Šprochy bez pravdy

10. 10. 2013 | 20:53
Přečteno 2944 krát
Vyjádření Zuzany Roithové k závěrečné zprávě mandátového a imunitního výboru Senátu ČR k přezkoumání dodržení pravidel financování volební kampaně kandidátů na funkci prezidenta

Tak jsem se doslechla, že financování mé kampaně nebylo dostatečně transparentní. Mohla bych se rozčilovat, ale nemusím - proti údajným nesrovnalostem na internetových stránkách mohu argumentovat:

1. Zcela prý chybí seznam dárců - není to pravda, je na webu trvale.

2. Chybí prý jednotlivé faktury - není to pravda, jsou uvedeny včetně likvidačních listů.

3. Není prý kompletní výkaz zisků a ztrát - není to pravda, je veřejný včetně obratů.

4. Není pravda, že jsem senát neinformovala o poskytnutí přebytku na účtu na dobročinné účely - darovací smlouvy a doklad o převodu peněz obdržel senát v zákonném termínu a je součástí všech dalších účetních dokumentů rovněž trvale na mém webu.

5. Není prý v pořádku nefinanční plnění - není to pravda, je popsáno jako práce dobrovolníků nad rámec zákona.

Zveřejňovat finanční zdroje na kampaň jsem se zavázala ještě před uzákoněním této povinnosti. A dělala jsem to s respektem k zákonu o přímé volbě prezidenta, byť jsem jako první a dávno před volbou upozorňovala na to, že je nekvalitní a že především nestanovuje žádné postihy za porušení pravidel financování kampaně. Těm co podváděli, se nestalo nic, ale odmítám se nechat s nimi srovnávat.

Nevím, zda se i jiní kandidáti těšili osobní podpoře stovek a tisíců neidentifikovatelných příznivců, kteří aniž bych je osobně znala, dobrovolně a bez nároku na odměnu tiskli a vylepovali moje fotky a plakáty na své ploty a domky, či mi posílali vlastní postřehy z mediálních výstupů kampaně, či spontánně zakládali moje profily na mou podporu na facebooku a webu. Ve skutečnosti nevím, jak takovou podporu vyčíslit - přesto jsem se o to pokusila. Ale pro mne je lidsky daleko cennější, než billboardy se slevou. Proto jsem ji uvedla v rámci nefinančního plnění, protože o kampaň fakticky šlo.

Pokud pro přehlednější srovnání pošle MIV k vyplnění nějaký formulář, nic mi nebrání ho vyplnit (a nemyslím si, že to mohou s klidným svědomím říci všichni kandidáti). Proti nepravdivým tvrzením se ale budu hájit. Už proto, že kdyby autora výše uvedených výhrad zajímala pravda, což platí i o těch, kteří jeho lživá tvrzení bez ověřování přejímali, našel by ji. Stejnou možnost máte na http://prezident.roithova.cz/ i vy.

Mimochodem: stačí-li médiím pro přejímání lží jen dodat, že to či ono tvrdí ten či onen zdroj, možná se dočkám ještě ostřejších útoků. Nebo dočkáme...?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Yosif K napsal(a):

Paní Roithová, nestojí za vámi LUKOIL - ergo kladívko nejste tím pádem opravdová "ochránkyně plebejů"...... ....jako někdo.....
10. 10. 2013 | 21:05

Yosif K napsal(a):

Paní Roithiovám, chrantě plebeje, pak vám každý manař´žer LUKOILU pošle rovnej milion Kč, oni to tam mají ve zvyku takhle jednohlasně podporovat ochránce plebejů, a všechno bude v cajku, zcela transparentní, jako u našeho pana presidenta.....
10. 10. 2013 | 21:07

Horal napsal(a):

Je dobře, že jste hned reagovala na to nařčení.
10. 10. 2013 | 21:28

Michael napsal(a):

Vážím si Vás paní Roithová, v prvním kole prezidentské volby jsem Vás volil. Obvykle ten, kdo nemá čisté svědomí kolem sebe kope a pomlouvá.
11. 10. 2013 | 01:08

kormoran napsal(a):

Ze Vam soudruzko Barroso nasypal nejaky hen ten 'kampanovy' escudo's a vy jste nevedela jestli tan nakladak papiru do krbu , nebo do banky?
11. 10. 2013 | 04:48

Roni napsal(a):

Vážená paní, svoji šanci /něco tady udělat/ jste už dostala.
No nevím když se ohlídnete zpět, co Vidíte - já - rozkradenou zemi. Vy a Vám podobní - kořist.
11. 10. 2013 | 05:34

Ládik!!! napsal(a):

No vidíte, dluhové svinstvo u Fišera vyšumělo do ztracena a dluhová kampaň zemana ani neproběhla tiskem. Mafiánský hnus.
11. 10. 2013 | 05:59

Xaver napsal(a):

Paní europoslankyně,

včera ukázala televize nezájem rakouského policajta o problémy českého turisty.
Co s tím uděláte ?
11. 10. 2013 | 07:00

Xury napsal(a):

Pro Roni:
možná by bylo dobré zapnout mozek než něco napíšete.

Pro Xavera:
a co kdyby šla a rovnou ho zastřelila.

Kristepane, to je ale materiál!! A určitě to má volební právo.
11. 10. 2013 | 08:24

Xaver napsal(a):

Xury:

Vy ani volební právo nepotřebujete. Vám stačí, že máte tupou nemyslící poslušnost.
11. 10. 2013 | 09:03

Libertad napsal(a):

Pani Roithová,

dovolím si poznamenat:
a) je správné, že jste okamžitě ozvala, byť se to dozví jen ti co čtou tento server
b) olamžitě jak jsem zaslechl zprávu ze senátu, že VŠICHNI kandidáti na prezidenta mají nedostatky ve financováním věděl jsen, že je to lež jako vež. Trochu jsem se zúčastnil kampaně ve prospěch T.F. a proto vím/nepochybuji, že je ta zpráva lživá.
c) je tragedií této země, že to veřejně lživou zprávou -presentovanou ústavním orgánem- to skončí. Pochybuji, že donutíte ČT, aby -ve stručnější formě- přečetla zdejší Vaše vyjádření a to přesně tolikrát, kolikrát byla tato lživá zpráva v ČT zveřejněna.
d) pokud slušní kandidáti na cokoliv -v případě potřeby- nebudou schopni se schodnout/sjednotit na jednom slušném kandidátu, budeme mít ve vrcholných funkcích jen Zemany a Shwarzenbergy. Pro objasnění dodávám, že i T.F. se nechtěla vzdát své kandidatury v prospěch jiného kandidáta /na příklad Vás/.

Prosím pěkně, zkuste prosadit, aby Vaše vyjádření ČT přečetla alespoň jednou.

Zdravím a přeji hodně zdraví

Sidonio Libertad
11. 10. 2013 | 10:42

Xury napsal(a):

Pro Xavera:
kdybyste myslel mozkem, tak vás tak nesmyslná otázka (ohledně rakouského policisty) vůbec nemůže napadnout. Nehledě na to, že vy jste nechtěl slyšet nějakou odpověď, ale jen si plivnout. A ještě máte tu drzost mluvit o tuposti.
11. 10. 2013 | 10:58

Xavier napsal(a):

Jsem šokován takovým nehorázným obviněním! Také patřím mezi vaše voliče a jsem rád, že jste na tuto lež zareagovala. To, že jste nejaktivnější členkou Evropského parlamentu ze všech českých poslanců už ČT asi nezmínila, že ne...?!
11. 10. 2013 | 12:12

Baba Jaga napsal(a):

Oni snad senátem najatí auditoři nejasně vyjádřili své požadavky na dodání podkladů? Jinak by jistě od paní europoslankyně všechno a včas obdrželi a nedovolili by si její úsilí zpochybnit.
Zkoušela jsem si neúspěšně jejich zprávu najít na stránkách senátu. Nu, ještě to zkusím.
11. 10. 2013 | 12:47

Xaver napsal(a):

Xury:
Paní Roithovou si platím. Je tedy přirozené, že jí dávám úkoly.
Platím ji dobře, takže jí nemusím vymýšlet způsoby řešení.
Když je na problém upozorněna, tak určutě dokáže řešení najít sama. Ostatně její kvalifikace je vynikající.
Z vaší připomínky jsem poznal jaká řešení dokážete vymyslet vy,
takže vás platit odmítám. Pravděpodobně vám také chybí jakákoliv kvalifikace. Pokud za kvalifikaci nepokládáte tupé bezmyšlenkové opakování "moudrostí" svých představitelů.
11. 10. 2013 | 13:29

Xury napsal(a):

Pro Xavera:
zaprvé ten blog byl o něčem zcela jiném. Za druhé paní Roithová působí ve výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů čili chování rakouského policisty není zrovna oblast, které by se věnovala. Taky si nemyslím, že by ji někdo měl zadávat úkoly tady a tím způsobem, který jste předvedl. Mimochodem o tom, že si ji platíte mám určité pochybnosti.

No a co se týče podstaty vašeho "úkolu" - kdybyste se nad tím zamyslel, tak vám nutně musí dojít (tedy pokud máte pubertu už za sebou), že na individuální ochotu/neochotu státních (a nejen státních) zaměstnanců moc lék není a zvláště ne z úrovně europarlamentu.
11. 10. 2013 | 14:06

marietta napsal(a):

Hluboce si Vás vážím, paní Roithová. Bohužel noblesa, vzdělání a životní zkušenost i nadhled nebyli dostatečným argumentem pro většinu našich občanů, kteří volili Zemana. Myslím, že činy mluví za vše, myslím, že než naše země dojde k nějakému posunu, bude nás to hodně bolet. Když nyní vidím pana prezidenta (téměř to nejde přes rty) Zemana, který krom toho, že je hrubý, úzkoprsý, demagogický, autoritářský, navíc nemá ani kuráž a je SRAB, je to už ta poslední kapka... Víte, když vidím, že se někdo zachová velkoryse, já uvnitř jásám a Vy - dovedete se ohradit jako Dáma, žádné hysterické kopání kolem sebe hlava nehlava, žádné démonizování někoho či něčeho, jen prostá fakta a Váš jasný a srozumitelný názor. Držím Vám palce a fandím!
S úctou, Marie K.
05. 11. 2013 | 14:46

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy