Archiv článků: červenec 2011

30. 07.

Kohl, synové a macecha

Karel Hvížďala Přečteno 4467 krát

Bývalý kancléř Helmut Kohl, jeho synové Peter a Walter a jeho nová žena Maike Kohl-Richterová se dostali do sporu. Nejzřetelněji to bylo vidět v minulých dnech, kdy se v kostele ve Speyeru konala vzpomínková mše na Kohlovu ženu Hannelore, která si kvůli těžké nemoci před deseti lety v noci z 4. na 5. července vzala život. Slavnost se dlouho připravovala, v kostele se sešlo asi devět set hostů, jen místo, které bylo připraveno pro Helmuta Kohla, zůstalo prázdné. Týden před obřadem bývalý kancléř oznámil, že se vzpomínkového aktu nezúčastní a zůstane ve svém bungalovu v Ogersheimu ve Falcku. Chyběl i ráno, kdy synové položili u hrobu paní Kohlové věnec. Hlavní důvod k nepřítomnosti Helmuta Kohla novináři spatřují v tom, že po mnohaleté odmlce, kdy se k němu synové nehlásili kvůli jeho druhé svatbě, si nedovedl představit, že by měl zasednout na lavici vedle nich, i když většinou právě smuteční obřady bývají tím momentem, který rodinu stmeluje. Newsmagazín Der Spiegel napsal: "Takové rodinné drama ještě moderní Německo nezažilo." Jiná média připomínala, že to, co se odehrávalo před zraky veřejnosti, připomínalo spíše béčkový film než skutečnost, která se týká jedné z nejprominentnějších rodin Německa.

Více »

26. 07.

Ladislav Bátora: zmatený muž na nebezpečném místě

Karel Hvížďala Přečteno 8505 krát

I tak by se dalo komentovat jmenování Ladislava Bátory ředitelem personálního oddělení ministerstva školství ministrem Josefem Dobešem.

Více »

24. 07.

Ludvík Vaculík (85): Kniha se bez ženy neobejde

Karel Hvížďala Přečteno 45691 krát

Ludvík Vaculík, který oslavil 23. července pětaosmdesáté narozeniny, je novinář a spisovatel. Ti, co čtou občas Lidové noviny a seznámili se s jeho nejznámnějšími knihami, si třeba pamatují, že napsal: Letadla mají padat, když se tolik lidí chce přesouvat z jednoho místa na druhé nebo medvědi mají žrát děti, když se s nimi chtějí koupat. Před pár lety ho rozzlobil návrh na snížení věkové hranice pro ty, kteří mohou volit. Ptal se: Proč by ti, kteří nemají žádnou životní zkušenost, měli rozhodovat o našich životech? To je nerozumné. Měli bychom se spíš starat o to, aby budoucí diktátoři, kteří se po blížících se dalších katastrofách i u nás ujmou moci, měli pořádné vzdělání a byli trochu osvícení. Kdo se za těmito sděleními skrývá? Proč pan Vaculík provokuje a co tím sleduje?

Více »

21. 07.

Soudruzi se v Německu hádají

Karel Hvížďala Přečteno 3184 krát

Německá strana Die Linke, tedy Levice, vznikla před čtyřmi roky dne 16.června 2007 sloučením postkomunistické strany PDS a WASG, původně volební alternativy, která měla ve štítě heslo: práce a sociální spravedlnost. Připomeňme, že PDS byla zastoupena skoro výlučně jen v nových spolkových zemích, tedy v bývalé NDR a WASG zase převážně jen ve starých spolkových zemích. Už z tohoto faktu lze vyvozovat názorové rozdíly, které letos na jaře vyvrcholily mnoha tematickými střety.

Více »

19. 07.

Právo, Pavel Drobil a prezident

Karel Hvížďala Přečteno 9736 krát

Sobotní vydání Práva, které bývá považováno na naší novinové krajině za levicový deník, zveřejnilo celostránkový velmi vstřícný rozhovor Lukáše Beka s bývalým ministrem Pavlem Drobilem z ODS, který odstoupil kvůli podezření z manipulace s finančními prostředky na fondu životního prostředí. Připomeňme, že šlo o zakázku na pražskou čističku, která měla stát dvacet miliard a byla zřejmě předražená o tři miliardy, z nichž mělo jít údajně 500 milionů na podporu další politické kariéry ministra Drobila.

Více »

15. 07.

Muž, který odmítá být spojencem svých hrobníků (II.)

Karel Hvížďala Přečteno 3258 krát

Druhá část rozhovoru s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. První najdete ZDE.

Více »

13. 07.

Muž, který odmítá být spojencem svých hrobníků

Karel Hvížďala Přečteno 7511 krát

Rozhovor s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem

Více »

13. 07.

Lukašenko a Murdoch vládnou

Karel Hvížďala Přečteno 5009 krát

První kauza se týká Běloruska a Andrzeje Poczobuta, osmatřicetiletého zpravodaje polských novin Gazeta Wyborcza, kterého v Minsku poslal soud 5. července 2011 za kritické články o tamější diktatuře na tři roky do vězení s podmíněným dvouletým odkladem. Důvod: urážka prezidenta Lukašenka. Tento novinář psal o tom, že Alexandr Lukašenko „utahuje šrouby“ a že „jeho režim je nereformovatelný“. Za tato slova mu byla odebrána novinářská akreditace, následovala vazba a žaloba.

Více »

12. 07.

Pandury a Pandořina skříňka aneb O cynické demoralizaci národa

Karel Hvížďala Přečteno 8243 krát

Otázka, na kterou se pokusím odpovědět, zní: co mají příběhy Pandurů a sličné Pandory společného?

Více »

08. 07.

Zúčtování s takzvanou vládou v Německu

Karel Hvížďala Přečteno 3127 krát

Zúčtování s takzvanou černo-žlutou vládou. Nevláda. To jsou jen dva z mnoha titulků, které můžeme v posledních týdnech najít v německých prestižních médiích. Nebo: Měšťanská koalice vládne tak prázdně a dezorientovaně jako skoro žádná jiná koalice. Protože si kancléřka Merkelová s šéfem liberálů Röslerem shodnou jen na základních prioritách, zbývá hodně prostoru pro problémy a detaily. Žádná debata nepoškodila klima v koalici tak, jako spory kolem snížení daní. Pro liberály je ministr financí Schäuble nenáviděná figura. Ale i řada unionistů pozvedá obočí. Rössler chce svou stranu FDP učinit sympatičtější. Nyní mají ale mnozí jeho spolustraníci strach, že je příliš milý. Spolková vláda nedělá nic, co by napomohlo řešit strukturální problémy Německa. To jsou základní připomínky k současné vládě, které publikoval newsmagazin Der Spiegel.

Více »

05. 07.

Věci veřejné: nevypočitatelná strana před podzimní válkou

Karel Hvížďala Přečteno 5919 krát

Skandály spojené nějakým způsobem hlavně s Vítem Bártou, jeho praktikami řízení detektivní agentury ABL a lidí ve straně Věci veřejné, nám dovolily si postupně sestavit anamnézu tohoto podnikatele a faktického šéfa této strany. Zároveň ale právě tyto aféry do značné míry zastiňovaly členskou základnu a vedení Věcí veřejných. Teprve poslední měsíce ukazují zřetelněji, jak je strana strukturovaná a proč je pro politiky i občany čím dál tím víc nevypočitatelná.

Více »

03. 07.

Před padesáti lety zemřel Ernest Hemingway: Muž který miloval smrt jako kurvu

Karel Hvížďala Přečteno 13945 krát

Dne 2. července 1961, tedy před padesáti lety, se zastřelil ve Spojených státech ve městě Ketchum, ve státě Idaho, v necelých dvaašedesáti letech, spisovatel Ernest Hemingway. Napsal šest románů, mnoho povídek, nekonečně reportáží a v roce 1954 dostal Nobelovu cenu za kratičkou prózu Stařec a moře. V této dvacetistránkové povídce je popsán boj muže s rybou. Jako předloha k figuře Santiaga mu posloužil rybář Gregorio Fuentes. Ten zemřel o čtyřicet let později v roce 2002 ve věku 104 let na Kubě, kde rovněž Hemingway žil a psal od roku 1939 do druhé půlky padesátých let jihovýchodně od Havany ve Finca La Vigia. A jak znalci místního prostředí napsali: možná takovou rybu, o které povídka pojednává, Fuentes nikdy neulovil.

Více »

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy