Dopis 29 bývalých politiků střední Evropy prezidentu Obamovi (z toho sedmi bývalých prezidentů) včetně světoznámých Walesy a Havla měl nepochybně vyburcovat americkou politiku vůči (střední) Evropě a Rusku. Podle očekávání sice ohlas médií vzbudil, ale reakce jsou na rodíl od Zolova slavného listu vesměs rozpačité. Pokud tenhle toporný text Obama vůbec četl, mohl si tak nanejvýš pomyslet: vaše starosti na mou hlavu. Stěžovat si na americkou vstřícnou rétorikou vůči Rusku, nad oslabením NATO a sejčkovat na (Putinovy) imperiální ambice a porušování lidských práv valný smysl nemá.
V našem laskavém nemateriálním světě jsou láska, přátelství i charakter hodnoty zcela neprodejné. Kdyby byly prodejné nebyly by láskou, přátelstvím ani charakterem. Pochopili to autoři Vyšehradské výzvy, když kritizují čistě marketingovou volební kampaň své sociální demokracie, když říkají, že nejsou obchodní společnost? Nevím, ale rozhodně ťali do živého.
Neuvěřitelných sto padesát let federálního žaláře bez možnosti podmíněného propuštění dostal Američan Bernard Madoff za klasické letadlo, kterým za dobu téměř dvaceti let vysál z důvěřivých milionářů dobrých padesát miliard dolarů. A to jen podle vlastního přiznání, odhady jsou ještě vyšší. Není pochyb o tom, že naprosto selhal dozor Komise pro cenné papíry a burzu, s níž byl tento výjimečně schopný zločinec velmi spřátelen a které dokonce pomáhal s vytvořením pravidel na ochranu malých akcionářů. Potud není o čem diskutovat.
Jakmile se někdo snaží dokázat, že něco existuje (takto K. Müller v HN, 26.06 o evropské veřejnosti), je nad slunce jasné, že to neexistuje. Jestliže něco existuje, je to samozřejmé a není potřeba to dokazovat. Tento svérázný karteziánský filosof razí podivuhodný postulát, že neexistence evropského lidu není nic než naše neschopnost si jej představit.