Česko na vlně solární renesance
Rozumná podpora obnovitelných zdrojů umožní přístup k levné a bezemisní energii.
Levná energie bez stopy kouře? Česko konečně ukázalo, že umí rozvíjet zelenou energetiku s rozumně nastavenou podporou. Vláda Petra Fialy se zavázala, že rehabilituje fotovoltaiku a pomůže ke vzniku alespoň sto tisíc instalací na střechách. Po dvou letech vlády můžeme říct, že se nám to podařilo.
Oprav dům po babičce není program pro Kalouska, ale pro mladé pracující lidi
Nový program zaměřený na podporu energetických úspor domácností s názvem Oprav dům po babičce budí obrovský zájem, ale také poměrně dost emocí. Ty bohužel vychází ze základních neznalostí často vysoce postavených politiků, kteří tím přispívají k šíření dezinformací a mýtů. Čekal bych, že právě oni by měli být co nejvíce v obraze. Ale není tomu tak. Pojďme si říct, jak to skutečně je.
Příroda musí být v moderním městě to hlavní. Brno má dobře našlápnuto
Moderní město by mělo nabízet více než jen obchody a pracovní příležitosti. Mělo by být hlavně místem, kde se dá žít. Se zdravou a bohatou přírodou. Na tom pracujeme a daří se toho opravdu hodně.
Je budoucnost ve vodíku? Brno podporuje výzkum i první aplikace
V současnosti stojí vodík za jedním procentem evropské spotřeby energie, bohužel se často jedná o šedý vodík, který se vyrábí z fosilních zdrojů, což není moc ekologická cesta. O vodíku se přesto mluví jako o prvku, který změní pohled na energetiku, až se začne vyrábět z obnovitelných zdrojů.
Do města za prací a z města za přírodou? Česko si zaslouží lepší vyhlídky - zelená města
Známe to asi všichni. Skončí pracovní týden a my přemýšlíme, kde bychom mohli trávit následující víkend. Často míříme pryč z města, do přírody, někam kde je klid, kde si opravdu odpočineme.
Žádné včely, žádná úroda. Jednoduchá rovnice, kterou jsme zapomněli počítat
Učili jsme se to už v mateřské škole. Včely, čmeláci, drobný hmyz a další opylovači dávají krajině život. Díky nim to tu roste a kvete a díky nim také můžeme sklízet plody a následně vyrábět potraviny.
Bydlení nesmí být luxus
Mít milion na účtu, aby mohl člověk požádat o půjčku na dalších pět milionů. Pro mladého člověka bez delší pracovní zkušeností je to sci-fi. O to více by se měl na podporu prvního bydlení zaměřit stát. Vlastní bydlení pro mladé lidi nesmí být luxus. Stát by měl mladým lidem, kteří pracují, co nejvíce usnadnit cestu pro získání svého bydlení a založení rodiny.
Lidé musí snižování emisí rozumět. Plánu Zelené dohody nechybí ambice, ale zásadní bude motivace a komunikace
Balíčku návrhů Evropské komise rozhodně nechybí ambice. A je to dobře, protože příroda nepočká a je nutné dělat důležitá rozhodnutí a kroky v ochraně klimatu co nejdříve. Jenže stejně tak je nutné mít plán, jakým způsobem jednotlivá odvětví energetiky transformovat. No a úplně nejdůležitější je umět daná opatření vysvětlit lidem.
Sucho, silné deště a nyní i tornádo spojuje stejná příčina, klimatická změna
Bouře na Hodonínsku a Břeclavsku zanechala kruté následky. Oběti na životech, obrovské množství zraněných, zničené domovy i celé obce. Během pár minut přišly stovky rodin o všechno. Majetkové ztráty jsou obrovské a budou se dlouho a velice draze nahrazovat. Nejhorší ale zůstává pocit úzkosti a marnosti v lidech. Proč my? Celý život jsme se dřeli a teď nemáme nic. Obrovská vlna solidarity je jen malou záplatou na obrovský pocit zmaru, který teď prožívají lidé v zasažených oblastech.
Lesy jsou významnou součástí naší krajiny. Nesmíme dopustit, aby byly jen továrnami na dřevo.
Kvůli kůrovcové kalamitě došlo v naší republice k velkým zásahům do lesních porostů. A výrazně se projevilo stále se zvětšující sucho. Pro záchranu našich lesů bychom měli tyto problémy začít řešit co nejdříve.