá. Obama vychází mezi těmi levicovějšími zákonodárci, ale ani zdaleka není tím nejvíce levým. Pouze prý vyšel více nalevo než Clintonová. Co je možná ještě důležitější je metodika tohoto "výzkumu". Je postaven na záznamu jeho hlasování v jeho prvnímo volebním období, kdy však (například kvůli současné kampani) velké množství hlasování prostě minul. Statistikám bych nevěřil.
24. 02. 2008 | 20:48

Skogen napsal(a):

A pročpak by Obamova liberálnost (vašim obratem "americká levicovost") měla být důkazem jeho nefér rétoriky? Amerika má problém s komerčním zdravotním pojištěním, má problém s úrovní zdravotnictví, má potíže s penzijním systémem, má potíže s ekonomikou orientovanou na vládní výdaje, po reformě tohoto (opačně orientované než u nás) nevolá pouze Obama, v zásadě se v potřebě slevit ze soukromého zájmu ve prospěch zájmu veřejnému shodují všichni aktéři kampaně.

Obama je vyjádřením ducha doby, to jste vyjádřil přesně. Amerika se necítí svobodná, zákony předložené G.W.Bushem a po odmítání nakonec přijaté Kongresem, mění svobodnou společnost v systém s určitými znaky diktatury, na což Američané zjevně špatně slyší (vždyť všude zní "svoboda"!).

Část č.1042 zákona o zmocnění k národní obraně umožňuje prezidentovi vyhlásit stanné právo, prezident může použít armádu doslova, kdy to bude považovat za potřebné.

The Military Commissions Act umožňuje neomezeně věznit kohokoliv, kdo podpoří (finančně nebo jinak) organizaci na seznamu teroristických organizací, přičemž podle zákona zákon Animal Enterprise Terorism Act je teroristou i ten, kdo demonstruje za práva zvířat. Jako terorista může být veden dokonce i člověk, který se otevřeně vyjadřuje proti politice vlády. Publicistka Naomi Wolf uvádí, že Národní protiteroristické centrum má jména 775.000 osob podezřelých z terorismu a toto číslo se měsíčně zvyšuje o dalších 20.000 osob.

Národně-bezpečnostní prezidentský příkaz 51 (National Security Presidential Directive 51 – NSPD-51) zajišťující "kontinuitu vlády" dává prezidentovi možnost při vyhodnocení "katastrofického stavu nouze" (vyhlašovaný stupeň ohrožení národní bezpečnosti USA neustále kolísá kdesi nahoře) takřka jakékoliv pravomoce, od zrušení voleb, přes nedodržení ústavy, po příkaz k jadernému útoku. Prezident sám posuzuje, kdy "katastrofický stav nouze" nastal...

Není divu, že Obama má sympatie. Pro značnou část Američanů je zosobněním návratu Ameriky k původním hodnotám, které neokonzervativci znásilnili pro vlastní účely. Zda je to Obama nebo Amabo, to není podstatné. Obama je výslednicí společenské potřeby, tak jako kterýkoliv jiný politik v dobách nouze. mnozí Američané v něm spatřují novodobého Kennedyho - snad mu nějaký blázen se zevlujícími tajnými službami v pozadí také neprostřelí hlavu.
25. 02. 2008 | 00:35

VK-Can. napsal(a):

Zdravim pani Clair.
Nikdy neni mozne podcenovat neokony.
Zda se, ze skutecne Obama je na ceste do BD a neokoni vidi, ze deda McCain na neho nema, tak zacinaji vytahovat sve dalsi zbrane.
Definitivne cekam, ze pokud to bude jen trochu mozne, tak rozpoutaji nekde nejaky konflikt, aby dodali vahy tomu, ze je treba mit zkuseneho vojevudce za presidenta. Tento tah s nejakym konfliktem mne nijak neprekvapuje a pokud si pamatujete, tak jsem ho predvidal uz pred nejakou dobou.
Ovsem ten trik s Ralphem je staro-nova karta, se kterou mne prekvapili!
Ralph Nader si myslim je totiz napul genius a napul naivni hlupacek. A tak kdyz mu par "nadsencu na pomoc utlacovanym" prinese pytel penez aby to sel tem zatracenym korporacim ukazat, tak do toho jde.
Uz jednou ho neokoni uspesne pouzili v roce 2000 a vypada, ze by mohl hrat roli kazisveta (spoiler) znovu.
Videla jste dnesnich 60 minutes?
Staly za to!
25. 02. 2008 | 03:01

VK-Can. napsal(a):

Pro Skogen.
Vyborne napsane!
25. 02. 2008 | 03:03

Jmeli napsal(a):

Proc Obama?
Protoze pokud by byla Clintonova prezidentkou, navazala by na poslednich 24let drzeni moci pouze DVEMA rodinami, to se dost americanum nelibi, to si uvedomuji, a kdyz se nad tim zamyslim, vubec se jim nedivim...
25. 02. 2008 | 11:04

milan napsal(a):

http://www.ifortuna.cz/?sea...
Sázkové kanceláře se neradi mýlí. A tak to vypadá ve fortuně , Sledovát sázkové kanceláře je nejlepší průzkum, jím jde o prachy a nadržování někomu de stranou
25. 02. 2008 | 20:13

Clair napsal(a):

Zdravim pane V.K.,

mam ted moc prace a tak se casto nemohu konat. Ano, neokoni vytahuji dalsi jejich strategicke spinave triky, republikansti hosi v hnedych kosilich se obavaji o sve pozice a jaky to jenom muze na ne mit dopad, financuji nejen Hillary, ale take McCaina, nevim sice presne jake procento, ale je jich tam nekolik. Co se ovsem zacina jevit, ze pry se Obama zacina obavat o svuj zivot a take sami Americane se obavaji o jeho zivot, chodi s nim ochranka. Ralph Nader, ja nevim proc do toho jde prave ted, vzdyt vi moc dobre, ze nic neprosadi, a to uz na potreti. Videla jsem 60 minutes, jako vzdycky vynikajici. Takze se zase uvidime nekde jinde, dneska uz ale odjizdim. A budu se konat az po 4. breznu.
Zdravim Vas srdecne,
Clair
25. 02. 2008 | 20:48

Pepa Řepa napsal(a):

Děkuji autorovi za článek a zdravím paní Clair a pana VK.

Pokud vám to čas dovolí, byl bych rád, kdybyste okomentovali interview Henryho Kissingera pro Spiegel.

Zvláště zajímavé se mi jeví důsledky rychlého stažení z Iráku, schopnost obrany Evropy, a Obamova "válka" s Pakistánem.

http://zpravy.idnes.cz/henr...

Omlouvám se, že cituji tohoto nezkušeného politika.
26. 02. 2008 | 16:04

VK-Can. napsal(a):

Zdravim Pepo Repo.
Cele interview pokryva velmi siroke pole.
H. Kissinger je lisak a velice zkuseny diplomat. Je ovsem take Republikan!

Pres. Bush privedl USA temer na pokraj propasti a Republikani k tomu mlcky prihlizeli. Ted vedi, ze maji vsichni maslo na hlave a vedi, ze svadeni viny nic nevyresi a tak se snazi v tichosti tu karu zahrabanou v blate spolecne vytlacit. Potrebuji schopneho "ridice", ktery by vedel jak z toho blata tu karu vymanevrovat.
McCain podle meho jim rozhodne neni a myslim, ze oni to vedi take, ale nemaji nic jineho na vyber.

Cela situace at uz v boji s terorismem ci radikalnim islamem, coz bohuzel mnoho lidi povazuje za jedno a to same, rapidnim rustem Asie, Israelske otazky, ktera je momentalne mimo pozornost, ale muze vybuchnout kdykoliv v plne sile, nebo ekonomicka krise USA a nebo roztristene EU, na zadny z techto problemu neni jednoducha odpoved a u kazde se vzdy jedna vybrat to nejmensi zlo.
Myslim, ze reseni bude v osobe noveho presidenta USA jak bude schopen spojit dohromady tu cast sveta, ktera spolecne tyto problemy muze vyresit. Je sance, ze Obama by to mohl byt. Proc ?
Protoze tim, co by se zdalo jako jeho nevyhoda, by mohlo byt velmi dobre jeho vyhoda - to, ze je mulat !! Tim se stava jakymsi "neutralem", ktery nema prime spojeni s nekterou mocenskou skupinou. To by mohla velka cast sveta prijmout jako positiv!
Jeho valka s Pakistanem ? Ma na mysli oblast Tora-Bora, kde se asi skryva Osama B.L. Rozhodne ne cely Pakistan!
To je ovsem jen moje uvaha.
26. 02. 2008 | 17:59

Clair napsal(a):

Zdravim Vas take Pepo Repo,

se mi vzdycky obraci zaludek, kdyz tohoto cloveka vidim se vyjadrovat ke svetovemu deni a rozdeleni sveta v jeho pojeti. Architekt valky ve Vietnamu a o Jizni Americe se ani uz bavit nechci co tam zaridil za prasarny, se podilel na rozhodnuti dalsi valky v Iraku, neustale dochazi radit Cheneymu jak dal, infuze dalsich 30,000 Americanu do Iraku prislo od nej a ted kdyz to zrovna nevychazi si svoje spinave pracky umyva a rad by presvedcil Evropu jak uctyhodne jsou jeho cile. Potrebuje presvedcit Nemce, ze jeho dementni ideologie o rozdeleni sveta podle talmudu je to prave. Jenomze Nemci maji valek az po krk, ne ovsem nas drahy pan Kissinger. Musime valcit, i kdyby to vzalo dalsich sto let a hlavne neopoustet Irak, dokavad si nezajistime ze veskera naleziste budou pod americkou kontrolou, nema prece cenu odchazet. Nema to nic k docineni s Al Quaidou, Talibanem ani terorismem, to je jenom jeho zastiraci manevr. McCain prohlasuje, ze i kdyz iracka vlada a lide (70%) pozaduji odchod spojenych okupantu, McCain zastava stanovisko, ze tam bude Amerika na vecne casy at se jim to libi nebo ne. Rad by tam neco vyhraval, i kdyz je nadmiru jasne, ze zabijenim toho nedocili. Radi by rozbili Irak na tri samostatne staty, bohuzel to se jim nedari, to je jeden z hlavnich problemu. Rozbit Irak, rozbit Srbsko se podarilo, jeste rozbit Georgia na tri staty, na tom se pracuje, obklopit Evropu zakladnama, udelat konecny zatah na Rusko, jejich nerostne bohatstvi a Cinu a hlavne, postvat vzajemne proti sobe a pak z toho tezit. Ohromny vizionar, Evropanum se dari nejak moc dobre, proto je to treba prekopat, aby se jim propadla ekonomie jako Americanum, aby prichazely o sve uspory a nemovitosti, aby skoncili vsichni jako zebraci. Jejich Euro je uz vice nez $1.50?, to takhle prece nemuze byt, proto je treba udelat po celem svete bordel. Vitejte v ideologickem raji Henryho Kissingera a nasich neokonu!
26. 02. 2008 | 19:35

Clair napsal(a):

Pane Repo, jeste maly dodatek. Je kazdemu jasne, ze rychle stazeni z Iraku neni ani mozne, ale je s tim treba zacit. Zajimave je, ze tato uchylna valka mela byt prece podle techto architektu financovana z vytezku nerostneho bohatstvi zeme a jejich financnich zdroju, ted ovsem je to vsechno financovano pouze americkymi danovymi poplatniky, kteri nemaji v soucasne dobe lepsi investici nez 9 miliard mesicne vyhodit na tuto valku, ktera nikam nevede. Mezitim Amerika krvaci po vsech stranach, to ovsem nemuze pana Kissingera zajimat. Iracane se nemohou dockat, az vsichni vypadnou a konecne si udelaji vsechno po svem, a nebudou k tomu potrebovat nikoho, dokonce se mezi sebou domluvi. To by ovsem bylo moc jednoduche, proto se musime drzet teto jedine verze, ze je treba cosi vyhravat.
Obama slibuje naprosto jinou zahranicni politiku, prohlasuje, ze bude jednat s celym svetem bez valek, pokud to bude mozne. Predevsim nebude neustale vyhrozovat celemu svetu, aby prijmul hodnoty zapadu a zpusob zivota. Je to dano logickym selskym rozumem, naprosto nic komplikovaneho, jina kultura, se kterou je treba se seznamit a take ji respektovat. Je uz ostatne na case, aby se zapad poucil, ze ty plosne a instantne implantovane demokracie nebudou pod vyhruzkami fungovat.
26. 02. 2008 | 19:50

Milan napsal(a):

Dobrý den Paní Clair: Vaše články jsou poučné a rád je čtu . Chtěl bych se zeptat (jestli moje maličkost může)jaký odhadujete dopad na Obamovu kampaň po zveřejnění jeho fotek v turbanu, podle mého mu to může ubližit , ale rád bych se mýlil Děkuji
26. 02. 2008 | 20:17

Clair napsal(a):

Dobry den pane Milan,

jsem rada, ze si z mojich prispevku neco odnasite. Ptate se na to klasicke Obamovo obleceni, ktere si na sebe vzal, aby poctil mistni tradici, jak je to tam zvykem. Pripada mi to jenom dalsi sbirka podpasoveho haraburdi, kterym pani Clintonova sveho soka castuje. Uz se mi zacalo zdat, zejmena po posledni debate, ze se zacina smirovat s tim, ze prohrava, ukloni se a zachova si dekorum a odejde jako dama with class , dignity and grace. Alespon tak se na konci debaty presentovala.
Je videt, ze jeji stab poradcu ji okamzite opravil, ze musi zaridit utok, za kazdou cenu, at uz je jakkoliv ponizujici. Problem je v tom, ze lide nejsou hloupi a vi moc dobre kolik uhodilo, tyto lacine triky lide odhali okamzite a pak se to obrati proti ni. Uz jednu takovou rasovou kartu vytahla na zacatku, coz ji ovsem poskodilo jak v South Carolina, tak take ve Wisconsin.
Jeste do dnesniho dne se k tomu nevyjadrila. Snazi se proste Americe vnutit, ze Obama je muslim, i kdyz tomu tak neni. A i kdyby byl, vzdyt nase prava maji byt zajistena ustavou, tedy ochrana pred diskriminaci na zaklade viry, barvy pleti, narodnosti, veku a dalsich. By se pani Clintonova mela stydet, je to opravdu jeji dalsi lacina strelba, ktera nemuze mit uspech. Ja doufam, ze po dnesni vecerni debate se vysachuje sama uplne. V jeji zoufalosti se opet nacpat do Bileho domu ji uchazeji ty nejzakladnejsi humanitni principy, ovsem soucasne odhaluje sama sebe s portretem hamizne osoby, ktera pro zachranu kresilka v Bilem dome, je schopna se propujcit ke vsemu.
26. 02. 2008 | 20:46

Milan napsal(a):

Pro paní Clair :Děkuji za odpověď. Pokud by demokrati vyhráli a dejme tomu Obama , může to být něco jako Gorbačov v Rusku , jenom opačně . To co může byt v USA třeba za 5 let by si možná netroufla odhadnout ani ta největší vědma .tak jak žádna vědma neodhadla ani půl roku před listopadovou revoluci u nás že režím padne . To je tak jak s počasím,když týden dopředu hlási, že budou třeba na Moravě potopy, tak většinou žádné nejsou , ale ty největší potopy byly , když o tom nikdo dopředu neiformoval a tak to chodí myslim na tom světě se vším.
26. 02. 2008 | 22:04

Věžák napsal(a):

Paní Clair :

1) Vřelé pozdravení a fiktivní pugét za všechny Vaše vstupy. Vidím to téměř stejně jako Vy, s jednou vyjímkou.

2) Ač by se to na první pohled nezdálo, prezidentské volby u nás i u Vás se až tak neliší. Jeden kandidát za 18, druhý za 20-2. Také nejde až tak o program (ani se tak moc lišit v geopolitice nemůže), jako o populární ksicht, který v případě USA zajistí z titulu stále rostoucích pravomocí prezidenta realizaci programu, na kterém pracují již léta "think tanky". Příští prezident už má nyní připravený kabinet s jasně stanovenými prioritami, termíny realizace, tak, jak je to běžné u normální firmy, do které akcionáři ("special interests", vojensko průmyslový komplex a další) vloží své stamilionové investice. Kdokoli vstoupí do Bílého domu si s sebou (výrazná nadsázka) přivede tak akorát svoji sekretářku a jasné noty, de-facto "cizí" business plan, který se zavázal plnit. Ostatní manažery, proškolené a připravené hned první den fungovat dostane přidělené. Co dnes říká Obama, McCain či Clintonová není ani v USA velmi podstatné. Podstatné je to, komu doopravdy slouží a co bude, pokud vyhraje, doopravdy dělat. Jak masivní podporu dostane zaplacenu v médiích. Jak zde již jeden bloger konstatoval, zahraniční politika demokratů i republikánů od nástupu Reagana téměř jedno jest. Zahraniční politiku USA ovládá vojensko průmyslový komplex. Platí "think-tanky", dodává jim a následně administrativě své špičkové "kádry", určuje bezpečnostní i ekonomické priority USA ve světě i metody jejich prosazování. Think-tanky vycházejí ze stejných dat, vyhodnocují podmínky, plánují a
prognózují na 5, 15 a 50 let. Evaluace možných neznámých je na různých pracovištích odlišná, ale cíl je stejný : zachování dominance hospodářské, vojenské i politické síly USA v dlouhodobém horizontu. Pro posouzení dalšího vývoje je proto nutno si položit otázku : kdo tomu velkodivadlu z pozadí šéfuje a jaké jsou jeho ekonomické cíle. V globalizovaném světě už přece nejde Johna, Helmutha či Ivana, ale o prachy a kontrolu nad světem, nad vlastní budoucností.

3) Z pohledu v/u mě "vyděsila", paní Clair, Vaše vlastní informace o tom, že Obama, pojímaný zde jako ne zcela jasné světlo v tunelu, vyhlásil svoji kandidaturu na sjezdu nejvýznamnější sionistické organizace v USA. Tahle symbolika je pro Evropany neuchopitelná, ale velmi významná. Vezmu-li v úvahu, že tihle hoši ovládají Washington kontinuálně a absolutně skoro 30 let, je to pro mne velmi varovný signál, že neoconi/sionisté našli opět geniálním způsobem (oblast Velkých jezer, Afroameričan, dynamický mladík, cesta změny, Antiestablisher atd.)trojského koně, který až svlékne převlek, najdeme dalšího G.W.Bushe s jinou rétorikou a vystupováním, ale stejně lačnou prackou na "Velkém klacku". Pro zachování "american way of life", při významu zbrojního průmyslu v USA, se zdá být dobytí surovinových zdrojů za vojenské převahy a oslabení hlavních konkurentů na trhu vyvoláváním vnitřních problémů imperativem pro každého budoucího prezidenta USA. Podle mne není ani čas ani prostor pro zklidnění, ústup od studené války a akcelerovaného zbrojení, vyhrožování a vydírání jiných států, zachování míru. Navíc máme před sebou, s největší pravděpodobností, světovou hospodářskou krizi.

4) S trpělivostí (odjíždíte)a nadějí na zajímavé čtení doufám ve Vaši, jako vždy fundovanou, oponenturu.
27. 02. 2008 | 14:59

Clair pro pan Vezak napsal(a):

Zdravim Vas srdecne pane Vezak a jsem skutecne potesena, ze se nachazime na "stejne strance". Ocenuji Vase naprosto presne postrehy, zastiraci manevry a pozadi, ktere definuji a urcuji dalsi smer zahranicni politiky US. Jsem nejen potesena, ale take prijemne prekvapena Vasimi analytickymi prognozami, ktere popisuji skutecne presne celou tu masinerii "Think Tanku" v pozadi. S tim nelze nez souhlasit.

Pouze si nepamatuji, ze bych kdesi uvedla, ze Obama vyhlasil svoji kandidaturu na AIPAC, i kdyz toto ma byt verejne tajemstvi a kdesi to zverejnene bylo. Neni na tom naprosto nic vyjimecneho, nebot takto se praktikuje politika propojena s lobyisty uz vice nez 30 let a zalezi na novem kandidatu, ktery bude zvolen, jestli je ochoten tento postup prekopat.
Prave postupem a pristupem k temto zavedenym praktikam cini Obamu vyjimecnym, nebot jeho kampan neni financovna zadnymi lobyisty, tak jak je tomu v pripade Hillary Clintonove, ale malymi i vetsimi financnimi dary jednotlivcu, kteri nejsou propojeni a napojeni. Obama je jediny, ktery uz dopredu nenasliboval mozne i nemozne, jestli tento postup ovsem v konecnem dusleku bude hrat roli bude zajimave sledovat.
Jestli tento "trojsky kun" skutecne svlekne oblek a bude postupovat v praktikach predesle nebo soucasne administrativy, zustava velkou otevrenou otazkou. Alespon ted, kdyz nema jeste kandidaturu zajistenou, postup k teto konecne fazi tomu nenasvedcuje, ale to se muze vsechno zmenit. Je treba si nedelat prilis velke iluze, protoze pod jistym tlakem to muze byt naprosto jinak. Neni zadne tajemstvi uz dnes, ze musi mit osobni ochranu uz dnes, i kdyz jeste zvolen nebyl.

Soucasti Obamovo programu je prave usili omezit pravomoc lobyistickych organizaci, zarucit transparentnost v kongresu, ktere by meli podlehat vsichni kongresmeni s jejich propojenim, aby v konecnem dusledku uz jednou byl pretrzen tento retez, ktery vladne celemu narodu, bez ohledu na to, jake problemy celi danovy poplatnik.
Je obrovska skoda, ze si toto mnoho Americanu nedava dohromady a nesleduji co delaji jejich kongresmeni a v cim zajmu jednaji. Je to take jednou z priorit Obamovy kampane prekopat celou kulturu kongresu a americkeho mysleni. Ze to nebude uskutecnitelne pres noc je vice nez jasne snad kazdemu.

At se nam to libi, ci ne, Amerika se momentalne ocita doslova v prekerni situaci, kterou je treba resit a zadny kouzelnik na obzoru. Hospodarska krize globalni, deficit, ktery ma vylezt na 3 triliony podle vcerejsich zprav, zadluzenost vice nez 10 trilionu, hypotekovy trh, ktery je uz v tak nesmirnem propadu, fiskalni a menova politika teto administrativy zastirana Fed's uz delsi dobu, aby nezpusobila paniku mezi investory, veskere financni kratkodobe infuze bankam s nulovym efektem, ktere jsou pouze oddaleni davno uz prokazatelne recese, to je jenom hrstka veci, ktere na sebe navazuji. A nevypada to stale na cestu z tohoto bludiste ven. Naopak, vcerejsi statistika poukazuje na to, ze to bude nejenom pokracovat, ale bude se to daleko vice prohlubovat, ocekava se, ze koncem leta prijde o sve nemovitosti kolem 9 milionu lidi a do konce roku to ma naskocit dokonce na 16 milionu. Reseni - dalsi valka? Opravdu si netroufam odhadnout jak to nynejsi administrativa hodla resit.
Za dane situace je to prave jediny kandidat Obama, ktery poskytuje NADEJI nejen na zlepseni, ale take na uplne jinou zahranicni i vnitrni politiku.
O tomto jsem se uz ostatne vyjadrovala docela obsahle na blogu pana Sedlacka - Byli jsme opili..., jestli mate zajem, tak se na to mrknete, tudiz nema cenu se opakovat.
27. 02. 2008 | 16:59

Věžák napsal(a):

Paní Clair

děkuji pěkně,těším se na vše, co nám pošlete. Běžím k Sedláčkovi.
27. 02. 2008 | 19:09

Realtoltek napsal(a):

Jedina zmena nebo pokus o zmenu je OBAMA. McCain je hrozba pro cely svet.
28. 02. 2008 | 08:18

qon napsal(a):

IvanT napsal(a):
"Proc v USA vyhrava ten kdo vypada jako nejpravdepodobnejsi predstavitel zmeny zatimco v Cechach vyhrava ten kdo je nejpravdepodobnejsi nositel zachovani soucasneho stavu mi take neni jasne..."

Prece proto, ze USA se propadaji predevsim ekonomicky, zatimco v CR je tomu presne naopak. Pokud by koruna padala jako dolar, obrovske zadluzeni zacalo potapet rodiny i firmy, pak by mel Svejnar sanci i kdyby byl napul madar. Navic vedle neuveritelneho buranstvi Topolanka, Paroubka, Bursika a dalsich i Klaus vypada jako politik-Mirek Dusin. Jedina velka vada Klause je, ze rozhodne nepomuze s korupci a soudnictvim, coz je nejvetsi problem CR. V tom ohledu by byl Svejnar vhodnejsi. Jako ekonom a politik je Klaus velmi dobry.
29. 02. 2008 | 12:41

omega watches napsal(a):

If you feel that too expensive Swiss watches, you can choose our rolex watches, replica watches . they are Swiss replica watches.
we have High-quality and Price not so expensive.if you buy one rolex watches or replica watches ,i believe onbody can found that is reproduction.
http://www.omegawatchessale...
02. 07. 2009 | 04:27

louis vuitton outlet napsal(a):

Prece proto, ze USA se propadaji predevsim ekonomicky, zatimco v CR je tomu presne naopak. Pokud by koruna padala jako dolar, obrovske zadluzeni zacalo potapet rodiny i firmy, pak by mel Svejnar sanci i kdyby byl napul madar. Navic vedle neuveritelneho buranstvi Topolanka, Paroubka, Bursika a dalsich i Klaus vypada jako politik-Mirek Dusin. Jedina velka vada Klause je, ze rozhodne nepomuze s korupci a soudnictvim, coz je nejvetsi problem CR. V tom ohledu by byl Svejnar vhodnejsi. Jako ekonom a politik je Klaus velmi dobry.
04. 07. 2009 | 05:04

naomi campbell napsal(a):

Amerika žádá změnu, jak už dlouho ne.
11. 10. 2009 | 10:50

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

30. 01. 2010 | 01:52

Poptropica napsal(a):

thaks you very much
14. 02. 2010 | 23:28

raudensah napsal(a):

i like it,,, thanks you very much
25. 02. 2010 | 23:35

replica watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
03. 03. 2010 | 09:29

replica watches napsal(a):

Best wishes for this year.
03. 03. 2010 | 09:30

replica watches napsal(a):

Whoa! I am looking forward for the next updates of your awesome worship. It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
03. 03. 2010 | 09:32

Free Ringback Tones napsal(a):

good article , thanks
04. 03. 2010 | 16:00

Download mp3 Nasyid napsal(a):

good posting ,i like it thanks you very much for youf information
06. 03. 2010 | 06:04

vitamin shoppe napsal(a):

good article thanks you very much for youf information
09. 03. 2010 | 05:42

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 03:52

cartier cheap napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 04:39

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 04:33

http://www.kw61.com/replica-panerai-watc napsal(a):

30. 03. 2010 | 08:51

Links of London store napsal(a):

I ran all the way to the main gate, and then I waited a second till I got my breath. I have no wind, if you want to know the truth. I'm quite a heavy smoker, for one thing--that is, I used to be. They made me cut it out.
31. 03. 2010 | 16:37

laptop battery napsal(a):

IBM 02K6601 battery http://www.ukbatterystore.c...
IBM 02K6602 battery http://www.ukbatterystore.c...
IBM 02K6603 battery http://www.ukbatterystore.c...
Lenovo 40Y8314 battery http://www.ukbatterystore.c...
Lenovo 40Y8318 battery http://www.ukbatterystore.c...
Lenovo 40Y8319 battery http://www.ukbatterystore.c...
Lenovo 40Y8321 battery http://www.ukbatterystore.c...
Sony PCGA-BP1N battery http://www.ukbatterystore.c...
Sony PCGA-BP2E battery http://www.ukbatterystore.c...
Sony PCGA-BP2EA battery http://www.ukbatterystore.c...
Sony PCGA-BP2NX battery http://www.ukbatterystore.c...
HP 292389-001 battery http://www.ukbatterystore.c...
HP 315338-001 battery http://www.ukbatterystore.c...
HP 320912-001 battery http://www.ukbatterystore.c...
HP 325527-001 battery http://www.ukbatterystore.c...
Fujitsu 0644180 battery http://www.ukbatterystore.c...
Fujitsu FM-41 battery http://www.ukbatterystore.c...
Fujitsu FMV-BIBLO battery http://www.ukbatterystore.c...
Fujitsu FMVLBP103 battery http://www.ukbatterystore.c...
Dell 01X284 battery http://www.ukbatterystore.c...
Dell 083KV battery http://www.ukbatterystore.c...
Dell 08K8194 battery http://www.ukbatterystore.c...
Dell 09H348 battery http://www.ukbatterystore.c...
Compaq 100045-001 battery http://www.ukbatterystore.c...
Compaq 100046-001 battery http://www.ukbatterystore.c...
Compaq 100680-001 battery http://www.ukbatterystore.c...
Compaq 104723-B25 battery http://www.ukbatterystore.c...
Asus 15-100340000 battery http://www.ukbatterystore.c...
Asus 70-N651B1001 battery http://www.ukbatterystore.c...
Asus 70-N8V1B1100 battery http://www.ukbatterystore.c...
Asus 70-N8V1B2100 battery http://www.ukbatterystore.c...
Apple 076-0719 battery http://www.ukbatterystore.c...
Apple 616-0132 battery http://www.ukbatterystore.c...
Apple 616-0133 battery http://www.ukbatterystore.c...
Apple 616-0139 battery http://www.ukbatterystore.c...
03. 04. 2010 | 10:43

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy