Egyptský den E

28. 01. 2011 | 11:24
Přečteno 4770 krát
Egyptský režim se dnes připravuje na pravděpodobně největší protivládní protest za posledního půl století. Páteční polední motlitba je tradiční čas muslimské (a potažmo arabské) politické mobilizace. Od komunistů přes liberály až po náboženské konzervativce, od ateistů přes muslimy až po křesťany, Egypťané se chystají do ulic. Nechtějí Mubaraka a vše co reprezentuje, ani v reformované verzi. Chtějí svobodu, spravedlnost a úctu k lidskému životu.

Na scéně se znovu objevil laureát Nobelovy ceny Mohamed El-Baradaj a říká, že je připraven vést zemi ke změně. Muslimské bratrstvo vystoupilo ze stínu zdrženlivosti a ohlásilo, že dnešní protesty plně podpoří.

Vládní režim ale nehodlá následovat tuniského příkladu. V zemi nefunguje internet ani mobilní operátoři (včetně evropského Vodafonu, což minimálně na Facebooku vyvolalo ve světě iniciativu s cílem přesvědčit evropské vedení firmy o nespolupráci s režimem). Desetitisíce policistů zaplavilo ulice. Panují obavy, že egyptská armáda násilně zasáhne proti protestujícím.

Právě armáda může hrát v následujících událostech klíčovou roli. Pokud by například Spojené státy jasně naznačily, že za současné situace nejsou ochotny dotovat egyptské armádní a bezpečnostní složky 1,3 miliardou dolarů ročně, je pravděpodobně, že se egyptská armáda postaví na stranu demonstrantů a pokusí se nahradit Mubaraka nějakým kompromisním, ale v závěru "svým" mužem.

Od západních vlád ale takové jasné signály nepřichází. Mluví se jen o nutnosti reforem, o kterých se ale mluví již dlouho a které podle názoru Egypťanů vždy skončily kosmetickým přepudrováním nehybné tváře režimu. Den E otestuje odhodlání Egypťanů zlomit odpor režimu a vykročit novou, byť neznámou, cestou. Den E otestuje také to, zda Západ přistoupí na myšlenku, že skutečná dlouhodobá stabilita na Blízkém východě vychází ze skutečné svobody.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

-Michal Macek napsal(a):

drzim palce demonstrantum!
28. 01. 2011 | 11:31

Občan napsal(a):

A vy víte, pane Macku, o co jim vlastně jde? Vy jste si JIST, že demonstrují skutečně jen ti, co chtějí režim bližší těm evropským? Co když se tam chystá dostat k moci podobná sebranka jako v Kosovu třeba?
28. 01. 2011 | 11:52

-Michal Macek napsal(a):

obcan:

me je fuk jakej si udelaj rezim - ale ze se chtej konecne zbavit mubaraka je mi sympaticke...

je to nezvyk co videt demonstrujici araby kteri nekrici "smrt USA" ale "chceme svobodu a demokracii" :DD
28. 01. 2011 | 11:54

Občan napsal(a):

Pane Shnaáh,

myslíte, že si Egypťané plně uvědomují, KDO jim v případě pana Baradeje bude vládnout?
Vzhledem k tomu, že ten pán je zručný manipulátor, který byl hlavním aktérem, vlastně spouštěcím nástrojem agrese proti Iráku, dočkají se obyčejní Egypťané nejspíš velmi hořkého zklamání. A o zkorumpovanosti pana Baradeje nelze pochybovat; to ostatně prokázal již v případě Iráku.

Vědí, nebo alespoň tuší tohle ty masy, co demonstrují v ulicích?
28. 01. 2011 | 11:58

Občan napsal(a):

To Michal Mmacek:

No, Vy budete mezi prvními, kdo bude volat po deportacích, uzavření hranic atd., až se ty masy vyhrnou po otevření hranic "svobodného a demokratického" Egypta do Evropy.
28. 01. 2011 | 12:01

myrta napsal(a):

Tyto země-Tunis,Egypt,zřejmě i Jemen to intuitivně berou od hlavy chobotnice .Proč Evropané to vždy neúspěšně zkoušejí opačně?
28. 01. 2011 | 12:02

jozka napsal(a):

Macek:

Obdivuji neinformovane optimisty...
28. 01. 2011 | 12:10

vasja napsal(a):

je to nezvyk co videt demonstrujici araby kteri nekrici "smrt USA" ale "chceme svobodu a demokracii" :DD
------------------------------------------------------
V kulturnim středověku to je fakt k neuvěření:))
28. 01. 2011 | 12:18

-Michal Macek napsal(a):

Obcan:

no nevim,ja mam nekolik kamaradu egyptanu a ti uz tu jsou,nepotrebovali k tomu svryeni mubaraka...
28. 01. 2011 | 12:22

-Michal Macek napsal(a):

jozka:

rad se necham poucit - tak co se to v tunisu,alziru,egypte,libanonu a jemenu teda vlastne deje?
28. 01. 2011 | 12:23

-Michal Macek napsal(a):

sakra,tak prej uz sou mrtvi...
28. 01. 2011 | 12:26

jozka napsal(a):

MM:

Lidem dochazi trpelivost se zkorumpovanymi vladami a jejich vlastni bidou. Vubec z toho nevyplyva nejaka touha po svobode a demokracii ci odvrzeni hesel typu "smrt USA".
28. 01. 2011 | 12:31

Ing. N. napsal(a):

El Baradei
opakovaně nesouhlasil s invazí do Iráku, zahájenou USA a Británií.
28. 01. 2011 | 12:37

Sid napsal(a):

Mubarak je vřed, horší než Sadám a Lukašenko, ale čeští patolízalové typu Schwarzenberga ho drží u moci - ukazuje se pokrytectví české diplomacie...........USA by měli podpořit Baradeje, má velký kredit, není to fundamentalista, je to demokrat. Západ už Mubaraka neudrží, je zprofanovaný, navíc je mu 82 let a trpí rakovinou prostaty a dosazení jeho syna Gamála by byl výsměch západnímu světu.

PS: Co dělá český Člověk v tísni???? Kritizuje Kubu, kde je klid, ale zápalné palachovské oběti v Egyptu ho nechávají v klidu
28. 01. 2011 | 12:42

-Michal Macek napsal(a):

jozka:

no tak kdyz se chci zbavit tyranie ktera me drzi v chudobe tak chci svobodu ne?a kdyz nechci aby mi vladl dedicny vudce ale chci volby tak chci demokracii ne?
28. 01. 2011 | 12:46

jozka napsal(a):

MM:

Ne. Prave proto pisu o neinformovanych optimistech. Pro priklad doporucuji zajit do historie. Prikladu je bezpocet a nektere pomerne nedavno.
28. 01. 2011 | 12:52

Yosif K napsal(a):

Pane Obcane - jste zabedneny antikapitalista vidici Krizacko-Zionisticke spiknuti i v kavarne Stabucks.
El aradei byl kritizovan z USA tvrde za to, ze tvrdil, ze v Iraku se zadna atomova bomba nepripravuje.
To sice byla pravda, aloe idiot Saddam ze vsech sil predstiral, ze se na atomce maka - mel za to, ze tim zastrasi od utoku jak Iran tak USA. El Baradei mel v tomto ohledu pravdu - nicmene v kriticke dobe budil dojem, ze jako arab fandi arabovi. Z bjeho Nobelovky ciniteler v USA veru nadseni nebyli. Mate rozhled jako nejaka bolsevicka babicka, zaslouzila clenka strany z dob prvni republiky.

El Baradei by byl celkem prijatelna volba z hlediska ekonomickeho rozvoje a svopbod atd - islamiste se vsak asi postaraji, aby se daleko nedostal. Po Egypte koluji fotkyu, jak El Baradaiova rodina popiji u bazenku ze sklenicek neco, coi vypada spise jako whisky nez jako caj - tim a u velke casti prostyeho lidu po chlebu....... (fotky na nej patrne vyhrabalka Mubarakova policie pod heslem at se opozice mezi sebou mlati..... tragedie je, ze opozice se nakonec bude mlatit mezi sebou aniz by tomu kdokoliv jakkoliv pomahal - jsou to chaoti.....)
28. 01. 2011 | 12:52

sid napsal(a):

Občane: krásně si protiřečíte, řekněte naplno, že jste komunista a autoritář a že vám vyhovují diktatury typu Mubarak, Salih, Butafleka, Asád atd. Vaše názory jsou typicky maloměšťácké, klídek, do ničeho nerýpat - kašlat na demokracii a svobodné volby. Pokud husákovský a mubarakův režim vyhovuje vám, neznáme to, že bude vyhovovat ostatním lidem a množství lidí v ulicích hovoří za své
28. 01. 2011 | 12:52

Ferda napsal(a):

Co se to lidi děje, co se to děje, proboha !!!! Proti našemu velkému příteli a demokratovi ze spřátelené země Mubarakovi z Egypta se bouří vlastní obyvatelstvo a chce svobodu a demokracii. Jak je to možné ? Vždyť, když je někdo přítelem nás demokratů, kteří tepají diktátory a porušovatele lidských práv po celém světě, tak se přece nemohl chovat nedemokraticky a vládnout diktátorsky. To by nemohl být náš přítel. Jsem z toho voľako zmatený.
28. 01. 2011 | 12:56

Sid napsal(a):

Yosif: Amíci to podělali tím, že odstranili Sadáma, to byl typ sekulárního diktátora, který držel islamisty na uzdě. Tím, že útok na něj zakryli jakýmsi bojem za všeobecnou demokracii a teorií o vývozu demokracie, tak nyní musí podporovat demokratická hnutí v arabském světě, jinak definitivně ztratí tvář. Imho, měli hned na počátku říct, že do Iráku jdou kvůli ropě a že je žádný zbraně hromadnýho ničení nebo genocida Kurdů nezajímají - ale byli podělaný z veřejnýho mínění
28. 01. 2011 | 12:57

Sid napsal(a):

Mubarak je out, je mu 82 let a trpí rakovinou prostaty, navíc jeho synek Gamál je neschopná, rozmazlená nula (stejně jako se Karlu IV. nepodařil synek Václav IV.) - a chová se ještě víc despoticky.........Západ, pokud má alespoň zbytkové IQ, by měl vsadit na El-Baradeje
28. 01. 2011 | 12:59

Yosif K napsal(a):

Pane Sid - dosazeni syna se muze podarit - zacina to byt nova "arabsko-protiimperialisticka tradice". Viz mlady pan ASssad v Syrii, viz cile privatizujici synci socialistickeho genia Ghaddaffiho. Podari se to, pokud bude chtit armada a policie. Pokud moudreji zvoli nekoho jineho, tak to bude nekdo jiny.
Pokud se ujmou moci islamistyi, budou na poradu 2 veci:
1)aby pokracoval soucasny skolni system postaveny na vyuce korany nazpamet
2) misto tvorby pracovnich mist se budou resit takove zasadni veci, aby byl zadarmo chleba, zda si lze po defekaci vytrit zadek Starym ci Novym zakonem, proc lide nemohou chovat psy, co maji delat se zradci kteri chovaji psy, co delat se zradci kteri cestuji do Israele a podobne "ohromne dulezite" veci, ktere jsou i nyni hlavni agendou dutych turbanu na islamske unoiversite al azhar.
28. 01. 2011 | 13:01

Jirka II napsal(a):

Jinde ve světě to jde.Jen my se necháme zotročovat zkorumpovanou vládou v čele s tuneldědkem.
28. 01. 2011 | 13:02

Sid napsal(a):

yosif: k tomu to dojde ale za jakéhokoliv režimu, diktatury jsou neudržitelné, on i ten Asád i Kadaffi zase žádní fanatici nejsou, viz. Kadaffího obrat a spolupráce s USA......růst islamismu je spojen s velkou porodností a se špatnou ekonomikou, s kterou diktátoři nic neudělali - frustrace rodí náboženské fanatiky, zvláště když islámistické organizace jsou jediné, které na venkově zajišťují školství, zdravotní péči atd. (viz. Hamas v Palestině).........Západ měl diktátorům poradit nejen to, jak si co nejvíc nahrabat, ale především to, že rozšiřování nůžek mezi bohatými a chudými vede nevyhnutelně k revoluci
28. 01. 2011 | 13:08

Yosif K napsal(a):

Pane Ferdo, tzv "zli lide" mezi ekonomy jiz dlouho pozoruji vyvoj v Singapuru, HonkgKongu, Tchaiwanu, Cine, Jiozni Korei a Japonsku a premysleji o tom, zda vice nez svoboda pro politicke populisty neni dulezitejsi pile lidi, vule se ucit, vule bojovat proti korupci a rozkradani atd atd.
nA VYSE UVEDENYCH PRIKLADECH (napriklad v HongKongu NIKDY nebylo vseobecne hlasovaci pravo, v Singapuru vladne "osviceny diktator") se muze zdat vrcholne prudentni napred odstranit korpuci, rozkradani a vybudovat jakys stupen prosperity, pred tim, nez se naplno oterou stavidla demokracie.

Volat na ulicich po svobode je chvalyhodne, otazka je, co se bude volat zitra. Zda lide budou volat po zavedeni protikorupcni moralky a pracovni doscipliny a-la Svedsko, ci zda budou na ulicich volat ze "vse vyresi islam".
28. 01. 2011 | 13:12

sid napsal(a):

V Egyptě je situace jako u náv na podzim 1989 - revoluce je na spadnutí a Mubarakův režim je neudržitelný, jediné, co ho drží jsou peníze z USA pro armádu. Armáda však je naprosto neproduktivní instituce, nevytváří žádné hodnoty a pokud bude v rozporu i s egyptskou střední třídou, což se teď již stalo, viz. postoj El-Baradeje, tak se Egypt do pár let ekonomicky zhroutí, a těžit z toho budou islamisté
28. 01. 2011 | 13:14

Admirál napsal(a):

Sid - "Co dělá český Člověk v tísni???? Kritizuje Kubu, kde je klid, ale zápalné palachovské oběti v Egyptu ho nechávají v klidu"

Proč by měli Člověka v tísni zají nějací lidé v tísni v Egyptě a v Tunisu? To jim řídící důstojník nepovolil.
28. 01. 2011 | 13:17

sid napsal(a):

Yosife: to platilo v době studené války, kdy USA a SSSR podporovali své diktátory, ale skončilo to fiaskem, tisícemi mrtvých atd. Tato doba je už za námi a díky rozvoji moderních technologií je na diktatury více vidět, klasickým příkladem je Reagan, který prodával zbraně Íránu a z výtěžků financoval diktaturu v Nikaraguy, tahle doba je už ale za námi. V Singapuru, Hong Kongu, ale i v Bělorusku či Kazachstánu lidé souhlasí díky ekonomice, která je relativně v pohodě a nechtějí do chaosu....tam je to možné.......ale Egypt a Maghreb je něco úplně jiného, protože tam ekonomika i za osvícených diktátorů jde stále více a více do kopru - takže srovnávat Singapůr a Egypt je nesmysl, Mubarak měl 30 let na zlepšení ekonomiky, mohl si pozvat chicagské ekonomy, ale on to neudělal - teď musí čelit demokracii, to tak býva
28. 01. 2011 | 13:22

Sid napsal(a):

Hm, Člověk v tísni mě svým postojem přesvědčil, že jsou jenom sebranka žoldáků placená USA a o lidská práva jim jde až v poslední řadě. Hlavně si nahrabat, zaplkat o nedostatcích demokracie u režimů, které USA nemají v lásce, a vybírat od lidí částky na svoji prezentaci
28. 01. 2011 | 13:24

Petr z Tábora napsal(a):

Egypt má vysokou porodnost, ale za nárůstem obyvatel zaostává výkonnost ekonomiky.Tento konflikt byl nevyhnutelný. Stávající prezident neumožnil vyrůst nějakému reformnímu nástupci. Jedná se o střet Mubarakovy diktatury s ulicí, která v případě vítězství bude ovládnuta islamisty. Něco jako byl perský šáh a islámská revoluce.
Zatím se nerýsuje dobrá alternativa.
28. 01. 2011 | 13:46

-Michal Macek napsal(a):

no ted me tak jen napadlo co kdyby ted izrael vyslal nizko letici vrtulniky a shodil vysadkare na prezidentsky palac....
28. 01. 2011 | 13:50

Občan napsal(a):

To Ing. N.:

Ale kdepak, inženýre, kdepaaak.
El Baradej podával vědomě takové zprávy, že z nich bylo možno DEDUKOVAT, že v Iráku ZHN jsou. Již tehdy si milej Muhammad hrál SVOU politickou hru. A proti invazi do iráku se nepostavil jediným písmenkem.
Al Ahram v srpnu 2009 vydal článek, který moc hezky shrnuje aktivity pana Baradeje a mimo jiné vyslovuje podezření, že MÍSTO inspekcí IAEA tam milej Muhammad jen vedl bandu amerických špionů, kteří sondovali, zda bude invaze bezpečná a označovali strategická zařízení, určená k destrukci.

A vzhledem k tomu, že i u nás byly jeho aktivity popisovány jako, řekněme, velmi zvláštní, nemám důvod Al Ahramu nevěřit.
Až v srpnu 2009 vyjádřil nad svým postupem politování, dědek pokryteckej křiváckej.

Jo, mimochodem, moc to s dědoušem nevyhrajou. Je mu totiž sedmdesát. Ale taková pohodlná prezidentská penzička se může na pár let hodit...
28. 01. 2011 | 13:52

jozka napsal(a):

MM:

Proc? Aby se zbavil diktatora, ktery je mu relativne priznive naklonen?

Beru zpet slova o neinformovanych opitimistech. Vy jste zkratka neinformovany naivni optimista :-)
28. 01. 2011 | 13:59

dalimír napsal(a):

Co se tady všichni staráte o araby ? U nás je problémů a držíme všichni připosraně huby ! Jestli si tam arabové vyrebelují podobnou demokracii jaká je u nás tak potěž je Aláh !!! Dali.
28. 01. 2011 | 14:04

Tenco napsal(a):

Kouknu i já do své koule....ha - vidím hada, zakukleného to islamistu.
Turban nemá, samopal též ne, pod sakem má místo výbušnin tričko s nápisem "Freedom", cinká klíčema a volá : "Pryč s korupcí ! Skutečnou demokracii !".
Typický fundamentalista džihádista.
Většinou lidí ale sedí doma. A čekají, jak se to vyvrbí.
No, pokud se to vyvrbí jako tady před lety, tak možná dojde fakt na ty autentické fanatiky s kulomety a výbušninami.
Nebo že by se k moci podařilo dotlačit skutečné elity - budoucí moudře a odpovědně jednající politiky ?
Hmm. Je sice pravda, že egyptská civilizace je o nějaký ten pátek starší než ta naše.
Ale právě s přihlédnutím k tomu, co za lidi jsou u koryt u nás, jsem, co se týče dalšího posunu kvality egyptských vládnoucích elit směrem vzhůru, spíše skeptický.

Tak.
Dost věštění - šup do křesílka.
Koukneme se v telce na revoluci.

3. díl : /první dva pod pí Kalhousovou a předchozím Šádí Shanaáhem/

http://video.google.com/videoplay?docid=5071551231259483448#docid=-3770257202329326133
28. 01. 2011 | 14:09

-Michal Macek napsal(a):

MM:

egypt je priznive naklonen izraeli?? tak jeden z nas opravdu neinformovany je....
28. 01. 2011 | 14:16

Ing. N. napsal(a):

Agentura REUTERS ze dne 17.3.2010:

Mohamed ElBaradei ve svých pamětech odhalí detaily rozhovorů s představiteli USA , během nichž se marně snažil odvrátit válku v Iráku.
28. 01. 2011 | 14:25

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Držím Egypťanům palce, ať jim to vyjde!
28. 01. 2011 | 14:31

Čochtan napsal(a):

Nejhorším problémem Egypta je mnohanásobné přelidnění. Z něj plyne bída a sociální problémy. Jenže tento problém nevyřeší žádná demokracie.
28. 01. 2011 | 14:44

dzindzik napsal(a):

V Egypte nejde o vladu a o rezim. V Egypte ide o nadvladu zapadu presne tak isto ako v Tunise. Padom rezimu Mubaraka padne nadvlada ameriky a zapadu v oblasti! A o to tu ide...

V Suez demonstanti vytlacili policiu a tajnych na okraj mesta. Suez a Port Said ktore je preslavene svojou bojovnostou,ktore nedokazali pokorit ani briti a francuzi v minulsti ani izraelcania v 73.

V Kahire sa spajau demonstarnti a je ich stale viac aj napriek strelbe, slznemu plynu, bitkam a dokonxca aj odstrelovacom..takisto aj v inych mestach egypta...nie demonstanti nekrica prec s amerikou ale chcu slobodu...SLOBODU rozhodovanioa a nakladania so svojim statom..

Izrael posilil svoje jednotky na hranice s egyptom,americke specialne jednotky tam dorazili tiez.

Demonstrujuci su zatial z vrstiev chudobnej inteligencie...a neboja sa! nemaju sa o co!
28. 01. 2011 | 15:55

kormoran napsal(a):

Tenco a to si ty sve 'koule' prosvecujes UV lampou?
28. 01. 2011 | 15:56

jozka napsal(a):

MM:

Ja psal neco o Egyptu? Vidim, ze krome naivity bude problem i s chapanim textu...

Tehle úani snad verit budete,,,
http://hn.ihned.cz/c1-45383910-pilir-stability-a-spojenec-zapadu
28. 01. 2011 | 16:02

honolulu napsal(a):

Tencokydo Vy prizivniku,
tak do kresilka ??? JO ?
A co takhle pracovat, aby jste trochu rozvinul (zazrakem) svuj intelekt ?
Ja "starik", svou cinnosti zajistuji vznik procovnich mist i v dobe krize.
Vy "mladik", privadite spoluobcany k zoufalstvi uz jen tim, ze dychate.....
Hned jak se vratim od svych povinnosti, tak budu navadet Vase sousedy, jakym bicem Vas prinuti ke kontribuci spolecnosti.
Take se pripravte na to, ze budete zivit 10 Egyptanu. Usiloval jste o multi-kulti, tak to budete platit.
28. 01. 2011 | 16:03

-Michal Macek napsal(a):

jozka

mubarak je egypt - zatim...
28. 01. 2011 | 16:16

dzindzik napsal(a):

V uliciach Kahiri je vidno vojsko..
Velka hra zacina..
28. 01. 2011 | 16:39

jozka napsal(a):

MM:
no, podle zprav to tak moc nevypada :-)
28. 01. 2011 | 16:40

dzindzik napsal(a):

Prave teraz Vyhlasenie britskeho ministerva zahranicnych veci: doslovne skoro: situacia v Egypyte je polutovania hodna a britania nevidi dake vychodisko.

Zaujimave vyhlasenie ktore vyslo spolu s vojskom..
28. 01. 2011 | 16:46

Honza napsal(a):

Obcan:
"myslíte, že si Egypťané plně uvědomují, KDO jim v případě pana Baradeje bude vládnout? Vzhledem k tomu, že ten pán je zručný manipulátor, který byl hlavním aktérem, vlastně spouštěcím nástrojem agrese proti Iráku, dočkají se obyčejní Egypťané nejspíš velmi hořkého zklamání."

Už vám tady myslím vysvětlili, že to bylo právě naopak. Jestli je pro Vás Al Ahram spolehlivý zdroj informací, tak byste si měl zvolit jiný nick.

K připomínkám, že Mubarak je hlavní spojenec v USA v oblasti: no, to je pravda. Ona politika je umění možného a velmi často zahrnuje výběr menšího zla. Bojíte se muslimských šílenců v Iránu, podporujete Irák - a máte Saddáma. Bojíte se Rusů v Afghánistánu, podporujete muslimský odboj - a máte Al Kaidu. Bojíte se fundamentalistů, kteří by mohli ovládnout Egypt, nejvýznamnější arabský stát - a tak podporujete zkorumpovaného diktátora, po jehož smrti dostanete kdovíco. Ti Američané by se na to taky mohli vykašlat, stáhnout se do splendid isolation a o zbytek světa se nestarat. Už jednou to udělali, a skončilo to Mnichovem a druhou světovou válkou.
Někdy si říkám, že to ve světě celkem a na Středním Východě obzvlášť stojí za houby - ale co kdyby to mohlo být ještě mnohem horší?
28. 01. 2011 | 17:04

Ládik!!! napsal(a):

Musí rychle, za cvíli bude ramadán.
28. 01. 2011 | 17:09

silvia.m napsal(a):

Egypt je krajina historicky dobre podkuta. Ziju tam Kopti --> -->pamatajuci si este krala Salamuna,a doteraz zili v dobrej zhode s moslimskou majoritou. Aj vdaka moslimovi Mubarakovi.
Egyptania maju pyramidy a Europa ma Zensky vodcovsky scientologicky Rad-Lozu--> Bohyne Lilit-(Morgany, ci Ciernej Luny).
Mlada Le Pennova z Francuzska odstartovala novu- finalnu vlnu terorizmu vetou:" je cas chopit sa moci!" Na svojich strankach pisu o tom ze Zem, podobne ako Slnecny system a ich Centrala Orion, Sirius, Plejady, prechadzaju synchronne, do noveho veku, do noveho cyklu, ktory sa na Zemi opakuje raz za 26 000 rokov.
Pred 26 000 rokmi do evolucneho "cyklu premeny", negativne zasiahol vladca Sumeru a kral Babylonu , ruka v ruke s Lilit a nasledky ich rebelie a rebelie v Atlantide sme pocitovali az dodnes na Zemi.
Dnes dochaza (po 26 000 rokoch), k navrateniu problemu na scenu Sveta, a bude rieseny, aby svet sa mohol ocistit a do noveho evolucneho cyklu , aby mohol vstupit pripraveny, pre "Vyssiu formu bytia."" A navod na ocistenie a novy kod pre Novy System riadiaci svet, by mal byt ukryty prave v EGYPTSKYCH PYRAMIDACH. Rada Deviatych___>Pyramidy-->" Bozia pravda "v nich ukryta.--> A rezonancie evolucnych kodov Slnecnej sustavy.""
Doteraz si egyptska vlada pristup k Pytamidam strazila a tak ak by sa v Egypte vyvolal chaos a ziskal by sa pristup k tajomstvam ukrytym, v Pyramidach a mnohi vedia kde,lebo informacne technologie uz celu zem davno preskenovali skrz naskrz ...a Zenska Loza Bohyne Lilit a Centrum satelitnych radarovych laserovych systemov v Himalajach tak to tam strazi - "Poklad Himalaji"--> Strazkyna,---> Misie Ramakrisna a Ustavu Vyskumnych Ustavov-URUSVATI v Udoli KULU, Naggara v Indii a tiez IRMT, Institut Roerichovej filozofie, ktoreho propagatorkou je prave slovenska indiologicka=STRAZKYNA HIMALAJSKEHO POKLADU.
Nikolaj a Helena Roerichovi, spolu s Blavatskou, boli celni predstavitelia Slobodomurarskej Loze a Roerichovi zili v Indii v Nagarre a v ich ochrane zije asi aj dalajlama v exile- v Indii.
A k Himalaskym pokladom okrem pobocky Vesmirneho centra NASA -->IRMT. mozno tak priratat aj budhisticky dalajlamov palac POTALA.
Skoda ze budhizmus vymiera a novu zivotnu silu nadobudol Hinduizmus a tak ktovie kto bude spravovat Palac Potalu a narod Tibetu.
Dufajme ze Tibet nepostihne ta vlna protestov, ktora kulminuje v Egypte.
28. 01. 2011 | 17:25

Dalimír napsal(a):

No jo Egyptané přestali věřit že Mubarak je faraon ! S tím nic nenaděláme ,ani všemocní američané !!! Dal.
28. 01. 2011 | 17:32

věčná pravda napsal(a):

Už jenom proto že demonstranty podpořilo Muslimské bratrsvo tak by Západ o to víc měl podporovat Mubaraka a poslat tam vojáky na jeho podporu aby Egypt neskončil jako Írán. Za Rezá Pahlávího bylo Íráncům mnohem líp než za Cholejmího.
28. 01. 2011 | 18:11

dzindzik napsal(a):

vecna pravda,namojdusu ty si zrely na zapalenie aby si horel ako vecna fakla..:DD
28. 01. 2011 | 18:19

Gren napsal(a):

Jedno je jisté padne li vláda Mubaraka otevřou se hranice s Palestinou které jsou nyní přísně střežené.Každý kdo má trochu přehled si dodá co asi nastane....vše je velká hrozba pro Izrael
28. 01. 2011 | 18:28

dzindzik napsal(a):

hehe..pane Gren,to tu chcete vypravat daco ako roprazvku o Hladnom egyptskom imuslimanskom vlkovi a siedmich zidovskych nevinnych kozliatkach?!..jo, realna hrozba to moze byt, ale z opacnej strany..Izrael totizto a to vsetci vieme nie je ziadne neviniatko..mno, nemusia sa unuvat, mozu zhodit na nich rovno tu ich atomovu bombu co vlastnia a oktorej akoze nikto nevie ,no nie?! a bude pokoj od muslimanov aj od izralecanov..:DD
PS: vystupenie a vyhlasenie clintonovej co nema ani hlavu ani patu bolo velmi pekne..jemne, citlive slova v style ani ryba ani rak...je pekne pozerat ako sa amerika boji a nevi kudy kam..
28. 01. 2011 | 21:12

honolulu napsal(a):

From honolulu to silvia.m
Vy ma moja bosorka - tomu co jste napsala nerozumi nikdo, kdo neprodelal tropicke horecky.
Jenze ja jsem vyjimka. Rozumim tomu dobre. (Diky horeckam na Zambezi !)
Vyridte demonu Lilit, ze je na liste pro departure na jinou galaxii. Vyridtee babam na seanci, ze jsme chraneni Capriconem a je silnejsi kazdy den ! (Sirius v Plejadach bude mit zanedbatelny vliv.) K ociste vsak musi prijit ! Bude prusvih ! Nase bohyne nas o tom informuji take. V pripade, ze demon smrti, hladu, zkazi (Lilit) prekroci hranice, tak bude atomova valka. Atlantis se vsak nebude opakovat pro nas, ale pro potomky Sumeru a Babylonanu.
Pozdravujte pri seanci madam H.P. Blavatskou a poproste, aby Vam pomohla s cislama ohledne Atlantis.
A PISTE dal ! Az budete slyset kvakani zelenych trpasliku z bazin temna, tak je ignorujte, krome nicka Tencokyda Hnuj - to je pekelnik s nadorem v hlave a konekcema na dvore demona Lilit.
(Je to jeji agent.)
28. 01. 2011 | 22:14

dzindzik napsal(a):

Mubarak vystupil a slubil novu vladu..jj...podla sprav su vo vsetkych strategickych bodoch egypta sidla tajnej sluzby v plamenoch...Mubarak uklizi pred odletem !

Sadi, este sa musis vela ucit. Ale ucit a nie robit poskoka. Pani komentatori a novinari taky tak a ti nasi super politologovia a znalci tych by bolo najlepsie dat na hranicu, branit vlast pred nastupujucim islamom :DD
29. 01. 2011 | 00:00

silvia.m napsal(a):

Mili pan Honolulu, , s tym nadorom ste ma dostal, pripomina mi to domovinu z roku 1999. Prave ste sa mi podpisali.
Svetovy terorizmus a scientologicke hnutie s mimozemskou skupinkou v nom ,sa nam spolu s vasim klubom bosoriek a sarlatanov a zombie apokalypsy (nechcite ich nazvy web stranok), denne vnucuje cez media, internet, cez zavratnou rychlostou vyvijajuce sa technologie, vsade okolo nas pritomne. Ked sa vam v mediach predstavia zakrvavene zombie, potetovane kreatury s holymi potetovanymi hlavami, ci vlasmi s ucesom a la hadi, so sluchadlami v usoch, ked sledujete na internete rozne deviovane krutosti. to sa vam zda normalne. Tak si skuste pre zmenu spomenut, akymi krutostami som musela prejst od vami podobnymi,- spustenej tzv. Apokalypsy a Armagedonu (ide o cyber space Armagedon), a to ze s hlavnymi organizatormi celeho toho strasneho co sa vo svete deje, susedim a poznam krok za krokom kazdy ich pocin, a vyvoj terorizmu od jeho spustenia , v juli 1999az podnes, len vdaka tomu mozem citovat aj to co vychadza v mediach na internete od vam spribuznenych autorov a vam sa to zda cudne. A co bolo treba uz bolo povedane, dnes uz vsetci vsetko vedia a jedneho dna pochopite aj vy, ked uz bude po terorizme. pre vas neskoro. A mimochodom, mala som priatelov z Egypta, z Izraela, Ameriky, Ruska, Europy, a tak poznam obe strany mince.Pracovala som vo svetom navstevovanej institucii.Ale vsak co vam o tom hovorim, vsak viete....
29. 01. 2011 | 03:17

Jiří napsal(a):

Situace silně připomíná pád šáhova režimu v Íránu.Výsledkem může být islamistický režim vedený Muslimským bratrstvem,což je pro Západ mnohem děsivější výsledek než vláda nějakého prozápadního autokrata.Demokracie a islám jsou neslučitelné.
29. 01. 2011 | 09:29

dzindzik napsal(a):

Jiri, no ked amerika a jej nadvlada nechce padnut, tak tych islamistov tam isto iste dotlaci!fundamentalistov stvorila amerika--chce to len sa poobzerat po svete a nedavnej minulosti--to su fakty a nie jedna teta povedala a jeden napisal clanocek, otiskol ho a vsetci jak hoviadka pritakavaju...
Velka hra sa zacala..problem je len se europan si neuvedumuje o CO vsetko IDE ! ze ide aj o nas!..vies,ti ludia, ta nesmiernma chudoba sa tam bije aj za vas, ti na ktorych kukate zhora a nadradene ale zapamataj si, chudoba na cti netrati a hlupak?! hlupak ju nestrati.
29. 01. 2011 | 12:32

Pepa z depa napsal(a):

Milý diskutující, a víte proč se západní země do toho moc neangažují a snaží se to dostat zase nějak pod kontrolu? No nevíte? Víte, že Egypt a jeho obyvatelstvo žije na turismu? To víte, že? Ale, že egypťané z toho turismu nic nemají než otrockou práci, to víte? Jest-li né, tak víte prd. Totiž skoro vše co náleží k tomu turismu, tak převážně patří těm západním a jiným kapitalistům, kteří si zisky odvezou ze memě jako ti kapitalisti od Nás a MY jim do budoucna budeme otročit jako ti egypťané, víte? Tak ten kdo zde napsal, že oni bojují za Nás, tak má 100% pravdu. Jest-li to v NAŠÍ VLASTI ještě někdo nepochopil, tak jen s těch důvodů, protože si stále myslí, že jej vezmou mezi sebe, vy bláhové, ty se ještě spíše zbavují i těch kteří jim pomohli nahoru a teď, když mají moc tak můžete jíti plebsi. A tak je to všude na světě, kde si pustíte VYKOŘISŤOVATELSKÝ REŽIM k moci a vládě. Nejdříve Vás připraví o VAŠÍ ZEMI a potom Vás použijí jako novodobé otroky. To Vám ještě nestačí co Vám v NAŠÍ VLASTI předvádí již od roku 1989? A že to bude stále horší a horší, když je nezastavíte, tak to si pište, že se bídy egypťana dožijete velmi brzy. Již jste někdo musel bydlet a žíti na hrobce svých předků, kde si egypťané musí stavěti obydlí do výšky a v tom bydlet i s rodinou. To si nikdo nepředstaví, dokud to neuvidí na vlastní oči, my jsme to viděli. Těm chudákům ve vlastní zemi patří jen tolik pozemku, kolik má rozlohu hrobka. A jeho vlastnictvím v jeho zemi, je jen to co se do té stavby vejde, víte? No a již mnohé části země a nemovitostí patří všem vykořisťovatelům z celého světa. Tak si koledujte, protože ta naše jakoby demokratická banda, Nás k tomu přibližuje rychlostí blesku. 4. odboj a Pepa z depa dají všechny síly do boje proti tomu, aby NAŠÍ VLAST jim předhodili jako psovi kost. Jdem se uklidnit procházkou a tak zatím 4. odboj a Pepa z depa. Večer nashledanou.
29. 01. 2011 | 13:51

honolulu napsal(a):

Ale pani silvia m.,
zadne krutosti nedelame ! My prinasime dobro a poznani. Pletete si nas s nejakou pomatenou skupinou. Potetovane kreatury, zakrvacene zombies jsou hlouposti drogaru.
V nekterych vetach si vzajemne nerozumime, coz je skoda..
(O nadoru v hlave jste nerozumela jedno jedine slovo. Prectete si to nekolikrat, aby jste poznala, ze to nebylo mineno na Vas.)

Pane Pepa z depa, bidu prinasi nezodpovedne rozmnozovani a neschopnost nebidnout neco, za co je inkom. Samozrejme, ze tam bude vice a vice bidy. Marxisticke fraze situaci nevyresi. Bida v Cesku se bude take zvetsovat.
29. 01. 2011 | 14:35

hovorka11 napsal(a):

Události v Egyptě mohou mít i špatný dopad na Gazu, která je díky izraelské blokádě závislá na dodávkách potravin z Evropy. V případě uvolnění režimu v Egyptě může Izrael zaútočit na Gazu, protože by přestala fungovat blokáda zboží z Egypta. Mubarakův režim byl nedávno donucen veřejným míněním zastavit výstavbu podzemní ocelové zdi mezi Egyptem a Izraelem pro naprostou izolaci Gazy. Myslím, že nastal čas izraelských jaderných zbraní s doletem na Evropu, aby na ně poukázal a donutil ji "ke spolupráci" okolo "koncentráku Gaza" při obsazování území mezi Gazou a Egyptem.
30. 01. 2011 | 09:42

Fialenka napsal(a):

V novinách píšou, že někdo z egyptského muzea ukradl dvě vzácné pozlacené sošky. Jedna z nich je myslím socha Usira, boha podsvětí. Třeba se dostane do dobrých rukou.
30. 01. 2011 | 11:42

hovorka11 napsal(a):

Pepa z depa:
Že žijí egypťani z cestovního ruch je jasné.
Z Káhiry do Sharm al Sheiku jezdí pracovat vysokoškoláci se znalostí angličtiny a pracují tam na úklidu v hotelových pokojích a jsou rádi! To není normální, aby stát tak hazardoval se vzděláním. Ten život tam je skutečně tvrdý, protestům se nedivím. Chudá zem to tolik není, jen nedává lidem dost šance na uplatnění.
30. 01. 2011 | 14:19

Petr B. napsal(a):

Pokud by se v Egyptě dostalo k moci "Muslimské bratrstvo" či jiné odporné fundamentalistické muslimské síly, bylo by to stejné, jako kdyby se tam dostal k moci Hitler. Žijeme v roce 2011, nechceme středověk, nechceme dalšího Chomejniho, nechceme náboženský fašismus.
30. 01. 2011 | 20:30

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy