Poměřovat si tanky už dnes nestačí
I když jsou konvenční složky nezpochybnitelnou součástí vedení konfliktu, bylo by chybou se zaměřit jen na ně. Boj v kyberprostoru nebo na poli propagandy se v digitální době stává více a více důležitým.
Je to přece Tvoje chyba, že neplatí, maličká…
Poslanec Bláha by neplacení výživného řešil vzděláváním matek. A není to poprvé, co řešení celospolečenských problémů leží zejména na bedrech jednotlivých žen.
„Rodí nám málo a jsou starý“: Příběh služebnice podle Andreje Babiše
Andrej Babiš čas od času vytáhne kartu nízké porodnosti. Ponechme teď stranou první "problém" - a to, že se v posledních letech v ČR porodnost spíše zvyšuje. Způsob, jakým opakovaně zvedá toto důležité téma, by se totiž hodil spíš někam do fiktivního Gileadu z novel Margaret Atwoodové. Nepomáhá ani to, že na tiskových konferencích k budování nových porodnických center, vystupují jen samí muži.
Proč se necháváš mlátit, Česko?
Začíná to být trochu evergreen, ale i přesto, nebo možná právě proto na něj má smysl upozorňovat – některé země si z České republiky a jejích představitelů dělají fackovacího panáka. I když to není žádná novinka, v souvislosti s možným přeskupením mezinárodního řádu v důsledku koronavirové pandemie je to ale něco, čím bychom se měli důsledně zabývat. I proto, že začíná jít o zdraví.
Pracky pryč od našich soch i našich lidí
Na sochu maršála Koněva na Praze 6 jsem neměla vyhraněný názor. Její odstranění v době epidemie koronaviru jsem nepovažovala za příliš šťastný krok, ale ani tak by to nebylo téma, kterým bych se chtěla zabývat déle, než dvě minuty, což je čas přečtení základního zpravodajského článku o aktuálním dění. Na co ale vyhraněný názor mám, to je způsob, jakým chce Ruská federace ústy svých představitelů zasahovat do rozhodování samosprávy o sochách na jejich území.
Dezinformace mohou poškodit i vaše zdraví
Epidemie koronaviru je skutečně bezprecedentní nejen svým rozsahem, ale také mírou stresu a nejistoty, kterou vzbuzuje. V této souvislosti lidé, vyděšeni permanentním přísunem informací o hrůzostrašnosti a zároveň neuchopitelnosti nákazy, hledají útěchu bohužel nejen u odborníků a odbornic, ale také v dezinformacích.
Špatná reakce na krizi může zabíjet stejně jako koronavirus
Když mluvíme v souvislosti s koronavirovou krizí o ochraně zdraví, díváme se často jen na dopad samotné nemoci, ne už ale na širší dopady přijatých opatření. To může být chyba.
Epidemie není one-man show
Český premiér se v době rapidního vzestupu počtu potvrzených případů opírá do Itálie za to, že nezvládla nástup koronaviru Covid-19 místo toho, aby zajistil odpovídající reakci doma. Zatím to ale působí spíš jako cvičení ze sebepropagace.
Čína vydírá Česko – kde jsou obvyklí ochránci národní suverenity?
Když přijde na „diktát Bruselu“ křičí nahlas, když ale Česko skutečně vydírá Čína, zmůžou se jen na kopání do českých politiků, co odmítají sklapnout podpatky.
Epidemie a propaganda: proč je tak těžké věřit čínskému režimu
Jedním z hlavních témat současné veřejné debaty je šíření koronaviru s označením 2019-nCoV. Na něm je možné vidět, jako problematické je, když stát nadřadí vlastní propagandistické úsilí snaze o efektivní řešení problému. Nemusím ale připomínat, že právě pro stabilitu autoritářských režimů je kontrola informací i vlastního obrazu naprosto zásadní.