Archiv článků: březen 2009

19. 03.

Budou legálně ukradeny miliardy?

Bohuslav Sobotka Přečteno 12298 krát

Ministerstvo financí v současné době bez velké mediální pozornosti ( snad s výjimkou HN, Ekonomu či Týdne) organizuje výběrové řízení na největší veřejnou zakázku celé dosavadní Topolánkovy vládní éry.

Hodnota této zakázky může přesáhnout 100 miliard korun ( cca 10% ročních výdajů státního rozpočtu). Jde o hromadné odstranění tzv. ekologických zátěží u dříve privatizovaných podniků. V souvislosti s touto obří zakázkou existuje několik vážných otazníků.

Jak celý problém vznikl?
Česká vláda začala během privatizace v 90. letech dvacátého století poskytovat státní záruky na odstranění ekologických škod, kterými byly firmy v době privatizace zatíženy. Šlo o unikátní řešení, nikde ve východní Evropě podobné garance vlády neposkytovaly a noví majitelé v okolních zemích musí škody odstraňovat na vlastní účet. Většina těchto garancí byla českou vládou poskytnuta do roku 1998.některé pak i později. Ekologické škody byly postupně odstraňovány prostřednictvím FNM a MF díky prostředkům získaným z privatizace. Každý rok se na tento účel vynakládalo řádově několik miliard korun ( např. v roce 2005 více než 6 mld. Kč, v letech 2006 a 2007 pokaždé více než 4 mld. Kč). Do současné doby byly odstraněny škody v rozsahu závazků za 45, 1 mld Kč u 99 nabyvatelů, zbývá vyřešit závazky za 169,5 miliardy u 310 nabyvatelů.

Ministerstvo financí stanovilo maximální cenu zakázky na hromadné odstranění všech zbývajících starých ekologických škod na cca 114 miliard korun s tím, že by k tomu mělo dojít do roku 2015.

V čem je háček?
Za prvé v ceně. Poskytnutá garance totiž nemusí odpovídat skutečným nákladům, které bude nutno na ekologické sanace vynaložit. V minulosti se už několikrát ukázalo, že skutečné náklady sanace dosáhly nakonec třeba jen 50 či 70 procent původně poskytnuté státní garance. Není zřejmé, kolik takových případů prodávaný balík garancí obsahuje. Stát není schopen v takto velkém množství skutečnou objektivní cenu zakázky stanovit. Spoléhá se pouze na nastavení ceny soutěží, ta je ale podmínkami omezena jen na několik velkých hráčů, kteří se mohou docela dobře (tajně) domluvit.

Ze 114 miliard maximální ceny tak hrubý zisk realizátora zakázky může činit i 20, 30 nebo 50 miliard korun! Bude to tak? Je to přiměřené? Nikdo na MF to dnes nemůže potvrdit ani vyvrátit. A to je chyba.

Za druhé je háček v termínu. Na zakázku se velmi, ale velmi spěchá. Když ministerstvo financí projekt obhajovalo, tvrdilo, že existuje závazný termín pro odstranění všech zátěží do konce roku 2015. Jinak že hrozí státu žaloby a arbitráže.

Nyní se ukazuje, že si tento termín pravděpodobně někdo vymyslel, aby získal podporu pro zvolené zrychlené a hromadné řešení. V HN z 9.3 letošního roku existenci termínu 2015 popřel jak mluvčí MF, tak ministerstva životního prostředí, které celý proces prostřednictvím České inspekce životního prostředí kontroluje. Termín není stanoven ani v dokumentech EU. Dříve ( před rokem 2007) se o něm také nikdy na úrovni příslušných úřadů nemluvilo. Jak je taková manipulace s termínem roku 2015 vůbec možná? Budí to podezření, že něco není v pořádku.

Hromadná zakázka a podivný spěch znemožní dostatečnou předběžnou i průběžnou kontrolu a sníží efektivitu celého řešení. Až na to za 5 let při své (následné!) kontrole přijde NKÚ, bude už pozdě. Peníze budou utraceny za něco, co si stát mohl možná objednat mnohem levněji.

Řešením by bylo tendr rozdělit na několik menších a jednotlivé balíky sanací předběžně nezávisle auditovat tak, aby si stát učinil přesnější představu o skutečně nutných nákladech na odstranění ekologických zátěží. Teprve pak by měla být stanovena maximální cena. A pokud jde o rychlost, nic nebrání upřednostnit soutěže na sanace, které mají z pohledu stavu životního prostředí skutečnou prioritu. Jenže to zřejmě Topolánkovým lidem nevyhovuje. Nebyl by to už tak fascinující tanec desítek miliard.

Vím, že je to na blog poněkud nezáživné téma (omlouvám se všem, kteří umřeli nudou dříve, než dočetli až sem), ale myslím, že jde opravdu o velké peníze daňových poplatníků.
17. 03.

Wolf, pokrytectví a přeběhlíci

Bohuslav Sobotka Přečteno 12787 krát

Je zřejmé a viditelné, že vláda Mirka Topolánka tři roky vládne a velmi těsně prosazuje svůj program jen díky hlasům bývalých poslanců ČSSD. Bohužel!!! U kolébky Topolánkovy vlády byli nejprve dva – Pohanka a Melčák. Později se k nim přidali Snítilý a Wolf. Posledně jmenovaný Petr Wolf je spolu s blízkým přítelem předsedy vlády Markem Dalíkem objektem aktuálně zuřící mediální aféry ( viz včerejší Reportéři ČT).

Ti kdo vládu podporují, nad podivným způsobem jejího vzniku a přežívání raději dlouhodobě zavírají oči a zacpávají si uši i nos. Některé změny, které Topolánek jen díky přeběhlíkům prosadil ( zrušení daňové progrese) , jsou pro ně důležitější než metody, které ke svému politickému přežití Topolánek a jeho blízké okolí evidentně a bez skrupulí používají. Přesně v duchu zásady, že účel světí prostředky.

Na celé současné kauze Wolf tak není nic překvapujícího. Jen účel (Topolánkovo premiérské přežití, udržení pravicové vlády) opět světí prostředky (snaha manipulovat s novináři, policisty, státními zástupci, soudci). Divím se všeobecnému zděšení, jež po zveřejnění nových informací nastalo. Nechápu, co stoupenci Topolánkovy vlády čekali. Wolf není žádný revolucionář, vizionář nebo reformátor. Jeho motivy podpory Topolánkovy vlády jsou záhadné a temné. Mnozí pokrytci si to však do včerejška odmítali připustit.

Je zjevné, že přeběhlíci jsou lidé, kteří porušili veřejný slib daný svým voličům. Melčák a Volf před svým zvolením nikdy nevyjádřili veřejné výhrady k programu ČSSD a tento program se v posledních třech letech nijak nezměnil. To že hlasují pro poplatky ve zdravotnictví, rovnou daň a privatizaci veřejných služeb je dokonce v naprostém rozporu s tím, co mohli voliči ČSSD od svých zástupců volených v poměrném volebním systému rozumně požadovat.

K tomu, aby přeběhlíci takto zásadně a ve velmi krátkém čase změnili svou dlouholetou politickou orientaci ( Melčák patřil i v rámci ČSSD spíše k levicovějšímu křídlu) musel přispět nějaký velmi intenzivní zásah zvenčí. Buď korupce, nebo zastrašování. Jinak to vysvětlit nelze. Exposlanec ODS Morava tomu říkával pozitivní či negativní motivace.

Je zajímavé, že při hlasovaní ve Sněmovně vykazují přeběhlíci vyšší míru loajality, než běžní koaliční poslanci. Hlasují zcela pravidelně pravicověji než zástupci levého křídla lidovců nebo strany zelených. Jistě uznáte, to je u bývalých členů ČSSD zcela nepřirozené. Tato disciplína je zřejmě vynucena bez ohledu na věcnou podstatu schvalovaných zákonů.

Místo současného poněkud pokryteckého povyku a zděšení nad špínou, z níž se možná každé ráno rodí další Topolánkův den ve funkci předsedy vlády, by bylo lepší, kdyby všichni přeběhlíci z Poslanecké sněmovny jednoduše odešli a své soukromé problémy řešili mimo vrcholnou politiku. Vraťme se k tomu podstatnému. Respektujme výsledek voleb. A hlasujme o nedůvěře vládě, založené na přeběhlictví.


12. 03.

Hujere, Hujere!

Bohuslav Sobotka Přečteno 8231 krát

Není nic špatného na tom, když mají noviny svého politického favorita. Nesmí se to ale hujerovsky přehánět.

Zkusme si bez předsudků srovnat dvě citace z lidovek.cz:
První se objevila v textu zveřejněném pod titulkem „Vládní balíček pomůže, opoziční ne“:
„Návrhy ČSSD na pokles snížené sazby DPH z devíti na šest procent nepřinesou konečným spotřebitelům významné úspory.“

Druhá pochází ze STEJNÉHO periodika, kde se objevila pod titulkem „Zlevní restaurace i kadeřníci“:
„Sám Kalousek prý navrhne snížení DPH …. i v Česku. Přestože konkrétní služby nespecifikoval, v minulosti naznačil, že by to mohly být restaurační služby či kadeřnictví.“
Tištěná podoba lidovek pak ve středu vyšla s titulkem: Nižší DPH může zlevnit restaurace

Myslím si, že v době krize je snížení DPH krokem správným směrem, přestože se nutně nemusí plně promítnout do snížení ceny. Na rozdíl od některých lidí od novin si však myslím, že je takové opatření prospěšné bez ohledu na to, kdo s návrhem přichází. Jestli Kalousek nebo třeba Sobotka či Francouzi, kteří na půdě Ecofinu bojovali za snížení DPH v restauracích posledních 5 let a nyní konečně uspěli, když tento návrh přestalo vetovat Německo.

A ještě tři konstatování pro čtenáře s větším zájmem o téma:

1. Škoda, že Miroslav Kalousek prosadil od ledna 2008 zvýšení nižší sazby DPH z 5 na 9%, nyní se mohlo snižovat z 19 na 5, přineslo by to větší cenový efekt.

2. Ještě že ODS neprosadila svůj volební slib z roku 2006 o zavedení pouze jedné 15% sazby DPH, to bychom si dohodu z Ecofinu mohli dát za klobouk, neboť bychom již neměli žádnou sníženou sazbu.

3. EU rozhodně nesměřuje k jedné sazbě DPH. Poslední rozhodnutí Ecofinu jde úplně opačným směrem, omezuje počet položek, které musí být v základní sazbě DPH. Ještě před volbami v roce 2006 ale u nás existovala řada "ekonomů", kteří v rámci pomoci myšlence tzv. rovné daně tvrdili, že nám nic jiného než jedna sazba DPH nezbude, neboť je to politika celé Evropské unie. Další omyl, na němž byla postavená daňová koncepce ODS. Kterou naštěstí Kalousek úplně nekopíruje.


04. 03.

Kalouskovo nové Lamborghini

Bohuslav Sobotka Přečteno 13686 krát

Vláda Mirka Topolánka prý bojuje proti krizi a snaží se zabránit jejím dopadům na obyčejné lidi. Dosud musel drobný živnostník za osobní vůz Lamborghini zaplatit šest milionů korun. Miroslav Kalousek pochopil, že se jedná o prostředek nezbytný k podnikání a včera prosadil ve sněmovně změnu, díky níž přijde Lamborghini podnikatele, plátce DPH, jen na necelých pět milionů korun. Ministr Kalousek vychází z předpokladu, že ušetřený milion milovník sportovních vozů investuje do nových technologií, případně jej rozdá lidem ve mzdách.

Státní rozpočet to přijde bratru na 5 miliard korun ročně , zaplatí to ti, kterých se jako obvykle podobné výhodičky netýkají. Zaměstnanci.

Šrotovné, které by zaměstnanci naopak využít mohli , Kalousek nechce. Bylo by prý diskriminační. Ministr financí je vtipný muž. Zaměstnanci prý mají nadále jezdit svými šunkami nebo autobusem. Za své.

P.S. Nic proti firmě Lambhorghini – vyrábí i traktory. Ty ale kamarádi dnešní vlády k ničemu nepotřebují. Nic proti odpočtům DPH na užitkové vozy. Ale bylo by skutečně dobré stanovit maximální limit.

Pro ty, kdo mají více času na čtení, několik detailů z tohoto opravdu kuriozního „boje“ Topolánkovy vlády proti krizi:

1. O tom, že u stávajících vozů, kde se již nyní uplatňuje odpočet DPH, nebude podle evropské směrnice potřeba tzv. mřížka, vědělo ministerstvo financí už od března 2008. Nepodniklo žádné kroky.

2. 7.12. 2008 uvedl ministr financí Miroslav Kalousek poprvé veřejně , že zvažuje možnost, aby si podnikatelé, plátci DPH, mohli odečíst DPH při pořízení všech vozů.

3. Tři následující měsíce pak vláda v této věci nic neudělala.

4. Okamžitým výsledkem prohlášení ministra Kalouska bylo zastavení nákupu firemních aut. Trh na rozdíl od MF reagoval ze dne na den. Ministr svou neobratností udělil už tak klesajícímu prodeji nových automobilů další ránu, u všech podobných návrhů totiž platí pravidlo napřed jednej, potom mluv.

5. V lednu 2009 meziročně klesl prodej aut v ĆR o 12 procent, lehká užitková vozidla zaznamenala díky výrokům ministra Kalouska propad 0 36,5% !, s nákupy vyčkávali podnikatelé i v únoru, a budou vyčkávat také v březnu.

6. Nové nákupy po zavedení možnosti plošného odpočtu DPH zrealizuje už jen část těch, kteří je v prosinci až březnu odložili. Bude jich méně, protože ekonomická situace řady podnikatelů se zhoršila natolik, že nákup mezitím přehodnotili.

7. Toto vládní opatření nebude tak efektivní, jako by bylo šrotovné, které navrhuje ČSSD. Šrotovné je v Evropě úspěšné a pomáhá už dnes i výrobě v tuzemských automobilkách. Podobné systémy fungují nebo budou vbrzku zavedeny už v 10 zemích EU, včetně Německa, Rakouska, Francie, Itálie, Lucemburska, Rumunska, Španělska nebo třeba Slovenska. Šanci získat tuto dotační podporu mají všichni občané, nejen plátci DPH .

8. Shrnuto a podtrženo – ekonomický efekt sporný, způsob realizace amatérský, neboť odbytovou krizi u automobilů na cca čtyři měsíce ještě prohloubil, vláda opět zvýhodní bohatší podnikatele před malými živnostníky a zaměstnanci. Jestli budou takto vypadat i další protikrizová opatření, jako že to tak vypadá, Topolánkova vláda nám v krizi spíše uškodí, než pomůže.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy