Patrně jste také zaregistrovali fotografie z některých pražských míst, kam masivně vyrazily stovky, možná tisíce lidí na procházku. Možná jste se i vy pohoršovali nad jejich lehkovážností. Pohoršování nic neřeší, protože chyba není v těch lidech.
Konspirační teorie se stávají skutečnou zábavou v okamžiku, kdy se na jejich stranu postaví jinak seriózní vědci. Má vláda v úmyslu českou společnost pod pláštíkem boje proti koronaviru ve skutečnosti promořit? A nebylo by to nakonec lepší?
Politici jsou znepokojeni tím, že počty nakažených přes přísná opatření neklesají tak, jak by měla. Nabízím možné vysvětlení, proč tomu tak je. Líbit se asi nebude.
Politická rozhodnutí se dělají s ohledem na vědu, ne podle jejího návodu. Tento fakt se nám nemusí líbit, ale platí a platit bude vždy. Čím dříve to vědci pochopí, tím snáze se jim bude s politiky spolupracovat.
Chaotické rozhodování, pomalá logistika, moře chyb, pomalý rozjezd, a hlavně vše požírající zmatek. Takto vypadá jakýkoli státní projekt. Proč tomu tak je? Odpovím pohledem sociologa.
Pandemie a snaha se s ní vyrovnat ukázaly v celé nahotě jeden z dlouho trvajících rozporů, a sice mezi vědci a politiky. Proč si navzájem nerozumí a nemohou rozumět?
Ať se nám to líbí nebo ne, většinu z nás čeká v následujících týdnech pobyt převážně doma. Jak se z toho nezbláznit? Nabídnu vám několik vyzkoušených a ověřených tipů z prostředí manažerského poradenství.