Slovutný literární vědec a kritik Petr A. Bílek podrobil drtivé kritice knihu Andrey Sedláčkové "Téměř nesmrtelná láska". Jediným argumentem jeho kritiky je v podstatě, že mu text přijde nudný. Nepřinesl jinak jediný věcný argument, jediný rozbor textu, dialogů, stavby příběhu, stylu, rozboru postav, jejich psychologie a vzájených vztahů, jakou postavy urazily cestu, jak se proměnily, nic. Kdybych já takhle psal posudky na scénáře pro Státní fond kinematografie, tak by se se mnou rychle rozhloučili. Nicméně v respektovaném Respektu to bez problémů projde.
Za mne ta kniha je pravý opak nudy, já se neskutečně bavil, zejména tvrdou sebeironií autorky, popisem i bystrými postřehy o postmoderní podobě lásky v podobě šesti paralelních vážných vztahů. Výborné jsou i pasáže o Kunderovi, myslím, že Sedláčková ho trefila a přesně vyjádřila jeho psychologii. Nenechte se odradit zapšklou a téměř nenávistnou pseudokritikou a určitě si knihu přečtěte.
Před časem jsem napsal redaktorovi blogů na Aktualne.cz, že jsem znepokojen některými články pana Hnízdila a Tománka, které dle mého nesplňují elementární požadavky na věcnou a pravdivými argumenty podloženou diskusi. V jejich článcích se bezostyšně manipulovalo fakty s jediným účelem za každou cenu dokázat, že nemá cenu nosit respirátory a nemá cenu se očkovat a že lidé mají svobodu se nenechat očkovat.
Tyto články svojí demagogickou argumentací šly proti drtivě většinovému názoru vědecké a lékařské obce, který se opíral o bádání a vědecky podložená fakta. Pánové Hnízdil a Tománek vedli svatou válku proti vědecky podloženými argumenty konceptu očkování a nošení respirátorů. Publikovali velké množství článků, v nichž opakovali stále tytéž demoagogické argumenty. Jejich články měly velký úspěch, neboť v naší společnosti se nachází velké množství lidí, kteří si myslí, že jejich zkušenostmi podložený mázor je důležitější a pravdivější než výsledky vědy. V tom jsme opravdu na čelném místě v Evropě, je zajímavé, že tento fenomén se zvětšuje tím více, čím jdete Evropou na východ. V takovém Dánsku se drtivá většina lidí prostě nechala očkovat, nepotřebovali žádnou kampaň a dnes mají od covidu klid.
Osobně jsem přesvědčen, že články pánů Hnízdila a Tománka jsou škodlivé a že svým způsobem mohou svojí demagogičností a manipulativností za mnoho zbytečných těžkých onemocnění covidem a tedy i úmrtí. Žádal jsem tedy redakci Aktuálně.cz o redakční zásah. V každém médiu existuje editor, který má na starosti články vycházející v jeho části novin nebo webu. Ručí za to, že nejsou hrubé, sprosté, nebo že nejsou systematicky demagogické a manipulativní. Zásah redakce vůči pánům Hnízdilovi a Tománkovi (i paní Zwyrtek Hamplové) považuji za sice krajní, ale správné řešení. Konec konců jistě najdou své početné publikum jinde.