"Vezměte mi čest a vzali jste mi život."
Neznal jsem to,
ale když jsem to teď viděl a slyšel, draly se mi slzy do očí.
Na přelomu tisíciletí se začali uplatňovat též římští myslitelé. Ve filosfii zesílil stoicismus, skepticismus, eklekticismus a také probabilismus, vycházející z názoru, že lidské poznání nemůže dospívat k pravdě s jistotou, ale jen se k ní přibližovat s menší či větší mírou pravděpodobnosti. Uplatňoval se též synkretismus usilující o prolnutí či splynutí různých náboženských, filosofických a kulturních tradic. Významným příspěvkem této doby bylo vytvoření římského práva a vznik křesťanství.
První ucelenou filosofickou soustavu vytvořil jeden z nejobdivovanějších myslitelů antiky, Platon (427 - 348). Své ideje vepsal do přibližně třiceti mimořádně literárně vyspělých dialogů, v nichž moudrý Sokrates beseduje o otázkách etiky, estetiky, noetiky, přírodní filosofie, politiky a dalších. Věnoval mu též posmrtnou soudní Sokratovu obranu. Založil filosofické učiliště Akademii, která trvala až do uzavření předkřesťanských filosofických škol v roce 529.
Za prvního sofistu v dějinách filosofie a politiky bývá označován Protagoras (480 - 410), i když spíše jako „moudrý muž“ a ideolog a mluvčí aténské demokracie než jako typický sofista, tedy „muž, který dokáže vysvětlit vše“. Byl skeptický vůči náboženství, neboť uznával pouze jeho užitečnost pro společnost. O bozích tvrdil, že neví, zda jsou či nejsou, a pro údajný ateismus byl vyhnán z Athén. Je mu připisován subjektivismus, na druhé straně ovšem lidské poznání opírající se o fakta respektoval. Demokracii stavěl hlavně na etických principech.
Nejstarší evropská filosofie je dílem starověkých Řeků, kteří se zaměřovali na otázky dodnes považované za základní. Za filosofy je možno je považovat zejména proto, že do nich sice mnohdy promítali jen své představy, avšak snažili se odpoutat se od zavedených mýtů a pro svá tvrzení hledali věcné argumenty. Propracovávali správné myšlení a významných výsledků dosáhli zejména v matematice, geometrii, logice, přírodních vědách a kosmologii. Lidský svět nebyl v centru jejich zájmu; příklon k němu nastolili až průkopníci demokracie a zejména Sokrates.
Docela se toho bojím, protože v podzimních volbách půjde o hodně a že už jen z tohoto důvodu budou drsné. Také proto, že gauneři dosud v celé naší polistopadové historii až na naprosté výjimky vítězili. Proto jsme dnes tam, kde jsme. Zejména se bojím Babiše, neboť tomu půjde o všechno.
Málo se o tom ví, ale boj mezi herci o role bývá skoro stejně drsný a špinavý jako boj mezi politiky o voliče. A najednou se mezi nimi objeví dobrý člověk. A přesto se dostane až na vrchol.
Staroindické náboženství a filosofie byly nesourodé, přesto však vyústily do poměrně striktních návodů k uspořádání lidské společnosti i života jednotlivých lidí. Je to dodnes uloženo v literárních útvarech zvaných védy (vědění), které se staly základem pozdějšího hinduisitického náboženství.