Evropští světáci, nebo servilní čecháčci

01. 02. 2012 | 20:48
Přečteno 5592 krát
Český vnitropolitický spor o tzv. "fiskální kompakt" není pouhým sporem o finanční disciplínu. Nikdo se přece dnes nestaví - ani nemůže - proti úsporné politice veřejných financí. Dokonce už i ČSSD je pro (byt´ není jasné, zda si uvědomuje, jaký bič si tím na sebe sama plete). Ve skutečnosti jde o víc. Je to stále stejný spor o budoucnost Evropské unie, který se tady odehrával již okolo tzv. euroústavy nebo její následovnice, Lisabonské smlouvy. A stejně jako dřív jsou tu dva základní pohledy na evropskou integraci.

Jeden říká, že integrace už bylo dost. Že další a hlubší integrace není řešením, ale problémem sama o sobě - resp. že více problémů vytváří, než vyřeší. Že odpovědí na výzvy současnosti by měl být jiná podoba integrace než doposud (ať už jí budeme říkat třeba vícerychlostní nebo flexibilní). Druhý pohled - pro nějž se často používá termín eurofederalismus - to vidí přesně opačně. Dle něj je třeba dále, více a hlouběji Evropu integrovat, až k úplné a plnohodnotné politické (nejen ekonomické a měnové) unii, k jakémusi "eurostátu".

Tento spor není samozřejmě jen naším domácím sporem, ale má celoevropský charakter. Obnažuje a vyostřuje se tím víc, čím víc se vyostřuje také současná finanční krize eurozóny. A jedna věc se zdá být čím dál jistější a viditelnější : skepse vůči dosavadnímu integračnímu modelu roste v "občanské společnosti" členských zemí EU, tedy u lidí, u voličů - ne u jejich politiků. Tato kritická nálada veřejnosti nenalezla sice ještě adekvátní společnou politickou artikulaci a důvody pro ni jsou v každé zemi jiné. Nicméně čas od času - když je k tomu možnost - tato nálada vybublá na povrch, někde například v referendu (kdy je odmítnuta ta či ona evropská smlouva), jinde v národních volbách (kde náhle nečekaně uspěje nějaká "eurokritická" strana). Naproti tomu evropští politici se ve své drtivé většině pohybují ve vyjetých kolejích, v zavedené trajektorii. "Více Evropy" - to je standardní odpověd´, kterou slyšíme vždy z Evropského parlamentu, Evropské komise nebo od mnohých národních lídrů, když nastane nějaký problém.

Smlouva o fiskální unii je plodem tohoto univerzálního eurohesla. Přes svůj mezivládní charakter je dalším nákrokem k další federalizaci Evropy. A žádná politická formace - ani ta která si to sebevíc přeje - nemá dnes mandát k tomu, aby zavedla Českou republiku do evropské federace, či do tak hlubokých integračních vod, že z nich prakticky není návratu. Strašení "izolací" nebo "periferií" v případě, že se co nejrychleji nepřidáme k většině, je dětinské. Ti, kdož takto straší, prokazují své malé sebevědomí, úzkoprsost a servilitu - tedy právě ono "čecháčkovství" (jímž rádi nálepkují jiné) ve své nejhorší podobě, maskované evropským světáctvím.

Smlouva o fiskální unii není záležitostí přijetí nějakých technických parametrů sestavování státního rozpočtu. Postoj k ní bude vyjádřením českého názoru na podobu EU, včetně toho, zda chceme či nechceme vstoupit do eurozóny. To je výsostně politická záležitost, rozhodnutí o ní musí být proto také politické. Musí být učiněno u nás, na domácí půdě, bez vnějšího tlaku, bez časových ultimát a z vůle voličů - at´již vyjádřené v příštích volbách nebo v samostatném hlasování. Bojí se toho někdo ?

(vyšlo v HN 1.2.)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

ghándí napsal(a):

nečas pochochopil, ODS se možná ještě dá zachránit.
01. 02. 2012 | 20:53

Kanalnik napsal(a):

Boji se predevsim pan Necas pana Klause a jeho kliky v ODS, do ktere patrite, pane Zahradile. Misto svych tradicnich a stale se opakujicich argumentu byste nas mohl oblazit nejakym konkretnim resenim, jakym zpusobem vyresit postoj trhu k EU, tedy jake kroky udelat, aby EU duveru trhu ziskala. Nenavrhujete do soucasne situace nic a mlatite prazdnou slamu. Take nerozumim tomu, ze kdyz fiskalni odpovednost je pro vas ok, tak ze jste proti smlouve, ktera toto osetruje. Vasim argumentem je hlubsi integrace Evropy, ktera se vam nelibi, ale nepodepsani smlouvy oslabi pozici CR v jakemkoli vyjednavani o podobe budouci EU. Prosim, rozmyslete si, co chcete, proti cemu jste, a sdelte nam, jak budete v ramci ODS kormidlovat tuto zemi v budoucnu a jakym smerem a jestli vubec mate zajem se na tvorbe EU podilet. Prazdne plky moc informativni nejsou. ...uz vas mam dost...
01. 02. 2012 | 21:17

Fialenka napsal(a):

"Nikdo se přece dnes nestaví - ani nemůže - proti úsporné politice veřejných financí".

Mně přijde moudřejší názor Sorose, který na Světovém ekonomickém fóru říkal: evropští představitelé bohužel jen málo chápali, jak fungují trhy, a dělali všechno špatně. Problém je v tom, že úsporná opatření, které si vynucuje Německo, tlačí Evropu do deflační spirály. Je tu nedostatek poptávky. Potřebujeme stimul. Německo by mělo podpořit evropskou ekonomiku.

Ale podle deníku The New York Times je potíž v tom, že summit se jistě vyhne tomu, aby vyzval Německo k větším fiskálním stimulům.

Se Sorosem se shodovalo více lidí. Například Paul Krugman označil politiku šetření a škrtů za debakl. Říkal: Jak si vůbec někdo může myslet, že se ekonomice bude dařit, když je nezaměstnanost vysoká a vládní politika ji ještě zvyšuje? Mantrou bylo slovo důvěra. Škrty prý probudí na trhu důvěru a důvěra probudí růst. To se nepotvrdilo.
Před čtyřmi lety by vám každý žáček, který si četl Samuelsona, pravil, že škrty uprostřed deprese jsou velmi špatná myšlenka.
01. 02. 2012 | 21:26

RA napsal(a):

už dost bylo toho socialistického bordelu v v novodobé RVHP. Vždyť to je dobré jen na rozkrádání (pardon, přidělování eurodotací a eurograntů ). Nic ekonomicky výnosného z těchto přerozdělovaných peněz mevzniklo, jen samé voloviny, rozhledny a podobné blbosti. A to "čerpání "dotací z EU je celé zvrácenost a slouží jen k jednomu, aby zde vznikl pocit podřízenosti IV. Velkoněmecké říši.
01. 02. 2012 | 21:30

Fialenka napsal(a):

Dodatek
To (21:26) je z ihned.cz.

Záleží co tou úspornou politikou veřejných financí Jan Zahradil myslí. Ale když píše, že to je proti zásadám ČSSD, tak to asi myslí utahování opasků zaměstnancům a vůbec snižování kupní síly většiny obyvatel.
01. 02. 2012 | 21:34

berkowitz napsal(a):

Protikorupční vláda a její úsilí :
Tak třeba stránky Transparency International. Stojí v nich jedno tvrzení. Citujeme. „Ze čtrnácti mezinárodních úmluv a jejich protokolů vztahujících se k organizovanému zločinu, podvodům a korupci, Česká republika ratifikovala pouze jednu a zaujala s přehledem poslední místo ze zemí Evropské unie. Druhá země s nejmenším počtem ratifikovaných úmluv, Irsko, jich schválilo osm. Klíčovou normu OSN proti korupci (UNCAC) dosud neratifikovaly pouze tři státy EU, včetně ČR.“
01. 02. 2012 | 21:45

Kanalnik napsal(a):

pane Zahradile, mohl byste se vyjadrit k tomu, co na vedlejsim blogu napsal pan Havel? to, jak se v EP chovate a ze posilate kolem emaily takoveho razeni bez informovani verejnosti je skandal a mel byste se okamzite vzdat vsech svych politickych funkci a zalezt nekam hodne hluboko

chovate se jako vlastizradce, kteremu jsou obycejni obcane u zadku... FUJ!!!
01. 02. 2012 | 21:47

Kanalnik napsal(a):

*dopis/y
01. 02. 2012 | 21:49

Fialenka napsal(a):

Bojí se někdo eurozatykače?
01. 02. 2012 | 21:50

český maloměšťák napsal(a):

berkowitz
Toto výchozí zjištění však lidé jako Zahradil cudně zamlčí.
V tomto kontextu by bylo zajímavé vědět, jak se při procesech schvalování těchto zákonných úprav zachoval on a vůbec ti, co dnes hlasitě hýkají ve směru fiscal pact.
01. 02. 2012 | 21:54

Čechy Čechům napsal(a):

Eurozatykače ani ne, Fialenko. Spíš si dokážu představit, že jednou bych mohl být národním lidovým tribunálem souzen za vlastizradu. V případě eurozrady si to naopak moc představit nedokážu.
01. 02. 2012 | 22:07

český maloměšťák napsal(a):

berkowitz
A tak by se dala definovat i jiná servilita - servilita vůči partajkleptokratickým strukturám a jejich kumpánům.
Což mnohýmn nejde pod vousy.Bohužel Zahradil nemá vousy.
01. 02. 2012 | 22:12

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):

Odesáci mají obavu, že k remcání lidí zespoda přibude další problém a to šťourání shora - z Bruselu.
Že budou při porcování své kořisti rušení ze dvou stran a tak si to nevychutnají.

Český národ nemá nebezpečnějšího a podlejšího nepřítele, než jsou čeští národovci.
Nejsme v tom sami oni národovci zatopili i jiným zemím, Němci by mohli vyprávět.
01. 02. 2012 | 22:14

pv napsal(a):

Rusko není demokratický stát a jako takový je pro nás stále nebezpečný. Čína bezostyšně porušuje průmyslové právo a okrádá nás takto o výsledky výzkumu, do něhož vkládáme značné finanční částky. Česká republika s ohledem na velikost svého vlivu na mezinárodní scéně nemůže proti uvedeným patologickým jevům udělat vůbec nic. Naše státní suverenita je v této souvislosti pouhou iluzí. Jedině společné úsilí civilizovaných států může zabránit zvůli Ruska a Číny. Lidé, jako pan Zahradil, se všemožně snaží toto společné úsilí zmařit. V jejich představách budou USA v rámci NATO neustále vynakládat obrovské náklady na zajištění bezpečnosti Evropy, abychom my mohli tyto náklady ušetřit. Tato vyčůranost by se nám nemusela vyplatit. Mnichov varuje.
01. 02. 2012 | 22:15

Al Jouda napsal(a):

Cituji autora :....aby zavedla Českou republiku do evropské federace, či do tak hlubokých integračních vod, že z nich prakticky není návratu.
A kampak by se chtěl pan Zahradil vracet ?
01. 02. 2012 | 22:18

Fialenka napsal(a):

Čechy Čechům
To taky - někdo by se mohl bát, že bude národním lidovým tribunálem souzen za vlastizradu (a odsouzen k navrácení všeho co bylo ukradeno). Eurozatykače by se mohli bát ti, co tu po roce 1989 uzmuli peníze trestnou činností a utekli za hranice ČR.
01. 02. 2012 | 22:26

mb napsal(a):

kanalnik, von vam pan zahradil neodpoví ...

Bojí se toho někdo ?

já se bojím především vás a Klause ...

a všech mentálů, kteří vás volí ...
01. 02. 2012 | 22:34

Al Jouda napsal(a):

Otázka pro pana Stejskala :
Proč se u článků na Aktuálně nedá stejně tak svobodně diskutovat jako zde, na blogu ? Proč se tam diskuze podmiňuje registrací na Facebooku ? Děkuji předem za odpověď.
01. 02. 2012 | 22:35

Fialenka napsal(a):

Ještě k tomu tribunálu. To se k tomu vlastně moc nedá říct, že odsouzení za vlastizradu bude rozsudek navrátit ukradené bohatství, protože vlastizrada může být i v něčem jiném
01. 02. 2012 | 22:35

Kanalnik napsal(a):

Pane Zahradile, neco pro vas z Irish Times - co rekl premier Necas:

“It’s very difficult for a country like the Czech Republic to sign this kind of document and to potentially contribute to loans to the International Monetary Fund for eurozone states, when its participation in negotiations will be purely symbolic . . . If they want us to sign up to something, if they want us to pay, we must have full rights at the negotiating table.”

vidite tu silenou retoriku? tohle je mezinarodni ostuda! "my" na jedne strane a jacisi "oni" na strane druhe? vite, jak toto v anglictine zni? katastrofa! panu premierovi ani vam jeste nedoslo, ze ostatni zeme v EU nejsou jacisi "oni", ale ze jsme spolecna skupina, ktera utvari svoji spolecnou budoucnost?

nedelate nic konstruktivniho, jen kritizujete

vy v ODS mate atomaticky vydelujici se mysleni ve stylu "my" a "oni" a to vas definuje, Klaus je toho zarnym prikladem

bezte se vycpat, protoze vy tuhle zemi dovedete k zaniku!
01. 02. 2012 | 22:44

Kanalnik napsal(a):

mb - no jo no.... taky se bojim, protoze tohle uz prestava byt legrace... jde do tuheho... nejhorsi na tom je to, kolik lidi je schopno nad Necasovym zbabelym postojem hykat... silene... tak nejak si predstavuji pomylenou spolecnost, ktera sama sebe dovede do totality

nadeje ale umira posledni...
01. 02. 2012 | 22:48

bobš napsal(a):

Pro PV.
Mám takový dojem, že Česká republika má do té demokracie také hodně daleko. Ono nestačí o ní jenom mluvit, ale také se tak chovat, což naši mocní u moci bohužel jenom o ní mluví.
01. 02. 2012 | 22:58

mb napsal(a):

kanalnik co byste chtel po 40 letech komunismu, máme to zadřeno hluboko pod kůží, ted sou konečně zas ods s komančema na jedné lodi ... aspon se to ukázalo kdo je kdo a na které straně stojí ...
01. 02. 2012 | 23:03

mik napsal(a):

Cim drive se podari dostat CR pod Brusel tim drive se skoncuje s tunelovanim a podivnym kupcenim ..Copak nekde existuje aby lide zvolili nekoho kdo je v urcite strane a ten zvoleny pak klidne prebehne jinam a vlastne zastava nazory kteryma ho volici nikdy nepoverili Klaus nemel byt zvolen protoze jeho volba neprobehla korektne bylo tom kupceni s hlasy intriky a kam to vede je dnes jasne videt ale pripominam to z jinych duvodu najednou se tu zacina psat o referendu zda euro ano nebo ne,,, co je to za nesmysl ? CR se stejne jako ostatni zeme co pristupovaly do EU zavazaly k prijeti spolecne meny takze o cem ma byt referendum kdyz jednou CR musi euro prijmout,,a je jen slabost EU ze na zeme ktere nechteji jednotnou menu prijmout vic netlaci,,,ctu nazory ze az to bude jako rovnym z rovnym... ale jde chtit rovne z rovnym kdyz se CR nechova korektne,,, proc se pomoc EU nabizi tretitonova ? proc se nekdo vzteka ze nebude prizvan na sumit kdyz neni v eurozone jednoduche reseni Slovaci prijli euro postupuji smerem jakym jde Brusel a nemaji ani viza do Kanady,, CR v cele s Hradnim vsevedem co dela po svete jen ostudu si hraje na mistra sveta,, uz tu vyskakuji nazory ze spolu s Britani a Svycarskem nebudeme nikoho poslouchat a budeme mit svoji korunu,,,takovi lide s takovym nazorem se maji vyjadrit v referendu ? Vzdyt je to k smichu,,, dobre at se vyzkousi ta legrace ze budou lidi volit prezidenta,,, stejne budou opet intriky kupceni a korupce ale treba nebude ani po trech kolech zvoleny prezident,,, komu neni zrovna 20 tak nejspis vi ze ani v 68 nesla neutralita a to CR mela jine ekonomicke zazemi,,a cely zapad ji fandil.. Dnes ma reputaci problemove vychodni zeme s vysokym procentem korupce a at se to nekomu libi nebo ne zvenku je chapan i rasismus USA dospela k tomu ze prezidentem se stal cernoch nebo tedy kdyz budu presny tak misenec,,umi si nekdo predstavit byt jen kandidata cikana ? a kdyz uz tedy se mluvi o referendu,,, proc je premier ze strany ktera podledni volby nevyhrala ? proc nevybrala premiera strana ktera volby vyhrala.. a proc Klaus nebyl odvolan kdyz se postavil proti ustave statu ? Ustavne bylo LS schvaleno a on vydirala celou EU a kladl si podminky,,a jeste byl v ocich nekterych hrdina,,, Ne bude budou dodrzovat pravidla a zakony vsichni nebo pak vladne tedy zakon dzungle a zakon silnejsiho,,,25 statu EU se na necem shodlo...CR nesmi zustat mimo hru a Necas Klaus a dalsi podryvaci EU si nemohou klast zadne podminky,, ale co chtit po lidech kteri misto do Bruselu jedou do Moskvy a do Bruselu za sebe posilaji jine,,, samzorejme ze jde taky o lidi kteri jen v 89 otocili kabaty na ruby,, to ze by znovu nastal ostatny drat a zavrely se hranice toho se dnes lide uz neboji i kdyz jeden nevi,,, ale s toho ze odklonenim od EU zase prestane fungovat demokracie toho se dnes lide zacinaji bat a popravu,, a zacina to treba i takovyma malickostma ze diskuze na aktualne,cz se muze zucastnit jen ten kdo ma a chce facebook kdo ho pouzivat nechce ma smulu ,,, a jak je facebook nebezpecny dokazuje nedavny pripad kdy si dvojice v Anglii delal legracky na twisteru a nasledne je v USA zatkli a deporotovali po vyslechu zpet,,, CR v 89 vykrocila smerem k svobodnemu stredoevropskemu statu svobodnemu v tom smyslu ze jde vyjadrovat nazory ze lze cestovat ze se uz nestoji fronta na banany a toaletak a ze se nezada o vyjezdni dolozku na zapad a nemusi se obihat kancelare a mit rudou knizku,, nelze si ale plest pri tak male zemi a v celku bezvyznamnosti ze lze jit proti vsem a nikam nepatrit,, Svycarskem se CR skutecne stat nemuze nemuze byt nikdy ani Velkou Britanii ani zadnou Skandinavskou zemi,,, jeji geograficka poloha je v centru Evropy a bud se muze pridat do EU nebo se pak muze stat autonomni zemi Ruska,.,,jina cesta neni,,, takze komu neni rady tomu neni pomoci,,, Verim ze se proevropske strany spoji a dokazi zachranit to co se tak tezce ziskava pres 20 let uz,,
01. 02. 2012 | 23:25

stejskal napsal(a):

Dobrý večer, pane Joudo,

odpověď je vcelku jednoduchá (a už jsem ji sem párkrát psal). Zatímco co sem chodí debatovat řádově několim stovek lidí a při troše usílí se zatím dá udržet alespoň trochu slušný prostor pro výměnu názorů, pod zpravodajské texty si chodí vybíjet své frustrace několik tisíc lidí a není v ničích silách zamezit části z nich, aby debatu zcela nezničili. To je jediný důvod, proč to zde ZATÍM ještě jakžtakž stíhám, zatímco administrátoří debat pod zpravodajskými texty už ne (párkrát jsem si to zkusil i tam, bylo to nad lidské síly). Facebook tomu hodně pomohl.

Tak proto.

Libor Stejskal
01. 02. 2012 | 23:53

JF napsal(a):

Klaus jde do finále v prezidentování, uvidíme zda bude zdařilejší než to premiérování. Zahradil, Klaus a ODS jsou komunističtí svazáci věrni svým tradicím jaké mohou dostat podoby je jen otázkou nejbujnější fantazie. Rozhodně zdá se že nic není nemožné. Dle posledních blogu Havla (dost vyhýbavá reakce na mb ve věci čerpání evropských dotací) se zdá že Češi jsou přeci jen profesionální ochcávači a že je to systémová záležitost. Není to ani problém komunismu je to problém už první republiky a například pajmu "Nači Němci". Pojem horší feudalismu, ale spíše otrokářství. Kostlivec ve vlastní skříni. Ano, způsob programového myšlení My a oni.

Ale myslím si, že Klaus i Zahradil se nakonec z principu leknou sami sebe- Uvidíme jak Nečas s tou svou partou zametačů si povedou. Jinak není Klaus nic jiného než vyplašená myška. (viz. závěr z projevu v EU parlamentu)
01. 02. 2012 | 23:58

mažňák napsal(a):

tak jak mám k většině současných českých politiků výhrady a k některým i fyzický odpor, tak si nemyslím, že posunutí rozhodovacích pravomocí o level výš je dobrý nápad. Tady můžete v případě nespokojenosti zvolit někoho jiného, ale na špatného euroministra nebudete mít prakticky žádnou páku... co když bude hájit francouzské zájmy proti našim? Co pak? Myslíte si, že jsou to nějak jiní lidé než my? Že mají nějaké "geny férovosti" které nám chybí? Kdo dokáže tomuto věřit, tak dokáže asi věřit skoro úplně všemu.
Druhý důvod je tento: přílišná eurocentralizace dá velmi snadný cíl různým Sládkům (pamatujete na něj?) a Slotům, v národních vládách se zbytečně dostanou k moci lidé, kteří mají na programu jenom nějaký druh "národně osvobozeneckého boje". Fakt to chceme? Viz Noví Finové, nebo jak se jmenujou. Plno takových uskupení čeká na svou příležitost, a nikdo neví, co si myslí o daních, důchodech, zdravotnictví, dálnicích, clech a dalších skutečně důležitých věcech. Budou zvoleni jenom jako "bojovníci za svobodu".
Nejenže není důvod dělat z Evropy jeden stát - je to dokonce reálně nebezpečné. Jak jsem pravičák, tak budu radši snášet vládu ČSSD než Sarkozyho.
02. 02. 2012 | 00:01

Kanalnik napsal(a):

mik - pekne napsano
02. 02. 2012 | 00:04

Maximus napsal(a):

mažňák
Máte naprostou pravdu. V EU kde je změť jazyků a zájmů různě velkých zemí jak co do početnosti, tak co do ekonomické síly, kde nejsou jasně a spravedlivě nastavena pravidla spolupráce a soužití, nemůže zatím dojít k větší integraci. Dokonce je to i nebezpečné. Prostě doba k tomu ještě neuzrála!
02. 02. 2012 | 00:13

Kamarád napsal(a):

Pan Ing. Jan Zahradil po zvolení do Evropského parlamentu v červnu 2004 se stal předsedou české národní delegace v parlamentní frakci Evropské lidové strany - Evropští demokraté a předsedou klubu ODS v Evropském parlamentu. Jako poslanec Evropského parlamentu působil ve Výboru pro rozvoj, v Dočasném výboru pro politické výzvy a rozpočtové prostředky rozšířené Unie v letech 2007-2013 a jako náhradník ve Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci. Pan Ing. Jan Zahradil ve volbách do Evropského parlamentu v červnu 2009 svůj mandát obhájil jako lídr kandidátky ODS. Byl zvolen místopředsedou nově vzniklé eurorealisitické frakce Evropští konzervativci a reformisté (EKR), kterou spoluzakládal, a dne 8. března 2011 se stal jejím předsedou s mandátem do konce roku 2011. V současné době pracuje jako člen Výboru pro mezinárodní obchod a je náhradník ve Výboru pro rozvoj a v Podvýboru pro lidská práva. Dodnes jsem nepochopil o co mu jde a jestli vůbec stojí o to, aby EU existovala nadále.
02. 02. 2012 | 00:18

Béda napsal(a):

Dle mého jde o neřešitelný problém. Základem toho problému je globalizace a vývoz kapitálu, práce a know how ze Západu na Východ. Proces který nastartvala nezměrná žravost neviditelné ruky trhu vede k sebedestrukci Západu jako celku.

Maximalizace zisku za jakoukoliv cenu vede k nesoumeřitelnosti v příjmech, k růstu chudoby na jedné a extrémnímu růstu bohatství na druhé straně. Vede k ožebračování většiny západní společnosti a perspektovně k porážce Západu jako celku Východem v globální soutěži.

Půtky, které vedou zateplené euroelity v europarlamentu v podstatě nic neřeší. Ani jedna ze stran nic nedělá s globalizací, nezastavuje ani neohrožuje trend internacionalizace kapitálu, vývozu práce a know how. Obě skupiny jsou závislé a podřízené globálnímu kapitálu. Zatímco jedna skupina, ta která umožnila globálnímu kapitálu vytunelovat základy české ekonomiky a tuto učinila plně závislou na cizím kapitálu, zdánlivě bojuje za národní zájmy (v podstatě o své partiákulární zájmy neomezeně a nekontrolovaně rozkrádat zbytky národního státu), druhá skupina, zřejmě vedena snahou obstát v konkurenci EU s Asií, dělá všechno pro zájmy právě těch globálních elit, které uvrhly Západ do krize - sanuje viníky krize na úkor většinové populace a prohlubuje závislost Západu na na nich. Navíc nechává Evropu ruinovat cílenými runy konkurenčního kapitálu.

Namísto sjednoceného úsilí k omezení škodlivého vlivu globálních škůdců, potrestání viníků a vyvození konkrétn odpovědnosti, hledání takových cest, které znemožní opakování stále stejného scénáře vedoucího ke globálnímu konfliktu řešení nepřichází. Nemá jej ani jedna strana. Konflikt dál narůstá. Jak mezi Západem a Východem, tak mezi Západními centry navzájem, tak mezi periferií a centrem Eurozony. V okolí Íránu a Sýrie se soustřeďuje vojenská síla, aby pod kamuflovanou záminkou odvedla konflikt dočasně stranou. Přitom tento může snadno přerůst v novou světovou válku, vzhledem k tomu, že Írán je jedním z předních světových zdrojů strategických surovin.
02. 02. 2012 | 03:33

PK napsal(a):

RA 21:30

taky mně znepokojují ty "dotace"kdo to kdy v kapitalismu viděl ,čert ví co se zatím vlastně skrývá(že by třetí cesta?)
02. 02. 2012 | 05:19

PK napsal(a):

to Kamarád

asi tam působí jako špion...
02. 02. 2012 | 05:33

B. napsal(a):

Pochopitelně. Zahradil všemu rozumí, všechno zná, všude byl dvakrát, od všeho má klíče...
Až do chvíle, kdy by měl ukázat odpovědnost.
To nikde nebyl, nic neví, nikoho nezná. Je s podivem, že trefí do Bruselu.
O co mi jde?
Politik ODS vlastnil firmu, v níž mizí veřejné miliony
(píše aktualně.cz)
a pokračuje:
Praha - Majitelem jedné z firem, do které jen v letošním roce odteklo z projektu elektronických zdravotních knížek IZIP desítky milionů korun, byl donedávna i europoslanec ODS Miroslav Ouzký.

Jeden ze zakladatelů projektu elektronických zdravotních knížek vlastnil minimálně v letech 2009 a 2010 společnost MD Access, která je s IZIP úzce personálně propojena.

Deník Aktuálně.cz to zjistil z dokumentů firmy, které má k dispozici. A ty potvrzují, že Ouzkému ve zmíněné době patřil čtvrtinový podíl.

Projekt IZIP je už léta podporován z peněz Všeobecné zdravotní pojišťovny, do níž plyne zdravotní pojistné, jež platí její klienti.

Věřte, majitel se skrývá
Zda společnost vlastní i v současné době, ale není možné zjistit. Ouzký sice tvrdí, že se akcií ve firmě - stejně jako v projektu IZIP - do kterého Všeobecná zdravotní pojišťovna investovala za 10 let téměř dvě miliardy korun, už zbavil.

Kvůli tomu, že ale má společnost akcie na majitele, není možné jeho slova ověřit.

...

Pane Zahradile, člověk není v ODS jen jako "vítěz", když náhodou tato (možná zločinná) strana vyhraje volby.
V ODS jste také i v době, kdy se ukazuje to, co jsem napsala výše.

Víte, co?
Co kdybyste sem nepsal vůbec?
02. 02. 2012 | 06:33

Pompeius Magnus napsal(a):

to kanálník:

Když Vy teda máte obavu, jak to Nečasovo v angličtině zní, co takhle toto:

"No taxation, without representation" - heslo americké revoluce, nebo triviálněji: "no pay without say".
02. 02. 2012 | 06:38

poh napsal(a):

Pane Z., máte předpotopní názory.
Jak je možné,že koryto může člověka tak zblbnout?
Pane Z.,nechte toho a rezignujte. Jste jak kůl bez plotu.
02. 02. 2012 | 07:02

Terry napsal(a):

Schwarzenberg: Nečas svým postojem ke smlouvě EU poškodil ČR. Klaus premiéra hájí (http://zpravy.ihned.cz/politika/c1-54567360-schwarzenberg-necas-svym-postojem-ke-smlouve-eu-poskodil-cr-klaus-premiera-haji)

Poškodil nás Schwarzenberg, nikoliv Nečas, tvrdí prezident Klaus
(http://www.novinky.cz/domaci/257814-poskodil-nas-schwarzenberg-nikoliv-necas-tvrdi-prezident-klaus.html)

Klaus: Česko poškodil Schwarzenberg výroky o Romech (http://www.lidovky.cz/klaus-cesko-poskodil-schwarzenberg-vyroky-o-romech-fht-/ln_domov.asp?c=A120201_121032_ln_domov_ogo)

Jak by řekl Werich: "Shrňte to!"
Takže:

Českou republiku dlouhodobě poškozují (uvnitř i vně) její skvělí "demokratičtí" politici, a to bez rozdílu barvy ptáka, šály, stranické knížky...

Hlavně že

"Máme demokracii, ne, vole?!"
02. 02. 2012 | 07:22

hakarel napsal(a):

Porovnávat ČR a EU je jako porovnávat 10 milionů s pětisty miliony. A tak si převedu myšlenky europoslance pana Zahradila do menších, prostému člověku lépe představitelným rozměrů, abych to lépe pochopil:

Centrální moc a fiskální diktát vlády ČR ničí okresy! Zbavila suverenity okres XY, pro budoucnost okresu to je katastrofa. Je nutné tento diktát Prahy už konečně zrušit a vrátit suverenitu okresu XY vlánout a hospodařit si podle svého. Je nejvyšší čas dát okresu XY právo vystoupit ze zóny české koruny a chránit své zájmy emisí vlastní měny. Dali snad ve volbách nebo referendu voliči okresu XY politikům mandát k fiskálním centralismu?!? Ptal se na to někdo z politiků voličů před volbami? Nebo snad z této hluboké vody totální centralizace už není návratu? Dostane se snad některý okres na periferii republiky, když se z tohoto jařma uvolní? Zda okres XY chce zůstat pod nadvládou Prahy a ve fiskálu ČR, to je výsostně politická záležitost, rozhodnutí o ní musí být proto také politické!

A hned vašemu myšlení lépe rozumím, pane Zahradile.
Méně republiky, více okresu, to je naše budoucnost!
Však to té Unii, Americe, Číně, Rusku a jiným osladíme a ukážeme, co náš okres XY dokáže!
02. 02. 2012 | 07:25

Marcus Agrippa napsal(a):

Starší generace, která zažila temné časy evropské minulosti, asi moc jasno v celé záležitosti nemá. Ti mladší v drtivé většině, ani nechápou nějaké izolacionistické snahy ( a V.Klaus je pro ně něco, jako mimozemšťan mluvící záhadným jazykem ). Co se týče lepšího fungování velkého celku / malého celku - je to vždy o lidech na vedoucích postech. Neschopnost nepřebije ani hysterický nacionalismus a bezduché žvanění o něm.
02. 02. 2012 | 07:32

Silvie napsal(a):

Ne s podmínkou

2. února 2012
Bruselské "ne" premiéra Nečase má svoji logiku. Vzbudilo velkou pozornost, snad i úžas, nicméně úžas budí i snadnost, s jakou ostatní členové Unie řekli ano. Daňová suverenita je skutečně jeden z hlavních atributů samostatného státu a Unie v té podobě, do jaké jsme do ní vstupovali a jak o vstupu hlasovali občané, byla unií států se suverénní daňovou politikou. Nečas v obhajobě svého postoje upozorňuje, že Česko získává čas. To je bezesporu správný postřeh. Události posledních týdnů byly skutečně tak překotné a budoucnost je tak těžko předvídatelná, že je opravdu kupodivu, s jakou snadností se členské státy vzdávají své fiskální suverenity!!!!!!!!!!!!

Kdyby mělo jít o rozpočtovou odpovědnost, věc by se dala řešit i jinak – ostatně řešena je a předpisy pro stanovení odpovědných rozpočtů už tady jsou. Těžko se vyvarovat úvah, k čemu že ty tlaky na fiskální unifikaci vedou. V unii jsou státy rozpočtově nezodpovědné!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!, je to v první řadě Řecko, snad percentuálně zanedbatelná ekonomika, ale pak je tu Itálie, Španělsko a Portugalsko. Pokud by daně měly být diktovány odjinud než vládami a parlamenty jednotlivých zemí, je nabíledni, že rozmařilost jedněch zemí se bude sanovat daněmi zodpovědnějších zemí!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nemluví se o tom, ale k tomu to zřetelně vede. Chtějí to občané?

To nikdo neví, protože parlamenty a vlády jimi delegované vznikly z demokratických voleb, které se konaly ve zcela jiné situaci, než jaká vládne dnes. V tomto ohledu fakticky nemají náležitou legitimitu. Takže to "ano" navrhované fiskální unii může docela snadno znamenat pouze přitakání vlastním zájmům, protože všichni ti lidé, Sarkozym a Merkelovou počínaje, jsou politicky, a tudíž osudově spjati se současným stavem Unie. A budou ji hájit a zachraňovat hlava nehlava, bez ohledu na realitu.

Když nevíme, kam cesta vede, není důvod ke spěchu.

Aston
Můžou mi vlezdobruselisti naznačit, jak budou státy(viz vykřičník) dodržovat vyrovnaný rozpočet? A kdo je tedy bude vydržovat?
Neznamenalo by to náhodou zavázat se na věčné časy dotovat tyto krachující ekonomiky?
Napadáte tady Nečase za to, že hájí vaše!!! zájmy a nechce dát unii" bianco šek".
Po dlouhé době přitom konečně udělal něco, zač si zaslouží respekt.
02. 02. 2012 | 08:01

Silvie napsal(a):

Pohádky ovčí babičky

Proto představa, že by tyhle pohádky ovčí babičky signované v pondělí v Bruselu přesvědčily finanční trhy o tom, že Evropa našla svou cestu z krize, je zcela mimo mísu.

Státy lze oddlužit pouze tím, že Evropská centrální banka připustí vyšší inflaci než dvě procenta, jak odpovídá jejímu současnému cíli. A musí přitom hledět na to, aby v jižních, problémových zemích byla inflace nižší než v severních, ukázněných, protože jen tak se začne vyrovnávat platební bilance, v níž má Německo vůči jihu dramatický přebytek. Severní zboží prostě musí podražovat oproti jižnímu, aby se na jihu obnovila konkurenceschopnost. Jih začne růst a jeho rozpočtové problémy se budou zmenšovat. Znamená to ovšem, že to zaplatí německý důchodce znehodnocením svých úspor. A to dost masivním.

Voda do kopce neteče

Druhá varianta je ta, že německý, nizozemský, finský a některý další daňový poplatník zaplatí ze svých daní masivní transfery do jižních zemí. Na rekonstrukci průmyslu, do vědy, vzdělání a tak dále. Aby si jižní Spoluevropané na severní výrobky vydělali více peněz. Tak to totiž v obvyklých měnových uniích chodí. Například v Československu byly tyto rozpočtové transfery obrovské a spočívaly především v modernizaci průmyslu a v přesunu investic firem sídlících v Česku na Slovensko. Celkový objem je jen těžko vyčíslitelný. Každopádně poté, co se v roce 1992 česká vláda Petra Pitharta postavila proti přesunům rozpočtových prostředků na Slovensko, se rozpadla nejprve federace a potom i měnová unie. Podobně na základě obrovských dotací ze západu na východ fungovalo i Německo ve své měnové unii po sjednocení. Jinak to totiž fungovat nemůže. To platí stejně jako to, že voda neteče do kopce.

Bohužel o žádné z těchto variant summit nejednal a asi nelze očekávat, že by se na nějakém budoucím cokoli podobného skutečně reálně, veřejně, před zraky voličů demokraticky řešilo. A to je nejen pro české zájmy v Evropě opravdu důležité. Důležitější než to, zda se k paktu zbytečnosti připojíme, či nikoli.

MfD, 1.2.2012
Pavel Páral (kráceno)
Autor je šéfredaktor týdeníku EURO
02. 02. 2012 | 08:09

Taoiseach napsal(a):

Jan Zahradil

Máte mandát mluvit za voliče ODS, nikoli za nespokojené občany v jiných evropských zemích.

"v případě, že se co nejrychleji nepřidáme k většině"
Nejde o to přidat se k většině. Pro smlouvu jsou totiž VŠECHNY státy s výjimkou tzv. Spojeného království, ovšem Angličané nikdy nechtěli být součástí toho, od čeho se sami distancují označením "Continent".

"z vůle voličů - at´již vyjádřené v příštích volbách nebo v samostatném hlasování. Bojí se toho někdo ?"
Ano, referenda se bojí Václav Klaus a celá ODS.
02. 02. 2012 | 08:12

Josef K. napsal(a):

EU není dílo tuzemců, kteří se k němu vyjadřují jakoby zakladateli byli. Informace o úmyslech, zvyklostech a principech, politické kultuře zemí, které EU dlouhodobě formují žádné. Je to česká domýšlivost, vstoupit do klubu, jehož pravidlům nerozumím, vykládám si je po svém, a chtít, aby se vše točilo kolem mne. Navíc EU je proces, na kterém máme podíl minimální. Svou vlastní zásluhou.
Je zjevné, že mnohým je Rusko bližší. Ovšem nevědí o něm také nic.
Pan Zahradul navíc krade termíny a dává jim zcela jiný obsah, "čecháček" je termín Kunderův, který jistě s p. Zahradilem moc společného nemá.
02. 02. 2012 | 08:19

Marcus Agrippa napsal(a):

Silvie:
Sarkozymu nebo Merkelové může být osud EU víceméně ukradený. Německo je silná ekonomika a s Francií budou v těsném spojení i bez EU ( pro návrat k DEM je sotva 18% Němců ). Spíš se jim divím, že mají tolik trpělivosti na klidné jednání s někým, jako jsme my. Já už bych Nečase s Klausem dávno poslal někam ... Evidentně není většině osud Evropy buřt a z 27 zemí je 25 pro ( Anglie je přece jen spíš vázaná na USA ).
02. 02. 2012 | 08:20

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

hakarel
Vtipné přirovnání. Problém je v tom, že Zahradil to ví. Jeho, stejně jako Cabrnocha, Ouzkého, Vlasáka, ale třeba i Falbra, Remka a jejich kámoše, zajímá jen vlastní prospěch.
02. 02. 2012 | 08:24

Terry napsal(a):

Ivana Haslingerová: Necítím se nemravně, když nechci platit 38 miliard na eurozónu (http://haslingerova.blog.idnes.cz/c/243636/Necitim-se-nemravne-kdyz-nechci-platit-38-miliard-na-eurozonu.html):

Již jen selským rozumem musí být ale jasné, že členské země musejí do Bruselu dávat víc než získají, neboť nákladný provoz evropských institucí a obrovských platů jejích úředníků a politiků je hrazen z rozpočtu EU, který vzniká tak, že se jednotlivé členské země na něj každoročně skládají. Členské státy tedy musejí nutně zaplatit víc, než od EU dostanou. Nemá proto pravdu pan Kalousek, že by pokládal za nemorální a nemravné se na pomoci EU nepodílet. Na její činnosti se podílíme stejně jako ostatní členské státy. Jiná otázka je, proč přispívat nad původně dohodnutý rámec jen proto, že některé její státy se chovají rozhazovačně a EU si neumí zjednat pořádek. Pan Kalousek se snaží zapůsobit na útlocitné občany konstatováním, že "Česko čerpá z fondů Unie od roku 2004 čistých 175 miliard". Jen nedodává další informaci, kolik již do členství v EU zaplatilo. Je to jedna z tzv. polopravd, které jsem vždy nenáviděla za komunismu a nesnáším je ani nyní. Proto jsem se podívala na některá čísla uvedená v účtech jeho ministerstva.
Předně je nutné zdůraznit, že EU není výrobní institucí a její bohatství plyne pouze a jedině z peněz, na které se složí každoročně členské státy. Členské země platí do EU přibližně 1 % ze svých HDP, neboli 2-3 % z vybraných daní. I když je to na pohled malé procento, států je 27, mnohé jsou bohaté, proto rozpočet EU je značný. V loňském roce činil téměř 142 miliard eur. EU tyto vybrané peníze rozděluje tak, že téměř polovinu dává na zemědělské dotace, zejména "chudé" Francii, a dalších téměř 40 % na tzv. "strukturální" dotace chudším oblastem a 10 % si nechává na svůj provoz. Kromě těchto peněz z HDP se každý rok členské země navíc skládají na "slevu", kterou vyjednala Britům v roce 1984 premiérka Margaret Thatcherová tím, že pohrozila vystoupením z Evropských společenství v případě, že její zemi nebudou kompenzovány dosavadní vysoké platby do evropského rozpočtu používané např. na zmíněné obří zemědělské dotace Francii. Na slevu Britům měla podle přístupové smlouvy naše republika v roce 2007 platit 63 mil. € , v roce 2008 97 mil. € a v roce 2009 103 mil. €. Kromě těchto odvodů platíme i do Evropské investiční banky (EIB), dále do Evropské centrální banky (ECB) na tzv. rozpočtové kompenzace. Peníze ECB musíme platit, ať už měnu euro používáme, či nikoliv. Jak plyne z rozhodnutí ECB, Česká republika musela zaplatit již při vstupu do EU 1. května 2004 první splátku kapitálu ECB ve výši 5 680 860 €. Do EIB musela ČR vložit splatný kapitál 62,9 milionů € a rezervy 158 milionů € v osmi splátkách do roku 2009. Do této byrokratické instituce, kde jen plat zástupce české vlády v představenstvu EIB Ivana Pilipa obnáší měsíčně přes 500 tisíc korun, vložila podle smlouvy o přistoupení k EU v letech 2004-2006 880 mil. Kč, v letech 2007-2008 dvojnásobek, tedy 1760 mil. Kč, a v roce 2009 opět 880 mil. Kč. Rovněž jsme platili podle této smlouvy na Výzkumný fond uhlí a oceli v letech 2006 -2009 celkem 186+248+371+433= 1 238 mil. Kč. Rozdíly v tom, jak informuje vláda a jaké jsou skutečné vklady a výdaje do EU, je především založen v tom, že vláda nezapočítává kromě plateb do ECB a EIB také cla placená do rozpočtu EU.
(pokračování)
02. 02. 2012 | 08:27

Terry napsal(a):

Ivana Haslingerová: Necítím se nemravně, když nechci platit 38 miliard na eurozónu - pokračování:

Takže, i když by se na první pohled mohlo zdát, že např. po vstupu do EU v roce 2004, kdy jsme platili z HDP 14 414 mil. Kč a z fondů jsme získali 24 728 mil. Kč, vydělali jsme na tom. Tak to interpretuje vláda. Ve skutečnosti jsme celkově platili kromě 14 414 mil. Kč ještě 880 mil. na platbu do EIB, 176 mil. na platbu do ECB, 10 466 mil. na rozpočtové kompenzace a 1639 milionů Kč na kompenzace VB. Celkem tedy 25 109 mil. Kč. Namísto zisku jsme nakonec prodělali 25 109-24 728 =381 mil. Kč. Po započtení všech uvedených plateb je zjevné, že Česká republika na členství v EU nevydělala dokonce ani v prvním roce členství. A to nepočítám peníze na provoz vládních agentur zajišťujících distribuci evropských dotací, které mnohdy převyšují objem vyplacených dotací. Další miliony, které musí firmy i stát platit, aby vyhověly požadavkům mnohdy naprosto nesmyslných evropských směrnic a nařízení. Nepočítám desítky miliard, které musejí platit obce za nové čističky vod či sankce za jejich nepostavení. Nepočítám náklady 20 miliard Kč, které Potravinářská komora ČR odhadla na přizpůsobení provozů evropským směrnicím a nařízením. Ani miliardu korun ročně jako kompenzaci za omezení vlastnických práv v evropských chráněných oblastech Natura.
Ještě závažnější otázkou je, na co byly peníze získané zpět z EU vynaloženy. Na nejrůznější rozhozovačné konfernce a školení, jak řídit ten který podnik, jak se máme chovat a dokonce na intervenční nákupy zdražující obilí a cukr, což posléze vedlo k zániku cukrovarů u nás. Kdybychom těch 25 miliard nechali doma, určitě by byly využity rozuměji. A to byl rok 2004 byl posledním rokem, kdy jsme na EU dopláceli relativně málo. Pak už jen doběhly platby z fondů PHARE, ISPA a SAPARD a další rok skončily úplně. Naše platby do Evropské investiční banky a dalších institucí naopak pokračovaly.
(konec citace)

Obsáhlý článek, který stojí za přečtení celý.
Zvláště by si ho měli přečíst naši europoslanci (bez ohledu na stranickou příslušnost), příslušní vládní zmocněnci, členové vlády (nyní vzhledem k jejich siláckým prohlášením hlavně z řad TOP09) a naši skvělí poslanci.

No a o tom, CO je hlavním zájmem europoslanců, svědčí reportáž německé televize RTL (video s českými titulky)

Jak europoslanci kasírují (Wie EU Abgeordnete absahnen
http://dotsub.com/view/01ad2718-073c-474a-ac40-c7a72e199d55)

A vo vo to to tady de....
02. 02. 2012 | 08:31

Cech napsal(a):

Nelze trpět v žádném případě přivlastňování si mandátu mluvit za nespokojené občany v jiných evropských zemích a zvlášť ne ve Vašem případě pane Zahradil.

To že pan Nečas prodal 650 mili pro ČR, za možnost sjednocení ODS a podporu Českobudějovického křídla podnikatelů ODS, je něco co je v jiných zemích nepředstavitelné.

Vám pane Zahradil je český občan méně než rohožka, protože a to specielně pro Vás zopakuji.

Jak vypadá vláda rozpočtové odpovědnosti v praxi.

Protože rozpočtová odpovědnost v EU bohužel, není mediální šablona proto musela vláda rozpočtové odpovědnosti odmítnout podepsat smlouvu o rozpočtové odpovědnosti.

Ve chvílích, kdy premiér Nečas vedl složitá jednání v Bruselu při kterých ve skutečnosti nic nevyjednal ho lstivý a nesnášenlivý Schwarzenberg oprávněně označil za někoho kdo poškodil Česko.

Vaše hrdinné vyjádření k podnikatelům Ouzký a Cabrnoch je ukázkou reprezentace kterou v Bruselu předvádíte na příkaz předsedy ODS, jinak si to nelze vysvětlit.
02. 02. 2012 | 08:34

Silvie napsal(a):

Tao,

oni se referenda nemusí bát - je jisté ,že nadpoloviční většina (mluví se o 80 procentech občanů, kteří dnes! odmítají euro)by se vyjádřila proti fisk.unii.
Ovšem Nečas byl kritizován Klausem za to,že na sebe nedokáže vzít zodpovědnost (jsem téhož názoru) a vypisování ref.je jen alibismem.
Já osobně se toho referenda vůbec nebojím.
V případě, že se unie nějakým zázrakem nerozpadne, budeme dozajista o přijetí eura muset hlasovat.

Mohl by mi někdo z euronadšenců fundovaně vysvětlit, co EU přinese ona kýžená "fiskální unie"?!
Zatím sice neustále nadáváte Nečasovi, ale pořád se to brblání nese v abstraktní rovině.
Ráda bych věděla, oč jsme vlastně přišli.

Dosud čtu jen emocionální výrony - "budeme v izolaci", "kdo chvíli stál, již stojí opodál"???
Opravdu" kvalitní konstruktivní kritika", jak převzatá z marxáku.
02. 02. 2012 | 08:42

Silvie napsal(a):

Euro nechtějí tři čtvrtiny Čechů, nejvíc v historii

16. května 2011 17:45

Odpor Čechů k euru nadále roste. Za českou měnu už by ho chtělo jen 21 procent lidí, naopak s jeho přijetím nesouhlasí tři čtvrtiny občanů. To je nejvíc od roku 2001. Podle CVVM to souvisí s ekonomickou krizí a problémy některých zemí eurozóny.
Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/euro-nechteji-tri-ctvrtiny-cechu-nejvic-v-historii-f87-/ekonomika.aspx?c=A110516_173815_ekonomika_abr
02. 02. 2012 | 08:44

Petr napsal(a):

Pane europoslanče,
píšete hezky a nelze s Vámi většinou jen souhlasit. Ale to je tak akorát vše. Jako od poslance bych toho očekával víc. Což takle poslat k odpovědnosti přemnožené euroúředníky, kteří neumějí ani spočítat kvóty na cukr, komoditu, která má konstantní spotřebu, dá se dlouhodobě skladovat (i celou válku). To se až nezdá, že jde o hloupost. O korupci obyčejný človíček nemá a nemůže mít důkazy.
Dá se pochybovat odpovědné práci úředníků, kteří 10 let tvořili novelu EN 1775 a stvořili za své půlmilionové platy, paskvil ze 70 (slovy sedmdesáti!) chybami.
Jde o úřednické, ale i Vaše, pane poslanče, stálé cestování mezi Bruselem a Srasburkem. Co to stojí eněz a hlavně času? Času, který by se mohl využít k práci a ne k stálému úřednickému balení a rozbalování kufrů.
Čekal bych od Vás, řádné poslanecké bouchnutí do stolu. Ale marně. Ale čtu od Vás jen líbivé články.
Jste tam všichni stejní. Jední za 18 a dál už to znáte.
02. 02. 2012 | 08:48

Marcus Agrippa napsal(a):

Silvie:
Váš názor je naprosto v pořádku. Nejhorší je, když má 100% stejný názor. Pokud je tak vysoké procentu Čechů proti EU, tak nemá smysl v evropském projektu dál setrvávat. Pokud bude referendum o vystoupení, tak to bude pořád férovější než na naše evropské partnery hrát nějakou"habaďůru". Jinak fiskální unie a tlak na vyrovnané rozpočty, je snad přesně to, co současná vláda chce ( nebo chtěla )?!
02. 02. 2012 | 08:50

vico napsal(a):

Zahradil má pravdu v tom, že čeští voliči, jejichž integrální součástí jsou i pučmidráti a knedlíci, dají svůj hlas boží buď Zahradilovské suverenitě, kterou lze s trochou nadsázky nazvat gangster paradise anebo nikoliv.

Obávám se, že zvláštní forma vychcánkovství není dána jen našim politikům, ale i jejich voličům.

Pochcat velkému bratru nohavice a při té příležitosti stylem balkánského kapsáře vymámit miliardy na "Okno" /viz nejlepší ministr školství Dobeš/, sbírat, jak nepřizpůsobivý kradač měděných drátů, benefity - to se cení. My jsme přece jinak mírumilovní, facky nedáváme, rány se naopak bojíme.

Nečas - komentátorem Macháčkem označený za pohůnka Václava Klause - vysvětlil, že podepsání smlouvy o fiskální odpovědnosti nepřináší ČEZku žádné benefity.

Je sice pravda,že jsme na eurozóně závislí jako nedonošenec na inkubátoru, ale na druhé straně 25 států na stabilizaci stačí.

My jsme malincí, my to stejně nevytrhneme. Stačí vás 25...držíme vám palce. Momentálně z toho pro nás žádný benefit nekouká.Jestli budete úspěšní, tak se přihlásíme....a nějaký měděný drát by nebyl, nebo poklop od kanálu???

Kruci, řeknu vám, že mi po tom pimprlovém divadle našeho premiéra nějak nejde ani ta písnička česká přes pysky, a přitom je tak hezká, tak hezká
02. 02. 2012 | 08:51

paprika napsal(a):

Zahradil, Cabrnoch, Ouzký, Oulický, Bém, Jančík, Klaus, Kuba, Drobil, Macek, čermák, Kovář, Dlouhý, Hrdlička,-existují v té zločinecké organizaci, zvané eufemisticky ODS, nějací slušní lidé?
02. 02. 2012 | 08:53

Silvie napsal(a):

Marcus,

já bych klidně pro vystoupení byla, jenže už nás vlastně o všechno připravili.
Už nejsme ani zemědělsky soběstačnou zemí - zničili nás nevýhodnými dotacemi a zákazy, už nemáme žádný průmysl (nevlastníme ani pivovary) a jsme jen tzv.popelnicí Evropy - odbytištěm nekvalitních potravin.

Aby nedošlo k mýlce - já se tady nezastávám ani Zahradila, ani Nečase - mám všech politiků plné zuby.
Vyjadřuju se čistě k jediné věci - fisk.unie nic neřeší - jenom předstírá řešení, aby to duo Merkozy doklepalo ve zdraví do voleb.

Já bych opravdu nikam nespěchala - už nemůže dlouho trvat, než se to všechno pose.. Itálie je těsně před kolapsem. Ta situace je neudržitelná.
Zkuste si přečíst toho Párala výše - je to krátké a výstižné (šance na záchranu EU tu je, ale jde o nepopulární řešení, k němuž se nikdo nemá).
02. 02. 2012 | 08:59

DF napsal(a):

Drahá silvie pro tohle!!!!
Reformy, modernita, trhy, všechno může počkat.
Lepší je vrhnout se do náruče stejně neurčitě definovaným mýtům o rasové čistotě, posvátnosti půdy (kterou cizinci z globalizovaného světa mohou skupovat za pár forintů) a silnému muži tam nahoře.
Střední třída byla opět rozdrcena soukolím státu, inflací atd.
Demokratická pře s politickými protivníky to nikoliv,rovnou je odstranit, odsoudit rozmělnit v mlčenlivosti, to je to co získalo opět navrch.
Plánované spojení centrální banky s regulátorem finančních trhů PSZAF.
A další kroky popisovat nemá cenu stačí číst.
Výsledek je dnes již známý všem kromě Vás.
02. 02. 2012 | 09:04

dříve čtenář napsal(a):

Už to zde bylo vícekráte popsáno. Copak dělají naši páni europoslanci pro to, aby zákony v něm schválené nebyly sáhodlouhé, plné chyb a měly hlavu a patu?
Odpověď: čekají v zákopovém klídku a teploučku, píšou bezobsažné, mnohdy hloupé blogy a šetří si svůj tvrdě vydělaný a zasloužený plat europoslance. Jakmile jim skončí mandát, šupky-dupky na Bahamy. Tam v klídku dožijí ze svých poctivě vydělaných Eur, těch Eur, které jsou podle nich příčinou úpadku a zkázy Evropy. Přejme jim to. Je to lepší volba, než své tvrdě a poctivě vydělané koruny utrácet ve fotbale...
02. 02. 2012 | 09:05

Silvie napsal(a):

Marcus,
Francii ,ani Německu není EU určitě šumák, jak tvrdíte. Německo by rozpad unie jistě překonalo, ale Francie by se nechytala. Nemá šanci dostat se mezi "tvrdé jádro" - tzv.novou unii.
Agentura Fitch také varovala, že ekonomický výhled eurozóny se zhoršil. Fitch nicméně neočekává, že by nejméně v tomto roce měl zhoršit i rating druhé největší ekonomiky eurozóny, tedy Francie. Ve srovnání s tím, agentura Standard & Poor's již o Francii mluví jako o možném kandidátovi pro zhoršení ratingu rovnou o dva body.
Podle Rileyho je ale Francie v prekérní situaci, hlavně kvůli eskalaci současné krize. "Francie je nejslabší ze zemí s ratingem AAA v eurozóně," řekl.

http://www.prvnizpravy.cz/style=print/zpravy/z-evropske-unie/ecb-varuje-pred-kataklyzmatickym-kolapsem-eura/
02. 02. 2012 | 09:07

ex-nemo napsal(a):

Prý " Strašení "izolací" nebo "periferií" v případě, že se co nejrychleji nepřidáme k většině, je dětinské. atd..
Kdo to tu straší, pane Zahradile ? Kdo to na veřejnost přenáší ten vlastní strach ? Strach z toho, že by nás pevněji spjatá Evropa přece jen přinutila přijmout základní civilizační normy, což ovšem děsí bolševiky od ODS až po komunisty.
Protože by to ohrozilo jejich bezmezné kradení a defraudace.O nic jiného jim nikdy v politice nešlo a nepůjde.
Ostatně pan Zahradil se nemusí tak obávat, ta bruselská amfiktyonie se opravdu asi rozpadne.Kdo ten spolek založil na jednomyslnosti, právu veta každého, už to dopředu rozhodnul.Protože takové spolky se v minulosti rozpadly vždycky a bez výjimky. Spolky a spolčení mají jistá pravidla a ta se musí dodržovat - a jedno z nich je většinové usnášení s podřízením menšiny.Právo veta je v podstatě pozváním pro nepřítele; podplatí jednoho člena a spolek se rozpadne.Jako kdysi šlechtické Polsko; rozdělily si ho mocnosti, jedna ze západu a jedna z východu.To zjevně čeká i Evropu, a kam připadneme my, je myslím jasné.To ovšem ODS a jejich komunistickými spojenci bude vítáno.
Současný útok bank na Evropu je jednou z těch akcí , kterými se to kýžené její rozbití má uskutečnit. Ale Maximus tu má asi pravdu; ke skutečnému spojení Evropy asi nedozrál čas. Budou muset její obyvatelé dostat trochu zabrat, aby pochopili,že si musejí své záležitosti řídit sami. Ale zatím je ještě hodně blbečků, kteří těm Zahradilovým a Filipovým blebtům o suverenitě a národní odlišnosti věří.
02. 02. 2012 | 09:09

Silvie napsal(a):

DF,

pro nás to neznamená vůbec nic...
Vždycky budeme v Evropě za outsidera.Ještě vám to nedošlo?

Jaké trhy? Kdyby se min.zahr. věnoval místo intrikaření svému skutečnému poslání, tak mají naši exportéři kam vyvážet.
Evropa pro ně už dávno není zajímavá. Jenže Schwarzenberg "moudře" zlikvidoval všechny ambasády ve slibně se rozvíjejících ekonomikách a volné místo na těchto trzích zaujaly právě naši konkurenti z EU.
Ne,že by tedy jeho předchůdci byli o mnoho lepší.
02. 02. 2012 | 09:14

Silvie napsal(a):

oprava - konkurenti zaujali.
02. 02. 2012 | 09:15

Marcus Agrippa napsal(a):

Silvie:
jak jste došla na to, že za stav ČR může EU?! Do EU jsme vstoupili až v roce 2003, tudíž za naskládané problémy, si můžeme výhradně sami - respektive námi volení politici. Co se týče rozpadu EU - osobně o tom dost pochybuji. A ani si to osobně nepřeji. Naopak - jsem pro postupnou úplnou integraci ( v duchu USA ) a pro jednotnou evropskou měnu. Snad můj názor taky přijmete.
02. 02. 2012 | 09:19

Josef K. napsal(a):

Dnešní LN "„K odmítnutí smlouvy na summitu mne vedlo i velmi zásadní znepokojení nad fungováním summitů jako takových,“ píše premiér Nečas. Podle něj dostali předsedové vlád členských zemí finální text smlouvy s tím, že se účastníci summitu musí okamžitě rozhodnout, zda se k němu politicky zavážou. "
To ukazuje nma naprostou neschopnost českého politického systéme. Zástupci ČR se účastnili jako jiní na přípravě textu, jiní premiéři informace měli včas, Nečas údajně ne. Viz. můj text výše.
Neznalost a nepochopení tvoří "lež", která je důsledkem naprostého diletantismu českých elit, není divu, že jim prostší část populace tíhne.
O pokleslosti Nečase žádná.
02. 02. 2012 | 09:20

Marcus Agrippa napsal(a):

Silvie:
s tou likvidací ambasád naprosto souhlasím - to byla fatální chyba. Naše ekonomika by měla být daleko víc rozložená, aby odolávala různým výkyvům - ale v tom nám snad nikdo nebrání a bránit nebude?!
02. 02. 2012 | 09:22

Josef K. napsal(a):

Silvie. Za outsidera budeme v Evropě dokuď tu bude vládnout hloupost. To se dá změnit. Jak je jiná otázka.
02. 02. 2012 | 09:22

DF napsal(a):

Ještě jednou pro Silvii
Ještě jednou si prosím zopakujme onu cestu kterou prošel Orbán.
To opravdu "pro nás to neznamená vůbec nic..."
Prostě poučit se z cizích chyb je pro nás špatné?
Prostě jste chtěla říci paní Silvo,že si musíme projít tím samým, abychom dospěli za 2 roky ke stejnému závěru.
Nem hiszek annyira elnökét.
02. 02. 2012 | 09:24

resl napsal(a):

zbytečně odvádíte řeč, zahradile. vaše řeč, že nejde o finanční disciplínu je falešná. jde o finanční disciplínu, kterou vládní banda nechce, prezident taky ne a vy víte, že to je neobhajitelné. co byste ale pro hradního zloděje neudělal, když jste v eu tak dobře financován se zlodějovým svolením.
02. 02. 2012 | 09:30

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Josef K.
..jiní premiéři měli informace včas, český bohužel v Nečas.
02. 02. 2012 | 09:30

Marcus Agrippa napsal(a):

Silvie:
a teď vím, že to schytám a napíšu"hříšnou"myšlenku - do EU by mělo vstoupit i Turecko. Nenávistné názory katolíků ohledně víry, mě totiž absolutně míjí.
02. 02. 2012 | 09:31

Freedom napsal(a):

Nedá mi se nepřipojit do impotentní debaty protievropských klaushujerů.Názory Zahradila a některých diskutérů mne připomínají jeden historický a známý snímek:Chamberlain po vystoupení z letadla v Londýně pozvedl nad hlavu papír a pravil,že přináší mír(zkráceně).Podobně všichni tito zahradilové,klausové a protievropané nevidí na špičku svého nosu.Komu tento postoj poslouží ??? Neřeknu nic nového -rusům. Ti nepotřebují silnou a jednotnou Evropu sami se potácejí v beznaději a útěkem bohatých,nízkou porodností, vymíráním,alkoholismem .(je jich necelých 140 Mil.) Spojená Evropa je téměř pětset milionů, to kágebák Putin nemůže skousnout. A tak má v bývalé gubernii věrného trojského koně jménem Klaus. A ten má stádo které mu žere z ruky a nechá se opít rohlíkem.
02. 02. 2012 | 09:32

Taoiseach napsal(a):

Silvie

"Já osobně se toho referenda vůbec nebojím."
Vida - přecejen se v něčem shodneme - :)

Možná "se mluví o 80 %", ale před referendem v roce 2003 se taky hodně "mluvilo" - :)

"Nečas ... na sebe nedokáže vzít zodpovědnost"
To je pravda, ale nevyplývá z toho, že by referendum opravdu chtěl. Jeho zbabělý plán spočívá v tom, že bude připojení se ke smlouvě oddalovat do nekonečna, protože zákon o referendu se "nepodaří" přijmout.

"budeme dozajista o přijetí eura muset hlasovat"
Přehlédla jste, že o měnové unii už jsme hlasovali v roce 2003. Takže by spíš přicházelo v úvahu referendum o vypovězení celé smlouvy o přistoupení. Smlouva o přistoupení není trhací kalendář. Nic bych proti takovému referendu neměl.

"Ráda bych věděla, oč jsme vlastně přišli."
Je to prosté: Petr Nečas - celkem správně - požadoval, aby se jednání v rámci nové smlouvy mohly účastnit i zástupci států s vlastní měnou, protože
- hospodaření eurozóny na nás má dopady tak jako tak
- bude se tam rozhodovat o budoucím směřování
Potud souhlas. Donald Tusk se spokojil s přítomností jen na některých summitech, Petr Nečas nikoli, smlouvu odmítl, a tudíž se nebude (on, resp. předseda vlády ČR) účastnit na žádných - :(

Jinak protievropských článků je na serverech nepochybně spousta. Pokud je sem budete všechny kopírovat, nic jiného se sem nevejde. Zkuste to jako ve škole: svými slovy...
02. 02. 2012 | 09:40

rejpal napsal(a):

Jedna věc mi přijde nejasná. Jak je to s morální integritou těch europoslanců, kterým leží celá unie v žaludku. Slušný člověk se necpe do instituce, s jejímiž cíli nesouhlasí, natož aby od ní bral peníze. Jestli významnou část poslanců tvoří lidé, kteří pokládají unii za zbytečnou, pak ta unie podle toho bude logicky vypadat.
02. 02. 2012 | 09:49

Jana Pechová napsal(a):

Jen jednu poznámku, pane Zahradile: vždycky zbystřím, když si ODS notuje s komunisty. A tomto ohledu vaše slova o nemožnosti návratu nelze chápat ani jako směšnou ironii.
Píšete: "...skepse vůči dosavadnímu integračnímu modelu roste v "občanské společnosti" členských zemí EU, tedy u lidí, u voličů - ne u jejich politiků."
Nikoli. Skepse voličů vzrůstá nikoli vůči integračnímu modelu, ale vůči chování politiků.
Lidi dost těžko - a zejména v dobách všude skloňovaných úspor - vnímají vaše astronomické platy podepřené doživotní rentou, potažmo pokud vidí, že takto oceňovaným lidem chybí snaha usilovně hledat shodu s ostatními.
Měřítkem kvality politiky je spokojenost občanů, nikoli spokojenost hlavy státu.
02. 02. 2012 | 09:50

Silvie napsal(a):

Tao,

já bych taky byla ráda, kdyby EU fungovala dobře(nikoliv,jako neblaze proslulá RVHP) - nijak mě to netěší, dopadů si jsem dobře vědoma.

Event.referendum o přijetí eura (bude-li to vůbec ještě aktuální -to je důležité dodat) bude nutné. Do unie jsme totiž vstupovali za zcela !!! jiných podmínek.
Ráda se podřídím názoru většiny...

Ještě mi nikdo neodpověděl na otázku,jakým přínosem pro ekonomiku EU bude mít proklamativní podpis!!! smlouvy o fisk.unii (podepisují-li země těsně před krachem, je to opravdu úsměvné).
Jde pouze!!! o projev loyality. Musíme se opravdu účastnit takových směšných, ale i do budoucna nebezpečných, proklamací naší věrnosti matičce unii?!

Ty články jsem zkopírovala především proto, že autoři dokážou argumentovat poněkud fundovaněji, nežli my.
Co je euroklausovského na zprávách z EU?!
Pokud jde o "euroklausovce" -je zajímavé,že se opírají o přesná čísla, zatímco "eurohujeři" argumentují výhradně v emocionální rovině.
Krom plačtivého "argumentu" ,že "budeme v izolaci",jsem ještě
nic převratného nečetla.
Marcus,

Francie se bude držet stávající unie ,jako veš košile. Sarkozy si je dobře vědom toho, že po jejím rozpadu poputuje ke svým řeckým,portugalským a italským bratřím...
02. 02. 2012 | 09:54

Silvie napsal(a):

Jana Pechová,

souhlas.
Ale problém je v tom, jakým způsobem bychom se v případě "hlubší integrace" mohli zbavit nepohodlných unijních politiků - s ohledem na náš vliv nijak. Jak vypovíte jednou podepsanou mezinárodní smlouvu? Ten problém se už řešil v případě přijetí LS.
Ty naše můžeme ,až nám bouchnou konečně saze, vynést na vidlích. Nejsem v zásadě proti. Jen si nechci na svá bedra, už tak zatížená všemi těmi DPH, daněmi "z kyslíku" apod. ještě přibírat výživné pro další (ještě k tomu cizácké) lehkoživky.
02. 02. 2012 | 10:01

Xaver35 napsal(a):

Pane Zahradile,s tím Vaším výplodem se nedá dost dobře diskutovat. Je to snůška protimluvů a - s prominutím - hovadin. "Rozebral" Vás už výše "Kanálník",nebudu ho opakovat."Freedom" Vás dokonce nazval blbem (blb je nezničitelný, čte se od předu i od zadu stejně).Honosíte se titulem ing., nevím z čeho.Jestli z VŠE,tak jste velice špatně studoval podstatu integračních procesů ve světě.Anebo ji chápete,ale "nesmíte" psát jinak.V každém případě: raději už asi nepište a své místo v Bruselu přepusťte někomu, kdo na to má. Kdo této zemi bude prospívat a ne škodit!
02. 02. 2012 | 10:02

Béda napsal(a):

Freedom,

"...Chamberlain po vystoupení z letadla v Londýně pozvedl nad hlavu papír a pravil,že přináší mír(zkráceně).Podobně všichni tito zahradilové,klausové a protievropané nevidí na špičku svého nosu.Komu tento postoj poslouží ??? Neřeknu nic nového -rusům. Ti nepotřebují silnou a jednotnou Evropu sami se potácejí v beznaději a útěkem bohatých,nízkou porodností, vymíráním,alkoholismem .(je jich necelých 140 Mil.) Spojená Evropa je téměř pětset milionů, to kágebák Putin nemůže skousnout. A tak má v bývalé gubernii věrného trojského koně jménem Klaus. A ten má stádo které mu žere z ruky a nechá se opít rohlíkem..."
Pár poznámek:
- Chamberalin - nebylo to jednání mocností "o nás bez nás" (proti vůli československé reprezentace) čili diktát? Nespletl jste se v přirovnání?
- pro Rusy je zajisté pohodlnější jednání s jedním partnerem garantujícím plnění obchodních podmínek, nežli jednání s desítkama malinkých¨problematických států a státečků bez garance. Taky pro ruské občany rozplizlé v evropských zemích je zajisté jednodušší získat k pobytu a podnikání jedno vízum pro celou Evropu nežli desítky víz...
- pokud jde o Trojského koně. Ohlédl bych se spíše do jiných světových stran a položil bych si základní otázku. Kdo je hlavním tržním konkurentem Evropy? Komu můžou vyhovovat vleklé konflikty v Evropě? Kdo na tom může nejvíce vydělat?Příkladně: žeby Rusko, které je v těsné blízkosti problémového regionu, kterého hlavním odbratelem je právě tento region? Anebo někdo vzdálený, který na světovém trhu konkuruje tomu regionu, kdo může profitovat z nesnází regionu, kdo díky problémům v regionu může maximalizovat svůj zisk... a pod.?
02. 02. 2012 | 10:09

resl napsal(a):

vico 8:51
vidím to podobně, jeden aby se "venku" styděl.
02. 02. 2012 | 10:23

Taoiseach napsal(a):

Silvie

"...referendum o přijetí eura ... bude nutné. Do unie jsme totiž vstupovali za zcela !!! jiných podmínek."

Asi by bylo užitečné, kdybyste místo tří vykřičníků napsala, v čem se ty SMLUVNÍ podmínky tak dalece změnily. Hlasovali jsme totiž o Smlouvě, ne o hospodářské situaci. V ustanoveních o měnové unii se opravdu (můžete si ověřit) nikde nepíše nic o tom, že NEBUDE globální finanční a hospodářské krize.

Všechno, co se od té doby změnilo ve smlouvách (zatím jen lisabonskou smlouvou, protože niceská platila už tehdy), vyjednávali naši premiéři a schvaloval náš parlament ÚSTAVNÍ VĚTŠINOU - pokud se Vám to nelíbilo, měla jste chtít referendum tehdy - i proti vůli Klause a ODS.

Argumentace, že EU je dneska jiná než před devíti lety, je naprosto absurdní. Zaprvé jsme i my všichni zestárli - :) . Zadruhé si neumím představit, že se EU měnit nebude. Prostě bude sledovat, jak Čína, Brazílie a jiné země jedou, ale nebude reagovat, aby se nezměnila. Vždyť koneckonců i rozšíření o deset nových členů byla obrovská změna - hlasoval o tom někdo z dřívějších členů v referendů?

Ve smyslu nutných změn jsem přesvědčen, že mezivládní smlouva nejde dost daleko.
02. 02. 2012 | 10:25

posmutnělý napsal(a):

Nevím, čím pan Zahradil straší, nemůže přece přijít z Bruselu nic horšího, než zažíváme nyní. Ostatně by měly být pro voliče, zejména pro ty, co už něco pamatují, alarmující jeho formulace, které jsme dobře znali za minulého režimu, tedy jak "prostý lid" v západní Evropě chce v podstatě totéž, co naše osvícená vláda, jen jejich politici nechtějí ta přání vyslyšet. Není divu, že si v otázce evropské intergrace tak dobře rozumí ODS s komunisty, jen by alespoň měli soudruhům přiznat autorství těch nosných myšlenek a formulací.
02. 02. 2012 | 10:42

dedek napsal(a):

Smlouva o fiskální unii není záležitostí přijetí nějakých technických parametrů sestavování státního rozpočtu. Postoj k ní bude vyjádřením českého názoru na podobu EU, včetně toho, zda chceme či nechceme vstoupit do eurozóny. To je výsostně politická záležitost, rozhodnutí o ní musí být proto také politické. Musí být učiněno u nás, na domácí půdě, bez vnějšího tlaku, bez časových ultimát a z vůle voličů - at´již vyjádřené v příštích volbách nebo v samostatném hlasování. Bojí se toho někdo ?

Pane Zahradile. Myslím, že občané tohoto státu se už musí bát všeho, protože na vůli voličů, na kterou se speciálně vaše strana ráda odvolává je právě tou Vaší stranou naprosto pošlapávána. Hezky to zabalujete a hrajete na city ale na druhou stranu je drahno připomenout, že by bylo více vidět na zlodějské prstíky vašich souvěrců a zřejmě by již nešlo tak bezostyšně rozkrádat už i domácí rozpočet. Nejste zrovna v pozici, kdy vašim slibům lidé věří. V posledních volbách jste jich měli tuny stejně tak v těch minulých. Lidé Vám to dali pěkně sežrat, jenže nepočítali s lumpárnou jakou bylo spojení tří zločineckých stran kradoucích jedna víc než druhá. Všichni u korýtek máte jediný strach, bude te mít v případě přijetí smlouvy nad sebou bič. Možná, že by to bylo dobře, protože by snad konečně tato země mohla shodit to strašné jařmo, kterým jsou zlodějiny ze státní kasy.
02. 02. 2012 | 10:45

posmutnělý napsal(a):

Nevím, čím pan Zahradil straší, nemůže přece přijít z Bruselu nic horšího, než zažíváme nyní. Ostatně by měly být pro voliče, zejména pro ty, co už něco pamatují, alarmující jeho formulace, které jsme dobře znali za minulého režimu, tedy jak "prostý lid" v západní Evropě chce v podstatě totéž, co naše osvícená vláda, jen jejich politici nechtějí ta přání vyslyšet. Není divu, že si v otázce evropské intergrace tak dobře rozumí ODS s komunisty, jen by alespoň měli soudruhům přiznat autorství těch nosných myšlenek a formulací.
02. 02. 2012 | 10:47

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a nadávku obsahující text, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
02. 02. 2012 | 10:53

Pazout napsal(a):

Zahradilovi neverim ani slovo. Ten clovek podporuje dohodu ACTA, podporoval na hrad Klause, navic je to ODSak. To mi staci k tomu, abych jeho nazory nebral seriozne a zaradil si ho do skatulky darebak.
02. 02. 2012 | 11:47

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,...už to píše po X na kolikátou,...historie nám odpoví na jakýkoliv problém a ve shodě s přírodními zákony je ta odpověď "nad slunce jasnější". Všechny velké nadnárodní celky zhuštěné do "kolosu na hliněných nohách", se vždycky obtížně pohybovaly, přešlapovaly na místě, a při vnějších, nebo vnitřních "nárazech" se rychle rozpadaly,...mnohdy, bohužel, za rachotu střel. Neučili se dějepis euronadšenci,...a udělali si z EU vlastní ryto. V Bruselu pracuje 35 tisíc úředníků pro EU, a ty jejich platy, lze dohledat. To by bylo nezaměstnaných, kdyby nabalené služby na EU MUSELY UKONČIT ČINNOST, to by byla rána pro Belgii, kdyby EU šla " k vodě a následně pod vodu". A nejen pro Belgii. Z centa nečekejte, že otočí. Ti budou "tu kulhající herku mrskat bičem financí do total pádu". Tužka.

Vizionáře, co by to " rozpustili polehoučku do ztracena ,... nevidět". Bude to postupně odpadávat, jako,...nějak tak, asi. Jen ten "rachot střel dvacátého století v Evropě mne nenechává úplně v klidu ". Tužka
02. 02. 2012 | 12:07

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Tužka
Kolos na hliněných nohách USA se povážlivě kymácí jak pražský Golem. Co si počne Honolulu, kam uteče? Snad k inuits, tam by s multi-kulty zatočili jako s tuleněma.
02. 02. 2012 | 12:51

Terry napsal(a):

Pobírají miliony ročně, v Evropě však mlčí. Čeští europoslanci v píli propadli
(http://zpravy.idnes.cz/pobiraji-miliony-rocne-v-evrope-vsak-mlci-cesti-europoslanci-v-pili-propadli-1wj-/domaci.aspx?c=A100908_195705_domaci_vel)_8. září 2010:

Čeští europoslanci nejsou v Bruselu příliš vidět ani slyšet. Vyplývá to z nejnovější statistiky Analytického centra, které činnost českých zákonodárců monitoruje. Podle ní patří 22 českých zástupců v Bruselu co do píle na chvost evropské sedmadvacítky.
Nejméně je na jednáních europarlamentu vidět Milan Cabrnoch, k hříšníkům patří i Richard Falbr nebo Andrea Češková. V rámci evropského parlamentu jsou čeští poslanci čtvrtí nejhorší. Řada z nich nechodí na jednání, natož aby na nich veřejně vystupovala. Někteří se doslova jen "vezou".
"Nejnižší účast na jednání má z českých poslanců Milan Cabrnoch (ODS), který vykazuje 717. nejhorší účast ze všech poslanců EU," uvádí studie. Podle ní se Cabrnoch neukázal na více než třetině jednání.
Příliš aktivní není ani Jan Zahradil (ODS), který je podle studie mezi svými českými kolegy čtvrtý nejhorší. Autoři studie přitom upozorňují na to, že právě Zahradil dostal od voličů druhý nejsilnější mandát.
(konec citace)
02. 02. 2012 | 12:52

český maloměšťák napsal(a):

Kanalnik napsal(a):
Pane Zahradile, neco pro vas z Irish Times - co rekl premier Necas:

“It’s very difficult for a country like the Czech Republic to sign this kind of document and to potentially contribute to loans to the International Monetary Fund for eurozone states, when its participation in negotiations will be purely symbolic . . . If they want us to sign up to something, if they want us to pay, we must have full rights at the negotiating table.”

vidite tu silenou retoriku? tohle je mezinarodni ostuda! "my" na jedne strane a jacisi "oni" na strane druhe? vite, jak toto v anglictine zni? katastrofa! panu premierovi ani vam jeste nedoslo, ze ostatni zeme v EU nejsou jacisi "oni", ale ze jsme spolecna skupina, ktera utvari svoji spolecnou budoucnost?

nedelate nic konstruktivniho, jen kritizujete

vy v ODS mate atomaticky vydelujici se mysleni ve stylu "my" a "oni" a to vas definuje, Klaus je toho zarnym prikladem

bezte se vycpat, protoze vy tuhle zemi dovedete k zaniku!
01. 02. 2012 | 22:44
------------------------------------------------------------------
Lepší diagnozu psychopatie na nejvyšších postech Kozloistánu Zelného jsem nikde neměl možnost si přečíst.
Přesné - " MY" /psychopati a kraďoši, co neumí zacházet ani s dary/ a " VY" - co nás voláte k odpovědnosti.

Svazáček jak vyšitý. Bez svého Taťky /kdysi to byla KSČ - nyní Klaus/ nedám ani ránu. To takoví rozkládají stát a jsou zhoubou národa. Zní to paradoxně - ale je to tak.
Ti co mají plnou hubu suverenity ....ti pracují na tom, aby suverenitu, viděnou jako ústavní patriotismus - aby ji rozložili.
02. 02. 2012 | 13:02

vasja napsal(a):

".........If they want us to sign up to something, if they want us to pay, we must have full rights at the negotiating table.”
--------------------------
Jenom hňup by podepsal.
02. 02. 2012 | 13:13

Freedom napsal(a):

Terry Docela jste mi nahrál tím jak Zahradil je "aktivní" v Bruselu. Nevěděl jsem to ale jenom tušil o to víc je aktivní zde ale blbě,jak se říká:nehorší je aktivní blb. Je veliká škoda ,že spousta lidí ty jeho žvásty žere i s navijákem. Nepoužívajíc vlastního rozumu slupnou kecy Klausova klonu -Zahradila.
02. 02. 2012 | 13:31

UmKab napsal(a):

To Freedom
A co se takhle přidat do Bohnický unie? Postel ti ustele vyškolený personál, na pečlivě plánovanejch procházách můžeš tahat za jedno švihadlo a i ten oběd a návštěvu WC ve skupině mnohem líp zvládnete. Prostě freedom of own brain.
02. 02. 2012 | 13:40

rejpal napsal(a):

škoda, že pan Zahradil nediskutuje a nejspíš to ani nečte. Mohl by se pokusit srozumitelně vysvětlit jednu věc: když něco odmítáme podepsat, jsme ve svém postoji jediní, a přesto jsme přesvědčeni o tom, že máme pravdu, proč se nám (a není to poprvé) nepodaří získat víc hlasů pro náš názor. Proč Poláci byli nejdřív proti a pak změnili názor. Dosáhli kompromis nebo udělali nějaký koňský handl?
Na co pak máme celou tu eskadru evropských emisarů všeho druhu.
Ony ty naše postoje pak opravdu vypadají poněkud zvláštně. Jeden by řekl, že tam pak ti lidé opravdu sedí jen kvůli té gáži. A někteří tam ani zdá se sedět nechodí.
02. 02. 2012 | 13:51

UmKab napsal(a):

To Taoiseach
Proč jste proti referendu? To chcete lidi proti jejich vůli držet v unii o kterou nestojí jen proto že už to kdysi dávno s tehdejšíma informacema jednou odkejvali? Sic tam tehdy třeba jen omylem zabloudili? Osm let je dlouhá doba cca milion tehdejších voličů už zemřelo a cca milion jich dospělo.Do odpovědi na tuhle otázku nemá smysl ods/čssd tahat je to niterná věc každýho z nás.
02. 02. 2012 | 14:11

Taoiseach napsal(a):

UmKab

Buďte tak laskav a přečtěte si mé komentáře ještě jednou. Zjistíte, že jsem ZÁSADNĚ PRO referendum.
02. 02. 2012 | 14:19

UmKab napsal(a):

to Rejpal
Dnes už neplatí ani "podle chuti každýho soudruha"? To budem cpát do každýho bůček, protože bůček je přece dobrý? Co takhle kdyby se většina lidí (což jsou ženy) rozhodla že souložit se má jenom s mužema?
02. 02. 2012 | 14:19

UmKab napsal(a):

Taoiseach
sorry četl jsem odzdola nahoru.
02. 02. 2012 | 14:26

Taoiseach napsal(a):

UmKab

OK, oceňuju věcný přístup.
02. 02. 2012 | 14:30

rejpal napsal(a):

UmKab
O chutích soudruhů mi moc známo není.
02. 02. 2012 | 17:29

MirekS napsal(a):

Kdybyste byl "chlapsky" politik, tak napisete, co je pro nas dobre a co ne, a tedy proc smlouvu o fiskalni odpovednosti prijimat nebo proc neprijimat.

Nejde tu pouze o ztratu v soucasnosti suverennich prav, jde tu o plneni rozpoctove odpovednosti. Takze je to souboj servilnich cechacku s tunelarskymi cechacky za apatickeho dohledu mlcici vetsiny?

Zdravi

MirekS
03. 02. 2012 | 09:42

PV napsal(a):

Freedom

"... tak má v bývalé gubernii věrného trojského koně jménem Klaus. A ten má stádo které mu žere z ruky a nechá se opít rohlíkem."

Myslím ,že jste to vyastihl velice přesně. To potěší.
03. 02. 2012 | 16:32

opily odborar napsal(a):

Nejlepe je prevest co nejvice pravomoci do Bruselu. Politici a urednici jsou sice vsude stejni jako nasi, slozite a neprehledne mechanizmy politicke moci maji ale pro spostu lidi utesnou hodnotu zalozenou na starem dobrem "co oci nevidi, to srdce nrboli." Lide davaji spravne prednost byt strihani nejakym intelektualne obtizne uchopitelnym zpusobem, pusobicim tak blahodarne na politicky spontánní a živelný souhlas.
22. 04. 2012 | 00:12

opily odborar napsal(a):

PV
Mno. Mozna mate pravdu s tim "zranim z ruky" ale na webu to vypada presne naopak. Mozna vas potesi sem tam si na webu neco precist.
22. 04. 2012 | 00:18

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy