Kde udělali soudruzi výzkumníci chybu?

09. 01. 2008 | 16:12
Přečteno 36502 krát
Volby amerického prezidenta mají týden po svém ostrém startu mnoho dílčích vítězů, na demokratické i republikánské straně minimálně po dvou.

Mají však zatím jen jednoho kompletně poraženého: Lidi živící se tvorbou průzkumů veřejného mínění a davy dalších, kteří tráví velkou část svých dní jejich přežvýkáváním.

Jestliže po Iowě si mohli uchovat aspoň zdání profesní důstojnosti, při předpovědi New Hampshire vyhořeli jak láska ke kurtizáně.

Nestalo se to přitom tentokrát pouze výzkumníkům pracujícím na zakázku médií, ale i těm zevnitř politických táborů. Sondáže, které si pro své potřeby dělají analytické týmy samotných kandidátů, přitom bývají obvykle přesnější.

Ještě nedlouho před tím, než přišly první reálné výsledky, se Clintonové tým obával dvouciferné ztráty na Baracka Obamu a vytvářel pokoutně dojem, že prohra o méně než deset procent bude pro ni vlastně vítězstvím.

Jak je možné, že se průzkumníci na všech stranách barikády znovu tak moc sekli?

Především se potvrdilo, že naprostá většina voličů zatím pevně nezakotvila u žádného z kandidátů. Skoro polovina z těch, kteří nakonec v New Hampshire hlasovali, se rozhodla v posledních třech dnech, necelá pětina dokonce v samotný den hlasování.

Letošní volby se těší v USA mezi voliči mimořádnému zájmu. Jak v Iowě, tak v New Hampshire se jich dostavilo rekordní množství. Velkou část z nich tvoří lidé, kteří přišli hlasovat vůbec poprvé, což dál ztěžuje práci výzkumníků.

Klasickým problémem všech předvolebních průzkumů je odhad, kteří voliči se vlastně k hlasování dostaví. V New Hampshire se evidentně příliš nepovedl. Ti, kteří byli přirozenými stoupenci Clintonové, přišli ve větším počtu než příznivci Obamy.

V otevřených primárkách, jako jsou ty v New Hamshire, je tento úkol ještě komplikovanější: Nezávislí voliči, jež se nehlásí oficiálně ani k republikánům, ani k demokratům, si mohou vybrat u které strany budou rozhodovat o vítězi. Výzkumníci tak musí odhadnout nejen to, kolik nezávislých přijde a pro koho budou hlasovat, ale také, na jakou stranu se vydají.

Z povolebních analýz je přitom zřejmé, že na tu republikánskou šlo vyjádřit podporu Johnu McCainovi víc voličů, než předvolební modely počítaly, že jich přijde podpořit k demokratům Obamu.

A aby toho nebylo málo, zveřejnil jedno lehce obskurní vysvětlení silného ustřelení průzkumů deník Washington Post. Podle něj letos přistoupili v New Hamshire ke změně volebních pravidel, které výzkumné agentury nepřizpůsobily své sondáže.

Zatímco v předchozích letech byly volební lístky tištěny tak, aby v každém obvodě bylo pořadí kandidátů jiné (a nahoře tak bylo pokaždé jiné jméno), letos byly lístky vytištěny v abecedním pořadí. Clintonová tedy byla na všech výš než Obama.

Jeden z expertů pro deník odhadl, že to Clintonové mohlo přihrát tři i více procent hlasů navíc. Podotknout v této souvislosti, že právě o tři procenta newyorská senátorka nad kolegou z Illinois vyhrála, už je škodolibost.

Buď jak buď, díky výsledkům primárek v New Hampshire zůstává volební souboj naprosto otevřený jak na demokratické, tak na republikánské straně.

A to je věc, z níž se může radovat jak 99 procent voličů, kteří ještě nedostali příležitost se vyjádřit, tak média, která se - pokolikáté už - opět tak fatálně spletla.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

krkavec napsal(a):

Dalsi pitomy komentar. Clovece, vzdyt Vy pisete o tech volbach zasvece asi jako Rudy pravo v roce 1980. To je fakt ztrata casu Vas cist. Radsi si pustim BBC :-)
09. 01. 2008 | 16:19

constantin napsal(a):

krkavec vstoupil, krkavec přečetl, krkavec hledal, krkavec se zamyslel, zhodnotil své síly, na žádný relevantní protiargument nepřišel, tak napsal blábol. autor zrovna nevypadá, že by měl s ruským jazykem na škole a četbou rudého práva podobné zkušenosti, jako krkavec. a to, že krkavec umí anglicky, mu tady nikdo nikdy neuvěří :-) (nezbytný smajlík na konec)
09. 01. 2008 | 16:46

krkavec napsal(a):

Clovece, constantine, chapu, ze je pro Vas nepredstavitelne, ze jini lide umi anglicky, ale je to tak :-) Kdybyste poslouchal BBC a cetl americke noviny, tak byste si na zasvecenost komentaru pana Tomaska udelal nazor sam :-)
09. 01. 2008 | 16:58

car napsal(a):

komančov 008.Krkavec to že tak píše je normalní a kho podporuje taky v jeho věku co jsi čekal.Komančov 008 hura .snim si tak ve čtyřech zahrat karty jde domu spokojeny ,zase jsem tak moc neprohral něktary prohral vic hurá komančove 008 hurá
09. 01. 2008 | 16:59

constantin napsal(a):

krkavec, fajn, nechcete nám zde předložit krátký výcuc z toho, co jste na bbc naposlouchal a podložil to vašim komentářem? a jako třešničku na dortu to pak porovnal s autorem a sdělil, kde to vidí špatně?
09. 01. 2008 | 17:06

car napsal(a):

Už mame dalšího ja nepotřebuji angličtinu k tomu hrani mi se stačí chvilidivat.S tim nic nenadělaš .poslochat hudbu čist očima pohledově a je to vabank se hraje jinak to američane možna skusí.Nejzajimavějši volební sistem jaky jsem ja viděl.ekonomice zase tak neškodí a jejich dph je stavěno na tom že se nelže maká a otom to je.
09. 01. 2008 | 17:09

krkavec napsal(a):

Constatine, zadarmp dnes ani kure nehrabe. dejte si praci sam :-) Proc delat praci za pana Tomaska, ktery je za ni slusne placen? :-)
09. 01. 2008 | 18:43

kritik napsal(a):

z toho všeho vyplýva a znovu se to potvrzuje, že dělat předvolební průzkumy je blbost a jenom vyhazovaání peněz....kromě toho že to ohrožuje demokracii!!!
09. 01. 2008 | 21:16

Honza napsal(a):

Dělat předvolební průzkumy není zbytečný, ale nedá se spoléhat na to, že výzkum dělaný několik dní před volbami bude odpovídat výsledku voleb, pokud se velká část voličů rozhoduje až na poslední chvíli, což je u primárek v New Hampshire docela tradice, a to často na základě hodně obskurních, iracionálních a emotivních důvodů, který dopředu žádný výzkum nepostihne. Na druhou stranu ty výzkumy jsou užitečnou informací i pro voliče. Mimochodem, zajímalo by mě třeba, jakej vliv měl na výsledky Rona Paula další ze série špinavejch faulů, se kterým přesně v den primárek vyrukoval ten neokonskej smradlavej plátek The New Republic.
09. 01. 2008 | 22:02

Realista napsal(a):

Celkem věcný komentář uvádějící fakta. Co je ale na výzkumnících soudružského?
10. 01. 2008 | 00:02

Antonín Hrbek napsal(a):

Neměl být nadpis příspěvku

ZAŘVAL NEW HAMPSHIRE A PLIVL NA PAVLA TOMÁŠKA?
10. 01. 2008 | 09:20

kouba napsal(a):

Obávám se vítězství s. Clintonové. Její vítězství může být zajištěno především důkladnou masáží médií na téma "nutnosti změn". Nepřipomíná Vám to podobnou masáž před volbami u nás, a to vtloukáním do hlav lidem - kdo nechce volit ODS,ČSSD,KDU, může volit zelené? A jak to dopadlo!
10. 01. 2008 | 15:19

KI napsal(a):

DEAD TO NEW WORLD ORDER!
10. 01. 2008 | 23:23

simyr napsal(a):

Největší legrace je ta, že ač lid USA žádá změnu, kandidáti zásadní změny nabízejí, žádná změna nebude. Ať vyhraje kdokoli. Zásadní změna ,, po americku,, je- preventivní útok povedeme k řece NEBO /změna/ až za řeku. Irán budeme bombardovat v pondělí NEBO/změna/ v pátek. Vnitřní politika USA se nemění již mnoho let. Tak je vlastně jedno,kdo volby vyhraje.
11. 01. 2008 | 09:45

nepodstatné, ale toto... napsal(a):

jestli se toto potvrdí, tak nazdar....

http://www.osel.cz/index.ph...
11. 01. 2008 | 13:53

Karel Bílek napsal(a):

Pavlíku našel jsi si dobrý džobík do listopadu máš vystaráno. Předvolební průzkumy jsou zákl.mediální formou jak ovlivnit tzv.voliče. Dnes už nechodí k volbám ani polovina voličů. Volby pak vyhrávají ti, kteří měli více finančních zdrojů na mediální masáž než ti ostatní ! Stále více se ukazuje, že politika není nic jiného než koncentrovaná ekonomika. Proto je úplně jedno v USA zda vyhrají republikáni, či demokraté. Pro 85% obyvatel USA se nic nezmění.
P.S. Milý Pavle piš raději o nutnosti zavést i u nás přímou volbu hlavy státu !
11. 01. 2008 | 18:23

skeptický napsal(a):

Jsou i lidé živící se přežvýkáváním.
12. 01. 2008 | 17:39

noname napsal(a):

Pojem "vyzkumnik" se mi poji s osobami, ktere provadi seriozni vykum. Proto mi prijde nevhodne pouzit tento termin u lidi, kteri se snazi vydelat nejake penize tim, ze si "tipuji vysledky" jak to asi mozna dopadne, navic jedine, co jejich tipovani muze zajistit je manipulace verejnym minenim.
13. 01. 2008 | 22:58

JK napsal(a):

Rádoby zasvěcený komentátor americké scény, tedy konkrétně prezidentských voleb to má okoukané, převzaté a naví ani ne originálně syntetizované a analyzované.

Nápověda: To, že průzkumy voličů se defakto všechny o tolik "sekly" je zřejmě díky tzv. Bradleyho efektu. Tedy že dotazovaní v dostatečně vzsokých procentech podle politicky korekní matry řeknou, že hlasovali pro černocha, ikdyž opak byl pravdou, hlasovali pro jeho nečernoškého oponenta.
14. 01. 2008 | 07:07

Patrick napsal(a):

Soudruhu, procital jsem vas predesly komentar, bohuzel mam stejny nazor: bylo by dobre, kdyby jste se venoval situaci v Rusku, to odpovida vasemu uhlu pohledu a nepsal o necem, cemu ve sve podstate nemuzete rozumet. Pravdepodobne vase zasveceni demokracii ublizuje. Snad prijmete navrh, jsou jine peknejsi povolani a hobby, treba housle, nebo v cirkusu, to by vas nebavilo? Ale angazovat se v narocnem psani pro ctenare neni vas chleba
14. 01. 2008 | 14:15

Aleš napsal(a):

věcný , zajímavý komentář, jen moc nerozmím té trapné diskusi.
15. 01. 2008 | 21:06

uff napsal(a):

Vzhledem k prokazany podvodum ve volbach v NH a jejich opetovnemu "rucnimu" zkoumani je tento clanek komicky ...
15. 01. 2008 | 22:20

Michal napsal(a):

Když čtu tuto diskusi, nestačím se divit, kolik máme u nás odborníků, ať už na politologii, nebo na metodologii sociologických výzkumů.
Trochu více skromnosti a tolerace a méne povrchnosti, přátelé.
16. 01. 2008 | 11:50

Jára napsal(a):

A´t je nový prezident v USA třeba kačer Donald nebo Mickey Mouse,jen když vypadne Bush,definitivně a navždy.Víc škody než nadělal ve světě on za své volební období nadělal snad už jen Hitler.
16. 01. 2008 | 13:05

dědek napsal(a):

Já jen nechápu, proč "soudruzi" výzkumníci? To aby to mělo chytlavý titulek? Zkuste příště "prostitutky" výzkumníci, to budete mít třikrát tolik hitů.
20. 01. 2008 | 18:07

dobrák napsal(a):

Dosti se divím,pan Tomášek zde uvedl s v ů j názor na jistou část dění ve světě.Myslím,že bylo myšleno v celkem solidním duchu a z podstatné části lze s ním dát souhlas.Ovšm tak jak se zde nekteří z vás chováte..nezlobte se na mne.Diskuse je o něčem jiném a má svá slučná pravidla a mez.Například to,co zde předvedl jistý "krkavec" právě tak by diskuse nikdy neměla vypadat.Nerad bych komentoval povahu onoho pána,ale dle mě je to velmi nešťastný světem a dobou zmítaný tvor(člověk to je o něčem zcela jiném),pane "krkavec",víme?Stále se setkávám na podobných "diskusích???"s jemu podobnými jedinci,kteří mají radost,že solidní pokec mezi lidmi dokázali zkazit.Vám pane Tomášk přejí dobrou náladu a zase někdy na slyš!
21. 01. 2008 | 13:16

Jasa napsal(a):

Jsou to obvykle silacke nazory na empiricke vyzkumy. "Nejsou tak presne a spolehlive jak si ja predstavuju a tedy jsou na nic." Jako kazde mereni maji chybu. Otazkou je mame-li neco lepsiho pro odhad vysledku. Medialni rozumovani to urcite neni.
21. 01. 2008 | 13:30

gossin napsal(a):

mladý bolševický vůl, který si chce hrát na rozumbradu, ach jo, kam ta mládež a la Paroubek spěje ?????? S nimi akorát tak do pr....e.
22. 01. 2008 | 15:07

Vašek napsal(a):

Který pitomec (mimo Vás), může ještě za to, že máte k dispozici místo pro psaní takových blábolů? Není to jen toto, ale zatím vše, co jste zde uveřejnil.
Jen nechápu ty "soudruhy". Píšete jak komunista, ale tímhle jste se jich mohl omylem dotknout.
22. 01. 2008 | 15:19

Milax napsal(a):

Píšete slátaniny které mají za úkol tvářit se chytře...
22. 01. 2008 | 23:51

Zuzana napsal(a):

Kdo se smeje naposled, ten se smeje nejlip.. tenhle byl dobry, pani diskuteri :-)
23. 01. 2008 | 23:55

Frank napsal(a):

moc pekne, vsichni v americe si radi prectou vase komentare, spis cela amerika se na ne trese.
25. 01. 2008 | 00:39

fanda napsal(a):

Pane Tomášku, co říkáte na práci pan Dr. Leonarda G. Horowitze,
http://www.tetrahedron.org.
Třeba byste mohl informovat i české občany, když už to v Americe lidi znaj......
26. 01. 2008 | 04:01

jan napsal(a):

divím sa že ste tak zažratí do volieb v amerike ked si nedáte pozor tak ako sme si nedali pozor my na slovensku budú i vám vládnút znovu komančovia takže bacha!
26. 01. 2008 | 14:09

kverulant napsal(a):

Já nemám rád egocentrický grafomany, autore. Vidíš do toho jako slepej do tunelu. Ale hlavně, že píšeš :o)
26. 01. 2008 | 15:22

Napaleny ctenar napsal(a):

Jezisi vy jste blbej !
Zalezte zase zpatky pod kamen !
26. 01. 2008 | 20:07

medv ěd napsal(a):

Chce to klid a zdravý rozum. Všichni různí prognostici a tzv odbornící, veští z křištálové koule . Vždy vám řeknou, že bud stane TOTO , ale pokud se splní ty a ty předpoklady a pokud se nesplní strane se jednoduše se stane ONO . Pro celou skupinu různých prognostiků mám jedno realistické označení :NEBUDE-LI PRŠET NEZMOKNEM. Taková je totiž vypovídací schopnost jejich prognoz
26. 01. 2008 | 21:58

Alik napsal(a):

Taky nechápu, proč autor napsal ,,soudruzi výzkumníci". V Americe přece KS nemá žádný velký vliv.Že by sám byl komunista?
27. 01. 2008 | 11:12

Alik napsal(a):

Taky nechápu, proč autor napsal ,,soudruzi výzkumníci". V Americe přece KS nemá žádný velký vliv.Že by sám byl komunista?
27. 01. 2008 | 11:14

bridal gowns napsal(a):

Tak to se musim opakovat a delam to nerad, Puskinuv institut je vzkutku grandiozni stavba !!!!)))) I my se poucime , tedy nic ve zlem , ale musim se opakovat!!!!
18. 08. 2009 | 03:56

louis vuitton sale napsal(a):

My concept is a purely citizen initiative. It will have its own URL and will furnish a variety of e-resources to the entire world during the half year during which Cesko -- de jure -- becomes the Continent.
18. 08. 2009 | 19:30

replica louis vuitton napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
20. 08. 2009 | 18:22

Poptropica napsal(a):

thanks you
14. 02. 2010 | 23:46

raudensah napsal(a):

i like it,,, thanks you very much
25. 02. 2010 | 23:55

raudensah napsal(a):

i like it,,, thanks you very much
26. 02. 2010 | 00:05

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much
04. 03. 2010 | 16:14

Download mp3 Nasyid napsal(a):

good posting ,i like it thanks you very much for youf information
06. 03. 2010 | 06:10

free games online napsal(a):

thanks
08. 03. 2010 | 22:44

http://www.kw61.com/replica-ebel-watches napsal(a):

fasfsaf
29. 03. 2010 | 09:35

laptop battery napsal(a):

laptop battery: http://www.uk-laptopbattery...
Acer Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Apple Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Compaq Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Dell Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Fujitsu Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Gateway Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
HP compaq Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
HP Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
IBM Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Lenovo Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
LG Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Panasonic Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Samsung Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Sony Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Toshiba Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
laptop battery http://www.ukbatterystore.c...
Acer Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Apple Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Asus Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Compaq Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Dell Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Fujitsu Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
HP Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
IBM Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Lenovo Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Sony Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Toshiba Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
ACER 91.49S28.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 90.AA202.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER SQU-410 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER LC.BTP03.011 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 60.49S22.011 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 909-2420 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER BTP-W31 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER GARDA32 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 916-2320 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER BTP73E1 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 91.46W28.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 916C4310F Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 60.41H15.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
IBM 02K6580 battery http://www.ukbatterystore.c...
IBM 02K6601 battery http://www.ukbatterystore.c...
03. 04. 2010 | 10:04

odchudzanie napsal(a):

I see a lot good quality content here
<a href=http://odchudzanieskuteczne.blogspot.com>tabletki na odchudzanie</a>
02. 04. 2011 | 15:56

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy