Do konce dubna by měly unijní země předložit své plány na to, jak využít stovky miliard euro, které z vůle svých členů poskytne EU na podporu oživení ekonomik po krizi (RRF). Národní plány pro obnovu a rozvoj musí splňovat mnoho podmínek, musí plnit požadované podíly klimatických a digitálních investic, přesvědčit Komisi o tom, že výdaje jsou efektivní, a splněny musí být i opatření proti korupci či konfliktu zájmů.
Přibývá indicií, že střet zájmů premiéra v souvislosti s čerpáním unijních miliard firmami, které dle názoru premiéra nepatří premiérovi, jde do velkého finále. A nebude to asi finále radostné. Je to konflikt vleklý, ne zcela přehledný a přitom závažný- Nejde v něm o nic méně, než o otázku, zda lze či nelze zásadně pokřivit fungování našeho státu tím, když se do vedoucích politických pozic dostane člověk, jehož osobní zájmy se rozchází s tím, co je zájmem naší země a občanů.
Tento text si zároveň můžete poslechnout v audio verzi na mém podcastu.
EU v tempu očkování za nejrychlejšími státy světa zaostává. A naše země zaostává za ostatními zeměmi Unie. Zatím jen málo, ale podle uniklých odhadů se mírný odstup postupem času změní na ztrátu opravdu velkou. S ohledem na to, že i v podstatně více proočkovaných zemích, než bude za měsíc či dva ČR, se koronaviru bohužel dobře daří (Chile, Maďarsko), což je moc špatná zpráva.
Experti Ministerstva financí zveřejnili odhad, jak se pandemie (a též hospodaření státu či rozhodnutí parlamentu) promítnou do státní kasy.
Server z dopravy se podíval na další evoluci vládního plánu, jak utratit, pardon, vlastně investovat, skoro 200 miliard korun z Fondu obnovy EU (RRF). Pro připomenutí, má se jednat o efektivní, smysluplné investice, které směřují zejména do oblasti ochrany klimatu a digitalizace. A které též podpoří oživení ekonomiky.
S dalším vyjednáváním v Bruselu ohledně rozdělování společně nakoupených vakcín, se stále více dozvídáme o tom, jak česká vláda, za zavřenými dveřmi, bez jakékoliv transparence rozhoduje, a jaké to má důsledky. Přinejmenším z hlediska jednání o dalších 10 milionech dávek, které Unii nabídla firma Pfizer, jsou důsledky pro naši zemi dost bolestivé.
Blíží se velmi důležité hlasování o lidech, kteří doplní uvolněné mandáty v 15členné Radě ČT. Závěrečné rozhodnutí mají v ruce poslanci Sněmovny, tedy na výběr z navržených kandidátů bude mít zásadní vliv vládní většina (již i seznam finalistů obsahuje jména, kde dominují především kandidáti podporovaní ANO, SPD či KSČM).