Kritici podpory pro renovace domů rychle zapomněli, jak na domácnosti dopadla energetická krize
Ministerstvo životního prostředí představilo v pondělí rozšíření Nové zelené úsporám. Program Oprav dům po babičce nabídne podporu dopředu i výhodnou půjčku. Stát tak reagoval na loňskou energetickou krizi: domácnosti v zateplených domech nepotřebují provozní dotace na bydlení.
Zeman odejde s pověstí fosilního dinosaura. Prezident může mít větší rozhled
Končící prezident Miloš Zeman se poslední rok zapojoval do dění v Česku spíše sporadicky, klimatické i energetické krizi navzdory. Nový pán nebo paní Hradčan může (a měl/a by) využít neformálního vlivu svého budoucího úřadu a otevřít debatu s vládou i společností o tom, jak posunout naši zemi do nového století. Ostatně příklady od našich sousedů ukazují, že to lze.
Bez Putina: 12 kroků k větší energetické svobodě
Topná sezóna pomalu končí, a proto je třeba se připravit na novou. Česko musí podniknout kroky, které nám pomohou zvýšit nezávislost na dodávkách plynu a ropy z Ruska.
Půjde to i bez ruského plynu
Zemní plyn je jedna z možností, která mohla zajistit postupný přechod od spalování uhlí. Jenže co můžeme dělat, abychom nahradili jeho dodávky z Ruska? Řešení jsou k dispozici už hodně let, bohužel vlády je zatím braly jako okrajovou záležitosti. Nyní je příležitost pustit se do jejich využití.
Kdo se bojí elektromobility
V jednom z prvních rozhovorů Petra Fialy po uvedení nových ministrů do svých úřadů zkritizoval rozvoj čisté mobility. S respektem ke 100 dnů hájení je dobré se podívat na souvislosti výroku nového předsedy vlády v souvislostech a možných dopadech. Česku totiž hrozí, že zůstane minimálně v této oblasti stejně pozadu, jako s Andrejem Babišem.
Elektromobil nebo koňský povoz?
Vypadá to, že pár českých politiků zažilo minulý týden překvapení. Evropská komise navrhla skoncovat s prodejem vozů na benzín a naftu k roku 2035. Je to krok, kterého se máme obávat nebo naopak v něm můžeme vidět příležitost?
Podáte žádost a hned ji úřad schválí.
Zní to jako skutečný výlet do digitální státní správy 21. století bez složité byrokracie: připravujete střešní solární elektrárnu na váš dům? Stačí jen přes aplikaci odeslat potřebné údaje, software je sám vyhodnotí a v případě, že sedí vše dle požadavků, je schváleno a můžete stavět. Má to ale háček. Pokud chcete nahlédnout, jak může vypadat digitální správa státu, musíte si udělat alespoň výlet do USA. Americké Ministerstvo energetiky (DOE) zde letos připravilo bezplatný software, který okamžitě schvaluje povolení pro střešní solární systémy.
Největší komunitně vlastněná elektrárna na světě
Sdílené fotovoltaické elektrárny nebo solární panely na rozsáhlých pozemcích podél dálnic, to jsou jen některé z inovativních projektů obnovitelných zdrojů, které se v posledních letech podařilo úspěšně nastartovat v Nizozemsku. Přehled takových inspirativních projektů nabídla nedávná online konference Svazu moderní energetiky zorganizovaná s podporou Velvyslanectví Nizozemského království v Praze.
Babišova vláda nechce nejlevnější řešení
Středa 14. července mohla být velkým dnem pro restart rozvoje zelené energetiky v Česku. Ale ministr průmyslu a vicepremiér pro ekonomiku Karel Havlíček dal přednost zachování stagnace. Dál se tam budeme plácat ve stále dražším spalování uhlí. Česko se také kroky vlády Andreje Babiše a jeho vládních poslanců otočilo zády k novým evropským impulsům. Ve stejný den totiž Evropská komise představila kroky, kterými chce zajistit potřebné snižování emisí.
Zelená energetika může v Česku vytvořit až 100 tisíc pracovních míst
Během tohoto desetiletí můžeme vybudovat až 10 tisíc megawattů nových solárních elektráren oproti dnešním pouhým zhruba 2 tisícům. Navíc zelená energetika podle expertních kalkulací přinese snížení negativních důsledků změny klimatu na zdraví a životní prostředí až o více než čtvrtinu oproti dnešku. A právě snížení znečištění ovzduší s sebou nese úsporu v podobě zabránění vzniku škod na zdraví a klimatických škod.