Monarchie jako příklad a sláva historického společenství

03. 05. 2011 | 12:30
Přečteno 4501 krát
Kdyby návštěvník z kosmu, nejlépe etnograf, měl možnost navštívit královskou svatbu v Londýně a podle ní posoudit anglickou společnost, nebyly by jeho závěry příliš přesné. Kdyby však měl možnost zeptat se přítomných Angličanů, jak to ve Spojeném království opravdu chodí, byl by zmaten ještě víc. Dozvěděl by se například, že se ovšem jednou stane korunní princ William, který se právě oženil v plukovnickém stejnokroji (v Irsku neexistující) Irské gardy, nejvyšším velitelem armády. Musel by si ovšem všimnout zrádného slůvka „ovšem“ a ještě zjistit, že armádě dnes vládne jeho pětaosmdesátiletá babička, hlava státní církve i mnoha jiných států (15), nemluvě o britském společenství a která jmenuje premiéry, vyhlašuje ve sněmovně každoročně program vlády, má novoroční projev k národu, dokonce pasuje občany na rytíře. Nemohl by však ani tušit, že nepsaná ústava „mluví“ o její roli jako o „dobře uvážené nečinnosti.“ Usoudil by zřejmě, že stejně jako ve faraonském Egyptě tu vládne absolutní náboženská monarchie a nikoli, jak říkají domorodci, rodinná firma, jejímž úkolem je udržovat ceremoniální majestát tradice a hlavně rozdávat úsměvy i dobrou náladu.

Náš mimozemský návštěvník by se asi velmi podivil, kdyby měl možnost zjistit, že jen deset procent občanů (cizince vyjímaje) praktikuje tady nějaké náboženství, ale padesát procent se sice tak nějak hlásí k anglikánské církvi, avšak přitom věří převážně v Prozřetelnost. Jistě by jej zaujalo, že slavnostní obřad a slib celoživotní věrné manželské lásky před svědky církve a státu v tisícileté katedrále byl sepsán starobylým jazykem před 450 lety, jímž nikdo nemluví, leč všichni rozumí, a možná i to, že spolu novomanželé už dávno žijí. Možná by ho i překvapilo, že je manželská smlouva v zemi přísně dodržovaných kontraktů tou jedinou neustále porušovanou, dokonce dvakrát více než v kontinentální Evropě, a že sám následník trůnu pochází z rozvedené rodiny.

Není snadné vysvětlit, že v dnešní tak proklamované rovnostářské, civilní, multikulturní, demokratické kultuře je svátek anglické dědičné monarchie, která symbolizuje nejvyšší aristokratické privilegium, osobní majestát, nedemokratickou tradici tak významný a to dokonce i v globálním měřítku, i když víme, že je dědictvím impéria a globálního jazyka. Proč tak fascinuje pár, jehož sláva spočívá zdánlivě jen v tom, že se jeden narodil princem a manželka udělala kariéru popelky?

Často se říká, že Angličané dovedou skloubit tradici se současností, že modernizují velice opatrně a nezahazují věci stáré, krásné a osvědčené. To je pravda, ale jen poloviční. At´ už to se světem dopadá jakkoli, demokracie také potřebuje tradici společenství, mrtvých, živých i nenarozených, aby byla závazná a zavazující a nemusela si jen vypomáhat lidskými právy. Potřebuje možná i ten středověký barevný ceremoniál kolektivního veřejného svátku, aby nebyl život šedivý a otravný. A nepochybně potřebujeme i sliby manželské věrnosti, tak jako každý velký ideál, přestože víme, že se nám nemusí podařit jej plnit. Není jistě náhoda, že teď vůdce anglických socialistů Ed Miliband oznámil svatbu se svou dlouholetou partnerkou. Angličtí republikáni nemají šanci. Historie ukázala, že je konstituční monarchie nejen slučitelná s demokracií, ale že jí dokonce vyvažuje a napomáhá, protože sama neznamená vůbec nic.

Anglická monarchie, na rozdíl od mrtvých královských klenotů, je živým zosobněním tradice a nesmírně náročnou službou, je také příkladem veřejné etikety především pro politiky. A je jistě i neustálým připomenutím strážcům veřejného pokladu, že mají být poddanými a služebníky hodnými jejího veličenstva obecného dobra.

Deník E.15, 2. 05. 2011

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal Macek napsal(a):

jojo pravda pravda...hezky den :)
03. 05. 2011 | 12:42

Ládik!!! napsal(a):

Šaškárna.
03. 05. 2011 | 12:51

Béda napsal(a):

Autor píše:

"Historie ukázala, že je konstituční monarchie nejen slučitelná s demokracií, ale že jí dokonce vyvažuje a napomáhá, protože sama neznamená vůbec nic."

Z jiného soudku:
"Australský televizní pořad The Chaser, který plánoval satirický komentář během vysílání ceremonie dnešní královské svatby v Londýně, byl zrušen, protože bylo zjištěno, že anglická královská rodina si vymínila, že záběry ze svatby nesmějí být použity v žádném komediálním ani satirickém pořadu...
Podle amerického listu Christian Science Monitor vyvolá tento cenzurní zásah znepokojení nad tím, že se britské královské rodině dostává "výsadního postavení", což není slučitelné s moderní demokracií...

Rozhlas BBC vysílal během tohoto týdne rozhovor s velitelkou londýnské Metropolitní policie Christine Jonesovovou o tom, co by se stalo, kdyby chtěl někdo během královské svatby proti svatbě demonstrovat. Odpovědi policejní mluvčí byly neuvěřitelně husákovské: "Kdokoliv se pokusí spáchat jakýkoliv trestný čin, policie proti němu efektivně zasáhne." Moderátorka reagovala: "Jaký trestný čin. Co když se pokusím postavit se do londýnských ulic s transparentem 'Pryč s monarchií?'" Policistka: "Pátek, den svatby, je dnem radosti a oslav a protesty jsou v takový den nevhodné."..

Organizace na podporu svobody projevu zpochybňují, zda má mít královská rodina právo uvalovat na televize takováto omezení, zejména vzhledem k tomu, že většinu nákladů svatby platí daňoví poplatníci.

Padraig Reidy, editor zpravodajství britského listu Index on Censorship (jehož editorem býval před lety Čech Jiří Theiner a který se za komunismu silně zastával zakazovaných českých spisovatelů), charakterizoval cenzuru královské rodiny nad vysíláním svatby jako "bizarní". Dodal ale, že plány na preventivní zatýkání možných demonstrantů a omezení práva protestovat jsou ještě daleko více znepokojující. Označil přístup policie za "bezprecedentní"...

Republikánské organizace zuří nad tvrzením velitelky Metropolitní policie Christine Jonesové, že protiroayalistické transparenty, rozmístěné v blízkosti ceremonie, budou v den královské svatby odstraněny. Graham Smith, mluvčí organizace Republic, která prosazuje "demokratickou alternativu monarchie", uvedl: "Republikáni mají plné právo, aby jejich hlas byl během dne královské svatby slyšen a policie má povinnost toto právo ochraňovat. Představa, že politický disent může být umlčen, jen proto, aby byl ochráněn obraz královské rodiny, porušuje všechny demokratické principy."..

Převzato z Britských listů.
PS: Média a nejrůznější pisálůci stvořili z běžného v podstatě bezvýznamného bulváru událost takřka planetárního významu, přičemž skutečný význam této události je vzhledem k formální funkci britské hlavy státu (a zde jde pouze o následníka) marginální.
03. 05. 2011 | 12:56

Gogo napsal(a):

Monarchiééé! Hurááá!!!
Společenství, mrtvých, živých i nenarozených, hurá!!!
A na nás, mimozemšťany si nikdo nevzpomene..
03. 05. 2011 | 12:58

Pobo napsal(a):

Chápu, Bédane, že bys nejraději s Widsorama zatočil po Tvojemu tak, jak to před skoro stoletím dovedli Tvoji myšlenkoví souputníci s Romanovci.
03. 05. 2011 | 13:03

Bunny napsal(a):

to Pobo:
Když si chceš, chlapče, hrát na lokaje, tak individuálně. Můžeš strávit v předklonu celý život. Netahej do toho ale ostatní.
03. 05. 2011 | 13:35

Maximus napsal(a):

Kdyby na velkém ostrově s dostatkem zdrojů pro žití kdesi v oceánu zůstala po ztroskotání lodi skupina lidí z nějakého národa, určitě by podle národnosti probíhal tento proces a učiněny by byly tyhle kroky:

Němci by si zvolili šéfa a rychle by se snažili tam postavit vesnici a vše co s tím souvisí.

Arabové by si postavili mešitu a počítali by kolik mají žen na práci a na sex a množení dětí.

Američani by scháněli nejprve chlast a pak by si založili něco jako US Army a přemýšleli by jak vytvořit peníze a banku a Mc Donaldy.

Poláci a Italové by nejdříve ze svého středu zvolili když né papeže, tak alespoň biskupa nebo kněze!

Britové by se scháněli po obrazu královny a založili by si pobočku monarchie a vše co s tím souvisí. Snažili by se určitě brzo postavit loď.

Rusové by čekali na příkaz zhora popř. část by si tam založila komunistickou stranu a komsomol či pobočku FSB! Všechno by se ale časem zvrhlo v mafii a na pár jedinců by ostatní makali jak šrouby.

Francouzi by si tam určitě jako první věc založili odbory! Možná by se sháněli po šnecích a dobrém vínu.

No a Češi? Ti by nejdříve koukali zda tam není možné něco ukradnout, část těch šikovnějších by si určitě postavila příbytky, zorali pole a zaseli a druhá půlka by dělala hovňajs, bydlela by v jeskyních a chatrčích a hlavně by jim hodně záviděla.
Faktem je, že by záleželo z jaké společenské vrstvy by se skupina skládala, pokud by naši skupinu z Čech reprezentovali poslanci či senátoři, což by bylo docela pravděpodobné, páč kdo pořád cestuje z téhle země jen tak pro nic za nic, pak by ovšem nastala velká stranda, zřejmě by si založili poslanecké skupiny podle jejich stranické příslušnosti, zvolili by si demokraticky vedení a hledali by někoho na práci kdo by je živil!
Pěkný den všem!
03. 05. 2011 | 13:37

Mud.. napsal(a):

Ano pane Tomský, chcete-li někdo být či se něčím stát, potom to je nv první řadě obrovská řehole. Abych něco objevil, musel jsem čtyřicet let každou volnou chvilkou bádat. No a co? Oni to berou jako namazaný chleba. Být anglickým monarchou je na od lůzy, živým zosobněním tradice a nesmírně náročnou službou, je také příkladem veřejné etikety!
03. 05. 2011 | 14:07

JAHA napsal(a):

Ad: autor
"Anglická monarchie, na rozdíl od mrtvých královských klenotů, je živým zosobněním tradice a nesmírně náročnou službou, je také příkladem veřejné etikety především pro politiky. A je jistě i neustálým připomenutím strážcům veřejného pokladu, že mají být poddanými a služebníky hodnými jejího veličenstva obecného dobra."

Booooze!

Anglicka tzv. monarchia (a cirkus okolo nej!) je predovsetkym ukazkou demencie nielen nejakeho tzv. kralovskeho rodu, ale hlavne demencie britskej(?), ci anglickej(?) spolocnosti. Tie zastupy tajtrlikov na namesti v dobe, ked sa konali PODSTATNE veci vo svete (napr. bombardovanie civilnych osob v Lybii, nezistna pomoc chorym, bezbrannym, opustenym, odvrhnutym...)a tie zastupy este vacsich tajtrlikov, ktori na tuto nicotnost upierali svoje zraky ukazuju len na jedno. Vo Velkej Britanii (a nielen tam) sa pomaly vsetci zblaznili. Co je to za udalost nejaka svatba nejakeho muza s nejakou dievcinou? A este k tomu z rodu, ktory sa pre istotu premenoval z anglosasko.... na windsorsky? A co je to za demokracia, ze ktosi, kto teoreticky moze byt na nejakom smiesnom trone je hodnoteny podla toho, ci je konfesne konformny? To je tzv. anglicka demokracia? Dakujeme. A kazdy hlupak, ktory pise clanky o tejto v dnesnej dobe absolutne NEPODSTATNEJ udalosti a snazi sa tym zivit nejaky mytus, zasluzi si odsudenie a hlavne opovrhnutie, nez uz napise cokoklvek. Ak by napisal o aspon jednom dobrom skutku, ktory sa v tan den stal, v suvislosti s touto obycajnou svtbou, to by som chapal. Ale robit zo seba opicu?!
03. 05. 2011 | 14:58

Kritik napsal(a):

Z článku snad vyplývá, že tradice, v případě Anglie královská, doplňuje demokracii.

Dá se skutečně říci, že autor článku má pravdu. Demokracie sama o sobě opravdu neznamená vůbec nic. Demokraticky se k moci dostal Hitler a u nás komunisté. Demokraticky se u nás k moci dostala vláda, jejíž členové neučinili ani krok k tomu, aby svou práci brali jako službu veřejnosti, což se dá právem považovat za normální. Právě naopak - viz třeba zadlužování státu způsobené zvýhodňováním bohatých ( http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=698954 ).

Tradice, alespoň ta anglická, by podle autora (a zřejmě i ve skutečnosti), dokázala korigovat úchylky, které umožňuje demokracie: "Některé věci se prostě nedělají, už jenom proto, že se nedělaly nikdy."

Jako jeden návštěvník telefonoval svým blízkým z Nového Zélandu: "Je to tu úžasné, nepodvádět, nekrást a nelhat je tu normální." Po chvíli si však povzdechl: "Škoda, že se musím vrátit do země, kde podvádět, krást a lhát je normální."
03. 05. 2011 | 15:11

Al Jouda napsal(a):

Při sledování příprav a poté průběhu svatebního ceremoniálu vévody a vévodkyně z Cambridge v televizi jsem si opět uvědomil, že lidé jsou různí, ale ponejvíce blbí !
03. 05. 2011 | 15:53

Míval napsal(a):

Nevím, je-li pan Tomský monarchista, ale pokud chtěl naznačit, že model konstituční monarchie je jakýmsi východiskem z našeho bordelu, tak se mýlí. Máme republiku a i v jejím rámci existuje šance na spravedlivou a slušnou společnost. Pokud tedy spravedliví a slušní být chceme.
03. 05. 2011 | 16:58

slávek miloslav abrahám napsal(a):

dobrý článek.
autor blogu kavárenského povaleče s dýmkou
04. 05. 2011 | 04:35

Dalibor Štys napsal(a):

To Míval:
S výjimkou Finska a Švýcarska jsou všechny Evropské státy, v nichž bych chtěl žit, konstituční monarchie. A Švýcarsko je zajisté republikou s uspořádáním natolik odlišným od té naší, že srovnávání nemá žádný smysl.

Ať žije král!!!
04. 05. 2011 | 05:49

Tenco napsal(a):

Dalibor Štys
A co Vám brání ? Abyste tam žil ? Dnes to není žádný problém. Stačí když jste dostatečně solventní a můžete si koupitči pronajmout byt nebo barák téměř kdekoliv.
-------------
Otázkou je, nakolik je vše jen mechanickým rituálem, senzací a nakolik je na monarchistických ceremoniálech účastna i duše toho kterého jednotlivého člověka, neřkuli médii zmasírovaného davu.

Ať žije prezi...eh, tedy ten budoucí !
04. 05. 2011 | 09:33

Medikolog napsal(a):

Hanoverská dynastie, která se za První světové války musela přejmenovat na Windsor aby je Angláni z "lásky" k vnukovi královny Victorie Wilhelmovi II. neposlali na pracák je dost bohatá, aby žila jenom z toho co vlastní. Ale když jsou i nemajetní Britové tak "jiní", že jedné z nejbohatších rodin chtějí vše platit ze svých daní... jsou asi (jinak) "jiní" i ti Britové. Naštěstí nejsou tak jiní, jako ti "jiní" u nás. To by totiž vymřeli hlady, když je bývalé kolonie odmítly pro Druhé světové válce živit.
04. 05. 2011 | 10:57

Amarook napsal(a):

Po dlouhe dobe musim s panem Tomskym souhlasit. Britska monarchie skutecne zarukou stability a tech nejlepsich britskych tradic. Neni nahodou, ze dnes ma monarchie zhruba dvakrat vetsi podporu nez v roce 1855. Mam stesti, ze ziji v monarchii a ma panovnice je britska kralovna. I v Kanade ma monarchie slusnou podporu a system na jih od dlouhe hranice neni zadnou inspiraci.
04. 05. 2011 | 14:24

santawizard napsal(a):

I já věřím v bohémského císaře,který má toho lidem zvoleného prezidenta a bohem vyvoleného krále na každé straně ,trůnu nejenom jako ten arijský čaroděj na Burze býka a medvěda.To by mohlo fungovat dejme tomu v Británii,kdyby se monarch zárověň stal i prezidentem,nebo kdyby se lidem zvolený prezident Václav Klaus vyhlásil zárověň za bohem vyvoleného českého krále.Prezident a král v jedné osobě je de fakto ten novověký Císař v neviditelných šatech,do té doby než si je obleče.Např tělo Krista jsou šaty ducha svatého!!!!!
04. 05. 2011 | 18:42

češka napsal(a):

To Tomský
S náboženstvím , předmanželským sexem a manželskými sliby je to u nás stejné.
Jenže anglický daňový poplatník si ze svých daní alespoň občas užije pěknou podívanou.
Mohl by jste raději napsat o tom, kolik stojí jednoho Brita prohrané arbitráže a kolik Čecha?
Tyto informace jsou pro nás zajímavější, než pár Vašich kyselých poznámek.
04. 05. 2011 | 21:03

Aducoumough napsal(a):

<a href=http://buyviagraonlinemall.com/#5787>buy generic viagra</a> - <a href=http://buyviagraonlinemall.com/#6011>viagra online</a> , http://buyviagraonlinemall.com/#20538 buy viagra online
18. 10. 2012 | 20:54

Aducoumough napsal(a):

<a href=http://buyviagraonlinemall.com/#3560>viagra online</a> - <a href=http://buyviagraonlinemall.com/#18727>buy viagra online</a> , http://buyviagraonlinemall.com/#9512 buy viagra
19. 10. 2012 | 05:45

Exhitaanami napsal(a):

<a href=http://ordercheapviagrahere.com/#gsxpw>generic viagra</a> - <a href=http://ordercheapviagrahere.com/#ymnrt >buy viagra</a> , http://ordercheapviagrahere.com/#qjvrz buy generic viagra
23. 10. 2012 | 01:39

Pavipsypupbub napsal(a):

<a href=http://buycialisonlinesafe.com/#14902>buy generic cialis</a> - <a href=http://buycialisonlinesafe.com/#1919>cialis online</a> , http://buycialisonlinesafe.com/#15630 buy cialis
24. 10. 2012 | 06:27

FeannaSpejeft napsal(a):

<a href=http://viagrastorehere.com/#bzfhi>cheap viagra</a> - <a href=http://viagrastorehere.com/#jmygz >viagra online</a> , http://viagrastorehere.com/#cegqh buy viagra online
24. 10. 2012 | 18:23

FuriOrderge napsal(a):

<a href=http://cialisstorehere.com/#tezdl>buy cialis</a> - <a href=http://cialisstorehere.com/#lhnap >generic cialis</a> , http://cialisstorehere.com/#hgosi cialis online
25. 10. 2012 | 12:02

encoleGobVero napsal(a):

<a href=http://levitrastorehere.com/#rgooa>generic levitra</a> - <a href=http://levitrastorehere.com/#sgmkl >buy levitra online</a> , http://levitrastorehere.com/#giirl levitra online
26. 10. 2012 | 08:28

Jokillima napsal(a):

<a href=http://buycialisonlinepharma.com/#13842>buy cialis</a> - <a href=http://buycialisonlinepharma.com/#17090>cialis online</a> , http://buycialisonlinepharma.com/#4066 buy cialis online
29. 10. 2012 | 20:23

Jokillima napsal(a):

<a href=http://buycialisonlinepharma.com/#11657>buy cialis</a> - <a href=http://buycialisonlinepharma.com/#7841>buy generic cialis</a> , http://buycialisonlinepharma.com/#16222 buy cialis
29. 10. 2012 | 20:55

plegreelp napsal(a):

<a href=http://buyzithromaxonline24h.com/#12704>cheap zithromax</a> - <a href=http://buyzithromaxonline24h.com/#10646>zithromax 500 mg</a> , http://buyzithromaxonline24h.com/#8009 buy zithromax uk
31. 10. 2012 | 06:38

ClemTrielldal napsal(a):

<a href=http://buyzithromaxonline24h.com/#6841>zithromax online</a> - <a href=http://buyzithromaxonline24h.com/#11328>zithromax 250 mg</a> , http://buyzithromaxonline24h.com/#11782 cheap zithromax
31. 10. 2012 | 06:39

Nemadvime napsal(a):

<a href=http://cheapgenericlevitranow.com/#envuk>cheap levitra online</a> - <a href=http://cheapgenericlevitranow.com/#ywjel >levitra online without prescription</a> , http://cheapgenericlevitranow.com/#lydpg levitra without prescription
01. 11. 2012 | 10:24

FrernGeonsSox napsal(a):

<a href=http://ordercheapgenericpropeciahere.com/#hlluc>buy propecia</a> - <a href=http://ordercheapgenericpropeciahere.com/#rriff >buy propecia online</a> , http://ordercheapgenericpropeciahere.com/#rklts generic propecia
02. 11. 2012 | 21:10

cledgeslame napsal(a):

<a href=http://ordercheapgenericlevitrahere.com/#kmbgs>buy levitra online</a> - <a href=http://ordercheapgenericlevitrahere.com/#srzli >cheap levitra</a> , http://ordercheapgenericlevitrahere.com/#lxdzx cheap levitra
03. 11. 2012 | 22:32

Bressedem napsal(a):

<a href=http://ordergenericlevitrahere.com/#rumeh>cheap levitra</a> - <a href=http://ordergenericlevitrahere.com/#uaymr >levitra without prescription</a> , http://ordergenericlevitrahere.com/#uahrh buy cheap levitra
06. 11. 2012 | 22:03

accupeceize napsal(a):

<a href=http://buyviagraonlinexpress.com/#18148>buy generic viagra</a> - <a href=http://buyviagraonlinexpress.com/#21162>generic viagra</a> , http://buyviagraonlinexpress.com/#2359 buy viagra online
06. 11. 2012 | 22:33

SepeTrups napsal(a):

<a href=http://getagenericpills.com/#10743>buy cialis online</a> - <a href=http://getagenericpills.com/#2108>buy cialis online</a> , http://getagenericpills.com/#15279 buy cialis
11. 11. 2012 | 08:34

Wourpifof napsal(a):

http://genericpillshq.com/#generic-viagra | http://genericpillshq.com/#viagra-50-mg - generic viagra | <a href=http://genericpillshq.com/#buy-cheap-viagra>buy viagra online</a>
12. 11. 2012 | 21:03

Quegreefeer napsal(a):

<a href=http://buyviagraonlineds.com/#18438>buy generic viagra</a> - <a href=http://buyviagraonlineds.com/#415>buy viagra online</a> , http://buyviagraonlineds.com/#4061 generic viagra
14. 11. 2012 | 20:03

Mypeneesson napsal(a):

<a href=http://buynolvadexonlinehere.com/#spieo>buy nolvadex online no prescription</a> - <a href=http://buynolvadexonlinehere.com/#lprtg>buy nolvadex no prescription</a> , http://buynolvadexonlinehere.com/#ztejo buy nolvadex
13. 01. 2013 | 18:44

tistidest napsal(a):

<a href=http://buyimitrexonlinerx.com/#umysl>buy imitrex</a> - <a href=http://buyimitrexonlinerx.com/#nsvjd>buy imitrex no prescription</a> , http://buyimitrexonlinerx.com/#xmfsk buy imitrex cheap
27. 01. 2013 | 07:46

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy